تانک تی  ۸۰ در سال ۱۹۷۶ تحت نظر نیکولای پوپوف در در کارخانه کیروف لنینگراد توسعه پیدا کرد. این تانک در واقع نسخه ای یک نسخه ارتقا یافته تی ۶۴ بود.تانک دارای موتور توربین کازی بود .

ساخت تانکی با موتور توربین گازی به سال ۱۹۴۹ بر میگردد ولی در ان زمان به اینگونه موتورها چندان اعتمادی نبود.طی دهه ۱۹۶۰ چندین بار تانک های چون تی۶۲ وتی ۶۴ به موتورهای توربین گازی با توان ۵۳۰ و ۷۱۰ اسب بخار مجهز شدند ولی در ان زمان در ارتش سرخ چندان مشتری نیافتند.در سال ۱۹۶۶ با بهسازی موتور GTD-350 با توان ۶۹۱ اسب بخار قدرت ، موتور بهسازی شده GTD-1000 با توان ۷۴۶ اسب بخار قدرت بر روی برخی از T64T نصب شود.این موتور در نهایت با تغییراتی موتور استاندارد تی۸۰ شد .

تی ۸۰ تانکی از به وزن ۴۲ تن که شباهت بسیار از نظر ساختار کلی به  تی ۶۴ دارد.تانک دارای  سه خدمه است.رانند  که در جلوی تانک قرار دارد و از طریق دریچه ای در بالا سرخود وارد جایگاه خود  می شود و با کمک سه پیرسکوپ  رو به بیرون دید دارد که می توان پیرسکوپ دید وسطی رو به جلو را به چشمی دید شبانه با کمک نور افکن فروسرخ تجهیز  کرد . فرمانده تانک در سمت راست در برجک قرار می گیرد  که از طریق  یک دریچه در بالا سر خود وارد تانک شده و با کمک یک پیرسکوپ  دید رو به بیرون با توان   ۷٫۵ ایکس درشت نمایی   میتواند جلوی تانک را دید بزند . این پیرسکوپ نیز دارای چشمی دید حرارتی  نسل اول است  . پیرسکوپ در بالای  سر فرمانده در جلوی  دریچه بالای سر ان نصب است   . همچنین فرمانده برای  دید  به طرفین دارای چند پیرسکوپ ساده دور دریچه  بالای   سرش است.توپچی در سمت چپ قرار دارد و دارای  دو سایت  یکی برای  نبرد در روز و دیگری برای درگیری شبانه مجهز است .سایت درگیری روزانه از نوع  TPD-2-49 دارای برد درگیر ۴۰۰۰ متر بود اگرچه برد درگیری بهینه زیر ۲۰۰۰ متر است 

تی 80 بی اولین نسخه تولیدی فراگیر تی 80

تی ۸۰ بی اولین نسخه تولیدی فراگیر تی ۸۰

.تانک از توپ بهسازی شده  ۲ ای ۴۶ ام بهره می برد که در واقع مدل بهسازی شده توپ  تانک  تی۷۲ است. توپ ۲ ای ۴۶ برای اولین بار برروی تی ۶۴ نصب شد ولی بعدها بر روی تمامی تانکهای بعد از تی ۶۴ نصب شد.توپ دارای  سامانه گلوله گذاری چرخفلکی  است که به زیر برجک قرار دارد. این یکی از معایب تانک های روسی است که در صورت نفوذ مهمات از جلو تانک و بروخورد ان با مهمات تانک باعث انفجار مهمات و نابودی  کامل تانک می شود. سامانه گلوله گذاری تانک میتواند در هر  دقیقه تا ۸  تا  ۱۲  گلوله را شلیک کند .(اگرچه توپ تی ۸۰ با تی ۷۲ و تی ۹۰ مشابه است ولی سامانه گلوله گذار تی ۶۴ و تی ۸۰ با تی ۷۲ و تی ۹۰ در برخی سازکارها فرق دارند )

