ترجمه: امیر رهبری

با پایان جنگ جهانی دوم و آغاز جنگ سرد دو ابر قدرت شرق و غرب در مقابل هم صف آرایی کردند.غرب به رهبری آمریکا با اتکا به اقتصاد قدرتمند خود دست به گسترش شناور های سطحی از جمله ناوهای هواپیمابر و ناوگان همراه آنها زد و طی چند سال ناوگان سطحی غرب به رهبری آمریکا به صورت خطر ناکی رو به افزایش گذاشت.در این بین اما بلوک شرق به رهبری شوروی در گسترش ناوگان سطحی خود چه از نظر کیفیت و چه کمیت دچار عقب ماندگی شده بود.

هدف تمرینی وندال که از روی موشک تالوس تولید شده بود.در اینجا موشک در حال سیر با سرعت صوت است و امواج شوک به خوبی دیده میشود.

به همین جهت برای تقابل با ناوگان عظیم ایالات متحده دست به توسعه تسلیحات ضد کشتی زد که بتوانند با اتکا بر کلاهک های هسته ای و در تعداد بالا به ناوگان آمریکا حمله ور شده و آنها را از بین ببرند به همین جهت نمونه های گسترده ای از موشک های سنگین و حامل کلاهک های هسته ای توسعه یافت که در جهان غرب نمونه ای از آنها موجود نیست. از گل سر سبد این موشک ها میتوان به موشکهای گرانیت و موسکیت اشاره کرد که میتوانند در تعداد بالا و در برد زیاد با سرعت های مافوق صوت خود اهداف مورد نظر از ناوگان دشمن را چه با کلاهک متعارف و چه با کلاهک هسته ای نابود کنند.شوروی و بعد از آن وارث آن روسیه با کسب تجارب و گسترش علم در زمینه موشکهای فراصوت توانست به مطرح ترین کشور در زمینه طراحی این گونه سلاح ها بدل شود که در ده های اخیر نیز موشکهایی همچون یاخونت و براهموس چه به صورت مستقیم و یا در همکاری با روسها تولید شدند که در حال حاضر جزو خطرناکترین موشک های ضد کشتی متعارف جهان هستند.

تصویری از هدف تمرینی MA-31 در حال رها شدن از پرنده QF-4B نمونه روسی آمریکایی از موشک مشهور Kh-31

ناوگان آمریکا همیشه از این منظر مورد خطر بود تا اینکه در اواخر عمر شوروی و در ابتدای دهه نود قرار دادی بین شوروی و بعدا روسیه با چین به اجرا گذاشته شد.و از قرار صادرات ناوشکن های کلاس شوورمنی به چین موشک اصلی این شناور یعنی موسکیت نیز به کشور سومی به زعم آمریکا صادر میشد.که برای آمریکایی که فاصله ایدئولوژیک با چین داشت خطر بزرگی در منطقه جنوب شرق آسیا به حساب میامد.در آن برهه اصلی ترین “هدف پرنده مافوق صوت” آمریکا موشک MQM-8 واندال بود که توانایی شبیه سازی موشک خطر ناکی همچون موسکیت را برای نیروی دریایی آمریکا نداشت.به همین منظور کمپانی مارتین ماریتا اقدام به طراحی و ساخت هدف تمرینی پر سرعت پرواز در ارتفاع پایین کرد که با نام AQM-127 شناخته میشد.اما طرح به علت وجود چالش های تکنولوژیکی با شکست روبرو شد.از ۶ تست این موشک تنها یک مورد با موفقیت همراه بود و در آخر به علت افزایش بیش از حد هزینه های این طرح کنگره آمریکا به صورت مستقیم طرح را در تابستان سال ۱۹۹۱ لغو کرد.در دولت کلینتون و در سال ۱۹۹۵ در طی معاهده ای محرمانه که توسط الگور(رقیب انتخاباتی بوش پسر)در مسکو امضا شد روسیه تعهد داد که در صورت وجود حمایت های آمریکا از صادرات تسلیحات پیشرفته خود به کشور های ثالث خودداری کند اما این قرارداد بعد از نهایی شدن فروش موشک های موسکیت به چین امضا شد.درسال ۱۹۹۵ شرکت Zvezda-Strela (سازنده تسلیحات روسی منجمله خا ۳۱) به شدت از نظر مالی در فشار بود و مشتری های داخلی این شرکت که نیرو های نظامی روسیه بود به علت بحران مالی خریدار تولیدات این شرکت نبودند و از طرفی در بازار های صادراتی که این شرکت وارد شده بود همچنان طالبی وجود نداشت.

