گرداوری:رضاکیانی موحد

در طی تجاوز نظامی اسرائیل به لبنان در سال ۱۹۸۲، نیروی هوایی این کشور تصمیم گرفت تا موشکهای سام سوری را ،که در دره بقاع موضع گرفته بودند، از سر راه خود بردارد. عملیاتی که صورت گرفت به صورت خیره کننده ای موفقیت آمیز بود. برای اولین بار در تاریخ جنگهای مدرن یک نیروی هوایی غربی توانسته بود تمامی شبکه ضد هوایی ساخت روسیه را نابود کند. به علاوه، نیروی هوایی سوریه تعداد زیادی از پرنده هایش را در طی این عملیات از دست داد.

پیش زمینه؛ شکست در جنگ یوم کیپور

ارتش مصر برای زمینه سازی تهاجم به خط دفاع بارلو و بازپسگیری صحرای سینا با یک تهدید کاملا جدی مواجه بود؛ نیروی هوایی قدرتمند اسرائیل. نیروی هوایی اسرائیل در طی جنگ ۶ روزه با ضربه سنگینی که به اعراب وارد کرد سبب شد تا اسرائیل در یک هجوم برق آسا به پیروزی برسد. مصری ها می دانستند که اگر ابتکار عمل را از دست نیروی هوایی اسرائیل خارج نکنند دوباره مجبور به تحمل ضربه ای دیگر خواهند بود. بنابر این، آنها در فاصله بین سالهای ۱۹۶۷ تا ۱۹۷۳ بر روی تقویت شبکه دفاع هوایی خود سرمایه گذاری هنگفتی کردند و زمانی که شیپور جنگ نواخته شد نیروی دفاع هوایی مصر ۲۰ سایت متحرک سام-۶، ۷۰ سایت سام-۲، ۶۵ سایت سام-۳، ۳۰۰۰ تیر موشک دوش پرتاب سام-۷ و بیش از ۲۵۰۰ قبضه توپ ضدهوایی را در خدمت داشت. همین شبکه ضدهوایی در روز اول جنگ ضربه سختی به نیروی هوایی اسرائیل وارد کردند و ۵۰ فروند هواپیمای اسرائیل را ساقط کردند. ضعف پشتیبانی هوایی سبب شد تا مصری ها به سرعت در مواضع دفاعی اسرائیل نفوذ کنند تا خط نفوذناپذیر بارلو در بهت و حیرت جهانیان در عرض چند روز سقوط کند. عزر وایزمن ،فرمانده سابق ارتش اسرائیل، در روز ۱۴ اکتبر گفت:”بال جنگنده ها توسط موشکهای سام چیده شد.”

درسی که نیروی هوایی اسرائیل از این شکست گرفت آن بود که برای هر عملیات نظامی در آینده باید ابتدا تهدید موشکهای سام را برطرف کند. صنایع نظامی اسرائیل دست بکار شدند تا با همکاری ارتش این کشور راهکاری برای سرکوب دفاع هوایی اعراب بیابند.

در روز ۲۸ می ۱۹۸۰ اسرائیلی ها توانستند دو سایت سام-۹ ارتش لبنان را در نزدیک صیدا با موشکهای هدایت شونده هدف قراردهند. رسانه های اسرائیلی با خوشحالی این حمله را خط پایانی بر توفق سامها اعلام کردند اما فرمانده نیروی هوایی اسرائیل ،دیوید ایوری، این نتیجه گیری را زودباورانه خواند و ادعا کرد که سام-۹ از نظر فنی برتری خاصی نسبت به نسلهای قبل از خود ندارد. نخست وزیر وقت اسرائیل ،مناخیم بگین، اعلام کرد که اسرائیل می تواند در عرض ۲ ساعت تمام موشکهای سام دشمن را از کار بیاندازد ولی ایوری از تأیید این ادعا سرباززد.

بحران موشکی

در روز ۲۸ آوریل ۱۹۸۱ جنگنده های اف-۱۶ اسرائیلی دو فروند هلیکوپتر سوری را بر فراز لبنان ساقط کردند. سوریه پاسخ این حرکت اسرائیل را با مستقر کردن موشکهای سام در دره بقاع لبنان داد. موشکها سام به خودی خود تهدید جدیدی نبودند. سوریه قبلا هم در مرز لبنان-اسرائیل چند آتشبار سام برپا کرده بود. اما این بار مسئله پیچیده تر شده بود. از یکسو توانایی بازدارندگی اسرائیل با این موشکهای سام جدید زیر سوال رفته بود و از سوی دیگر یک حمله به لبنان ممکن بود که به رویارویی نظامی با سوریه ختم شود. اسرائیلی ها تصمیم گرفتند با یک حمله پیشگیرانه به استقبال سوریه بروند ولی بدشدن وضعیت هوا در روز حمله ،۳۰ آوریل، آنها را منصرف کرد. زمانی که هوا بهتر شد اولویت نیروی هوایی اسرائیل عوض شده بود؛ حمله به رآکتور هسته ای عراق. فشار آمریکا نیز سبب شد تا اسرائیل برنامه حمله به سایتهای موشکی سوریه در بقاع را موقتا کنار گذارد. تهاجم پیشگیرانه به سایتهای سوری عملیات “آبدزدک” نام گرفت و به بایگانی سپرده شد.
در روز ۱۴ دسامبر کنشت قانونی را تصویب کرد که بلندی های جولان را ضمیمه خاک اسرائیل می کرد. حافظ اسد در واکنش تصمیم به اقدام نظامی گرفت اما حقیقت این بود که نیروهای نظامی او در شرایط آرمانی برای جنگ نبودند. ۶ روز بعد کابینه اسرائیل به دعوت شارون ،وزیر دفاع، و رافائل ایتان ،رئیس ستاد مشترک، گرد هم آمدند تا برای حمله به لبنان برنامه ریزی کنند. بگین با این تصمیم موافق بود اما دیگراعضای کابینه با طرح حمله به لبنان مخالفت کردند و بگین این طرح را از دستور خارج کرد.

.

آمادی سازی

در روز ۸ ژوئن ۱۹۸۲ و در حالیکه سربازان اسرائیلی به سوی جزین پیشروی می کردند، بگین قسمتی از نطق خود در کنشت را خطاب به سوری ها بیان کرد و آنها را از دخالت در جنگ لبنان بازداشت. “یکبار دیگر می گویم که ما علاقه ای به جنگ با سوریه نداریم. من از همین جا به پرزیدنت اسد اعلام می کنم که به سربازانش بگوید کاری به کار سربازان اسرائیلی نداشته باشند تا برای آنها اتفاق بدی نیافتد. ما امیدواریم برخوردی با ارتش سوریه نداشته باشیم. اگر به ۴۰ کیلومتری مرز برسیم عملیات نظامی پایان می یابد. من مستقیما به رئیس جمهور سوریه پیام می دهم. او می داند که چگونه به قرارها احترام بگذارد. او با ما یک قرارداد آتش بس امضا کرد و به آن وفادار بود. او جلوی حرکات تروریستی را گرفت. اگر او به این آتش بس در هم لبنان عمل کند هیچ یک از سربازان سوری آسیب نخواهند دید.”

همان شب شارون به اعضای ستاد فرماندهی شمال گفت: “ما مطمئن هستیم که در برابر سوریه قرارخواهیم گرفت” و استدلال کرد که بهتر است عمیق تر در لبنان نفوذ کنند. در ساعت ۱۱ شب اسرائیلی ها وارد عین زحله شدند و ناچار شدند برای بازکردن راهشان با یک لشکر زرهی سوریه ،که در آنجا موضع گرفته بود، وارد جنگ شوند. یکوتیل آدام ،رئیس وقت موساد، از این نگران بود که کابینه در جریان کلی جنگ و اهداف آن قرارنگرفته باشد. به هرحال، شارون به امیر دروری ،فرمانده ستاد شمال، فرمان داد تا وارد دره بقاع شود. همزمان ، ایوری فهمید که پهپادهای اسرائیلی رد ۶ پرتابگر متحرک سام-۶ دیگر را گرفته اند که از جولان به سمت بقاع حرکت می کنند. اسرائیلی ها این حرکت را یک حرکت دفاعی برای دفاع از دمشق ارزیابی کردند ، ونه تلافی حمله اسرائیل به لبنان، و همین تحلیل سبب شد تا ایوری تشویق شود تا هرچه زودتر به سایتهای موشکی سوریه حمله کند. ظاهرا سوریه موشکهایش را به نحوی آرایش داده بود تا بیشتر جلوی حرکت احتمالی اسرائیل به سمت دمشق را سدکنند تا نفوذ اسرائیل به سمت بیروت را.

فردای آن روز، شارون در جلسه کابینه بیان کرد که سوریه لشکر سوم زرهی خود را به سمت جنوب حرکت داده است. دروری مخالف حمله به سوریها بود و آن را حرکتی غیرضروری تشخیص می داد. ایتان موضعی دوپهلو داشت و ادعا می کرد که باید با یک حمله محدود به سوریها به آنها پیام داد که بیشتر از این دخالت نکنند. وزیر مخابرات ، مردخای زیپوری، ادعاکرد که شارون از نقشه اولیه عملیات ،پیشروی ۴۰ کیلومتری به داخل خاک لبنان، تجاوز کرده است. شارون گفت که ۴۰ کیلومتر را از شمالی ترین نقطه اسرائیل در متولا اندازه گیری کرده و سایتهای موشکی سوریه را تهدیدی بر علیه نیروهای اسرائیل در عین زحله اعلام کرد. یوسف بورگ ،وزیر کشور، اشاره کرد که بر خلاف خواست کابینه درگیری با سوریها قریب الوقوع است و حمله به سایتهای موشکی سوریه به یک جنگ سراسری با سوریه ختم خواهدشد. شارون به فشاری که سربازان را در جبهه آسیب پذیر کرده بود تأکید کرد. بگین رو به رئیس ستاد ایوری ،آموس امیر، کرد و از وی پرسید در صورت حمله تلفات اسرائیل چقدر خواهد بود؟ امیر جواب داد: “من نمی توانم بدون تلفات بودن در این عملیات را تضمین کنم اما تلفاتمان خیلی کم خواهد بود”. عملیات آبدزدک دوباره در دستور کار قرارگرفت.

نبرد

صبح روز نهم ژوئن هواپیماهای اسرائیل در آسمان لبنان در سه سطح جداگانه پرواز می کردند. کفیرها و اسکای هاوک ها در طول خط ساحلی از صیدا به بیروت عملیات پشتیبانی هوایی نزدیک انجام می دادند و به مواضع سازمان آزادی بخش فلسطین یورش می بردند. در ارتفاع ۱۰۰۰۰ پایی تعدادی جنگنده حلقه زده بودند و منتظر فرمان بودند. بالاتر از همه آواکس های ئی-۲سی ساخت آمریکا کنترل فضای منطقه را در دست داشتند و فعالیتها را هماهنگ می کردند. قرار بود که اولین حمله هوایی به رادارهای سوری ،که در بالای کوه باروخ نصب شده بودند، انجام شود. سایتهای موشکی سوریه ترکیبی از موشکهای سام-۲، سام-۳ و سام-۶ بودند.
در ساعت ۱۰ صبح به ایوری چراغ سبز داده شد اما او حمله را تا ساعت ۲ بعد از ظهر به تأخیر انداخت. در ساعت ۱:۳۰ ایتان به ایوری فرمان حمله داد و هواپیماهای اسرائیلی به هوا برخواستند. اولین موج حمله از ۹۶ فروند اف-۱۵ و اف-۱۶ و موج دوم ،که باید در ساعت ۳:۵۰ به موشکهای سام حمله می کرد، از ۹۲ فروند هواپیما تشکیل شده بود. زمانی که حمله شروع شد سوریه به هواپیماهایش ،که در حال گشت بودند، دستور داد تا به پایگاه هایشان برگشته و فرود بیایند. فرماندهان نیروی هوایی سوریه گمان می کردند که اسرائیل جنگنده هایش را به یک عملیات گسترده آتش به دلخواه فرستاده است و هر هواگردی را سرنگون می کند. آنها توانایی سایتهای موشکی شان را آنقدر بالا می دانستند که گمان می کردند تنها با اتکا به موشکهای سام می توانند جلوی پیشروی جنگنده های اسرائیلی را بگیرند و به جنگنده هایش نیازی ندارند.

