هو القادر

موضوع : بررسی پهپاد ایکس۴۷

گردآوری تهیه و تنظیم: اکبر کمالی

X-47B UCAS

X-47B UCAS

مقدمه :

در این مقاله به صورت اختصار در مورد یکی از کارآمد ترین پهپادهای حال حاضر دنیا صحبت شده است. پهپادهای نظامی و جاسوسی متعدی در دنیا وجود دارد از جمله دو پهپادی که حتما تصاویرشان را بارها از تلویزیون دیده اید ( به نام های MQ-1 Predator و MQ-9 Reaper ) اما برای اینکه یک پهپاد قوی و مدرن محسوب شود، جنگنده بودن به تنهایی کافی نیست حتی پهپادی همچون گلوبال هاواک آمریکایی نیز با وجود برد خیره کننداش (برد :۲۲٬۷۷۹ کیلومتر) اما دارای ضعف های اساسی نیز هست. در دنیا تنها تعداد معدودی از کشورها، پهپادهای رادار گریز، بردبلند و جنگنده را تولید میکنند ( باید خاطر نشان کرد حتی کشوری همچون فرانسه و انگلستان از طرح ها و تجهیزات آمریکایی در طراحی و ساخت چنین پهپادهایی بهره می برند). شناخت پهپادهای نظامی حال حاضر دنیا برای کشوری همچون ایران که احتمال جاسوسی و حتی حمله نظامی هدفمند به آن زیاد است. بسیار لازم و ضروری می باشد تا بتواند راه های مقابله با این سلاح کارآمد را فرابگیرد و حتی بتواند پاد آن را بسازد. یکی از قدرتمند ترین پهپادهای حال حاضر دنیا، پهپادهای سری ایکس هستند از جمله ایکس ۴۵ و ایکس ۴۷ به صورت مختصر در مورد پروژه ی ساخت و طراحی و همینطور ویژگی های ایکس۴۷ در مقاله فعلی بحث شده است امیدوارم برایتان مفید واقع شود.

pgM_UC-10028_041

Landing (فرود)

X-47B UCAS

لندینگ X-47B UCAS

در دهه‌ی اخیر استفاده از خودروهای زره ای و هواپیماهای بدون سرنشین در عملیات نظامی گسترش زیادی پیدا کرده، اما تاکنون به کارگیری آنها توسط حاملی مثل ناو کمتر اتفاق افتاده است. پرواز و انجام اعمال پیچیده، آن هم در شرایطی که کشتی خودش نیز در حرکت است کار مشکلی است و ورود به چنین عرصه‌ای برای هواپیماهای بدون سرنشین و همچنین اپراتور (کنترل‌کننده‌ی آن) در کشتی تجربه‌ای جدید است.

تست پرتاب X-47B در ایستگاه هوایی نیروی دریایی در مریلند صورت گرفته و علاوه بر نیروی دریایی، سازنده‌ی هواپیما یعنی نورث روپ گرومن نیز در تست شرکت کردند. کنترلر دستی هواپیما که اپراتور از عرشه‌ی کشتی پرواز را توسط آن کنترل می‌کند، مورد آزمایش قرار گرفت و همچنین مانورهایی که معمولاً یک هواپیمای بدون سرنشین انجام می‌دهد نیز توسط هواپیما انجام شد. از جمله مانورهای انجام شده می‌توان به پرواز در موقعیت و حالت نزدیک شدن به کشتی اشاره کرد.

اولین پرواز:

پهباد پنهانکار آمریکایی X-47B  قابلیت برخواستن و فرود خودکار  بر روی عرشه ناو هواپیمابر را دارد و در حقیقت هوشمندترین نمونه در کلاس خود به حساب می‌اید. X-47B نخستین پرواز خود را در منطقه هوایی- نظامی “ادواردز” در ایالت “کالیفورنیا” انجام داد. این هواپیما در طول پرواز آزمایشی ۳۰ دقیقه ای خود، تا ارتفاع ۱۵۲۴ متری اوج گرفت. این هواپیمای بدون سرنشین کپی کوچکی از بمب افکن “B-2” را به خاطر می آورد و برای عملیات تاکتیکی تهاجمی از عرشه ناوهای هواپیمابر مورد استفاده قرار می گیرد. X-47B مجهز به سیستم سوخت گیری در هوا می باشد. علاوه بر این، هواپیما قادر به چندین بار سوخت گیری در هوا بوده و می تواند چندین روز به پرواز خود ادامه دهد. هواپیمای تک موتوره X-47B در مدل هایی با طول بال ۱۹ متر و ۱۱ متر تولید شده و قابلیت حمل تا ۲ تن سلاح در محفظه داخلی بدنه خود را دارد.

 ۱۰ جولای ۲۰۱۳ ، ناو هواپیمابر جرج بوش . هواپیمای جنگنده ایکس ۴۷ بی نخستین پرواز کاملا مستقل و خودمختار خود را از روی عرشه ناو هواپیمابر جورج اچ دبلیو بوش انجام داد . پرواز شامل تیک آف ، پیمایش مسیر و فرود روی عرشه بدون دخالت اپراتور انسانی است . جنگنده در فرود نخست موفق به گرفتن کابل مهار نشده ، در دومین تقرب ، بدون کاستی روی عرشه ، فرود آمد .

شرحی از عملکرد و آزمایشات جنگنده:

دومین هواپیمای جنگنده هوایی بدون سرنشین X-47B نیروی دریایی آمریکا UCAS قادر به تحمل تمامی تنش ها، کشش ها و فشارهای سازه ای در فاز برخاست (take-off) فرود (landing) و هم چنین انجام این فازها بر روی ناو حامل هواپیمابر می باشد که حاصل نتیجه گیری و تجزیه و تحلیل سری آزمایشات ۵ هفته ای اثبات سازه ای فریم بدنه هواپیما توسط نیروی دریایی و تیم آزمایش نورثروپ گرومن می باشد. در ۲۴ ژانویه حدودأ یک هفته زودتر از زمانبندی مقرر، آزمایشات بر روی ( X-47B Air Vehicle-2 AV-2) در تاسیسات تست و مونتاژ نورثروپ گرومن واقع در پالم دیل به انجام رسید. نورثروپ گرومن بزرگترین و اصلی ترین شرکت طرف قرارداد با نیروی دریایی آمریکا در پروژه های سیستم نمایش هوایی بدون سرنشین UCAS-D می باشد. جنیس پامیلیانس معاون پروژه UCAS نیروی دریایی در واحد سیستم های هوافضایی نورثروپ گرومن گفت: آزمایشات انجام شده، طراحی سازه ای هواپیما را معتبر می سازد و به ما این اطمینان را می دهد که که ما می توانیم این هواپیما را بصورت کاملأ ایمن و مطمئن در تمام محیط های پیش بینی شده عملیاتی کنیم. به طور ویژه و خاص ما اکنون می دانیم که AV-2 می تواند تمامی فشارها، تنش ها، کشش ها و نیروهای دینامیکی، که به هنگام پرتاب و فرود ناگهانی بر روی عرشه ناو حامل هواپیمابر و در هنگام سوختگیری هوایی به هواپیما وارد می شود را به خوبی تحمل کند.

