بسم رب الحامی

گردآوری تهیه و تنظیم: اکبر کمالی

نکات:

نکته اول: قبل از مطالعه این مقاله جهت جلوگیری از هرگونه شائبه ای لازم است چند نکته را روشن سازم در سری مقالات پهپادها شما با واژگان پهپاد شناسایی کنترلی، پهپاد عملیاتی، پهپاد شناسایی جاسوسی، پهپاد هدف و پهپاد استراتژیک و.. آشنا می شوید که به تعریف مختصر و ساده آن می پردازم.

پهپاد شناسایی: به پهپادهایی گفته می شود که جهت کنترل یک مکان جغرافیایی طراحی و ساخته شده اند مثلا کنترل مرزههای آبی خاکی یک کشور این سری از پهپاده با پهپادهای شناسایی جاسوسی متفاوت هستند.در خاورمیانه کشور امارات متحده عربی یکی از بزرگترین سازندگان و بهره برداران آن به شما می رود.

پهپادهای شناسایی جاسوسی : همان طور که از نام آن نیز مشخص است این پهپادها با قابلیتهای پنهان کاری خود، سعی در نفوذ به کشور هدف دارند تا اسرار و اطلاعات نظامی لجستیک و حتی غیر نظامی را شناسایی و به صورت آنلاین و یا آفلاین به مرکز مخابره کنند بزرگترین سازنده این دست پهپادها رژیم صهیونیستی می باشد.

پهپادهای استراتژیک: این دست از پهپادها بسیار گران پیچیده و پر هزینه هستند چراکه هم پنهان کار هستند هم برای حمل مقدار زیاد بمب و موشک هواپایه مشکلی ندارند این پهپاد ها عمدتا دوربرد می باشند هم چون پهپاد ایکس ۴۷ بی

پهپادهای عملیاتی: این دست از پهپادها بسیار چالاک با قدرت مانور بالا و توان حمله به نفر و ادوات زره ای سبک را دارا می باشند عمده کشور سازنده این پهپاد در منطقه خاورمیانه ابتدا رژیم صهیونیستی و سپس جمهوری اسلامی ایران است البته کشور ترکیه وامارات نیز تلاشهایی داشته اند اما ترکیه و امارات هدف اصلیشان ساخت پهپادهای شناسایی با مداومت پروازی بساز زیاد می باشد.

پهپادهای هدف: پهپادهای هدف پرندهایی می باشند که جهت تست موشکهای هوا پایه ی جنگنده ها و امتحان سامانهای پدافندی یک کشور استفاده می شوند. این پهپادها در ایران، امارات بسیار استفاده می شوند.

پهپادهای انتحاری: این پهپادها یک بار مصرف و خطرناک می باشند و تا حدودی همانند یک بمب هواپایه عمل می کنن.د این پهپادها در منطقه ما نیز کاربرد دارند و رژیم صهیونیستی و ایران صاحب این گونه پهپادها می باشند.

نکته دوم: از نظر رنک کشورهای صاحب فناوری طراحی، ساخت،و انبوه سازی و همین طوری بکارگیری پهپادها در منطقه ی خاورمیانه فعلا …۱- رژیم صهیونیستی ۲- جمهوری اسلامی ایران ۳-امارات متحده عربی ۴- جمهوری ترکیه ۵- پاکستان صاحب عناوین یک تا ۵ می باشند اما لازم به ذکر است هر کشور اهداف متفاوتی از یک پهپاد را پیش می برد مثلا امارات دنبال پهپادهای با مداومت پرواژی بسیار بسیار زیاد اما شناسایی می باشد و ایران به دنبال پهپادهای عملیاتی و نظامی چالاک و کارآمد می باشد.

مقدمه: 

کشور امارات متحده عربی در عرصه ی نظامی در دو دهه ی اخیر پیشرفتهای شگرفی کرده است. امارات این همسایه ی سرکش، سودا های زیادی در سرش هست به همین جهت ارتقای توان دفاعی از جمله مهم ترین اولویتهای آن محسوب می گردد. امارات سرمایه گذاری کلانی بر روی خرید ادوات و تجهیزات غربی به ویژه آمریکایی و فرانسوی کرده است در دهه ی اخیر، امارات پا را از خرید جنگنده فراتر گذاشت و کارخانجات مونتاژ پهپاد اروپایی را در کشور خود مستقر کرد.

امارات در یک دهه ی اخیر با سرمایه گذاری بر روی مونتاژ پهپادها در داخل کشورش نشان داد می خواهد توان خود را نه تنها در مقابل ایران بلکه در برابر سایر دوول عرب نیز به رخ بکشد. انصافا پهپادهای خوبی نیز در این کشور منتاژ و تهیه شده است هرچند تمام قطعات و تجهیزات این پهپادها، غربی می باشد اما پهپادهای کیفی و خوبی در این کشور سرهم شده است.  ویژگی اصلی پهپادهای اماراتی مداومت پروای بسیار بالا و ایرودینامیک متفاوت آنهاست. شرکت سازنده این پهپادها Adcom system  نام دارد.

ADCOM متشکل شده از یک گروه شامل ۲۰ شرکت خصوصی مستقر در امارات متحده عربی است. لازم به ذکر است کادر فنی کارخانجات مونتاژ پهپاد چند ملیتی می باشند.

پهپادهای هدف و نمونه

YABHON-HMD

 n_9

YABHON-HMDیک پهپاد با پیشران جت است این پهپاد از نوع پهپادهای هدف می باشد. پهپاد اچ ام دی قابلیت پرواز در ارتفاعات بالا را دارد. پرتاب این پهپاد هدف  بدون بکارگیری بوستر به وسیله ی منجنیق و حتی عرشه ی کشتی می باشد. ویژگی هایی که این پهپاد را از سایر هم ردهایش متمایز میسازد توان توسعه و ارتقای آن میباشد این پهپاد فضای قابل قبولی در خود دارد و این یعنی فضای کافی برای اضافه کردن رادارهای فعال فاصله یاب و حتی مجهز شدن به فرستندهای ارتفاع پست  واحد (کارتریج) مادون قرمز. همان طور که اشاره کردم هدف اصلی ساخت این پهپاد تست سامانهای پدافندی و همین طور تست موشکهای نصب شده بر روی جنگندهای اماراتی می باشد.

ویژگی های عمومی:

طول: ۱۴٫۱ فوت معادل ۴٫۳۲ متر

طول بال ها: ۱۱ فوت معادل ۳٫۳۸ متر

ارتفاع: ۲٫۱۸ فوت معادل ۰٫۶۶ متر

وزن خالی:۲۳۱ پوند معادل ۱۰۵ کیلوگرم

حداکثر وزن برخواست: ۴۸۵ پوند معادل ۲۱۹ کیلوگرم

بار مفید: ۵۵ پوند معادل حدودا ۲۵ کیلوگرم

میزان ظرفیت حمل سوخت: ۲۹ گالن معادل ۱۱۰ لیتر

وزن محموله:

پیشران: 

عملکرد:

حداکثر سرعت: ۸۰۰ کیلومتر بر ساعت

سرعت کروز: ۴۵۰ الی ۶۴۸ کیلومتر بر ساعت

سرعت واماندگی در سطح دریا: ۱۶۲ کیلومتر بر ساعت

نرخ صعود: ۳۰ متر بر ثانیه

مداومت پروازی: ۱ ساعت

سقف پروازی: ۲۹۵۰۰ تا ۳۶۰۰۰ فوت معادل ۹۰۰۰ متر الی ۱۱۰۰۰ متر

.

YABHON-GRN

untitled

شرکت Adcom system امارات پهپاد هدفی به نام Yabhon-GRN. را دستور ساخت خود قرار داد برنامه توسعه این پهپاد نزدیک به ۵ سال به طول انجامید. این پهپاد در معرض تستهای آزمایشی متعددی قرار گرفت و نتایج این آزمایشات فراتر از انتظارات شرکت سازنده بود. پهپاد YABHON-GRN حتی پس ار رسیدن به رنج سرعتی معادل ۹۰۰ کیلومتر بر ساعت، همچنان ثبات پروازی خوبی از خود به نمایش میگذارد. لازم به ذکر است این پهپاد هدف، دارای بالهای رو به جلو بوده  حداکثر وزن برخاست آن نیز ۲۲۰ کیلوگرم میباشد. سقف پروازی Yabhon-GRN  یازده کیلومتر می باشد.

ویژگی های عمومی:

طول: ۱۲٫۲ فوت معادل ۳٫۷۱ متر

طول بال ها: ۷٫۶ فوت معادل ۲٫۳۱ متر

ارتفاع: ۲٫۳ فوت معادل ۰٫۷۰ متر

وزن خالی:۱۷۶ پوند معادل ۸۰ کیلوگرم

حداکثر وزن برخواست: ۴۸۵ پوند معادل ۲۱۹ کیلوگرم

بار مفید: ۸۸ پوند معادل حدودا ۴۰ کیلوگرم

میزان ظرفیت حمل سوخت: ۳۳ گالن معادل ۱۲۴٫۹ لیتر

وزن محموله: ۵ کیلوگرم ادوات الکترو نوری

پیشران: 

عملکرد:

حداکثر سرعت: ۱۰۰۰ کیلومتر بر ساعت

سرعت کروز: ۷۹۲ کیلومتر بر ساعت

سرعت واماندگی در سطح دریا: ۱۶۲ کیلومتر بر ساعت

نرخ صعود: ۴۲ متر بر ثانیه

مداومت پروازی: ۱٫۵ ساعت

سقف پروازی: ۲۹۵۰۰ تا ۳۶۰۰۰ فوت معادل ۹۰۰۰ متر الی ۱۱۰۰۰ متر

.

YABHON-N

n

YABHON-N پهپاد دیگری است در رنک پهپادهای هدف جای دارد، که هدف اصلی ساختشان، تست سامانه های پدافندی می باشد و برای ماموریت های آموزشی استفاده میشود. این پهپاد دارای خلبان و ناوبری خودکار است و صاحب بدنه ی مرکزی، کره مانند است و همین امر یعنی کاهش سطح تماس با منجنیق و ثبات هوایی بهتر. این پهپاد با وجود داشتن ظاهری ساده اما عملکرد بهتری در  زمینه ی قدرت موتور از خود به نمایش گذاشته است. این پهپاد هدف  برای حفظ و ارتقای ثبات هوایی خود مجهز به سیستمهای کنترل سطوح آیرودینامیک است.

