به نام خدا

بررسی شرکت های مطرح فعال در صنایع دفاع ترکیه

گردآوری و ترجمه:
شهریار شیخی (ارتشبان)

در این نوشته قصد بررسی اجمالی صنایع دفاعی ترکیه را داریم.بسیاری تصور می کنند ترکیه یک کشور کاملا وابسته به خارج در زمینه ادوات و تجهیزات نظامی است،حال آنکه این تصور کاملا غلط است و صنایع دفاعی این کشور با سرعت فزاینده ای در حال رشد و توسعه هستند و دولت و ارتش ترکیه نیز سرمایه گذاری قابل توجهی در این زمینه کرده اند و با ایجاد یک فضای رقابتی و تمایل به تسلیحات و سیستم های داخلی، زمینه حرکت رو به جلو صنایع دفاعی در ترکیه را فراهم نموده اند.
برای شناخت بهتر نسبت به وضعیت کنونی صنعت دفاعی ترکیه بهتر است نگاهی کوتاه به گذشته آن بیاندازیم(برای اشنایی کامل تر با برخی از این محصولات اینجا را کلیک کنید ..این مقاله مدتی است به روز شده و تسلیحات بیشتری به ان افزوده شده است ).
ابتدا به بررسی بسیار خلاصه صنایع جنگ افزاری امپراتوری عثمانی که ترکیه میراثدار اصلی آن است می پردازیم.
در قرن ۱۵ میلادی اولین توپ عثمانی در مصر ساخته شد و سپس امپراتوری عثمانی به سرعت شروع به ساخت توپ و نارنجک کرد.سپس یک مهندس مجار توپ های مشهور محمد فاتح را برای عثمانی ساخت و به وسیله آن سلطان محمد فاتح قسطنطیه را فتح کرده و امپراتوری روم را نابود کرد

photo337324803443764651

ارتش امپراتوری عثمانی جزو اولین ارتش های جهان بود که یگان تفنگدار داشت، به همین دلیل عثمانی به امپراتوری باروت هم مشهور شد.
تا زمان جنگ های ناپلئونی در اوایل قرن ۱۹ میلادی (همزمان با سلطنت فتحعلی شاه قاجار) ارتش عثمانی یک ارتش پیشرفته و درجه یک در جهان محسوب می شد و حتی در برخی بازه های زمانی از لحاظ تکنولوژی چندین دهه از ارتش های دیگر اروپا و آسیا جلوتر بودند.
مثلا نوعی توپ ساخته بودند که چندین گلوله شلیک می کرد و در واقع جد جد مسلسل ها محسوب می شود.

اما پس از جنگ ها ناپلئونی، ارتش امپراتوری عثمانی شروع به از دست دادن قدرت خود کرد.
در اروپا ارتش های مدرن با شکل و شمایل جدید در حال شکل گیری بود و امپراتوری عثمانی هم شروع به اصلاح ارتش خود به سبک اروپایی ها کرد که معایب و محاسن خود را داشت.در این دوره ینی چری (همان جان نثاران) منحل شد، در همین زمان در ایران هم عباس میرزا با کمک فرانسه دست به اصلاح ارتش زد و قزلباش منحل شد.

photo337324803443764650 (1)
اما مسئله از آن جایی آغاز شد که با رشد بسیار سریع دانش و تکنولوژی در اروپا و آمریکا، عثمانی دیگر نتوانست از لحاظ علمی و فناوری با دیگران رقابت کند.به طوری که در اواخر قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ میلادی به شدت وابسته به تسلیحات ساخت آلمان، انگلستان و آمریکا بودند و صنایع نظامی آنها دیگر رمق سابق را نداشت و این رویه تا فروپاشی عثمانی ادامه پیدا کرد.
پس از بررسی اوضاع صنایع نظامی عثمانی تا فروپاشی آن،به بررسی خلاصه وار وضعیت صنایع دفاعی ترکیه طی بازه های زمانی مختلف می پردازیم:
۱۹۲۱-۵۰:
ماشین آلات و صنعت گرانی که پس از پایان جنگ جهانی اول از استانبول و اطراف آن به صورت پراکنده منتقل شده بودند،نقش اساسی در مهمترین جنگ تاریخ ترکیه موسوم به “جنگ های استقلال” بازی کردند.
کارگاه ها و مجتمع های کوچک در آنکارا و اطرافش و ارزروم نه تنها تسلیحات و مهمات سبک را تدارک می دیدند بلکه زمینه را برای ایجاد صنایع دفاعی داخلی ایجاد می کردند.
اداره کل تاسیسات نظامی در سال ۱۹۲۱ تاسیس شد.ایجاد توانایی تولید سلاح و مهمات برای اولین بار در کنگره اقتصادی ازمیر مورد بررسی قرار گرفت.به طبع آن بین سال های ۱۹۲۴ تا ۱۹۴۳ چند مجتمع تولیدی در آنکارا و اطرف آن ساخته شدند.
همچنین یک مجتمع کوچک خصوصی طی جنگ جهانی دوم اسلحه های کمری،خمپاره های ۸۱ م م و مهمات آن ها و مواد منفجره را برای ارتش ترکیه تدارک می دید.
در سال ۱۹۲۴ کارخانه کشتی سازی Golcuk برای تعمیر و نگهداری رزمناو Yavuz و در سال ۱۹۴۱ نیز کارخانه کشتی سازی Taskizak فعال شدند.
صنعت هوانوردی ترکیه با تاسیس شرکت TamTAS (مخفف Tayyare ve Motor Turk AS) در سال ۱۹۲۶ متولد شد.تاسیسات این شرکت در شهر Kayseri (قیصری،قیصریه) از سال ۱۹۲۸ تا ۱۹۳۹ تعداد ۱۱۲ هواپیما که ۱۵ فروند Junkers A-20 آلمانی،۱۵ فروند جنگنده Hawk آمریکایی و ۱۵ فروند هواپیمای آموزشی Gotha Liaison آلمانی نیز در بین آنها دیده می شوند را مونتاژ کرد.
همچنین ۲۴ فروند هواپیمای Nu-37 و تعداد زیادی گلایدر نیز توسط کارخانه ای که Nuri Demirag در سال ۱۹۳۶ در استانبول تاسیس کرده بود تولید شد.اما این کارخانه فقط تا ۱۹۴۳ فعالیت داشت.
اولین قدم جدی در صنعت هوایی ترکیه با تاسیس یک کارخانه هواپیماسازی توسط انجمن هوانوردی ترکیه در آنکارا در سال ۱۹۴۱ برداشته شد.این کارخانه که تولیدش از سال ۱۹۴۴ آغاز شد،۸۰ فروند هواپیمای آموزشی Miles Magister،هواپیمای آمبولانس و ترابری سبک THK-10 و ۶۰ فروند هواپیمای آموزشی Ugur و همچنین تعداد زیادی گلایدر را تولید نمود.
اولین مجتمع موتور سازی در سال ۱۹۴۵ در شهر آنکارا تاسیس شد و از ۱۹۴۸ شروع به کار کرد.تعدادی مرکز هم در شهر مالاتیا به منظور تعمیر و نگهداری هواپیماهایی که از انگلستان طی جنگ جهانی دوم دریافت شده بود تاسیس شد.
۱۹۵۰-۶۰:
در دهه ۵۰ میلادی به دلیل پیوستن ترکیه به ناتو و شروع کمک های خارجی صنایع نظامی ترکیه که در حال رشد بودند مورد بی مهری قرار گرفتند و سفارشات ارتش ترکیه از صنایع داخلی به شدت کاهش یافت.
هر چند در سال ۱۹۵۴ دپارتمان تحقیق و توسعه ایجاد شد ولی همچنان رشد صنایع داخلی با سرعت بسیار کمی مواجه بود.
۱۹۶۰-۷۰:
دهه ۶۰ میلادی همزمان با درگیری های محلی و مسئله قبرس بود.در این برهه جرقه های ایجاد صنایع نظامی مدرن با شروع تولید تحت لیسانس تسلیحات مانند تولید G-3 زده شد و لزوم داشتن صنایع داخلی مدرن و کارا باعث شد تا سرمایه گذاری های هر چند اندک ولی هدفمندی در صنایع دفاعی شد.
۱۹۷۰-۸۰:
دهه ۷۰ میلادی یکی از مهم ترین بازه های تاریخی برای روابط خارجی و صنایع دفاعی ترکیه بود.این کشور با دخالت نظامی در قبرس در سال ۱۹۷۴ مورد تحریم تسلیحاتی آمریکا قرار گرفت.گرچه اکثر این تحریم ها پس از چند سال و با توجه به افزایش روز افزون ترکیه در منطقه برای آمریکا لغو شدند ولی این نکته را به فرماندهان ارتش ترکیه گوشزد کردند که بدون صنایع دفاعی قابل اتکا نمی توان ارتشی قدرتمند و تاثیرگذار شکل داد و صرف خرید تسلیحات نمی تواند برای کشوری که هیچ گونه منابع طبیعی در اختیار ندارد و نیاز به تسلیحات پیشرفته نیز رفته رفته بیشتر می شود در درازمدت کارساز باشد.به این ترتیب مقدمه چینی هایی برای سازماندهی و رشد صنایع داخلی انجام شد که در دهه بعدی به ثمر نشست.
۱۹۸۰-۸۵:
قدم اصلی در راستای توسعه و رشد صنعت دفاعی ترکیه در این بازه زمانی برداشته شد.در سال ۱۹۸۵ معاونت صنایع دفاعی (SSM) در وزارت دفاع ترکیه تشکیل شد که نقطه عطفی در تاریخچه صنعت دفاعی ترکیه محسوب می شود.
وظیفه نیاز سنجی،برگذاری رقابت،خرید تسلیحات،تست و آزمایش تسلیحات،هماهنگ کردن شرکت های داخلی و خارجی و اعطای قراردادها برای نیروهای پنج گانه ارتش ترکیه (هوایی،دریایی،زمینی،ژاندارمری،گارد ساحلی) و دیگر نیروهای نظامی و انتظامی این کشور بر عهده این معاونت می باشد که به نظر می سرد تا کنون این وظایف را به خوبی انجام داده است.
صنعت دفاعی امروز ترکیه:
پس از حدود ۳۰ سال از تشکیل معاونت صنایع دفاع(SSM)،این معاونت موفقیت های چشمگیری در ساماندهی و توسعه صنایع دفاعی مدرن در ترکیه به دست آورده است.
برای پاسخ دهی به نیازهای نیروهای مسلح ترکیه در هر زمینه موسسات تحقیقاتی و شرکت های مطرحی تاسیس شده اند که هر کدام نقش مهمی در حوزه خود در این کشور دارند.
نهایت تلاشSSM کاهش وابستگی نیروهای مسلح ترکیه به خارج در زمینه تکنولوژی های حساس است.به همین منظور سرمایه گذاری های کلانی در بخش تحقیق و توسعه انجام شده و تمام دانشگاه ها و موسسات علمی ترکیه درگیر پروژه های دفاعی به عنوان بخشی از وظیفه تعریف شده برایشان شده اند که وظیفه تامین مالی و لجستیکی این مراکز بر عهده SSM است.

