بسم رب الحامی

گردآوری تهیه و تنظیم: اکبر کمالی

نکات:

نکته اول: قبل از مطالعه این مقاله جهت جلوگیری از هرگونه شائبه ای لازم است چند نکته را روشن سازم در سری مقالات پهپادها شما با واژگان پهپاد شناسایی کنترلی، پهپاد عملیاتی، پهپاد شناسایی جاسوسی، پهپاد هدف و پهپاد استراتژیک و.. آشنا می شوید که به تعریف مختصر و ساده آن می پردازم.

پهپاد شناسایی: به پهپادهایی گفته می شود که جهت کنترل یک مکان جغرافیایی طراحی و ساخته شده اند مثلا کنترل مرزههای آبی خاکی یک کشور این سری از پهپاده با پهپادهای شناسایی جاسوسی متفاوت هستند.در خاورمیانه کشور امارات متحده عربی یکی از بزرگترین سازندگان و بهره برداران آن به شما می رود.

پهپادهای شناسایی جاسوسی : همان طور که از نام آن نیز مشخص است این پهپادها با قابلیتهای پنهان کاری خود، سعی در نفوذ به کشور هدف دارند تا اسرار و اطلاعات نظامی لجستیک و حتی غیر نظامی را شناسایی و به صورت آنلاین و یا آفلاین به مرکز مخابره کنند بزرگترین سازنده این دست پهپادها رژیم صهیونیستی می باشد.

پهپادهای استراتژیک: این دست از پهپادها بسیار گران پیچیده و پر هزینه هستند چراکه هم پنهان کار هستند هم برای حمل مقدار زیاد بمب و موشک هواپایه مشکلی ندارند این پهپاد ها عمدتا دوربرد می باشند هم چون پهپاد ایکس ۴۷ بی

پهپادهای عملیاتی: این دست از پهپادها بسیار چالاک با قدرت مانور بالا و توان حمله به نفر و ادوات زره ای سبک را دارا می باشند عمده کشور سازنده این پهپاد در منطقه خاورمیانه ابتدا رژیم صهیونیستی و سپس جمهوری اسلامی ایران است البته کشور ترکیه وامارات نیز تلاشهایی داشته اند اما ترکیه و امارات هدف اصلیشان ساخت پهپادهای شناسایی با مداومت پروازی بساز زیاد می باشد.

پهپادهای هدف: پهپادهای هدف پرندهایی می باشند که جهت تست موشکهای هوا پایه ی جنگنده ها و امتحان سامانهای پدافندی یک کشور استفاده می شوند. این پهپادها در ایران، امارات بسیار استفاده می شوند.

پهپادهای انتحاری: این پهپادها یک بار مصرف و خطرناک می باشند و تا حدودی همانند یک بمب هواپایه عمل می کنن.د این پهپادها در منطقه ما نیز کاربرد دارند و رژیم صهیونیستی و ایران صاحب این گونه پهپادها می باشند.

نکته دوم: از نظر رنک کشورهای صاحب فناوری طراحی، ساخت،و انبوه سازی و همین طوری بکارگیری پهپادها در منطقه ی خاورمیانه فعلا …۱- رژیم صهیونیستی ۲- جمهوری اسلامی ایران ۳-امارات متحده عربی ۴- جمهوری ترکیه ۵- پاکستان صاحب عناوین یک تا ۵ می باشند اما لازم به ذکر است هر کشور اهداف متفاوتی از یک پهپاد را پیش می برد مثلا امارات دنبال پهپادهای با مداومت پرواژی بسیار بسیار زیاد اما شناسایی می باشد و ایران به دنبال پهپادهای عملیاتی و نظامی چالاک و کارآمد می باشد.