توپ توان حمل و پرتاب انواع  مهمات انرژی جنبشی و خرج گود  را دارد. از جمله مهمات های انرژی جنبشی  این مدل می توان  به مهمات ۳ بی ام ۴۴ با توان نفوذ  در ۴۵۰ م زره صفر درجه در برد ۲۰۰۰ متر و یا مهمات  ۴ بی ام ۴۴ ام با توان نفوذ در ۶۵۰ م م زره صفر درجه در برد ۲۰۰۰ متر نام برد. همچنین توان پرتاب مهمات  های خرج گود با توان نفوذ در ۷۵۰ م م زره را نیز دارد.این توپ توان پرتاب موشک های هدایت رادیویی و لیزری را دارد که بسته به مدل تی ۸۰ فرق دارد . تانک دارای  توان حمل ۳۶ گلوله توپ را در مدل های اولیه و ۴۵ گلوله در نسخه های اخر بود  . به غیر از توپ اصلی یک مسلسل ۷٫۶۲ م م هماهنگ با توپ  اصلی  و یک مسلسل ۱۲٫۷ م م بر روی برجک اصلی برای شلیک  فرمانده در اختیار  ان است

توپ دارای  مسافت یاب لیزری است  و از یک سامانه رایانه  ای IA33 در نسخه تی ۸۰ بی برای  اتش دقیق  بهره می برد  که در کنار رایانه   اتش بالستیک  ۱ وی ۵۱۷ برای افزیش دقت در اتش غیر مستقیم  پشتیبانی می شود .

تانک در نسخه های قبل از تی ۸۰ یو دارای دو نور افکن فروسرخ  بود . یکی بر روی برجک و یکی در جلوی .نور افکن جلوی برجک برای  تقویت  دید شبانه توپچی و  راننده  بود ولی نورافکن فروسرخ بالای  برجک ، به  بالای دریجه فرمانده وصل شده . این قسمت دریچه (دریچه و صندلی فرمانده که مسلسل سنگین ۱۲٫۷ م م نیز به ان وصل است) توان گردش ۳۶۰ در جدا از برجک اصلی را دارد  و  از این رو نورافکن کوچکتر برای دید سایت  فرمانده است.با در نظر گرفتن توان چرخش این قسمت وصل بودن سایت فرمانده به ان، از این رو فرمانده با کمک سایتش  توان دید ۳۶۰ درجه دارد .برد دید در شب ۱۳۰۰ تا ۱۵۰۰ متر است

تی 80 بی وی. در تصویر به خوبی دو نور افکن فروسرخ دیده میشود

تی ۸۰ بی وی. در تصویر به خوبی دو نور افکن فروسرخ دیده میشود

تی ۸۰ به عنوان تنها تانک روسها با موتور توربین گازی از موتور توربینی گازی ۱۰۰۰ اسب بخاری اس جی ۱۰۰۰ بهره می برد اگرچه بسته به مدل چندین  نوع موتور روی تی ۸۰   نصب شد که به ان اشاره  می شود.

مدل های  تولید شده تی ۸۰

تی ۸۰ ابجکت ۲۱۹ : اولین نسخه  تولید در سال ۱۹۷۶ که ترکیبی از ویژگی های تی ۶۴ و تی  ۷۲ و برخی ویژگی های خود طرح جدید  از جمله موتور توربین گازی جی تی دی ۱۰۰۰ تی با ۱۰۰۰ اسب  بخار را در خود داشت . این نمونه دارای  هشت لوله پرتاب نارنجک انداز در در سمت چپ  و پنچ عدد در سمت  راست بود و از مسافت یاب لیزری   بهره می برد.تی۸۰ دارای  زره فولادی  در ناحیه برجک و بدنه به صورت شیب دار است  و از  روبرو دارای  ۴۱۰  م م در ناحیه   برجک است  این نسخه  در مقدار محدود بین سال ۱۹۷۶ تا ۱۹۷۸ ساخته شد و بعد ها برخی به نسخه بی ارتقا  یافت.

