بسم رب الناصر

گردآوری تهیه و تنظیم: اکبر کمالی

 مقدمه :

پس از اینکه دو مقاله در مورد پهپادهای رادار گریز روز دنیا نوشتم، این بار پهپادی را معرفی خواهم کرد که نه در دسته ی پهپادهای متعارف جنگی قرار دارد و نه در دسته رادار گریزهای نوین است بلکه پهپادیست با ویژگی های جنگاوری همچون پرداتور و MQ-9 و رادار گریزیست همانند سری ایکس، همان طور که همگان مطلع هستیم یک پهپاد بمب افکن و یا شکارچی رادار گریز، بسیار پیچیده و گران قیمت است و حتی تعمیر و نگهداری آن نیز بسیار هزینه بر است اما پهپاد فعلی که میخواهم در مورد آن صحبت کنم هزینه طراحی، تولید و نگهداریش بسیار کمتر از جنگنده بمب افکنهای  رادار گریز است در عین حال ویژگی های پنهان کاری خوبی دارد و در زمینه ی نبرد هوایی و جنگاوری همچون پرداتور و راپر خطرناک و سهمگین است.

نکات:

قبلا از مطالعه ی  مقاله بنده توصیه می شود مقاله  پهپاد  پرداتور یا همان MQ-1  را مطالعه سایت  فرماید.

این دو پهپاد (پرداتور و ریپر) ناوبری عالی و ثبات هوایی خیره کننده ای دارند و برای کنترل مرزها و مبارزه با اشرار و تروریستها سلاحی کارآمد محسوب می شوند. و انبوه سازی آنها نسبت به سایر پهپادهای ارتش آمریکا آسان تر است. اما مهمترین ایراد پهپاد MQ-1 و همین طور MQ-9 عدم رادار گریزی آنهاست چرا که بجای موتور توربو فن، از موتور توربو پرآپ بهره می گیرند و بدنه ی پهپادها فاقد محفظه ی داخلی سلاح هستند.

برای مشاهده تصاویر در ابعاد واقعی یکبار راست کلیک کرده و پس از آن گزینه ی open image را انتخاب کنید.

Avenger and MQ-9 and MQ-1

تاریخچه ی تولید :

پس از سرمایه گذاری های متعدد برای تولید پهپادهای رادار گریز شرکتهای آمریکایی بر آن شدند در کنار سرمایه گذاری برای ساخت بمب افکنهای بدون سرنشین، پهپادی رادار گریزی را طراحی کنند که هزینه ی ساخت و نگهداریش کمتر در عین حال برای نبردهای اساسی کارآمد و با ثبات باشد شرکت جنرال‌ اتومیکس در سال ۲۰۰۹ پهبادی تهاجمی را معرفی کرد که از بهترین سیستم های جاسوسی، شناسایی و رادار گریزی بهره می برد این پهباد بر اساس دو پهباد فعلی ارتش امریکا MQ-9 و MQ-1 پرداتور ساخته شده و ظاهر و بدنه ی آن شباهت هایی به دو پهباد نام برده دارد و در هدایت این پهباد جدید از زیر ساخت و شبکه هایی که برای هدایت پریداتور و ریپر استفاده می شد، برای این پهباد هم استفاده می شود که این موضوع برای ارتش امریکا صرفه جویی زیادی در هزینه ها را در پی دارد. دومین پرواز این پهپاد ۱۲ ژانویه سال ۲۰۱۲ میلادی انجام گرفت آزمایشات پروازی بعدی نیز در فوریه ۲۰۱۲ و همین طور در نوامبر همان سال با موفقیت انجام پذیرفت. در جولای سال ۲۰۱۳ تست های پروازی برنامه ریزی شده ای که برای اونجر طراحی شده بود با موفقیت به سرانجام رسید در دسامبر سال ۲۰۱۱ نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان درخواستی را به مسئولین ارشد نظامی آمریکا دادند که اجازاه حضور اونجر را در افغانستان بدهند استدلال آنها این بود که اونجر بسیار سریع تر از ریپر و پرداتور می تواند اهداف را شناسایی و نابود کند دو هفته پس از ماجرای ارکیو ۱۷۰ ، منابعی افشا کردند که اونجر در خاک افغانستان حضور داشته است و خبر حضور آن پنهان شده بوده است. صاحب نظران معتقدند در شرایط کنونی طالبان موشک‌های تحت هدایت رادار ندارد تا هواپیماها را مورد هدف قرار دهد. به علاوه هم اکنون  ده‌ها پهپاد مسلح در افغانستان حضور دارند، یک هواپیمای بیشتر ضرورتی ندارد. این باعث می‌شود سوالی پیش بیاید: آیا هواپیمای اونجر با ارتفاع پروازی ۴۱ هزار پا، واقعا به هدف افغانستان پرواز می‌کند. ریپر و پرداتور برای هدف قرار دادن شبه نظامیان طالبان کافی بوده اند و نیازی به ارسال یک پهپاد با قابلیت حمل سلاح داخلی و رادار گریز نبوده است. تحلیل گران بین المللی معتقدند این پهپاد صرفا برای اهدافی خارج از خاک افغانستان ارسال شده است ولی اینکه هدف ارسال اونجر کدامیک از همسایگان افغانستان بوده اند هنوز مشخص نیست. و شاید هیچ گاه نیز اهداف اصلی این انتقال مشخص نشود. اونجر به همراه هواپیمای ایکس ۴۵ سی شرکت بوئینگ و ایکس ۴۷ بی شرکت نورث روپ گرومن، نماینده قدرت یگان هوایی جنگنده‌های بدون سرنشین نیروی هوایی و همچنین نیروی دریایی ایالات متحده هستند. اونجر حاصل دهه ها تجربه و دانش ایالات متحده در زمینه ساخت و بکارگیری پرندهای بدون سرنشین است اونجر چیزی از یک شبه کم ندارد تمام معیارهایی که برای یک پهپاد اختفاگر لازم است را دارد. هرچند هیچ سلاحی در دنیا بی نقص نیست. ما در آینده احتمالا خبرهای زیادی از ماموریتهای این پهپاد سرکش خواهیم شنید. پرداتور و ریپر که نه توان ناو نشینی داشتن و نه محموله داخلی سلاح و نه رادار گریز بودن این همه تلفات از طالبان گرفتند. بنابراین این پهپاد در آینده گرد و خاک زیادی به پا خواهد کرد.

