در اوائل دهه ۱۹۳۰ ارتش  شوروی نیاز به یک تانک  سنگین با تحرک بالاتر  از تانکی سنگین تی ۳۵ داشت. تی ۳۵ یک تانک سنگین شوروی در دهه ۱۹۳۰ بود که تحروک پایینی داشت زیرا قرار بود به عنوان  بخشی از خط دفاعی مورد استفاده  قرار گیرد  و دارای  زره و قدرت اتش  بالای بود  ولی شوروی  در اوائل  دهه ۱۹۳۰ متوجه شد یک تانک سنگین  باید تحرک لازم را نیز داشته  باشد تا بتواند از  ان به عنوان سلاح تهاجمی نیز بهره  برد.

در  جریان  جنگ زمستانی  با فنلاند در سال ۱۹۳۹  سه طرح مورد ازمایش قرار  گرفت که شامل  طرح اس ام کا، کی وی و تی ۱۰۰ بود. اس ام کا دو برجک داشت یکی مسلح به  توپ ۷۶ م م و دیگری توپ توپ ۴۵ م م و  تی ۱۰۰ نیز طرحی مشابه داشت ولی کی وی دارای  یک برجک با یک توپ ۷۶ م م بود و در فنلاند نشان  دادن نتنها به خوبی زره پوش است بلکه تحرک لارم را نیز دارد

طرح کی وی  برای تولید مورد پسند قرار گرفتن و دستور  ساخت ۵۰ عراده از ان داده شد.

کی وی ۱ تانکی بود با وزن ۴۶ تن که در زمان خودش  سنگین ترین تانک روسا  بود ،بدنه ای کشیده  و نسبتا  باریک به طول ۶٫۷ متر داشت  و بر روی بدنه دارای  برجکی متمایل  به جلوی بدنه بود.پنج  خدمه داشت که شامل  رانند که در جلوی تانک  که توسط  یک دریچه  رو به بیرون دید داشت که دارای  یک شیشه ضد گلوله چند لایه بود  و یک دریچه در بالای سرش ،اپراتور بیسیم و مسلسل چی در سمت چپ رانند  قرار داشت و سه خدمه دیگر در درون برجک قرار داشتند و فرمانده وتوپچی از طریق دو پیرسکوپ  بر روی بدنه به بیرون دید داشتند که  پیریسکوپ فرمانده قابل چرخش داشت ولی دید محدودی داشت .فرمانده دارای یک دریچه در بالای سر برای خروج از ان بود

دارای شش چرخ متصل به شنی و دو چرخ منتقل کننده قدرت  در عقب و جلو بود . هر شش چرخ دارای  سامانه تعلیق و کمک فنر مخصوص خود بودند  و طرح ان در جاده های همیشه گلی شوروی  بسیار عالی بود.

تانک از روبرو دارای  ۷۵ م م زره ۶۰ درجه فولادی و از کناره های بدنه در بالا ۶۰ م م زره ۵۰ درجه و در پایین بدنه پشت چرخ ها ۷۰ م م زره تخت داشت . برجک از روبرو دارای  ۷۵ م م زره ۲۰ درجه و قسمت دور لوله توپ دارای  ۹۰ م م زره  و دو طرف برج نیز ۷۵ م م زره ۱۵ درجه  داشت.

توپ انتخابی برای  نصب در برجک توپ اف۳۲ بود ولی به دلیل تاخیر در تولید توپ  ، نسخه های تولید کی وی ۱  سال ۱۹۳۹ دارای توپ ال۱۱ بودند که ان نیز یک توپ ۷۶ م م ولی با سرعت دهانه پایینتر  بود

ولی نسخه کی وی ۱ در سال ۱۹۴۰  دارای  توپ  ۷۶٫۲ م م اف ۳۲ بودند. این توپ میتوانست  مهمات ای پی (مهمات  که نفوذ میکند بعد منفجر می شود ) و مهمات اچ ایی انفجار  معمولی را حمل کند.مهمات  ای پی   از نوع بی ار ۳۵۰۲ با سرعت دهانه ۶۱۲ متر بر ثانیه توان نفوذ در ۶۶ م م زره در ۵۰۰ متر  و یا ۵۰ م م در ۱۰۰۰ متر را داشت .با این توپ در سال های ۱۹۴۱ و ۱۹۴۲ کی وی ۱ بی رقیب بود  و مهماتش  در زره تانک های   المانی نفوذ میکرد ولی مهمات تانک های المانی  در ۵۰۰ متری نیز به ان بی اثر  بودند.

در تمامی نسخه های دارا یک مسلسل در جلوی بدنه و یک مسلسل در پشت سر بدنه بود که از پشت برجک بیرون امده بود و هر دو از نوع ۷٫۶۲ م م بودند.

دارای یک موتور  ۱۲ سیلندر ۶۰۰ اسب  بخاری بود  که از یک مخزن ۶۱۵ لیتری تغذیه  میکرد. در مجموع  ۱۴۱ فروند کی وی ۱ مدل ۱۹۳۹ و ۲۵۰ عراده کی وی  ۱ ای مدل سال ۱۹۴۰ ساخته شد تا در سال ۱۹۴۱ مدل جدید کی وی ۱ ایی تولید شود.