میزان مقاومت زره ای تی ۸۰

نوع مهمات میزان مقاومت از جلوی برجک میزان مقاومت در جلوی بالا میزان مقاومت جلو بدنه  پایین
انرژی جنبشی ۲۸۰ تا ۴۵۰ م م ۳۵۵ م م ۲۱۰ م م
خرج گود ۳۳۰ تا ۴۹۰ م م ۴۲۰ م م ۲۱۰ م م

 ولی اولین نسخه فراگیر تی ۸۰ نسخه بی بود . این نسخه در سال ۱۹۸۰  وارد خدمت شد  دارای  توپ ارتقاء یافته ۲ ای ۴۶ ام ۱ بود که دارای  تثبیت کننده ارتقاء برای شلیک در سرعت بالاتر بود . در سری  اولیه تولید  از موتور جی تی دی ۱۰۰۰ با ۱۰۰۰ اسب بخار قدرت بهره می برد  ولی در خط تولید موتور  جی تی دی ۱۰۰۰ اف  نیز بر روی تانک نصب شد که به ان تی ۸۰ بی ۱۹۸۰ نامیدند و همچنین  جی تی دی ۱۲۵۰ با توان ۱۲۵۰ اسب بخار نیز بر روی  ان نصب شد.

دارای مسافت یاب لیزری، رایانه     اتش  بالستیک  ۱ وی ۵۱۸ و رایانه  کنترل اتش ia33 بود.این رایانه ها  به تی ۸۰ بی کمک می کرد تا با جمع اوری  تمامی اطلاعات  لازم برای اتش دقیق دست به تنظیم خودکار زاویه لوله توپ بزند. برد اتش در روز  ۴۰۰۰ متر و در شب  با کمک نورافکن   فروسرخ  ۱۳۰۰ متر بود(اگرچه برد اتش دقیق زیر ۲۰۰۰ تر بود).  برجک  و بدنه طراحی مجدد داشته و از زره کامپوزیت  و سرامیک بهره میبرد   و تلاش شده تا مقاومت در برابر مهمات  انرژی جنبشی بالا رود و میزان مقاومت برابر با ۵۰۰ م م زره فولادی است  . این نمونه توان  شلیک موشک ۱۲۵ م م هدایت رادیویی  نیم خودکار ای تی ۸ با برد  ۴۰۰۰ متر است . این موشک توان نفوذ در ۵۰۰ م م زره را دارد. موشک را می توان در خشاب چرخ فلکی تانک قرار داد و لود ان خودکار است و حتی  در صورت نیاز میتوان ان را به صورت دستی نیز لود کرد.بر  اساس این مدل تانک فرمانده ای  تی ۸۰ بی کا با رادیویی  دوربرد تر و انتن شلاغی بلند بر روی تانک توسعه  یافت.

میزان مقاومت زره تی ۸۰ بی

نوع مهمات میزان مقاومت از جلوی برجک میزان مقاومت در جلوی بالا میزان مقاومت جلو بدنه  پایین
انرژی جنبشی ۲۸۰ تا ۵۰۰ م م ۴۱۵ م م ۳۶۰ م م
خرج گود ۴۵۰ تا ۶۲۰ م م ۴۹۰ م م ۳۲۰ م م
تی 80 بی که دارای زره فولادی بود . این اخرین تانک روسها با زره فولادی یک دست بود

تی ۸۰ بی که دارای زره فولادی بود . این اخرین تانک روسها با زره فولادی یک دست بود

تی ۸۰ بی وی نسخه ارتقاء یافته تی ۸۰ بی  .این نمونه از ارتقاء تی ۸۰ بی در سال ۱۹۸۵  به وجود امد که شامل   نصب زره واکنش دهده کنتاکت ۱ که بین ۲۰ تا ۲۵ درست میزان مقاومت را  نسبت  به تی ۸۰ بی افزایش داده است. میزان مقاومت برجک در این مدل در برابر مهمان انرژی جنبشی ۵۵۰ تا ۵۸۰ م م و در برابر خروج گود ۹۵۰ تا ۱۰۰۰ م م  است. زره واکنش دهنده کنتاکت ۱  در این نمونه در جلوی  بدنه،  جلوی  برجک و کنارهای ان  ، دو طرف بدنه تانک(قسمت جلوی  تانک ) نصب شده است. با وجود نصب زره کنتاکت ۱ این زره بیشتر  مقاومت در برابر خرج گود را ایجاد کرده تا مهمات انرژی جنبشی . اکثر نسخه  های بی به نسخه بی وی  ارتقا یافتند  . نسخه ای با نام تی ۸۰ بی و کا  نسخه فرمانده ای نیز در دسترس بود