هواپیماهای اسرائیلی برای اختلال در رادارهای سوری از غلافهای جنگ الکترونیکی استفاده می کردند. سرفرماندهی ارتش اسرائیل در تل آویو برای ایوری یک تصویر همزمان از وضعیت نبرد فراهم کرده بود. آواکسها تمام اطلاعاتشان از صحنه را به سرفرماندهی ارسال می کردند. یک اسکادارن پهپاد شناسایی تادیران ماستیف دست کم دو پرنده در حال پرواز داشتند که اطلاعات موقعیت موشکهای سام را گزارش می کردند. یک ارتباط دو طرفه صوتی بین ایوری و خلبانها به او اجازه می داد تا نبرد را شخصا هدایت کند.

اولین حرکت اسرائیل پرواز ماستیف ها بود که سبب می شد سام های سوری مجبور شوند رادارهای خود را روشن کنند. سوریها باور کردند که توسط تعداد زیادی هواپیما مورد حمله قرارگرفته اند. زمانی که ماستیف ها توسط رادارهای سوری رهگیری شدند سیگنالهای ارسال شده توسط آنها به پهپادهای اسکات ،که خارج از برد موشکهای سام پرواز می کردند، رله می شد و از آنجا سیگنالها به آواکسها مخابره می شدند. این اطلاعات توسط ئی-۲سی و یک فروند بوئینگ۷۰۷ مجهز به تجهیزات جنگ الکترونیک تجزیه و تحلیل می شد. پس از اینکه سایتهای موشکی سوری پهپادها را نشانه می گرفتند اف-۱۵ها و اف-۱۶ ها باید امنیت آسمان نبرد را تأمین می کردند تا فانتوم های اسرائیلی بتوانند با موشکهای ضدتشعشع آ.جی.ام-۷۸ و آ.جی.ام-۴۵ به سایتهای موشکی سوریه حمله کنند. سوریها گزارش کردند که ۵۷ تیر موشک سام-۶ را بدون حتی یک شکار موفق شلیک کردند.
بعدها ایتان گفت:” من از دید عملیاتی می توانم بگویم که سالها قبل ازاین عملیات ما از پهپادهای کوچک استفاده می کردیم و مواضع موشکی سوریه را شناسایی کرده بودیم. همچنین ما به برتری الکترونیکی دست یافته بودیم که می توانستیم رادارهای سوری را کور کنیم یا از کار بیاندازیم. ما آنها را بی اثر کردیم تا ایمنی پروازهایمان را تأمین کنیم.” حقیقت این است که اسرائیل ماکتی از سایتهای سوری در صحرای نقب ساخته بود و خلبانهای اسرائیلی عملیات آبدزدک را بارها در آن منطقه شبیه سازی کرده بودند.
سوریه حمله اسرائیل را با به پرواز در آوردن ۱۰۰ فروند جنگنده پاسخ گفت. اولین هواپیماهای سوری که به دفاع برخواستند تعدادی میگ-۲۱، میگ-۲۳ و سوخو-۲۰ بودند. این هواپیماها برای جنگیدن به اطلاعات پایگاه های زمینی وابسته بودند. رهگیرهای سوری از موج وی.اچ.اف استفاده می کردند و امیدوار بودند تا ارتباطشان را با پستهای فرماندهی خود از دست ندهند. دستگاه های جنگ الکترونیک اسرائیل ارتباطات میگهای سوری را از پستهای کنترل زمینی قطع و آنها را در برابر حملات اف-۱۵ ها و اف-۱۶ های اسرائیلی ،که توسط آواکس هدایت می شدند، آسیب پذیرکردند.

اسرائیل قبلا پهپادهایش را بر فراز ۳ فرودگاه اصلی نیروی هوایی سوریه مستقر کرده بود و آنها زمان و موقعیت برخواستن جنگنده های سوری را گزارش می کردند. این اطلاعات به آواکسهای اسرائیلی می رسید. اسرائیلی ها می دانستند که دستگاه های اخطاردهنده نصب شده بر روی میگها فقط حمله از پشت و جلو را اعلام می کنند و اگر موشکی از پهلو،پایین یا بالا به آنها شلیک شود خلبان میگ اخطاری دریافت نمی کند. آواکسها جنگنده های اسرائیلی را به موقعیتی هدایت کردند که آنها بتوانند از پهلو به میگهایی که از روی باند برمی خواستند حمله کنند. چون دستگاه های مخابراتی پستهای کنترل زمینی توسط اسرائیلی ها مختل شده بود آنها نمی توانستند به خلبانهایشان هیچ اخطاری بدهند. ایتان درباره پاسخ سوریه به عملیات آبدزدک گفت:” اولین واکنش سوریه در پاسخ به حمله به سایتهای موشکی به پرواز درآوردن هواپیماهای اسکرمبل بود… هر هواپیمایی که از یک خط فرضی عبور کرد و به سمت نیروهای ما به پرواز درآمد ساقط شد. این خط فرضی برد موشکهای سام داخل خاک سوریه بود. آنها هرچه که توانستند انجام دادند و بعد سرجایشان نشستند.”

با آغازشب، سوریه ۲۹ جنگنده و ۱۷ سایت موشکی اش را از دست داده بود. اسرائیل هیچ تلفاتی نداشت. در ساعت ۴ بعد از ظهر اسرائیل عملیاتش را متوقف کرد.

پس از نبرد

همان شب نیروی زمینی اسرائیل تیپ ۴۷ زرهی سوریه را در بعلبلک شکست داد و فردا صبح نیز ۶ سایت موشکی دیگر را نابودکرد. ۲ سایت از روز قبل باقی مانده بود و ۴ سایت دیگر همان شب توسط سوریه به داخل دره بقاع وارد شده بودند. مصطفی طلاس ،وزیر دفاع وقت سوریه، به حافظ اسد گفت که “جنگنده های سوریه منسوخ و موشکهای ضدهوای اش بلااستفاده هستند و بدون پوشش هوایی امکان جنگ زمینی هم وجود ندارد.”

شارون بعدها گفت:”اگر ما با پیشروی سوریه مدارا می کردیم ۶۰۰ دستگاه تانک آنها تحت پوشش موشکهای ضدهوایی قرار می گرفتند و موشکهای سوری هواپیماهای ما را شکار می کردند. چاره ای دیگر جز نابودی موشکهای سام سوری نداشتیم.” او این عملیات را نقطه عطف جنگ دانست.

در روز چهارشنبه اسد طلاس را به مسکو فرستاد تا یک چتر موشکی کامل از روسها بگیرد. روسها با درخواست سوریه مخالفت کردند اما تعداد زیادی تجهیزات جنگی در فرودگاه هایشان جمع کردند تا به سوریه بفرستند. آنها مارشال پاول استپانویچ کوتاخوف را به سوریه فرستادند تا ببیند که بر سر سامهای سوریه چه آمده است. روسها می ترسیدند که ناتو از همین روش برای حمله به سایتهای موشکی شرق اروپا استفاده کند. در روز نهم ژوئن اسد با فیلیپ حبیب ،میانجی دولت آمریکا، ملاقات کرد و پیشنهادات او را رد کرد. او گفت که برای رسیدن به آتش بس اول باید اسرائیل نیروهایش را کاملا از لبنان خارج کند. رونالد ریگان شخصا به بگین و اسد تلفن کرد تا توافق آنها را برای یک آتش بس در ساعت ۶ صبح روز دهم ژوئن جلب کند. تا ظهر جمعه ،که آتش بس برقرار شد، اسرائیل توانسته بود ۸۲ فروند جنگنده سوری را بدون تلفات در رزم هوایی ساقط کند. یک سال بعد آمریکا سپهبد جان چین ،رئیس برنامه ریز و عملیات ستادمشترک، را به اسرائیل فرستاد تا درسهای عملیات آبدزدک را فرابگیرد.

در سال ۱۹۹۱ ایوری یک ژنرال چک را ملاقات کرد که در سال ۱۹۸۲ مأمور به خدمت در مسکو بوده است. او به ایوری یادآوری کرد که این عملیات به روسها ثابت کرد که تکنولوژی غربی از تکنولوژی آنها خیلی برتر است و از نظر او ضربه ای که در بقاع وارد شد انگیزه ای در جهت اصلاحات گورباچف شد.

76+

کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

 • avatar
 • avatar
 • avatar
 • avatar
 • avatar

درباره

205 دیدگاه

 • سلامبزرگترین مشکل ارتش سوریهنه تجهیزات که وابستگیمطلق با خاندان اسد بود کسی میتونست به درجه هلی بالاینژامی برسه که چاکری خودش بهاسدها رو ثابت کرده باشه حتی در جنگداخلی این کشور هم اگه کمک هایایران و روسیه نبود چن سال پیش بشوراز پادر آمده بود چنین ارتشی هیچ وقت نمیتونه از تکنولوژی ایکه داره بطور کامل استفاده بکنهبخصوص وقتی در موضع ضعف قرار داشته باشه و بدون شکاگه این عامل نبود اون شکست فضاعتبار رز مقابل اسراییل نصیبش نمیشد

 • سلام آقای تارخ، در زمان جنگ ۳۳ روزه چرا ارتش لبنان در کنار حزب الله با اسرائیل نجنگید؟

 • سلام اقای تارخ …در مورد داستان اسراییل و عربها باید گفت اسراییل نمونه یک کشور خودساخته و با تجربه در زمینه جنگه ….گو اینکه پشتیبانی امریکا هم در این دست بالا داشتنش بی تاثیر نیست …ولی یادتون باشه. که عراق هم در طول چنگ مورد حمایت همه جانبه شوروی و فرانسه قرار داشت ولی واقعا راندمان توفیقش در جنگ خیلی بالا نبود . این که مشرق و تسنیم چی میگن در مورد اسراییل و حزب الله با چیزی که در واقعیت هست فاصله ای اشکار داره ..شما نمیتونید یه نیروی شبه نظامی .( گیرم که کاملا تظامی) که تحت لوای دولت و کشور خودش نیست رو با یه ارتش کاملا مجهز مقایسه کنید …برای اسراییل و اکثر کشورهای دنیا ..جنگ و نظامی گری از قانون و قاعده هزینه _ فایده تبعیت میکنه ..ولی برای ما انگار اینجور نیست ِِ!!! برای همین هم اسراییل تمایلی به هزینه کرد بیش از چیزی که داره می کنه در برابر حزب الله نیست …بماند که به نظر من حزب الله در تامین منافع اسراییل نقش پررنگی داره !

  • استاد واقعاً اونطور که یه عده و آقا افشین میگن واندمان عراق در جنگ با ما پایین بود و راندمان ما خیلی بالا ؟؟

   • از راندمان که بگزیم..امروز جنگ خودش اقتصادی دارد طرف هزینه میکند باید چیزی به دست بیاورد خوب عراق به دنبال به دست اوردن فضای بیشتر ، مرز بیشتر با خلیج فارس و نفت بیشتر بود ولی ما برای دفاع میجنگیدیم و حفظ منابع

   • آقای تارخ حالا فارغ از بحث راندمان،بنظر شما در قیاسی که ایشون کردند(امریکا و شوروی و فرانسه بعنوان حامیان اسرائیل و عراق در جنگ با اعراب و ایران) بنظر شما آیا سیاست این قدرتهای جهانی هم در این کشمکشها یکسان بوده؟ یعنی اهمیت و نقشی که عراق برای شوروی و فرانسه داشته را اسرائیل برای امریکا داشته است و سیاستهای حمایتیشان در یک سطح بوده؟

    • بدون شک هرگز عراف اهمیت اسرائیل نداشت و همایت از شوروی از عراق نه جنبه ایدولوژی بلکه بیشتر سر بازار تسلیحاتی بود . در اوائل جنگ شوروی به عراق سلاح نمیداد زیرا میخواست ببیند حکومت جدید در ایران ایا به طرف شوروی میرود و یا نه ..شوروی دوست و متحد میخواست حالت ایران و عراقش فرقی نداشت ولی اسرائیل برای غرب خیلی مهم تر از این حرفها است

 • درود و سپاس بر جناب آقای تارخ و همکاران سایت جنگاوران.من جدا از مقالات خوب و بسیار جذاب سایت شما مشتری پروپا قرص کامنتها هم هستم!یک کلاس جامعه شناسی تمام عیار و حتی جنبه های روانشناختی و فرهنگی هم داره.این از ویژگیهای موفقیت در رسانه است و صد البته مفید برای ارتقاء فکری جوامعی است که متأسفانه انحصار رسانه را دامن میزنن و از اشتراک تفکر بی آلایش و دارای “عقل سلیم” هراس دارند.یک نمونه موردی ؛ ظلم و جفا در حق خلبانان واقعا زبده ارتش در طول جنگ طولانی ۸ ساله که با هیچ مرام و مسلکی این نادیده گرفتن ها قابل توجیه نیست. مثل مرحوم جلیل زندی که تبحر وی همچنان فدای سوء رفتار و ذهنیت مغرضانه زمان خودش تا الان باقیست.برقرار باشید.

