گرداوری:وحید مجدی نسب

در ترمینالوژی دریایی ناوشکن یک شناور با توانایی پیمایش مسافت های طولانی است که برای اسکورت شناورهای با تناژ بالاتر( بخوانید بزرگتر) در یک ناوگان یا یک گروه جنگی همراه ناو هواپیمابر (Carrier Battlegroup) برای دفاع در مقابل مهاجم های قدرتمندی که در برد کوتاه درگیر میشوند ( مثل قایق تندرو )، استفاده میشود. ریشه این شناور ها به قرن ۱۹ام برمیگردد. در آن زمان ازین شناورها برای دفاع در مقابل قایق‌های اژدر افکن استفاده میشد و تا سال ۱۹۰۴ در جنگ بین امپراطوری روسیه و امپراطوری ژاپن این شناورهای قایقِ اژدرافکن شکن( بر وزن بمبِ همه‌کَس‌کَش ) خود به قایق های اژدرافکن بزرگ و چابکی تبدیل شده بودند که از آنها برای از بین بردن قایق های اژدرافکن استفاده میشد. از آنجایی که عبارت قایق اژدرافکن شکن (Torpedo Boat Destroyer) عبارت بسیار دهان پر کن و طولانی بود در طول زمان این عبارت به ناوشکن (Destroyer) تبدیل شد.

تا قبل از جنگ جهانی دوم ناوشکن ها شناورهای سبکی بودند که به دلیل پایداری کم  زیاد به درد عملیاتهای طولانی در اقیانوس نمیخوردند. در حقیقت چند ناوشکن و یک شناور پشتیبانی یه گروه رزمی تشکیل داده و عملیات انجام میدادند، در یک عملیات رزمی هر چقدر میزان متغیر ها بیشتر شود فرماندهی و مدیریت آنها نیز دشوارتر میشود و از طرفی ناو پشتیبانی پاشنه آشیل ناوگروه بوده و در صورت از بین رفتن آن، ناوگروه با کمبود سوخت و مهمات مواجه میشد. اما بعد از جنگ جهانی دوم و با وارد شدن موشک های هدایت پذیر ناوشکن ها کم کم وظایفی را که قبلن یک رزمناو یا ناو انجام میداد را بر عهده گرفتند که این وظایف جدید خود باعث به وجود آمدن ناوشکن های بزرگتر و قدرتمند تر شدند که توانایی انجام عملیات به صورت مستقل و بدون نیاز به ناوشکن های دیگر و شناورپشتیبانی را داشتند.

1_1

در آغاز قرن ۲۱ام ناوشکن ها سنگین ترین شناوهایی هستند که به صورت عمده در نیروهای دریایی کشورها خدمت میکنند. در حقیقت غیر آمریکا، روسیه و پرو در کشورهای دیگر شناورهایی با تناژ بالاتر خدمت نمیکنند. ناوشکن های مدرن که به آنها ناوشکن های موشک هدایت شونده (Guided Missile Destroyer ) هم گفته می شود از لحاظ تناژ تقریبن هم وزن کروزرهای ج.ج دوم هستند اما از لحاظ کارایی و قدرت تخریب بسیار بالاتر از آنها قرار می گیرند. برخی از ناوشکن ها توانایی حمل موشک هایی با کلاهک اتمی را نیز دارند. ناوشکن هایی که از ۱۶۰ متر بلندتر هستند به طور معمول حدود ۹۲۰۰ تن وزن داشته و بیش از ۹۰ موشک حمل میکنند.
با توجه به اهمیتی که ناوشکن ها در سازمان رزم نیروهای دریایی پیدا کرده اند طبیعی است که هر کشوری به دنبال بهبود مستمر ناوگان ناوشکن خود و ساخت ناوشکن های بهتر باشد. بریتانیا با ساخت ناوشکن های تایپ ۴۵ و ایالات متحده با ناوشکن زوموالت فناوری های جدید را آزمایش میکنند.
در این  بین روسیه نیز برنامه های خود را برای ساخت ناوشکن های جدید و نوسازی ناوگان خود تا سال ۲۰۲۰ دارد. در حال حاضر ۱۵ ناوشکن از کلاس های کاشین، اودالوی و سوورمنیی در نیروی دریایی روسیه در حال خدمت هستند که تمامی آنها، غیر از ۲ فروند، باقی مانده از دوران شوروی سابق هستند. برای جایگزینی این کلاس ناوشکن هاT طرح های بسیاری مطرح شده اند که بررسی تک تک آنها از حوصله مطلب خارج است. بنابراین مستقیم سراغ یکی از برنامه های تایید شده برای جایگزینی این ناوشکن ها میرویم.

پروژه ناوشکن کلاس ۲۱۹۵۶ که توسط دفتر طراحی سورنوی ( Severnoye ) ارائه شده است جزو ناوشکن های آینده نیروی دریایی روسیه خواهد بود. لازم به ذکر است که طراحی ناوشکن های کلاس لیدار نیز بر عهده همین دفتر بوده است. قرار است همراه با ساخت و تحویل این سری ناوشکن ها، ناوشکن های قبلی نیز نوسازی شده تا در نهایت در طی یک برنامه ۱۵ ساله کلاس ۲۱۹۵۶ جایگزین تمامی آنها شود.
وزن این ناوشکن حدود ۹۰۰۰ تن خواهد بود و این شناور توانایی مقابله با انواع تهدیدات زیرسطحی (علیه زیردریایی ها)، سطحی ( علیه بقیه شناور ها) و هوایی را خواهد داشت. به صورت دقیق تر این ناوشکن پاسخگوی نیاز های زیر خواهد بود:
– عملیات جنگی در اقیانوس و دریا علیه خصم( دشمن )

– بررسی و رصد تاکتیکی تهدیدات سطحی و زیرسطحی و جمع آوری داده برای استفاده در موشک ها و تسلیحات ضد-زیرسطحی
– پشتیبانی خودکار از بالگردهای نیروی دریایی حاضر در صحنه برای تشخیص تهدیدات سطحی و زیرسطحی و اقدام علیه آنها
– توانایی نابودی شناورهای خصم
– دفاع از کشتی ها علیه تهدیدات هوایی و شناورهای کوچک( همانند دزدهای دریایی )
– آماده کردن و بررسی داده های تاکتیکی میدان نبرد در لحظه
– پشتیبانی آتش از نیروهای حاضر در خشکی
– گشت دریایی و مشارکت در عملیات دیگر شناورهای حاضر در صحنه
حال به بررسی جزء به جزء طرح میپردازیم:

1_2

در راستای بهتر شدن کنترل کشتی از یک استیبیلایزر با یک سکان ثابت استفاده شده که برخلاف استابیلایزر های قدیمی یک تکه بوده و جای بسیار کمتری را در پاشنه کشتی میگیرد. این نوع استابیلایزر اجازه استفاده عملیاتی از ناو را تا شرایط دریایی ۵ ( شرایط دریایی از آرام تا طوفانی به چندین سطح (از ۱ تا ۹ ) تقسیم میشوند ) ممکن میسازد.
مهمات مورد نیاز برای حمله و پدافندهای هوایی در زیرعرشه در سازه هایی با مقاومت بالا برای محافظت از آنها قرار گرفته اند.
در جلو کشتی هم یک سازه حباب مانندی وجود دارد که در آن سامانه های سونار برای تشخیص زیردریایی ها و اژدر ها قرار گرفته است.
طراحی آینده نگرانه کشتی با توجه به پیشرفت های اخیر در حوزه تسلیحات صورت گرفته تا بتوان از تمامی تسلیحات مورد نیاز فعلی در آن استفاده کرد.

