گردآوری وترجمه:صادق عبدالهی

با آغاز دهه ۳۰ ژاپنی ها شروع به استفاده از تاکتیک های نبرد مکانیزه و تلفیق نیروی پیاده با زرهی نمودند.برای این منظور باید تانک های سبکی ساخته می شد که قادر به حرکت با پیاده نظام مکانیزه باشد وحرکت آن را کند نکند،نیازی که تانک تایپ ۸۹ نمی توانست آن را رفع کند.در ژولای ۱۹۳۳ از طرف یگان های زرهی وسوار ژاپنی شکایت ها وانتقادهایی به ستادهای ژاپن می رسید که از کندی بیش از حد تانک های تایپ ۸۹ و تسلیحات نامناسب نصب شده روی تانک تایپ ۹۲ (فقط تیربار) حکایت داشت.ژاپنی ها کار روی تانکی با سرعت بیشتر وتسلیحات بهتر را آغاز کردند.نتیجه تانکی سبک بود با ۷٫۷ تن وزن(نصب وزن Type 89B ولی باهمان موتوردیزل) و توپ ۳۷ میلیمتری.

میتسوبیشی در ژوئن ۱۹۴۳ نمونه اولیه این تانک را جهت آزمایش،آماده کرد.پس از ارتقاهای انجام شده شامل افزودن تیربار در قسمت عقبی برجک ،در سال ۱۹۳۶ تولید انبوه آن آغاز شد و تانک سبک Type 95 Ha-Go  (نسخه سوم) نامیده شد.اولین آزمایش عملی آن در خلال سال های ۱۹۳۴ تا ۱۹۳۵ در منچوری انجام شد.گزارشات این بار مطلوب بود و دومین پیش نمونه در ۱۹۳۵ تکمیل شد.در ۱۹۳۵ این تانک سبک توسط ستادارتش، بعنوان تانک اصلی پیاده نظام مکانیزه در نظر گرفته شد. هرچند پیاده نظام در مورد زره ناکافی آن نگران بود ولی با در نظر گرفتن سرعت و تسلیحات بکار رفته در آن ، Type 95 را به دیگر گزینه موجود یعنی Type 92 ترجیح داد.

مدل اولیه تایپ 95

مدل اولیه تایپ ۹۵

 

Type 95 Ha-Go

Type 95 Ha-Go

علیرغم فضای محدود و مقاومت کم زره در برابر تیربارهای سنگین ، ژاپنی ها نمونه ارتقا یافته آبی خاکی آن را طراحی کردند.میتسوبیشی و هینو موتور ۲۳۰۰ دستگاه Ha-Go تولید کردندکه در گستره ای از برمه غربی تا جزایراقیانوس آرام مورد استفاده قرار گرفت.درساخت این تانک کمپانی های دیگری همچون ساگامی،صنایع هیتاچی،نیگاتا تکوشو،کوبه سیکوشو وکوکورا مشارکت داشتند.این تعداد بیشترین تعداد ساخت زرهی برای ژاپنی ها بود. با شروع پیشروی متفقین وقرارگرفتن ژاپنی ها در فاز دفاعی ، این تانک سبک در برابر رقیب پیشرفته ترش یعنی M4 Sherman  کاری از پیش نبرد.

M4 Sherman ارتش آمریکا

M4 Sherman ارتش آمریکا

طراحی این تانک سبک برای مقابله با نیروهای پیاده مناسب بود ولی در برابر تانک های دیگرشانسی برای موفقیت نداشت.این تانک برای ۳ نفر خدمه طراحی شده بود : فرمانده ، تیربارچی و راننده. از نقاط ضعف این طراحی این بود که فقط فرمانده در برجک حضور داشت و می بایست همزمان وظیفه مشاهده ودیدبانی،بارگذاری تسلیحات،هدایت توپ وتصمیم گیری وهدایت خدمه را انجام می داد.

سلاح اصلی نصب شده روی Type 95 توپ ۳۷ میلیمتری Type98  بود.این توپ از منفی ۱۵ تا ۲۰ درجه جابجا می شد.مهمات حمل شده برای این توپ ۳۷ میلی متری ،از نوع شدیدا انفجاری و ضد زره بودند. مهمات ضد زره سرعت دهانه ای ۶۷۵ تا ۷۰۰ متر بر ثانیه وتوان نفوذ ۲۵ میلیمتر در فاصله ۵۰۰ متری داشتند.دومین سلاح این تانک دو تیربار سبک ۷٫۷ میلیمتری Type 97 بود که یکی در جلو ودیگری در قسمت عقبی برجک قرارداشت وقسمت سمت راست برجک عقب را پوشش می داد.(موقعیت ساعت ۵)

 

موقعیت توپ و دو تیربار تانک در تصویر مشخص است.

