ناوشکن های کلاس زوموالت یا Zumwalt Class  کلاسی از ناوشکن های پنهانکار جدید آمریکا محسوب میشوند که حامل موشک های هدایت پذیر بوده و توان انجام طیف گوناگونی از ماموریت ها  را دارا میباشند.البته در این کلاس نقش تخصصی برای درگیری و فوکوس بر روی اهداف زمینی پیش بینی شده است.

در اوائل  دهه ۱۹۹۰ ارتش امریکا در حال به خدمت گیری ناوشکن  ارلیک بورک بود(این ناوشکن هنوز هم تولید میشوند). از همان دوران  برنامه ای برای  جایگزینی  این ناوشکن  با نام سی دی ۲۱ بود که  قرار بود در قرن اینده وارد خدمت شود. این برنامه با تغیر نامی  با نام جدید دی دی ۲۱  مورد تائید قرار گرفت  و چند شرکت در این رقابت شرکت کردند

قرار شد ارتش امریکا ۱٫۵ میلیارد  دلار برای این برنامه هزینه کند و ۳۲ فروند از ان را به خدمت بگیرد . در سال ۲۰۰۱ میلادی  برنامه به شکل موقت لغو شد زیرا هزینه برنامه افزایش یافته بود.اما در این سال دپارتمان دفاعی آمریکا با تجدید نظر در طرح DD-21 پروژه جدیدی را تعریف کرد که با نام DDX شناخته شد و در سال ۲۰۰۲ شرکت نروث روپ گرومن و جنرال داینامیک طی قرار داد ۲٫۹میلیارد دلاری مسئول اجرای ساخت این ناوشکن جدید شدند.نورثروپ با همکاری شرکت ریتون تیم طلایی را در این پروژه تشکیل دادند که بعدا پیشنهاد تشکیل تیم آبی نیز از طرف این گروه داده شد که رهبری گروه جدید به عهده شرکت Bath Iron Works بود که زیر مجموعه شرکت معظم جنرال داینامیک محسوب میشود. تیم آبی به عنوان مقاطعه کار و تیم بررسی و تست ایجاد شد که علاوه بر جنرال داینامیک،شرکت لاکهید مارتین و بائی سیستمز و بویینگ را هم شامل میشد البته شرکت های کوچک و بزرگ زیادی به صورت شخص ثالث و یا مستقیم در ارتباط با نیروی دریایی آمریکا در این پروژه دخیل هستند که وظیفه ساخت بخش های مختلفی به عهده آنهاست و بر اساس قرار داد نیروی دریایی آمریکا کشتی اول یا فرماندهی با مشخصه DDG-1000 در صنایع جنرال داینامیک تکمیل شد و کشتی دوم نیز با مشخصه DDG-1001 و به اسم مایکل مانصور در صنایع دریایی نورث روپ در حال تکمیل میباشد.(در توضیح نامگذاری کشتی دوم اشاره ای بکنم که مایکل مانصور از نیرو های SEAL نیروی دریایی آمریکا بود که در سال ۲۰۰۶ در عراق کشته شد) در همان زمان برنامه تولید به دلیل  افزایش قیمت از ۳۲ فروند به ۲۴ فروند و سپس به ۱۰ و در نهایت به سه فروند کاهش یافت.با توجه به هزینه ساحت ۱٫۴ میلیارد دلاری هر فروند و لحاظ کردن سه شناور و محاسبه هزینه ۹٫۶ دلاری تحقیق و توسعه به قیمت سرسام آور ۳٫۵ تا ۴٫۴ میلیارد دلاری برای هر شناور میرسیم. ناو جدید  زاموالت Zumwalt-class نامیده شد.در طراحی ساختار ناو و برداشت کلی طرح،پیشینه ذهنی طراحان مربوط به شناور های جنگی تاریخی Ironclad مربوط به قرن ۱۹ میلادی میباشد که از طراحی هرمی شکلی برخوردار بودند.و از قاعده به سمت بالا باریک تر میشدند.

اولین فروند  این ناو در سال ۲۰۱۱ به اب انداخته شد و در سال ۲۰۱۶ وارد خدمت شد

us-navy-zumwalt-class-stealth-sh

زاموالت   یک ناوشکن ۱۴۷۹۸ تنی است که از نظر وزنی  در رده یک   رزم ناو سنگین قرار میگیرد  ولی ارتش امریکا ان را یک ناوشکن تقسیم بندی کرده است  و همکنون سنگینترین شناور رزمی امریکایها  است(اگر ناو هواپیما بر را نادیده بگیریم) که دو برابر ناوشکن ارلی برک وزن دارد که  دارای ۱۸۵ متر طول ، عرض ۲۴ متر و ارتفاع ۸٫۴ متر است که ۳۰ متر کشیده تر از کلاس اریک بورک است.

طراحی ناو با یک رویکرد آینده نگرانه صورت گرفته و با طراحی سیستم تامین قدرت یکپارچه مسیر برای توسعه های آینده هموار میباشد. این سیستم میتواند نیرو را به موتور های الکتریکی فرستاده یا نیروی مورد نیاز برای بحث آینده نگر ریل گان را فراهم کند که شلیک به وسیله القاء مغناطیسی صورت میگیرد.و یا نیروی طرح آینده نگر تر FEL یا لیزرهای الکترون آزاد را به عنوان سلاح بر روی عرشه تامین کند.

زیر ساخت محاسبات محیطی  کشتی به عنوان منبع برنامه ریزی اولیه کشتی عمل کرده و تمام اطلاعات مورد نیاز سخت افزار های کشتی را فراهم میکند. این اتوماسیون توان در اختیارگیری سلاح ها و حتی کشف نشتی لوله ها و بدنه کشتی را داشته و میتواند به صورت اتوماتیک اقدام به ایزولاسیون مکان نشتی بکند.شناور با هدف کاهش خدمه و کاهش هزینه های عملیاتی در هر ماموریت نسبت به کشتی های هم رده طراحی شده است.این مطلب کاملا صحیح هست که هزینه تمام شده کشتی بالا بود ولی با محاصبه هزینه تمام شده در پایان عمر عملیاتی کشتی متوجه خواهیم شد که برای این شناور هزینه کمتری نسبت به هم رده های خود مصرف شده است.البته تولید در تعداد ۳ شناور و هزینه تحقیق و توسعه که اشاره شد این اثبات را کمی زیر سوال میبرد.

23679092426_2780664371_o

طراحی بدنه به صورت Wave Piercing یا نافذ امواج میباشد که در مقابل موج های روبرو در آبهای طوفانی پایداری بیشتری نسبت به طرح های مرسوم دارد ونوسان کمتری متوجه شناور خواهد شد.

بدنه از  جنس فولاد است ولی مواد ترکیبی زیادی  در ان استفاده شده است .طراحی کلی سازه خارجی به صورت Tumblehome یا شبیه هرمی بود و بدنه کشتی دارای  سطح شیب  دار است و شبیه یک مثلث است  و از کف ناو به طرف بالا که حرکت میکنیم ناو باریکتر می شود و پهن ترین بخش ناو قسمتی در زیر آب خور کشتی میباشد و از این نقطه پهن تا کف ناو به صورت طرح های مرسوم یا Flare میباشد که تا جای ممکن از مقاومت آب کاسته شود و دقیقا  از این نظر بر خلاف دیگر شناورهای موجود است . بر اساس گفته بسیاری از کارشناسان این شکل بدنه که سطح اب خور پهنتر از بخش روی ناو است باعث کاهش سرعت می شود ولی بهترین راه برای کاهش  سطح مقطعی ناو است. طراحی بدنه های Tumblehome جدید نسبت به طراحی های قدیمی که با نام Flare شناخته میشوند برعکس بوده و بازتاب انرژی خیلی کمتری را نیز خواهند داشت.به طور کلی طراحی گوشه دار و هرمی ناو آن را ۵۰ بار پنهان کار تر از ناو هم اندازه خود کرده است به این معنی که اگر ناوی در این اندازه در فاصله X شناسایی شود. این ناو باید در فاصله ای ۵۰ بار نزدیکتر از نمونه معمولی در رادار کشف مشاهده شود. و این مسئله توان شلیک اول را از دشمن خواهد گرفت.

تصویری از سازه عظیم 900 تنی که به کابین عرشه معروف است. این سازه در برگیرنده پل فرماندهی و سنسور ها و آلات حساس ناو میباشد.یکی از بخش های به شدت هزینه بر ناو همین بخش میباشد.

تصویری از سازه عظیم ۹۰۰ تنی که به کابین عرشه معروف است. این سازه در برگیرنده پل فرماندهی و سنسور ها و آلات حساس ناو میباشد.یکی از بخش های به شدت هزینه بر ناو همین بخش میباشد.

اولین شناور از این کلاس یا Lead Ship با نام زاموالت شناخته میشود که اسم این کلاس را یدک میکشد.برای نامگذاری کشتی از نام آدمیرال سابق آمریکا المو زاموالت استفاده شده و اولین شناور با شماره بدنه DDG-1000 نام گذاری شده است.

شناورهای زوموالت برای جایگزینی برنامه DD-21 مد نظر قرار گرفت که خود به به تعداد ۳۲ فروند برای جایگزینی ۲۹ ناوچه الیور هازارد و ناوشکن های کلاس اسپورانس در نظر گرفته شده بود که با در نظر گرفتن تولید سه فروندی کلاس زوموالت نیروی دریایی نیاز به سفارش تعداد بیشتری از ناوگان آرلی بورک خواهد داشت.

در سال ۲۰۱۲ ساخت سومین شناور از کلاس زاموالت با نام Lyndon. B. johnson که ۳۶ امین رئیس جمهور آمریکا بود آغاز شد و انتظار میرود پس از ورود به خدمت ناو مانصوری در سال ۲۰۱۷ ، ناو سوم نیز در سال ۲۰۱۸ وارد چرخه عملیاتی شود.

بر اساس بر آورد های نیروی دریایی آمریکا ناو اول امسال یعنی سال ۲۰۱۶ میلادی به توانایی های اولیه عملیاتی یا IOC خواهد رسید و به همین ترتیب ناو دوم در سال ۲۰۱۸ و ناو سوم در سال ۲۰۲۱ اتفاق خواهد افتاد.لازم به ذکر هست که توانایی های اولیه شناور های آمریکایی با بررسی های یگان تست و ارزیابی در نیروی دریایی آمریکا با انجام یک سری تست های سازه ای که شامل آزمایش شوک بر روی سازه و تجهیزات الکترونیکی است که در تصاویر شاهد انفجار در نزدیکی ناو بوده اید که با بررسی های تکمیلی تسلیحات در طی رزمایش ها همراه خواهد بود.

