گرداوری: علی محمدی

همانطور که میدانیم سامانه های پدآفندی نظیر S-300 و S-400 توانایی مقابله با موشکهای بالستیک قاره پیما نظیر ترایدنت دو و ام ۵۱ را ندارند. حال سوالی که اینجا مطرح میشود این است که چنانچه روسیه بوسیله این موشکها مورد حمله قرار بگیرد ، به چه وسیله ای از خود دفاع خواهد کرد. در این مقاله با تاسیسات پیش اخطار و دفاع بالستیک استراتژیک مسکو موسوم به A-135 آشنا میشویم.

موشکهای بالستیک قاره پیما عمدتا در ارتفاع بیش از هزار کیلومتری از سطح به سمت منطقه هدف پرواز میکنند و از این رو مقابله و هدف قرار دادن آنها بوسیله سامانه هایی مثل اس ۳۰۰ و اس ۴۰۰ غیرممکن است. چرا که الگوی پروازی این قبیل موشکها به گونه ای است که اصلا در مسیری که رادار این سامانه ها آن فضا را پویش میکند ، قرار نمیگیرند. (البته خانواده S-300V شانس محدودی برای مقابله در زمان محدودی که موشک دشمن در حال ورود به جو زمین است را دارا میباشند) اما روسیه به منظور حفاظت از شهر مسکو در برابر حملات موشکهای بالستیک قاره پیمای اتمی ، در حال حاضر مجتمع پدآفندی عظیم ضدبالستیک استراتژیک را در اختیار دارد. این مجتمع که با کد A-135 شناخته میشود ، در ۴۸ کیلومتری شمال شهر مسکو واقع شده است. این مجتمع نیز به مانند هر سامانه پدآفندی دیگری از تعدادی رادار و موشک رهگیر تشکیل شده است که در ادامه به معرفی آنها میپردازیم.
اولین رادار این مجتمع ، رادار Don-2N است که در ناتو با نام رادار Pill Box شناخته میشود. این رادار شامل یک سازه عظیم بتونی است که به شکل یک هرم با چهار وجه ساخته شده است. طول هر وجه این سازه در ضلع پایین معادل ۱۳۳ متر و در ضلع بالا معادل ۹۰ متر و ارتفاع سازه ۳۴ متر میباشد. در هر وجه این سازه یک رادار به قطر ۱۸ متر تعبیه شده است. از آنجایی که هر کدام از وجه های این سازه با زاویه ۳۰ الی ۳۵ درجه از راستای قائم قرار گرفته اند ، راداری هم که بر روی این وجه ها قرار دارند رو به آسمان هستند و به خوبی میتوانند موشکهای بالستیک را در ارتفاع بیش از هزار کیلومتری از سطح زمین نیز شناسایی و رهگیری نمایند. این هرم چهار وجه دارد که بر روی هر وجه یک رادار دایره ای شکل به قطر ۱۸ متر قرار گرفته است و هر رادار ۹۰ درجه را پوشش میدهد که بدین ترتیب هر چهار رادار تمامی زوایای ۳۶۰ درجه اطراف شهر مسکو را پوشش میدهند. چنانچه از هر زاویه ای موشک بالستیک به سمت مسکو شلیک شود ، توسط این رادار شناسایی و رهگیری میشود. این رادار میتواند یک موشک بالستیک میان قاره ای را از فاصله ۳۷۰۰ کیلومتری شناسایی کند. رادار دون ۲ از نوع آرایه فازی غیرفعال است. البته توجه داشته باشید که موشکهای بالستیک دشمن توسط رادارهای پیش اخطار روسیه که در نقاط مختلف این کشور تاسیس شده اند ، شناسایی میشوند و این رادار Don-2N وظیفه شناسایی و اکتساب هدف ندارد. هرچند از این رادار به عنوان مکملی برای کشف و اکتساب موشکهای بالستیک دشمن توسط دیگر رادارها نیز استفاده میشود. اما وظیفه اصلی این رادار ، رهگیری و تحت نظر داشتن موشکهای بالستیک دشمن و هدایت موشکهای پدآفندی به سمت آنها میباشد. رادار دون دو در ۴۸ کیلومتری شمال شرق مسکو قرار دارد و با توجه به برد و زاویه پویشی که دارد ، ه‍ر موشک بالستیک که به سمت مسکو شلیک شود ، توسط این رادار شناسایی خواهد شد.

تصویری از رادار Don-2Nبه سازه این رادار توجه کنید. همانطور که گفته شد سازه هرمی شکل است و چهار وجه دارد.

رادار نصب شده بر روی یکی از وجوه سازه راداری دون ۲

رادار دون دو

همانطور که گفته شد ، موشکهای بالستیک قاره پیمایی که به سمت روسیه پرتاب میشوند ، ابتدا توسط رادارهای پیش اخطار شناسایی شده و سپس مشخصات آن برای رهگیری و تحت نظر گرفتن ، به رادار Don-2N ارسال میشود.

روسیه چندین ایستگاه رادار پیش اخطار دارد که در اینجا و در ادامه به معرفی آنها پرداخته میشود.

ایستگاه رادار پیش اخطار پیچورا

این ایستگاه راداری در حومه شهر پیچورا واقع در ۱۹۵۰ کیلومتری شمال شرق مسکو قرار دارد. در این ایستگاه راداری یک رادار کلاس داریال برپا شده است. این رادار عظیم شامل دو سازه بتونی مجزا از یکدیگر میباشد. یک سازه که ارتفاع کمتر ولی حجم بیشتری دارد ، مجهز به یک صفحه رادار با ابعاد ۳۰ در ۴۰ متر میباشد. این رادار صرفا وظیفه ارسال سیگنال های راداری را برعهده دارد. سازه دوم که دارای ارتفاع بیشتر ولی حجم کمتر است ، دارای یک صفحه آنتن به ابعاد ۸۰ در ۸۰ متر است. این دو سازه ۱۵۰۰ متر از یکدیگر فاصله دارند. سیگنالهایی که از رادار سازه اول ارسال میشود ، توسط رادار سازه دوم دریافت میشود. این رادار از نوع آرایه فازی غیرفعال است و برد آن علیه یک موشک بالستیک قاره پیما معادل ۶۰۰۰ کیلومتر میباشد. این رادار پیش اخطار با توجه به مکانی که در آن قرار دارد ، موشکهای بالستیک که از سمت شمال روسیه شلیک میشوند را میتواند شناسایی کند.

ایستگاه راداری پیش اخطار پیچورا

رادار پیش اخطار روسیه ، رادارهای کلاس Voronezh میباشد. این رادار از نوع آرایه فازی است و ده هزار کیلومتر برد دارد. روسیه در نظر دارد ۷ ایستگاه راداری در کلاس رادار ورونژ در مناطق مختلف خاک روسیه آنها را جایگزین رادارهای قدیمی کلاس ولگا ، دنیپر ، داریال و دنستر و دیگر رادارهای پیش اخطار قدیمی کند. مناطق هفت گانه که این رادار در آنها احداث میشود ، میتواند به طور کامل پوشش اکتساب از تمامی جهات در خاک روسیه را فراهم کند. چنانچه از هر نقطه ای از جهان به خاک روسیه موشک بالستیک شلیک شود ، توسط این رادارها شناسایی خواهد شد. تاکنون هفت ایستگاه راداری کلاس ورونژ ساخته شده است. روسها اعلام کرده اند که تا سال ۲۰۲۰ تمامی رادارهای پیش اخطار قدیمی خود را با رادارهای کلاس ورونژ تعویض خواهند کرد که البته با در نظر گرفتن اقتصاد بیمار روسیه ، بسیار بعید به نظر میرسد که چنین طرحی دستکم تا سال ۲۰۲۰ عملی شود.

ایستگاه راداری پیچورا از نمای پشت.سازه دورتر شامل رادار ارسال کننده سیگنال و سازه نزدیکتر شامل رادار دریافت کننده سیگنال میباشد.

یک رادار ورونژ در حالت عملیاتی

نقشه روسیه و ایستگاه های هفتگانه نصب رادار ورونژ

البته منطقه کوچکی در شمال روسیه وجود دارد که بدون پوشش راداری است. اما توجه کنید که این منطقه شمال سیبری و آبهای همیشه یخ زده اقیانوس منجمد شمالی میباشد و در واقع از این نقطه خطری روسیه را تهدید نمیکند. چراکه در این آبهای یخزده ، زیردریایی های حامل موشک بالستیک نمی توانند موشکهای بالستیک خود را شلیک کنند. در نتیجه از این منطقه خطری از جانب زیردریایی های دشمن ، روسیه را تهدید نمیکند. نزدیکترین خشکی به این منطقه نیز گرینلند است که همانگونه که میبینید تحت پوشش راداری ایستگاه پیچورا قرار میگیرد. از این رو است که در این منطقه هیچ تاسیسات راداری نصب نشده است. چون نیازی به مراقبت ندارد.
مطالبی که تا بدین جا گفته شد ، مربوط به این بود که روسیه چگونه متوجه میشود که مورد حمله موشکهای بالستیک دشمن قرار گرفته است. رادارهای پیش اخطار در مرحله اول ، شلیک موشک را هشدار میدهند و در مرحله دوم چنانچه موشک پرتاب شده به سوی روسیه باشد ، به واحدهای موشکی و پدآفندی هشدار داده میشود و پدآفند استراتژیک آماده مقابله میشود و واحدهای ‌موشکی استراتژیک و اتمی آماده حمله متقابل موشکی میشود. رادار Don-2N هم موشک را رهگیری میکند.
اما دقت کنید که تا بدین جا تنها تهدید شناسایی میشود. بهترین رادارها و بهترین تجهیزات الکترونیکی هرچقدر هم که در شناسایی و رهگیری موشک بالستیک موفق باشند ، در نهایت میبایست بوسیله موشکهای پدآفندی مناسب و قدرتمند ، موشک بالستیک دشمن را قبل از آنکه به هدف اصابت کند ، هدف قرار داده و نابود کند.
مثلا فرض کنید که سامانه S-400 بوسیله رادارهای متعدد خود ، یک حمله همه جانبه دشمن را شناسایی کند ، اما موشکی برای مقابله با حمله نداشته باشد ، عملا نمی تواند در مقابل حمله کار خاصی انجام دهد.
حال در ادامه به موشکهایی که پدآفند استراتژیک روسیه برای مقابله با موشکهای بالستیک دشمن در اختیار دارد ، اشاره میکنیم.

