نویسنده و گرداورنده: مسعود رضائی

تعریف انفجار:

انفجار به یک افزایش شدید در حجم (انبساط بسیار شدید و سریع ماده جامد یا مایع وتبدیل شدن به گاز) و آزاد شدن ناگهانی انرژی می‌گویند که معمولاً با افزایش دما و آزاد شدن گاز اکسیژن و دی اکسید کربن همراه است.

مواد منفجره:

مواد منفجره موادی هستند که از نظر شیمیایی به دلیل داشتن عنصر نیتروژن (بجز ماده منفجره استون پروکساید که تنها ماده منفجره ایست در خود نیتروژن ندارد)، ناپایدار هستند و در صورت آغاز فرایند انفجار، با سرعت زیاد منبسط می‌شوند و حجم زیادی گاز و نور و صدای زیاد تولید می‌کنند. تبدیل شدن سریع به گاز (انبساط) باعث فشار به اکسیژن اطراف و بوجود امدن موج انفجار میشود که باعث پرتاب شدن قطعات و اشیاء اطراف میشود.
در حقیقت انفجار همان سوختن با سرعت بالا است.
*مواد منفجره برای انفجار نیازی به اکسیژن محیط ندارند زیرا اکسیژن مورد نیاز خود را درون فرمول شیمیایی خود دارند. این یعنی در فضای بیرون از کره زمین هم منفجر میشوند*

Velocity of detonation یا همان سرعت انفجار: اگر سرعت انفجار (سرعت سوختن) ماده ای زیر ۱۸۰۰ متر بر ثانیه باشد ، به ان ماده سوختنی گویند (مثل باروت و بنزین و….) و موادی که سرعت انها از ۱۸۰۰ تا ۹۰۰۰ متر بر ثانیه باشد مواد منفجره نام میگیرند.
برای مثال زمانی که میگویند سرعت انفجار سی ۴ ، ۸۱۰۰ متر بر ثانیه است یعنی اگر نواری از (c4) را به اندازه ۸ کیلومتر دراز کنیم و از یک سر آن انفجار شروع شود ، یک ثانیه بعد به سر دیگر نوار که ۸ کیلومتر دورتر است میرسد.
در لینک زیر به وضوح سرعت انفجار را متوجه خواهید شد. در این فیلم انفجار فیتیلهء انفجاری که ماده منفجره پینتریت(PETN) انرا تشکیل میدهد را با سرعت ۳۰۰۰۰fps خواهید دید. به یاد داشته باشید سرعت انفجار پینتریت یا همان فتیله انفجاری ۸۰۰۰ متر بر ثانیه که معادل ۱۰ برابر سرعت گلوله ژ۳ است میباشد!
https://www.youtube.com/watch?v=m8CBXHzLssc

برشی از یک فتیله انفجاری. در وسط ان ماده منفجره خمیری پتن را مشاهده میکنید

برشی از یک فتیله انفجاری. در وسط ان ماده منفجره خمیری پتن را مشاهده میکنید

دسته بندی مواد منفجره:

مواد منفجره را میتوان بر اساس معیارهایی مانند رنگ و بو سمی بودن و مایع و جامد بودن و… دسته بندی نمود ولی بیشتر به دو دسته بندی توجه میگردد؛ یکی “حساسیت” و دیگری “سرعت و قدرت انفجار”

بر اساس حساسیت مواد منفجره به سه دسته تقسیم میگردند:

مواد منفجرهء غیر حساس (دیرانفجار): سرآمد این گروه را میتوان ماده منفجره “نیترات آمونیوم” ذکر کرد. غیرحساس بودن آن به گونه ایست که اگر گونی صد کیلویی آن را از طبقه پنجم ساختمانی به پایین بیاندازید؛ هیچ اتفاقی نمیافتد. مثالی معروف در این مورد میگوید:
اگر آمونیوم نیترات را در زیر بالشتان به هنگام خواب وجود داشته احتمال انفجار بالش از این ماده بیشتر است!

از دیگر موارد این گروه میتوان به نیترو استارچ (آرد معمولی نیتراته شده) ، آنفو (همان نیترات امونیوم که برای حساس تر شدن با گازوئیل اغشته میشود) ، ANMAL (همان امونیوم نیترات مخلوط با نیترومتان و پودر آلومینیوم) و….
*سرعت انفجار این گروه تقریبا بین ۴۰۰۰ تا ۵۵۰۰ متر بر ثانیه میباشد*

در لینک های زیر میتوانید مشاهده کنید تنریت (همان نیترات امونیوم که از کودهای شیمیایی میفروشند) را با گلوله بدلیل غیرحساس بودن منفجر میکنند
https://www.youtube.com/watch?v=RVSecWR5YgY
https://www.youtube.com/watch?v=5F1o1BrXP1A

 

مواد منفجره با حساسیت کم و معمولی: این دسته از مواد منفجره نسبت به ضربات معمولی واکنش نشان نمیدهند و یا شعله اتش انها را منفجر نمیکند و مثل شمع اب میشود ولی اکثرا قدرت بالا و پرکاربردترین و معروف ترین مواد منفجره دراین گروه جای دارند. از مواد این دسته را میتوان:

تری نیترو تولوئن (TNT) ، سی فور (c4) ، RDX (ماده پایه تشکیل دهنده مواد خمیری پلاستیکی از جمله سی فور و.. غیره) ، پینتریت (PETN) ، HMX (ماده منفجره قدرتمندی که در مقالات بعدی نحوه ساخت ان را خواهم گفت روش ساخت آن با RDX یکیست منتها با دو تفاوت در نحوه واکنش) آمونیوم پیکرات (مورد استفاده در کلوله توپ ها)، آسترولایت و comp B و غیره…

*سرعت انفجار اکثر این مواد بین ۷۷۰۰ تا ۹۱۰۰ متر بر ثانیه میباشد*

comp B مخلوط از TNT و RDX میباشد که در انواع مین ها و توپ ها بکار میرود.

kovacsz5

.

مواد منفجره حساس: این مواد بشدت به اصطکاک و ضربه و همچنین دما و شعله حساس میباشند و به همین دلیل حساست زیاد ، از انها برای ساخت چاشنی استفاده میگردد. سرعت و قدرت بیشتر انها کم (بجز نیتروگلیسرین که حساس ولی قدرتمند است) میباشد. از موارد این گروه میتوان به:
فلومینات نقره ، فلومینات جیوه، استون پروکساید ، نیتروگلیسرین ، متیل نیترات ، آزید سرب و غیره… . سرعت انفجار *همه این مواد بجز نیتروگلیسیرین در بین ۴۰۰۰ تا ۵۱۰۰ متر بر ثانیه میباشد*

نکته* برای انفجار خرج اصلی (مثلا دو تن نیترات امونیوم) بدلیل غیر حساس بودن آن حتی با مواد منفجره چاشنی ها که سرعتشان ۵۰۰۰ متر بر ثانیه است هم منفجر نمیشوند بایستی آنها را با مواد منفجره قوی مثل پینتریت منفجر کرد. خود پینتریت هم که حساسیت کم دارد را میتوان با چاشنی منفجره کرد. پس بصورت پلکانی یک انفجار صورت میگیرد. مثلا با استون پروکساید(چاشنی)  سی فور (خرج کمکی) را منفجر کرده و با انفجار سی فور چند صد کیلو نیترات امونیوم!