به گفته  فرمانده نیروی دریایی امریکا با وجود اینکه  زاموالت  ۴۰% بزرگتر از ناوشکن کلاس اریک برگ است ولی سطح مقطعی ان بسیار  کوچکتر  است (کلا ناور را نمیتوان از دید رادار مخفی کرد ولی میتوان اندازه ان را کوچک نشان داد تا دشمن در مورد توانایی ان فریب بخورد). اگرچه زاموالت  ناپیدا نیست ولی کم پیدا  است دست کم نسبت به دیگر شناورهای موجود جهان بهتر میتواند اندازه  واقعی خود را مخفی  نگهدارد. همچنین   تلاش شده است تا هر چیزی را روی عرشه برای منعکس کردن  امواج رادار بر روی عرشه مخفی کنند. برای نمونه دو توپ روی ناو درون محفظه ای قرار گرفته اند و هیچ سلاحی روی عرشه مشخص نیست. در یک پارچه ساختمان فرمانده ای نیز تلاش مشابه ای شده است  و به شکلی ساخته شده تا امواج را به طرف اسمان منجرف کند  تا کشف ان سخت تر باشد

در بخش انتشار صوتی ناو در زیر سطح نیز شناور در سطح زیر دریایی های کلاس لوس آنجلس میباشد.و از این حیث نیز برای زیر دریایی های دشمن نیز تا حدود زیادی در فواصل دور قابل شناسایی نخواهد بود.

تمامی بخشهای درونی ناو از موتورخانه تا درون اتاق  فرمانده ای با عایق  های حرارتی پوشانده شده و بعضی بخشهای دارای  لوله داخلی  زیر بدنه برای گرداندن اب برای کاهش  امواج راداری  است وبرخی  بخشهای نیز با قرار داد دریچه های با پاشیدن اب   روی بدنه میزان گرمای بیرونی را کاهش دهد

مقایسه ابعاد ناوشکن های زاموالت و آرلی بورک

مقایسه ابعاد ناوشکن های زاموالت و آرلی بورک

rtn_191605

دربرنامه DDX برای پیشرانه نوعی موتور الکترومغناطیسی PMM پیشنهاد شد که از یک بخش آهنربای قدرتمند دائمی و دو بخش هماهنگ متناوب ساز بود. این سیستم نیاز به هزینه بسیار بالا و مدت زمان زیادی برای اعتبار سنجی این نوع موتور در یک شناور داشت.در این برنامه دو مسئله برای کنگره آمریکا نگران کننده بود یکی همین موتور با جهش فناوری بود و دیگری سیستم های راداری طرح.در فاز طراحی پروژه شرکت نورث روپ دست به طراحی بزرگترین موتور PMM زد که البته برداشت یا همکاری با شرکت لئناردو فینمکانیکا بود.اما این پروژه در آزمایشات نتوانست خود را مطمئن نشان دهد و نیاز به ارتقاعات فناورانه بیشتری داشت وبه موقع آماده نمیشد به همین منظور پروژه PMM کنار گذاشته شد.

طرح بعدی که ارائه شد ار طرف یکی از شرکت های تابعه جنرال موتور بود که تحت عنوان موتور القائی پیشرفته AIM شناخته شد.بود.موضوع موتور یکی از بحث بر انگیز ترین موارد این پروژه بود. به صورتی که بدنه ناو برای پیشرانه PMM برنامه ریزی شده بود ولی بعد از کشمکش های زیاد پیشرانه AIM مورد پذیرش قرار گرفت در صورتی که مشکلات فناورانه موتور PMM نیز بعدا رفع شد ولی طرح AIM دیگر پذیرفته شده بود.در صورتی که طرح دوم سنگین تر بود و فضای بیشتری نیاز داشت و به بخش های مجزای دیگری برای کنترل و کاهش صدا نیاز بود.و یک سوم ولتاژ مورد نیاز را تامین میکرد.

زاموالت اولین شناور نیروی دریایی آمریکا هست که نیروی پیشرانه آن تمام الکتریکی است. و نیرو و تحرک شناور تحت سیستم یکپارچه تامین قدرت IPS تعریف میشود که شامل دو موتوراصلی توربین گازی یا MTG و دو ژنراتور توربینی کمکی ATG برای موارد اضطرار و دو موتور الکتریکی القایی AIM میباشد که به پروانه های ناو متصل میباشند.موتور های اصلی یا MTG شامل دو موتور توربین گازی رولزرویس MT30 میباشد که در مجموع ۷۸ مگاوات یا ۱۰۵۰۰۰ اسب بخار توان تولید میکنند (یک موضوعی رو عرض کنم که این موتور در قطعات ۸۰ در صد با موتور هوایی Trent 800 که به صورت عمده در بویینگ ۷۷۷ استفاده شده است مشابه میباشد) و در مواقع ضروری نیز دو ژنراتور توربینی RR4500 با توان ۵۱۰۰ اسب بخار استفاده میشود.نیروی برق حاصله به دو موتور القائی AIM متصل به پروانه ارصال میشود که از نظر تولید صدا بسیار بهینه میباشد.اما جالبی ماجرا به اینجا مربوط هست که موتور های القائی مورد اشاره در بالاترین دور خود تنها ۲۰ مگاوات از نیروی ۷۸ مگاواتی موتور اصلی را استفاده میکنند که نیروی ۵۸ مگاواتی باقیمانده بسیار فراتر از زیر سیستم های الکترونیکی ناو میباشد و همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شده نیروی اضافی باقی مانده میتواند در آینده در سلاح های مغناطیسی یا هر طرح دیگری مورد بهره برداری قرار گیرد.

زاموالت  میتواند  با بیشترین سرعت  ۵۶ کیلومتر بر ساعت یا ۳۰ نات حرکت کند . برد زاموالت  مشخص نیست ولی برخی منابع از  برد ۲۵۰۰۰ کیلومتری سخن  میگویند که با در نظر گرفتن مصرف کم ان به نظر درست می اید.

بخش کابین عرشه که به صورت مجزا شبیه یک هرم میباشد و از مواد کامپوزیت ساخته شده است بسیاری از سنسور ها و الکترونیک کشتی را در خود محصور کرده است.که در برهه ای نیز گفته شده بود که نورث روپ با آب بندی ساختار کامپوزیتی این سازه ۹۰۰ تنی دچار مشکل شده است که متعاقبا از سوی شرکت سازنده این مسئله رد شد. استفاده از مواد کامپوزیت در این ساختار یکپارچه عظیم یکی از المان های اساسی در کنار الگوی طراحی متفاوت برای ایجاد سطح مقطع پایین میباشد.(البته هزینه سر سام آور استفاده از مواد کامپوزیت در این سازه نیروی دریایی را مجبور کرد تا برای ساخت شناور سوم DDG-1002 از بخش دریایی جنرال داینامیک بخواهد که این سازه بزرگ را به صورت فلزی بسازد که از این منظر ناو سوم الگوهای بازتاب راداری متفاوتی خواهد داشت) وجود سطوح پهن بر روی این کابین باعث شده تا متخصصین بتوانند سنسور های ریز و درشت را در روی این سطوح کار بگذارند  رادار اصلی ناو رادار آرایه فازی AN/SPY-3 میباشد.اما در ابتدا برنامه به این صورت بود که رادار SPY-4 فعال در باند S که یک رادار افق نر میباشد. توسط لاکهید در حال گسترش برای استفاده در ناوشکن های زاموالت و ناو های هاپیمابر کلاس فورد بود که به صورت هماهنگ و در کنار رادار باند ایکس SPY-3 نصب میشد که در آن واحد توان کشف هوایی در باند ایکس و کاوش سطح به وسیله باند S داشت اما با افزایش هزینه ها. در سال ۲۰۱۰ اشتون کارتر مسول اکتسابات پنتاگون اعلام کرد که به علت افزایش هزینه ها از رادار SPY-4 در کلاس زاموالت بهره برداری نخواهد شد و قرارر بر این شد که رادار باند ایکس با ارتقاعاتی در بخش نرم افزاری و استفاده از دو برنامه سیستمی هم توان جستجو در هوا و هم سطح را داشته باشد و با این ارتقاء رادار SPY-3 به یک رادار MFR یا چند ماموریته تبدیل میشد.روش عمل رادار نیز به این صورت انجام میگیرد که در صورت نیاز به اسکن سطح رادار به نرم افزار مربوطه شیفت میشود و در این حالت در بخش اسکن هوایی دارای محدودیت خواهد بود و در اولویت اسکن هوایی نیز حالت برعکس روی خواهد داد. این رادار باند ایکس  پیش از این نیز در ناو تیکانداروگو و اریک بورگ نصب شده و جزء از یک سامانه ضد موشک آجیس به حساب می اید ولی نسخه نصب شده روی زاموالت  نسخه ارتقاء یافته است(نمونه موجود در شناور های ذکر شده از نوع AN/SPY-1 مباشد) که دارای  پنچ انتن  بر روی بدنه ساختمان ناو است. و برد ان به ۲۱۰ مایل یا ۳۲۰ کیلومتر می رسد. این رادار یک رادار چند منظوره برای کسب اهداف هوایی و دریایی  است . این  رادار توان کشف موشک های بالستیک  را از چند صد کیلومتری و یک موشک کروز را از ۵۰ کیلومتری دارد.تمام وظایف شناسایی و تعریف اهداف بر عهده این رادار باند ایکس میباشد و بعد از شناسایی اهداف را برای سلاح های SM-2,3 و موشک های ESSM آشکار کرده و آنها را تا لحظه اصابت رهنمون خواهد کرد. بنا بر تعریف ماموریتی این ناو که تاکید بر سرکوب اهداف زمینی دشمن است عمده ترین انتظار از رادار این سیستم تهیه امنیت منطقه ای میباشد ولی این سیستم پر قدرت میتواند در نقش های بزرگتر و شبکه محور نیز فعالیت کند همچنین زاموالت   بر روی ساختمان اصلی دارای  انتن رادار باند کی یو برای کشف اهداف ریز  مانند موشک های کروز ارتفاع پایین، دوربین اپتیک حرارتی در بالای  ساختمان اصلی ، یک سامانه  یک پارچه نبرد ضد زیر دریایی از نوع AN/SQQ-90 که دو نوع سنار یکی سنار اصلی ناو در زیر دماغه از نوع AN/SQS-60  و سونار AN/SQS-61 قرار گرفته در بدنه و سونار یدک کشنده پشت ناو از نوع AN/SQR-20  را مورد استفاده قرار میدهد  و اطلاعات انها را جمع اوری و به مرکز فرمانده ای میدهد . همچنین ناو دارای سامانه فریب اژدرنیز میباشد.سیستم توانایی بالایی در شناسایی اهداف و درگیری با آنها دارد.همچنین توان بالایی در محیط های آلوده به اخلال و جمینگ نیز گزارش شده که در صورت به کار گیری سیستم CEC یا همکاری مشترک با دیگر اجزای جنگ شبکه محور مقاومت بالایی در برابر اختلالات خواهد داشت اما بر آساس آخرین گزارشات ناو به آنتن های CEC نیز در نمونه DDG-1000 مجهز نشده است.

