ترجمه: علی محمدی

ساچسن کلاسی از ناوچه های چندمنظوره (با تاکید بیشتر بر روی توانایی دفاع هوایی و موشکی و ایجاد امنیت آسمان) است که هم اکنون در نیروی دریایی آلمان عملیاتی میباشد. فریگیت یا ناوچه به کلاسی از شناورها گفته میشود که قدرت آتش آنها از گشت ناوها یا همان کوروت ها بالاتر و از ناوشکن ها پایین تر بوده و تناژ آنها بین ۳ الی ۶ هزار تن است. ناوچه ها برخلاف کوروت ها که در سواحل نزدیک به کشور دارنده استفاده میشوند ، معمولا توانایی حضور در دریاهای دورتر از سواحل را هم دارند. اما معمولا نمی توان از آنها در اقیانوس ها و در ماموریت های بسیار دور استفاده کرد. به عنوان مثال فرض کنید که اگر ایران فریگیت در اختیار داشت ، میتوانست با فریگیت های خودش در دریای عرب (شمال غرب اقیانوس هند و جنوب دریای عمان) نیز حضور فعال و موثر نظامی داشته باشد. اما با فریگیت نمی توان از سواحل ایران مثلا در اقیانوس اطلس حضور نظامی داشت.

ناوچه های کلاس ساچسن ناوچه های کاملا پنهانکار نیستند. اما در طراحی آنها تا حد ممکن اصول پنهانکاری اعم از پنهانکاری راداری ، پنهانکاری گرمایی و … رعایت شده است. از این رو در میدان نبرد واقعی کشف کردن این ناوچه و مقابله با آن دشوار است. طراحی این ناوچه به صورت کلاسیک صورت گرفته است و به گونه ای است که تا حد ممکن امواج راداری را کمتر بازتابش میدهد. جزیره فرماندهی در قسمت جلوتر از میانه ناوچه قرار گرفته است و در بالای این جزیره برج بلند هرمی چهار وجهی قرار گرفته است که رادار کنترل آتش ناوچه در بالای این برج نصب شده است. در قسمت عقبتر از میانه نیز آشیانه بالگرد قرار گرفته است که در بالای آن رادار پیش اخطار ناو قرار گرفته است.

1280px-f220-hamburg-130311-n-xq474-229-crop

ناوچه های کلاس ساچسن مجموعه کامل و بسیار پیشرفته ای از تجهیزات الکترونیکی مخصوص مدیریت میدان نبرد را با خود حمل میکنند. از نظر تجهیزات الکترونیکی ، ناوچه های کلاس ساچسن یکی از پیشرفته ترین شناورهای حال حاضر جهان محسوب میشوند. در قسمت عقبتر از میانه و در قسمت بالای آشیانه بالگرد ، یک برج کوتاه قرار گرفته است که در بالاترین قسمت این برج رادار SMART-L قرار گرفته است. رادار اسمارت یک رادار آرایه فازی فعال بسیار نیرومند است که در باند L فعالیت میکند. این رادار بر روی یک پایه گردون قرار گرفته و کل مجموعه بر روی برج کوتاهتر عقب ناوچه قرار گرفته است. این رادار با حداکثر سرعت یک دور در هر دو ثانیه میتواند بگردد و در حین گردش محیط اطراف را به صورت ۳۶۰ درجه کامل جستجو کند. همچنین زاویه قرار گرفتن فیس رادار را میتوان در راستای عمودی تغییر داد. ناوچه های کلاس ساچسن از رادار اسمارت در نقش پیش اخطار و کشف اهداف و تهدیدات استفاده میکنند. رادار اسمارت توانایی کشف هر نوع هدف و یا تهدیدی اعم از بمب افکن ، جنگنده ، موشک کروز ، پهپاد ، بالگرد ، موشک بالستیک و … را دارد. این رادار به قدری قدرت خروجی بالایی دارد که میتواند یک کلاهک موشک بالستیک را از فاصله ۲۰۰۰ کیلومتری خارج از جو کشف کند. برخلاف بیشتر رادارهای دریاپایه ، رادار اسمارت توانایی شناسایی و کشف موشکهای بالستیک و ماهواره های فعال و در مجموع اهداف در خارج از جو را نیز دارد. این رادار میتواند حتی کلاهک های چندگانه موشکهای بالستیک قاره پیما را شناسایی و از هم تفکیک کند. رادار اسمارت در داخل جو تا فاصله ۴۰۰ کیلومتری میتواند جنگنده های دشمن را شناسایی کند (البته در ارتفاع بالای ۶۰۰۰ متری)که البته بمب افکن های دشمن در فاصله بیش از ۵۰۰ کیلومتر توسط این رادار شناسایی میشوند(باز در ارتفاع بالای ۶۰۰۰ متری). این رادار توانایی رهگیری ۱۰۰۰ هدف را به صورت همزمان دارد. رادار اسمارت ال به صورت مشترک توسط سه کشور هلند ، فرانسه و آلمان طراحی شده و در شرکت تالس هلند (از زیرمجموعه های تالس فرانسه در هلند) تولید میشود. این رادار بسیار نیرومند و کارآمد است. از اینرو بیشتر کشورهای اروپایی از این رادار بر روی ناوچه ها و ناوشکن های خود به عنوان رادار پیش اخطار و شناسایی تهدیدات استفاده میکنند.