General Atomics Avenger

مروری بر پرژه ساخت و آزمایشات اونجر:

این پهپاد ضربتی در حال سپری کردن آخرین پروازهای آزمایشی در مرکز عملیات پرواز جنرال اتمیکز واقع در پالمدیل ایالت کالیفرنیا است. هواپیمای جت ضد رادار اونجر (به‌معنی انتقام‌جو یا انتقام گیرنده) توان حمل ۱۳۵۰ کیلوگرم از تجهیزات نظارتی و مهمات مرگبار مانند موشک‌های لیزری هل‌فایر و بمب‌های ۲۲۵ کیلوگرمی GBU-38 است و این پهپاد قادر است به سرعت‌های بالای ۸۵۰ کیلومتر بر ساعت نیز برسد که خیلی سریع‌تر از مدل‌های پیشین آن یعنی MQ-1 و MQ-9 است.مداومت پروازی آن بیش از  ۲۰ ساعت است و می تواند بر فراز هدف گشت بزند. این پهپاد مخزن داخلی تسلیحات نیز دارد که امکان تعویض محموله های مختلف را به پهپاد میدهد.

Predator C

این پهپاد تلفیقی از قدرت ویران گری ریپر و پرداتو و رادار گریزی برخی از پهپاد های سری ایکس می باشد بدنه از مواد جاذب رادار پوشیده شده است و خروجی های موتور آن به شکل اس انگلیسی می باشد که میتواند حرارت گازهای خروجی و امواج جذب شده رادار را کاهش دهد. جایگاه حمل سلاح در این پهباد، داخلی تعبیه شده تا ویژگی های کامل یک هواپیما رادار گریز به آن اضافه شود. هنوز هیچ کشوری  خارجی دریافت کنندهی این پهپاد نبود است اما در خواستهای مکرر هند برای این پهپاد، را نباید نادیده گرفت، ایالات متحده، هنوز پاسخی به درخواست هند نداده است درصورتی که هندوستان این پهپاد را دریافت کند تحدیدی جدی برای پاکستان خواهد بود چراکه این پهپاد با ویژگی رادار گریزیش، می تواند به راحتی به عمق خاک پاکستان نفوذ کند. این پهپاد به آسانی می تواند تروریستها را در مرز پاکستان با هند هدف قرار دهد. هند قصد دارد با خرید این پهپاد از قابلیت تهاجمیش علیه تروریستهای پاکستانی و از قابلیت حفاظت و شناسایش در مرز با چین بهره گیرد.

S-shaped nozzle

اونجر ظاهرا دارای یک رادار نقشه‌برداری سطح زمین و همان دوربین‌های فوق پیشرفته هواپیمای اف ۳۵  است، امکاناتی که این هواپیما را به گزینه‌ای عالی برای گشت مخفی، به عنوان مثال، تاسیسات  مشکوک و یا اجتماع تروریستی تبدیل می‌کند. ویژگی های اونجر به همین جا ختم نمی شود شرکت جنرال  اتمیکس در حال ساخت مدلی از این پهپاد می باشد که علاوه بر ویژگی های فوق، تونایی ناو نشینی نیز به آن اضافه شده است. این پهپاد توانایی نشستن و برخواستن از ناوهای هواپیما بر ایالات متحده را دارد و قرار است پس از ساخت تحویل نیروی دریایی ایالات متحده گردد. اونجر به خوبی در شرایط بد آب هوایی می تواند ثبات خود را حفظ و وظایف محوله را به سرانجام رساند.

در این مدل ویژگی هایی که برای انعطاف پذیری بیشتر در حمل مهمات و نگهداری آن در ناو، و امکاناتی که برای برخاست ها و فرودها نیاز است به آن اضافه شده است.

Avenger_sunriset_takeoff

Avenger Landing

مشخصات اونجر:

نام: Avenger به معنای انتقام گیرنده- انتقام جو

کشور سازنده: ایالات متحده

محصول: سیستم‌های هوانوردی جنرال‌اتومیکس General Atomics Avenger

طول بدنه:۴۴ فوت معادل ۱۲ متر

طول بال: ۶۶ فوت معادل ۲۰ متر زاویه انتقال ۱۷ درجه است

نوع موتور: توربوفن

P&W545B

موتور: یک عدد موتور توربوفن PW545B ساخت شرکت پرت ویتینی با توان رانش ۱۷٫۷۵ کیو نیوتن

عرض موتور: ۳۲ اینچ معادل ۰٫۸۱ متر

طول موتور: ۶۸ اینچ معادل ۱٫۷۲ متر

ارتفاع: ۴۷ اینچ معادل ۱٫۱۹ متر

توان گشتاور: ۳۹۹۱ پوند(ibf) معادل ۱۸۱۰ کیلوگرم بر نیوتون (kgf)

تاریخ ساخت: ۱۲-۱۲-۲۰۰۳

تاریخچه ی شرکت سازنده ی موتور:

پرت اند ویتنی شرکت کانادایی آمریکایی تولیدکننده موتورهای جت، موتورهای موشک و موتورهای مورد استفاده در توربین‌های گازی است. این شرکت در سال ۱۹۲۵ توسط فدریک رنتشلر در شهر هارتفرد تشکیل شد.

پرت اند ویتنی راکتداین تاکنون به ۱۶۰۰ پرواز فضایی قدرت بخشیده‌است. این شرکت یکی از همکاران اصلی برنامه فضایی آمریکا از زمان ایجاد آن بوده‌است. این همکاری تاکنون در زمینه ی موتورهای اصلی شاتل فضایی و موتورهای موشک‌های اتلس و دلتا ادامه دارد.

pratt-witney-engine

Power source

این شرکت موتور هواپیماهای تامکت، اف-۱۵ ایگل، جنگنده ی اف-۱۶ فایتینگ فالکن، اف-۲۲ رپتور و اف-۳۵ لایتنینگ ۲ را تولید کرده‌است. در عین حال موتور مورد استفاده در هواپیمای لوجستیک(حمل نقل) نظامی گلوبمستر ۳ را نیز ساخته است. این شرکت یکی از قوی‌ترین سازندگان موتورهای توربو فن در دنیاست.