برای اشنایی با موشک خا ۳۱ اینجا را کلیک کنید

تصویری از موشک تمرینی AQM-127 که به علت چالش های تکنولوژیکی از اوایل دهه نود از طرف نیروی دریایی آمریکا کنار گذاشته شد.

در این سال و بعد از شکست طرح های موشک فراصوت هدف در آمریکا شرکت مکدانل داگلاس(بعدا بویینگ) قرار دادی دریافت کرد که با عنوان FCT مطرح بود که به عنوان ارزیابی طرح های خارجی عنوان میشد.در این قرار داد به صورت مستقیم موشک قدرتمند و پر سرعت KH-31 ساخته شرکت Zvezda-Strela  مد نظر بود.البته بعد ها افشا شد که منابع امنیتی آمریکایی در نظر داشتند که در صورت امکان موشک موسکیت یا سان برن ساخت شرکت رادیوگا را از روسها خریداری بکنند که مورد مخالفت روسها قرار گرفته بود و عنوان شده بود که این موشک به کشور دیگری فروخته نخواهد شد.(موشک خا ۳۱ از نظر ظاهری شباهت بسیاری به موشک موسکیت یا سان برن دارد.

تصویری از موشک MA-31

اما هر کدام از دو تولید کننده جدا و مقدورات جدایی هستند که به عنوان مثال موشک سان برن در برد و سرعت و کلاهک بسیار برتر از موشک خا ۳۱ میباشد وتوانایی حمل کلاهک ۱۲۰ هزار تنی اتمی را دارد که در واقع قدرتی معادل ۶ برابر بمب اتمی منفجر شده در هیروشیما است).اما فروش این موشک به کشور چین کمونیست به شدت بر روابط دو کشورروسیه و آمریکا ضربه وارد کرد.در آن بازه زمانی تحلیلگر های مطرح نظامی آمریکایی همچون ریچارد دی فیشر و کریس کوکس و آر کلیف معتقد بودند که نیروی دریایی آمریکا هیچ راه حلی در مقابل موشک سان برن ندارد و در صورت نزدیکی موشک سان برن به ناوگان آمریکا سامانه ای همچون فالانکس تنها ۲٫۵ ثانیه فرصت دارد تا واکنش نشان دهد که اصلا پاسخگو نخواهد بود.این فشار ها باعث شد تا شرکت مکدانل داگلاس برای همکاری با شرکت زوزدا استرلا وارد عمل شود.در طی قرار دادی که بین الگور و چرنومردین نخست وزیر وقت روسیه در مسکو محرمانه امضا شده بود فروش موشک خا ۳۱ به کشور دیگری نیز منع شده بود.و این موضوع و فشارات مالی باعث همکاری منابع روسی با فروش این موشک به آمریکا شد.در طی این قرار داد در طی ۱۰ سال ۲۰۰۰ موشک با نام MA-31 با همکاری مشترک بویینگ و زوزدا به آمریکا صادر میشد که در طی این قرار داد روسها سرجنگی بخش سیکر و الکترونیک موشک را جدا کردند تا شرکت مکدانل الزامات تله متری نیروی دریایی آمریکا را روی موشک ها پیاده کنند.

تصویری از موشک های خا ۳۱ که با نصب تجهیزات الکترونیکی آمریکایی تبدیل به MA-31 میشوند.تصویر در تاسیسات شرکت مکدانل داگلاس در سنت لوئیس.

