نگارنده: مسعود رضائی

پیش گفتار: در این مقاله بدور از جنبه های سیاسی؛ به تعریف جداگانه تسلیحات نامتعارف و تفاوت ان با تسلیحات ممنوعه؛ معاهده های جهانی مربوط به آنها و تسلیحات ساخته شده ای که مشمول تسلیحات ممنوعه میگردد بهمراه مکانیزم عمل یک به یک پرداخته گردیده

پی نوشت: برای دیدن ویدئوها قبل از زدن دکمه پلی چند دقیقه ای صبر پیشه کنید تا اول لود گردد بعد پلی وسط را بزنید چون تعداد فیلمها زیاد است کمی طول میکشد (پنج دقیقه بگذارید از باز شدن کامل مقاله بگذرد بعد ببینید)
همچنین برای رعایت روحیه برخی خوانندگان مانند مقاله قبلی از تصاویر واقعی استفاده نگردیده

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

در تعاریف عامیانه؛ تسلیحات نامتعارف و ممنوعه یکی فرض میشده؛ در حالی که این دو در تعاریف نظامی و حقوق بشری و جنگی تفاوت دارند.
در تعاریف کلی همه تسلیحات به دو دسته تقسیم میشوند: سلاح متعارف؛ سلاح نامتعارف. اما ممنوعه یا مجاز بودن ، یک تقسیم بندی یرای بکارگیری یا عدم بکارگیری سلاح های متعارف و نامتعارف میباشد.
از این رو؛ تمامی تسلیحات نامتعارف در هر حالت و زمان و مکانی (جنگی و شهری)؛ ممنوعه میباشد.
اما تسلیحات متعارف به دو گروه برچسب زده میشود که شامل: تسلیحات متعارف مجاز و تسلیحات متعارف ممنوعه تقسیم بندی میشوند. این نکته حائز اهمیت میباشد که تسلیحات متعارف؛ ممنوعه یا مجاز بودنشان ثابت نیست و در حالت و زمان های مختلف تعریف میگردد.

تسلیحات نامتعارف
در تعاریف کنوانسیون ها و قوانینی که در ژنو و لاهه برای تسلیحات نامتعارف تعیین شده؛ میتوان ۴ ویژگی را برای دسته بندی تسلیحات نامتعارف بیان کرد که شامل:
تلفات بالا و تخریب (انسانی یا شیئی) بسیار بالا
خارج از کنترل بودن میزان خسارت و ناتوانی محاسباتی برای میزان اثر
قابل پاکسازی نبودن و یا مشکل بودن پاکسازی آنها بدلیل وسعت گسترش آثار تخریبی ثانویه
تاثیر مخرب وسیع بر روی محیط زیست و بوم شامل آب و هوا و اتمسفر و اقلیم و خاک و…

از این ۴ ویژگی بالا؛ به انها تسلیحات کشتار جمعی هم اطلاق میگردد. درضمن تسلیحات نامتعارف در خود ویژگیهای تسلیحات متعارف ممنوعه را یکجا دارا میباشند که ممنوعیت انها را دوچندان میکند. (مانند ایجاد شکل نامناسب تلفات و درد و رنج مضاعف و متوحشانه)

فقط سه مدل از تسلیحات بعنوان تسلیحات نامتعارف در دنیا وجود دارد که برای همگان شناخته شده میباشد:

تسلیحات سمی و شیمیایی: بکارگیری مواد سمی و شیمیایی بعنوان عامل جنگی سراغاز در سال ۱۹۲۵ در ژنو ممنوع گردید ولی ساخت تولید ان ممنوع نشد. در نهایت سال ۱۹۹۳ تولید و انبار این مواد هم ممنوع گردید.
این مواد شامل همه مواد جامد؛ مایع و گاز میباشد که باعث مرگ و یا ضایعات در انسان و حیوان و گیاهان میشود.
(برای شناخت کامل این عوامل به مقاله شناخت و مقایسه عوامل شیمیایی و بیولوژیک مراجعه شود)

تسلیحات بیولوژیک: بکارگیری عوامل بیماریزا(پاتوژن ها) همراه مواد سمی در سال ۱۹۲۵ در ژنو امضا گردید.در نهایت سال ۱۹۷۲ حتی تحقیق بر روی ساخت و تولید این عوامل هم ممنوع گردید.
این تسلیحات شامل انواع انگل ها؛ویروس ها؛ باکتری و قارچ های انسانی و نباتی میباشند.

تسلیحات اتمی و رادیواکتیو: پایه اصلی این تسلیحات را استفاده از انرژی قابل استخراج از هسته اتمها و خاصیت پرتوزایی مواد رادیواکتیو تشکیل میدهد. این تسلیحات شامل:

تسلیحات با خاصیت پرتوزائی (سلاح نوترونی و سرجنگی های پرتوزا)
بمب اتمی حاصل از شکافت هسته ای
بمب اتمی حاصل از گداخت هسته ای

.

نکته: برخی به اشتباه فکر میکنند بمب هسته ای حاصل از همجوشی آلودگی ثانویه رادیواکتیویته و تشعشعات ندارد. در حقیقت بمب های گرما هسته ای برای تولید حرارت بالای ۱۰۰ میلیون درجه از انفجار هسته ای شکافتی استفاده میکنند تا دمای لازم برای همجوشی را تامین کنند.
یعنی همان پرتوزایی و الودگی بمب های شکافتی را در شعاع مرکزی و نزدیک به انفجار را دارا میباشند.
طیق معاهده های بین المللی مانند NPT و  “قرارداد منع آزمایش‌های سلاح هسته‌ای در جو و فضای ماورای‌ جو و زیر آب” حتی آزمایش اتمی حتی زیر آب اقیانوس ها و زیر زمین هم ممنوع میباشد.

طی یک شایعه که در اکثر سایت های داخلی و بعضا خارجی مبنی بر استفاده عربستان از سلاح نوترونی در منطقه جبل نقم عنوان شده (تصویر سمت راست)؛ در حقیقت این فیلم انفجار مربوط به یک انبار تسلیحات موشکی و سایت موشکی یمن میباشد که توسط عربستان هدف قرار گرفته که در ویدیوهای سایت های خبری قسمت اول آن که آتش گرفتن سایت را نشان میدهد و شعله ها از درون کوه بیرون میزند را حذف کرده اند. همچنین تلالوهای اطراف گوی انفجار مربوط به ذرات فلز مانند پودر الومینیوم مورد استفاده در سوخت موشک (برای بهبود عملکرد) میباشد که در تصویر سمت چپ همان ذرات الومینیوم مشابه در انفجار جبل نقم را از انتهای موشک s400 مشاهده میفرمایید... سلاح نوترونی فقط دانش آن در انحصار ایالات متحده بوده که سالها پیش پرونده ساخت و توسعه انرا مختومه کرده و هیچ کشوری از این تسلیحات ندارد. در حقیقت صرفه اقتصادی هم ندارد زیرا یک بمب "شکافتی-هیدروژنی-شکافتی" کوچک میباشد که از قدرت آن کاسته و به پرتودهی آن افزوده گردیده

طی یک شایعه که در اکثر سایت های داخلی و بعضا خارجی مبنی بر استفاده عربستان از سلاح نوترونی در منطقه جبل نقم عنوان شده (تصویر سمت راست)؛ در حقیقت این فیلم انفجار مربوط به یک انبار تسلیحات موشکی و سایت موشکی یمن میباشد که توسط عربستان هدف قرار گرفته که در ویدیوهای سایت های خبری قسمت اول آن که آتش گرفتن سایت را نشان میدهد و شعله ها از درون کوه بیرون میزند را حذف کرده اند. همچنین تلالوهای اطراف گوی انفجار مربوط به ذرات فلز مانند پودر الومینیوم مورد استفاده در سوخت موشک (برای بهبود عملکرد) میباشد که در تصویر سمت چپ همان ذرات الومینیوم مشابه در انفجار جبل نقم را از انتهای موشک s400 مشاهده میفرمایید… سلاح نوترونی فقط دانش آن در انحصار ایالات متحده بوده که سالها پیش پرونده ساخت و توسعه انرا مختومه کرده و هیچ کشوری از این تسلیحات ندارد. در حقیقت صرفه اقتصادی هم ندارد زیرا یک بمب “شکافتی-هیدروژنی-شکافتی” کوچک میباشد که از قدرت آن کاسته و به پرتودهی آن افزوده گردیده

 

تسلیحات متعارف ممنوعه
تسلیحاتی که ۴ ویژگی اصلی تسلیحات نامتعارف را در خود نداشته باشد؛ تسلیحات متعارف اطلاق میگردد. اما خود تسلیحات متعارف ، طبق قطعنامه ها و پیش نویس های بین المللی مانند کنوانسیون سلاحهای متعارف خاص در ژنو سال ۱۹۸۰ توسط بیشتر کشورها امضا گردید و یا پیمان های کوچکتر مانند پیمان اتاوا (مین ها) ؛ اعلامیه سن پترزبورگ (گلوله های انفجاری) و از این دست تعهدات ، به تسلیحات متعارف ممنوعه و تسلیحات متعارف مجاز تقسیم بندی میگردد.

ستون فقرات همه پروتکل و بند ها و تبصره های تقسیم و تفکیک سلاح های متعارف به ممنوعه بودنشان ؛ حول محور دو اصل میباشد:

۱- امنیت و سلامت غیرنظامیان (افراد عادی؛ کسانی که نمیخواهند بجنگند؛ اسرای جنگی) یا همان اصل تفکیک

۲- حفظ کرامت و حرمت حقوق بشر بعنوان یک انسان (حتی نظامیان با هر افکاری) در کمترین زجر کشیدن و به اشکال متوحشانه و نامناسب بقتل نرسیدن (اصل تناسب و ضرورت)

……………………………………………………………………………………………………………..

اصل تفکیک
طبق تعاریف و مفاد پروتکل ۱۹۷۷ که مربوط حمایت از غیرنظامیان و ممنوعیت حملات کور میباشد؛ هر سلاحی که قرار است در مناطق شهری و یا اطراف آن استفاده گردد؛ میبایست قابل کنترل و یا برنامه ریزی و محاسبه دقیق باشد تا بتوان افراد نظامی (ارتشی یا چریک های مبارز) را از افراد غیرنظامی تشخیص و برای حمله کردن ، تفکیک بین آنها قائل شود.
مثال: به همان میزان که تسلیحات قابل کنترل و محاسبه با کمترین میزان خطا هدف خود را دقیق نابود میسازند (بمب های هدایت ماهواره؛ بمب هدایت لیزری؛ موشک ها کروز؛ ضد تانک ها ؛ حتی گلوله های توپ و هویتزر و خمپاره ها با گرا محاسباتی) ، در نقطه مقابل؛ تسلیحات بدون قدرت تفکیک و تشخیص و غیرقابل کنترل توسط  نیروی بکارگیرنده؛ مانند مین ها که به نظامی و غیرنظامی و زن و کودک و حیوانات هم بدون تبعیض اسیب میزند و یا بمب های بشکه ای که با یک باد معمولی از روی هدف (پادگان) ده ها متر زاویه گرفته و بر سر بیمارستان و مدرسه فرود می اید.

اصل تناسب
بر مبنای حقوق بشری و چکیده آن؛ بدین معناست که هر سلاح مورد استفاده در نزاع؛ میبایست با نوع نابود ساختن هدف تناسب داشته باشد. در حقیقت باید برای هدف معین شده و نابودی آن؛ سلاح متناسب با آن بکارد برده شود نه بیشتر.

مثال: فرضا هدف مورد نظر یک ضدهوایی بر روی پشت بام ساختمان میباشد. حال میتوان برای انهدام آن؛ از یک موشک هلفایر و بریمستون و امثالهم استفاده نمود تا هم ضدهوایی منهدم شود و هم به ساختمان که ممکن است در آن غیرنظامیان ساکن باشد ، آسیب جدی وارد نگردد. این در حالیست که برای هدف قرار دادن ضدهوایی ؛ اگر با بمب سنگرشکن و یا بمب های ترموباریک سنگین استفاده گردد؛ دقیقا مصداق نقض اصل تناسب میباشد که هم ضدهوایی و هم کل ساختمان با مردم داخل آن یکجا از بین میروند. این یعنی تناسب نداشتن سلاح مورد استفاده برای هدف خاص
یا تک تیرانداز وقتی میتواند با یک گلوله معمولی هدف خود را از پای دراورد ، اینکار را با گلوله انفجاری یا گلوله های متلاشی کننده مکانیکی (شکفته شونده و امثالهم) انجام دهد که هدف با متلاشی شدن و زجرکش شدن تلف شود.

پروتکل های کنوانسیون ۱۹۸۰ ژنو (Convention on Certain Conventional Weapons) بر پایه این دو اصل (البته یک اصل دیگر به نام ضرورت هم وجود دارد) بنا شده


کنوانسیون سلاحهای متعارف خاص ccw) 1980) ژنو هرچند کامل نبوده و کاستی هایی دارد ولی بطور مطلوب تر نسبت به باقی کنوانسیون ها دسته بندی تسلیحات متعارف ممنوعه را بیان نموده. در سری متون معاهده برای ویژگی تسلیحات متعارف خاص و ممنوعه دو کلمه مورد تاکید Excessively Injurious و Indiscriminate Effects میباشد.

Excessively Injurious:
معنای لغوی آن اسیب بیش از حد میباشد و منظور آن در این معاهده؛ ابزار الات و سلاح هایی میباشد که فقط بمنظور ایجاد مرگ همراه با درد و عذاب فراوان و یا تنها ایجاد جراحت غیرکشنده ولی وحشتناک و دردآور میباشد(پرتابه های تیغ دار و امثالهم).

Indiscriminate Effects: معنای لغوی آن اثر بدون تبعیض (همان اسیب زدن به نظامی و غیرنظامی) میباشد که بالا (اصل تفکیک) توضیح داده شد.

این کنوانسیون؛ در ۵ پروتکل از تسلیحات متعارف ممنوعه نام برده:
پروتکل اول: تسلیحات با قطعات غیرقابل تشخیص
پروتکل دوم: تله های نظامی (انفجاری و غیرانفجاری) ؛ مین ها و سایر ادوات مشابه پنهانی
پروتکل سوم: تسلیحات آتش زا و شعله افکن
پروتکل چهارم: تسلیحات لیزری کور کننده (دائمی و غیردائمی)
پروتکل پنجم: تسلیحات منفجره باقی مانده در جنگ (عمل نکرده و نکننده)

نکته: ممنوعیت برخی از موارد این کنوانسیون ثابت نبوده و ممکن است در مکان و زمان مختلف با شروط ویژه مجاز باشد.
……………………………………………………………………………………………………………………….
پ.ن: تسلیحات با قطعات غیرقابل شناسایی؛ یعنی ادوات نظامی بایستی توسط وسایل شناسایی قابل ردیابی و تشخیص باشد تا بعدا برای پاکسازی مشکلی بوجود نیاید. مثلا صنایع نظامی سازنده مینها(مین های تمام پلاستیکی و یا بدنه پی وی سی دارند) مکلف میباشند تا درون انها بیش از ۱۰ گرم فلز بکار برده شود. و یا در مواد منفجره خمیری میبایست اتیلن گلیگول بکار برده شود تا پس از اتمام جنگ شناسایی و پاکسازی گردد.
پی نوشت۲: استفاده از هر سلاح حتی مجاز و معمولی برای حمله به بیمارستان ها ؛ اماکن مذهبی (کلیسا مسجد و..) ؛ امداد رسان مانند هلال احمر و صلیب سرخ و حتی اطراف انها ، بدون هیچگونه اغماض ممنوع میباشد.