 • و ۱۰۰ هزار نفرم کشتین بعدش چی؟؟؟ گندم و برنج شما از کجا می آد ؟ تجهیزات شما از کجا می آد ؟ با ذخایری که دارین بدون حمله کشورهای دیگه چقدر دووم میارین ؟ حالا تصور کنین بعد موشگ پرانی های شما دشمن هم ماسخ بده و نیروگاهها و پتروشیمیهاتون رو بزنه ، سدهای ذخیره آبتون رو بزنه ، گلوله هاتون تمو م بشه و کارخونه ای برای تولید مهمات نداشته باشین ، هواپیماهاتون موشک برای شلیک نداشته باشن ، یک هفته ؟ یک ماه ؟ یک سال ؟ اقتصاد ایران رو از جهان حذف کنین عملا یک ماه بعدش کلی جایگزین میادتنها و تنها مزیت ایران ، ایجاد یک دشمن هستش که باعث میشه سالیانه میلیاردها دلار خرید اسلحه بشه، و یک دلیلی برای حضور کشورهای دیگه در اطراف ایران به هرینه کشورهای میزبان

 • سلام ، متاسفانه خیلی از کسانی که اینجا مظر میدن یا در وبسایتها … جوانانی هستن که در زمان جنگ ایران و عراق یا نبودن یا سنشون خیلی کم بود و فکر میکنن جنگ یعنی تعداد موشکها و هواپیماها …. ، لطفا دوباره دقیقتر دلایل صلح ایران رو با دقت بیشتر بخونین،  جنگ یعنی پشتیبانی ، اقتصاد ، هزینه … الان ایران ۱۰۰۰ تا یا اصلا ۱۰ هزارتا موشک داره و به فرض محال همشونم شلیک کنه به مثلا عربستان یا اسرائل …

 • بسیار متشکرم از مقاله جالب شما.وظیفه سازمانی پدافند هوایی در اصل کاهش خسارات حملات هوایی و ایجاد مزاحمت برای نیروی هوایی دشمن می باشد ولی متاسفانه در اکثر مواقع حتی نمی تواند این وظیفه هم را هم به خوبی اجرا کند چون دارای ضعف های ذاتی است به عنوان مثال به زمین چسبیده و بنابراین محدودیت آن بسیار زیاد است و در اکثر مواقع نمی تواند در برد بالی متوسط عمل کند. در کتاب ویرانی دروازه شرقی که خاطرات یکی از افسران استخبارات ارتش عراق است آمده که جنگنده های ایرانی در ارتفاع متوسط پرواز می کردند و وقتی پدافند عراق روی این هواپیماها شروع به فعالیت الکترونیکی می کرد و بلافصله موشک را روانه هدف می کرد بلافاصله خلبانان ایرانی ارتفاع خود را کم می کردند و هدف از صفحه رادار محو می شد و پرسنل دفاع هوایی عراق تصور می کردند که این هواپیما سرنگون شد بطوریکه وقتی گزارش های دریافتی از این ایستگاه ها در روز اول حمله ایران نشان می داد بیش از هفتصد جنگنده ایرانی توسط پدافند عراق سرنگون شده اند!

 • با تشکر فراوان از استاد عزیز ، جناب کیانی موحد و جناب تارخ گرامی. با آنکه قریب به ۳۵ سال از انجام این عملیات میگذرد ، اما همانطور که در طول این مدت روسها از اینهمه شکست های پی در پی و متعدد تجهیزاتشان در مقابل تکنولوژی غرب ، عبرت گرفته و اقدام به ساخت تجهیزات پیشرفته کرده اند ، به همان نسبت ، بلکه بیشتر از آن نیز روشهای سرکوب سامانه های پدآفندی مدرن روسی نیز در غرب پیشرفت کرده است. این مقاله به نوعی تایید مقاله «روشهای مقابله غرب با پدآفند شرق» نوشته بنده میباشد که در همان زمان که منتشر شد ، به ذائقه خیلی ها خوش نیامد و کامشان را تلخ کرد. همین الان سامانه هایی مثل بوک و پانتسیر که به اعتقاد خیلی ها شکست ناپذیر هستند ، در سوریه در مقابل جنگنده های اسراییلی چکار مثبتی انجام داده اند؟ در جریان عملیات اورچارد در سال ۲۰۰۷ در مجموع ۲۹ دستگاه سامانه شکست ناپذیر و غیرقابل اخلال پانتسیر در سوریه عملیاتی بود. اما دریغ از اینکه این سامانه های غرورآفرین و پیشرفته حتی یک گلوله هم شلیک کنند. 😂😂 زمانی بنده میگفتم که الان غرب به عنوان مثال با بمب های jsow-er که ۵۵۰ کیلومتر برد دارند و بدنه کامپوزیتی دارند و شدیدا هم رادارگریز هستند ، میتواند حتی اس ۴۰۰ را هم سرکوب کرده و از پیش رو بردارد. این حرف من که آسیب پذیری اس ۴۰۰ و ضعف آنرا نشان میداد ، آنچنان به ذائقه عده ای تلخ آمد که گویا به نزدیکانشان اهانت شده بود. گویا انتقاد کردن از اس ۳۰۰ و اس ۴۰۰ از نظر بعضیها بالکل غیرقابل قبوله و این سامانه ها بالکل شکست ناپذیر هستند و نباید کوچکترین ضعفی را برای آن برشمرد. امروزه بهترین و پیچیده ترین سامانه های پدآفندی روسیه هم در برابر موج حملات هوایی برنامه ریزی شده غرب و ناتو کماکان آسیب پذیر است. البته اینطور هم نیست که این قبیل سامانه ها بالکل بدرد نخور باشند و ناتو بتواند براحتی آنها را سرکوب کند. چرا که ناتو برای سرکوب این قبیل سامانه ها قطعا تلفات زیادی را متحمل خواهد شد. اما خب آنگونه هم که عده ای از منابع نظامی (دارای تعلق خاطر به روسیه) و همچنین برخی سایتهای خبری زرد اسطوره سازی میکنند نیز این سامانه ها شکست ناپذیر نیستند. اصولا بهترین و پیچیده ترین پدآفندها هم به تنهایی قادر نخواهند بود که در برابر حملات هوایی گسترده مقاومت کنند. پدآفند در واقع مکمل نیروی هوایی است. 

  • ی سوال اگه اینقدر تجهیزات روسی تو جنگ سرد اشغال و بدردنخور بودن چرا پس تو دوران جنگ سرد امریکاییا دو دستی نصف اروپا و خاورمیانه رو تقدیم اتحاد جماهیر شوروی کرده بودن واقعا تو این کشور هر کی هر چی خوشش میاد میگه اگه ی کم دیگه بریم جلو حتما توقع داری که امریکاییا نفهم بودن که این کارو کردن و حتما شما از اونا بیشتر میدونی بیخیال باو نصف ایران شده مرگ بر امریکا نصف دیگه شم شده مرگ بر روسیه واقعا  ما داریم ب کجا پیش می ریم والا بلا اگه اگه خود محمد خدابیامرز هم زنده بود یا امام تایم ظهور می کرد حتی اونا هم اینقده دشمنی نداشتن با غرب و شرق کشور داره با اسلام ناب و عاشورا و ظهور این جور شعارای مذهبی ب فنا میره

  • البته یه موضوعی ای هم نباید نادیده گرفته بشه سامانه های اس ٣٠٠ یا اس ۴٠٠ موجود در سوریه گویا اختیارشان در دست روس هایت و اونها هم دلیلی نمیبینند با آتش به سمت جنگنده ها یا پهپاد های اسرائیلی مه قصد حمله به آنها رو ندارن برای خودشان دشمن تراشی کنند از طرف دیگر نظام سوریه هم که اختیار برخی سامانه های دیگر از قبیل پانتسیر یا بوک رو داره شاید چون خودش رو در ضعیف ترین موضع در دهه گذشته میبینه نمیخواد دلیل حمله به خودش رو دست اسرائیل بده در ابتدای بحران یه اف ۴ ترکیه که وارد آسمونش شد رو زد نزدیک بود مورد حمله ترکیه قرار بگیره. 

 • سلام متن بودجه ۹۶ نگاه کنید چندتا سوال داشتم داخل بخش دستمزد چیزی ننوشته چون مال سازمان تامین اجتماعی نیرو های مسلح هست پس این بودجه خود ستاد ارتش و سپاه و وزارت دفاع برای چه چیزی هست

 • امریکا با اصل جمهوری اسلامی مشکل نداره با قدرتمند شدن هر دولتی بویژه ایران تو این منطقه مشکل داره اسناد جدید ویکیلیکس رو بخونین تا متوجه شین

  • آمریکا با قدرتمند شدن هر دولتی مشکل نداره با قدرتمند شدن دشمناش که جمهوری اسلامی ایرانه مشکل داره…..از اینا گذشته بار ها حضرت آیت الله خامنه ای فرمودند مسئله ی هسته ای و حقوق بشر و…..بهانه است….آمریکا با اصل نظام جمهوری اسلامی ایران مشکل دارد

 • نبرد دره بقاع چیزی جز ضعف شدید گردان های اطلاعاتی شناسایی نیروی هوایی و پدافندی سوریه نیست توی همین مقاله گفته شده این حمله توی صحرای نقب بارها تمرین شده ولی نیروهای اطلاعات و شناسایی سوری غافل بودندو هشدار لازم و اتخاذ تاکتیک مناسب برای چنین وضعیتی رو پیش بینی نکردند کلا حتما لازم نیست جنگ بکنی بعد تجربه کسب کنی باید همیشه سناریوی بدترین وضعیت رو داشته باشی تا تاکتیک مناسب رو به کار ببری نمونه اش ما تویجنگ با همین موشک های ضد رادار مواجه بودیم ولی با اتخاذ تاکتیک ساده خاموش و روشن کردن رادار بیشتر حملات را خنثی کردیم و یا با استفاده از تاکتیک استتار و فریب جنگنده های دشمن رو تو عملیات والفجر۱۰ از پشت مورد اصابت قرار می دادیم یعنی خوشون هم نی فهمیدند که زیرشون یه سایت پدافندی هستش و یا عملیات کمان۹۹ که طرحش مال زمان شاه بود ولی پیش بینی بدترین وضعیت و غافل گیری نیروی هوایی رو کرد تا با انجام این عملیات جلوی موج های بعدی حملات هوایی عراق رو بگیره

 • آقای تارخ تو سایت های مشرق و برادران نوشته که روسیه یه پهباد ساخته که مخصوص شکار کردن f22 و f35 است!!!واقعا همچین چیزی ساخته؟

  • درود، والا این روسیه با پکفاشم به زور حریف رپتوره تو شرایط یکسان پهباد که جای خود دارد ، در ضمن روسیه پهباد شناسایی درست درمون نداره یهو رفته پهباد شکاری با این قدرتی ساخته!!!!!!

   • با سلام این دوستمون کاملا درست گفتن اسراییل در تولید پهپاد بشدت وابسته به اسراییل هست اونوقت یهو پهپاد شکاری ساخت که بتونه رپتور بزنه ؟خخخ برای چنین کاری پهباد مزکور باید رادار گریز باشه مهمات تاثیر گذار و موثر حمل بکنه در مقابل جنگ الکترونیک کاملا مصونیت داشته و بشدت مقاوم باشه مافوق صوت هم باشه سیستم کنترل مناسب جهت عکس العمل های سریع و لحظهای داشته باشه مداومت پروازی بالا داشته باشه و.‌…..