موشک گورگون یک موشک پدآفندی ضدبالستیک است که برای شکار موشکهای بالستیک قاره پیما در بیرون جو کاربرد دارد. موشک گورگون ۴۵ تن وزن دارد و دارای پیشران دو مرحله ای از نوع سوخت جامد است و سرعت پرواز آن به ۲۵ ماخ میرسد. برد این موشک ۴۰۰ کیلومتر و ارتفاع عمل آن به ۳۵۰ کیلومتر میرسد. این موشک دارای یک کلاهک اتمی با قدرت یک مگاتن میباشد. حال چنانچه یک موشک بالستیک قاره پیما به سمت مسکو شلیک شود ، رادارهای پیش اخطار هشدار لازم را میدهند و رادار Don-2N اقدام به رهگیری موشک بالستیک دشمن میکند و سپس برای شکار آن یک موشک گورگون شلیک میکند. مکانیسم هدایت موشک گورگون از نوع رادیویی است و بوسیله فرامین رادیویی که از رادار Don-2N دریافت میکند ، به سمت هدف حمله کرده و در بین راه و در مقابل موشک دشمن اقدام به منفجر کردن کلاهک اتمی خود میکند که در نتیجه آن موشک بالستیک قاره پیمای دشمن قبل از رسیدن به هدف دراثر انفجار هسته ای بزرگ نابود میشود.
موشک گورگون تنها از سیلو شلیک میشود و تصویری هم که از این موشک مشاهده میکنید ، کامیون حامل موشک گورگون است که آنرا در سیلو بارگذاری میکند. موشک گورگون محصول شرکت fakel است. طراحی این موشک در قالب مجتمع A-135 از دهه ۱۹۷۰ آغاز شد و در سال ۱۹۹۵ عملیاتی شد. در سال ۲۰۰۷ تمامی موشک های گورگون غیرفعال شدند. اما طبق گزارش برخی منابع گویا در سال ۲۰۱۴ این موشکها مجددا به خدمت بازگشتند. ولی در هر صورت وضعیت عملیاتی موشک گورگون در حال حاضر مشخص نیست.

موشک ۵۱T6 با کد ناتو SH-11 gorgon.موشک گورگون یک موشک پدآفندی ضدبالستیک است که برای شکار موشکهای بالستیک قاره پیما در بیرون جو کاربرد دارد.

این موشک مرحله دوم درگیری با موشکهای بالستیک قاره پیمای دشمن در مجموعه A-135 میباشد. با موشک گورگون آشنا شدید. دومین موشکی که در مجموعه A-135 استفاده میشود ، موشک ۵۳T6 است که با کد ناتو SH-08 Gazelle شناخته میشود. موشک گزل یک موشک سبک

تر و کوچکتر و چالاکتر از موشک گورگون است. چنانچه موشک گورگون نتواند موشک بالستیک قاره پیمای دشمن را متوقف سازد و یا موشک اقدام به رهاسازی کلاهک های مجتمع خود MIRV کند ، در این صورت و در مرحله دوم موشک گزل وارد میشود. موشک گزل ده تن وزن دارد و طول آن ۱۲ متر و قطر آن ۱.۸ متر میباشد. سرعت پروازی این موشک ۱۷ ماخ است. این موشک ۱۰۰ کیلومتر برد دارد و میتواند به ارتفاع ۸۰ کیلومتری نیز برسد. موشک گزل یک کلاهک اتمی با قدرت ده کیلوتن حمل میکند و موشک بالستیک دشمن و یا کلاهک اتمی موشک را با یک انفجار اتمی سبک از بین میبرد. موشک گزل نیز سیلوپرتاب است و تصویری که از این موشک مشاهده میکنید ، کامیون حامل نگهدارنده موشک گزل است که درحال بارگذاری آن در داخل سیلو است. هدایت این موشک نیز همانند موشک گورگون بروش رادیویی و با استفاده از فرامین رادیویی است که از رادار Don-2N صادر میشود. هر دو موشک گورگون و گزل طراحی یکسانی دارند و کاملا شبیه به هم هستند. با این تفاوت که تنها اندازه و مقدورات پروازی آنها با هم فرق میکند. امروزه تقریبا تمامی موشکهای بالستیک قاره پیما مجهز به کلاهک های چندگانه مستقل یا همان MIRV میباشند. موشک گورگون برای هدف قرار دادن موشکهای بالستیک دشمن در ارتفاع بالا و پیش از آزاد کردن کلاهک ها کاربرد دارد. ولی چنانچه موشک بالستیک دشمن از سد موشک گورگون عبور کرده و به زمین نزدیکتر شده و کلاهک های خود را آزاد سازد ، در این حالت بوسیله موشکهای کوچکتر گزل کلاهک ها شکار میشوند. گزل موشک بسیار چالاکی است و میتواند با کلاهک های مستقل و مانور پذیر نیز درگیر شود.

تا اینجا با سایت پدآفند موشکی استراتژیک روسیه موسوم به A-135 آشنا شدید. همانطور که میبینید چنانچه یک موشک بالستیک به سمت روسیه شلیک شود ، ابتدا رادارهای پیش اخطار هشدار حمله میدهند. سپس رادار Don-2N اقدام به رهگیری موشک دشمن کرده و در نهایت با شلیک موشک های گورگون و گزل ، آنها را در بیرون از جو زمین منهدم میسازد.

در پایان لازم است نکاتی چند درباره این مجموعه A-135 عنوان شود.

سایت A-135 تنها برای حفاظت محدود ، آنهم از شهر مسکو طراحی شده است و توانایی دفاع در برابر حملاتی که به دیگر شهرها و حتی شهرهای نزدیک به مسکو میشود را ندارد. خود طراحان و سازندگان این سایت گفته اند که هدف آن دفع حمله محدود موشک های بالستیک دشمن به شهر مسکو میباشد. چنانچه مثلا شهر بوسیله ۱۰ موشک ترایدنت دو و ام ۵۱ و موشکهای چینی مورد حمله قرار گیرد ، از دست این سامانه کاری ساخته نیست.

ممکن است شما با خواندن این مقاله تصور کنید که با وجود این مجتمع ، دیگر امکان حمله به روسیه وجود ندارد و روسیه بالکل شکست ناپذیر شده است. این تصور صحیح نیست. چرا که روسیه کلا ۶۸ تیر موشک گزل در اختیار دارد و مجتمع A-135 هم بسته به گزارش منابع مختلف ۱۶ الی ۳۶ سیلو برای پرتاب موشک گزل دراختیار دارد. تعداد موشک های گورگون مشخص نیست. اما بلاشک کمتر از گزلهاست. ضمن اینکه وضعیت عملیاتی آن نیز مشخص نیست و معلوم نیست که اصلا این موشک عملیاتی است یا خیر. موشک گورگون در سال ۱۹۹۵ عملیاتی و در سال ۲۰۰۷ غیرفعال شده است.

تصویری گرافیکی از موشک گورگون در داخل نگهدارنده خود که در مجموع در داخل سیلو قرار گرفته است.

ضمن اینکه این رادارها و این تشکیلات صرفا برای هشدار و مقابله با موشکهای بالستیک است ، نه نوع دیگر از حملات. مثلا ممکن است عده ای تصور کنند که روسیه رادار ورونژ را دارد که ده هزار کیلومتر برد دارد. پس اگر آمریکا مثلا یک بی ۵۲ را از خاک خود به پرواز درآورد ، روسیه بوسیله این رادار دوربرد ، در خاک خود متوجه این پرواز خواهد شد. این تصور کاملا غلط است. این رادارها صرفا برای شناسایی و کشف حملات موشکی بکار میرود. آنهم موشک های بالستیک. آنهم موشکهای بالستیک میانبرد و دوربرد. چرا که همانگونه که بارها توضیح دادیم ، کره زمین گرد است و از جایی که مثلا رادار ورونژ مستقر شده است اگر ده هزار کیلومتر دور شویم ، به آن سوی کره زمین میرسیم که عملا هیچ راداری چنین فاصله را نمی تواند پوشش دهد. اما موشکهای بالستیک دوربرد به دلیل آنکه ارتفاع پروازیشان بالاتر از هزار کیلومتر است ، از این رو در فاصله هزاران کیلومتر دورتر توسط این رادار شناسایی میشود. اما یک بی ۵۲ مسلح که در ارتفاع ۵۰۰۰ متری پرواز میکند را نمی توان بوسیله رادارهای زمین پایه از فاصله بیشتر از ۴۰۰ الی ۵۰۰ کیلومتری کشف کرد. حتی اگر راداری با برد ۲۰ هزار کیلومتر نیز داشته باشیم ، در نهایت نمی تواند یک بی ۵۲ را از فاصله بیشتر از ۴۰۰ الی ۵۰۰ کیلومتری کشف کند. چنانچه بی ۵۲ در ارتفاع بسیار پایین (مثلا ۵۰ متری از سطح زمین) پرواز کند ، همان رادار با برد ۲۰ هزار کیلومتر نیز نخواهد توانست آنرا از فاصله بیشتر از ۵۰ کیلومتری کشف کند. چرا که اگر چنین بود و مثلا رادار Don-2N میتوانست حملات هوایی جنگنده ها و بمب افکنها را دفع کند ، روسیه صدها لایه از سامانه های S-300 و S-400 به دور خود نمی تنید.