مقدمه: 

کشور امارات متحده عربی در عرصه ی نظامی در دو دهه ی اخیر پیشرفتهای شگرفی کرده است. امارات این همسایه ی سرکش، سودا های زیادی در سرش هست به همین جهت ارتقای توان دفاعی از جمله مهم ترین اولویتهای آن محسوب می گردد. امارات سرمایه گذاری کلانی بر روی خرید ادوات و تجهیزات غربی به ویژه آمریکایی و فرانسوی کرده است در دهه ی اخیر، امارات پا را از خرید جنگنده فراتر گذاشت و کارخانجات مونتاژ پهپاد اروپایی را در کشور خود مستقر کرد.

امارات در یک دهه ی اخیر با سرمایه گذاری بر روی مونتاژ پهپادها در داخل کشورش نشان داد می خواهد توان خود را نه تنها در مقابل ایران بلکه در برابر سایر دوول عرب نیز به رخ بکشد. انصافا پهپادهای خوبی نیز در این کشور منتاژ و تهیه شده است هرچند تمام قطعات و تجهیزات این پهپادها، غربی می باشد اما پهپادهای کیفی و خوبی در این کشور سرهم شده است.  ویژگی اصلی پهپادهای اماراتی مداومت پروای بسیار بالا و ایرودینامیک متفاوت آنهاست. شرکت سازنده این پهپادها Adcom system  نام دارد.

ADCOM متشکل شده از یک گروه شامل ۲۰ شرکت خصوصی مستقر در امارات متحده عربی است. لازم به ذکر است کادر فنی کارخانجات مونتاژ پهپاد چند ملیتی می باشند.

پهپادهای هدف و نمونه

YABHON-HMD

 n_9

YABHON-HMDیک پهپاد با پیشران جت است این پهپاد از نوع پهپادهای هدف می باشد. پهپاد اچ ام دی قابلیت پرواز در ارتفاعات بالا را دارد. پرتاب این پهپاد هدف  بدون بکارگیری بوستر به وسیله ی منجنیق و حتی عرشه ی کشتی می باشد. ویژگی هایی که این پهپاد را از سایر هم ردهایش متمایز میسازد توان توسعه و ارتقای آن میباشد این پهپاد فضای قابل قبولی در خود دارد و این یعنی فضای کافی برای اضافه کردن رادارهای فعال فاصله یاب و حتی مجهز شدن به فرستندهای ارتفاع پست  واحد (کارتریج) مادون قرمز. همان طور که اشاره کردم هدف اصلی ساخت این پهپاد تست سامانهای پدافندی و همین طور تست موشکهای نصب شده بر روی جنگندهای اماراتی می باشد.

ویژگی های عمومی:

طول: ۱۴٫۱ فوت معادل ۴٫۳۲ متر

طول بال ها: ۱۱ فوت معادل ۳٫۳۸ متر

ارتفاع: ۲٫۱۸ فوت معادل ۰٫۶۶ متر

وزن خالی:۲۳۱ پوند معادل ۱۰۵ کیلوگرم

حداکثر وزن برخواست: ۴۸۵ پوند معادل ۲۱۹ کیلوگرم

بار مفید: ۵۵ پوند معادل حدودا ۲۵ کیلوگرم

میزان ظرفیت حمل سوخت: ۲۹ گالن معادل ۱۱۰ لیتر

وزن محموله:

پیشران: 

عملکرد:

حداکثر سرعت: ۸۰۰ کیلومتر بر ساعت

سرعت کروز: ۴۵۰ الی ۶۴۸ کیلومتر بر ساعت

سرعت واماندگی در سطح دریا: ۱۶۲ کیلومتر بر ساعت

نرخ صعود: ۳۰ متر بر ثانیه

مداومت پروازی: ۱ ساعت

سقف پروازی: ۲۹۵۰۰ تا ۳۶۰۰۰ فوت معادل ۹۰۰۰ متر الی ۱۱۰۰۰ متر

.

