ترجمه: امیر رهبری

در طی تمرینات ماموریت صلح ارتش آزادی بخش خلق چین در سال ۲۰۱۴، مثل اکثر مواقع یک سوپرایز دیده شد. این سوپرایز سوار شدن سیستم ضد تانکی شبیه به سیستم های ضد تانک Spike اسرائیلی و طرح NLOS آمریکایی بر روی خودروی زرهی پیاده نظام ZBD-04A_ZBD-08 بود. طرح مورد اشاره یک خودروی جنگی پاده نظام بود که با موشک های ضد تانک HJ-10  مسلح شده بود و کل سیستم به اسم AFT-10 معرفی شد.

برای آشنایی بیشتر با این خودرو در دو بخش شاسی و سلاح بررسی کوتاهی انجام میدیم تا بیشتر با AFT-10 آشنا بشوید.

در سال ۱۹۸۰ چین بر اساس نفربر زرهی BMP-1 ساخت شوروی دست به ساخت اولین AIFV خود زد و خودرو زرهی پیاده نظام تایپ ۸۶ را تولید کرد.و در سال ۱۹۹۰ به سمت توسعه دومین نسل AIFV رفت و خودروی زرهی بومی ZBD-04 را در سال ۲۰۰۳ تولید کرد. تمرکز اهداف به سمت خودرویی برای پیاده سازی نیرو در ساحل سرزمینی دشمن در ساعات اولیه درگیری بود به همین منظور از نظر وزن، خودرو بسیار کنترل شده طراحی شده است و نیز تاکید در توانایی حرکتی در محیط آب دیده میشود. اما خودروی جدید به نسبت AIFV های مدرن جهان از نظر زره دارای نقیصه بود و از کنارین توان ایجاد حفاظت در مقابل پرتابه های ۱۲٫۷ میلی متری را نداشت به همین منظور، در سفارشی جدید به منظور پوشش این خلع طرحی جدید برپایه سیستم ZBD-04 کلید خورد و طرح مدرن تر ZBD-04A رونمایی شد که با با حفظ شاخص های برتری طرح قبل ، نقایص نمونه قبلی نیز در آن رفع شده بود.

که میتوان به کابین پویا تر و توان حمل هفت نفر تفنگدار به همراه تمام تجهیزات عملیاتی و افزایش شیب بخش جلویی خودرو به منظور افزایش زره و البته با نگاهی دقیق میتوان با ساختار بدنه متوجه شد که طرح جدید ۰۴A به نسبت طرح قبلی در زمینه توانایی های آبی خاکی دچار افت شده است. البته با توجه به طراحی این خودرو برای نیرو های تاکتیکی یا معمولی ارتش میتوان این مسئله را توجیه کرد و از آن به عنوان خودروی زرهی دوزیست نام نبرد. در این نمونه بدنه پهن تر و کم ارتفاع تر ساخته شده و کل بدنه از زره فولادی جوشکاری شده بهره میبرد که باعث افزایش امنیت خدمه در وسیله خواهد شد همچنین علاو بر این موارد امکان اضافه سازی زره ماژولار در جای جای بدنه در نظر گرفته شده است. البته برای افزایش امنیت بیشتر در بخش دو طرف زیرین خودرو نیز زره ضخیم تر بکار رفته و ترسی از مین های ضد تانک کوچک برای این وسیله نیست. با توجه به طراحی خودرو و بخش زره میتوان خودروی ZBD-04A/08 را جزو مطرحترین تولیدات بخش زرهی چین مطرح کرد. و براساس گفته ها بخش بدنه از روبرو و در فاصله ۱۰۰۰ متری توان مقابله با پرتابه های ۳۰ میلیمتری و را داشته و از کنارین توان تحمل پرتابه های ۱۴٫۵ میلیمتری را در ۲۰۰ متری دارد.