ویژگی های عمومی:

طول: ۹٫۸ فوت معادل ۳ متر

طول بال ها: ۹٫۰۲ فوت معادل ۲٫۷۵ متر

ارتفاع: ۱٫۷۳ فوت معادل ۰٫۵۲ متر

وزن خالی:۱۲۱ پوند معادل ۵۵ کیلوگرم

حداکثر وزن برخواست: ۲۲۰ پوند معادل ۱۰۰ کیلوگرم

بار مفید: ۸۸ پوند معادل حدودا ۴۰ کیلوگرم

میزان ظرفیت حمل سوخت: ۵٫۳ گالن معادل ۲۰ لیتر

توان پیشران: ۳۴ اسب بخار

پیشران: 

عملکرد:

حداکثر سرعت: ۴۲۰ کیلومتر بر ساعت

سرعت کروز: ۳۶۰ کیلومتر بر ساعت

سرعت واماندگی در سطح دریا: ۱۶۲ کیلومتر بر ساعت

نرخ صعود: ۱۲ متر بر ثانیه

سقف پروازی: ۲۰۰۰۰ فوت معادل ۶۰۰۰ متر

مانور: ۶ جی

مداومت پروازی: ۳ ساعت

.

-پهپادهای رزمی و شناسایی:

YABHON-H

h-b

YABHON-H از نوع پهپاد های تاکتیکی و کانارد دار است که با توجه به ایرودینامیک بودن و شهپرهایش بر شرایط بد آب هوایی چیره می گردد و بر ثبات پروازیش می افزاید. نرخ صعود این پهپاد در زاویه حمله بالا، بسیار سریع است. بالها به صورت ۲دلتای ( رو به بالا) ساخته شده است که این به همراه  ایرفویل های نازک، یعنی پرواز کروزی به صورت منحصر به فرد و باثبات. پرواز این پهپاد با وام گرفتن از منجنیق، و فرودش به وسیله ی چتر می باشد.

ویژگی های عمومی:

طول: ۸٫۲ فوت معادل ۲٫۵ متر

طول بال ها : ۱۰٫۷۶ فوت معادل ۳٫۲۸ متر

ارتفاع: ۳٫۶ فوت معادل ۱٫۱ متر

وزن خالی: ۷۷ پوند معادل ۳۵ کیلوگرم

حداکثر وزن برخواست: ۱۷۶ پوند معادل ۸۰ کیلوگرم

بار مفید: ۱۱ پوند معادل حدودا ۵ کیلوگرم

میزان ظرفیت حمل سوخت: ۱۰ گالن معادل ۴۰ لیتر

پیشران: 

توان پیشران:  ۵۰ اسب بخار

عملکرد:

حداکثر سرعت: ۱۷۶ کیلومتر بر ساعت

سرعت کروز: ۹۲ الی ۱۰۷ کیلومتر بر ساعت

سرعت واماندگی در سطح دریا: ۶۵ کیلومتر بر ساعت 

سقف پروازی: ۱۸۰۰۰ فوت معادل ۵۵۰۰ متر

مداومت پروازی: ۵ ساعت

.

YABHON-RX

rx-b

YABHON-RX  از رده ی پهپاد های YABHON-R  که جهت ماموریتهای شناسایی کنترل مرزها و پایش دریایی کاربرد دارد این پهپاد دارای بال میانی و یک غلاف بدن، یک محرک موتور، دم H مانند، و ارابه های فرود جمع شونده است. جنس بدنه از فوم با تراکم بالا فایور گلاس و اپوکسی تهیه شده است.  این پهپاد برای پرتاب، از منجنیق بهره می گیرد همچنین چتر نجات اضطراری نیز برای مواقع حساس همچون هنگامی که ارسال فرامین با شکست مواجه شود یا توانش از درست رود در نظر گرفته شده است. لندینگ و تیکاف  YABHON-RX خودکار است.

ویژگی های عمومی:

طول: ۱۲٫۳ فوت معادل ۳٫۷۵ متر

طول بال ها : ۱۹ فوت معادل ۵٫۸ متر

ارتفاع: ۳٫۲۸ فوت معادل ۱ متر

وزن خالی: ۱۵۴ پوند معادل ۷۰ کیلوگرم

حداکثر وزن برخواست: ۳۵۲ پوند معادل ۱۶۰ کیلوگرم

بار مفید: ۱۱۰ پوند معادل حدودا ۵۰ کیلوگرم

میزان ظرفیت حمل سوخت: ۱۳ گالن معادل ۵۰ لیتر

پیشران: 

توان پیشران:  ۵۰ اسب بخار

عملکرد:

حداکثر سرعت: ۲۴۰ کیلومتر بر ساعت

سرعت کروز: ۲۰۴ کیلومتر بر ساعت

سرعت واماندگی در سطح دریا: ۷۵ کیلومتر بر ساعت 

سقف پروازی: ۱۸۰۰۰ فوت معادل ۵۵۰۰ متر

مداومت پروازی: ۶ ساعت

.

YABHON-R

yabhon-r

YABHON-R توسط شرکت ADCOM Systems طراحی و ساخته شده است. YABHON-R جزو پهپادهای برتر اماراتی محسوب می شود این پهپاد مداومت پروازی خیره کننده ای دارد همچنین می تواند در باندهای پروازی درای آسیب و نیم کاره نیز به خوبی لندینگ کند و همچنین دارای ارتفاع پروازی متوسط است لازم به ذکر است  YABHON-R  ماموریتهای خود را با سیستم ناوبری اوتوماتیک و مستقل به سرانجام می رساند  اهداف ساخت این پهپاد، عمدتا ماموریتهای شناسایی و کنترل مناطق مرزی و نظارت در لحظه (real time) را شامل می شود. این پهپاد  توانایی برنامه ریزی از قبل برای عملیات و بروز رسانی مشخصات و ضبط عملیات به صورت آنلاین را نیز دارد.

ویژگی های عمومی:

طول: ۱۶٫۴ فوت معادل ۵ متر

طول بال ها : ۲۱٫۳ فوت معادل ۶٫۵ متر

ارتفاع: ۶٫۵ فوت معادل ۲ متر

وزن خالی: ۵۹۵ پوند معادل ۲۷۰ کیلوگرم

حداکثر وزن برخواست: ۱۲۵۷ پوند معادل ۵۷۰ کیلوگرم

بار مفید: ۱۳۲ الی ۴۶۳ پوند معادل حدودا ۶۰ الی ۲۱۰ کیلوگرم

میزان ظرفیت حمل سوخت: ۶۳ گالن معادل ۲۴۰ لیتر

توان پیشران: ۸۰ الی ۱۰۰ اسب بخار

پیشران: 

عملکرد:

حداکثر سرعت: 

سرعت کروز: ۱۲۰ الی ۲۴۰ کیلومتر بر ساعت

سرعت واماندگی در سطح دریا: ۹۲ کیلومتر بر ساعت

نرخ صعود: ۱۲ متر بر ثانیه

سقف پروازی: ۲۲۰۰۰ فوت معادل ۶۷۰۰ متر

مداومت پروازی: ۲۷ ساعت

ویژگی ها

ناوبری: ADCOM 3D FCU

سنسور ها: مادون قرمز (اینفرارد) . تصویربرداری حرارتی . LDRF و سنسور های EO

سایر ویژگی ها: قابل جمع شدن (کاهش حجم)، توانایی نشست و برخواست از باندهای پروازی کوتاه

اویونیک: رادار روزنه ترکیبی (SAR)

نحوه ی فرود: به دو شیوه ی مجزا توسط ارابه فرود و همین طور چتر نجات

.

YABHON-R2

r2

 این پهپاد دارای ویژگی های  YABHON-R می باشد. از ویژگی های آن می توان به بدنه ی جمع شوند طول بالها و طول و ارتفاع بدنه بیشتر نسبت به  YABHON-R در ضمن مداومت پروازی  YABHON-R2 سه ساعت بیشتر از  YABHON-R می باشد.

ویژگی های عمومی:

طول: ۱۸٫۰۴ فوت معادل ۵٫۵ متر

طول بال ها : ۲۷٫۸۹ فوت معادل ۸٫۵ متر

ارتفاع: ۷٫۵۵ فوت معادل ۲٫۳ متر

وزن خالی: ۸۴۹ پوند معادل ۳۸۵ کیلوگرم

حداکثر وزن برخواست: ۱۴۳۳ پوند معادل ۶۵۰ کیلوگرم

بار مفید: ۶۶ الی ۵۹۵ پوند معادل حدودا ۳۰ الی ۲۷۰ کیلوگرم

میزان ظرفیت حمل سوخت: ۷۱ گالن معادل ۲۷۰ لیتر

پیشران: Rotax 914 UL3

توان پیشران:  ۱۱۵ اسب بخار

عملکرد

حداکثر سرعت: ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت

سرعت کروز: ۱۲۰ الی ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت

سرعت واماندگی در سطح دریا: ۹۳ کیلومتر بر ساعت 

سقف پروازی: ۲۲۰۰۰ فوت معادل ۶۷۰۰ متر

مداومت پروازی: ۳۰ ساعت

.

YABHON-SMART-EYE

eye

YABHON SMART EYE یک انقلاب در صنایع پهپاد امارات محسوب می شود. مدامت پروازی این پهپاد بسیار بالا و ثبات هوای خیره کننده ای دارد این پهپاد نیز ساخت و توسعش در شرکت ADCOM Systems انجام گرفته اسمارت آی یا همان چشم هوشمند همان طور که از نامش نیز پیداست جهت شناسایی و نظارت بکار گرفته می شود و با توجه به اینکه این پهپاد رله ی مداومت پروازی خوبی دارد می تواند عملیات شناسایی لجستیک دشمن و نظارت های مرزی را به خوبی انجام دهد. شکل گلایدر مانند SMART EYE به مداومت پروازی ایت پهپاد کمک و سبب شده این عجوبه ساعتهای بسیار زیادی را بدون هیچ مشکلی به ماموریتش بپردازد. اسمارت آی به صورت کاملا مستقل و با نیرو گرفتن از سیستم FCU عملیات های خود را به سرانجام می رساند. اسمارت آی  توانایی برنامه ریزی از قبل برای عملیات و بروز رسانی مشخصات و ضبط عملیات به صورت آنلاین را دارد.

ویژگی های عمومی:

طول:  ۲۲٫۹۷ فوت معادل ۷ متر

طول بال ها : ۶۸٫۹ فوت معادل ۲۱ متر

ارتفاع: ۶٫۵ فوت معادل ۲ متر

وزن خالی: ۹۹۲ پوند معادل ۴۵۰ کیلوگرم

حداکثر وزن برخواست: ۲۲۰۵ پوند معادل ۱۰۰۰ کیلوگرم

بار مفید: ۱۵۴ الی ۱۲۱۲ پوند معادل حدودا ۷۰ الی ۵۵۰ کیلوگرم

میزان ظرفیت حمل سوخت: ۲۳۷ گالن معادل ۹۰۰ لیتر

پیشران: 

توان پیشران:  ۸۰ و ۱۰۰ و ۱۱۵ اسب بخار

عملکرد

حداکثر سرعت: ۲۲۲ کیلومتر بر ساعت

سرعت کروز: ۶۵ الی ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت

سرعت واماندگی در سطح دریا: ۵۵ کیلومتر بر ساعت 

سقف پروازی: ۲۴۰۰۰ فوت معادل ۷۳۰۰ متر

مداومت پروازی: ۱۲۰ ساعت معادل ۵ روز 

ویژگی ها

نسبت گلاید (سر خوردن) بالا ۳۰:۱

سنسور ها :

 مادون قرمز (اینفرارد)، تصویربرداری حرارتی، LDRF و سنسور های EO

قابل جمع شدن (کاهش حجم): دارد

توانایی بروزرسانی رادار روزنه ترکیبی (SAR): دارد

پلت فرم ژیروسکوپی تثبیت شده : دارای ۲ عدد

توان حمل تسلیحات: درای توان حمل ۴۰۰ کیلوگرم تسلیحات به وسیله ی ۴ غلاف در زیر بالها

رادار روزنه ترکیبی و سیستم سونار ردیاب صوتی جهت جلوگیری از برخورد با زمین

.