پس از بررسی مختصری از تاریخچه صنایع نظامی در ترکیه به اصل مطلب یعنی صنایع نظامی حال حاضر ترکیه می رسیم و پرداختن به شرکت های فعال در این زمینه بهترین راه برای شناخت صنایع دفاعی این کشور است.
شرکت های فعال در صنعت دفاعی ترکیه به سه شکل دولتی،خصوصی و مشترک و زیرنظر SSM فعالیت می کنند.
در ادامه به بررسی اجمالی مطرح ترین کمپانی های فعال در زمینه صنایع دفاع می پردازیم:

photo337324803443764652

ASELSAN
این شرکت در سال ۱۹۷۵ پس از دخالت نظامی ترکیه در قبرس به سال ۱۹۷۴، به دنبال فضاحت هدف قرار دادن ناوهای خودی توسط جنگنده های نیروی هوایی ترکیه به دلیل فقدان سیستم های شناسایی دوست از دشمن کارآمد و با هدف تامین سیستم های ارتباطی و الکترونیکی برای ارتش ترکیه تاسیس شد.
شرکت ASELSAN در سال های اخیر پیشرفت زیادی کرده و بسیار گسترش یافته است و حتی در کشورهای دیگر مانند اردن و مالزی هم تاسیسات تولید دارد.ASELSAN هم اکنون بزرگترین شرکت دفاعی ترکیه است و در رده بندی جهانی نیز در رتبه ۶۰ ام قرار دارد.
این مجموعه هم اکنون در زمینه طراحی،توسعه و تولید انواع رادارها،نرم افزارها،سیستم های جنگ الکترونیک،کامپیوترهای کنترل آتش،الکترواپتیک،سیستم های ارتباطی،سیستم های تسلیحاتی و راهکارهای امنیتی فعالیت می کند.
مهم ترین محصولات و اقدامات ASELSAN:
بسته ارتقا Next Generation برای تانک Leopard 2

photo337324803443764653

خانواده ربات های رزمی Kaplan
_قایق گشتی بدون سرنشین Levent
_بالگرد بدون سرنشین ARI-1T
_پهپاد سبک دست پرتاب
_سیستم های ارتباط ماهواره ای
_ انواع و اقسام سیستم های ارتباطی و رادیویی انفرادی،تاکتیکی و تحت شبکه
_نرم افزارها و مراکز کنترل و فرماندهی
_سیستم های کنترل کابین و کنترل پرواز
_سیستم های مرتبط با هلمت AVCI (هلمت بالگرد ATAK) و هماهنگ کردن آنها با هلمت،بالگرد و تسلیحات
_سیستم هدایت اینرسی
_نمایشگرهای گرافیکی چند منظوره (MFGD)
_نمایشگرهای رنگی چند کاره بزرگ (SMFD)
_نمایشگرهای رنگی ویدئویی (VMFD)
_کامپیوتر ماموریتی ماجولار
_ سامانه دفاع هوایی نزدیک Zipkin و Atilgan متشکل از ۴ تا ۸ موشک Stinger (یا بنا به خواست مشتری هر موشک دیگری) بر روی شاسی پلتفرم زمینی (شنی دار یا چرخ دار)
_سامانه دفاع هوایی برد و ارتفاع کوتاه HISAR-A
_سامانه دفاع هوایی برد و ارتفاع متوسط HISAR-O

photo337324803443764654

کامپیوترهای کنترل آتش سیستم های دفاع هوایی
_اتاق کنترل و فرماندهی و سیستم کنترل آتش توپ های پدافندی ۳۵ م.م
_سامانه پدافند هوایی کوتاه برد متحرک ۳۵ م.م Korkut با توان شلیک گلوله های Airburst (که آن هم محصول ASELSAN است) و خودرو پست فرماندهی سامانه های Korkut هر دو بر روی شاسی FNSS AVC-30 ساخته شده است

photo337324803443764655

سامانه ضد هوایی ۳۵ م م Korkut

سامانه کنترل آتش هویتزر
_ سامانه ۳۰ م.م ریموت کنترل Smash
_سامانه ۲۵ م.م ریموت کنترل Claw با همکاری FNSS
_سامانه کنترل آتش توپ های دریایی ۴۰ و ۷۶ م.م
_کیت های هدایت ماهواره ای HGK و KGK و هدایت لیزری LGK برای بمب های سقوط آزاد با همکاری TUBITAK SAGE
_سامانه موشکی برد کوتاه ساحل به دریا LLM

photo337324803443764656
_ تیربار ریموت کنترل STAMP

تیربار ریموت کنترل ۱۲٫۷ م.م STOP برای پلتفرم های دریایی
_پلتفرم ریموت کنترل SARP که بر اساس نیاز کاربر می توان روی آن نارنجک انداز و تیربارهای ۱۲٫۷ و ۷٫۶۲ نصب کرد
_سایت های ترمال هماهنگ شده با سلاح AS-10/20
_ رادار ناوبری دریایی ALPER
_مجموعه پشتیبانی الکترونیک دریایی ARES-2N
_رادار مراقبت دریایی SERDAR
_رادار روزنه ساختگی (SAR)

photo337324803443764657
_سیستم الکترواپتیکال Falconeye برای پلتفرم های زمینی
_رادار شناسایی محل شلیک خمپاره SERHAT

رادار دفاع هوایی KALKAN

photo337324803443764658

رادار دفاع هوایی

رادار مراقبت زمینی ACAR
_رادار کنترل آتش AKR
_رادار جست و جوی MAR
_رادار دریایی SMART-S MK2

photo337324803443764659
_سیستم راداری دریایی چند منظوره برد بلند CAFRAD

سامانه ESM/ELINT زمین پایه
_سامانه جنگ الکترونیک زمین پایه MEAS
_سامانه جنگ الکترونیک زمین پایه KORAL
_سامانه دریافت کننده قفل لیزری LIAS و LIS
_سامانه دریافت کننده قفل لیزری TALUS
_سیستم یکپارچه اقدام متقابل در برابر اژدر ZARGANA برای زیردریایی ها
_اژدرهای آکوستیک و تله ZOKA برای فریب اژدر
_راکت ضد زیردریایی
_سیستم یکپارچه اقدام متقابل در برابر اژدر HIZIR برای کشتی ها
_سیستم دفاع از خود الکترونیکی HEWS خود برای بالگردها
_سامانه دفاع نزدیک لیزری
_سیستم دفاع فعال AKKOR

سامانه دفاع فعال اکار

سامانه دفاع فعال اکار

بسته جنگ الکترونیک دفاع از خود AN/ALQ-178 برای جنگنده ها با مشارکت MIKES
_سامانه های تشخیص دوست از دشمن (IFF)
_سیستم یکپارچه دفاع از خود SPREAD برای بالگردها با مشارکت MIKES
_سیستم های کنترل آتش سری Volkan برای تانک ها

سیستم های کنترل آتش سری Volkan برای تانک ها

سیستم های کنترل آتش سری Volkan برای تانک ها

سیستم های جمر رادیویی SAPAN و GERGEDAN برای خودروهای سبک
_سیستم جنگ الکترونیک قابل حمل توسط نفر KIRPI
_هلمت پیشرفته AVCI برای بالگردهای تهاجمی

هلمت پیشرفته AVCI برای بالگردهای تهاجمی

هلمت پیشرفته AVCI برای بالگردهای تهاجمی

سامانه شناسایی، مراقبت و امنیت الکترونیکی و اپتیکی
_انواع دوربین های دید در شب
_انواع مسافت یاب های لیزری
_انواع نشان گذارهای لیزری
_انواع دوربین های ترمال
_انواع سامانه های الکترواپتیکال برای پلفرم های زمینی،دریایی،زیردریایی و هوایی مانند هلیکوپتر ATAK و تانک ALTAY
_سامانه عمق سنج صوتی KULAC
_سامانه تشخیص مین های دریایی MATES
_سیستم مدیریت داده VKS
_سامانه مدیریت نبرد دریایی VATOZ
_پاد شناسایی و هدفگیری هوایی ASELPOD

پاد شناسایی و هدفگیری هوایی ASELPOD

پاد شناسایی و هدفگیری هوایی ASELPOD

سیستم کنترل ناوبری SILYON
و تعداد و انواع زیاد دیگری از تولیدات در زمینه های ارتباطات،الکترونیک،نرم افزار و غیره که از نام بردن آنها صرف نظر می شود.
با اینکه ASELSAN در سال ۱۹۷۵ تاسیس شد ولی طی ۲۵ سال اول حیاتش شرکتی کوچک بود که بیشتر در زمینه ارتباطات و مخابرات فعالیت می کرد.ولی طی ۱۵ سال گذشته با رشدی باور نکردنی خود را در بین شرکت های برتر دنیا قرار داده و در برخی زمینه ها هم از شرکت های پیشرو است.

