نیروی هواییهواپیماهای جنگنده

میگ MFI

مترجم : مهدی زمانی

میگ 1.44 ام اف آی

مقدمه:

پروژه جنگنده “میکویان 1.44/1.42” یک جنگنده روسی تحت توسعه یافته از میکویان است. اسم دیگر این جنگنده “میگ ام- اف – آی” است، هرچند که این اسم به طور غیر رسمی به میگ-35 تغییر پیدا کرد. امروزه، طرح این میگ برای جنگنده های میکویان میگ-29 (پیشرفته) استفاده میگردد.

میگ mfi
میگ mfi

شرایط اقتصادی:

میگ 1.44 طرحی از “میکویان- گرویچ” بود که توسط روسیه یعنی:

Mnogofounksionalni Frontovoi Istrebite

پذیرفته شد. این شرکت در سال 1982 ساخته شد و این جمله بالا معنی خاصی به انگلیسی ندارد و در واقع یک اسم روسی است و معنی مشابه آن مانند:” جنگنده های تاکتیکی آمریکا”است. این جنگنده ساخته شد تا با جنگنده ” لاکهید مارتین اف-22 رپتور” رقابت کند. خیلی از ویژگیهای این جنگنده همانند جنگنده های نسل 4.5 غربی است مانند قابلیت گشت زنی و تجهیزات الکترونیکی.

وظیفه : جنگنده برتری هوایی، چند منظوره

کشور سازنده : روسیه

کارخانه سازنده : میکویان

اولین پرواز : 29 فبریه  2000 میلادی

وضعیت : تکنولوژی فعال

کاربر عمده : نیروی هوایی روسیه

 

میگ 1.44 اساسا برای نشان دادن تکنولوژی های جدید بود که در آینده در طرحهای جدید به کار خواهند رفت، و قاعدتا یک جنگنده آزمایشی فعال برای برتری هوایی نبود.

میگ 1.44
میگ 1.44

موجودیت این جنگنده تماما به طور یک راز پنهان باقی ماند، و دولت روسیه این طرح را به طور کامل در سال 1997 لغو کرد، و این به خاطر قیمت بسیار بالا برای هر یک از این جنگنده ها بود یعنی حدود 70$ میلیون دلار برای هر جنگنده، با این وجود رشد و پیشرفت این جنگنده ادامه یافت تا جایی که اولین پروازش را در 29 فبریه سال 2000 انجام داد و پس از آن نیز دو پرواز تائیدی در سال 2001 به انجام رسانید. با وجود تولید نصفه و نیمه این جنگنده، ناتو در گزارشات خود این جنگنده را با نام مستعار ” فلت پک” معرفی کرده است.

بعد از لغو شدن طرح میکویان 1.44 یک کارخانه روسی دیگر ” جنگنده های تاکتیکی مرکب” دستور شروع ساخت یک جنگنده برتری هوایی مانند جنگنده اف-22 را صادر کرد که در نهایت هم با قیمتی مشابه به اف-35 مدل دوم تمام شود. هند، این طرح را برای ساخت قبول کرد و موافقت خود را با همکاری بین دو ملل روسیه و هندی برای ساخت این طرح اعلام کرد. در این زمان هر دو شرکت روسی “میگ” و “سوخو” آمادگی خود را برای ساخت این جنگنده به وزارت دفاع

 

اعلام کردند. با پیشنهاد کارخانه میگ یعنی بروز شده جنگنده ی ” میکویان 1.44″ وزارت دفاع طرح کارخانه سوخو را برای ساخت این جنگنده (پک فا) پذیرفت، وزارت دفاع روسیه همچنین، دو طرح پیشنهادی کارخانه میگ را برای جایگزینی برگزید. میگ 1.44 قبلا هم ساخته شده بود ولی توسعه نیافته بود و اینبار برای ساخته شدن از طرح موتورهای   بهره برد.AL-41F

طرح:

میگ 1.44/1.42 از بالهایی دلتا (مثلث) شکل بهره میبرد و یک جنگنده به منظور برتری هوایی و تهاجم به نیروهای دشمن با داشتن دو دم و یک جایگاه برای خلبان به همراه تجهیزات آیرودینامیکی ساخته شد. این جنگنده از سه چرخ برای فرود کمک میگیرد به طوری که یک چرخ دو قمستی در جلوی جنگنده و دو چرخ یک قسمتی که در قسمت عقبی این جنگنده قرار گرفته اند. این جنگنده از قدرت دو موتور توربوفن که اسمشان در بالا ذکر شد با قابلیت پس سوز و ثبات جنگنده بهره می گیرد. در هر دو طرح ورودی موتور از زیر دماغه هواپیما بهره می برند. ورودی ها طوری ساخته شده اند که امواج راداری نتوانند گرما آنها را جذب کنند و خود به خود منحرف می شوند. محفظه حامل تسلحات بین دو موتور واقع شده است. تسلیحات و تانکر سوخت میتوانند در زیر بالها هم نصب شوند. نهایت سرعت این جنگنده در ارتفاعات به 2 ماخ می رسد، و این جنگنده قادر به پرواز به مدت طولانی در سرعت های مافوق صوت است. این جنگنده به کاکپیت شیشه ای ، رادار صوتی (کار کردن با پالس) ، آنتن الکترونیکی اتومات مجهز است. رادار این جنگنده به سیستم کنترل آتش مجهز است به طوری که به خلبان این اجازه را می دهد که در یک زمان بیست هدف مجزا را هدف قرار دهد. امروزه جنگنده میکویان 1.44/1.42 در حال ورود به نسل پنجم جنگنده های میکویان است.

میگ
میگ

مدل ها:

1.44/42 : مدل اصلی این جنگنده است که شاید رو به تولید عمده برود و اسم مستعار آن به گزارشات ناتو “فاکسگ لاو” است.

1.44 : مدلی که دو نمونه آزمایشی از آن ساخته شد و با بروز شدنهای نا موفق همراه بود و اسم برگزیده ناتو برای آن “فلت پک” است.

مشخصات:

خدمه : 1 خلبان

طول : 19 متر

طول بال : 15 متر

ارتفاع : 4.5 متر

وزن خالی : 18.000 کیلوگرم

وزن همراه با تسلیحات : 28.000 کیلوگرم

حداکثر وزن در هنگام بلند شدن (تیک آف) : 35.000 کیلوگرم

kN  قدرت : دو موتور توربوفن با قابلیت پس سوز و هر کدام توانایی حمل 176

Lyulka AL-41F مدل موتور:

 

کارائی:

حداکثر سرعت : 2.6 ماخ (2761 کیلومتر بر ساعت)

شعاع عملیاتی : 4.000 کیلومتر

سقف پروازی : 21.555 متر (70.720 فوت)

تسلیحات :

Izhmash GSh-301 توپ : یک توپ 30 میلیمتری با 250 گلوله از نوع

موشک ها:

R-77 (AA-12 Adder)*R-73 (AA-11 Archer)*K -37*radar-guided missiles*K-74* IR-guided missiles

حداکثر تسلیحات :

نظیر (ای- جی – ام) و یا بمب های سقوط آزاد که در انبار مهمات روسیه موجود است

 

توجه داشته باشید همانطور که قبلا هم در مقاله به اشاره شد؛ این جنگتنده هرگز به تولید انبوه نرسید ولی بستر مناسبی برای آزمایش بسیاری از سامانه های مدرن روسیه بر روی آن بود که زمینه ساز تولید جنگنده های نسل جدید و پیشرفته تر شد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
بستن