YAHBON-SMART-EYE-1

YAHBON-SMART-EYE1 از رده ی پهپادهای دارای ثبات پروازی بالا می باشد نرخ صعود این پهپاد در زاویهای حمله ی سریع، بسیار عالی می باشد و همین امر SMART-EYE1  را به یک پهپاد تاکتیکی کارا تبدیل کرده است. که برای پرواز کروزی کارآمد به وسیله ی ایرفویل های نازک و بالا بال، بودنش ، مشکلی نداشته باشد! این پهپاد از نظر ابعاد، وزن و عملکرد با پهپاد قبلی  YAHBON-SMART-EYE بسیار متفاوت است و می توان گفت این پهپاد یک پهپاد کوچکتر اما چابک می باشد.

ویژگی های عمومی:

طول:  ۱۰٫۷ فوت معادل ۳٫۲۶ متر

طول بال ها : ۱۴٫۴ فوت معادل ۴٫۴ متر

ارتفاع: ۲٫۹۵ فوت معادل  ۰٫۹ متر

وزن خالی: ۱۱۰ پوند معادل ۵۰ کیلوگرم

حداکثر وزن برخواست: ۲۲۰ پوند معادل ۱۰۰ کیلوگرم

بار مفید: ۴۴ الی ۸۸ پوند معادل حدودا ۲۰ الی ۴۰ کیلوگرم

میزان ظرفیت حمل سوخت: ۵٫۲ گالن معادل ۲۰ لیتر

پیشران: 

توان پیشران:  ۲ پیشران هریک ۱۷ اسب بخار

عملکرد

حداکثر سرعت:

سرعت کروز: ۱۵۱ کیلومتر بر ساعت

سرعت واماندگی در سطح دریا: ۷۰ کیلومتر بر ساعت 

سقف پروازی:  ۹۸۰۰ فوت معادل ۳۰۰۰ متر

مداومت پروازی: ۲ ساعت 

.

Yabhon United 40

united-40

یونایتد ۴۰ نقطه عطفی در پهپادهای امارتی محسوب می گردد نام این پهپاد به علت چهلمین سالگرد  استقلال امارات متحده عربی انتخاب شده است این پهپاد دارای بدنه و فرم اس شکل و دارای ۲ بال پشت سر هم  و داشتن ۲ موتور هیبرید و یک موتور الکتریکی با توان ۸۰ اسب بخار می باشد داشتن دو نوع پیشران سبب شده تا این پهپاد به راحتی مداومت پروازی خود را افزایش دهد و خود را زمره ی پهپادها با مداومت پروازی بسیار بالا تعریف کند این پهپاد عملیاتی شناسایی می باشد و توان حمل تسلیحات گوناگون را دارا می باشد.

محصول: امارات متحده عربی

شرکت سازنده: شرکت چند ملیتی  ADCOM Systems

اهداف ساخت: عملیاتی- شناسایی (داری توان ارتباطات رله)

ویژگی های عمومی:

طول:   ۳۶٫۵۴ فوت معادل ۱۱٫۱۳ متر

طول بال ها : ۶۵٫۶۱ فوت معادل ۲۰ متر

ارتفاع: ۱۴٫۳۷ فوت معادل  ۴٫۳۸ متر

وزن خالی: ۱۱۴۶ پوند معادل ۵۲۰ کیلوگرم

حداکثر وزن برخواست: ۳۳۰۶ پوند معادل ۱۵۰۰ کیلوگرم

بار مفید: ۲۲۰۴ پوند معادل حدودا  ۱۰۰۰ کیلوگرم

میزان ظرفیت حمل سوخت:  در مجموع توان حمل ۲۱۱ گالن معادل ۷۹۸ لیتر را دارد ۱۴۸ گالن در مخازن و غلاف های خارجی و ۶۳ گالن در مخازن داخلی 

نوع پیشران: هیبریدی و الکتریکی

پیشران: موتور اصلی  Rotax 914UL

توان پیشران: ۲ پیشران هیبرید توان هریک ۱۲۰ اسب بخار و یک پیشران الکتریکی با توان ۸۰ اسب بخار

عملکرد

سرعت کروز: ۷۵ الی ۲۲۰ کیلومتر بر ساعت

سرعت واماندگی در سطح دریا: ۵۰ کیلومتر بر ساعت 

سقف پروازی:  ۲۳۰۰۰ فوت معادل ۷۰۰۰ متر

مداومت پروازی: ۱۲۰ ساعت 

توان حمل تسلیحات: درای توان حمل ۴۰۰ کیلوگرم تسلیحات به وسیله ی ۴ غلاف در زیر بالها

ارزیابی مبارزه نزدیک در لحظه : دارد

پلت فرم ژیروسکوپی تثبیت شده: داری ۲ عدد

نوع رادار و اویونیک: رادار روزنه ترکیبی و سیستم سونار (ردیاب صوتی) برای جلوگیری از برخورد با زمین

 .

UNITED 40 block 5

block-5

UNITED 40 block 5 یک پهپاد ارتفاع متوسط با مداومت پروازی بالاست که توسط شرکت ADCOM Systems برای انجام ماموریت های شناسایی و رزمی طراحی و ساخته شده است و نمونه ارتقا یافته پهپاد UNITED 40 است.فاصله ی بال تا بال ، حدودا ۳ متر کم شده و به ۱۷٫۵ متر رسیده . دوم اینکه به جای یک موتور که در انتهای هواپیما و به صورت رو به عقب طراحی شده بود ، دو موتور رو به جلو ، در زیر بالهای جلویی قرار گرفته .سرعت پیمایش هم افزایش یافته

محصول: امارات متحده عربی

شرکت سازنده: شرکت چند ملیتی  ADCOM Systems

اهداف ساخت: عملیاتی- شناسایی (داری توان ارتباطات رله)

توان رزم : دارد

توان حمل تسلیحات:

نوع پیشران:

پیشران: موتور اصلی

توان پیشران ها:

ارتفاع پروازی: ۸۰۰۰ متر

حداکثر وزن برخواست:

میزان سوخت قابل حمل:۱۴۸ گالن در مخازن و غلاف های خارجی و ۶۳ گالن در مخازن داخلی در مجموع توان حمل ۲۱۱ گالن معادل ۷۹۸ لیتر را دارد

مداومت پروازی: ۱۰۰ ساعت

ارزیابی مبارزه نزدیک در لحظه : دارد

پلت فرم ژیروسکوپی تثبیت شده: داری ۲ عدد

نوع رادار و اویونیک: رادار روزنه ترکیبی و سیستم سونار (ردیاب صوتی) برای جلوگیری از برخورد با زمین

ارزیابی مبارزه نزدیک در لحظه

ارزیابی آسیب نبرد

تهیه و آماده سازی اطلاعات از میدان جنگ

.

فلش ۲۰ و global yabhon

picture1111

global yabhon: نام این پهپاد برگرفته از نام پهپاد دوربرد گلوبال هاواک آمریکایی می باشد. این پهپاد هنوز در حال  طی کردن آزمایشات پروازی و زیر سامانها می باشد  صرفا می توان گفت ویژگی برتر این پهپاد، نصب موتورهای جت است. این پهپاد دارای دو پیشران جت در زیر بالها می باشد این پهپاد احتمالا قرار است به عنوان پهپادی دور برد و دور ایستا بکارگرفته شود احتمالا ارتفاع پروازی و برد این پهپاد زیاد خواهد بود .

Flash yabhon: این پهپاد نیز دارای بدنه ی اس مانند است. اما موتور آن تربوپراپ است. این پهپاد پهپادی شناسایی محسوب میگردد.

منابع:

http://defence.pk/threads/made-in-uae.192249

http://bemil.chosun.com/nbrd/gallery/view.html?b_bbs_id=10044&num=147589

http://www.airteamimages.com

https://ar.wikipedia.org

http://www.armyrecognition.com

http://unmanned242.rssing.com/chan-41718557/all_p5.html

http://uavpropulsiontech.com

 

102+

کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

 • avatar
 • avatar
 • avatar
 • avatar
 • avatar

درباره .

112 دیدگاه

 • ای کاش چنین مقاله ای درباره پهپاد های خودمون میذاشتید.از کپی ار کیو۱۷۰سیمرغ تا تولید صاعقه نمونه توربوپراپ ارکیو۱۷۰٫تا اسکن ایگل.تا پهپاد کلاغ و شاهد۱۲۹وغیره..