از نظر توان حرکتی خودرو از یک موتور ۵۵۶ اسب بخاری ساخت چین برخوردار است. و نهایت سرعت ۷۵ کیلومتر در ساعت و برد ۶۰۰ کیلومتر را برای این خودرو فراهم میکند. البته در بخش تعلیق نیزبه عقیده برخی از سیستم تعلیق به کار رفته در BMP-3 استفاده شده است. یک نکته هم اشاره کنم تفاوت ZBD-04A و ZBD-08 حفظ توانایی های آبی خاکی در نمونه ۰۸ میباشد. در بقیه موارد میتوان گفت مشابه هستند. ولی باز هم برای حرکت در محیط دریایی مناسب نیست و این توان را ندارد. IFV جدید دارای وزنی در حدود ۲۴ تن میباشد که به لحاظ رانش به وزن در حدود ۱۸ اسب بخار به ازای هر تن میباشد که در این زمینه با خودرو های رزمی پیاده نظام پیشرفته غربی قابل مقایسه میباشد. که ازاین نظر این خودرو رزمی قادر هست با تانک پیشرفته اصلی میدان نبرد چین Type-99A2 پا به پا در عملیات های هجومی و گسترش نیرو شرکت کند.

در نمونه های رزمی معمولی این خودرو مجهز به برجک با توپ ۱۰۰ میلیمتری و یک تیر بار اتوماتیک هم محور ۳۰ میلیمتری میباشد ولی هدف از این مقاله بررسی نمونه حامل موشک ضد تانک AFT-10 میباشد و در بقیه مفاله به بررسی این بخش میپردازیم.

همانظور که اشاره شد بر روی این خودرو سیستم موشک های ضد تانک HJ-10 کار گذاشته شده است که این موشک ها میتوان گفت نمونه کنترل شده و با برد کاهش یافته موشک CM-501G میباشد. موشک مورد ذکر دارای بردی بیش از ۷۰ کیلومتر هست و تشابهات فراوانی به طرح NLOS و نوع دور برد موشک اسپایک اسرائیلی دارا میباشد. البته بر اساس بررسی های نویسنده از نظر نوع عملکرد و سیستم این موشک تشابه فراوانی به طرح polyphem اروپایی و سیستم تایپ ۹۶ ژاپن دارد. گزینه آخر بسیار شبیه میباشد.موشک کنترل شده HJ-10 دارای برد ۱۰ کیلومتر میباشد و بر اساس تحقیقاتی که صورت گرفت این طرح دهه ها قبل توسط مسولین و محققین چین با زیر نظر گرفتن طرح polyphem که یک پروژه مشترک اروپایی بین کشور های آلمان و فرانسه و ایتالیا بود که در سال ۲۰۰۳ لغو شد. در زمان بررسی های متخصصین R & D هنوز طرحی به نام اسپایک نلوس موجود نبود.هدفگیری موشک به صورت اپتیکال وتصویر سازی بوده و سایت اپتیکی در بین کنیستر های موشک ها قرار میگیرد و کنترل موشک به وسیله فیبر نوری صورت میگیرد و مزیت این انتقال اطلاعات را میتوان در دو زمینه در نظر گرفت اول امکان پذیر نبودن ایجاد اخلال در روش هدایت موشک و دوم انتقال سریع اطلاعات و با پهنای باند بالا تا ۲۰۰ مگابایت در ثانیه.(هر دو موشک بین ۱۰۰۰ تا ۱۴۰۰ م م توان نفوذ در زره را دارد)