PW545B

ظرفیت سوخت گیری: ۷۹۰۰ پوند معادل ۳۶۰۰ کیلوگرم

حداکثر وزن برخواست: ۱۸۲۰۰ پوند معادل ۸۲۵۵ کیلوگرم

حداکثر سرعت: ۴۶۰ مایل در ساعت معادل ۷۴۰ کیلومتر بر ساعت

سرعت کروز:۴۰۲ میال بر ساعت معادل ۶۴۷ کیلومتر بر ساعت

مداومت پروازی: ۲۰ ساعت

سقف پروازی:۵۰۰۰۰ فوت معادل ۱۵۲۴۰ کیلومتر

قابلیت ناو نشینی: در مدل دریا پایه آری

اویونیک:

Lynx Synthetic Aperture Radar

رادار دهانه ترکیبی که رادار روزنه مصنوعی  فناوری سار هم نامیده می‌شود با تکیه بر همان فناوری رادار در حال تصویربرداری است و نهایتاً یک تصویر دو بعدی تولید می‌کند.

AESA Wide-area surveillance sensor

میزان مهمات: ۳۵۰۰ پوند معادل  ۱۶۰۰ کیلوگرم تجهیزات شناسایی و تسلیحات

بمب های قابل حمل : بمب هدایت شونده GBU-24 Paveway III، GBU-31 و GBU-38 و JDAM

موشک های قابل حمل: موشک های هلفایر

AGM-114 Hellfire

 

Weapons

کاربران:  نیروی دریایی و نیروهای ویژه JTAC 

هزینه هر فروند: ۱۲ میلیون الی ۱۵ میلیون دلار معادل ۵۲ میلیارد و پانصد میلیون تومان 

تعداد: بیش از ۴ فروند تا سال ۲۰۱۴ -مدتی است که انبوه سازی پهپاد آغاز شده است.

توسعه یافته ی : MQ-9 ریپر

منابع:

http://www.alp.com.tr/platform

https://www.dvidshub.net/image/758818/pratt-and-whitney-canada-pw545-jet-engine-phase-2-test

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_unmanned_aerial_vehicles#Iran

http://www.suggest-keywords.com

http://www.uasvision.com/2014/10/15/predatorgray-eagle-series-exceeds-3-million-flight-hours

http://www.flightlinearts.com/Portfolio.aspx

http://world-defense.com/threads/hellfire-missile-agm-114.1828

http://www.businesswire.com/news/home/20031006005611/en/Pratt-Whitney-Canadas-PW545B-Engine-Selected-Power

http://www.flightglobalimages.com/pratt-whitney-canada-pw545-cutaway-poster/print/4534281.html

http://smraviation.com/pw545a_aircraft_engine.php

http://www.bahesab.ir/online-unit-conversion

http://www.revolvy.com/main/index.php?s=Karrar%20(UCAV)&uid=1575

http://www.uasvision.com/2013/06/25/third-predator-c-avenger-rolls-off-production-line

 

81+

کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

 • avatar
 • avatar

درباره .

86 دیدگاه

 • خوبه ولی به اندازه ارکیو ۱۷۰پیچیده نیست.دوربین پیشرفته ارکیو ۱۷۰هم همان دوربین اف۳۵است.طالبان که رادارش کجا بود.حدف اینها فقط ایران است.الان سپاه از خداشه این تو ایران سقوط کنه بعد سریع برن تو کار کپی کردن.ولی جالبه بدونید ار کیو۱۷۰ایرانی از موتور ارکیو۱۷۰ امریکایی بهره میبره.و دوربین ار کیو رو هم قرض کردن واسه سیمرغ.و جالبه سردار حاجی زاده تاکید میکنه ما میخوایم استفاده بمب افکنی ازش کنیم.نظر شما درباره ارکیو ایران جیست؟

   • اولا در لایکهید مارتین نوشته.دوما در گزارش ایمان مراتی.همه دقت نمیکنن ولی من دقت کردم ار کیو۱۷۰توش موتور نبود و بعد پرواز سیمرغ(کپی ار کیو)را نشان داد در نتیجه ایران موتور نداشته همون موتور ارکیو را واسه سیمرغ گذاشته.درض من تصاویر ارکیو هست اون اپتیک ار کیو با اپتیک اف۳۵ کوجکترین تفاوتی ندارد.دلیلش تصویر برداری از ارتفاع زیاد.و سایت لایکهید مارتین هم منیع

   • اقایی تارخ موتور اف۳۵روی ار کیو۱۷۰٫نظر منو دوباره بخون.من گفتم موتور ارکیو۱۷۰را بستن روی ارکیو۱۷۰ایرانی.چون موتور دیگری نداشتن.کی گفتم موتور  اف۳۵٫دوم دوربین جاسوسی ارکیو و اف۳۵٫بکی هستن.فراموش نکنید ارکیو ۲۰میلیون دلار قبمت دارد.پهپاد فوق سری جانور قندهار.نمیدونم چرا تا نداشتیمش جانور قندهار بود.مینی بی۲بود.بهترین رادار گریز بدون سرنشین جهان بود.اما از وقتی دست سپاه افتاد شد بدترین هواپبما با اپتیک معمولی موتور عادی.این منو یاد ضرب المثلی میندازه.مرغ همسایه غاز هست.با این حساب ایکی۴۷وهمین انجور.مفت نمیرزن

    • منظور من همان است کی گفته موتور ار کیو ۱۷۰ بستن روی ار کیو ۱۷۰ ایرانی؟بر اساس چه منبعی نداشتن موتور که نشدن منبع
     و باز کی گفته گفته اپتیک اف۳۵ روی ار کیو ۱۷۰ است
     به جای ضرب المثل تحویل دادن به من مدرک بیاورید
     اینجا سایت قند پارسی نیست

 • سلام آقای تارخ درمورد پهپادهای کره جنوبی و امارات و ترکیه مقاله نمیذارید؟ البته اگه امکانش هست

 • سلام استادمثل این پهپاد با قابلیت حمل رادار بسیار قوی در حد سوخو ۳۰ میتوان ساخت؟اگر میشود با هدایت رادار اش و شبکه محور نمودن آن و پرتاب یک موشک دوربرد فونیکس و یا انواع زمین پایه و هدایتش توسط رادار پهپاد مورد نظر. میتوان یک رهگیر نیرومند با سطح مقطع راداری بسیار کم داشت. نظر شما چیست؟