مین ها
گلوله های ممنوعه
بمب ها و مواد اتش زننده و پرتابه مذاب دار
شیوه های عمدی و غیرعمدی عمل نکردن بمبها
بمب های کور و بدون هدایت (بشکه ای)
تله ها
پرتابه های جنبشی غیرهدایت شونده
استفاده از حیوان و انسان بعنوان حامل مواد منفجره
دیوار صوتی
سپر انسانی
استفاده از تسلیحات اخلالگر در سیستم برق در اطراف بیمارستانها
لیرزهای کورکننده


مین (LAND MINE)
نوع ممنوعیت: طی رعایت شروط خاص؛ مجاز است

مین ها به مواد منفجره درون پوسته (غالبا پلاستیکی) گفته میشود که یک صفحه در بالای چاشنی آن قرار داشته و با فشار بر روی آن؛ سوزن آزاد شده و به چاشنی برخورد کرده و ماده منفجره را شعله ور میسازد.

 

در حقیقت مین ها جزء خانواده تله های انفجاری محسوب میشوند ولی بدلیل تنوع بالای انها؛ خود دسته بندی جدا بیان میشود.
مین ها غالبا در زیر خاک بصورت پنهانی جاسازی میگردند. مینها انواع مختلفی دارند مانند مین ضد تانک و نفربر؛ مین ضد نفر؛ مین فسفری؛ مین دریایی؛ مین شیمیایی(سمی) و غیره
مین ها بر اساس نقض اصل تفکیک که در آسیب رسانی بین نظامیان و غیرنظامیان و حتی حیوانات هیچ تفاوتی قائل نمیشوند و بعد از سالها از اتمام جنگ در خاک بصورت پنهانی مانده تا روزی از یک رهگذر قربانی بگیرند؛ با قطعنامه ها و ممنوعیت های شدیدی همراه میباشند. البته این قوانین سختگیرانه روی مینهای ضد نفر متمرکز شده است

.


هیچ ارتشی حق استفاده از آن را ندارد مگر در شرایط خاص. شروط خاص که رعایت انها موجب استفاده محدود از مینها میشود شامل:
– مینهای مورد استفاده میبایست حتما درون آنها تکه فلز بکار برده شود (برای پاکسازی و شناسایی)
– مین ها میبایست دارای سیستم خودغیرفعال کننده داخلی و یا خودنابودگر باشند. یعنی پس از مدتی از کاشت انها ، درصورت استفاده نشدن؛ سیستماتیک منهدم گردد.
– مین گذاری باید با شهرها و روستا که ساکنان غیرنظامی دارند؛ فاصله بسیار زیادی داشته باشد (صدها کیلومتر دورتر). در مجموع هر مکان که احتمال عبور یک غیرنظامی یا حیوانات از آنجا باشد؛ کاشت آن ممنوع میگردد.
– در صورت مقدور بودن؛ بر علیه نیروهای پیاده استفاده نگردد (ضد نفر) و بیشتر بر علیه خودروهای زرهی کاشته شود
– نیروی بکارگیرنده مین؛ موظف است منطقه مین گذاری کرده خود را کاملا و دقیق نقشه برداری و نظارت کند تا بعدا پاکسازی با دقت صورت گیرد
– پس از اتمام جنگ و یا عملیات مذکور؛ خود نیروی بکارگیرنده مین؛ بدون فوت وقت و در اولویت باید سریعا منطقه ای را که مین گذاری نموده ، پاکسازی نماید
– همه موارد بالا شامل حال مین های دریایی هم میشود تا موجب اسیب به کشتی های غیرنظامی (حمل بیمار ؛ باری؛ غیرنظامی) نگردد

گلوله های ممنوعه 

نوع ممنوعیت: به کل ممنوعه . استفاده ان هم بر علیه نظامیان و هم غیرنظامیان ممنوع است.

غالبا گلوله هایی که موجب مرگ با رنج و درد زیاد همراه باشد و یا تاثیرات زننده بر روی بدن انسان داشته باشد را میگویند. اصلی ترین عضو این گروه؛ گلوله های انفجاری میباشد. گروه های دیگر، گلوله های سمی و گلوله های مکانیکی (شکل خاص) میباشند.

گلوله های 7.62 شکفته شونده (توخالی یا هالوپوینت)

گلوله های ۷٫۶۲ شکفته شونده (توخالی یا هالوپوینت)

 

گلوله های انفجاری (Exploding bullet)

یکی از معاهده های مربوط به این گلوله ها؛ اعلامیه ۱۸۶۸ سن پترزبورگ میباشد که پرتابه های انفجاری زیر ۴۰۰ گرم (گلوله) را در جنگ ممنوع میشمارد.

مکانیزم: هر پرتابه با سرعت بالا طبق قانون دوم نیوتن زمانی که به یک جسم برخورد کند؛ دچار یک ایست ناگهانی میشود ولی سوزن ریز درون مرمی همچنان میخواهد به حرکت خود ادامه دهد و به چاشنی روبرویش با قدرت برخورد و انرا مشتعل میسازد. مانند فردی که به یکباره با خودروی سرعت بالا ترمز کند، مانند همین سوزن با شتاب به جلو پرتاب میگردد.
اکثر گلوله های انفجاری از همین نیرو برای برخورد سوزن به چاشنی درون مرمی استفاده میکنند(حتی تعداد زیادی از فیوزهای انفجاری)

نوعی از مرمی انفجاری که پس از برخورد مرمی به هدف یا جسمی و وارد شدن نیروی زیاد به رو به عقب به مرمی، سوزن (7) به درون چاشنی حساس (3) فرو رفته و پس از انفجاری چاشنی، ماده منفجره اصلی هم منفجر میگردد

نوعی از مرمی انفجاری که پس از برخورد مرمی به هدف یا جسمی و وارد شدن نیروی زیاد به رو به عقب به مرمی، سوزن (۷) به درون چاشنی حساس (۳) فرو رفته و پس از انفجاری چاشنی، ماده منفجره اصلی هم منفجر میگردد

یکی از مدل های گلوله انفجاری که توسط المانها در جنگ جهانی دوم تولید گردید؛ درون مرمی از ماده منفجره پر شده؛ پشت ماده منفجره یک چاشنی حساس (مانند چاشتی ته فشنگ) و پشت چاشتی یک سوزن قرار داده شده.
پس از برخورد و نیروی وارده به مرمی؛ سوزن در صفحه نازک فلزی چاشنی فرومیرود و ماده حساس درون آن را مشتعل میکند. این اشتعال و شوک به ماده منفجره اصلی سرایت نموده و کل مرمی منفجر میشود. تمام این اعمال در هزارم ثانیه صورت میگیرد.

7_62x54_pz_2

1

مواد منفجره درون مرمی ها مخلوطی از مواد منفجره ترکیبی و قسمتی پودر فلزات (الومینیوم یا باریم) برای بالا بردن چگالی و کمترکردن حساسیت آن تولید میگردد

viewle

 

گلوله های سمی
گلوله یی که مرمی با فلز سمی و یا روکش مواد سمی شیمیایی دارند. از این دست مرمی ها میتوان به گلوله سمی با روکش رایسین نام برد و یا گلوله های فلزات سنگین سمی که غبار حاصل از انها سرطان زا و سمی برای ریه و خون میباشد.

گلوله های بازشونده یا شکفتنی (Expanding bullet)
طبق بند سوم اعلامیه  ۱۸۹۹ لاهه ، استفاده از گلوله هایی که در بدن براحتی شکفته و پهن میگردد؛ در تمامی جنگها ممنوع میباشد.

viewl

این گلوله ها که عموما انها را با نام مهمات توخالی (Hollow point) میشناسند؛ پس از شلیک و ورود به بدن در اثر نیروی وارده بدنه مرمی از هم باز شده و بصورت گل شکفته پهن در می اید. این افزایش سطح نسبت به گلوله های سرتیز معمولی بهمراه نیروی گشتاور در اثر چرخش گلوله موجب میشود که درون بدن جاندار یک نیروی گردابی پهن و وسیع در داخل ایجاد شده که اندام های تحت الشعاع را متلاشی میکند.
برخلاف گلوله های معمولی که بصورت نقطه ای و طی یک خط از بدن عبور میکند ؛ این گلوله با ایجاد حفره بزرگ در اطراف محل عبور ، در صورت خروج امحا و احشاء قربانی را از سوراخ بزرگ خروجی خارج میکند.

برخی از کارخانه های مهمات سازی درون گلوله های توخالی خود پلاستیک قرار میدهند تا بالستیک گلوله و برد دقت ان حین طی مسیر افت نکند و پس از اصابت تاثیر همان شکفته شونده را دارند

برخی از کارخانه های مهمات سازی درون گلوله های توخالی خود پلاستیک قرار میدهند تا بالستیک گلوله و برد دقت ان حین طی مسیر افت نکند و پس از اصابت تاثیر همان شکفته شونده را دارند

 

اثر تشبیهی خروجی گلوله پهن شونده

اثر تشبیهی خروجی گلوله پهن شونده

البته این هم از عجایب روزگار است که با وجود ممنوعیت این گلوله ها در جنگ؛ بصورت عادی توسط نیروهای پلیس و به افراد عادی فروخته میشود.
گلوله های R.I.P هم نمونه دیگر مرمی شکفتنده میباشد منتها با این تفاوت که در بدن پهن نمیشود و بصورت چندپر و خارهای پراکنده و پنجه ای درامده و فرد مورد اصابت دچار بریدگی های خورشیدی شکل میشود.

گلوله R.I.P پس از برخورد و باز شدن خارها

گلوله R.I.P پس از برخورد و باز شدن خارها


tumblr_ndoz4mgwmf1sdxszuo1_1280

 

بمب ها و مواد اتش زننده و پرتابه مذاب (Incendiary weapons)

نوع ممنوعیت: فقط بر علیه غیرنظامیان ممنوع است. برای میدان نبرد و علیه نظامیان مجاز میباشد.

این دست از مهمات برای سوزاندن پوست و بافت انسان (فقط نظامیان) و گیاهان (مورد استتار دشمن) و اتش زدن انبارهای مهمات نظامی و مخفیگاه نظامیان مورد استفاده میگردد. عمدتا سه مورد از این تسلیحات در جنگها مورد استفاده قرار گرفته؛ آلومینوترمی ها (ترمایت) ، فسفر سفید ، ناپالم

آلومینوترمی ها
این دست از مواد در حقیقت واکنشی بر پایه احیای یک اکسید فلزی توسط آلومینیوم میباشد. مخلوطی که با یک دمای اولیه واکنش ساده شروع به واکنشی گرمازا تا ۱۰۰۰ درجه به بالا که تمام مواد درون واکنش در کسری از ثانیه به مذاب تبدیل میشود. اکسیدهای فلزی مانند اکسید آهن (زنگ آهن) و یا تنگستن و منیزیم و غیره از مواد رایج میباشند که اگر با پودر همگن آلومینیوم به نسبت مناسب مخلوط گردند میتوانند با شدت و گرمای بالا بسوزند و مذاب شوند و هرچه در سر راه باشد را از بین میبرند. فقط عنصر اکسید مس خاصیت پرتاب شوندگی دارد. یعنی ترکیب پودر الومینیوم و اکسید مس بهمراه یک مقدار مناسب کلرات ها موجب explosion همراه با پرتابه های مذاب مس ذوب شده میباشد.

raufusphoto

ترمایت های نظامی از نانوپودرهای یکدست و همگن بهراه ۳۰% باریم؛ کربن سیلیکات و پتاسیم کلرات برای تداوم سوزانندگی و بازدهی بیشتر ساخته میگردند. عمده مصرف کننده این تسلیحات روسیه میباشد(سری زاب) که امروزه در یکی از کشورهای منطقه در حضور چشم میلیاردها انسان و جوامع بین المللی ، به کرات و فراوانی از مواد ترمایت برای اتش زدن زمین های کشاورزی و منازل بهره میبرد. این بمبها که به زاب ۵۰۰ معروفند؛ از سری بمبهای خوشه ای پرشده با نانوترمایت مس و آهن میباشند.

تصویری از بارگذاری بمب های آتشزای زاب توسط روس ها برای حمله . بمب سری RBK-500 ZAB-2.5 که یک بمب خوشه ای حاوی ریزپرتابه های دارای ترمایت میباشد

تصویری از بارگذاری بمب های آتشزای زاب توسط روس ها برای حمله. بمب سری RBK-500 ZAB-2.5 که یک بمب خوشه ای حاوی ریزپرتابه های دارای ترمایت میباشد

فیلم استفاده غیرقانونی روسیه از این سری بمبها در مناطق ممنوعه را در ویدئوی زیر مشاهده میفرمایید


.

در گزارش های پزشکان بدون مرز در کشور مورد نظر؛ آمده که درون زخمهای موجود بر روی بدن افراد زخمی، تکه های فلز مس درون بافت و گوشت دیده شده. در حقیقت همان پرتابه های مذاب مس میباشد که پس از برخورد با بدن افراد به درون نسوج انها رفته و خنک شده

 

بارش گدازه های اکسید آهن (زاب)

بارش گدازه های اکسید آهن (زاب)

تاثیر تکه های گدازه مس بر روی آسفالت. براورد تاثیر آن بر روی گوشت بدن انسان مافوق تصور است

تاثیر تکه های گدازه مس بر روی آسفالت. براورد تاثیر آن بر روی گوشت بدن انسان مافوق تصور است

فسفر سفید
فسفر سفید ماده ایست که در هوا و دمای عادی؛ به خودی خود مشتعل میشود. همچنین با برخورد با مواد سوختنی مانند چوب، پوست بدن و غیره… بشدت مشتعل شده و بافت بدن را از بین میبرد. دقت داشته باشید حتی غبار سفید حاصل اگر بر روی پوست بنشیند؛ به یکباره شروع به مشتعل شدن و سوختگی وسیع میکند.

white-phosphorus-ukraine

چین یکی از بزرگترین تولیدکنندگان ماده فسفر سفید میباشد و ذخایر مهمات آتش زای فراوانی را در انبارهای خود نگهداری میکند.
 
ناپالم
اصطلاحا به مواد چسبنده اشتعالی طولانی مدت ناپالم گفته میشود. ریشه این اسم به جنگ جهانی دوم بازمیگردد.
ناپالم مخفف دو ماده:
نا= نافتنیک اسید
پالم= یک روغن کیاهی از درخت نخل گرفته میشود که اسید چرب زنجیره ای میباشد. در کشور ما امروزه بحث و جنجال بر سر استفاده از روغن پالم در صنایع لبنی بر سر زبان ها میباشد.

a10napalm

این دو ماده در جنگ جهانی باهم مخلوط و بعنوان یک سلاح اتشزا استفاده میگردید.
همچنین در برخی کشورهای بدون تکنولوژی وگروههای چریکی از مواد قابل دسترس تر مانند بنزین و پلی استیرن (یونولیت) استفاده میکردند.
اما در تسلیحات نظامی امروزی؛ از ماده آتش زای تری اتیل آلومینیوم استفاده میگردد. این ماده که یکی از اجزای سوخت موشکهاست، بسیار فعال و آتش زا میباشد بصورتی که حتی در هوای آزاد اتش میگیرد و انرا در موادی مانند سیکوهگزان ها نگهداری میکنند. این ماده یکی از مواد مکمل سوخت موشکهای بالستیک میباشد که جایگزین هیدرازین سمی شده.


.

ناپالم های نظامی امروزی ساخت ایالات متحده؛ مقدار مناسبی از پلی ایزو بوتیلن را در تری اتیل  آلومینیوم حل میگردد تا ماده چسبناک غلیظ بدست آید. محصول این فرایند؛ ماده ایست بشدت وحشتناک و آتش زا که قابلیت سوختن بمدت ۳۰ دقیقه مداوم را دارد.
نمونه بمبی که در آن از این ماده استفاده شده مارک ۷۷ (mk77) را میتوان نام برد.