حال به خود مواد میپردازیم.
نکته مهم: *عزیزان دقت داشته باشند که وقتی میگوییم فلان ماده از فلان ماده درست شده دلیل بر این نیست که همه فرمول رو ساده مخلوط کنید و مثلا RDX بسازید. ساخت یک ماده شیمیایی بسیار قلق و لم های خاص در حتی دمای واکنش و غیره دارد که در هیچ یک از سایت های اینترنتی نمیتوان انرا یافت. مثلا در خیلی از سایت ها اموزش ساخت RDX را دادند (همگی از تکاوران تندر کپی کرده اند) ؛ که به کل اشتباه است. برخی دیگر از دانشجوهای شیمی هم فقط فرمول خود ساخت (شیمی محض) را مدنظر دارند ولی انها هم اشتباه میباشد.برای مثال در ساخت RDX در یک زمان خاص بعد از شروع واکنش اگر دما را برای ۱۰ دقیقه رو یک دمای خاص نگه نداریم ؛ ار دی ایکس تشکل نمیشود و اگر بیشتر نگه داریم ؛ کربنیزه میگردد. این یکی از قلق ها بود که از گفتن آن بدلیل مسایل امنیتی معذوریم. انشاالله اگر قسمت بود و آقای تارخ اجازه دادند؛ در مقالات بعدی که روش ساخت را بازگو کردیم خودتان متوجه خواهید شد چقد پیچیده است*

 

تی ان تی (TNT)

2282008tnt-360x360

فرمول شیمیایی: CH3C6H2(NO2)3
سرعت انفجار: ۶۹۰۰ M/S
رنگ: زرد کم رنگ
حالت: جامد و سفت
سمیت: بسیار سمی
اولین بار در سال ۱۸۶۳ توسط یک شیمی‌دان آلمانی بنام جوزف ویلبراند ساخته شده. این ماده به صورت کریستال‌های سوزنی شکل و زرد کمرنگ است . تی‌ان‌تی تا حد زیادی سمی بوده و می‌تواند از راه ‏پوست جذب شده و موجب سوزش و آزردگی پوست ‌شود و لکه‌ای زرد رنگ متمایل به نارنجی از خود باقی ‏می‌گذارد.

*در ۸۰ درجه سانتیگراد شروع به ذوب شدن کرده ودر ۴۶۵ درجه سانتیگراد منفجر می گردد*

tani_tnt_pri_81_c

ساخت آن بدین گونه است که در ابتدا تولوئن را با مخلوط نیتریک اسید و سولفوریک اسید نیتراته کرده و به مونو نیتروتولوئن تبدیل میکنیم (که خود سمی و منفجره است). مرحله دوم مونونیتروتولوئن را باز نیتراته کرده و به دی نیتروتولوئن تبدیل میکنیم. در مرحله اخر که نیتراته کردن سخت میباشد بایستی از اسید نیتریک غلیظ ۱۰۰ در صد استفاده کرد و به تری نیتروتولوئن تبدیل نمود.
ساخت TNT بسیار خطرناک است بدلیل انفجار در حین ساخت و بخارات سمی بیشمار و مسمومیت بطوریکه در صنایع نظامی ساخت آن هرزگاهی دستگاه پخت تی ان تی منفجر میشود. در کشور خود ما در پارچین این ماده تولید میگردد.

متیل نیترات

1

فرمول: CH3NO3
سرعت انفجار: ۶۳۰۰ m/s
رنگ: تقریبا قرمز رنگ
حالت: مایع
سمیت: بسیار سمی
حساسیت به ضربه و گرما: بالا
بدلیل اینکه حساسیت و سمیت آن از نیتروگلیسرین کمتر بود و قدرت آن تقریبا برابر بود ، آنرا جایگزین نیتروگلیسرین در ساخت دینامیت کردند. مخلوط کردن این ماده با نیتروسلولز (پنبه که نیترانه شده) باعث بوجود امدن ژل انفجاری میکردد.

ساخت این ماده ساده میباشد. با اضافه کردن قطره چکانی متیل الکل (همان الکل صنعتی یا همان متانول) به ترکیب اسید نیتریک و اسید سولفوریک و ثابت نگه داشتن دمای پایین تشکیل میگردد. (به همین سادگی نیست و لم و قلق خاص دارد پس بفکر ساختش نباشید)

در لینک زیر انفجار ۱۰۰ میلی لیتر متیل نیترات مشاهده میفرمائید
https://www.youtube.com/watch?v=ZT_PCuGMR68

سی فور (C4)
فرمول: RDX نود درصد، ۸% دی اکتیل سبکات،  بعلاوه ۲% روغن موتور
سرعت انفجار: ۸۳۰۰ m/s
رنگ: سفید کدر
حالت: خمیری مثل ادامس
سمیت: سمی نیست
حساسیت: حساس نیست

hqdefault

خانواده c ها شامل c1 و c2 و c3 و c4 میباشد که سی فور بدلیل پایداری بیشتر (بدلیل مواد پلاستیک کننده بهتر) ارجح تر میباشد. همه انها از RDX ساخته میشوند. ار دی ایکس چون خودش بصورت کریستال و پودر است قابل استفاده نیست ، لذا با روغن موتور و غیره مخلوط میشود تا مثل ادامس جامد و چسبناک و حالت پذیر باشد.
*پلاستیک یا خمیری کردن پینتریت (PETN) و RDX با پلی بوتن و روغن و… انشاللله در مقاله اینده*

مزایای ویژه سی فور

۱- از قدرت تخریبی ویرانگر و قابل ملاحظه ای (در قیاس با TNT) برخوردار می باشند.

۲- غیر قابل شناسایی توسط دستگاه های اشعه ایکس (X-RAY) و … می باشند.

۳- دارای شکل خمیری و نرم بوده و قابلیت جاسازی بالایی دارند.

۴- با توجه به شکل و حالت فیزیکی به راحتی قابل حمل توسط انسان یا در قالب مواد مشابه می باشند.

۵- نیاز به تجهیزات خاص و پیچیده ای برای انفجار ندارند و تنها با یک چاشنی منفجر می شوند و در صورت استفاده از بوستر حداکثر بازده انفجاری ممکن را دارند. (این موضوعات در مطالب بعدی تشریح خواهد شد).

