در اواخر  دهه ۱۹۸۰ نیروی دریایی امریکا تعداد زیادی جنگنده قدیمی  داشت  که دیگر  با شرایط  جدید میدان جنگ و از جمله سامانه های پدافندی جدید شوروی  جور در نمی امدند و عمر خدمتی  انها نیز به پایان رسیده بود  . باید جایگزین می شدند ولی با چه جنگنده ای . هواپیما های چون ای ۶ و ای۷ دو جنگنده تهاجمی دوربرد و بسیار خوب مسلح شده از دهه ۱۹۶۰ در خدمت بودند و به پایان عمر خود رسیده بودند . نیروی دریایی دارای دو نوع هواپیما جدید بود یکی اف۱۴ تامکت نسخه دی که در حال  توسعه بود و می توانست  جایگزین نسخه های قدیمی باشد  (نسخه های قدیمی  به این مدل   ارتقا یابند  ) ودیگری مدل جدید اف/ ای ۱۸ سی و دی هورنت . مشکل این بود که هیچ کدام جایگزین مناسبی  برای ای۶ و ای۷ نبودند انها توان حمل تسلیحات  زیاد در برد زیاد داشتند. اف۱۴ دی یک شکاری بود و هورنت نیز مشکلاتی  در زمینه برد و میزان سلاح قابل حمل داشت .پروژه با نام ای ۱۲ به عنوان یک جنگنده  بال دلتا بسیار پیچیده  نیز در اوائل دهه ۱۹۹۰ لغو شد تا نیروی دریایی در استانه  خروج از خدمت ای ۶ و ای ۷ بدون جایگزین مناسب برای  انها باشد. در این میان با پایان جنگ  سرد طرح تولید تعداد  زیادی اف۱۴ دی تامکت نیز لغو  شد تا ارتش امریکا حتی برای اف۱۴ طی دهه بعدی نیز جایگزینی  نداشته  باشد. تنها طرح واقعی طرح  یک جنگنده چند منظوره نسل پنجم بود که در ان زمان در دست مطالعه اولیه بود (که بعدها اف۳۵ شد)که ان نیز تا سال ۲۰۱۰ در خدمت به صورت عملیاتی قرار نمی گرفت (که این  تاریخ به سال ۲۰۱۷ مکول شد)از این رو تنها طرح موجود که باقی می ماند  طراحی با نام هورنت ۲ بود که در اواخر دهه ۱۹۸۰ بر روی کاغذ وجود داشت.در سال ۱۹۹۲ دولت  امریکا تصمیم به سفارش   پنچ پیش نمونه هورنت ۲ که شامل  نسخه تک سرنشینه  اف/ای ۱۸ ایی و نسخه دو سرنشینه اموزشی و رزمی  اف/ ای اف۱۸ اف  بود و بعدها سوپر هورنت نامیده شد گرفت.

10506630_694662643920312_3100878335641551696_o

تفاوت سوپر هورنت و هورنت از نظر ظاهر

جنگنده جدید قرار بود جایگزین ای ۶ ، اف۱۸ هورنت،  اف۱۴ تامکت و کی ای ۶ و ایی ای ۶ بی پراولر شود .سلاح اصلی ان در نبرد هوا به هوا قرار بود نسخه  دوربردتر موشک رادار فعال AIM-120 امرام باشد که از نظر فناوری پیشرفته تر از فونیکس و بسیار سبکتر بود.

جنگنده جدید که درسال ۱۹۹۵ اولین پرواز خود را انجام داد سوخت بیشتری را حمل میکرد و می توانست تا چهار  مخزن سوخت ۱۸۰۰ لیتری خارجی را  زیر بال   و یک مخزن سوخت در زیر بدنه با ظرفیت ۱۲۰۰ لیتر را حمل کند و سوخت داخلی نیز ۲۰% افزایش یافته بود و توان حمل یک غلاف سوخت رسانی یار به یار بود  و توان حمل تسلیحات  بیشتری را داشت و دارای یک جایگاه  خارجی  بیشتر زیر هر بال را نسبت به هورنت بود (۱۱ جایگاه خارجی در مقابل ۹ جایگاه)  و تلاش  شد بود تا در جنگنده دید از تسلیحات هدایت شونده بیشتری استفاده شود و تمامی تسلیحات قابل حمل توسط هورنت توسط سوپر هورنت حمل میشد  ،افزایش وزن با افزایش قدرت موتور همراه بود و جنگنده  دارای  دو موتور جنرال الکتریک جی ۴۱۴  بود که بر اساس موتور جی ۴۱۲ جنگنده لغو شده ای ۱۲ ساخته شده بود و با توان ۲۲۰۰۰ پاوند با پس سوز ۳۵% قدرت  بیشتری نسبت به موتور هورنت  داشت.همچنین  کاهش میزان  امواج برگشتی رادار و سطح مقطعی نیز بسیار مهم بود از این رو با استفاده از مواد جاذب امواج رادار در برخی نقاط بدنه و همچنین ایجاد  تغییرات در شکل ورودی هوا که تبدیل به شکل هندسی شده بود و استفاده ازمواد رم در ورودی هوا برای کاهش  سطح امواج برگشتی برخوردی به فن موتور هواپیما تلاش در کاهش سطح مقطعی رادار سوپر هورنت  شد. گفته شده سطح مقطعی سوپر هورنت عدد ۰٫۵ مترمربع  و  هورنت عدد ۵ متر مربع است.