 بر اساس گفته مقامات چینی میتوان موشک را در دو حالت شلیک کرد اول به صورت شلیک کن و فراموش کن که در این حالت اول به وسیله سامانه اپتیکی دشمن شناسایی شده و بر روی آن قفل شده و شلیک میشود در این حالت برد موشک به ۴ تا ۵ کیلومتری محدود میشود.با توجه به سایت اپتیکی که در سیستم کار گذاشته شده است یک ایراد به آن وارد است و آن قرارگیری آن در فضای محدود بین کنیستر های موشک میباشد که زاویه محدودی را فراهم میکند مگر اینکه اپتیک به صورت تلسکوپی بلند شود که من در جایی یا عکسی مشاهده نکرده ام و در منابع نیز ذکر نشده است. و در روش دوم قفل بعد از پرتاب هست که در این حالت پس از شلیک موشک و اوج گیری آن صحنه واقعی از میدان نبرد در لحظه به وسیله تصویر ساز نوک موشک و به وسیله کابل فیبر نوری برای اپراتور سلاح ارسال میشود و کاربر میتواند در روی نمایشگر های خود هدف را انتخاب کرده و موشک را به آن سمت هدایت کند در این حالت نهایت برد موشک یعنی ۱۰ کیلومتر قابل دست یابی میباشد. که البته این محدودیت بسته به طول فیبر میباشد و موشک به جهت باله های میانی بزرگ توان خزش در هوا به سمت هدف را دارد. که البته در صورت بروز مشکل برای فیبرنوری موشک نیز از دست خواهد رفت .از مزایای این روش میتوان به شلیک از پشت موانع و به صورت هدفگیری بعد از شلیک اشاره کرد که بسیار مفید خواهد بود.

37+

کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

 • avatar
 • avatar
 • avatar

93 دیدگاه

 • سلام این موشک اگه ۲۵ کیلومتر برد داشت(مثل همتای اسرائیلیش) استفاده از سیستم هدایت سیمی توجیه داشت؟ یعنی ۲۵ کیلومتر سیم دنبال خودش راه مینداخت..!؟

 • سلام داداش گلم اونطور که من فهمیدم امسال بودجه ایران ۱۴۶ میلیارد دلاره و ۱۱۲ میلیارد دلارش خرج بودجه شده و بقیه غیب شده!!!!! اونوقت بودجه حوزه های علمیه ۱۶ درصد کل بودجه و بودجه صدا و سیما با این برنامه های ضعیف ۳۰ درصد کل بودجه ولی بودجه نظامی نسبت به اینا این همه کم و نمیدونم اون ۳۰ میلیارد دلار بودجه کجا رفته؟ تازه این بودجه ۹۳ هست اینم لینکش.http://www.aryanews.com/News.aspx?code=20140708153209160

  • بودجه ایران ۶۵ میلیارد دلاره . بودجه حوزه های علمیه برادران و خواهران هم روی هم ۳ تا ۴ هزار میلیارد تومنه که میشه نهایتا یم میلیارد دلار. از بودجه هم نه تنها چیزی ازش گم نشده بلکه کسری بودجه هم داریم. صدا و سیما هم بودجش به شکل مستقل کمتر از ۲ میلیارد دلاره و درآمد دیگش از محل تبلیغات تامین میشه. اطلاعات غلط ندین سایت آریا اطالاعاتش رو بچه های دبیرستانی پر می کنن . همین مطلب پر اطلاعات ضد و نقیضه

 • این چینیا هم آدم های جالبین.  یه جورایی آورنده مکتب پست مدرنیزم در طراحی تسلیحات نظامی هستن.  موشک ضد زره تاپ اتک طراحی کردن تو قرن ٢١ با هدایت سیمی!

 • سلام استاد میشه یه فیلمی از شلیک و اصابت موشک خا۲۵ در تلگرام بگذارید خیلی ممنون

 • سلام در متن یک جا اسم فیبر صوت و بقیه فیبر نوری آمده آیا اشتباهی صورت گرفته همه باید فیبر نوری باشد یا خیر ؟.  با تشکر

 • همینطور سیستم توپخانه EXCALIBOR که با NLOS رقابت کرد البته منظورم گلوله توپخانه به این اسم نیست یه هویتزر به این اسم هستش

 • جناب تارخ لطفا در مورد سیستم موشکی NLOS و توپخانه NLOS هم مقاله بزارید…و مسلسل های M8 و XM29 و ACR و سلاح XM25…ممنون

 • استاد فیبر صوت چیه ؟ یعنی پشت موشک مسل مالیوتکا یا نمونه های اولی تاو یه سیم متصل به پرتابگر تا لحظه اصابت بهش آویزونه ؟