RDX (سیکلونیت یا هگزوژن)
نام علمی: سیکلوتری متیلن تری نیترامین
فرمول: C3H6N6O6
سرعت انفجار: ۸۷۰۰ m/s
رنگ: پودر سفید کریستال
سمیت: ندارد
حساسیت: ندارد

hexogen

تاریخچه:
اولین بار برای مصارف دارویی تولید شد. در ۱۹۲۰ آلمانها به خاصیت انفجاری ان پی بردند. اولین روش تهیه مستقیم RDX به وسیله نیترودار شدن هگزامین بود اما بازده پایین، پرهزینه بودن و برای تولید انبوه مناسب نبودن تولید ان را متوقف کرد. در ۱۹۲۵  فرایند تولید RDX را با بازده ۶۸% راه اندازی کردند. بهبودهای بیشتری در تولید RDX تا ۱۹۴۰ صورت نگرفت تا اینکه رس و شیلر از کانادا فرایندی را ارائه کردند که نیاز به هگزامین به عنوان ماده اولیه نبود. در همان زمان بکمن در آلمان فرایندی برای تولید RDX  از هگزامین توسعه داد که بالاترین بازده را داشت و تا به امروز از همان روش در همه جای دنیا استفاده میگردد.
اولین روش تهیه RDX ، افزایش هگزامین (هگزامتیلن تترامین) به  نیتریک اسید ۹۹% در دمای ۱۵درجه و گرم کردن آن بمدت نیم ساعت در دمای ۵۵ درجه است. سپس محلول را درون اب سرد خالی کرده تا بلور RDX تشکیل گردد. خالص سازی RDX به وسیله تبلور مجدد از استون انجام می گیرد.
این روش بسیار هزینه بر و بازده بسیار پایین دارد و بی کیفیت (دلایل انرا در مقاله بعدی مربوط به تولید ار دی ایکس توضیح خواهم داد)
بطور کلی چهار روش ممکن برای تولید ار دی ایکس وجود دارد که بهترین آن روش بکمن (باخمن) دانشمند المانی میباشد.

 

پنتا اریتریتول تترا نیترات (PETN)

فرمول: C5H8N4O12
سرعت انفجار: ۸۳۰۰ M/S
رنگ: کریستال سفید
سمیت: ندارد
حساسیت: ندارد

pentaerythritol_tetranitrate_04

پتن در کنار RDX پرمصرفترین و کاربردی ترین ماده منفجره در جهان بشمار میرود. ساخت آن کم هزینه بوده و بسیار قوی میباشد.
از کابرد این ماده میتوان به انواع فتیله های انفجاری و همچنین مواد منفجره متورق (ورقه ای) نام برد.

برای ساخت این ماده منفجره ورقه ای از نسبت زیر استفاده میشود:

۶۵% پتن+ ۸% نیترو سلولز+۲۷% لاتکس مایع

لینک فیلم زیر بخوبی اهمیت و کابرد بیشمار مواد منفجره متورق (FLEX-X) را نشان میدهد
https://www.youtube.com/watch?v=HUJd_jKeStY

maxresdefault

پتن از نیتراسیون پنتا اریتریتول در مخلوط اسید نیتریک و اسید سوفوریک بدست می اید. البته روشی جدید هم وجود دارد که بدون دخالت اسید نیتریک و جایگزین کردن نیترات آمونیوم با آن پتن تولید میشود.
بگونه ای که اسید سولفوریک ۹۸% با نیترات آمونیوم ترکیب شده و پنتااریتریتول به آرامی که حدودا نیم ساعت طول میکشد به محلول اضافه میگردد (با احتساب پایین نگه داشتن دما در بین ۱۰ تا ۱۵ درجه) و باقی ماجرا و خلوص سازی…..

*اسید سولفوریک بدلیل آبگیر بودن در همه واکنش ها حضور دارد و صرفا هیچ دخالتی در واکنش ندارد*
پ.ن: در برخی واکنش ها مانند RDX نمیتوان از سولفوریک اسید بعنوان آبگیر استفاده کرد زیرا با هگزامین واکنش میدهد.
پ.ن۲: مواد آبگیر در واکنش نیتراسیون به این دلیل حضور دارند چون در طول واکنش اگر به فرمول واکنش نگاه کنید میبینید که یکی از محصول های نیتراسیون آب میباشد. این آب تولید شده باعث خنثی شدن اسید نیتریک میشود بدین معنی که هرچقدر اسید نیتریک وارد کنیم بیشتر اب تولید شده و بیشتر ختثی میشود و به کل کیفیت محصول پاین امده و واکنش از دست میرود. (برای همین عرض کردم روش اول ساخت RDX که بیشتر در سایتها موجود است بلااستفاده میباشد)

HMX (اوکتوژن)
فرمول:C4H8N8O8
سرعت انفجاری: ۹۱۰۰ m/s
رنگ: کریستال سفید
سمیت:ندارد
حساسیت: کم

این ماده هم خانواده و بگونه ای مشتق RDX میباشد و تفاوت ساخت ان با RDX دردو چیز است و الباقی راه واکنش مشابه RDX است. بدلیل هزینه بالای تولید آن و اینکه ماده rdx وجود دارد با هزینه پایین تر در مصارف انفجاری تولید نمیگردد. و تولید این ماده صرفا برای مکمل سوخت موشکهای بالستیک تولید میشود.
تولید این ماده با همان روش باخمن میباشد. مواد پروسه واکنش شامل: هگزامین ، آنیدرید استیک ، استیک اسید و نیترات آمونیوم میباشد. این مواد در چند نوبت با زمان بندی خاص و دمای مخصوص (در مقاله بعدی به تفصیل خواهم گفت) با هم ترکیب شده و ماده HMX گران قیمت تشکیل میگردد.

در نوشته و مقاله بعدی نحوه دقیق تولید چهار ماده منفجره PYX و پینتریت و RDX و HMX در کارخانه جات نظامی تقدیم دوستان سایت جنگاوران خواهد گردید.

