گرداوری: امیر رهبری

ناوشکن های کلاس سوورمنی “Sovremenny” با ایده درگیری با شناور های سطحی دشمن طراحی شدند.و هدف محافظت از ناوگان جنگی شوروی و شناور های  حمل و نقل این کشور در مقابل شناور ها و هواگرد های دشمن بود.و در کنار این شناور برای درگیری با سیستم های زیر سطحی دشمن نیز به صورت تخصصی شناور های کلاس آدالوی “Udaloy”معرفی شدند.از نظر وزنی این شناور با وزن ۸۴۸۰ تن تقریبا هم وزن شناور های حامل سامانه Aegis آمریکا بود.شناورهای آمریکایی در مجموع میتوانستند طیف وسیعی از سلاح های ضد هوایی و ضد کشتی و اژدر و مین دریایی و حتی موشک کروز را حمل کنند. که در کنار اینها توان حمل یک هلیکوپتر ضد زیردریایی نیز بود.آغاز پروژه ساخت این شناورها مربوط به سال ۱۹۶۰ بود،زمانی که در نیروی دریایی شوروی بهای زیادی به توپخانه های دریایی در نقش پشتیبانی آتش از نیرو های آبی خاکی در حال پیاده سازی در خاک دشمن داده میشد.

 photo_2016-10-26_18-54-33

تصویر تزیینی از شناور کلاس سوورمنی در حال شلیک موشک موسکیت یا سان برن.

اما رزمناو ها و ناوشکن های آن روز شوروی کم کم در حال پا به سن گذاشتن بودند و نیاز به استارت طرحی جدید بود.به همین منظور طراحی برجکی ۱۳۰ میلیمتری با دو لوله برای دستیابی به نرخ آتش بالا مد نظر قرار گرفت.در سال ۱۹۷۱ درخواستی به دفتر طراحی سورنایا داده شد تا کشتی طراحی کند که توان پشتیبانی آتش آبی خاکی داشته باشد.در طرف مقابل در همین زمان نیروی دریایی آمریکا برای پاسخ گویی به این تهدید جدید مشغول به ساخت ناوشکن های بزرگ کلاس اسپورانس شده بود.طرح روسها با تغییر نگرشی دوباره نسبت به پشتیبانی آبی خاکی طرح جدید را با سلاح های قدرتمند دفاع هوایی و ضد شناور همچون موسکیت برنامه ریزی کردند.در آن زمان شوروی در بخش پیشرانه شناورها رویکرد زیادی به سمت موتور های  توربین گازی دریایی داشت منتهی در این پروژه از موتور های توربین بخار استفاده شد که علت تا حدودی مربوط به ناتوانی نیروی دریایی شوروی برای تامین موتور های توربین گازی به صورت گسترده برای طرح جدید بود و این احتمال را ایجاد میکرد که پروژه جدید دچار وقفه شود. اولین شناور کلاس سوورمنی در سال ۱۹۷۶ به آب انداخته شد و در سال ۱۹۸۵ وارد چرخه  عملیاتی خود در ناوگان شوروی شد.

 photo_2016-10-26_18-54-31

ناوشکن کلاس سوورمنی.

در طراحی بدنه شناور کلاس سوورمنی که در اوایل با کد ۹۵۶ یا پروژه ۹۵۶ “Project 956” شناخته میشد. از طراحی های سلف خود یعنی رزمناو کلاس کرستا ۲ بهره برده شده است.و برای نیروی محرکه برخلاف کلاس آدالوی که از توربین گازی استفاده شد،از دو موتور توربین بخار برای تامین نیرو استفاده شده است (موتور های استفاده شده در کلاس آدالوی قابل اعتماد تر بود) که هر یک توان تولید ۵۰۰۰۰ اسب بخار نیرو را به همراه چهار بویلر تحت فشار داشتند.و نیروی فراهم شده توسط دو شفت به دو پروانه با گام ثابت منتقل میشد که نهایت سرعت ۳۳ گره دریایی را بدست میاورد.و شناور میتوانست با سرعت اقتصادی ۱۸ گره دریایی بدون سوخت گیری ۳۹۲۰ مایل یا ۶۳۰۰ کیلومتر را بپیماید.همچنین شناور بدون پشتیبانی توان حضور ۳۰ روزه در آب های آزاد را دارد.در مجموع برای ناوگان روسیه ۱۸ شناور از این کلاس ساخته شد، سه تا چهار شناور هم به صورت تکمیل نشده در سالهای ۹۱ تا ۹۲ میلادی اوراق شدند.و امروز ۵ شناور همچنان در ناوگان روسیه در حال خدمت میباشند.همگی شناور های کلاس سوورمنی در صنایع کشتی سازی شمال روسیه در سنت پترزبورگ ساخته شدند.

بیشترین شناوری که از این کلاس ساخته شد با استاندارد اولیه Project 956 و در خدمت ناوگان شوروی بودند. پنج کشتی آخر با استاندارد Project 956A تولید شدند.و دو شناور از کلاس A قبل از به خدمت گیری توسط نیروی دریایی شوروی به چین فروخته شد.البته این فروش در سال ۱۹۹۷ اتفاق افتاد و قبل از فروپاشی شوروی به علت نا بسامانی های مالی در شوروی این دو کشتی نیمه ماره باقی مانده بودند این دو شناور با نام های Vazhniy و Alexander Nevskiy که اولی با ۶۵ درصد تکمیل و دومی با ۳۵ درصد تکمیل به چین فروخته شد. شناور اول در سال ۲۰۰۰ به چین فرستاده شد و دیگری در سال ۲۰۰۱٫تفاوت نمونه اولیه این کلاس با استاندارد A این شناورها در تجهیز به موشک های جدید ۳M82 موسکیت که دارای برد بلند تر و سایز بزرگتری بودند.این را میشد از تیوپ های پرتاب بزرگتر موشک در شناور های کلاس A فهمید.موشک های اولیه از نوع ۳M80 بودند.همچنین سیستم های دفاع هوایی اوراگان با نمونه های بروز تر جایگزین شدند و در بخش الکترونیکی کشتی نیز ارتقاء های متعددی صورت گرفته بود.(درادامه مقاله به تفصیل در مورد سلاح ها خواهیم پرداخت)

چین با دریافت دو شناور کلاس سوورمنی از استاندارد A که تا سال ۲۰۰۲ تحویل چین شد.دو شناور دیگر نیز از این کلاس سفارش داد که هر دو در سال ۲۰۰۴ به آب انداخته شدند و اولی در دسامبر سال ۲۰۰۵ به چین تحویل داده شد و دیگری در سپتامبر سال ۲۰۰۶ تحویل نیروی دریایی آزادی بخش خلق چین شد.