YABHON-GRN

untitled

شرکت Adcom system امارات پهپاد هدفی به نام Yabhon-GRN. را دستور ساخت خود قرار داد برنامه توسعه این پهپاد نزدیک به ۵ سال به طول انجامید. این پهپاد در معرض تستهای آزمایشی متعددی قرار گرفت و نتایج این آزمایشات فراتر از انتظارات شرکت سازنده بود. پهپاد YABHON-GRN حتی پس ار رسیدن به رنج سرعتی معادل ۹۰۰ کیلومتر بر ساعت، همچنان ثبات پروازی خوبی از خود به نمایش میگذارد. لازم به ذکر است این پهپاد هدف، دارای بالهای رو به جلو بوده  حداکثر وزن برخاست آن نیز ۲۲۰ کیلوگرم میباشد. سقف پروازی Yabhon-GRN  یازده کیلومتر می باشد.

ویژگی های عمومی:

طول: ۱۲٫۲ فوت معادل ۳٫۷۱ متر

طول بال ها: ۷٫۶ فوت معادل ۲٫۳۱ متر

ارتفاع: ۲٫۳ فوت معادل ۰٫۷۰ متر

وزن خالی:۱۷۶ پوند معادل ۸۰ کیلوگرم

حداکثر وزن برخواست: ۴۸۵ پوند معادل ۲۱۹ کیلوگرم

بار مفید: ۸۸ پوند معادل حدودا ۴۰ کیلوگرم

میزان ظرفیت حمل سوخت: ۳۳ گالن معادل ۱۲۴٫۹ لیتر

وزن محموله: ۵ کیلوگرم ادوات الکترو نوری

پیشران: 

عملکرد:

حداکثر سرعت: ۱۰۰۰ کیلومتر بر ساعت

سرعت کروز: ۷۹۲ کیلومتر بر ساعت

سرعت واماندگی در سطح دریا: ۱۶۲ کیلومتر بر ساعت

نرخ صعود: ۴۲ متر بر ثانیه

مداومت پروازی: ۱٫۵ ساعت

سقف پروازی: ۲۹۵۰۰ تا ۳۶۰۰۰ فوت معادل ۹۰۰۰ متر الی ۱۱۰۰۰ متر

.

YABHON-N

n

YABHON-N پهپاد دیگری است در رنک پهپادهای هدف جای دارد، که هدف اصلی ساختشان، تست سامانه های پدافندی می باشد و برای ماموریت های آموزشی استفاده میشود. این پهپاد دارای خلبان و ناوبری خودکار است و صاحب بدنه ی مرکزی، کره مانند است و همین امر یعنی کاهش سطح تماس با منجنیق و ثبات هوایی بهتر. این پهپاد با وجود داشتن ظاهری ساده اما عملکرد بهتری در  زمینه ی قدرت موتور از خود به نمایش گذاشته است. این پهپاد هدف  برای حفظ و ارتقای ثبات هوایی خود مجهز به سیستمهای کنترل سطوح آیرودینامیک است.

ویژگی های عمومی:

طول: ۹٫۸ فوت معادل ۳ متر

طول بال ها: ۹٫۰۲ فوت معادل ۲٫۷۵ متر

ارتفاع: ۱٫۷۳ فوت معادل ۰٫۵۲ متر

وزن خالی:۱۲۱ پوند معادل ۵۵ کیلوگرم

حداکثر وزن برخواست: ۲۲۰ پوند معادل ۱۰۰ کیلوگرم

بار مفید: ۸۸ پوند معادل حدودا ۴۰ کیلوگرم

میزان ظرفیت حمل سوخت: ۵٫۳ گالن معادل ۲۰ لیتر

توان پیشران: ۳۴ اسب بخار

پیشران: 

عملکرد:

حداکثر سرعت: ۴۲۰ کیلومتر بر ساعت

سرعت کروز: ۳۶۰ کیلومتر بر ساعت

سرعت واماندگی در سطح دریا: ۱۶۲ کیلومتر بر ساعت

نرخ صعود: ۱۲ متر بر ثانیه

سقف پروازی: ۲۰۰۰۰ فوت معادل ۶۰۰۰ متر

مانور: ۶ جی

مداومت پروازی: ۳ ساعت

.