بنابر گفته کارشناسان ، مجموعه A-135 در نهایت میتواند جلوی حمله ۳۵ موشک بالستیک در کلاس پرشینگ دو و همچنین یک الی دو موشک بالستیک قاره پیمای مدرن در کلاس M-51 و ترایدنت دو را بگیرد. این گفته با توجه به تعداد موشکهای تولید شده و سیلوهای موجود در A-135 کاملا صحیح میباشد. مخصوصا اینکه خود روسیه هم اعلام کرده که هدف از ساخت این مجموعه ، مقابله با حملات محدود موشکی است.

روسیه در حال حاضر به دنبال ساخت مجموعه جدیدی به نام A-235 میباشد که البته با در نظر گرفتن اقتصاد بیمار روسیه و سرنوشت دیگر طرح های نظامی اش ، به احتمال قوی اصلا وارد مرحله طراحی نیز نشود و یا عملیاتی شدنش دهها سال به طول بیانجامد.

موشک ۵۳T6 gazelleاین موشک مرحله دوم درگیری با موشکهای بالستیک قاره پیمای دشمن در مجموعه A-135 میباشد.

نمایی گرافیکی از موشک گزل و کامیون بارگذاری آنگزل در سال ۱۹۹۵ عملیاتی شد و کماکان نیز در حال خدمت است.

شاید شما بگویید فایده این تشکیلات چیست ، وقتی نتواند جلوی حمله موشکی دشمن را بگیرد. واقعیت این است که روسیه میلیاردها روبل هزینه کرده و سیستم پیش اخطار موشکی اش را ارتقا داده است. اما هدف این مجموعه بیشتر جلوگیری از غافلگیر شدن توسط دشمن است. اگر این رادارها نباشند ممکن است دشمن در اقدامی پیشدستانه با استفاده از موشکهای بالستیک قاره پیما ، زیرساخت های نظامی روسیه را با حملات اتمی نابود کند و روسیه حتی توان واکنش نشان دادن هم نداشته باشد. اما با وجود این سیستم پیش اخطار ، غافلگیر کردن روسیه و حمله موشکی به آن غیرممکن است. چنانچه یک موشک بالستیک قاره پیما از هر نقطه ای از جهان به سمت روسیه شلیک شود ، این کشور بوسیله رادارهای پیش اخطار خود متوجه حمله میشود و میفهمد که از کجا مورد حمله قرار گرفته است. سپس قبل از آنکه موشک دشمن در خاک روسیه فرود آید ، به زیردریایی های اتمی حامل موشکهای بالستیک و یگانهای زمینی موشکی دستور حمله داده میشود. همینکه روسیه میتواند بوسیله این رادارها قبل از آنکه مورد حمله موشکی قرار بگیرد ، دستور حمله موشکی را صادر کند ، برای پیشگیری و بازدارندگی حمله کافیست و همین موضوع دلیل و توجیه ساخت چنین مجموعه ها و رادارهای عظیمی است. دقت کنید که کشورهایی مثل انگلستان و فرانسه نیز فاقد هرگونه سامانه موشک ضدبالستیک هستند. اما دارای رادارهای پیش اخطار دوربرد هستند که همین عملا برای امنیت آنها کافیست. چرا که چنانچه مثلا روسیه بخواهد به این کشورها حمله اتمی کند ، قبل از آنکه توپول هایش در خاک این دو کشور بر زمین خورده و منفجر شوند ، این دو کشور بوسیله رادارهای پیش اخطار خود متوجه حمله شده و به زیردریایی های اتمی خود دستور حمله متقابل را صادر میکنند و در نتیجه دستور حمله متقابل را صادر میکنند و البته اینکه چه وسعتی از خاک هر یک از طرف نابود شود و چه میزان خسارت ارد شود بسته به توان تهاجمی طرف مقابل دارد (هر کشوری چند شهر مهم دارد همان چند شهر را بزنی کار تمام است حالا یک کشوری ممکن است دو یا سه شهر مهم داشته باشد که از نظر سیاسی و اقتصادی مهم باشد یک کشور ۵۰ شهر). به همین دلیل است که کشورهایی مثل روسیه و فرانسه و … که قدرت اتمی هستند ، معمولا مشکلات سیاسی خود را بروش دیپلماتیک حل میکنند و هرگز متوسط به سلاح نمیشوند. چون میدانند که تلاش برای نابودی طرف مقابل به معنای نابودی خود است.

یک موشک گزل درحالیکه درون نگهدارنده خود قرار دارد ، در داخل سیلو بارگذاری شده و آماده شلیک است.

یک موشک گزل درون نگهدارنده خود.

آمریکا برنامه سپر موشکی Safeguard را دارد. سامانه A-135 مسکو نمونه روسی مجموعه سپر موشکی سیفگارد آمریکا است. سیفگارد ، سپر موشکی زمین پایه ایالات متحده میباشد که وظیفه آن حفاظت از خاک آمریکا و مقابله با حملات موشکی دشمن میباشد. این سیستم  از موشک های با برد ۷۴۰ و ارتفاع عمل ۵۶۰ کیلومتر  استفاده میکند و مانند نسخه روسی دارای رادار های با برد چندین هزار کیلومتری است .همچنین ایالات متحده علاوه بر سامانه سیفگارد که سپر موشکی زمین پایه این کشور است ، مجهز به مجموعه Aeiges نیز میباشد. ایجیس نیز سپر موشکی دریاپایه ایالات متحده میباشد که بر روی تعدادی از ناوشکن های کلاس آرلی بروک و رزمناوهای کلاس تایکاندروگا نیز نصب شده است و از موشک سیم۳  برای رهگیری موشک های قاره پیما استفاده میکند . این شناورها به عنوان یک سپر موشکی متحرک در سطح دریاها عمل میکنند و با جابجا کردن آنها در سطح دریاها میتوان پوشش مناسب ضد موشکی را ایجاد کرد. همچنین آمریکا مجهز به سامانه ضدبالستیک بسیار پیشرفته تاد میباشد که به عنوان یک سامانه ضدبالستیک متحرک ، میتواند مکملی برای سپر موشکی این کشور باشد. در آینده سپر موشکی ایالات متحده را در مقاله ای مجزا بررسی خواهیم کرد.(از این رو صبر دهید تا مقاله سیستم دفاعی امریکا نیز اماده شود و از طرح سئوالاتی که به زودی در موردش اطلاع کسب می کنید بپرهیزید)

 

74+

کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

 • avatar
 • avatar
 • avatar
 • avatar

158 دیدگاه

 • با عرض سلام خدمت تمامی دوستان.من حرفی نزدم که اخلاقیات رو زیر پا گذاشته باشم و اگر هم چیزی گفتم که باب میل شما نبوده لااقل برای تمام دوستان و بخصوص آقای تارخ و کل مجموعه ی جنگاوران اینقدر احترام قائل هستم که بدون شناخت داشتن از دیگران اونهارو فاقد اخلاقیات ندونم.من از دست شما عصبانی نیستم و نمیدونم چرا این فکرو کردین؟؟ما داریم بحث علمی میکنیم نه بحثهای اعتقادی و ایدئولوژیک.من تعصبی نسبت به روسیه ندارم و حتی در خیلی از مواقع بشدت مخالف عملکردهای سیاسی کاخ کرملین هستم.من با دقت و تیزبینی و تامل در سلاح روسیه و توجه به نکات ضعف و قوت سلاحهای روس و قیاس اون با دیگر سلاحهای ساخت دیگر کشورهای استنباطهایی برای خودم دارم. تعصب در جایی که مثلا برد موشک یارس ۱۰۰۰۰ کیلومتر هست معنا نمیده؟چون من هر چقدر هم متعب باشم نمیتونم بگم بردش ۱۰۰۱ متر هست.بنابراین از این نظر در اشتباهید.درباره موشک نایک هم برد ۱۳۹ کیلومتر هست و نه ۱۴۹٫ و اما موشکهای اسپارتان و اسپریت. موشک اسپارتان که ماموریت درگیری با موشکهای بالیستیک در ارتفاعات بالای جو هست دارای سرعت ۴ ماخ هست و در اینجا سوالی که پیش میاد اینه که موشکی با سرعت ۴ ماخ چقدر شانس موفقیت داره که با موشکی مثل توپول یا ساتان با سرعتهای ۲۲ و ۲۳ ماخ  درگیر بشه؟ و منظور من از لحاظ سرعت موشک بود که گفتم از اس ۳۰۰ پایینتره نه اینکه اس ۳۰۰ توان درگیری با موشکهای بالیستیک قاره پیما رو داشته باشه. و اما موشک اسپریت که سرعتب بالایی داره فقط ۴۰ کیلومتر برد داره و تا ارتفاع ۳۰ کیلومتری قادر به پرواز هست. در اینجا میبینیم که باز از این دو نقطه نظر از اس ۳۰۰ وی ام و وی ۴ پایینتره.پس امریکا به ۴۰ سال زمان نیاز داشت تا در سامانه ای دیگر و با موشکهایی استاندارد و مخصوصا ریم ۱۶۱ بتونه هم سرعت و هم برد و هم ارتفاع عمل رو باهم و یکجا در یک موشک جمع بکنه.که البته موشک rim 161 All با برد ۲۵۰۰ کیلومتر و ارتفاع عمل ۱۵۰۰ کیلومتر هنوز درحال گذراندن تستهای خودش هست.که البته حتی این موشک هم قادر به درگیری با موشکهای قاره پیما نیست.حداقل نا حالا خود امریکا چنین ادعایی نکرده.و درباره موشک گرگون همونطور که در منابع ذکر شده دارای برد و ارتفاع عمل ۳۵۰ تا ۹۰۰ کیلومتر هست و این یکی از اشتباهات آشکار این مقله هست 