 • خیلی با مقالتون کیف کردم بدون جانبداری از امارات و یا دشمنی بیهوده و ضعیف نشوندن دشمن مقاله رو نشر دادید دمتون گرم مقاله باید نه دشمنو بی مورد ضعیف نشون بده و نباید دشمنو و تجهیزاتشو زد تو سر کشور خودمون

 • سلام موتور ار کیو ۱۷۰ چی هست و بجز این پهباد امریکا جای دیگری هم بگارش برده یا نه ؟

 • سلام آقای تارخ و آقای کمالی. این مقاله به صورت کلی و خیلی خلاصه راجع به این پهپادها توضیح داده نمیشد جزئی تر و به صورت کامل راجع بهشون توضیح بدید و عکسای بیشتری ازشون بزارید از زوایای مختلف. (چندتاشون که عکس هم نداشتن). و اینکه کدوم کشورها به امارات کمک کردن؟ و هر نسخه امارتی نسخه اصلی خارجیش چی بوده؟ و چه تعداد از هر کدوم از این پهپادها دارن؟ و آیا غیر از این ها پهپادهای کوچیک و بزرگ دیگه ندارن یا در دست تولید ندارن یا برنامه ای برای تولید در آینده؟ و اینکه کدوم قسمتها ساخت کشورهای دیگه اس و کدوم قسمت ها ساخت خود اماراته؟ یا اینکه طراحی و ساختش برای امارات بوده یا صرفا یک نمونه خارجی هست که مونتاژ امارات میشه؟

  • سلام همه گی تصویر دارند به جز یه مورد( اسمارت ای وان) که عکسش بی کیفیت بود و استفاده نکردم  اکثر نسخهای پهپاد اماراتی یا مشابه خارجی دارند و یا تجهیزاتشون بسیار شبیه هم هسش عمده پهپادهای مهم امارات همیناس البته چند نمونه پهپاد هدف که کیفیت خوبی هم دارند وجود داره اما برای اختصار مقاله نیاوردم. پهپادهای هدف اماراتی انبوه سازی شدند اما بقیشون تا جایی که من مطلعم خیر. با رفتن به منابع پایین مقاله میتونید اطلاعات بهتری در مورد این پهپادها بدست بیارید من مطلبی رو نمی نویسم مگر خودم بفهممش تخصص من علوم نظامی نیست. میتونستم مقالات رو ترجمه و در این مقاله بذارم اما اون وقت خودمم نمی فهمیدم چه برسه مخاطبین عادی سایت … برای اطلاعات بیشتر بهتر به منابع انگلیسی رجوع کنید 

 • سلام آقای تارخ با توجه به این مقاله که این پهپادها که شناسایی هستن و رزمی تهاجمی نیستن و با توجه به مداومت پروازی و برد بالاشون آیا میشه با اضافه کردن رادار و اپتیک و دید حرارتی و دید شب و هدف گیر لیزری و … و اضافه کردن موشک یا توپ ۳۰ میلیمتری به پهپادهای یبهون آر و آر۱ و اسمارت آیز و اسمارت آیز ۱ و یونایتد ۴۰ و بلاک ۵ و گلوبال یبهون و فلش یبهون آیا میشه این پهپادها رزمی تهاجمی هم بشن؟ و آیا نسخه تهاجمیشون موجود هست یا نه و اگه نه آیا امارات برنامه ای برای ساخت نسخه تهاجمیشون نداره؟

  • امارات جنگندهای مدرن و خوبی داره نیازی به پهپاد رزمی نداره . پهپادهای اماراتی هدف هستند برای تست سامانهای ضد موشکی و تست موشکهای هواپایه جنگندهاشون . البته پهپادهای رزمی هم به نوعی مشه گفت داره . بله قابلیت ارتق رو دارند. امارات کشوری کوچک اما بلند پروازه جالب بدونید جدای مشکل عمیق با ایران بلکه با سعودی هام اختلافات ارضی دارند و از تسلیحات اروپاییو آمریکایی قافل نیستند 

 • سلام با تشکر از نویسنده این تایپیک میخواستم از ایشون و سایر عزیزانی که زحمت میکشند و این تایپیک های خوب رو در این سایت مینویسند خواهش کنم در مورد پهپاد های ساخت کشورهای ترکیه،اسرائیل،ایران،هند،چین،روسیه،آمریکا و بعضی کشورهای اروپایی هم تایپیکی مثل همین تایپیک بالا تهیه کنند

  • سلام در مورد امارات و پاکستان هسش انشالله در مورد ترکیه و چینم می نویسم اما اینکار به دلیل مشغله های که دارم شاید کمی طولانی بشه ولی حتما انجام میدم

  • صد در صد قبول دارم … نمونش سوریه سوری ها به دلیل قومیت گرایی لب به اعتراض گشودن ( مردم سوریه رو قطریا تریکه و سعودی ها… تحریک کردن ) پلیسم بد عمل کرد و تروریستها تونستن توی صفوف مردم نفوذ و … اوضاعم که الان می بینید … تفرقه ی قومی نژاد لر و ترک و فارسو… و تفرقه مذهبی سنی شیعه زمینه رو برای ویرانی کشور ما فراهم می کنه البته اختلافات سیاسی چپ و راست مثل چند سال قبلم خطرناکه اما بدترین اختلافات مذهبیه چون بر اساس عقیدها بنا شده 

 • اگر مثل اول انقلاب و سال۸۸ کشور دچار اختلاف داخلی بشود امکان حمله عربستان وجود خواهد داشت بی عربستان این کشورهای کوچک توان چنین جنگی را ندارند برای تبدیل ایران به سوریه در سال ۹۶ هم برنامریزی کردن امریکا واسرائیل به شدت عربستان را برای حمله به ایران تشویق می کنند

  • این طبیعیه ببینید من کاری ندارم سال ۸۸ حق با کی  و چی بود اما وقتی دو حزب نزاعشون رو بین مردم عادی می کشونند و کشور به آشوب کشیده بشه اردو کشی کنند و هیجانات جای عقلانیتو در دو اردوگاه بگیره و هیجا امن نباشه خب کرکسهایی مثل ترکیه اقلیم کردستان عراق و سعودی امارات و … هم جرات حمله به کشورمان رو می کنند البته تفرقه قومی نژادی هم کشور ما رو تحدید می کنه و از این دوتا بدتر تفرقه مذهبی هستش 

 • جناب تارخ اون آدمهای بی فرهنگی که به خانواده شما توهین میکنن اونقدر نادان و بی بصیرت و بی ادب هستن که نمیفهمن که این مباحث علمی جای این حرفها و رفتارهای بی ادبانه ی کوچه بازاری نیست. وگذشته از اون این مسایل و اختلاف نظرها به خانواده های ما چه ربطی داره آخه؟؟؟؟  من خودم با خیلی از نظریات شما موافق نیستم و حتی گاهی مشاجرات تندی بین ما رد و بدل میشه ولی آیا این دلیل میشه که ما بخاطر این اختلاف نظرها به خانواده های هم توهین کنیم؟ بنظر من توهین خط بطلانی بر هر نظر و ایده ای هست که توهین کننده قصد القا اون رو داره.

 • سلام واقعا متاسف شدم اقای تارخ وقتی گفتیدبشما وخانواده محترم شما بی احترامی شده با کمال شرمندگی ازتون میخام اون ها رو بخوبیهای خودتون ببخشیدشمارواز زمان شروع مقالات زیباتون از ماهنامه جنگ افزارمیشناسم واما برعکس اون دوستی که ایرانیان را در حد جامعه بدوی ودون پایه بخاطر فحاشی تمسخرکرد،عرض کنم خوب یا بد بخاطر سیاست های پیش گرفته نظام جمهوری اسلامی ایران وتقاضای استقلال کامل واشتباهات غیرقابل بخشش بعضی از سران قبلی نظام بالاترین فشارها رو به این مردم مظلوم اوردن من مادرم رر بخاطر کمبود داروی سرطان که امریکا تحریم کرده بود از دست دادم مجبورشدیم بریم هند دارو بیاریم ولی مادرم بخاطر حساسیت بوجود امده فوت کرد بغض موندع در گلومو چجوری فریاد بزنم برعکس نظر بعضی از دوستان دنبال بمب هسته ای نبود وگرم بود مادر من مقصر نبود پسرخالم توحادثه منا شهیدشد چجوری بغضمو خالی کنم وقتی میشنوم کسی از اعراب یا امریکا تعریف میکنه میخام خفه شم (حاضرم لجن  روس رو بکوبم بدیوار خونم ولی اسمی از ال سعود وامریکا نیاد هرچند جنایتهای شوروی هزاران برابر امریکا درحق این ملت مظلوم بوده وهست)پس اونی که فحاشی میکنه شایدمثل من بغضی توگلوشه که هیچ کجای دنیا گوشی برای شنوایی نیست خدا میدونه الان دارم خفه میشم ومینویسم ولی دوست عزیز که ندونسته ایرانی رو نائندرتال خطاب کردی یادت نره ایرانی هیچ وقت حمله نکرده جایی رو اشغال نکرده مال هیچ کشوری رو نخورده اگه بسوریه کمک میکنه چون زمان جنگ تنها سوریه ازایران حمایت کرد اگه سنت کمه  بدون اون موقع بمب اتمی نبود ما مظلوم بودیم ولی هشت سال طول کشیددویست وبیست هزار نفر شهیدشدپانصدهزار نفر جامباز شدن تا سردار قادسیه به صادقیه نرسه  .من میگم.مرگ بر ظالم هرکجای دنیا چه شهرم کرمانشاه چه شمال افریقا 

 • راستی آقای تارخ باید ۱۰۰۰نفر بیان رای بدن تا برنده نهایی معلوم بشه؟

 • با سلام خدمت جناب تارخ، یکی از دوستان درباره موتور توربوجت اوج ازتون سوال کردن و شما اشاره کردید که موتور یک بار مصرف هست. احتمالا شما موتور جت اوج رو با طلوع ۴ اشتباه گرفته باشین. چون موتورجت اوج در حقیقت نسخه ایرانی موتور جی ۸۵  جنگنده اف پنج هست

 • سلام، اگر بخوایم یک پدافند سه لایه برای پوشش ۱۰۰ درصدی کشورمون بدون در نظر گرفتن فاکتور هزینه و  سیستم های در حال خدمت، داشته باشیم از هر سیستم چند آتش بار به طور تقریبی لازم است ؟ ۱-S300 PMU2 ۲- Buk-M23- Tor-M2 ( هر ۴ لانچر یک آتشبار) 

    • سلام نگاه کنید واقعا جواب دادن سخت است زیرا به خیلی عوامل بستگی دارد ولی برای پوشش نسبی اگر سامانه های داخل ی را مد نظر نگیریم…دست کم ما پنچ گردان اس۳۰۰ و صد سامنه ارتفاع پایین و پنچاه سامانه ارتفاع متوسط مثل بوک لازم داریم تا با سامانه های موجود امنیت نسبی به ما بدن

   • ممنون …. منظور  شما از  گردان اس سیصد (battalions) هست یا   (battery ) ؟؟ اخه طبق این متن زیر :A typical S-300PM/PMU1 battery comprises a 30N6E1 engagement radar, a 76N6 (76N6E export) low level early warning / acquisition radar and up to a maximum of eight 5P85S/5P85T (SE/TE export variant) TELs, each with four 48N6 rounds. A PVO battalion then combines up to six batteries, using a shared 64N6E acquisition radarهر گردان شامل تا ۶ آتشبار و هر آتش بار تا ۸ لانچر میباشد به عبارتی ۵ گردان شامل ۳۰ آتش بار میشه (سفارش اولیه ۵ گردان بود ولی الان شده ۴ گردان )البته من در یک منبع روس خوندم که قرار بود در دو سری ۵ گردان از دو نوع  مختلف اس سیصد سفارش بشه و همون منبع گفته بود شامل ۴۰ آتش بار میشه تصویر زیر نشون میده   ۲۰ آتشبار پوشش کافی رو فراهم نمیکنه : http://www.ausairpower.net/XIMG/Iran-S-300PMU1-Coverage-S.pngمنابع: http://www.ausairpower.net/APA-Iran-SAM-Deployment.htmlhttp://www.ausairpower.net/APA-Grumble-Gargoyle.html