منابع:
https://en.wikipedia.org/wiki/Explosive_material
http://www.globalsecurity.org/military/systems/munitions/explosives-nitrate-petn.htm
https://en.wikipedia.org/wiki/C-4_(explosive)
nitration, WILLARD deC. CRATER
HERCULES POWDER COMPANY, WILMINGTON, DEL
www.google.com/patents/US8172967
https://en.wikipedia.org/wiki/Table_of_explosive_detonation_velocities
https://en.wikipedia.org/wiki/Pentaerythritol_tetranitrate

37+

کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

 • avatar
 • avatar

100 دیدگاه

 • سلام.خسته نباشید.ممنون که جواب دادین و پیگیر درخواست ها هستید.استاد محترم من بصورت اکادمیک از مسایل شیمی ومقلالت در حد بکمن اطلاعاتی ندارم .اگر شما لطف کنید بگذارید این مقالات رو ,بازم برام سخته عملی کردنش.بنده مهندسی برق هستم و جزییات واکنش ها رو تا حدودی اشنا هستم و بازم مشاوره میگیرم از متخصصین ولی خودتون میدونید علم دریاست و ما… .من بیشتر برایه اضاف کردن به تواناییام یا اطلاعت فردی به این شاخه وارد شدم.بالاخره چالش زیبایی خودش رو داره.اگر شما لطف کنید هرچی که منجر به انجام علمی تو محیط ازمایشگاهی بشه رو ارایه بدین خیلی کمک کردین هم به من وهم خیلی از دوستان..متوجهم که پتن و rdx خیلی تخصص میخواد و دور از ماست ولی درمورد  متیل نیترات,استارچ,egden,سلولز و اکثر نیتراته ها کمک کنین..ببخشید طولانی شد..خیلی لطف میکنید ممنون.

  • سلام ممنون از لطفتون. در مورد بکم انشالا خط تولید HMX توسط وزارت دفاع خودمون رو قراره بنویسم البته میره برای بعد عید. والا متیل نیترات یا نیترواستارچ یا نیتروسلولز موادش و البته وسایل تهیش سخت نیست و سادس فقط اسید نیتریک بالای ۷۰ درصد و سولفوریک اسید ۹۰ درصد با استارچ ازمایشگاهی میخواد و دماسنج و لیتموس خوب و بشر و غیره… اما یادتون باشه اچ ام ایکس یا RDX اگه توی واکنش دماش کم و زیاد بشه خطر انفجار نداره فقط تشکیل نمیشه و واکنشو.ن بدون نتیجه از دست میره. اما متیل نیترات اگه بی احتیاطی بخرج داده بشه منفجر میشه بو یا egdn باید بدونید اتیلن گلیگول خالص خیلی سمیه با چنتا نفس عمیق یا حتی تماس زیاد پوستی باعث بیهوش شدن و کما میشه در کل شرمنده نمیتونم چیزی بگم

 • سلام.خسته نباشید با مقاله های خوبتون.اگر امکان داره در مورد جزییات واکنشها در ترکیبها و مقادیر واقعی تر بهمون کمک کنید.مثلا (rdx,petn,…)ممنون میشم.

  • سلام ممنون. میبینید که هنوز هیچی نشده فیلتر شد این صفحه وگرنه خیلی دوست داشتم یک مقاله از معجزه دکتر امانوئل باخمن و زحمات ده ساله این دانشمند برای عجیب ترین روش تولید ار دی ایکس بنویسم که چطور از ۱ بعلاوه ۱ نتیجه ۳ دراورد. بازده دوبرابری حین پروسه باخمن (بکمن) یکی از انقلابهای تولید مواد منفجره بود

 • درود.این بخش فیلتر شده د من با فیلتر شکن تونستم وارد بشم موضوع چیه

 • سلام این بمب های کنارجاده ای که میفرستیم عراق‌ ترکیباتش چیه؟ از یه دوستی که تو صنایع زرین شهر بود پرسیدم گفت ترکیب چند ماده منفجرست به صورت فشرده ، میشه اگه اطلاعی دارین ترکیباتشا بگید

  • سلام. تریتیونال و ترپکس. تریتیونال مخلوط TNT و ۲۰% پودر الومینیوم میباشد. پودر الومینیوم به بزرگتر شدن کوی اتش انفجار و همچنین موج انفجار ضربه ای که در نهایت ارتقا قدرت خردکنندگی بالا به مواد میبخشد ، استفاده میشود. این ماده منفجره در بمب های مانند MOAB و یا مارک ۸۲ بکار رفته. بدلیل خردکنندگی بالا و ارزان بودن آن؛ در بمب های کنار جاده ای بخوبی نقش تخریبی ایفا میکند. ترپکس هم مخلوط ۴۰% تی ان تی و ۴۰% RDX بعلاوه ۲۰% پودر الومینیوم میباشد. ولی این خبر که ایران بمب کنار جاده ای به عراق میفرستد خبر کذبی میباشد. حداقل بعد از خروج چند ساله امریکا از عراق. به چه دلیل ایران و یا خود دولت عراق از بمب کنار جاده ای استفاده کنند؟ بمب کنار جاده ای برای اعمال تروریستی میباشد که در آن بجز خودروی هدف ، بسیاری مردم بیگناه هم کشته میشود. توجیه خاصی ندارد که ایران در کشور دوست خود یعنی عراقی که خود تا امروز قربانی همین بمبهای کنار جاده ای القاعده میباشد ، مبادرت به ان کند. اگر هم منظور کمک به دولت عراق بوده؛ دولت عراق ب لطف صدام صنایع نظامی ساخت مواد منفجره بمراتب بهتری از ایران دارد . نیازی به کمک ایران در این زمینه ندارد.

 • سلام مواد منفجره که در گلوله‌های هویتزر از نوع “انفجار قوی” به کار برده میشود چیست؟

 • سلامآیا مواد منفجره مثل tnt,c4 تاریخ مصرف دارد و در چه شرایطی فاسد میشود.مثلا در خبرها در حدود ۶ماه پیش گفتن داعش در صحرای سینا به انبارهای مین و مواد منفجره آلمانها در جنگ جهانی دوم دست پیدا کرده این مواد باید در چه شرایطی باشد که ۷۰ سال دوام بیاورد .

  • سلام.بله تاریخ مصرف دارد. بیشترین پایداری متعلق به TNT و مشتقات بهمراه RDX یا همون سی ۴ و مواد خمیری میباشد که تا دهها سال ماندگاری دارد اما در شرایط مناسب. سه شرطی که برای نگه داری مواد منفجره لازم است: دمای نگه داری و رطوبت و اسیدی نبودن محیط نگهداری. مثلا RDX تا ۵۰ سال در دمای محیط معمولی ماندگاری دارد ولی در دمای ۱۵۰ درجه فقط ۱ ساعت ماندگاری دارد.

 • سلام RDX به طور معمولی قابلیت استفاده را داره یعنی بدون مخلوط کردن آن با روغن یا چیزهای دیگر.