به غیر از این مورد مکدانل وظیفه هماهنگ کردن جایگاه AKU-58 را بر روی پرنده QF-4B داشت تا بتوان این هدف پرنده را بر روی هواپیما لود کرد.البته بعد ها بویینگ پیشنهاد ساخت جایگاهی به منظور سوار کردن درون هدف MA-31 بر روی جنگنده های F-16N نیروی دریایی آمریکا نیز داد.در دسته های ابتدایی تحویلی موشک ها به بویینگ و در سه آزمایش پرواز اول مشخص شد که روسها برد موشک را به شدت کم کرده اند که طی مذاکرات بعدی قول مسائد داده شد که برد اصلاح شود اما در آزمایش چهارم موشک که یک آزمایش جنگی بود سامانه AEGIS نتوانست موشک را رهگیری کند. و ناموفق بود.این چهار تست در منطقه دریایی موگو در کالیفرنیا صورت گرفت.در طی ارتقاء متعهد شده بویینگ هزینه ارتقاء را به عهده گرفت و فرمول سوخت جدید و نرم افزار مورد نیاز را به صورت مستقیم تحویل روسها دادند تا بر روی دسته های بعدی تحویلی موشک پیاده کنند.در آن برهه برد موشک در ارتفاع سطح در یا در حدود ۲۴ کیلومتر بود که از نظر نیروی دریایی برای برنامه قابل قبول نبود.به غیر از موارد ارتقایی اشاره شده.پیشنهاد اضافه کردن مخزن سوخت بیشتر و طراحی دوباره دماغه موشک بود تا مقاومت هوا کمتر شود. و تغییر در فرمول سوخت که به جای سوخت روسی از سوخت JP-10 استفاده شد که از روش های دیگر بود.همچنین نازل موتور نیز دچار تغییر شد که در انتها برد موشک در ارتفاع ۱۰ متری از سطح دریا به ۶۷ کیلومتر رسید.اما واقعیت این بود که اسرار دولت کلینتون به این قرار داد زیاد به نفع آمریکا تمام نشد.

تصویری از لود موشک MA-31 در زیر بال جنگنده اف ۱۶ این طرح ظاهرا بیشتر از تست لود جلوتر نرفت.

چون نه این موشک قابل مقایسه با نمونه های ابتدایی ۳M80 موسکیت بود که بعدا بر خلاف قرار داد اشاره شده در بالا در شناور های شوورمننی ارتقایی چین از موشک پیشرفته تر ۳M82 استفاده شد.همچنین در طی این قرار داد بر اساس اسناد منتشر شده از طرف نیروی دریایی برای هر موشک رقم باور نکردنی ۹۸۰ هزار دلار پرداخت شده است.که منابعی که هویت آنها مشخص نشد ادعا کرده بودند، رقم ۲۰۰ هزار دلار در هر موشک برای رشوه به ژنرال های بلند مرتبه روسی در هر موشک پرداخت شده است.البته این موضوع از طرف روسها و آمریکایی ها تایید نشده است.و سخنگوی نیروی دریایی در آن زمان مطرح کرد که اگر همچنین اتفاقی هم روی داده باشد بعد از تحویل هزینه های اصلی به مقامات روس روی داده است.و همچنین بر اساس فشار های داخلی روسیه به مرور دومای روسیه با تحویل این موشکها به آمریکا کار شکنی کرد و تعداد ۲۰۰۰ موشک به دست بویینگ نرسید.در طی قرار داد زوزدا استرلا اعلام کرده بود که میتواند در طی سال ۶۵ موشک به بویینگ تحویل دهد که بنا بر گزارشات رسیده به وزارت دفاع بنا به مشکلات ایجاد شده در طول سال ۲۰ تا ۳۰ موشک تحویل شده بود.در کل بر اساس اطلاعات بویینگ ۵۷ موشک به آمریکا صادر شده ولی شرکت زوزدا ادعا دارد که ۱۰۰ موشک را به بویینگ تحویل داده است.

تصویری از MA-31 لود شده در زیر شکم QF-4B مربوط به سال ۹۵ در منطقه دریایی موگو کالیفرنیا.

