گرداوری:تهیه و تنظیم: رضا نوری (رنو)

گزینه های پیشنهادی جهت نوسازی نیروی هوایی ایران

مقدمه:

کشور ایران در منطقه خاور میانه که همواره دچار تنش سیاسی است واقع شده است. از آنجایی که مردم این کشورها هر مناقشه ای را می خواهد با زور حل و فصل کنند و هر کسی خود را شایسته دخالت در امور دیگران میداند، هر چند وقت یک بار جنگهای خانمان سوزی در این منطقه شعله ور می شود. متاسفانه باید اختلافات قومی و مذهبی را نیز به این خودخواهی ها اضافه کرد. به این معنی که پیروان یک مذهب خون افراد دیگر را مباح می دانند و یا یک قوم خود را برتر از اقوام دیگر میداند. در این منطقه پر آشوب وجود منابع نفتی و حکومت های خودکامه باعث افزایش رقابت تسلیحاتی شده است و نیروی هوایی به عنوان لبه پیکان این نبردها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

بعد از تنش بین ایران و عربستان و اظهارات مقامات عربی در مورد توان نظامی کشورشان، شروع به تحقیق در مورد قدرت نیروی هوایی ایران و کشورهای منطقه کردم. برای من بسیار سخت بود که قبول کنم توان نیروی هوایی امارات حداقل ۳ برابر و عربستان ۹ برابر ایران (با در نظر گرفتن کیفیت) باشد. لذا مقداری در مورد انواع جنگنده ها تحقیق کردم تا تصویر بهتری از شرایط داشته باشم. متاسفانه بیشتر سایتهای ایرانی بسیار ساده انگارانه جنگنده های روسی رو برتر از جنگنده های غربی معرفی می کردند. علاقه مندان (مردم عادی) تجهیزات نظامی در ایران، جنگنده ها را به چشم هواپیماهای عملیات آکروباتیک می بینند و نه در نقش نظامی. درحالی که باید در نظر داشت، هواپیمای جنگنده، فقط یک وسیله انتقال مهمات و اجرای آتش است، چه بر علیه هدفهای هوایی، چه زمینی و چه سطحی.

در مورد هر هواپیما باید موارد زیر رو به ترتیب اولویت در نظر گرفت:

۱: سطح مقطع راداری پایین

۲: توانایی راداری در کشف هداف هوایی و زمینی و یکپارچگی عملکرد با سامانه های راداری زمینی و آواکس

۳: به کارگیری سلاح های هوشمند و دقیق

۴: هزینه و سادگی تعمیر و نگهداری و به روز رسانی تجهیزات

از بین موارد بالا، اهمیت سطح مقطع راداری به قدری زیاد است که کشورهای غربی نسل پنجم جنگنده های خود را بر اساس پایین آوردن هرچه بیشتر این فاکتور توسعه میدهند که به جنگنده های پنهانکار یا رادار گریز معروف شده است. نمونه های بسیار معروف آن در آمریکا اف۲۲ و اف۳۵ است که امروزه در حال پرواز است و کشورهای دیگر از جمله روسیه، چین و سایر کشورهایی که در زمینه تولید جنگنده فعالیت دارند توسعه اینگونه هواپیماها را در دستور کار قرار داده اند.

وضعیت ایران و کشورهای منطقه:

کشور ما با توجه به شرایط بد اقتصادی، تحریم و مشکلات سیاسی سالها است که امکان خرید تسلیحات سنگین نظامی مخصوصا هواپیماهای جدید را نداشته است. معدود خرید های انجام شده از کشور روسیه بوده است که چون تنها امکان خرید بوده بعضا خرید های مناسبی در بلند مدت نبوده اند. همچنین این گفتار با این فرض تهیه شده که بتوانیم هواپیماهای  لازم را از روسیه تهیه کنیم. اگر روسیه مانند گذشته در ماجرای فروش میگ۲۹ و قطعات لازم یا تحویل سامانه اس۳۰۰ بدقولی کند، احتمالا تنها چاره خرید جی۱۶ (معادل سوخو۳۰ با موتور ضعیف تر) از چین است و اگر این امکان نیز وجود نداشته باشد، خرید جی۱۰ از چین ویا جی‌اف۱۷ از پاکستان آخرین راهکار می باشد. این هواپیماها به هیچ وجه بازدارندگی یا برتری هوایی را نمیتواند ایجاد کند ولی به هر حال از هواپیماهای زمینگیر فعلی بهتر است.

با توجه به اخبار منتشر شده در خصوص خرید سوخو۳۰ این سوال پیش می آید که آیا این خرید امکان برتری هوایی ویا بازدارندگی هوایی را برای ایران فراهم می کند. یا مجددا به عنوان تنها گزینه موجود اقدام به این خرید خواهیم کرد. از آنجا که این هواپیما ها برای دوره خدمت حدود ۳۰ سال در ناوگان هوایی ایران باقی می مانند و هزینه زیادی صرف خرید، آموزش خلبان، توسعه زیر ساختهای لازم و … می شود این موضوع اهمیت بسیار زیادی دارد.

نکته اصلی در بحث قدرت هوایی این است که بدانیم توان کشورهای منطقه از لحاظ کمیت و کیفیت، در چه حد است و مطابق آن نیروی هوایی را به نحو مناسب تجهیز کنیم. به این منظور، در این گفتار با توجه به اهمیت ویژه سطح مقطع راداری و توان کشف رادار، تنها این فاکتورها بررسی خواهند شد. هواپیماهای آموزشی، پشتیبانی، ترابری ، آواکس، پهباد و انواع هلیکوپتر خارج از این گفتار هستند.

هواپیماهای در خدمت کشورهای همسایه به این شرح هستند: (فقط هواپیماهای نسل ۴ به بعد چرا که نسل ۳ ارزش رزمی در جنگ بین کشورها وقتی کشور رقیب مجهز به نسل جدید باشد ندارد و همگی به سرعت از بین خواهند رفت)

 • ترکیه:. اف۱۶سی: ۲۳۰ فروند. (سفارش اف۳۵ در حدود ۱۰۰ فروند جهت جایگزینی اف۴ و احتمال افزایش تا تعداد ۲۰۰ فروند جهت جایگزینی اف۱۶ ها پس از اتمام عمر سرویس آنها. بعضا تا ۳۰۰ فروند نیز گفته اند که خیلی معتبر نیست)
 • عربستان:. اف۱۵ : ۷۶ فروند (با ۸۴ فروند اف۱۵ اس.ای جایگزین خواهد شد). اف۱۵ ایی: ۷۰ فروند (به بلوک اس.ای ارتقا خواهند یافت). تورنادو: ۸۰ فروند (با همین تعداد تایفون جدید جایگزین خواهد شد). تایفون: ۷۲ فروند. مجموعا ۲۹۶ فروند
 • امارات:. میراژ۲۰۰۰ :۷۰ فروند (با همین تعداد رافال جایگزین می شود)، اف۱۶ ایی: ۸۰ فروند. مجموعا ۱۵۰ فروند
 • پاکستان:. اف۱۶ ای: ۴۵ فروند، اف۱۶ سی: ۱۵ فروند، جی.اف۱۷ : ۱۰۰ فروند. مجموعا حدود ۱۶۰ فروند
 • ایران:. اف۱۴ ای : حداکثر ۴۰ فروند، میگ۲۹ ای : ۲۴ فروند. مجموعا کمتر از ۶۴ فروند. (کل تعداد هواپیماهای ایران شامل نسل ۲، ۳ و ۴ تقریبا ۲۷۰ فروند است که ممکن است تا نصف آن عملیاتی نباشند.)