X-47B UCAS

کارخانه تولید X-47B UCAS

c3

مونتاژ پهپاد در کارخانه

نمونه AV-2 دقیقأ مشابه و یکسان با اولین نمونه این هواپیما یعنی ( X-47B UCAS-D AV-1)  می باشد که با موفقیت در ۴ فوریه از پایگاه هوایی ادواردز کالیفرنیا پرواز تاریخی ۲۹ دقیقه ای خود را به انجام رساند. اما تنها تفاوت آن با نمونه AV-1 در مجهز شدن آن با تجهیزات سوختگیری هوایی است. نورثروپ گرومن قصد دارد از نمونه AV-1 به عنوان بخشی از قرارداد UCAS-D  با نیروی دریایی در جهت انجام سوخت گیری هوایی در سال ۲۰۱۴ استفاده کند.

14390463877

سوخت گیری در آسمان

FLIGHT 285

FLIGHT 285

بیودین مدیر پروژه AV-2 نورثروپ گرومن اعلام کرد: آزمایشات انجام شده بر روی AV-2 با ۸ وضعیت و حالت شبیه سازی شده انجام شد. مانند آزمایش دور زدن رو به بالا Pull up با شرایط تحمل نیروی گرانش ۳G و چرخش Pull out با وضعیت ۲٫۴G و ۵ حالت و وضعیتی که هواپیما بر روی زمین و در فازهای نشست و برخاست با آنها روبرو می شود.

81wVaD2iOFL._SL1500_

تسلیحات

41RVMDfqIVL

محفظه ی تسلیحات

یکی از این آزمایشات زمینی شامل تست کشش و فشار بر روی چرخ دماغه هواپیما (برای شبیه سازی پرتاب و برخاست) و قلاب دم (برای شبیه سازی فرود ناگهانی بر روی عرشه ناو) در یک زمان برای ارائه ترکیبی خاص از نیروها برای بدست آوردن حاشیه امنیت مورد نیاز می باشد. یکی از حالات و شرایط پرواز شبیه سازی نیروهای ایجاد شده بوسیله اغتشاشات و تلاطم است در خلال سوختگیری هوایی اتفاق می افتد که این آزمایش علاوه بر آزمایشاتی است که بر روی AV-1 در سال ۲۰۰۹ انجام گرفته است، چراکه در نمونه AV-2 مورد نیاز است.

بیودین هم چنین توضیح داد که درانجام آزمایشات ما ۲۰۰ سطح از فریم بدنه هواپیما را انتخاب کردیم و با استفاده از جک های هیدرولیکی این مناطق را تحت کشش و فشار قرار دادیم که نوعی شبیه سازی شرایط و حالات مختلف بارگذاری دینامیکی و استاتیکی می باشد. با این فشار و کشش های اعمالی، ما نیروهای تحمل شده توسط بدنه را اندازه گرفتیم و این اعداد به ما کمک می کند که میزان نیروهای مجاز وارد به بدنه را در طی مسیر پرواز بدانیم و با دقت بیشتری آنها را اندازه گیری کنیم.

X-47B UCAS

X-47B UCAS

X-47B UCAS

X-47B

00002252 - Copy

ایکس ۴۷ بر روی عرشه ی ناو هواپیما بر نیروی دریایی آمریکا

آزمایش اثبات قابلیت های سازه ای یکی از آخرین آزمایشاتی است که  AV-2 در پالم دیل خواهد دید و بعد از آن هواپیما آماده انتقال و تحویل به پایگاه هوایی ادواردز کالیفرنیا بعد از بهار سال ۲۰۱۱ خواهد بود که در آنجا آزمایشات بیشتری بر روی سیستم ها، تست های حرکت زمینی و هم چنین اولین پرواز آن انجام خواهد گرفت. و پیش از آن گروه آزمایش طرحی برای آزمایش و کالیبره کردن سیستم سوختگیری و رنگ بدنه هواپیما دارند که آخرین مراحل آماده سازی هواپیما می باشد.

تحت قراردادی منعقد شده UCAS-D در سال ۲۰۰۷، نورثروپ گرومن طراحی، توسعه و تولید ۲ فروند هواپیمای X-47B را تا سال ۲۰۱۳ به عهده خواهد داشت. این هواپیماها برای نشان دادن پرتاب و برخاست از ناو هواپیمابر حامل و پشتیبانی و پوشش خودمختار، به عنوان هواپیمایی بدون سرنشین در مقیاس جنگنده های ضربتی می باشد. پروژه UCAS-D هم چنین پروژه فرود بر ناو هواپیمابر و یکپارچه سازی تکنولوژی و اثبات سوختگیری هوایی هواپیمای بدون سرنشین را در نمونه X-47B به انجام خواهد رساند.

از جمله ویژگی های منحصر به فرد X-47B بال های تاشونده و ایرودینامیک فوق العاد آن می باشد.

130514-N-CZ979-031 ATLANTIC OCEAN (May 14, 2013) An X-47B Unmanned Combat Air System (UCAS) demonstrator is loaded onto an aircraft elevator aboard the aircraft carrier USS George H.W. Bush (CVN 77). George H.W. Bush is scheduled to be the first aircraft carrier to catapult launch an unmanned aircraft from its flight deck. (U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist Seaman Joshua Card/Released)

بال های تاشونده ی پهپاد

X-47B UCAS

بستن بالهای X-47B

هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی X-47B که قابلیت برخواستن از عرشه ناو هواپیمابر را دارد، نخستین پرواز خود را در منطقه هوایی- نظامی ادواردز در ایالت کالیفورنیا انجام داد. این هواپیما در طول پرواز آزمایشی ۳۰ دقیقه ای خود، تا ارتفاع ۱۵۲۴ متری اوج گرفت.