طراحی بدنه کشتی به گونه ای انجام گرفته تا بازتاب راداری آن تا حد ممکن کم شود. این طراحی منحصر به فرد این امکان را فراهم آورده که در مقایسه با دیگر ناوشکن های در حال خدمت این کشتی چندین برابر سطح مقطع راداری کمتری داشته باشد که همین مورد باعث میشود تا شناور های دشمن برای شناسایی و قفل کردن روی آن مجبور باشند وارد محدوده شناسایی و تسلیحاتی ناوشکن شوند.

در زمینه تسلیحات و سامانه های نبرد نیز این ناوشکن دست پری دارد. یکی از مهم ترین فاکتورهای بهبود سیستم های تسلیحاتی اتوماسیون (خودکار سازی) و شبکه سازی سلاح های مختلف با یکدیگر است( به عنوان مثال بعد از تشخیص هدف کدام سیستم تسلیحاتی باید درگیر شود و یا در صورت عمل نکردن یا مفید نبودن یک سیستم چه سیستمی باید وارد کار شود). چنین امری اثرگذاری و کارایی را در میدان نبرد به میزان بسیار زیادی بالا میبرد. بنابراین با توجه به اهمیت چنین موردی، این ناوشکن به یک سامانه مدیریت سامانه های تسلیحاتی مجهز شده است. برای اینکه خدمه کشتی توانایی عملکرد مناسب با این سامانه را در زمان نبرد داشته باشند، سیستم های شبیه سازی برای آموزش و تمرین آنها نیز طراحی شده است.
در زمینه کشف اهداف، رادارهای چند منظوره Fregat و Rif-M که مجهز به آنتن های آرایه فازی فعال هستند اهداف هوایی و سطحی( کشتی ها و..) را شناسایی میکنند. هدف های بر روی ساحل و خشکی نیز توسط رادار Mineral-ME، بالگرد Ka-31 و دو سایت الکترواپتیکی کشف میشوند. برای اهداف زیرسطحی نیز از سامانه سونار Zaraya-ME-03، سامانه Vinyetka-ME و رادار ضد زیردریایی بالگرد Ka-28 استفاده میشود. تمامی اطلاعات جمع آوری شده توسط این رادارها توسط سیستم Poima-E آنالیز شده و سپس داده ها به تسلیحات مربوطه فرستاده میشوند.

حال به بررسی تسلیحات این ناوشکن میپردازیم:

سلاح اصلی این ناوشکن علیه اهداف بر روی خشکی در فاصله زیاد سامانه موشکی Club-N می باشد. این سامانه خود شامل سامانه پرتاب عمودی ۳S-14E برای موشک های تایپ  ۱۶-۵۴E و سیستم کنترل آتش ۳R-14N می باشد.
ویژگی های این سیستم به شرح زیر است:
-برد ۲۲۰ کیلومتری

-امکان مشخص کردن مسیر پرتاب موشک کروز کلاب

-مقاومت بالا در مقابل جنگال

-حساب کردن میزان موشک های مورد نیاز با توجه به شرایط و میزان درصد تخریب داده شده به سیستم( یعنی اینکه برای نابودیفلان سایت راداری با توجه به شرایط محیطی(باد،رطوبت و ..) چند موشک نیاز است تا از نابودی آن اطمینان حاصل شود. )

1_3

برای اقدام علیه زیرسطحی ها ناوشکن دارای دو جایگاه شلیک موشک های ۹۱RE1 و یا اژدرهای سری UGST و UETT می باشد. استفاده از موشک های۹۱RE1 به عنوان بخشی از سامانه موشکی Club-N ناحیه درگیری علیه زیردریایی ها را افزایش داده و باعث میشود که ناوشکن توانایی دفاع از دیگر کشتی ها را علیه انواع زیردریای ها داشته باشد. همچنین موشک های ضدزیردریایی عمودپرتاب ۹۱RTE2 را نیز میتوان بر روی سامانه موشک های عمود پرتاب کشتی(۳S-14E) بارگذاری کرد که این امر بستگی به ماموریت تعریف شده برای شناور دارد.

استفاده از سیستم کنترل آتش ۳R-14N توانایی مدیریت حمله ها هم علیه زیردریایی ها و هم علیه اهداف سطحی را نیز دارد.

برای دفاع در مقابل جنگنده های دشمن در برد های بالا و دفاع علیه موشک های های کروز و ضد رادار، ناوشکن به سامانه پدافندی قابل هدایت  Rif-M مسلح شده است.

این موشک های پدافندی به صورت عمودی از شش جایگاه پرتاب میشوند. هرکدام از این جایگاه ها توانایی ذخیره کردن ۸ موشک تایپ ۴۸N6-2 با برد ۱۵۰ کیلومتر یا ۳۲ تا موشک تایپ ۹-۹۶ با برد ۴۰ کیلومتر ( به جای یک موشک ۴۸N6-2 میتوان یک بسته چهارتایی از موشک های ۹-۹۶ قرار داد) را دارد.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

برای اقدام علیه موشکهای ضد کشتی از سیستم دفاع نزدیک(CIWS)  کاشتان استفاده میشود که توانایی نابود کردن اهداف را از ۱۰ کیلومتری دارد.

برای اجرای آتش علیه اهداف ساحلی و زمینی و حمایت از نیروهای در حال پیاده شدن بر روی خشکی، کشتی از سامانه توپخانه‌ای ۱۳۰ میلیمتری ۱۳۰(اسم سامانه ۱۳۰ هستش) با برد ۲۳ کیلومتر استفاده میکند.

در نهایت برای عملیات جنگال تسلیحات کشتی از سامانه جنگال k-25E استفاده میکند همچنین از سامانه k-308-5 نیز برای پخش کردن چف برای فریب موشک های ضد کشتی استفاده میشود.

پیشران گازی کشتی شامل دو توربین کروز و دو توربین بوستر است. این پیشران توانایی تولید ۷۴۰۰۰ اسب بخار(۵۴۴۲۰ کیلووات) نیرو را دارد که سرعت کشتی را به ۳۰ گره میرساند. برد این پیشران نیز ۵۸۰۰ مایل است.

نیروگاه درون کشتی متشکل از چهار ژنراتور دیزلی است که در کل توانایی ایجاد ۵۰۰۰ کیلو وات را داراست و یک ژنراتور دیزلی خودکار با توان ۶۰۰ کیلووات نیز برای مواقع اضطراری در نظر گرفته شده.

این شناور قرار است از سال ۲۰۲۰ وارد خدمت ارتش روسیه شود و ده تا پانزده فروند ان ساخته خواهد شد (اگر بودجه ان باشد) و همکنون اطلاعات کمی  از ان منتشر شده بود

33+

کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

 • avatar
 • avatar
 • avatar

252 دیدگاه

 • سلامآقای تارخ آیا شما موشک‌های ساحل یا زمین به دریا رو رو جزو قوای نیروی دریایی طبقه‌بندی میکنید?

 • اوه اوه چه خبر شده اینجا. اقای تارخ کارتون داره روز به روز سنگین تر میشه انگار چقدر کامنتا زیاد شده. میگم قول گزارش داده بودید درمورد نمایشگاه کیش هنوز منتظرم

 • آقای تارخ سایت پارسینه قیاس بین تی۹۰ و آبرامز را از سایت شما کپی کرده فکر کنم اسم شما را هم نوشته باشن……..راستی آقای تارخ تو سایت باشگاه خبرگاران جوان ۱۰ تانک برتر جهان را نوشته و ذوالفقار ۳ ۶ یا ۷ تانک توی این لیست است و از بلک پنتر هم جلوتر است آیا واقعا درسته؟زیرشم دوباره کامنتهای اعصاب خورد کن مردم هست مثلا گفته توی یمن دارن آبرامزها را با موشک ضد تانک میزنن و ناکارمده و بدرد نخوره فقط ذوالفقار۳….