اما آخرین استانداردی که از شناورهای سوورمنی ساخته شده تحت نام Project 956EM شناخته میشود که مخصوص بازار های صادراتی بود و با اصلاحات و مدرنیزه سازی هایی برای چین ساخته شدند.در این کلاس از موشک های موسکیت ۳M80MBE با برد افزایش یافته تراستفاده شده بود وهمچنین پد فرود هلیکوپتر پهن تر شده بود که این مورد با حذف توپ AK-130 عرشه پشتی امکان پذیر شده است.سامانه های دفاع نزدیک AK-630 با سامانه های توانمندتر کاشتان جایگزین شده بود که علاوه بر نرخ آتش بالا تر و اطمینان پذیری بیشتر به موشک های پر سرعت و کوتاه برد گریسون نیز مسلح بود.همچنین در این کلاس از اجزاء چینی در بخش سنسور ها و بخش داده ای ناو استفاده شده است.

بخش کنترل و فرماندهی ناو:

سیستم رزمی کشتی میتواند به وسیله طیفی از سنسور های فعال و غیر فعال شناور به تشخیص نیرو های دشمن پرداخته و نوع آنها را مشخص کند.یا از داده های شناور های موجود دیگر در ناوگان همراه به وسیله لینک های امن استفاده کند.و یا از اطلاعات ارسالی پرنده های تجسسی و هلیکوپتر همراه بهره برداری بکند. برای این ناو از سیستم کنترل رزم SIGMA-E استفاده شده است که با تحلیل اطلاعات کسب شده از میدان نبرد اطلاعات را در بخش پل فرماندهی برای افسران مربوطه به نمایش میگذارد.و این اطلاعات تصمیم گیری های بعدی را برای استفاده از سلاح یا کنترل ناو را برای فرماندهی فراهم خواهد کرد.

 photo_2016-10-26_18-54-42

تصویری از اینفو گرافیک از کنترل میدان نبرد به وسیله سیستم Sigma-E

اطلاعات فراهم شده توسط سیستم فرماندهی رزمی میدان نبرد ناو سوورمنی به شرح زیر میباشند:

.تحلیل اطلاعات وضعیت تاکتیکی و در اختیار قراردادن این اطلاعات

.کنترل هدایت کشتی

.کنترل دفاع هوایی کشتی

.کنترل دفاع زیر سطحی کشتیک

.کنترل دفاع سطحی کشتی

.کنترل بالگرد ضد زیر سطح کشتی عموما از نوع کاموف ۲۸

.کنترل بالگرد کشف و هشدار هوایی عموما بالگرد کاموف ۳۱

.شبیه سازی موقعیت جنگی در تمرینات. مدریت صحنه نبرد

.تبادل اطلاعات رادیویی با ناوگان همراه و ماهواره

 photo_2016-10-26_18-54-46

پنلها و بخش های مختلف سیستم کنترل و فرماندهی  SIGMA-E در پل فرماندهی کلاس سوورمنی

تسلیحات کشتی:

در بخش تسلیحات کلاس سوورونی برای درگیری با اهداف سطحی از موشک های خطرناک P-270 Moskit میکند که با نام ناتو ی شناخته میشوند.این موشک ها در چهار تیوپ دوتایی در دو طرف جزیره کشتی و در زیر پل فرماندهی و با زاویه ۱۵ درجه بروی عرشه قرار گرفته اند که نشان دهنده ۸ موشک آماده به پرتاب است. و برای بار گیری مجدد این موشک، شناور باید به اسکله مادر خود مراجعت کند.موشک موسکیت از نوع موشک های کف رو یا حرکت کننده در ارتفاع پایین میباشد که مسیر خود تا هدف را با سرعت ۲٫۵ ماخ طی میکند. سر جنگی موشک از نوع شدید الانفجار به وزن ۳۰۰ کیلوگرم یا یک کلاهک اتمی ۲۰۰ کیلوتنی میباشد.برد درگیری این موشک از ۱۰ کیلومتر تا ۱۲۰ کیلومتر را در بر میگیرد.البته گزارش برد ۲۵۰ کیلومتر برای انواع جدید تر همچون SM82 موجود است.امروزه بعد از روسیه بزرگترین کاربر این موشک چین میباشد که در ناوشکن های کلاس سوورمنی خود از این موشک استفاده میکند.

 photo_2016-10-26_18-54-50

موشک سان برن بر روی لودر یا بار گذار خود.

 photo_2016-10-26_18-54-53

تصویر لانچر های موشک موسکیت در عرشه ناو کلاس آدالوی. تصویر مربوط به سفر این ناوشکن به نزوئلا میباشد.هدایت موشک نیز توسط راداری به صورت گنبدی در بالای پل فرماندهی قرار گرفته انجام میشود.این رادار به اسم MR331 Mineral ME شناخته میشود.

در بخش دفاع هوایی کشتی از پرتاب گر های موشک شتیل Shtil استفاده میکند که از طرف ناتو با کد SA-N-7 Gadfly یا خرمگس شناخته میشوند.دو سیستم از این سامانه ها در کلاس سوورمنی مستقر شده است که یکی در عرشه جلویی و دیگری در پاشنه کشتی و هر دو درست در عقب توپ Ak-130 قرار گرفته اند.لانچر سامانه هم به اسم اوراگان شناخته میشود.

 photo_2016-10-26_18-54-55

موشک دفاع هوایی شتیل بر روی لانچر اوراگان.