کی وی 1 مدل سال 1942

کی وی ۱ مدل سال ۱۹۴۲

با حمله نازیها به شوروی در سال ۱۹۴۱ کارخانه تولید تانک به اورال منتقل شد و تغییراتی  در نسخه جدید کی کی وی ۱ ایی داده شد که شامل  افزایش زره تانک که شامل  ۲۰ م م زره بیشتر  که به زره روبروی برجک پیچ مهره شده بود افزوده شد  و همچنین زره بالا برجک نیز افزایش یافت. دلیل این افزایش  استفاده المانها از توپ های کششی زد تانک ۵۰م م  و ۷۵ م م بود. در کل حدود ۲۰۰ عراده نیز از این مدل تولید شد

 نسخه کی وی ۱ بی  مدل ۱۹۴۱ مدل بعدی بود که دارای  توپ اف۳۴ بود. این توپ همان توپ نصب شده  بر روی تانک تی ۳۴ بود.این توپ مهمات های مختلفی را حمل میکرد ولی  بهترین  مهمات ان که در میان جنگ ساخته شد   یک مهمات انرژی جنبشی انفجاری  با تون نفوذ در ۹۲  م م در ۵۰۰ متر بود و دارای ۲۵م م زره جوشکاری شده بیشتر در دو طرف برجک بود . این نمونه در سال۱۹۴۲ نشان داد به خوبی از پس پانزر ۳  و پانزر ۴ اف ۲ بر می اید  و توپ انها توان نفوذ  لازم را در زره ای  این نسخه را ندارند.موتور همان موتور قبلی بود و  ۱۲۰۰ عراده از ان تولید شد.

کی وی ۱ سی مدل ۱۹۴۲ پر تولید ترین نمونه این تانک دارای  ۱۵ م م زره جوشکاری شده به جلو بدنه  و برجک بود.از   توپzis5 بهره می برد  که نسخه ای از همان توپ  اف۳۴ ولی با دقت بیشتری بود و بر روی بدنه ان  یک مسلسل ضد هوایی ۱۲٫۷ م م دوشکا نصب شده بود .اگرچه گذارشات  ارتش سرخ نشان دهنده توان بالا و مقاومت خوبی بود ولی با وزن ۴۸ تن و عدم تعویض موتور باعث تحرک پایین  کی وی ۱ شده بود و هرچه میگذشت  با افزایش زره و عدم تعویض موتور این تحرک کمتر نیز میشد  .۱۷۰۰ عراده از این مدل ساخته شد

کی وی 1 ایی. در این تصویر زره پیج مهره شده به کناره های برچک به خوبی مشخص است

کی وی ۱ ایی. در این تصویر زره پیج مهره شده به کناره های برچک به خوبی مشخص است

کی وی ۱ اس . این نسخه درسال ۱۹۴۲ شاید  یک تحول بزرگ بود. تحرک کی وی ۱ کم بود از این رو تصمیم به کاهش  زره گرفته  شد ولی کاهش زره برای  به دست اوردن تحرک یعنی ایمنی پاینتر  ولی یک تیم کارشناسی با بررسی دقیق توانست، بخشی از زره را در نقاطی کم کنند که کمتر در معرض اتش دشمن  بود و همچنان می توانست  حفاظت  قبلی را حفظ کند.برجک دوباره طراحی شد و شیب دو طرف  برجک افزایش یافت  و دریچه بالای  برجک  بریا خروج  فرمانده کمی بالاتر  امد  وی یک  محفظه دید برای  ان در نظر گرفته شد که دید رو به بیرون را افزایش داد.با وجود این در سال ۱۹۴۳ همچنان کی وی۱ به عنوان یک تانک سنگین بسیار گرانتر  از تی ۳۴ بود حتی احتمال لغو برنامه وجود داشت ولی در نهایت ۱۳۷۰ عراده از این مدل نیز در سال ۱۹۴۳ تولید شد

یکی دیگر از مشکلاتی   کی وی ۱ دست کم از سال ۱۹۴۳ به  بعد ، توپ اف۳۴ این تانک بود. این توپ همان طور که گفته شد  روی تی ۳۴ نیز نصب شده بود ولی قدرت لازم در برابر تانک های  سنگین المانی مانند پانتر و تایگر  را نداشت.از این رو با بزرگتر  کردن برجک و همچنین  افزایش زره  تا ۱۱۰ م م از روبرو  و نصب یک توپ ۸۵ م م مشابه نسخه نصب  شده بر روی تی ۳۴ /۸۵ ، کی وی ۸۵ ساخته  شد ولی در سال ۱۹۴۳ تنها ۱۴۳ فروند از این نمونه تولید شد که دللی  ان وارد شدن تانک  سنگین استالین  به خدمت بود. این اخرین نسخه  کی وی ۱ بود …..