مهماتی که ممکن است بصورت عمل نکرده باقی بمانند (unexploded ordance)

مقصود مهماتی میباشد که پس از استفاده ممکن است عمل نکند و نرخ عمل نکردن آنها (احتمالی) بیش از ۲۰% باشد؛ بعدها موجب خسارت و آسیب به غیرنظامیان شود.
یکی از مهمترین تسلیحات این گروه ؛ بمبهای خوشه ای است. این مهمات بعضا حتی باوجود پیشرفته بودن(نمونه های غربی) دیده شده چند عدد از آنها منفجر نخواهد شد و در روی زمین و خاک باقی خواهد ماند چه برسد نمونه های ساخت بلوک شرق

1

مانند تصاویری که مشاهده میفرمائید هر کدام از ریز بمب ها میتواند مانند یک قاتل خاموش در خاک تا سالها منتظر قربانی بماند

clusterb
ممنوعیت این تسلیحات همانند مین ها که ناقض بند اثر بدون تفکیک میباشند و بعنوان یک بمب فعال عمل نکرده در زمین باقی خواهند ماند؛ در مناطقی که ساکنان غیرنظامی احتمال گذر دارند استفاده از انها ممنوع میباشد. با وجود منع شدید استفاده از مهمات خوشه ای در مناطق شهری و خطر برای کودکان و غیره… امروزه شاهد استفاده روزانه و گسترده در اقصا نقاط شهرهای پرجمعیت کشورهای خاورمیانه میباشیم.

cluster

 

از کار انداختن عامدانه سیستم عمل انفجار
هرگونه اختلال عمدی در سیستم آتش و انفجار تسلیحات پرتابی (نارانجکهای تفگی؛ خمپاره و توپ ها) که موجب عمل نکردن بمب و باقی ماندن بشکل تله انفجاری و یا مهمات عمل نکرده در خاک، گفته میشود.
هرپرتابه انفجاری دارای ضامن (برخی ۱ ضامن و برخی ۲ ضامن) میباشند تا از انفجار پرتابه در حمل و نقل آن جلوگیری گردد. ضامن ها قاعدتا درون بدنه سوزن ضربه زن به چاشنی فرو میروند. اگر هم پرتابه دو ضامنه باشد (مانند نارنجک تفنگی)؛ ضامن دوم در عقب نگهدارنده سوزن قرار میگیرد تا از عقب رفتن سوزن (بدلیل نیروی پرتاب اولیه مانند شتاب اولیه حرکت یک اتوموبیل که به سرنشینان نیروی رو به عقب وارد میشود) گردد. زیرا عقب رفتن قالب سوزن موجب پرت شدن ساچمه نگهدارنده سوزن به عقب بدنه گردیده و راه سوزن باز میگردد (ساچمه نگهدارنده سوزن مانع حرت کل قالب سوزن میگردد)

m60

 

همه پرتابه ها دارای فیوز به انواع مختلف میباشند (تاخیری؛ مجاورتی و ضربه ای و…) اما فیوز های ضربه ای از نظر حرکت سوزن خود به دو مدل تقسیم میگردند:
۱- فیوز های ضربه ای که سوزن با فشار مستقیم روی فیوز؛ سوزن به عقب رفته و بر روی چاشنی فشار میاورد و انفجار..
۲- فیوزهای ضربه ای که با نیروی حاصل از ایست یکباره گلوله یا راکت؛ سوزن به جلو پرتاب میشود و به چاشنی ضربه وارد میسازد
انتخاب نوع فیوز برای تسلیحات هم به سلیقه و تفکرات کارخانه سازنده ان برمیگردد و فرمول خاصی ندارد. مثلا در یکجا یک بمب از فیوز سوزن عقب رونده استفاده میشود و در یک برند کارخانه دیگر از سوزن جلورونده.

نوع فیوز که با فشار مستقیم سوزن به عقب رفته و چاشنی را مشتعل میسازد

نوع فیوز که با فشار مستقیم سوزن به عقب رفته و چاشنی را مشتعل میسازد

در جنگها اگر نیرویی محل دشمن را نشناسد ممکن است با نکشیدن ضامن فیوز آنرا بصورت کور پرتاب کند تا بعد از افتادن بر روی زمین؛ خود قربانی با پای خود به سراغ آن امده و با کشیدن ضامن فیوز ، موجبات مرگ خود را فراهم کند. بگونه ای که با تکانه نسبتا معمولی و یا افتادن از دست و یا استفاده مجدد از آن بر علیه خود، درون وسیله پرتاب کننده منفجر گردد (چون با شتاب اولیه پرتاب ، ساچمه های نگهدارنده سوزن پرت شده و دیگر نیست و تنها ضامن خود فیوز است که مانع حرکت سوزن میباشد که انهم توسط خود قربانی کشیده میشود)

فیوزی که بر اثر نیروی ایست یکباره پرتابه (مانند ایستادن ناگهانی خودروی در حال حرکت و پرتاب شدن رو به جلوی سرنشینان) سوزن به طرف جلو پرتاب شده و چاشنی را مشتعل میسازد.

فیوزی که بر اثر نیروی ایست یکباره پرتابه (مانند ایستادن ناگهانی خودروی در حال حرکت و پرتاب شدن رو به جلوی سرنشینان) سوزن به طرف جلو پرتاب شده و چاشنی را مشتعل میسازد.

این عمل بدلیل اینکه مانند مین و تله های انفجاری ممکن از باعث اسیب و مرگ غیرنظامیان گردد، ممنوع میباشد.

نمونه ای تشبیهی از یک فیوز که با فشار رو به عقب تولید شده (در اثر شوک اولیه پرتاب) سوزن (1) به عقب رفته و ساچمه نگهدارنده سوزن (2) هم به عقب رفته و به درون حفره خالی (3) می افتد و مانع سوزن دیگر وجود ندارد که پس از برخورد پرابه به هدف و ایست لحظه ای (ماتنند ترمز کردن خودروی در حال حرکت که سرنشینان به جلو پرتاب میگردند) سوزن(1) با فشار به جلو رفته و به چاشنی برخورد میکند

نمونه ای تشبیهی از یک فیوز که با فشار رو به عقب تولید شده (در اثر شوک اولیه پرتاب) سوزن (۱) به عقب رفته و ساچمه نگهدارنده سوزن (۲) هم به عقب رفته و به درون حفره خالی (۳) می افتد و مانع سوزن دیگر وجود ندارد که پس از برخورد پرابه به هدف و ایست لحظه ای (ماتنند ترمز کردن خودروی در حال حرکت که سرنشینان به جلو پرتاب میگردند) سوزن(۱) با فشار به جلو رفته و به چاشنی برخورد میکند

 

بمب های کور و بدون هدایت (Improvised unguided bomb)

به همان اندازه که تسلیحات شیمیایی و میکروبی بدون قائل شدن تمایز بین نظامیان و غیرنظامیان و انسان و حیوان؛ پخش شده و بدون کنترل  میباشند وهرچه در سر راه خورد بیابند از بین میبرند، بمب های کور و بدون هدایت هم همچین ذاتی دارد.
این مدل بمبهای بدون کنترل و هدایت بدون اینکه تفاوتی بین بیمارستان و منازل با پادگان و زاغه های نظامی قایل شوند؛ بر سر هر موجودی که تقدیر برایش رقم زده فرودمیاید و آن مکان را نابود میسازد.
در ویدیوی زیر فرود یک بمب بشکه ای به جایی را مشاهده میفرمایید که از نظر جهانی و حقوق بشری جزء خط قرمزهای عدم حمله میباشد


.

بمبهای قدرمتندی که اجزای آن شامل یک پوسته فلزی یا به اصطلاح بشکه بزرگ؛ که درون آن از مواد منفجره ارزان قیمت (نیترات آمونیوم یا آنفو) با چند خرج کمکی مانند چند نیم پوندی تی ان تی ؛ مقداری زیادی ضایعات فلزی (میلگرد ؛ میخ؛ بلوکه های ریزتر فلزی و تکه ریز تیرآهن ها) بمنظور ایجاد ترکش های کشنده؛ یک فیوز معمولی حساس به ضربه تشکیل شده.

barrel-bombs

بشکه منفجره نشده پس از برخورد. ماده منفجره نیترات امونیوم درون ان قابل مشاهده است

بشکه منفجره نشده پس از برخورد. ماده منفجره نیترات امونیوم درون ان قابل مشاهده است

اصولا با وجود پیشرفت علم الکترونیک و غیره و ابزارهای بسیار هدایت و کنترل بمبها ؛ دیگر توجیهی برای استفاده از بمبهای کور وجود ندارد.
تنها دلیل استفاده از این تسلیحات کم هزینه بودن تولید آن (هر بمب نهایتا ۵۰ تا ۱۰۰ دلار در عین قدرت بسیار بالا) درکنار بی ارزش بودن جان غیرنظامیان برای فرد و یا افراد مهاجم میباشد. همچنین نبود نقشه و هدف دقیق برای حمله و زهرچشم گرفتن از غیرنظامیان از عوامل عمده استفاده میباشد.

99493_588

این بمبها بدلیل عدم سیستم کنترل و هدایت؛ توسط باد حتی زاویه میگیرد و به کل مشخص نیست که بکجا اصابت میکند.

تله ها (Booby traps)
نوع ممنوعیت: بدلیل مدل تروریستی بودن آن و اینکه ذاتا این وسایل بدلیل اصل استتارشان میبایست در بین غیرنظامیان و افراد عادی و مکان هایی استفاده شوند که شک و شبهه ای به انها برده نشود (مثل کنار جاده؛ جنگها؛ درون عروسک و یا زیر اجساد و زیر آب) کاملا ممنوع و موجب پیگرد غذایی بین المللی میباشد. (منافی اصل تفکیک و دیگر مفاد حقوق بشری)

e14ade47b5fe818ecb6a048c21f2c18e

مقصود از تله، وسایلی میباشد که بصورت پنهانی جاساز شده تا به پیاده نظام دشمن و ادوات نظامی انها که از محل کاشت تله عبور کنند؛ اسیب بزند. (در کنار اسیب به هدف مورد نظر؛ احتمال صدمه به افراد عادی هم وجود دارد)
تله ها به دو دسته تله های انفجاری و تله های غیرانفجاری تقسیم میشوند

تله های غیرانفجاری

6b19a73d3b1930c1c8b7fa6429aa851f

شامل وسایل ساده و دست ساز از میخ و چوب و سنگ و تیغ های برنده و یا قیرهای داغ که همگی بوسیله عوارض طبیعی مانند خاک و برگ و درخت و اب استتاد شده اند. بزرگترین قربانی این تله ها امریکایی ها میباشند که طیف گسترده این دست تله ها در جنگ ویتنام بر علیه سربازان امریکایی استفاده شد.

hault

تله های انفجاری
این دست از تله ها یا مکانیکی هستن مثل نارنجک های بین درختی که با سیم نازک به چاشنی اتصال دارند و تله های الکتریکی که اکثرا بر پایه تشکیل مدار عمل میکنند.

یک نمونه تله انفجاری بدون مدار الکتریکی

یک نمونه تله انفجاری بدون مدار الکتریکی

مدار: منظور از یک مدار الکتریکی ؛ حرکت بستهء ولتاژ الکتریکی است که از قطب مثبت باتری خارج شده و باید به قطب منفی باتری باز گردد. این فاصله بین دو قطب را مواد رسانا مانند سیم یا آب و الکترولیت ها و…. پر میکنند. این حرکت بسته الکترون ها را مدار میگویند.

 

 شمایی ساده از مدار الکتریکی. با برخورد کلید و اتصال کامل دو سیم به یکدیگر؛ الکترونها از باتری (+) حرکت و با گذر از سیم به سیم ملتهب شونده رسیده و با عبور انرا داغ میکند و همین داغی موجب میشود ماده حساس مشتعل گردد

شمایی ساده از مدار الکتریکی. با برخورد کلید و اتصال کامل دو سیم به یکدیگر؛ الکترونها از باتری (+) حرکت و با گذر از سیم به سیم ملتهب شونده رسیده و با عبور انرا داغ میکند و همین داغی موجب میشود ماده حساس مشتعل گردد

حال اگر الکترون ها در سر راه خود از یک سیم گداخت شونده مانند المنت یا همان سیم تنگستن (مشابه سیم درون لامپ) عبور کند؛ باعث روشن شدن و داغ شدن ان میگردد. حال اگر این المنت داغ در بین ماده مشتعله حساس مانند فلومینات ها قرار داشته باشه میشود یک دتوناتور قدرتمند.

نمونه ای از تله مدار الکتریکی که در بیشتر جنگها مورد استفاده قرار گرفته. با فشار نیروی وزن قربانی دو صفحه فلزی به هم چسبیده (مانند کلید اتصال) و جریان الکتریکی برقرار میشود. که با عبور جریان از سیم ملتهب شونده درون چاشنی آنرا داغ و ...

نمونه ای از تله مدار الکتریکی که در بیشتر جنگها مورد استفاده قرار گرفته. با فشار نیروی وزن قربانی دو صفحه فلزی به هم چسبیده (مانند کلید اتصال) و جریان الکتریکی برقرار میشود. که با عبور جریان از سیم ملتهب شونده درون چاشنی آنرا داغ و ….

نمونه های پراستفاده از این دست تله ها بمب های کنار جاده میباشد. این بمب های عمدتا توسط گروههای تروریستی بکار برده میشود. بطور مرسوم خمپاره های و توپ ها را فیوزشان را از سر جدا کرده و یک چاشنی دست ساز که به یک مدار فشار یا لرزش و یا از راه دور متصل است داخل حفره پوکه خمپاره قرار میدهند و آنرا در کنار جاده و یا به زیر اسفالت و یا خاکی جاده قرار میدهند تا به محض رسیدن هدف مورد نظر به آنجا؛ منفجر شود.
البته میتوان از بشکه های انفجاری و گونی های بزرگ مملو از مواد منفجرهء اسستار شده با خاک و چاله استفاده نمود.

ied_baghdad_from_munitions

 

.

outsourced-education-for-ied-detection_feature_image
دیگر تله ها میتوان از عروسک هایی که داخلشان مدار و مقدار کمی ماده منفجره استفاده کرد. یا زیر اجساد تله پرش فنر نصب نمود بگونه ای که وقتی جسد نیروی خودیشان را میخواهد بردارند فشار از روی فنر برداشته شده؛ دو صفحه فلزی(که هر کدام به ته سیم وصل است و هر سیم به قطب های مختلف باتری) بهم چسبیده؛ مدار تکمیل شده.

عروسک های بمب گذاری شده

عروسک های بمب گذاری شده

 

پرتابه های جنبشی غیرهدایت شونده (ترکش زا) (Unguided kinetic projectile)
برخی از ارتش ها درون پرتابه های خود (توپ ها و راکت) را بجز مواد منفجره؛ با یکسری از فلزات غیراصولی مانند فلکت ها (میخ های دارتی شکل ریز) ، تیغ های فولادی برنده و تیز و یا انواع فلزات با سطوح برجسته نامنظم پر میکنند تا پس از انفجار؛ این فلزات ناهمگون بصورت ترکش های کشنده به اطراف پرت شده و موجب آسیب های دردناک (قطع عضو و سوراخ شدن بدن و شکستگی) گردد.

090316-bartlett-flechette-2-2

عمدتا سه مدل مهمات از این گروه ساخته شده و استفاده گردیده: مهمات انفجاری میخ دار و ساچمه دار ؛ مهمات ترکشی یکپارچه ؛ مهمات فلز سنگین

مهمات دارت دار (flechette) و ساچمه دار: درون این مدل از بمبها؛ در کنار مواد منفجره (خرج اصلی) بصورت بلوکه های استوانه ای بطور منظم دوکی از میخ های دارت شکل و یا ساچمه های گرد و ریز و یا از دارت های قطور گلوله ای شکل (LAZY DOG) استفاده گردیده.