تجهیزات روی ساختمان ناو

تجهیزات روی ساختمان ناو

تصویری از سازه ماکتی از بخش در برگیرنده سنسور های ناو در این تصویر نوع و محل این سنسور ها مشخص شده است.

تصویری از سازه ماکتی از بخش در برگیرنده سنسور های ناو در این تصویر نوع و محل این سنسور ها مشخص شده است.

نحوه پوشش رادار

نحوه پوشش رادار

زوم والت دارای دو توپ ۱۵۵ م م  در قالب  برنامه سیستم تسلیحات پیشرفته یا AGS است. این برنامه شامل یک توپ با نرخ  اتش  بالا و برد بسیار  زیاد  در حالی که دقت لازم را نیز داشته باشد . این سیستم شامل یک توپ ۱۵۵ م م با گلوله گذاری خود کار است تا امواج رادار را برنگرداند و میتواند ۱۰ گلوله بر دقیقه اتش کند . این توپ در راستایی  افزایش برد اتش  از مهمات های جدید LRLAP که یک مهمات هواسر شلیک است  که بعد از شلیک  میتواند تا برد ۱۵۴ کیلومتر پرواز کند. این یک انقلاب در این زمینه است زیرا مهمات های ۱۵۵ م م معمولی دارای ۲۵ تا ۳۰ کیلومتر هستند ولی این مهمات با بردی بیش از ۱۵۰ کیلومتری  و دقت ۵۰ متر عملا یک موشک تاکتیک است  تا توپخانه… این مهمات دارای  خرج کمک راکتی است  و بعد از شلیک اوج گرفته و بعد از ان بر روی امواج هوا سوار شده و به طرف هدفش با استفاده از جی پی اس  حرکت میکند و با کلاهک ۱۱ کیلوگرمی خود اهداف را نابود میکند.. سامانه گلوله گذاری خودکار است و هر دو توپ پشت سر هم قرار گرفته اند و دارای  خزانه ۷۵۰ گلوله ای هستند. برد بالا به این توپ اجازه اتش  ایمن به طرف  اهداف  عمق خاک دشمن  دست کم در پشت عقبه دشمن  در ساحل  را میدهد.لوله های توپ ها به وسیله آب خنک میشوند و هر توپ نرخ آتش ده تیر در دقیقه را دارا میباشد.لوله توپ بعد از شلیک به صورت مستقیم در محفظه جلویی توپ قرار میگیرد تا بازتاب راداری از لوله توپ نیز ساطع نشود.(یکی از علل تمرکز زیاد بر پنهان کاری این ناو به منظور نیاز به نزدیکی به ساحل دشمن میباشد.وحتی در طراحی بدنه نیز توانایی شناوری در آبهای کم عمق لحاض شده است.) البته بنا برگزارشات پناتاگون احتمال لغو استفاده از پرتابه های LRLAP نیز وجود دارد زیرا هر پرتابه قیمتی در حدود ۸۰۰ هزار دلار دارد که هزینه زیادی را در صورت سفارش در تعداد بالا شامل خواهد شد و استفاده از موشکی کروز مثل تاماهاوک با دقت و سر جنگی بزرگتر بسیار با صرفه تر خواهد بود.به همین جهت نیروی دریایی در حال پیش بینی استفاده از ریل گان در حال توسعه توسط بائی سیستمز برای ناو سوم یعنی لیندون جانسون میباشد.

مهمات 155 م م هدایت شونده

مهمات ۱۵۵ م م هدایت شونده

چینش توپ های 155 میلی متری و انبار های مهمات آنها

چینش توپ های ۱۵۵ میلی متری و انبار های مهمات آنها

تصویر از توپ شماره 2 پیشرفته 155 میلی متری که میتوان گفت بعد از جنگ جهانی دوم بزرگترین توپ های روی عرشه یک ناوشکن میباشند.که به احتمال زیاد با ریل گان تعویض شوند.به جایگاه مخفی شدن لوله توجه کنید.

تصویر از توپ شماره ۲ پیشرفته ۱۵۵ میلی متری که میتوان گفت بعد از جنگ جهانی دوم بزرگترین توپ های روی عرشه یک ناوشکن میباشند.که به احتمال زیاد با ریل گان تعویض شوند.به جایگاه مخفی شدن لوله توجه کنید.

ناو دارای  هشتاد سلول  پرتاب موشک در جلوی  و عقب ساختمان اصلی و در دو طرف  بدنه  کنار دیواره  ناو است.این پرتابگر ها از نوع MK.57 میباشد که از نمونه مرسوم MK.41 بزرگتر میباشند و توانایی لود طیف متنوعتری از سلاح ها برای آن پیش بینی میشود.(همچنین پرتابگر های ام کا ۵۷ توان پرتاب همه انواع موشک های استاندارد را دارند در واقع از انجای که وسط عرشه را توپ و زیر ان را خزانه توپ قرار گرفته  و در عقب نیز محل فرود بالگرد است  سیلو های  پرتاب موشک  در دو طرف بدنه  قرار گرفته اند و با زره پوشش داده شده اند.یکی از تئوری های قرارگیری PVLS یا پرتابگرهای عمودی جانبی ایجاد حفاظ بیشتر برای پرتابه های توپخانه ای در مرکز کشتی میباشد که در صورت برخورد از جناحین به پرتابگر های موشکها باعث متفرق شدن نیروی انفجار و ممانعت از نفوذ به بخش پر خطر انبار پرتابه های توپخانه ای خواهد شد.در صورت انفجار در این بخش کشتی در لحظه ای نابود خواهد شد.  این سیلو های برای پرتاب تسلیحات مختلف به کار می روند  و بسته  به ماموریت پر می شوند. اول قرار بود زاموالت ۱۲۸ سیلو داشته باشد ولی باعث افزایش وزن به ۱۶۰۰۰ تن میشد از این رو سیلو ها به ۸۰ سیلو کاهش یافت.زوم والت میتواند درون این سلیوها  موشک های چون  موشک کروز تاماهاوک  با برد ۱۵۰۰ کیلومتر ،  موشک های ضد زیر دریایی  RUM-139 با برد ۲۴ کیلومتر که شامل  یک موشک با یک اژدر درون خود است  و یا موشک های دفاع هوایی ریم ۱۶۲  با برد ۵۰ کیلومتر  از موشک های هستند  که از این سیلو پرتاب می شود . زام والت فاقد توان پرتاب موشک  هارپون است و موشک ضد کشتی اصلی ان موشک  AGM-158C  با برد حدود ۸۰۰ کیلومتر است یکه موشک کاملا هوشمند و شبکه محور است  و میتوان ان را به شکل عمود نیز شلیک کرد. این موشک در سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ یعنی زمانی که زوم والت به امادکی کامل رزمی می رسد   وارد خدمت خواهد شد اگرچه همکنون  نیز به تیراز پایین تولید  می شود. از انجایی  که موشک  ای جی ام ۱۵۸ سی توان حمله به اهداف زمینی  را نیز دارد از این موشک در این نقش نیز  میتوان استفاده کرد هرخانه از پرتابگر عمودی جدید توان نگهداری و پرتاب چهار موشک Rim-162 یا نمونه بروز موشک سی اسپارو را دارد که یک سیستم دفاع نقطه ای میباشد که از نظر تئوریک در کل توان حمل ۳۲۰ موشک از این نوع وجود دارد. که در عمل اینگونه نخواهد بود.

photo_2016-11-12_18-14-21

خشاب توپ و سیلو ها

خشاب توپ و سیلو ها

future_uss_zumwalts_first_underway_at_sea

همچنین زوم والت دو توپ ۳۰ م م بوش مستر در عقب ناو حمل میکند که  انها نیز دارای  لوله جمع شونده هستند و از درون  اتاق  مسئول هدایت تسلیحات  هدایت می  شود در اوایل قرار بر این بود که برای درگیری با اهداف نزدیک و شناور های نزدیک شونده از توپ ۵۷ میلی متری Mk.110 استفاده شود. ولی در سال ۲۰۱۰ آنالیزور ها و منتقدین طرح که در صدد بررسی طرح برای کاهش هزینه ها بودند متوجه شدند که استفاده از توپ Mk.46 هم به صرفه تر بوده هم توانایی بالاتری خواهد داشت و هم از نظر وزنی هم هر آتش بار دو تن سبکتر میباشد البته از نظر برد درگیری یک پس رفت مهمی حساب میشد ولی به هر جهت تصمیمی بود که از نظر متخصصین و نسبت به شرایط پیش آمده باید روی میداد. و دارای لوله پرتاب اژدر است که در دو طرف بدنه با باز شدن دریچه روی بدنه پرتاب می شود

همچنین زام والت میتواند در روی پد بالگرد خود پذیرای دو بالگرد ضد زیر دریایی همچون اس اچ ۶۰ و یا سه  بالگرد پهپاد ام کیو ۸ را در بخش فرود عقب ناو  حمل کند  و یا در اشیانه  درون ناو مخفی کند که برای کاهش بازتاب  امواج رادار است پد بالرد بسیار مقاوم طراحی شده و در شرایط طوفانی نیز میتواند پذیرای بالگرد بر روی عرشه خود باشد.