موشک های این سامانه از رادار سه بعدی ناو برای رهگیری هدف بهره میبرند و این رادار توان هدایت سه موشک در آن واحد را بر علیه اهداف هوایی دارا میباشد. و برد گزارش شده موشک ها نیز ۲۵ کیلومتر ذکر شده است.در کل هر ناو کلاس سوورمنی در انبار های خود ۴۸ موشک شتیل را حمل میکند که پس از هر بار پرتاب موشک بعدی از داخل انبار و به صورت عمودی بین دو پایه سامانه خارج شده و بر روی پرتابگر بار گذاری میشود. موشک های شتیل در واقع نمونه دریاپایه سیستم بوک Buk زمین پایه سوار بر خوردرو های شنی دار میباشد که در بخش پدافند میان برد روسی شناخته میشوند.البته در ارتقاء های بعدی این موشک مدل گریزلی Grizzly یا Buk-M2 نیز تولید شد که در بخش دریایی با اسم گلووم Gollum نیز شناخته میشود در استاندارد های جدید ناو کلاس سوورمنی (مدل A) نیز از موشک های ارتقاء یافته Gollum استفاده شده است.موشک جدید با ارتقاء های زیاد توان دستیابی به برد ۴۵ کیلومتر و ارتفاء ۲۵ کیلومتر را داشته همچنین توان انجام مانورهایی تا ۲۴g را دارد.موشک توان درگیری در مقابل طیف وسیعی از اهداف را داشته از جمله هواپیما و هلیکوپتر تا موشک های کروز و ضد کشتی نزدیک شونده از سطح و همچنین موشک های بالستیک تاکتیکی دشمن که از خشکی شلیک شده باشند.موشک برای هدایت در مراحل اول متکی به هدایت اینرسی داخلی بوده و در انتهای مسیر به صورت هدایت نیمه فعال توسط رادار درگیری MR-90 ناو تا لحظه نابودی هدف هدایت میشود. این موشک شباهت های زیادی به ساخته دیگر ویمپل یعنی موشک R-37 دارد که در نمایشگاه ماکس برای رهگیر میگ ۳۱ به نمایش در آمده بود.

اما در بخش توپخانه ای ناو همانطور که در اوایل مقاله اشاره شد ناو با هدف اولیه ایجاد آتش توپخانه ای برای نیرو های آبی خاکی در حال پیاده سازی برنامه ریزی شده بود به همین منظور برخلاف طرح های متداول که ناو در عرشه جلویی خود یک توپ حمل میکند این شناور ها به دو مقر توپ دو لول ۱۳۰ میلی متری Ak-130 مجهز شده بودند که یکی در عرشه جلویی و دیگری در پاشنه کشتی قرار گرفته است.این توپ مجهز به یک کامپیوتر کنترل آتش و هدفگیری اپتیکی و الکترونیکی میباشد که خدمه به صورت دستی اقدام به اجرای آتش میکند.اما در حالت تمام اتوماتیک سلاح به وسیله کامپیوتر ذکر شده و توسط رادار MR-184 اقدام به هدف یابی و آتش خود مختار با نرخ انتخابی بر ضد اهداف میکند. اما برای نرخ آتش این سلاح اعداد گوناگونی ذکر شده است ولی بر اساس گفته منابع خود روسیه هر لوله از این توپ نرخی بین ۳۰ تا ۴۰ آتش در دقیقه دارد که با توجه به دو لول بودن هر توپ عددی جالب بین ۶۰ تا ۸۰ تیر در دقیقه حاصل میشود و در صورت آتش باری هر دو توپ به یک سمت عدد هولناک ۱۲۰ تا ۱۶۰ تیر در دقیقه.برد نهایی بالستیک این توپ نیز ۲۳ کیلومتر عنوان شده است.این توپ علاوه بر کلاس سوورمنی در رزمناو کیروو و شناور های کلاس اسلاوا نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

 photo_2016-10-26_18-54-58

تصویر توپ AK-130 و محفظه مهمات. این توپ طرح دفتر طراحی آمتیس در روسیه و بخش مهمات توپ هم ساخته دفتر طراحی سنت پترزبورگ است.

 photo_2016-10-26_19-03-04

تصویر آتش باری توپ آ کا ۱۳۰٫

اما همانطور که اشاره شد در حالت هدایت اتوماتیک توپ Ak-130 کنترل و هدایت آتش توسط رادار MR-184 صورت میگیرد. این رادار یک رادار دریایی توسعه یافته برای هدایت توپ ۱۳۰ میلی متری میباشد.رادار به صورت اتوماتیک توان عمل بر ضد اهداف دریایی و خشکی و هوایی را در حالت های فعال و غیر فعال دارا میباشد.برد نهایی رادار “ام آر۱۸۴” بر ضد اهداف سطحی ۷۵ کیلومتر و بر ضد اهداف هوایی ۱۲ کیلومتر میباشد.این رادار توان عمل در دو باند را داشته که برای افزایش دقت میتواند از یک باند به باند دیگر سوئیچ کند.