 • سلام آقای تارخ چرا اون نظرمو نزاشتید چیز بدی نبود که واقعیتی بود که ممکنه واسه ایران پیش بیاد

 • عاقبت کشوری که به روسها اعتماد کنه همینه . واقعیت اینه که تسلیحات روسی نیم قرن از غربیها عقبتره . 

   • استاد خواهش می کنم قدری در مورد پروژه هارپ و نمونه روسی اش بنویسید.آیا افسانه است؟ ایا میتوانند ایران را خشک کنند؟ و همچنین تکنولوژی روسهارابا امریکای ها مقایسه بفرمایید در بعد موشکی و هوایی

    • سلام والا در هارپ حرفهای زیادی میزنند ولی واقعا نمیتوان گفت چقدر درست است ولی من بعدی میدانم اینکه میگویند روی اب هوایی کشورهای دیگر موثر است واقعیت داشته باشد

   • اقای تارخ پس چقدر عقب تره اخه لامصبا هشتاد تا هواپیمارو دست ادم کور میدادن لااقل به یه جایی میزد دو سه تا کشته از طرفش میگرفت اینا هی بلند شدن هی سقوط کردن هی بلند شدن هی سقوط کردن!!!!

 • سلام آقای تارخ نظرتون چیه که صفحه انواع مواد منفجره سایت جنگاوران فیلتر شده؟

   • استاد کمرم شکست :((( حالا دوستان میگفتند چرا قسمت دومش رو نمینویسید. خداییش ذره ای توش آموزش یا سوء برداشت نمیتونست بشه ولی خب اسم مواد منفج… که میاد یکسری گوش ها حساس میشود

   • سلام آقای مسعود رضائی شما بنویسید به این مشکلات هم توجه نکنید این که یه سایت یا صفحه اینچنینی فیلتر بشه بخاطر ذهن منحرف و سوءبرداشت بعضی هاست. ولی در اصل مفید و خوب و علمی هست وجایگاهش بهتر از این حرفاست

 • سلام. به نظر من که وضعیت الان ایران هم مثل همون زمان سوریه است. یه سری جنگنده قدیمی و کم تعداد، نداشتن آواکس، سلاح های تهاجمی انفرادی قدیمی و ناکارآمد، پدافند کم تعداد قدیمی و پراکنده و تانک و توپخانه قدیمی و اس ۳۰۰ هم که هم تعدادش کمه و پراکنده مستقر شده و هم اس ۳۰۰ دیگه حرفی برای گفتن نداره و خود روسیه رفته روی اس ۵۰۰ کار میکنه. اگر آمریکا یا اسرائیل بخوان حمله کنن کاملا غافلگیرانه و ضربتی و شدید این کار رو میکنن که ایران نتونه پاسخی به این حمله ها بده و مجبور بشه قرارداد آتش بس امضا کنه. همین الان هم آمریکا و اسرائیل  از تمامی پایگاه ها و نقاط حساس و سایت های پدافندی و راداری و موشکی و … ایران اطلاع دارن و محل دقیقش رو میدونن با وجود ماهواره و رادار و آواکس های قدرتمندشون دست برتر رو دارن و برای حمله هم همزمان ناوشکن ها از فاصله دور و همزمان با جنگنده ها حمله رو شروع میکنن و با تعداد زیاد موشک های نقطه زن اول پدافند و سایت های راداری و موشکی و بعد مراکز مهم مثل محل استقرار جنگنده ها و راکتور هسته ای و پادگان ها و سکوهای نفتی و پالایشگاه ها و فرودگاه ها و … و بعد هم برای اهداف باقیمانده کمتر مهمتر مثل زیرساخت ها و سدها و جاده ها و پل ها و کارخانه ها و … رو میزنن و … که دیگه مثل آب خوردن پیش روی میکنن و … این واقعیته و نمیشه کتمانش کرد.

  • خوب جنگ همین است و خوب ما هم میتوانیم به انها ضربه بزنیم کاری به زیاد و کمش ندارم بلکه اینکه ما هم توان ضربه زدن داریم خودش نشان میدهد خیلی هم دستمان بسته نیست و همین توان را میتوان توسعه داد
   من معتقدم اسرائیل به تنهایی توان ضربه زدن را ندارد زیرا ضربه سختی دریافت میکند. اسرائیل عملا چند برابر انچه که میزند دریافت میکند ولی خوب امریکا قویتر است و ضربات شدید تری میتواند به ما بزند

   • عملا چند برابر انچه که میزند دریافت میکندحتی با وجود گسترش و تکمیل سیستم دفاعی موشکی گنبد آهنین و فلاخن داوو و آرو ۳ و…؟حتی داشتن موشک جریکو ۶ هزار کیلومتری و ۲۰۰ کلاهک اتمی؟اسرائیل به اهدافش نرسید و نتوانست حزب ا… رو شکست بده ولی جنوب لبنان رو با خاک یکسان کرد.

    • بحث اینکه اسرائیل میتواند در یک موقعیت جنگی اگر ببیند کنترل از دستش در رفته تهدید به سلاح اتمی بکند خیلی فرق دارد با اینکه ما این مسئله را ببینیم که اسرائیل در یک حمله به ما چه دریافت میکند

   • سلام آقای تارخ درسته که ما هم میتونیم ضربه بزنیم اما با شدت خیلی کم. بدون شک اگر ما با اسرائیل درگیر جنگ بشیم صرف نظر از اینکه آمریکا هم خواهان این جنگ نبوده اما آمریکا بیکار نمینشینه و به حمایت از اسرائیل با ما وارد جنگ میشه. در زمینه تجهیزات و تسلیحات هم ایران تنها سلاح های قدیمی و ناکارآمد داره اما اسرائیل سلاح های جدید و خوب و پیشرفته ای داره آمریکا هم که وضعیتش معلومه. به نظرم در جنگ احتمالی آسیب ما خیلی بیشتر از اسرائیل هست در ضمن اونها هیچ اعبایی از زدن مناطق مسکونی ندارن ولی آیا ما هم میتونیم یا میخوایم اینکار رو بکنیم؟! کافیه یک غیر نظامی به دست ایران کشته بشه جامعه جهانی هم علیه ایران متحد میشن. همه اینها به کنار تاکتیک و دانش جنگی و استراتژیکی اسرائیل خیلی بالاست و میتونن خیلی خوب برای یک جنگ چه پیشدستانه و چه جوابگویانه برنامه ریزی کنن.

    • اگر آمریکا وارد نشه اسراییل بیشتر ضربه میخوره زیرا نیروی هوایی اسراییل که نمیتونه به مدت طولانی هر روز نزدیک هزار کیلومتر بیاد بعد چهار پانصد کیلومتری در عمق کشور بسته به هدف نفوذ کنه بعد برگرده …حتا این کار براش آسان باشد روزی چند جنگنده ممکنه از دست بده که باید قید خلبانش برنه .در چنین مسافتی اسیب کوچک به جنگنده هم میتونه باعث بشه جنگنده به اسراییل بر نگرده ولی موشکهای شلیک شده از لبنان و ایران تنها مشکلشون دفاع ضد موشک یا میخورن یا نمیخورن ما کشور بزرگی داریم اسراییل باید اهداف مارو در عمق خاک کشور بزنه و این کار باعربستان در نظر گرفتن فاصله بالا واقعا برای اسراییل سخت است .اسراییل همه جای کشور مارو.نمیتونه بزنه زیرا محدودیت برد داره ولی ما این مشکل نداریم نیروی هوایی اسراییل دیشرفته است ولی مسافت طولانی اونم پرواز عمقی در عمق ایران واقعا به این اسانی نیست که اسراییل هروز بیاد بره حتی تگر نبرد پانزده روز باشه اگر پایگاههای هوایش هدف قرار بگیره حتی اگر اسیب زیاد نباشه در کار پروازها ایجاد مشکل میکنه بدون شک شلیک.موشک از لبنان میتونه تاثیر زیادی روی پرواز های روزانه داشته باشه حالا هم لبنان پوشش بدین هم ایران خیلی سخته در حالی که ما از هرجای کشور به فیر لبنان موشک شلیک کنیم نمیگم موشکها دقیق هستند و یا زیاد ولی تاثیر دارن درکیری در دومورد جبهه برای اسراییل سخت است

   • سلام درسته وسعت ایران زیاده و اهداف پراکنده و ما موشک داریم اما خب اسرائیل هم موشک داره در ضمن ما با این جنگنده های مستهلک که اصلا نمیتونیم تا اسرائیل بریم و عملیات انجام بدیم و برگردیم آواکسهای اسرائیلی و آمریکایی هم تمام تحرکات مارو زیر نظر دارن. در ضمن وسعت زیاد ایران هم خودش مشکلی هست برای ایران چون پیشرفته ترین سامانه دفاعی ما اس ۳۰۰ هست که تعدادش کمه و نمیتونیم توی کل ایران پوشش داشته باشیم و فقط در میتونیم از مناطق خیلی خیلی مهم استفاده کنیم اما مناطق مهم دیگه چی! اما خب اگر اسرائیل جنگ رو غافلگیرانه و همه جانبه شروع کنه دست ما از این هم بسته تر خواهد بود.

    • دوست عزیز شما اصلا متوجه نیستید من چی میگم من میگم خسارتی که ما به اسراییل میزنیم بیشتر است زیرا اسراییل وسعت کم و اهدافش تراکم کمتری دارند و همه اسراییل نحت پپشش است ولی ایران خیر وسعت بالای دارد قرار نیست ما با حنگنده جای بزنیم قرار با موشک بزنیم ما میتونیم پایگاه هوایی اسراییل بزنیم ولی ایا اسراییل میتون تکتک سکوی پرتاب موشک مارو بزنه بعدم پدافند برای پوشش مناطق حساس است نه همه کشور ما تا زمانی که موشک داریم میتونیم شلیک کنیم ولی اسراییل تا زمانی که بتونه جنگنده بلند کنه و این راه تا ایران بیاد

 • عرض سلام خدمت استاد و دوستات.در جواب ناشناس ۲۰:۴۲که نوشته بمب اتم بسازیم.تو کجا بودی تا حالا ..تو حقیقتی یا رویا.کجا بودیییی.با ریتمش بخون دادا بی زحمت اون سه نفری که لایکت کردنو پیدا کن چهارتایی با هم برین تنگه هرمزو ببندین یه وقت امریکا غلط زیادی نکنه .