گلوله توپ میخ دار با سازوکار شارپنل. این گلوله پس از برخورد نوک آن (فیوز) به هدف یا قبل از برخورد(مجاورتی) موجب انفجار ماده حساس که از فیوز تا پایین گلوله آمده (نواری از ماده منفجره) موجب انفجار ماده منفجره پشت آن شده و با قدرت تمام بسته های دارت را به جلو و اطراف پرتاب میکند

گلوله توپ میخ دار با سازوکار شارپنل. این گلوله پس از برخورد نوک آن (فیوز) به هدف یا قبل از برخورد(مجاورتی) موجب انفجار ماده حساس که از فیوز تا پایین گلوله آمده (نواری از ماده منفجره) موجب انفجار ماده منفجره پشت آن شده و با قدرت تمام بسته های دارت را به جلو و اطراف پرتاب میکند

یک بسته دارت یا flechette درون بمبها

یک بسته دارت یا flechette درون بمبها

پس از انفجار این توپها و یا بمبها؛ این تیغ ها و میخ ها با سرعتی حتی بالاتر از فشنگ ها تا شعاع موثر ۱۰۰ متری (بسته به بالستیک و آئرودینامیک دارت) قابلیت سوراخ کردن؛ شکستگی های استخوان؛ بریدن و قطع اعضای بدن و… را دارند.

دارت های گلوله ای شکل درون بمب های خوشه ای لیزی داگ lazy dog

دارت های گلوله ای شکل درون بمب های خوشه ای لیزی داگ lazy dog

عمده استفاده از این تسلیحات در جنگ ویتنام بود که توسط بمبهای lazy dog دارت های گلوله ای شکل با پره های تیز عقبی؛ درر تعداد بالا پس از انفجار به قبل از رسیدن به زمین (فیوزمجاورتی) موجب تلفات بسیار بالای افراد منطقه بمباران شده میشد.

مهمات ترکشی زای یکپارچه:
از منظر اخلاقی استفاده انها در مناطق پرجمعیت غیرنظامی صحیح نمیباشد
این مهمات از ترکش های بیرونی استفاده نمیکنند و در حقیقت از بدنه خود گلوله توپ یا بمب بعنوان ترکش استفاده میشود. بدین صورت که سطح درونی یا بیرونی بدنه مهمات؛ بصورت مربع مربع شیار عمقی زده میگردد تا پس از انفجار به تکه های ریز تبدیل شود.
نمونه ای که اکثرا انرا مشاهده کرده اید ؛ نارنجکهای به اصطلاح ۴۰ تکه نظامی میباشد.

نارجک ترکش زا

نارنجک ترکش زا

 

 

ریز بمب مهمات خوشه ای ترکش زای روسی PTAB-2.5 به شیارهای روی بدنه دقت کنید. پس از انفجار بصورت ترکش در می ایند

ریز بمب مهمات خوشه ای ترکش زای روسی PTAB-2.5 به شیارهای روی بدنه دقت کنید. پس از انفجار بصورت ترکش در می ایند

 

سری بمهای خوشه ای ترکش زای PTAB 2.5 عمل نکرده روسی

سری بمهای خوشه ای ترکش زای PTAB 2.5 عمل نکرده روسی

مهمات فلز سنگین
نوع ممنوعیت: در منطق جنگی مجاز میباشد. در مناطق پرجمعیت شهری از نظر اخلاقی صحیح نمیباشد
همانطور که از اسم آن پیداست؛ در این مهمات مقدار ۲۰ درصد از مواد منفجره را پودرهای ناهمگن(بزرگ و کوچک که هم اندازه نباشند) فلزات سنگین (تنگستن و کبالت) تشکیل میدهد که پس از انفجار؛ بدلیل چگالی بالای فلزات و واکنش ناپذیری آنها؛ یک کره در حال انبساط حاوی پودر فلزی سنگین با سرعت بالا در می آید.
شعاع کشندگی این بمب نهایتا ۱۵ متر میباشد زیرا با افزایش فاصله؛ ذرات از هم دور میگردند و تجمع و تراکم آنها کم و کمتر میشود. در فواصل بیش از ۳۰ متر احتمال برخورد ترکشی فقط وجود دارد.
از معروفترین این بمبها میتوان به کلاهک DIME بمب های کم قطر ساخت ایالات متحده مانند GBU-39 را نام برد.

استفاده از جانداران بعنوان حامل مواد منفجره (Human bomb)

هر گونه استفاده از موجودات جاندار و زنده بعنوان حامل مواد منفجره طبق تمام اصول حقوق بشری ممنوع و دارای پیگردهای شدید بین المللی برای استفاده کنندگان از این موارد را در پی خواهد داشت.
بدون شک ام القرای این حرکات گروه در ابتدا از گروه تروریستی ارتش جمهوری خواه ایرلند (IRA) میباشد. متاسفانه در برخی از گروه ها مانند داعش و القاعده و برخی گروه ها که خود را مبارز میدانند، دیده شده به کودکان بمب و کمربند انفجاری بسته و برای انفجار به داخل نیروهای روبرو میفرستند. این در حالیست که استفاده از غیرنظامیان در جنگ حتی برای حامل پیام خبری بودن هم ممنوع میباشد.

نمونه ای از جلیقه انتحاری که چاشنی ها بصورت مدار سری بسته شدند

نمونه ای از جلیقه انتحاری که چاشنی ها بصورت مدار سری بسته شدند

از جمله این موارد شامل:
Proxy bomb (بستن موارد منفجره ریموت دار به بدن گروگان و اسرای جنگی) تا نیروهای نجات دهنده را از بین ببرند (شیوه رایج گروه تروریستی IRA )
انتحاری (افرادی که با اختیار خود کمربند انفجاری میبندد و یا با وسیله ای خود را به جایی میکوبد)
بستن بمب به دامها و حیوانات مانند پرندگان؛ موش و سگ و خر و غیره

25364_422


دیوار صوتی (Breaking the sound Barrier)

از توضیح علمی این پدیده به دلیل طولانی نشدن مقاله میگذریم و به این توضیح کوتاه بسنده کرده که برخی از ارتشها برای ایجاد رعب و وحشت؛ در ارتفاع بسیار پایین بالای شهرها بوسیله هواپیماهای جنگنده مبادرت به حرکت با سرعت فراصوت میکنند که این امر طبق پدیده فیزکی اثر تشدید ؛ امواج صورتی موتور جنگنده را تشدید و به امواج ضربه ای قدرتمند تبدیل میکند که صدایی شبیه به انفجار بمب ایجاد مینماید.

بخار آب هوای متراکم شده توسط امواج ضربه ای شکستن دیواره صوتی توسط سوپرهورنت. پس از رسیدن جنگنده به سرعت امواج صورتی؛ دیگر این امواج (تولید شده توسط موتور)نمیتوانند از هواپیما دور گردند و فرار کنند(بدلیل یکسان شدن سرعتشان با جنگنده) و در اطراف جنگنده باقی میمانند. امواج هم که پیاپی از سوی موتور تولید میشود به امواج قبلی اضافه میگرد و موجب تجمع و تشدید امواج شده که رفتار ضربه ای امواج بروز میکند و بصورت کوبه ای متوالی به اصراف پرتاب شده و بواسطه قدرت بالایشان رطوبت هوای اطراف هواپیما را فشرده کرده و بصورت ابر غلیظ دیده میشود

بخار آب هوای متراکم شده توسط امواج ضربه ای شکستن دیواره صوتی توسط سوپرهورنت. پس از رسیدن جنگنده به سرعت امواج صورتی؛ دیگر این امواج (تولید شده توسط موتور)نمیتوانند از هواپیما دور گردند و فرار کنند(بدلیل یکسان شدن سرعتشان با جنگنده) و در اطراف جنگنده باقی میمانند. امواج هم که پیاپی از سوی موتور تولید میشود به امواج قبلی اضافه میگرد و موجب تجمع و تشدید امواج شده که رفتار ضربه ای امواج بروز میکند و بصورت کوبه ای متوالی به اصراف پرتاب شده و بواسطه قدرت بالایشان رطوبت هوای اطراف هواپیما را فشرده کرده و بصورت ابر غلیظ دیده میشود

این امواج گاها موجب شکستن شیشه ها ؛ اسیب به پرده گوش کودکان و نوزادان و سالخوردگان میگردد.

سپر انسانی (Human shield)

نوع ممنوعیت: طبق بند چهارم کنوانسیون ژنو؛ استفاده از هر شکل وهر طیف سپر انسانی ممنوع میباشد

استفاده از افراد عادی و غیرنظامی بعنوان یک حائل برای ممانعت از حمله دشمن به خود و منصرف کردن آنها؛ عنوان کلی سپر انسانی میباشد که طیف وسیعی را شمل میشود. از گروگانگیری و همراه قراردادن اسرای جنگی در بین اردوگاه و یا تجمعات خودی تا پنهان شدن و سنگرگرفتن نیروها در میان منازل و خانه های شهری غیرنظامیان…
استفاده از سپر انسانی بیشتر مورد استفاده گروه های تروریستی و مبارز چریکی میباشد. چون این گروه ها توان مبارزه مستقیم با ارتش ها را ندارند (بدلیل نداشتن تجهیزات رزمی) و این خلاء تسلیحاتی خود را با پنهان شدن میان زن و بچه ها جبران میکنند تا دشمن هم از استفاده از تسلیحات (جنگنده و بالگردها و موشکها) منصرف گردد و کمی موازنه برقرار شود.
از نمونه های اخیر این موارد میتوان به جنگ ۲۰۰۸  غزه و ۲۰۰۶ لبنان  اشاره نمود.
از دیگر نمونه ها میتوان به نزاع در حال انجام موصل عراق اشاره نمود که گروه داعش با پنهان شدن و سنگر گرفتن بین مردم قصد توقف حملات هوایی امریکا و ائتلاف را دارد.
در کل از نظر اخلاقی نباید پای غیرنظامیان را به جنگ کشید (حتی درصورت رضایت خودشان) و اگر نمیتواند حریف دشمنش شود؛ یا صلح کند و زیر هرشروطی میگذارند برود یا اگر تاب نمی اورند؛ مردانه به بیرون از شهر بروند و با دشمن رودر رو  و سرافرازانه بجنگند.

استفاده از تسلیحات اخلالگر در سیستم برق در اطراف بیمارستانها

این گروه تسلیحات که شامل بمب های الیاف کربنی هستند و با انفجار و پخش این الیاف (قوی ترین رسانای طبیعت کربن میباشد) موجب اتصال جریان برق از کابل ها و سیستم های الکترونیک به زمین میگردند و به اصطلاح اتصالی و از کار افتادن سیستم های الکترونیک و خاموشی را در پی دارند.
گونه دیگر این بمبها حامل یک ژنراتور تولید پالس های قدرتمند آنی میباشد پالسهای الکتریکی قدرتمندی برای از بین بردن سیستم های خازنی بردهای الکتریکی القا میکند.
استفاده از این بمب ها در حاشیه و محدوده ای که موجب قطع برق بیمارستانها گردد؛ ممنوع میباشد.

لیزرها و پرتوهای کورکننده (Blinding Laser weapons)

ممنوعیت این دسته از تسلیحات؛ به موجب نقض اصل ضرورت صورت گرفته که در پروتکل چهارم کنوانسیون ژنو اختصاصا به این موارد پرداخته شده. هدف اصلی از منع این تسلیحات این است که درد و رنج کوری حتی پس از اتمام جنگ و نزاع گریبان سربازان را خواهد گرفت و این یعنی درد اضافی و بدون ضرورت

1214518899

مقصود از این تسلیحات؛ همه سلاح های لیزری میباشد که پرتوهای مضر و اسیب زننده به شبکه چشمی انسان تولید کند (Duzzler) که طیف گسترده ای را در برمیگیرد.
اولین استفاده مستقیم برای کور کردن توسط ناوهای انگلستان در جنگ فالکلند برای کور کردن خلبانان آرژانتینی بکار گرفته شد.
توضیح مکانیسم لیزرها بسیار گسترده و مفصل میباشد که از حوصله مقاله خارج است و فقط به دو نکته بسنده میکنم که این لیزرها به دو گونه شیمیایی و دیودی میباشد که نوع شیمیایی آن بر پایهء ترکیب هیدروژن و گاز کلر میباشد که با برانگیختگی مولکول هیدروژن؛ طیفی از فوتون ها و الکترونهای هم راستا آزاد میشود. در لیزرهای اپتیکال- الکترونیکی (Dazzler) هم بر پایه انرژی یک باتری نسبتا قوی و خازنها و یک عدسی پرتاب لیزر متناسب با ولتاژ باتری تعبیه میگردد
نمونه اسلحه هجومی سبک لیزری اختلال در بینایی SMU-100 Non Lethal Laser Rifle میباشد

f339bcfb

منبع کمکی

https://en.wikipedia.org/wiki/Convention_on_Certain_Conventional_Weapons

54+

کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

 • avatar
 • avatar
 • avatar
 • avatar
 • avatar
 • avatar

167 دیدگاه

 • سلام می خواستم بدونم که ماده( اسید کلریک) که در موشک بالستیک سوخت مایع استفاده می شود آیا جزو اکسید کننده ها هست یا سوخت اصلی موشک محسوب می شود؟

  • سلام. جزء اسیدی سوخت بعنوان اکسید کننده استفاده میشه منتها من کمتر شنیدم از اسید کلریک استفاده کنند. اکثرا از اسید نیتریک غلیظ یا همان دودکننده استفاده میکنند

 • سلام اقای رضاییمیخواستم بپرسم سیم تنگستن رنیوم چه مصارفی داره که اینقدر نایاب و گران است؟

  • سلام رنیوم خودش یک عنصر جداست و قیمت اون از طلا گران تره برای هر گرم ۱۵۰ هزار تومان. سیم تنگستن معمولی که توی لامپا میبینید مقاوم نیستن دیدید که با یک ضربه یا تکانه از وسط نصف میشه برای همین با رنیوم آلیاژ مفتولش میکنن که با یک تکانه چاک برنداره از وسط. استفاده از رنیومم دلیلش مقاوم به حرارت بالا و پوسیدگی و …. اونه و خلالی هم در رسانایی الکترون ها ایجاد نمیکنه. یکی از دلایل گران بودن موتور هواپیما همین عنصره چون یک بیستم وزن جنس موتور از همین عنصر مقاوم به حرارت گرانقیمت هست

 • انسان ها توی کشتن همدیگه به شکل عجیبی خوب عمل میکنن. خدا آخر عاقبت ما رو بخیر کنه

 • سلام خسته نباشید اقای رضایی همه مقاله های شما رو خوندم واقعا خسته نباشید سوال داشتم کلا گلوله های توپ یا خمپاره مثل گلوله های اچ ای از چه فلزی ساخته شدن بعدهم ایا در مرمی گلوله اسلحه جنگی از سرب استفاده میشه اگه استفاده میشه به چه دلیل از سرب استفاده میشه

  • سلام. متوجه بخش اول سوالتون نشدم از چه فلزی؟ منظورتون پوسته بمبه؟ اگه
   اونه که الیاژی چدن است اما اگر منظورتون ماده منفجره
   داخلشونه؛ کلا مواد HE  یا شدید الانفجار (High explosive)  به مواد
   منفجره ای که سرعت انفجارشون بین ۴۰۰۰ تا ۹۰۰۰ باشه رو میگن که شامل TNT  و
   rdx  و غیره میشه. در سرجنگی های قدیمی از ماده منفجره باینری
   (ترکیبی) کامپوزیت بی و در مهمات جدید از TEX  و comp
   A5 (ار دی ایکس و ۲ درصد اسید چرب استئارات) و اگر بخواهد اثرات ترموباریک و
   گوی اتش بیشتر باشد از H-6  استفاده میشود مانند MOAB….؛؛؛ دلیل استفاده از سرب در
   گلوله ها این است که سرب فلزی بسیار چکش خوار و شکل پذیری بالا تحت فشار
   هست که مناسب برای دستگاه پرس مرمی میباشد(روی سرب مرمی به همین دلیل که در
   اثر چرخش سرب تغیر شکل ندهد روکش برنجی روی ان میکشند) همچنین سرب فلز
   بسیار پایداری نصبت به دیگر فلزات در برابر پوسیدگی و خوردگی اکسید شدن است
   و به همین دلیل میبیند مرمی ها حتی صد سال هم ماندگاری دارد و هم اینکه
   فلزیست ارزان قیمت.