 • سلام جناب تارخ با تشکر از مقاله هاتون من نزدیک به یک ساله هر روز از سایت شما بازدید میکنم و بسیار خوشحالم که بر خلاف خیلى از ادمین ها شما مقاله هاتونو کاملا بى طرف و تنها بر اساس علم و اطلاعات موجود میدید البته این مقاله با اینکه اطلاعات صحیحى داده اما اصل بى طرفى رو رعایت نکرده .چند تا سوال داشتم ازتون که خیلى خوشحال میشم جواب بدید یکیش اینه به نظرتون اگر یک جنگ تمام عیار بشه ایا امریکا که داراى سیستم دفاع موشکى هست میتونه موج اولیه موشک هاى چین و روسیه رو دفع کنه با اینکه تا بحال هیچ مقامى ادعا نکرده که میتونن و حتى در یک مقاله امریکایى خوندم که در بهترین حالت فقط میتونه نیمى از موشک هاى موج اولیه رو دفع کنه چون وظیفه دفاع از اروپا و ژاپن کره جنوبى هم داره که در برابر کروز ها و میان برد هاى چین و روسیه هم قرار دارن  نظر شما چیه ؟و دوم اینکه چین برنامه دفاع موشکى جامعى داره براى خودش داره؟سومى هم اینه چین میتونه در زمان جنگ با انفجار اتمى زیر دریا ایجاد سونامى کنه براى نابودى ژاپن و کره ؟

  • نویسنده

   سلام
   بدون شک در یک حمله اتمی سراسری امریکا هرگز نمیتواند بخش عمده موشک های روسی را نابود کند
   چین هم بله به دانبال چنین سیستمی است
   خیر ایجاد سونامی نیاز به کلاهک های فوق العاده بزرگ اتمی دارد چین چنین امکانی ندارد

 • حرفهای من غلط نیست جناب،بلکه شما طاقت شنیدن واقعیتهارو ندارید و مقاله ای سراسر مملو از مغالطه و سفسطه ای نگاشتید. اولا خودم فرق بین سامانه و موشک رو میدونم و جا داره بگم خوتون رو اینقد باسواد جلوه ندید. مقصود من از ای ۱۳۵ بزرگترین موشک این سامانه گرگون هست.خود سایتهای اصلی سازنده این موشک قید کرده که هم موشک فعلی و هم موشکی که در آینده ساخته خواهد شد توان مقابله با موشکهای تا رنج عملیاتی ۵۵۰۰ کیلومتر هست پس شما کاسه ی داغتر از آش نباشید. در ضمن نام بردن از سامانه ای مثل سیفگارد با نام سامانه عظیم سیفگارد جدا خنده دار و لطیفه مانند هست،چون این سامانه با موشک نایک زئوس با رنج عملیاتی ۱۳۹ کیلومتر و سرعت ۴ ماخ و ارتفاع عمل ۲۸۰ کیلومتر چطور با موشک گرگون قابل قیاس هست.اینکه از موشک اس ۳۰۰ هم پایینتره برادر؟؟؟؟.در ضمن چطور از موشکی که امریکا هنوز عملیاتی نکرده اینقدر با اطمینان صحبت میکنید،ولی روسیه برا عملیاتی کردن موشکی که تا حالا پنج بار با جدیت اون رو تست کرده بی پول و ناتوانه؟؟ بنظرم ناتوان اون انسانی هست که چشم بروی واقعیتهایی که با افکار و احساسش در تعارض هست میبنده . از جناب تارخ عزیزم انتظار دارم که این کامنت این بنده ی حقیر رو درج بکنن تا دیگران نظرات خودشون رو پس از قرائت بدهند

  • جواب بخش های احساسی از کامنت تون رو نمی دم چون کاملا مشخصه که بخاطر عصبانیت و ناراحتی که به دلیل رو شدن اشتباهاتتون رخ داده گفتید. امیدوارم اخلاقیات رو بیشتر رعایت کنید و دست از تعصب بردارید. و حقایق رو ببینید. نه اینکه روی روسیه تعصب و غیرت بورزید. اما جواب بحث های فنی شما. سامانه سیفگارد از دو موشک اسپارتان و اسپرینت تشکیل شده است. که اسپارتان برای هدف قرار دادن موشک در ارتفاعات بالا و اسپرینت برای هدف قرار دادن کلاهک های آزاد شده در ارتفاع پایین تر کاربرد دارد. حقیقتا من نتونستم درک کنم که شما برچه مبنایی این سامانه رو پایینتر از اس ۳۰۰ دونستید. آیا اس ۳۰۰ توان حمل کلاهک هسته ای دارد؟ آیا اس ۳۰۰ اصلا توانایی هدف قرار دادن یک کلاهک هسته ای را دارد؟  آیا اصلا اس ۳۰۰ توان کشف و رهگیری چنین اهدافی رو داره؟ فکر نمی کنید دارید روی روسیه غیرتی میشید؟ آخه خود روسها هم با اون حس ناسیونالیسم شون چنین ادعایی ندارند. مقاله من سرتاسر غلط و سفسطه است؟ خب برادر من شما که چنین ادعایی دارید ، لااقل به جای این سفسطه ها به ما و دیگر دوستان غلط بودن این مقاله را نشان دهید. لااقل یک غلط به ما نشان بدهید که حرف شما اثبات شود. درحالیکه خودتان حرفهایی که میزنید سراپا اشکال است. نایک زئوس ۱۴۹ کیلومتر برد داره؟ موشک اسپارتان ۷۵۰ کیلومتر برد و ۵۶۰ کیلومتر ارتفاع عمل دارد. یعنی دو برابر توانایی های گورگون. بعد شما میگید از گورگون پایین تره؟ A-235 را هم اجازه بدید ببینیم اصلا عملیاتی میشه ، بعد اینطوری با حرارت و شور و شوق از آن دفاع کنید. من دقیقا از کدام موشک آمریکا که هنوز عملیاتی نشده دفاع کردم؟ این را به من نشان بدهید. این شما هستید که دارید از پروژه های غیرعملیاتی اینطوری دفاع میکنید : پنج بار با جدیت !!!! موشک گورگون هم الان غیرعملیاتیه. پس بهتره اینقدر با حرارت از موشکی که اصلا عملیاتی نیست دفاع نکنید. موشک استاندارد ۳ هم توانایی مقابله با موشکهای تا برد ۵۵۰۰ کیلومتر را دارد. اما درصورتی که موشک به موقع هشدار داده شود ، توانایی زدن موشک هایی مثل یارس و توپول را هم خواهد داشت. درضمن حالا که شما حرف آینده را میزنید و میگویید که قرار است در آینده روسیه چنین و چنان شود ، خب برادر من نسل جدید استاندارد ۳ هم تا سال ۲۰۲۰ عملیاتی میشه که ۲۵۰۰ کیلومتر برد و ۱۵۰۰ کیلومتر ارتفاع درگیری داره. یعنی پنج برابر موشک غیرعملیاتی گورگون. متاسفانه حرف های شما کاملا غلطه. به شما توصیه میکنم که منبع بهتری به جای مشرق نیوز و اسپوتنیک نیوز و … برای خودتان انتخاب کنید. موفق باشید.

 • با سلام مجدد خدمت استاد بزرگوار جناب آقای تارخ عزیز.درباره اینکه چرا روسیه رنج عملیاتی این موشک رو ۳۵۰ تا ۹۰۰ کیلومتر معین کرده باید از خودشون بپرسید نه از من.ولی باید خدمت شما عرض کنم اکثر منابع داخلی و خارجی ارتفاع عملاتی موشک ریم ۱۶۱ رو ۱۶۰ و برخی ۲۵۰ کیلومتر ذکر کردند که دومی به نظر صحیح تر هست چون در تستهای به عمل اومده این موشک توانست یک ماهواره ی در حال سقوط رو در ارتفاع ۲۴۷ کیلومتری مورد اصابت قرار بده. پس ارتفاع عملی که دوست گرامی ما ذکر کردن چندان نمیتونه درست باشه.در ضمن خدمت شما عارضم که اصلا موشک ریم ۱۶۱ یک موشک دریا پایه ای هست که جدیدترین نسخه های عملیاتی و حتی نسخه های درحال توسعه تنها توان درگیری با موشکهای بالستیک  با ماکزیمم رنج عملیاتی تا ۵۵۰۰ کیلومتر هستند و فاقد توان درگیری با موشکهای بالستیک فراقاره ای هستند.بخاطر اینکه موشکی با طول ۶ متر و سرعت ۱۰ ماخ مطمینا از لحاظ کلاس کار و کارایی با موشکی به طول ۱۸ متر و سرعت ۲۵ ماخ متفاوت خواهد بود.و البته روسیه از این نظر بسیار جلوتر از امریکا هست چون سالها قبل از ایالات متحده چنین موشکی رو عملیاتی کرده است.ریم ۱۶۱ رو باید با اس ۵۰۰ مقایسه کرد نه با سامانه عظیم ای ۱۳۵ بارادارهای پیش اخطار ۱۰۰۰۰ کیلومتری و رادارهای درگیری ۳۷۰۰ کیلومتری.