-پهپادهای رزمی و شناسایی:

YABHON-H

h-b

YABHON-H از نوع پهپاد های تاکتیکی و کانارد دار است که با توجه به ایرودینامیک بودن و شهپرهایش بر شرایط بد آب هوایی چیره می گردد و بر ثبات پروازیش می افزاید. نرخ صعود این پهپاد در زاویه حمله بالا، بسیار سریع است. بالها به صورت ۲دلتای ( رو به بالا) ساخته شده است که این به همراه  ایرفویل های نازک، یعنی پرواز کروزی به صورت منحصر به فرد و باثبات. پرواز این پهپاد با وام گرفتن از منجنیق، و فرودش به وسیله ی چتر می باشد.

ویژگی های عمومی:

طول: ۸٫۲ فوت معادل ۲٫۵ متر

طول بال ها : ۱۰٫۷۶ فوت معادل ۳٫۲۸ متر

ارتفاع: ۳٫۶ فوت معادل ۱٫۱ متر

وزن خالی: ۷۷ پوند معادل ۳۵ کیلوگرم

حداکثر وزن برخواست: ۱۷۶ پوند معادل ۸۰ کیلوگرم

بار مفید: ۱۱ پوند معادل حدودا ۵ کیلوگرم

میزان ظرفیت حمل سوخت: ۱۰ گالن معادل ۴۰ لیتر

پیشران: 

توان پیشران:  ۵۰ اسب بخار

عملکرد:

حداکثر سرعت: ۱۷۶ کیلومتر بر ساعت

سرعت کروز: ۹۲ الی ۱۰۷ کیلومتر بر ساعت

سرعت واماندگی در سطح دریا: ۶۵ کیلومتر بر ساعت 

سقف پروازی: ۱۸۰۰۰ فوت معادل ۵۵۰۰ متر

مداومت پروازی: ۵ ساعت

.

YABHON-RX

rx-b

YABHON-RX  از رده ی پهپاد های YABHON-R  که جهت ماموریتهای شناسایی کنترل مرزها و پایش دریایی کاربرد دارد این پهپاد دارای بال میانی و یک غلاف بدن، یک محرک موتور، دم H مانند، و ارابه های فرود جمع شونده است. جنس بدنه از فوم با تراکم بالا فایور گلاس و اپوکسی تهیه شده است.  این پهپاد برای پرتاب، از منجنیق بهره می گیرد همچنین چتر نجات اضطراری نیز برای مواقع حساس همچون هنگامی که ارسال فرامین با شکست مواجه شود یا توانش از درست رود در نظر گرفته شده است. لندینگ و تیکاف  YABHON-RX خودکار است.

ویژگی های عمومی:

طول: ۱۲٫۳ فوت معادل ۳٫۷۵ متر

طول بال ها : ۱۹ فوت معادل ۵٫۸ متر

ارتفاع: ۳٫۲۸ فوت معادل ۱ متر

وزن خالی: ۱۵۴ پوند معادل ۷۰ کیلوگرم

حداکثر وزن برخواست: ۳۵۲ پوند معادل ۱۶۰ کیلوگرم

بار مفید: ۱۱۰ پوند معادل حدودا ۵۰ کیلوگرم

میزان ظرفیت حمل سوخت: ۱۳ گالن معادل ۵۰ لیتر

پیشران: 

توان پیشران:  ۵۰ اسب بخار

عملکرد:

حداکثر سرعت: ۲۴۰ کیلومتر بر ساعت

سرعت کروز: ۲۰۴ کیلومتر بر ساعت

سرعت واماندگی در سطح دریا: ۷۵ کیلومتر بر ساعت 

سقف پروازی: ۱۸۰۰۰ فوت معادل ۵۵۰۰ متر

مداومت پروازی: ۶ ساعت

.