در بخش اتاق کنترل و فرماندهی ناو با نام مستعار Keds شناخته میشود و خدمه برای کنترل و اعمال فرمان از صفحه کلید های خاص و ترک بال ها که گوی های خاصی هستند برای اعمال دستورات استفاده میکنند همچنین در صورت لزوم میتوانند از تکنولوژی های تاچ اسکرین یا لمسی نمایشگر ها بهره ببرند. به طور کلی سیستم ها و تکنولوژی های استفاده شده در این بخش باعث کاهش بار کاری و نیاز به خدمه کمتر شده است

اتوماسیون این ناو باعث شده تا خدمه مورد نیاز در حالت حداقلی که بتوان با آن به انجام ماموریت پرداخت به عدد ۱۳۰ برسد که در ناو های مشابه این کلاس این اعداد از ۲۰۰ تا ۳۳۰ در کلاس اسپورانس متغییر میباشد

بخش انبار مهمات و غذا و بقیه انبار های کشتی درون محفظه هایی در زیر محفظه مهمات توپخانه ای قرار گرفته اند و به صورت اتوماتیک جابه جا میشوند.

تمام بستر های محاسباتی و کامپیوتری ناو بر اساس طراحی شرکت جنرال الکتریک میباشند و بر اساس معماری تک بردی طراحی شده اند که در بسته های ضد شوک و ضد پالس های الکترومغناطیسی قرار گرفته اند و ۱۶ سرور از قبل تهیه شده توسط شرکت مطرح IBM وظیفه هماهنگی و ایجاد شبکه در سیستم های مختلف ناو را بر عهده دارد.

مک آپ یا نمونه مقیاس واقعی از پل فرماندهی ناو شکن های زاموالت به منظور تست و ارزیابی و آموزش خدمه

مک آپ یا نمونه مقیاس واقعی از پل فرماندهی ناو شکن های زاموالت به منظور تست و ارزیابی و آموزش خدمه

موتور القائی تحت نام AIM که ساخت شرکت کانورتیم از زیر مجموعه های جنرال موتورز میباشد. این موتور پس از دریافت الکتریسیته وظیفه چرخاندن پروانه کشتی را بر عهده دارد.

موتور القائی تحت نام AIM که ساخت شرکت کانورتیم از زیر مجموعه های جنرال موتورز میباشد. این موتور پس از دریافت الکتریسیته وظیفه چرخاندن پروانه کشتی را بر عهده دارد.

تصویری از بسته های ضد ضربه و ضد امواج الکترومغناطیسی که در بر دارنده مغز ناو یا کامپیتر های پیشرفته است.

تصویری از بسته های ضد ضربه و ضد امواج الکترومغناطیسی که در بر دارنده مغز ناو یا کامپیتر های پیشرفته است.

زاموالت قرار بود روز اول هر فروند قیمتی در حدود ۷۰۰ تا ۸۵۰ میلیون دلار داشته باشد  ولی امروزه قیمت هر فروند ان به ۴ میلیارد دلار است(در دهه ۱۹۹۰ یک ناو هواپیما برد ۱٫۵ میلیارد دلار بود). قرار بود ۳۲ فروند زوم والت تولید شود ولی این هزینه انقدر  بالا بود  که در نهایت ساخت سه فروند ان تصویب  شد. یک فروند ان با نام زوم والت همکنون در مراحل نخست عملیاتی است و دو فروند دیگر  تا سال ۲۰۱۸ تحویل خواهند شد.نیروی دریایی  امریکا باید به دنبال  طرح دیگری برای جایگزینی  ناو های  ارلیک  بورک باشد  اگرچه با ارتقائاتی که روی اریک بورک انجام شد تا بیست سال اینده نیز به خوبی  توان خدمت دارند.بدون شک زام والت همکنون پیشرفته ترین شناور رزمی جهان است  که دارای فناوری های بسیار پیشرفته ای است و به جهت فناوری در بخش دریا میتواند لبه فناوری دریایی آمریکا در بخش ساخت ناوها باشد.این طرح به جهت هزینه بالا در تعداد بالا عملیاتی نشد ولی اطلاعات فناورانه بسیاری را چه از نظر ساخت و چه در طول دوره خدمت خود و ارتقاعات بعدی که به عنوان یک بستر خواهد بود در اختیار کارشناسان نیروی دریایی آمریکا قرار خواهد داد تا در طرح های آینده خود مورد استفاده قرار دهند.

در ۱۲ دسامبر سال ۲۰۱۵ ناو زوموالت در طی آزمایشات میدانی خود یک پیام کمک از گارد ساحلی آمریکا به منظور کمک رسانی به یک قایق ماهیگیری دریافت کرد که خدمه قایق در ۷۴ کیلومتری ساحل پرتلند نیاز به کمک های پزشکی داشتند و هلیکوپتر گارد ساحلی توان دریافت مصدوم از قایق را نداشت. و در طی این ماموریت یکی از قایق های داخلی ناو به سمت شناور غیر نظامی حرکت کرد و مجروح را به ساحل منتقل کرد. این ماموریت را نیز میتوان به عنوان اولین ماموریت این ناو لحاظ کرد البته این ماموریت پیش بینی نشده ای بود و ناو در حالت عملیاتی نبود.

ناو یو اس اس زاموالت در حین برگشت از ماموریت های آزمایشی

ناو یو اس اس زاموالت در حین برگشت از ماموریت های آزمایشی

photo_2016-11-12_18-14-29

تصویر دو ناوشکن در کنار هم ناو مایکل مانصور و رافائل پرالتا از کلاس آرلی بورک

وزن کامل:۱۴۵۶۵ تن

طول:۱۸۰ متر

موتور: دو موتور الکترونیکی  و دو موتور توربین گازی

بیشترین سرعت:۵۶ کیلومتر بر ساعت

خدمه:۱۴۰ نفر

سلاح: دو توپ ۳۰ م م، دو توپ ۱۵۵ م م و ۸۰ سیلو برای حمل موشک تاماهاوک، موشک ریم ۱۶۲، موشک ضد زیر دریایی و ای جی ام ۱۵۸

 ترجمه:عبدالحمید تارخ و امیر رهبری

http://nationalinterest.org/feature/americas-lethal-zumwalt-class-destroyer-vs-russias-17191

http://www.naval-technology.com/projects/dd21/

http://www.news.com.au/technology/innovation/us-navy-gives-look-inside-futuristic-58-billion-zumwalt-destroyer/news-story/435043cf9b803243e5638b1bd867f8d8

98+

کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

 • avatar
 • avatar
 • avatar
 • avatar
 • avatar
 • avatar

200 دیدگاه

 • سلام به نظرتون چرا موتور اتمی برای این ناوسکن پنهانکلر نراشتن چون با اوجه به اندازه سرعت و مصرف سوخت باباش احتیاج به سوخترسان خواهد داشت و محلش لو میرهشاید برای ناوهواپیمابر چندان مهم نباشه چون اصلا نمیشه مخفیش کرد ولی برای یک شناور مخفیکار باید اهمیت داشته باشه نظر شما چیه؟

 • به طور کل ارتش امریکا بین سال های ۲۰۰۱ تا به امروز روی تکنولوژی های جدید
  هزینه زیادی کرد به طوریکه کیفیت به شدت به کمیت غلبه کرد(البته تکنولوژی
  های جدید اوایل مشکلات خودش رو داره و به احتمال زیاد همین زاموالت مثل اف-۳۵ تا چند سال آینده به مشکلاتی برمیخوره اما در نهایت برای این کشور تجربه زیادی به همراه داره)
  بخصوص توی چند سال اخیر فاصله تکنولوژی بین امریکا و روسیه خیلی زیاد شده و
  ظاهرا که فقط چینه که میتونه با پول زیاد خودش رو با امریکا نزدیک کنه اما
  چین هم مشکلات خودش رو داره. بیشترین هزینه ی تولید کلاس زاموالت مربوط به
  تحقیق و توسعه بوده برای همین امریکا میتونه ناوشکن های بعدی خودش رو با حفظ تکنولوژی امروزی و فقط با اعمال ارتقا بسازه و از این لحاظ تعداد تجهیزات نظامی خودش رو افزایش بده.فقط
  یه مسئله اینه که داستان های تخیلی عکسبرداری زیردریایی ایران از ناو
  امریکا یا نامه سردار سلیمانی روی میز اوباما(یا چاک هیگل) یا تصویر لوگوی
  سپاه روی ناو امریکایی رو بدون منبع دقیق و رسمی و غیر مغرض باور نکنید

  • جناب تارخ این عکسبرداری وفیلمبرداری پهپادها ازناوهای بیگانه توی تنگه هرمزوابهای سرزمینی بوده یابآبهای آزاد چون اینها دوتاسناریوی جداازهمه؟؟ البته تو یک موردچندتااف۱۸باسرعت وپشتسرهم پروازکردن که معلوم میشه توابهای ازادبوده اما بقیه مواردمعلوم نیست 

 • جناب تارخ سوالی برام پیش اومده. از اون جایی که آلمان در زیر دریایی های تایپ ۲۱۲ خودش به جای ژنراتور های دیزلی از فناوری پیل های سوختی هیدروژنی برای شارژ باتری های زیر دریایی ها استفاده میکنه چرا هیچ کشور دیگه ای از این فناوری در ساخت زیر دریایی ها یا شناور هاش استفاده نمیکنه ؟ مثلا انگلیس در ناوشکن تایپ ۴۵ یا آمریکا در شناور کلاس فریدام که هر دو از مشکل موتور الکتریکی رنج میبرن یا فرانسه در نسخه ضد زیر دریایی کلاس فرم که باید از نظر سطح صدای تولیدی خیلی پایین باشه ؟ البته درسته که هیدروژن ذاتا بسیار اشتعال پذیره و کارکردن باهاش سخته اما وقتی آلمان تونسته سطح ریسک استفاده ش رو اونقدر پایین بیاره که در زیر دریایی که در اون اتش سوزی فوق العاده خطرناک تر از شناور هاست با اطمینان استفاده بشه و تا حالا هم سانحه یا گزارش خرابی نداشته پس چرا بقیه استفاده نمیکنند حالا یا خودشون توسعه بدن یا از آلمان بخرند که دومی منطقی تره. از طرفی فضای زیر دریایی هم محدوده و قطعا در ناوشکن ها میشه تعداد بیشتری از این سلول ها رو به کار برد تا ولتاژ بیشتری تولید کنند و موتور قوی تری نسبت به تایپ ۲۱۲ داشت به دلیل سنگین تر بودن شناور ها نسبت به تایپ ۲۱۲ و یا اصلا به جای ژنراتور های دیزل یا توربین گاز به کار بره برای تولید برق. از طرفی استفاده از این فناوری برد شناور ها رو هم بالا میبره چون نیازی به مصرف سوخت نیست.