میزان مقاومت زره تی۸۰ بی وی

نوع مهمات میزان مقاومت از جلوی برجک میزان مقاومت در جلوی بالا میزان مقاومت جلو بدنه  پایین
انرژی جنبشی ۲۸۰ تا ۵۳۰ م م ۶۰۰ م م ۳۶۰ م م
خرج گود ۹۵۰ تا ۱۰۴۰ م م ۷۵۰ م م ۳۸۰ م م
تی 80 بی وی .. صفحه هات  زره واکنش دهنده کنتاکت 1 به خوبی در کناره برجک و جلوی و کنار بدنه مشخص است

تی ۸۰ بی وی .. صفحه هات زره واکنش دهنده کنتاکت ۱ به خوبی در کناره برجک و جلوی و کنار بدنه مشخص است

تی ۸۰ ای (T-80A):  تی ۸۰ ای اگرچه باید  بر اساس حرف  الفبا قبل از تی ۸۰ بی باشد  ولی بعد از ان  در سال ۱۹۸۲ عملیاتی شد.این نمونه دارای   موتور قویتر جی تی دی ۱۰۰۰ ام با توان ۱۲۰۰ اسب بخار بود  و می توانست  موشک هدایت لیزری  نیم خودکار ای تی ۱۱ ای را با برد ۴۰۰۰ متر  را از لوله توپ شلیک کند.دارای  سامانه اتش  ارتقا یافته  IG-46 برای توپ چی و سایت دید شبانه جدید TPN-4-49-23 برای توپ چی  بود  و مسافت یاب لیزری  ان برد بیشتری داشت.همچنین در حالی که تی ۸۰ بی ۳۶ گلوله ۱۲۵ م م حمل می کرد این نسخه ۴۵ گلوله حمل می کرد که افزایش مهمات  چشمگیر  بود. دارای  سایت هدفگیری ۱ جی ۴۶  بود  که تی ۸۰ یو به کار رفت. این نمون ۲٫۸  تن سنگین تر از تی ۸۰ بی بود.

تی ۸۰ ای سال ۱۹۸۴: نسخ از تی ۸۰ ای مجهز  به زره واکنش دهنده کنتاکت ۱

تی ۸۰ ای کا: نسخه  فرمانده ای این مدل

نسخه بعدی تولید این تانک T80U بود که در سال ۱۹۸۵ تولید شد.این مدل به موتور GTD-1000 اف توربین گازی با توان ۱۱۰۰  اسب بخار مجهزبود .این موتور از مدل قبلی یعنی GTD-1000 پر توانتر ولی مصرف بالاتری داشت در نهایت ارتش سرخ نتوانست با این مسئله که مصرف این گونه موتورها بالاتر از موتورهای دیزلی است  و البته تعمیر و نگهداری بسیار  پیچیده تری دارند کنار بیاید و در طرح های بعدی از یک موتور دیزلی بهره برد شده. تی۸۰ یو  به نسل جدید زره های واکنش دهنده کنتاکت۵  مجهز  بود  که مقاومت زره را بین ۳۰ تا ۵۰ % افزایش داده بود . میزان مقاومت این نسخه در ناحیه برجک ۷۸۰ م م در برابر مهمات  انرژی جنبشی و ۱۳۲۰ م م تا ۱۳۵۰ م م  در برابر خرج گود بود . این تانک در اواخر دهه ۱۹۸۰ تا زمان ورود به خدمت نسخه های جدید لئوپارد ۲ بیشترین میزان زره را بین تانک های جهان داشت . دارای  تثبیت کننده لوله ۲ جی ایی ۴۲ بود که  توان اتش در سرعت  ۳۵  کیلومتر در ساعت را نیز به ان می داد. این نمونه توان شلیک موشک  ضد تانک هدایت شونده لیزری لوله پرتاب ای تی ۱۱ بی   با برد ۵۰۰۰  متر و توان نفوذ  در ۹۰۰  م م زره را نیز دارد که دقت ان ۸۰ % است . سامانه کنترل اتش جدید به تانک اجازه  میدهد که فرمانده نیز در صورت نیاز دست به کنترل  توپ اصلی و اتش بزند . همچنین  در این نسخه  فرمانده  به یک سامانه نظراتی   با دید  حرارتی  نسل دوم مستقل از نورافکن   فروسرخ مجهز  شده بود که برد ان به ۳۰۰۰ متر می رسید .