  • سلام. مگر ما گفتیم منفجر نمیشود؟ بنده عرض کردم قابلیت کاربرد برای انفجار ندارد. شما چگونه پودر را مثلا به دیوار میچسبانید برای انفجار؟ یا ۳۰ کیلو پودر را چکونه درون سرجنگی کلاهک موشک جای میدهدید که به دیواره بچسبد؟ درضمن پلاستک کردن پودر مواد منفجره فقط برای شکل دادن و فرم دهی نیست ، در ترکیب شدن با مواد روغنی اصطلاحا ویسکوزیته بالا رفته و دانه های بسیار ریز مواد منفجره به یکدیگر نزدیک شده و قابلیت انفجار در تمام سطح ماده یکسان میباشد. نارنجک دستی چهارشنبه سوری نیست که دوست عزیز. مثلا در عملیات های چریکی سربازان نیاز به یک خمیر حالت دار نیاز دارند وگرنه یک مشت پودر به چه درد سربازان میخورد؟

 • سلام  خسته نباشید دوتا سوال داشتم نیروی های امنیتی برای شناسایی سی۴ از چه دستگاهی استفاه می‌کنند مثلا در فرودگاه دستگاه ها ایکس ری هست ولی در مقاله گفته شده این ماده منفجره قابل شناسایی با اشعه ایکس نیست. نیروی داعش یا ارتش آزاد در سوریه از کدام ماده در داخل ماشین هایی انتحاریشون استفاده می‌کنند که آنقدر قدرتمنده؟؟؟

  • در کل مواد پلاستیک قابل شناسایی نیستند ولی طبق امریه کنوانسیون برچسب گذاری مواد منفجره ، تمامی کارخانه های سازنده مواد منفجره (مانند سینتزیا و اکسپلوسیا سازنده سمتکس) مکلف شدند به ماده منفجره خود اتیلن گلیکول اضافه کنند تا قابل ردیابی و شناسای باشد. داعش و ارتش ازاد از هر موادی که منفجر شود استفاده میکنند منتها در حجم بسیار بالا ، برای همین انفجارهای قدرتمندی ایجاد میگردد. مثلا در یک خودرو ۵۰۰ کیلو ماده منفجره جایگذاری میکنند

  • سلام  خسته نباشید دوتا سوال داشتم نیروی های امنیتی برای شناسایی سی۴ از چه دستگاهی استفاه می‌کنند مثلا در فرودگاه دستگاه ها ایکس ری هست ولی در مقاله گفته شده این ماده منفجره قابل شناسایی با اشعه ایکس نیست. نیروی داعش یا ارتش آزاد در سوریه از کدام ماده در داخل ماشین هایی انتحاریشون استفاده می‌کنند که آنقدر قدرتمنده؟؟؟

  • سلام. اگر منظورتان مهمات ضدباند فرودگاه باشد ، از مواد منفجره متعارف و رایج

 •  سلام. خیلی عالی بود. یه گلوله توپ تانک ۱۲۵م م چقدر شعاع تخریب داره.در صورت برخورد با زمین. ممنون

  • سلام. یک مستندی ماه گذشته دیدم که مربوط به تست گلوله توپ هویتزرها  توسط سیدنی آلفورد(متخصص خبره مواد منفجره) بود. توی اون مستند دیدم که اگر گلوله توپ مجهز به فیوز مجاورتی باشد ، در یک متری یا دو متری زمین منفجر شود تا ۱۵ متری محل انفجار اگر شخصی باشد مرگ او تقریبا قطعی میباشد ولی اگه توپ معمولی باشد و بعد از برخورد به زمین منفجر شود ، حداقل ۳۰% قدرت انفجار و همچنین ترکش ها رو توسط خاک زمینی که توپ مقداری درش فرورفته دفع میشود. در این توپها تا شعاع ۷ الی ۱۰ متری خطر مرگ بالاست.

 • بابت مقاله خوبتون ممنون، این انتحاریهای داعشی از چه موادی استفاده میکنن تو سوریه یا عراق ؟

 • سلام مواد منفجره مورد استفاده در اژدر ها و مین های ضد کشتی از چه نوعیه و آیا برای موادی که در زیر آب قراره منفجر بشن مثل موادی که قواصان برای انفجار در تأسیسات زیر آب نصب میکنند باید ماده خاصی اضافه بشه یا کلاً از یه جنس دیگن ؟

  • سلام. ماده منفجره در مین ها و ادوات دریایی تفاوتی با مواد منفجره در خشکی ندارد زیرا تماسی قرار نیست با اب داشته باشد مثلا در مین های دریایی کوچک بالغ بر ۱۸۰ کیلوگرم باراتول و TNT وجود که توسط چند لایه پلاستیکی و فوم پوشیده و در اخر توسط پوسته فلزی محکم و ضد آب (بدنه)احاطه شده. اما در مورد ماده منفجره غواصان برا تخریب ، مواد منفجره خمیری (پلاستیکی) مانند سمتکس که از روغن های زیادی در ترکیب دارند بهمین دلیل ضد آب میباشند و حالت پذیر استفاده میگردد.

 • سلام بر اساتید محترم ماده مورد استفاده بهینه برای موشک های بالستیک مورد استفاده ما HMX هست؟ وقبل از اینکه کارخونش رو افتتاح کنن از چه ماده ای در اونها استفاده میشده ؟ در گلوله های توپ و همچنین راکت هایی که حماس و حزب الله استفاده میکنه از چه ماده منفجره ای استفاده میشه ؟ یه سؤال دیگه هم داشتم که شاید بچگانه به نظر برسه در ترقه هایی که در چهارشنبه سوری استفاده میکردیم به طور مشخص کپسولی که یک پودر سفیده و با فتیله منفجر میشه اسمش چیه و همینطور در تفنگ ترقه ای ها یک ماده خیلی کم در حد سر سوزن که اون هم برای اینکه نریزه داخل کاغذ گذاشتنش و با ضربه منفجر میشه میشه اسم ماده به کار رفته در این دو نوع ترقه را هم بفرمایید.   با تشکر فراوان

  • سلام و درود برشما. ماده مکمل برای افزایش برد موشک یکی  از انها HMX میباشد نه کل سوخت موشک دوست عزیز. سوخت اصلی موشکها از چند ماده متفاوت است مثلا در اس ۳۰۰ از پودر امومینیوم و همین HMX بهمراه CL20 و نیتروسلولوز و هیدرازین و رزین و صمغ های چسبنده و  چند ماده دیگر…ماده منفجره درون راکت های حماس بسیار ساده ساخته میشود. پودر نیترات پتاسیم را با شکر معمولی به نسبت ۲ به یک مخلوط کرده و بر روی اجاق حرارت میدهند و یک ماده سوختی تشکیل میگردد لینک انرا در کامنت بعدی قرار میدهم ببینید.ماده منفجره درون کپسولی همان ماده درون چاشنی ها میباشد عمدتا استون پروکساید زیرا این مواد بسرعت میسوزند و در محفظه بسته به یکباره افزایش حجم میکنند و متعاقبا پاره کردن محفظه پلاستیکی ترقه که منجرذ به صدا میگردد. در کل ماده منفجره خاصی نیست اون صدا هم بخاطر تجمع گاز سوختن بوده مثل انفجار بنزین درون محفظه پیستون.اون تفنگ ترقه ایا اگه منظورتون اون نوار قرمزه هست که در هفت تیر بکار برده میشد تقریبا مشابه مواد سر چوب کبریت منتها با خلوص بهتر و چسبندگی بیشتر

  • ببخشید اشتباه تایپی بود : پودر امومینیوم نه, پودرآلومینیوم. درضمن اون منظورم سوخت موشک حماس بود نه ماده منفجره درونش. سوختش از ماده ابنباتی (نیترات پتاسیم و شکر) بود به اشتباه نوشتم ماده منفجره درون راکت

 • بنده هم از آقای رضایی تشکر میکنم و از مقاله شون استفاده کردم. با این که همیشه از مقالات آقای تارخ لذت می برم ولی تنوع مقالات و نویسنده ها باعث بالا رفتن کیفیت سایت و آگاهی بیشتر اعضای سایت میشه.