photo_2016-10-26_18-55-03

تصویری از رادار هدایت آتش MR-184

در بخش دفاع نزدیک کشتی مجهز به چهار آتش بار ۶ لول AK-630 بوده.که هرکدام نرخ آتش ۵۰۰۰ تیر در دقیقه را دارند. برد این سلاح بر ضد اهداف ضد کشتی در حال پرواز در ارتفاع پایین ۴۰۰۰ متر و بر ضد اهداف سطحی سبک ۵۰۰۰ متر میباشد.هدایت آتش سلاح توسط رادار و اپتیک است. در روش هدایت راداری. رادار کشف و درگیری از نوع MR-123 میباشد که توسط شرکت مطرح ویمپل توسعه یافته هر سیستم راداری توان کنترل دو آتشبار ۳۰ میلی متری Ak-630 و یک توپ ۵۷ میلی متری را دارد.که در این صورت برای هدایت چهار آتشبار ۳۰ میلی متری موجود در کلاس سوورمنی دو رادار از این نوع نیاز میباشد.سیستم کشف اپتیکی سامانه توان شناسایی یک جسم در حد یک ناوشکن بزرگ را از ۷۵ کیلومتری و یک پرنده در حد هواپیما را از ۷ کیلومتری دارد. روش عمل این سیستم کاملا اتوماتیک بوده و انسان دخالتی در کار آن ندارد البته در صورت نیاز برای درگیری با نیرو های موجود در ساحل میتوان از پنل سیستم کنترل آن را به حالت دستی تغییر داد و به وسیله سیستم اپتیکی اقدام به هدایت آتش کرد.اصلی ترین هدف هم از ساخت رادار MR-123 در نیروی دریایی شوروی هدایت آتش طیف وسیعی از پرتابه های ۳۰ میلی متری تا ۱۰۰ میلی متری ضد اهداف هوایی و هدایت آتش توپخانه تا ۱۴۰ میلی متری و هم چنین هدف گیری موشک های گراد دریایی بر علیه اهداف سطحی و ساحلی میباشد.بر اساس اظهارات در مقابل سیستم های جمینگ فعال و غیر فعال نیز ایستایی بالایی دارد.

photo_2016-10-26_18-55-06

تصویری از رادار MR-123 و آتش بار ۳۰ میلی متری AK-630

در ابتدای مقاله اشاره شد که کلاس سوورمنی به صورت تخصصی برای درگیری با اهداف سطحی و هوایی توسعه یافت ولی این به این معنی نیست که این شناور ها اصلا توان رویا رویی با شناور های زیر سطحی را نداشته باشند.اصلی ترین هدف تفکیک بحث درگیری سطحی و زیر سطحی در کلاس سوورمنی و کلاس آدالوی به جهت افزایش موفقیت به جهت حمل سیستم های تخصصی تر میباشد و گرنه هر دو کلاس توان درگیری با هر نوع هدفی از هوا تا زیر آب را دارا هستند.دربخش درگیری زیر سطحی ناوشکن مجهز به دو پرتابگر دوتایی اژدر میباشد. چهارعدد آماده به پرتاب،ولی نوع اژدر های استفاده شده مشخص نمیباشد.همچنین دو راکت انداز ضد زیر دریایی ۶ لول  RBU-1000 در عرشه کشتی موجود است که برد نهایی راکت ها ۱۰۰۰ متر میباشد.شاید برای دوستان سوال پیش بیاد که این راکت ها با برد محدود هزار متری به چه کاری می آید.اصلی ترین هدف طراحی و استفاده از این راکت ها مربوط به ایجاد دیوار آتش در مقابل اژدر شلیک شده از زیر دریایی دشمن میباشد و به جهت اینکه موج انفجار در زیر آب شدید تر میباشد در صورت انفجار کلاهک ۵۵ کیلوگرمی یکی از این راکت ها در نزدیکی اژدر در حال حرکت باعث از بین بردن آن خواهد شد.

photo_2016-10-26_18-55-08

راکت انداز ضد زیر دریایی RBU-1000

هواگرد:

پد فرود ناوشکن توان حمل یک بالگرد ضد زیردریایی Ka-27 را دارد.که با کد ناتو هلیکس شناخته میشود این بالگرد نیز در واقع یکی از نوانایی های ضد زیردریایی این شناور حساب میشود.این بالگرد توان انجام عملیات در شرایط طوفانی سطح ۵ دریایی و با فاصله ۲۰۰ کیلومتر از کشتی مادر را دارد. بالگرد پس از شناسایی هدف میتواند به وسیله چهار اژدر آشاینه یاب APR-2E یا بمب های ضد زیر دریایی Zagon-2 که در جایگاه حمل اژدر نصب میشود اقدام به درگیری با زیر دریایی کند.

 photo_2016-10-26_18-55-13

تصویری از رها سازی Zagon-2 از ایلوشین ۳۸٫

این سلاح توان درگیری با زیر دریایی هایی که در ارتفاع نزدیک به سطح در حال حرکت هستند را دارد.بمب پس از رها سازی با چتر بر روی آب فرود میاید و به وسیله سونار خود اقدام به اسکن کردن محیط پیرامون خود میکند و در صورت کضف هدفی آزاد شده و به سمت هدف حرکت میکند. سونار سلاح میتواند هدف را از برد ۴۵۰ متری و عمق ۶۰۰ متری هدف را شناسایی کند.

اقدامات متقابل:

اما کلاس سوورمنی توان حمل طیف وسیعی از تجهیزات اقدام متقابل در مقابل سلاح های نزدیک شونده دشمن را دارد. که از شامل تجهیزات الکترونیکی و تجهیزات فریب میباشد.که شامل ۲۰۰ راکت فریب از نوع PK-2 و PK-10 میباشد.لانچر های ۱۴۰ میلی متری اشاره شده توان پرتاب راکت های ZIF-121 را داشته که در بخش سر جنگی این راکت ها از سیستم های فریب چف و فلیر که به فارسی پوشاله و شراره شناخته میشود رها میکند.همچنین این راکتها میتوانند سیستم های فریب رادیویی را نیز با خود حمل کنند که باعث انحراف موشک های راداری خواهد شد.

photo_2016-10-26_18-55-16

ناو ویکرامادیتا هند در حال پرتاب راکتهای فریب ZIF-121 از لانچر PK-2

سنسور های ناو سوورمنی:

به طور کلی این ناو ها مجهز به سه رادار کنترل هوایی،یک رادار کشف و رادار کنترل آتش هستند که مثلا در هدایت آتش انواع توپهای ناو به مار میرود.برای درگیری زیر سطحی ناو مجهز به سونار های کشف و درگیری است که در جای جای بدنه ناو کار گذاشته شده است.همچنین این سونار ها توانایی عمل در حالتهای فعال و غیر فعال را دارند.

photo_2016-10-26_19-04-46

تصویری از سنسور ها و بخش های مختلف ناو.تصویر مربوط به جدیدترین ناو از این کلاس است که در طی سال ۲۰۰۲ تحویل چین شد.

 photo_2016-10-26_18-55-19

رادار کشف خانواده Fregat

در روی بلندترین بخش دکل این کشتی ها رادار های خانواده Fregat قرار گرفته اند که یک رادار جستجو در سطح و هوا میباشد به این معنی که هم توان کشف هواگردها را داشته و هم شناور های سطحی را.البته در طی ساخت شناور های پروژ۹۶۵ با جلو رفتن این پروژه طیف گوناگونی از رادار های خانواده فریگات بر روی این شناور ها نصب شد.که از مدل های Fregat-M شروع شد که با MR-710 شناخته میشد.تا فریگات ام ۱ و ام ۲ و M2E و آخرین مدل M2EM که در اینجا خلاصه ای از جزئیات فقط آخرین مدل خواهم آورد.مدل های اولیه این رادار به رادار های sps-39 نیروی دریایی آمریکا از نظر کارایی بسیار شبیه بودند.