 • آقای تارخ توی سایت میلیتاری نیوز از تکمیل شدن و نصب موتور قاهر۳۱۳ در امسال خبرداده و گفته که تا سال ۲۰۱۸ عملیاتی می شود و گفته احتمال داره ایران تانک های آبرامز عراق را بگیرد و مهندسی معکوس کند خبر های دیگه ای از خرید های نظامی ایران و دیگر کشورها گفته به نظر شما این خبرها راسته؟….یکی از نظر سنجی های سایت شما را که قبلا نظر سنجی در سایت انجام می شد را دیدم اونجا کپی کرده بود

 • سلام خسته نباشید یه سوال در مورد مقاله قبل دارم کدوم هلیکوپتر ها قابلیت سوختگیری هوایی دارن؟ممنون اگه جواب بدین

 • سلام بر استاد تارخ عزیزمقاله
  بمب افکن ضربتی مارتین ایکس بی-۵۱رو توی سایت براتون فرستادم ، البته باکمی تاخیر زیاد :-/

   

 • آقای تارخ این تانک abrams m1 a2 sep v3 چیه که میگن در آینده می خواد عملیاتی بشه و شاید در سال۲۰۱۷ با نام abrams m1 a3 عملیاتی شود

 • آقای تارخ تو یه سایت دیدم تصاویر ماهواره ای نشون میداد که چین داره یک ناوهواپیمابر cv001 داره میسازه

 • سلام آقای تارخ استاد بی رقیب میلیتاری . آقا مبادا حرفهای بعضی خوانندگان شما را دلسردکند باور خیلیها شما را قبول دارند و عاشق سایت شما هستنشما کارتون درسته استاد خستهنباشید

 • آقای تارخ خیلی دلم می خواد بدونم این پچه های سایت و همه باهم که گفتید کی و چند نفرن که روی سایتون کار می کنند

 • آقای تارخ اون انیمیشنه که چینیا درست کردن و با تمام قوا به تایوان حمله می کنند و ناوگان آمریکا و تایوان را تابود و تمام پایگاه ها ی نظامی و پایگاه های هوایی تایوان و آمریکا را نابود و اف۲۲ و اف۳۵ها را نابود و نیروهایشان را در خاک تایوان پیاده و آمریکا و تایوان را شکست میدن و تایوان را فتح می کنند را دیدید نظر شما چیه؟ ویدیوش توی youtube هست

   • سلام در قسمت سرچ youtube جمله ی china releases video of attack on the us را سرچ کنید و یک ویدیو هست که همین جمله را در توضیحش نوشته و چند دقیقه هم هست اگه پیدا نکردید اطلاع دهید تا بهتر راهنمایی کنم

   • شوولت کلرورادو zh2 توسط یکی از شرکت های تابعه شرکت معظم جنرال موتورز در دست ساخت است که برای ارتش آمریکا و سپاه تفنگ داران ایالات متحده آمریکا ب کار گرفته می شود و دارای موتور سلول های سوختی هیدروژنی است و انرژی را به برق تبدیل می کند و سربازان می توانند آن قسمت از ماشین را درآورده و مثلا با آن تلویزیون ببینند و موتور آن گرمای کمی دارد و کار را برای کشف ماشین در مقابل دوربین های حرارتی سخت می کند و صدای خیلی کمی دارد که برای عملیات های مخفی قابل استفاده است و موتور بسیار قدرتمندی دارد که می تواند از شیب تند و صخره ها بالا رود و پسماند حاصل از سوختن سوخت آب است که دیگر تا زمانی که خودرو سوخت دارد سربازان مشکل آب نخواهند داشت و در سال۲۰۱۷ تست می شود منظورم این بود آقای تارخ

 • سلام، موتور های چهار پنج تاناوچه ای که ایران ساخته نو کلاس موج و سینا از چه مدلیه و برای کدوم کشوره؟

 • سلام آیا می شود توپ ۱۲۵ م م آرماتا تی ۳۴ را (که در
  این نسخه  پوکه
  و مهمات سرهم است) با سیستم بارگذار دستی گلوله (گلوله گذاری دستی) سفارش داد ؟ یعنی سیستم بارگذاری
  خودکار آن را حذف کرد تا قابل نسب روی تانک کرار یا تانک تی ۹۰ اس ام باشد؟!

   • سلام با تجربیات جنگ سوریه ایران به دنبال بروز رسانی توان زرهی خود است بک راه خرید خود تانک آرماتا است که هنوز نمونه صادراتی موجود نیست در تی ۹۰ هم مشکل توپ هنوز موجود است اگر این کار را بکنیم ایمنی تانک بیشتر نمی شود؟ همجنین گلوله گذاری دستی ایمنی کرار را هم بیشتر می کند همچنین توپ تی ۱۴ آرماتا از توپ تی۹۰ قویتر است منظور من تانک جدید روسها است استباه تایپی بود نه تانک جنگ جهانی دوم مرسی

    • نویسنده

     سلام نگاه کنید توپ ۱۲۵ م م ارماتا دارای گلوله گذاری خودکار است و تغییر این سامانه خیلی هزنیه بر است از این رو واقعا ارزش ندارد زیرا شما گلوله گذاری را هم دستی کنید باید شکل برجک هم تغییر بکند زیرا جای توپ چی و فرمانده عوض شود و یک گلوله گذار بیاید درون تانک و پشت برجک هم باید تغییر کند اینگونه وزن افزایش یافته باید موتور هم عوض شود..این شد تانک دیگری

 • با عرض سلام و خسته نباشید خدمت استاد تارخ عزیز و گرامی جناب تارخ یه مدتیه کمی محافظه کار شدین البته من دلیلشو موجه میدونم از طرف شما حالا هر دلیلی که هست

 • زاموالت چندین ساله که تولید شده ولی هر چی از روسها معرفی میشه  فقط قراره که در آینده تولید بشه ! قراره اینجاش اینجوری باشه قراره فلان مشخصات رو داشته باشه قراره فلان کار رو بکنه ! فقط یه نقاشی کشیدن و بس ! اینا فقط به درد باشگاه خبرنگاران جوان میخوره ! هروقت تولید شد همچین چیزی برادران روس پرست بیان ازش تعریف کنن !

 • سلام آقای تارخ از سلاح تهاجمی ak5 هم مطلب میزارید و اینکه توی خانواده akها چه جایگاه و رتبه ای داره؟

 • آقای تارخ چند نفر دارن روی تنظیمات و پشتیبانی و درست کردن سایت شما کار میکنن؟

 • آقای تارخ راست میگن که ۲۰ سال آینده دیگه آمریکا ابر قدرت نیست و ضعیف میشه و چین جای آمریکا را می گیره و ابر قدرت میشه؟

   • توی سایت های مختلف نوشته توی اخبار هم گفت که سایت پنتاگون گفته تا ۲۰ سال دیگه آمریکا ابر قدرت نیست توی یک مستند هم دیدم می گفت تا ۲۰ سال دیگه چین با ما رقابت می کنه و سعی از جلو زدن از آمریکا را داره در کل پیشرفت نظامی و غیر نظامی چین شاهدی بر این مدعاست نظر شما چیست؟

  • اگر چین بتواند امریکا را در اقتصاد پشت سر بگزارد و قدرت اول اقتصادی دنیا بشد و زمان لازم را هم داشته باشه ممکن است همه اش گرو پول و زمان است باید بوجه نطامی چین از امریکا بیشتر شود که شرایط خودش را می خواهد

   • اگه ترامپ بتونه به حرف هاش عمل کنه و اصلاحات نظامی و اقتصادی را انجام بده خیلی جلو میوفتن

 • آقای تارخ تا کی می خواین به این کارتون ادامه بدین؟ تا چند سال دیگه می خواین مقاله نظامی بنویسید در این سایت قرار بدهید؟چند سال ۴ ، ۵ ، ۱۰ ، ۲۰ چقدر؟