X-47B UCAS

X-47B UCAS NAVY

An X-47B Unmanned Combat Air System demonstrator launches from the aircraft carrier USS George H.W. Bush (CVN 77) May 14, 2013, in the Atlantic Ocean. The ship became the first aircraft carrier to successfully catapult launch an unmanned aircraft from its flight deck. (U.S. Navy photo by Erik Hildebrandt/Released)

An X-47B Hildebrandt/Released

A X47-B Navy Drone is launched from the deck of the nuclear aircraft carrier USS George H. W. Bush off the Coast of Virginia Wednesday, July 10, 2013. It is the first landing by a drone on a Navy carrier. The landing of the X-47B experimental aircraft means the Navy can move forward with its plans to develop another unmanned aircraft that will join the fleet alongside traditional airplanes to provide around-the-clock surveillance while also possessing a strike capability. (AP Photo/Steve Helber)

پرواز از روی عرشه ی ناو هواپیمابر

این هواپیمای بدون سرنشین کپی کوچکی از بمب افکن B-2 را به خاطر می آورد و برای عملیات تاکتیکی تهاجمی از عرشه ناوهای هواپیمابر مورد استفاده قرار می گیرد.

X-47B مجهز به سیستم سوخت گیری در هوا می باشد . علاوه بر این، هواپیما قادر به چندین بار سوخت گیری در هوا بوده و می تواند چندین روز به پرواز خود ادامه دهد.

هواپیمای تک موتوره X-47B در مدل هایی با طول بال ۱۹ متر و ۱۱ متر تولید شده و قابلیت حمل تا ۲ تن سلاح در محفظه داخلی بدنه خود را دارد.

image002

چک کردن سیستم هیدرولیک و چرخ ها

ویژگی های عمومی

کاربر: نیروی دریایی آمریکا

خدمه: بی سرنشین

طول: ۳۸٫۲ فوت معادل ۱۱٫۶۳ متر

بال: ۶۲٫۱ فوت و ۳۰٫۹ فوت (  ۹٫۴۱ متر الی ۱۸٫۹۲ متر بر اساس مدل )

ارتفاع: ۱۰٫۴ فوت معادل ۳٫۱۰ متر

حداکثر وزن برخواست: ۴۴۵۶۷ پوند معادل ۲۰۲۱۵ کیلوگرم

پیشرانه: ۱*پرات ویتنی F100-220U توربوفن

(۱ × Pratt & Whitney F100-220U turbofan)

حداکثر سرعت: مافوق صوت !

سرعت کروز: ۰٫۹ ماخ

محدودی عملیاتی: بیش از ۳۸۹۹ کیلومتر

سقف پروازی: ۴۲۰۰۰ فوت معادل ۱۲۱۹۰ متر

ماموریت: جاسوسی نظامی

قابلیت سوخت گیری هوایی: مدل veh2 آری

جایگزین شده ی : نورثروپ-گرومن ایکس ۴۷-ب و جایگزین ایکس ۴۷-آ پگاسوس خواهد شد.

X-47A Pegasus نام یک هواپیمای بدون سرنشین ساخت شرکت نورثروپ گرومن و سکیلد کامپوزیتس آمریکا است.این هواپیما برای نیروی دریایی آمریکا سفارش داده شده‌است، که با نورثروپ-گرومن ایکس ۴۷-ب جایگزین خواهد شد.

توسعه ی یافته از: نورثروپ-گرومن ایکس ۴۷-ب توسعه یافته ی نورثروپ گرومن ایکس-۴۷سی است.

نورثروپ گرومن ایکس-۴۷سی (Northrop Grumman X-47C) یک هواپیمای ساخت کارخانه ی نورثروپ گرومن در کشور ایالات متحده آمریکا است. نخستین استفاده‌کننده ی این هواپیما نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا بوده‌است.

1320893321_1-Northrop-Grumman-X-47B-UCAS-Datasheet-1920x1080p

مشخصات فنی

مشخصات فنی موتور پهپاد X-47B   

پرت و ویتنی اف۱۰۰ موتور توربوفن با حالت پس سوز است که توسط شرکت پرت و ویتنی ساخته شده و در هواپیماهای اف-۱۵ ایگل و اف-۱۶ فایتینگ فالکن از آن استفاده می‌شود.

توسعه

در سال ۱۹۶۷، نیروی دریایی  و نیروی هوایی ایالات متحده  درخواست موتوری مشترک برای طرح (RFP) برای F-14 تامکت و F-15 را صادر کردند. این برنامه ترکیبی پیشرفته، ژنراتور توربین گازی موتور با اهداف بهبود محوری و کاهش وزن برای رسیدن به نسبت رانش به وزن ۹٫ را آغاز کرد.

پرات و ویتنی یک قرارداد در سال ۱۹۷۰ به تولید (F100 -PW-100 (USAF و موتورهای F401-PW-400 (USN) نیروی دریایی خواهند شد و بعد از لغو سفارش خود، به ادامه استفاده از موتور پرات و ویتنی TF30 از جنگنده F-111 در F-14  کرد.

انواع

F100-PW-100

به نمایش درآمده در نمایشگاه هوا و فضا مرکز ویرجینیا F100-100  اولین بار در یک جنگنده F-15 در سال ۱۹۷۲ با تراست ۲۳،۹۳۰ پوند (۱۰۶٫۴ کیلو نیوتن) پرواز کرد.

با توجه به ماهیت پیشرفته در موتور و هواپیما، مشکلات متعدد در روزهای اولیه آن استفاده از ان ، از جمله سایش بالا مواجه شد، پسوز جت “سخت” شروع به فعالیت می کرد.

مشکلات در اوایل F100-PW-220 حل شد، و موتور که هنوز هم در ناوگان نیروی هوایی ایالات متحده به این روز است.