سایر کشورها رقیب منطقه ای که احتمال جنگ با آنها وجود ندارد در نظر گرفته نمی شوند. با نگاه به لیست فوق و در نظر گرفتن اینکه هواپیماهای ایران بسیار فرسوده هستند و از کمبود تسلیحات و قطعات یدکی رنج می برند باید گفت بدون شک ایران ضعیف ترین نیروی هوایی را در بین این کشورهای همسایه دارد.

از بین هواپیماهای فوق اف۳۵ با سطح مقطع راداری ۰٫۰۰۱ مترمربع، کمترین مقدار را دارد که ایران توان دفاع در برابر تکنولوژی ان را با روشهای موجود ندارد. (به شرط اینکه جنگنده هایی که به ترکیه تحویل می شود همین سطح از پنهانکاری را داشته باشند.). تایفون با ۰٫۵ متر مربع سطح مقطع راداری، در مکان دوم قرار دارد که عربستان ۷۲ فروند از آن در اختیار دارد و اف۱۶ سی، با ۱٫۲ متر مربع سطح مقطع راداری در مکان سوم است که ترکیه ۲۳۰ فروند، امارات ۸۰ فروند و پاکستان حدود ۱۵ فروند از آن در اختیار دارد.

شایعاتی در خصوص نسخه های مختلف اف۳۵ و سطح پنهانکاری آنها وجود دارد که به شرح زیر است. بازه سطح مقطع جنگندههای سایلنت مانند سری جدید اف۱۵ اس.ایی یا اف۱۸ ادونس(Low Observable)  بین ۰٫۱ الی ۰٫۰۱ متر مربع و بازه سطح مقطع  جنگندهای پنهانکار مانند اف۲۲ و اف۳۵ (Very ‌Low Observable)  کمتر از ۰٫۰۱ متر مربع است. گفته می شود (به صورت تایید نشده) سطح مقطع راداری کمتر از ۰٫۱ متر مربع را دولت آمریکا به عنوان حد پنهانکاری مجاز برای صادرات در نظر گرفته است. نسخه های تحویلی اف۳۵ به کشورهای عضو ناتو  سطح مقطع ۰٫۱ متر مربع را دارند ولی بدون استفاده از مواد جاذب امواج راداری خاص. این سری از خانواده اف۳۵ (موسوم به سطح ۳) که تجهیزات و سنسورهای ضعیف تری دارد در نسخه پایه از سال ۲۰۲۰ به بعد با قیمت تقریبی ۷۵ میلیون دلار فروخته می شود (بنا به پیشبینی شرکت سازنده). نسخه های تحویلی به متحدان اصلی (انگلیس، کانادا و استرالیا)، در این هواپیماها سطح مقطع راداری با استفاده از مواد جاذب رادار به ۰٫۰۱  الی ۰٫۰۵ متر مربع کاهش می یابد (موسوم به سطح ۲ که به آن نسخه انگلیسی نیز می گویند). این پوشش پس از مدتی پرواز از بین میرود و هزینه ترمیم آن بسیار بالا است همچنین در صورت پرواز، کشورهای رقیب از جمله روسیه قادر به توسعه رادارهای مناسب کشف آن خواهند بود. لذا متحدان اصلی آمریکا، تعدادی از اف۳۵ ها را به صورت رزرو با این پوشش نگهداری می کنند و بقیه ناوگان در صورت نیاز به این پوشش مجهز می شوند. این سری از اف۳۵ ها با رادار های بهتر با پوشش مواد ضد رادار در حدود ۱۳۰ میلیون دلار قیمت خواهند داشت. گفته می شود قسمت عمده اف۳۵ های آمریکا نیز از نسخه انگلیسی (سطح ۲) خواهند بود. اف۳۵ های تاکتیکی آمریکا سطح مقطع راداری معادل ۰٫۰۰۱ متر مربع دارند که با استفاده از پوشش جاذب مواد رادار به این مقدار کاهش می یابد و از آخرین تکنولوژی های راداری بهره خواهند و مانند اف۲۲ تعداد بسیار محدودی از آنها تولید خواهد شد.

سطح مقطع راداری هواپیماهای مطرح موجود به شرح زیر است. باید در نظر داشت سطح مقطع راداری از جهت های مختلف متفاوت بوده و جزء اسرار هر هواپیما محسوب می شوند و ممکن است رقم های متفاوتی در منابع مختلف ذکر شده باشد. ارقام ذکر شده برای هواپیما بدون سلاح است، بسته به مقدار سلاح برای هواپیماهایی که مانند اف۲۲ و اف۳۵ محفظه حمل داخلی سلاح ندارند (یا اف۱۵ سایلنت ایگل و اف۱۸ ادونس که هنوز عملیاتی نشده اند)، این ارقام به شدت افزایش می یابد.

گمان بر این است که سطح مقطع راداری سوخو۳۰ در یک لود سنگین تا ۲۰ متر مربع افزایش مییابد. همچنین گفته شده است که سطح مقطع میگ۲۹ با ۴ موشک کوتاه برد و ۲ موشک برد بلند تا ۳٫۸ متر مربع افزایش می یابد که میتوان به ازای هر موشک هوا به هوای برد کوتاه ۰٫۵ متر مربع و به ازای  هر موشک برد بلند ۰٫۹ متر مربع در نظر گرفت. با در نظر گرفتن این نکته، سطح مقطع راداری کمتر از ۱ متر مربع حتی برای هواپیماهای شکاری مزیتی نخواهد بود ولی با توجه به اینکه میتوان هواپیماها را به غلاف پنهان کردن تسلیحات مجهز کرد، ویا در آینده ممکن است موشکها دارای پوشش مواد جاذب رادار باشند، در این گفتار سطح مقطع خود هواپیما در نظر گرفته خواهد شد.

3

در خصوص رادار نیز باید در نظر داشت که تا ۱۵ سال آینده، تایفون به رادار CAESAR  (رادار تایفون ورژن ۳) ، اف۱۵ به رادار APG-63 V4 (که هم اکنون روی اف۱۵ های سری اس نصب شده اند) و اف۱۶ ها به رادار APG-80 (رادار اف۱۶ ایی)، ارتقا خواهند یافت. توان تشخیص رادارهای مطرح مطابق نمودار و جدول زیر است.