 • متشکرم بابت این مطلب سودمند و خواندنی.اما جسارتا یک سوال بیربط با موضوع دارم از اقای رضایی.در کامنتها خوندم که رشته تون شیمی کاربردی هست.میخواستم بپرسم این ماده ای که برای زاجکاری در قطعات اسلحه بکار برده میشه، تماسش با پوست مضره؟ ظاهرا قبل از آماده کردن کامل، با یک ماده بازی ترکیب میکنند تا از اسیدی بودنش کم بشه و کمتر پوست را دچار التهاب بکنه اما گهگاه باز هم پوست رو دچار خارش و سوزش میکنه(و حتی زخمهایی با سوراخهای ریز) سوالم مشخصا اینه که این اثر نامطلوب تماس با این مواد فقط در همین حد زخم و سوزش هست و نگران خطراتی در حد سرطان پوست نباشیم؟ ممنون میشم اگه اقای تارخ تایید کنند و پاسخ اقای رضایی رو ببینم

  • درود بر شما. فکر کنم شما در صنایع دفاع شاغلین. نمیخوام نگرانتون کنم ، اون ماده بازی که گفتیم سدیم هیدروکسید هستش. اگر بدون دستکش باهاش کار کنید بدون شک بعد یک مدت دچار اگزمای پوستی خواهید شد مثل دوست خود بنده که تو پارچین کار میکرد. اگزما بیماری هست که بر اثر مواد بازی قوی لایه شاخی پوست از بین میره بمدت و قارچ های سطح پوست از این ضعف استفاده و حمله میکنند. نشونه هاشم خارش و قرمز شدن دستها جلوی افتاب و خلاصه هزار بدبختی و کهیر و غیره. تا اخر عمرم باهاتون می‌مونه. کار با سدیم هیدروکسید و کلا مواد بازی مثل این میمونه شما روزی پنجاه بار دستتو با مواد شوینده قوی هی بشورید. چه بلایی سر پوستتون میاد؟ حتما حتما دستکش لاتکس باکیفیت سرکار دستتون کنید

 • آقای رضایی عزیزاولین بار بود که در بحثهای شما شرکت میکردم بخدا پشیمون شدم شماکه اهل فضل و دانشید آخه این چه برخوردیه که با مخاطب خودتون دارین مخاطبتون رو تخیلاتی و توهماتی و بی مطالعه و …میخونیدبرادر عزیز به مقاله شما انتقاد شد ، انتقاد هم نه ،، فقط یه پیشنهاد دادم ، گفتم بهتره از استفاده امریکا و اسراییل هم از مواد ممنوعه یه مثال میزدید همین …این که دلخوری نداره و نیازی به بیسواد و فلان و فلان  خوندن دیگران نیستفقط کافی بود بگید لطفا انتقاد نکنید نیازی هم نبود از کلمه لطفا هم استفاده کنین..  یا اینکه بگید اگه موردی به ذهنتون رسید فقط برا خودتون نگه دارید یا اینکه بگین تحمل نقد ندارین یا یه چیزی تو همین مایه هاواقعا متاسفم …

 • آقای رضایی عزیزسلاح میکروبی در یمن استفاده شده قرباندر روستای معادی و قوبره در استان مآربدر منطقه نهم در استان صنعا و و و …این تخیلات بنده نیست … به این میگن واقعیتالبته انتظار نداشته باشین که این اخبار و اطلاعات رو   در منابع خبری مورد علاقه شما  مثل  voaBbcFoxCnnمن و تو یا روزنامه هاارتص ببینید

 • اقای تارخ این بحث حقوق بشر امریکایی و روسی دیگه ی بحث کلیشه ای شد و سرمو درد اورد قربون دستت مقاله امروزو زودتر بذار بلکه ی فرجی شد و کارشناسای سایت بی خیال این پست شدن

 • آقای رضایی عزیزاگه تحمل انتقاد نداری زیر مقاله اضافه کن لطفا فقط تعریف و تمجید بفرماییدثانیا والله آمریکاییا خودشون دارن میگن ما زدیم روزنامه واشنگتون پست که مال پدر من نیست  سپتامبر ۲۰۱۶ با عکس و مدرک اعلام رسمی کرد که استفاده کردن ثالثا از رئیس جمهور تا وزیر و نماینده مجلس و فرماندهان نظامیشون دارن میگن ( همین الان دارن میگن ) با سلاح هسته ای تاسیسات اتمی ایران رو میزنیم 

 • یه مریضی داشتیم که فسفر سفید رو تو ازمایشگاه مدرسه بخاطر شوخی و متلک انداختن و سربه سر مربی ازمایشگاه و تو خیال خوش قایم باشک تو مشتش گرفته بود که دستش به طور فجیعی سوخته بود و خودم یادم میاد حدود ده دوازده سال پیش یک قطعه بسیار کوچک از فسفر سفید به اندازه یک سر گچ تخته سیاه رو معلم شیمی روی اسفالت مدرسه کشید که بلافاصله اتش گرفت و تا چند دقیقه که فقط یادمه مدت طولانی هم بود سوخت و دود داد

 • درود..با سپاس از آقای رضایی برای نوشتن چنین نوشتار نمونه و با ارزشی که بی گمان تا آنجایی که من در تارنماهای دیگر چنین نوشتاری به این میزان زیبا و همه کاره ندیدم بسیار سپاسگزارم که دانش من رو در این زمینه با تلاش و کوششتون بالا بردید ، تنها دلخوری که درباره این نوشتار ارزشمند داشتم این بود که خیلی خیلی بیش از اندازه واژگان عربی بکار بردید واژگانی که به سادگی میشه با واژه های فارسی جایگزین کرد، امیدوارم از گفته من دلخور نشید چون از خواندن این نوشتار بسیار شاد و خرسندم و امیدوارم برنامه‌های شما ادامه داشته باشه ، بسیار سپاسگزارم از تلاشتون سربلند باشید 

  • درود بر شما ممنون. دلخوری ندارد دیگر زبان ما ایرانی ها شده زبان ترکیبی ملتها. خلاصه همه چیز درش هست  عربی انگلیسی آذری و غیره.

 • سلام اقای تارخ اینجا شده مرکز جبهه گیری طرفداران دو بلوک چرا این شکلی شده. یا مثلا یکی سوال میپرسه اون یکی یا با حالت تمسخر جواب میده یا کلا ردش میکنه و فکر میکنه فقط سمت خودش درسته و برعکس. جالب اینجاست که اگر کسی حتی نویسنده مقاله یا خود حضرت عالی رو خطاب قرار داده و سوال کرده یکی دیگه پاسخ میده که گاهی دیدم همین موضوع و نحوه جواب دادن طرف سوم باعث دلخوری میشه مخصوصا برخی ها که انگار کلا بیکارن و منتظرن ببینن کی چی گفته سریعا جوابش بدن من خواهش میکنم یک طرفه به همه چیز نگاه نکنید یکی خیال میکنه صرفا روسیه و اون یکی خیال میکنه صرفا ایالات متحده از این کارا کرده. بس کنید این جریان کی بهتره کی بدتره رو اخرش یه جایی تاثیر بدی میگذاره بخدا

  • والا خودمم خسته شدم از این مسئله دوستان بلافاصله میخواهند جبهه گیری کنند بدون اینکه ببیند مقاله چیست و چه میگوید

   • والا جناب استاد تارخ روس پرست ها مشکل درست میکنن شما مقاله ناوشکن میداریم سریع میگن چرا برا روسیه رو نداشتیم مقاله تانک میداریم میگن چرا از غرب تعریف میکنین تایپیک مقایسه آبرامز با تی۹۰ کاربره کم مونده بود باهاتون دعوا کنه که چرا گفتین بصورت کلی آبرامز برتره مقاله آقای رضایی رو میگن چون فیلم از جنایات آمریکا پیدا نمیشه پس برا روسیه رو هم نباید بزارین ماشالله چقدر هم در چند سال اخیر طرفدارن روسیه زیاد شدن بابا جان همین روسیه به تمام قطعنامه های ایران ستیز رای مثبت داد من نمیدونم باید چیکار کنه با ایران که نکرده 

  • با عرض معذرت توصیه میکنم یه تاپیک جامع درمورد حقوق بشر مسایل دو بلوک و کی بهتره کی بدتره و مسایل سیاسی تاسیس بشه تا دوستانی که علاقه به این بحثای الکی و فقط اعصاب خورد کن دارن برن اونجا حسابی عقده هاشون روی هم دیگه خالی کنن الکی هم این پست بسیار جالب و کاملا نظامی رو با کامنت هایی که هیچ محتوایی جزمن درست میگم طرف مخالف کلا اشتباه میگه شلوغش نکنن. والا بخدا

   • اعرض معذرت خانم گلرو امیدوارم ناراحت نشید و دوم اینکه به صحبتم فکر کنید منظور من از اشخاصی که مدام تو سایت میگردن تا به کامنت یکی جواب بدن دقیقا شخص شما بودید.تو کامنتایی که قبلا گذاشتید نگاه کنید بیطرفانه روشون فکرکنید متوجه میشید گاهی صحبتای شما بسیار برنده گزنده و نیش دار بوده اگر کسی از جنایت های طرفی میگه منظورش این نیست که من موافق طرف دیگه هستم این دیدگاه رو کنار بگذارید حداقل یه دیدگاه اضافه هم در نظر بگیرید کسی عیب میذاره یعنی مخالفه و هرکسی حق داره نظری داشته باشه باورکنید من بیشتر از اینکه غرب پرست بشونم روس پرست شنیدم چندبارش از سمت شما بوده یا خیلی جاهای دیگه که دخالت بی مورد باعث شده دلخوری پیش بیاد.کنار بگذارید نیش و کنایه رو. جایی دیدم که مقام روس گفته بود این درخواست فروش سلاح از طرف ایرانی ها زیاده ما یک کشور جهان سومی هستیم و برای دفاع حتما باید سلاح های به روز خریداری کنیم که همه اینکار میکنن اما جالبترین بخش اینجا بود که گفتید:باز دم مشاور عمو پوتین گرم که گفته درخواست زیاده نگفته التماس میکنن. با خودم گفتم دقیقا چه دیدگاهی باعث میشه که یکنفر از این مملکت برای تجهیز ارتشی که داره ازش دفاع میکنه لفظ التماس رو بکار میبره من یه پزشکم هیچ سروکاری با نیروهای نظامی نداشتم که بخواید بگید نون خور این ارگان هاست که داره دفاع میکنه اما به نظرم اگر حتی یکی از سلول های بدنم از کشوری باشه برای تجهیزش برای دفاع از ناموسش لفظ التماس رو بکار نمیبرم من نمیدونم اگر یکی از اشخاص نظامی این رو ببینه چه حسی بهش میده ولی حس خودم رو میتونم بگم فوق العاده ناراحت شدم اون شخص که دیگه جای خود داره.یا با نیش میگید تا زمانی که روسیه حق وتو داره تو دنیا منشور حقوق بشر اجرا نمیشه بعد تیکه میندازی که فلانی که داره از ایالات متحده بد میگه شرق پرسته. اول از خودتون شروع کنید لطفا.حالا منم متهم به شرق و غرب پرستی نکنید من خداپرستم! ودنبال منافع ملی از این بحث ها مخصوصا در این سایت که براش زحمت زیادی کشیده شده و ربطی هم به موضوع نداره متنفرم.

 • مین های جهنده هم ممنوعیت دارند؟ توی بازی کال آف هم بود که حدود یک متر از  زمین جهش میکرد و بعدش هم میترکید.

  • بله مین های جهنده هم در دسته مینهای ضد نفر محسوب میشوند و اتفاقا خطرناکترین نوع آنهم هست که مستقیما کمر به بالا را هدف قرار میدهد

 • تمام کشور های دارای حق وتو همینن تا وقتی ۵ تا کشور تافته جدا بافته هستند همینه اونا این رو وتو می کنند طرف مقابل هم همین برخورد رو می کنه البته بنظر من هرگز نباید وقفه در جنگ با داعش بیافتد باید بدون گپ کار رو پیش برد 

 • سلام، اشتباه می فرمایید تا وقتی چیزی به اسم “حق وتو” وجود داره هیچ گونه منشور سازمان ملل قابل اجرا نخواهد بود نه تا وقتی “کشورهایی مثل روسیه از حق وتو در سازمان ملل برخوردارند” آمریکا هم کم از حق وتوش علیه قطعنامه هایی که بر علیه اسرائیل صادر شده استفاده نکرده.

  • ۵۰ …۶۰ ساله که همه رو وتو کردهاگه موردی هست که آمریکا وت نکرده بگید ما هم بدونیم 

 • اره دقیقا همونطور که آمریکا  تا حالا  تمام نشستها و قطعنامه های علیه اسراییل رو بدون استثنا وتو کرده  لطفا توجه کنید .. بدون استثنا وتو کرده… همه رو وتو کرده… حالا اوناییکه یه خط در میون فرانسه و انگلستان و چین وتو کردن بماند

 • با سلام خدمت جناب تارخ، خواستم بگم تو این مقاله استفاده روسیه از بمب های آتس زا، استفاده بمب های بشکه ای در سوریه و سپر انسانی در جنگ لبنان و غزه آورده شده ولی مثلا استفاده آمریکا از فسفر سفید در جنگ ۲۰۰۴ عراق، استفاده اسرائیل رفیق جون جونی آمریکا از فسفر سفید در جنگ ۲۰۰۸ غزه و ۲۰۰۶ لبنان و استفاده عربستان او یکی رفیق جون جونی آمریکا از فسفر سفید ساخت خود آمریکا تو جنگ یمن هیچی آورده نشده.             من نه طرفدار روسیه ام نه طرفدار آمریکا ولی تو این مملکت بعضی ها برا آمریکا و رفقا غش و ضعف می رن و تو سایتای خبری دارن ۲۴ ساعته مرگ بر روسیه میگن بعضی ها هم دارن برا روسیه و رفقا غش و ضعف می رن و  ۲۴ ساعته مرگ بر آمریکا میگن ولی گویا کسی متوجه نیست اینا همشون سر و ته یه کرباسن و همه شون به فکر نفوذ و منافع خودشونن. با هر دو گروه خیلی بحث کردم ولی حقیقتش اون دسته از دوستان که فکر می کنن آمریکا به فکر حقوق بشر و گسترش دموکراسی تو جهانه و اصلا قبول ندارن حقوق بشر و دموکراسی بهونه شونه رو اصلا نمی شه قانع کرد که همه این بازی هایی که آمریکا راه انداخته سر منافع خودشه (مثلا همین بازی های دموکراسی و حقوق بشر رو برا عربستان که متحد خودشه را نمی اندازه ولی برا ما ۲۴ ساعت روز ۷ روز هفته دلواپس حقوق اولیه مونه انقدر که از فکر و نگرانی برای حقوق ما شبا کارکنان کاخ سفید و کنگره خواب ندارن زبون بسته ها).              اینا رو گفتم که بگم بد نبود از کارای دار و دسته آمریکا هم اینایی که گفتم رو می گذاشتین تا دوستانی که فکر می کنن بلوک غرب خیلی جوانمردانه می جنگه و بلوک شرقیا مرام در جنگ ندارن یه ذره در معرض افکار و شواهد مخالف تفکر خودشون قرار بگیرن تا فکر نکنن تو جنگ مثلا با بلوک غرب حلوا خیرات می کنن و مثلا تو جنگ علیه ما اگه پاش بیفته و آمریکا افسانه شکست ناپذیریش رو در خطر ببینه مثلا از بمب ها اتمی تاکتیکی بر علیه ما استفاده می کنه همونطور که همین الآن هم بحث هر روزه ژنرال ها و سیاست مداراشونه و به قول خود آمریکایی ها “Nuke ’em all”          چند تا لینک درباره این چیزایی که گفتم میزارم خودتون اگه زبانتون خوبه بخونین

  • نویسنده مقاله نمونه های اورده ملی من هیچ وقت نفمهیدم چرا ایرانها به جای درک مسئله از نظر فنی دنبال گرفتن مچ اینو و اون هستند ..شما مقاله بخون چیکار به این دارید کی کجا چه کرده… تا دیروز خوانندگام این مقاله فکر میکردند استفاده از اورانیوم ممنوع است ولی الان میدونن نیست.. این ان چیزی که قرار شما درک کنید نه اینکه بیایم لیستی از خوشایندهای هر کسی بگذاریم

   • اجتنبوا من مواضع التهم. بالاخره نبرد بین شرق و غرب در جنگاوران دست کمی از دوران جنگ سرد نداره. اونوقت اگه جنگاوران هم بخواد یه طرفه به قاضی بره یکم چیزه دیگه …!به نظرم این انتقاد وارده.