   • استاد ایشالله صد سال دیگه عمر با عزت داشته باشین و به کوری چشم حسود ها مدام مقاله بنویسین و ما هم استفاده کنیم تا کور شود هر آنکه نتواند دید

   • از موقعی که نوجوان بودم(ده یازده سال پیش) یادداشتهای اقای تارخ در زمینه
    موضوعات نظامی رو مطالعه میکردم و امیدوارم تا زمانی عمرکنند که از
    تکنولوژی هایی در حد سلاحهای مورداستفاده در فیلمهای جنگ ستارگان برای ما
    بنویسند. 🙂

 • آقا حمید دوستان راست میگن که تی۹۰ تو سوریه در مقابل تاو مقاومت داره و تاو نمی تونه تی ۹۰ را بزنه؟

 • سلام آقای تارخ بالاخره بوئینگ و ایرباس به ایران هواپیمای مسافربری میفروشن یا نه نظرتون چیه آیا کنگره و ترامپ اجازه میدن یا دوباره تحریم میشیم؟

 • سلام آقای تارخ این سامانه دفاع موشکی قدرتمند که میگن ساخت خود ترکیه هست و ترکیه تازه تحویل گرفته چیه؟

 • سلام.از جنبه فنی بنظر این ناو مشکل جدی برای هواپیما های پیشرفته بوجود میاره.استفاده از  رادار به شکلی که در این ناو به کار میره برای دشمن خطر ناک و برای ما مفید البته شاید برخی بگن به ما چه از روسیه کی به ما خیرش رسیده در پاسخ میگم هر کشوری ممکن خیر داشته با شه هم شر و دشمنان اون کشور طوری تبلیغات کنند که انگار فقط شر تا اون کشور تنها بمونه حتی اگر خیرش بیشتر باشهشاید ما اسیر تبلیغات دشمنان روسیه شدیم و خوبی هاشو نمیبینیم.نه خیر این ناو یا جنگنده هاشو و میگیم روسا خیانت کردن ال کردن این چیزها اتفاق افتاده مثلا حمله امریکا به عراق که خیرش اول به مارسید چون صدام رو بر انداخت.صدام که تازه داشت میگ۲۹ میخرید چندتا هم گرفته بود تانگهای که ارتقاع میداد.اون زمان که میگ ۲۹ نداشت مثلا چیکار کردیم هشت سال جنگیدیم ولی امریکا اومد انگار چرک از لباس شست اما گروهی جوری از امریکا تعریف میکنن انگار فقط شر داره اما خدمات بزرگشو نمیبینن و تیکه میندازن که اره ما(ایران)سربازامون در کانادا و خلیج مکزیک بر میگردونیم یعنی امریکاست که سربازاش در همسایه گی ما هست و اون دشمنی میکنه چون کنار ما هستندر حالی که سربازاش بیشتر خیر دارن برای ما. من اصلا نمی دونم اینا از جون امریکا چی میخوان هرکاری کنه میگن بده       یک توهمی هم دارن فکر میکنن روسیه دوست ما هست و حامی ما .دیگه انقریب از چوب رختی برای امریکا دشمن درست کنن.حالا این ناو به چه کار میاد من نمیدونم این غرب ستیز ا بگن

  • ببین دوست عزیز اگر که آمریکا و انگلیس و فرانسه ناوگانشون را از خلیج فارس و دریای عمان ببرن بیرون دیگه عربستان و امارات و قطر و بحرین و کویتی هم وجود ندارند واسه همینه که اونا اینجان چون ما به این کشورهای عربی حمله نکنیم حالا ایران ناراحته که اونا اینجان و از عربا دفاع می کنند اون یه بحث جدا داره کلا اگه اونا از خلیج فارس و دریای عمان برن این آبها خیلی نا امن میشه شاید هم کار به جنگ و….برسه

 • آقا تارخ چرا کامنت ها اصلا پشت سر هم نیستن؟بر فرض تنظیم می کنی بر اساس جدید ترین ها اما باز منظم نیست یا جواب های به ی کامنت قاطی نشون می ده

 • خسته نباشیدزاموالت قرار بود به تعداد. زیادی تولید بشه که امریکا با اون همه بودجه نظامی به سه فروند بسنده کرد.حالا بودجه نظامی روسیه به کنار،حالا ۱۵ فروند. نه ولی اگه تعداد کمتری هم از این ناوشکن ساخته بشه میتونه خیلی قوای سطحی روسیه رو بهبود ببخشه.ولی بازهم مشکل همیشگی نیروی دریایی روسیه یعنی ضعف در پوشش هوایی پابرجاست

 • سلام از ناوچه های کلاس موج چند تا ساخته شده؟ …و قراره چند تا ساخته بشه؟

 • این ناوشکن برای دفاع موشک ضد کشتی فقط کاشتان داره و چفت؟ ..فکر میکنم ناوشکنهای غربی و امریکایی تو بحث موشک ضد کشتی موفق ترن…ایران امکان خرید کاشتان از روسیه نداره؟اگر بگیره تو ناوچه هامون امکان جاسازیش هست؟؟

 • استاد سلام خسته نباشید ایمیل دارید من یک مطلبی براتون ایمیل بزنم ایمیلتونو میدین لطفا

 • خیلی جالبه مدیر این سایت  ادعا داره عقل کله بعد تا میگم تکلیف خودتو مشخص کن چرا اینقد غرب پرستی ( دقت کن عزیزم دلیل این حرف این نیست ما روسیه پرستیم اینا با هم فرق دارن چشمک!)از بقیه جاها هم مقاله بذار!!  کامنت  مسخره کردن افراد رو میذاره کامنت  جواب ما رو منتشر نمیکنه!!! این ینی حقیقت بودن حرفای ما بدرد ترجیع میدم تو سایت های دیگه کسب اطلاعات کنم!!!

  • نویسنده

   برادر من در این سایت تمامی سلاح های روسی معرفی کردم چنتا دیگه مانده که انها هم معرفی میشن برو در بخش مقالات ببین چقدر مقاله در مورد روسها است بیش از نیمی از مقالات مالا روسها است.تقریبا تمامی سلاح های قدیمی و.جدید روسها کار شده در حالی که بسیاری از سلام های قدیمی قربی را کار نمردم . بفرمایید بروید دست از سر سایت من برداشت برید یک جای دیگه کسب اطلاعات کنید برای شما بنده کارت دعوت نفرستاده ام.خداحافظ شما

   • اینم جوابش:))))) معمولا سایت میزنن مخاطب میخونه !!!قراره کسی برای کسی مخاطب جذب کنه؟!؟!؟ من زیر پستش کامنت نذاشتم کامنت میذاره میگه اینم برای روس پرستا جوابش هم میدی میگه دست از سر سایت بردار تازه کامنتی که محکومش میکنم منتشر نمکینه!!!!!!!!  بعد طرفداراش میگن با ممطق حرف میزنه!!!!!!:)))))))

  • من در مقالات مختلف ده ها کامنت گذاشتم که آقای تارخ منتشر نکرد یکبار هم نگفتم چرا …و اینم می گم که آقای تارخ طرفدار حق است

  • سلام.بنده در این سایت جز حرف منطقی از جناب تارخ چیز دیگه ای نخوندم.منطق بیست.تعامل بامخاطب ۲۱٫اقا حمید مهندس من از شما معذرت خواهی میکنم و میدونم که بیشتر دوستان قدر دان زحمات بی دریق و بی منت و بی  درامد برای شما هستند .البته یک اشکال خیل بدی داره در بحث نظامی خیلی شده با مخاطب به گفتگو رسیدن ومن و در تمام اونها اقای تارخ فقط جواب منطقی علمی بی خورده شیشه دادن ولی بحث های که اثرات اونها اول رونظامی گری میرسه .میشه مثل سیاست طرف میاد حرفهای علمی تخیلی میزنه میخواهیم جواب بدیم میخوریم به مانعی مثل اقای تارخ .اقاحمیدم گل و معلم ما هم هست ماهم هیچی نمیگیم فقط حرص میخوریم.