میزان مقاومت زره تی ۸۰ یو

نوع مهمات میزان مقاومت از جلوی برجک میزان مقاومت در جلوی بالا میزان مقاومت جلو بدنه  پایین
انرژی جنبشی ۲۸۰ تا ۵۸۰ م م ۷۸۰ م م ۴۳۰ م م
خرج گود ۹۵۰ تا ۱۴۵۰ م م ۱۰۸۰ م م ۵۰۰ م م
تی 80 یو

تی ۸۰ یو

 تی ۸۰ یو سال ۱۹۹۲: نسخه ارتقا یافته با موتور قویتر جی تی  دی ۱۲۵۰  با توان ۱۲۵۰ اسب بخار

تی ۸۰ یو کا: نسخه فرمانده ای تی ۸۰ یو مجهز به هشدار دهنده لیزری ، سامانه ناوبری اینرسی تی ان ای ۴ ، هشدار دهنده لیزری ،سامانه اختلال گر فروسرخ  شوترا که به صورت دو   نور افکن قرمز رنگ در جلوی  برجک دو طرف لوله توپ نصب شده است و برای ایجاد  اختلال بر روی موشک های هدایت نیم خودکاری مثل تاو و هات  در نظر گرفته شده  . این نمونه دارای  سامانه اتش  دید حرارتی  با برد ۲۶۰۰ متر است. این نسخه را به دلیل داشتن   سه جعبه وصل شده به برجک  در هر سوی در قسمت   عقب برجک قابل تشخیص است

تی ۸۰ یو ایی: نسخه صادراتی  توسعه  یافته در سال ۱۹۹۹ مجهز به سامانه اختلال گر فروسرخ شوترا  و زره کنتاکت ۵٫

تی ۸۰ یو ام: نسخه مجهز به سامانه دید حرارتی نسل دوم برای توپچی از نوع اگوا (در نسخه تی ۸۰ یو تنها فرمانده دارای دید حرارتی نسل دوم بود) و توپ ارتقا یافته ۲ ای ۴۶ ام ۴  و سایت  بهبود یافته ۱ جی ۴۶ ام برای توپ چی.

تی ۸۰ یو دی

خط تولید تی ۸۰  در مورزو اکرائین نگارش جدید از این تانک با نام T-80UD را تولید کرد که دارای موتور دیزلی بود.موتور ۱۶ سیلندر ۶TD دارای توان ۱۱۰۰ اسب بخار بود که مصرف سوختش به طور چشم گیری از مدلهای دیگر تی۸۰ با موتور توربین گازی کمتر بود.این مدل بسیار شبیه T80U بود و بغیر  از تغییر   کوچکی در برجک بدون در نظر گرفتن تعویض موتور تانک چندان تفاوتی با T80U نمی کرد.بین سالهای ۱۹۸۷ تا ۱۹۹۱ اکرائین ۵۰۰ عراده از این تانکها را ساخت و در هنگام فروپاشی شوروی ۳۰۰ تانک دیگر در کارخانه در مراحل مختلف تولید بودند که برخی تکمیل وبرخی نیز به صورت لوازم یدکی مورد بهره برداری قرار  گرفتن.تی ۸۰ یو دی  پیشرفته ترین  تانک ارتش اکرائین است. تعدادی از این مدل در روسیه نیز خدمت کرد. بعد ها در ارتقائات دارای رایانه  اتش و بالستیک ارتقا یافته و سایت حرارتی نسل دوم برای فرمانده و توپچی است