موقعیت توپ و دو تیربار تانک در تصویر مشخص است.

 

شاخص ترین ویژگی Type 95 سیستم تعلیق ساده آن بود که حرکت روی سطح شیبدار سخت وناهموار را بسیار مشکل می ساخت.جهت حفاظت خدمه از صفحات زرهی داغ شده در اثر حرارت خورشیدو آسیب ناشی از ضربه در زمین های ناهموار،دریچه هوا ولایه هایی از آزبست در فضای داخلی تعبیه شده بود .نیروی محرک این تانک سبک را موتوردیزلی ۱۲۰ اسب بخاری (۸۹٫۵ کیلووات)Mitsubishi A6120VDe خنک شونده با هوا مهیا می کرد.

این تانک در طول دوره خدمت در ارتش امپراتوری ژاپن ارتقاهایی را دید که شامل مدل های زیر می شد:

Type 95 Ha-Go(مدل اولیه):مدل اولیه این تانک نسبت به مدل های پرتولیدتر،تسلیحات ضعیفتری داشت.توپ ۳۷ میلیمتری Type 94  با سرعت دهانه ای ونفوذ کمتر در زره و تیربارهای ۶٫۵ میلی متری Type 91 .ازاین مدل تا ۱۹۳۷ کمتر از ۱۰۰ مدل تولید و در منچوری وچین استفاده شد.از موتور ۱۰۰ اسب بخاری و بیشینه سرعت ۲۵ کیلومتر در ساعت بهره می برد.

Type 95 Ha-Go (نسخه  Hokuman) : شامل ارتقا درسیستم تعلیق تانک بدلیل دشواری های حرکت در مزارع منچوری .

Type 95 Ha-Go(نسخه نهایی):ارتقا در موتور وتوپ و تغییر سلاح ثانوی تانک به دو تیربار ۷٫۷ میلی متری Type 97 .

Type 95  نسخه جرثقیل:جهت تعمیرات در محل شامل بالابر ۳ تنی و ۴٫۵ متری.

Type 2 Ka-Mai( نسخه آبی خاکی) :اولین تانک آبی خاکی تولیدی ژاپن که توسط نیروهای تفنگدارویژه ژاپنی استفاده می شد.تفنگدران دریایی ارتش آمریکا در جزایر مارشال،ماریانا و گوام با این تانک در مواضع ثابت دفاعی ژاپنی ها مواجه شدند.تعداد ۱۸۲ دستگاه ازین تانک ها در فاصله سال های ۱۹۴۴-۱۹۴۳ ساخته شدند.

Type 4 Ke-Nu: این مدل با جابجایی برجک تایپ ۹۵ با برجک بزرگترType 97 Chi-Ha و دو توپ ۵۷ میلیمتری از مدل اصلی در سال ۱۹۴۴ارتقا یافت.حدودا ۱۰۰ دستگاه از آن ساخته شد.

 

Type 4 Ke-Nu

Type 4 Ke-Nu

 

Type 5 Ho-Ru (نمونه اولیه):این نسخه،زره کوبی مشابه Hetzer آلمانی بود ولی با توپ ضعیف تر ۴۷ میلیمتری مجهز شده بود.این مدل از شاسی تایپ ۹۵ با سیستم تعلیق بزرگتر وپیچیده تر بهره می برد.توسعه این مدل در فوریه ۱۹۴۵ آغاز شد و تنها یک نمونه از آن ساخته شد.

Type 5 Ho-Ru

Type 5 Ho-Ru

Ho-To(نمونه اولیه): یک هویتزر ۱۲۰ میلی متری  Type 38 بود که روی شاسی Type 95 سوار شده بود. گلوله های این توپ توان نفوذ به زره M4 Sherman را داشتند.در سال ۱۹۴۵ طراحی شد ولی هیچ گاه ساخته نشد.

در دهه ۳۰ تانک های سبک بیشتر بعنوان حمایت پیاده نظام یا شناسایی وکمتر در نقش تهاجمی بکار گرفته می شدند.تایپ ۹۵ در دهه ۳۰ در نقش خود یکی از بهترین ها بود و در نقش مقابله با پیاده نظام در منچوری وچین کارآیی خود را نشان داد.ارتش ملی انقلابی چین که از سه گردان تانک شمال تانک های صادراتی Vickers ، تانک های سبک آلمانی PzKpfw I و زره پوش های CV33 ایتالیایی تشکیل شده بود هم نتوانست نقش مهمی دراین باره ایفا کند.

در جریان نبرد خالگین گل با نیروهای روس در ۱۹۳۹ ژوکوف در کنار توپخانه وپیاده نظام خود تانک های سبک BT-5 و BT-7 را وارد میدان کرده بود که بزرگتر وسنگینتر و دارای توپ های قوی تر۴۵ میلی متری بود که برخلاف برد نفوذ در زره کمتر از ۷۰۰ متری تایپ ۹۵،قادر به شکافتن زره در فاصله ای بیش از یک کیلومتری بود.