رادار فریگات MR-760 یک رادار مکانیکی سه بعدی آرایه فازی است که با نام”Top Plate” نیز شناخته میشود.این رادار در دو باند فعال است که یکی از آرایه ها در باند E و دیگری در باند H فعالیت میکند.اوج توان رادار ۶۰ کیلووات بوده و در هر دقیقه ۱۵ دور به حول محور عمودی چرخش میکند.

رادار MR-760MA Fregat-MA

این رادار ها پس از کشف هدف اطلاعات به دست آورده را به سیستم ها و رادارهای درگیری ناو تحویل میدهند.برد نهایی رادار ۳۰۰ کیلومتر بوده و ارتفاء شناسایی ۳۰ کیلومتر. رادار توانایی شناسایی یک هواپیما را در ۲۳۰ کیلومتری داشته و یک سلاح ضد کشتی را نیز از ۵۰ کیلومتری ترک میکند.همچنین رادار توانایی عمل بالایی در محیط های دارای جنگ الکترونیک دارد.

رادر MR-331 Mineral

رادار مهم دیگر رادار MR-331 با مشخصه Mineral میباشد که نوع صادراتی اون به مونولیت مشهور است این رادار بعد از کشف هدف سطحی به طورمشترک همراه با رادار فریگات وظیفه هدایت موشک موسکیت را بر عهده دارد.این رادار هم توان کشف و هم هدایت سلاح را دارد.

photo_2016-10-26_18-55-22

رادار هدایت آتش MR-90 Orekh همانظور که اشاره شده این رادار وظیفه هدایت موشک های شتیل تا رسیدن به هدف را بر عهده دارد.۶ رادار از این نوع در جهات مختلف بر روی شناور های سوورمنی وجود دارد.

رادار MR-212/202 Voygach:

یک رادار کوتاه برد. نظارتی و جهت یابی است که عمده استفاده آن در شرایط نا مساعد جوی و مه گرفتگی است تا شناور از خطرات برخوردی محافظت شود که در مناطق ساحلی و پر رفت و آمد بسیار مهم است.

سونار MGK-335EM:

از این سونار برای شناسایی زیر دریایی ها در برد های نزدیک و متوسط بهره برداری میشود. همچنین برای هدف گیری سلاح های زیر سطحی کشتی و ایجاد ارتباط صوتی با ناوگان زیر سطحی نزدیک کشتی کاربرد دارد.این سیستم در هر دو حالت فعال و غیر فعال توان عمل دارد.

اما در کشر چین قرار هست هر چهار شناور سوورمنی تحت بروز رسانی های اساسی قرار بگیرند که این بروزرسانی های اعلام شده به شرح زیر میباشد:

.تمامی سیستم های الکترونیکی و سنسور ها با نمونه های مدرن چینی جایگزین خواهند شد

.دو آتشبار اوراگان شلیک کننده موشک های شتیل بر چیده شده و به جای آن لانچر های عمودی VLS چینی جایگزین خواهد شد که هر لانچر یا ۴ تایی یا ۸ تایی خواهد بود که آخرین نسل از موشک های HQ-16 چین را حمل و پرتاب خواهد کرد (در مقاله دیگری در مورد VLS های چین و نسل های مختلف آن توضیح خواهم داد)

.لانچر های چهارتایی KT-190 موشک موسکیت با لانچر های موشک YJ-12A جایگزین میشود. این موشک نسل آینده موشک های فراصوت چین میباشد.که برای اولین بار در رژه روز ملی رونمایی شد.مشخصاتی که از این موشک هست توان رسیدن به برد ۴۰۰ کیلومتر با سرعت ۴ ماخ میباشد که در صورت عملیاتی شدن واقعا تهدید بزرگی برای ناوگان بزرگ دشمن خواهد بود.البته با احتساب کلاهک ذکر شده ۴۰۰ تا ۵۰۰ کیلوگرمی.

 photo_2016-10-26_18-55-25

تصویر گرافیکی از موشک YJ-12

 photo_2016-10-26_18-55-31

ناو سوورمنی نیروی دریایی چین از استاندارد های A

 امروزه همانطور که ذکر شد ۵ یا حداقل ۴ شناور از این کلاس در خدمت نیروی دریایی روسیه میباشد که حتی نسبت به نمونه های چینی از سطح و تکنولوژی پایین تری استفاده میکنند.چین با درک این موضوع که وجود دو مقر سلاح توپخانه ای سنگین در عصر حاضر بی فایده و بی اساس میباشد و باعث اشغال فضای موجود در عرشه میشود در سفارش آخر مقر توپ پاشنه کشتی را حذف شده درخواست کرد.و برنامه ی آینده ای برای ارتقاء این شناور ها دارد ولی با تغییر رویکردی در نیروی دریایی روسیه و گرایش به سمت شناور های کوچتکر و تکنولوژیک تر بهای زیادی به ارتقاء این شناور ها داده نمیشود و در عصر حاضر هم این شناور ها نسبت به پیشرانه پر هزینه و پر مصرف خود صرفه زیادی برای ارتقاء ندارند.و در آینده ای مبهم برنامه ای برای جایگزینی این شناور ها با ناوشکن های کلاس لیدار یا پروژه ۲۳۵۶۰ وجود دارد.که در صورت محقق شدن ساخت این شناور ها جایگزین شایسته ای برای این شناورهای خسته خواهد بود.

photo_2016-10-26_18-55-34

دو نسل شناور های روسی در کنار هم کلاس سوورمنی و آدمیرال گروشکوف در کنار هم.

