نویسنده : امیر رهبری

اتحادیه کارخانجات کشتی سازی روسیه “USC” آماده میشود تا بزرگترین قرار داد ساخت کشتی را بعد از فروپاشی شوروی با کرملین به امضا برساند.پروژه جدید با مشخصه Project 23560 Lider که در انگلیسی Leader  شناخته میشود.

توضیحات کاملی در مورد این شناور خواهم داد تا شائبه های ایجاد شده توسط برخی حل شود.

شناور های پروژه لیدار در سازمان رزم نیروی دریایی روسیه در کلاس ناوشکن یا Destroyer طبقه بندی میشوند اما از نظر وزنی که ۱۷۵۰۰ تا ۱۸۰۰۰ تن میباشند. که این مسئله به جهت اختلاف استاندارد های مد نظر روسها میباشد. و با طول مد نظر ۲۰۰ متر و عرض ۲۰ متر از بسیاری از رزمناو های دوره جنگ جهانی دوم نیز بزرگتر خواهد بود. و با این قد و قواره انتظار میرود با میزان سلاحی بالای ۲۰۰ عدد مسلح شود . و در واقع بعد از ۴ شناور عظیم ۲۸۰۰۰ تنی Project 1144 یا اورلان (بهتر هست بگویم کیروو چون بیشتر با این اسم شناخته میشود) بزرگترین شناور های جنگی پیشرفته هستند که ساخته خواهند شد.اما از نظر توانایی های حمل سلاح این شناور پیشرفته برخلاف ناوشکن های گذشته ساخت شوروی که با تاکید بر توانایی خاصی طراحی شده بودند ( منظوریعنی  یا تاکید بر ضد زیر دریایی یا سطحی یا هوایی بود) این شناور مولتی هدف میباشد و به وسیله پرتابگر های پیشرفته عمودی VLS توانایی درگیری با طیف وسیعی از تهدیدات در خشکی و سطح دریا تا هوا را خواهد داشت و در بعد زیر آب با تجهیز به سونار و اژدر توانایی مقابله با شناور های زیر آبی نیز مد نظر خواهد بود. اما از نظر نوع تسلیحاتی که این هیولا با خود حمل خواهد کرد:

برای حمله به اهداف زمینی میتوان به موشکهای کروز ۳M14T یا Kalibr-NK با برد نهایی ۲۵۰۰ کیلومتر و مجهز به تغییر بردار برای فرار از هدفگیری سیستم های دفاع نقطه ای، را نام برد البته در سال ۲۰۱۲ اطلاعاتی از وزارت دفاع روسیه بیرون آمد که قصد تولید خانواده جدیدی از موشک های کلاب با برد ۴۰۰۰ کیلومتر و سرعت ۳ ماخ را دارند که احتمال دارد برای این شناور ها نیز در نظر گرفته شود. البته در منابعی اشاره شده است که این شناور ها ۶۰ سلاح آماده پرتاب از نوع ضد کشتی و ۱۲۸ سلاح از نوع ضد هوایی را با خود حمل خواهد کرد. اما خدمت دوستان عرض کنم تا زمانی که یک کشتی به مرحله طراحی عملیاتی نرسیده باشد تعداد و کم و کیف جزعیات میتواند شایعه باشد. یعنی طراحان تاسیسات کشتی سازی شمال روسیه هنوز طراحی های اصلی این شناور را انجام نداده اند و ماکتی که در سال ۲۰۱۵ ارائه شد میتواند طراحی نهایی باشد یا نباشد. و در آخر چیز دیگری ساخته شود ولی مقدورات اصلی شناور که توانایی کلی و هدف اصلی و طول و عرض کلی به صورت کلی معلوم شده است.

photo_2016-09-19_21-41-13

بر اساس گفته های ایگور پنوماروف رئیس USC تا زمان امضای قرارداد با وزارت دفاع روسیه هیچ چیز قطعی نیست و طرح کلی کشتی شاید تا پایان سال ۲۰۱۶ تکمیل شود. اما به بررسی سلاح ها برگردیم ، در بعد ضد هوایی این ناوشکن به احتمال قوی موشک های سامانه ۵۵R6M Triumfator-M همان اس ۵۰۰ تریامفیتور ام را حمل خواهد کرد. این سامانه توانایی این را خواهد داشت تا اهداف را در فضای ماوراء جو نیز هدف قرار دهد. و در بعد ضد شناور های سطحی موشک های P-800 اونیکس یا همان یاخونت در نمونه صادراتی. را با برد ۳۰۰ کیلومتر حمل خواهد کرد که یک موشک فراصوت میباشد. از طرفی روسها در حال توسعه موشکی ضد کشتی به اسم “زیرکون” یا ۳M22 Zircon که هم اکنون سازنده در حال تست و بررسی آن میباشد و در سال ۲۰۱۷ به وزارت دفاع روسیه برای انجام تست های دولتی سپرده خواهد شد و به عقیده وزارت دفاع روسیه از سال ۲۰۱۸ وارد مدار تولید انبوه خواهد شد اما این موشک خوفناک بر اساس گفته ها ۵ تا ۶ ماخ سرعت خواهد داشت و از برد تقریبی ۴۰۰ کیلومتر بهره خواهد برد. موشک زیرکون را میتوان یک کابوس برای سیستم های دفاع نزدیک کشتی ها همچون فالانکس و غیره برشمرد. و با سرعت عنوان شد در صورتی که موشک حتی سر جنگی نیز حمل نکند با انرژی جنبشی حاصله صدمه شدیدی به کشتی دشمن وارد خواهد کرد. اولین بهره برداری از این موشک در سال ۲۰۱۸ برروی شناور کلاس کیروو به اسم ناخیمو که خواهر ناو پتر کبیر میباشد و بعد از سال ها به چرخه عملیات بر خواهد گشت. استفاده خواهد شد. با مدرن سازی این ناو تمامی سیستم های P-700 جدا شده و هر ناو(پتر کبیر و ناخیموف) مجهز به پرتابگر های ۳S14 VLS با استعداد هولناک ۱۰ سامانه و هر سامانه با ۸ پرتابگر که در مجموع هر کشتی مجهز به ۸۰۰ پرتابگر خواهد بود که به صورت ترکیبی با موشک های کالیبر و زیرکون مسلح خواهند شد.ناو پتر کبیر نیز در سال ۲۰۲۲ بعد از مدرن سازی به چرخه عملیات بر خواهد گشت.