 • سلام در این پیکره بندی که فقط از موشک ضدزرهاستفاده شده نباید حداقل یک مسلسل ۷٫۶۲ وجود داشته باشه برای دفاع از خودش؟

   • شاسی و بارگزاری مشکش هم فرق داره ولی تقریباً از نظر نقش در یک جایگاه قرار میگیرند (مثل مقایسه موشک کورنت با جاولین میمونه که با اینکه نقش یکسانی دارند ولی مکانیزم عملشون با هم متفاوته)

 • از همین هایی که نوشته شده مدل روسی و آمریکای هم داریم یا این یه چیز منحصر به فرده?

 • با تشکر از آقای عزیزی، بهترین نمونه نفربرهای آبی خاکی دنیا در حال حاضر کدام است؟

 • سلام جناب تارخ … مقاله ای در مورد کاربرد پهپادهای کوچک در میدان جنگ تهیه میکنید … اگر لینک انگلیسی مقاله هم باشه لطفا قرار بدید … ممنون

 • “راکفلر چگونه فروپاشی شوروی را پیش‌بینی کرد؟حسنین هیکل رکورددار مصاحبه با شخصیت‌های جهانی است. او نقل کرده است که در دهه هفتاد میلادی با دفتر راکفلر سرمایه‌دار بزرگ آمریکا تماس گرفتم و تقاضای مصاحبه کردم. مرا شناختند و خود راکفلر پشت خط آمد و گفت: شما احتمالاً مرا با برادرم که معاون رییس‌جمهور ایالات متحده است اشتباه گرفته‌اید وگرنه من که چهره سیاسی نیستم که برای شما جالب باشم.گفتم که اتفاقاً با خود شما می‌خواستم مصاحبه کنم. وقت تعیین شد، از قاهره به نیویورک رفتم. در ابتدا از من پرسید برای چه می‌خواهی با من مصاحبه کنی؟به او گفتم شما اخیرا در جایی گفته‌ای که اگر خروشچف به مسابقه تسلیحاتی ادامه دهد، شوروی به زانو درمی‌آید.شما یک میلیاردری و چهره سیاسی نیستی و روی حساب و کتاب حرف می‌زنی، آمدم تا روی این موضوع صحبت کنیم. چه اتفاقی قرار است برای مسکو بیفتد؟راکفلر مقابل تابلویی که در دفترش بود رفت و گفت من خبر محرمانه‌ای درباره سرنوشت جنگ سرد ندارم و اگر داشتم هم آن را به زبان نمی‌آوردم.راکفلر ادامه داد: استدلال من بسیار ساده است: شما داستان سهم توپ و سهم کره را که شنیده‌ای؟ (در آن سال برنده نوبل اقتصاد بر روی سهم تسلیحات نظامی و سهم رفاهی در اقتصاد کشورها تحقیق کرده بوده و نسبت بودجه نظامی را به اقتصاد، سهم توپ و بودجه رفاهی را به سهم کره تشبیه کرده بود). گفتم بلی.راکفلر افزود: می‌دانی که سهم توپ در ایالات متحده یک‌ونیم درصد و در شوروی ١٢ درصد است. اگر جنگ سرد و مسابقه تسلیحاتی ادامه یابد و آمریکا سهم توپ را دوبرابر کند، شوروی نیز نیاز به همین مقدار دارد که عقب نیفتد و سهم توپ در آمریکا ٣ درصد و در شوروی ٢۴ درصد خواهد شد که عملاً بودجه صنعتی شوروی را خواهد بلعید، ولی در آمریکا اتفاق محسوسی نمی‌افتد.حال اگر مسابقه تشدید شود و بازهم آمریکا بودجه نظامیش را دو برابر کند، بازهم سهم توپ در آمریکا شش درصد می‌شود و در شوروی به ۴٨ درصد می‌رسد که عملاً دولت مسکو برای اداره امور کشور فلج می‌شود.و اگر باز آمریکا بودجه نظامیش را دوبرابر کند، سهم توپ در آمریکا به ١٢ درصد یعنی نرخ امروز شوروی می‌رسد، اما اقتصاد شوروی متلاشی خواهد شد.پس برنده این مسابقه ما هستیم.تنها ١۵ سال طول کشید تا این پیش‌بینی راکفلر به حقیقت بپیوندد!حال اگر مروری بر اخبار افزایش بودجه‌های نظامی ایران و روسیه بیندازیم، خواهیم فهمید که این تاکتیک امتحان‌پس‌داده آمریکایی به کار گرفته شده تا عملاً اقتصاد ایران و روسیه را فلج کند.آمارها نشان می‌دهد امسال بودجه ایران ۵۱ میلیارد دلار خواهد بود که سهم بودجه عمرانی دوباره کم‌تر از سال پیش و در حدود ۵ میلیارد دلار است. همچنین اگر بودجه نظامی ایران تنها آنچه که گفته می‌شود باشد بیش از ۱۵ میلیارد دلار و ۳ میلیارد دلار بیش از امسال خواهد بود.از طرفی روسیه سال پیش بودجه نظامی خود را دو برابر و به مرز ۷۰ میلیارد دلار رساند، حال آنکه کل بودجه روسیه بحرانی ۳۶۰ میلیارد دلار است.ولی آمریکا با بودجه نظامی ۵۹۰ میلیارد دلاری، ۴ تریلیون دلار بودجه بسته بود.درصدها برای آمریکا ۱۲%ایران ۳۰%روسیه ۱۹%با این نگاه می‌توان نگاهی دیگر بر جنگ فرسایشی سوریه و یمن و عراق انداخت و فهمید آمریکا با تنها ۸% از کل بودجه نظامی خود می‌تواند کل بودجه سالانه ایران را ببلعد.”.    استاد نظرتون در مورد این متن چیه ؟. با تشکر