 • سلام استاد اگر اسراییل اینقدر قوی است چرا در جنگ ۳۳ روزه از حزب الله شکست خورد؟

   • ینی میخوای بگی اسرایل پیروز شد؟؟؟؟؟؟؟ اول برو ببین اهداف اسرایل چی بود بعد این سوال رو بپرس!!!  هدف اصلی اون جنگ از بین بردن حزب الله بود  از بین بردن دروازه جنگ با ایران!! نه خراب کردن چنتا ساختمون تو لبنان!!!!!!!!!! الان حزب الله  کجاست؟!؟ :))))))))))

   • حالا از این حرف ها که بگذریم اقای تارخ به نظر شما تعریف پیروز و بازنده چیه ؟ فقط تلفات و خرابی ها ؟ یا رسیدن و نرسیدن به هدف ؟

    • همه انها شامل می شود
     مثلا ویتنام شمالی عملا به نوعی پیروز شد زیرا بعد خروج امریکا به ویتنام جنوبی حمله و ان را گرفت ولی خودشان زمانی گفتند بمب باران های امریکا باعث شد سی سال کمر اقتصاد ویتنام بشکند
     جنگ دو طرفه است

   • اقتصاد درست میشه به مرور زمان و خرابی ها هم بعد از گذر زمان درست میشه ولی استقلال و مسائل مربوط به اون اگر شکست بخوره برای همشیه نابود و دست نیافتنی میشه … و تعریف پیروز و بازنده رو باید در رسیدن به اهداف طرفین جست و جو کرد نه هزینه ای که بابتش پرداخت شده … الان حزب الله بسیار قدرتمند تر از سال ۲۰۰۰ و ۲۰۰۶ شده و هر روز قویتر و مجهز تر میشه و بازدارندگی بیشتری در برابر اسرائیل پیدا میکنه و این یعنی پیروزی بی چون و چرا برای حزب الله

   • با عرض سلام خدمت استاد تارخ عزیز در جنگ ۳۳روزه هدف اسراییل جلوگیری از شلیک راکت و موشک از طرف حزب الله به اسراییل بود حالا دوستان میتونن تحقیق کن اسراییل به هدفش رسید یا شکست خورد

   • در مورد بازدارندگی در مقابل اسراییل تاکتیک و استراتژی ضربه زدن اسراییل حمله از طریق نیروی هوایی میباشد و تا زمانیکه هر گروه یا کشوری نتواندنیروی هوایی اسراییل را فلج کند بهیچوجه قادر به ایجاد بازدارندگی در مقابل اسراییل نیست

   • خانم گلرو یه سری گروگان گیری شد و باعث دعوا شد حالا این هدف رو شما کجا پیدا کردی خدا عالمه

   • ببخشید استاد تارخ من شکست را روزی تعریف می کنم که خاک وطنم زیر پای بیگانگان هستش. در مورد اینکه آیا حزب الله به پیروزی رسیده یا نه بهتر قبلش به این سوالات پاسخ بدین.اگر اسرائیل در جنگ ۳۳ روزه پیروز شده چرا نتونست دو سرباز اسیرش ازاد بکنه و بعد ۳۳ روز جنگ بدون ازاد کردن اسیراش از دست حزب الله جنگ تعطیل کرد؟اگر اسرائیل پیروز شد چرا اینقدر حزب الله تحریم می کنن و گروه تروریستی میدوننش؟اگر اسرائیل پیروز شد چرا اینقدر به دنبال ترور سران حزب الله هستند؟ اصلا این ارتش قدرتمند اسرائیل که پدر سوریه دراورده چرا از یه گروه کوچیک مثل حزب الله که حتی یک تانک هم نداره اینقدر میترسه؟شاید بگید کی میگه می ترسه من می گم اگر نمیترسه چرا هر سال نخست وزیرش توی سازمان ملل دنبال حامی برای تحت فشار گذاشتن حزب الله هستش؟استاد همه میدونن حزب الله توی جنگ ۳۳ روزه ابروی اسرائیل برد در همین مقاله و مقالات دیگر جنگ اعراب با اسرائیل بارها گفته شده اسرائیل وارد خاک سوریه شد و اینقدر کیلومتر پیش روی کرد میشه بفرمایید در جنگ ۳۳ روز دقیقا پیش روی اسرائیل توی خاک لبنان چقدر بوده؟با وجود اون همه پشتیبانی هوایی؟بنظرم به این سوالات پاسخ داده بشه پیروز جنگ ۳۳ روزه کاملا مشخصه

   • شما فکر میکنی اسرائیل شکست ناپذیر است؟!!!حقیقت اینه که اونها فقط تلاش بیشتری میکنن و بخاطر همین پیروز میشنولی در مقابل یک نیروی با ایمان و پر تلاش شکست خواهند خوردبخاطر همین در مقابل حزب الله شکست خوردند و مجبور شدند از خاک لبنان عقب نشینی کنند

   • اقای ناشناس در ۱۸ساعت ۱۳:۴۵شما خیلی جالب هستید ولی یک وقتی که کربلای ۴  رقم میزنید ادم فقط میخواد های های گریه کنه. اقا حمید انتشار بده .اقا حمید انتشار انتشار

 • با عرض سلام اقای تارخ.بنده مدتی هست که خواننده سایتتان شده ام با مطالعه ی مقالات این سایت چند سوال برای من پیش امده که خواهشمندم به ان ها پاسخ دهید.روس ها قابل اعتماد نیستند.اگر هم سلاح بدهند با کوچکترین تنش جهانی زیر قول و قرارشان می زنند.امریکایی ها هم سیاستشان حمایت های حداقلی از دوستان هست تا کشور ها بهشان اعتماد کنند.ما چه از غرب سلاح بخریم چه از شرق چه از شمال چه از جنوب!بالاخره باید قلاده یه طرف را بیاندازیم گردنمان!یعنی نفسکشیدن نیروهایمان به دست ان طرف بیفتد.خوب این در شرایط کنونی جهان چه فایده دارد؟اگر مثلا در جنگ با امریکا مثلا امریکا دلش بخواهد طرف عربستان را بگیرد ما حتی با f35وf22 هم کاری از دستمان بر نمی اید.من که بعید می دانم کشوری بدون دخالت امریکا در منطقه ما به کشور دیگری حمله کند!با وجود اینکه اسرائیل را یک رژیم جنایتکار و لایق نابودی میدانم ولی انسان حتی از دشمنش هم باید درس بگیرد.در مورد اسراییل برای من جالب است که مثل یک ماشین از قبل برنامه ریزی شده عمل نمی کنند ودکترین نظامی خاص خودش رو اجرا میکنه و با وجود سلاح های شماره یک امریکایی؛سلاح های خاص خودش رو میسازه و(طبق مقالت این سایت)در برهه هایی حتی در تکنولوژیهایی از امریکا جلو میزنند.بر خلاف بقیه کشورها(منهای امریکا،روسیه وچین) که۰تا۱۰۰ساختارشون(به جز یک سری سلاحهای نه چندان تاثیر گذار عمدتا با تکنولوژی همان کشور ساربان!)مال اون بلوکیه که به ان وابستن.مسلما کلیت مطالب شما اعم از تاثیر گذاری نیروی هوایی و اینکه هیچ سلاحی جای سلاح دیگر رو نمیگیره کاملا درست است ولی در مورد کشوری مانند ما که خواستا استقلال است سیاست خرید و وابستگی به یک جناح چندان جواب نمی دهد.مطالبات ما از جهان هم مطالبات غلطی نیست و حرفمان حرف اشتباهی نیست که به خاطر ان شرمسار باشیم یا عقب نشینی کنیم برخلاف بعضی از دوستان؛ما خواستار نابودی نیمی از دنیا نیستیم و مانند کمونیستها عقده امریکایی کشی!!!نداریم.حالا به نظر شخص بزرگوار شما ما باید چه سیاستی رو در پیش بگیریم تا با ابزار موجود در حال حاضر توان بازدارندگی وبا ارتقا ان با در حد توان ارتقابومی ان تبدیل به یک ارتش مستقل شویم؟البته ظاهرا در سایت شما تقابل کشورها تنها از لحاظ نظامی بررسی میشود و البته ظاهرا تاحدودی نظر شما بر خرید های خارجی است چون در مقاله ای گفته بودید که سرمایه گذاری برای تولید داخل گزینه ی خوبی نیست چون معلوم نیست چی از اب در میاد!در حالی که کشور ها صاحب سبک هزینه های زیادی کردند برای پروژه های بیشماری که شکست خورده اند که حالا در این مقام ایستاده اند.با عرض پوزش به خاطر کامنت طولانی ام.خواهشمندم در صورت امکان به این سوال حتی شده به صورت یک مقاله کوتاه در تلگرام پاسخ دهید.باتشکر از سایت خوبتان.

  • سلام نگاه کنید نیاز نیست برای اینکه همایت یک طرف را داشت حتما زنجیر یک طرف را گردن انداخت میتوان سیاست های مستقل را پیش گرفت ولی گهگاه امتیاز دادن و کوتاه همدن هم لازم است.. ما در حال حاظر عملا بدون یک متحد بزرگ در بین کشورهای قدرتمند هستیم چون سیاست های خودمان را دنبال میکنیم و به نظر می اید تنها راه ایران برای بازدارندگی فعلا تکیه بر قدرت موشکی است حتی اگر خوشمان نیاید جاره ای هم نداریم. این سیاستی است که ایران بعد از تجربه جنگ اول خلیح فارس و در هم شکستن ارتش صدام در سال ۱۹۹۱ در پیش گرفت که با وجود داشتند قدرت هوای بالای مقابله با امریکا عملا برایش مقدور نبود پس ایران موشک را انتخاب کرد که می شد ان را از زمین شلیک کرد دست کن فناوری پیچیده ای نیمخواست که بگویم در رقابت با دیگران شکست میخورد.موشک نمیتواند همه مشکلات مارا حل کند کما اینکه الان در سوریه و عراق به درد ما نمیخورد ولی میتواند از یک نبرد بزرگ تا حدی حلوگیری کند اگرچه واقعا معلوم نیست در یک رویاروی بزرگ چقدر برای ما موثر خواهد افتاد …مخصوصا اگر یک نبرد زمنی شکل بگیرد چیزی ک نیاز به تجهیزات کلاسیک دارد که ما واقعا در ان زمینه دچار فرسودگی هستیم ولی به دلیل توان لازم برای خرید جاره ای نداریم در داخل تولید کنیم ممکن است بد کفیتی و یا با کیفیت مناسب نباشد ولی چاره ای هم نیست نیمتوان نسشت و نگاه کرد

 • سلام.در مقاله قبلی مطلبی خوندم عجیب.به اقای نوری گفته بودن اعصبانی.واقعا چرا ؟در اژارات از اقای فیلمی هست که از …بوده مجری میگه شما جنگنده اف۱۴ رو سلاح کارامدی نمیدنستید ؟خیلی شق و رق میگه نه .مانمیتونستیم استفتده کنیم .برای نیروی دریای امریکا ساخته بودن شاه خرید که قیمت برای ارتش امریکا کم بشه.مجری سوال میکنه ما استفاده کردیم؟طرف میگه یادم نمیاد.اون زمان میخواستن اف۱۴ ها رو بفروشت سر توهم باید بخندیم؟بعد از اینهمه کار کرد میگن نه بازم به خندیم؟بگیم هرکس نظری داره ؟اخه اینم شد نظر؟رفتن بصره بگیرن بی تانک شد عملیات ک۴ اینهمه جون نابود شدن باید بخندیم؟چون هرکس نظری داره؟و نظر همه محترمه؟از ک۴ خجالت نکشیدن ک۵ راه انداختن اما نه در بصره باز هم فاجعه یعنی باید بخندیم؟۶هم داره بخدیم؟ملیونها تحصیل کرده بیکار بخندم؟فرار مغزها بخندم؟ذخایر مشترک گاز با قطر بازم بخندم؟

  • دیگه چیکار کنیم از دست اینا بریم اعدامشون کنیم!!؟همینه دیگه ایران همجور آدمی داره اینم یه جورشه…انشا الله بحول قوه الهی یک روزی درست میشه …که کاش اون روز زودتر بیاید…

 • سلام.اقا حمید جناب کیانی خودشون مقاله فرستادن یا شما از روی وبلاگشون برداشتید؟اگه خودشون ارسال کردن ایا شما رفاقت دارید؟در اخر بنده با افتخار از دوست داران اقای مهندس کیانی هستم و وبلاگشون سر میزنم

 • ببخشید استاد من توی کامنت قبلی یادم رفت تشکر کنم. تاریخ جنگ واقعا مورد علاقه من و مطمئنم با اضافه شدن این بخش تعداد بازدیدکنندگان سایت افزایش پیدا میکنه. انشاءالله موفق و موید باشید و ممنون که به پیشنهادات ما توجه کردین 

 • امیدوارم مثل ۱۴۰۰سال پیش، صابون اعراب به تن این کشور و مردمی که فکرمیکنند اعراب جنگیدن بلد نیستند و فقط بلدند اسلحه های گرانقیمت بخرند،نخورد! ارتش سوریه و حکومتی که آن را مدیریت میکرد،هوشمندی و فرماندهی و ابتکار نداشت به عربها چه؟ صدهامیلیون عرب و میلیونها کیلومتر مربع سرزمین یعنی هیچ یک جنگیدن بلد نیستند که انقدر راحت تمامی افراد یک نژاد رو جمع میبندید؟ کمی از برج عاج پایین بیایید و ببینید که استانداردهای ناتو امروزه در تعدادی از ارتشهای عربی دقیقا اجرا میشود و البته ما هم اسرائیل فعلی که چه عرض کنم حتی همین اسرائیل دهه هشتاد در نبرد دره بقاع هم نیستیم که انقدر بقیه را پست و خودمون را شاهکار فرض میکنید.