 • با سلام.جناب آقای تارخ شما بر اساس چه منابعی این آمار رو درباره موشک عظیم گرگون تو سایت میگذارید؟ تا جایی که من میدونم موشک گرگون دارای محدوده عملیاتی ۳۵۰ تا ۹۰۰ کیلومتر و ارتفاع عمل ۳۵۰ تا بالای ۹۰۰ کیلومتر هست.لطفا بعد از کسب اطمینان مقالتون رو تصحیح بفرمایید.و درباره موشک a235 نودل باید خدمت شما عرض کنم که در ابتدای دی ماه امسال پنجمین آزمایش خودش رو پشت سر گذاشت و احتمالا تا عملیاتی شدنش چیزی باقی نمانده.درحالیکه بالاترین سامانه آنتی بالستیک امریکا سامانه استاندارد ۳ ریم ۱۶۱ هست که هم از لحاظ ارتفاع عمل و هم از لحاظ محدوده عملیاتی و هم از لحاظ سرعت موشک مربوطه بسیار پایینتر از سامانه a135 قرار میگیرد. حالا سامانه a235 نودل دیگه جای خود داره

  • متاسفانه حرف شما مبنای منطقی و علمی نداره و کاملا غلطه. اولا rim-161 یک موشک است نه سامانه. سامانه ای که این موشک را شلیک میکند ، سامانه ایجیس است. پس این را مد نظر داشته باشید. استاندارد ۳ هم یک موشک ضدبالستیک دریاپایه است که درصورت هشدار به هنگام و در صورتی که موشک هدف در تیررس آن قرار بگیرد ، توان ساقط کردن هرگونه موشک بالستیک را دارد. حالا بماند که با روی کار آمدن نسل جدید این موشک با ارتفاع عمل ۱۵۰۰ کیلومتر تمامی انواع موشکهای بالستیک در تیررس این موشک قرار خواهند گرفت. نکته بعد اینکه گفتید روسیه جلوتر از آمریکاست. قدمت پروژه های ضدبالستیک نایک به دهه ۱۹۵۰ میرسد. آمریکا یک نسل در این زمینه از روسیه جلوتر است.  درضمن سامانه مشابه A-135 در آمریکا rim-161 نیست. بلکه مجتمع عظیم سیفگارد است. در رابطه با A-235 هم باز هم میگم با توجه به بی پولی روسها این سیستم یا عملیاتی نخواهد شد و یا عملیاتی شدن آن سالها به طول خواهد انجامید. دوست عزیز !!! خود روسها A-135 را سامانه ای برای دفاع محدود در برابر حملات محدود موشکی به شهر مسکو تعریف کرده اند. آنوقت شما اصرار به برتری آن به سپرهای موشکی آمریکا را دارید؟

 • سلام وخسته نباشید جناب تارخ عزیز اقای تارخ ی خواهشی ازتون داشتم چند وقت بود که مطالب از سایت خوبتون نتونستم بگیرم ازتون خواهش میکنم همونطور که مطالب جدید با روز وتاریخ و با ترتیب میگذارید مطالب قدیمیتر هم بزارید که کسانی مثل من که مطالب های سایت خوبتون رو که به ترتیب گذاشتین و ندیدن ببینن…اقای تارخ عزیز من  کل سایت شما رو دیدم ولی اگه بخوام دوباره سایتتون رو که دسته بندیش کردین مطالب های جدیدشو در بیارم طول میکشه اگه میشه جناب تارخ عزیز مطالب های قدیمیتر هم بزارید با تاریخ مثل تاریخ مطالب های جدید ممنون وسپاس از شما و سایت خوبتون

  • نویسنده

   برای دیدن مطالب به ترتیب یک راه اسان است برای نمونه پایین صفحه هر مقاله بالای سر بخش کامنت دو گزینه است که نوشته مقاله قبلی و مقاله بعدی

 • سلام، سپاس فروان از از آقای تارخ و محمدی عزیز، خدایی خدا صبرتون بده از دست این دلواپسان روس :))

 • سلام خسته نباشید.آقای محمدی و تارخ تشکر برای زحماتتون.آیا مقاله ای در مورد بمب نوترونی در دست دارین؟

 • آقای تارخ وقتی قرار نیست جنگی در بگیره که تو اون آمریکا به روسیه ضربه مهلک بزنه یا برعکس( منظور جنگ غیر اتمی است) چون اگه موجودیت خود رو تو خطر ببینن حمله اتمی میکنن به هم و این هم به دلایل بازدارندگی متقابل محاله، پس چرا این همه خرج تسلیحات مختلف میکنن تا از هم برتر باشن??

 • آقای تارخ دلیل این جمله چیه?حتی اگر راداری با برد ۲۰ هزار کیلومتر نیز داشته باشیم ، در نهایت نمی تواند یک بی ۵۲ را از فاصله بیشتر از ۴۰۰ الی ۵۰۰ کیلومتری کشف کند.???? 

  • نویسنده

   یعنی داشتن یک رادار با برد چند هزار کیلومتر روی زمین برای هیچ کشوری به معنی این نیست که میتوانه چند هزار کیلومتر انور تر را ببیند اونم در ارتفاع پست

 • سلام آقای تارخ اینکه تو مقاله گفته روسیه تهدیدی از شرق و از شمال نداره و به خاطر همین رادار پیش اخطار نصب نکرده کاملا اشتباهه. هم موشک سیلو پرتاب و همچنین زیر دریایی پرتاب از این سمت ها می‌تونه طرف روسیه شلیک بشه. کسی که بخواد روسیه رو بزنه که نمیاد از قطب شمال یا چسبیده به مرز شلیک کنه که روسیه خیالش راحته وقتی موشک قاره پیما هست میشه از هر سمتی شلیک کرد. آمریکا خیلی راحت می‌تونه ترایدنت هاش رو با زیردریایی به هرجایی ببره و مثلا از سمت شرق یا شمال موشک سمت روسیه بیاد. حتی آمریکا می‌تونه موشک مینوتمن رو از سیلوی خاک خودش شلیک کنه تا از روی کانادا و قطب شمال رد شده و از سمت شمال وارد خاک روسیه بشه. حالا به نظرتون چرا شمال و شرق روسیه پیش اخطار نداره؟

 • با سلام اقای تارخ سوالی داشتم ایا ماه واره ها قادر به شناسایی و رهگیری موشک های بالستیک هستند. و اینکه این موشگ گوگون با این وزن چرا ایقدر برد و ارتفاعش کمه

  • نویسنده

   سلام ماهواره های هستند که درای حسگر های فروسرخ برای کشف موشک های بالستیک هستند
   به این دلیل که این موشک ها قرار با طرف بالا برن اونم با سرعت بالا.. در این موشک ها سرعت خیلی مهم است تا برد

 • آقای تارخ درباره ی بمب های سنگر شکن و بمب های سنگر شکن اتمی هم مقاله می نویسید؟

 • خب استاد اگر بلافاصله روس ها بعد از شلیک مثلا امریکا به خودشون جوابش رو ندن مگه چی میشه ؟ مثلاً چند ساعت بعد پاسخ اتمی بدن ؟

  • نویسنده

   هیچ طرف مقابل شمارو نابود کرده بدون اینکه شما بتوانید جواب بدین زیرا مراکز فرمانده ای نابود شده کسی نمیتونه دستور بده

   • دستور به اون معنا رو که میشه از یک روستا در  یک منطقه دور افتاده هم صادر کرد (حاله بماند که احتمالاً محل اقامت رهبران روسیه (شوروی سابق) باید چیزی در حد یک پناهگاه اتمی دارای ارتباطات کامل باشه)

    • نویسنده

     در نهایت در چنین جنگی طرف باید فکر همه جاش بکند زیرا زیر ساخت ارتباطی از بین بره به فرض سالم ماندن رهبران هم ممکنه کار پیش نره

 • درود.. دمتون گرم ،خیلی خوشم اومد از این شیوه نوشتن . برا من که زیر دیپلمی هستم خیلی رسا و گویا بود اگر واژه های عربی هم کمتر بود دیگه تک میشد … استاد رادارهایی که به سوی آسمان هستن حالا یا شیب دار مثل این رادار یا مستقیم روبروی آسمان باشن (مثل زمین ) محدودیت توی برد ندارن ؟ یعنی میتونن فراتر از جو رو هم جستجو کنند ؟ سپاسگزارم

 • اقای تارخ این سندی که در مورد خریدهای نظامی ایران گذاشتید عالیه علی اخخصوص خرید از دو کشور خاص!! واقعا چرا مسوولین اصرار دارند اینهمه خرید نظامی رو انکار کنند؟ 

 • سلام این-همونسامانه ایجس معروفه  که روی ناوارلی بورگ که توی دریای  سیاه بوده وتوسط سوخو۲۴ازکارافتادباجنگ الکترونیک وبصورت مجازی چندموشک بسمت ان شلیک کردوناوبانهای بیچاره هنوز پس از یکسال و اندی بگفته مقامات پنتاگون اعتمادبنفس خودرابازنیافته انداست 

  • نویسنده

   نه اون سیستم ایجکسی میگیم که همین دو ماه پیش چهارتا موشک ضد کشتی کروز شلیک شده طرف سه دسته ناو های امریکای طی سه نوبت کشف کرد و با جنگ الکترونیک انداخت تو اب
   بعد پنتاگون کی چنین حرفی زده کجا زد؟