2

1

توان تشخیص رادارهای روسی تقریبی است.

دلایل انتخاب سوخو۳۰ و میگ۳۵ جهت نوسازی

سطح مقطع سوخو۳۰ که ایران برای خرید در نظر دارد حدود ۴ متر مربع است، می توان نتیجه گیری کرد که وضعیت تشخیص سوخو ۳۰ برای جنگنده های مطرح شده، به شرح زیر خواهد بود.

ردیف فاصله  رهگیری سوخو۳۰ توسط
جنگنده با رادار فعلی (کیلومتر)
فاصله  رهگیری سوخو۳۰ توسط
جنگنده با رادار ارتقا یافته  (کیلومتر)
اف۳۵ ۱۸۵ ۳۰۰+
تایفون ۱۸۵ ۳۰۰+
اف۱۶ ای ۱۷۰
اف۱۶ سی ۵۵ ۱۷۰
اف۱۶ ایی ۱۷۰ ۱۷۰
اف۱۵ ۹۰ ۲۴۵

توان رهگیری هواپیماهای روسی به شرح زیرخواهد بود:

فاصله  رهگیری با رادار فعلی بارس سوخو۳۰
(کیلومتر)
با رادار ایربیس سوخو۳۵ و میگ۳۵ (کیلومتر)
اف۳۵ کمتر از ۲۰ کمتر از ۳۰
تایفون ۱۰۰ ۱۳۵
اف۱۶ ای ۱۸۰ ۲۴۰
اف۱۶ سی ۱۳۰ ۱۷۰
اف۱۶ ایی ۱۳۰ ۱۷۰
اف۱۵ ۲۱۰+ ۲۳۰+

آنالیز اطلاعات:

اف۱۵ها از لحاظ رهگیری خطری برای سوخو۳۰ محسوب نمی شوند ولی تعداد و تسلیحات زیادی دارند.

اف۱۶ ها پس از ارتقا، برد کشف معادل سوخو۳۰ خواهند داشت و مساله آنها تعداد خیلی زیاد اف۱۶ در منطقه است ترکیه ۲۳۰ فروند و امارات ۸۰ فروند اف۱۶ در اختیار دارد.

اف۳۵ با سطح مقطع ۰٫۰۰۱ هیچ رقیب روسی ندارد و نظریه پردازی در مورد مقابله با آن بی اساس است.

تایفون: در مورد تایفون وضعیت کاملا متفاوت است. در حالت قبل از ارتقا راداری، ۸۵ کیلومتر زود تر و پس از ارتقا راداری، ۱۶۵ کیلومتر زود تر میتواند سوخو۳۰ را کشف کند، ولی خوشبختانه در حال حاضر تنها عربستان این هواپیما را به تعداد ۷۲ فروند در اختیار دارد. رهگیری شدن زود تر یک هواپیما لزوما به معنی از بین رفتن آن در درگیری هوایی نیست، خصوصا با توجه به اینکه این رهگیری خارج از برد موشکهای هوا به هوا صورت میگیرد. ولی هواپیمای مهاجم فرصت بیشتری برای تصمیم گیری و احتمالا استفاده از جنگ الکترونیک را برای کور کردن رادار هواپیمای دیگر دارد. لذا در صورت درگیری هوایی بین سوخو۳۰ و تایفون، با توجه دقت بهتر سلاح های غربی، احتمال نابودی سوخو۳۰ بیشتر است.

با توجه به اینکه سطح مقطع راداری سوخو۳۵ برابر ۲ متر مربع است، سوخو۳۵ نیز در فاصله ۱۴۵ کیلومتری قبل از ارتقاء رادار و ۲۳۵ کیلومتری پس از ارتقاء راداری توسط تایفون شناسایی خواهد شد. سوخو۳۵ میتواند تایفون را از فاصله ۱۶۵ کیلومتری رهگیری کند. لذا سوخو۳۵ نیز شانس بیشتری نسبت به سوخو۳۰ (پس از ارتقاء رادار تایفون) در رویارویی هوایی برابر تایفون نخواهد داشت.

خوشبختانه امکان تهیه هواپیمای مشابه از بین تولیدات روسیه برای ایران وجود دارد. اگر به جدول سطح مقطع هواپیماها توجه کنیم میگ۳۵ با سطح مقطع معادل ۰٫۳ متر مربع رقیب بسیار مناسبی برای تایفون خواهد بود. به این ترتیب که میگ۳۵ از فاصله ۱۵۰ کیلومتری توسط رادار تایفون رهگیری می شود درحالی که از فاصله ۱۶۵ کیلومتری توان رهگیری تایفون را دارد. در این صورت می توان گفت میگ۳۵ در نبرد هوایی با تایفون شرایط برابر دارد، گرچه تایفون قابلیت حمل سلاح های خیلی بیشتری در حملات زمینی دارد.

مزیتهای خرید میگ۳۵ در کنار سوخو۳۰ برای ایران به این شرح است:

 • روسیه به شدت نیازمند سفارش خارجی برای راه انداختن خط تولید آن است و لذا برای فروش آن انگیزه بیشتری دارد.
 • در صورت سفارش هواپیما از ۲ سازنده مختلف، زمان تحویل کل ناوگان کوتاه تر خواهد بود.
 • در شرایط فعلی که قطع نامه های سازمان ملل فروش سلاح تهاجمی را به ایران ممنوع کرده است، از آنجا که میگ۳۵ یک جنگ افزار دفاعی است تهیه آن با مشکلات سیاسی کمتری روبرو است.
 • علت ترجیح میگ۳۵ بر سوخو۳۰ ، قیمت پایین تر و تکنولوژی جدید تر است، همچنین توانایی دفاع هوایی بر توانایی هجومی در مرحله اول ارجحیت دارد. جنگنده دور پرواز تر مانند سوخو۳۰ و سوخو۳۵، برای کشورهایی که فاصله آنها تا مرز کشور متخاصم زیاد است کاربرد بیشتری دارند نه برای ایران که تقریبا تمام شهر های مهم کشورهای همسایه در شعاع ۶۰۰ کیلومتر ما قرار دارند.
 • هر اف۳۵ معادل ۲ فروند میگ۳۵ یا سوخو۳۵ ویا ۴ فروند سوخو۳۰ در نظر گرفته می شود.
 • هر فروند تایفون، رافال و اف۱۵ اس.ای معادل یک فروند میگ۳۵ یا سوخو۳۵ ویا ۲ فروند سوخو ۳۰ در نظر گرفته می شود
 • عدد برابری ۴ فروند سوخو۳۰ با ۱ فروند اف۳۵ ، ادعای کمپانی لاکهید مارتین است. این عدد باید به صورت واقع بینانه توسط ارتش هر کشور با توجه به سایر تجهیزات آن کشور از جمله سلاح های در اختیار هواپیما، رادار های زمینی، آواکس و پدافند که در دفاع هوایی باید یکپارچه عمل کنند و عمق استراتژیک و نقاط حساس هر کشور محاسبه شود. شاید برای ایران این عدد ۳ فروند باشد ویا در صورت وجود پوشش راداری مناسب به تعداد کمتری کاهش یابد. این قسمت از تخصص اینجناب خارج است.