 • سلام آقای کاملی یه نقدی داشتم (البته قبلش بگم که خوب بود اما یه سری ضعف هایی هم داشت و البته من هم خودم ساخته های آمریکارو قبول دارم و تسلیحات ساخت آمریکا از هر کشور دیگه ای برتره اما خب در پایین توضیح میدم) و اونم اینه که: ۱- شما بعضی چیزارو خیلی تکرار میکنید و چندجا مینویسید.۲- خیلی بی طرفانه نبود یعنی خیلی ازش تعریف کردید، خواننده با خوندن نام کشور سازنده و مشخصات فنی و دیدن تصویر و توضیحات کامل اما بی طرفانه خودش پی به خوبی تسلیحات که در این مقاله پهپاد اونجر هست میبره و دیگه لازم نیست هی ازش تعریف بشه.۳- مقاله چند تیکه است و مثل مقاله های آقای تارخ یکدست و روان نیست، بهتره کل مطلب در هم ادغام بشه البته جوری که بشه فهمید چی به چیه، برای مثال مقاله های آقای تارخ بی طرفانه، روان، یکدست، استاندارد، بخش بندی درست و … است مثل اینکه آقای تارخ داره یک رمان مینویسه و خواننده رو جذب میکنه (اما این مقاله های شما یا مقاله های آقای نوری و … اینطور نیست)البته ببخشید من قصد توهین به شما یا کس دیگه ای رو ندارم و فقط نظرمو گفتم.

  • سلام نقدهای شما رو به جان میخرم اما چندتا مسئله مهم بنده این مقاله رو از دهها سایت انگلیسی و فارسی جمع آوری کردم بهتر بگم من ترجمه کردم و گردآوری برای همینه یک دست نیست دوما اگه کسی توی این سایت منو نشانسه آقای تارخ خوب منو میشناسه من به شدت مذهبی و ضد آمریکایی هستم و اصلا منصف نیستم برعکس جانبدارم اما نه جانبدار آمریکا بلکه عکسش اما تفکرمو سعی می کنم توی مقاله راه ندم  اگه روی برخی ویژگی ها تاکید میشه برای اینه که نقاط قوت سلاح برجسته بشه و همه بدونیم با چه سلاحی طرفیم آقای نوری بحث با بنده جداست آقای رضا نوری یا همون رنو بسیار باهوش و با تخصص اما کمی جانبداری حریف رو میکنه…. ولی بسیار آدم با فکر و با معلوماتیه ولی بنده از نظر دیدگاهی با ایشون بسیار متفاوتم البته بگم آقای رنو یا همون نوری خودمون مقالاتش بسیار جذابه و من از خوندنشون لذت می برم خوبی این سایت اینه هر تفکری میاد و مقاله میذاره 

  • آقای همایون بنده رو با اقای تارخ مقایسه کردن یکم ناعادلانس ایشون بسیار با تفکر و باعلم هسش از همه مهم تر باتجربه چون ایشون از همون نوجوانی با خرید مجلات نظامی زره زره معلوماتشو بالا برده اما من نسل اینترنتم و همه رو شسته وآماده مطالعه کردم آقای تارخ افتخار ماست و خدا حفظش کنه آقای رنو هم با وجودی که کمی با تفکراتش مشکل دارم اما انصافا با معلوماته حالا جانبدار باشه یا نباشه بحثش جداست …. اما واقعا با علمه و نمیشه زحمات آقای نوری رو نادیده گرفت چندتا مقاله نوشته که واقعا معلومه کار شده …. موفق باشید یاعلی

 • سلام. خیلی مقاله  جالبی بود از خوندن جوابها به کامنتها بیشتر از خود مقاله لذت بردم که همراه با صبر و حوصله بود. 

 • سلام به نظرتون سطح مقطع تقریبی راداریش چقدره ؟ فکر میکنم جنبه جاسوسیش کاملا غالب بر جنبه رزمیش باشه و بیشتر به درد نبرد شبکه محور بخوره 

  • این پهپاد جاسوس مطلق نیست رادارگریزیشم ربطی به جاسوسیش نداره علت اصلی ساخت چنین پهپادی انجام عملیاتی نظامی با ریسک کمتر هسش یه جورای کار همون ریپر رو میکنه این پهپاد برای نابودی طالبان یا داعش ساخته نشده چون داعش فتح الشام و طالبان رادار شناسایی ندارند !!! این پهپاد برای انجام عملیات نظامی با ارزش بالا ساخته شده 

 • سلام امکان نصب موشکی مثل ماریک یا یک موشک ضد رادار با ابعاد استاندارد روی اونجر یا RQ1 یا MQ1 وجود داره ؟

  • ارکیو ۱۷۰ بیشتر برای شناسایی و جاسوسیه اما این پهپاد عملیاتی و جنگیه و رادارگریزیشم برای کشف نشدنشه تا بتونه عملیات نظامیشو تمیز انجام بده و بدون شناخته شدن و انهدام به پایگاه خودش برگرده در صورتی که ارکیو و پهپادهای شبیه اون برای شناسایی و تخمین نیرو و ادوات دشمن شناسایی لجستیک واستحکامات دشمن و
   و شناسایی
   ساختمان ها و اماکن دشمنه

   • اون اقا سوال کرد کدوم پیشرفته تره اقای تارخ نوشته بله بسیار.بله بسیار چی.شما هم نوشتی این رزمیه.ارکیو۱۷۰به گفته خودشان پیشرفته ترین پهپاد جاسوسی هست.که البته میخواستن میتونستن مسلحش کنند.کلاس ارکیو حاسوسی.و ام کیو جنگی است.ول ارکیو حکم اف۳۵پهپادها را دارد.

 • من یه سوال داشتم وقتی ماهواره های جاسوسی و عکس برداری و نظامی و … هستند چرا هنوز از هواپیماهای جاسوسی و پهباد برای شناسایی و جاسوسی استفاده میشه

  • سلام زیرا پهپاد دقت بیشتری داره میدانیتر هر نیروی بدون ماهواره هم ازش استفاده میکنه و زمان درنگش هم روی هدف بیشتر است

 • ممنون از مقالتون … به خیلی از سوالاتم پاسخ داد … فقط ای کاش کاملا به زبان پارسی بود و عربی شروع نمیشد … با سپاس مجدد از زحماتتون …

  • سلام. آقای کمالی، مقاله بسیار رسا و شیوا بود. ممنون. مقالات رو هم با زبان ژاپنی شروع کنید که احساسات ناسیونالیستی دوستان خدشه دار نشه😁.