F100-PW-200:

این موتور در جنگنده F-16 F100-200 استفاده شده، با تفاوتهایی جزئی نسبت به F100-PW-100 می باشد. به دنبال یک راه حل برای کاهش هزینه ها ، نیروی هوایی ایالات متحده برنامه جایگزین کردن موتور جنگنده (AFE) در سال ۱۹۸۴، در بلوک F-16C / D 30 / 32S برای اولین بار ساخته شده است.

مشخصات Pratt & Whitney F100-220U turbofan

متراکم سازی:

 • nonaugmented (خشک) توربوفن
 • رانش ۱۶۰۰۰ پوند ( رانش خشک )

جریان محوری، نسبت ابعاد متوسط

کمپرسور:

 • فن ۳ مرحله ای
 • کمپرسور: ۱۰ مرحله ای

محفظه احتراق : بهره برداری خاموش

توربین: جریان محوری

 • ۲ مرحله توربین پرفشار
 • و دو مرحله توربین کم فشار

متوسط رانش: ۱۴۶۷۰ پوند

وزن: ۳۲۰۰ پوند

طول: ۱۹۱٫۲ اینچ

قطر ورودی: ۳۴٫۸ اینچ

حداکثر قطر: ۴۶٫۵ اینچ

نسبت فشار در مجموع: ۲۵ به ۱

Engine.f15.arp.750pix

Pratt & Whitney F100

مشخصات تسلیحات:

JDAM_family_1

GBU-31_xxl

این  هواپیمای میتواند دو بمب هدایت ماهواره ای GBU-31  ملقب به JDAM را حمل کند 

مشخصات و توانایی این بمب:

پلت فرم پرتاب: تقریبن تمامی جنگنده‌های آمریکایی و غربی

توانایی بمب: اهداف ثابت و وسایل نقلیه در حال حرکت

پیمانکار: شرکت بوئینگ

در خدمت: از سال ۱۹۹۷ تا کنون

هزینه هر فروند: ۲۵۰۰۰ دلار آمریکا

طول: ۳ تا ۳٫۹ متر (۹٫۱۱ تا ۱۲٫۸ فوت)

حداکثر ارتفاع قابل پرتاب شدن: ۱۳۷۰۰ متر = ۴۵۰۰۰ فوت

برد: ۲۸ کیلومتر

وزن: ۹۵۰ کیلوگرم

طول بال ها: ۵۰ سانتی متر

فاصلهء دو سر بالچه ها: ۴۸۳ تا ۶۳۵ میلی متر (۱٫۷ تا ۲٫۱ فوت)

سیستم هدایت: بر اساس اینرسیایی یا مکان یاب جهانی GPS/INS یا Global Position System / Inertial Navigation System

دقت : حدود ۷ متر

کیت هدایت پذیری نصب شده بر روی بمب های سری Mk80

نوع هدایت پذیری:

تعداد کیت هدایت پذیری ساخته شده: ۱۵۸۰۰۰ عدد برای نیروی هوایی و ۸۲۰۰۰ عدد برای نیروی دریایی؛ جمعن ۲۴۰۰۰۰ عدد

ناوبری و اویونیکس:  EO/IR/SAR/GMTI/ESM/IO

رقبای ایکس ۴۷(در آینده نزدیک):

انشاالله در آینده  پهپاد های هم ردهی همچون (Mikoyan MiG SKAT)روسی و (BAE System Taranis) انگلیسی  و (Dassault nEUROn) اروپای را بررسی خواهیم کرد.

۱- میکویان اسکات (فدراسیون روسیه)

Mikoyan MiG SKAT

میکویان میگ اسکات روسی

۲- تارانیس (پادشاهی انگلستان)

143436080933

تارانیس انگلیسی

۳- یوروون (اروپایی- جمهوری فرانسوی)

DassaultnEUROn

یورون اروپایی (فرانسوی)

۴- لی جیان (جمهوری خلق چین)

LiJianSharpSward2

لی جیان چینی

 

 

منابع:

http://blog.tmcnet.com/robotics/2012/01/northrop-navy-complete-autonomous-aerial-refueling-tests.html

http://www.f-16.net/forum/viewtopic.php?f=50&t=15075&start=60

http://iriaf-airforce.blogfa.com/post/336

http://www.navytimes.com/search/X-47/

http://www.zoomit.ir/2012/12/2/3745

http://www.iranhavafaza.com

http://www.aero-web.org/events/perform/tb/f100-220.htm

https://en.wikipedia.org/wiki/Northrop_Grumman_RQ-4_Global_Hawk

http://irarmy.binblog.ir/post/630

http://www.aerospacetalk.ir/vb/showthread.php?t=41208

http://www.centralclubs.com

https://www.pw.utc.com/Content/Press_Kits/pdf/me_f100_pw_22OU.pdf

https://telegram.me/ADT_Channel

http://www.operatorchan.org/v/res/8774.html

 

 

206+

کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

 • avatar
 • avatar
 • avatar
 • avatar
 • avatar
 • avatar

درباره .

100 دیدگاه

 • چندی پیش پهپاد های ایرانی در کنار نمونه های خارجی به دام افتاده به نمایش دارمد.خیلی ها گفتند ایران پهپاد ام کیو۱ را شکار نکرده یا حداقل سالم به دست نرسیده ولی ایمان مرعاتی کنارش ایستاد سالم و روی چرخ های خودش البته باز هم بود مثلا ارکیو ۱۷۰که ادعا میشد تا قبل از ان گزارش حتی در این سایت خیلی ها گفتن ار کیو۱۷۰را دادن به جین ولی انهم فرمانده هوافضای سپاه کنارش ایستا همراه ایمان مرعاتی تا اب پاکی را روی دستان شایعه پردازان و خیال پردازان بریزند.تنها پهپاد اش لاش پهپاد هرمس بود بقیه همه سالم و جالبتر روبروی انها و مدل های ایرانیش به نمایش درامد. و در اخر سخن اقای شمخانی که گفتند اهمیت پهپاد بمب افکن از موشک کمتر نیست و اینهم یعنی اب پاکی روی دستان کسانی که میگویند موشک کافی است جنگنده میخوایم چکار.به امید ساخت بمب افکن های بدون سرنشبن رادار گریز