   • راست میگه توی اخبار و توی سایتهای ایرانی هم اینو نوشته بود فیلمش هم بود ولی از تو فیلم چیز خاصی مشخص نبود من نمیدونم رسانه های ایران چطوری اینا را برداشت کردن…

    • نویسنده

     این ناو مال امریکاها بوده من موندم خودشون چیزی نگفتن از داخل ناو سایتهای ما جطوری اطلاعات کسب کردند

   • سلام استیووارن سخنگوی پنتاگون درسال۲۰۱۴بابیان اینکه ۲۷ناوی آمریکایی پس از نمایش حمله سوخو۲۴استعفاکرده انداین اقدام راتحریک امیز خواندوروسیه هم اعلام کردهیچ ناوی حق نداردبیش از۱۴روزدردریای سیاه بماند 

    • نویسنده

     منبع این خرف کجاست.سایت غربی که چنین حرفی زده.سخن گویی پنتاگون این حرفو به کدوم خبر کذاری غربی گفته.منبع این سخن بیارید.به هر حال منابع غربی هم گفتند دیگر
     منبع بیارید.خبر کذاری های ایرانی بلاخره این از یک.جایی اوردند

   • در ضمن این ماجرا هم ساخته و پرداخته خود روسها بود. و اینکه سایت های ایرانی هم آنرا نقل کرده اند هم جای تعجبی نداره. رسانه های ما هر خبری رو که علیه آمریکا و غرب و به نفع روسیه باشه رو با چند برابر بزرگنمایی منتشر میکنند و این چیز عجیبی نیست. مهم اینه که کسی که ادعایی رو مطرح میکنه باید ادعاشو ثابت کنه و روسها که چنین ادعایی رو مطرح کردند ، میبایست ادعاشونو ثابت کنند که البته تاکنون چنین کاری نکردن

   • بعدا مشخص شد که کلا دروغ بوده میخواستن موشکهای دفاع ساحلی یمن را از بین ببرن همون موقع هم گفتن نمیدونیم موشکهایی که به موشکهای ضد کشتی شلک کردیم چی شدن واقعا دیگه جانبداری از امریکا …. میشه

    • نویسنده

     مهم نیست کی شلیک کرده ولی واقعا شلیک شده..انها دروغ نگفتند فقط مشخص نیست کی موشک شلیک کرده است مگه در شلیک موشک شکی تیست

   • جناب استاد تارخ باسلام من موندم ارتش آمریکا که سالهاست که حداقل یک درگیری رو تو یک نقطه داره و سربازان اینهمه جنگ دیده هستن از ترس استعفا دادن بعد سربازان روسیه که از بعد از جنگ دوم جهانی بالاترین هنرشون نوشیدن ودکا و رژه رفتنه الهه جنگنن از دید برخی ایرانیها واقعا مغلطه و روس پرستی چقدر دیگه

  • این که میفرمایید به صورت مجازی هواپیمای روسی به سمت ناو امریکایی موشک شلیک کرده کاملاً غلطه . اون در تمرینات و مانور های نظامیه که مثلاً دو جنگنده خودی سامانه های الکترونیکی نصبه که وقتی رادار یه جنگنده روی دیگری (یا هر جنگن افزار خودی یا همپیمان دیگری که همچین سامانه ای روش نصبه) قفل میکنه موشک رو به صورت مجازی و غیر واقعی شلیک میکنه و با توجه به زاویه و برد و سرعت مثلا به جنگنده مقابل پیغام میده که شما مورد هدف قرار گرفتین و به جنگنده شلیک کننده امتیاز میده چیزی شبیه بازی های رایانه ای. بعضی سال ها تو نمایشگاه نیروی انتظامی تهران هم یه چیزایی شبیه این کار هست چنتا اسلحه واقعی وثل کلاش و ژ٣ ام پی ۵ گذاشتن مردم تو نوبت وایمیستن با سلاح هدفکیری میکنن یه لیزر میتابونه رو هدف اگر موقعی که ماشه رو میکشی لیزر رو هدف باشه اسلحه یه لگد ناشی از شلیک میده و از پشت هدف یه قوطی که مثلاً تیر بهش خورده پرتاب میشه به سمت هوا.    حالا شما خودت قضاوت کن چرا باید روی سوخو ٢۴ روسی و ناو امریکایی همچین سیستم هایی نصب باشی که به صورت مجازی به سمت هم شلیک کنن مگر متحد همن که در حال تمرین باشن.  شاید از بالای سرش رد شده باشه ولی بقیه موارد بیشتر شبیه قصست بعضی وقت ها کشور های دوست که تو رزمایش های پرچم قرمز شرکت میکنن رادار جنگنده هاشون رو روشن نمیکنن که اطلاعاتش از قبیل قدرت و فرکانس و مشخصاتش لو نره حالا روس ها یرای چی باید با روشن کردن این سامانه (که حتی اگر جواب هم داده باشه) ناوگان امریکا رو برای دفعه بعد و درگیری بعدی بیمه و واکسینه کنن!؟

   • نویسنده

    اصلا این خبر امریکا تایید نکر تنها کفتند فنسر از روی سر انها رد شد و تلاس در ایجاد اختلال کرد.
    دوستان اگر عاقل باشن برن ببینن این خبر اصلا خود آمریکا ها چگونه بیان کردند به هر حال اونها داخل ناوشون بودن

   • سلام توی همین سایت مقاله ای بود که میگفت با جنگ الکترونیک روی رادارهابصورت مجازی موشک نشون میدن 

   • جالب اینجاست دوستان عجب ادعاهای پر وپاگاندایی بنفع روسیه میکنن ولی وقتی درخواست منبع معتبر ازشون میکنی جوابت میشه سکوت و بازهم سکوت 

  • این ماجرای معروف فنسر و ناوشکن دونالد کوک هم اولین بار توسط اسپوتنیک مطرح شد که این اسپوتنیک هم حکم مشرق نیوز روسها رو داره و متخصص چرند گویی است. سوخو ۲۴ مزبور از فاصله ای بسیار دور شناسایی شده بود ولی چون مسلح نبود و تهدیدی برای ناوشکن نداشت ، ناوشکن اجازه نزدیک شدن به او را داد. والا مثلا اگر اگر فنسر اقدام به قفل راداری میکرد ، ناوشکن هم به اون واکنش نشون میداد. این ماجرا هم از پایه و اساس دروغه. والا در جنگ سرد تقریبا هفته ای چند بار بمب افکن های شوروی از کنار ناوگان آمریکا عبور میکردند. پس باید با این حساب تمام پرسنل نیروی دریایی استعفا بدن. دلیل این داستان سرایی روسها هم تلاش برای بی اثر بودن حضور ناوشکن آمریکایی در آبهای نزدیک سرزمین روسیه است. حضور ناوگان آمریکا در چند مایلی از سواحل روسیه برای کشوری مثل روسیه که ادعای ابرقدرتی داره ، بسیار تحقیر کننده و مایه رسوایی است و روسها با این داستان سازی میخاستند این ماجرا رو کمرنگ جلوه بدن

 • فاجعس، خب مشخصه که وقتی جنگ اتمی درگرفت آمریکا که فقط دو عدد ترایدنت یا مینتمن که شلیک نمیکنه، اونم که فقط به سمت مسکو شلیک نمیکنه، در یک زمان  سه تا چهار فروند ترایدنت به سمت مسکوی دارای سپر موشکی شلیک میکنه و در همان زمان نیز نووسیبیرسک و سن پترزبورگ و یکتارینبورگ و… رو با خاک یکسان میکنه(همزمان هم نیویورک و لس آنجلس و شیکاگو از نقشه محو شدن). بنابراین: این توجیه که گفته میشود این سامانه با این همه هزینه فقط برای دفاع در برابر تهاجم محدود است نوعی بی عقلی است چرا که وقتی جنگ به سلاح اتمی رسید دیگه جنگ محدود معنی نخواهد داشت. البته همونطور که گفتید تنها رادار های پیش اخطار کاربرد داره و بقیه رادار ها و موشک ها که این همه براشون خرج شده بی فایده هستند. حالا یک سوال؛ آمریکا و روسیه تلاشی برای کاهش امکان کشف موشک هاشون کردن؟ اصلا میشه موشک رو هم مثل هواپیما استلیز کرد؟

 • اخرش نفهمیدیم به درد بخور هست یا نه خودت میگی فلان مقدار برد داره میتونه هدف را بزنه خودت میگی نه نمیتونه به قول معروف خودت بریدی دوختی اخرش پای بی۵۲را کشیدی وسط فقط جالبه نوشتی بی۵۲٫٫باید بنویسی لمب افکن بی۵۲تا خواننده اماتور متوجه بشه بی۵۲یک هواپیمایی بمب افکن هست نه مثلا موشک…در ضمن بی ۵۲مگر برای فرود هرگز نمیتونه در ارتفاع ۵۰متری پرواز کنه اف۱۸که نیست هواپیمایی هست در اندازه بویئنگ ۷۰۷ک۶ اونم اس۴۰۰واس۳۰۰میتونن بزننش.از طرفی روسیه مثلث اتمی هست یعنی بمبک افکن اتمی موشک اتمی زیردریایی اتمی کدوم دیونه ای حاظر بهش شلیک کنه…به هر حال خوب بود.

  • مشخصه که مقاله رو با عجله خوندید و اصلا به محتوا و مفهوم اون توجه نکردید. توصیه میکنم که حداقل دو بار با دقت مقاله رو بخوانید. بی ۵۲ هم رادار ناوبری و تعقیب عوارض زمین و ارتفاع سنج بسیار دقیق داره و میتونه نه تنها در ۵۰ متری ، بلکه حتی در تاریکی مطلق شبانه در ارتفاع کمتر از ۳۰ متر هم پرواز کنه. 