در این تصویر رادار اسمارت روی برجک کوچک تر به شکل صفحه تخت سیاه دیده می شود

در این تصویر رادار اسمارت روی برجک کوچک تر به شکل صفحه تخت سیاه دیده می شود

رادار دوم این ناوچه رادار APAR است که مخفف Advanced Phase Arraye Radar میباشد. رادار ایپار نیز از نوع آرایه فازی فعال است و در باند X عمل میکند و دقت بسیار بالایی دارد. در قسمت جلوتر از میانه ناوچه جزیره فرماندهی ناوچه قرار گرفته است که تمامی سیستمها و تسلیحات ناو از این قسمت مدیریت میشوند. در قسمت بالای این جزیره یک برج بلند به شکل هرم چهار وجهی نصب شده است. در بالاترین نقطه این برج رادار ایپار نصب شده است. این رادار شامل چهار آنتن آرایه است که هر کدام بر روی یک وجه برج نصب میشود. از آنجایی که هر آنتن آرایه زاویه ۹۰ درجه را پوشش میدهد ، مجموع ۴ آنتن به صورت ۳۶۰ درجه فضای اطراف ناوشکن را پوشش میدهند. هر کدام از آنتن های آرایه ای این رادار دارای ۳۴۲۴ ماژول فرستنده و گیرنده است. اگر به تصویر این رادار دقت کنید در قسمت وسط هر کدام از آنتن ها یک برآمدگی حباب شکل وجود دارد که باعث میشود رادار در فاصله نزدیکتر دارای پوشش بهتری برای ارتفاع پست باشد. به گونه ای که گفته میشود رادار ایپار با این ویژگی طراحی میتواند یک موشک کوچک کلاس اگزوسه را در ارتفاع یک متری از سطح آب نیز رهگیری کند. از این رو رادار ایپار در بین رادارهای دریاپایه دارای بهترین توانایی مقابله با موشکهای سینه مال نزدیک سطح آب میباشد. رادار اسمارت ال اهداف و تهدیدات را کشف و طبقه بندی میکند و سپس اطلاعات آنها را به رادار ایپار تحویل میدهد. رادار ایپار نیز اهداف را رهگیری کرده و موشکها و دیگر تسلیحات ناوچه را به سمت اهداف هدایت میکند. رادار ایپار میتواند اهدافی در حد یک جنگنده را در فاصله ۲۰۰ کیلومتری رهگیری کند. هر کدام از آرایه های چهارگانه این رادار توانایی رهگیری ۱۵۰ هدف را به صورت همزمان دارد.

رادار APAR

رادار APAR

ناوچه های ساچسن به جز این دو رادار دارای دو رادار کوچک باند X میباشند که وظیفه آن کنترل آتش و هدایت توپ اصلی ناوچه است. همچنین این ناوچه ها در بالاترین نقطه خود و در بالای رادار ایپار مجهز به سامانه جستجو و رهگیری فروسرخ مدل sirius ساخت شرکت تالس هلند میباشد. این سامانه مخصوص کشف اهداف مختلف(عمدتا موشکهای ضدکشتی در ارتفاع بسیار پایین) به صورت غیرفعال و از طریق گرمای آنها میباشد. هرچند برد این سامانه اعلام نشده است ، اما چیزی که واضح است با در نظر گرفتن اینکه جستجوگر از نسل سوم است و با در نظر گرفتن اندازه و سیستم های مشابه ، این سامانه میتواند اهداف خود را در مسافت بیش از صد کیلومتر نیز شناسایی کند‌. البته برد کشف بستگی به میزان حرارتی دارد که هدف از خود منتشر میسازد. مثلا موشک یاخونت که حرارت بسیار شدیدی ایجاد میکند ، در فاصله تقریبی بیش از ۱۰۰ کیلومتری کشف میشود. در حالیکه موشکهایی مثل هارپون ، خا ۳۵ و اگزوسه که حرارت اندکی تولید میکنند ، از فاصله تقریبی کمتر از ۱۰ کیلومتری توسط این سامانه شناسایی میشوند(کلا یکی از روشهای همه ناوهای پیشرفته برای کشف هدف از جمله موشک ها ضد کشتی استفاده از حسگرهای فروسرخ است زیرا موشک های ضد کشتی از جمله نسخ های مافوق صوت  به شدت داغ می شند و کشف انها برای این حسگرها اسان تر است) . البته همانطور که گفته شد این اعداد تقریبی هستند و بر اساس شواهد و قرائن گفته شده اند. مثلا سامانه جستجوگر فروسرخ Pirate که بر روی جنگنده یوروفایتر تایفون نصب شده است ، میتواند یک جنگنده دو موتوره را با پس سوز روشن از پشت سر از فاصله ۱۱۰ کیلومتری شناسایی کند. جنگنده سوپرهورنت دارای سامانه جستجوگر فروسرخ مدل AN/ASQ-228 موسوم به ATFLIR میباشد که این سامانه قدرتمندترین سامانه در بین سامانه های IRST نصب شده بر روی جنگنده های پایینتر از نسل پنج میباشد. سامانه ATFLIR میتواند یک جنگنده دوموتوره را از پشت سر با پس سوز روشن از فاصله ۱۴۰ کیلومتری شناسایی کند. حال با در نظر گرفتن اینکه سامانه IRST نصب شده روی این ناوچه بسیار بزرگتر و قویتر از سامانه های IRST نصب شده بر روی جنگنده ها است ، میتوان گفت که سامانه جستجوگر فروسرخ این ناوچه موشکی مثل یاخونت را که به دلیل قدرت بالای موتورش و اصطکاک بالای آن با هوا ، موشکی بسیار داغ است را به سادگی میتواند در ارتفاع پست از فاصله ۱۰۰ کیلومتری کشف کند. یک سامانه سونار دوگانه (فعال و غیرفعال) در داخل برآمدگی در دماغه ناوچه نصب شده است که وظیفه آن کشف زیردریایی های دشمن است و حتی توان کشف اژدرهای شلیک شده به سمت ناوچه را هم دارد. در قسمت بالای برج فرماندهی که رادار ایپار در آن نصب شده است ، یک سامانه اخلالگر استوانه ای شکل نصب شده است. این اخلالگر به صورت ۳۶۰ درجه میتواند سیگنالهای بسیار قوی اخلالگر را از خود منتشر سازد که بوسیله آن بر روی جستجوگر راداری موشکهای ضدکشتی که به سمت ناو می آیند ، ایجاد اخلال میشود. در بین دو برج نیز پرتابگرهای چف و فلر مخصوص گمراه کردن موشکهای ضدکشتی نصب شده است.