41+

کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

 • avatar
 • avatar

78 دیدگاه

 • برای این کپی برداری مقالات واقعا نمیشه کاری کرد؟ من میبینم واقعا ناراحت میشمممنون از زحمات زیادی که متحمل میشید

 • سلام آقای رهبری و آقای تارخ من این مقاله رو تو یه سایت دیگه دیدم که به اسم خودشان زدن و افتخار هم میکنند 

 • با سلام اقای رنو میشه این نرخ اتش هرتوپ۷۵گلوله و برد۷۵کیلومترو خزانه ۸۱۰۰گلوله ای که میفرمایید را منبع اش را بگذارید

 • بزرگ ترین مشکل برای ما اینه که ما چه قدر احتمالش هست که بتونیم به ۲۳ کیلومتری ساحل دشمن برسیم تا بتونیم اون نرخ اتش رویایی از گلوله توپ را به طرف ساحل روانه کنیم ؟؟؟

   • خوب من دارم میگم ایا ما میتونیم به طور کامل دفاع ساحلی دشمن رو از بین ببریم که بعد اونوقت بتونیم از پتانسیل نرخ اتش این توپ استفاده کنیم؟

   • استاد تارخ ما که با این استراتژی های نظامی مثل همین سرکوب ساحل آشنا نیستیم.خیلی خوشحال میشوم که در قسمت نکات استراتژیهای جنگی مختلف را بگویید.

    • نویسنده

     سلام خوب هر دشمنی تلاش میکنه روی اسمان مسلط بشه و از اهداف ساحلی و آتش بارای ساحلی سرکوب بکنه و یا با پرتاب موشک کروز نابودشون کنه

 • سلام استاد به طور مشخص برای هدف مقابله با دزدان دریایی چه تجهیزاتی نیازه ؟ مثلاً یک ناو هلیکوپتربر که توان حمل دو تا سه فروند هلیکوپتر رو داشته باشه مؤثر تره یا یا مثلا تایپ ۵۲ چینی ؟ 

 • سلامجناب تارخ یه سوال خدمتتون داشتمناوشکن آرتمیس هم در ارتقا آخرش قبل از انقلاب به موشک استاندارد مجهز شده بود یا همون موشکهای مارته رو حمل میکرد?

 • بعد اینکه درسته این پروژه زاموالت تو تعداد کم (شاید دو تا) متوقف شده? دلیلش چیه?

 • سلام جناب تارخدرسته این تسلیحات جدید که آمریکا میسازد مثل زاموالت یا بی۲ یا اف۲۲ به خاطر هزینه بالا و تحقیقات و اینجور چیزا اکثرا تو تیراژ کم تحویل داده میشه و بعد ماجرا تموم میشه?به نظر چون اونا اصل جنس رو میسازند نه مثل چین و روسیه هر روز یه چیز بدن بیرون اینجوری تو مشکل میمونن

  • نویسنده

   سلام خوب قیمت بالا باعث شد تعداد زیادی ب۲ و اف۲۲ تولید نشده ولی همین تعداد کم هم تاثیر بسیار داره زیرا فنتاوری پیشرفته ای دارند

 • سلام آقای تارخ از اونجایی که شما مقاله های نویسنده های دیگر رو بدون تغییر حتی اگه با نظر شما مخالف باشن میزارید خواهشا لطف کنید در آخر مقاله هایی که نوشته شما نیستن چند پاراگراف یا چند خط نظر خودتون رو بنویسید که مثلا نویسنده در این قسمت مقاله اشتباه کرده یا بی طرف نبوده یا این مورد برای ما مناسب نیست یا چیزی جا افتاده و خودتان در آخر در قسمت خودتان اضافه کنید و … آیا از این به بعد این کارو میکنید؟

   • طوری که به نویسنده بر نخوره و به صورت کاملا منطقی و علمی و نکته وار توضیح بدید. مثلا نویسنده گفته ما باید ناو هواپیمابر بخریم، شما در آخر بگید از نظر من ما اصلا نیاز نداریم. یا مثلا نویسنده گفته سوخو۲۷ قدرتمند ترین جنگنده دنیا است شما مثلا بگو اف ۲۲ که سهله اف ۱۵ هم راحت میتونه نابودش کنه و … خلاصه حقیقت رو بگید که خواننده متن واقعا فکر نکنه همچین چیزی هست بلکه چشمش باز بشه.

 • سلام اقای تارخ راستش من به تسلیحات روسی اصلا اعتقادی ندارم .. ولی این موشکه بدجور فکرمو مشغول کرده … اخه جطوریه یه موشک ۱۰تن فقط کلاهک تا ۱۱۰۰۰ کیلومتری میبره اخه این موتورش چجوریاس من اصن نمیتونم هضم کنم راستش اقای تارخ ب نظره من فک میکنم اینا بلوفه مگه میشه اخه .. نظره شما چیه؟

 • سلام آقای تارخ یه سوال از مقاله قبلی دارم به صورت کلی بلگرذد وایپر بهتره یا آپاچی

 • با سلام.البته این توپهای که ۵۰۰۰ گلوله شلیک میکنند واقعا یک دقیقه کامل شلیک نمی کنند و فقط توان انرا دارند مگر یک موشک ضد کشتی یا کروز ۳یا۴کیلومتر را در چه زمانی طی میکندکه توپ ۵۰۰۰ گلوله شلیک کند یا سلاحهای انفرادی مگر چند تیر پشت سر هم شلیک میکند میگویند مثلا ak47  ۶۰۰ تیر شلیک میکند ولی ایا اگر سه خشاب شلیک شود بلا فاصله میتوان خشاب ۴را به کار گرفت.مثلما خیر

