نگاهی به سه موشک بالستیک تاکتیکی شوروی و روسیه

توچکا

موشک بالستیک تاکتیکی  او تی ار ۲۱ توچکا که ناتو ان را اس اس ۲۱ اسکارب نامید  جهت جایگزین راکت فراگ با برد ۴۵ کیلومتر ساخته شد. توجکا موشک بالستیک  سوخت جامد تک مرحله ای   کوچکی است که دارای  دقت  بالای  بوده و میتواند با ان اهداف مختلفی مانند انبارهای سوخت ، ساختمان های  مهم، اشیانه  ها و …. را هدف قرار داد.موشک دارای طول ۶٫۴ متر بود و یک کلاهک ۵۰۰ کیلوگرمی انفجار شدید ترکش شونده بود  ولی می توانست کلاهک شیمیایی و اتمی را حمل کند.می شد تنها با باز کردن شش پیچ  کلاهک موشک را تعویض کرد.موشک دارای  چهار بالچه بزرگ میانی جمع شونده در هنگام حمل و نقل و و چهار بالچه برای حفط تعادل  ایرودینامیک  به صورت شبکه ای و چهار نازل  تیتانیومی برای تغییر رانش برای  تغییر مسیر موشک.موشک داری ژیروسکوپ جهت هدایت و یک واحد پردازش  انالوگ که  روش پرواز و زاویه پرواز را برای  برخورد به هدف پردازش میکرد . واحد کنترل و پردازش نازل های تیتانیومی را برای کنترل خروجی گاز موشک  تحت نظر دارد . موشک بر روی یک شاسی متحرک چرخ دار ۶*۶ به صورت تکی نصب می شد . خودرو  یک خودروی ابی خاکی است و از این رو تحرک بسیار بالای دارد .دارای سرعت ۶۰ کیلومتر در ساعت است و در برابر  الودگی های شیمیایی  و رادیو اکتیو مقاوم  بود موشک دارای سامانه هدایت اینرسی  در کنار سامانه هدایت گلنوس   است (البته نه  در نسخه نخست).موشک را می شود  تا ده سال ذخیره کرد  بدون هیچ سرویس ولی بعد از این مدت باید برای  سرویس میان عمر به مرکز تعمیراتی  برگردد. در سه مدل مختلف توسعه یافت که شامل

او تی ار ۲۱ A(اسکارب A): اولین نسخه  تولید در سال ۱۹۷۶ عملیاتی شد  دارای برد ۷۰ کیلومتر و دارای خطای ۱۵۰ متر بود اگرچه   میزان واقعی  زیر ۵۰ متر بود . می شد بر روی کلاهک به غیر از کلاهک انفجاری ترکش شونده با شعاع تاثیر گذاری ۲۰۰ متری  شامل  ۱۴۵۰۰ تکه فلز از پیش بریده شده برای  ترکش   میتواند در ۲۰ متری بالای هدف برای بیشتری اسیب رساندن  به هدف منفجر شود  و یا کلاهکی  شامل  ریز  مهمات ضد تانک  مغناطیسی  را شامل  ۵۰ مین  و یا ضد نفر شامل  ۵۰۰  ریز مهمات  نیز نصب کرد.کلاهک اتمی قال حمل توان انفجار  ۱۰۰ کیلوتنی را دارد .وزن کامل این مدل ۲۰۰۰ کیلوگرم است.

Tochka-U_rep_parad_Yekat

او تی ار ۲۱ بی توجکا یو  (اسکارب بی): شبیه به نسخه  قبلی با برد ۱۲۰ کیلومتر  بود و دارای یک سر جنگنده ضد رادار بود که شامل  یک کلاهک با رادار پیسو بود.توان  انجام مانور گریز را در برابر موشک های ضد بالستیک  را داشت  و دارای هدایت گلنوس،اپتیک  و گفته شده احتمالا میلی موجی در مرحله اخر بود (نسخه اولیه تنها سامانه اینرسی داشت ).دایره   خطای  ان ۹۵ متر ذکر شده است اگرچه دایره  خطای  متوسط  ان ۵۰ متر بود.این نمونه در سال ۱۹۸۸ وارد خدمت شد و دارای وزن ۲۰۱۰ کیلوگرم بود.