تی 80 یو دی

تی ۸۰ یو دی

تاریخچه خدمت

اولین سری این تانک در اواخر دهه ۱۹۷۰ تحویل نیروهای شوروی مستقر در المان شرقی شد.در ان زمان تانک های تی۶۴ و تی۸۰ تبدیل به اصلی ترن تانک ارتش شوروی در اروپای شرقی شدند.در ان زمان این تانک تا ورود تانک های چون لوئپارد۲ و ابرامز پیشرفته ترین تانک جهان بود و حضور ان در اروپای شرقی باعث برتری نظامی روسها در نبردهای زرهی بود.تانک دارای تحرک بالایی بود و با وجود اینکه تنها ۴۲تن وزن داشت دارای سرعت قابل قبولی بود.تنها مشکل ان موتور پر درد سر توربین گازی بود هم مصرف بالای داشت و هم سریع داغ می شد از این رو در مناطق جنوبی تر اروپا و یا قفقاز به ندرت این تانک دید شد.بین سالهای ۱۹۸۶ تا ۱۹۸۷ در حدود ۲۲۵۰ تانک T80 در المان شرقی مستقر بود و در هنگام فروپاشی شوروی  در سال ۱۹۹۱ ارتش شوروی دارای ۴۸۳۹ عراده از این تانک بود.بعد از فروپاشی شوروی ، روسیه وارث اصلی تانکهای تی۸۰ باقی مانده از ارتش سرخ شود.البته اکرائین ،بلاروس و قزاقستان نیز از ارث میراث ارتش سرخ بی نصیب نمانده و توانستند تعداد تی۸۰ به دست اورند ولی بزرگترین دارنده همچنان روسیه بود.روسیه ان جای بود که این تانک قدرتمند اولین ازمایش رزمی خود را در ان پس داد. البته در خیابان های مسکو زمانی که یردسین رئیس جمهور وقت روسیه دستور به توپ بستن مجلس روسیه را داد. در دهه ۱۹۹۰ در نبرد چچن شرکت کردن ولی کارای بسیار ضعیف بود که دلیلش به خاطر تاکتیک   اشتباه  روسها در به کار گیری تانک در محیط های شهری بود . روسها در سال ۱۹۹۲ خط تولید تی ۸۰ را متوقف کردن و نسخه ارتقا یافته تی ۷۲ بی یا همان تی ۹۰ را در سال ۱۹۹۵ تولید کردند .در چهار اکتبر ۱۹۹۳ تانک های T80UD با گلولهای ضد زره مجلس را گلوله باران کردند.تا سال ۱۹۹۵ با تولید تانک های بیشتر اکثرا از نوع t80UD در روسیه تعداد این تانک ها در خدمت به ۵۰۰۰ عراده رسیده بود ولی این میزان در سال ۱۹۹۸ ،۳۵۰۰ عراده گزارش شده است.گفته شده در حال حاضر روسیه دارای ۳۰۴۴ عراده از این تانک است که ۱۴۵۶ عراده ان انها در خدمت و باقی به عنوان نیروی ذخیره به کار می رد.در سال ۲۰۰۸ در نهایت تی۸۰ فرصت این را پیدا کرد که در جنگ ازمایش شود و در خدمت ارتش روسیه در جنگ باگرجستان حضور داشت. و در نهایت در سال ۲۰۱۳ میلادی به دلیل موتور پر دردسرش از خدمت خارج و به عنوان تانک ذخیره مورد استفاده قرار میگیرد

تی۸۰ در بازار صادراتی به همان مشکلی روبروی شده که پدرش یعنی تی۶۴٫همان طوری که تی۶۴ به دلیل صادرات گسترده تی۶۲ فروش نداشت ،تی۸۰ نیز به دلیل قیمت بالا و البته گسترش فروش تی۷۲ مشتری به دست نیاورد. موتور توربین گازی تی ۸۰ پیچیده بود و هر ارتشی نوان مشکلات ان را نداشت .اکثر کشورهای اروپای شرقی در دهه ۱۹۷۰ برای جایگزینی تانکهای تی۵۵ دست به تولید تی۷۲ زدند و تی۸۰ که کمی دیر وارد خدمت شد نتوانست بازاری برای خود دست پا کند.اگرچه قرار شد لهستان بعد از پایان خط تولید تی۷۲ در داخل کشورش دست به تولیدی تی۸۰ بزند ولی در نهایت با تغییر  سیاست این کشور در سال ۱۹۸۹ این طرح لغو شد.چین نیز در سال ۱۹۹۳ قرار دادی برای تولید تحت امتیاز ۲۰۰ تانک تی۸۰ با روسیه امضا کرد ولی بعه دلایل نامعلومی این قرار داد یک سال بعد لغو شد.اگرچه تی۸۰ روسی در بازار جهانی کاری از پیش نبرد ولی در عوض برادرش در اکرائین یعنیتی ۸۰ یو دی  توانست در پاکستان بازاری به چنگ اورد.در سال ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۵ اکرائین مدل ارتقاءیافته تانک T-80UD را با تجهیزات پیشرفته تر از جمله برجک تانک تی۸۴(تانکی که بر اساس تی۸۰ در اکرائین ساخته شد)را به این کشور پیشنهاد داد و در نهایت پاکستان در سال ۱۹۹۶ طی قرار داد ۶۵۰ میلیون دلاری خواهان ۳۲۰ عراده از این تانک شد که تا سال ۲۰۰۲ میلادی تمام انها تحویل این کشور شد.