 • استاد تارخ با سلام ناوشکن ساورمنی فکر کنم همرده ارلیک برگ آمریکایی هستش؟

 • جناب رنو از کلاسهای ناوشکن های موجود در بازار کدام برای ما مناسب تر است اگر حق انتخاب داشته باشیم

  • نکته اول اینکه بسیاری از کشورها ناوشکن های خود را می سازند بیش از ۱۰ کشور اروپایی ناوشکن می سازند بسته به نیاز های خودشان و کمتر کسی تمام ایم محصولات را می شناسد. من نیز جزئی اطلاعات در این رابطه دارم. اما در کلبستگی به بودجه دارد. ناوشکن های زام والت (۷٫۵ میلیارد دلار) و آرلی برک (۱٫۸ میلیارد دلار) بسیار خوب هستند ولی بسیار گران و به احتمال زیاد اصلا فروشی نیستند. ناوشکن تایپ ۴۵ انگلیسی قیمت (۱٫۳ میلیارد دلار) و مشخاصات معقولی دارد. تایپ ۵۲ دی چین نیز با قیمت تقریبی ۱٫۲ میلیارد دلار مناسب است. ارزان ترین ناوشکن، همین کلاس سوورمنی است با حدود ۸۰۰ میلیون دلار. گرچه قدیمی است ولی برای آبهایی مانند خلیج فارس و دریای عمان تا دریای عرب و دریای سرخ گزینه مناسبی است. اگر من بخواهم انتخاب کنم و امکان خرید و بودجه باشد، تایپ ۴۵ انگلیسی را انتخاب می کنم. ولی بین ۲ فروند سوورمنی و یک فروند تایپ۴۵ با یک ناوچه (که هم قیمت هستند) ، من ۲ فروند سوورمنی را ترجیح میدهم.

   • از پاسخی که دادید متشکرم آیا پروژه لقمان در صورتی که آماده بشود در چه کلاسی میشود آن را طبقه بندی کرد وبه کدام کلاسی که ذکر کردید نزدیکتر است

   • پاسخ به sasan1346 • آبان ۸, ۱۳۹۵ در ۰۹:۴۳ …………. با سلام. اطلاعات در مورد این شناور مخدوش تر از آن است که بتوان اظهار نظر کرد. تناژ ان در حد ناوشکن یا یک ناو بسیار بزرگ است ولی نه طراحی خارجی آن به یک ناوکشن شبیه است ( با توجه به ماکت های رو نمایی شده ) و نه میزان سلاح هایی که حمل میکند (طبق تخمین های زده شده). در بهترین حالت یک ناو است. کلاس هایی که در بالا ذکر کردم ناوشکن هستند. اما ناوهای موجود در جهان با این نتاژ جزء ناوهای بسیار پیشرفته هستند که قطعا با کلاس لقمان در یک سطح نیستند.

 • باسلام با کمال احترام به جناب اقای رنو برادر ۸۰۰۰گلوله در ۲ساعت؟ایا جنس لوله توپ از سفینه فضاییها ساخته شده؟نه گرم شود نه داغ کند

  • اکثر توپهای دریایی سامانه خنک کننده با آب دارند. بعضی ها حتی سیستم خنک کننده با آب سرد دارند. فکر نکنم تا به حال هیچ وقت این موضوع به صورت عملی آزمایش شده باشد که تمام کارتریج ها را یک توپ شلیک کند و شاید در صورت آزمایش، عملی نباشد. اما مگر سامانه هایی  که تا ۵۰۰۰ گلوله شلیک می کنند یا تیربار های مهمولی که تا ۱۰۰۰ گلوله د دقیقه شلیک می کنند، از جنس سفینه های فضایی هستند؟ گرچه گلوله ها بسیار کوچک ترند اما به همان نسبت قطر لوله نیز کوچکتر است و مهمتر اینکه سیستم خنک کننده نیز ندارند..

 • سلام داداش گلم.درسته ما در سال ۱۳۸۱ دنبال این ناوشکن بودیم؟یه سوال دیگه چرا این ak 630 ایرانی که تو ویدیو وزارت دفاع بود رو با سامانه یا زهرا یا شهاب ثاقب مچ نمیکنن یه چیزی شبیه کاشتان دربیاد؟ یعنی متوجه نمیشن اینو؟

  • نویسنده

   سلام نشنیدم ایران در سال ۸۱ دنبال ناوشکن باشد .. والا فعلا همین ای کی ۶۳۰ رو بسازیم عملیاتی کنیم تا بعدش

 • جناب تارخ عزیز. منتظر مقاله جامع شما در مورد نیروی دریایی ایران هستیم. با تشکر از وقتی که میگذارید.

 • سلام استاد عملکرد سورمنی رو در با استروگاشی چطور مقایسه میکنید؟ کدوم بهتر از عهده وظایف محوله در سال ٢٠١۶ بهتر بر میان ؟

 • چه کلاسی از ناوشکن های موجود در حال فعالیت یا طراحی به درد ما برای دفاع از مرزهای دریایی ما مناسب است یادم میآید قبلاً کلاس سورمونی را پیشنهاد داده بودید البته پیشنهادادتان را با این شرایط که تحریم برداشته شده وهمه به ما تسلیحات میفروشند و ما حق انتخاب داریم بگویید

   • در برنامه پیشنهادی بازسازی تیروهای تظامی حداقل تعداد ۳ عد ناشکن سوورمنی داده شده مطالب سایت خودتان را هم فراموش میکنید