    • سلام نگاه کنید هر گردان اس ۳۰۰ یا همان battalions متشکل از تعدادی اتش بار است در سازماندهی ارتش ها فرق دارد ممکن است چهار تا شش تا باشد و هر اتش بار هم شامل تعداد لانچر پرتاب و رادار های مختلف است ..این تعاریف بسته به هر کشور فرق دارد

 • سلام و خسته نباشید. سوالی داشتم: کدام هواگردها در حال حاضر به شکل عملیاتی توان ابر کروز دارند؟ و این که در یک نبرد واقعی این توانایی چه قدر اهمیت داره و تاثیر گذاره؟ با تشکر

   • سلام. این که گفته میشه جنگنده‌ها نمیتونن مدت زیادی با سرعت بیشتر از صوت پرواز کنن علتش چیه و آیا جنگنده‌های دارای قابلیت ابرکروز هم این محدودیتو دارن؟

    • سلام در جنگندهای قدیمیتر هم محدودیت موتور به دلیل افزایش دما و هم مصرف سوخت بالا .. ابر کروز این خوبیها رو هم داره نه گرم میشه و نه مصرف میبره بالا

   • پس یعنی مثلا F-22 بدون هیچ محدودیتی میتونه در تمام طول پرواز تا جایی که سوخت داره با سرعت بیشتر از صوت حرکت کنه؟

 • مقاله جالبی بود حداقلش اینه که چشم‌ما رو ردی حقیقت های دور برمون باز میکنه. ولی چیزی که برام عجیبه این تنفر بی منطق برخی دوستان از کشورهای عربی هست و اینکه معتقدن جنگ بلد نیستن . این دوستان رو ارجاع میدم به جنگ ۸ ساله ایران و عراق و خاطرات افراد توی اون جنگ. اینکه بمب افکن های عراق عین اب خوردن حتی تا نکا رو بمب ارون می کردن و می رفتن اینکه هنوز نتونستیم‌خسارات اون جنگ رو جبران کنیم اما بعضی ار دوستان هنوز معتقدن که اعراب جنگ بلد نیستن

 • سلام از موتور توربوجت اوج میشه در تولید پهپاد های سنگین استفاده کرد ؟ مثلا دارای قابلیت حمل موشک کروز ؟

 • آقای تارخ عزیز سلام  ممنونم ازسایت جامع وکاملتون واقعا عالیه من که به نوبه خودم بسیار استفاده میکنم ازمطالبتون فقط یه مورد هست که اگه امکانش هست درستش کنید اونم رای گیری هاتون وقتی باموبایل واردسایت میشی اعدادوارقام ودرصدها درهم وبرهمه واصلا واضح نیست ممنونم

 • سلام تا اونجایی که فهمیدم پهپاد ها هم مثل جنگنده ها مهم ترین قسمتشون تجهیزات الکترونیکیشونه حتی از طراحی آیرودینامیکی و موتور و مداومت پروازی هم بالاتر! شما فرض کنید پهپادی داری با مداومت پروازی مثلاً پنج روز سرعت ٢٠٠ کیلومتر در ساعت هم که داشته باشه بردش به ٢۴٠٠٠ کیلومتر میرسه (البته اگر بتونید همچین موتور و بدنه ای طراحی کنید) ولی تا وقتی سامانه ناوبری دریت و حسابی مثل اتصال به ماهواره نداشته باشید فایده نداره باید هر چند کیلومتر یه ایستگاه زمینی بذارید و کلی دردسر بکشید آخرشم معلوم نیست نتیجه قابل قبولی بگیرید (قابل شناسی و اختلاله و حتی میشه در زمان جنگ ایستگاه رو هدف قرار داد) یا اگر دوربین یا سیستم های شناسایی یا تسلیحات منایب نداشته باسه… بذارید یه مثال بذنم جایی میخوندم گلوبال هاوک با سنسور هایی که داره اگر بر فراز منطقه ای از داخل یک توده ابر عبور بکنه میتونه جنس مواد موجود در اون رو تحلیل کنه و مثلاً بفهمه در زمین زیرش تسلیحات شیمیایی یا رادیو اکتیو استفاده شدن یا نه و یا اگر انفجاری در اون حوالی صورت گرفته ماده منفجرش چی بوده

 • سلام منظور از (ناوبری: ADCOM 3D FCU) و (اسمارت آی به صورت کاملا مستقل و با نیرو گرفتن از سیستم FCU عملیات های خود را به سرانجام می رساند) چیه ؟ باتشکر

 •  با توجه به توسعه ی پهپاد ها و اینکه آمریکا در حال آرمایش پهپادهای بدون سرنشین در ناوهای هواپیما بر خود است میتوان انتظار داشت ایران درصورتی که قصد و توان ساخت ناوهای هواپیما بر داشته باشد از این نوع وسیله در ناوهای خود استفاده کند البته رقیب آمریکا یعنی شوروی سابق یک دوره ۴۰ ساله طی کرد تا بتواند بسازد و نتوانست ودلیل نبود پول بود نه دانش فنی در دراز مدت ما میتوانیم از الگوهای پیشرو استفاده کنبم

  • سلام ناو هواپیمای بر برای ما اونم بدون شکاری؟ هنوز پهپادها انقدر پیشرفته نشدن که بتوانند تمامی ماموریتهای یک ناو هواپیما بر انجام بدن.. مورد بعد اینکه ما نه هزینه ناو هواپیما بر داریم و نه در منطقه بسته ما چه خلیج فارس و چه دریایی عمان به کار ما نمیاید… ناو هواپیما بر پشتیبانی هوایی میخواهد که ما نداریم.. مگه میشود سیبل متحرک… ما ناوچه درست حسابی با پدافند درست نداریم ناو هواپیما بر کجا بود برادر

   • آقای تارخ اینو هیچ وقت یادتون نره که ما می توانیم …. البته تا به حال که نتوانسته ایم …… انشا الله به حول قوه الهی بزودی خواهیم توانست

  • چند سال پیش یکی از فرماندهان نیروی دریایی ایران گفت ما توانایی ساخت ناوهواپیمابر را داریم و تا به یک ماکت ساختیم نه واقعی و در سال های آینده هم نمی توانیم بسازیم زیرا تکنولوژی ساخت ناوهواپیمابر نداریم و هم مایه اش را نداریم

 • البته اینا فقط اسمشون اماراتیه! _همینجور پول میریزن پای تکنیسین و پیمانکاران غربی تا به اسمشون پهپاد بسازن! _حالا اگر یک بررسی در ملیت متخصصین سازنده این پهپاد ها بکنیم میبینیم که از هر ۱۰ نفر دست کم ۹ تاشون غربی هستن!!! _برخلاف دانشمندان ما که با اتکا با دانش و توان داخلی نسبت به تولید پهپاد های کاملا بومی و ارتقای جایگاه ایران در عرصه پهپادی تلاش کردن و بعد از ظهور خانواده های انبوه شناسایی و همچنین نسخه موفق رزمی شاهد ۱۲۹، _با ظهور “سیمرغ” عملا مارو به جمع کشور های صاحب دانش تولید پهپاد های پنهانکار بال دلتا وارد کردن. _حقیقتاً بر خود اماراتی ها و اعراب هم مشهوده که دانش و قدرت تولید پهپادشون با ما (ایران) قابل قیاس نیست…

   • جناب تارخ اشتباه گرفتی 🙂 _ منظور من سیمرغ بود نه صاعقه_ همون آر کیو ۱۷۰ ایرانی که از موتور جت جی۸۵ استفاده میکنه _ سیمرغ حتی اگر بدنه جاذب راداری هم نداشته باشه (که داره!) ، به خاطر طراحی خاص دلتا که داره سطح مقطع کمی از خودش به جا میزاره و رهگیریش توسط رادار های دشمن کار ساده ای نیست…

  • ۲ نکته را باید قبول کنیم اول دوستانی که ترکیه و عربستان و امارات رو در زمینه ی جنگنده و بمب افکن ها و توان زره ای قوی تر از ایران میدونند باید تحریم تسلیحاتی بیش از ۳۰ ساله ایرانم در نظر بگیرن… ولی دوستانی هم برعکسش هستن که مدام می گن تجهیزات سعودی ها و ترکیه و اماراتی وارداتی و یا مونتاژه به اون دوستان هم می گم قبول … اما فعلا که سلاح آنها برنده تر شده و دست ترکیه نژاد پرست و سعودی های تکفیری سلفی،  سلاح های زیاد و بسیار باکیفیتی هستش 

  • من هم قبول دارم پهپادها و جنگندها تانک ها نفربرها توپخانه ها موشکها پدافند کشوریهای همچون امارات متحده عربی و عربستان سعودی تماما خارجیه حتی صنایع مونتاژ ترکیم وابستس به صنایع نظامی اروپاس و در این زمینه خودکفا نیست اما قبول کنیم فعلا سلاح اونا تیز تره …مطمئنا قبول دارید که اونا در طول تاریخ حتی زمانی که آمریکا و اسرائیلی نبود دشمن ما بودن ترکیه رویای احیای امپراتوری عثمانی رو داره و سعودی ها ضد قومیت و مذهب رسمی کشور ما هستن حالا برای مقابله با اونا بجای اینکه یا رویکرد تضعیف توان نظامی ( که بگیم چرا بودجه نظامی رو صرف رفاه و بهداشت و معیشت مردم نمی کنیم و یا دوران امروز دوران صلح و مذاکرس) و یا غلو در توان داخلی رو پیش بگیریم  و بگیم ما بسیار قوی و شکست ناپذیریم ….بهتر واقع نگر و آینده نگر باشیم و بدونیم فعلا سلاح اونا بسیار برنده تره !! و در صورت غفلت در این زمینه باید منتظر حوادث هولناکی باشیم چون سعودی ها اماراتی ها و سردمداران تریکه بدون هیچ رحمی عمل می کنند نمونه ی بارزش سوریس که اونا سوریه رو دارن شخم میزنند بخاطر اینکه دولت این کشور زیر یوق اونا نیست 

 • ممنون از اقای نویسنده مقاله و با سلام و عرضی خدمت اقای تارخ عزیز!مثل همیشه متشکرم بابت همه مطالبتون و خواستم نکته ای رو متذکر بشم.ببینید بنده در جایگاهی نیستم که واستون تعیین تکلیف بکنم چه کنید یا نکنید اما خواهش میکنم کامنتهای حاوی مضامین نژادپرستانه را منتشر نکنین.سایت جنگاوران مثل گروه فیسبوکی نیست که بدونیم با چه کسانی طرف هستیم(هرچند که تو همون فیسبوک هم پروفایلهای جعلی داریم) امکان اخراج یا بلاک هم وجود نداره بنابراین تعداد افرادی که بخودشون اجازه میدن بیان هر حرف توهین امیزی را زیر مطالبی که حاصل مطالعه و وقت و دقت شما و سایر دوستان نویسنده ست را بگذارن و بعضا موضوع مورد بحث را منحرف بکنن،زیاد بنظر میرسه.بعضی افراد هم انگار هر حرفی به ذهنشون اومد را باید بگن.خب اگه اینها فیلتر ذهنی ندارن برای به زبان اوردن یا قلمی و تایپ  کردن نظرشون،شما این کار را انجام بدین(کامنتهاشون را منتشر نکنین) تا عادت کنن حرف دهانشان را بفهمن.من عرب نیستم و فارس هستم و مهمتر از این برچسبهای نژادی یک انسان هستم.بسیار شرم اوره میبینم اینجا یک نفر به اعراب توهین میکنه که هیچی بلد نیستن،قومی شکست خورده و شتر سوار ان و تلویحا عقب مونده میخونشون و…خب اگر اینها جنگیدن بلد نیستن چطور در تاریخ خودشون تونستن دو امپراتوری بزرگ را به زانو دربیارن و میراثشون رو تا امروز ببینیم(همین امروزی که دارم مینویسم روز تاسوعاست.ماجرایی که در یک سرزمین عربی واقع شد)؟باز هم تاکید میکنم که من فارس هستم و مذهب و اعتقاد مذهبی هم ندارم اما میخوام اینجا تاکید کنم که هیچ دلیلی برای توهین و خوار شمردن دیگران بخاطر نژادشون وجود نداره و این حرکت نشانه بیخردی اون افراده و من متشکر میشم اقای تارخ که دیگه اجازه ندین این کامنتها رو در این سایت ارزشمند و مورد علاقه خودمون ببینیم.