   • احساسات ناسیونالیستی یا میهن دوستی دیگران چه مشکلی برا شما به وجود آورده که پریشان شدید ؟؟ چند تا مقاله خارجی و عربی پیدا میکنید که با واژه های فارسی نوشته شده باشه ؟؟ چه ایرادی داره که مقاله با زبان ملی و اصالت خودمون نوشته بشه ؟؟ …. پاینده ایران

   • دوست عزیز تو ایرانی هستی ملی گرا هم هستی باش ما مسلمونیم برامون عرب اجم معنی نداره.اقای تارخ لطفا جانب دارانه فیلتر نظر نکنید ممنون.

  •  سلام لطف دارید اما بخدا یه سرآغاز سادس من ادعام اینه بچه مسلمونم کاری به عرب پرستی نداره که… در پاسخ یه دوست عزیز دیگم فرمودم من یه دیدی در مورد هر سلاح دارم یکی مثلا پنهان کاره یکی قدرت تخریبش بالاس و …. تسلیحاتی که ممکنه روزی علیه کشور ما و حکومت ما و مردممون بکار گرفته بشه و الان بخوام در مورد اون سلاح یه مقاله بنویسم سعی می کنم با اسامی خداوند باشه چون بهم قدرت میده اما نمیدونستم دوستان ناراحت میشند دلیل عدم انتخاب واژه فارسی … واژگان عربی مفهوم را عبادات  بهتر میرسونه علتشم شاید یکی از دلایلش اینه که معادل فارسیش درست برگزید نشده!!! همون طور که خیلی واژهای من و شما انگلیسی هستش چون معادل فارسیش شیوا و رسا برگزیده نشده ….  فک کنم قبول کنید انتخاب زبان عربی در عبادات ربطی به دعوای عرب و فارس و ترک نداره یه زبان واحد برای عبادته خاهشا این بحث دعوای عرب وفارس رو تموم کنید وطن پرستی به حساس شدن برای نوع به نام خدا یکم ….

 • درود .. با سپاس از تلاشتون برای گرد آوری و روان گویی این نوشتار زیبا امیدوارم سربلند باشید.. پوزش میخوام این بسم رب الناصر یعنی چی ؟؟ 

  • سلام از لطف شما ممنون … نمیدونستم یه بسم الله اینقدر حساسیت به وجود میاره دلیل نوشتن اینه گونه سراغازها سادس بنده وقتی مثلا می خوام یه پهپاد اختفاگر و رادار گریز و تهاجمی رو بررسی کنم که اکثر پدافندای دنیا نمیتونند حتی شناسایش کنند چه برسه به رهگیری و انهدام !! و ممکنه همین پهپاد برای ما دردسر بشه …واسه همین مثلا آغاز مقاله رو برای روحیه خودم و مخاطبین میزنم بسم رب الناصر یه جور استمداد هسش ….  موضوع پیچیده و بحرانی نیست یه سرآغاز سادس بر اساس تفکراتم ولی نمیدونستم یه سرآغاز با نام خدا اینقدر  قابل تامل و سوال بشه!!! در هر صورت ممنون بابت پیامتون

   • درود.. آقای کمالی نمیخواستم بی ادبی کرده باشم یا تلاشتون رو نادیده بگیرم ، بسیار نوشتار زیبا و پاسخگویی برای نیازهای من بود ، خوبیه نوشته های شما این هست که آدم میدونه در آینده چشم به راه چه دستاورد و کارایی باید باشه و این خیلی خوب هست .. درباره واژه های بیگانه ،چرا وقتی خارجی ها با زبان خودشون بدون یک واژه فارسی مقاله می نویسند ، ما با هنر و زبان خودمون ننویسیم ( گرچه من نویسنده نیستم و از خواندن نوشته های شما خوشحال میشم ) و این دیدگاه خودم بود امیدوارم شما و دوستان رو ناراحت نکرده باشم .. سر بلند و سر افراز باشید… پاینده ایران

   • می نوشتی به نام خدایی که از ناو هواپیمابر و بمب اتم قوی تره  یا به نام خدایی که افرینده عقل و دانش است با به نام خدایی که هرگز شکست نمی خورد

   • متاسفم برا دوستانی که دارن سر دو کلمه عربی بحث میکنند….ما داریم به کجا میریم؟جمع کنید بابا

   • سلام  فقط   شروع کلام با نام خدا مهم است خیلی فرق نداره به چه زبانی چون یک خدا بیشتر نیست به هر زبانی بگی آخرش یکی می شه (نام تو به هر زبان که گویند خوش است )خدا آفریننده انسان و هرچه که انسان از آن استفاده می کند و نمی کند است خدا آفریننده نیروی جازبه است و انسان کاشف آن تمام آبروی انسان هم بخاطر همین شناخت است وقتی گفتم همه چیز در کنترل خداست و خدا از همه قویتر است  فلسفه نبافتم فقط گفتم ماست سفید است و همین خدا در مورد پیروز نهایی می گهما خواستیم بر آنان که در زمین ضعیف شمرده شدند
    منت نهاده ایشان را پیشوایان خلق کنیم و وارث دیگران قرار دهیم