 • سلامخب کاملا مشخص بدون جنگنده نسل چهارم سوریه از اولم بازنده بوده…برای مقابله با همچین عملیات گسترده که حداقل ۱۰۰هواگرد(اف۱۵واف۱۶با پشتیبانی آواکس) اسراییلی  در اون حضور داشتن، سوریه حداقل به یک آواکس آ۵۰ برای ایجاد پارازیت و جمع آوری اطلاعات رادار و حداقل ۴۰فروند سو۲۷برای بدست آوردن برتری هوایی و ۶۰فروند میگ ۲۹برای دفاع نقطه ای و داگ فایت و ۳۰ فروند میگ ۲۵برای شکار آواکس دشمن یا اسکای هاوک که آسیب پذیر ترند نیاز داشته… تازه اونم برای بدست آوردن برابری هوایی نه برتری هوایی میگ ۲۱در مقابل اف ۱۵و۱۶؟ واقعا مضحکه 

 • یکی دیگر از عملیات های متبحرانه و جسورانه اسراییل آزادسازی گروگان هایش در فرودگاه عنتبه اوگاندا است که قطعا در دنیا بی نظیره وخیلی کم بهش پرداخته شده، آقای تارخ لطفا مقاله ای هم در مورد این عملیات تهیه کنید.

 • سلام دمتون گرم این سری مقالات رو خیلی دوست دارم کاربرد سلاح ها اینجا معلوم میشه 

 • درووود و سپاسمقاله بسیار زیبا و جامعی بود هم از نظر تکنیک وقایع نگاری و هم از ویرایش.با وضعیت فعلی که کشور ما داره، راه بهتری برای مقابله با ایران از سوی جهانخواران وجود دارد تا حمله نظامی. اونم چیزی نیست جز ” پووول!!!

 •  سلام در اینکه پدافند به تنهایی کامل نیست شکی وجود نداره اما بارها تونسته از تاثیر حملات هوایی کم کنه سوری ها و کلا اعراب عادت دارن هر سامانه ای رو بدون هیچ ارتقایی در خدمت داشته باشن اگر سام های سوری ارتقاء داده میشد لااقل نتیجه ایطور فضاحت بار تمام نمی شد در مجموع در طول جنگ های چند دهه اخیر پدافند زمانی تاثیر گذار بوده که همپای نیروی هوایی پیشرفت کرده باشه چه از طریق ارتقاء چه با ارائه سامانه های جدیدتر یا لااقل با تاکتیک بهتر

  • الان  در سوریه s300 و s400 مستقر است ولی اسرائیلی ها به قول استاد تارخ از خجالتشون در میان

   • ناشناس ۰۰:۰۲ – جهت اطلاع شما باید عرض کنم اس ۳۰۰ و اس ۴۰۰ در پایگاه ها روسیه در طرطوس و لاذقیه مستقر هستن و اسرائیل هیچوقت حتی نزدیکشون هم نیشه.تمام عملیات های اسرائیل روی سوریه در حومه دمشق و خارج از محدود اس۳۰۰ و اس ۴۰۰ اجرا میشه – بحث سامانه اسراتژیک اس ۳۰۰ با سامانه کوتاه برد پانتسیر بسیار فرق میکنه…

   • جناب تارخ عزیز لطفا به جزئیات مسائل توجه کنید- اسرائیل حملاتش به دمشق رو عمدتا از محدوده خاکی خودش انجام میده و در بیشتر موارد حتی وارد مرز سوریه هم نمیشه – مثلا در ماجرای ترور سمیر قنطار، یک موشک هدایت شونده رو از فاصله ۹۰ کیلومتری دمشق و روی بلندی های جولان و در حوزه خاکی اسرائیل شلیک کرده بودن اونجا و اصابت کرده بود ، این اتفاق در حمله به کاروان های تدارکاتی و مقر های حزب اله در سوریه هم تکرار میشه- جدا از اینها روسیه و اسرائیل توافق کرده بودن تا زمانی که اسرائیل به سمت پایگاه های روسیه نزدیک نشه، روسیه در مناقشه اونها دخالت نمیکنه و برای پرنده های اسرائیلی مزاحمت ایجاد نمیکنه (طبق توافق قبلی است، همانطور که در حمله ائتلاف به ارتش سوریه بی طرف ماندن و منافع خودشان را در نظر گرفتند) – جدا از اینها اسرائیل یا معمولا در برد پانتسیر قرار نمیگیره و یا اصلا پانتسیر ها فعال نیستن (ارتش سوریه این روز ها انقدر بی در و پیکر شده که پدافندش رفته قاطی باقالیا!) – مسائل خیلی متعددی در این موضوع دخیله، کما اینکه شاهد بودیم در یک مورد اسرئیلی ها در ارتفاع بلند وارد سوریه شدن و سوریه بهشون اس ۲۰۰ شلیک کرد زیرا پانتسیر نمیتونست این ارتفاع رو پوشش بده (اس ۲۰۰ ها هم که به علت قدیمی بودن و ضعفی که داشتن کار خاصی از دستشون بر نیومد – اما بحث اس ۳۰۰ و اس ۴۰۰ به عنوان یک سامانه استراتژیک نوین، با اینها فرق میکنه…

   • بالاخره ما داریم راجع به اس ۳۰۰ و اس ۴۰۰ بحث میکنیم یا راجع به کارایی سام۳ و پانتسیر؟! :)من میگم اس ۳۰۰ اونجوریه بعد شما میگی چرا پانتسیر حرکت نزد! :)- خب پدافند سوریه قدیمی است، ضعف های ساختاری و سیستماتیک داره و ممکنه اصلا سیستم های اون در جنگ الکترویک کاملا مختل بشن! اینکه چرا در این سال ها پانتسیر یا سام ۳و سام ۶ و فلان حرکت نزدن رو که من نباید توضیح بدم! من چه میدونم آخه! 🙂 ممکنه در جنگ الکتروینک از کار افتاده باشن… – بخشی هم مربوط به نوع حملات جنگنده های اسرائیل میشه که عمدتا وارد حریم هوایی سوریه نمیشن… – اصل حرف من اینه و من دارم اینجا میگم اگر اس ۴۰۰ که سامانه مدرنی است و مقاوم در برابر اخلال، در برابر هواپما های اسرائیل حرکت نزده به خاطر سیاست خود روسیه است وگرنه سلاح استراتژیکی مانند اس ۴۰۰ یا اس ۳۰۰ به شدت برای جنگنده های ایگل و اف ۱۶ اسرائیل خطرناک و مهلک خواهد بود (قدرت جنگ التکرونیک هم در این موضوع دخیله که خداروشگر پدافند کشور ما در زمینه سیستم های اخلال و جنگال در سطح کیفی مناسبی قرار داره)

    • من دارم در مورد پدافند سوریه صحبت میکنم و.میگممن این پدافند باهوایی سام۶ که هیج با پاتسیر و بوک هم حرکتی نزد و البته بخشبش به خاطر کسترش سلاح دوربرد هواپرتاب است

  • با سلام خدمت شما دوست گرامی این اولین تجربه سرکوب پدافند بودو حتی اتحاد شوروی رو هم غافلگیر و وحشت زده کرد سوریه کف دستش رو بو نکرده که مدتهاست دشمن داره رو سرکوب پدافند برنامه ریزی میکنه ثانیا اون تجهیزات در آن دوران بروز بودن و نیازی به ارتقانداشتن

   • سلام اولا اینکه این که اولین تجربه سرکوب پدافنددر جنگ ویتنام بود که سام ۲ ها رو آخر جنگ بی تاثیر کرد و برای روسها چیز عجیبی نبود ثانیا از جنگ ۱۹۷۳ تا ۸۲ اسراییل کاملا نیرو هواییشو برای مقابله با سام ۳ و۶ ارتقاء داده بود در حالی که سوریه حتی تاکتیک هاشو در پدافند تغییر نداد چه رسد به ارتقاء همین سام ۳ بواسطه ارتقاء در جنگ خلیج موفقترین سامانه عراق بود ودر جنگ یوگسلاوی هم خوش درخشید اگر سوریه از سامانه های مثل اس۳۰۰PT با رادار ارایه فازی  یا بوک و… استفاده میکردنتیجه این نمیشد ثالثا اس ۳۰۰ های فعلی سوریه نسخه های اولیه و مال دهه ۸۰ آیا الان توان سوریه در جنگال مثل اسراییله؟ سوریه بجز پانتسیر از کدام محصول پدافندی بروز روسیه استفاده کرده؟ فاصله فناوری پدافند سوریه با نمونه های فعلی روسی چقدره؟ رابعا اس ۴۰۰ ها در اختیار ارتش روسیه هست و برای دفاع از نیروهای روس هست نه مقابله با اسراییل. یکبار شنیدید که اسراییل پایگاه روس ها رو بمبارون و اس۴۰۰ کاری نتونسته بکنه؟

    • سوریه همین الان بوک هم داره و یک چیزی بگم روشن بشه.. در خاطره فرمانده ارتش شوروی در افغانستان امده انقدر حمله هوایی اسرائیل به سوریه و سرکوب پدافند هوایی تاثیر روی شوروی گذاشت که شوروی حجم بزرگی از برنامه های پدافندی به نفع تولید تعداد بیشتری میگ۳۱ و اواکس و طرح های چون سوخو۳۵(در ان زمان سوخو۲۷ ام) رها کرد. خاطراتش خیلی جالب است میگه در شوروی معتقد بودند که امریکا میتونه مشابه همان کار با شوروی بکنه
     از طرفی سام ۳جز سرنگونی یک اف۱۶ و یک اف۱۱۷ واقعا چه کاری در دو جنگ یاد برده کرد؟ اصلا پدافند کی در جنگ واقعا موثر بود؟

   • عراق در جنگ خلیج ۴۰  جنگنده رو ساقط کرد البته خودش میگفت ۲۰۰ فروند  (آمریکا تلفات ۳ روز اول جنگو ۱۰ فروند اعلام میکرد در حالی که عراق این رقمو ۳۰ فروند میدونست) ور میان موشک های راداری عراق سام ۳ موفقترین بود ..سامانه بوک سوریه که مال دهه هشتاده واز نسخه های اولیه در مقابله  یکی از قدرت های جنگ الکترونیک دنیا با اختلاف فناوری ۳۰ سال چیکار میتونه بکنه؟ در  شوروی به موازات پروژه های هوایی مثل میگ ۳۱ برنانه پدافندی مثل اس۳۰۰ PMو اس۳۰۰V وتورام ۱ که در نوع خودشون از ترین های اون دوران بودن در حال اجرا بودن درسته هیچ آسمانی توسط پدافند امن نشده ولی در صورت پیشرفت همپای نیرو هوایی آسمان رو برای دشمن هم ناامن کرده اثبات این مطالب البته با استناد به سرنوشت جنگها باشه بهتره به نظربنده تا خاطرات یک فرمانده

    • عجب من فکر میکردم خاطرات گروموف اهمیت بیشتری تا یک نظر شخصی داشته باشد.. پروزه تور و اس ۳۰۰ در دهه ۱۹۷۰ اغاز شد و در دهه ۱۹۸۰ عملیاتی شد
     حالا به استناد کدوم جنگ پدافند اسمان را ناامن کرد
     و در نهایت بوک در سال ۲۰۱۱ تحویل سوریه شد و از نوع Buk-M2E است اواخر دهه ۱۹۸۰ کجا بود ؟؟؟؟این سیستم دهه گذشته توسعه یافت و اخرین نمونه های بوک… و از طرفی پانتسیر هم چرا موفق نبود؟