  • نویسنده

   افزایش بودجه دفاعی امریکا بر اساس نظریه ریگان باعث افزایش شدید بودجه دفاعی شوروی شد که درگیر اون در افغانستان هم باعث کسر بودجه و ورشکستگی شدید در اواخر دهه ۱۹۸۰ شد کتاب های زیادی هم در این مورد است بسیار جالب …حالا بحث ایران و روسیه اون هم ترجیه میدم در موردش حرفی نزدم ولی در مورد شوروی جواب داد

   • ممنون از توجهتون استاد. از طرفی توجه به نسبت بودجه نظامی به کل بودجه کشور و به طور خاص بودجه عمرانی خیلی مهمه از طرفی هم به شخصه خودم برام معمایی حل نشدست که وقتی با بودجه فعلی نیاز هامون مرتفع نمیشه و از طرفی ممکنه افزایش این بودجه برای منابع و منافع کشور خطرناک باشه بیشتر نگران میشم

   • سلام بنظرمن درهر معادله ای در دنیای امروز شایدشمابتونی روسیه راکناربگذاری امابهیچوجه چین رانمیشودازمعادله حذف کردشایدتاپنج سال دیگربزرگترین اقتصاد جهان باشد

   • در مورد روسیه و حتی چین هم جواب میده…و با دو برابر کردن بودجه نظامی آمریکا ورشکست نمیشه ولی روسیه میشه و چین هم فلج میشه

  • روسیه بیشتر در صنایع نظامی پیشرفت داشته تا چیزهای دیگه مثلا کشورهای اروپایی یا جاهای دیگه هستند که اقتصادی قوی تر از روسیه دارند ولی بودجه نظامی کمتری دارند و این نشان می دهد که روسیه از خیلی چیزها مثل رفاه مردم و ….زده و صرف بودجه نظامی کرده….ایران هم یه مسئله ی دیگه ای داره…

  • این محاسبه درسته اما نه در شرایط کنونی جهان. چون شوروی در تقابل کامل با امریکا بود (بدلیل ایدوئولوژی) اما در مورد روسیه اینطور نیست از طرفی امریکا تقابل با چین را نیز دارد که در زمان جنگ سرد نداشت و اقتصادش نیز مانند زمان جنگ سرد نیست شاید برایتان جالب باشد که دولت امریکا خیلی بیشتر از بودجه نظامی اش سالانه بهره بدهی هایش را می دهد. در مورد ایران هم واقعیت این است که در شرایط کنونی کشورهای خیلی ضعیفتر از امریکا دارند چالش برایش ایجاد میکنند و بودجه نظامی برای انهاست والا مسابقه تسلیحاتی با امریکا اصلا در تفکر دولت مردان نیست.  

