سامانه ضد موشک فلانکس

برای اشنایی با سامانه فلانکس اینجا را کلیک کنید

سامانه ضد موشک گولکیپر

 گولکیپر  در سال ۱۹۷۵ توسط شرکت هلندی سیگنال توسعه یافت و در سال ۱۹۷۹ عملیات شد. گولکیپر  یک سامانه دافع  ضد موشک  بر اساس توپ ۳۰ م م جی ای یو ۸ است که یک گاتیلینگ  ۳۰ م م ۷ لول نصب شده بر روی هواپیما  تهاجمی ای ۱۰ تاندربلت است.

این توپ برای برنامه  ای ایکس که در نهایت منجر به ساخت یک جنگند ضد تانک و پشتیبانی هوایی نزدیک با نام ای ۱۰ شد توسعه  یافت. هدف از ساخت ان عملیات ضد زره بود.خود سلاح  بدون مهمات ۲۸۰ کیلوگرم وزن دارد و با مهمات ۱۸۲۸ کیلوگرم(در نسخه نصب شده روی ای ۱۰)،سرعت دهانه توپ  بسته به مهمان از ۹۰۰ متر بر ثانیه   تا ۱۱۵۰ متر بر ثانیه  متفاوت  است و سرعت اتش ان ۴۲۰۰ گلوله بر دقیقه  است.مهمات های مختلفی از جمله مهمات هسته اورانیومی ، و  انفجار ترکش شونده را حمل میکند

گولکیپر  همانند فلانکس  یک سامانه هدایت رادار است که از یک رادار دو بعدی که در باند I کار میکند بهره می برد که بر روی قست بالای ان قرار دارد.رادار  توان رهگیری  ۱۸ هدف را دارد  و میتواند  سامانه کنترول اتش را برای شلیک  از ۲٫۵ کیلومتر   به سوی  هدف هدایت  کند. در گذاری امده برای واکش در  برابر موشکی چون خا ۴۱  تنها  ۵ ثانیه  زمان لازم دارد و می تواند از ۱۵۰۰ متری  به طرفش اتش کند.گلوله  های هسته فلزی و تنگستنی  در این سلاح استفاده میشد اگرچه توان شلیک  گلوله های انفجار مجاورتی را نیز دارد (دست کم تست شده است) . همچنین یک سامانه دید اپتیک حرارتی نیز از سامانه پشتبانی میکند. گولکیپر توسط بسیار از شناورهای اروپایی از جمله شناور های  رزمی انگلستان استفاده می شود .

گولکیپر  و فلانکس هیچ کدام تجربه عملیات واقعی ندارند اگرچه در تمرینات   توانسته اند  سامانه های چون اگزوسه و هارپون را نابود کنند و بی سرنشینه های زیای را سرنگون  کرده اند.

 Schietende_goalkeeper

نام  Phalanx CIWS   Goalkeeper CIWS
وزن ۱۳,۷۰۰ lb (6,200 kg) ۲۱,۸۳۰ lb (9,902 kg)
تعداد لول و کالیبر ۲۰ م م ، ۶ لول ۳۰ م م، ۷ لول
نرخ اتش (گلوله بر دقیقه) ۴,۵۰۰ rounds per minute ۴,۲۰۰ rounds per minute
برد ۶,۶۰۰ ft (2,000 m) ۱۱,۸۰۰ ft (3,600 m)
میزان خشاب ۱,۵۵۰ rounds ۱,۱۹۰ rounds
سرعت دهانه (متر بر ثانیه) ۳,۶۰۰ ft (1,100 m) per second ۳,۶۳۸ ft (1,109 m) per second
زاویه پوشش عمودی −۲۵ to +85 degrees −۲۵ to +85 degrees
زاویه پوشش −۱۵۰ to +150 degrees ۳۶۰ degrees

 ترجمه:عبدالحمید تارخ

دسته بندی شده در:    
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.