به احتمال بسیاری چیزی ما بین این دو عدد خواهد بود.اما آمار آزمایشات موشک در ۳۰ موشک ارتقایی دوم تحویلی هولناک بود.هر ۳۰ موشک بدون هیچ مشکلی توانستند به اهداف خود دسترسی پیدا بکنند.در طی دریافت موشک ها بویینگ برنامه ای برای ارتقاء موشک ها با افزودن سامانه موقعیت یاب جهانی و بهبود الکترونیک نیز دریافت کرد که به عنوان MA-31PG مطرح شد.کارشکنی های روی داده باعث ملغی شدن طرح توسط وزارت دفاع آمریکا شد و در این بین شرکت زوزدا استرلا بیشترین منفعت را برد و از ورشکستگی نجات یافت و تجارب ساخت موشک های فراصوت سطح رو برای آمریکا حاصل شد.بر اساس اسناد نیروی دریایی آمریکا آخرین موشک عملیاتی MA-31 در سال ۲۰۰۷ استفاده شده است و از سال ۲۰۰۷ موشک یا هدف مافوق صوت سطح رو GQM-163 کایوت از اطلاعات بدست آمده از موشک روسی، توسط اوربیتال ساینس ساخته شد و در نیروی دریایی آمریکا جایگزین MA-31 شد.این ازمایشات کمک بسیاری به امریکاهای ها برای بهبود سامانه اجیکس و سلاح های ضد موشک خود بکنند و در سامانه های جنگ الکترونیک خود بهبود ببخشند

تصویری موشک کایوت در حال عبور از روی یک شناور نظارتی در طی یک آزمایش این موشک به وسیله بوستر سرعت مورد نیاز برای استارت موتور رمجت را فراهم میکند.سپس بوستر جدا میشود.

43+

کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

 • avatar
 • avatar
 • avatar
 • avatar
 • avatar
 • avatar

67 دیدگاه

 • با سلام و تشکر. مقاله خوبی بود. منتها چند ایراد اساسی داشت. اولا پاراگراف اول مقاله به کلی غلطه. نیروی دریایی آمریکا زمانی که جنگ جهانی دوم به اتمام رسید دارای ۴۹ ناو هواپیمابر بود و یک نیروی کاملا تهاجمی با قابلیت رزم در اقیانوسها. درحالیکه نیروی دریایی شوروی در جریان جنگ جهانی دوم صرفا یک نیروی دفاع ساحلی بود. پس این را در نظر داشته باشید که گسترش نیروی دریایی آمریکا پس از جنگ جهانی دوم آغاز نشد. بلکه سالها قبل از آن آغاز شده بود. درحالیکه نیروی دریایی شوروی عملا تا ۲۰ سال پس از جنگ جهانی دوم اصلا توان رزم دور از خانه را نداشت و صرفا یک نیروی دفاع ساحلی بود. از اواخر دهه ۱۹۶۰ بود که به مرور شوروی توان رزم در دریاها را بدست آورد. اما کماکان توان رزم در اقیانوسها را نداشت. نیروی دریایی شوروی حتی تا پایان حیات خود نیز توانایی واقعی نبرد در اقیانوسها را بدست نیاورد. حقیقت این است که نیروی دریایی شوروی هیچگاه حریف نیروی دریایی آمریکا نبود و اصلا رقابتی بین این دو برقرار نبود که شوروی بخواهد از آمریکا عقب بیفتد. یعنی شوروی اصلا توان رقابت را نداشت و به قدری عقبتر از غرب بود که توانایی رسیدن به آمریکا را نداشت. چه برسد به اینکه بخواهد با آمریکا وارد رقابت شود. در سال ۱۹۹۱ یعنی سال فروپاشی شوروی ، آمریکا ۴۳ ناو هواپیمابر واقعی داشت که حدود یک چهارم آن اتمی بودند. درحالیکه در شوروی همان کوزنتسف زواردررفته هم هنوز عملیاتی نشده بود. متاسفانه بخش هایی از مقاله فاقد منابع معتبر هستند و مشخصا نویسنده آنها را از فروم های روسی جمع آوری کرده است. متاسفانه چهارچوب و لحن بیان مقاله به گونه ایست که به دنبال نشان دادن برتری شوروی بر آمریکا و وابستگی تکنولوژیکی آمریکا به شوروی است که البته متاسفانه نویسنده این مقاله سابقه این اقدامات را هم دارند. از جمله اینکه مقاله ایشان در کانال جنگاوران دررابطه با اولین رادار آرایه فازی که در آن تلاش کرده بود وانمود کند که شوروی اولین رادار آرایه فازی جهان را عملیاتی کرده است و روسها زودتر از آمریکایی ها به فکر آرایه فازی کردن رادارهایشان افتاده بودند. درحالیکه در ادامه مشخص شد که برخلاف مقاله ایشان ، آمریکایی ها دو دهه زودتر از روسها اولین رادار آرایه فازی را عملیاتی نمودند. (مقالات مورد اشاره من در کانال جنگاوران موجوده) و اما درباره خود موشک kh-31 هم بهتره بزرگنمایی نشه. این موشک مثلا چه تکنولوژی ای دارد که آمریکا فاقد آن است؟ حالا بماند که صحبتهایی وجود دارد که تکنولوژی موتورهای رمجت از فرانسه به شوروی منتقل شده است. آمریکا سه دهه قبل یعنی در دهه ۵۰ موشک تالوس را داشت که سه ماخ سرعت داشت و از موتور رمجت استفاده میکرد. پس بهتره نگید که آمریکا ضعف و یا عقب ماندگی تکنولوژیکی داشت. منطقی تر این بود که میگفتید آمریکا در ساخت این قبیل موشکها تجربه نداشت. درضمن هیچ دلیل یا منبعی هم وجود ندارد که گفته باشد موشک کایوت با استفاده از تجربیاتی که آمریکا از موشک MA-31 بدست آورد ، طراحی شده است.