TAI
این مجموعه که در ترکیه با نام مخفف TUSAS شناخته می شود در زمینه های طراحی، توسعه، تولید، مونتاژ، تعمیر، ارتقا، تست و فروش پلتفرم های هوایی و فضایی و بخش های مربوطه به آن ها فعالیت می کند.
این شرکت در سال ۱۹۸۴ و در ابتدا با هدف مونتاژ و سپس تولید تحت لیسانس جنگنده F-16 تاسیس شد که ۵۱ درصد آن متعلق به دولت ترکیه، ۴۲ درصد متعلق به شرکت لاکهید مارتین و ۷ درصد آن نیز متعلق به شرکت جنرال الکتریک بود.
بعدها و در سال ۲۰۰۵ سهم های لاکهید مارتین و جنرال الکتریک توسط دولت ترکیه خریداری شد و TAI تماما متعلق به ترکیه شد.TAI دومین شرکت بزرگ دفاعی ترکیه و ۷۸ ام جهان در سال ۲۰۱۵ بود.
ازجمله اقدامات و پروژه های TAI می توان به موارد زیر اشاره کرد:
_تولید ۲۶۲ فروند جنگنده F-16 برای نیروی هوایی ترکیه شامل ۳۵ فروند بلاک۳۰ و ۱۱۸ فروند بلاک ۴۰ بین سال های ۱۹۸۷ تا ۱۹۹۴ و ۸۰ فروند بلاک ۵۰ بین سال های ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۹ و ۳۰ فروند بلاک ۵۰ بین سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲
_تولید ۴۶ فروند F-16 بلاک ۴۰ برای نیروی هوایی مصر بین سال های ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۵ تحت برنامه Peace Vector lV
_ارتقا ۱۴۷ جنگنده F-16 بلاک ۴۰ و ۵۰ نیروی هوایی ترکیه به استاندارد +۵۰

photo337324803443764664

ارتقا و بهینه سازی ۴۱ فروند F-16 نسخه های A/B بلاک ۱۵ به AM/BM نیروی هوایی پاکستان
_ارتقا و بهینه سازی جنگنده های F-16 نیروی هوایی اردن
_مشارکت در طراحی و تولید هواپیمای ترابری A-400M
_مشارکت در برنامه JSF که حاصل آن جنگنده F-35 می باشد.TAI قسمت مرکزی بدنه،پوسته کامپوزیت،درب های محفظه سلاح،پایلون های هوا به زمین و مجرای هوای کامپوزیتی را تولید می کند.
_تولید ۵۰ فروند هواپیمای ترابری سبک CN-235 بین سال های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۸ برای نیروی هوایی ترکیه به علاوه تولید ۶ فروند برای نیروی دریایی و ۳ فروند برای گارد ساحلی و تولید بدنه ۵ فروند CN-235 فرانسه.
_تولید ۳۰ فروند بالگرد Cougar شامل ۱۰ فروند برای نیروی زمینی ترکیه و ۲۰ فروند به منظور جست و جو و نجات(SAR) و جست و جو و نجات مسلح(CSAR) برای نیروی هوایی ترکیه تحت کنسرسیوم EUROTAI متشکل از شرکت Eurocopter (همان Airbus Helicopters فعلی) و TAI
_ارتقا بالگردهای S-70 ارتش ترکیه به کمک Elbit اسراییل و شروع تولید ۱۰۹ فروند بالگرد T-70 (نسخه ای از S-70i مخصوص ترکیه) از سال ۲۰۱۶
_ارتقا کابین و الکترونیک هواپیماهای ترابری C-130 Hercules نیروی هوایی ترکیه
_تبدیل ۳ فروند هواپیمای بویینگ ۷۳۷ سری ۷۰۰ به هواپیمای پیش اخطار و کنترل هوابرد (AEW&C)
_ارتقا جت های آموزشی T-38 Talon تحت برنامه Ari (زنبور)
_طراحی، توسعه و تولید بالگرد تهاجمی T-129 ATAK بر اساس A-129 Mangusta با همکاری Agusta ایتالیا
_طراحی، توسعه و تولید هواپیمای آموزشی پایه، تهاجم کم شدت، پشتیبانی نزدیک هوایی، ضد تروریسم، شناسایی و گشت دریایی Hurkus (پرنده آزاد)

طراحی، توسعه و تولید پهپاد Anka و Anka-2

مشارکت در برنامه پهپاد اروپایی Talarion

طراحی، توسعه و تولید پهپادهای شناسایی Baykus,Gozcu,Marti و بالگرد شناسایی بدون سرنشین Sivrisinek
_پهپادهای هدف Turna,Simsek و Kelkik
_برنامه جنگنده پنهانکار نسل پنجم TFX

مشارکت در طراحی، توسعه و ساخت ماهواره های مراقبت Gokturk-1/2/3 (ماهواره Gokturk-2 سال ۲۰۱۲ توسط چین در مدار قرار داده شد) و ماهواره مخابراتی Turksat-6A

در این تصویر نسخه آموزش پایه حورکوش را مشاهده می کنید

در این تصویر نسخه آموزش پایه حورکوش را مشاهده می کنید

بالا:نسخه گشت دریایی پایین:نسخه مسلح (پشتیبانی نزدیک، تهاجم کم شدن و ضد تروریسم

بالا:نسخه گشت دریایی
پایین:نسخه مسلح (پشتیبانی نزدیک، تهاجم کم شدن و ضد تروریسم

photo337324803443764667

پهپاد Anka

پهپاد ANKA-2، مهم ترین تغییر این پهپاد با سلفش برآمدگی روی بدنه است که محل قرارگیری تجهیزات ارتباط ماهواره ای است

پهپاد ANKA-2، مهم ترین تغییر این پهپاد با سلفش برآمدگی روی بدنه است که محل قرارگیری تجهیزات ارتباط ماهواره ای است

Talarion

Talarion

طرح های ارایه شده برای این برنامه را مشاهده می کنید به احتمال قوی طرح دو موتوره در پایین انتخاب شود

طرح های ارایه شده برای این برنامه را مشاهده می کنید
به احتمال قوی طرح دو موتوره در پایین انتخاب شود

_مشارکت در برنامه تولید جت های منطقه ای TRJ-328 و TRJ-628 (بر اساس جت های Dornier-328 و Dornier-628)
و مشارکت در طراحی و یا ساخت انواع و اقسام پروژه های نظامی و غیرنظامی دیگر من جمله ساخت اجزا و قسمت های مختلف بالگردها و هواپیماهای تجاری اروپایی و آمریکایی.
همانطور که گفته شد این مجموعه در ابتدا به منظور مونتاژ و تولید تحت لیسانس جنگنده F-16 بنا شد،ولی هم اکنون به جایگاهی رسیده است که در پروژه های بین المللی مشارکت کرده و یا خود اقدام به بهینه سازی،ارتقا و یا حتی طراحی و تولید انواع پلتفرم های هوایی و فضایی می کند.

TEI

شرکت TEI در سال ۱۹۸۵ تاسیس شد.صنایع هوافضای ترکیه، جنرال الکتریک، نیروی هوایی ترکیه و وقف نیرومندسازی نیروهای مسلح ترکیه هر یک قسمتی از سهام این شرکت را در اختیار دارند.
این شرکت در سال ۱۹۸۷ شروع به تولید موتور و قطعات یدکی موتور هواپیما نمود.
حوزه های فعالیت TEI در سه بخش دسته بندی می شوند که در پایین به آنها اشاره می کنیم:
۱-تولید قطعات یدکی:
هم اکنون TEI برای حدود ۴۰ نوع موتور نظامی و تجاری از جمله F-110 و TP400 قطعات یدکی تولید می کند و به مشتریانی از سراسر عرضه می کند.
۲-مونتاژ، تست و تعمیر و نگهداری:
در مجموع تعداد ۳۲۵ موتور GE F-110 در تاسیسات شرکت TEI برای نیروی هوایی ترکیه، عمان و عربستان سعودی تولید شده است و خدمات پس از فروش و تعمیرات سنگین تمام این موتورها را TEI ارائه می دهد.
همچنین بحرین نیز تعمیرات اساسی موتورهای GE F-110 خود را به TEI واگذار کرده است.
تعمیر و نگهداری و تست تقریبا تمامی موتورهای هواگردهای ارتش ترکیه نیز بر عهده TEI است.
تعمیرات اساسی موتورهای TF33-PW-100 آواکس های E-3 Sentry ناتو نیز بر عهده TEI است و قرارداد ناتو و این شرکت در سال ۱۹۹۹ امضا شده و تا ۲۰۲۱ اعتبار دارد.
تا کنون تعمیرات اساسی بیش از ۱۰۰ موتور از این نوع در تاسیسات TEI انجام شده است.
شرکت TEI به دلیل کیفیت بالای خدماتش در سال های ۲۰۰۴، ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ بهترین مرکز تعمیرات موتور ناتو انتخاب شده است.
۳-طراحی و توسعه:
این شرکت در سال های اخیر با سرمایه گذاری مناسب بر روی پروژه های داخلی، برنامه های زیادی در این حوزه دارد.
انواع موتورهای پیستونی، توربوپراپ، توربوجت و توربوفن برای پهپادها و موتور توربوشفت ملی برای استفاده در گونه صادراتی بالگرد ATAK و بالگرد سبک ملی ترکیه از جمله این پروژه ها هستند.
همچنین TEI عضو کنسرسیوم EuroProp International است و در طراحی، توسعه و ساخت موتور توربوپراپ PT300-D6 هواپیمای ترابری A-400M Atlas مشارکت می کند.علاوه بر آن در پروژه موتور F-135 جنگنده F-35 نیز نقش دارد.
شرکت TEI در حال حاضر بزرگترین شرکت فعال در زمینه موتور هواگردها در ترکیه است و در آینده پروژه های جسورانه تری مانند موتور جنگنده پنهانکار نسل پنج TAI TFX را دنبال خواهد کرد.