photo_2016-09-19_21-41-19

اما در بخش پیشرانه ناوشکن های لیدار، بر اساس گفته چندین منبع روسی و انگلیسی از زبان وزیر دفاع روسیه این ناو ها از پیشرانه های اتمی بهره خواهد برد. و در تعدادی هم از عنوان توربین گازی مطرح شده بود که احتمال اتمی بودن به منظور مداومت زیاد شناور نسبت به جثه شناور زیاد میباشد. به طوری که از مداومت ۹۰ روزه در آبهای آزاد بدون پشتیبانی عنوان شده است. و اگر هم بحث توربین گازی دریایی مطرح باشد احتمالا از الان تا سال ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۵ که اولین شناور به آب انداخته خواهد شد. روسها بر روی ضعف خود در بخش پیشرانه های توربین گازی کار خواهند کرد.

بر اساس اظهارات ۱۲ فروند از این شناور ها تولید شده و ۶ فروند در ناوگان شمال و ۶ فروند در ناو گان اقیانوس آرام روسیه به خدمت خواهند پرداخت و در برنامه جایگزینی ناوگان پرهزینه آدالوی Udaloy و سوورمنی Sovremennyy روسیه تا سال ۲۰۵۰ جایگزین خواهند شد. این نکته رو اشاره کنم این ناوگان به هیچ وجه جایگزین رزمناو های کلاس کیروو نخواهند بود. و دو شناور مورد ذکر از این کلاس به عنوان سر فرماندهی ناوگان روسیه در دریایی شمال و اقیانوس آرام همچنان پس از اورهال به خدمت ادامه خواهند داد.

photo_2016-09-19_21-40-28

البته ورود به ریز جزعیات مقاله را طولانی خواهد کرد ولی بهتر هست با سیستم های دیگر نیز آشنا شویم. به سیستم دفاع دور برد ناو اشاره کردم. دردفاع هوایی میان برد این شناور به احتمال زیاد از موشک های میان برد ۹m96 مورد استفاده در سیستم تریومف یا نمونه مشابهی تا زمان عملیاتی شدن ناو به همراه رادار پلیمنت بهره خواهد برد این رادار در تمام جوانب وظیفه هدایت موشک را بر عهده خواهد داشت. در بخش جمینگ از جمر های قدرتمند TK-25E-5 که قبلا به آنها نیز پرداخته بودم یا نمونه جدیئتری تا تاریخ عملیاتی شدن ناو بهره خواهد برد. همچنین برای اخلال در قفل موشک های ضد کشتی از دیسپنسر یا پرتابگر های چف یا پوشاله از نوع PC-10 , PC-16 بهره خواهد برد.در بخش عرشه جلویی یک توپ جدید ۱۳۰ میلی متری از نوع Kartaun مستقر خواهد شد.در بخش دفاع نزدیک به جای سامانه های قدیمی کاشتان،یا از دو ماژول SPAR Carapace-M  یا ۶ ماژول SPAR Broadsword که نمونه اول مدلی تغییر یافته از سامانه پانتسیر به منظور استفاده در ناوگان میباشد.در بخش سنسور های برد بلند ناو برای کشف و در گیری با اهداف هوایی از رادار قدرتمند پلیمنت بهره مند هست همچنین دربخش شناسایی اهداف سطحی از رادار ۵P27 Furka بهره خواهد برد که تونایی کشف اهداف هوایی را نیز دارد.البته احتمال جایگزینی این رادار با نمونه بروز تر نیز هست.و در بخش هدایت آتش توپخانه از رادار ۵P-10 Puma و لیزر به منظور تشخیص فاصله و مجموعه ای از سیستم های اپتیکی برای شناسایی و درگیری بهره خواهد برد. در بخش پاشنه کشتی نیز پد هلیکوپتر و آشیانه هلی کوپتر قرار دارد که در مجموع توان حمل دو هلیکوپتر کاموف را دارد . البته بر اساس ماکت تعدادی از پرتابگر های عمودی در این بخش قرار دارند. البته ارتباطات ماهواره ای امن به وسیله سیستم های Centaurus-NM نیز یکی دیگر از ملزومات اساسی این ناوگان است.