 • اقای تارخ‌این کتابی که گفتین راجع به ده سال اخر مرحوم شوروی اسمش چی بود من خوب متوجه نشدم

 • سلام آقای تارخ . تقدیم کردن فرمول  سوخت و نرم افزارهای با اهمیت بالا به یک کشور غیر دموکراتیک و حتی دشمن در آمریکا جرم نیست؟!!! آیا به این خاطر کسی در آمریکا محاکمه نشد؟

 • با سلام آقای تارخ:این سامانه سوم خرداد که بوک ام یک روسی نیست؟ چون خیلی شبیه (اما بوک ۴ تا موشک داره این ۳ تا مثل سم ۶ هست تا شبیه بوک)و اون رادار کتابی ( چرا اون رو نداریم؟ رادار اصلی جستجو )

 • سلام اینجا بخوبی نشون می ده که روابط میان کشور ها بخصوص ابر قدرت ها اینقدر که مثلا کارشناسان تحلیل می کنند کشکی کشکی نیست و منافع هست که حرف اول رو می زند روسیه هیچ وقت متحد درجه یک کشوری مثل ما نمی تواند باشد و نباید برای صرفا معدود همکاری سمت روسیه غش کرد فعلا با توجه به شرایط دنیا هست که با روسیه متحد هستیم 

 • سلام آقای تارخ آمریکا چرا فرمول و نرم افزار لازم رو در اختیار روسیه گذاشت؟ نگفت بعدا علیه خودش در موشکها استفاده میشه؟

 • استاد سلام  چرا سایت میلیتاری تودی و بسیاری از کارشناسا تی ۵۰ رو نسل ۵ نمیدون نظر شما چیست میگن نسل ۴ پیشرفتست

 • آقای تارخ این ماجرای اصابت موشک  یمنی ها به ریاض چیه . رسانه های داخلی یه جوری خبرشو گفتند آدم فکر می کرد ریاض با همین یه موشک! با خاک یکسان شده

   • با سلام.اگر این خبر واقعیت داشته باشه با توجه به اینکه سخنگوی ارتش عربستان هفته پیش گفته بود: باید ایران را به مرزهای خودش برگردانیم-بنظر میاد رویارویی ایران و عربستان وارد فاز جدیدی میشه چون زدن پایتخت سیاسی یک مملکت را نمیتوان زیر سیبیلی رد کرد.البته اگر شایعه نباشد.شما چطور فکر میکنید؟

    • نویسنده

     خوب ما که به یمن موشک ندادیم .. خود یمن اسکاد داشته احتمالا ما فقط کمک کردیم تا تغییرش دهد و البته عربستان برای ثابت کردن ان تا حد زیادی موشک دارد

