معرفی سلاح VHS-2

تالیف : محمد نجف لو

1

VHS-D2

سلاح VHS-2 سلاحی جدید است که در آوریل سال 2013 معرفی شده که توسط شرکت کرواسیایی HS طراحی ، تولید و به ارتش کرواسی تحویل شده است. سلاحی که بر پایه VHS طراحی و در اصل بروزرسانی بر روی سلاح پایه خود که درسال 2005 معرفی شد ، بوده است. همچنین این سلاح شباهت بسیاری در برخی مکانیزم ها و قطعات با سلاح فرانسوی FAMAS دارد. این سلاح بولپاپ بوده و از مهمات 5.56*45 ناتو بهره می برد.

2

VHS-K2

3 (2)

این سلاح بولپاپ ، نیمه خودکار و خودکار بوده و از سلکتور آتش سه وضعیتی ضامن ، تک تیر ، تیربار بهره می برد. از سیستم مسلح سازی غیر مستقیم گاز برگشتی کورس کوتاه بهره می برد. در بدنه و ساختمان این سلاح به وفور از پلیمر های نظامی استفاده شده است که وزن آن را در کنار کاهش طول به واسطه بولپاپ بودن ، کاهش داده است. همچنین مشابه سلاح فاماس ، دستگیره مسلح سازی آن بر روی سلاح و قسمت بالای آن ، در زیر دستگیره حمل قرار گرفته که قابلیت تاشدن به دو طرفین را دارا می باشد. دو وجه تمایز و مزیت اساسی این سلاح نسبت به نسخه قبلی و سلاح فاماس ، قابلیت پرتاب پوکه از دو دریچه در طرفیت سلاح هست که بسته به چپ دست یا راست دست بودن تیرانداز ، سمت پرتاب پوکه قابل انتخاب می باشد. ضامن تیر آخر سلاح نیز در پشت محفظه خشاب گیر قرار گرفته که پس از شلیک تیر آخر و عقب ماندن آلات گلنگدن و پس از تعویض خشاب ، میتوان با استفاده از این ضامن ، که در نزدیکی محل خشاب است ، سلاح را به راحتی مسلح نمود. همچنین قنداق این سلاح همانند قنداق برخی سلاح های سری AR15 قابلیت تغییر اندازه تا 5 سانتی متر در طول را دارا می باشد. همچنین کلیه کنترل ها از جمله دستگیره آتش ، سلکتور آتش ، اهرم ضامن خشاب گیر و … برای هر دو دست در دسترس می باشد. همچنین این سلاح از سیستم یکپارچه ریل استاندارد نظامی MIL-STD-1913 بر روی دستگیره و طرفین و زیر سلاح بهره میبرد که قابلیت نصب تجهیزات مختلف همچون سایت های نشانه روی و نوری و … را به تیرانداز میدهد. همچنین میتوان یک نارنجک انداز 40 میلیمتری VHS-BG را به زیر سلاح متصل نمود. و نیز این سلاح میتواند با تعویض محفظه خشاب گیر بر روی اسلحه از دو طیف گسترده خشاب های سری m16 (STANAG) و خشاب های سلاح G36 بهره ببرد.

3

VHS-D2 و دستگیره حمل و سایت اپتیکی 1.5x متصل به دستگیره

5

VHS-D2 و دستگیره حمل و سایت اپتیکی 1.5x متصل به دستگیره به همراه نانجک انداز 40 میلیمتری

4

VHS-D2 و دستگیره حمل و سایت اپتیکی 1.5x متصل به دستگیره

این سلاح در دو نسخه اصلی و پایه طراحی شده که نسخه استاندارد آن VHS D2 و نسخه compact یا کوتاه شده آن VHS K2 می باشد. هر دو نسخه از سایت نشانه روی مکانیکی و یا سایت نشانه روی متصل به دستگیره حمل با قدرت 1.5x میتوانند بهره ببرند.

6

VHS

7

VHS-D2 و دستگیره حمل و سایت اپتیکی 1.5x متصل به دستگیره به همراه نانجک انداز 40 میلیمتری

همچنین این سلاح در جنگ های داخلی عراق و سوریه نیز توسط نیروهای مقاومت و دولتی و همچنین تروریست ها مورد استفاده قرار گرفته است.

8

9

10

11

مختصات سلاح VHS-2

شرکت صنایع HS ، کرواسی

سازنده

آوریل 2013

ورود به خدمت

VHS-K2

VHS-D2

مدل

5.56*45 NATO

5.56*45 NATO

کالیبر

710-760

800-850

طول (میلی متر)

410

500

طول لوله (میلی متر)

3.75

3.9

وزن (کیلوگرم)

830

850نرخ آتش (تیر در دقیقه)
3030

ظرفیت خشاب (تیر)

مشخصات