  • آقای سام سلام بنده نارحت نشدم و منظور شما رو کاملا درک میکنم و حق به جانب فکر نمی کنم ببینید مثلا…. میدونستید اسم سام (پسر نریمان)فارسی نیست!!!  و اصالت اصلی این از زبان های آرامی و شاخه زبان های سامی هسش مثل ارفکشاد از اجداد  حضرت ابراهیم …. جزو زبان های بسیار قدیمی و با قدمته  من از حرفای جنابعالی ناراحت نشدم فقط متعجب شدم !!! اینجا سایتی فنی نظامیه اما یه سخن برادرانه ….بخدا قسم قبل انقلاب که همیشه حس ضد عربی و ناسیونالیستی داشتیم اعراب منظورم عربستانی ها اینقدر ناراحت از ما نبودن…. اما الان با دین اسلام با همون زبون عربی و واژگان عربی ما اونها رو بیشتر اذیت می کنیم اسلام زبانش عربیه برای اتحاد بین امتها از اندونزی بگیر تا مراکش …. من حس خوبی نسبت به سعودیا اماراتیا و .. نداشتم مثل همه ی مردم ایران …. اما باور بفرمائید استفاده از واژگان عربی پان عربیسمها  رو بیشتر ناراحت می کنه… بخدا اگه از عربستان بپرسید دوست دارید ایرانیا سکولار پان فارس باشند یا شیعی… مطمئنا پان پارس رو ترجیح میده مطمئنا شما با به نام خدا مشکل ندارید به هر دلیلی با زبان عربی مشکل دارید اما بنده بین زبان عربی برای عبادت و زبان عربی برای گفتگوی ومحاوره تفاوت قائلم همه ی ما عاشق کشورمونیم مثل شما ….منتها دیدگاهمون یکم البته یکم فرق داره باور بفرمائید همونایی که ۴۰ پنجاه سال قبل دم از تمدن پارس میزدن به زور انگلستان بحرینو دادن رفت مردم ایران از چند هزار سال قبل تا امروز یکتا پرست بودن از آیین یهودیت و مزدیستها تا زردشت تا اسلام همشون یه حرف داشتن آقای سام باور کنید ما با همین واژگان عربی بکار برد دلهای خیلی از اعراب رو توی عراق سوریه لبنان و… به خودمون جزب کردیم من آدم مذهبیم اما این دلیل نیست که عاشق سعودیا باشم بخدا ماهم عاشق وطنمونیم هرچند یکم تفاوت عقیده داریم خوشحالم با شما هم کلام شدم و بهترین های که به صلاحتون باشه رو براتون آرزو می کنم . یاعلی

  • با سلام  از این که می بینم به زبان مادر اهمیت می دهید خوشحالم  اما زبان ما سالها است که با ربانهای خارجی مثال بونانی  مصری  فینقی ارامی ایاالیایی فرانسوی هندی ترکی مغولی عربی و در سالهای جدید با انگلیسی در آمیخته و جداشدنی نیست گذشته ها که گذشته ما جلو ورود لغاتی را که اینک از زبا نهای امریکا یی واروپایی وارد ربان ما می شود را هم نمی توانیم بگریم البته این به کامل شدن زبان فارسی کمک می کند وهمش هم بد نیست

  • گلوبال هاواک یکی از دوربرد ترین پهپادهای جهانه اما توان مانور اونجر بسیار بالاس اهداف ساختشون همون طور که آقای تارخ فرمودند متفاوته گلوبال هاواک اهدافش بیشتر شناسایی هسش تا نظامی اما اونجر یک پهپاد رادار گریز بسیار چالاک و خطرناک هسش که قراره جایگزین پرداتور و ام کیو ۹ بشه

   • فکر نکنم این جایگزین ام کیو ۹ بشه . ام کیو ۹ تازه هنوز تولیدش ادامه داره و قراره جای ام کیو ۱ رو بگیره و تا چند دهه هم خدمت کنه به نظرم اونجر به عنوان مکمل ام کیو ۹ به کار گرفته میشه نه جایگزین … مثلا برای نقاطی که پوشش پدافندی قوی وجود داره از اونجر استفاده میکنند و برای مقابله با اهداف کمتر محافظت شده از ام کیو ۹ استفاده میکنند

    • سلام بله قرار نیست جایگزین بشن زیرا ام کیو ۹ و ۱ دارای نقش دیگری هستند و در بسیاری از عملیاتها بسیار ارزانتر و جتی بهتر میتوانند عملیات انجام دهد از جمله عملیات های شناسایی که نیاز به پهپادی با توان حمل سلاح نیز دارند بسیار مناسب تر است زیرا سرعتش کم و مدامت پرواز بالاست و هزینه عملیات ان نیز بسیار ارزانتر است و از طرفی ام کیو ۱ و یا ۱ را میتوان از باندهای کوتاهتر و پایگاه های به خط نزدیک تر نیز عملیاتی کرد ولی اونجر خیر..مثل اینکه بخواهیم بالگرد با اف۱۶ جایگزین کنیم

   • در چند سال آینده که هرگز جایگزین ام کیو ۹ نمیشه ریپر تازه اومهد کجا بره حالا حالاها حتی پرداتور هم حالا حالاها توی صحنه خواهد ماند منظور و مقصود صحبت بنده آینده بود نه الان یا دو سه یال آینده 

   • در چند سال آینده که هرگز جایگزین ام کیو ۹ نمیشه ریپر تازه اومده کجا بره حالا حالاها حتی پرداتور هم حالا حالاها توی صحنه خواهد ماند منظور و مقصود صحبت بنده آینده بود نه الان یا دو سه سال آینده 

 • Predator C AVENGER  سال ۲۰۱۷ عملیاتی میشه و قراره در آینده از سلاح لیزری برای مقابله با سیستم پدافند هوایی و بعضی اهداف زمینی بشه ۲۰ تا از اینا با قیمت ۱ اف ۲۲ برابری می کنه و عملیات همزمان ۲۰ تا از اینا فقط به ۴ نفر نیاز داره تا کنترلش کنن یه ویدیو تبلیغاتی هم درباره این هست که با سرچ توی youtube و آپارات می توان اون ویدیو را دید

  • اولا سلام دوما چطور حساب کرید !! قیمت نهایی اونجر ۱۵ میلیون و قیمت یه اف ۲۲ ظاهر ۱۵۰ میلیونی هسش که تقریبا میشه  ۱۰ الی یازده اونجر بجای یک اف ۲۲ تهیه کرد اونجر رو زیاد  روی تسلیحاتش حساب باز نکنید فعلا تا به امروز تا این لحظه تا اینجای که بنده حقیر می دونم هیچ پهپادی نمیتونه و قادر نیست تسلیحات زیاد حمل کنه پهپادها برای نابودی تاسیسات دشمن ساخته نشدن پهپاد ساخته نشدن که پدافند هوایی هدف رو نابود کنند پهپهادها توانشون در حد زدن تجهیزات زره ای سبک و نیمه سنگین هسش و هدف اصلی ارتقای پهپادها نابودی ترورییتها امن کردن مرزها و زدن پیاده نظام دشمنه و شناسایی لجستیک دشمن

  • محاله که این پهباد یا حتی هواپیماهای جنگنده معمولی با تکنولوژ فعلی بتونن سلاح لیزری حمل کنن. برای حمل سلاح لیزری باید از هواپیماهای ترابری در حد و اندازه بوئینگ استفاده کرد چون وزن خیلی زیادی داره. ولی از پهباد میشه برای نشانه گذاری لیزری یا ارسال موقعیت دقیق جی.پی.اس یا ارسال تصویر هدف برای هدایت اپتیکی استفاده کرد تا موشکهای شلیک شده از راه دور با دقت بالاتری به هدف بخوره.