  • نویسنده

   والا من یکچیزی بگم … در مورد تایپ ۴۵ و یا شناور امریکایی دلیلش اینکه اینها معتقدند موتور الکترونیکی فناوری اینده است و باید مشکلاتش حل بشه و عملا هیچ راهی هم برای حل این مشکل جز در خدمت به شکل عملی نیست

 • سلام استاد چرا همچین شناوری سامانه هایی مثل فالانکس یا سی رم نداره ؟ درسته که سیستم های جمینگ الکترونیکی داره ولی باقی ناوگان ایالات متحده هم که سیستم های جمینگ الکترونیکی پیشرفته دارن باز هم مجهز به سامانه هایی مثل فالانکس و سی رم هستن! اگر نگران افزایش سطح مقطع و کاهش پنهانکاری هم بودن میتونستن از پوشش های زاویه دار برای این سامانه ها مثل پوشش هایی که برای توپ های این ناو استفاده کردن استفاده کنند!  فکر نمیکنید استاد عدم استفاده همچین سلاح هایی این باشه که این شناور رو برای آینده ساختن و مشغول آزمایش هستند ، آینده ای که دشمنان امریکا هم ممکنه سلاح های مغناطیسی (مثل جنگ ستارگان) داشته باشن و اونها رو نمیشه با فالانکس دفع کرد ؟. کلاً فکر میکنم امریکا از یک سمت زمانی که شروع به طراحی تسلیحات میگیره تحدیداتی رو در آینده پیشبینی میکنه مثلاً در سال ٢٠٠٠ فکر میکنه T۵٠ تا ده سال آینده عملیاتی میشه (که تا الآن که ٢٠١۶ هستیم عملیاتی نشده!!) یا حدس میزنه ممکنه روسیه و چین از نظر تسلیحات دریایی ممکنه جهشی داشته باشند. یا اصلاً یه طور دیگه بگم تسلیحات امروز (یا اون روز امریکا) به خوبی از پس تحدیدات روز بر میان ولی در همه صنایع اگر بهبود مستمر نباشه یعنی پسرفت این میشه که ممکنه سلاحی مثل این ساخته بشه …

  • نویسنده

   سلام این ناو الان هم با موشک ریم ۱۱۶ توان بالای داره و از طرفی به زودی به موشک سیم۲ هم مجهز خواهد شد که اونم توان ضد موشک داره

 • سلام من متوجه دلیل استفاده از همچین توپی در زاموالت نشدم : توپ با برد ١۵٠ کیلومتر و دارای شعاع خطا ۵٠ متر و دارای ١١ کیلوگرم مواد منفجره با نرخ آتش ١٠ گلوله در دقیقه با قیمت هر گلوله ٨٠٠ هزار دلار برای هر گلوله !!!    واقعاً به چه دردی میخوره با این قیمت زیاد و مواد منفجره کم و دقت به نسبت پایینش نسبت به موشک های کروز ؟.  مثلاً شعاع تخریبش چقدره ؟. 

  • نویسنده

   سلام اول اینکه دقت ۵۰ متر به این معنی است اگر قرار است خطا رود یعنی انقدر خطا میرود و نه اینکه حتما انقدر خطا میرود و از رطفی در صورت تولید انوبه این مهمات قیمت ان میتونه کاهش شدید داشته باشد

 • سلام استاد. بنظر شما اگه ایران تحریم تسلیحاتى نبود چه شناور هایى ( ناوشکن، رزم ناو، ناوچه ، ناوچه سبک و ….) براى ایران مناسب بود؟  بنظر من اول کلاس ارلى برک  و دوم کلاس سورمنى براى ایران بسیار مناسب هستند و یک سوال دیگه : نیروى دریایى واقعا هیچ برنامه اى براى خرید شناور هایى چون کلاس سورمنى رو نداره و میخواد تا ابد ناوچه ۳۰ پیش رو بسازه؟! واقعا ناوچه به تنهایى براى کشورى به پهناوریه ایران مناسبه؟!با توجه به این که ناوچه هاى ساخت ایران از لحاظ الکترونیکى و دفاعى و مخصوصا تسلیحات از نمونه هاى خارجى ضعیف تر هستند! ممنون از مقاله شما در ضمن دیدن سریال.The last ship 

  • نویسنده

   سلام ایران ناوشکن به.کارش نماید حتی بسیاری از ارتشهای اروپایی بزرگ هم این روزها ناو محافظتی یا همان ناوجه سنگین میخرن و در نهایت سورمنی به درد نمیخورد حتی پدافند درستم ندارد و فناوری ان فدیمی است

 • سلام.میشه بگید آمریکا کی این دور باطل رو میخاد تموم کنه؟اینا میان برای ساخت تجهیزات جدید نظامی آخرین فناوریها رو در نظر میگیرن اما به خاطر هزینه بسیار بالا طرح رو متوقف میکنن(مثل b2 یا اف۲۲).پس اینا چطور و کی میخوان از یه طرح بزرگ تولید انبوه کنن؟

 • اقا این بحث قرارداد کاملا مشخصه که الکیه.. فقط میشه گفت بحث سیاسیه ترامپ انتخابات رو میبره به محض پیروزی شخصی  که ضد چین و ایران حرف زده اما از روابط مناسب با روسیه سخن گفته سپهبد چینی بلند میشه میاد ایران دقیقا بعد از اون حرف از استفاده دوباره از پایگاه نوژه زده میشه که استفاده سیاسی بزرگی برای دوطرف داره و همچنین سواستفاده سیاسی برای همسایگان جنوب ایران در عین حال صحبت از فروش تی نود و بالگرد میشه که کاملا واضح تو متن برجام اومده و بعد از برجام ایران اعلام نیاز کرده اونم تقریبا رسمی که رد هم شده. درعین حال حمله دوباره به مواضع معارضین مخالفین یا تروریست ها(هرچی شما اسمش بذارید) اغاز شده که با فشار زیاد و حتی یکطرفه این حمله کنسل شده بود و حتی چندوقت پیش هم با درخواست حمله شخص پوتین مخالفت کرده بود. همش سیاسی بازیه. به نظرم هیچ قراردادی بسته نمیشه اگرم بسته بشه شاید صوری باشه و اگر جدی باشه پنج سال دیگه نتیجه اش میبینیم. که فعلا همش بی تاثیره برای ما الا اینکه مثلا بگن این سه کشور همکاری دارن. که اونم مشخصه روسیه و چین چه نیازی به ما دارن اصلا که اینجاهم باز این فرضیه مطرح میشه که ایران یه جایی بازم یه سواری داده

 • با عرض سلام و خسته نباشید خدمت آقای تارخ، این ناو از سوخت جت با گرید نظامی JP-5 استفاده می کند.

 • سلام آقای تارخ اگه بعدها آمریکا بخواد یک کلاس جدید قدرتمند بسازه مثلا یک ناوشکن ۹۰۰۰ تنی در تعداد مثلا ۴۰ فروند و با توجه به اینکه در این طرح زاموالت به اندازه کافی تحقیق و توسعه شده و بخواد از این تجربیات استفاده کنه آیا باز هم هزینه ناو جدید زیاد و میلیاردی میشه یا میشه رو هر ناو جدید مثلا ۶۰۰ تا ۸۰۰ میلیون دلار قیمت گذاشت؟

 • سلام آقای تارخ اگر کنار این ناو یک بمب الکترومغناطیسی قوی منفجر بشه آیا این ناو از کار میفته؟ درسته که پردازنده ها در داخل پوشش ضد پالس هستن ولی باز هم موتور الکتریکی هست همینطور مانیتورها و اتاق کنترل و … مثل کامپیتور مرکزی در داخل حفاظ نیستند و انفجار میتونه بهشون آسیب بزنه نظر شما چیه؟

  • نویسنده

   سلام مشخض نیست این ناو چقدر پوشش الکترومغناطیسی داره ولی وقتی شما میتونید یک بمب الکترومغناطیسی کنار این ناو بترکونی چرا خود ناو با یک سلاح بزرگ نزنیم؟

 • سلام آقای تارخ یادتونه گفتید یه مطلب میزارید راجع به نارنجک اندازها پس چی شد؟ قرار بود از نارنجک انداز ۶ لول MG140 آمریکا مطلب بزارید. کی؟

 • با سلام جناب تارخ و ممنون به خاطر این مقاله مدتها منتظرش بودیم. با توجه به بقیه تغییراتی که قراره تو ناو شکن اعمال کنند موتور PMM رو هم در اون ناو استفاده کنند؟ چون قراره در آینده از ریل گان و سلاح های مغناطیسی در اون استفاده کنند و به علاوه نیروی دریایی همین الان هم در حال تحقیق و توسعه سلاح های لیزری به خصوص برای مصارف پدافندی هستند و شاید نیروی موتور فعلی به اندازه کافی برای اضافه شدن لیزر به ناو نباشه  

 • سلام آقای تارخ سامانه دفاع فعال این ناو که تمام جهت هارو پوشش بده در برابر موشک ضد کشتی چیه؟ و زرهش چیه و چند لایه است و چقدر مقاومت داره یعنی چه موشک ضد کشتی یا کروز یا بالستیکی مویتونه از زره کشتی رد بشه و آسیب جدی برسونه یا غرقش کنه؟

 • سلام،روسیه و چین دو تا قرارداد سنگین نظامی با یران بستن مخصوصا روسها که اعلام شده حدود ده میلیارد دلاره …بنظرتون تو تسلیحات دریایی چه اقلامی موجوده؟

 • خبر گزاری ریا نووستی  خبر از ۱۰ میلیارد خرید نظامی ایران ار روسیه را منتشر کرد نظر شما چیست؟

 • آقای تارخ از بعد از توافق نامه اتمی همون برجام مخاطبین مدام سوال میکنند آیا فلان سلاحم جزو تحریمهاس و از این دست سوال ها زیاده …. سوال اینجاس اگه خریدهای نظامی ایرن صورت بگیره و این تسلیحات تهاجمی باشه مثل تانک و توپ جنگنده و موشک و…. جزو تحریم هاست و راهی نداره جز اینه به شورای امنیت بره و موافقت اعضای رو بگیره که بعیده فرانسه و انگلیس و آمریکا موافقت کنند شایدم جریان شیر بی یال و دم و اشکم بشه اما آیا نمیشه توافق بست مثل ان تعداد جنگنده بخریم اما زمان تحویل رو بعد از این محدودیت تحریمی بذاریم یعنی ایران بیاد سلاح جنگی مثلا از روسیه بخره و بگنه مثلا زمان تحویل پس از سال ۲۰۲۳ ؟ آیا با این وجودم نقض قطع نامس و غرب مخالفت می کنه؟

   • نویسنده

    سلام والا در کل ایران تا سال ۲۰۲۰ نمیتونه سلاح بخره الا با موفقت شورای امنیت حالا اینکه ایا شورای امنیت باید اجازه قرار داد برای تحویل بعد از تحریم بده خبر ندارم

   • سلام آقای تارخ ما به جز تحریم تسلیحاتی که دهها ساله حتی قبل بحث هسته ایم بر مبادلات نظامی ما حاکم بود و جدای کمبود بودجه نظامی که غریب به ۴ دهه هست گریبان گیر صنایع نظامی هسش اما این طور حس میش یه بی فکری و کج سلیقه گی هم در تفکرات ما حاکمه مثلا برخیا می گند با صنایع موشکی قوی جای جنگنده و بالگرد پر میشه و برخیا دقیقا عکسش می گند اگه نیروهوایی قوی داشته باشیم دیگه لزومی به داشتن صنایع موشکی قوی و فراگیر نداریم اما اظهارات مسئولینم آدمو نگران می کنه مثلا یه بنده خدایی چندی قبل گفت ما احتیاجی به سامانه اس ۴۰۰ نداریم یا فقط مدل سوخو ۳۰ رو خواهان خرید هستیم ( یعنی این نشون میده الانم که میشه پدافند خرید کرد مثل پانتسیر بوک و تور ام ۲ و اس ۴۰۰ و… خودمون رغبتی به خرید نداریم ) و این نشون میده یا پول نداریم یا یه یه سری چیزا پشت پرده هست که ما نمیدونیم!!!!!!!!!!