500&1000&1500 Km radius from airbases of iran

محدوده قرمز فاصله به شعاع ۵۰۰ کیلومتر از پایگاههای هوایی ایران است.

محدوده آبی فاصله به شعاع ۱۰۰۰ کیلومتر از پایگاههای هوایی ایران است.

محدوده بنفش فاصله به شعاع ۱۵۰۰ کیلومتر از پایگاههای هوایی ایران است.

نام جنگنده قیمت خرید (میلیون دلار) تعمیر نگهداری
(به ازای هر ساعت)
عمر سازه (ساعت) هزینه خرید و تعمیر نگهداری سالانه

(میلیون دلار)

برد دفاعی

(کیلومتر)

برد هجومی

(کیلومتر)

سوخو۳۰ ۴۵ ۲۴۰۰۰ ۶۰۰۰ ۹٫۵ ۱۰۰۰ ۸۵۰
میگ۳۵ ۵۰ ۱۵۴۰۰ ۸۰۰۰ ۶٫۵ ۱۰۰۰ ۶۰۰
سوخو۳۵ ۶۵ ۳۶۰۰۰ ۸۰۰۰ ۱۳٫۲ ۱۹۰۰ ۱۳۰۰
سوخو۵۰ ۱۳۰ ۴۰۰۰۰ ۸۰۰۰ ۱۶٫۹ ۱۳۰۰ ۱۰۰۰

نکته ۱: برد شکاری میگ۳۵ با ۶ موشک و سوخو با ۸ موشک است

نکته ۲: برد هجومی با ۲ تن بمب و ۴ موشک هوا به هوا است

نکته ۳: برد سوخو۳۰ بدون مخزن سوخت خارجی است، در آینده اگر امکان حمل مخزن را داشته باشد، این اعداد افزایش می یابد.

نکته ۴: برد سوخو۵۰ بدون مخزن سوخت خارجی در نظر گرفته می شود.

نکته ۵: برای هر جنگنده ۳۰۰ ساعت پرواز در سال در نظر گرفته شده است.

نتیجه گیری:

۱: برای دفاع هوایی کشور با توجه به حضور تایفون و احتمالا رافائل در آینده از دیدگاه سطح مقطع راداری، باید جنگنده میگ۳۵ در کنار سوخو۳۰ در ناوگان هوایی ایران حضور داشته باشد (سوخو۵۰ به دلیل اینکه محفظه داخلی حمل سلاح دارد بسیار بهتر است خصوصا با توجه به اینکه اف۳۵ ترکیه و اف۱۵ سایلنت، که عربستان درپی تهیه آن هستند نیز محفظه حمل سلاح داخلی دارند. گرچه بعضی شایعات درخصوص تحویل این هواپیما به ایران وجود دارد، ولی به احتمال زیاد روسیه از فروش آن به ایران خودداری میکند تا اسرار نظامی خود را حفظ کند. در غیر این صورت توازن هوایی با کشورهای منطقه به وجود نخواهد آمد. وجود پدافند اس۳۰۰ تا حدی ضعف نبود جنگنده مدرن را کاهش میدهد ولی هیچوقت نمیتواند جایگزین جنگنده باشد.

۲: برای پوشش راداری فضای کشور حتما باید آواکس تهیه شود.  سطح مقطع جانبی اکثر هواپیماها بسیار بیشتر از سطح مقطع آنها از روبرو است (مثلا اف۲۲ و اف۳۵ تقریبا ۱۰ برابر است ولی این نسبت برای هواپیماهای نسل ۴ به این مقدار نیست). بنابراین وجود آواکس در شرایط جنگی که میتواند با توجه به قابلیت پرواز در موقعیت مناسب قرار گیرد توان تشخیص هواپیماهای مهاجم را بالا می برد. به شرایط فوق باید کوهستانی بودن ایران و وجود مناطق کور راداری زیاد را نیز اضافه کرد.

توان هوایی حداقل:

برای بدست آوردن توان هوایی حداقل، ایران میباید ۱۵۰ فروند میگ۳۵ خریداری کند.

به نظر اینجناب حداقل تعداد جنگنده مورد نیاز ایران، ۱۵۰ فروند است که معادل یک اسکادران برای تمان پایگاههای هوایی است و نباید کمتر از این تعداد تهیه شود. با توجه به هزینه های هر هواپیما در صورتی که بودجه کم باشد باید میگ۳۵ تهیه شود. هزینه ۱۵۰ فروند آن سالانه ۱ میلیارد دلار خواهد بود. درصورتی که بودجه کمی بیشتر باشد بهتر است سوخو۳۰ تهیه شود که سالانه ۱٫۵ میلیارد هزینه خواهد داشت. گرچه در دفاع هوایی قابلیت کمتری دارد ولی قابلیت هجومی آن بیشتر است. در این صورت توانایی ایران تقریبا با امارات و پاکستان برابر خواهد بود گرچه به لحاظ تسلیحات این ۲ کشور برتر هستند.

توان هوایی بازدارنده (تا سال ۲۰۳۰):

برای بدست آوردن توان هوایی بازدارنده، ایران میباید ۱۵۰ فروند میگ۳۵ و ۱۵۰ فروند سوخو۳۰ خریداری کند.

هزینه خرید، تعمیر، نگهداری این تعداد هواپیما تقریبا ۲٫۵ میلیارد دلار در سال خواهد بود.  یعنی یک اسکادران شکاری و ۱ اسکادران چند منظوره، برای کلیه پایگاه های هوایی کشور و معادل تعداد کل جنگنده های نسل ۳ و ۴ فعلی ایران. در صورت وجود بودجه بیشتر، میتوان ۱۵۰ فروند سوخو۳۵ به خدمت گرفت که بودجه مورد نیاز آن ۳ میلیارد دلار خواهد بود. این تعداد گرچه توازن قوا بین ایران و یا ترکیه (پس از در اختیار گرفتن ۱۰۰ فروند اف۳۵) را برقرار نمیکند ولی معادل از عربستان است. این ناوگان گرچه توانایی هجومی عربستان را ندارد، ولی به اندازه ای قدرتمند هست که قدرتهای منطقه ای تصور حمله به ایران را نداشته باشند. (در صورت به خدمت گرفتن سوخو۳۵ به جای سوخو۳۰ توان هجومی به لحاظ برد نیز معادل عربستان خواهد بود و هزینه آن ۳ میلیارد دلار خواهد بود).

توان هوایی برابر:

به منظور حفظ برابری قدرت هوایی، ایران باید حداقل ۱۵۰ فروند میگ۳۵ و ۱۵۰ فروند سوخو۳۰ و ۱۲۰ فروند سوخو۳۵ تهیه کند.