در هر صورت اگر اقتصاد روسیه اجازه این حرکت و تولید این ۱۲ فروند از کلاس لیدار را بدهد توان آتش تقریبا دو برابری در مقابل ناوگان پیشرفته آرلی بورک به نیروی دریایی روسیه خواهد افزود و در صورت استفاده از پیشرانهای اتمی این شناور ها میتوانند در آبهای آزاد به صورت نامحدود به گشت پرداخته و خطری برای کشور های مخالف منافع کرملین باشند.

photo_2016-09-19_21-40-52

41+

کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

 • avatar
 • avatar

112 دیدگاه

 • بهتر نبود به جای این بلند پروازی به سمت پروژه های مثل فریگیت های مثل کلاس fremm وساچسن میرفت

  • نویسنده

   سلام خوب روسیه با المان و فرانسه فرق داره به عنوان یک ابر قدرت باید شناورهای سنگین داشته باشه برای حظور در اقیانوس

 • سلام استاد امکان داره روس ها برای جلو افتادن در تولید این کلاس یک مشتری یا شریک مثل هند پیدا کنند (شبیه مشارکتی که با هند در جنگنده پاکفا داشتند ، فکر میکنم هند هم استقبال کنه چون در همسایگیش حریف قدرتمندی مثل چین داره  که مشخصاً در این موضوع و در حوزه دریا پیشرفت زیادی کرده و داره روز به روز شناور های بیشتر و پیشرفته تری رو به خدمت میگیره) ؟. با تشکر

 • سلام موشک کالیبر همون موشک کلوبه ؟ تو اخبار بود که روس ها با موشک کالیبر مرکز فرماندهی تروریست ها رو زدن

 • آقای تارخ من تو این سایت های ایرانی خوندم که ناو تایپ ۴۵ انگلیس در تور موشک های ضد کشتی ایران هست و با قایق های سپاه و موشک های ضد کشتی این کشتی را به ته دریا می برند آیا واقعا این طوری می شه ناو شکن ها را ضد و اگر میشه چنتا موشک باید به تایپ ۴۵ بزنی تا غرقش کنی و اگر ناوگان انگلیس را بخوای بزنی چقدر موشک باید بزنی اصلا شدنی هست؟

  • نویسنده

   سلام خوب از دید ما همه ناوهای جهان در تور ما هستند ولی در خلیج فارس بدون شک برای انها میتوانیم مشکلات زیادی ایجاد کنیم

 • سلام آقای تارخ قرار شد که این هفته مقاله راجع به مقایسه قدرت نظامی کره شمال و کره جنوبی بزارید ولی نذاشتید که•

 • به قول قدیمی ها : سنگ بزرگ علامت نزدنه. روسها واقعا لقمه بزرگی برداشته اند. کما اینکه پیش از این هم چندین بار از این لقمه های گلوگیر برداشته بودند که در گلویشان گیر کرد. فراموش نکنیم که روسها زمانی ادعا میکردند که میخواهند ناو هواپیمابری بسازند که ۴۰۰ متر طول و ۱۵۰ هزار تن وزن دارد و میتواند تا ۱۴۰ هواگرد را بر روی خود حمل کند. همچنین میگفتند قرار است شش ناو هواپیمابر از این کلاس ساخته شود. این رزمناو هم به آن ناو هواپیمابر شباهت دارد. بسیار بعید به نظر میرسد که پروژه ساخت این رزمناو از مرحله ماکت فراتر برود. رزمناوی به طول ۲۰۰ متر و تناژ تقریبی ۱۴ الی ۱۸ هزار تن که دارای ۷۰ سیلوی موشک کلاب و ۱۲۸ سیلوی موشک سطح به هوا و ۱۶ موشک کلاب نسخه ضدزیردریایی. چگونه ممکن است چنین حجم عظیمی از تسلیحات بر روی شناوری به این اندازه سوار شود؟ فراموش نکنید که رزمناوهای کلاس اشکوال طبق ادعای روسها پنهانکار هستند و شناورهای پنهانکار حجم سلاح کمتری حمل میکنند ولی در عوض پنهانکارتر هستند. مثلا زاموالت دارای ۸۰ سیلو است و پنهانکار است. در حالیکه آرلی بروک نیمه پنهانکار است و مجموعا ۹۶ سیلوی موشکی دارد. نکته دیگر در اینجاست که شناورهای مشابه اشکوال دارای تعداد کمتری سیلو میباشند. مثلا ناوشکن کلاس شاه سیجونگ کبیر کره جنوبی ۱۶۵ متر طول و ۱۲۸ سیلوی موشکی دارد. رزمناوهای تایکاندروگا دارای ۱۷۲ متر طول بوده و ۱۲۲ سیلوی حمل موشک دارند. ناوشکنهای کلاس آرلی بروک دارای ۱۵۵ متر طول بوده و ۹۶ سیلوی حمل موشک هستند. حال چگونه میتوان پذیرفت که یک رزمناو با طول ۲۰۰ متر بیش از ۲۳۰ سیلوی حمل موشک داشته باشد؟ علی الخصوص اینکه موشکهایی که ادعا شده که قرار است بر روی این رزمناو سوار شوند ، قطر بیشتری نسبت به موشکهای مشابه غربی دارند. توجه شما را به این لینک جلب میکنم. http://www.military-today.com/navy/project_23560e_shkval.htm در این منبع نیز اما و اگرها و ابهامات زیادی بر روی این ماکت عنوان شده است. جالب اینکه در پاراگراف آخر این مقاله نویسنده آن گفته که : به نظر میرسد پروژه اشکوال نیز همانند دیگر پروژه های روسها بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد.واقعیت هم همین است. روسیه در سالهای اخیر نشان دادهدر طراحی و تولید و بکارگیری شناورهای بزرگ مشکل جدی دارد و در حال ساخت شناورهای کوچکتر در حد کوروت و فریگیت است. بعید به نظر میرسد روسیه بتواند چنین شناوری با این تناژ و با این ویژگی ها ، آنهم در نهایت به تعداد ۱۲ فروند را عملیاتی کند. ضمن اینکه بهتر است اجازه دهیم اصلا طراحی این رزمناو آغاز شود (عملیاتی شدن پیشکش) بعد درباره آن بحث کنیم.در پاسخ به کامنت برخی دوستان باید عرض شود که به فرض محال اگر همه ۱۲ فروند رزمناو اشکوال با این مشخصات آرمانی عملیاتی شود ، باز هم حریف ناوگان قدرتمند و پرتعداد ناوشکن های کلاس آرلی بروک (که ۶۲ فروند از آن عملیاتیست و ۱۳ فروند دیگر در حال ساخت است) و رزمناوهای کلاس تایکو (که ۲۲ فروند از آن عملیاتیست) نمیشوند. 