YABHON-R

yabhon-r

YABHON-R توسط شرکت ADCOM Systems طراحی و ساخته شده است. YABHON-R جزو پهپادهای برتر اماراتی محسوب می شود این پهپاد مداومت پروازی خیره کننده ای دارد همچنین می تواند در باندهای پروازی درای آسیب و نیم کاره نیز به خوبی لندینگ کند و همچنین دارای ارتفاع پروازی متوسط است لازم به ذکر است  YABHON-R  ماموریتهای خود را با سیستم ناوبری اوتوماتیک و مستقل به سرانجام می رساند  اهداف ساخت این پهپاد، عمدتا ماموریتهای شناسایی و کنترل مناطق مرزی و نظارت در لحظه (real time) را شامل می شود. این پهپاد  توانایی برنامه ریزی از قبل برای عملیات و بروز رسانی مشخصات و ضبط عملیات به صورت آنلاین را نیز دارد.

ویژگی های عمومی:

طول: ۱۶٫۴ فوت معادل ۵ متر

طول بال ها : ۲۱٫۳ فوت معادل ۶٫۵ متر

ارتفاع: ۶٫۵ فوت معادل ۲ متر

وزن خالی: ۵۹۵ پوند معادل ۲۷۰ کیلوگرم

حداکثر وزن برخواست: ۱۲۵۷ پوند معادل ۵۷۰ کیلوگرم

بار مفید: ۱۳۲ الی ۴۶۳ پوند معادل حدودا ۶۰ الی ۲۱۰ کیلوگرم

میزان ظرفیت حمل سوخت: ۶۳ گالن معادل ۲۴۰ لیتر

توان پیشران: ۸۰ الی ۱۰۰ اسب بخار

پیشران: 

عملکرد:

حداکثر سرعت: 

سرعت کروز: ۱۲۰ الی ۲۴۰ کیلومتر بر ساعت

سرعت واماندگی در سطح دریا: ۹۲ کیلومتر بر ساعت

نرخ صعود: ۱۲ متر بر ثانیه

سقف پروازی: ۲۲۰۰۰ فوت معادل ۶۷۰۰ متر

مداومت پروازی: ۲۷ ساعت

ویژگی ها

ناوبری: ADCOM 3D FCU

سنسور ها: مادون قرمز (اینفرارد) . تصویربرداری حرارتی . LDRF و سنسور های EO

سایر ویژگی ها: قابل جمع شدن (کاهش حجم)، توانایی نشست و برخواست از باندهای پروازی کوتاه

اویونیک: رادار روزنه ترکیبی (SAR)

نحوه ی فرود: به دو شیوه ی مجزا توسط ارابه فرود و همین طور چتر نجات

.

YABHON-R2

r2

 این پهپاد دارای ویژگی های  YABHON-R می باشد. از ویژگی های آن می توان به بدنه ی جمع شوند طول بالها و طول و ارتفاع بدنه بیشتر نسبت به  YABHON-R در ضمن مداومت پروازی  YABHON-R2 سه ساعت بیشتر از  YABHON-R می باشد.

ویژگی های عمومی:

طول: ۱۸٫۰۴ فوت معادل ۵٫۵ متر

طول بال ها : ۲۷٫۸۹ فوت معادل ۸٫۵ متر

ارتفاع: ۷٫۵۵ فوت معادل ۲٫۳ متر

وزن خالی: ۸۴۹ پوند معادل ۳۸۵ کیلوگرم

حداکثر وزن برخواست: ۱۴۳۳ پوند معادل ۶۵۰ کیلوگرم

بار مفید: ۶۶ الی ۵۹۵ پوند معادل حدودا ۳۰ الی ۲۷۰ کیلوگرم

میزان ظرفیت حمل سوخت: ۷۱ گالن معادل ۲۷۰ لیتر

پیشران: Rotax 914 UL3

توان پیشران:  ۱۱۵ اسب بخار

عملکرد

حداکثر سرعت: ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت

سرعت کروز: ۱۲۰ الی ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت

سرعت واماندگی در سطح دریا: ۹۳ کیلومتر بر ساعت 

سقف پروازی: ۲۲۰۰۰ فوت معادل ۶۷۰۰ متر

مداومت پروازی: ۳۰ ساعت

.