تانک سبک روسی BT-7

تانک سبک روسی BT-7

در تهاجم به برمه ومالایا تایپ ۴۵ در ابتدا بسیار موفق ظاهر شد که این موفقیت را مدیون تاکتیک های ژاپنی ها در استفاده از تانک در نقاطی بود که گمان استفاده از زرهی نمی رفت.جنگل های انبوه اگرچه مانع عمده ای برای تانک ها بود ولی در یک مورد ژاپنی ها با دوازده دستگاه ازین تانک ها خط دفاعی جیترا را در ۱۹۴۱ شکستندو در ۱۹۴۲ ماموریت های محوله را بخوبی گذراندند.

اولین برخورد با نیروهای آمریکایی در ۱۹۴۱ بین هنگ چهارم تانک ژاپن با ۵ تانک جدید M3 Stuart از گردان ۱۹۲ تانک آمریکا بود .هر دو این تانک ها توپ های ۳۷ میلی متری داشتند ولی M3 دارای زره ضخیمتری بود.البته این نبرد به نفع ژاپنی ها خاتمه یافت.در ژوئن ۱۹۴۲ نیروهای ویژه تفنگدار دریایی ژاپن که به تانک تایپ ۴۵ تجهیز شده بودند در جزیره Kiaka  که امروز بخشی از آلاسکاست پیاده شدند واین تانک تا به امروز اولین تانکی است که در خاک آمریکای شمالی حضور داشته است. پس از این جنگ آمریکایی ها دو دستگاه از آن را که غنیمت گرفته بودند بررسی وارزیابی کردند وامروزه در موزه توپخانه ارتش ایالات متحده به نمایش گذاشته شده است.در عملیات در خلیج Milne نیز دو دستگاه تایپ ۹۵ ابتدا عملکرد خوبی داشتند و پیاده نظام مکانیزه استرالیایی را به دردسر انداختند ولی پس از شروع باران های سیل آسای استوایی و زمین گل آلود از کار افتادند و ژاپنی ها آنها را ترک کردند.

نگاره از تانک در جنگل های برمه

نگاره از تانک در جنگل های برمه

تایپ ۹۵ اولین بار آسیب پذیری خود را در برابر تانک های نفربر ماتیلدا به نمایش گذاشت جاییکه توپ ۳۷ میلی متری آن نتوانست زره انگلیسی را بشکافد.تا سال ۱۹۴۴ متفقین فهمیده بودند که قدرت آتش تایپ ۹۸ برای مقابله با تانک های جدید آمریکایی چون M4Sherman یا M5Stuart کافی نیست،هرچند تایپ ۹۵ که اکنون ۱۰ ساله شده بود قدرت مقابله با M3 Stuart را هنوز در فاصله نزدیک داشت.با نزدیک شدن به پایان جنگ تایپ ۹۵ بیشتر در نقش پشتیبانی حملات موج های انسانی ژاپنی یا در استحکامات دفاعی در موضع ثابت بکار می رفت.این تانک ها در نبرد هایی چون جزایر سایپن،تاراوا،بیاک،گوام ،فیلیپین و.. بکار رفت.در نبرد گوام ۱۰ دستگاه در اثر شلیک بازوکا یا تانک شرمن از بین رفت.۷ دستگاه در تینیان و ۱۵ دستگاه در نبرد پللیو.در نبرد اکیناوا ۱۳ تانک Type 95 و ۱۴ تانک Type 97 در برابر ۸۰۰ تانک آمریکایی صف آرایی کردند.

 

غنیمت گرفته شده در گوآم

غنیمت گرفته شده در گوآم

با شروع تهاجم به سمت هند،هنگ چهاردهم تانک ژاپن با تایپ ۹۵ ،انگلیسی ها و تانک هایM3 آنها را شکار کردند.با شروع عقب نشینی انگلیسی ها بسمت مرزهای هند ژاپنی ها جای خالی تایپ ۹۵ خود را با تانک های M3 غنیمت گرفته شده پر کردند.در ۱۹۴۴ با قطع خطوط تدارکات ژاپنی ها در برمه حمله نهایی آنها در Imphal هند ناکام ماند.

مشخصات کامل تانک سبک Type 95

مشخصات کامل تانک سبک Type 95

 

تایپ 95 در یک نگاه!

تایپ ۹۵ در یک نگاه!

پس از پایان جنگ صدها تانک تایپ ۹۵ در چین باقی ماند که در جریان جنگ های داخلی این کشور استفاده شد.

 

 

درباره

دسته بندی شده در:                
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.