 • جناب تارخ منظورم این است : http://www.military-today.com/navy/project_23560e_shkval.htm رزمناو کلاس اشکوال

 • سلام درسته که هنوز ساخته نشده ولی به نظرتون قیمت حدودیش چقد خواهد بود ؟ و آیا به نظرتون از زاموالت گرونتر خواهد شد ؟ خودش که از زاموالت بهتره اگر قیمتش هم کمتر باشه واقعا خیلی ارزشمند خواهد بود

 • یه کتاب جالبخوندم تو زمینه روسیه پس از شوروی به اسم شطرنج قدرت پس از فروپاشی شوروی نوشته برژنفسکی هست و بصورت الکترونیکی هم میشه از سایت فیدیبو تهیه کرد

 • سلام آقای تارخ یه کیلیپ دیدم که آمریکا ۱۷ فبریه امسال یه کشتی ضد زیر دریایی آزمایش کرد طرحش هم مال دارپا بوده و می تونه زیر دریایی ها را کشف کنه و به بقیه خبر بده یه شکل خیلی عجیبی هم داشت تست سرعت ۱۷ فبریه ۲۰۱۶آزمایش شد و احتمالا یکی دوسال دیگه عملیاتی بشه شاید هم شدهanti submurine ship

 • سلام جناب تارخ آیا شما در سایت میلیتاری عضو هستید؟ اگر هستید نام کاربریتان چیست؟

 • سلام بدون پوشش هوایی این ناو کارایی لازم را ندارد واین گونه کشتیها توان لازم را در یک نبرد دور از سرزمین اصلی را ندارند

 • فکر نکنم تخیلی بود مثل جریان ساخته زره واکنشگر که اسراییلیها از انفجار یک تانک اون رو ساختن پلاسما هم تصادفی وقتی فضاپیماها وارد جو میشن یک لایه پلاسما دورشون بوجود میاد و باعث رادارگریزی میشه روسها پی به اون بردن وازش در طرح میگ ۱.۴۴ استفاده کردن ونتایج خوبی هم گرفتن ولی طرح میگ که لغو شد اون هم لغو شد ولی قرار هست از اون در نامریی کرد کشتیها و حتی کارخانه جات و تاسیسات زمینی مهم استفاده کنن

 • سلام آقای تارخ ناوشکن تایپ ۴۵ انگلیس از ناوشکن آرلی برگ هم قوی تره؟

 • سلام …. والا  فکر میکنم تا موقع عملیاتی شدن این ناوشکن، امریکا دفاع لیزری خودشو روی تمام شناورای سطحیش نصب کرده و البته بعید میدونم روس ها بتونن تا تاریخ اعلام شده کارو تموم کنن…. از این بلند پروازیا زیاد داشتن و دارن….

 • سلام جواب شما منو یاد جوابهای احمدی نژاد به خبرنگاران انداخت.امیدوار بودم منصف باشید و همانطور که بعضی وقتها در موضوع سوریه بعضیها رو مسخره میکنید  در این مورد نیز مطرح میکردید.

  • نویسنده

   سلام دوست عزیز مسخره نکردم واقعا گفتم چون اطلاغی نداشتم به شوخی در مسخره گفتم مگه بنده کی باشم کسی مسخره.کنم والا من کوچکتم

 • سلام استاد برنامه ای دارین تا در آینده نزیک از شناور های سبک کلاس گیپارد و یا کلاس گوروشکوف و همینطور کلاس سوورمنی که به ترتیب دارای تناژ ١۵٠٠ ، ۴۵٠٠ و ٨۵٠٠ هستند مقاله ای در سایت قرار بدین ؟ با توجه به کشور سازندشون که روسیست و تناژشون و قابلیت هاشون و همینطور نیاز ایران گزینه های قابل تصوری برای خرید در آینده هستند و این امر خودش باعث علاقه و توجه بیشتر خوانندگان خواهد شد خواهش میکنم بهشون بپردازین ان شاءالله همیشه موفق باشید با تشکر