YABHON-SMART-EYE

eye

YABHON SMART EYE یک انقلاب در صنایع پهپاد امارات محسوب می شود. مدامت پروازی این پهپاد بسیار بالا و ثبات هوای خیره کننده ای دارد این پهپاد نیز ساخت و توسعش در شرکت ADCOM Systems انجام گرفته اسمارت آی یا همان چشم هوشمند همان طور که از نامش نیز پیداست جهت شناسایی و نظارت بکار گرفته می شود و با توجه به اینکه این پهپاد رله ی مداومت پروازی خوبی دارد می تواند عملیات شناسایی لجستیک دشمن و نظارت های مرزی را به خوبی انجام دهد. شکل گلایدر مانند SMART EYE به مداومت پروازی ایت پهپاد کمک و سبب شده این عجوبه ساعتهای بسیار زیادی را بدون هیچ مشکلی به ماموریتش بپردازد. اسمارت آی به صورت کاملا مستقل و با نیرو گرفتن از سیستم FCU عملیات های خود را به سرانجام می رساند. اسمارت آی  توانایی برنامه ریزی از قبل برای عملیات و بروز رسانی مشخصات و ضبط عملیات به صورت آنلاین را دارد.

ویژگی های عمومی:

طول:  ۲۲٫۹۷ فوت معادل ۷ متر

طول بال ها : ۶۸٫۹ فوت معادل ۲۱ متر

ارتفاع: ۶٫۵ فوت معادل ۲ متر

وزن خالی: ۹۹۲ پوند معادل ۴۵۰ کیلوگرم

حداکثر وزن برخواست: ۲۲۰۵ پوند معادل ۱۰۰۰ کیلوگرم

بار مفید: ۱۵۴ الی ۱۲۱۲ پوند معادل حدودا ۷۰ الی ۵۵۰ کیلوگرم

میزان ظرفیت حمل سوخت: ۲۳۷ گالن معادل ۹۰۰ لیتر

پیشران: 

توان پیشران:  ۸۰ و ۱۰۰ و ۱۱۵ اسب بخار

عملکرد

حداکثر سرعت: ۲۲۲ کیلومتر بر ساعت

سرعت کروز: ۶۵ الی ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت

سرعت واماندگی در سطح دریا: ۵۵ کیلومتر بر ساعت 

سقف پروازی: ۲۴۰۰۰ فوت معادل ۷۳۰۰ متر

مداومت پروازی: ۱۲۰ ساعت معادل ۵ روز 

ویژگی ها

نسبت گلاید (سر خوردن) بالا ۳۰:۱

سنسور ها :

 مادون قرمز (اینفرارد)، تصویربرداری حرارتی، LDRF و سنسور های EO

قابل جمع شدن (کاهش حجم): دارد

توانایی بروزرسانی رادار روزنه ترکیبی (SAR): دارد

پلت فرم ژیروسکوپی تثبیت شده : دارای ۲ عدد

توان حمل تسلیحات: درای توان حمل ۴۰۰ کیلوگرم تسلیحات به وسیله ی ۴ غلاف در زیر بالها

رادار روزنه ترکیبی و سیستم سونار ردیاب صوتی جهت جلوگیری از برخورد با زمین

.