MKEK

این شرکت که در ترکیه با نام MKEK نیز شناخته می شود در زمینه طراحی،توسعه و تولید انواع اسلحه های انفرادی،مهمات،توپ و سیستم های توپخانه ای،خمپاره،بمب،مین،نارنجک،شراره(فلیر) و پوشاله (چف)،مواد منفجره و راکت فعالیت می کند.
در باره سال تاسیس این نهاد اختلاف نظر هایی وجود دارد.
برخی سال ۱۹۲۱،برخی ۱۹۵۰ و خود این نهاد تاریخ تاسیس خود را ۱۴۵۳ عنوان می دارد.با اینکه این نهاد دولتی از زمان امپراتوری عثمانی تحت نام های متفاوتی فعالیت می کرده،ولی شرکتی با این نام رسما سال ۱۹۵۰ تاسیس شده.
شرکت MKE یکی از بزرگترین فعالان صنایع دفاعی ترکیه است و علاوه بر تامین نیازهای نیروهای مسلح ترکیه، محصولاتش به بیش از ۴۰ کشور صادر می شوند.MKE در سراسر ترکیه ۱۲ مجتمع تولیدی در اختیار دارد و از ظرفیت بسیار بالایی برخوردار است.مثلا یکی از تاسیسات تولید فشنگ در Kirikkale به نام Gazi توان تولید سالانه ۲۰۰ میلیون عدد انواع فشنگ و مهمات از گلوله های ۵٫۵۶ م.م گرفته تا نارنجک های ۴۰ م.م را دارد.
تولیدات MKE را می توان به ۸ بخش عمده تقسیم کرد:
۱-تسلیحات انفرادی و اسلحه های سبک:
_تیربار ۷٫۶۲م.م MG-3
_نارنجک اندازهای ۴۰ م.م انفرادی
_تفنگ تهاجمی تهاجمی ۷٫۶۲م.م G-3 A3/A4
_تفنگ تهاجمی۵٫۵۶م.م HK-33 E-A2/A3
_تفنگ تهاجمی ۵٫۵۶م.م MKE T-50
_تفنگ تهاجمی MKE MPT-76 در در نوع ۷٫۶۲ م.م و ۵٫۵۶ م.م
_مسلسل دستی ۹ م.م MP-5 A2/A3/A4/A5
_مسلسل دستی ۹ م.م MP-5 K A4/N
_مسلسل دستی ۹م.م MP-5 MTS A2/A3 و MP-5 MTS3 A2/A3
_مسلسل دستی ۹ م.م MP-5 MTU
_تفنگ تک تیرانداز ۷٫۶۲ م.م MKE Bora-12
_تفنگ تک تیرانداز ۵٫۵۶ م.م MKE T-12

MKEK MPT-76

MKEK MPT-76

MKEK Bora-12

MKEK Bora-12

تسلیحات سنگین:
_توپ ۲۰ م.م ضد هوایی و پشتیبانی
_توپ اتوماتیک ۲۵ م.م
_توپ ضد هوایی ۳۵ م.م
_نارنجک انداز خودکار ۴۰ م.م
_خمپاره های ۶۰، ۸۱ و ۱۲۰ م.م
_توپ ۱۵۵ م.م L-39
_توپ ۱۰۵ م.م M-68 (گونه آمریکایی L-7)
_ارتقا و بهسازی تانک های M-48 و Leopard-1
_توپ ۱۵۵ م.م L-52 هویتزر خود کششی T-155 Firtina
_ هویتزر کششی ۱۵۵ م.م Panter
_هویتزر کششی ۱۰۵ م.م
_توپ ۱۲۰ م.م L-55 برای تانک ALTAY

هویتزر کششی Panter در خدمت ارتش پاکستان

هویتزر کششی Panter در خدمت ارتش پاکستان

هویتزر خودکششی T-155 Firtina ارتش ترکیه

هویتزر خودکششی T-155 Firtina ارتش ترکیه

راکت ها و موشک ها:
_راکت ۷۰ م.م هوا به زمین
_راکت انداز دوش پرتاب ۶۶ م.م HAR
_سیستم های مین زدای TAMKAR و TAMGEC
_راکت های ۱۰۷ و ۱۲۲ م.م
_موشک ضد زره Eryx
مهمات سبک:
_انواع فشنگ های ۲۰ م.م
_انواع فشنگ های ۱۲٫۷ م.م
_انواع فشنگ های ۹م.م
_انواع فشنگ های ۷٫۶۲ م.م ناتو و کلاشنیکوف
_انواع فشنگ های ۵٫۵۶ م.م
_انواع فشنگ های ۷٫۶۵ م.م
_انواع فشنگ های ۹٫۶۵ م.م
مهمات سنگین:
_انواع مهمات ۲۵ م.م
_انواع مهمات ۳۵ م.م
_انواع نارنجک های ۴۰ م.م
_گلوله های ۶۰، ۸۱ و ۱۲۰ م.م خمپاره
_مهمات ۱۰۵ م.م
_مهمات ۱۵۵ م.م
_مهمات ۸ اینچی
_انواع فیوزها
_بمب های تمرینی هواپرتاب
_بمب های سقوط آزاد MK.82 و MK.84
_بمب سنگرشکن NEB
_انواع نارنجک ها و خرج های انفجاری

نمای شماتیک بمب سنگرشکن NEB

نمای شماتیک بمب سنگرشکن NEB

پیروتکنیک:
_انواع نارنجک ها و کپسول های اشک آور
_انواع کپسول ها و نارنجک های دودزا
_ چف و فلیر
_انواع دودهای رنگی
_انواع گلوله های علامت دهی
و بسیاری محصول پیروتکنیک دیگر.
اسلحه های شکاری:
اسلحه های نیمه اتوماتیک T-41، T-43 و T-94 که هر کدام چند مدل دارند.
مواد منفجره و سرهای جنگی:
تولید باروت های دو پایه و سه پایه،DNT، TNT، مواد منفجره مقاوم در برابر آب و …..
هم اکنون MKEK بیش از هزار نوع محصول را تولید می کند که از لحاظ تنوع عدد قابل توجهی است.
همانطور که گفته شد تولیدات MKEK علاوه بر تامین نیازهای نیروهای مسلح ترکیه،به کشورهای دیگر نیز صادر می شوند.
از جمله این کشورهای ایالات متحده است که مهمات تولید شده در MKEK با برند ZQI و اسلحه های تولیدی آن با برند Zenith در حال عرضه در آن کشور است.به تازگی هم MKEK مجوز صدور MPT-76 و Bora-12 را از دولت ایالات متحده دریافت کرده.

FNSS
این شرکت در سال ۱۹۸۸ با هدف تولید ۱۶۹۸ دستگاه نفربر زرهی ACV-15 تاسیس شد و از سال ۱۹۹۱ شروع به تولید کرد.۵۱ درصد سهام آن متعلق به Nurol ترکیه و ۴۹ درصد متعلق به BAE Systems می باشد.
شرکت FNSS در زمینه طراحی،توسعه،تولید و ارتقا پلتفرم های زمینی فعالیت می کند.
مهم ترین تولیدات و اقدامات FNSS به شرح زیر است:
_خودروی جنگی پیاده نظام ACV-15 بر اساس AIFV آمریکایی

خودروی جنگی پیاده نظام ACV-19

ACV-15

ACV-15

_خودروی زره پوش شنی دار ACV-30 (پلتفرم سامانه دفاع هوایی توپخانه ای KORKUT)
_خودروی جنگی پیاده نظام نسل جدید KAPLAN

خانواده نفربرهای زرهی Pars در سه نوع ۴×۴ ،۶×۶ و ۸×۸

خودروی پل زن تهاجمی SAMUR

بولدوزر زرهی سبک KUNDUZ
_ارتقا و بهبود نفربرهای M-113
_برجک تک نفره Keskin Nisanci

KAPLAN IFV

KAPLAN IFV

PARS 4×4

PARS 4×۴

PARS 8×8

PARS 8×۸

SAMUR AAAB (Armoured Amphibious Assault Bridge)

SAMUR AAAB (Armoured Amphibious Assault Bridge)

_برجک های بدون سرنشین PENCE، TEBER و SABER
همانطور که گفته شد این شرکت با هدف مونتاژ نفربرهای ACV-15 برای ارتش ترکیه تاسیس شد ولی هم اکنون به شرکتی با قابلیت طراحی و تولید انواع پلتفرم های زمینی تبدیل شده است و محصولات آن نیز به چند کشور صادر شده.این شرکت قراردادی با اندونزی برای توسعه یک تانک سبک بر اساس KAPLAN تحت عنوان LAWC-T به امضا رسانده.
همچنین شرکت مالزیایی DefTech نفربر AV-8 Gempita 8×۸ را با همکاری FNSS و بر اساس نفربر زرهی PARS 8×۸ برای ارتش مالزی توسعه داده است.
هم اکنون مهم ترین چالش های FNSS رقابت های نسل جدید خودروهای زرهی سنگین ارتش ترکیه هستند که FNSS PARS با Otokar ARMA و همچنین FNSS KAPLAN با Otokar TULPAR رقابت می کنند.

