ساخت موشک بالستیک  میان برد مینتمن در سال ۱۹۵۸ اغاز شد. هدف از ساخت مینتمن ساختی یک  موشک  سوخت جامد قاره پیما بود که بتوان ان را مدتها در درون سیلو نگهداری  و در زمان نیاز در عرض کمتر از ۳۰ دقیقه  اماده شلیک کرد. تا پیش از این تمامی موشک  های بالستیک قاره پیما و یا دوربرد امریکایی  سوخت مایع بوده و تنها در زمان پرتاب میشد انها را پر کرد که زمان  زیادی میبرد(تا چند ساعت )

 مینتمن  یک موشک سوخت مایع سه مرحله ای بود که تنها از سیلو پرتاب میشد.مینتمن اولین موشک  قاره پیمای سوخت جامد جهان بود ولی در واقع نواوری دیگری نیز داشت  از جمله اینکه مینتمن  اولین  موشک بالستیک   جهان مجهز به یک رایانه کنترول تمام دیجیتال  بود و دارای سامانه هدایت اینرسی بود.تا قبل از مینتمن تمامی موشک های بالستیک ارتش امریکا با نام های اساطیری یونانی نام گذاری شده بود ولی مینتمن یک کلمه انگلیسی است و معنی داوطلبانی که متعهد بودند بمحض احضار حاضر بخدمت نظام شوند. این نام شاید به این دلیل بود که مینتون را می شد مدتها  در سیلو نگهداشت و هر وقت لازم بود شلیکش کرد

اولین مدل این موشک  ال  جی ام ۳۰ مینتمن ۱ بود . این موشک  در ۱ فوریه سال ۱۹۶۱ اولین شلیک  را انجام داد و در سال ۱۹۶۲ تحویل فرمانده ای راهبردی  نیروی هوایی امریکا شد.اولین یگان این موشک در پایگاه هوایی امریکا در منتانا  عملیاتی شد. یک سال بعد  نسخه ارتقا یافته ال جی ام ۳۰ بی در پایگاه هوایی در داکوتای جنوبی عملیاتی شد.تا سال ۱۹۶۵  تمام ۸۰۰ فروند سفارش نیروی هوایی تحویل این نیرو شد.تا پایان  جنگ سرد حدود ۱۵۰ موشک  در هر پایگاه  نگهداری  می شد که با ورود  به خدمت مینتمن  ۲ این تعداد به ۲۰۰ فروند افزایش یافت.مینتمن  ۱ در نسخه ال جی ام ۳۰ ای دارای برد  ۹۳۰۰ کیلومتر و در نسخه بی  ۱۰۲۰۰ کیلومتر بود . موشک  دارای یک کلاهک اتمی با قدرت انفجار  یک کیلوتنی بود و دقت  ان به صورت  متوسط ۲۰۰۰ متر بود.

lgm_30

مینتمن ۲  که ال جی ام ۳۰ اف خوانده میشد در سال ۱۹۶۵ وارد خدمت شد و تا سال ۱۹۶۹ تمامی موشک  های سفارشی تحویل  شد. مینتمن  ۲ دارای برد ۱۱۳۰۰ کیلومتر بود ولی در زمینه دقت بهتر از نسخه قبلی نبود. این مدل دارای  سرعت اماده سازی بیشتری   بود و می شد ان را  در عرض ۲۰ دقیقه  اتش کرد  این رقم برای نسخه قبلی ۴۵ دقیقه بود. وزن پرتاب بیشتر داشت و کلاهک بزرگتری ر با میزان ۱٫۲ مگاتنی داشت. از جمله ویژگی های مینتمن ۲ می توان به  افزایش قدرت موتور مرحله اول برای  افزایش سرعت، بزرگتر شدن مرحله دوم برای افزایش سرعت و همچنین اصلاح سامانه بردار رانش موتور بود .سیستم هدایت اصلاح  شده بود و شامل  قطعات نیم هادی بیشتر و ریز پردازنده کوچکتر  اگرچه  دقت افزایش  یافته  بود.

مینتمن ۳ یا ال جی ام ۳۰ جی اخرین نسخه  تولید این موشک  در سال ۱۹۷۰ عملیاتی شد . بیشترین ارتقا روی این موشک در مرحله سوم  و یا همان مرحله پایانی  بود. یک سامانه سوخت مایع به مرحله سوم برای افزایش کارایی  سامانه بردار رانش موشک  افزوده شد .ولی شاید بزرگترین تغییر این مدل نصب سه کلاهگ هدایت شونده در کلاهک اصلی بود. این  سه کلاهک از نوع دبیلو ۶۲ دارای  قدرت انفجار ۱۷۰ کیلوتن تی ان تی بود . این اولین باری بود که یک موشک امریکایی  از کلاهک مجمع بهره می برد.این کلاهک ها در مرحله اخر زمانی که موشک  در حال ورود به جو و شیرجه است از کلاهک اصلی جدا می شود یک موتور  راکتی کوچک برای  تغییر مسیر مختصر در موشک های  مورد استفاده قرار میگیرد . هر کلاهک خود دارای  سامانه هدایت اینرسی خود بود. مینتمن ۳ سنگینتر  بود و بردش  به ۱۳۰۰۰ کیلومتر می رسید  و دارای  خطای  بین ۱۸۰  تا ۵۰۰  متر بود.