YAHBON-SMART-EYE-1

YAHBON-SMART-EYE1 از رده ی پهپادهای دارای ثبات پروازی بالا می باشد نرخ صعود این پهپاد در زاویهای حمله ی سریع، بسیار عالی می باشد و همین امر SMART-EYE1  را به یک پهپاد تاکتیکی کارا تبدیل کرده است. که برای پرواز کروزی کارآمد به وسیله ی ایرفویل های نازک و بالا بال، بودنش ، مشکلی نداشته باشد! این پهپاد از نظر ابعاد، وزن و عملکرد با پهپاد قبلی  YAHBON-SMART-EYE بسیار متفاوت است و می توان گفت این پهپاد یک پهپاد کوچکتر اما چابک می باشد.

ویژگی های عمومی:

طول:  ۱۰٫۷ فوت معادل ۳٫۲۶ متر

طول بال ها : ۱۴٫۴ فوت معادل ۴٫۴ متر

ارتفاع: ۲٫۹۵ فوت معادل  ۰٫۹ متر

وزن خالی: ۱۱۰ پوند معادل ۵۰ کیلوگرم

حداکثر وزن برخواست: ۲۲۰ پوند معادل ۱۰۰ کیلوگرم

بار مفید: ۴۴ الی ۸۸ پوند معادل حدودا ۲۰ الی ۴۰ کیلوگرم

میزان ظرفیت حمل سوخت: ۵٫۲ گالن معادل ۲۰ لیتر

پیشران: 

توان پیشران:  ۲ پیشران هریک ۱۷ اسب بخار

عملکرد

حداکثر سرعت:

سرعت کروز: ۱۵۱ کیلومتر بر ساعت

سرعت واماندگی در سطح دریا: ۷۰ کیلومتر بر ساعت 

سقف پروازی:  ۹۸۰۰ فوت معادل ۳۰۰۰ متر

مداومت پروازی: ۲ ساعت 

.

Yabhon United 40

united-40

یونایتد ۴۰ نقطه عطفی در پهپادهای امارتی محسوب می گردد نام این پهپاد به علت چهلمین سالگرد  استقلال امارات متحده عربی انتخاب شده است این پهپاد دارای بدنه و فرم اس شکل و دارای ۲ بال پشت سر هم  و داشتن ۲ موتور هیبرید و یک موتور الکتریکی با توان ۸۰ اسب بخار می باشد داشتن دو نوع پیشران سبب شده تا این پهپاد به راحتی مداومت پروازی خود را افزایش دهد و خود را زمره ی پهپادها با مداومت پروازی بسیار بالا تعریف کند این پهپاد عملیاتی شناسایی می باشد و توان حمل تسلیحات گوناگون را دارا می باشد.

محصول: امارات متحده عربی

شرکت سازنده: شرکت چند ملیتی  ADCOM Systems

اهداف ساخت: عملیاتی- شناسایی (داری توان ارتباطات رله)

ویژگی های عمومی:

طول:   ۳۶٫۵۴ فوت معادل ۱۱٫۱۳ متر

طول بال ها : ۶۵٫۶۱ فوت معادل ۲۰ متر

ارتفاع: ۱۴٫۳۷ فوت معادل  ۴٫۳۸ متر

وزن خالی: ۱۱۴۶ پوند معادل ۵۲۰ کیلوگرم

حداکثر وزن برخواست: ۳۳۰۶ پوند معادل ۱۵۰۰ کیلوگرم

بار مفید: ۲۲۰۴ پوند معادل حدودا  ۱۰۰۰ کیلوگرم

میزان ظرفیت حمل سوخت:  در مجموع توان حمل ۲۱۱ گالن معادل ۷۹۸ لیتر را دارد ۱۴۸ گالن در مخازن و غلاف های خارجی و ۶۳ گالن در مخازن داخلی 

نوع پیشران: هیبریدی و الکتریکی

پیشران: موتور اصلی  Rotax 914UL

توان پیشران: ۲ پیشران هیبرید توان هریک ۱۲۰ اسب بخار و یک پیشران الکتریکی با توان ۸۰ اسب بخار