    • نویسنده

     سلام بارها گفتم سیسات ایران بعد جنگ بازدارندگی موشکی بوده حالا به اون حد رسیده دنبال خرید دیگر تجهیزات است ولی خورده به تحریم

   • متن تحریم۲۲۳۱ شورای امنیت نشون میده ما طی پنج سال نمی تونیم سلاحی جنگی شاملو… بخریم اما خب میشه از حفره های قانون بهره برد مثلا قرارداد بست برای تحویل در فلان سال (  که بعد از مدت تحریمی هست) که عملا با این کار ما به هدفمونم میرسیم چون اگه بخوایم مثلا سال ۲۰۲۰ تازه قرار داد ببنیدم مطمئنا برای خرید روس ها چند سال وقت می خوان و اگه در زمینه خط تولید داخلی هم باشه شاید ۸ تا ده سالی اون طرفم وقت بخواد یعنی در مجموع ما ۱۵ سال عملا هیچ کاری نمی تونیم بکنیم پس بهتره از الان به فکر باشیم 

   • متن اصلی توافق نامس فقط پس از کلیک بر روی آدرس لینک و پس از باز شدن صفحه از اون بالا روی گزینه دانلود کلیک کرده تا بتونیم متن Hdlm  اونا ذخیره کنیدhttp://www.un.org/en/ga/search/view_doc.asp?symbol=S/RES/2231(2015)

 • سلام آقای تارخ درسته که این ناو سطح مقطع کم و صدای کمی داره (و البته صداش هم خاص خودش هست) اما آیا میشه بعد از اولین رویارویی که مشکلی هم پیش نیاد بعدها از اطلاعات استفاده کرد و این ناو رو زودتر کشف کرد؟ مثلا با هواپیما یا ناو یا زیردریایی هم سطح راداری و هم گرما و هم صدای ناو رو ثبت کرد که بعدها مثلا با شنیدن این صدا در زیردریایی بفهمن که این صدا متعلق به زاموالت هست و مقداری هر چند کم زودتر کشف بشه؟

  • نویسنده

   سلام میشه برخی دادها رو جمع کرد ولی نه انقدر که واقعا بعد به دردمان بخورد زیرا هر کسی میداند که برخی سامانهارو تا زمانی که نیاز نشه روشن نکند

 • آقای تارخ منم سوزش عجیب این پیام را احساس کردم بوی سوزش بدی هم می دهد مخصوصا با این مقاله که خیلیا را می سوزونه

 • چیز عجیب و جالبیهاگر تو دوره قبلی ساخته بودنش بلند میشدن میرفتن یه چندتایی ازش میخریدن.

 • آقای تارخ این کوروت جدید روسها derzky هم چیز خفنیه شما ازش اطلاع دارین؟

   • آقای تارخ این ناشناس جوری به صورت طلب کارانه نوشته بود چرا از derzky ننوشتی انگار کار اشتباهی کردین درباره ی زوموالت مقاله نوشتین من فکر کردم ساختن بعد که آقای سامان لینک را گذاشت متن را خوندم فهمیدم که تازه سال ۲۰۲۱ می خوان بسازن

    • نویسنده

     سلام احتمالا به ساحت مقدس روسیه جسارت شده….. برخی دوستان جلوی امریکا کم میاورند به دامان روسیه پناه برده اند.. در این پیام سوزش عجیبی دیده می شود

 • آقای تارخ توی مقاله sm6 اومده که در تست هایی که انجام داده توانایی درگیری با اهداف دریایی هم دارد و اینکه این مدل که روی زوموالت نصب می کنن هم این قابلیت را دارد یا فقط نوع خاصی است که این قابلیت را دارد؟

 • آقای تارخ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با چین درباره آموزش و مسایل مربوط به آمریکا توافق نامه امضا کردند

 • با سلام. می خواستم بگم اگه میشه لطفا یه ربات تلگرام بسازید تا ما مطالب و عکسها رو در اون ربات برای شما ارسال کنیمو شما در کانال قرار دهید.

 • آقای تارخ sm2 ارتقا یافته جدید کی بازنشسته می شود؟….و اینکه آیا sm6 که می خوان دو سه سال دیگه روی این ناو نصب کنند هم توانایی درگیری با اهداف دریایی و هم درگیری با اهداف هوایی را دارد؟ چون توی مقاله sm6 این طور نوشته

 • سلام در صورت امکان خرید به نظر شما یک لیست خرید نطامی از چین شامل چه چیزهایی باید باشه؟

 • آقای تارخ چرا میگن تا ۵۰ کیلومتری کسی نمی تونه به ناوگان آمریکا نزدیک بشه چون چند بار قایق های سپاه به ناوهواپیمابر آمریکا نزدیک شدن ولی ناوهواپیمابر تنها بود و همراه ناوگان نبود و فیلم نزدیک شدن قایق و زیردریایی و پهباد سپاه به ناوهواپیمابر آمریکا هم هست و یک کلیپ هم خودم دیدم که یک قایق موتری ایران از نزدیکی ناوهواپیمابر آمریکا رد می شدند انقدر نزدیک که بزرگی ناوهواپیمابر کاملا معلوم بود و از بقلش رد می شدن و آدم های توی اون قایق که مسافر و گردشگر بودن کف کرده بودن از بزرگی و ابهت این ناوهواپیمابر و فیلم می گرفتن ولی کسی نه به سپاه نه به قایق شلیک نکرد

  • نویسنده

   این قانون در شرایط خاصی است و نه مثلا در تنگه هرمز که عرصش پنجاه کیلومتر هم نیست اگر قرار باشد در تنگه هرمز به این قانون اجرا شود که باید به عالم ادم شلیک کرد و از طرفی قانون یک.چیز است اجرا کردنش چیز دیگری

   • توی یکی از کامنت ها نوشته شده اگر این طور باشه که حتما باید ناوشکن مهاجم حداقل یه سر و گردن از این قوی تر باشه که بتونه بزنش یا در دل امواج رادار باشه که به وسیله یک جنگنده نسل۵ شکار بشه

   • سلام استاد تارخ خود شما سطح مقطع راداری  زوموالت رو چقدر تخمین می زنید ؟؟؟با توجه به اینکه اف ۲۲ و بی ۲ و ا ف ۳۵ هم در زمینه فناوری رادارگریزی چیزی از زوموالتکم ندارند و از طرفی این هواپیما ها از زوموالت بسیار کوچکترند و با توجه به سطح مقطعراداری این سه هواپیما به نظر شما سطح مقطع راداری ۰٫۵ تا ۱ متر مربع برای این ناو شکنمنطقی نیست ؟؟؟

    • نویسنده

     سلام خود آمریکا میگن این ناو اندازه یک قایق ماهیگیری است حالا من نمیدونم سطح مقطعی قایق ماهیگیری چقدر و منظور چه قایق ماهیگیری است

 • آقای تارخ توپ mk44 با mk46 که نوشتین چه فرقی داره؟جفتشون ۳۰مم هستن آخه یه مسلسل mk46 6.62mm هم داریم و اینکه چرا از توپ بوش مستر ۳ که قوی تره استفاده نکردن؟

 • هر پرتابه LRLAP قیمتش ۸۰۰ هزار دلار یعنی این قیمت درسته؟ با این قیمت حداقل ۴ یا ۵ موشک کروز با این برد میشه تهیه کرد به غیر از اینکه خود توپ و سیستم آتشش هزینه دیگه داره؟

  • سلام.خوبین؟؟تو چنتا سایت خارجی خوندم جریان این معامله ایران و روسیه چیه؟؟گفتن معامله ۱۰ میلیارد دلاری بوده!!