hessen

ناوچه های کلاس ساچسن تسلیحات بسیار تاثیرگذاری نیز حمل میکنند. ساچسن در قسمت سینه خود مجهز به یک توپ خودکار ۷۶ میلیمتری اتوملارا میباشد. این توپ ۱۵ کیلومتر برد دارد و میتواند در دو ریتم آتش ۸۵ و یا ۱۲۰ گلوله در دقیقه به سمت هدف آتش کند. هدایت آتش این توپ به وسیله رادار کنترل آتش و یا سامانه اپتیکی انجام میشود. ناوچه به وسیله این توپ میتواند تا فاصله ۱۵ کیلومتری با قایق ها و ناوها و هواگردهای دشمن درگیر شود. این توپ گلوله های مجهز به فیوز مجاورتی و قابل برنامه ریزی را هم میتواند شلیک کند و زمانی که گلوله به نزدیکی هدف رسید با ارسال یک پالس مخصوص گلوله منفجر شود. دو توپ خودکار ۲۷ میلیمتری ماوزر ام جی ال نیز در دو طرف ناوچه نصب شده است. این توپ همان توپ نصب شده بر روی جنگنده تایفون است. این دو توپ توسط سامانه کنترل آتش اپتیکی هدایت میشوند و به وسیله آن با قایق های نزدیک ناوچه و یا اهدافی مثل مین ها سطحی درگیر میشود. دو لانچر موشک Rim-116 RAM یکی در جلو و دیگری در عقب ناوچه نصب شده است و هر کدام ۲۱ موشک حمل میکند. لانچر جلویی نیمکره جلویی و لانچر عقبی نیز نیمکره عقبی را پوشش میدهد. موشکهای Rim-116 دارای ۹ کیلو

متر برد میباشند و مخصوص مقابله با انواع هواگردها ، اما بیشتر برای مقابله با موشکهای کروز ضدکشتی پرسرعت مثل یاخونت بکار میروند. دو لانچر اژدر افکن در دو سمت ناوچه تعبیه شده است. هرکدام از این لانچرها دارای سه تیوب اژدرافکن میباشند که اژدرهای MU-90 را حمل و شلیک میکنند. اژدر MU-90 یک اژدر سبک و مدرن است که ناوچه های ساچسن بوسیله آنها میتوانند با زیردریایی های دشمن درگیر شوند. اژدر MU-90 دارای ۳۰۴ کیلوگرم وزن ، ۳۳ کیلوگرم سرجنگی انفجاری ، ۲.۸۵ متر طول و ۳۲۳ میلیمتر قطر است. برد این اژدر زمانی که با حداکثر سرعت خود ، یعنی ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت حمله میکند معادل ۱۱ کیلومتر و زمانی که با سرعت حدود ۷۰ کیلومتر بر ساعت پیشروی کند معادل ۲۳ کیلومتر است.

ساچسن در حال شلیک موشک استاندارد2

ساچسن در حال شلیک موشک استاندارد۲

اما ناوچه های کلاس ساچسن برای درگیری با دیگر ناوها مجهز به دو لانچر ۴ تایی (یعنی در مجموع ۸ موشک) موشک ضدکشتی هارپون میباشند. هر مجموعه لانچر چهار تایی رو به سمت طرفین ناوچه قرار گرفته اند. این لانچرها موشک RGM-84 که نمونه سطح پرتاب موشک هارپون است ، را شلیک میکنند. این ناوچه های ساچسن مدلی از هارپون با برد ۱۴۰ کیلومتر را شلیک میکنند. هرچند در صورت نیاز میتوان نمونه های سطح پرتاب هارپون که توسط نیروی دریایی آمریکا استفاده میشود و ۲۲۰ کیلومتر برد دارد را نیز استفاده کرد.

اما اصلی ترین سلاح این ناوچه ها ۳۲ سیلوی عمودی VLS مدل mk-41 است که بر روی ناوشکن ها و رزمناوهای آمریکا و دیگر هم پیمانان آمریکا نیز نصب شده است. انواع تسلیحات دفاعی و تهاجمی را میتوان بر روی این سیلوها بارگذاری کرد. اما در نیروی دریایی آلمان این سیلوها در ناوچه های ساچسن تماما بوسیله موشکهای پدآفندی بارگذاری میشوند. ۲۴ سیلو به وسیله موشک سطح به هوای Rim-67 استاندارد ۲ بارگذاری میشود که بسته به مدل ۱۲۰ الی ۱۸۵ کیلومتر برد دارد. ۸ سیلوی دیگر بوسیله موشکهای ضدموشک Rim-162 ESSM بارگذاری میشود. از آنجایی که در هر سیلوی mk-41 چهار موشک ESSM بارگذاری میشود ، از این رو در مجموع ۳۲ موشک Rim-162 در این سیلوها بارگذاری میشود. این ناوچه ها میتوانند دو بالگرد از نوع سوپر لینکس و یا NH-90 را نیز با خود حمل کنند تا از آنها جهت عملیات گشت دریایی ، ضدزیردریایی ، ضدکشتی ، مراقبت ، جستجو و نجات و … استفاده کنند. این بالگردها را میتوان به انواع اژدر و خرج های عمق رو و موشک ضدکشتی سی اسکوا مجهز کرد. ناوچه دارای آشیانه برای نگهداری از هر دو بالگرد در درون خود و یک پد برای به پرواز درآوردن بالگرد میباشد.