  • ممنون نظر لطف جنابعالی است و بنده هم تشکر میکنم بابت وقتی که گذاشتین

   • سلام الان اگه اشتباه نکنم HMX بیشترین قدرت تخریب رو در بین مواد منفجره داره؟ یا من اشتباه میکنم؟

   • سلام. صحیح میفرمایید. HMX قویترین ماده انفجاری تولید عمده ارتشها میباشد. البته مواد قویتر وجود دارد ولی بدلیل پاره ای از مشکلات ، در حد تحقیقات آزمایشگاهی باقی ماندند

 • من تو یه مستند دیدم که یه کارخونه ساخت مواد منفجره بود که وقتی واردش می شدنی باید لباس مخصوص می پوشیدی و تمیز و بدون غبار بودی و انقدر این مواد منفجره درون دستگاه ها حساس بودن که اگر هوا بهشون می خورد با اکسیژن هوا به سرعت اکسید می شدند و منفجر این چه نوع ماده ایه؟

  • والا بنده اون مستند رو ندیدم ولی قاعدتا باید کارخانه تولید پینتریت و یا TNT  بوده باشه. چون از کارخانه تولید ار دی ایکس فیلم نمیگیرند بدلیل لو نرفتن خط تولید

 • دو تا سوال داشتم که اگه جواب بدین ممنون می شم:چه نوع مواد منفجره ای توی دینامیت هست؟و این که باروت چه نوع ماده منفجره ای هست و از چه موادی تشکیل شده؟

  • سلام. در دینامیت های سابق نیتروگلیسیرین بهمراه دیاتومایت (پودر سیلیس برای جذب نیتروگلیسیرین) بود. اما دینامیت های امروزی از ژل های انفجاری مطمئن که ماده اصلی ان نیترات امونیوم میباشد در معادن استفاده میگردد.

  • درمورد قسمت دوم سوالتون باروت ماده منفجره نیست ماده سوختنی سریع میباشد.ساخت باروت در صنایع نظامی بدین گونه است: پودر نیترات پتاسیم و گوگرد و کربن مخصوص (با نسبتهای وزنی معین) با ماده صمغ چسب مانند مخلوط شده و یک خمیر سیاه تشکیل میگردد. این خمیر را درون وسیله ای مثل چرخ گوشت یا رشته ساز میرزند که بصورت رشته های نازک خمیر سیاه را دراورده این رشته ها به اندازه های ریز ریز بریده میشود. سپس خشک گردیده تا سفت شود. اگر باروت درون فشنگ را ببینید مشاهده میکنید استوانه های کوچک و ریز است که همان رشته نخ های بریده شده است.برای دیدن این پروسه به مستند ساخت صنایع دفاع که چند سال پیش در شبکه ۱ پخش میشد مراجه فرمایید

 • درود .. میبخشید ، در تیرهای انفجاری مثل کالیبر ۷,۶۲ که در زمان برخورد با هدف منفجر میشن یا در گلوله خمپاره که در زمان برخورد با زمین منفجر میشن از چه ماده ای استفاده میشه ؟؟ حساس یا غیر حساس با چاشنی انفجاری ؟؟ اگر در ۷,۶۲ حساس هستن پس چجوری در زمان انفجار باروت و ضربه گاز باروت داخل لوله سلاح منفجر نمیشن ؟؟ با سپاس از تلاشتون ( خواهشن اگر میشه در حد زیر دیپلم توضیح بدید تا منم بفهمم ) 

  • سلام حساسیت مهم نیست بلکه فشار و له شدن چاشنی برای انفجار مهم است(در گلوله فشنگ) و در خمپاره نیز یک ماسوره وجود دارد که بعد شلیک چاشنی را فعال میکند

  • درود بر شماضمن تایید فرمایشات استاد تارخ ، ماده مورد استفاده در خمپاره و یا گلوله انفجاری قالبا تی ان تی و کمپ بی میباشد و پینتریت که این مواد غیرحساس میباشد.در مورد گلوله انفجاری عرض کنم بیشتر در گلوله های ضدهوایی با این مواد پرمیشود ( بدلیل اینکه بجای یک سوراخ در بال هواپیما وقتی منفجر میشود سوخت در بال هواپیما را هم به اتش میکشد) و در گلوله های جنگی طبق کنوانسیون جهانی این گلوله ها ممنوع میباشد.  نحوه عملکرد این گلوله ها طبق گفته جناب تارخ وقتی گلوله به جسمی برخورد میکند متعاقبا فشار بسیاری به گلوله وارد میشود. درون مرمی گلوله ماده منفجره غیرحساس پرشده که در پشت آن نوک تیز است و بر اثر فشار وارده مانند چاشنی جشم نوک تیز در ماده پشت پینتریت فرورفته و انرا مشتعل میکند. برای درک بهتر لینک دو عکس را ببینیدhttps://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/06/Raufoss_NM140_MP_(en).svg/2000px-Raufoss_NM140_MP_(en).svg.pngعکس دوم http://www.ar15.com/media/mediaFiles/51711/26567.JPGدرضمن برای دیدن فیلم این گلوله ها میتوانید در گوگل بنویسید بغداد ۲۰۰۳ که حمله امریکا به بغداد را میدهد این فیلم بسیار زیبا گلوله های انفجاری ضدهوایی را به تصویر میکشد. حمله درشب اماج رگبار ضدهوایی ها را در اسمان که بعد از به هدف نخوردن گلوله ها خودکار منفجر میشود و اسمان ستاره باران نشان داده میشود baghdad 2003

 • سلام، در مستندی که وزارت اطلاعات از دستگیری تروریست ها در ایران منتشر کرد گفته میشد این تروریست ها با خرید مواد اولیه خیلی ساده که در همه جا هم قابل دسترس است، مواد منفجره قوی میساختند، چطوریه که میشه با چنین مواد ساده ای و بدون تجهیزات خاصی چنین مواد پرقدرتی ساخت؟ و این مواد از کدام نوع هستند؟ ممنون از مقاله خوبتون .فقط یکم منظم تر بود بهتر بود هر چند الانم هم خوبه(منظورم بولد ها و سایز ها هستند)