او تی ار ۲۱ سی (اسکارب سی): نسخه دوربرتر و سنگینتر  با برد ۱۸۵ کیلومتر و دایره خطای ۷۰ متر که در سال ۱۹۹۰ وارد خدمت شد. این نسخه در سال ۱۹۹۰ توسعه یافت ولی ورود ویا عدم ورود به خدمت ان هرگز تائید نشد.

توچکا  از سال ۱۹۷۶ وارد خدمت شد و در سال ۱۹۹۱ در کم ۱۳۰۰ موشک  توچکا و احتمالا ۷۰۰ لانچر پرتاب  در خدمت ارتش سرخ بود. این موشک اولین  بار در نبرد سال ۱۹۹۹ در چچن به کار رفت و بین ۶۰ تا ۱۰۰ توچکا شلیک شد بعد  از ان در نبرد علیه گرجستان  دست کم ۱۵ توجکا شلیک شد . همکنون حدود ۲۲۰ پرتابگر و احتمالا ۳۰۰ تا ۳۳۰ توجکا در روسیه عملیاتی  می باشد که احتملا تمامی انها از نوع بی هستند.اکرائین نیز ۵۰۰ توجکا از شوروی به ارث برد که انها را به کشورهای یمن(۸۰ تیره اگرچه تحویل ده تیره تائید شده است ) ،  سوریه (۴۰ تیره)و ارمنستان صادر کرد ولی هنوز ۹۰ موشک باید در اکراین عملیات باشد .سوریه از این موشک  چندین بار بر علیه مخالفین  در سال۲۰۱۲  استفاده کرد  که فیلم ان نیز منتشر شد، یمنی ها  نیز در سال ۲۰۱۵ بر اساس فیلمی که منتشر کردند یک بار از موشک توچکا علیه عربستان استفاده کردند.به غیر از این سه کشور ،اذربایجان،قزاقستان،بلاروس نیز این موشک  را در اختیار  دارند و جمهوری چک لهستان ، المان شرقی و مجارستان نیز دارای  نسخه  A بودند که از خدمت خارج کرده اند. گفته شده کره  شمالی بر اساس توچکا موشکی با نام کا ان ۰۲ توسعه داده که هنوز وضعیت ان مشخص نیست.

گفته شده  حدود ۲۸۰۰ تا ۳۰۰۰ توچکا ساخته شده است

9m79-1-missile

اوکا

موشک بالستیک  تک مرحله سوخت جامد او تی ار ۲۳ اوتکا با نام ناتو اس اس ۲۳ اسپیدر  در سال ۱۹۸۰ وارد خدمت شد. اوکا یکی از بهترین موشک های  زمان خودش بود(شاید بهترین) که به دلیل سرعت بالا و سرعت امده سازی و شلیک  ان که تنها ۵ دقیقه بود هر گونه واکنش را از ناتو می گرفت. از جمله اینکه دقت  بسیار  بالای داشت  و در زمان ان موشکیدر جهان با چنین دقتی عملیاتی نبود و از این رو این اجازه را به شوروی می داد   تا هر هدف راهبردی در خاک اروپای غربی را به راحتی هدف قرار دهد.این موشک جایگزین   اسکاد بی  شد و  دارای ۷٫۵۳ متر طول و ۴۳۶۰ کیلوگرم وزن داشت. بردش بین ۳۰۰ تا  ۵۰۰ کیلومتر بسته به مدل بود   دارای  ترکیب هدایت اینرسی و رادار میلی موجی در مرحله اخر بود. موشک در برد ۴۰۰ کیلومتر تا ارتفاع ۱۲۰ کیلومتر بالا می رفت و دارای بالچه شبکه ای شکل جمع شونده در انتهای بدنه بود  .موشک توان حمل کلاهک متعارف ترکش شونده در کنار کلاهک اتمی و یا شیمیایی را داشت  و سه مدل از این موشک بین سال های  ۱۹۷۹ تا ۱۹۸۷  ساخته شد که شامل ۹ ام ۷۱۴ بی با کلاهک اتمی ۱۰۰ کیلوتنی   با برد ۵۰۰ کیلومتر و میزان خطای ۱۳۰ متر، ۹ام ۷۱۴ اف با کلاهک  متعارف انفجار قوی ۴۵۰ کیلوگرمی که البته توان نصب کلاهک اتمی را نیز داشت و دارای  برد ۴۵۰ کیلومتر و میزان خطای ۵۰ متر  و نسخه ۹ام ۷۱۴ کا  مجهز به کلاهکی با ریز  مهمات ضد تانک مغناطیسی و یا ضد نفر  با برد ۳۰۰ کیلومتر و دایره   خطای ۳۰ تا ۵۰ متر.موشک دارای یک شاسی متحرک ۴*۴  ،باز ۶۹۴۴ بود که دارای مقاومت در برابر الودگی های  رادیو اکتیو  و شیمیایی بود . موشک همانند توجکا توسط یک کمپرسور از حالت افقی در کف حمل کننده  به حالت عمودی برای شلیک   در می امد که قدرت کمپرسور توسط موتور خودرو تامین می شد. ۲۰ ثانیه  طول  می کشد تا موشک  به حالت عمود در بیاید. سه خدمه برای پرتابش کافی بود و انها بلافاصله مختصات فعلی  لانچر توسط سامانه گلنوس به دست  می اورند  و مختصات  هدف به موشک  داده میشد(که نسبت  به مختصات  موشک بود)و بعد پرتاب میشد . تنها یک موشک در پشت خودرو سوار می شد