   • استاد با سلام ما آخر نفهمیدیم اینا راست میگن اونا دروغ میگن کی درست میگه کی غلط میگه والا رسانه هاست داخلی ایران هفته ای یک بار دستکم مدعی اصابت یک موشک به عربستان هستن چه عربستان همه رو تکذیب میکنم و البته برخی ها رو همه نیمه رهگیری و منهدم کرده رسانه هاست خارجی همه مثل بی بی سی و صدای آمریکا هم تایید نکردن اصابت رو به نظر شما کی راست میگه ما با اونا؟

    • نویسنده

     سلام صبر بدید طی چند روز اینده اخبار بیشتری می اید
     این یک اسکاد بی با تغییر کلاهک و کاهش شدید کلاهک بوده

 • سلام…. حالا فهمیدم چرا سر یلتسین رو توی روسیه کردن زیر آب… یعنی به نظرتون آمریکا ها حاضر تکنولوژی اف ۲۲ رپتور به خاطر بی پولی به کشور ثالث بفروشه؟ عملا میلیاردها دلار سرمایه گذاری شوروی رو ریختن توی جوب و تنها نقطه برتری خودشون رو فروختن،،،ضرباتی که یلتسین به شوروی و روسیه زد عمرا ریگان نتونست بزنه 

  • دوست گرامی بعد از فروپاشی شوروی روسیه در شرف ورشکستگی بود و با کمکهای مالی و وامهای گسترده غرب عملا سرپا موند و بخاطر همین بطور گسترده ای روسیه به سمت غرب متمایل شده بود حتی ناتو پیشنهاد عضویت به روسیه داده بود و روسیه تا آستانه پیوستن به ناتو پیش رفت و روابط غرب با روسیه به شکل یک متحد در آمده بود و روسیه عملا مرزهاشو در همه زمینه ها بروید غرب باز کرده بود منتها اولین جرقه های اختلاف بعد از پیوستن جمهوریهای سابق شوروی به ناتو که اتفاقا با روسیه بر سر چگونگی تقسیم میراث بجا مانده از مرحوم شوروی دچار اختلاف بودن مثل لتونی استونی و لیتوانی و حمایت ناتو از این اعضای جدید در مقابل روسیه شروع شد ودر واقع غرب روابط خود با روسیه را فدای رابطه با دیگر جمهوریهای شوروی کردو متاسفانه این جمهوریها هم با اتکا به قدرت ناتو اعتماد بنفس پیدا کرده بودن مدام با روسیه سرشاخ میشدن و این به بیشتر شدن کینه روسیه از ناتو کمک میکرد خصوصاکه با تمام قدرت خود در مقابل این جمهوری ها که اغلب ارتش درست حسابی هم نداشتن کاری ازش ساخته نبود و این باعث تحقیر بیشتر روسیه و خشم مردم این کشور میشد

   • اگه روسیه به ناتومیپیوست ماهیت وجودی ناتوزیرسوال میرفت چون بوجودآمدن ناتوبرای مقابله بابلوک شرق وازهمه مهمترشوروی بوجودامد..آخه بدون دشمن میخواستن چیکارکنن یه قل دوقل بازی کنن

     • اینهایی که شماگفتی بااجماع در شورای امنیت  براحتی بدست میآمد همچنان که بدست امد 

     • نویسنده

      ;dnhl

      برادر من میدانم علاقه دارای با من بحث کنی ولی داریخ نشان میدهد که اجماع ناتو بود نه سازمان ملل چه یوگسلاوی و چه افغانستان

     • جناب تارخ خسته نباشید واقعاقصدم بحث کردن ندارم خداییش بعضی حرفاتو  کتم نمیره روسیه باناتویکی بشن!!نهایتش همکاری نزدیک .کامنت خانمگلرورابخوانیداگه بنظر شما همش درسته چشم من هیچی نمیگم..  