 • سلام.ایران زیر ساختهای لازم برای نگهداری جنگندهای نسل چهارونیم به بعد رو ندراه،اون وقت زیر ساخت لازم برای نگهداری هواپیماهای مسافربری جدیدی که از ایرباس و بویینگ میخوان بگیرن رو دارن که سفارش دادن اونم نمونه هایی که سال ۲۰۱۴ تازه وارد چرخه تولید شدن

 • با سلام.مقاله خوبی بود و من تا به امروز از چنین سیستم دفاعی ضد بالستیکی که موشکش مجهز به کلاهک هسته ای باشه اصلا خبر نداشتم.حتما شعاع تخریب و حرارتی که ایجاد میکنه آنقدر زیاده که نیازی به دقیق بودن آنچنانی موشک نداره.به هر حال خسته نباشید.

 • آقای تارخ شما چند سال زبان خواندید و آموزشگاه رفتید که اینطوری می تونید مقالات انگلیسی را ترجمه کنید؟…..و اینکه شما زبان هم درس می دهید؟

 • سلام استاد تارخ نمونه شرقی سامانه های استاندارد۶=گورگون استاندارد۳=گازل تاد=اس۵۰۰پاتریوت پک۳=اس۴۰۰،پاتریوت پک۲=اس۳۰۰ است و آیا در غرب سامانه هایی مثل بوک و تور و پانتسیر وجود دارد لطفا مقاله مثل معرفی نسل های مختلف جنگنده ها در حوزه پدافند بزارید و سطح های مختلف میان برد و کوتاه برد و..و چگونگی پیدایش آن را توضیح دهید؟باتشکر 

 • قدرت اصلی روسیه در پاسخ متقابل هسته ایست همون طور که پوتین گفت توان روسیه از هر متجاوزی بیشتر است مقالت طبق معمول جانب دارانست 

  • نویسنده

   از دید برخی دوستان تنها مقاله ای جانبداران نیست که بنویسیم
   قربون روسیه بریم

   البته منظور شما نیست منظور برخی دوستان است
   البته روسیه در قدرت اتمی از نظر تعداد موشک های اتمی و مجموع کلاهک های اماده از امریکا پایین تر است

   • سلام اقای تارخ بنظر من برخی دوستان همچین هم بیراه نمی گن ی مثال عرض می کنم تو مقاله جنگند های ناتو که ب قلم شخص شماست اومده که(( در میانه دهه۱۹۸۰ غرب متوجه این شد که روسها  بر اساس سوخوی ۲۷ در حال توسعه  جنگندهای جدید هستند. جنگندهای چون سوخوی ۳۰ و ۳۵٫ این جنگندهای جدید برتری مطلق نسبت به رقیبان غربی داشتند  ولی از شانس خوب غرب شوروی فرو پاشید  و توسعه این طرح ها یک دهه به عقب افتاد و به اروپا وقت اضافی برای توسعه  طراح خود داد.))واقعا ما داریم در مورد یک قدرت شیطانی حرف می زنیم یا یک تمدن بشری؟؟؟ولی این مقاله خیلی عالی بود و از خوندنش لذت بردم البته جدیدا جو سایت در کل خیلی خوب شده و بدون جانب داری مقالات ب صورت علمی اراِیه میشه خیلی ممنون از شما و بقیه تیم تحریریه

   • نه اقای تارخ اصلا نباید بگی از شانس خوب این جور تفسیرا ایهام دارن مثلا باید بگی از شانس بد شرق شوروی تجزیه شد یا بگی متاسقانه شوروی تجزیه شد از شانش خوب غرب این معنی رو میده که شوروی یک قدت شیطانیه و خوب شد که تجزیه شد

   • ی سایت بی طرف مثل ویکی پدیا فارسی همچین جمله ای بگه روشنه که خواننده چ تفسیری می کنه

   • آقای علیرضا بحث سوخو ۲۷ چه ربطی به این مقاله و جانبداری داره ؟ دوست گرامی از کدام برتری روسیه حرف می زنید زمانیکه بهترین جنگنده رهگیر شوروی میگ ۲۳ و میگ ۲۱ بود آمریکا از تامکت و ایگل بهره میبرد که تامکت هنوز هم بعد از اینهمه سال مایه فخر و مباهات ماست و با اتکا به اون ادعای مقابله هوایی با کشورهای غربی رو میکنیم و زمانیکه بهتری هواپیمای شناسایی شوروی میگ ۲۵ بود آمریکا از اس آر ۷۳ بهره میبرد که هنوز روسیه همتاش رو نتونسته بسازه و سالهاست که آمریکا نسل ۵ خودش مثل اف۱۱۷ رو از خدمت خارج کرده و هنوز روسیه فاقد جنگنده رادار گریزه و همه بودجه کشورش رو صرف کنه تعداد بمب افکن های ب۲ آمریکایی رو نمیتونه عملیاتی کنه لطفا از این روس پرستی و مغاطله های بی پشتوانه دست بردارید دیگه نیروی دریایی آمریکا رو نام نبردم

   • خانم گلرو چرا جوش میزنی کی گفت برتری گی گفت سوخو۲۷ شما عاشق سینه چاک غربی به من چه من ی حرفی با استاد تارخ داشتم زدم ب شما چ مربوطه این ی سایت علمیه و تو سایتای علمی هم معمولا رقابت هست ولی نباید اصل مقالات علمی که بی طرفیه زیر سوال بره اصلا برا همینه که بخش کامنت هست برا این که که هر کی هر نظری داره بیاد اونجا بگه منم دارم نظر خودمو میگم ب شما چ اصلا که من همچین انتقادی از نگارش اقای تارخ می کنم هیشکی هم نمیخواد شما براش سخنرانی کنی دفعه اخرت باشه زیر کامنتای من اسکی میری

  • بله سارمات را برای همین ساختن که از سپردفاع موشکی رد بشه….ولی اگر دقیق حساب کنیم با توجه به اینکه سیستم پدافندی ضد بالستیک آمریکا قوی تر از روسیه است آمریکا ضربه محکم تری می تواند به روسیه بزند….ولی جانب دارانه ای در این مقاله نیست این یک واقعیت است چه باور کنیم چه نکنیم…

   • با شروع جنگ اتمی احتمالی بین امریکا و روسیه ضربه قوی تر و ضعیف تر نداریم همه بازنده خواهند بود حتی بورکینافاسو! چون حجم الودگی بقدری خواهد بود که چیزی از حیات بر روی زمین باقی نخواهد گذاشت.

 • اقای تارخ شرق روسیه پس چی میشه اونجا رادار پیش اخطار نمیخاد ؟ چرا؟ سوال ۲ . اینکه روسیه در شرقی ترین نقطه خاکش میتونه به  طرف امریکا حمله کنه چه بالستیک چ بمب افکن و جنگنده؟ تشکر

 • سلام جناب تارخ یه مقاله هم در مورد مووشک های میجتمن و پیس کیپر بزارید….ویه مقاله در مورد سیستم ضد بالستیک GMD آمریکا….ممنون

 • آقای تارخ اگر آستر ضد بالستیک عملیاتی شد می تونه برای اروپا همچینکاری انجام بده و موشک های بالستیک اتمی را بزند؟

   • سلام جناب تارخ ایا این استراتژی استفاده ازبالستیک فکرخوبی نیست? مثلابجای اینکه جنگنده بپرونی سوختگیری هوایی بکنی ازروی چندکشورردبشی ازسپردفاعی رد بشی اونوقت تازه میرسی بهدف بگذریم.امابالستیک شلیک ودیگرهیچ تازه ماالان نه جنگنده  داریم نه شرق ونه غرب بی معرفت بما میفروشن اگرهم بفروشن مثلا۲۰۰جنگنده ای که سرش به تنش بیارزه چندمیلیارددلارمیشه البته بایدروسپردفاع هوایی ازهمه نوعش کار بشه  بحث کوچیکی دراین زمینه داشته باشیم بدنیست

 • سلام آقای تارخ یک سوال دارم ربطی به مقاله نداره شما که اینهمه مقاله رو ترجمه میکنید و سایت و کانال رو هم اداره میکنید کی به امورات دیگه زندگی میرسید . آیا تو زندگی شخصی به مشگل نمیخورید واقعا خسته نباشی و آفرین به این پشتکار و علاقه.ممنون از مقالات و اطلاعات ارزنده خداحافظ.