gr0phc8

همانطور که میبینید ناوچه های کلاس ساچسن مجموعه کاملی از انواع تسلیحات هجومی و پدآفندی را در اختیار دارد که بوسیله آن میتواند همزمان در آسمان و سطح و زیرسطح دریا درگیر شود. ناوچه های کلاس ساچسن دارای ۱۴۳ متر طول و ۵۸۰۰ تن وزن میباشند. هر کدام از این ناوچه ها دارای ۲۳۰ نفر پرسنل میباشد. حداکثر سرعت این ناوچه ها ۵۵ کیلومتر بر ساعت و حداکثر برد آنها ۷۴۰۰ کیلومتر است. این ناوچه ها از دو موتور دیزلی و یک توربین گازی استفاده میکنند. از آنجایی که این ناوچه ها از تکنولوژی بسیار بالایی بهره میبرند و توان عملیاتی آنها نیز بسیار بالاست. هر فروند ناوچه قیمتی بالغ بر ۷۰۰ میلیون یورو دارد که واقعا گران و سرسام آور است. هرچند توانایی های بسیار بالای آن قیمت سنگین آنرا توجیه میکند. هرچند شناورهای کلاس ساچسن در کلاس ناوچه ها یا همان فریگیت ها عملیاتی شده اند ، اما کاملا با ناوشکن ها قابل مقایسه هستند و توانایی های رزمی آنها با بیشتر ناوشکن ها برابری میکند. تاکنون سه فروند ساچسن ساخته و عملیاتی شده است.

منابع

http://navalanalyses.blogspot.com/2015/05/sachsen-class-frigates-of-german-navy.html

http://www.naval-technology.com/projects/f124

http://www.military-today.com/navy/sachsen_class.htm

42+

کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

 • avatar
 • avatar
 • avatar
 • avatar
دسته بندی شده در:    

79 دیدگاه

 • سلام با تشکر از آقای علی محمدی بابت مقاله زیبا و کاملتون ، میخواستم از دوستان بپرسم این دعوای ضعف و قوت روسیه و آمریکا چه چیزی برای ما داره که تو سر همدیگه بزنیم ؟؟؟ هرچند نه روسیه اونقدر ضعیفه که آمریکا بتونه سیاستشو بهش تحکیم کنه نه اونقدر قوی که بتونه رودرروی آمریکا وایسه ، چیزی که مسلمه اقتصاد ضعیفتر روسیه در درازمدت باعث ضعف و عقب ماندگی نظامی اون هم خواهد شد در دهکده جهانی مدرن اقتصاد قوی و منظم بزرگترین سلاح هر کشور هست کما اینکه امارات به واسطه پشتوانه اقتصادی قوی در حال ساختن ارتش مدرن خود میباشد و ما هم کماکان مشغول مسخره کردن امارات …

  • سلام بزرگوار. اگر بخواهیم این موضوع رو ریشه یابی کنیم ، متاسفانه مقصر اصلی این ماجرا رسانه های دولتی و یا وابسته به نظام هستند که به خاطر دشمنی با غرب ، سعی میکنند روسیه را بزرگتر از آن چیزی که هست جلوه داده و وانمود کنند که روسیه امروزی هم مثل شوروی در دوران جنگ سرد ، به دنبال نابود کردن غرب است و به اصطلاح ، یک جبهه خیالی در رسانه ها علیه غرب در کنار خودشان بوجود آورند. والا روسیه و غرب شاید در یکی دو مورد با هم اختلاف نظر داشته باشند ، اما در هزاران موضوع اتفاق نظر دارند و خیلی مسخره است که این دو تا را در کنار هم قرار دهیم. چرا که از قدیم گفتند سگ زرد برادر شغاله. ولی چکار میشود کرد که رسانه های دولتی با بزرگنمایی کردن بر روی همان یکی دو تا موضوع مورد اختلاف بین غرب و روسیه ، به این دعوای خیالی روسیه و غرب دارند دامن میزنند و دارند طوری وانمود میکنند که گویا روسیه دارد ارتش خود را برای تصرف اروپا و آمریکا آماده میکند.

   • سلام ، با نظرتون موافقم فقط کاش دوستان با کمی مطالعه بیشتر متوجه میشدن در همین قضیه هسته ایی روسیه و چین پا به پای آمریکا در تحریمهای ما مشارکت داشتند کاش متوجه میشدند که روسیه اولین وارد کننده گندم در دنیاست و ۵۸ درصد از گندم وارداتی هم از آمریکا میاد ( به نقل از بی بی سی ) ، کاش ما میفهمیدیم روسیه دوست ما نیست.