   • آمریکا اعلام کرده تا سال ۲۰۲۰ هواپیماهای جنگنده را به لیزر مجهز می کنه پهباد هم ماکسیممش یکی دو سال بعد به لیزر مجهز می شه

   • پاسخ به ناشناس • شهریور ۳۰, ۱۳۹۵ در ۱۴:۰۸ ………….. همچین کاری محال عقلی است. توپهای لیزری که توان نابود کردن هواپیما یا موشک های دشمن را داشته باشد بیش از ۱۰ تن وزن دارد و بسیار حجیم است. نیاز به مقدار زیادی برق دارد که خود محتاج وجود ژنراتور جداگانه است همچنین نیازمند تجهیزات خنک کننده بسیار قوی است. در حال حاضر فقط نسخه های زمینی و دریایی این توپهای لیزری موجود است.

 • خسته نباشید و تشکر بابت این مقاله.اطلاعی از اینموضوع دارید که استفاده از پهباد در بعضی مواقعکه لزومی به استفاده از جنگنده نیست،چقدر در هزینه های واحدنظامی کم میکنه؟اساسا هرینه ای کم میکنه؟ممنون میشم‌ پاسخ بدید

  • سلام نگاه کنید هزینه تعمیر یک پهپاد اینچنین کمتر از مثلا یک جنگنده است ولی به همان میزان هم پیچیده است زیرا عملا رباط است پهپاد که نیست

  • ببینید اگه هدفمون مثلا نابودی یه سری تروریست باشه و یا امن نگه داشتن یه مرز و حتی مبارزه با نیروهای پیاده موجود در یک جنک چریکی ( شهری ) خب پهپادها عالین و بسیار کم هزینه تر نسبت به استفاده از جنگنده اما چون پهپادها تا الان نتونستن سلاح زیادی حمل کنند بنابراین برای نابودی مثلا یک انبار موشک و یا سری کارخانهها و تاسیسات یک کشور خب جنگنده در این عرصه بی رغیب میشه و هزینه بالا دیگه مفهومی نداره … آمریکا با با چند صد تا پهپاد کاری به سر طالبان و نیروهای مخالفش توی افغانستان و پاکستان در آورده که نمی تونست با نیروی پیاده سنگین هم بیاره با جنگنده هزینش بسیار بالا میرفت اما با پهپاد علاوه بر کاهش هزینه هاش تازه ریسک تلفات انسانی خودش رو هم دیگه نداره چون پهپاد خلبان نمی خواد ….

  • با سلام. در زمان صلح نیز باید خلبان ها پرواز کنند و تاکتیک های جنگی را تمرین کنند چرا که در هر نبرد هوایی یکی از مهمترین عوامل پیروزی مهارت خلبان است. به طور کلی برای کاهش هزینه ها، میتوان برخی از وظایف را به پهباد محول کرد  نه تمام آن را. به طور مثال هزینه خرید پرداتور حدود ۵ میلیون دلار و هزینه هر ساعت پرواز آن ۲۵۰۰ دلار است. این مقدار برای ریپر یه ترتیب ۱۵ میلیون دلار و ۳۵۰۰ دلار است، برای آونجر ۱۵ میلیون دلار و ۵۰۰۰ دلار (هزینه موتور آونجر بالاتر است ولی با توجه به پیشبینی تعداد تولید بالاتر قیمت نهایی را تولید کننده پایین تر تخمین زده است و برخی تخمین ها مقداری تا  ۱٫۵ برابر قیمتهای فوق بیان می کنند) ، گلوبال هاوک ۲۲۰ میلیون دلار و ۳۰۰۰۰ دلار (قیمت گلوبال هاوک به علت لغو برنامه تقریبا ۲ برابر شد و به هیچ کشوری فروخته نمی شود) در حالی که هزینه خرید اف۱۶ به عنوان ارزان ترین هواپیما حدود ۵۰ میلیون دلار و هزینه استفاده از آن حدود ۱۲۰۰۰ دلار است این رقم برای سوخو۳۰ به ترتیب ۵۰ میلیون دلار و ۲۴۰۰۰ دلار است. پهباد اول برای مقابله با گروه های نظامی ضعیف مانند طالبان و داعش به کار می روند در محل هایی که توان دفاع هوایی وجود ندارد. و گلوبال هاوک یک پرنده جاسوسی به تمام معنا است برای نفوذ به مناطق دارای پدافند.

   • کاملا حق با شماست.به استاد صبا گفتن اگر یک روز ویولن نزنی جی میشه گفتند اگر بک روز نزنم خودم میفهمم روز دوم زنم میفهمه ظعیف مینوارم روز سوم همه مردم.یک ویولونیست روزی ۱۰ساعت تمرین میکند واسه اینکه مهارتش کم نشه.خلبان جنگنده تنها کسی است که بعد از ویولونیست بیشترین کار را از مغز خود میکشد.اگر خلبان تمرین نکند در شرایط جنگی اشتباه میکند.مثل ویولونیستی که هنگام کنسرت فالش بزنه.پس همان طور که اقای رنو گفتن تمرین مداوم باید باشه.امیدوارم ایران جت جدید بخره ساعت پروازی خلبانان ما زیاد بشه

  •  فقط بحث هزینه نیست اگه بر فرض محال یک اف ۱۶ رو طالبان ساقط کنه چه فشار سیاسی از طرف افکار عمومی به مسئولین نظامی آمریکا وارد میشه اگه خلبان توی مناطق تحت کنترل شورشیان سقوط کنه که اوضاع وخیم تر هم میشه پهپادها برای نابودی زره دشمن نیستن البته تا به امروز …. پهپهداه برای امنیت بخشیدن به مرزهای آبی خاکی یک کشور و مقابله با تروریستها هستن و همین طور شناسایی توان دشمن چه ادوات چه نفرات و چه آرایش نظامی پهپهادها آینده ی درخشانی دارند و صنعت هوایی شایدبعد از نیم قرن آینده و شاید زودتر !!! دست بی سرنشین ها بیوفته هرچند نباید در مورد توان یک پهپاد اغراق کرد