عملکرد

سرعت کروز: ۷۵ الی ۲۲۰ کیلومتر بر ساعت

سرعت واماندگی در سطح دریا: ۵۰ کیلومتر بر ساعت 

سقف پروازی:  ۲۳۰۰۰ فوت معادل ۷۰۰۰ متر

مداومت پروازی: ۱۲۰ ساعت 

توان حمل تسلیحات: درای توان حمل ۴۰۰ کیلوگرم تسلیحات به وسیله ی ۴ غلاف در زیر بالها

ارزیابی مبارزه نزدیک در لحظه : دارد

پلت فرم ژیروسکوپی تثبیت شده: داری ۲ عدد

نوع رادار و اویونیک: رادار روزنه ترکیبی و سیستم سونار (ردیاب صوتی) برای جلوگیری از برخورد با زمین

 .

UNITED 40 block 5

block-5

UNITED 40 block 5 یک پهپاد ارتفاع متوسط با مداومت پروازی بالاست که توسط شرکت ADCOM Systems برای انجام ماموریت های شناسایی و رزمی طراحی و ساخته شده است و نمونه ارتقا یافته پهپاد UNITED 40 است.فاصله ی بال تا بال ، حدودا ۳ متر کم شده و به ۱۷٫۵ متر رسیده . دوم اینکه به جای یک موتور که در انتهای هواپیما و به صورت رو به عقب طراحی شده بود ، دو موتور رو به جلو ، در زیر بالهای جلویی قرار گرفته .سرعت پیمایش هم افزایش یافته

محصول: امارات متحده عربی

شرکت سازنده: شرکت چند ملیتی  ADCOM Systems

اهداف ساخت: عملیاتی- شناسایی (داری توان ارتباطات رله)

توان رزم : دارد

توان حمل تسلیحات:

نوع پیشران:

پیشران: موتور اصلی

توان پیشران ها:

ارتفاع پروازی: ۸۰۰۰ متر

حداکثر وزن برخواست:

میزان سوخت قابل حمل:۱۴۸ گالن در مخازن و غلاف های خارجی و ۶۳ گالن در مخازن داخلی در مجموع توان حمل ۲۱۱ گالن معادل ۷۹۸ لیتر را دارد

مداومت پروازی: ۱۰۰ ساعت

ارزیابی مبارزه نزدیک در لحظه : دارد

پلت فرم ژیروسکوپی تثبیت شده: داری ۲ عدد

نوع رادار و اویونیک: رادار روزنه ترکیبی و سیستم سونار (ردیاب صوتی) برای جلوگیری از برخورد با زمین

ارزیابی مبارزه نزدیک در لحظه

ارزیابی آسیب نبرد

تهیه و آماده سازی اطلاعات از میدان جنگ

.

فلش ۲۰ و global yabhon

picture1111

global yabhon: نام این پهپاد برگرفته از نام پهپاد دوربرد گلوبال هاواک آمریکایی می باشد. این پهپاد هنوز در حال  طی کردن آزمایشات پروازی و زیر سامانها می باشد  صرفا می توان گفت ویژگی برتر این پهپاد، نصب موتورهای جت است. این پهپاد دارای دو پیشران جت در زیر بالها می باشد این پهپاد احتمالا قرار است به عنوان پهپادی دور برد و دور ایستا بکارگرفته شود احتمالا ارتفاع پروازی و برد این پهپاد زیاد خواهد بود .

Flash yabhon: این پهپاد نیز دارای بدنه ی اس مانند است. اما موتور آن تربوپراپ است. این پهپاد پهپادی شناسایی محسوب میگردد.

منابع:

http://defence.pk/threads/made-in-uae.192249

http://bemil.chosun.com/nbrd/gallery/view.html?b_bbs_id=10044&num=147589

http://www.airteamimages.com

https://ar.wikipedia.org

http://www.armyrecognition.com

http://unmanned242.rssing.com/chan-41718557/all_p5.html

http://uavpropulsiontech.com

 

109+

کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

  • avatar
  • avatar
  • avatar
  • avatar
  • avatar
  • avatar
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.