 • سلام استادعزیزسوخت مورد استفاده دراین کلاس یامشابه چیه وفرقی با سوخت های ناوشکن های دیگه داره ؟ولی چیزی که برام خیلی جالب اومد هزینه تحقیق وتوسعه اس نمونه عینی دانش یعنی قدرت  زمانی پول ونیروی انسانی ایجادقدرت میکرد ولی بایدنگاه عوض شه اون چیزی که باعث چینش عناصرقدرت میشه هماهنگی بین موسسات تحقیقاتی ونظامیه (البته نظر بنده اس شایداشتباه میکنم)سوالی برام پیش اومده توایران حرکتی جهت تعامل موسسات تحقیقاتی (دانشگاهها رو فقط داریم دیگه)ونیرویهای نظامیمون بصورت جامع انجام شده امکانش هست مقاله ای راجع به توان استفاده مجامع تحقیقی وبودجه تحقیقاتی وقدرت نظامی بعنوان فرصتها وکاستی ها بصورت چالش برانگیزاننده تهیه کنیدودرسایت وماهنامه جنگ افزار درج کنید(منظورم از جامع  نوعی از ادبیات زیبای شماست که من درماهنامه جنگ افزار خصوصا جنگ سوریه دیدم ولذت بردم از قلم بی پروا وپرمغز ونکته شما)شایدتلنگری به مسئولان باشه 

 • سلام .فوق العاده است.به احتمال زیاد طرح آینده ی تمامی شناورهای نظامی شبیه زاموالت خواهد بود

 • استاد سلام جنگنده های هریر یا هایر از خدمت ارتش انگلیس و آمریکا در اومدن  و از نشسته شدن آره یا خیر

 • حمید خان سلام ،اقا منظور از کلاس چیه ؟ وقتی میگیم کلاس نیمیتز یعنی همهشون مثل هم هستن ؟ چند تا ناو تشکیل یک کلاس میده ؟ مثلا امریکا چند تا کلاس داره و دسته بندیشون به چه شکله ؟

 • آقای تارخ مگه برد ای جی ام ۱۵۸ سی ۱۰۰۰ یا ۱۱۰۰ کیلومتر نبود؟؟؟ پس چرا شد ۸۰۰ کیلومتر؟

 • آقای تارخ بوش مستر توانایی درگیری با قایق و هواگرد ها در برد نزدیک را دارد؟

 • استاد این ناو شکن کلاس آلری برت الان ستون فقرات نیرو دریایی آمریکاست تا چند سال آینده عملیاتی هستش ۳۰سال یا چند دهه؟

 • آقای تارخ سطح مقطع راداری f22 با ۰٫۰۰۰۱ و f35 با ۰٫۰۰۱۳ و j20 با ۰٫۰۰۱ و su50 با ۰٫۰۵ یا ۰٫۵ است ولی در کل اف۲۲ و اف۳۵ و سوخو۵۰ و جی ۲۰ بهترین جنگنده های دنیاهستند درسته یا نه آقای تارخ؟

 • دو تا توپ آخه واسه چی؟ فقط جا اشغال کرده .اینهمه هزینه واسه خاطر سه تا ناوشکن منطقی نیست، با این وضعیت که نمیتونه جایگزین هیچکدام از شناورهای ناوگان امریکا بشه.

  • مطمئنا آمریکایی ها بیشتر از همه نگران بودجه هستند. احتمالا در روند تحقیق و توسعه این شناور به قدری یافته های علمی و تکنولوژیکی به دست آمده که ارزش این هزینه را داشته باشد. شاید این یافته ها برای این شناور استفاده نشوند اما برای برنامه های بعدی ارتش مفید خواهند بود

 • آقای تارخ دو توپ بوش مستر که در عقب هستند برای چی به کار گرفته میشن؟و آیا چون این دو توپ در جلو نیستند توان ناو پایین نمی آید؟و اینکه آیا این توپ ۳۰ مم انفجاری است؟

 • این ناو به وسیله ی یک ابر کامپیوتر به عنوان مغز ناو برای اتوماسیون ناو مجهز است و قرار است در آینده به توپ الکترومغناطیسی با برد ۱۷۰ یا ۳۷۰ کیلومتر مجهز و به توپ با کالیبر کم تر با توان پرتاب ۲۵۰۰ گلوله در دقیقه برای درگیری با قایق های تند رو شناور و اهداف هوایی و سیستم پدافند و اتک لیزری برای درگیری با انواع قایق و شناور سبک و موشک و هواگرد در برد پایین مجهز می شود و قابلیت ارتباط با تمام ناوگان اطراف جنگنده ماهواره و غیره را دارد و دارای سیستم جنگ الکترونیک بسیار پیشرفته می باشد

 • سلام استاد شوخیای که بین متن میزارین عالی (توی کاموف ۵۲خلبانا میتونن به همدیگه چایی بریزن؟خخخخ)یا جنگنده گذاشتن وسط پارک جهت شادی ملت؟؟ خخخ

 • کار خوبی کردن سه بیشتر ازش نساختن چون آرلی برگ فعلا رو دست نداره ۲_هیچ کشوری همچین چیزی نساخته۳_می تونن با درس گرفتن از عیب های این ناو ناوشکن بهتر و زیاد و ارزان تری بسازند

 • اینکه این قرار بوده جایگزین آرلی بورک بشه عجیبه باتوجه به ابعادش بیشتر می خوره که جایگزین کلاس تیکاندروگا باید بشه بخصوص که تیکاندروگا از آرلی بورک قدیمی تره وبیشتر نیاز به جایگزین داره پس برای جایگزینی کلاس تیکاندروگا چه طرحی رو در نظر دارن؟یک سوال هر فروند کلاس زام والت کار چند کلاسآرلی بورک یا مثلا شناوری مثل تایپ ۴۵ رو می تونه انجام بده؟ آدم اینو مقایسه میکنه با شناور کلاس لیدار روسیه حالا کاری ندارم که استراتژی دریایی روسیه متفاوته یا وظیفه این دوکلاس اصلا یکی نیست ولی فقط طراحی بدنه روسها حتی هنوز ساخت اونو شروع نکردن ولی کاملا واضحه که سطح مقطعش حتی از شناورهای فعلی مثلا کلاس هوریزون یا تایپ ۴۵ هم بیشتره نه فقط بخاطر بزرگتر بودنش یک سوالی که برام پیش میاد چرا توی عکسی که در رابطه با ساخت ناو زام والت در کنار آرلی بورک هست از حوضچهخ خشک استفاده نشده وشناورهای به این بزرگیو دارن روی زمین میسازن؟

  • نویسنده

   سلام احتمالا تیکانداراگو در اینده با ناوشکن جدید جایگزین خواهد شد و خوب یکی از مشکلات کلاس لیدار روسی هم اینکه واقعا بزرگ است

  • سلام. ایالات متحده از سال ۲۰۲۰ اقدام به طراحی یک رزمناو جدید برای جایگزینی رزمناوهای تایکو خواهد کرد و تا سال ۲۰۳۵ تمامی تایکوها از خدمت کنار گذاشته شده و با رزمناو جدید جایگزین خواهند شد.

  • علت ساخت روی زمین ساخت ماژولار سازه اصلی است که کارگاهی ساخته میشه و هر پارت با بوژی به اون منطقه کشیده شده و سر هم بندی شده

 • محاسبه ای که برای پنهانکاری ناوشکن فوق کردید غلط است. در فاصله ۵۰ برابر کمتر کشف شدن یعنی اگر یک ناوشکن معمولی در فاصله ۳۰۰ کیلومتری کشف شود پس برای این می شود ۶ کیلومتری!! حتی اف ۲۲ نیز اینقدر پنهانکار نیست. منظور از ۵۰ برابر کمتر ضریب ار سی اس است نه فاصله.

  • نویسنده

   من محاصبه که نکردم این گفته سازنده است و اگر راستش را بخواهید بدانید دارین اشتباه میکنید زیرا اصلا هیچ شناوری را نمیتوان با کمک یک رادار زمنی و دریایی در برد ۳۰۰ کیلومتری کشف کرد زیرا زمنی گرد و داریا انهنا است و اصلا کشف یک کشتی معمولی هم از برد ۱۳۰ کیلومتری بسیار بعید است البته بسته به ارتفاع دکل رادار دارد وحتی همان ۵۰ برابر ظریب ار سی اس را شما با مشخصات جدول رادار یک شناور به شکل معمول مقایسه کنید میبینید بسیار پنهانکار است…. از این رو این ناو خیلی دیر کشف می شود و حتی از اف۲۲ هم پنهانکار تر است زیرا اف۲۲ در اسمان است و از فاصله دور در ارتفاع متوسط و بالا(نه پایین) در معرض امواج قرار میگیرد ولی یک ناو تا فاصله ای به شکل طبیعی خودش دیده نمی شود

   • اقای تارخ با عرض پوزش درباره برد رادار اشتباه  می کنید بستگی به نوع فرکانس رادار برد ان متغییر است ما رادار زمینی با برد ١٠٠٠ کیلومتر هم داریم روش کار هم بسیار سادس بسته به هدف و قدرت سیگنال در رادار برد بلند امواج به جو برخورد و سطح زمین همین طور به پیش می روند تا مانعی بر سر راه امواج قرار گیرد امواجی که از بیش از ١٠٠٠ کیلومتر هم بیایند بصورت خودکار فیلتر می شوند رادار های نظامی که قابلیت های بسیار بیشتر  و تاکتیک مدرن تری بمراتب هم دارند ببخشید اما منظور شما بیشتر در این موارد رادار های به اصطلاح line of sight هستش که گونه ای هستند که امواج رو مماس با سطح ارسال می کند مزایای چون دقت بالا و تمرکز و اشتباه کم هم دارند و ضعف برد کم و انتن پیچیده و رگلاتور شکل هم دارند 

    • نویسنده

     ما رادار با برد ۷۰۰۰ کیلومتر داریم (نه ایران)ولی ما در مورد کشف شناوری میگویم..کشف شناور روی اب با این راداری که میگوید ممکن نیست اون برای کشف هواپیما اونم دسته ای از هواپیماها است نه یک شناور روی سطح اب ..برای همین اواکس تولید میکنند

   • ببخشید درباره rcs هم اون رو در شرایط استاندارد می سنجند و رادار های معمول شرایط بخصوص درباره رادار های ٣ بعدی بسیار متفاوت  است یعنی وفتی که امواج از چند طرف به شیئی برخورد کند هر چقدر زوایای متفاوت و امواج شکن داشته باشد باز پنهان شدن بسیار دشوار خواهد بود بیشتر این راستش من اینطور شنیدم این رادار ها بجز در شرایط جنگی فعال نمی شوند چون الگوریتم فرکانس هایش لو می روند 

   • چرا اسم من درج نمی شه ؟ و می زنه ناشناس ؟روی اب هم روش خودش رو داره راداری چون sea master 400 مثلا اینطوره کشف کشتی روی اب هم اواکس نمی خواهد 🙂 

    • نویسنده

     سی مستر ۴۰۰ کیلومتر برد داره ولی نه بر ضد کشتی..سی مستر یک رادار چند منظوره است بر ضد اهداف هوایی اینقدر برد دارد

   • پاسخ به ناشناس • آبان ۲۳, ۱۳۹۵ در ۲۱:۳۸ ………… رادارهای برد بلند (بالای ۱۰۰۰ کیلومتر) برای رسد موشکهای بالستیک است. حتی از فاصله ۱۰۰۰ کیلومتر کشف یک بمبافکن توسط رادار زمینی بسیار غیر محتمل است چرا که به لحاظ زاویه تابش امواج رادار به احتمال زیاد گرچه امواج برگشت داده می شوند ولی به سوی آنتن رادار برگشت داده نمی شوند. یکی از عمده دلیلهای حضور ناوگان ها در اقیانوس و یا اهمیت ویژه بعضی از جرایر دور افتاده (در راستای جنگ شبکه محور) این است که میتواند امواج برگشتی از یک رادار را به صورت غیر فعال دریافت کند و به کشف اهداف کمک کند. این موضوع (تغییر زاویه برگشت امواج) به قدری تاثیر گذار است که حتی در رادارهای هواپایه مانند رادار آواکس و رادار های جنگنده ها نیز عملا امکان کشف برای فواصل بیش از ۶۰۰ کیلومتر بسیار کم است چرا که به علت زاویه هواپیما با افق (ناشی از کروی بودن زمین) تقریبا ۶ درجه اختلاف زاویه ۲ جنگنده است و عملا میزان برگشت امواج به سمت آنتن بسیار کم می شود.