    • ما هرگز طرف کسی نگرفتیم نویسنده مقاله هم از جنگاوران و یا خواننده گان پول نمیگیرد بنده خدا لطف کرده نشسته مقاله نوشته و طرف کسیم نگرفته حالا ببینم برخی دوستان میتونن پشیمونش کنن دیگه ادامه نده

   • جناب تارخ با تمام احترامی که برای شما و نویسنده و وقتی که نویسنده صرف این مقاله کرده قائلم باید بگم در این مقاله دو بحث هست یکی اینکه قوانین بین المللی چیه (بقول شما مسئله فنی) یکی هم موارد نقض این قوانین بین المللی توسط کشور های مختلف (بقول شما کی کجا چه کرده) اگر بنا بر بررسی مسائل فنی بود می شود فقط قوانین بین المللی رو نوشت خواننده بعد از خواندن این مقاله خودش قادر به تشخیص کی چیکار کرده و نمونه یابی خواهد بود اگر بنا بر بررسی قوانین و موارد نقض آنها با هم بود که من گفتم موارد نقض این قوانین توسط دار و دسته روسیه (بقول دوستان بلوک شرق) بررسی شد باید موارد نقض این قوانین توسط دار و دسته آمریکا (بلوک غرب) هم بررسی می شد که یه وقت کسانی که اطلاع ندارن فکر نکنن بلوک غرب خیلی مردانه می جنگه. حالا اینکه دوستان فکز می کنن بلوک شرق از همون اول هم ناجوانمردانه می جنگیده و بلوک غرب مثل فرشته ها می جنگن یا مشکل اجرا نشدن درست قوانین بین المللی حق وتوی روسیه است نه وجود چیزی به نام حق وتو تقصیر منه؟؟؟ یا مثلا به نظر شما اینکه چین یکی از بزرگترین تولید کننده های فسفر سفیده با اینکه تا بحال از اون استفاده نکرده به موضوع به اندازه کافی ربط داشت ولی مثلا استفاده اسرائیل از فسفر سفید بر علیه غیر نظامیان در غزه به اندازه کافی به بحث مرتبط نبود؟؟؟

   • سلام. آقای تارخ! ظاهرا نتونستم درست منظورم برسونم. از اونجایی سرتون خیلی شلوغه به یه عذرخواهی اکتفا میکنم بحثو کشش نمیدم. البته من هیچوقت خودمو قاطی این بحثا نمیکردم. به قول شما همیشه جنبه فنی رو در نظر میگرم.

    • نه متوجه شدم ولی وقتی لازم باشد برای نمونه از پنچشنبه تا دوشنبه به ۷۰۰ کامنت جواب بدی و تائید کنی به شکل اتوماتیک اصلا دیگه حوصله بحث نداری

   • در جواب amir shahriari : آقای شهریاری نمیدونم شما مقالات قبلی بنده رو خواندید یا نه. کلا تز نوشتن من بر مبنای حرف تازه داشتن و نو بودن مطلب است و تقریبا ۷۰ درصد مطالب برای خوانندگان جدید است. آقای شهریاری چیزی رو شما خودت به من میگی رو اگر من در مقاله بیاورم بنظرتون تکرار مکررات نیست؟ اصلا چه سودی دارد چیزی که شما میدانید رو یکبار دیگر من بازگو کنم؟ برعکس سایتای دیگه که کارشان گفتن حرفای تکراری و کپی پیست از همدیگر است؛ اینجا حرفای نو زده میشه که خوانندگان چیز جدید یاد بگیرند. حال بنده چین رو بعنوان بزرگترین سازنده فسفر سفید اعلام کردم (همه سفر سلاح نمیشود و برای این است که چین بزرگترین صادرکننده مواد محترقه و اتش بازی است) چون خیلی دوستان فکر میکردد امریکا یا المان (مرک) بزرگترین تولید فسفر سفید را دارد. قصدم این بود حرف تازه باشد تا بر اطلاعات جمعی اضافه گردد نه حرفهای تکراری که در هزار سایت دیگر زده شده

   • اقای تارخ شما قاضی خدا وکیلی حرف دو طرف را بشنو بعد قضاوت کن.شما میگی مثال قبول بر منکرش..اما این شخص مسعود رضای نوشته(نمونش روسیه که در مقابل چشم میلیاردها انسان بمب ممنوعه استفاده میکنه)جوری نوشته انگار روسیه داره جنایت میکنه در برابر چشم انسان ها و همه باید علهش موضع بگیرن این جانبه دارنه است.چطور این میلیاردها انسان جشم خود را روی جنایت ال سعود در یمن بسته اند ولی باید با توجه به لحن گفتاری رضایی علیه روسیه موضع بگیرن.روسیه این بمب هارو بر سر کی میریزه و براز پشتیبانی از کی از سپاه ما که دارن با داعش میجنگن.قبول کنید مثال او کاملا مشخص و اشکارا ضد روسی است بدون اینکه در نظر بگیره داره علیه داعش استفاده میشه و در حمایت از ما و مقاوت بابا ما تا الان ۱۸میلیارد دلار در سوریه هزینه کردیم که یکی بیاد چی بگم..

   • سلام . جناب تارخ در مقاله ی فنی ای همانند این باید در ابتدا اصول حرفه ای رعایت و به جان کلام پرداخته شود. نباید به حواشی غیر ضروری پرداخت زیرا ممکن است این مقاله را کپی و در جای دیگر بکار گیرند که شاید در آنجا لازم نباشد ذهن خواننده را درگیر چنین امور جهت گیرانه ای کرد و یا همه را از مکنونات قلبی و علایق شخصی نگارنده آگاهانید…دست کم جای اینگونه مسائل در بخش نظرات است نه لابه لای متن اصلی .مانند مقاله های خودتان که با اینکه خوانندگان همیشگی مطالبتان تا حدودی با علایق و سلایق شما آشنا هستند ولی رعایت اصل بیطرفی در مقاله هایتان همواره آشکار است…البته این همه چیزی از زحمات آقای رضایی کم نمیکند که دیگر مقاله های ایشان به راستی از کیفیت خوبی برخوردارند و به شخصه سطح علمی بنده را ارتقاء داده اند….زیبنده تر بود که از اظهار نظر شخصی در مقاله به ویژه با توجه به حساسیت های موجود پرهیز میفرمودند…باز هم از زحمات شما سپاسگزاریم

   • جناب شیخ تلویزیون شما که به اندازه کافی جنایات عربستان رو نشون میده بازم کمبود دارین؟

   • خانوم گلرو صحبت من اینه  که واقعیات اینقد واضح و روشنه که فقط یه کم واقع بینی و انصاف میخواد همینشما که راحت میشینی و سریال اسپارتاکوس رومیبینی با صحنه جنایت و آدم کشی داعش و عربستان و اسراییل نباید مشکل داشته باشی

  • سلام. آقای شهریاری ببینید بنده برای اینکه مقاله رو باکیفیت تر کنم مجبورم از تصاویر و فیلمهای واقعی استفاده کنم درست؟ حال وقتی خود روسیه انقدر تابلو از این تسلیحات استفاده میکند که فیلم و عکسش همجا پخش شده بنده بروم از کجا پس عکس و فیلم بدست بیاورم؟ الان شما دنیارم بگردید نمیتوانید یک فیلم یا عکس از مواد اتشزا (ترمایت) پیدا کنید که کشوری استفاده کرده بجز روسیه یا فیلم استفاده از مهمات خوشه ای. شما یک فیلم از عربستان نمیتوانید پیدا کنید که خودش را تابلو کند. بنده هم با روسیه پدرکشتگی که ندارم ؛ هر جا عکس و فیلم بدردبخور برایم وجود داشته باشد همان را قرار میدهم چون اگر بخواهم برای مصلحت از فیلم و عکسه بگذرم که کیفیت مقاله پایین می آید. کلام آخر: جنگاوران یک سایت تماما تخصصی میباشد (نظیرش رو در ایران ندارید یک سر و گردن از همه میلیتاریها بالاتر است بی اغراق) پس جای مماشات نیست که بگوییم خب حالا که از عربستان فیلم وجود ندارد پس از بلوک شرقم فیلم نمیزارم برای مصلحت. دیگر جنگاوران بنظرتان با این تفکر به این جایگاه میرسید؟

   • والله تلویزیون ما هر وقت  روشن میشه  بمباران با سلاح های ممنوعه عربستان و اسراییل رو نشون میده ( جرقه های بزرگ که شراره های کوچیکتری رو پخش میکنه )    تلویزیون شما  رو نمیدونم …..سرچ گو گل نمیخواد فقط کافیه تلویزیونو روشن کنی…

   • عربستان عزیز ام القرای اسلام مادر بدکار داعش و القاعده هم که روی همه جنایتکارها رو سفیدکرده تو  جنگ اخیرش علیه مردم و کشور یمن بطور گسترده از سلاحهای ممنوعه استفاده کرده و د اره میکنه نمیدونم چرا اساتیدمیگن استفاده نکرده… هم بمبهای خوشه ای و هم میکروبی … اینهمه عکس و فیلم رو نمیشه انکار کرد

   • در جواب شیخ: بمب میکروبی؟!!!!!!!! یکم دقت کنید شاید بمب اتمی هیدروژنی چیزی نزدن؟؟؟؟  برادر شما یک تنه مرزهای اغراق رو کیلومترها جابجا کردید صدا و سیما باید پیش شما تلمذ کند ماشالا. شما یک عکس یا فیلم از مواد فسفری در یمن به بنده نشان بده جایزه پیش من داری

 • آقای رضایی در مورد ترمایت و استفاده از اون مثال روسیه ر در جنگ با تروریستها رو گفتید … ای کاش در مورد فسفر سفید هم مثالیمیزدید  مثلا اسراییل چند صد تن  این ماده رو روی  زن و کودکان غزه ای ریخت …

   • سلام بچشم فهوای علمی اقامسعود یعنی چی شما هرچی خواستی بگی اونوقت ما بفهوای علمی توجه کنیم شاید بند به اندازهی شمازبان یاشیمی بلدنباشم اما همون سنگ اورانیومی که تو معدنه هم تشعشع داره نمیخوام وارد بحث بیفایده بشم  همه موادرادیواکتیو نیمه عمر دارن دارن که توی هراندازه اندکی هم خطرناک هستن این گلولهای اورانیومی کهبرضد تاسیسات و ادوات استفاده شدن بصورتذرات نانو توی هوا پخش شدن وباتنفس مردم اون کشورارودچارانواع سرطانومریضی کردن شاید حالابگی دچارتوهم توطیه شدی  اماموسسات تحقیقاتی کشورهای موردهجمه بعدازسالها نتایج تحقیقات خودشونو ارایه کردن کشورهای بالکان که از خودشون هستن بهشون رحم نکردن درضمن این کنوانسیونهارو ابقدرتهای شرق وغرب خودشون نوشتن بضرر خودشوکار نمیکن اینکه توی هر خونه ای سرطانی هست شایدتوی تهرون شما اینجوری باشه اماتوی مازندران ماهمه پهلوونندسرطانی خیلی کمه توی غزه ولبنان هم مردم تحت سختترین تحریمها هستن وبصورت ظالمانه ی از کمترین امکانات هم محرومن حالاشما هی بگو مردونه نمیجنگن لای مردم  قایم میشن درضمن سناریوی موادمنفجره ی گوسفندی  خیلی باحال بود در ضمن ممنون از اینکه جواب منو درج میکنید

    • داداش یه جوری میگی توی مازندران شما همه پهلوونند پس سرطان نمی گیرند… واینا رو به هم ربط میدی انگار هرکی دچار سرطان شده معتادی چیزی بوده؟؟؟ شما که خودتو اسوه ی اخلاق میدونی چرا درباره تهرانی ها اینقدر بدبینی؟؟؟ کجای مقاله اسمی از گوسفند برده شده که واسه شما جالب بوده؟

 • سلام … بسیار ممنون جناب رضایی بابت مقالتون … تو این روز ها که تو مملکت اکثرا فقط مطالب بقیه رو تو تلگرام و دیگر شبکه های اجتماعی بدون تحقیق درباره منبع اون ها یا صحت مطالب بدون هیچ فکری به اشتراک میگذارن و در شرایطی که ما دچار بحران تولید محتوا در کشور هستیم وجود چنین مقالات و مطالبی بسیار با ارزش هست … ممنون بابت زحمتتون

 • سلام آقای تارخ از پهپاد ترن شرکت نورثروپ گرومن توی طرح دارپا اطلاعی دارید که یک پهپاد عمودپروازه هست که دو سری ملخ داره خلاف جهت هم میچرخه مثل کاموف و مثلا هلیکوپتر میره بالا و بعد برمیگرده مثل هواپیمای توبوپراپ میره و بدنش هم شکل عجیبی داره که از دو مثلث باریک کوچیک و بزرگ متقاطع درست شده. http://www.shahrekhabar.com/science/148095972060579ساخته شده یا طرح گرافیکی هست؟ در آینده مطلبشو میزارید؟

   • سلام یه سوال نامربوط ایا میشه از یه تعداد پهپاد مثل یه گله گرگ استفاده کرد  که هرکدوم یه وظیفه ی داشته باشن البته پهپادهای مختلف یکی زمینو پایش کنه یکی اسمون وهمینطوروظایف مختلف بااین ضعفی که توی اسمون داریم وباقدرتی که ازپهپادهامون سراغ دارم براحتی میشه باهوش مصنوعی ویک نرمافزارقوی که اونهارو باهم لینک بکنه واقعا اینکارو کرد باتشکر ازجوابتون به این سوال بی ربط بنده 

   • جناب تارخ منظوربنده هم درنقش دفاع بود وگرنه ماکه کاری بکار کسی نداریم بخاطراینکه انواع پهپادرا میتوانبرای کارخاص برنامه ریزی کرد همانطور که میدونید هرپهپاد یک رباط پرندست مثلا یکیو رادار کنیم یکیو حامل موشک وبمب  البتهدرتعدادزیاد ودر موقع هجوم هوایی دشمن مثلا…چون این پهپادهامداومت پروازی بالایی ‌دارند وقیمتشان درمقایسه باپدافندای روسی خیلی کمتراست 

    • سلام
     ما اصلا پهپاد شکاری در سطح جهان نداریم . پهپادی که مسلح به رادار پیشرفته و سلاح مدرن باشد ..چنین پهپادی با جت باشد و توان حمل بار زیادی داشته باشد و تا حدی هوشمند که در نهایت هم خیلی فرقی از نظر قیمتی با یک شکاری نمیکند