   • هههه نه ولی برام جالب بود این ماده منفجره چی هست؟ همونطور که آقای رضایی هم گفتند ساخت مواد منفجره بسیار سخت است، قاعدتا تروریست ها در اون مخفیگاهی که بودن تجهیزات کارخانه ای که نداشتن. همینش برام جالب بود که این جک و جونور ها چطور با مواد ساده بمب پرقدرت میساختند

  • سلام دوست عزیز. ماده منفجره که بسیار است برای ساخت دست ساز . ولی مواد اصلی مثل RDX و TNT  و غیره دست ساز سخت و بدون تجهیزات کامل ممکن نیست. وگرنه انفجار تروریستی اوکلاهامای امریکا از نیترات امونیوم استفاده شده بود. ماده ای که بصورت کود شیمیایی در تناژبالا فروخته میشود (منتها با ترکیب شدن با موئاد دیگر که خاصیت انفجاری ان بروز نکند) مواد منفجره دست ساز ساده خانگی از قدرت بالایی برخوردار نیستند مگر در حجم بالا استفاده شود. از این دست مواد میتوان به استون پروکساید و  امونیوم نیترات و پتاسیم کلرات نام برد.

  • درضمن تروریست ها اگر تروریست باشد نیازی به ساخت ماده منفجره ندارند و از طرف حامی خودشان که بهرحال سرویس اطلاعاتی میباشد به انواع مواد منفجره در هر اندازه دسترسی دارند

 • مقاله فوق العاده جالبی بود لذت بردم در مورد نیترو گلیسیرین محرک قلب نیست بلکه گشاد کننده عصلات صاف جدار رگهاست و اثر ضد انژین(درد قلب) داره هر دارویی مقدار و دوز صحیح داره کمتر از اون اثر نمیکنه بیشتر عوارض داره

 • با تشکر از سایت خوب شما مقاله بسیار خوبی بود و فصل جدیدی توی موضوعات باز کرد. اگه خدا کمک کنه میخام یه مقاله برا سایت شما بفرستم در مورد حملات سایبری هست. به نظر من خیلی حملات سایبری (مثل استاکس نت و دوکو و…) در حال حاضر و آینده مهم و تاثیر گذار هستند جای این موارد در سایت خالی هست

 • جناب استاد تارخ دقت کردین نسبت به پارسال ماشالله چقدر بازدید کنندگان و کاربران سایت زیادتر شدن اینو از تعداد نظرات میشه فهمید 

  • سلام بله سال پیش ما روزانه حدود ۱۰۰۰ بازدید داشتیم ولی الان روزانه بیش از ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ نفر
   همچنین بازدید از صفحهات روزانه سال پیش حدود ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ بار در روز بود ولی الان بالیا ۸۰۰۰ نفر

   • آقای تارخ ببخشید فضولی میکنم ولی با این سطح بازدید میشه پول خوبی از تگ های تبلیغاتی کسب کرد, میشه مخارج وبسایت را درآورد و ده‌ها کار دیگه کرد.

    • سلام والا نه به دلایل بسیار زیرا خیلیها علاقه ای ندارن در سایت نظامی تبلیغ کنند زیرا سایتهای بسیار پر بازدید کننده دیگه ای است تا سایتی که نخصصی است و بازدیدکنندکان خاص دارد

   • با سلامکیفیت سایت بسیار بالاست و مراجعه کننده هم قطعا زیادتر از این هم میشهولی با عرض معذرت اگر قالب سایت جذاب تر بشه خیلی عالی تر میشه و اینکه تو متن غلط املایی نباشه اگه بشه که اسامی رو به صورت انگلیسی نوشته بشن که قاطی پاتی نشن خیلی خوب میشهبازم با عرض معذرتاگه هم نشه باز همه جور پای ثابت سایت هستم

 • اگه بخوای تو مقاله بعدی نحوه درست کردن ماده منفجره رو توضیح بدی که به سایت انگ حمایت از تروریسم میزنن درکل آموزش ندین دوستان میرن توی خونه دست به ساخت مواد منفجره میزنن فاجعه ببار میاد راستی یک سوال در مورد قدیمی ترین ماده منفجره یعنی باروت چیز نگفتی یعنی دیگه باروت تو دنیا استفاده نمیشه ؟

  • سلام دوست عزیز. لازم شد یکبار توضیح کامل بدهم (هرچند در مقاله بعدی توضیح کامل داده شده)بنده در مقاله بعدی تماما از دروس پژوهی دکتر فخراییان و مجیدی که از اساتید دانشگاه امام حسین سپاه هستند مطالب را گرداوری کردم . دروسی که بطور عمومی قابل تهیه میباشد (با ۲۰ هزار تومان خرید میتونید کنید) مطلب دوم اینکه این روشهای فراوری کاملا صنعتی بوده و نیاز به حداقل چند میلیارد تومن دستگاه دارد (شامل انکوباتور و ترمومتر و راکتور و…) که یک خط تولید کارخانه مباشد این مساله کاملا اشتباه است که برخی فکر میکنند با یک قاشق پلاستیکی و دوتا ظرف و اسید ماده منفجره ساخته شد.اکثر مطالب دیگر که در سایتهای زرد وجود دئارد مبنی بر ساخت ماده منفجره در منزل درین مقاله هم بنده ذکر کردم کاملا غلط است و در نهایت آبلیمو هم فراوری نمیشود چه برسد به RDX

  • درضمن لینک منابع عمومی را هم در اخر مقاله خواهم گذاشت تا شک و شبهه برطرف شود زیرا تمام مطالب را خود دانشگاه امام حسین برای فروش گذاشته

   • فکر کنم اگه چه کپسول گاز را زمان دار کنی یا به وسیله یه موج موبایل بتونی اونو منفجر کنی و بزاری یه جای شلوغ که معلوم نباشه و بعد منفجر کنی هم یه بمب درست بشه

  • در مورد قسمت دوم سوالتون باید عرض کنم باروت (gunpowder) یا همون پورد تفنگ اصلا ماده منفجره بحساب نمیاد مانند بنزین. جزء مواد اتشگیر و سوختنی رده بندی میگردد و فقط در محفظه بسته اگر اتش بگیرد باعث تجمع گاز و انفجار میگردد مانند درون محفظه بسته فشنگ یا بنزین در محفظه بسته پیستون موتوردر کل به موادی که سرعت سوختن انها زیر ۱۸۰۰ متر بر ثانیه باشد انفجاری گفته نمیشود

 • باروت چی؟قبل تی ان تی باروت بود!استاد یه سوال این قرص زیر زبونی هم نیتروگلیسرینه؟اینم آتیش بزنیم منفجر میشه؟این مگه سمی نبود؟پس چرا محرک قلبه؟