شکل متفاوت ورودی موتور سوپر هورنت نسبت به هورنت در کاهش امواج برگشتی از درون ورودی ها است

شکل متفاوت ورودی موتور سوپر هورنت نسبت به هورنت در کاهش امواج برگشتی از درون ورودی ها است

سوپر هورنت  دارای  همان رادار و همان الکترونیک پرواز بود که هورنت داشت  با وجود همه این تغییرات مانند  حمل سوخت و سلاح  و کاهش سطح مقطعی رادار ، ولی سوپر هورنت از نظر  الکترونیک هیچ پیشرفتی نسبت  به هورنت نداشت و از نظر چالاکی و سرعت و شتاب با هورنت های در حالت تولید قابل قیاس نبود.

در سال ۲۰۰۰ سوپر هورنت وارد خدمت شد. نیروی دریایی ۲۲۲ فروند از ان را برای سری اول سفارش  داد تا بین سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۶ تحویل  داده شود که البته تا سال ۲۰۰۴ تحویل گرفت . سرانجام تا پایان سال ۲۰۱۳ نیروی دریایی امریکا  ۵۱۵ فروند سوپر هورنت تحویل گرفت.سوپر هورنت دارای ۴۰% برد بیشتر و همچنین ۴۲% تعمیرات و نگهداری اسان تری نسبت به هورنت دارد .۲۰% بزرگتر و ۳۳% سوخت بیشتری را حمل میکرد و استقامت  ان در ماموریت ها ۵۰% بیشتر از هورنت بود.

همان طور که گفته شد سوپر هورنت  از نظر توان پروازی  برتر بود ولی از نظر  الکترونیک با  هورنت فرقی نداشت  حتی دارای  همان رادار ای پی جی ۷۳ بود ولی در واقع برنامه این بود تا سوپر هورنت تولید شود و طی مراحل مختلف خدمت ارتقا یابد. ارتقا شامل سوپر هورنت بلاک ۲ بود. این بلاک  شامل تغییراتی همانند پشتبانی  از سامانه جلونگر فروسرخ ای اس کیو ۲۲۸ که یک سامانه اپتکی دید حرارتی با توان تصویر  برداری رنگی و نشان گذاری لیزری بود که جهت ناوبری شبانه و همچنین شناسایی  نیز از ان استفاده  می شد و بسیار برتر از سامانه مشابه  ای ای اس ۳۸ هورنت بود(که البته برخی توانایی  های ای اس کیو ۲۲۸ را هم نداشت).از جمله قابلیت های این سامانه توان کشف و ارزیابی اهداف هوایی نیز بود.

رادار ارایه فازی فعال  ای پی جی ۷۹ که از  سال ۲۰۰۸  بر روی سوپر هورنت ها نصب شد. این رادار اریه فازی دارای  برد کشف ۳۰۰ کیلومتر و توان درگیر با شش تا هشت هدف بود و دارای  یک حالت روزنه ساختگی برای نقشه برداری دو بعدی از سطح زمین  بود و در کشف و رهگیری  اهداف زمینی  و دریایی رادارش به مراتب  دقیقتر  و کارامدتر از رادار اس ۳ واکینگ بود.نسل سوم سامانه های هشدار دهنده رادار از نوع ای ال ار ۶۷ وی ۳ و همچنین  سامانه ضد جنگ الکترونیک ای ال کیو ۲۱۴  و سامانه جنگ الکترونیک و ایجاد پارازیت ای ال ایی ۵۵ که با یک کابل  فیبر نوری پشت سر هواپیما کشیده  میشد  و با ایجاد پارازیت برای جنگ الکترونیک به کار  می رود .