Otokar
شرکت اتوکار یک شرکت خصوصی است که در سال ۱۹۶۳ تاسیس شده و فعالیت در زمینه صنایع دفاعی را در دهه ۸۰ میلادی آغاز کرده است.
این شرکت در دو زمینه غیر نظامی و نظامی فعالیت می کند و تولیداتش از مینی بوس،اتوبوس و تریلر، تا زره پوش ها و سیستم های تسلیحاتی را شامل می شود.
هم اکنون Otokar یکی از بزرگترین تامین کنندگان انواع زره پوش ها در خاورمیانه است.
مهم ترین تولیدات و اقدامات شرکت Otokar:
_تانک اصلی میدان نبرد Altay

تانک التی

تانک التی

نفربرهای زرهی ۶×۶ و ۸×۸ Arma

خودروی جنگی پیاده نظام Tulpar

خودروهای زرهی ۴×۴ Cobra و Cobra ll

خودروی زرهی چند منظوره APV
_امرپ (MRAP) سبک ۴×۴ KALE

ARMA 8×8

ARMA 8×۸

خودروی مقاوم به مین و زره پوش حمل بار و نفرات ۴×۴ KAYA
_خودروی زرهی ۴×۴ KAYA II

خودروی زرهی ۴×۴ Ural

خودروی اعمال قانون ISV در دو گونه نفربر زرهی و آب پاش

خودروی Land Rover Defender 110 با زره سبک
_جایگاه تیرانداز
_جایگاه موشک ضد تانک بدون حفاظ
_جایگاه تیرانداز با محافظ
_جایگاه های جنگ افزاری Keskin, Basok و Ucok
_برجک های بدون سرنشین Mizrak و Bozok

Cobra ll

Cobra ll

Tulpar IFV

Tulpar IFV

KALE

KALE

KAYA II 4×4

KAYA II 4×۴

Ural 4×4

Ural 4×۴

ISV (Internal Security Vehicle)

ISV (Internal Security Vehicle)

برجک بدون سرنشین Bozok با توانایی نصب تیربارهای 7.62 و 12.7 و نارنجک انداز 40 م.م بر روی نفربر زرهی Arma 6×6

برجک بدون سرنشین Bozok با توانایی نصب تیربارهای ۷٫۶۲ و ۱۲٫۷ و نارنجک انداز ۴۰ م.م بر روی نفربر زرهی Arma 6×۶

مهم ترین محصول این شرکت در بخش نظامی تانک Altay است که با شروع تولید می توان انتظار مشتری خارجی را نیز برای آن داشت.همچنین نفربرهای زرهی خانواده Arma و Tulpar این شرکت درگیر رقابتی نزدیک با نفربرهای زرهی خانواده Pars و Kaplan شرکت FNSS برای تامین نفربرهای زرهی آینده ارتش ترکیه می باشند.

ASPILSAN
این شرکت در سال ۱۹۸۱ و با هدف تامین انواع باتری های مورد نیاز در صنایع نظامی و غیر نظامی تاسیس شد.
شرکت ASPILSAN هم اکنون در زمینه طراحی، توسعه و تولید انواع باتری های با کاربرد دوگانه فعالیت می کند.
این شرکت در حال حاضر تنها تولید کننده باتری های نیکل-کادمیم (Ni-Cd) مورد استفاده در صنایع مختلف از جمله صنعت هوانوردی در ترکیه می باشد.
علاوه بر آن این شرکت تولید کننده انواع باتری های قابل حمل، قابل شارژ و شارژرهای آنها می باشد.
محصولات ASPILSAN به چندین کشور از جمله ایران صادر می شوند.

ROKETSAN
این شرکت در سال ۱۹۸۸ در آنکارا بنا گردید و کار خود را با مشارکت در تولید موشک های FIM-92 Stinger و Rapier آغاز کرد.Roketsan در زمینه طراحی،توسعه و تولید انواع راکت ها و راکت اندازها، فیوزها، موشک های دفاع هوایی، موشک های دریایی، موشک های دقیق، زره و انجام تست های محیطی و میدانی فعالیت می کند.
این مجموعه بزرگترین تولید کننده راکت و موشک در ترکیه است.
از جمله اقدامات و تولیدات Roketsan می توان به موارد زیر اشاره نمود:
_موشک بالستیک تاکتیکی J-600T Yildirim

photo337324803443764690

راکت ها و راکت انداز ۱۰۷ م.م T-107

_راکت ها و راکت انداز ۱۲۲ م.م T-122 Sakarya

راکت ها و راکت انداز ۳۰۰ م.م T-300 Kasirga

راکت انداز ترکیبی ۱۰۷/۱۱۲ م.م
_راکت انداز ترکیبی ۱۲۲/۳۰۰ م.م

T-122 Sakarya MBRL (Multi Barrel Rocket Launcher)

T-122 Sakarya MBRL (Multi Barrel Rocket Launcher)

T-300 Kasirga MBRL

T-300 Kasirga MBRL

T-122/300 Multi Caliber Rocket Launcher

T-122/300 Multi Caliber Rocket Launcher

پیشرانه راکتی برای مهمات ۱۵۵ م.م جهت افزایش برد
_پروژه موشک پدافند هوایی دریاپایه RIM-162 ESSM
_سیستم کنترل فعال کننده موشک سامانه MIM-104 Patriot
_توسعه موتور برای موشک پدافند هوایی دریا پایه ASPIDE
_توسعه موتور برای موشک ضد کشتی TESEO/Otomat
_موشک سامانه پدافند هوایی برد و ارتفاع پایین HISAR-A

موشک سامانه پدافند هوایی برد و ارتفاع متوسط HISAR-O
_راکت ضد زیردریایی
_لانچر موشک ضد کشتی NSM
_موشک هدایت لیزری Cirit بر پایه راکت ۷۰ م.م Hydra

موشک ضد زره برد متوسط OMTAS یا همان Mizrak

موشک ضد زره برد بلند UMTAS یا همان Mizrak-U

موشک کروز تهاجمی SOM

زره ماجولار RZB-10
_زره قفسی RZK-7
_بلوک زره RZB-20

پروژه مرکز حفاظت زرهی
_زره تانک ALTAY
_انواع فیوزهای انفجاری
_تست های محیطی و میدانی
هم اکنون Roketsan پروژه های متعددی در دست اجرا دارد که احتمالا همگی حداکثر تا سال ۲۰۲۰ وارد خدمت خواهند شد.از جمله این پروژه های در دست اجرا می توان به موشک کروز SOM-J که مخصوص F-35 طراحی شده و با همکاری شرکت Lockheed Martin در حال توسعه است اشاره کرد.
همچنین یک نسخه از موشک SOM با برد بیش از ۲۵۰۰ کیلومتر در دست توسعه است.
از دیگر پروژه های در دست اجرای Roketsan می توان به خانواده موشک های کروز Gezgin در دو گونه دریایی (D) و زمینی (K) که بسته به مدل از ۵۰۰ تا بیش از ۳۰۰۰ کیلومتر برد دارند، موشک سامانه پدافندی برد و ارتفاع بلند Hisar-U و موشک کروز ضد کشتی Atmaca (همان NSM) با همکاری ASELSAN را می توان نام برد.
همچنین در اواخر سال ۲۰۱۵ مقامات ترکیه اعلام کردند که قصد توسعه تسلیحات تهاجمی جدیدی دارند که این اقدام موجب برانگیختن حساسیت ناتو و آمریکا شد.گفته می شود این سلاح جدید یک موشک بالستیک با برد حدود از ۲۵۰۰ کیلومتر است.

HISAR-A SAM

HISAR-A SAM

Cirit LASER Guided Missile

Cirit LASER Guided Missile

موشک ضد زره برد بلند UMTAS یا همان

موشک ضد زره برد بلند UMTAS یا همان

zrak-U

چهار تیر موشک UMTAS (همان Mizrak-U) در کنار محفظه چهار تایی موشک هدایت لیزری Cirit (جیریت) زیر بال بالگرد تهاجمی T-129 ATAK

موشک کروز SOM معمولی که هم اکنون عملیاتی است در سمت راست و موشک SOM-J که با همکاری لاکهید مارتین مخصوص F-35 در حال توسعه است

موشک کروز SOM معمولی که هم اکنون عملیاتی است در سمت راست و موشک SOM-J که با همکاری لاکهید مارتین مخصوص F-35 در حال توسعه است

 

NUROL
هولدینگ NUROL در زمینه های بسیاری فعالیت می کند که یکی از آنها صنایع دفاع است.این هولدینگ ۴ شرکت فعال در صنایع دفاع دارد که قدیمی ترین آن در سال ۱۹۷۶ ایجاد شده است.مهم ترین شرکت زیر مجموعه هولدینگ NUROL، شرکت FNSS است که همانطور که قبلا ذکر شد، NUROL صاحب ۵۱ درصد سهام آن است.در این نوشته از نام بردن بقیه شرکت ها صرف نظر می شود و به مجموع اقدامات و تولیدات آنها پرداخته می شود:
_خودروی زرهی ۴×۴ Ejder Yalcin