در این حالت هزینه خرید، تعمیر و نگهداری معادل ۴ میلیارد دلار خواهد بود. با ورود اف۳۵ به کشور های منطقه ایجاد برابری هوایی بدون داشتن هواپیمای نسل پنجم بسیار هزینه بر خواهد بود. در صورت امکان، باید سوخو۵۰ تهیه شود. و در صورت تهیه ۶۰ فروند سوخو۵۰ بجای ۱۲۰ فروند سوخو۳۵ ، هزینه ناوگان ۳٫۵ میلیارد دلار خواهد بود.). این ترکیب ها حتی پس از جایگزین شدن ۱۰۰ فروند اف۳۵ جدید با اف۱۶ هانیز برابری هوایی ایجاد می کند.

برتری هوایی:

بدست آوردن برابری یا برتری هوایی برای ایران با این شرایط اقتصادی و هم پیمانان سیاسی امکان پذیر نیست.

در صورتی که ایران بتواند برابری هوایی را در منطقه ایجاد کند، این امر موجب افزایش رقابت تسلیحاتی در منطقه خواهد شد. از آنجا که کشورهای عربی خلیج فارس از لحاظ اقتصادی قدرتمند تر هستند، این برابری زمان زیادی طول نخواهد کشید. مثلا عربستان به سرعت می تواند با خرید ۱۰۰ فروند تایفون و ۱۰۰ فروند رافائل به قیمت تقریبی ۲۴ میلیارد دلار این فاصله را از بین برده و دست برتر را طی مدت ۴ سال مجددا بدست آورد (ویا معادل این تعداد هواپیما را از آمریکا با خلبان و پشتیبانی در قالب یک قرارداد پایگاه هوایی اجاره کند). درحالی که به مدت ۴ سال سالانه ۶ میلیارد دلار برای آن هزینه کند. این رقم تقریبا یک نهم بودجه نظامی عربستان را تشکیل میدهد (بوجه نظامی عربستان در سال ۲۰۱۳، باربر ۵۷ میلیارد دلار بوده است). یعنی عربستان به تنهایی میتواند ظرف ۴ سال برتری هوایی نسبت به ایران بوجود آورد، ولی ایران با این بودجه دیگر نمیتواند در رقابت شرکت کرده و مجددا به وضعیت برابر برسد.

ترکیه نیز با خرید ۱۰۰ فروند اف۳۵ جدید به قیمت ۸ الی ۱۲ میلیارد دلار و طی مدت ۴ سال می تواند مجددا به تنهایی برتری هوایی معادل عربستان ایجاد کند. مبلغ ۲ میلیارد دلار برای ۴ تا ۸ سال با توجه به بودجه نظامی ۱۸ میلیارد دلاری ترکیه مبلغ زیادی نیست که ترکیه نتواند برای حفظ برتری هوایی در پرداخت کند.

باید درنظر داشت که باتوجه به قرارداد های نظامی کشورهای عربی، در صورت وقوع جنگ، نیروی نظامی سایر کشورها نیز به نفع کشور عربی وارد خواهند شد و به هیچ وجه ایران توان درگیری نظامی با ۲ قدرت عربی مثلا امارات و عربستان را به طور هم زمان ندارد. در خصوص ترکیه نیز چون عضو ناتو است، میتواند روی قدرت نظامی کشورهای عضو حساب کند. به این ترتیب ترکیه و عربستان اصلا نیازی به خرید نظامی مجدد برای ایجاد برتری فردی ندارند.

 

 

گزینه های پیشنهادی دیگر با توجه به شرایط موجود سیاسی و مخالفت غرب با فروش سوخو۳۰ به ایران

سناریو اول راه اندازی خط تولید هواپیما در ایران.

با توجه به شرایط تحریم ایران می تواند سوخو۳۰ را تا سال ۲۰۲۱ نمیتواند تحویل بگیرد. به این ترتیب روسیه طی ۵ سال آینده میتواند در قالب وام، برای ایران میگ۳۵ یا سوخو۳۰ تولید کند و هواپیما های ساخته شده به تعداد تقریبی ۱۰۰ الی ۱۲۰ فروند را در پایگاههای خود نگهداری کند. بهتر است اول نسخه های آموزشی ساخته شود و پرسنل نظامی شامل خلبان ها و تعمیر و نگهداری برای آموزش به روسیه فرستاده شوند و پس از پایان تحریم هواپیماها و پرسنل آموزش دیده به ایران منتقل شوند. اگر اراده بر ساخت خط تولید باشد نیز می توان در همین ۵ سال کارخانه را ساخت و پرسنل لازم را آموزش داد و سپس اقدام به تولید مابقی ناوگان مورد نیاز در داخل ایران اقدام کرد. البته هزینه ساخت نسخه های داخلی با توجه به تعداد مورد نیاز ایران قطعا گران تر خواهند بود ولی دانش و تخصص لازم به ایران منتقل خواهد شد. در این راستا با توجه به امکان توسعه پلتفرم سوخو۳۰ انتخاب خوبی خواهد بود چرا که بر اساس آن می توان سوخو۳۵ و یا سوخو۵۰ را در آینده تولید کرد.

سناریو دوم خرید از چین:

نکته اول اینکه چین تا به حال از کلاس سوخو جنگنده به جایی صادر نکرده چرا که باید از روسها مجوز داشته باشد. تنها گزینه صادراتی چین، جی۱۰ بوده که آنهم پاکستان با راه اندازی خط تولید به نام جی.اف۱۷ در نسخه ضعیف تر تولید می کند و ظاهرا پاکستان رضایت کامل از آن ندارد و به دنبال خرید اف۱۶ است. نکته دوم اینکه اگر روسها تحت فشار سیاسی آمریکا از فروش سوخو۳۰ به ایران منصرف شوند، به احتمال قوی چین نیز به ایران هواپیما در کلاس سوخو۳۰ نخواهد فروخت.