   • سال های ۲۰۲۵ تا ۲۰۳۰ و ۲۰۳۵ روزهای بی سر نشین هاست برخی کشور ها اعلام کردند که در آن سالها نسل ۶ جنگنده هاشون را رونمایی می کنند و از طرفی در همان سال ها روبات ها هم وارد زندگی ما می شن مثل روبات پلیس،گارکر،روبات خانگی و روبات های جنگی برای ارتش ها و حتی در سال های بعد از آن روبات دکتر و مهندس برای کمک کردن به انسان ها در انجام محاسبات پیچیده مهندسی

   • به ناشناس شهریور ۳۰, ۱۳۹۵ در ۱۴:۲۱ دوست عزیز این قسمت رباتی که می گی رو من تا حالا ندیدم هیچ کشوری اعلام کرده باشه که قصد چنین کاری داره (من بیشتر خبرهام رو از منابع انگلیسی می خونم) اون قسمت ربات دکتر و مهندسی که می گی  باید گفت رباتی که اینقدر قدرت تحلیل و شعور داره که کارای مهندسی و پزشکی کنه مطمئن باش راه نمی افته دنبال آدم ها کاراشون رو انجام دادن(این رباط هایی که می فرمایید دارای هوش مصنوعی در سطح انسانی اند)

  • چرا اما نه اونقدری که فکر کنید …..اگه قرار باشه دوربین مسطح بکار گرفته بشه هزینه ها نجومی بالا میره اون وقت فرقی با جنگندهای استراتزیک بدونه سرنشینی چون ایکس ۴۷ نمی کنه اما بدونید اونجر قرار نیست کار یه بی ۲ یا یه ایکس ۴۷ رو بکنه اونجر قراره کار پرداتور را بهتر و با ریسک کم تر انجام بده 

 • با درودخدمت اقاى تارخ گرامى اقا من یه سوالى داشتم که این تسهیلات براى مثال سوخو ٣٠که ۴٠میلیون دلاره یا تانکى که ٩ میلیون دلاره ایا معلومه که چقدر سود میکشن روش وایا براى ارتش خودشون هم همین قیمت حساب میکنن با سپاس 

  • تولید کنندگان سلاح خصوصا هواپیما اول یک بودجه در قالب قرارداد توسعه از دولت دریافت میکنند و چند نمونه آزمایشی تولید می کنند. در صورت رضایت کارفرما، با پیشبینی تعداد سفارش در سال، اقدام به قیمت گذاری روی هواپیما برای سرمایه گذار و خریداران دیگر می کنند. مثلا تایفون برای کشور آلمان که در طرح توسعه از شرکای اصلی بوده است تقریبا ۷۰ میلیون دلار قیمت دارد و همین جنگنده را به عربستان تقریبا ۱۳۰ میلیون دلار فروختند. مقداری از این تفاوت قیمت به کشورهایی که در توسعه جنگنده نقش داشته اند به عنوان سود پرداخت می شود. دلیل اینکه این کشورها اف۳۵ نمیخرند نیز تفاوت قیمت اف۳۵ با ۱۳۰ میلیون دلار و جنگنده خودشان است وگرنه برای خریدار خارجی تفاوت قیمت زیادی ندارد و با توجه به قابلیتهای بسیار بیشتر اف۳۵ اگر کسی امکان خرید اف۳۵ را داشته باشد و تایفون را انتخاب کند باید در عقل او شک کرد. برای اف۳۵ نیز وضع به همین صورت است ولی چون سرمایه گذار و خریدار اصلی آمریکا است قیمت گذاری نهایی نیز در اختیار آنها است. سود بازار سلاح پس از در نظر گرفتن خواب پول در حدود ۱۰ درصد است. البته ممکن است بعضی شرکت ها از بودجه خود سلاحی را توسعه داده یا نسخه های جدید تهیه کرده و با بازاریابی اقدام به فروش کنند مانند رادار، موشک، انواع غلاف و سنسور های مختلف.

 • واقعا با توسعه پهپادی مثل این دیگه ساخت پروژه ه های گران قیمت بال پرنده توجیهی نخواهد داشت فکر کنم پهپاد رادار گریز ساخت آلمان هم ویژگیهای مشابه داره البته از نظر طراحی در مورد کارایی نمیدونم

  • آقای هادی
   Barracuda 
    اگه دقیق بخواید بدونید یه چیزی ما بین ایکس ۴۵ آمریکایی و اونجر هسش اما اگه عیوبش برطرف بشه بهتر اونجر خواهد بود  

 • با عرض سلام خدمت جناب استادتارخ گرامی وتشکر از جناب آقای کمالی بخاطر این مقاله زیباشون

 • اقای کمالی واقعا ممنون بابت این مقاله . من همیشه میخواستم در مورد این پهپاد اطلاعات داشته باشم ولی چیز زیادی ازش پیدا نکردم باز هم تشکر

  • در مورد این پهپاد توی نت مطلب بسیاره حتی سایتای فارسی اما من سعی کردم هم از اونا استفاده کنم هم منابع اصلی انگلیسی و همه رو یه جا جمع کنم البته مطلب زیاد بود میتونستم ترجمه کنم و نشرش بدم اما برای سایت عمومی که هر مخاطبی رو باید پوشش بده واقع جالب نمی شد و باعث دل زدگی مخاطب میشد خوددم تخصص ویژه نظامی ندارم و برای خودمم اون وقت مفهومش سخت میشد !!

 • با سلام این که مواد جاذب رادار به مرور دچار اسیب میشن و باید جایگزین بشن درسته و همین یکی از موارد هزینه بر نگهداری رادارگریزها هستش این مطلب درسته

  • پهپادهای استراتژیک همه ی قطعاتشون گرون هسش ببینید اگه یه قطعه موتور اف ۱۵ خراب بشه میشه راحت ساختش اما مثلا پگاسوس اگه یه پیچشم مشکل پیدا کنه مکافات و درد سر میشه هزینه نگهداری رو بالا می بره و پهپادها استراتژیک برای مواقع خاص و محدود کاربرد دارند و با اومدن اونجر این مشکل تا حدودی رفع شد چون اونجر اپراتورهاش همون اپراتورهای ام کیو وان و ریپر هستن و سامانهای کنترولیش و تسلیحاتشم تسلیحات متعارف جنگندهای آمریکایی هستن و واقعا یه جهش بزرگی مای و فنی برای امریکا شد