   • منظور من از استناد به جنگها جنگهای مثل ویتنام ویوم کیپور هست شاید انتهای این جنگها پدافند کارایی خودش رو از دست داده اما لاقل  در ابتداسنگینترین ضربات رو به طرف مقابل وارد کرده که سرنوشت انتهایی جنگ رو تا حدودی تغییر داده این کجاش نظر شخصی من بوده ؟میگ ۳۱ هم در دهه ۷۰ توسعه داده شده منظور من ارتقاء  بوده چه اس۳۰۰ وچه میگ۳۱ ،در دهه ۸۰ جایگاه پدافند  در شوروی تغییری نکرد گیریم سوریه بوک ام۲ داشته باشه شرط اول موفقیت پدافند یک پارچه بودن کل سیستم ها وسامانه های اونه در سوریه پاره پاره شده یکپارچگی وجودداره؟ البته در مجموع حرف شما درسته پدافند هیچوقت بازدارنده نبوده اگه سوریه بار اول بی حول وواهمه مراکز نظامی اسراییلو میزد وضع اینجوری نبود چون اصل بازدارندگی به ضربه و پاسخ متقابله نه پدافند 

 • شاهد دیگری بر بد عهدی روسها نسبت به متحدان و دوستانش 🙁 در روز چهارشنبه اسد طلاس را به مسکو فرستاد تا یک چتر موشکی کامل از روسها بگیرد. روسها با درخواست سوریه مخالفت کردند )

   • کدوم سلاح؟؟  اف۲۲ منظورتونه؟؟؟سوریه در اون زمان درخواست سلاح تدافعی داشت.(چتر موشکی) که رفقای روس ندادند………

  • اصلا قصدم حمایت از روس های مرموز نیست، ولی روس ها در دوره شوروی تا جایی که در توانشون بود از سوریه حمایت کردن و حتی بعد از شکست سوریه در یوم الکپور، حجم بسیار گسترده ای از تسلیحات زرهی رو روانه سوریه کردن- اما مشکل از جای دیگه بود، خود سلاح های شوروی ضعف تکنولوژیک داشتن و در مقابل جنگ الکترونیک آسیب پذیر بودن و از طرفی دیگه سوری ها هوش و ابتکار لازم برای بکارگیری هدفمند این تسلیحات رو نداشتن- جدا از اینها شوروی در اون سال ها توی نیاز خودش مونده بود و لنگ میزد و نمیتونست به صورت تمام عیار از سوریه پشتیبانی بکنه…

  • دوست گرامی شوروی هم با مشکل لو رفتن اسرار نظامی خود روبرو بود و قادر نبود آخرین فن آوری های نظامی خود را در اختیار اعراب بگذارد هر چند که بخوبی می دانست در نتیجه نبرد اعراب نیز بعلت ضعف اعراب تاثیری ندارد

   • لزومی ندارد به تمام کاملا ها پاسخ دهید ، البته احساس مسئولیت شما را درک میکنم .نکته مهمی وجود داشته باشد خود جناب تارخ متذکر میشوند.

 • استاد سلام.درباره نبردهای تاریخی هم مطلب بنویسین.مگه سایت شما نظامی نیست!مثل نبرد هخامنشیان واستراتژی نظامی اونها.چرا خشایار شاه در نبرد دریایی آخرش شکست خورد.علت نظامیش رو بیان کنین.یا مثلانبردهای دریایی مهم تاریخ رو.

 • نام کامل این زیر دریایی AMUR چیست و دقیقا چه تفاوتی با لادا دارد وچند سلول پرتاب عمودی موشک دارد؟ باتشکر

 • دوست عزیز بهتره زیاد به اخبار داخلی توجه نکنید. بعدم مگه برجام قرار داد دوطرفه بین ایران وآمریکاست که ما بیخود و بی جهت بزنیم زیرش. هرگونه تخلف و تخطئی از موارد برجام منجربه رویارویی مجدد ایران با ۵ قدرت برترجهان،شورای امنیت و به  طور کلی جامعه جهانی میشه. خیلی از حرفها و تهدیداتی که این روزها می شنوید فقط مصرف داخلی دارن و در عمل رخ نخواهند داد

 • سلام. کلا اعراب در جنگ با اسرائیل دو مشکل عمده داشتند، اولا اینکه جنگیدن بلد نبودند و نیستند و ثانیا اینکه به آب زیر کاه ترین کشور جهان اعتماد کردند. شکست های سوریه و مصر از اسرائیل نتیجه هر دوی اینهاس. برای مثال، سوریه با اینچنین خرید تسلیحاتی(به شرطی که شوروی اینها رو بهش میداد) میتونست پیروز بشه، خرید تعدادی در حدود ۱۰۰ فروند میگ۲۵ نسخه شکاری برای ایجاد برتری هوایی(حداقل در آسمان سوریه)- خرید حدود ۱۰۰ لانچر و تعدادی موشک اوکا برای در هم کوبیدن پایگاه های هوایی اسرائیل- خرید سامانه پدافندی اس ۲۰۰ برای پوشش دادن مناطق عملیاتی اوکا ها- خرید اسکاد بی برای هدف قرار دادن شهر های اسرائیل و ایجاد نوعی بازدارندگی- افزایش زرادخانه شیمیایی و میکروبی برای به حداقل رساندن احتمال استفاده اسرائیل از سلاح هسته ای، خرید میگ۲۷ برای پشتیبانی هوایی از پیشروی زمینی- سام۶ ها هم به عنوان به تعداد زیاد.  و آموزش های سطح بالا به اپراتور های این سلاح ها.  در واقع با این خرید شاید اصلا اسرائیل با سوریه وارد جنگ نمیشد، و اگر وارد جنگ میشد سوریه پیروز میشد و در بدترین احتمال، سوریه به این شدت شکست نمیخورد. نظر شما چیه آقای تارخ؟

  • والا سوریه در سال ۱۹۸۲ تسلیحات کافی را داشت هم اسکاد دشات ولی جرئت استفاده ان را نکرد فردا در کانال میگویم زیرا یک بار در جنگ سال ۱۹۷۳ چند شهرک اسرائیلی را با فراگ زد بعد اسرائیل پایتخت سوریه بمب باران کرد به شکلی که بخش زیادی از صنایع از بین رفت… همچنین به تعداد کافی سام داشت. اس۲۰۰ که اصلا مالی نبود هیچ وقت در هیچ جنگی موثر نبود و سام۶ بسیار بهتر است از هر جهات زیرا یک موشک کوچک و چالاکتر است و برای مقابله با جنگنده البته در همان زمان هم سوریه سام۵ یا همان اس ۲۰۰ داشت.. سوریه میگ۲۷ نداشت ولی سوخو۲۲ داشت که البته تنها جنگنده ای هم که در این جنگ به اسرائیل ضربه زدن سوخو۲۲ بود
   در کل سطح فناوری میگ۲۷ با سوخو۲۲ انقدر فرق نداشت تاثیر داشته باشد و یا میگ۲۵ هم همینطر اگرچه تعدادش کم بود ولی چهار فروندش در نهایت سرنگون شد در هیمن جنگ اختلاف فناوری اسرائیل با سوریه انقدر زیاد بود که با ۳۰۰ اس ۲۰۰ و یا ۳۰۰ اوکا هم حل نمی شد
   نبرد در زمین در لبنان هم همین طور بود تانک تی ۷۲ قربانی مرکاوا و ماگاچ شد

   • خب ببینید با شلیک تعداد زیاد اوکا میشد تا حدی به نیروی هوایی اسرائیل خسارت وارد کرد، نه که زمینگیر بشه ولی خب بهش خسارت وارد میشد، بعد از اون ور هر چقدر سوریه اسکاد داشت به تلاویو و شهر های مهم اسرائیل شلیک میکرد، اسرائیل هم با تمام توان هواییش به بمباران شهر های سوریه میپرداخت، و چون همه اهداف در یک منطقه متمرکز نبودند بدیهی است که نتیجه مثل دره بقاع نمیشد. در مجموع این باعث میشد که اسرائیل اینو بدونه که جنگ با سوریه خیلی هزینه بر هست، حتی اگه در اون جنگ اسرائیل پیروز بشه با شهر هایی که هر کدوم ده ها (تا حدود صد) اسکادخوردن(اونم به شهر های یهودی های جون دوست) و پایگاه هایی که به شدت آسیب دیدند و خسارات زیاد اقتصادی که به زیرساخت های اسرائیل(با اوکا ها و احتمالا میگ ۲۷ ها) وارد شده بود مواجهه میشد،  سران اسرائیل به این نتیجه میرسیدند که اگر فرداروزی با سوریه درگیر شوند حتی اگر پیروز شوند خسارات هنگفتی بهشون وارد میشه، ا این مسئله خیلی مهمه که جمعیت اسرائیل مهاجر هستند و به هر حال اومدن که زندگی بهتری داشته باشند، نمیتونند در شهر هایی زندگی کنند که از آسمونش موشک میباره و این یک اهرم فشار بر علیه اسرائیل هست، همونطور که شما هم فرمودید بعد از برخورد اون فراگ ها، اسرائیل پاسخ سختی داد، این نشانه خوبی هست، نشانه اینکه اسرائیل روی این مورد خیلی حساسه و نمیتونه تحملش کنه. گه اون روز ها سوریه محکم وایمستاد الان اینجوری نبود که اسرائیل هر روز با جنگنده هاش یه حالی به سوریه بده. (اگه بگید خب ممکم بود دمشق سقوط کنه دیگه جوابی ندارم 😀 )

    • اسراییل در جنگ سال۱۹۷۳ تا چهل کیلومتری دمشق پیش رفت به شکلی که با توپ دمشق میزد و دلیل حمله تلافی جویانه اسراییل هم این بود که غیر نظامیها هدف قرار گرفته بودند بدون شک شلیک اوکا انقدر موثر نبود زیرا اوکا انقدر دقت نداشت و حتی سوریه بعد این جنگ هم اوکا نخرید اسراییل به خسارت فکر نمیکردند اگر میکردند جنگ سال۶۷ راه می‌انداختند

  • دوست گرامی اعراب همه با هم و در زمانیکه از نظر سلاح و تکنولوژی اگر نگوییم سرتر ولی برابر بودن در سه جنگ از اسراییل شکست خوردن واگر به تهدیدات شوروی نبود سالها قبل دمشق تبدیل به سومین شهر بزرگ اسراییل شده بود بعد شما انتظار داریم سوریه زمانیکه به هیچوجه در حد اسراییل نبود اسراییل را متوقف کند ؟شما فکر میکنید اسراییل جهت بازدارندگی در مقابل اعراب سلاح هسته ای ساخت بخش مهمی از هدف اسراییل بازدارندگی در مقابل اتحاد شوروی بود که بارها با تهدید و مداخله سبب توقف اسراییل و عقب نشینی این کشور از متصرفاتش شد و همیشه اسراییل بیم دخالتنظامی شوروی را در جنگ داشت

   • اینکه اسرائیل برای مقابله با شوری به دنبال سلاح هسته ای رفت کاملاً حرف اشتباهیه اولاً که اصلاً برد تسلیحات حامل سلاح هسته ایشون رو هیچ وقت به خاک شوری نرسوندن ثالثاً چطور کشوری در اندازه اسرائیل میخواست جلوی شوروی اون زمان رو بگیره اگر کار به حمله اتمی میکشید که اولین بازنده خود اسرائیل میشد!

 • سلام اقایی تارخ خواهش میکنم درباره ارتش  شاهنشاهی ایران زمان پهلوی دوم بذارید..درباره قدرتش .سلاحاهاش اهدافش خواهش میکنم بذارید

 • دوست گرامی چند شب پیش یکی از کارشناسان آمریکایی میگفت رهبر انقلاب بارها تاکید کرد که به هیت مذاکره کننده ایرانی گفته که فقط اجازه دارن در موضوع اتمی مذاکره کنند و نه موضوعات دیگه حالا ایران انتظار داره که آمریکا تمام تحریم هارو کنار بزاره ؟دوست گرامی آمریکا میخواد ایران رو تحریک به نقض برجام کنه و همین رو میخواد که بعدش بتونه رفتارهاشو در مقابل ایران توجیه کنه

 • آقای تارخ آمریکا توانایی نابودی نیروی هوایی ایران را در طی ۱۲ساعت یا دو هفته را دارد بنابراین توان ما بر پایه ی پدافند است که ظاهرا همیشه یه راهی هست و می توان از شر پدافند خلاص شد توی سایت های ایرانی نوشته بود S300 و S400 به راحتی می توانند F22 و F35 را بزنند من گفتم آمریکا که هیچ بابای آمریکا هم نمی تونه دیگه حمله کنه به ایران ولی ظاهرا ماجرا چیز دیگریست و همیشه یه راهی هست و رسانه ها فقط می خوان از ترس واهمه مردم جلوگیری کنند

  • کدوم دوهفته یا ۱۲ساعت؟!؟ بعضی ها اینجادارن تو هالیوود سیر میکنن!!!!!  کلی کامنت خنده داره کیذارن ادم فکر میکنه یه بچه ده ساله کامنت گذاشته!!! اگه تو دوهفته ما رو کیزدن که بوش حمله میکرد  جناب؟!؟؟؟ بدبختی ایجاست اینجا کامنت های من منتشر نمیشه!!!!!!