   • جناب تارخ من با ایشان کاملا موافقم گاهی وقتها برخی مخاطبها حرفهای بی ربط و غلطی میگویند که ما مجبور می‌شویم جوابشان را بدهیم ولی شما جواب ما را درج نمی کنید البته باز هم میگویم شما کاملا صاحب اختیار هستین نظراتی که ایجاد تنش میکنند رو منتشر نفرمایید من به نوبه خودم قبلا هم عرض کردم الان هم میگم هر پست من که احساس نمودین ایجاد مشکل تنش میکنه رو منتشر نکنید

  • عزیزم این یعنی شما روسیه پرستین! تو سایت ی سرچ کن ببین چقدر مقاله در مورد تسلیحات کمونیسم هس:))

 • آقای تارخ فکر کنم شما بین علم بهتر است یا ثروت ، ثروت را انتخاب می کنی خیلی کشورها بودن از هیچ علمشون را توسعه دادن و پول رسیدن تا حالا که ثروتمند شدن وفقط فرقشون با قبل اینه که سرعت پیشرفتشون بالا رفته از دانش بعد پول

 • آقای تارخ کی الکترونیک و رادارشون را قوی میکنن اروپایی ها تا پاکفا و نسل ۵ جنگنده روسیه را رهگیری کنند سال ۲۰۲۰؟

 • آقای تارخ چرا به ترکیه اف۳۵ میدن به عربستان نمیدن ترکیه هم زیاد با اسرائیل خوب نیست البته چند وقتیه که به خاطر ایرانم که شده عربستان و ترکیه با اسرائیل خوب شدن

 • سلامسایت شده محل دعوا میان غرب و شرق انگار مثلا متحد قسم خورده مان اینا وقتش  بشه جفتشون علیه ما اقدام می کنند باز خود ما می مانیم و همت خودمون ””””اقای تارخ چه هلیکوپتری ممکنه حمل کنه فکری برای جایگزینی کاموف ندارند

  • من توی سایت های دیگه مثل مشرق و امثال اون هم این وضع را دیدم البته اونجا دست روسیه و چین بالاتره

  • دوست گرامی اینهم از مصادیق دمکراسی هستش دعوا چیه  مگه ما پدر کشتگی با همدیگه داریم داریم بحث میکنیم جهت بالا رفتن معلوماتمون 

 • سلام امروز فقط می شه به کشورهایی که سلاح کشتار جمعی ندارن حمله کرد امریکا از روسیه قویتر ولی آیا می توتنز این کشور را اشغال کند شوروی چگونه فروپاشید با حمله نظامی چیزهای بدتری هم هسخثءث

  • میشه البته به لطف سیستم های دفاع موشکی و پدافندی ولی همه ی این ها نمی تونن اطمینان صد در صد بدن که هیچ کدام از موشک های اتمی نمی تونن از پدافند عبور کنن به خاطر همون چند درصد کم هم که شده این حرف شما درست در میاد

 • آقای تارخ همش هم به پول مربوط نیست مثلا عربستان سعودی که خیلی پول داره فناوری را توسعه نداده یا کشورهای کوچکی هم هستند و بودند که با بی پولی و سختی الان پیشرفته شدند مثل کره

   • روسیه اقتصاد ۱۲ دنیاست عربستان ۲۰ و ایران ۲۷ و از لحاظ جمعیت روسیه ایران عربستان یعنی روسیه هم خیلی پول داره اون قدر ها هم فقیر نیست مثلا فعلا تورباین گازی نمی تونه بسازه خودرو غیر نظامی درست و حسابی نمی تونه بسازه لوازم الکترونیکی درست و حسابی نمی تونه بسازه همش که پول نیست

 • کاش اینقدر به خودمون زحمت بدیم که سوال ها را در جای خودش بپرسیم. در مورد تانک و هواپیما و پدافند و بمب اتمی همه زیر مقاله یک ناوشکن سوال پرسیده شده که زیبنده افراد دانش آموخته نیست. اون افرادی که بحث های نامربوط میکنن که اوضاعشون فرق میکنه.

 • آقای تارخ توی اخبار گفت که روسیه میگه قدرت سو۳۵ با اف۲۲ برابر است من اخبار را دست کاری نکردم

 • ایران می تونه موتور پهپاد بسازه؟چون میبینم هر چی پهپاد ایرانی سقوط می کنه موتورش آخر آلمانی از آب درمیاد

 • سلام با توجه به حضور بالگرد vv2 در نمایشگاه کیش آیا همکاری نظامی ایران و اوکراین در دولت جدید اوکراین هم ادامه پیدا کرده؟یعنی اوکراینی ها اینقدر بدبخت شدن واقعا؟

  • نویسنده

   سلام والا مشخص نیست اصلا این که امدند اینجا دلیلش چیست دقیقا زیرا دست کم برای فروش نظامی اینها نمیتونن دوستان غربیشون و از جمله دوست جدیدشان عربستان راضی کنند

 • سلام ترکیه در دور جدید درگیری ها با پ ک ک چه تعداد زره پوش از دست داده؟؟منظورم اینه آیا نابودی ادوات زرهی و تلفات گرفتن از ارتش ترکیه هزینه ی زیادیو داره به این کشور تحمیل می کنه؟

   • آقای تارخ چرا عربستان یک بار برای همیشه به یمن حمله نمی کنه یمن را بگیره تا کی می خواد جنگ و آتش بس کنه و بمب بارون کنه؟

   • آقای تارخ مگه عربستان به یمن حمله نکرده پس چرا دوستمون میگه “چرا حمله نمیکنه به یمن که کارو تموم کنه؟”

    • نویسنده

     سلام خیر تنها برخی از نقاط پیشروی زمینی داشتند عربستان تنها با اتش هوایی از گروه های طرفدار خودش همایت میکند

 • علی الظاهر که کاربردی و به درد بخور نشون میده، البته اگه تا اون موقع بتونن مشکلشون رو تو توربین گازی حل کنن، چون اوکراین که نه الآن نه تا آینده دور به روسیه توربین نمیده به احتمال قریب به یقین. ای کاش ما هم یه کم به اصول کم پیدایی از دید رادار تو شناورهامون توجه میکردیم.بعضی چیزا توجه و سلیقه میخواد، با هزینه کم هم میشه انجام داد.مثلا کیسینگ توپ ۷۶ عوض کردن من باب مثال و …

 • چرا فرانسه برنامه ای برای ساخت یا خرید جنگنده ی نسل۵ نداره؟طراحی و ساخت نمونه ی اولیه ی یک جنگنده ی نسل ۵ یا۶ تخمینی چقدر هزینه بر می داره؟اگر فرانسه اف ۳۵ بخواد بهش میدن؟

 • سلام چرا غرب به عربستان و امارات و قطر و کویت و امثالهم اف۳۵ نفروخته؟به نظرتون برای ایجاد توازنه قواست؟چون یادمه زمانه شاه هم به ایران اف۱۱۱ ندادن.