  • سلام بنده اصلا کامنت بد و با نزاد پرستانه رو درج نمیکنم ولی گهگاه لازم است تایید شود تا بتوانم جواب دهم زیرا بدون تائید کامنت امکان جواب دادن نیست… بله ما ایرانیها گهگاه انچنان همسایگان خود را مسخره میکنیم که انکار همه بی وطن هستند فقط ما وطن پرست….

  • این که نزاد گرست نیستید عالیه اما اینکه عیان می گید هیچ اعتقاد مذهبی ندارید افتخار نیست دوست من !! همین طور که مسخره کردن وتوهین به قومیت ها غلطه … مسخره کردن تفکرات یه دینم غلطه شما می گید تاسوعا چون توی سرزمین عربی اتفاق افتاد پس … عجبا  چون اینجا سایتی کاملا فنی نظامیه سکوت می کنم اما آقا احسان اعراب رو با شیعه و اسلام اشتباه نگیرید اسلام و شیعه مرز نداره از مالزی سنگاپور اندونزی تا مصر الجزایر و مراکش گستردس سعودی ها از یه ایران شیعی بیش از یه ایران سکولار و لائیک می ترسن. یاحق 

 • سلام استاد اگه پهباد جدید صاعقه با چهار موشک کروز عملیاتی باشه شما چه جایگاهی را برای این پهباد در منطقه و در قیاس با دیگر پهبادهای مشابه در ااسراییل و امارات و پاکستان میبینید آیا میتونه جزو سلاحهای خطرناک کشور در منطقه باشه؟؟؟ با تشکر.

 • سلام داداش گلم.ما با توجه به قدرت اعراب در زمینه هوایی بجز سوخو ۳۰ به چه جنگنده ای علاقه مندیم؟احتمال داره در آینده کدام جنگنده رو بخریم؟

  • در نیروی هوایی منظورم جنگنده و بمب افکنه ما تا ۵ سال حداقل ۵ سال تحریم تسلیحاتی هستیم و ازون بدتر بودجه نظامی ما کفاف خرید چند صد جنگنده در حد و اند ازه سوخو ۳۰ رو به هیچ وجه به ما نمیده بهتر بگم شبیه یه رویاس!!! از خرید جنگنده مهم تر… آموزش کادر پروازی… تجهیزات پروازی… آشیانه های پروازی امن در مقابل موشکهای هدایت شونده و کروزها… لجستیک پروازی..سوخت رسان ها و صدها فاکتوری که پشت خرید یک جنگنده، پنهان میشه و به جرات میشه گفت تهیه اقلام و شرایط برای استفاده از یک جنگنده بسیار گران تر از خود یک جنگندس و اگر تامین نشه خرید بیهودس مثلا اگه چندصد سوخو ۳۰ بخری اما توی یه آشیانه با امنیت ضعیف و حتی متوسط بذاری براحتی توسط بمب های کروز و هدایت شونده که حتی بردی ۵۰۰ کیلومتری دارند و جنگندهای مهاجم حتی بدون نزدیک شدن به حریم هوایی کشور می تونند این موشکها رو رها و بکار ببرند. به نظر بنده حقیر فعلا باید خرید جنگنده رو به ۲ دلیل بودجه و تحریم بیخیال بشیم حداقل تا  ۱۰الی۱۵ سال دیگه خبری نیست بهتره توی این مدت پدافند هوایمون رو بسازیم و بخریم و ارتقای اساسی بدهیم و برای بازدارندگی هم بهتر روی موشک های میان برد دقیق و سریع کار کنیم ما باید تعداد لانچرهای موشکیمون رو بسیار افزایش بدیم و نیاز به هزاران تیره موشک کوتاه برد و میان برد در حد و اندازه های فاتح سجیل داریم در صنعت هوایی هم ، من ساخت و خرید پهپاد ها و همین طور بالگرد رو آسان تر می بینم بهتره در این زمینه سرمایه گذاری زیادی بکنیم تا کمی از ضعف های نداشتن جنگنده جبران بشه و این پهپادها و بالگردها برای کمک به نیروی زره ای – پیاده – کنترل مرزها وارد عمل بشوند

   • به جز قسمت اول نوشته شما در خصوص تحریم، بقیه قسمتهای نظر شما اشتباه، غیر فنی یا غیر اقتصادی است. خرید ۲۰۰ جنگنده سوخو۳۰ اگر هرکدام را ۵۰ میلیون دلار هم در نظر بگیریم ۱۰ میلیارد دلار میشود که باید با توجه به توان تولید روسیه طی ۱۰ سال پرداخت کرد یعنی سالی ۱ میلیارد با همه هزینه های جانبی ۱٫۵ میلیارد نمی شود و این پولی نیست که ایران نتواند پرداخت کند. در همین مدت تحریم هم میشود پرسنل را برای آموزش به روسیه فرستاد و آشیانه های لازم را ساخت و سایر زیر ساختها را تامین کرد. پهباد و هلیکوپتر ساخت داخل نیز فقط به درد مبارزه با گروههای شورشی می خورد و نه تامین امنیت مرزها. با توجه به قیمت تقریبا ۱۰ میلیون دلاری هر موشک سجیل و دقت پایین آن اصلا اقتصادی نیست که بیشتر از این پول صرف ساختن موشک بالستیک میان برد کنیم خصوصا با توجه به سامانه های ضد موشکی قدرتمندی که کشورهای همسایه خریده اند همین تعداد که داریم برای پاسخ اولیه کفایت میکند. هر موشک سجیل را با یک موشک ۱ میلیون دلاری از بین میبرند لذا تولید این گونه موشکها اصلا منطقی نیست. ساخت موشکهای کروز با بردهای مختلف ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلومتر بهترین گزینه است هم از نظر دقت و هم قیمت، حتی از فانتوم های ۵۰ سال پیش نیز قابلیت پرتاب دارند.

   • آقای رونو شما چندتا برداشت غلط از صحبتهای قبلی بنده کردید!! اولا گفتم رو بالگردهای نظامی و پهپادهای رزمی باید سرمایه گذاری زیادی کنیم برای امنیت مرزها شما گفتید اینها فقط به درد اشرار و تروریستها میخوره خوب منهم همینو گفتم … امنیت مرزها در مقابل اشرار منظورم بود نه یک کشور مثلا ترکیه و یا امارات و سعودی دوما شما گفتید چون کشورهای همسایه ( امارات و ترکیه و سعودیو… ) پدافند هوایی قوی دارند بنابراین نباید دیگه روی موشک سرمایه گذاری کنیم این مسخرس!! خب ما با ساخت موشکی با سرعت زیاد پرتاب سریع و تعداد بسیار زیاد ( هزاران تیره) می تونیم از سد پدافند حریف رد بشیم سوما بنده گفتن موشک برای قدرت بازدارندگی من نگفتم برای قدرت پیش دستی و اغاز گری جنگ … چهارما اگه ما دهها میلیارد دلار جنگنده بخریم خب ترکیه و سعودی اماراتم همین کارو می کنند و فاصلشون با ما همچنان حفظ میشه و باید با سوخو سی فقط تروریستها رو سرکوب کنیم و بس و در فضای کشور مطرح میشه زمان شاه هم اف ۱۴ میخریدیم حالام فقط خریداریم منتها این بار از روسیه و این وجه خوبی نداره بهتر لا اقل تولید تحت امتیاز شو رو بارایزنی سیاسی و البته پرداخت پول بیشتر بدست بیاریم چون هم با ثبات تره و هم مقبول تر  پنجما من گفتم روی پدافند هوایی قدرتمند و انبوده کار کنیم چه ساخت و چه خرید کجای این حرف غیر فنیه یا غیر اقتصادی!! ششما واقع بین باشید خرید جنگنده به همین سادگی نیست خب ۲۰۰ ضربدر ۵۰ کنید سلاح ها لجستیک سوخت رسان آشیانه آموزش  و به تبغع آن قطعات و … همه ی اینها یعنی نمیشه فقط با یه ضرب ساده بگیم توان خرید رو داریم در ثانی روسیه توان مشخصی برای تولید جنگنده داره تازه قبل از ما قرار دادهایی با سایر کشورهها داره که باید اونا رو اول تحویل بده درضمن ارتش روسیه خودش از مشتریان ثابتشه و منهم نگفتم نمی تونیم بخریم من گقتم زودتر از ۱۰ تا ۱۵ سال نمیشه ۲۰۰ جنگنده کیفی رو داشته باشیم البته بعد حدودا ۱۰ سال شاید بشه و تا اون موقع هم رقبا و دشمنای ما اف ۳۵ رو و رافال و ترنادو و اف ۱۸ سوپر هورنتشون رو گرفتن و ما هنوز در پیچ و خم دریافت سوخو ۳۰ هستیم توان هوایی مثل موشکی باید مدام آبدیت بشه نمیشه گفت خب الان ۲۰۰ سوخو ۳۰ خریدیم و تا ۱۰ سال راحتیم مدام باید خرید کرد ارتقا داد تعمیر کردو…و این یعنی بودجه کلان بنابراین به صرفس با رایزنی های مکرر سیاسی روس ها رو مجاب کنیم خط تولید تحت امتیاز به ما بدند و پرداخت پول بیشتر ارزششو داره در کنارش جنگندهایی مثل  پکفا و سوخو۳۵ رو میشه صرفا خرید اونم به تعداد محدود چون بار مالی داره

   • اقای نوری سلام. به نظر شما اصلا ممکنه روسیه بیاد و اجازه مونتاژ سوخو سی رو تو ایران بده؟ 