   • درسته آقای تارخ منظور منم همین نسبت بود. در شرایط کنونی امریکا نمیتونه بودجه نظامی خودشو ۲ برابر کنه تا چین و روسیه هم مجبور به ۲ برابر کردن بودجه نظامی خودشون بشن چون اونها میتونن اینکار رو نکنن و بشینن ورشکستگی خود آمریکارو نظاره کنن

    • نویسنده

     البته در مورد ایران میشه زیرا ایران با افزایش بودجه دفاعیش به دلیل تحدیدات منطقه ای متاسفانه ضربه اقتصادی میخوره

   • قدرت اقتصادی آمریکا که خیلی بیشتر از زمان جنگ سرده…چین و روسیه در کنار هم باز هم در مقابل آمریکا عددی نیستن حالا بماند که وابستگی اقتصادی چین به آمریکا خیییییلی بیشتر از وابستگی اقتصادی آمریکا به چین هستش برعکس تبلیغات داخل ایران…در ضمن آمریکا در زمان جنگ سرد نه تنها با چین دشمنی داشت که اون موقع با نصف دنیا تقابل داشت…اقتصاد آمریکا هم به مراتب قدرتمند تر از اقتصاد چین هستش و در حالی که اقتصاد آمریکا داره هر سال میزان رشدش میره بالا در مورد چین کاملا برعکسه و هر سال میاد پایین…این فقط یه توهم بود که چند سال پیش یه عده فکر میکردن که چین از آمریکا جلو میزنه…البته این توهم هنوزم تو ایران هست که دلیلشو نمیفهمم

   • در پاسخ به ناشناس با استفاده از کلمات با بار معانی قوی مثل عدی نیستن نمیشه تحلیل علمی کرد در زمان جنگ سرد در اوج قدرت اقتصادی امریکا تولید ناحاص داخلیش بیش از ۳۰ درصد تولید ناخالص جهان بود ولی الان کمتر از ۲۴ درصده. ضمنا نزدیک به ۲۰ تریلیون دلار بدهی داره که بزرگترین طلبکارشم ژاپن و چین هستند. الان حتی دیگه توان پرداخت سود بدهی هاشو نداره و بخش اعظم اون با قرض مجدد تسویه میسه (همون نکته که ترامپ روش دست گذاشت) البته بگم این نوشته من به معنی بزرگ کردن روسیه و چین نیست. چون خود چین هم مشکلات اقتصادی بزرگی داره وضعیت روسیه هم که معلومه فقط خواستم بگم امریکا علی رغم ابرقدرت بودن (که واقعا هم هست) دیگه اون قدرت مانور قبل رو نداره

  • بودجه نظامی روسبه و ایران مبلغ بالایی نیست ،روسیه که سالانه نزدیک به پانزده میلیارد دلار صادرات نظامی داره و تقریبا یک چهارم هزینه اش رو در میاره،در مورد ایران هم همون بهتر صرف مصارف نظامی بشه تا مثلا عمرانی که نصفش حیف و میل بشه و بخورن

   • نویسنده

    یک مسئله باید بگم…پانزده میلیارد دلا چقدرش سود خالص است چقدر به صنایع میرسه چقدرش جنس است که به بودچه دفاعی برسه؟