 • سلام اقای تارخ چرا داری طفره میری خوب همه میدونن که شما طرفدار بلوک غربی و تا کسی چیزی نگه دوس داری لاپوشوی کنی یادمه تو یکی از بخش نظرات یکی از مقالات این سایت یکی با استدلال گفته بود که تی ۸۰ از ابرامز برتره شما اخرش حرفشو قبول کردین و گفتین حق باشماست در حالی که تو ده تانک برتر جهان تی ۹۰ رو خیلی از ابرامز پایین میدونستی من خودمم اشتباه نشه نه غربی نه شرقی هر دو شونو ابرقدرت میدونم روس ها جز اروپا حساب میشن و از ضریب هوشی متوسط بالایی برخوردارن  چون سیاست شوروی اینه که اول امریکا بسازه بعد خودش ی سلاحی رو پس نگیم حریف امریکا نمیشه و ب این خاطر پس ی قدرت نامبر دو هستن چیزی که باعث میشه که روسیه ی ابرقدرت باشه زراد خانه های عظیم سلاح های متعارف و هسته ایشه نه سیاست هاش دفاعیش

  • نویسنده

   دوست عزیز شما ….. تی۸۰ و یا تی ۹ من هرگز برتریشو قبول نداشتن حتی مقاله ای در این مورد نوشتم در سایت موجود است با نام قیاس ابرامز و تی ۹۰ …کی و کجا قبول کردم ؟؟؟کو کجاست کی کی امده گفته ؟بعد شما متوجه هم نشدین اون مقاله رده بندی ده تانک ترجمه است من ننوشتن حتی لینک اصلی رو هم دادم من تی ۹۰ در ان جایگاه نگذاشتم سایت نویسنده مقاله نوشته…. هیچ کس نتوانسته بیاید برتری تی ۹۰ را بر ابرامز ثابت کند .. بزرگان علوم زرهی در بین طرفداران علوم نظامی مثل اقای نوریخانی هم بارها در کانال خودشان بارها به این برتری ابرامز به تی ۹۰ اشاره کردند

  • اقای تارخ من که الان یادم نیس که کدوم مقاله بود تا شمارو ب اونجا ارجاع بدم ولی مطمئنم شما همچین حرفی زده بودی و یکم ب خودت زور بودی حتما یادت میاد ولی خواهشم اینه که نخوای تا بری اون نظرتو ویرایش کنی تا شاید اگه یکی از کاربرا اون نظرتو دید بتونه  درستی حرفمو اثبات کنه

   • نویسنده

    دوست عزیز من مقاله ای در این سایت دارم که در مورد برتری ابرامز بر تی ۹۰ است هرگز و هرگز و هرگز به جان پدر و مادرم قسم هرگز من چنین چیزی را قبول نکردم و نخواهم کرد و هیچ کسی نمیشانام واقعا از زرهی سر در بیاورد و چنین حرفی را بزند که من اصلا بخواهم قبول کنم
    چرا حرف تو دهن من میگذارید از خدا بترسید حرفی را که من نزدم و قبول نکردم و اصلا قبول ندارم در دهان من نگذارید و اعصاب من را خورد نکنید من اگر چنین مسئله قبول داشتم مقاله در موردش نمی نوشتم ..شما یک متن را درست نمیخوانید و یا اصلا نمیدانید چی خوانده اید چنین صحبتی نکنید.. مثلا طرف چه چیزی گفته است که من قبول کردم؟ اصلا برتری تی ۹۰ بر ابرامز غیر یکی دو مورد در چیست؟هر کسی این کامنت را میخواند بیابد و برتری تی ۹۰ را بر ابرامز بر من اثبات کند

    • اینکه آبرامز از تی نود قوی تره که حرفی توش نیست اما نمیدونم با من موفقید یا نه اما چرا تانکای روس قشنگ تر از امریکاییان ؟؟!؟…  … یه درخواست عجیب دارم … شما که همجور نظر سنجی میکنید برای کاهش تنش و زنگ تفریحم که شده بیاین بگید مثلا کدوم تانکها قشنگ ترن همینوطر کدوم جنگنده کدوم بالگرد .. ناو و… هم تنش نداره !!! هم یه تجربه ی جدیده .. … چون سایت نیمه تخصصی و فنیست شاید اینجور نظر سنجی ها توجیحی نداشته باشه اما اولا تجربه بدیعیه و در ثانی شور و جذابیت خاصی میاره 

     • نویسنده

      سلام کلا تانک های روسی از نظر ظاهر از دید من خیلی زیباتر هستند مخصوصا تی ۶۴ بی وی و تی ۷۲ بی

     • نظر من کاملا برعکس است نه تنها تانک بلکه بالای ۹۰ درصد تجهیزات روسی زشت هستند

     • این که بگیم جنگ افزارای کدوم کشور زیباتره خوب معلومه امریکا برای توصیف طرح های روسی ترسناک تر بهتره تا زیباتر

     • ترسناک!!! توقع داری به تانک برف پاک کن بذارند و عین خودروی اسمارت فورتو کابریو بسازند نه من اینجور تصور نمی کنم… مثلا در بالگرد عمدتا بالگردهای آمریکایی زیباترن بخصوص ویپر و کبری و بلک هاواک (یواچ ۶۰) از نظر زیبایی توی تانکا روسها شاهکارن و توی طراحی موشک فرانسوی هاو روس ها و توی دریایی امریکا و فرانسه و توی نفر بر صهیونیستاو آمریکا و توی پدافند روس ها و صهیونیستا

     • خوب این که معلومه تی نود یا میل ۲۸ سوخو۲۷ یا پکفا نسبت نمونه های غربی از طراحی ترسناک تری برخوردارن والا کسی منکر این حرف نیس ب جز شما

     • هواپیما هلیکوپتر ناو زیر دریایی جنگنده ….همش نمونه های آمریکایی قشنگ ار از زوسی است

     • نه. مرکاوا در رتبه اول خیلی قشنگه و همینطور در رتبه بعد بلک پانتر هم خیلی قشنگه

    • توی تانک و هلیکوپتر و جنگنده دستگاه تهویه هوا و کولر و بخاری نداره؟

   • اگه همیشه اختلاف باشه پدافندی روسها قوی تره یا آمریکا و یا موشکی روس ها قوی تره یار روس ها اما در ۳ زمینه روسها واقعا عقب ترن هوایی( از نظر کمیت و کیفیت دوما) دریایی(از نظر کیفیت و کمیت به نوعی دوما) و زمینی( از نظر کیفیت شاید پنج تا شش و از نظر کمیت اول تا دوم) و میشه گفت از لحاظ کیفیت نه کمیت روسها در زره واقعا دوم هم نیستن چه برسه اول … منم ضد غربم ضد آمریکام ضد صهیونیستم اما خب وقتی ابرامز قوی تره الکی بگیم تانک تی نود قوی تره حالا شمامم کشش نده… در ضمن اینکه من و شما و آقای تارخ کدوم سلاح روبگه قوی تره اصلا و به هیچ وجه اهمیتی نداره مهم عملکرد میدانی و بررسی فاکتورهای اعلام شده و یا اثبات شدش …. هر سلاحی یک سری فاکتور برای قیاس داره مثلا در تانک توان زرهی ..برد عمیاتی نوع سلاع توان سلاح الکترونیک وزن قیمت سهولت تعمیر زره سهولت تعمیر موتور توان موتور و…. البته روسها در تعداد تانک ۵۰ درصد بیشتر آمریکایی ها تانک دارند اما کیفیتهاشون واقعا متفاوته … 

   • نویسنده

    اخه حرفی که من نزدم میگن… مثلا من یکجا امدم گفتم تی ۹۰ اس ام چیزی از ابرامز کم ندارد بله حتی در مقاله هم گفتم ولی هرگز در مورد تی ۹۰ ای و اس نگفتم و بعدم ایشان میگویمند در فلان مقاله تی ۹۰ گذاشتی نهم ..من نگذاشتم اون مقاله ترجمه شده

    • نویسنده

     جولین تو سوریه کجا طرف تی۹۰ شلیک شده؟ تنها جولین دار در این نبرد کردها هستند و بعدم قیاس بین دو تانک ربطی به این داستان ندارد