  • اقا یک سوال در نمایش پهپادها یکی بود به اسم صاعقه که چهار موشک هدایت شونده زیرش بود.حالا سوال اینجاست پس چرخش چطور باز میشه چون موشک ها دقیقا زیرشو پوشونده بودند.مگه نباید چدخ داشتخ باشه واسه پرواز و فرود؟

   • نه اقای تارخ اونی را میگم که سردار حاجی زاده با اشاره دست میگه این اسمش صاعقه هست.و بعد تصویری نشون میده که نزدیک به بیش از ده فروند از ان روی حمل کننده چرخ دار هستن و بالشون را با نوار قرمز بستن .وقتط ایمان مراتی کنارش وایساد تقریبا هم اندازه ار کیو۱۷۰بود اما موتورش ملخی داخل محافظ بود و موتر جت نداشت.سردار حاجی زاده سپس با شمخانی روبروش میاستن و اندازه موشک هم کوچک نیست .و اقای حاجی زاده میگه این موشک ها عادی نیستن به قول خودشون نقطه زن.در کل انداش تقریبا اندازه ارکیو بود.و اگر ماکت بود پس چرا اومدن ۲۰هم اندازش درست کرون.لطفا تصاویرشو ببینید

 •  سلام آقای تارخ به نظر شما ایران RQ170 رو در اختیار روسیه و چین قرار داده، برا استفاده از تکنولوژیش

 • چه اسلحه های میتونن اینو منهدم کنن اگه به خاک ما تجاوز کنه میتونیم بزنیمش اگه نه چرا

 • استاد خسته نباشی چند تا از اینا تولید شده آیا عملیاتی میش و اگه میشن کی

 • آقای تارخ این موشک سارمت آیا واقعا قابلیت حمل ۱۰ تن رو داره همیشه برای موشکهای اتمی به تی ان تی بیان میکنند و از تن استفاده نمی کنند ولی حدودا اگه معادل سازی کنیم حدودا ۳ تن حمل میکنند البته اگه اشتباه نکنم اما این موشک ۱۰ تن ظرفیت حمل داره یعنی این موشک روی هرچی کلاهک و موشک رو کم کرده بردی ۱۱۰۰۰ کیومتری و قدرت حملی و کلاهکی ۱۰ تنی یعنی این یه ابر موشکهسش و می شه گفت قبل از این موشکم روسیه هرچند از نظر موشکهای دریا پایه عقب تر آمریکا بود چون آمریکا ترایدنت ۲ رو داره اما قبل از این هم روسیه بسیار قوی تر از آمریکا در زمینه موشهای زمین پایه بود اما الان عملا فاصله با رغیب رو بسیار زیاد کرده!!!!! نظر جنابعالی در مورد سارمت چیه 

 • من با موضوع X-47B برترین پهپاد جهان مخالفم چون برترین پهپاد جهان RQ – 170 آخه پهپادی که توی طبقه بندی فوق سری قرار داره و حتی بعد از گیر افتادنش هم وجودش رو تکذیب می کردند و قسم خورده بودند که گیر نمیفته و به گفته خودشون لبه تکنولوژیشون رو در اون به کار برده بودند یعنی آخرین تکنولوژیشون رو در اون به کار برده بودند بهتره یا پهپادی که می گن ما اینو ساختیم و علاوه آیا جرئتشو دارند بعد از شکار RQ – 170 از آخرین تکنولوژیشون استفاده کنند. این هم دلیل من بر برتر بودن RQ – 170بر X-47B

  • سلام خدا قوت دوست عزیز منم حس ناسیونالیستی و ضد آمریکایی دارم اما یه سری چیزای حقیقته و بهتر این حقایق رو قبل از اینکه کشوری به ما حمله کنه بفهمیم نه توی جنگ!! سردار حاجی زاده یادتون حس توی ماجرای پر ابهام ارکیو ۱۷۰ گفت این پهپاد ۴۰ سال از تکنولوژی ما جلوتره…. بند حقیر هم به شما میگم این پهپاد ایکس ۴۷ بی دهها سال از ارکیو ۱۷۰ قوی تره هرچند نکته اولا هر پهپادی یه نقشی داره یه هئفی داره حتی بهتر بگم هر کشوری یه راهبردی داره مثلا امارات دنبال پهپادهای شناسایی بیشتر هست تا رزمی و ایران به دلیل نداشتن جنگنده کارامد سعی کرده گوشه ای از این ضعف را لااقل با پهپادها پر کنه واسه همین بیشتر دنبال پهپادهای رزمی تا شناسایی و اما مسئله اصلی ارکیو ۱۷۰ بیشتر شناسایی هست و پرداتور و ریپر رزمی و اونجر پهپادی رزمی شناسایی و این ایکس ۴۷ ب نه رزمیه !! نه شناسایی و نه شناسایی رزمی…. بلکه استراتژیکه یعنی چی!!! یعنی بخواد یه منطقه خاص مثل یه کارخانه مهم رو و یا یه مرکز خاصی رو بمباران کنه برای همین این پهپاد بسیار گران قیمت دقیق و با کیفیته و از پهپادی چون ارکیو ۱۷۰ دهها سال جلوتره هرچند هر کدوم نقش و هدفی متفاوت دارند

 • من با موضوع X-47B برترین پهپاد جهان مخالفم چون برترین پهپاد جهان RQ – 170 آخه پهپادی که توی طبقه بندی فوق سری قرار داره و حتی بعد از گیر افتادنش هم وجودش رو تکذیب می کردند و قسم خورده بودند که گیر نمیفته و به گفته خودشون لبه تکنولوژیشون رو در اون به کار برده بودند یعنی آخرین تکنولوژیشون رو در اون به کار برده بودند بهتره یا پهپادی که می گن ما اینو ساختیم و علاوه آیا جرئتشو دارند بعد از شکار RQ – 170 از آخرین تکنولوژیشون استفاده کنند. 

 • سلام پس با این حساب آر کیو ۱۷۰ برای ایران  یک گنجه بزرگ که می تواند خیلی به ما کمک کند.