 • فکر کنم به خاطر اینکه هیچ کشوری تا حالا نتونسته یه همچین ناوشکنی بسازه و قیمت بالا بحران اقتصادی آمریکا ناوشکن زاموالت را بیشتر از ۳تا نمیسازه ولی این طوری بهتره چون مثل B2میشه الان آمریکا از این استفاده می کنه عیب هایش را بررسی می کنه و در مدل بعدی یه چیزی می سازه که تا سال های بسیار بسیار زیاد هیچ چیزی حریف این نمیشه و اگر کشور دیگری هم ناوشکن پنهان کار بسازه باز هم از نمونه آمریکایی عقب تره و روسبه می خواد یه بمب افکن پنهان کار بسازه به نام پروژه پاکدا نمی دونم پاکدا قوی تره یا B2 ولی آمریکا همون سالی که روسیه بمب افکن پاکدا را می سازه آمریکا یه بمب افکن به نام البته فعلا این اسم را روش گذاشتن B21را می سازه پس معلومه که نمونه آمریکایی با توجه به تجربه قبلی بهتره پس اگر در آینده ناوشکن پیشرفته تری از روی زاموالت بسازن و عیب هایش را برطرف کنن بهتره تا تعداد زیادی زاموالت بسازن

 • آقای تارخ پروژه پلاسما شوروی چی بود؟می خواستن تجهیزات نظامیشونا نامرئی و پنهان کار کنن؟

 • سلام استاد من تو ایم چند ماهی که با سایتتون اشنا شدم  خیلی چیزا برام روشن شو طوری کلا دیدگاهم در مورد مسایل جنگی و نظامی دگرگون شد الانم سوالم این بود که بنظر شما ما به این همه نوع موشک بالستیک نیاز داریم؟ مثلا موشک کروز یا چیز دیگه؟بنظر شما الان اولویت شماره یک نیروهای مسلح ما چیه؟سوال بعدی اینکه اتسپتسناز روسیه چیه؟تشکر…

  • نویسنده

   سلام والا خوب ما از موشک های سوخت مایع داریم به طرف سوخت جامد میریم از این رو الان یک حرکت جایگزین کردن در راه داریم ولی الان بر اساس شواهد نشان دهنده تغییر سمت به طرف هواپیما تانک است که نتیجه نبرد سوریه است
   اسپتناز نیروهای ویژه روسیه

 • پس اگر این ناو عملیاتی شود از ناوشکن های آرلی بورگ قوی تر و راهبردی تره درسته

 • سلام و خسته نباشیدآقای تارخ اگر کشوری بمبهای هدایت ماهواره ای داشته باشه چه روسی یا آمریکایی اگر با کشور مورد نظر مشکل پیدا کند و بخواهد از اونا بر علیه اون کشور استفاده کند آیا این کشورها میتونن در مورد دقت ویا کارکرد این بمبها مشکل ایجاد کنن? اگر بله چگونه؟آیا ایران میتونه بدون اجازه از آمریکا از ماهواره های gps استفاده کنه برای هدایت بمبهاش.ممنون از سایت زیباتون.

 • بازهم خیلی از آمریکا عقبن اگر یک مقایسه بخوایم بکنیم با کلاس زم والت البته کاری ندارم که نقششون یکی هست یانه ولی فقط طراحی رو مقایبسه بکنیم متوجه تفاوت میشیم این ناو تو بهترین حالت از لحاظ طراحی بدنه در حد تایپ۴۵ خواهد بود که نیست درسته که روسها به الزامات رادار گریزی چند وقتیه که توجه بیشتری کردن ولی باتوجه به سال عملیاتی شدن این چندان هم طراحیش پنهان کار نیست گرچه در کل رادار گریز کردن یک شناور ۲۰۰ متری اگر نگیم غیر ممکنه خیلی سخته ،پیشرانه اتمیش هم یک عیب دیگست زیادی پیچیده  وپردردسره وزمان تعمیرات ونگهداریش بالاست درکل روسها دارن اشتباههای قبلیشونو تکرار میکنن ودوباره یک ناو رو بدون پشتیبانی  هوایی قوی به ماموریت میبرن همچنین درمورد قدرت اقتصادی روسها گفتن میخوان دوناو هوایپمابر هم بسازن در کنار ساخت ۱۲ فروند لیدار وارتقادوناو کلاس کیروف وزیر دریایی های کلاس بوری وهمچنین زیر دریایی جایگزین تایفون واقعا بعیده روسها یهمچین پولی داشته باشن حتی وارد خدمت کردن نصف این چیزایی که گفته شدهم غیر ممکن بنظر میرسه

  • تولید داخلی روسیه در سال های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۱ از به اونها مقام ۱۴ در دنیا را مبده و زام والت هم سه مدل داره که از هر کدوم فقط یکی میسازن ۳تا در مقابل ۱۲تا و اینکه با فروش نفت و گاز بیشتر به اروپا و ساختن دو نیروگاه اتمی برای ایران و فروش تسلیحات نظامی به هند و دیگر کشور ها پول ساخت اینا را در میارن ولی تحریم و بحران اقتصادی تا حدی سرعت انجام این کار ها را پایین میاره و باید دید چی میشه

 • سلام، چرا روس ها به جای اینکه تعداد بیشتری ناو سبک تر و ارزون تر بسازند، تعداد کمتری ناو سنگین و گران میسازند؟

 •  سلام جناب تارخ عزیز آیا حمله هواپیماهای متحد آمریکا با آن همه تجهیزات تجسسی و.. میشه اشتباها به خط مقدم رفته ونیروهای دولت سوریه را در خط مقدم ذاعش هدف قرار دهند مگر آنها پشتیبانی نزدیک از دولت سوریه میکنن؟؟؟!!