موشک مینتمن دارای ۸ مرحله پرواز است.۱-  در مرحله اول موشک از سیلو شلیک شده و مرحله اول شروع به کار  میکند،۲- ۶۰ ثانیه بعد از پرتاب مرحله اول به کارش پایان میدهد و مرحله دوم موشک  اغاز کار میکند ۳- بعد از ۱۲۰ ثایه بعد از پرتاب مرحله دوم نیز تمام  شده و بعد از جدا شدن مرحله سوم اغاز به کار میکند ۴- بعد از ۱۸۰ ثاینه از پرتاب مرحله سوم نیز به کار خود پایان داده و  مجفظه سه کلاهک مجتمع از موشک  جدا شده و به حرکت  خود ادامه میدهد ۵- کلاهک بعد از یک مانور امده شیرچه  زدن به طرف زمین  و ورود به جو  میکند ۶- کلاهک ها و طعمه  های فریب دهنده (این طعمه ها در مینتمن ۳ نصب شد) جدا شده  ۷- کلاهک ها وارد جو شده و با سرعت به طرف اهداف  خود پیش می روند  ۸- کلاهک ها در اسمان  و یا زمین  منفجر میشوند.

800px-Minuteman_III_MIRV_path.svg

در سال ۱۹۹۷ مینتمن ۱ و۲ از خدمت خارج شدند و با خروج موشک   ال جی ام ۱۱۸ حافظ صلح در پی پیمان استالت ۲  از خدمت  ، همکنون مینتمن ۳ تنها موشک  بالستیک  اتمی قاره پیمای زمین پرتاب ارتش امریکا است. ولی ارتش امریکا طی دهه گذشته دست کم ۷ میلیارد دلار برای ارتقاء و به خدمت گیری این موشک تا فراتر از سال ۲۰۳۰ هزینه کرده است.

نصب کلاهک مجتمع دلبیو 78 بر روی مینتمن 3

نصب کلاهک مجتمع دلبیو ۷۸ بر روی مینتمن ۳

از جمله بهسازی های انجام شده بر روی مینتمن می توان به برنامه جایگزینی   سوخت  جامد با سوخت جدید که بین سالهای ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۹ میلادی و  همچنین تعویض رایانه هدایت و نصب ژیرسکوپ حلقه لیزری به سامانه هدایت اشاره کرد ،تعویض  کلاهک مجتمع  اتمی با کلاهک  جدید دبلیو ۸۷٫ کلاهک اصلی دبلیو ۶۲ از خدمت خارج شد و جای ان را مدتی کلاهک دبلیو  ۷۸ در  خدمت گرفته شد . کلاهک دبلیو ۷۸ در دهه ۱۹۷۰ توسعه یافت و در سال ۱۹۷۹ بر روی ۳۰۰ موشک  مینتمن ۳ نصب شد . دبلیو ۷۸ دارای  مواد هسته ای غیر حساس  بود تا در صورت هر اتفاقی ناخواسته  ای برای موشک  بی دلیل کلاهک منفجر نشود این در حالی بود که کلاهک قدیمی  دبلیو ۶۲ چنین قابلیتی نداشت .در دهه ۱۹۹۰ این کلاهک خود با دبلیو ۸۷ جایگزین   شد. این کلاهک برای موشک  ال جی ام ۱۱۸ حافظ صلح ساخته شد که در دهه ۱۹۹۰ به دلیل پیمان سالت ۲ بین دو قدرت از خدمت خارج شد. بعد از مدتی کلاهک از روی موشک  بازنشسته شده باز   شد و بر روی مینتمن ۳ نصب شد .

همکنون ۴۵۰ موشک  مینتمن ۳ در خدمت ارتش امریکا است که  تا بیش  از سال ۲۰۳۰ در خدمت باقی خواهد ماند

مینتمن 3 در سیلو

مینتمن ۳ در سیلو

مشخص مینتمن۳

طول:۱۸٫۲ متر

قطر:۱٫۷ متر

وزن:۳۵ تن

کلاهک : سه کلاهک مجتمع دبلیو ۷۸ و یا دبلیو ۸۷

پیشرانه : سه مرحله سوخت جامد

برد:۱۳۰۰ کیلومتر

 سرعت نهایی: ۲۴۱۰۰ کیلومتر  بر ساعت

سقف پرواز :۱۱۲۰ کیلومتر

سیلو پرتاب

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.