  • یلتسین مهره نفوزی غرب در شوروی بود این طرحی بود که ریگان و تاچر بزای نابودی شوروی کشیدن و اجرا کردن ار یک چاسوس چه انتظاری داشتی این اولیش نبوده آخریش هم نیست پروژه ۲۰۲۰ را در نت جستجو (سرچ) کن

   • نویسنده

    یرتسین مهره نفوذی نبود هیچ مدکی وجود ندارد کسی تاریخ شوروی را خوانده باشد میداند که این ادم هرگز ربطی به غرب نداشت و در سیستم شوروی خودش پیشرفت کرد ولی دنبال تغییر بود
    کتاب سقوط حکایت گرد ده سال اخر شوروی راهنمایی خوبی است…
    خیلی به تخیلات در نت دل ندهید

  • کل دنیا دارن با هم تعامل برقرار میکنن، شاتل های آمریکا بازنشسته شده آما آمریکاییها توسط موشکهای سایوز و تکنولوژی روسها هنوز میرن فضا باید آمریکا بزنه تو سر خودش که ما الان متکی به روسها هستیم؟ یا روسها باید بگن چون ما مشکل داریم در خیلی ابعاد (مثل کمک کردن آمریکاییها به اوکراین و …) نباید با هم رابطه اقتصادی داشته باشیم(با اینکه کلی تحریم هم میشن روسها توسط آمریکاییها) دوم اینکه این موشک توسط روسها به فروش رفته به آمریکا، یا این موش رو دادن چیز دیگری رو از امریکاییها گرفتن یا توسط کشور دیگری که این موشک رو از روسها تحویل گرفته به آمریکا داده شده مثلا همین الان آمریکا اس ۳۰۰ داره! یا میگ ۲۹ ! که اینها رو بررسی میکنه و نقاط و ضعف و قوتش رو پیدا میکنه

 • سلام مجدد، آیا اون موقع آمریکا موشک ضد کشتی مافوق صوت نداشت واقعا؟! مگه هارپون مافوق صوت نیست؟ یا فقط بحث پی بردن به قابلیتهای موشکهای روسی درمیون بوده؟

 • با سلام استاد خسته نباشید ایا موارد دیگری از این دست بین شوروی وامریکا بوده؟؟؟

 • سلام الان هم سامانه ی ایجیس و فلانکی نمی تونن از پس این موشک بربیان ؟؟مشخصات موشک GQM-163 چیه چه تفاوتی با MA-31 داره؟

  • نویسنده

   نگاه کنید در این ازمایشات جنگ الکترونیک معیار نبود بدون شک بسیاری از موشکها توسط جنگ الکترونیک فریب میخورن زیرا تو این ازمایشات هدف تست سلاح ضد موشک بود
   موشک دایرا سرعت ۳ ماخ و برد ۸۴ کیلومتر است

 • سلام رئیس، مگه ما فشنگ های کالیبر ناتو را تولید میکنیم که این اسلحه مصاف با این کالیبر ساختند؟

   • سلام اقای تارخ من توی نمایشگاه امسال که از غرفشون بازدید کردم گفتند برای جلب رضایت ارتش نسخه ٧.۶٢ هم تولید می کنند و فعلا بدلیل نداشتن بوجه فعلا مشتری ندارد و اینکه کاملا به سلاح های ساخت ارتش و سپاه توی این سالها برتری داره و وقتی پرسیدم غیر مستقیم گفت از روی hk416 ساخته شده بعدا هم که یک سرچی کردم واقعا عین هم دیگه هستند ولی نسخه ایرانی سبک تره !!! 

 • اخه چطوریاس ابر قدرت اول دنیا میاد از روسا فرمول ساختو خوده موشک ضد کشتی ما فوق صوت رو با هزار دوز و کلک میگیره یعنی خودش تو این زمینه از روس ها عقب بود امریکا ؟ حتما میگین صرفه جویی در هزینه خوب بحث حیثیت و غرور امریکا پیش میادو بخاطر چن ملیون دلار این کارو نمیاد بکنه … دوم روسیه بمب افکن tu160 میسازه جنگنده سنگین میسازه و اونوقت ی پهباد درست حسابی تولید داخلی نداره و میاد از اسراییلیا میگیره !!!! حتی شما میگین ما تو زمینه اپتیک و پهباد از روسا جلوتریم …. داستان چیه اقای تارخ؟!