   • سلام اقا تارخ ببخشیدکه بحثرو کشش دادم امابنده به بحث پهپادها خیلی علاقمندم شما به پهپادهای اولیه نگاه کنید ،اسباب بازی بودند اماالان گلوبال هاوک داریم خودمون هم فطرس وشاهد داریماگه بجای اینهمه کارپراکنده بیایم بصورت متمرکز رواین مورد کارکنیم موتور موشک هم که داریم  پیستونی هم تادلتون بخاد  حتاوداومت پروازی سی ساعته شماببینید اونوریا میان یه فکرابتداییرو پرپرورش میدن  اخرش میشه xb47 ماهم که توی این زمینه خیلی عقب نیستیم وتنها تسلیحاتمون که داره توی جنگهای خارجی موفق عمل میکنه پهپادمونه (بغیراز موشک)شاید بشه اول بعنان دفاع نقطه ای وبعد گسترشش بدیم (والا)خیلی بده که این کشورهایی که جمعیتشون توی ورزشگاه ازادی جا میشه برای ما با تسحیلات نظامیشون قدرتنمایی بکنن

 • سلام آقای تارخ آیا در حال حاظر در ایران بمب هایی مثل ناپالم و تریموباریک و فسفری ساخته میشه یا نه و در ایران موجود هست؟

   • البته تو جنگ عراق علیه ایران تعدادی  از نیروهای بعثی بعلت وزش باد مخالف و امداد غیبی ( خخخخ ) شیمیایی شدن

   • در زمان طاعوت همراه هواپیماهای وارداتی تعدادی بمب ناپالم هم خریدار ی شدواگه اشتباه نکنم در بمباران پالایشگاه های عراق بکار گرفته شدهاگه اشتباه میکنم لطفا اصلاح کنید

   • اونزمان برمیگرده به زمان بنی صدر…. عمر مفید ناپالم نهاین ۱۲ تا ۱۵ ساله بعدش پلی استیرن مواد خودشو از دست میده و بلافایدس باید قبل فاسد شدن تو مانور مصرف کنند. تا الان مگر ناپالم میماند

    • سلام . در اواخر جنگ حتی توسط تامکت حمل و استفاده شد.به گفته اساتید سابق بنده ازقضا کلی هم ترکیب موفقی بوده

 • سلام آقای تارخ آیا ایران در خفا امکان داره که روی سلاح های شیمیایی و میکروبی و … تحقیق و بررسی کنه و روشهای ساخت و نگهداری و بهره برداری رو کشف کنه (منظورم تولید نیست)؟

 •  

  آقای رضائی شما داری یکطرفه قضاوت می کنی این گروههای وحشی وهابی
  مخالف دولت سوریه هستند که با
   سنگر گرفتن در وسط شهرها و سپر کردن مردم جنگ را به داخل شهرها منتقل
  کردند و به مردم اجازه خروج از این
   مناطق رو نمی دن نمونه اش هم قضیه حلب هستش که با اینکه چندین بار
  اعلام آتش بس شد تا غیرنظامیان از حلب خارج بشن ولی گروههای مسلح مانع شدند نمونه
  اش تظاهرات مردم شرق حلب برای خروج از این مناطق بود که با
  تیراندازی گروههای مسلح ۱۷ نفر کشته شدند این هم لینک خبر   http://fa.alalam.ir/news/1886928 بعد همین کشورهای غربی به
  شدت از این گروههای وحشی در حلب و سایر مناطق سوریه به شدت حمایت رسانه ای و
  تسلیحاتی می کنند و حتی به تهدید دولت سوریه و روسیه می پردازند توی کشور سوریه
  همین گروهای مورد حمایت آمریکا حمله شیمیایی می کنند بعد به پشتیبانی الجیزه قطر و
  العربیه و رسانه های غربی اون رو به گردن دولت سوریه می اندازند در حالی که تمام
  تسلیحات شیمیایی دولت سوریه توسط سازمان ملل منهدم شده و این هم لیستی از بخشی از جنایات
  گروههای مورد حمایت آمریکا و ترکیه و کشورهای غربی و قطر و عربستان

  http://presstv.com/DetailFa/2016/07/29/477491/Takfiri-militants-prevent-civilians-escape-Syria-Aleppo-humanitarian-corridors

  http://sobbekheir.com/news/13-کشته-و-زخمی-در-حمله-شورشیان-تکفیری-به-مدرسه‌ای-در-حلب

   

  http://www.presstv.ir/DetailFa/2016/07/20/476119/Syria-Nour-alDin-alZinki-Aleppo-Handarat

  http://www.jamnews.ir/detail/News/218639

  http://www.akharinnews.com/گوشه-و-کنار/item/24597-همه-جنایت-های-وحشتناک-در-سوریه-تصاویر-۱۸٫html

  http://donya-e-hoghough.com/گروههای-مسلح-در-سوریه-مرتکب-جنایت-جنگی/

   • نه خیر اما دوستان طبق معمول اینجا رو با مشرق نیوز اشتباه گرفتن تصمیم گرفتن روشن گری داشته باشن

   • دوست عزیز توی نت کلی سایت فارسی هست که جنایات دشمنان رو میذاره تهشم کلی  مقالاتشونم کلی شعار میده و مرگ براین و آن میگه. شما هم اینقدر نیازی نیست با حرارت از بشار اسد دنبال کنی چون بنده خودم به عنوان کسی که تو عرصه خبر کارکرده از سال ۲۰۱۱ دقیقا تحولات  سوریه رو دنبال کردم. موقعی که قیام مردم سوریه شروع شد دست کم تا یک سال و نیم یه قیام مردمی بود اما همین دولت قانونی سوریه که شما اینقدر سفت و سخت ازش طرفداری می کنی با ترکیبی از سلاح های مختلف جنگی و همون بمب های بشکه ایی از مردم عادی پذیرایی کرد. این وضعیتی که امروز توی  سوریه می بینیم نتیجه برخورد احمقانه دولت سوریه با یه قیام مردمی ساده بود. شما سعی کن برای درک بهتر وقایع این کشور اتفاقات شو از سال ۲۰۱۱ دنبال کنی نه از ۲۰۱۴ و ظهور داعش توی این کشور. اصولا نه اسد و نه مخالفانش به نظر من صلاحیت اداره سوریه رو ندارن

  • دوست عزیز  زمانی که بمب شیمیایی توی سوریه استفاده شد مخالفان اسد غیراز تانک هیچ سلاح سنگینی نداشتن. اصولا پرتاب بمب های شیمیایی نیاز به یه سری امکانات خاص داره که زمانی که اون حملات صورت گرفت فقط در اختیار سوریه بود. دوم اینکه بشار اسد هم همچین بر اساس موازین حقوق بشری نجنگیده نمونه اش پرتاب بمب های بشکه ایی اونم به وفور که کلی هم فیلم و مدرک توی نت ازش موجوده. کاملا مشخصه که هلی کوپترهای ارتش سوریه دارن این بشکه های پرازز مواد منفجره رو پرتاب می کنن توی مناطق مسکونی. البته توی سوریه دو طرف هر کاری دلشون می خواد می کنن اما شما  نیازی نیس اینقدر با حرارت از یه طرف دعوا حمایت کنی و طرف مقابل رو بکوبی

   • خانم
    AVA-8689

    چرا نباید از دولت لائیک و قانونی دولت سوریه حمایت نکنم دولت لائیک و قانونی سوریه بهتره یا یه مشت اسلام گرای وحشی که تنها هدفشون اجرای قوانین قطع دست و پا و شلاق زدنه این از طنز تاریخه که جمهوری اسلامی پشت یک دولت لائیک قرار گرفته حالا بر اساس منافعش و یا چیز دیگه کلا رسانه پرقدرت هر کشوری ضامن اجرای سیاست های اون کشور هست و هیچ رسانه ای بی طرف نیست و کشورهای غربی مدام بر طبل مخالفت با دولت سوریه می پردازند و همه این رسانه های غربی در قبال جنایت های گروههای مخالف دولت سوریه سکوت اختیار کردند ایا این رسانه های غربی سربریدن خلبان بالگرد سوریه رو که مشغول کمک رسانی به شهرهای نبل و الزهرا بود رو به تصویر کشیدند ایا این رسانه های غربی محاصره شدن دو ساله این دو شهر رو پوشش دادند گروههای که این دو شهر رو محاصره کردند وعده داده بودند در صورت پیروزی تمام مردان شیعه رو به دلیل ارتداد اعدام و زنانشان را به بردگی بگیرند من مجبور شدم از منابع داخلی برای بیان جنایات این گروهها استفاده کنم چون این اخبار توی   bbc.cnn.Fox News پیدا نمی کنید در مورد بمباران با بشکه های انفجاری در داخل شهرها وقتی که اونها  توی ساختمان سنگر گرفتند طبیعی هست که دولت سوریه خمله می کنه و ممکنه یه عده ای غیرنظامی در اون اطرف کشته و زخمی بشن اما شما جایی دیدید که با بمباران کور ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر رو یکجا بکشن و رسانه های حامیشون همین طور سکوت کنند ولی در یمن عربستان مراسم عزاداری رو بمباران میکنه و ۳۰۰ نفر کشته میشن ولی خبری از حقوق بشر نیست اون هم حقوق بشری که عربستان ریاست اون رو داره و عربستان تنها کشوری در جهان هستش که قانون قرون وسطایی قطع سر  در اون اجرا میشه

   • جناب احمد ۲۱۲ کدام دولت قانونی اصلا کدام قانونی میگه ریس جمهور که مرد پسرش باید بشه رییس جمهوری ؟خخخ هر رییس جمهوری چهار سال رییس جمهور الا برا سوریه که مادام العمر هرچند مرحوم پدرش هم همچین مردمی و قانونی نبود و با کوتا شده رییس جمهور خود خوانده 

   • خانم مینا گلرو دولت بشار اسد تنها دولت قانونی شناخته شده سوریه توسط سازمان ملل متحده و آمریکا و بقیه دولت های غربی هم اینو می دونن به همین خاطر نیروی نظامی تو سوریه پیاده نمی کنن چون عواقب شدید حقوقی براشون داره(فقط گفتم بدونید)

   • چند تا منبع بی طرف و قابل استناد برا دوستانhttps://www.theguardian.com/world/2012/sep/17/syrian-rebels-accused-war-crimeshttp://www.huffingtonpost.com/david-bromwich/syria-the-times-and-myste_b_8236164.htmlhttps://www.washingtonpost.com/world/national-security/fearing-abandonment-by-trump-cia-backed-rebels-in-syria-mull-alternatives/2016/12/03/50419594-b8c1-11e6-a677-b608fbb3aaf6_story.html?utm_term=.6727a8d958d2http://www.bbc.com/news/world-middle-east-36835678https://en.wikipedia.org/wiki/Human_rights_violations_during_the_Syrian_Civil_War#Armed_opposition_fighters_and_other_jihadist_groups

 • هیچگاه شکستن دیوار صوتی موجب شکستن شیشه ها نمی شود این موضوع توسط یک فیلم علمی در تلویزیون مورد بررسی قرار گرفت و رد شد شبکه ۴ پخش کرد

  • جناب تارخ شبکه من….چند وقت پیش فیلم نجات سرجوخه رایان رو از نظر نظامی بررسی میکرد یک مطلب خیلی جالب بود میگفت علیرغم اینکه در فیلم نشون میداد سربازانی که در زیر آب هدف گلوله قرار می‌گرفتند گلوله زمانیکه به آب اصابت میکنه حتی ۵متر هم در آب جلو نمیره و حتی با یک آزمایش علمی هم نشون داد و یک گلوله تو یک ظرف آب شلیک کرد گلوله سریع سرد و از حرکت باز ایستاد

  • دوست عزیز. من در دوران جنگ در یکی از شهرهایی غربی کشور زندگی می کردم. سال ۱۳۶۲  دبستان بودم.عراق تازه میگ‌۲۵ گرفته بود به گمانم, یک روز دو تا هواپیما که بعدا گفتند میگ‌۲۵بوده با سرعت بالا دیوار صوتی شکستند, زنگ تفریح بود, من هنوز وحشت اون روز یادم هست, کل شیشه های مدرسه تقریبا شکست و چند تا زخمی شده انداین‌فیلم‌علمی هرچیزی بوده من نمی دانم. اما صدای وحشتناک و خرد شدن شیشه‌ای مدرسه و وحشت و فریاد بچه ها وترس وحشت معلمین هیچ‌وقت از ذهن من و اون بچه ها بیرون نرفت

 • سلام در خصوص موشک های کروز می خواستم بگم اولین موشک کروز عملیاتی رو المانی ها یک دهه قبل از امریکایی ها با نام v1 استفاده کردند.بعد یا ایدی تلگرام یا تو خود سایت امکان ارتباط قرار بدید الان وقتی( ارتباط با ما) رو میزنم وارد آخرین مقالات میشه

 • سلام آقای رضائی مقاله خوبی هست ولی چرا عکسهای واقعی نزاشتید اگر کسی دلش رو نداره و روحیه نداره ببینه خب اصلا مقاله رو باز نکنه به هر حال اینا واقعیت های جنگ هست و باید دید و درک کرد هر چقدر هم که بد باشه.

  • سلام. در مقاله قبلی والا دیدم دوستان خیلی هم مشتاق بودن برای خواندن و دانستن ولی خب نمیتونستند گفتم حداقل دوستانی که یک مقدار روحیه شون کشش ندارد هم بتوانند مطالب مورد علاقشون رو بخونند

  • دوست گرامی خیلی کار بجایی کرده اند دیدن یک مشت عکس مشمئز کننده چه فایده ای داره این مقاله که برای شما تنها که نیست من خودم یک عکس ناجور که میبینم تا چند روز نمیدونم غذا بخورم و مدام سر سفره میاد جلوی چشمام

   • بله بنده در مقاله قبلی دیدم تعدادی از دوستان پایهء ثابت سایت جنگاوران نیامدن ببینند مقاله رو سعی ام بر این بود همگی مطالعه کنند

 • دوستان میدانم بحث در مورد گلوله های اورانیومی ضعیف شده خواهد شد. پیشدستی کنم و بگویم این مهمات که به مهمات نفوذگر معروفند اصلا ممنوعه نیستند و حتی یک پیشنویس هم در یک کشور برای ممنوعیت گلوله های اورانیوم ضعیف شده وجود ندارد و آزاده ازاد میباشد. اصلا در تمامی باشگاه های تیراندازی معتبر از گلوله های ۷٫۶۲ نفوذگر که در وسط ان اورانیوم ضعیف شده چگالی بالا هست به وفور استفده میگردد. از گلوله های تانک بگیرید تا فشنگ ضد هوایی هیچ منع قانونی ندارد سالهاست که تعدادی پزشک و حقوقدانان بدنبال ممنوع کردن انها هستند ولی نتوانستند دلایل قانع کننده بیاورند. در کل فعلا ازاد است پس اینکه امریکا چرا استفاده کرد و فلانی زد نقض حقوق بشر نیست اگر بود که بنده در مقاله می آوردم. میتوانید خودتان تحقیق کنید اگر حرف بنده را قبول ندارید. 