 • ناوچه های کلاس موج ما (جماران،دماوند و در آینده نزدیک سهند) همچنین کلاس سینا، هرکدام حداکثر چند لانچر ضد کشتی قابلیت بارگذاری دارند؟

 • آقای محمدی ایران همین الانم فریگت دارد . طبق گفته بسیاری از منابع خارجی جماران یک فریگت هست و کلاسالوند هم فریگت اند . دلیل این که ایران حضور موثری در آب های خلیج عدن ندارد مربوط میشود به اینکه این فریگت هاضعف هایی دارند از جمله ضعف در بخش پدافندی . اما اگر ضعف های تمامی این شناور ها برطرف شود ایرانمی تواند حضور خوبی در خلیج عدن داشته باشد .

 • سلام. ۳تا سوال داشتم. ۱- این که سامانه دفاع روسی ای کی ۶۳۰ رادار مستقل ندارد ضعف بزرگی محسوب میشود؟ ۲-در کلیپ صنعت دفاعی تست شلیک سامانه ای کاملا مشابه ای کی ۶۳۰ موجود بود. تحلیل شما چیست؟ ۳-ناوچه های کلاس موج ما (جماران،دماوند و در آینده نزدیک سهند) همچنین کلاس سینا، هرکدام حداکثر چند لانچر ضد کشتی قابلیت بارگذاری دارند؟تشکر

  • نویسنده

   سلام خوب ضعف بزرگی نه ولی به نوعی ضعف است زیرا نصب روی هر شناوری باید با هماهنگ کردن سیستم آتش با ناو باشد و ناوچه ها دو سیستم و یک قایق موشک انداز یک سیستم نیاز داره

 • این کلاس بهتر است یا کلاس چند منظوره fremm یا تایپ ۵۴ چینی یا تایپ ۵۲ انگلیسی

 • سلام اقای تارخ.چین رادارکوانتومی ساخته که جنگنده های پنهانکار از۱۰۰کیلومتری کشف میکنه آیا کار این جنگده های خیلی سخت شد؟     یک سوال دیگه داشتم میشه با رادار های بسیار بزرگ که بر بالایی دارند جنگنده های پنهانکار زود کشف کرد؟این کار ایران می تونه انجام بده

  • نویسنده

   سلام این کار چین فعلا فقط یک ادعا است البته چین نگفته از چه فاصله چه سطح مقطعی کشف میکنه این خیلی مهم است

 • با سلام – این Rim-162  با چند موشک بالستیک همزمان درگیر میشه؟ و از چه نوعی تاکتیکی یا میان برد؟

 • سلام واقعاً رادار های خوبی داره استاد در این کلاس یا تناژ زیر ۶یا٧ هزار تن شناور رزمی وجود داره که سیستم راداری بهتر یا مشابه این داشته باشه ؟

 • سلام استاد چرا سامانه ای مثل فالانکس رو در این شناور قرار ندادن ؟ درسته که توپ های موجود آن با هدایت راداری قادر به انجام مأموریت ضد موشک های ضد کشتی رو داره ولی سایر شناور هایی که فالانکس رو همراه دارند هم مجهز به همچین توپ هایی هستند تازه سی رم رو هم دارند که وافعاً در کنار فالانکس اطمینان پذیری بالایی رو ایجاد میکنه ! شناور امریکایی و روسی و چینی همکلاس با این شناور کدام ها هستند ؟

  • نویسنده

   سلام سی رم به تنهایی برای مقابله با موشکها کافی است و خود آمریکا ناوشکن اریک برک و در روسیه آدمیرال گروشکو

   • پس استاد دلیل استفاده فالانکس و سی رم به طور همزمان در شناور های امریکایی چیه وقتی سی رم به تنهایی کفایت میکنه ؟ خب این شناور که جا داره و فالانکس هم که به اون صورت جای زیادی احتیاج نداره و برای محکم کاری برای لایه آخر دفاع خوبه تازه همین که رادار و اپتیک مجزا داره خودش مزیت خوبی رو ایجاد میکنه

 • خسته نباید بابت مقاله.از اونجا که شناور آلمانی هستش نامش رو درست نوشتین؟سوال دیگه اینکه راهبرد دریایی آلمان رگبر چه اساس هستش؟تشکر

  • نویسنده

   سلام خوب بر اساس تلفظ انگلیسی باید این باشد.المان راهبرد عملیات محدود در اب های ازاد داره زیرا خود المان به شکل سنتی به ابهای ازاد مانند اقیانوس مستقیم دسترسی ندارد

 • سلام جناب تاریخ بنظر شما اگر.ایران امریکا وارد یک جنگ تمام عیار جوری که تمام ارتششو گسیل کنه به سمت ما ایران تا چه انداز توان ایستادگی داره

  • نویسنده

   سلام والا جواب به این سوال سخته ولی کار واقعا برای ما سخته و بدون شک به راحتی عراق نخواهد بود برای انها

     • خیلی محافظه کارید آقای تارخ متأسفانه این محافظه کاری یه اپیدمی شده بین خواص ما که دردناکه قصد قضاوت ندارم چون شایستگی قضاوت کردن روندارم اما کارتون برام بسیار ارزش منده وامیدوارم سلامت باشید

 • سلام و خسته نباشید.شناور خیلی قدرتمندی هست فکر کنم با توپ ۲۷ م م بتونه موشک هم بزنه.موشک rim ۱۶۲ قطرش مگه از اس ام ۲ کمتر هست که هر سیلو ۴ موشک حمل میکنه؟و فریگیت فکر کنم همون ناو محافظ هست؟

  • نویسنده

   سلام این سیلو چون چند منظوره هستند قطر بزرگی دارند و موشک های کم قطر تر را با خشاب عمود چنتایی در یک سیلو قرار میدهند

 • استاد تارخ خسته نباشید در بین نیروهای دریایی آلمان ایتالیا فرانسه و بریتانیا شما بترتیب کدام رو قویتر می دونین ؟

 • سلام  وقتی یه ناوچه سبک مثل بویان میتونه موشک های تهاجم زمینی ۲۰۰۰ کیلومتری شلیک کنه ایا ناوچه مثل این که بیشترین برد درگیریش بر ضد یه هدف زمینی ۱۵ کیلوتره اونم با توپ کوچک ۷۶ م م بازم چند منظورس. 