  • اون اشتباه هایی را که روسیه می کنه و مردم عادی را هدف قرار می ده را تو اخبار نمی گه ولی اگر آمریکا این کار را بکنه صد بار تو اخبار می گه از طرفی هم آمریکا می خواد دولت سوریه نابود بشه برای همین بعضی موقع ها یه شیطونی هایی می کنند

 • اقای تارخ این قرار است جایگزین کایروف بشه ؟ چون کایروف تازه بروزرسانی شده 

 • با سلام خدمت استاد تارخ گرامی و جناب آقای رهبر استاد روسها خیلی علاقمند به زنده کردن قدرت امپراتوری شوروی هستن و بنوعی شاید توی جمهوری های شوروی سابق تنها کشوری هست که به دوران شوروی و قدرتشون به چشم نوستالوژی نگاه میکنم و حسرت دوران امپراتوری شوروی رو میخورن و خصوصا در سال های اخیر با شروع تحرکاتی مثل مداخله در بحران های فرامنطقه ای و ایستادگی در مقابل غرب در برخی موارد رهبران این کشور قصد دارن خودشون رو مطرح کنن ولی به اعتقاد من روسیه پتانسیل ابرقدرتی رو نداره و بیشتر تبدیل به یک بازیگر منطقه ای شده تایک ابرقدرت چون از نظر تکنولوژی به اندازه دو دهه رو در رخوت بعد از فروپاشی و مشکلاتش گذرونده و بشدت از غرب عقب افتاده و از طرفی اقتصاد متکی به انرژی و بدون ثباتش این اجازه رو بهش نمیده و داره یواش یواش جایگاه فعلی رو هم چین با اتکا به اقتصاد پرقدرت و جهش تکنولوژیکی ازش میگیره و اکثر این طرحهای بلند پروازانه مثل تولید ۶ناو هواپیمابر و بکارگیری چنین شناورهای با اما و اگر های زیادی همراه هستش و در صورت تحقق هم باید وارد چالش با ناتو بشه که اکثر اعضا عش مثل بریتانیا فرانسه آلمان و ایتالیا و کانادا و غیره از پتانسیل لازم برای چند برابر نمودن قدرتشون دارا هستن و ورود به مسابقه تسلیحاتی با ناتو لقمه بسیار جلوگیری هست که دیر یا زود بلای شوروی را بر سر روسیه خواهد اورد

  • نویسنده

   سلام به شکل خاص تفاوت روسیه با چین و امریکا زا فناوری این حرفها گذشته پول است… روسیه بودجه دفاعی کمتری دارد و خرید های نظامیش خیلی کمتر برای نمونه تعداد سوپر هورنتهای سفارشی نیروی دریایی امریکا بیشتر از خهمه جنگنده های خریداری شده روسها طی همان دهه گذشته و دهه فعلی است .. روسها هرگز نیمتوانند از نظر تعداد به پای امریکا برسند و البته هم نیازی هم ندارند انها سیاست های امریکا را ندارند نیازی به ارتش به ان بزرگی ندارند… در کل چیزی که ماشین جنگی را پیش میبرد اقتصاد است چیزی که روسیه در ان ضعیف است دست کم نسبت به رقیبانی چون چین و امریکا

   • با سلام مجدد خدمت شما استاد اگر منظورتان سیاستهای فرامنطقه ای و جهانی آمریکا هستش که روسیه بدلیل بسته بودن دستش در زمینه امکانات هستش نه اینکه دوست نداره وارد بشه کما اینکه ورود روسیه در بحرانهای اخیر مثل سوریه ونزوئلا نشون داده که روسیه بشدت مشتاق بدست آوردن متحدین جدید و ورود به عرصه بحرانهای جهانی جهت اثبات خودش هستش و انگیزه شدید روسیه در داشتن ناوهای هواپیمابر متعدد و چنین شناورهای نشان از عزم روسیه جهت مداخلات بین المللی و حضوری پر رنگ تر در بحرانهای فرامنطقه ای و جهانی هستش ولی عاملی که بشدت این انگیزه و قدرت طلبی روسیه رو به چالش میکشه کمبود پول و ضعف اقتصاد متکی بر نفتش هست و روسیه تا بحال هم متکی بر میراث بجا مانده از شوروی بوده که اونهم با فرسوده شدن داره کمرنگ میشه

    • نویسنده

     سلام هر کشوری دلش میخواد در مسائل جهانی به نفع خودش شرکت کنه حتی گینه نو ولی باید پول و قدرتش باشد ..روسیه هم همین شکل است

   • واسه همینه که کارشناسان گفتن چین تا ۲۰ سال دیگه یا کمتر روسیه را پشت سر میزاره و چین گفته تا سال ۲۰۳۰ می خواد آمریکا را هم پشت سر بزاره هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ نظامی و از طرفی هند هم همین رویاهای چین را داره ولی فعلا یکی دو پله از چینیا عقب ترن

   • البته این رو هم درنظر بگیرید که روسیه بخاطر شوروی کمونیستی که میراث دارش هست تجهیزات نظامی و فضایی خیلی ارزانتر براش تمام میشه و ولخرجی بازار ازاد امریکاییها رو نداره و جاهایی هم که به تقلید امریکاییها بودجه بیشتری به طرح دادن عملا قیمت تمام شده از بودجه کمتر بوده و باعث فساد مالی و رانت خواری شده,مثلا زیردریایی کیلو دویست میلیون دلار هست و با موشکهای کالیبر کار زیردریاییهای چند میلیارد دلاری انجام میده ولی در برد محدود.یا سایوز هر ماموریتش بیست میلیون تمام میشد شاتل یک میلیارد.