قبرس اولین مشتری تی۸۰ است.روسیه طی قرار دادی در سال ۱۹۹۶ در مجموعه ۴۱ عراده تی۸۰ شامل ۲۷ عراده T80U و ۱۴ عراده مدل بهسازی شده T-80UK را طی یک قرار داد ۱۷۴ میلیون دلاری تحویل این کشور داد.

کره جنوبی نیز ۳۳ تانک T-80U و ۲ عراده T-80UK را در عوض بدهی های شوروی به کره جنوبی از روسیه دریافت کرد.تمامی تانک ها تا سال ۲۰۰۵ میلادی تحویل این کشور شد.

ترجمه:عبدالحمید تارخ

نام تی ۸۰ ابجکت ۲۱۹ تی ۸۰ بی تی ۸۰  بی وی تی ۸۰ ای (A) تی ۸۰ یو تی ۸۰ یو دی
وزن ۴۶ تن ۴۲٫۸ تن ۴۳٫۷ تن ۵۱ تن ۴۶تن ۴۶ تن
طول ۷ متر

۶٫۹۸ متر

۷ متر

ارتفاع

۲٫۲ متر

توپ اصلی  توپ ۱۲۵ م م ۲ ای ۴۶-۱

توپ۱۲۵ م م ۲ ای ۴۶ ام-۱ (دی-۸۱ تی ام)

مسلسل یک مسلسل هم محور با توپ اصلی  ۷٫۶۲ م م با ۱۲۵۰ گلوله و یک مسلسل ۱۲٫۷ م م بر روی برجک با ۵۰۰ گلوله یک مسلسل هم محور با توپ اصلی  ۷٫۶۲ م م با ۱۲۵۰ گلوله و یک مسلسل ۱۲٫۷ م م بر روی برجک با ۴۵۰ گلوله
موشک ضد تانک ندارد موشک ضد تانک هدایت رادیویی نیم خودکار ای تی ۸(شش موشک)

موشک ضد تانک هدایت لیزری نیم خودکار ای تی ۱۱ بی

موتور موتور توربین گازی جی تی دی -۱۰۰۰ تی  با توان ۱۰۰۰ اسب بخار موتور توربین گازی جی تی دی -۱۰۰۰ تی  با توان ۱۰۰۰ اسب بخار در مدلهای تولید بعد از سال ۱۹۸۰ موتور  جی تی دی -۱۰۰۰ تی اف  با ۱۱۰۰ اسب بخار

موتور  جی تی دی -۱۰۰۰ تی اف  با ۱۱۰۰ اسب بخار

موتور توربین گازی جی تی دی ۱۰۰۰ ام با توان ۱۲۰۰ اسب بخار

موتور دیزل ۶ سیلندر ۱۰۰۰ اسب بخاری
سرعت ۷۰ کیلومتر بر ساعت در جاده  و ۴۸ کیلومتر در خارج از جاده

۶۵ کیلومتر بر ساعت در جاده  و ۴۵ کیلومتر در خارج از جاده

برد

۵۰۰ کیلومتر در جاده

۵۵۰ کیلومتر در جاده
رانش به وزن ۲۱٫۷ اسب بخار بر تن ۲۳٫۵ اسب بخار بر تن ۲۵٫۲ اسب بخار بر تن ۲۳٫۱ اسب بخار بر تن ۲۱٫۷ اسب بخار بر تن ۲۱٫۹ اسب بخار بر تن
36+

کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

  • avatar
  • avatar
  • avatar
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.