در راستایی جنگ شبکه محور  سوپر هورنت از جمله در نسخه دو سرنشینه  اف توان  به اشتراک  گذاشتن تصاویر غلاف ها خود  را با پست های فرمانده ای را دارد

نسخه دو سرنشینه سوپر هورنت به دلیل توان بالای در انجام عملیات های شبانه در نیروی دریایی امریکا بسیار محبوب است

نسخه دو سرنشینه سوپر هورنت به دلیل توان بالای در انجام عملیات های شبانه در نیروی دریایی امریکا بسیار محبوب است

سوپر هورنت دارای بالی بزرگتر و پهنتر است و سوخت داخلی بیشتری حمل میکند

سوپر هورنت دارای بالی بزرگتر و پهنتر است و سوخت داخلی بیشتری حمل میکند

برد بیشتر  رادار ای پی جی ۷۹ به معنی توان  درگیر در برد بیشتری بود. سلاح های جدید موشک امرام نسخه سی با برد بین ۸۰ تا ۱۰۵ کیلومتر و امرام نسخه دی با برد ۱۸۰ کیلومتر که تا  سال ۲۰۱۷ عملیاتی خواهد  شد. امرام نسخه سی و دی با ترکیب با   سوپر هورنت جایگزین  مناسبی و برتری برای ترکیب  اف۱۴ و فونیکس خواهند شد.همچنین موشک  سایندوندر نسخه ایکس از دیگر سلاح های بلاک ۲ سوپر هورنت است. AIM9 X سایندوندر توان درگیری  در فراتر  دید بصری حسگر موشک  را دارد و میتوان ان را قفل نشده به صوی  هدف روانه کرد.و این نسخه با  کلاه پروازی خلبان هماهنگ است.خلبان می توان با نگاه کرد به مسیر حرکت جنگنده دشمن موشک  را قفل نشده شلیک کند و موشک  با یک چرخش خود را به سمت هواپیما دشمن رسانده و بر روی ان قفل میکند.این نسخه سایندوندر دارای سامانه تصویر ساز فروسرخ  است و دارای  زاویه جستجوی ۶۰ درجه را دارد برد ۲۲ کیلومتر است و میتوان ان را از روبرو به طرف هدف اتش کرد .

از دیگر تجهیزات بلوک دو میتوان به:چهار نمایشگر بزرگ رنگی چند کاره در کابین عقب(نسخه اف) و جلو،توان  حاشیه نویسی تصاویر  غلاف ناوبری و یا شناسایی  و ثبت مکان ،زمان سرعت و ارتفاع  بر روی فیلم جهت تجزیه  و تحلیل بهتر.

سوپر هورنت در حل حاضر در کنار هورنت تنها جنگنده نیروی دریایی امریکا است  که یک نسل  ۴+ تمام عیار و یک جنگنده چند منظوره کارا  و گران است. تمامی وضایف را که طی ۵۰ سال گذشته نزدیک به ۱۵ نوع جنگنده بر عهده داشتند  سوپر هورنت  به تنهایی بر عهده  دارد.

طراحی پیشنهادی برای افزودن مخازن سوخت تطبیقی و غلاف های تسلیحاتی با سطح مقطعی پایین که بسیار مورد توجه نیروی دریایی قرار گرفته است

طراحی پیشنهادی برای افزودن مخازن سوخت تطبیقی و غلاف های تسلیحاتی با سطح مقطعی پایین که بسیار مورد توجه نیروی دریایی قرار گرفته است