هنگامی که در سال ۱۹۴۱ نازیهای به شوروی  حمله کردند  کمتر از ۱۰۰۰ کی وی ۱ در شوروی  بود. با وجود پیروزی های   سریع چند ماه نخست  ولی زمانی که نخستین حلقه دفاع روسها شکل گرفت و پیشروی  نازیها متوقف شد کی وی ۱ هسته این مقاومت ها بود.

نمایی داخلی کی وی 1

نمایی داخلی کی وی ۱

با سر سامان گرفتن  ارتش سرخ کی وی ۱ فرصت ارزاندام کرد.از تمام تانک های  المانی در سال ۱۹۴۱ مانند  پانزر ۱، ۲و ۳ و نسخه  های  اف۲ پانتزر ۴ برتر بود  و حتی توپ ۷۵ م م برخی نسخه  های پانزر ۴ توان نفوذ در زره کی وی ۱ را نداشت  والبته همین انگیزه برای المانها  برای ساخت  تانک پانتر  و تایگر  شد. البته قبل از ساخته نسخه های اخر پانزر مانند نسخه های  اچ و یا جی  و یا دیگر تانک های  المانی ، توپ فلاگ ۸۸  قاتل مخوفی برای کی وی  ۱ بود . ولی با شروع سال ۱۹۴۳ این برتری کم رنگ تر شد. اول ورود تانک ها جدید المانی  با توان شلیک گلوله های  با توان نفوذ  در زره کی وی ۱( البته این شلیک ها همواره زیر ۱۰۰۰  متر بود) و دوم تحرک پایین این تانک بود  که بسیار کم بود و به راحتی  هدف قرار می گرفت. ارتش  شوروی تی ۳۴ را ترجیه می داد زیرا دارای  توپی مشابه  این تانک و از طرفی دارای  چالاکی بالا بود. همچنین از سال ۱۹۴۴ با نصب توپ ۸۵ م م روی تی ۳۴ این محبوبیت بیشتر نیز شد و از طرفی با امدن تانک سنگین استالین  دیگر کی وی۱ از چشم افتاد .تا مدتی این دو تانک (تی ۳۴ و کی وی ۱) کنار هم خدمت می کردند که همیشه مشکل کمی سرعت کی وی ۱ نسبت به تی ۳۵ مشکل ایجاد می کرد. با وجود  اینکه با ورود تانک استالین ۲  کی وی ۱ در حاشیه قرار گرفت ولی همواره تا پایان  جنگ به عنوان یک شلیک کننده گلوله از راه دور مورد استفاده قرار می گرفت . دست کم  علیرقم  توپ یکسان با تی ۳۴ و چالاکی کمتر ولی همچنان زره بیشتر داشت  و هرگز تانک های متوسط  المانی حریف  بزرگی برای کی وی ۱ نبودند .

کی وی 2 و توپ 152 م م

کی وی ۲ و توپ ۱۵۲ م م

بر اساس تجارب جنگی در نبرد فنلاند در سال ۱۹۳۹ ارتش شوروی برای نابودی  استحکامات دشمن به یک تانک با توپ ۱۵۲ م م نیاز داشت  هنگامی که کی وی ۱ ساخته شد یک نمونه از ان به یک توپ  ۱۵۲ م م توسعه یافت  که طرح جدید کی وی  ۲ نامیده شد. البته این تنها یک راه حل موقت تا امدن هوتزر های  بهتر بود.این نمونه دارای  یک برجک بزرگ و کشیده  بود که تنها با نردبال می شد  بر روی  برجک رفت و در درون ان قرار  گرفت. مهمات در درون تانک ذخیره میشد و  برجک باعث کاهش  تعادل شده بود در صورت حرکت در یک سراشیبی  به پهلو ، امکان  چپ کرده توپ بود.توپ ۱۵۲ م م از نوع ام ۱۰ (ام ۱۹۳۸) بود که  بسته به مهمات  تا ۱۳ کیلومتر نیز برد داشت . این توپ تنها مهمات  انفجار  شدید اچ ایی حمل می کرد و توان ضد زره محدودی داشت  و برای گلوله  باران  استحکامات  دشمن به کار می رفت.بین سال ۱۹۳۹ تا ۱۹۴۱  تنها۳۳۴ عراده از ان ساخته شد.

در مجموع ۵۴۴۴ عراده از  تانک کی وی ساخته شد که ۲۵۵ تا ۳۳۴ عراده ان کی وی ۲ بود.

تانک کی وی ۱ کی وی ۲
وزن ۴۵ تا ۴۸ تن ۵۳ تن
طول ۶٫۷۲ متر ۶٫۷ متر
ارتفاع ۲٫۷۱ متر ۳٫۶۵متر
زره از روبرو برجک بسته به مدل ۹۰ تا ۱۱۰ م م ۱۱۰ م م
توپ اصلی ۷۶ م م ۱۵۲ م م
قدرت موتور ۶۰۰ اسب بخار ۶۰۰ اسب بخار
رانش به وزن ۱۳ اسب بخار بر تن ۱۱ اسب بخار بر تن
برد ۳۳۶ کیلومتر ۱۴۰ کیلومتر
سرعت ۳۵ کیلومتر بر ساعت ۲۵ کیلومتر بر ساعت

16+

کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

  • avatar
  • avatar
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.