در خصوص استفاده محصولات چینی بهتر است خلاصه ای از این تولیدات بیان شود تا شرح مساله آسان تر باشد. چین ابتدا شروع به مونتاژ هواپیما از خانواده میگ برای دفاع هوایی خود کرد. در این راستا هواپیماهای جی۲ (میگ۱۵)، جی۵ (میگ۱۷)، جی۶ (میگ۱۹) و جی۷ (میگ۲۱) که همگی نسل دوم بودند تولید شد. سپس دست به توسعه نسخه چند منظوره بر پایه میگ۲۱ با نام جی۸ زدند که به عنوان یک جنگنده نسل ۳ تا سطح فانتوم با الکترونیک بهتر ارتقا یافت، ولی چون پایه شکاری (میگ) داشت خیلی موفق نبود. بعد از آن دست به توسعه جنگنده چند منظوره نسل ۴ با نام جی۱۰ زدند و از طرح اسرائیلی لاوی استفاده کردند که خود تلفیقی از میراژ و اف۱۶ بود. جی۱۰ یک جنگنده سبک برای دفاع هوایی است و چین نیاز به یک جنگنده دور برد داشت، لذا پس از آن جنگنده جی۱۱ که در واقع همان سوخو۲۷ بود به عنوان نسل ۴ مونتاژ و سپس تولید داخلی شد. در ادامه جی۱۵ بر پایه سوخو۳۳ (ناو نشین) و جی۱۶ بر پایه سوخو۳۰ به عنوان جنگنده نسل ۴٫۵ تولید شدند. در آخر نیز جی۲۰ بر پایه میگ۴۲ (میگ۴۲ تاکنون تولید نشده ولی برای مقابله با اف۲۲ طراحی شده بود) و جی۳۱ بر پایه شکل ظاهری اف۳۵ به عنوان جنگنده چندمنظوره نسل ۵ در حال توسعه هستند (ظاهرا چین توانسته با نفوذ به کامپیوترهای لاکهید مارتین مقداری از اطلاعات اف۳۵ را بدست آورد).

لذا باید گفت، معادل میگ۳۵ در محصولات چینی وجود ندارد و جی۲۰ که برتر از آن است هنوز به نیروی هوایی چین نیز وارد نشده و در صورت وارد شدن نیز بعید است به کشوری فروخته شود. با توجه به نکات فوق گزینه پیشنهادی خرید جی۱۶ است البته در صورتی که چین حاضر به فروش آن به ایران باشد در غیر این صورت تنها انتخاب جی۱۰ است.

سناریو سوم:

درصورتی که نتوانیم سوخو۳۰ یا جی۱۶ تهیه کنیم باید ببینیم که چه هواپیماهایی را چگونه باید جایگزین کنیم و چه هواپیماهایی را احتمالا می توانیم تهیه کنیم. به احتمال زیاد با خرید یاک۱۳۰ به عنوان هواپیمای آموزشی و میگ۲۹ به عنوان هواپیمای دفاعی مخالفتی نخواهد شد. میگ۳۵ نیز گرچه از خانواده شکاری است ولی چون قابلیت حمل سلاح زیادی دارد احتمال فروش آن به ایران زیاد نیست، از طرف دیگر چون برد آن با لود سنگین سلاح کم است شاید مخالفت زیادی نیز با آن وجود نداشته باشد لذا احتمال خرید آن ۵۰-۵۰ است.

ایران تقریبا ۴۰ فروند جی۷ و میراژ اف۱ در اختیار دارد که باید از رده خارج شود. میراژ ها را میتوان برای جنگ با داعش مجددا به عراق پس داد و جی۷ ها را نیز برای کمک به افغانستان به این کشور هدیه کرد. همچنین در حدود ۲۰ فروند انواع هواپیمای آموزشی اف۵ و سیمرغ و … در اختیار ایران است. برای جایگزینی این هواپیماها میتوان ۷۲ فروند یاک۱۳۰ خریداری کرد و تعداد ۶ فروند در هر پایگاه قرار داد تا حداقل خلبان ها بتوانند تاکتیک و تکنیک های پرواز را تمرین کنند. خرید یاک۱۳۰ احتمالا بی درد سر ترین خرید خواهد بود و با توجه به قابلیت های آن کار گشت هوایی را نیز به راحتی می تواند انجام دهد.

در مرحله بعد باید هدف جایگزینی اف۵ و اف۱۴ به عنوان شکاری های اصلی ایران باشد. اف۵ در برابر جنگنده های نسل ۴ بسیار ناکار آمد است و با توجه به سن بالای اف۱۴ و بالا بودن هزینه تعمیر و نگهداری آن، این ۲ پرنده نیز باید از رده خارج شوند. اگر بتوانیم با ارتقاء ۲۴ فروند میگ ۲۹ فعلی به اس.ام.تی (هزینه این ارتقا بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون دلار است و شاید با در نظر گرفتن وضعیت فعلی میگ۲۹ های ایران بهتر باشد هواپیمای جدید خریداری شود) و خرید میگ۲۹ یا میگ۳۵ جدید تعداد این هواپیما را به  ۷۲ فروند میگ۲۹ (شامل ۱۲ فروند نسخه دو سرنشین و ۶۰ فروند نسخه تک سرنشین) برسانیم، می توانیم کلیه اف۵ ها را از رده خارج کرده و در یک پایگاه ذخیره (مثلا کرمان) پارک کنیم در آینده با عملیاتی شدن سایر هواپیما ها می توان تعدادی از آنها را به افغانستان یا عراق یا سوریه با قیمت پایین یا مجانی واگذار کرد.

برای جایگزینی اف۱۴ نیز از ۷۲ فروند میگ۳۵ با همان ترکیب آموزشی و رزمی می توان استفاده کرد البته اگر میگ۳۵ قابل تهیه نباشد باید به میگ۲۹ جدید قناعت کرد. با این ترکیب هر پایگاه هوایی ایران دارای ۶ فروند میگ۲۹ و ۶ فروند میگ۳۵ خواهد بود (البته برای کاهش هزینه های کلی میتوان در یک پایگاه ۱۲ فروند میگ۲۹ و پایگاه دیگر ۱۲ فروند میگ۳۵ با توجه به میزان خطر نگهداری کرد).

با خرید های فوق گرچه توان دفاعی به شدت نسبت به اکنون بالا خواهد رفت ولی توان تهاجمی بسیار کمی خواهیم داشت. تعداد تقریبی ۶۰ فروند اف۴ در نقش چند منظوره و ۳۶ فروند سوخو۲۴ در نقش بمب افکن در حال حاضر وجود دارد که نمی توان آنها را با میگ جایگزین کرد. و تنها جایگزین آنها خانواده سوخو۳۰ یا مشابه آن می باشد. متاسفانه در این میان اف۴ تنها پرنده غربی خواهد بود و عمر بسیار بالایی دارد، لذا مشکلات زیادی در خصوص شناسایی دوست از دشمن به وجود خواهد آورد پس بهتر است یک پایگاه ذخیره در مرکز کشور (مثلا کرمان) را کلا برای این پرنده در نظر گرفت و تمام تلاش را برای سرپا نگه داشتن آن تا زمان جایگزینی انجام داد. ۳۶ فروند سوخو۲۴ را نیز بهتر است به روز رسانی کرده و در پایگاههای تهران، اصفهان و شیراز نگهداری کرد چرا که هم ریسک از بین رفتن آنها کمتر است و هم فاصله انها از تمام مرزها تقریبا به یک اندازه است. در آینده با بهبود وضعیت سیاسی می توان اف۴ و سوخو۲۴ ها را با انواع سوخو۳۰ یا سوخو۳۴ یا سوخو۳۵ جایگزین کرد.