 • سلام اقای تارخ.انگار زره کرار ماژولار این واقعا عالی احتمالش هست روسیه در ساخت این تانک به ایران کمک کرده باشه

 • سلامچرا به نسبت جنگنده های همدوره اش این قدر ارزونه مثل اف ۳۵ که ۱۵۰میلیون دلاره مگه چه تفاوتی باهم دارن

  • اینکه اصلا جنگنده نیست پهپاده و بین پهپاد ها هم گلوبال هاوک خیلی گرونه و در کلاس قیمتی همچین جنگنده هایی قرار میگیره

   • جنگنده نیست میتونه ۲تن بمب حمل کنه جنگنده نیست پس چیه.این یک رباط پرنده است که میتواند ۲هزار کیلوگرم بمب حمل کند و با هوش مصنوعی احتیاجی به خلبان ندارد.هم اندازه اف۱۸است حداقل در تصویر اینطور به نظر میاد

 • سلام اقای تارخ.دوتا عکسی که آخری که تو کانال تلگرام از تانک کرار گذاشتید که از روبه رو تانک خیلی شبیه t90 و با هکس های قبلی فرق داره

 • دو ویدیو تبلیغاتی به صورت جدا از شرکت های بویینگ و نورثروپ گرومن که میگه بویینگ فانتوم ری در سال ۲۰۲۵ جایگزین f18 super hornt میشه و تبدیل به یک جنگنده نسل ششم میشه و بدون سر نشین و با سرعت ۳تا ۴ ماخ پرواز می کنه و در مورد x47هم همین طور هست فقط از فانتوم ری جلو تر است و ناو نشین هست فانتوم ری ارتقا یافته از پروژه x45 و x47bارتقا یافته از x47aپگاسوس هست این ویدیو ها را می توان در بعضی سایت ها یا درyou tube و آپارات پیدا کرد

 •  این هواپیمای بدون سر نشین در آینده به جنگنده نسل ششم تبدیل می شه که شاید اسمشF 47بشه مثل x 35که بعد شدF 35

 • شرکت بویینگ هم در حال کار بر روی هواپیمای بدون سر نشین مانند x47هست به نام بویینگ فانتوم ری و در حال توسعه و قرار هست که تا سال ۲۰۲۰ یا تا ۲۰۳۰ به عنوان جنگنده نسل ششم به کار بگیره و این هواپیما هم مانند x47تمام اتوماتیک است و با استفاده از هوش مصنوعی دستورات وارد شده به سیستم را اجرا می کند و برای همین نمی توان آن را مثل پهباد hackکرد و یه خبری هم اومده که شاید لاکهید مارتین هم داره روی جنگنده 

 • سلام راستی از پهپاد rq170 ایرانی چه خبر ؟؟؟؟از ادعا تا واقعیت !!!!هی میسازیم میسازیم پس چی شد؟ملتم همه فراموش کار شدند .

 • سلام، این پرنده یک سطح بالاتر از پهپاد است. پهپادها توسط اپراتور زمینی کنترل و هدایت میشوند اما این پرنده هدایتش خودکاره و طبق برنامه ریزی که قبلا براش انجام شده پرواز میکنه و ماموریتهاش رو انجام میدخ

  • پهپاد = پرنده هدایت پذیر از دوراین اصطلاحی است که ایران به کار میبره و یه لفظ جهانی نیست که چون از دور  توسط کارب هدایت نمیشه و هوشمنده در کلاس دیگری قرار بگیره

  • ُلام برکوتا آلمان لغو نشده برعکس درحال توسعه هسش با وجود اینکه چندین حادثه داشته اما هنوز در دستورکار توسعه هسش میگویان میگ اسکات حتی سلاح هم حمل میکرد اما مطمئن باشید بی دلیل پروژه آن لغو نمیشه مطمئنا روسیه هزینه نکره پهپادی بسازه که بعدا به راحتی به نفع طرحی دیگه کنار بره شرکت میگ این پروژه رو لغو کرده ( به نظر بنده مطمئنا این پهپاد مشکل اساسی داشته ) به هر حال پهپادی جدید تر در دستور کار روس ها هسش که انشالله اطلاعاتی از اون رو نشر میدم

 • X47پهباد نیست جنگنده نسل ششم هست و در حال توسعه و قراره تا سال ۲۰۲۵ جایگزین f18 super hornet بشه

  • در پاسخ آقای ناشناس برادر  یه جمله نوشتید اما سرتاسر منو متحیر کرد ۱٫ اولا  ایکس ۴۷ پهپاد هسش و هیچ سرنشینی نداره حتی ایکس ۴۵ و ایکس ۴۶ هم بدون سرنشینن ۲٫ اصلا نسل شش پهپاد نداریم مگه جنگندس پهپادها نسل بندی متفاوتی دارند ۳٫ هنوز خیلی مونده پهپادی بتونه جایگزین اف ۱۵ هم بشه چه برسه اف ۱۸ سوپر هورنت ۴٫ تازه اف ۱۸ سوپر هورنت تازه اومده کجا بره حالا حالاها …شاید منظورتون اف ۱۸ ساده ! بوده این پهپاد این نسلش یعنی نسل بی توسعه یافته نسل A هسش و حتی شنیده شده عملیات نظامی در عراق داشته هرچند چون اعتبار خبر برام ثابت نشد در متن مقاله نیاوردم اصلا ایکس اولش و عدد بندیش تابلو هسش باچی طرف هستی  

  • دوست محترم اونوقت اف۳۵ قرار جایگزین چی بشه.تو یک مقاله فرانسوی خوندم اف۳۵جایگزین اف۱۸خواهد شد اما به مرور زمان.در ضمن در ایران اقای عادل میشینن لغت اختراع میکنن و اسم هواپیمایی بی سرنشین را گذاستند پهپاد.که شامل تمام هواپیماهای بی سرنشین کنترل رادیویی کنترل ماهواری میباشد.اما هواپیمایی که هوش مصنوعی دارد شاملش نمیشود هرچند.پس میگیم هواپیمایی بدون سرنشین.البته در یک مجله ایرانی نوشته بود سال ۲۰۵۰امریکا میخواد شروع کنه به بدونوسرنشین کردن تمام جنگنده هاش که البته هیچ منبعی براش نیاورده بود.یک نکته دیگر ارکیو۱۷۰به سفارشciaساخته شده و توانست مکان بنلادن را کشف کند علت محرمانه بودنش این است نه اینکه اخر تکنولوژی باشد هرچند تکنولژیش بسیار بالاست و قیمتش۲۰میلیون دلار.اما درباره چگونگی نشاندنش چیزی نگفتن.و هیچ وقت نخواهند گفت

 • اقای تارخ به نظر شما کاملا کپی کردن جی ۸۵ رو یا سرهم بندی قطعات اضافی یوده؟

 • با درودS-400 میتونه اینو بکشه پایین؟اس ۴۰۰ در مقابل اف ۲۲  و بی ۲ حرفی برای گفتن داره؟اینو میپرسم چون اسرائیل اف ۳۵ رو خرید اف ۱۵ سایلنت ایگل هم به احتمال زیاد توسط عربستان خریداری خواهد شد.