  • سلام یه مقاله جدا هم راجع به تسلیحات رادیو اکتیو و اورانیومی و پلوتونیومی و هیدروژنی و نوترونی و کلا تمام تسلیحات هسته ای به شکلهای مختلف میزارید؟

   • سلام. والا سررشته بنده شیمی و مواد شیمیایی میباشد نه فیزیک ولی چشم سعی ام را میکنم مقاله بعدی هسته ای باشد

 • استفاده از مهمات دارای اورانیوم تو عراق بوسیله امیرکاییها که هست

  • مهمات نفوذگر(اورانیوم ضعیف شده) منع قانونی ندارد و کنوانسیونی در باب ممنوع بودن آن وجود ندارد

 • مقاله درجه ۱ بود . واقعا عالی مفید و جمع وجور بود اقای رضائی ، سپاس فراوان . در ضمن عکس پروفالیتونم خیلی شاخه

 • سلام استاد یک سوال دارم.ایا با سامانه اواتوبازا می شود یک اواکس ساخت؟واینکه ایران قادر هست اواکسی در حد عدنان بسازد.یا حالا هرچی.به لحاظ راداری پیشرفت بدک نبوده.نمیشود گشت دریایی هارا تبدیل به اواکس کرد؟؟ متشکرم اگر جواب بدید

  • سلام خیر زیرا اتوبازا کارش چیز دیگری است.گشت دریایی وظیفه اش مشخص است و برای آواکس به اندازه کافی هواپیما است نیاز به رادار و سامانه های جانبی است تا خود هواپیما

 • فکر نکنم غیر از سوئیس کشور دیگری به این اصول پایبند باشه، توی جنگ که حلوا خیرات نمیکنند

  • سلام. آمریکا فرانسه و… پس از تصویب و امضای مفاد بین المللی حتی یک مورد هم استفاده نکردند. در جنگهای سنگین مانند کوزوو ؛ جنگ اول خلیج فارس؛ جنگ ۲۰۰۳ عراق؛ جنگ افغانستان حتی یک مورد هم ازین موارد استفاده نشد (اشتباهات سهوی به کنار طبیعیست خطا در بمباران)…. جنگهایی مانند ویتنام و کره و در گذشته ایالات متحده چیزی امضا نکرده بود و اصلا قانونی هنوز وجود نداشت اما بعد از امضا پایبند بوده و هست و اینهمه هزینه برای توسعه بمب ها و سلاحهای هوشمند یکی از دلایلش همین است. شما به شوروی (روسیه فعلی) و بلوک شرقیا نگاه نکنید انها از اول هم مرام در جنگ نداشتند همانگونه که الان هم ندارند

   • یعنی امرییکاییها ودوستاشون مثل مرد میجنگن اسراییل اینهمه ازفسفرتوی غزه ولبنان استفاده کردچیزی نگفتی ولی میگیچریکهاشن توی مردم قایم میشن‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌ولی کل نوارغزه وجنوب لبنان چقدره بیرونش میشه اسراییل همین الان پهپادای امریکا توی یمن پاکستان افغان دارن مردمرو میکشن ماکه ندیدیم موشک به سنگر بزنن دارن میزنن به خونه مردم  عروسیو عزا میکنن شمابرو مستند شبکههای خارجییو ببین سونامی. سرطان بالکان تولدنوزادان ناقص خیلیزیاددرعراق خودشن میدونن اورانیوم باادم چیکار میکنه امابازهم استفاده میکنن مردباش جوابموتوسایت بزار

     • اقای رضایی عزیز جان من جان خودت بیا مقاله را ویرایش کن یک لیستی از جنایات امریکا و اسرائیل و عربستان و تمامی جهان غرب حتی ایسلند و گرینلند بنویس جنایت هم نداشتند که دارند از خودت در بیار اسم روسیه رو هم از مقاله پاک کن زیرا من میدانم اگر از دوستان امتحان بگیرم که بعد از خواندن ایم مقاله یک سلاح غیر متعارف نام ببر میان میگن گلوله ای کی ۴۷٫٫ بیا این کار را بکن باور کن خیرشو میبینی چون یک دهم کامنتهای تائید شده مربوط به مقاله بود بقیش در مورد اسد عربستان فولان فولان بود….

   • با سلام مجددحتما دارین مزاح میفرماییدبمب خوشه ای  فسفر سفید آمریکا … این ۳ کلیدواژه رو سرچ کن  به اندازه دو سالمطالعه   مطلب جنایت برا خوندن ویادگیری هستدلیلی برای پافشاری و لجاجت شما درتطهیر آمریکا نمیبینم

   • آقای فیاض والا کشور خود ما اینهمه مشکلات ژنتیکی و انواع سرطان ها دارد فوران میکند تو هر خانواده ای دست کم یک سرطانی هست حتما به ایران هم زدن؟اصلا تسلیحات اورانیومی ضعیف شده کلی الیاژ اضافه شده که پرتودهی ندارد اگه
    داشت که خود امریکاییها دست بچه هاشون نمیدادند تو باشگاه تیراندازی. تورو
    خدا مستند فکر کنید توی زندگیتون. اینجوری باشه زلزله بم هم تسلیحات ممنوعه بوده دلیلش. ثانیا؛ شما که میگید افغانستان فلان ببینم با افراد طالبان که زیر شکم یک گله گوسفند ماده منفجره بسته در لوای چوپان داره ماده منفجره حمل میکنه شما میگید پهباد امریکایی چکار کنه؟ بزاره رد بشه؟ حالا خوبه از موشک کم قدرت هلفایر استفاده میکنه نه مثل کاب که زمین و زمانو بلرزاند. اونوقت بعد هدف قرار دادن تجمعات طالبان یک عده میگویند وامصیبتا گله گوسفند بی گناه را زدند. برادر من این یک دستور از ستاد مشترک ارتش امریکاست به هر چه مشکوک شدید شلیک کنید و منهدمش کنید حالا این کجاش جزو تسلیحات ممنوعه است؟

   • استاد تارخ تصدقتان شوم درکتان میکنم من که نفس کم اوردم دیگه شما که همزمان باید تاییدم کنی :))) ایهالناااس ته انبار بورکینافاسو دوتا خمپاره سفر سفید پیدا شد والا بخدا من خودم کشور روسیه و فرهنگ و معماری شهراشو خیلی دوست دارم حتی اهنگ روسی گوش میدم هر روز (بخدا راست میگم) اگه بگن بین امریکا و روسیه توی کدوم میخوای زندگی کنی میگم روسیه

   • آقا شما توی جنگ دنبال مرام میگردی؟چه اهمیتی دارد که وقت کشتن کی مرام دارد یا کی ندارد؟کشتار کشتار است فرقی نمیکند که این وسط بامرام باشی و بکشی یا ….

 • درود بر جناب تارخ و سپاس گذار از شما کلی به دانشم افزوده شد .یک نکته میشود از معاهده که امضا شده خارج شد.و ت حالا شده به کشوری که خلاف قوانین عمل کرده جرمش رو ثابت کرد و محازات بشه و ایران این نوع تسلیحات رو داره و استفاده کرده 

  • سلام. بله چرا نمیشود خارج شد نمونش کره شمالی که ابتدا جزء امضا کنندگان ان پی تی بود ولی سال ۲۰۰۶ خارج شد و به ازمایشات اتمی و توسعه ان مبادرت میکند اما خب تاوان هم دارد تحریم و خطر حمله و غیره… در مورد قسمت دوم سوالتون: اگر افراد استفاده کننده کشور نباشد که میرود در لیست گروههای تروریستی و با ان برخورد میگردد مثل القاعده و داعش و… اگر هم کشور باشد؛ تکرر استفاده از موارد ناقض حقوق بشری جمع میشود جمع میشود و به یکباره نسخه اش را میچیند مثل صدام و راتکو ملادیچ (صربستان) که دستگیر و محاکمه شدند و یا همین کیم جونگ اون به وقتش حسابش را خواهند رسید…. و اما قسمت سوم سوالتون: ایران بعد انقلاب یک جنگ بیشتر نکرده و انزمان هم اصلا تسلیحات ممنوعه نداشت که استفاده کند و در مورد ترفندهای ضد انسانی هم دلرحمی و معرفت ایرانیان هیچگاه اجازه این کار را نداد تا جایی که بعد اتمام جنگ اسرای عراقی بیشترشان اصرار و التماس که در ایران بمانند و زندگی کنند براشون بهشت بود ایران

  • پس از امضا و تصویب کنوانسیون ها تا به امروزه جنگهای زیادی شده. در این جنگها آلمان فرانسه امریکا سوئد و در کل ناتو؛ میتوانید مثالی از نقض حقوق بشر در جنگهایشان بیاورید؟

   • استفاده ناتو از گلوله های ارانیومی در عراق استفاده ناتو (امریکا ) از سلاح فسفر سفید و سلاح اتش زای مشابه ناپالم در عراق و …. https://www.theguardian.com/politics/2005/nov/15/usa.iraqموفق باشید

   • اقای محمدی مهمات نفوذگر (اورانیوم ضعیف شده) ممنوع نمیباشد. در مورد ممنوعیت تسلیحات آتشزا خوب مقاله را مطالعه بفرمایید نوع ممنوعیتی که برایش نوشتم فقط در مناطق مسکونی بود وگرنه برای اتش زدن انبار آذوقه و مهمات نظامیان بسیار هم مستحب و مباح میباشد. ایالات متحده از تسلیحات اتش زا در مناطق شهری مانند بغداد و فلوجه استفاده نکرد

   • جناب رضایی در مقابل تا دلتان بخواهد موارد نقض حقوق بشر توسط روسیه در جنگ چچن و سوریه اتفاق افتاده

   • اقای رضایی این کشورا هیچوقت موجودیتشون بطور محض به خطر نیفتاده و تو همه حالات مطمین هستن که پیروز جنگ هستن. اصلا چرا استفاده کنن.اما اگر تهدیدی کنار مرز روسیه چین فرانسه ایالات متحده یا بریتانیا رخ بده به نظرت کسی به این صحبت ها اصلا فکر هم میکنه? همین الانش که روسه استفاده کرده یعنی ایالات متحده استفاده نمیکنه? بریتانیا روباه کبیر استفاده نمیکنه میکنن خوبم میکنن البته نظر منم همینه من معتقدم یا جنگ نکن یا اگر میجنگی از هرچیزی استفاده کن که میدونم مخالفین زیادی هم داره اما بهش معتقدم همونطور که به اصل ایمپریالیسم معتقدم که امروزه میبینیم چه اثر فراوانی تو کشورها داره حتی اثرگذاری ایالات متحده از لحاظ فکری در کشور خودمون

   • حتما دارین مزاح میفرماییدبمب خوشه ای  فسفر سفید آمریکا … این ۳ کلیدواژه رو سرچ کن  به اندازه دو سالمطالعه   مطلب جنایت برا خوندن ویادگیری هست

   • در جواب شیخ ۱۷:۵۱ …: چون شما مشخصه اهل تحقیق نیستید بنده وظیفه ای ندارم که وظیفه شمارو انجام بدم فقط برای آخرین بار انهم بخاطر اعتبار جنگاوران بجای شما لینک میزارم (درصورتی که وظیفه شماست خودتون رو اگاه کنید) همه لینکا از سایتهای مورد علاقه شما هم هست که اما و اگر نباشهاین ایسنا که یه عکس گذاشته مربوط به جنگ دیگس نه یمن؛ بعدی تسنیم هست که یک فیلم گذاشته از رو زمین داره خاک بلند میشه دوتا ساختمون خراب نشان میده من نمیدونم چه ارتباطی به فسفر سفید داره؛ سوم هم از العام هست اونم یک فیلم گذاشته خاک بلند شده از انفجار یک بمب معمولی و چند نفر جیغ میزنند توی فیلم نمیدونم ارتباطش با فسفر سفید چی هست. نکته اخر اینکه توروخدا مقاله رو خوب بخوانید این صدمین بار: تسلیحات اتشزا برای اتش زدن پادگان نظامی انبار اذوقه یا مهمات مجازه

   • سلام. ایسنا ادعا میکنه واشنگتن‌پست گفته. حالا واقعا واشنگتن‌پست گفته همچین چیزی؟ تو خبرش میگه به نوشته این روزنامه تصاویر و فیلم‌ها حاکی از آن است که نیروهای عربستانی از سیستم‌های مختلفی برای پرتاب این ماده به شدت آتش‌سزا استفاده کرده‌اند. کدوم تصاویره که واشنگتن‌پست بهش دسترسی داشته ولی ایسنا نداشته که ازش استفاده کنه؟

  • دقیقا همونطوریکه اسراییل رعایت نکرد … بعد از   این همه سال  هنوز  بمبچه های بمب خوشه ای  دارن از کودکان غزه ای و لبنانی قربانی میگیرن  … حالا دیگه فسفر سفید بماند

   • اون دوستانی که میگن آمریکا هم نقض میکنه و مدرک ازش نیست یک ضرب المثل رو بیاد من میاره دزد نگرفته پادشاهه

 • سلام خدا لعنت کنه باعث و بانیه جنگ ها رو واقعا بشر چقدر میتونه وقیح و پست باشه ای وای از دست این حیوان دوپا به امید صلح برای تمام ملل

  • دوست گرامی زیاد بخودتون فشارنیارین و اعصابتون رو خرد نکنید حالا خیلی هم سخت نگیرین بر سلامتی اون خوب نیست … قدرت و ثروت و نیاز فطری بشر به این دو مقوله ذات انسان رو مثل گرگ درنده میکنه و برای رسیدن با اینها از هیچ جنایتی دریغ نمیکنه ای بسا منهم در چنین شرایطی قرار بگیرم شاید از زن باتیاتوس در سریال اسپارتاکوس درنده تر و مکارتر بشم

 • جالب و متنوع بود ولی قرار باشه آدما بر اساس کنوانسیون های حقوق بشری بجنگن که کلا باید برگردن به دوران تیرکمون و شمشیر وسپر!!توی بخش سپر انسانی حماس رو از قلم انداختید . توی جریان نبردهای غزه خیلی از راکتهارو از بین خونه های غیرنظامی پرتاب می کرد سمت مردم

  • مثل اینکه خوب مقاله رو مطالعه نکردید. در متن نوشتم جنگ ۲۰۰۸ و ۲۰۰۶ منظور همان جنگ لبنان و غزه بود ولی خب برای ملاحظات سیاسی نمیشد عینا اسم گرو هارو بیارم

   • ملاحظه سیاسی چیه داداش ؟؟؟ روسیه زده شما داری میگی و اطلاع رسانی میکنی … پس لطفا بدون طرفداری از اسراییل همینجا بنویس که اسراییل تو غزه و لبنان  چه جنایتهایی که فسف سفید و قرمز نکردر با

  • دقیقا مثل اسرائیل که بطور گسترده از سلاح فسفر سفید و قرمز علیه مناطق مسکونی و مدارس و پناهگاه های سازمان ملل در غزه استفاده کرد 

   • نخیر عزیزم این موارد که گفتی چون اسراییل استفاده کرده هیچ مشکلی نداره حلال حلاله ل

   • دوست گرامی نه شما نسبت فامیلی با خالد مشعل دارین که شدین وکیل مدافع و نه ما نسبتی با نتانیاهو داریم ولی جنگ همینه دوست گرامی شما برو مطالعه کن اساسا هدف اعراب از خرید بمب افکن بلایندر و باجر و همچنین موشک های اسکاد از روسیه چی بوده برا اینکه زحمت نیوفتین من بهتون میگم تهدید مناطق مسکونی اسراییل و هدف قرار دادن شون در صورت جنگ خوب اعراب مناطق مسکونی اسراییل رو میزدن اسراییل هم با بمب ناپالم نظامی های اونا رو درو میکرد هر دو هم نقض حقوق بشر میکردن جنگ همینه دوتا الاغ دعواشون میشه از لگدپرانی و گاز گرفتن و خلاصه تمام امکانات و داشته هاشون برا ضربه زدن به همدیگه استفاده میکنن اینها که دیگه بلانسبت انسانن

  • غزه کلا اسمش روشه نوار غزه که دورشم دیواره کجا برن بجنگن? البته من طرز فکرم اینه که یا کلا نجنگ یا اگر میجنگی با هرچی دم دستته بجنگ که میدونم شاید خیلیها باهاش مخالفن حتی با تسلیحات شیمیایی هم صددرصد موافقم و چون رشته خودمم هست کاملا موافقم با علم خودمم مخلوطش کنم

 • اوه اوه از این مقاله طولانیاست برای خوندنش باید برنامه ریزی کنم 🤔.      گاهی بین خوندن همچین مقالاتی یا ادامه تحصیل مردد میشم 😄.             ولی در کل کمال تشکر رو دارم 👌

  • سلام. توصیه میکنم بخوانید مطالب همراه با فیلم و عکس هست مطمئن باشید حوصله بر نیست