سناریو چهارم:

در صورتی که حتی با فروش میگ۲۹ و میگ۳۵ نیز در اثر فشار غرب مخالفت شود، به هر حال باید این ناوگان فعلی را جایگزین کرد چرا که دیگر بسیاری از آنها حتی توان پرواز ندارند چه رسد به دفاع از مرزهای هوایی. لذا یک گزینه باقی مانده پرداخت مبالغ بسیار زیاد به چین یا پاکستان و راه اندازی خط تولید جی۱۰ یا جی.اف۱۷ در ایران است (قیمت خرید جی.اف۱۷ برای بلوک ۱ تقریبا ۲۵ میلیون، بلوک ۲ تقریبا ۲۸ میلیون و بلوک ۳ تقریبا ۳۳ میلیون دلار است). خوشبختانه اقتصاد پاکستان ضعیف است و تجارت آن با دنیا محدود، لذا با یک پیشنهاد مناسب می توان نسبت به انتقال تکنولوژی و تولید جی.اف۱۷ در ایران امید داشت (قبلا نیز نمونه آن در فروش تجهیزات غنی سازی اورانیوم سابقه دارد البته تبعات آن نیز برای ایران بسیار زیاد بوده است).

باید در نظر داشت که در این صورت قیمت تمام شده این هواپیما برای ایران تقریبا برابر یا حتی بیشتر از خرید سوخو۳۰ خواهد بود و در هیچ زمینه ای کارایی آن را ندارد اما چاره ای جز پرداخت این هزینه سنگین وجود ندارد. این امکان نیز وجود دارد که هر زمان که آمریکا اراده کند با جلوگیری از فروش قطعات حساس در قالب تحریمهای یک جانبه، تولید هواپیما را در ایران مختل کند (مانند زمانی که قطعات خودرو سواری را به ایران نفروختند). این هواپیما با توجه به توان هوایی کشورهای منطقه، نه توان کافی دفاعی از مرزهای ایران را دارد و نه قابلیت تهاجمی مناسب، ولی به هر حال از اف۴، اف۵، جی۷، سوخو۲۴ و میراژ های فعلی که تعداد ۲۰۰ فروند از هواپیماهای فعلی را تشکیل می دهند بهتر است. همچنین برای جایگزینی اف۱۴ و میگ۲۹ نیز می توان از این هواپیما استفاده کرد و ناوگان هوایی را نوسازی کرد و زیر ساختها را با طرح بلند مدت در این زمینه تغییر داد. نکته مهم مورد این گزینه این است که راه اندازی خط تولید و تربیت نیروی متخصص و تولید هواپیما به اندازه مورد نیاز بسیار زمان بر بوده و با توجه به اینکه ایران تولید هواپیمای غیر نظامی ندارد در عمر مفید ۳۰ ساله هواپیماها با فرض تولید ۲۴ هواپیما در سال و خرید ۳۶۰ فروند از این هواپیما ۱۵ سال خط تولید بدون استفاده خواهد بود.

سناریو پنجم:

اگر حتی تولید جی۱۰ یا جی.اف۱۷ نیز امکان پذیر نباشد، باید با خرید ۱۰۰ فروند یاک۱۳۰ (یک اسکادران ۸ فروندی برای هر پایگاه) و از رده خارج کردن جی۷، میراژ و اف۵ ها از خدمت اقدام به نوسازی ناوگان هوایی کرد. یاک۱۳۰ گرچه از لحاظ حداکثر سرعت و برد به پای اف۵ نمی رسد ولی به هر حال هواپیمای جدیدی است که هم برای آموزش خلبان ها و هم گشت هوایی و پشتیبانی از نزدیک مناسب است و قیمت پایینی نیز دارد (۱۵ میلیون دلار) در صورت درگیری نیز، سیستم راداری و موشکهای بهتری را نسبت به اف۵ میتواند حمل کند. در این شرایط باید به هر طریق ممکن سایر هواپیما ها به خصوص اف۴ و اف۱۴ همچنین میگ۲۹ و سوخو۲۴ های موجود را برای درگیری های واقعی عملیاتی نگه داشت.

نکته:

در خصوص هزینه تغییر زیر ساخت نیز باید گفت این هزینه تغییر زیر ساخت بسیار زیاد است و گاهی از خرید هواپیما بیشتر خواهد شد. به طور مثال هیچ کدام از جنگنده های نام برده شده از ورودی آشیانه های اف۵ داخل نمی شوند در این صورت باید آشیانه های جدید برای مقابله به بمبهای سنگر کوب جدید ساخت چرا که در صورت نگهداری هواپیما در فضای آزاد احتمال از بین رفتن آنها در حملات غافلگیرانه یا از طریق خرابکاری بسیار زیاد است. همچنین هزینه هماهنگ سازی سیستم راداری و نرم افزاری اتاق کنترل بسیار زیاد و در بعضی موارد در صورت عدم دسترسی به کدهای شناسایی غیر ممکن است. این مساله در زمانی که رادار ساخت یک کشور، سیستم پدافند از یک کشور و جنگنده از کشور دیگر باشد بسیار پیچیده تر است. از طرف دیگر هماهنگ سازی موشک های تولید شده داخل با سیستمهای راداری جنگنده های جدید بسیار سخت است و شاید نیاز به تعویض کل سیستم الکترونیکی آن باشد.

یکی از مباحثی که همواره در مورد هواپیماهای جنگنده وجود دارد، معادل سازی انواع مختلف هواپیما است. این معادل سازی در شرایط واقعی به عوامل بسیاری از جمله پشتیبانی اطلاعاتی توسط رادارهای زمینی و آواکس، وجود پدافند خودی و از همه مهم تر مهارت خلبان و سلاح های در اختیار، بستگی دارد. گذشته از همه این مباحث با توجه به خصوصیات خود جنگنده از قبیل توانایی مانور، قابلیتهای راداری و سطح مقطع؛ جنگنده ها دست به عملیات های مختلف از جمله رزم هوایی، پشتیبانی نزدیک ویا عملیات هجومی میکنند. لذا با توجه به کارایی هواپیما های مختلف (با تکیه بر قابلیت رزم هوایی) سعی شده است که معادل هواپیماهای موجود در خدمت را نسبت به اف۱۶ سی بلوک۴۰ که پر تعداد ترین جنگنده در خدمت است تعیین شود. این معادل سازی، نظر شخصی اینجناب با همفکری تعدای از دوستان علاقه مند به مباحث نیروی هوایی است و ممکن است به دلیل اولویت بندی متفاوت، همخوانی با سایر منابع موجود نداشته باشد.

photo_2016-10-12_12-48-15

مقالات مربوط به موضوع : جنگنده های موجود در نیروی های مسلح جمهوری اسلامی ایران 

221+

کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

 • avatar
 • avatar
 • avatar
 • avatar
 • avatar
 • avatar
 • avatar
 • avatar
 • avatar
 • avatar