Oka_rf

شوروی برد اوکا را ۴۰۰ کیلومتر ذکر کرد ولی غرب معتقد بود که برد این موشک  ۵۰۰ کیلومتر است و امروزه شواهدی از ازمایش ان در برد ۵۰۰ کیلومتری در شوروی وجود دارد . ولی برد مشکل نبود سرعت نهایی ۹ ماخ مشکل بود مشکل این بود که بسیار دقیق بود و سرعت امده سازی ان بالا بودو این به معنی حمله با دقت و سرعت و در هر شرایط  اب و هوایی به پایگاه های  هوایی ناتو.ولی این خطر تنها یک دهه ناتو را تهدبد کرد زیرا در سال ۱۹۸۷ بین شوروی امریکا پیمان INF بسته شد که هر دو قدرت را از داشتن  موشکی بالستیک  با برد ۵۰۰ تا ۵۵۰۰ کیلومتر منع کرد.اگرچه اوکا بر طبق گفته روسها ۴۰۰ کیلومتر برد داشت  ولی خود گورباچوف پیشنهاد خروج از خدمت ان را به غرب داد و انها هم خوشحال زیرا هیچ سلاحی برای  مقابله با نداشتند.شوروی در  سال ۱۹۸۹ ، ۲۳۹ فروند اوکا را نابود کرد . دو کشور  چک اسلاواکی و المان شرقی این موشک را خریده بودند از قرار معلوم انها بردشان کمتر از ۴۰۰ کیلومتر و فاقد  توان اتمی بودند ولی غرب متوجه شد اگرچه کلاهک اتمی نداشت  ولی تجهیزات  نصب چنین کلاهکی روی انها نصب است. امریکا به شوروی اعتراض کرد ولی خوب این مسئله که این دو کشور چنین موشکی  دارند منع پیمان INF نبود.در نهایت با فروپاشی شوروی این دو کشور اوکا های خود را از خدمت خارج کردند.همچنین  دست کم ۱۲۰ موشک شوروی تا سال ۱۹۹۰ در اروپای شرقی عملیاتی بودن امریکا باز هم اعتراض کردند ولی اینهم منع پیمان INF نبود زیرا این موشک  اصلا  زیر ۵۰۰ کیلومتر برد داشت. در نهایت  این موشک  از خدمت خارج شد و در سال ۱۹۹۱ دیگر اوکای در خدمت نبود.

00000001

اسکندر

برای اشنایی با موشک اسکندر اینجا را کلیک کنید

گرداوری:عبدالحمید تارخ

نام بردKM وزن کلاهکKG وزنKG طول متر دقت(متر) نوع کلاهک
توچکا بی ۱۲۰ ۴۸۹ ۲۰۱۰ ۶٫۴ ۵۰ تا ۹۵ اتمی،انفجار شدید ،خوشه ای و شیمیایی
اوکا اف ۴۵۰ ۴۵۰ ۴۳۶۰ ۷٫۵۳ ۵۰ اتمی،انفجار شدید ،خوشه ای و شیمیایی
اسکندر ام ۴۰۰ ۴۸۰ تا ۷۰۰ ۳۸۰۰ ۷٫۳ ۵ تا ۵۰ متر انفجار شدید خوشه ای

 ubjqk_414826399.1680x0

دسته بندی شده در:    
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.