 • سلام اقا تارخ توسایت مشرق درباره سلاح الترو مغناطیس ترکیه زده اصلآ سلاح الکترو مغناطیسی چی هست

 • چرا راجب جدیدترین derzkyکوروت نیروی دریایی ارتش روسیه در سن پیترزبورگ نگفتی؟؟!؟؟

 • سلام، در یک کلمه عالی بود، چند تا سوال داشتم، ۱- چرا زمان مورد نیاز برای عملیاتی شدن هر فروند اینقدر زیاده، شاید اگه میخواستن همه ۳۲ فروند رو با اینجوری بسازند تا قرن ۲۲م طول میکشید که.  ۲- کلاهک ۱۱ کیلوگرمی با دقت ۵۰ متر که دیگه تاثیر آنچنانی نداره، چرا از ترکیب لیزر و جی پی اس استفاده نکردند که دقت بهتر شود؟ ۳-چرا در عمل ۳۲۰ موشک حمل نمیشه(فکر نکنم واسه این کشتی وزن اهمیتی داشته باشه)؟ در پایان باید بگم خوش بحال اون ۷۴ نفر که خیلی مفت و مجانی زاموالت سواری کردن

  • نویسنده

   سلام خوب یک شناور بخشهای زیادی داره باید همشون ازمایش بشن برای همین… ۵۰ متر به این معنی است که ممکنه بره ممکنه نره یعنی در مثلا هزارتا تست حتی به ۵۰ متر خطا هم رسید نه اینکه همیشه میره… دلیل عدم حمل ۳۲۰ موشک عدم نیاز به شکل واقعی است

  • رادار سامانه ای مثل باستیون(بدون کمک شبکه ای) از چند کیلومتری میتونه زاموالت رو پیدا کنه؟ چرا زاموالت فلانکس و سی رم نداره؟ 

   • نویسنده

    سلام اینکه از چند کیلومتری نمیدونم ولی موشک استاندارد ۲ نسخه اخرش که توسط این ناو حمل میشه توان ضد موشک دارد از طرفی جنگ الکترونیک و سطح مقطعی خود ناو هم است

 • منظور من سامانهMKV هسش ای کاش توی این مقاله در مورد ام کا وی هم می گفتید چون بالاخره از این ناو شلیک می شه وم سامانه بسیار متفاوت برای موشکهای بالستیک هست و فیلم نمایش از اون هست که مثلا موشک کره شمالی رو منهدم می کنه توی کلیپام می گردم اگه پیداش کردم میفرسمش

 • آقای تارخ یادتون هست سامانه ضد موشکی که چندین ماه قبل کلیپشو براتون ارسال کردم از زوموالت شلیک می شد

 • راستی حالا که  مقاله در مورد پیشرفته ترین ناو  آمریکاست به دوستان عاشق نبردهای دریایی توصیه می کنم حتما سریال LAST SHIP  رو ببنید. قهرمان داستان یه ناوشکن کلاس آرلی برگ هست. و آدم به خوبی با سیستم های  این ناوشکن و  قسمت داخلی اون آشنا میشه. راستی آقای تارخ به سلامتی دومین زموالت هم به آب انداخته شد

 • با سلام جناب استاد تارخ جالب اینجاست پس از مدتها که غرب سال به سال توپ شناورها رو سبک تر کرد برای این از توپ پرقدرت ۱۵۰ م م استفاده کردن

  • نویسنده

   سلام ناو جماران از پش نمونه های قدمی هم بر نمی اید چه برسد به این.. جماران ممکن است از یک ناوچه سک و یا قایق موشک انداز هم بخورد زیرا حتی سامانه دفاع ضد موشکی ندارد

  • دوست عزیز با احترام باید بگم اگه هرسه تا ناو زاموالت عملیاتی بشن و برفرض بیان توی خلیج فارس بعیده کل نیروی دریایی  ارتش ما  بتونن حربفش بشن. اصولا آمریکایی ها اینو برای مقابله با تهدیدات کشورهایی مثل چین روسیه ساختن نه ایران!

   • نویسنده

    اصلا این ناو برای عملیات در خلیج فارس ساخته نشده و بعید است این طرف ها بیاد و از قرار اولین ماموریت هاشم طرف چین بودخ

   • همچین میگه اگه بیاد خلج فارس انگار خلیج مکزیکه!!!! ابران تو خلج فارس دست برتر داره  ناور های هواپیما بر امرکیا تو خلیج فارس هم امنیت ندارن چه برسه به این!!! فکر کنم یادتون رفته زیر دریایی غدیر یه بار از زیر ناو امریکای رد شد ارم سپاه رو گذاشت زیر ناو  رفت!!!!

    • نویسنده

     نگاه کنید این بخث الکی است..زیرا ما داریم یک طرف بدون اینکه توان کامل دو طرف نگاه کنیم بهش میپردازیم.. بعد دوست من انقدر ساده لو نباشید ارم سپاه زیر ناو؟ اصلا زیر دریایی قدیر مال ارتش است نه سپاه
     حالا با چی چشبوندن….با چشب ۱ ۲ ۳
     اصلا این ناو وقتی موشکیبا برد بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر داره چرا باید بیاد خلیج فارس

  • سلام بر مرد شیرازی کاکو تارخ دادا املا چند شدی با با یکم دقت کن چسپ کجا و چشب کجا بریم سر اصل مطلب چطوری این همه تجهیزاتو توی این دیو جا کردن بعد ما ۸ صیاد ۲ نمی تونیم رو ناو جا کنیم درسته هم کلاس نیستن ولی با این توان هوایی یکم زیاد نیست چون کلا آمریکا ناو های هوا پیمابرش همه جا هستن میگم.

   • نویسنده

    سلام چسب با چسپ خیلی فرق نداره مهم اینکه بچسبه
    خوب مشکل اینکه ما در ناوچه کلاس موج از سیلوی عمود که کمک به استفاده از زیر عرشه میکند بهره نمی بریم

  • سلام.احرف چسبوندن ارم سپاه بود اگه اقاحمید اجازه بدن این یکی رو نشر بدن میخواستم بگم دوبار این اتفاق افتاده نه یک بار .یکبار دیگه فامیل ما ارم سپاه رو با توف چسبونده بود به ناو هواپیمابر امریکا میگفت ناوه خیلی بزرگ بود

 • آقای تارخ مقاله گزینه های پیشنهادی جهت نوسازی نیروی هوایی ایران را که خوندم فهمیدم که ما هر کاری هم که بکنیم نه تنها نمی توانیم از پس آمریکا بر بیایم بلکه از پس کشورهای همسایه هم نمی توانیم بربیایم که تازه تو بهترین حالت قدرت نیروی هوایی ما با کشورهای همسایه یکی میشه اونم احتمالش خیلی کمه

  • اشتباه میکنی برادر … توان موشکی ما خودش کلی حرف واسه گفتن داره حتی در برابر امریکا . اعراب و کشور های همسایه که جای خود دارن . هر چند که توان موشکی جای نیرو هوایی رو به پر نمیکنه ولی بهاش میشه بد به سر هر دشمنی اورد

   • نویسنده

    اشتباه میکنی داداچ .. زدی به کربلا.. ایشون میگه در خلیج فارس در شرایط برابر بین جماران زام والت نگفت در برابر موشک های ضد کشتی و….. اگر اینچنین باشد ما هم باید قدرت هوایی طرف مقابل را هم حساب کنیم…سئوال مشخص است چه است

   • دوست عزیز یه جوری از موشک حرف میزنی که اینگار هیچ راهی برای مقابله اش وجود نداره! موشک های ما بیشتر به درد زدن اهداف زمینی  و ثابت می خورن تا شکار ناوی مثل زاموالت یا آرلی برگ. اصولا همچین ناوهایی می تونن از دو هزار کیلومتری با موشک تاماهاوک هر هدفی رو راحت بزنن.  خیلی سریع هم جاشون رو عوض کنن. یعنی اصلا  توی تیررس موشکهای ما نیستن که بخوایم بزنیمشون! و اصلا برد موشک مون هم بهش برسه با چه راداری باید شناسایی بشه.؟ لابد با آواکس های نداشته مون؟

    • نویسنده

     بس کونید این حرفو.. این مقاله در مورد زام والت است بهتر است از بحث فنی ان استفاده کنیم تا بخواهیم حرفهای مثل چسبندن ارم سپاه زیر ناو بزنیم

   • چرا حرف میزارید دهن ادم من کی گفتم موشک همه چیزه ؟ کلا هر سلاح و جنگ افزاری که در هر کشوری ساخته میشه برای افزایش بازدارندگی و امنیت ملی اون کشور هست . حالا با توجه به دشمنان ما مثل امریکا موثر ترین و بهترین سلاح برای ما موشک هست که الان هم همین موشک ها باعث شده ما بازدارندگی داشته باشیم اینو دیگه همه میدونن

   • با سلام خدمت شما دوست گرامی من یک سوال دارم میشه بفرمایید این استراتژی موشکی با اینهمه حرف واسه گفتن البته به تعبییر شما غیر از آیران و کره شمالی که از روی ناچاری و عدم دسترسی به بازار سلاح بسمت این استراتژی رفتن سلاح راهبردی کدوم کشورهاست و چرا اصولا کشورهای پرقدرت دنیا اینهمه حرف واسه گفتن این استراتژی رو نمیبینن؟

 • وای عجب چیزی ساختن این استکبار جهانی. فکرکنم رسیدن به لبه فناوری! آقای تارخ با چه سلاحی میشه این هیولا رو نابود کرد! راستی زاموالت به تنهایی به ماموریت میره یا با یه ناو گروه محافظ؟

  • نویسنده

   سلام والا روی اب در نبرد سطحی خوب واقعا نیاز به شناور پیشرفته تی است برای شکاز رام والت ..این ناو حتما در اینده در ناو گروه خدمت خواهد کرد