تسلیحاتتسلیحات نیروی پیادهسلاح های انفرادینیروی زمینی

همه چیز درباره ی صداخفه کن سلاح

همه چیز درباره ی صداخفه کن سلاح

همه چیز درباره ی صداخفه کن سلاح

صدا خفه کن، لوله خفه کن، سایلنسر و… اسامی مختلف زیادی به این لوله های پیچ در پیچ گفته می شود که بسیاری از این اسم ها ساخته ی مردم و غیر فنی بوده و تحت تاثیر فیلم ها و بازی ها ساخته شده اند. اسم درست این لوله ها، سوپرسور (suppressor) بوده و در دنیای واقعی متاسفانه کمی با آنچه در بازی ها و فیلم ها میبینیم تفاوت دارند.

به طور کلی میتوان گفت سوپرسور ها وسایل جانبی هستند که به انتهای لوله ی سلاح متصل شده و باعث کاهش صدای انفجار حاصل از شلیک میشوند. آن ها اینکار را با جلوگیری از خروج سریع گاز های داغ حاصل از شلیک انجام میدهند، به این صورت که هنگامی که ابر آتشین گاز های داغ و منبسط شده از لوله به داخل سوپرسور میرسند، مسیر و پترن پیچ در پیچ و خاصی را طی میکنند که همین مسیر باعث سرد شدن گاز ها میشود و درنهایت صدای انفجار مانندی که بخاطر خروج سریع  این گازها بوجود می آید را خنثی می کنند.

فیلم زیر به خوبی نحوه ی کار سوپرسور ها و چگونگی گیر انداختن گاز ها در داخل آن ها را نشان می دهد.

 

سوپرسور ها در واقعیت شبیه به بازی های رایانه ای نیستند که صدای شلیک را محو کنند و هیچ کس حتی تا فواصل زیر ده متر هم نتواند بشنود اما در عوض در واقعیت استفاده ها و خواص بسیار مهم دیگری علاوه بر کاهش صدا دارند. یکی از مهم ترین این قابلیت ها حذف کامل آتش دهانه ی سلاح است! وقتی که گاز های داغ حاصل از شلیک از لوله خارج می شوند تشکیل یک ابر بزرگ آتشین میدهند که در جاهایی با نور نسبتا کم علاوه بر کور کردن موقت خود تیرانداز (در اثر ضاهر شدن یکدفعه ای نور بسیار شدید در حالی که چشم عادت به نور کم کرده است) باعث لو رفتن مکان تیرانداز نیز شده و به خصوص در شب آتش دهانه میتواند بزرگترین دردسر یک سرباز باشد.

آتش دهانه …
شلیک با سلاح کلاش بدون هرگونه وسیله جانبی متصل به لوله از زاویه دید تیرانداز

یکی دیگر از خدمات سوپرسور ها کاهش صدا ی شلیک در گوش خود تیرانداز است، سوپرسور ها در بسیاری از سلاح ها توانایی این را دارند که صدای شلیک را در گوش تیرانداز به حد امن برای شنیدن کاهش دهند (یعنی نیازی به محافظت از گوش بخاطر صدای انفجار نیست) و این یعنی نه تنها نیرو بخاطر صدای شدید هرباره ی شلیک خودش توانایی شنوایی اش به خطر نمی افتد، بلکه بخاطر عدم نیاز به وجود محافظ های کاهش دهنده ی صدا برای گوش، امکان برقراری ارتباط با دیگر افراد دسته ی خود نیز چند برابر میشود. البته کماکان صدای شلیک برای افرادی که جلو تر از تیرانداز قرار داشته باشند خطرساز است و آن هم بخاطر چیزیست که از دست سوپرسور برنمی اید یعنی سرعت گلوله.
امروزه غیر از برخی فشنگ های خاص که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت، تمام گلوله ها سوپر سونیک (فراتر از سرعت صوت) هستند، به همین دلیل چند لحظه ای پس از خارج شدن از لوله، دیوار صوت را شکانده و صدای مهیبی ایجاد می کنند بخاطر این موضوع اگرچه صدای انفجار حاصل از شلیک ممکن است با سوپرسور بر طرف شود ولی صدای مهیب دیگری به گوش خواهد رسید که همان صدای شکسته شدن دیوار صوتی (sonic boom)، مانند آنچه در هواپیما های مافوق صوت رخ میدهد است.