  • آلمان توماهاوک ندارد. والا میتوان بر روی تعدادی از سیلوهای این ناوچه موشک توماهاوک با برد ۱۷۰۰ کیلومتر بارگذاری کرد. کما اینکه ناوشکنها و رزمناوهای آمریکا که از همین سیلوهای ام کا ۴۱ استفاده میکنند ، موشک کروز هم حمل و شلیک میکنند. پس بلاشک ساچسن هم توانایی حمل و شلیک موشک کروز رو داره. ولی خب همونطور که جناب تارخ گفتند نیازی به حمل موشک کروز نیست و وظیفه اصلی این ناوچه دفاع هوایی است.

 • سلام ممنون بابت اون اطلاعاتی که درباره حسگرهای حرارتی یوروفایتر و اف۱۸ دادید…این ناوچه ها ۷۰۰ میلیون دلار باشند هر طور حساب کنیم یه ناوشکنو نمیشه با قیمت زیر ۲ میلیارد ساخت به نظر شما دوران ناوشکنها و رزم ناو ها به پایان رسیده؟

   • آقای تارخ میخوام همین جا درخواست کنم اگه موقعیت پیش اومد حتما درباره فرایند سرمایه گذاری و تولید و بازاریابی محصولات نظامی،منطق اقتصادی حاکم بر صنایع نظامی و قراردادهای مابین شرکتهای فعال در این صنایع و دولتها و مناقصه ها و بقیه مسائل مرتبط هم مطلبی درج کنید.اقای رنو و همین اقای علی محمدی بعضی وقتها جسته گریخته در میان کامنتها اطلاعات خوبی دراختیار خواننده ها میگذارن(شخصا چون به این زمینه علاقه دارم لذت میبرم).اگر امکانش هست این نکات مربوط به مالیه صنایع تسلیحاتی را جمع بندی و در قالب یک مطلب مجزا ارائه کنن.متشکرم

  • قیمت هر جنگ افزار تابعی از تجهیزات و الکترونیک است. والا از نظر بدنه و  ، تفاوت قیمت خاصی بین این ناوچه ۱۴۳ متری و ۵۸۰۰ تنی با بدنه و پیشران و یک ناوشکن ۱۶۰ متری و ۱۰۰۰۰ تنی وجود ندارد. مثلا ناوشکن شاه سجونگ کبیر کره جنوبی ۱۶۵ متر طول و ۱۱۶۰۰ تن وزن دارد. اما قیمت آن ۹۵۰ میلیون دلار است. و یا ناوشکن های کلاس آرلی بروک که بسته به مدل از ۸۰۰ میلیون الی یک میلیارد دلار قیمت دارند. در مجموع بین ناوچه و ناوشکن تفاوت قیمت چند برابری وجود ندارد. قیمت اصلی این شناورها هم مربوط به الکترونیک آنهاست. مثلا در روسیه و چین ناوچه هایی هستند که ۱۵۰ الی ۳۰۰ میلیون دلار قیمت دارند که دلیل آن این است که الکترونیک بسیار ضعیفتری دارند. به عنوان مثال راداری مثل رادار اسمارت ال و ایپار بر روی آنها نصب نیست.

 • خیلی از نظر ظاهر شبیه ماکت پروژه لقمان است وآیا میتوان در چیدمان تسلیحاتاز این الگو استفاده کرد و همانطور که در پروژه موچ از کمک ایتالیا کمک گرفته شد از آلمانها کمک گرفت و میتوان از این فریگیت خریداری کرد

 • ایا این ناوچه احتیاج به سامانه ای مثل فالانکس یا گول کیپر نداره و همون موشک ریم ۱۱۶ برای دفاع ضد موشک کافی هست؟

  • ضعف نیست. اتفاقا اونیکس یکی از بهترین و مرگبارترین و قدرتمندترین موشکهای ضدکشتی جهان است و دفاع در برابر آن برای نیروی دریایی بسیاری کشورها غیرممکن است. حتی نیروی دریایی کشورهایی مثل چین و هند و روسیه هم در عمل سلاح موثری برای دفاع در برابر اونیکس ندارند. به این معنی که اگر کشوری با استفاده از موشک اونیکس به نیروی دریایی چین حمله کنه ، نیروی دریایی چین نمی تونه در برابر اون دفاع موثری انجام بده. در حالیکه آمریکا و کشورهای غرب اروپا تسلیحات موثری برای دفاع در برابر اونیکس دارند. مثلا موشک ESSM و یا RIM-116 . این موشک ها برای درگیری با اهداف با سرعت چند برابر سرعت صوت طراحی شده اند. اما حتی با این تسلیحات هم دفاع در برابر اونیکس واقعا کار دشواریه. 