  • سلام متوجه سوالتون نشدم. اگه منظورتون تاریخ کشف و ساخت باشه بله باروت به زمان چند صد سال گذشته در چین میرسه.این نیتروگلیسرین همان نیتروگلیسرین میباشد منتها با ترکیبات دیگر واکنش داده و بمراتب ضعیف تر شده. سمیت نیتروگلیسیرین هم مربوط به گشاد کردن عروق میباشد که در مقاله امده. اگر بخارات نیتروگلیسیرین منفجره استشاق گردد سردرد شدید و بندرت مرگ در پی دارد. نیتروگلیسیرین دارویی هم مانند بوتاکس . مگر سم بوتولونیوم بشدت کشنده نیست؟ ولی بوتاکس (نوع بشدت ضعیف شده) است که مصارف عمل زیبایی دارد

   • باروت چند هزار سال پیش توی چین درست شد و اول به عنوان مراسم آتش بازی و بعد به مصارف نظامی رسید

  • درد قلبی ناشی از کمبود اکسیژن در بافت عضله قلب هستش و نیترو گلیسرین زیر زبانی موجب گشاد شدن عروق بدن و در نتیجه افزایش خونرسانی و اکسژن به قلب میشه و درد قلبی رو کاهش میده همین گشاد شدن عروق در مغز باعث تحریک گیرنده های درد میشه و سر درد از عوارض مصرف این دارو هست

 • سلام استادایران که موشک بالستیک میسازه پس میشه گفت که ماده منفجره اوکتوژن و به تبع اون سی۴ تولید داره؟دوم اینکه اگه منم بخوام تو سایت مقاله بزارم باید چه کنم؟

  • سلام والا بخش اول نویسنده جواب بده و بخش دوم هم وقتی مقاله را نوشتید در سایت لود میکند اگر مشکلی نداشت درج می شود

  • با سلام. ایران از زمان شاه در صنایع نظامی پارچین مبادرت به ساخت TNT و ار دی ایکس داشت و دارد ولی در فروردین امسال به تازگی کارخانه تولید اکتوژن (HMX) با حضور سردار دهقان راه اندازی گردید.در ضمن دوست عزیز هگزوژن (RDX)  سازنده سی ۴ است نه اکتوژن

 • سلام,خسته نباشید عالی بود.تشکر تنها کاریه که برای زحماتی که میکشید میتونیم انجام بدیم.

  • سلام . بنده از شما تشکر میکنم بابت خوندن و وقتی که گذاشتین دوست عزیز

 • با سلام خدمت استاد تارخ عزیز و جناب آقای رضایی محترم از زحمتی که برای این مقاله زیبا کشیدین تشکر میکنم

 • سلام. واقعا عالی بود و جای خالیش هم احساس میشد. بی صبرانه منتظر بخش دوم مقاله هستم.

  • سلام. ممنون نظر لطف شماست. فردا شب انشالله بخش دوم که مربوط به نحوه صنعتی تولید میباشد رو برای استاد تارخ میفرستم تا هر زمان نوبتش شد انتشار بدهند

 • آقای تارخ توی ویکی پدیای فارسی نوشته ۲۰۱۶ جرالد آر فورد عملیاتی میشه و توی سایت های فارسی هم همینو نوشته حتی توی بعضی روزنامه ها هم نوشته به نقل از بلومبرگ این ناو بدرد نمی خورده و اشکالات زیادی داره البته بلومبرگ یه سایت اقتصادی شاید این یکی دیگه بوده و توی ویکی پدیای انگلیسی نوشته …..

  • خخخخخ دوست محترم شما گیری دادی به تاریخ عملیاتی شدن جرالد فورد حالا یک سال اینطرف یا اونطرفش اینقدر مهمه برای شما خخخ انگار جزو اکیپ مهندسین مشاور پروژه هستین

 • دوستانی که علاقه به یاد گرفتن دقیق طریقه ساخت مواد منفجره دارند میتوانند با استفاده از مرورگر تور موضوع خود را در دارک نت جستجو کنند مثلا با استفاده از Grams و قبل از باید یک حساب بیت کویین تهیه نمایند (سایتهای ایرانی در این زمینه وجود دارند) چون برای دیدن  مقاله ها و آموزش ها نیاز به پرداخت است  ، سواد انکلیسی هم که قطعا باید وحود داشته باشد.

  • دوست عزیز بنده بشخصه تمام سایتهای ایرانی خارجی و حتی فروم های زبان اصلی همه را دیده و خوانده ام باید بگویم همه انها از بیخ و بنیان اشتباه است و فقط هزینه الکی روی دست کاربران میگذارند. بهترین مرجع و واقعی ترین مراجع دروس و تحقیقات پژوهشی دانشگاه امام حسین میباشد. وگرنه سایتهای خارجی اگر مطالب واقعی بود که  از طریق اف بی آی مورد پیگرد قرار خواهند گرفت. پس بدانید مطالب انها اشتباه است. مثلا یکی از موارد خنده دار درین مطالب کنترل دمای واکنش با تشت آب و یخ میباشد.

  • دوست عزیز تور مستقیما توسط نیروی دریایی امریکا و زیر نظر دولت امریکا اداره میشه (BBG) و بودجه از امریکا میگیره. بنظر شما میشه توی همچین سیستمی یک دانشمند درمانده پول یا شیمیست متبحر به هر دلیلی بابت دریافت چندین میلیون دلار اطلاعات ساخت گاز اعصاب vx رو در اختیار القاعده یا داعش بزاره؟الان دهها ساله که گروه های تروریستی پولدار و گردن کلفت بدنبال بدست اوردن روشهای تولید مواد بیولوژیک هستن ولی ناکام موندن اگه به همین راحتی بود امروز داعش با تابون دمشق رو رد کرده بود و اونور لبنان بود.درضمن لینگ گزارش مال نویسندگان خیال پرداز مشرق هست. کلا مشرقیا و باشگاه خبرنگاران زیادی در فضا سیر میکنن بیشتر تو جنگ ستارگان گیر کردند. از لحن گزارش باید متوجه میشدید برای خیالپردازی کودکان نوشته شده.  همچین سیستم هایی وجود ندارد همه چیز امروزه زیر ذره بین سیستم های اطلاعاتی میباشد.

   • دوست عزیز C4 همان RDX  مخلوط با روغن های صنعتی مانند پارافین میباشد

  • بصورت ازمایشگاهی DNAF یا ۳,۳’-Dinitro-4,4’-azoxyfurazan با سرعت انفجاری ۹۸۰۰ متر بر ثانیه و CL20 با ۹۴۰۰ولی بصورت تولید صنعتی و عمده مورد استفاده در ارتشها HMX و RDX با ۹۱۰۰ و ۸۷۰۰ متر بر ثانیه VOD