    • فقط تاو به تی ۹۰ خورد جاولین به مرکاوا یا لئوپارد ۲ A-7 هم بخوره کارش تمومه (البته اگر سیستم دفاع فعال نداشته باشه تان) چون با سرعت بالا خودش رو روی برجک میکوبه

  • سلام باید خود کامنت پیدا کرد خوند شاید بحث سر نمونه های اولیه تی۸۰ و ابرامز بوده

   • نویسنده

    بله از نظر زرهی تی۸۰ یو بر نسخه های اولیه ابرامز برتر بود ولی این به این معنی نیست که ابرامز در نسخه ای۲ بر تی ۹۰ برتر نباشد

    • سلام.شاید شاید اصل قضیه اینطور بوده من که خبر ندارم یعنی ندیدم شما بگید تی۸۰از ابرامز سره .هرکی دیده بگه اگه باشه خوب حتما کسی دیده میدونه کجاست دیگه.مگه حرف از دهه ۸۰ بوده باشه

     • نویسنده

      اخه یادم است یکی از دوستان گفت تی۸۰ در دهه ۱۹۸۰ برتر بود گفتم بله از نظر زره برتر بود

 • سلام،آقای تارخ در عکسهایی که از تانک تی ۵۵ دیدم گلوله های توپ دارای پوکه بود مگر تانک های روسیه خرج از گلوله جدا نمی باشد. یا از کدام مدل رویه عوض شده؟

 • اگر قراره سال ۲۰۲۰ وارد خدمت شود که یعنی حدود ۳ سال آینده یعنی در عرض ۳ سال تحقیق و توسعه و طراحی و ساخت و عملیاتی کردن انجام می گیره؟؟؟!!!به این سرعت!!؟

   • تا ساخته و وارد خدمت نشه نمیشه زیاد به حرفشون اعتنا کرد والا روسها اعلام کردن ظرف بیست سال آینده ۶نا هواپیمابر جدید وارد خدمت میکنن و بقیه ناوشکنها و رزم ناو هاشونم نوسازی میکنن به علاوه ساخت این شناورهای جدید و جالب است فقط اعلام میکنن که میسازیم ولی نمی گویند از کجا پولش را تهیه میکنیم چنین لقمه هایی برای بودجه مختصر نظامی روسیه گلوگیر هستش خود روسها این مسئله رو درک کردن و بیشتر برای جار و جنجال و تبلیغات اعلام میکنن ولی در عمل بخاطر کمبود اعتبار به سمت استراتژی موشکی و پدافند هوایی قدرتمند رفتن 

    • نویسنده

     سلام خوب حتی در امریکا هم پیشبینی ها ممکنه درست از اب در نیاد زیرا همیشه یک پروژه نظامی گران تر از انچه که باید در می اید

 • سلام استاد تارخ . این ناوشکن یا ساخته نمیشه یا اگرم بشه درحد بدنه و الکترنیک هست بعد میفروشنش به هند چون روسا برای محرک ناو ها یا حتی کشتی های معمولی به اوکراین وابسته بودن غیر از این بهترین حوضچه کشتی سازی شوروی در اکراین جا موند . این ناو هم تناج بالای داره که ساختنش در حوضچه های موجود در روسیه  خیلی سخت میشه یا به صورت دو تکه ساخته شه …. استاد نظر شما به نظر بنده نزدیک هست یا نه؟ با تشکر

 • آقای تارخ قبلن هم یه مقاله درباره ی یک پروژه ناوشکن روسیه منتشر کردید پس کدوم قراره عملیاتی بشه این یا اون قبلیه؟

 • روسیه هنوز اصرار داره که بزرگتر بهتر است کی از فعالیتها ایچنینی دست برمیدارد و کاربردی به تجهیزات  نگاه کند

  • من یادمه پارسال تو اخبار گفت پوتین میگه قدرت سوخو۳۵ با اف۲۲ برابر است و هیچ کشوری حریف روسیه نیست

   • دستکاری اخبار زیبنده نیست پوتین آدم جدی و باهوشیه اینقدر ساده لوح نیست با طرح چنین ادعایی خودشو مضحکه عالم کنه اگه پک فا رو بگی  شاید برابر اف ۳۵ 

 • آقای تارخ دست شما درد نکنه مقاله خوبی بود…ولی با دادن همچین کامنتی ذهنیت بد ایجاد نکنین…ادمین همچین سایت تاپی باید سعه صدر داشته باشه بالاخره طرفدار غرب و شرق  سر هر مقاله‌ای حساس میشن:)ممنون

 • با سلام مرسی مقاله خوبی بودلطفا از توپهای خودکششی g6 و سزار و آرچر مقاله بزارید با تشکر از زحمات شما

 • جهت شادی روح مرحوم مغفورلنین جنت مکان وخدا بیامرز پتر کبیر خلد آشیان …

 • سلام و ممنون بابت مقالتون
  جناب مجدی نسب … خیلی ناخوانا بود از این نظر که انگار متن موجود در اسلایدهای یک
  پرزنت پاورپوینت را کپی کردید … ولی همین که همت کردید و این مطلب رو جمع آوری
  نمودید بسیار با ارزش است.

  • خیلی ممنون. من تا حالا زیاد مقاله ننوشتم. ایشالا بهتر مینویسم زعدی ها رو

   • حتما همین طور خواهد بود … امیدوارم مقالات تخصصی بیشتری ازتون ببینیم 

 • آقای تارخ نمیدونم چی بگم فقط می دونم انشالله مورد قبول درگاه کرملین قرار بگیره و اینکه….لاییییک😘👌👍👍👍

 • جناب تارخ اینگونه تمسخر دیگران رفتار پسندیده ای تیست.اگر به رفتار عاشقان کرملین میتوان خرده گرفت پس به این گونه رفتار شما هم انتقاد وارد است.البته بر کسی پوشیده نیست که شما هم از عاشقان کاخ سفید هستید  که اینگونه در مقابل دوسداران  به قول شما عمو پوتین جبهه مبگیرید البته در آخر تشکر میکنم ار سایت زیباتون و همیشه مطالبش رو دنبال میکنم.

  • نویسنده

   سلام من عاشق هیچکس نیستم من فقط عاشق خودم هستم ولی اینکه یکی بیاید از ناراحتی یک ناوشکن امریکایی بگه چرا در مورد یک ناوشکن روسی مطلب نگذاشتی خدایش خیلی مسخره است

   • اینکه عاشق خودتونید حرفه جالبیه .. …… در کل دعوای روسیه بهتر یا آمریکا فک کنم از زمان عصر حجرم بوده و تازگیا روی تخته جمشید یه سری سنگ نوشته پیدا شده که بین مردم اون زمان این اختلافات بوده … آقای تارخ جدا از شوخی من صدبار گفتم بازم میگم اگه یه وقتی یکی دیدید گفت تانک تی ۷۲ بهتر لئوپارده تعجب نکنید چه برسه به قیاس تی ۸۰ و ۹۰ با ابرامز مردم ایران وقتی می بینن آمریکا دشمنه و اروپام به ما سلاح نمی فروشه و فقط می مونه چین و روسیه خب اون وقت تسلیحات روسها میشه بت مردم اما اینکه مردم ایران روس پرستن رو قبول ندارم  البته اینکه طرف با غرور هرچه تمام تر بگه تانک تی ۹۰ از ابرامز بهتر طنز تلخی داره از محدودیت های خرید ما اگه ما باهوش بودیم در عین دشمنی با اسرائیل و سعودی امریکا می تونستیم حداق از ایتالیا و سوئد سلاح بخریم اما الان…. باید بشیم بعد پنج سال شاید بشه …ما نیازی نیست از فردا با آمریکا و اسرائیل و سعودی پسر خاله بشیم تا در جامعه بین الملل بتونیم فعالیت کنیم چه نظامی چه اقتصادی و صنعتی فقط باید باهوش بود و زیرک 