   • دوست گرامی زمان اشغال کویت ارتش عراق هفتمین ارتش پرقدرت دنیا بود که بیش از یک میلیون سرباز و بیش از ۷۰۰فروند جنگنده از انواع میگ ۲۵ و ۲۹ و سوخو۲۴ومیراژ در اختیار داشت و عملا با نیروی هوایی امروز ما قابل قیاس نبود ولی همین نیروی هوایی پرقدرت و پر تعداد. در مقابل ائتلاف حتی یک سورتی پرواز موفق نداشت و عملا منفعل و به وسیله فراری برای خلبانها تبدیل شده بود آنوقت شما میگویید برتری هوایی آمریکا خنده دار است ؟ خوب اینجور نظراتی را آقای رنو بنده خدا میبیند که عصبانی میشود و کاملا هم حق دارد

   • بله کامنت گذاشتم منشتر نکردید اولین کامنت زیر این مقاله رو من گذاشتم!  مینا خانم واقعا این کامنت رو از اطلاعاتگذاشتی یا همیجوری یه چیزی پروندی؟ اول برو راجب تاکتیک عراق تو اون جنگ و گند های که زد تحقیق بکن بعد بگو چندیم اترش قدرتمند جهان!! اوصلا تکنولوژی قدرت نمیاره!! مهم هوش و ذکاوت فرمانده ای ارتشه که از اون تجهیزات استفاده کنن. نمونش جنگ سی و سه روزه حزب الله و قوی ترین ارتش هوایی جهان! این چند این جنگ چریکی بود ولی نشون داد تجهیزات قدرت نمیاره کمتر فیلم  ببینید! بوش چرا به ایران حمله نکرد؟

   • اقای ناشناس ۱۱:۵۷ … هوش و ذکاوت ارتش عراق انقدر بالا بود در زمینه جنگ که هرکس بشنود از تعجب شاخ در میاورد بنده در مقاله بعد که دوشنبه منتشر میشود در قسمت تله ها از ترفندهای عجیب عراقی ها نوشته بودم که باعث شهادت بسیاری از جوانان این مملکت (چه افسر ارشد چه سرباز جزء) شده بود آنوقت شما میفرمائید عراقی های بدون ذکاوت؟؟ البته بدلیل آموزش تله ها و استفاده تروریستی از این مواد مجبور شدم از مقاله حذفش کنم

  • سلام خیر ندارد
   در بخش ایران در سایت یک مقاله در مورد هواپیماهای ترابیر و ارتباطی در ایران است در اون مواردی امده جالبه

 • جالب اینجاست که ارتش اسراییل از نظر طرحهای جنگی صاحبسبک و درخیلی از موارد به آمریکا مشاوره و درس میدهد 

 • سلام تحریم امریکا ربطی به برجام ندارد..تحریم داماتو اصلا ربطی به برنامه اتمی ما نداشت و از سال ۱۹۹۶ بوده
  اینجا تریبون نماز جمعه است؟

  • تو اخبار گفت آمریکا داره برجام را نقض می کنه و بنابراین ما هم به برجام متعحد نمیشیم

  • اقای تارخ میدونی دلواپسا دارن دنبال ی بهونه می گردن که برجام رو حذف کنن ولی بهونه بهتری از این تحریم متاسفانه یا خوشبختانه نمی تونن پیدا کنن

  • ببخشید ربط داره فروش نفت و دسترسی بانکی دوباره تحریم شدند عملا یعنی هیچ فرقی به حال ما نمی کند راستی دوستان با منطق !!!!!!! خسته نشدید از این حرفا راستش من که خودم اهل سیاست نبودم الان می بینم حرف همین دواپسا نتیجه داد نه تحلیل های ابکی عزیزان 🙂 

   • دسترسی بانکی کا له بانکهای امریکایی محدود شده است ما اصلا با بانکهای امریکا از اول کاری نداشتیم و فروش نفتمان به کشورهای دیگه محدود نیست.لطفا تحلیل ابکی ندین دوست عزیز

  • رهبر انقلاب ، اقای ظریف وزیر امور خارجه ، اقای روحانی ، اقای صالحی ، و تمام مسئولان در طول چند روز گذشته گفتند که این تحریم های جدید ده ساله که قراره تصویب بشه نقض صریح برجامه

   • ما در مورد داماتو صحبت میکنیم داماتو تمدید شده ربطی به برجام هم ندارد.. عراقچی گفت برجام نقص نشده حرف اقا نقض شده
    اقای روحانی و ظریف که چنین حرفی را زده؟ روحانی شما با روحانی ما مثل اینکه فرق دارد

 • استاد تارخ با سلام بالاخره این تایپیک رو گذاشتی من اگه یادتون مونده باشه پارسال خواهش کردم که این مقاله رو کار کنین

 • سلام استاد مقاله بسیار خوبی بوددست نگارنده درد نکنه. ولیاستاد قول دادین هفته همشزرهی و توپخانه(زمینی) باشهخسته نباشید

 • درود بر جناب تارخ. ۱-لطف می کنید جنگ جهانی دوم در دریا و نبرد بین ناوگان آمریکا و ژاپن رو در مقاله ای بیاورید.۲-از رزم ناو کلاس اسلاوا (مسکوا) هم مقاله بگذارید.(هم رده کایروف). سپاس فراوان.

 • سلام استاد آیا روس ها برنامه ای برای جایگزینی زیر دریایی لادا دارند ؟ احتمال دارد در آینده روس ها از توپ متحرک در کاموف۵۲ استفاده کنند مثل میل ۲۴ که در نسخه میل ۳۵ توپش رو متحرک کردند ؟ استاد آیا اسم ناو هواپیما بر کلاس فورد بعدی دونالد ترامپ می شود ؟

 • امیدوارم ایران زود تر یه کاری بکند تا این بلا سر ما نیاید ،، سوریه(دره بقاع) کپی وضعیت فعلی ایران چندتا گردان اس ۳۰۰   یه تعداد  اس ۲۰۰  و سامانه پافند قدیمی و یه سری جنگنده نسل ۳ و  ۴ (مثلا نسل ۴) بدون اوکس …

   • ناشناس ٢١:۴١در جنگ خلیج فارس تمام قدرت ناتو مقابل کشوری بود که از تو ازهم پاشیده بود کتاب خاطرات نبرد خلیج و درس های جنگ خلیج فارس رو حتما بخوانید خیلی خیلی جالبه اولی از زبان نظامیان و کادر ارتش های ناتو هست دومی چاپ نیروی هوایی ارتش ایران که حملات هوایی و غیره رو خلاصه تحلیل کرده موارد جالبی توی این دو کتاب درباره قدرت نظامی ایران در ان زمان گفتن حتی اینکه منتظر فرمان حمله به ایران بودند و یا اینکه با اجازه ایران برای عبور موشک کروز از کوه های غرب و رهگیری نکردن ایرانی ها برای  حمله به پایگاه های عراق خیلی موارد جالبی در شون ذکر شده 

   • استاد تارخ کشور ما خیلی بزرگ ولی متاسفانه شاهرگ اقتصادی این کشور که نفت باشه کلا در جنوب متمرکز هستش و بدون نفت هم خودتون تجسم بفرمایید

   • استاد  موشک کروز و بمب قطر کوچیک هدایت شونده پراکنده گی و مسافت  حالیش نیست

 • سلام جناب موحدی،خداقوت،بسیارمقاله خوش خوان  باتایپینگ وجمله بندیه خوبی بود،پیام این مقاله اینه ک تکیه صرف برپدافند بعنوان عامل بازدارنده و موثر درزمان جنگ وصلح یک باوراشتباهه ونیروی هوایی باجنگنده موثر وپیشتیبانی اطلاعاتی توسط آواکسها تعیین کننده طرف پیروز هستش

 • با تشکر جالب بود می تونید لطف بکنید ومقاله ای در مورد نبردهای دریایی بزرگ هم بزاریدچون این نبردها در تاریخ بشر تاثیر بزرگی داشتن

 • سلام اقای تارخ اگه فرضا سامانه پدافندی سوریه اس ۳۰۰ بودند و همین طور در کنارش سامانه تور باز هم نتیجه درگیری همین شکل رقم میخورد؟ تشکر

 • آفرین به ارتش غیور سوریه!!! دلیل اصلی  وضعیت درهم و برهم امروز سوریه با خوندن مقالات این مدلی کاملا مشخص می شه و همین طور نتیجه تاکید بیش از حد بر پدافند موشکی کاملا توی این عملیات مشخص شد

  • شما از کدوم ارتش غیور صحبت میکنین ؟ارتشی که با تمام امکانات هوایی و زمینی حریف یه مشت وهابی پابرهنه که مسلح به سلاح سبک هست نمیشه و پادگان رو با همه امکانات و مهمات تقدیم تروریست ها میکنه و الفرار حتی سلاحهای سنگین و تانکهاشونو غیر عملیاتی هم نمیکنن و اینقدر این ارتش غیور برای فرار عجله دارن که تانک رو سالم و با کلی مهمات هدیه میکنن

   • سلامخانم گلرو وهابی های پابرهنه نامبرده جزء وحشی ترین و معتقد ترین در مواردی (چون چچنی ها) اموزش دیده ترین و مجهز ترین (کارگاه ها و کارخانه های ساخت سلاح ساخت ٢ نوع راکت تا به امروزو….) و دارای حمایت کامل عربستان و قطر به صورت اشکار و ترکیه و اسرائیل بصورت پنهان هستند شکی در خائن بودن ارتش سوریه و ضعف شدید روحیه برای جنگ ندارم اما نباید غیر منصف بود من تحلیل های زیادی درباره نوع جنگیدن و مبارزه دواعش خوندم به جرات این حیوانات بسیار مبارز و جنگ جو هستند و به نظر من تنها راه نابودی موقتشان اینه که مثل خودشان بجگید فیلم های زیادی از جنگیدن سربازان حزب الله با داعشیان وجود دارد که استفاده هوشنمندانه ان ها رو از اصل غافلگیری نشون میده که موثر هستش

   • سلام جناب محمدعلی زیر کامنت خودت گزینه پاسخ نداشت براهمین زیر نظر خودم گذاشتم دوست گرامی در جنگجو بودن وهابی هاشکی نیست در اعتقاداتشان هم ولی آنطرف هم سربازان سوریه برای وطن باید بجنگند چطور بقول شما جنگجو چچنی برای پول بااین شجاعت میجنگد ولی سرباز سوری حاضر نیست از خاک وطنش با شجاعت دفاع کنه ؟چطور همین داعش در عراق رو به زوال هست ؟ایا اوضاع عراق جنگ زده با سوریه تا دندان مسلح یکی بود دوست گرامی س بازان سوری هم آموزش دیده و مسلح و دارای حمایت هوایی بودن دوست گرامی رزمندگان عمر مختار با طناب خود را به همدیگه میبستن که همه تا سرحد مرگ بجنگن و کشته شوند این دفاع از وطن هست نه اینکه افتخار سوری ها اینه که مناطقی رو که تقدیم کردن حزب الله و ایران دا ه براشون میگیره

   • همونو میگه که مردمش فرار کردن رفتن اروپا ایرانیا و روسا و …..براشون جنگیدن و ارتششون تانک های نو با تمام مهمات دو دستی تحویل داعش دادند

   • سلام بنده هم منظورم این بود سرباز سوری شاید ٍمثل چچنی نجنگد یا ایرانی و حزب الله برای عقایدشون تا پای جان بجنگد درست اما داعش موجود ضعیفی به هیچ عنوان نیست با تاکتیک های تاریخ مصرف گذشته هم نمی شود شکستش داد