نفربر زرهی ۶×۶ Ejder

خودروهای زرهی مداخله در تجمعات Ejder TOMA

ساخت انواع زره ها مانند زره های پیشرفته بورون-کاربید
_مقاوم سازی ساختمان ها و مراکز مهم مثل نخست وزیری ترکیه و پارلمان عراق
هم اکنون NUROL مهم ترین تامین کننده خودروهای ضد شورش و تجمعات برای نیروهای امنیتی ترکیه است.همچنین از مهم ترین تامین کنندگان زره و صفحات زرهی در این کشور نیز به شمار می رود.

photo337324803443764701 photo337324803443764700
BMC
شرکت BMC یکی از بزرگترین تولیدکنندگان خودروهای نظامی و غیرنظامی سنگین در خاورمیانه است.
این شرکت محصولات گسترده ای اعم از مینی بوس، اتوبوس و کامیون های تجاری و نظامی را تولید می کند.
مهم ترین تولیدات BMC به شرح زیر هستند:
_امرپ (خودروی مقاوم به مین) ۴×۴ و ۶×۶ Kirpi
کامیون های نظامی BMC-185/245/380

خودروی Kirpi 6×6 در سمت راست و Kirpi 4×4 در سمت چپ

خودروی Kirpi 6×۶ در سمت راست و Kirpi 4×۴ در سمت چپ

کامیون BMC-380 26B ارتش ترکیه

کامیون BMC-380 26B ارتش ترکیه

تانکرهای مخصوص سوخت هواپیما
_ماشین های آتش نشانی مخصوص فرودگاه
_خودروهای مداخله در تجمعات عمومی و شورش ها
شرکت BMC بیشتر در زمینه لجستیک و ترابری فعالیت می کند ولی خودروی Kirpi این شرکت بسیار موفق عمل کرده و با وجود چندین انفجار بمب کنار جاده ای، تا کنون تلفات جانی نداشته است.این خودرو به تونس نیز صادر شده است.

Baykar Makina
شرکت Baykar Makina در سال ۱۹۸۴ تاسیس شده و در زمینه طراحی، توسعه و تولید پهپادها و سیستم های الکترونیکی مربوط به آنها فعالیت می کند.
مهم ترین تولیدات Baykar از قرار زیر هستند:
_پهپاد مسلح Bayraktar با همکاری Kale Aviation

photo337324803443764705

پهپاد Bayraktar

مینی پهپاد دست پرتاب Bayraktar Mini
_بالگرد بدون سرنشین Malazgit
_اتاق کنترل و فرماندهی پهپاد
_انواع سیستم های الکترونیکی مربوط به پهپادها
هم اکنون تمرکز Baykar بر روی پهپاد مسلح Bayraktar است که توان حمل و پرتاب دو تیر موشک Bozok ساخت TUBITAK SAGE را دارد و تا کنون ۱۲ فروند از آن را به ارتش ترکیه تحویل داده است.

Kale Aerospace
شرکت Kale Aerospace در سال ۱۹۶۹ تاسیس شد و در زمینه صنایع هوایی فعالیت می کند.
این شرکت در پروژه های بین المللی بسیاری مشارکت دارد که مهم ترین آنها به شرح زیر است:
_مشارکت در برنامه JSF (همان F-35 ) و تولید بیش از ۵۰۰ قطعه این جنگنده
_تولید قطعات هواپیماهای B-737/747/777 و A-320
_تولید قطعات مهم بالگر کره ای KAI KUH-1
_تولید قطعات سامانه راکت انداز GMLRS و موشک های ATACMS
_تولید قطعات سامانه یکپارچه AEGIS
شرکت Kale Aerospace یکی از شرکت های رو به رشد صنعت هوایی در ترکیه می باشد و در سالهای اخیر روند گسترش بسیار مناسبی داشته است.

ALP Aviation
شرکت Alp Aviation یک شرکت خصوصی فعال در صنایع هوایی ترکیه است.Alp بیشتر در زمینه ماشین کاری فلزات و تولید قسمت های مکانیکی فعالیت دارد.
مهم ترین اقدامات شرکت Alp:
_تولید قسمت هایی مثل روتور دم، سکان عمودی و ارابه فرود بالگردهای Black Hawk و Sea Hawk
_مشارکت در برنامه JSF (همان F-35) و تولید قسمت هایی از موتور F-135 و ارابه فرود این جنگنده
_تولید قسمت هایی از موتور F-100 و موتور هواپیماهای B-787 و A-380
_تولید قسمت هایی از هواپیمای آموزش پایه KT-1T
این شرکت سومین صادر کننده بزرگ ترکیه در زمینه صنایع هوایی پس از TAI و TEI است و روند رو به رشد مطلوبی دارد.

METEKSAN
شرکت METEKSAN یکی از شرکت های زیرمجموعه هلدینگ BILKENT متعلق به دانشگاه BILKENT آنکارا است که در سال ۲۰۰۶ تاسیس شده است.
این شرکت در زمینه سیستم های الکترونیکی، ارتباطی و شبیه سازها فعالیت می کند.
مهم ترین اقدامات و محصولات METEKSAN:
_مودم ارتباطات آکوستیک زیرآبی
_شبیه سازهای رزم دریایی
_شبیه سازهای آتش سوزی و آسیب ناو و هلیکوپتر
_توسعه رادار موج میلی متری MILDAR برای بالگرد T-129 ATAK با حمایت TUBITAK

رادار کنترل آتش موج میلی متری MILDAR FCR

رادار کنترل آتش موج میلی متری MILDAR FCR

رادار کنترل آتش موج میلی متری MILDAR FCR
_رادار SAR/GMIT موج میلی متری
_انواع پرتکل ها و خطوط ارتباطی و انتقال داده مثل خط انتقال داده امن موشک ها و خط انتقال داده امن واحدهای نظامی
_اخطار دهنده قفل لیزری
_رادار مراقبت زمینی Reintar
_سیستم نشست و برخاست اتوماتیک پهپاد (OKIS)
_سرامیک های فشار برقی (پیزوالکتریک)
_سونار Yakamoz
و ده ها پروژه بزرگ و کوچک دیگر.
شرکت METEKSAN یک شرکت خصوصی است که بیشتر نقش یک مرکز تحقیق توسعه و علوم پایه را ایفا می کند تا یک شرکت تولید کننده محصولات نظامی.اما در زمینه تولید محصولات نظامی نیز توفیقات فراوانی را کسب کرده است.

HAVELSAN
شرکت HAVELSAN در سال ۱۹۸۲ به وسیله نیروی هوایی ترکیه تاسیس شد و سپس به سازمان موقوفات ارتش ترکیه واگذار شد.این شرکت در زمینه الکترونیک، شبیه سازها، فناوری اطلاعات، نرم افزار و شبکه های ارتباطی فعالیت می کند.
مهم ترین تولیدات و اقدامات شرکت HAVELSAN:
_سیستم جمع آوری و اشتراک داده دریایی SDDS
_شبیه ساز پرواز هلیکوپتر HELSIM
_شبیه ساز جنگنده F-4E-2020 Terminator
_شبیه ساز کامل هواپیمای ترابری سبک Cn-235
_شبیه ساز پرواز بالگرد AS-532 Cougar
_شبیه ساز پرواز جت آموزشی T-38 Talon
_شبیه ساز پرواز جنگنده F-16
_شبیه ساز شلیک موشک ضد زره میان برد
_شبیه ساز شلیک موشک ضد زره دوربرد
_شبیه ساز عملیات آتشنشانی هوایی
_شبیه ساز زیردریایی U-209
_شبیه ساز شلیک توپ
_سیستم مدیریت میدان نبرد
_مشارکت در برنامه هوابرد MELTEB
و چندین پروژه بزرگ و کوچک دیگر.
شرکت HAVELSAN یکی از مهم ترین شرکت های فعال در زمینه الکترونیک و نرم افزار در ترکیه و مهم ترین شرکت فعال در زمینه شبیه سازها در این کشور است.

TUBITAK
نهاد TUBITAK (شورای تحقیقات علمی و تکنولوژیک ترکیه) در سال ۱۹۶۳ بنا نهاده شد و در زمینه های بسیاری فعالیت می کند که یکی از آنها صنایع دفاع است.این نهاد چندین شرکت فعال در صنایع دفاع از جمله SAGE، MAM، UZAY، UEKAE و BILGEM را در زیرمجموعه خود دارد.مهم ترین پروژه های شرکت های زیرمجموعه این نهاد به شکل زیر هستند:
_کیت هدایت ماهواره ای HGK با همکاری ASELSAN
_کیت هدایت لیزری LGK با همکاری ASELSAN

کیت هدایت ماهواره ای HGK در جلو و کیت هدایت لیزری LGK در عقب

کیت هدایت ماهواره ای HGK در جلو و کیت هدایت لیزری LGK در عقب

کیت هوشمند KGK با همکاری ASELSAN

موشک ضد زره هواپرتاب Bozok SMM (مخفف Smart Micro Munition) با همکاری ROKETSAN
_بمب سنگرشکن NEB با همکاری MKEK
_مین یاب ۳ بعدی
_سرهای جست و جو گر و هدایت گر موشک هایی مثل SOM و Cirit
_ماهواره مراقبتی RASAT
_پروژه و مرکز تحقیقاتی BALISTIKA که استفاده های بسیاری از زره تا کمک به شناسایی مجرمان دارد
همانطور که اشاره شد TUBITAK یک شرکت نیست و یک نهاد است که چندین شرکت وابسته به آن در صنایع دفاعی فعال هستند.به همین دلیل فقط به برخی پروژه هایی که توسط خود این شرکت ها اجرا شده اند اشاره شده، چرا که با نگاهی دقیق تر می توان رد پای TUBITAK را در اکثر پروژه های ریز و درشت صنایع دفاعی ترکیه دید که آوردن همه آنها در متن تکرار مکررات است.