  • نویسنده

   سلام این کار چون رو روال افتاد مشکلی ایجاد نمیکند. مثلا بریا من ترجمه سه صفحه دو ساعت زمان میبرد من همین قدر در شبانه روز برای این کار هم وقت بیشتر نمیگذارم
   در واقع من الان میدونم برای هر مطلبی کجا بگردم که به سرعت به اصل مقاله برسم
   با تشکر از لطف شما

 • سلام ممنون از مقاله عالی،،، در هر صورت همه طرفین میدونن که اگر یه موشک اتمی شلیک بشه فاتحه هممون خونده اس ولی به نظر من مزایای بمب اتم خیلی بیشتر از مضراتشه زیرا شما تصور کنید با اینهمه قدرتهای جاه طلب در جهان اگر بازدارندگی اتمی نبود تا حالا صدبار جنگ جهانی راه افتاده بود…

 • سلام استاد سنگ تموم گذاشتی عالییی کاکو حمید  این رادار ها پیش اخطار قابل رقابت با نمونه تحویلی به قطر یا آمریکا است ؟ مقاله ای درباره آمریکا و سیستم تاد سپر دفاعی آمریکا بنویسید واقعا آخر هفته ای یه حال حسابی دادی خدا اجرت بده حمید جونننن

  • نویسنده

   سلام در مورد تاد در سایت است سرج کنید می اید
   رادار فروخته شده به قطر تقربیا مشابه این رادار ولی با برد کمتر است
   خواهش میکنم از لطف شما البته این مقاله مال اقای محمدی است

 • آقای تارخ چرا کد موشک های اتمی زیردریایی پرتاب ترایدنت بریتانیا دست آمریکاست؟

 • خسته نباشیدیک مقاله بسیار عالی و جامعنهایت حد بازدارنگی اتمی در بعد نظامی رو میشه در چنین سیستم هایی دید.جناب تارخ چین هم دارای چنین تشکیلاتی هست؟

 • قدرتهای دنیا پولشون رو صرف چه چیزهایی می کنند. با این توضیحاتی که در مورد اس ۳۰۰ و ۴۰۰ دادید خب الان اوضاع دفاعی ما در مقابل موشکهای بالستیک خیلی خطرناکه. دقیقا ما  هیچ دفاعی در مقابل موشک های بالستیک نداریم

   • یک سوال دارم جایگاه اس ۳۰۰ وی۴ کجاستنه مثل اس ۴۰۰ است نه این سیستم کارایش دقیفا چی هست ؟ تفاوتش با اس ۴۰۰ چی هست وچه توانایی هایی دارد ایا ایران به اس ۳۰۰ وی۴ نیاز دارد یا نه؟

    • نویسنده

     اس ۳۰۰ وی۴ نسخه ضد موشک بالستیک برای موشک های تاکتیکی با برد بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ کیلومتر است ولی اس ۴۰۰ بیشتر برای عملیات ضد موشک کروز ساخته شده اگرچه توان محدود ضد بالستیک هم دارد
     خطر اصلی برای کشور ما موشک کروز است

   • در مورد اس ۳۰۰ وی ام آنتی ۲۵۰۰ با برد ۲۰۰ کیلومتر که خود روسها مدعی رهگیری موشکهای تا برد ۲۵۰۰ کیلومتر هستند این نام گذاری هم به همین علت صورت گرقته است پس اس ۳۰۰ وی ۴ با برد ۴۰۰ کیلومتر باید بیشتر از این حرفها باشد

    • نویسنده

     والا من نشنیدم تا برد ۲۵۰۰ کیلومتر. این موشک در بهترین حالت به گفته روسها توان مقابله با مشوکی تا برد ۱۳۰۰ کیلومتر داره.. گفته شده موشکی که داری سقف پرواز ۲۵۰ کیلومتر است ..
     البته این موشک تا کنون تنها بر ضد اهدافی تا برد ۳۰۰ کیلومتر هم تست شده

   • استاد سیستم روسی هست که توان مقابله با دانگ فنگ داشته باشه منظورم ایران که بهش دسترسی داشته باشه؟؟؟

 • سلام . در مطالعه و پیگیری اخبار و دانش جنگ افزار یک موضوع برای فرد جلب توجه میکنه و انم اینکه تمامی جنگ افزار و تسلیحاتی که الان اخبارش در اختیار و دسترس مردم قرار می گیره در لبه های تکنولوژی حدود ۳۰ سال پیش قرار دارند . به نظر می رسه هم امریکا و هم روسیه بعنوان دو سردمدار تکنولوژی تسلیحاتی وارد فاز دیگری از دانش جنگ افزار می شن که از لحاظ اطلاعاتی بشدت طبقه بندی شده است . گواینکه گاهی اوقات شمه ای از این اخبار به بیرون درز میکنه . چیزهایی از قبیل استفاده از سلاحهای الکترومغناطیسی و یا ذرات مرگ اور و یا همین پروژه مبهم و رازگونه هارپ و قس علیهذا …اقای تارخ شما به مقاله و یا نوشته ای در مورد اینجور سلاحهای دسترسی دارید و یا اصلا در موردش چیزی خوندید!؟

 • مقاله خوب و جامعی بود و عرض تشکر خدمت اقای محمدی . چیزی که واضح و مبرم هست اینه که اساسا دفاع موثر در برابر موشک بالستیک وجود نداره . یک هواپیمای جنگنده از زمانی که از باند فرودگاه بلند میشه تا زمانی که خودشو به هدف برسونه شاید نزدیک به ۱۰ نو خطر و تهدید روباید پشت سر بگزاره تا خودشو به هدف برسونه و سالم برگرده … مثلا یه جنگنده رو جنگنده های دشمن تهدید میکنه ، پدافند زمین پایه ( اعم از موشکی و توپخانه ای ) ، محدودیت محل پرواز که مثلا از روی کشور ثالثی نباید رد بشه و چندین نوع مشکل و محدودیت دیگه برای یه هواپیما وجود داره ولی یه موشک بالستیک تنها خطری که پیش روی خودش داره سامانه های دفاع موشکی هست که این سامانه ها هم نمیتونن به طور کامل جلوی توان موشکی کشوری مثل امریکا ، روسیه ، چین ، ایران و … رو بگیرن و فقط میتونن به صورت محدود از اصاب موشک جلوگیری کنن … به همین دلیل است که بعد از جنگ ۸ ساله ایران به سمت موشک رفت و بیشتر تمرکز خودشو روی توان موشکی گزاشت . چون مثلا اگه ما از اون زمان تا الان ۵۰۰ هواپیمای نسل چهار و نیم هم میخریدی یا مثلا میساختیم بازم از پس امریکا ، اسرائیل و حتی عربستان بر نمیومدیم ولی الان به خاطر توان موشکی که بیش از ۳۱ سال است در حال توسعه و گسترش است به بالاترین حد از بازدارندگی نظامی رسیدیم حتی در برابر امریکا

  • البته موشکهای بالستیک هم محدودیت های مخصوص خودشون رو دارند و تکیه صرف هم بر موشک بالستیک کاملا اشتباه است. در شرایطی که آسمان در دست دشمن است ، نمیشه به سادگی موشک شلیک کرد. حالا بگذریم که دلیل آنکه کشور ما هم به سمت موشک بالستیک رفته ، اینه که دسترسی به جنگنده نداشتیم.

  • این موشکهای بالستیک درصورتی کارایی دارند که اولا جنگ کلاسیک باشه بین دوارتش وکشور ودوما کلاهک اتمی داشته باشن وگرنه یک بالستیک بابرد دوهزار کیلومتر باخطای دویست سیصد متری درحالت خوش بینانه برای ما چطور میخواد دربلند مدت مثلا یه جنگ مثل جنگ هشت ساله کمکمون کنه؟؟؟ توجه داشته باشید قیمت این موشک ها میلیاردها تومنه نمونه های داخلی شوعرض میکنم وکلا این قضیه که ما تعداد چند میلیون داریم یه توهم بیشتر نیست…اینجاست که ارزش بطور مثال یه جنگنده وسایر تسلیحات متعارف مشخص میشه

 • با این خساب هر موشک بالستیکی که ایران شلیک میکنه از مرحله ابتدایی برخواستن توسط این سیستم رهگیری میشه یک سوالی که برام پیش میاد اینه که یعنی روسها این سامانه رو با شلیک موشک پدافندی با سرجنگی هسته ای برعلیه بالستیک های خودشون آزمایش کردن شلیک یک موشک با سرجنگی هسته ای حتی اگر پدافند باشه بنظرتون کار خطرناکی نیست؟

  • البته تست این موشکها در پایگاه روسیه در بیابانهای ساری شاگان قزاقستان انجام شده است. ولی درمجموع انفجار هسته ای در بیرون جو خطر زیادی نداره

  • موشکهای بالستیک میان برد ایران اگر به سمت جنوب شلیک شوند که به هیچ وجه در افق دید این رادار ها قرار نمی گیرند. در صورت شلیک به شمال از مرزهای شمالی شاید یک موشک برد ۲۰۰۰ کیلومتری که در نیمه مسیر خود حدود ۴۰۰ کیلومتر ارتفاع گرفته و در دید این نوع رادار قرار بگیرد

 • من یه عکس دیدم یک زیردریایی از زیر یخ های قطب شمال بیرون آمده بود….خوب از زیر یخ ها در میان و به سمت روسیه موشک پرتاب می کنند که…

  • بستگی به ضخامت یخ داره. یخهای نازکتر توسط زیردریایی شکسته میشوند. اما وقتی ضخامت یخ در حد چندین متر باشه دیگه زیردریایی نمی تونه کاری انجام بده

   • با سلام خدمت شما دوست گرامی زیر دریایی های اتمی تقریبا قادرن توی قطب شمال هم بران جاهایی که کشتی های یخ شکن قادربه عملیات نیستن توسط زیردریایی های اتمی اکتشاف میشن

 • آقای تارخ چرا توی همه سایت ها تیتر زده که موشک سارمات ۱۰ تن کلاهک هیدروژنی حمل می کنه و می تونه کل تگزاس یا کل کشور فرانسه را نابود کند؟

 • آقای تارخ شما که می گید آمریکا گفته نیازی به موشک کروز اتمی ندارد پس چرا دوباره گفتن می خوان موشک lrso کروز هسته ای را دوباره بسازند؟ http://www.isna.ir/news/95050107129/آمریکا-به-دنبال-توسعه-موشک-های-کروز-هسته-ای

  • نویسنده

   ارتش امریکا واقعا نیازی ندارد حتی طی گذارشی در سال ۲۰۱۴ هم به این مسئله تاکید شده حالا اینکه جدیدا چه تصمیمی گرفته اند اطلاعی ندارم ولی امریکا طی پنچ سال گذشته دو موشک کروز اتمی را از خدمت خارج کرد و یا غیر عملیاتی