شکستن دیوار صوتی توسط جنگنده FA-18c

برای برطرف کردن این صدای بلند و نزدیک تر ساختن اسلحه ها به چیزی شبیه شلیک در بازی ها تلاش های زیادی انجام شده است و یکی از آن ها ساخت گلوله های ساب سونیک (زیر سرعت صوت) است. این گلوله ها بخاطر سرعت کمتر دیوار صوتی را نمیشکنند و صدای شلیک بسیار بسیار کمی تولید می کنند.

فیلم زیر به خوبی تقاوت صدای تولید شده از شلیک گلوله های مادون صوت (sub sonic) و فراصوت (super sonic) را نشان می دهد. پنج گلوله ی ابتدایی مادون صوت و پنج گلوله ی بعدی فرا صوت هستند.

ولی ساخت این گلوله ها چندان آسان نیست و حتی در بعضی کالیبر ها نزدیک به غیرممکن است. چرا که رسیدن به این سرعت کم از دو راه کم کردن شارژ باروت درون پوکه و یا اضافه کردن جرم مرمی به دست می آید، اما درصورت استفاده ی زیاد از راه اول و کم کردن شارژ باروت، قدرت و اثرگذاری گلوله به شدت پایین می آید و استفاده ی عملی و کشندگی خود را از دست می دهد. به همین دلیل است که کالیبر های پیستول که سنگین ترند مانند کالیبر 45 که جرم معمول مرمی 180 گرینی دارند، پتانسیل بهتری برای ساکت تر شدن دارند نسبت به کالیبر 5.56 که جرم معمول 55 گرینی دارند. همچنین استفاده ی از سوپرسور ها باعث تغییر شدید در برگشت و فشار گاز درون سیستم سلاح میشوند و این موضوع در بسیاری از سلاح ها ممکن است باعث گیر در سلاح (malfunction) بشوند. به همین دلیل سلاح های مدرن مانند اسکار دارای رگولاتور گاز قابل تنظیم با حداقل دو حالت عادی و سوپرسور ساخته شده اند.

برتا ام9 مجهز به سوپرسور

البته بخاطر سرعت زیر صوت برد مفید گلوله و اثر گذاری آن ها در فواصل بالا به شدت کاهش میابد و به همین دلیل بیشتر استفاده ی از گلوله های ساب سونیک در فواصل زیر 200 متر است. البته بعضی از کالیبر ها مانند کالیبر 300 بلک اوت و یا 9*39 روسی مخصوصا برای ساب سونیک بودن و استفاده با سوپرسور ها ساخته شده اند و عملکرد بسیار خوبی از خود نشان میدهند. فیلم زیر از شلیک با گلوله ی ساب سونیک کالیبر black out 300 aac با سوپرسور بوده، که آقای تیم با مقایسه ی صدای ریست ماشه و صدای ضربه زدن چکش سلاح نسبت به خود شلیک به خوبی میزان ساکت شدن و صدای بسیار کم این کالیبر را نشان میدهد.

کالیبر های ساب سونیک با ترکیب وزن بالا و شارژ مناسب مخصوص عملیات های ساکت و در رنج های نسبتا معمول استفاده میشوند، جالب است بدانید فشنگ های بسیار جالب روسی 9*39 با وجود سرعت مادون صوت خود و قطر زیاد 9 میلیمتری حتی در مدل های فشنگ های دقیق تک تیراندازی و نفوذ کننده به زره نیز ساخته شده اند و قابلیت نفوذ به انواع جلیقه های ضد گلوله ی نرم و تا 8 میلیمتر نفوذ در استیل را دارند و البته بخاطر خاص بودن این فشنگ ها، سلاح های مخصوص استفاده ی از آن ها و با سوپرسور داخلی ( لوله ی سلاح با سوپرسور یکی هست) توسعه داده شده اند.

تصویر اسلحه ی روسی ass val با کالیبر 9*39 میلیمتر و سوپرسور داخلی و همپارجه با لوله ی سلاح
گلوله های 9*39 میلیمتری نوک آبی (مدل نفوذ کننده به زره)

نویسنده: محمد صالح هاشمی

برچسب ها

نوشته های مشابه

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
بستن