کیت هوشمند KGK با حداکثر برد 100 کیلومتر

کیت هوشمند KGK با حداکثر برد ۱۰۰ کیلومتر

SAVORNIK
شرکت Savornik در سال ۱۹۸۶ تاسیس شده و در زمینه سیستم های ارتباطی، الکترونیک و اویونیک و سیستم های الکتریکی فعالیت می کند.
مهم ترین محصولات و اقدامات Savornik به ترتیب زیر است:
_سیستم ها و لینک های انتقال داده
_سیستم های کنترل کننده داده های هوایی و زمینی
_سیستم های کنترل آتش
_سیستم امنیت الکترونیک و کنترل داده موشک
_سیستم مدیریت انرژی موشک
_سیستم های اویونیکی برای انواع پلتفرم های هوایی
و بسیاری محصولات ریز و درشت دیگر.
هم اکنون Savornik یکی از شرکت های مطرح فعال در زمینه الکترونیک در صنایع دفاعی ترکیه می باشد و عمدتا نیاز این کشور به سیستم های مدیریت داده و انرژی را تامین می کند.

ALTAY
شرکت ALTAY در سال ۱۹۵۷ تاسیس شده و یک شرکت نسبتا قدیمی در ترکیه به حساب می آید.ALTAY در زمینه های بسیاری از جمله صنعت، انرژی و صنایع دفاع فعالیت می کند که ما در اینجا به بخش صنایع دفاع آن می پردازیم.
اقدامات و پروژه های ALTAY به صورت زیر هستند:
_سیستم جامع امنیتی حفاظت از پایگاه ها و بنادر
_سیستم جامع مدیریت نبرد زیردریایی MSI-90U با همکاری Kongsberg نروژ
_مشارکت در برنامه موشک کروز پنهانکار JSM/NSM شرکت Kongsberg

موشک کروز پنهانکار JSM نصب شده زیر بال F-35.موشک NSM نسخه ضدکشتی این موشک است.

موشک کروز پنهانکار JSM نصب شده زیر بال F-35.موشک NSM نسخه ضدکشتی این موشک است.

مشارکت در برنامه موشک ضدکشتی برد کوتاه-متوسط Penguin Mk.2 MOD7
_همکاری با شرکت مطرح L-3 Link در زمینه طراحی و ساخت شبیه سازهای پروازی (لازم به ذکر است که L-3 Link سازنده شبیه سازهای هواپیماهای مطرحی چون B-2، F-22، F-18، F-16، E-3، P-3 و بسیاری دیگر است)
_رادار مراقبت دریایی
_ساخت مرکز کنترل فرماندهی، سیستم های لانچر و پکیج الکترونیک سیستم دفاع هوایی NASAM II برای شرکت Kongsberg
_سیستم ها و دستگاه های مین یابی و خنثی سازی مین
و بسیاری پروژه های ریز و درشت دیگر.
همانگونه که مشاهده می شود شرک ALTAY بیشتر یک پل انتقال فناوری از خارج به داخل است تا یک فعال و تولید کننده مطرح محصولات نظامی.

RMK MARINE
شرکت RMK Marine در سال ۱۹۷۸ تاسیس شد.در سال ۱۹۹۷ هلدینگ Koc (کوچ) که Otokar نیز به آن تعلق دارد این شرکت را تحت تملک خود درآورد و به این ترتیب RMK Marine به گروه شرکت های Koc پیوست.
این شرکت در زمینه طراحی، توسعه و ساخت انواع پلتفرم های تجاری و نظامی دریایی است که ما در این نوشته به تولیدات نظامی این شرکت اشاره خواهیم کرد.
پروژه ها و تولیدات نظامی این شرکت عبارت اند از:
_کشتی جست و جو و نجات گارد ساحلی CGSRS

photo337324803443764710

کوروت ۱۶۰۰ تنی

قایق موشک انداز رزم ساحلی OPV-600
_قایق موشک انداز پرسرعت

ناو آبی-خاکی و بالگردبر ملی

نمای گرافیکی طرح

نمای گرافیکی طرح

طرح ها و پروژه های یاد شده مهم ترین محصولات RMK Marine هستند و شامل برخی زیر سیستم های آنها نیز می شوند.

STM
شرکت STM در سال ۱۹۹۱ به وسیله وزارت دفاع ترکیه ایجاد شد.این شرکت با هدف تامین خدمات مدیریت پروژه، نرم افزار و سیستم، حمایت تکنیکی و لجستیکی و انتقال و اکتساب تکنولوژی های حیاتی برای نیروهای مسلح ترکیه شکل گرفت.
برخی اقدامات و تولیدات این مجموعه به شرح زیر هستند:
_اتحادیه حفاظت سایبری اروپا
_سیستم اطلاعاتی و کنترل فرماندهی تانک
_خدمات اطلاعاتی و کنترل فرماندهی هوایی ناتو
_پروژه کوروت ملی MILGEM که حاصل آن ناوهای کلاس Ada شد

ناو TCG Heybeliada به شماره بدنه 511 از کلاس Ada (جزیره) حاصل پروژه MILGEM

ناو TCG Heybeliada به شماره بدنه ۵۱۱ از کلاس Ada (جزیره) حاصل پروژه MILGEM

ناوگان تانکر نیروی دریایی پاکستان
_پروژه نسل جدید زیردریایی های نیروی دریایی ترکیه (Type-214)
_ارتقا و بهسازی زیردریایی های T-209 نیروی دریایی ترکیه
_پروژه کشتی پشتیبانی و لجستیکی
_پروژه ناو آبی-خاکی (LPD) ملی به نام Levent

نمای گرافیکی طرح که البته رقابت را به طرح مشترک کنسرسیوم SEDEF-NAVNTIA بر اساس ناو Juan Carlos واگذار کرد

نمای گرافیکی طرح که البته رقابت را به طرح مشترک کنسرسیوم SEDEF-NAVNTIA بر اساس ناو Juan Carlos واگذار کرد

Levent

Levent

تونل باد عمودی
_سیستم موقعیت یابی دقیق HKBS
همانطور که در بالا هم ذکر شد در اینجا فقط برخی از پروژه ها و محصولات معرفی شدند و بسیاری پروژه و محصول ریز و درشت دیگر نیز نام برده نشدند.STM بیشتر به عنوان یک شرکت تحقیق و توسعه ای مطرح است.

SEDEF
شرکت SEDEF بزرگترین شرکت خصوصی فعال در صنایع دریایی ترکیه است.همچنین بزرگترین حوضچه خشک ترکیه به ظرفیت ۵۰ هزار تن نیز متعلق به این شرکت است.این شرک در زمینه طراحی، توسعه و ساخت انواع و اقسام پلتفرم های تجاری و نظامی فعالیت می کند.SEDEF فعالیت خود را در سال ۱۹۷۲ آغاز کرده است.
اکثر تولیدات و پروژه های این شرکت در بخش تجاری هستند.SEDEF در بخش نظامی دو پروژه شاخص دارد که یکی کشتی لجستیکی و آبی خاکی Yb. Kudret Gungor است و دیگری ناو آبی-خاکی بالگردبر TCG Anadolu است.این ناو در واقع نسخه ترکیه ای کشتی اسپانیایی Juan Carlos است که به وسیله کنسرسیوم SEDEF-NAVANTIA در حال ساخت است.

اردوغان در حال بازدید از ماکت ناو TCG Anadolu در جریان نمایشگاه دفاعی IDEF 2015. ماکت جنگنده F-35 روی عرشه ماکت ناو شایعات خرید F-35B توسط ترکیه را قوت بخشید

اردوغان در حال بازدید از ماکت ناو TCG Anadolu در جریان نمایشگاه دفاعی IDEF 2015. ماکت جنگنده F-35 روی عرشه ماکت ناو شایعات خرید F-35B توسط ترکیه را قوت بخشید

YONCA-ONUK
شرکت YONCA-ONUK در سال ۱۹۸۶ با هدف طراحی و تولید قایق های تندرو تجاری و نظامی شروع به کار کرد.
این شرکت هم اکنون در زمینه طراحی، توسعه و تولید قایق های تندرو پیشرفته فعالیت می کند.
پروژه ها و تولیدات نظامی شرکت YONCA-ONUK به شرح زیر هستند:
_قایق های تندرو گارد ساحلی و اعمال قانون MRTP-16/20
_قایق گارد ساحلی MRTP-29
_قایق تندرو مسلح مخصوص عملیات ویژه MRTP-24/U
_قایق تندرو هجومی MRTP-22

قایق تندرو هجومی MRTP-24 FAC
_قایق تندرو هجومی MRTP-33
_قایق تندرو هجومی MRTP-34

قایق تندرو موشک انداز MRTP-36
این شرکت هم اکنون تمرکز خود را روی قایق های تندرو با پروفایل راداری کوچکتر و توان هجومی بیشتر متمرکز کرده چرا که به تکنولوژی ساخت قایق با سرعت ۸۰ نات و بیشتر دست یافته است.