    • اقا کمیلی چرا سر بحث باز کردین الان اقا تارخ میگه         اینجا سیاسی نیست.اقا تارخ این انتشاربده.عزیزم کجا امریکا دشمنه؟ما دشمنیم .ما رفتیم این ور اون ور به امریکا ضربه زدیم.دوما ایا شما انتظار دارین اروپا به دشمن متحد خودش سلاح بفروشه؟شما اروپا رو چی فرض کردین؟امریکا رو چی ؟

     • اولا سلام دوما اگه دیگه نگفتید دیگه حرفی ندارم پس چرا دوباره ورود کردی!! شما حرف منو بازم متوجه نشدید و قضاوت کردید اصلا این کامنت در نقد دوستی بود که یه تانک روسی رو بهتر از آبرامز میدونست بعد از اون شما از سیاست بین الملل اطلاعی ندارید اگه اروپا به ما صلاح نمیده به خاطر دشمنی ما با صهیونیستا و امریکا به تنهایی نیست اینجا نمیشه باز کرد اما در همین حد بدونید که ما رفتاری داشتیم که این وضع رو تشدید کرده … شما خیلی دوست دارید منم بیام و به شما بگم چرا آمریکا دشمنه اما من ماموریتی ندارم که شما رو از اشتباه در بیارم و سعی کردم بحث سیاسی نکنم شمام هرچی دوست داری بگو .. شما حتی توی مقالات دیگرم جنجال به پا کردید … .. شما شاید از مکالمه مودبانه ومنطقی سر خورده ای که اینقدر تند موضع میگری و از این شاخه به اون شاخه می پری اصلا شما دلیل کامنت من رو نمیدونی همینجوری یه دفعه گارد می گیری شما حتی فامیلی من رو به عمد یا از روی ندونستن اشتباه می نویسی برام مهم نیست … … سر قضیه رستم !! اقای تارخ توی کامنتی شخصی به بنده گفتن جواب ندهید ما هم اطاعت کردیم اما شما انگار کلا آماده شلیکی هر آدم منصفی کامنت فعلی شما رو بخونه خنده تلخی میکنه بخاطر تفکر یه ایرانی وطن پرست!!! از شما و امریکا معذرت میخوام قول میدم نیروهامون رو از کانادا و خلیج مکزیک بیارم بیرون و کودتا علیه ایزن هاور و هری ترون نکنم اگه از این به بعد کامنتای شما رو جواب ندادم و واکنشی نشون ندادم به دلیل نخوندن یا کم آورن نیست بلکه نمیخوام سایت بیش از این متشنج بشه چون حیف این سایته … یاعلی

     • راستی آقای تارخ مقاله ای که به تلگرامتون فرستادم رو نظرتون چیه ( مقاله اندیشکده 
      Atlantic Council
       )

     • رضا جون امریکا با ما دشمنه …. امریکا به عراق چراغ سبز نشون داد که به ما حمله کنه ، امریکا هواپیمای غیر نظامی ما رو زد ، امریکا ما رو تحریم کرد ، امریکا الان به برجام عمل نمیکنه ، ما کجا اول به امریکا ضربه زدیم اونا همیشه اول به ما ضربه زدن

     • از همون اول انقلاب که گفتیم مرگ بر آمریکا . انگلیس و..‌‌‌….از همون وقت که صفارت خانه آمریکا را بهش حمله کردیم از همون وقت که گفتیم ما امنیت اسرائیل را تضمین نمیکنیم اسرائیل باید از صفحه روزگار محو شود از همان وقت که گفتیم آمریکا شیطان بزرگ است از همان وقت که گفتیم..‌‌‌‌‌…..اونجا بود که ما به آمریکا گفتیم ما با شما دشمنیم و می خواهیم سر به تنتون نباشد که در نتیجه آمریکا با ما مثل دشمن رفتار کرد که انتظاری غیر از این هم نبود چون آمریکا می خواست دشمنش را نابود کنه همون طور که ما می خواستیم دشمنمون را نابود کنیم از همون اول انقلاب بود که ما با آمریکا دشمن شدیم تا آن ها هم با ما دشمن شدند ما اول شروع کردیم….حالا باید ببینیم کی تموم می کنه…..

  • دوست عزیز اگه مقالات سایت و آقای تارخ رو کامل خونده باشید متوجه میشید ایشون نه دوستدار کاخ سفید هستن و نه متنفر از کرملین. ایشون فقط به صورت علمی منصفانه سلاح های روز دنیا رو بررسی و معرفی می کنن. ولی خب دوستان زیادی هستن که به خوندن مقالات مشرق و باشگاه خبرنگاران عادت کردن و دوست دارن آقای تارخ هم اینجا مدام بگه اف ۳۵ یه پروژه شکست خورده اس. اف ۲۲ عددی نیست و صاعقه هم لابد از اف ۱۸ برتره!! ولی متاسفانه یا خوشبختانه مبنای این سایت حقیقت و مستندات علمی هست نه رجز خونی ! بارها هم دیدم دوستان به آقای تارخ و بقیه نویسندگان سایت خرده می گیرن و مدام تسلیحات روسی رو به رخ ایشون می کشن. البته ایشون هم مدام با طنز و شوخ طبعی جواب دوستان رو می دن. باور کنید خوب یا بد بودن تسلیحات روسیه و آمریکا هیچ نفعی به حال ما نداره چون دست مون از جفتشون کوتاهه

 • جالب بود ولی به نظرم این ناوشکن حتی به زام والت نزدیک هم نشده. یه جورایی بیشتر در حد تایپ ۴۵ انگلیسی هاست . با این تفاوت که تایپ ۴۵ و زموالت ساخته و به آب انداخته شدن ولی روسها تازه قراره اگه پول باشه از ۲۰۲۰  از این ناوشکن بهره برداری کنن. آقای تارخ مقاله و کامنت تون هم جالب بود دوستان عشق روسیه هم خواهشا یه کمی از مواضع خودشون کوتاه بیان. باور کنید  توان نظامی روسیه هنوز فرسنگها با آمریکا و  متحدینش فاصله داره.  شک نکنید اگه روسها مثل عاشقان شون توی ایران اینقدر به قدرت نظامی خودشون اعتماد داشتن درجا آمریکا رو تسخیر می کردند

  • نویسنده

   البته خوب مشکل روسها بیشتر از فناوری پول است… هر کشوری پول باشد میتواند هزینه کند نداشته باشد نمیتواند

   • پول مشکلش هست ولی فناوریش هم به اندازه ی اروپا نیست شاید از لحاظ نظامی باشه ولی غیر نظامی خیر…در آینده هم فناوری های نو بیشتر در زمینه های ساخت تجهیزات نظامی به کار میاد که فعلا روسیه در این فناوری ها حداقل به اندازه اروپا پیشرو نیست…

  • اگر اتقاق خاصی نیوفته و ایران تا اون موقع بماند با فروش تسلیحات و ساخت انرژی اتمی به ایران و چین و…‌.و فروش نفت و گاز و محصولات صنعتی پولش جور میشه همون طور که تا حالا جور کردن

 • اسلاو های مقیم ایران ناراحت نشن این مقاله براشون قرار دادیم…انشالله مورد
  درگاه کرملین قرار بگیرد  دوستان به مراد دلشان برسند،( استاد از شما بعید
  است این حکایات،طلا رو که پاکه چه منتش به خاکه)

  • اگه پوتین بفهمه ما و شما داریم این حرف ها را میزنیم از طرف روسیه و …..ایران میان همون را می گیرن میبرن تو اردوگاه کار اجباریِ سیبری