   • “البته این رو هم درنظر بگیرید که روسیه بخاطر شوروی کمونیستی که میراث دارش هست تجهیزات نظامی و فضایی خیلی ارزانتر براش تمام میشه و ولخرجی بازار ازاد امریکاییها رو نداره و جاهایی هم که به تقلید امریکاییها بودجه بیشتری به طرح دادن عملا قیمت تمام شده از بودجه کمتر بوده و باعث فساد مالی و رانت خواری شده”عجب! هرچی قیمت تمام شده از بودجه کمتر بشه فساد و رانت خواری بیشتر میشه؟! اشتباه فهمیدید دوست گرامیاتفاقا چون در کشورهایی نظیر روسیه قیمت کاملا از قاعده بازار تبعیت نمیکنه و بیشتر دستوری و دولتی هست احتمال فساد و رانت خواری بیشتره…نیازی به این نیست که اینجا مباحث اقتصادی رو باز کنم چون موضوع مطلب هم نیست اما فقط همین نمونه ساده را داشته باشید که در کشوری مثل روسیه یا کشور خودمون، براحتی میشه با زدوبند با ناظر دولتی پروژه،بودجه بیشتری جذب کرد و رانت بیشتری دریافت کرد و درنهایت قیمت تمام شده بالاتری رو اعلام کرد که موجب فساد بیشتری میشه(کما اینکه تو این مملکت همینطور شده) و فرضی که مطرح کردید کاملا غلط هست.و برای همینه که تو اقتصادهای نسبتا دولتی کشورهایی مثل ایران و روسیه هرسال بودجه و هزینه های دولت افزایش چشمگیر و به تبعش کسری بودجه شدیدتر میشه.و درپایان عرض کنم که برادر اتفاقا ویژگی اقتصاد ازاد اینه که “هر چقدر پول بدی همونقدر آش میخوری!” ولخرجی کجا بوده؟ خلاف تصور شما چون اصالت بر سود و دست کم بازگشت سرمایه هست، حساب سنت به سنت اش را دارن و از ولخرجی خبری نیست.

  • آمریکا تنها ابر قدرت در جهان است و چهار کشور میخوان این قدرت را از آمریکا بگیرن ۱_روسیه۲_چین۳_هندوستان۴_برزیل

 • سلام    با تشکر از مقاله آقای تارخ       من زیاد در مورد ناو های نمی دونم ولی در همین دو مقاله اخیر احساس می کنم روس ها استفاده بهینه  از عرشه ندارند . و زیاد رویایی  فکر می کنند و دو ناو متوسط  که شانه به شانه حرکت می کنند بهتر و اقتصادی تر از یک ناو بزرگ است .سوال این که آشیانه بالگرد این ناو آسانسوری است ؟

 • مرسی بابت اطلاعت خوب فقط از سطح مقطع راداری این رزم ناو اطلاعاتی وجود داره ؟

 • سلام ان پروژه ای که روسیه برای جایگزینی زیردریایی کلاس کیلو داره ایا جزئیاتی ازش اعلام شده؟ از چه زمانی احتمالا تولیدش شروع بشه؟ زیردریایی کلاس کیلو ایران تا چند سال دیگر عمر مفید میتونن داشته باشن؟

 • با توجه به مقدار مرزهایی که روسیه با آبهای آزاد داره،دوازده فروند رقم‌قابل توجهی هست.البته پشتیبانی هوایی هم موضوع مهمیه.به نظر میرسه نیروی‌دریایی روسیه تا تبدیل شدن به یک‌تهدید همه جانبه برای نیروی دریایی امریکا فاصله زیادی داره

   • خیلی برای روسیه سخته که این تعداد بسازه اگر تولید ناخالص داخلی روسیه که ۱۴ هست با مثلا انگلیس که ۵ هست مقایسه کنی متوجه می شی ولی شاید هم بسازه ولی احتمالش کمه

  • نویسنده

   سلام برنامه است معمولا حتی امریکا هم که پول دارن همیشه به تعداد مورد نیاز کلی نمیرسن… برای نمونه روسها زمانی برنامه خرید ۳۰۰ پاکفا داشتن حالا به رقم ۱۲۶ رسیدن

  • من از صمیم قلب به سایت مشرق تبریک عرض میکنم تنها کسی که از این اخبار بیشتر از پوتین خوشحاله مدیر محترم سایت مشرق میباشن که از موفقیت روز افزون برادارن روسش در پوستش نمیگنجه و قراره بالای سایت بنویسن خورشید هرروز از روسیه طلوع میکند

   • نگران نباش با این اقتصادی که روسیه داره و این راهی که داره پیش میره و به گفته کارشناسان نظامی آمریکایی تا ۲۰ سال آینده چین از روسیه پیشی میگیره و با آمریکا رقابت می کنه