  • سلام عربستان که بعید بره دنبال سایلنت ایگل فعلا خبری نیست و اس۴۰۰ سامانه توان مندی است دست کم در مقابل یک دشمن منطقه ای خوب است ولی نه یک ابر قدرت

   • پس نقشه روسها در مقایب اف ۲۲ و کلا نسل ۵ ام و رادارگریز چیه؟ اگر اس ۴۰۰ نتونه اینها رو بگیره خود روسها چیکار میکنن؟

  • همین الانم عربستان برتری فنی هوایی داره نیازی به سایلنت نیست در ضمن هم کره جنوبی هم ترکیه هم عربستان و هر کشور دیگه ای تا حدی میتونند رشد کنند که خطری برای منافع آمریکا نباشند وقتی دهها میلیارد دلار سعودی و کشورهای عربی صرف نفر بر و تانک خود روی زره ای میکنند آمریکا نمیاد برای چند میلیارد دلار بیشتر مثلا بیاد اف ۳۵ و اف ۲۲ رو بده به سعودی ( خودشون چند وقت پیش در اجلاس امنیتی گفتن عربستان دوست بسیار پر خطر ماست !!) 

 • سلام استاد … اون پرونده ای که سال۲۰۲۰قراره بیاد چیه؟؟؟ لطفا مقاله ای هم راجب سنتینل تهیه کنید… مقاله بسیار خوبی بود با تشکر از آقای کمالی….. آقا تارخ اون مقاله قیاس فاکتور به فاکتور ارتش کره شمالی و جنوبی و کی قرار میدین؟….باسپاس….

   • مقاله ای جدید دارم اماده میکنم که با کمک آقای تارخ انشالله نشر بشه حدودا بیست پهپاد رادار گریز رو به صورت اجمالی توضیح دادم توجه کنید تا پروژه ای تست نشه و صرفا ایده باشه ارزش پرداختن زیاد بهش رو نداره حتی در مقاله جدید هم این دست پهپادها رو بررسی نکردم چون پر از ابهام هسش توجه کنید پروزه های ایکس زیادن اما معدودیشون موفق به پرواز و عملیاتی می شوند ایکس ۲۲ ایکس ایکس ۲۳ ایکس ۲۴ چی شدند الان چه اثری ازشون هست… پروژه مد نظر شما احتمالا ایکس ۵۰ هسش که حتی یه مدلش مثل موشک توسط جنگنده حمل میشه اما بیشتر به درد هالیوود میخوره بعید به ثمر برسه سال ۲۰۱۰ تست شده اما تا الان خبری ازش نیست!! البته نسخه ایکس ۵۱ که توسط جنگنده حمل میشه و مثل یه موشک هواپایه ازش استفاده میشه منطقی تر هسش … پهپاد ایکس ۴۷ بی که در این مقاله شرحش دادم یه نمونه یا یه رویا نیست بلکه ساخته شده تست شده و حتی عملیاتی شده من در مقاله آیندهم در مورد پهپادهای صحبت میکنم که بکارگیری و عملیلتی شدند 

 • سلام . ممنون از مقاله تون . من قبلا خونده بودم که این پهپاد مثل روبات می مونه . دیگه کنترل نداره . فقط نوع ماموریت و مختصات بهش میدن . آیا درسته ؟ و این که با پلت فرم rq-170 میشه یه پهپاد بمب افکن مثل این ساخت ؟  حداقل کنترلیش . نه انجام عملیات خودکار ! 

 • سلام و خسته نباشید … مقاله کمی دارای مشکلات نگارشی و بخصوص ترجمه ای بود ولی جذاب بود مقاله … ممنون ار آقای کمالی … جناب تارخ پهپاد روسی کی عملیاتی میشه و دقیق ترین سلاحش چی هست؟

   • جناب تارخ به نظرتون این سیاست کلی روسیه هست که طرح رو تا مرحله کانسپت یا پیش نمونه جلو میبره ولی عملیاتی نمیکنه یا مشکلات مالی و بودجه ای باعث این اتفاق میشه؟ 

  • سلام اگه اشکالی در ترجمه هست . عذرخواهی میکنم … پهپاد روسی قبل از انبوه سازی به نفع مدل جدیدی که انشالله توی مقاله ای جدید بهش اشاره میکنم کنار رفته میگویان از نظر حمل سلاح از رغبای غربیش چیزی کم نداشت اما ایرو دینامیک و اویونیک ضعیف و چند مشکل دیگه ( البته از دیدگاه بنده) عامل بازنشسته شدنش بود

 • سلام،آقای تارخ بهترین وبرترین پهبادایران  ازهمه نظر چه نوع پهبادیست و آیا جایگاهی درجهان درمقایسه باپهبادهای غربی دارد؟

  • پهپادهای رادار گریز بسیار گران هستن و بسیار پیچیده …. همونطور که آقای تارخ گفتن شاهد هسش ..شاهد ۱۲۹ رغیبی برای پرداتورو 
   MQ9
     آمریکا هستن نه سری ایکس به سلاح منافع کشوره حالا که دستمون به یه جنگنده کارآمد نمیرسه حداقل لا اقل سری شاهد رو توسعه بدیم تا برد بیستری پیدا کنه سلاح بیشتری حمل کنه و تعدادش حداقل ۱۰۰۰ فروند بشه تا مرزهامون مقابله اشرار امن تر بشه اگه الان تعداد زیاد پهپپاد دور برد داشتیم کمتر نیاز بود ژنرالهامون رو بفرستیم خط مقدم سوریه آمریکا با پرداتورش که نه رادار گریزه نه خاصه پدر قبایل پاکستان و افغانستن رو در آورده و بیشتر از حمله جنگندهاش از معارضان پاکستانی تلفات گرفته نیاز نیست پهپادی عجیب غریب بسازیم همین که بردش به ۳۰۰۰ الی ۴۵۰۰ کیلومتر برسه ( برای رفت و برگشت) بتونه سلاح مناسب و کافی حمل بکنه و چند صد تا چند هزار تا ازش بسازن!!  و ایستگاه رادیویی کمتری نیاز داشته باشه خوش یه جهشه عالیه