EF-18G  گراولر

در دهه ۱۹۹۰ نیروی دریایی  خواهان  جایگزینی   ایی  ای ۶ بی پرولر بود که بر اساس بمب افکن ای۶ اینترادر ساخته شده بود.بهترین گزینه  سوپر هورنت بود که البته تنها جت در حال تولید برای  نیروی دریایی بود. جنگنده جدید که برای  انجام عملیات  جنگ الکترونیک و سرکوب پدافند هوایی ساخته شده است  اولین پرواز خود را در سال ۲۰۰۶ ساخته شد و در سال ۲۰۰۹ عملیاتی شد.نسخه جدید که بر اساس  ال/ای ۱۸ اف سوپر هورنت ساخته شده بود با نام ایی / ای ۱۸ گراولر  نامیده شد  و ۹۰% ان سوپر هورنت مشترک بود. ولی تغیراتی نیز داشت  از جمله داشتن ژنراتور تولید برق برای هر موتور برای تامین برق تجهیزات ،سامانه ای ال کیو ۲۱۸ وی ۲ که بر نوک بالها نصب شده است و یک سامانه دریافت امواج  رادار برای تجزیه و تحلیل و مشخص  کردن جای رادار دشمن  برای  شلیک موشک  هارم  ،سامانه تبادل اطلاعات و سامانه ارتباط ماهواره ای.همچنین توان حمل تا ۵ غلاف جنگ الکترونیک ای ال کیو۹۹ را دارد که این غلاف بر روی ایی ای ۶ بی پروالر و ایی اف۱۱۱ نیز حمل می شد.این غلاف جنگ الکترونیک که در دهه ۱۹۷۰ ساخته شد ولی بارها ارتقا یافته دارای  یک ژنراتور  درونی برای تولید برق است که توسط  یک توربین بادی  در نوک  ان تغذیه  میشد. گراولر توان حمل تسلیحات  متنوع سوپر هورنت را ندارد ولی توان حمل موشک  امرام و موشک  هارم به عنوان اصلیترین سلاح خود برای  سرکوب پدافند هوایی دشمن را دارد. همچنان دارای رادار ارایه فازی ای پی جی ۷۹ مشابه سوپر هورنت است.از سال ۲۰۰۴ تا کنون صد فروند گروالر ساخته شده است.

گراولر

گراولر

به غیر از نیروی دریایی امریکا ، نیروی هوایی استرالیا  تنها مشتری خارجی سوپر هورنت است. در سال ۲۰۰۷ استرالیا ۲۴ فروند سوپر هورنت  را برای جایگزینی  اف۱۱۱ سی سفارش داد.تمامی  سوپر هورنت های سفارش از نوع دو سرنشینه  اف بود. سوپر هورنت های استرالیا  دارای رادار ای پی جی  ۷۹ و سامانه اختلال گر ای ال ایی ۵۵ است و ۱۲ فروند انها برای حمل برخی تجهیزات   ایی ای ۱۸ جی گراولر سیم کشیده شده است.

 در جون سال ۲۰۱۷ میلادی یک فروند سوپر هورنت نیروی دریایی امریکا با شلیک یک موشک امرام یک سوخو۲۲ ارتش سوریه را هدف قرارداد. این شکار نخستین پیروزی هوایی سوپر هورنت است

سوپر هورنت ادونس

برای اشنایی با سوپر هورنتا ادونس اینجا را کلیک کنید

گرداری: عبدالحمید تارخ

مشخصات اف/ای ۱۸ سی هورنت اف/ ای ۱۸ ایی سوپر هورنت
طول ۱۷٫۱ ۱۸٫۳۱
ارتفاع(متر) ۴٫۷ ۴٫۸۸
فاصله دهنه بال(متر) ۳۸ ۴۶٫۵
وزن خالی(کیلوگرم) ۱۰۴۰۰ ۱۴۵۵۲
بیشترین وزن برخواستن(کیلوگرم) ۱۶۷۷۰ ۲۱۳۲۰
قدرت موتور بدون پس سوز(پاند) ۱۱۰۰۰ ۱۳۰۰۰
قدرت موتور با پس سوز(پاند) ۱۷۷۵۰ ۲۲۰۰۰
بیشترین سرعت ۱٫۸ ماخ ۱٫۸ ماخ
ارتفاع پروازی(متر) ۱۵۲۴۰ ۱۵۰۰۰
شتاب(متر بر ثاینه) ۲۵۴ ۲۲۸
میزان سلاح قابل حمل(کیلوگرم) ۶۲۰۰ ۸۰۵۰
رانش به وزن ۰٫۹۶ ۰٫۹۳
برد انتقالی با بیشترین سوخت داخلی و خارجی(کیلومتر) ۳۳۰۰ ۳۸۰۰
شعاع رزمی با چهار بمب ۴۵۰ کیلویی،دو موشک هوا به هوا ،دو مخزن سوخت خارجی و یک غلاف  نشان گذاری لیزری ۵۵۰ کیلومتر ۷۵۰کیلومتر
تسلیحات توپ ام ۶۱  در دماغه ، موشکهای هوا به هوای  سایندوندر،اسپارو،امرام،موشکهای هوا به زمین ماوریک،اسلم،جی سو ،ضد رادار هارم،ضد کشتی هارپوم،و تمامی بمب های لیزری و ماهواره ای نیروی دریایی امریکا
دسته بندی شده در:        
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.