  • نویسنده

   سلام امریکا جایشگاهش مشخص است دیگر غرور نمیخواد این ارشت تعداد زیادی سلاح خارجی دارد زیرا ارزش تولید ندارد
   در مورد روسیه هم همینطور اونها هم میبینیند سرمایه گذاری هزینه دارد راحت میخرند
   ما الان در برخی فناوریهای پیشرفت کردیم چون کسی به ما نداد ساختیم مگه اگر میشد میخریدم

   • جناب تارخ  بحث تحقیرشایدنباشه اما کم آوردن که میشه اسمشوگذاشت این سیستم ایجس دستاوردجنگ ستارگان آمریکاست  موفقیت صددرصدی موشک روسی اونم موشکهای ضعیفترروسیه امتحان شده

    • نویسنده

     والا حرف شما بیشتر تعصب است تا واقعیت
     اول که گفته اجیکس جنگ ستارکان است تاریخچه ان مشخص است
     دوم اینها رفتند خریدند که تجربه کسب کنند بهتر شوند حتی ترسی از اعلام نتیجه ازمایش نداشتند
     چه سرشکستگی میتوانستند هیچ چیز را بیان نکنند مخفی کاری کنند

     • استاد عزیز چشم بنده متتععصصب این چه چیزیرا عوض میکند..روسیه سر همه را شیره مالیده آمریکاهم روش..این مثل اینه که دوتابوکسوربرن تورینگ بازنده ناک اوت شده بیادبیرون بگه من باختم یانباختم اصل موضوع عوض میشه

     • نویسنده

      والا نه خود روسها و نه خود امریکا در مورد طرف مقابلشان در این موضع اینجوری برداشت نکردند

     • استادشماخودتان گفته بودیدالبته درپاسخ به یک کامنت که جنگ ستارگان یک پروژه شکست خورده نبود بلکه ایجکس یکی ازدستاوردهای جنگ ستارگانه

     • نویسنده

      اون سپر دفاع صد موشک است نه اجیکس
      اون سامانه درگیری با موشک بالستیک نه سامانه کشف موشک کروز

 • مرسی مقاله جالبی بود این نشون میده روسا تو بدقولی و زیر قرار داد زدن به آمریکا رحم نکردن چه رسه به ایران، خیلی باید هواسمون به خرید هایی که از روسیه میکنیم باشه!

 • سلام، آیا ایران این موشک رو داره؟ مشخصا بر روی سوخو۲۴ ها، اگر نه موشک ضد کشتی مورد استفاده سوخو۲۴ ها چیه؟ تشکر

  • نویسنده

   خیر ایران ندارد
   سوخو۲۴ ما موشک ضد کشتی حمل نمکیند
   تنها جنگنده ای که در ایران موشک ضد کشتی حمل میکند فانتوم است

 • راجع به این ماجرا چیزهایی شنیده بودم به نظرتون این ماجرا رسوایی آمریکا بیشتر بود یا روسیه

 • این مساله معلوم میکنه که در ساخت هر چیزی تجربه چقدر اهمیت داره وآمریکا باوجود تکنولوژی مدر ن تر وسرمایه بالاتر نسبت به روسها بدلیل تجربه کم تر در ساخت موشک های ضد کشتی مافوق صوت خودش نتونست به تنهایی طرح مناسبیو پیش ببره ودرنهایت دست به دامن دشمن دیرینه شد

   • کاکوماچی فکر میکردیم ایناچیکارمیکنن اینا که دارن باهم فالوده شیراز ی میخورن!!!!!!!!!!!!!!!

   • قبول ولی تجربه ناموفق AQm127 اثبات کرد به هیچ فن آوری نمیشه یک شبه دست پیدا کرد مگه اینکه اونجا ایران باشه ویک شبه از صفر نسل ۵ بسازن که اون قضیش فرق میکنه خخخخخ

    • نویسنده

     روسها در دهه۱۹۷۰ سرمایه گذاری سنگینی کردن و زمان برد ولی امریکا نه می خواست سرمایه بگذارد و در ان زمان وقتش داشت