   • پاسخ به ناشناس • مهر ۲۲, ۱۳۹۵ در ۱۴:۳۴ ……….. با سلام نکته اول اینکه در عالم سیاست نا ممکن نداریم فقط باید شرایط را مهیا کنیم. اگر باجی لازم است بدهیم و اگر سیاستی را لازم است تغییر دهیم این کار را بکنیم.نکته دوم اینکه ما اصلا نیازی به خط مونتاژ جنگنده نداریم وقتی که هیچ قسمتی را خودمان نمیتوانیم تهیه کنیم برای چه یک خط تولید را اندازی کنیم. بارها گفته ام داشتن خط تولید به درد کشوری میخورد که حداقل سالی ۲۰ جنگنده تولید کند. مثلا چین برای ساخت جی۱۰ یک خط تولید درست کرده و دارد تمام هواپیماهای نسل دوم و وسوم خود را با این هواپیما جایگزین می کند و برنامه ای برای ساخت ۶۰۰ فروند دارد یا هند به همین صورت برنامه برای جایگزینی ۴۰۰ هواپیمای تجاس دارد و روی همان خط تولید که از گذشته سوخو را مونتاژ میکرد با همان پرسنل کار می کند. در صورت تولید کمتر از ۲۰ جنگنده در سال، با چشم انداز ۳۰ ساله باید خط تولید را بخوابانیم ویا محصولات غیر نظامی تولید کنیم از آنجایی که ما محصولات غیر نظامی درست نمی کنیم و نهایت ۳۰۰ جنگنده نیاز داریم، اصولا داشتن خط تولید غیر منطقی است هزینه های راه انداختن خط تولید به اندازه خرید ۲۰۰ الی ۳۰۰ جنگنده است. از  هزینه هم که بگذریم داشتن خط تولید به چه کار ما می آید وقتی کیت های آن را تماما باید وارد کنیم؟ وقتی که یک هواپیمای ملخی آنتونوف با سرعت زیر صوت را نتوانستیم درست مونتاژ کنیم با چه دانش و مهارتی می خواهیم جنگنده در کلاس سوخو۳۰ تولید کنیم؟ همانطور که در مقاله “تولید جنگنده ملی از افسانه تا واقعیت” در همین سایت گفته ام بهترین راه این است که اگر می خواهیم سرمایه گذاری کنیم در بخش مهمات و اجزای مصرفی سرمایه گذاری کنیم.

   • اقای رنو ۸:۲۵ شما اطلاعاتتون در مورد هواپیماها و نیروی هوایی خیلی زیاده و من خودم با خوندن همه مقالات شما خیلی اطلاعاتم در مورد نیروی هوایی و خصوصا مسائل اقتصادی مربوط به خرید هواپیما و … زیاد شده ولی با دیدن کامنت های شما از گذشته تا حالا فهمیدم که هیچی از موشک نمیدونید … حتی در مقاله بودجه پیشنهادی برای نوسازی .. هم در ابتدای مقاله اوردید که 🙁 همچنین موشک های بالستیک سوخت جامد با برد ۱۰۰، ۲۰۰ و ۳۰۰ کیلومتر باید
    در چهار چوب بودجه جاری، در دستور کار قرار گیرد که بتواند پایه ای برای
    استفاده در اتواع موشک تهاجمی و پدافند داخلی قرار گیرد.) از مورد پدافند که بگذریم شما اصلا تا حالا اسم موشک فاتح ۱۱۰  ، خلیج فارس و موشک هرمز به گوشتون نخورده و نمیدانید که ایران در برد ۳۰۰ تا ۸۰۰ کیلومتر از لحاظ داشتن موشک های نقطه زن هیچ کمبودی نداره که این مطلب را در مقاله اوردین؟؟؟؟؟ بعد شما تا اسم موشک و توان موشکی ایران میاد فقط میگید موشک سجیل ۱۰ میلیون دلار قیمت داره و دشمن با سامانه تاد این موشک رو میزنه !!! اصلا نمیدونید که تاد مثل توپ های ۲۳مم نیست که عین نقل و نبات همه جا پیدا بشه و به جز چند کشور حاشیه خلیج فارس دیگه کسی در هیچ جایی در اطراف ما تاد نداره و ۹۰ درصد پایگاه های امریکا و اکثر کشور هایی که ممکنه ما با اونا وارد جنگ بشیم اصلا دفاع موثری در برابر توان موشکی ما ندارن و اینم نمیدونید که ما احمق نیستیم که برای زدن عربستان و امارات و قطر و… از موشک سجیل استفاده کنیم و حتی اینم نمیدونید که فاصله کشور هایی که نام بردم همشون در برد موشک های کوتاه برد مثل فاتح ۱۱۰ و ۳۱۳ و ذوالفقار و قیام قرار دارن و نیازی نیست که موشک سجیل از ۲۰۰۰ کیلومتری شلیک کنیم ؟ من صد دفعه گفتم و بازم میگم که موشک و توان موشکی به هیچ وجه جای هواپیما و نیروی هوایی رو پر نمیکنه فقط مشکل اینجاست که وقتی شما به عنوان یک نفر از افراد پرکار و مقاله نویس در این سایت دائما به واسطه عدم مطالعه در مورد توان موشکی ایران میاین و میگین که موشک های ما بدرد نخورن و ۳۱ سال تلاش ما همش پوچ و بی حاصل بوده این باعث میشه که اگه یک نفر از مخاطبین ندونه که این حرف های شما غلطه باعث دلسردی و ایجاد احساس ضعف بشه

 • سلام، ممنون از مقاله خوبتون مشخصه علاقه وافری به پهپاد دارید و قلمی عالی هم دارید. جالبه در مقدمه گفته شد امارات میخواهد قدرتش را به ایران و سایرین نشان دهد، این مسئله واضح و مبرهن است که نه تنها امارات بلکه اگر تمامی کشور های عربی با هم متحد شوند نمیتوانند برای کشوری در حد بورکینافاسو را هم قدرت نمایی کنند چه برسد به جنگ، حتی اگر به بالاترین تکنولوژی روز مجهز باشند، دلیلش این است که عرب های الان ذاتا جنگجو نیستند، در جنگ های اعراب و اسرائیل این مسئله  بر همه جهان ثابت شد. اعراب با تی۶۲ از شرمن شکست خوردند دیگه شما فکرشو کن چه خبره. چند مشکل در اعراب وجود دارد، این موجودات به سلاح ها همان نگاه چند هزار سال پیش را دارند، فرضا به نظرشون باید از تانک به همون شکلی استفاده کرد که از یک شتر استفاده میکردند، مسئله بعدی قوم و قبیله گرایی است، یک مشت بی عرضه رو فقط بخاطر وفاداری میارن در راس ارتش قرار میدهند. خلاصه باید عرض کنم که امارات اصلا در حدی نیست که بخواد در منطقه قدرت نمایی کند، امارات اگه با کشور هایی مثل ترکیه یا اسرائیل یا ایران یا پاکستان درگیر شود از نقشه حذف میشود، حالا خواه نیروی هواییش موستانگ داشته باشد خواه اف۲۲ داشته باشد. خواه نیروی زمینیش لکرک داشته باشد خواه شتر سوار داشته باشد به هر حال شکست بر تارک این موجودات نوشته شده است و محاله تغییری پیدا کنه مگر اینکه مسیح برگرده و معجزه ای کنه. 

  • سلام البته امارات بسیار فرق داره زیرا گامهای اساسی در این زمینه برداشته حتی حور محدود زمینشون در یمن تاثیر بسیار داشت
   البته چون سری قبل به دلیل اینکه گفتم نباید عربستان دست کم گرفت توهین های زشتی به من و خانواده من شد.. بله اینها اصلا مالی نیستن

   • البته که درست است که دشمن را نباید دست کم گرفت، ولی من امارات را با کشور یمن که خودش عربه و مردمش غذا واسه خوردن ندارند چه برسه به سلاح درست حسابی،مقایسه نکردم(که البته اگه میتونست از پس همون یمن فقیر بدبخت هم بربیاد قطعا در یمن میموند و چون میدونست کاری از پیش نمیبره دمشو گذاشت رو کولش و فرار کرد)، امارات را با پاکستان و اسرائیل و ایران و ترکیه مقایسه کردم(هرچند که در حد مقایسه نیست)، فرض امارات با پاکستان مرز مشترک داشت، دو سه روزه فتح میشد، الان که مرز مشترک ندارند هم نمیتونه در برابر پاکستان مقاومت کنه و نهایتا یک ماهه زیر فشار پاکستان خورد میشه و در صورتی که پاکستان قصد فتحش را نداشته باشد در خوشبینانه ترین حالت بعد از جنگ با پاکستان به وضعیت قرون وسطی برمیگردد. پاکستان صرفا یک مثال بود و قطعا اگر با ترکیه یا ایران یا اسرائیل هم درگیر شود وضعیت همان خواهد بود، پس بهتره بچه خوبی بشه وظیفه خطیر پول دادن به ابوبکر و دار و دستشو ادامه بده.                 آقای تارخ شما جای برادر بزرگ من هستید و من در حدی نیستم که توصیه ای به شما داشته باشم، ولی باید به شما بگم که ایرانی ها مدتیه دیوانه شدند، کارشون شده فحاشی و هدفشون هم خودنمایی هست، اگه به شما توهین میکنند بخاطر این نیست که شما گفتید عربستان هم ارتش خوبی داره، بخاطر اینه که ثابت کنند شمایی که سالها در زمینه نظامی گری مطالعه دارید چیزی نمیدونید و مثلا اون شخص که رفته فارس و مشرق چند تا چرندیات خونده بیشتر از شما اطلاعات داره، یک پیشنهاد دارم، شما برید یک پیج نظامی اینستاگرام، بعد به یکی از چرندیاتی که توسط کسی که نمیشناسیدش در کامنت ها نوشته با کمال احترام پاسخ بدید. مثلا نوشته پکفا بهتر از اف۲۲ هست، شما برید با دلایل منطقی و کاملا محترمانه بگید نه اینجوری نیست و اف۲۲ برتر است، مطمئن باشید هر کاری بتونه میکنه که شما رو خوار و خفیف کنه و نشون بده خودش بیشتر میدونه و به نظر خودش شما سرباز صفر افغانستانی هستید و خودش ژنرال چهار ستاره فارغ التحصیل از وست پوینت. حتی یک کامنت ساده میتونه به فحاشی به شما منجر بشه، خود من در جواب کسی که گفته بود چرا روسیه نتونسته پروژه جنگده نسل پنجمش رو به خوبی آمریکا پیش ببره؟ گفتم چون به اندازه آمریکا پول ندارد و این اقتصاد است که نظامی گری را به پیش میبرد، شاید باور نکنید بخاطر همین جواب کوچک چه توهین هایی به من شد تا جایی که من فکر میکردم اینکه گفتم آمریکا پولدار تر از روسیه هست مسئله ناموسی است!!!!!!!!!! همه اینا رو گفتم که آخرش بگم شمایی که در این کشور با مردمی در نهایت بی فرهنگی که از نظر فرهنگ عقب تر از نئاندرتال ها هستند سایت زدید و باهاشون سر و کله میزنید باید آماده باشید که هر روز به شما توهین بشه اونم بخاطر مسائل خیلی جزئی چون اینجا ایرانه همه زده به سرشون. همه از بس توی سرشون زده شده خل شدن میخوان یه جوری خودشون رو خالی کنن و بگن ما هم آره. واسه این کار فحاشی به زمین و زمان را انتخاب کردند(همانطور که فرضا آمریکایی ها برای اینکه بگن ما هم آره، شاتل میسازند و به ماه میروند ایرانی ها هم برای اینکه بگن ما هم آره به زمین و زمان فحش میدن)