    • نویسنده

     سلام کدوم کارشناس چنین چیزی گفته کجا کفته،؟ حالا چین شاید ولی روسیه؟ روسیه کجا آمریکا کجا؟ شما توان نظامی روسیه ازش بگیر چی ازش میماند؟

  • من از صمیم قلب به سایت مشرق تبریک عرض میکنم تنها دوست محترم با سلام ادعا که کنتور نمیندازه هزینه هم نداره حالا هی پست سر هم ادعا کنن چی میشه؟اینهمه ادعا ما میکنیم بزار یکم هم اونا ادعا کنن چطور ما ادعا میکنیم تو ۵۰ثانیه ناوهواپیمابر میپوکونیم یا ادعا میکنیم آذرخش برتر از سوپر هورنت هستش یا اینکه آمریکا با سرقت اطلاعات آذرخش اف۲۰تایگر شارک رو کپی کرده یا اینکه اقارب پیشرفته ترین تانک چرخدار دنیاست خوب روسیه هم یار گرمابه و گلستان ماست و کمال همنشین درش اثر کرده ما که باید خوشحال باشیم فرهنگمون رو دوستامون اثرگذار بوده

   • من خودم طرفدار سلاح های غربیم ولی خدایی اگه این شناور با این مشخصات عملیاتی بشه عالیه. حالا به چه تعداد تولید بشه بستگی به میزان توانایی مالی دازه. فقط تو یه چیزی موندم چرا ملت ما اینجوری دعوای روس و غرب رو تو ایران میکنن. بابا مشرق یه خبرگزاری که جناه بندی سیاسی داره حالا اون از سلاح های روسی حمایت کنه علتش مشخه. کما اینکه ما کمتر خبرگزاری داریم که وابستگی جناحی نداشته باشه. ولی ما ها یه کاربر ساده سایتیم چرا باید درگیر این مسایل بشیم؟ والا سیاست فقط هروقت که منافعش با شما یکسان باشه روی خوش به شما نشون میده وگرنه واسه ایران بین روس و غرب فرقی نمیکنه به خدا. در دوران پهلوی با غرب سیاست هم راستا داشتیم الان تا حدودی با روسیه فردا رو خدا داند. پس به نظر من نوع جنگ افزار رو مد نظر‌قرار بدیم بهتره تا کشور سازندش. این که بدونیم هر سلاحی چه مشخصاتی داره . همین

   • سلام. مینا خانوم ببنین در مورد مشرق که گفتم جناح حذبیش کاملا مشخصه. شما بخش دفاعیشو بزا. کنار که مقاله های بدی ارایه نمیده. چن روز تو کانال تلگرامیش عضو شو میبنین که چه چیزایی رو منتشر میکنن. خوب من خودم رو مثال میزنم و کاری به دیگران ندارم. بنده با نوع طرز فکری خودم حالم از مطالبش بهم میخوره.ولی این فقط نگرش من نسبت به این ماجراست. شما کساییرو پیدا میکنین که به شدت تفکراتشون در همین راستاست. به این نتیجه میرسیم که تفکرات با همدیگر خیلی فرق میکنه و این که من و شما در مورد مسایل چه جوری فک میکنیم بگیم همون جوری درسته. شاید از نظر منطق خودمون حق با خودمون باشه ولی از نظر یه عده دیگه شاید اصلا اینجور نباشه. مثلا تو همون مشرق کامنتارو بخونین میفهمین که قضیه چی به چیه. من هم به همین خاطر گفتم که به کشور سازندش کار نداشته باشیم و براساس توانایی سلاح اون رو با سلاح دیگه ای مقایسه کنیم. در ضمن مگه چن مدت هست که این نگرش جناحی به سمت روس پیدا شده؟ خیلی کم. از داستان سوریه و از اونجایی که ملت ما فهمیدن تنهاترین گزینه واسه خرید سلاح همین روسیه هست وگرنه ایا قبلا هم این نگرش روس پرستی در میان ملت بود؟ خیر نبود. پس همونجور‌که این نگرش در مدن کمی به وجود امده در مدت کمی هم از بین میتونه بره. پس ما اصل مطلب که همون مشخصات سلاح هست رو بچسپیم نه کشور سازندش رو

   • مینا خانم اینطورا هم نیست . از طرفی خود غربی ها هم کم اغراق هایی نکردند. برای مثالهمین انگلیس تا چندی پیش هی میگفت تایپ ۴۵ بهترین ناوشکن دنیاست !!!! یا مثلا آمریکایی ها تازمانی میگفتند هیچ پرنده ای در داگفایت حریف اف۲۲ نمیشود در صورتی که دیدیماف ۲۲ رو حتی تایفون هم میتونه در داگفایت شکست بده . یا مثلا در زمان جنگ تحمیلی زمانی که فرانسه ۵ فروند سوپراتاندارد را به عراق کرایه داد همین رسانه های غربی هی تو بوقو کرنا میزدند و میگفتند ایران باید صلح را بپذیره و گرنه خیلی زود از نظر اقتصادی ور شکستهمیشه .

    • نویسنده

     سلام کی آمریکا و انگلیسی کجا چنین ادعای کردند ؟و البته سوپر اتندارد فکر کنم به اندازه بهمون ضربه زد اقتصاد ما رو ورشکست نکرد ولی بدون شک بیشتر از اکثر تسلیحات جنگ موثر بود