   • آقای محمدی اتفاقا هندی ها برای دفاع در برابر موشک اونیکس موشک باراک ۸ را دارند وچینی ها سامانه HHQ-9 و HQ-16 در یا پایه رو در مقابل اونیکس دارند و و روس هاهمسامانه S-300F و S-300FM رو دارند که هرکدام به ترتیب میتوانند با اهدافی با سرعت ۴ ماخ و ۸ماخ درگیر شوند . واقعیت این هست که با پیشرفت سامانه های پدافندی منهدم کردن یک موشک ضدکشتی با سرعت ۲٫۵ الی ۴ ماخ کار بسیار سختینیست . حتی موشکی مثل صیاد۲ خودمون هم توان درگیری با اهدافی با سرعت چند برابر سرعت صوت مانند موشک های کروز سوپر سونیک و هایپر سونیک و همچنین موشک های بالستیک تاکتیکی مانند اسکندر درگیر شوند .

    • نویسنده

     سلام سرعت اصلا ملاک نیست دقت مهم است مگه سام ۲ و ۳ هم روی کاغذ میتونن با اهدافی با سرعت دو ماخ درگیر شوند پس باید آنها را روی ناو نصب کرد؟ دقت آتش مهم است که به سامانه هدایت و الکترونیک مربوط است و نه سرعت

 • سلام جناب آقای تارخ آیا درباره ی ناوهواپیمابر جرالد آر فورد کلاس مقاله می نویسید؟

 • با سلام به آقای محمدی شما گفتین رادار اسمارت از فاصله ۴۰۰ کیلومتری و در ارتفاع ۶ کیلومتری یک جنگنده رو کشف میکنه حالا اگر جنگنده در ارتفاع ۵ یا ۶ متری سح آب پرواز کنه از چه فاصله ای کشف میشه؟

  • نویسنده

   سلام خوب ارتفاع کاشه یابد برد نیز کاهش می یادب ولی چقدرش بستگی به ارتفاع پروازی دار ولی در نهایت با چنین رادار از برد ۷۰ تا ۱۰۰ کیلومتری کشف میشه

 • آقای تارخ چندسال پیش خبری شنیدم که آلمان به آفریقای ناو رادارگریز فروخته میشه بگید اون ناو از چه کلاسی بود

 • سلام استاد خدا قوت  بعد از انتشار مقایسه ارتش دو کره فرموده بودین داستان مورد هدف قرار گرفتن شناور کره جنوبی توسط کره شمالی رو در کانال تلگرام قرار میدین …

 • یک سوال با این حساب که توی این مقاله گفته شد کلاس موج ایران حتی ناوچه همب بحساب نمیاد

  • مسخره نکن هر کسی باید از یه جایی شروع کنه ما هم از جماران شروع کردیم

  • با عرض سلام خدمت جناب آقای تارخ عزیز و جناب آقای علی محمدی جهت مقاله زیباشون و هم همچنین کاربرای محترمدوست محترم چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است ضعف های روسیه دیگر نیازی به گفتن ایشان یا شخص دیگری ندارد انسان اگر کمی سواد داشته باشد و ایضا اطلاعات نظامی با چاشنی مطالعه ضعفهای روسیه مثل روز روشن است البته اگر کمی سواد داشته باشد در حقیقت اتحاد جماهیر شوروی هم که روسیه حتی سایه کمرنگی از قدرت نظامی را ندارد هیچگاه در حد و اندازه آمریکا و ناتو نبود و در بعد نیروی دریایی اصلا حرفی برای گفتن نداشت وقدرتش محدود به یکسری قایق موتوری تندرو و ناوچه های سبک بود در نیروی هوایی هم همیشه یک نسل از آمریکا عقب تر بود و زمانیکه آمریکا از فانتوم نسل سوم بهره میبرد شوروی میگ ۲۱و زمانیکه آمریکا اف۱۴و۱۵و۱۶را عملیاتی کرد شوروی از میگ ۲۳استفاده میکرد فقط انصافا در نیروی زمینی با غرب برابری میکرد و فقط شوروی به مدد زرادخانه اتمی خود ایجاد بازدارندگی در مقابل غرب کردو نه نیروی متعارف نمودریشه ضعف روسیه به بودجه ۵۰میلیاردیش در مقابل بیش از ۶۰۰میلیارد آمریکا برمیگردد دوست گرامی هر کشوری که به استراتژی تولید موشک های رنگارنگ رو آورد هدفش جبران ضعفهای نظامیش میباشد شما در جاهایی که اوج نقطه قوت روسیه هست تازه با آمریکا برابر است البته با کمی ارفاق مثل پدافند موشکی جز این بخش شما فقط یک بخش دیگر را نام ببرید که روسیه با غرب برابر باشد حالا برتری پیشکش دوست گرامی نیروی دریایی روسیه از کهنگی به فسیل تبدیل شده و جز یکسری ناوچه های متوسط و سبک بویان تولید زمان روسیه میباشن مابقی ناوشکنها و شناورهای سنگین تولید زمان شوروی و از رده خارج هستن و این کشور حتی پول اوراق کردن آنها را ندارد در نیروی هوایی در حالیکه جنگنده های رادار گریزی مثل اف ۱۱۷در آمریکا بازنشسته شده و اف۲۲هم در شرف از خدمت خارج شده تاریخ تولید پاکفا مثل تاریخ قرعه کشی جوایز بانکهای خودمون هی تمدید میشه و به آینده موکول میشه 