   • آقای تارخ هنه مردم مثل هم فکر نمی کنند و در صورت کم آوردن فحاشی می کنند و البته همه مردم با فرهنگ نیستند

  • دیدگاه شما بیشتر نژادپرستانه و از روی احساس بدون استدلال است که اگر همه اعراب متحد شوند حریف کشور بورکینوفاتسو نمی شوند امارات متحده عربی در زمینه های مختلف پیشرفت های زیادی داشته است در زمینه های هوا فضا ساخت ماهواره و پرتاب موشک ساخت تلسکوپ در حال تحقیق و توسعه است و حتی یک خودرو سوپر اسپرت ساخته است البته با همکاری چند شرکت خارجی و آن وقت ما با هم کاری شرکت های چینی به ساخت و یا مونتاژ خودرو های چینی با آرم شرکت اصلی یا شرکت ایرانی می پردازیم امارات جزء بزرگ ترین مقصد گردش گری جهان است و مرکز تجارت جهانی امارات شهر های بسیار زیبا دارد و البته بلند ترین آسمان خراش های دنیا به یکی از آن ها اشاره می کنم امارات در سال ۲۰۲۵ بلند ترین آسمان خراش دنیا به نام برج المدینه با ارتفاع ۲۴۰۰ متر را می سازد و حدود ۵۰ درصد سرمایه های ایران در امارات سرمایه گذاری می شود و از لحاظ نظامی دارای بروز ترین و قدرتمند ترین هاست و خود امارات هم در حال ساخت سلاح های مختلف است و پول زیادی دارد برای مثال درامد امارات از گردشگری بیشتر از نفت ایران است و این را نباید از یاد برد که هر کشوری افراد شجاع و با ایمان دلرد و اینکه …. چشم ها را باید شست جور دیگری باید نگاه کرد

   • یادم گوبلز میگفت دروغ هرچه قدر بزرگتر قابل قبول تر الان هم وقتی امارات را میبینم یاد حرف گوبلز میفتم صدام هم میگفت من فاتح قادسیه هستم و میخواست خیلی کارها انجام بده ولی اجل مهلت بهش نداد ولی کلاً نباید دشمن را دست کم گرفت

   • ترکیه و اماراتی ها بیشتر دشمن ما هستند به خاطر قومیتمان و سعودی ها بشتر به خاطر مذهبمان دشمن خونی ما هستن و نمونه بارزاش کشور سوریه، نقطه ی تقابل و انتقام گیری این کشورهها علیه ایران هسش و این کشورهها دهها ساله انواع سلاح رو خرید کردن و حتی افسران زبدهی زیادی رو به غرب روانه تا آموزش ببینند بمب افکن ها و جنگندها و توان زره ای مخوفی پیدا کردن و الان ۳ فاکتور تجهیزات آموزش و لجستیک رو به خوبی مدنظر دارند

  • دوست عزیز حس وطن پرستی خوبه اما قبول کنید اگه اعراب ( منظورم حوزه خلیج فارس ) متحد بشوند درسته شاید نتونند ایرانو تصرف کنند اما می تونند دهها سال ما رو به عقب برگردونند مثلا پالایشگاه ها و صنایع نفت و گاز جنوب را بمباران و و کارخانجات مرکزی ایران رو ویران کنند از همه مهم تر آمریکایی ها عاقل تر شدند !!! بجای اینکه خودشون آغاز گر جنگ علیه ما باشند خیلی دوست دارند اعراب خلیج فارس و حتی ترکیه رو به جان ما بندازن نمونش صدام هسش توجه کنید ما دشمنانی داریم که به ۳ دلیل دشمن خونی ما هستن اول مذهبمان دوم قومیتمان و سوم رقابت های سیاسی فرامرزی کشورها و حوزه ی نفوذ . نکنه سرمون را زیر برف کنیم و یا بگیم دوران جنگ سخت تمام شده و صنایع نظام گسترده نمی خوایم !! و یا فک کنیم الان قوی و قدرتمند هستیم طوری که کسی جرات نداره به ما حمله کنه!! هوشیاری و تلاش نباشه جنگ علیه ما توسط کشورهای همسایه و به تبع آن آمریکا اسرائیل محتمل میشه.. …

   • بله منم همین فکر رو میکنم، به نظر نمیرسه آمریکا خودش راسا با ما درگیر بشه چون حتی اگه به فرض پیروز هم بشه کلی تلفات بهش وارد میشه واسه همین احتمالش زیاده که اعراب رو به جون ما بندازن، رفتار های الان عربستان تقریبا همون رفتار های عراق پیش از شروع جنگ با ایرانه، من هیچ وقت نگفتم عرب ها نمیتونن به ما خسارت وارد کنند، گفتم در حدی نیستند که بخوان واسه کشور های منطقه مثل ایران و ترکیه و پاکستان و اسرائیل شاخ و شونه بکشن چون نظامی گیریشون قومی و قبیله ای است و نمونه شکست هاشون رو از سال ۱۹۵۸ تا همین حالا هم میتونید ببینید که با وجود برتری مطلق تسلیحاتی شکست خوردند یا حداقل پیروز نشدند نمونش هم جنگ هاشون با اسرائیل یا جنگشون با ایران یا جنگ الانشون با یمن، که در همه موارد برتری مطلق تسلیحاتی داشتند ولی شکست خوردند یا پیروز نشدند یا هنوز درگیرن. اما مسئله ای که هست اینه که این کشور های عربی روزانه حدود ۱۵ میلیون بشکه نفت تولید میکنند که با شروع جنگ به شدت مختل میشه و قیمت نفت سر به فلک میکشه که البته واسه آمریکا و روسیه مهم نیست ولی واسه چین و اروپا خیلی مهمه، شاید بشینن با همدیگه فکر کنند و ما رو با ترکیه وارد جنگ کنند که شاید پای ناتو هم به کار کشیده بشه. 

 • سلام جناب تارخ، لطفا مقاله ای درمقایسه توان نیروی هوایی هندوپاکستان بگذارید

 • باسلام خدمت استاد تارخ گرامی جناب تارخ من فکر میکنم که بعلت توانایی های نیروی هوایی ایران و امارات است که نیازهای دو کشور تفاوت دارد امارات بعلت داشتن نیروی هوایی بروز و آماده بیشتر بدنبال پهپادهای شناسایی و گشتی هستش ولی ایران بخاطرپوشش ضعف نیروی هوایی بدنبال ساخت پهبادهای رزمی و مسلح میباشد

 • با سلام بسیار زیبا بود. با تشکر از زحمات شما لطفا اگه میشه بیشتر از زرهی و توپخانه بخصوصتوپهای  خودکششی مطلب بزاریدمرسی 

 • استاد سلام.این طور که پیش میره چن سال بعد پهپاد جای جنگنده رو میگیرن.ایران از لحاظ تکنولوژی پهپاد تو چه سطحیه؟

  • سلام خیر هنوز خیلی راه سات شاید پنچاه سال زیرا هزینه خودکار کردن جتها انقدر بالاست که احتمالا همچنان سرنشین دارها در خدمت باقی خواهند ماند. ایران جایگاه خوبی دست کم نسبت به خودش در زمینه پهپاد داره

   • آمریکایی ها گفتن سال ۲۰۲۵ تا ۲۰۳۰ جنگنده های نسل ششم را عملیاتی می کنند و بعضی از جنگنده ها هم بی سر نشین اند و هم با سر نشین توی بعضی از سایت های ایرانی هم نوشته روسیه زود تر از آمریکا جنگنده بدون سر نشین نسل ۶ خودشو عملیاتی می کنه

  • رنک بندی دقیقی وجود ندارد اما حدودا (ایالات متحده … رژیم صهیونی.. چین)(فرانسه .. انگلستان..آلمان..ایتالیا) و( ایران … امارات .. ترکیه …هندوستان )… برزیل… کره جنوبی..سوئد.. ژاپن..پاکستان..

 • سلام جناب تارخ ببخشید سوالی دارم که دوست دارم هم جنابعالی هم نویسنده مقاله پاسخ بدین. چرا گفته میشه که صنعت پهپادهای امارات از ما پایین تره؟ به نظر میرسه که اماراتی ها در زمینه پهپاد های متوسط و سنگین بهتر از ما عمل کردند. دارا بودن پیشران های هیبریدی، مداومت پروازی بالاتر نسبت به پهپاد های ما ( تا اونجایی که میدونم ما پهپاد با مداومت ۱۰۰ تا ۱۲۰ ساعت نداریم) و دارا بودن رادار های روزنه مصنوعی SAR و ناوبری بر اساس جی پی اس نظامی و سنسورهای پیشرفته تر از لحاظ اویونیک چه ساخت امارات و چه ساخت دیگر کشور ها و مجموعه ای از عوامل دیگه به نظر میاد باید باعث بشه که پهپاد های اونها از ما بهتر باشه حداقل در زمینه شناسایی

  • عزاداریهاتون قبول .. دلیلش رویکردها و اهداف تعریف شده ی متفاوته ۲ کشوره امارات جنگندهای قوی و با کیفیتی داره برای همین در عرصه ی پهپاد اکثرا تاکید می کنم اکثرآ به دنبال خرید و مونتاژ پهپادهای شناسایی هستش

  • عزیز جان با یه مثال روشنتون می کنم بوگاتی ویرون توی سرعت معرکس اما چرا لندکروز که قیمتی حدود ۵ درصد اونا داره بهتره پهپادهای اماراتی برای شناسایی ساخته شدند و پهپادهای ایرانی برای رزم 

 • باسپاس مقاله خوبی بود یک سوال بیشترین مداومت پروازی یک پهپاد ایرانی چقدره وکدوم پهپاد این توان رو داره اینطور که بنظر میاد در زمینه مداومت پروازی وسیستم های نظارتی برتری با پهپادهای ساخت اماراته

 • صنعت پهباد سازی امارات در مقام مقایسه با ایران چه جایگاهی دارد؟از نظر کیفیت محصولات چطور؟