   • سلام ساخت هزار پهپاد؟ هزار پهپاد خدا میداند چهقدرهزینه دارد و اصلا نیازی ندایم ما حتی با پنجاه پهپاد هم میتوانیم این کار را بکنیم

   • ۱۰۰۰ بسیار بسیار زیاده اما وقتی جنگنده کارآمد نداریم  در عین حال بخوایم مرزهامون امن و تازه توی سوریه و عراقم مانع پیشرفت داعش و النصره و… بشیم چه باید کرد!! البته خودمم گفتم بسیار زیاده و شایدم رویایی اما ۱۵۰ تا ۲۰۰ جنگنده رو فقط ۱۰۰۰ به بالا میتونه پاسخگو باشه ارتش چین الان چند ساله طرح ۱۰۰۰ رو اجرا میکنه فقط توی دنیا آمریکا و چین هستن که این تعداد پهپاد مثل پرداتور میسازن من هرگز نگفتم میتونیم ۱۰۰۰ پهپاد بسازیم ۱۰ ها میلیلارد دلار واقعا زیاده !!!! موضوع داشتنه موضوع نیازه مثلا گفته شده ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ تانک تی ۹۰ ام اس نیازه اما آیا میدن؟ آیا توان خرید داریم ؟ موضوع اینه اگه بخوای مرز خودت امن بمونه حداقل ۸۰ الی ۱۳۰ پهپاد نیاز داری اگه بخوای توی عراق و سوریم حرفی برا گفتن داشته باشی این تعداد به چند صد میرسه و اگه بخوای مقابل تجاوز یکی از کشورهای منطقم وایسی …. البته هیچ چیز جای جنگنده رو نمیگیره !! 

    • سلام والا امریما هم ۳۰۰ پهپاد مسلح نداره و بعد هزینه ساخت هزارتا پهپاد میشه هزینه ساخت توربوپراپ مسلح و یا جتی مثل کوثر بشه

   • اقای تارخ ۱۱:۴۷ اکثر پهپاد های سری ام کیو ۱ پریدیتور الان مسلح هستند پهپاد های سری ام کیو ۹ هم در حال تولید انبوه هستن که مسلح هستند و در اخر هم پهپاد ام کیو ۷ شادوو هم مسلح هستند … در کل میخوام بگم تعداد پهپاد های مسلح امریکا خیلی بیشتر از ۳۰۰ فروند باید باشه

 • سلام علیکم استاد…. چند فروند از این پهپاد درخدمته؟؟؟ سطح مقطع راداری اش چقدره ؟؟ 

  • در مقاله ی جدید انشالله جواب سوالتون رو میگیرد فقط به همین حد بسنده کنم X-47A توی ازمایشات پیروز بیرون اومده برای همین انبوه سازیش محتمل هست البته در لندینگ بر روی ناو در آزمایشاتی مشکل فرود داشته ( گیر کردن قلاب به هواپیما برای کاهش سرعت..)

 • سلام این حرف ایکس اول نام پهپاد چیه؟یعنی آزمایشی ؟چنتا از این پهپاد ها عملیاتی شدند؟فقط یه طرح آزمایشیه یا به تولید انبوه هم میرسه؟؟

  • این پهپاد بسیار گران برای آمریکا تمام شده یه چیزی مثل بمب افکن بی ۲ برای همینه جرات تکثیرش رو فعلا نداشتن تا مطمئن بشند کارآمد هسش یا نه اما در همین حد بگم دلیلی که این مقاله رو نوشتم اینه که پهپادهای هم ردش مثل ایکس ۴۵Aو ایکس ۴۵ سی و ایکس ۴۶ و ایکس ۴۷A با وجود اینکه زودتر روی کار اومدن تا این حد بهشون بها داده نشده این نشون میده تست های پرواز و عملیاتی این پهپاد بسیار موفق بوده که اجازه پرواز از چندین ناو در جاهای مختلف بهش داده شده و حتی به نزدیکی خلیج فارس بیاد 

 • سلام…اپراتور چجوری از دور پهپاد رو کنترل میکنه؟…امواج رادیویی یا اینترنت نظامی؟….واینکه چون از راه دور کنترل میشه تفاوت چند لحظه ای که بین تصویر و محل واقعی پهپاد هست مشکل ساز نمیشه؟….مثلا توی فرود یا هدفگیری 

 • سلام منظور از از برد ۲۲ هزار کیلومتری پهباد گلوبال هاوک پرواز مداوم بدون سوختگیریه؟؟؟؟؟

   • گلوبال هاواک افسانه ای هسش در برد اما ضعف های اساسی داره آمار سانحه های هوایش بالاس حمل سلاح و پرواز در ارتفاع بالاش باید اصلاح بشه 

   • من شنیدم ار کیو ۱۸۰ میخواد جایگزین ار کیو ۱۷۰ بشه و بسیار رادار گریز تره

   • اینطوری نیست اگه مثلا یه تانک تی ۹۰ تو سوریه منهدم بشه کل پروزه ساخت کنسل بشه ارکیو حرفهای زیادی داره برا گفتن و بعید آمریکا حداقل در یک دهه پیش رو از اون دل بکنه . پروژه ارکیو۱۸۰ پروزه ای متفاوته به زبانی دیگر نمیشه گفت نسل پس از ارکیو۱۷۰ بلکه تقریبا در حین آزمایشات و ارتقاهای ارکیو۱۷۰ روی کار اومده در مقاله جدید به این پهپاد اشاره میکنم

   • یه مدل روسی هسش البته ادعا کردن و تا پرواز اولیه فاصله ی زیادی داره گفتن مجهز به رادار میشه اما خب از طرح تا عمل یه دنیا فاصلس

  • دارن نمونش ارکیو ۱۷۰که رادار فوق پیشرفته داره با امکان سفید کردن رادار دشمن.همچنین با دیدن عکس پرداتو در حال سرویس میتونید رادرشو ببینید