   • ممنونم از شما. به نکات جالبی اشاره کردید. فقط اجازه بدهید یک نکته را هم بنده تشریح کنم. این حرف بسیار شنیده میشود که روسیه در زمینه پدآفند از غرب جلوتر است. این حرف کاملا اشتباه است. اگرروسیه اس ۳۰۰ و اس ۴۰۰ میسازد ولی غرب پاتریوت ، این مساله به آنجایی بازمیگردد که غرب بر روی زمین اصلا تهدیدی ندارد که نیازمند ساخت پدآفندهای دوربرد و پیچیده ای مثل اس ۴۰۰ باشد. هر کشوریمتناسب با سطح تهدیداتش اقدام به طراحی و ساخت تسلیحات میکند. اگر روسیه اس ۳۰۰ و اس ۴۰۰ و در آینده اس ۵۰۰ میسازد ، دلیل آن این است که نیروی هوایی اش بسیار از غرب و ناتو ضعیفتر است. پس روسیه برای جبران این ضعفش باید چنین سامانه های پدآفندی بسازد تا ضعف هوایی اش را جبران کند. برای اینکه بدانید نیروی هوایی روسیه چقدر از غرب عقبتر است ، چند مثال میزنم. تعداد جنگنده های اف ۱۶ که در نیروی هوایی آمریکا عملیاتیست ، از تمام جنگنده های نیروی هوایی و دریایی روسیه بیشتر است. تعداد جنگنده های نسل پنجم آمریکا از تعداد جنگنده های نسل چهار پلاس روسیه هم بیشتر است. بیش از ۹۰ درصد جنگنده های روسیه با رادارهای قدیمی پالس داپلر و الکترونیک قدیمی و بازمانده از جنگ سرد پرواز میکنند. در حالیکه تا سال ۲۰۲۰ تقریبا بیش از ۸۰ درصد جنگنده های آمریکا به رادار آرایه فازی فعال مجهز خواهند شد. آمریکا آواکسی مثل سنتری دارد که از رادار آرایه فازی فعال استفاده میکند. وقتی جنگنده ای از پشتیبانی سنتری استفاده میکند ، دقیقا مثل این است که خود مجهز به چنین راداری است. حال روسیه با چنین نیروی هوایی فرسوده ای و غرب با آن چنان نیروی هوایی قدرتمندی ، آیا به نظر شما نیروی هوایی روسیه اصلا تهدیدی برای غرب به شمار میرود که غرب نیازمند ساخت سامانه هایی مثل اس ۴۰۰ و پنتسر و تور و بوک باشند؟ پس اولا اینکه روسیه چنین پدآفندی میسازد ، دلیلش جلوتر بودن روسیه در زمینه پدآفندی نیست. بلکه دلیلش ضعف نیروی هوایی روسیه و قدرت نیروی هوایی غرب است. و اینکه چرا غربی ها پانتسیر و اس ۴۰۰ نمیسازند ، دلیلش این است که اصلا نیازی به آن ندارند. چون اصلا تهدیدی در این حد ندارند. والا خیلی راحت میتونند پدآفندهایی به مراتب بهتر از پانتسیر و بوک و تور و اس ۳۰۰ و اس ۴۰۰ بسازند. ضمن اینکه غرب در زمینه پدآفند و رادار هم (برخلاف ذهنیت اکثر کاربران اینترنت) از روسیه جلوتر است. شما نگاهی به سامانه پدآفندی PAAMS که بر روی ناوشکن های کلاس تایپ ۴۵ انگلستان نصب شده اند بیاندازید. نگاهی به سامانه مدیریتی ایجس که بر روی رزمناوها و ناوشکنهای آمریکایی نصب شده اند ، بیاندازید. همچنین سامانه های دفاع نزدیک این ناوها. کاملا واضح و روشن است که پدآفندهای دریاپایه غرب چه از نظر فنی و چه از نظر تکنولوژیکی برتر از پدآفند روسیه است و سامانه های پامز و ایجس و rim-116 و فالانکس کاملا برتر از اس ۳۰۰ و اس ۴۰۰ و تور ام و پانتسیر هستند. راستی روسیه با آنکه از چند جهت تهدید بالستیک داره ، سامانه ای مشابه  thaad چی ساخته؟ موشکی مشابه سیم ۳ چی ساخته؟ پس همانطور که دیدید روسیه حتی در زمینه پدآفند هم از غرب جلوتر نیست.

 • خدا قوت جناب تارخرادارهایی که بر روی کشتی های جنگی هست ازناوهای هواپیمابر بگیرید تا ناوچه هایی مثل همین  در چه فاصله ای میتوانند یک جنگنده نسل ۵ روکشف کنند؟پنهانکاری جنگنده چقدردر برابر رادارها اینها قدرت داره؟کشورهای غربی که متحد آمریکا هستند آیا فن آوری وتسلیحاتی دارند که دراختیار آمریکا قرار ندهند یا کلا آمریکا از همه چیز اونها خبر داره؟ برعکس خودش که چیزهای سری و مخفی داره؟باز هم تشکر فراوان از سایت خوبتون و وقتی که برای جواب گویی به سوالات میزارید

  • نویسنده

   سلام تقریبا تمامی رادارها مدرن توان کشف پنهانکارهارو دارن فقط مسئله فاصله کشف است مثلا در برد ۲۰ کیلومتری کشف بشه دیگه فایده ای نداره
   معمولا چیزی از امریکاها پوشیده نیست زیرا بسیاری از این فناوریها را مستقیم و یا غیر مستقیم با همکاری امریکا طراحی کردن البته موارد سری نیز وجود دارد

 • با سپاس از مطالب ارزنده سایت از تعداد تولیدی و یا سفارش شده و کشور های خریدار اطلاعات بدین