  • سلامدکترین نطامی ایران جنگ نامتقارن هستوارد شدن به دکترین جنگ کلاسیک به نفع ایران نیست هرچند از لحاظ دفاعی باید تا حدودی ورود کندقدرت هم معناهای مختلفی داردامریکا در حال حاضر با بحران مالی روبه رو هست و قدرت سختش را کاهش داد و به قدرت نرم بیشتر رو آوردهقدرت سخت امریکا برای مهار چین بین ژاپن و هند تقسیم شده و قدرت نظامی این کشورها برای مهار چین افزایش یافتهدرباره ایران هم قدرت نرم ایران فرا قاره ای است و حتی در خود امریکا هم قدرت تخریب دارد مثل تاثیر بر جامعه سیاه پوستان و دوباره تحریک دانشجویان  ۹۹% ها

   • نویسنده

    قدرت نرم زمانی که جنگ سرد شد گرم تاثیری ندارد و از طرفی کشوری که شبکه پدافندی و موشکی دارد عملا داریا نبرد کلاسیک است حتی اگر بخواهد از تجهیزات به شکل غیر متعارف استفاده کند
    حالا بماند که ایا واقعا ایران ۱% هم در جنبش ۹۹% و یا سیاه پوستان امریکا واقعا تاثیر دارد
    اصلا چه کسی چنین حرفی را تائید کرده… ایران ابزاری ندارد که چنین کند..رسانانه دارد و یا قدرت رسانه ای و یا قدرت لاوی گری حتی در جامع پایین امریکا
    اصلا بر اساس کدام منبع مدرکی؟

 • سلام  —  با تشکر از  مقاله — فکر کنم اگر یک تغییراتی در راکت فلق  ۱ و ۲ بدهیم و روی نفر بر بی ام پی نصب کنیم   بشود این  –  آقای  تارخ  می شود ؟

  • نویسنده

   قربانت برم فلق ۱ و ۲ راکت توپخانه ای بدون هدایت است این یک موشک هدایت شونده است از زمین تا اسمان فرق دارند

   • سلام – بله می دانم – تو فکرم یک همچین سیستمی با سامانه هدف گیری بالستیک بود با قابلیت جابجایی بالا بود جهت مقابله با محل تجمع نفرات دشمن .-  ممنون از تذکر.

 • موشک aft 10 چند میلیمتر قدرت نفوذ در زره داره ؟ این موشک هم مثل جاولین و اسپایک تاپ اتک هست یا نه ؟این موشک دار ای چقر د سر جنگی هستن  .باتشکر از اقا رهبری و تارخ

  • نویسنده

   سلام
   aft 10 سیستم تسلیحاتی است موشک ان دو موشک HJ-10 و در اینده ممکنه CM501G باشد
   هر دو توپ اتک استو بین ۱۰۰۰ تا ۱۴۰۰ م م قدرت نفوذ دارد

 • استاد این سیستم قراره جایگزین M109 A7 بشه؟  https://en.m.wikipedia.org/wiki/Future_Combat_Systems_Manned_Ground_Vehicles

 • با سلام استاد مقاله خوبی بودولی کوتاه بود کاش لااقل نویسنده درمورد نمونه پشتیبان اتش نیز توضیحاتی میفرمودن . در کل عالی بود خسته نباشید تشکر

 • به قیافه اش نمی خوره چینی باشه! آقای تارخ کلا ما نمونه مشابه این سیستم رو داریم؟ کلا همچین سیستمی   چجور کارایی داره توی میدون نبرد؟

  • نویسنده

   خیر ما اصلا موشک اپتیک زمین پرتاب هم فعلا نداریم
   والا مخصوصا نسخه اسپایکش که ۲۵ کیلومتر برد دارد( نسخه اسرائیلی ) انقدر بردش خوب است میتوان به عنوان موشک زمین به زمین تاکتیکی از ان استفاده کرد

 • با تشکر از مطالب شما    به نظر شما چین از نظر نظامی از روسیه پیشرفته تر نیست ؟

 • آیا  موشک های ضد تانک تولید شده در ایران از کیفیت قابل قبولی برخوردار هستند مثل موشک های سری طوفان و موشک دهلاویه و اینکه این موشک ها ایا به طور کامل در ایران تولید می شود؟ ممنون