   • پاسخ به sasan1346 • آبان ۷, ۱۳۹۵ در ۰۹:۰۹ ………………. دوست گرامی نویسنده مقاله مورد نظر شما من هستم. لزوما آقای تارخ با همه موارد گفته شده در مقاله های دیگران موافق نیستند ولی آنها را منتشر می کنند. در مقاله هم غیر از ناوشکن انواع ناو و ناوچه مورد نیاز ایران آورده شده بود و اولویت خرید نیز گفته شده است. با توجه به قدیمی بودن کل ناوگان، به نظر من نیز اولویت با خرید ناو (ناو محافظ) سپس ناوچه و در نهایت ۲ فروند ناوشکن است (نه ۳ فروند). به هرحال گرچه یک ناوشکن برای محافظت از ناوگان غیر نظامی یا امنیت ابها به اندازه ۲ ناو یا ۵ ناوچه کارایی ندارد ولی توان تهاجمی قابل توجهی را در اختیار نیروی دریایی قرار میدهد که شناورهای دیگر قادر به تامین آن نیستند و از این رو همچنان به نظر من نیروی دریایی نیازمند حداقل ۲ فروند ناوشکن است. برای مثال برد توپ این ناوشکن۱۳۰ میلیمتری، ۷۵ کیلومتر با نرخ آتش ۷۵ گلوله در دقیقه است و ۱۸۰ کارتریج برای آتش دارد معادل ۸۱۰۰ گلوله (این مقدار در خزانه توپ است) حتی تصور شلیک ۸۰۰۰ گلوله توپ در کمتر از ۲ ساعت وحشتناک است اگر فضای تخریب هر گلوله را فقط ۱۰ متر مربع فرض کنیم یک زمین به ابعاد ۸ هکتار را میتوان با آن شخم زد . در حالی که توپ گورشکوف گرچه ۱۳۰ میلیمتری است ولی برد آن ۲۳ کیلومتر با نرخ آتش ۳۰ گلوله در دقیقه است و ۲۲ کارتریج را در خزانه توپ حمل می کند معادل ۹۹۰ گلوله (مقدار بیشتری در انبار تسلیحات دارد ولی بار گذاری آن زمان بر است).  

   • سیاست ایران ایجاد نیروی دریایی راهبردی دستکم در اقیانوس هند است با توجو به این سیاست ودور شدن از ایران وعملیات در ابهای دور دست ما نتنها به ناوشکن نیاز داریم بلکه برای إیجاد پوشش هوایی در نبود ناوهواپیمابر این ناوشکن باید به موشک آس ۴٠٠دریایی هم مجهز باشد

    • نویسنده

     سلام ایران هرگز چینین سیاستی را دنبال نکرده و برای حضور در اقیانوس هند هم ناو ماحافظتی کافی است کسی که چنین سیاستی اورده بودجش هم داره؟

   • فرمانده نیروی در یایی بار ها از نیزوی در یایی راهبردی و حظور در اقیانوسها وابهای آزاد گفته در مورد بوجه وامکان خرید هم بهتر خودش جواب بده

    • نویسنده

     سلام حضور در اب های بین المملی دو شکل است یکی حضور دائم یکی حضور موقت و یا ماموریتی مثل الان که برای مقابله با دزدان دریایی است از این رو فرق داره

   • فرمانده نیروی در یایی آنقدر بلند پرواز است که گفنه ما می خواهیم ناوشکنی بساریم که تا سواحل امریکا برود

  • سلام چون توان هوایی کشورهای چون عربستان وإمارات و غیره زیاد است بهترین سلاح برای نیروی در یایی زیردریای با توان پرتاب موشکهای کروز پیشرفته مثل سری کلاب است به نظر من زیردریای کلاس لادا یا آمور بهترین خرید دریائی برای ایران است

 • خرید یک ناوشکن برای ما بیشتر از ۵۰۰میلیون آب میخوره و ساختن هم چندین برابر بیشتر پول میخواد، سرمایه گذاری روی توان تهاجمی دریایی به صرفه نیست. ما باید پول نداشته مان را روی نیروی هوایی سرمایه گذاری کنیم.

  • هیچ سلاحی جای سلاح دیگر را نمیتواند بگیرد. شما وقتی یک ناوشکن داشته باشید به احتی بدون نقض قوانین بین المللی متونید تا ۳۰ کیلومتری آن کشور بروید و اگر هیچ کاری هم نکنید حداقل پوشش راداری را از نزدیکی مرزهای آنها شروع کنید. این عمل را با کشتی با هزینه بسیار پایین میتوان انجام داد درحالی که نمیتوان ۲۴ ساعته یک آواکس را در هوا نگه داشته. در صورت نیاز هم در کمتر از نیم ساعت، فقط با توپ های سنگین می توان کل زیر ساختهای  یک بندر یا مجموعه نفتی را از بین برد. بیشینه برد توپ این کشتی همانطور که در مقاله آمده است، ۷۵ کیلومتر است و با نرخ آتش بالا و دقت بسیار خوب.

   • سلام اگه اشتباه نکنم برد توپ زاموالت ۱۰۰کیلومتر هست بعد از اون توپهای ایتالیایی برد حدودا ۴۰ کیلومتر دارند و برد توپهای روسی و آمریکایی حدود ۲۰-۳۰ کیلوتر هست …تمام این بردها مربوط به اهداف ثابت هست و برای اهداف متحرک به حدود یک سوم این مقدار میرسه

 • آقای تارخ این با کدام دسته از ناوشکن های آمریکا هم کلاس است و کدام یک قوی ترند؟

  • نویسنده

   لام این از هیچ شناور امریکایی سنگین برتر نیست .این ناو نه سلاح تهاجمی دارد و نه موشک پدافندی درست حسابی

 • آقای تارخ آیا ناوشکن های ژاپن به خوبی ناوشکن های چین و کره یا بهتر هستند؟

 •  بیشتر شبه یک ناو دفاع از ساحلی و اسکورت دربرابر تهدیدات سطحی عمل میکنه؟چون نه موشک تهاجمی نه پدافند دروبرد داره یادر زمان خودش بهترین ادوات داشته.باتشکر

 • ظاهرا تنها کشوری که از فروپاشی شوروی سود کرد چین بود که انبوه تکنولوژی ها را باکمترین قیمت از روسیه وسایر کشورهای تازه تاسیس به دست اورد کلی هم به روسها حال دادن تو اون اوضاع داغون اقتصادی

  • نویسنده

   سلام اینو به ما نمیدن زیرا دست کم تا ۲۰ سال دیگه هم احتمالا در خدمت میامد و ما اصلا چنین چیزی به درد ما نمیخورد