نمای گرافیکی MRTP-34

نمای گرافیکی MRTP-34

photo337324803443764717
ADIK
پیشینه این شرکت به دهه ۵۰ میلادی باز می گردد.در ابتدا این شرکت تحت نام DIK (شامل سرواژه های Deniz Insaat Kollektif) فعالیت می کرد که در سال ۱۹۷۱ به ADIK (شامل سرواژه های Anadolu Deniz Insaat Kizaklari ) تغییر نام داد.ADIK در زمینه طراحی، توسعه و ساخت انواع شناورهای تجاری و نظامی فعالیت می کند.
مهم ترین تولیدات و پروژه های نظامی این شرکت عبارت اند از:
_ناو آبی-خاکی (LCT)

ناو آبی خاکی (LST)

ناو آبی خاکی (LST)

قایق تندرو موشک انداز

photo337324803443764721
شناور گشتی
این شرکت یکی از پیشروان ساخت ناوهای با تناژ بالا برای ترکیه است که بیشتر روی ناوهای آبی-خاکی تمرکز دارد.
دلیل تاکید زیاد نیروی دریایی ترکیه به افزایش توان تهاجمی آبی-خاکی تجربه جنگ ۱۹۷۴ است که با مشکل بسیار جدی برای پیاده کردن نیرو در قبرس مواجه بودند.

photo337324803443764722
DEARSAN
شرکت DEARSAN در سال ۱۹۸۰ تاسیس شد و در زمینه طراحی، تولید و ساخت انواع شناورهای تجاری و نظامی فعالیت می کند.
تولیدات نظامی این شرکت به ترتیب زیر می باشند:
_قایق گشت دریایی Tuzla

photo337324803443764723

قایق گشت دریایی
_قایق های مداخله زودهنگام گارد ساحلی
_قایق های مسلح هجومی

photo337324803443764724

ناو آبی-خاکی (LCT)
_ناو آبی-خاکی (LCM)
_کشتی جست و جو و یدک کش RATSHIP
_کشتی جست و جو و نجان SAR
_کشتی های تحقیقاتی (احتمالا جاسوسی)
_ناوهای مین روب و مین ریز
_کشتی های گارد ساحلی
_کشتی نجات زیردریایی

photo337324803443764725
همانطور که مشاهده می کنید تنوع محصولات شرکت DEARSAN نسبتا بالا است و به طبع آن تعداد محصولات هم بالا است و در اینجا فقط به صورت کلی از محصولات یاد شد.

ARES
شرکت ARES یک شرکت خصوصی فعال در صنعت کشتی سازی است که در سال ۲۰۰۶ تاسیس شده است.این شرکت در زمینه طراحی، توسعه و ساخت انواع شناورهای تجاری و نظامی فعالیت می کند.
تولیدات و پروژّ های نظامی این شرکت عبارت اند از:
_تولید تحت لیسانس شناورهای گشت دریایی SKADI ساخت Rolls-Royce (در صورت وجود مشتری)

photo337324803443764726

قایق تندرو گشت دریایی Hercules
_قایق تندرو گشت دریایی Hector
_قایق تندرو Harpoon

photo337324803443764727

قایق تندرو گشتی FPB
_قایق تندرو گارد ساحلی Ares-53 Ghost Patrol
_قایق تندرو چند منظوره Ares-44 XL
_قایق موشک انداز سریع FAMB

photo337324803443764728
شناور تندرو پشتیبانی از نیروهای ویژه تعارض زیرآبی (SAT) نیروی دریایی ترکیه
_کشتی آبی-خاکی سریع (LST)
_تولید تحت لیسانس شناور هجومی سریع Rolls-Royce 70 Freyja (در صورت وجود مشتری)

photo337324803443764729

شناورهای آتشنشان Ranger 2000 FIFI و Ranger 4000 FIFI
_قایق آموزش و تمرین غواصی
_قایق های آمبولانس ARES-44 XL/55/58
و بسیاری پروژه ها و تولیدات دیگر.
هم اکنون شرکت ARES بیشتر روی شناورهای سبک و قایق های تندرو متمرکز است و یکی از پیشروان در این زمینه می باشد.

ISTANBUL SHIPYARD
شرکت Istanbul Shipyard در سال ۱۹۸۰ تاسیس شده و در سال ۲۰۰۳ به گروه شرکت های SRN ترکیه پیوست.
این شرکت بیشتر در زمینه طراحی و ساخت قایق ها و کشتی های نجات و تحقیقاتی فعالیت می کند.
پروژه ها و تولیدات مهم این شرکت عبارت اند از:
_کشتی بازیابی و نجات کشتی و زیردریایی SRN MOSHIP
_کشتی بازیابی، نجات و یدک کش کشتی و زیردریایی SRN KURYED

photo337324803443764730
قایق تندرو گارد ساحلی SRN-24
_قایق گارد ساحلی SRN-42
_مدرنیزاسیون کشتی های جست و جو و نجات SAR-35
_قایق گارد ساحلی SRN-17
_کشتی تحقیقاتی و احتمالا جاسوسی SRV
شرکت Istanbul Shipyard در زمینه کشتی ها و قایق های مسلح فعالیت خاصی ندارد و تمرکزش بر روی کشتی های لجستیکی و پشتیبانی است.

GOLCUK SHIPYARD
در واقع این حوضچه یک شرکت نیست ولی به دلیل فعالیت زیاد و نقش مهم آن در صنایع دفاعی ترکیه معرفی آن خالی از لطف نیست.
حوضچه Golcuk یک مجموعه حوضچه خشک در اختیار نیروی دریایی ارتش ترکیه است که در سال ۱۹۲۶ با هدف انجام تعمیرات و ساخت کشتی های جدید برای نیروی دریایی ساخته شد که شرکت های دیگر هم اکثرا کشتی های تولیدی برای نیروی دریایی ترکیه را در این حوضچه می سازند.البته حساب کشتی ها و زیردریایی های خارجی جداست چرا که ساخت آنها را نیروی دریایی ترکیه خود به عهده دارد.
از جمله کشتی ها و زیردریایی های ساخته شده در این حوضچه می توان موارد زیر را نام برد:
_داک شناور به ظرفیت ۷۵۰۰ تن
_سوپرتانکر لجستیکی Akar
_دو فروند فریگیت Meko-200 TN Track l
_یک فروند فریگیت Meko-200 TN Track ll-A
_یک فروند فریگیت Meko-200 TN Track ll-B

ناو Kemal Reis با شماره بدنه 247 از کلاس Meko 200 TN Track ll-B که در ترکیه به کلاس Salih Reis معروف است

ناو Kemal Reis با شماره بدنه ۲۴۷ از کلاس Meko 200 TN Track ll-B که در ترکیه به کلاس Salih Reis معروف است

سه فروند زیردریایی Type-209/1200
_چهار فروند زیردریایی Type-209/T1.1400
_چهار فروند زیردریایی Type-209/T2.1400
و چندین کشتی و قایق رزم ساحلی و گشتی.
همچنین چندین پروژه بزرگ دیگر نیز در دست اجرا هستند که از جمله آنها می توان به ساخت ۶ فروند زیردریایی پیشرفته Type-214 TN مخصوص نیروی دریایی ترکیه با مشارکت ۸۰ درصدی صنایع دفاعی ترکیه و فریگیت دفاع هوایی TF-2000 اشاره کرد.
تا کنون بیش از ۵۰۰ فروند انواع شناور در Golcuk تولید شده که این حوضچه را به یکی از مهم ترین و با ارزش ترین مراکز صنعتی و نظامی ترکیه تبدیل می کند.

SARSILMAZ
شرکت Sarsilmaz در سال ۱۸۸۲ تاسیس شده و یکی از قدیمی ترین شرکت های فعال در زمینه صنایع دفاعی ترکیه است.این شرک در زمینه طراحی، توسعه و تولید انواع تسلیحات انفرادی و اسلحه های شکاری و هوانوردی فعالیت می کند.
تولیدات انفرادی این شرکت به ۳ دسته زیر تقسیم می شوند:
۱-پیستول ها مانند B6، ST9، ST10، K2 ،K12، Kilinc-2000، P6، P8، SR38، SAR109P و SAR223TP
۲-انواع شاتگان های نیمه اتوماتیک، پمپ اکشن و دو لول سوار (Over & Under)
۳-اسلحه های نظامی و اعمال قانون شامل مسلسل های دستی و تفنگ های تهاجمی
در زمینه هوانوردی هم این شرکت تولید کننده برخی قطعات و بخش های پهپادها، بالگردها و هواپیماهای مختلف است.
شرکت Sarsilmaz در حال حاضر به ۷۲ کشور جهان صادرات انجام می دهد و یکی از شرکت های پیشرو در زمینه صادرات اسلحه در ترکیه است.
تا اینجا با شرکت ها و محصولات صنایع دفاعی ترکیه به صورت سطحی آشنا شدیم و البته تعدای از شرکت های مهم مثل MIKES، MILSOFT و VESTEL هم معرفی نشدند چرا که تقریبا محصولاتشان مشابه دیگر شرکت ها بود.
اکنون مشاهده کردیم که صنعت دفاعی ترکیه یک صنعت پویا، فعال و رو به رشد است که هر چه قدر که به پیش می رویم بیش از پیش گام در مسیر خودکفایی منطقی و به دست آوردن بازارهای صادراتی می گذارد.
طبق ادعای ترک ها، حداقل ۶۰ درصد تسلیحات ارتش این کشور ساخت این کشور هستند و یا حداقل در این کشور مونتاژ شده اند.البته این ادعای چند سال پیش است و امروزه قطعا این نسبت افزایش یافته و باز هم افزایش خواهد یافت.
بدین ترتیب می بینیم که بعضی سخنان از روی ناآگاهی یا بعضا از روی غرض برخی ها مبنی بر وابسته بودن ترکیه به خارج تا حدود بسیار زیادی نادرست است.کشورهای صاحب نام نمی توانند ۱۰۰ درصد نیاز خود را از داخل تامین کنند (که البته لزومی هم به این کار نیست)، ترکیه که بماند.

در آخر از حسن توجه شما به این نوشته تشکر می کنم و امیدوارم مفید فایده واقع شده باشد.

شهریار شیخی (ارتشبان)

مقالات مرتبط: اشنایی با محصولات دفاعی ترکیه

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.