نشانه گذار لیزری پیشرفته و استاندارد نظامی (EOTECH ATPIAL (AN/PEQ15

نویسنده: محمد نجف لو

نشانه گذار لیزری پیشرفته و استاندارد نظامی EOTECH ATPIAL (AN/PEQ15) یک نشانه گذار لیزری مرئی و مادون قرمز و پروژکتور مادون قرمز پیشرفته نظامی می باشد که به صورت اختصاصی توسط نیروهای ارتش و به صورت محدود توسط نیروهای امنیتی و پلیس امریکا مورد استفاده قرار میگیرد. سیستمی که به واسطه قابلیت استفاده بر روی ریل های پیکاتینی استاندارد m1913 قابلیت نصب بر روی تمامی رایفل ها و تیربار ها و سلاح های تک تیراندازی را که از ریل های پیکاتینی برخوردار هستند فراهم میکند.

این سیستم به نیروهای نظامی در افزایش دقت در تیراندازی با استفاده از دو نشانه گذار لیزری نور مرئی و مادون قرمز در کنار روشن کردن محیط با استفاده یک پروژکتور پر قدرت نور مادون قرمز جهت بهبود عملکرد دوربین های دید در شب در عملیات های شبانه بدون منتشر کردن نور مرئی و برهم زدن اصول رزم در شب کمک فراوانی را میکند.

عملیات در شب با استفاده از عینک ها و دوربین های دید در شب به دلیل محدودیت در مشخص نمودن و نمایش عمق میدان دید مقداری دشوار میشود و همچنین نشانه گیری با استفاده از آلات نوری و لیزر های مرئی نیز محدودیت هایی دارد. ATPIAL این قابلیت را فراهم میکند که تیرانداز بدون انتشار نور مرئی و تنها با استفاده از پروژکتور پرقدرت مادون قرمز دید در عمق را افزایش داده و به واسطه نور لیزر مادون قرمز ، تیراندازی های دقیقی را انجام دهد.

همچنین در کنار لیزر و پروژکتور مادون قرمز ، ATPIAL از یک لیزر مرئی با نور قرمز رنگ برای استفاده در روز و یا در شرایطی که دوربین دید در شب شما دراختیار نیست و یا خراب شده است نیز بهره میبرد. همچنین با استفاده از لیزر مادون قرمز این سیستم میتوان اهداف را برای دیگر نیروهای خودی و یا سیستم های دیده بانی همچون پهپاد ها مشخص نمود.

ATPIAL (AN/PEQ15) از دو لیزر مرئی (قرمز) و مادون قرمز بهره میبرد که قابلیت تطبیق با خط سیر گلوله ( در اصطلاح قابلیت صفر کردن با آلات نشانه روی سلاح) به واسطه دو پیچ که در بالا و سمت راست سیستم موجود است را دارا می باشد. لیزر مرئی (قرمز) ATPIAL تا فاصله ۲۵ متر و لیزر مادون قرمز آن در حالت کم قدرت تا ۶۰۰ متر و در حالت پرقدرت تا ۲۰۰۰ متر کارایی دارد. همچنین یک پروژکتور پر قدرت نور مادون قرمز (در بعضی نسخه ها قابلیت تعویض با پروژکتور نور مرئی (سفید) را دارد) که به واسطه لنز چرخشی ، قابلیت ایجاد تمرکز نور و تغییر شعاع نور را دارد ، در سمت چپ سیستم قرارگرفته است که این پروژکتور نیز همانند لیزر ها ، قابلیت تطبیق با لوله سلاح و آلات نشانه روی را به واسطه پیچ های تنظیم در ارتفاع و سمت را دارا می باشد. همچنین برد پروژکتور مادون قرمز تا ۲۰۰۰ متر می باشد.

از یک باتری ۳ ولتی DL123 بهره میبرد که عمری تا ۶ ساعت را در حالت پرقدرت فراهم می سازد.

بر روی ATPIAL یک دکمه بزرگ روشن و خاموش قرار گرفته تا درصورت به دست داشتن دستکش هم روشن و خاموش کردن آن مشکل نباشد.در کنار دکمه روشن و خاموش سیستم ، یک سلکتور نیز برای انتخاب نوع لیزر یا پروژکتور و میزان قدرت آن قرار گرفته است که میتوان با استفاده از آن ، حالت های مختلف سیستم را انتخاب نمود.

همچنین در پشت ATPIAL یک پورت برای نصب کلید ریموت قرار گرفته که دسترسی بهتری را برای تیرانداز فراهم خواهد کرد.

سیستم استاندارد (ATPIAL (AN/PEQ15 به قیمت ۱۳۲۹ دلار تنها به نیروهای نظامی و امنیتی و در دو رنگ خاکی و مشکی عرضه می گردد.

توضیحات تصویری سیستم

تصاویر بیشتر

     

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.