درباره

587 دیدگاه

 • سلام جناب تارخ ، جنابعالی چند بار فرمودید که سوخو ۳۰ حدودا” ۸۵% قابلیت های سوحو ۳۵ را داره ، اما با قیمت حدودا” نصف … حالا با توجه به اینکه هم اکنون تواناییهای هواپیماهای نسل ۴ ، خیلی به هم نزدیکند  ، آیاهمین ۱۵% قابلیت اضافی سوخو۳۵ ، نمیتونه نقش کلیدی و خیلی با ارزشتری در مقابل تهدیداتی مثل رافال یا تایفون داشته باشه و واقعا” ارزش هزینه بیشتر رو نداره   ؟؟؟؟ ( البته بگم که با نگاه واقع بینانه به شرایط موجود ، من حتی امیدوار نیستم که بتونیم یاک ۱۰۰ رو بگیریم و این سوال صرفا” جهت یادگیری بیشتره)

  0
 • سلام یک مقایسه ای بین N035 Irbis با Zhuk-MSF انجام بدید خیلی تشکرمی کنم ?Zhuk-MSF (Export Designation Zhuk-MSFE) former N031 Sokol series[edit]N031 Sokol series were originally separate radar family from Zhuk family. But were relabeled under “Zhuk” label. Offered for Sukhoi family and also as an alternative radar for the MiG-31 interceptor as opposed to the standard N007 Zaslon radar.[12] Sokol/Zhuk-MFSE use Phazotron’s unique radial distribution arrangement in the backplane waveguide feed, and proprietary radiating element placement. The Zhuk-MFSE offers detection performance up to 180 km vs a 5 m2 RCS target with up to 30 targets tracked and up to 6 attacked at once in air-to-air mode. The radar has a weight of 305 kg. The radar uses a PESA antenna, which has a diameter of 980 mm with a peak power output of 8 kW with 16 carrier frequencies.[13] Sokol/Zhuk-MF is also frequency agile with LPI and anti-ECM features.

  0
 • سلامآقای تارخ در مورد ساخت جنگنده باز سوال داشتم!با توجه به تجربه و شناخت شما آیا ایران توانایی ساخت آنرا دارد?مثلا همین صاعقه که میگن باله ی اون از اف۵ بزرگتره، خب چطور تونستن اونو بزرگ کنن??آیا ایران توانایی ساخت بال یا بدنه داره?یا همین قاهر! وقتی ایران از عدم توانایی ساخت اونم با ظاهر خاص قاهر مطمئن باشه دیگه چرا میاد با قاهر خودش رو مضحکه کنه?

  0
 • سلامآقای تارخ من مقاله شما رو در مورد تولید جنگنده ملی از افسانه تا  واقعیت رو خوندم با این وجود سوال اینه که پس ایران چطور جنگنده با اون شکل خاص رو توانسته بسازه?یعنی واقعا توانایی ساخت داریم تو ایران?یه عکسی است از قاهر پشت یه کشنده دیگه نمیشه گفت ماکته!در ضمن وضعیت پروژه چطوره?

  0
  • این مقاله نوشته من نیست ..اسم نویسنده بالای مقاله امده است
   اون پشت کشنده مال چهار سال پیش است و اونم ماکت است
   و وقتی میگیم ساخت جنگنده دست کم در ایم مقاله یعنی صفر تا صد ایرانی مکه اینکه شما قطعات هر جای مختلف بیاوری که ممکن است

   0
 • اقای رنو باسلام….۱-اگه مقامات روسی و کشور های سازمان ملل موافقت کنند با این اوضاع شرکت میگ بهتر نیست میگ ۳۵ خریداری شود؟۲-در این زمان محدودیت ایران میتواند سامانه های دفاعی برد بلند بیشتری برای مناطق حساس و پر جمعیت خریداری کند ( به نظر شما چند گردان دیگر پدافند برد بلند مثل اس ۳۰۰ و برد متوسط و کوتاه نیاز  داریم)؟۳-هواپیما و هلکوپتر ترابری نیز شامل محدودیت هستند و اگر نیستند به چه تعداد هواپیمای و هلیکوپتر نیازمند هستیم؟

  0
  • با سلام. چندین بار در مورد خرید میگ۳۵ توضیح داده شده است. در صورتی که برنامه خرید بیش از ۲۰۰ فروند جنگنده باشد، به نظر من ترکیب میگ۳۵ و سوخو۳۵ بهتر از سوخو۳۰ است ولی اگر تعداد کمتری مد نظر باشد سوخو۳۰ بهتر است. در خصوص سوال ۲ نیز می توانید به مقاله دیگری در همین سایت با عنوان “بودجه نظامی پیشنهادی و نوسازی نیروی های نظامی ایران” مراجعه نمایید.

   0
 • اقا رضا سلام…خیالتون راحت روسیه هیچ وقت از قدرت گرفتن ما خوشحال نمیشه و حداکثر ۱-۲ اسکادران هواپیما به ما بفروشه ولی چین حتی اگر در حال نوسازی ناوگان خودشم باشه میشه امید داشت در دراز مدت به ما  کمک کنه و مدل های دیگه ی چنگندو رو ازشون بخریم(فرض بر اینکه با فروش جنگنده به ایران بعد از محدودیت ۵ ساله موافقت بشه )

  0
  • من خیالم راحت است. می فروشند ربطی به قدرتمند بودن ایران ندارد. هرچه قدر هم قدرتمند باشیم توان تهدید روسیه را نداریم در هیچ زمینه ای. بعد هم اگر قرار باشد از این جنگنده ها علیه روسیه استفاده کنیم شنیده ام کدهای خاصی است که موتور را از دور خاموش می کند و جنگنده سقوط می کند نیازی به درگیری نیست.

   0
 • سلام جی ۳۱ را چگونه ارزیابی می کنید و فکرمی کنید جایگاه ان در بین جنگندهای دنیا کجاست دوم ایا امکان دارد تا سال ۲۰۲۰ به تولید برسد و در این صورت به نظر شما برای ایرن مناسب است یا خیر کلا جی ۳۱ در مقابل اف ۳۵ چگونه جنگنده ای است شانسی دارد یا نه؟

  0
  • والا خود چینیها میگن اگر قرار تولید بشه باید اول فکری به حال موتورش بکنن این موتور به دردش نمی خوره و نه این خیلی کوچکتر از این حرفها است جلوی اف۳۵ ایستادگی کند

   0
 • با سلام. آقای رنو اگر ممکن است بدون در نظر گرفتن قیمت کل هواپیماهایی که امروزه قابل خرید هستند را به ترتیب رده بندی کنید با تشکر فراوان

  0
  • با سلام. رده بندی هر محصولی بدون در نظر گرفتن قیمت آن کار چندان درستی نیست. به هر حال با توجه به درخواست شما نظر من با تاکید بر توان رزم هوایی بدون در نظر گرفتن قابلیتهای سلاح آنها به این صورت است. ۱:اف۳۵ (به شرط آنکه سطح مقطع آن کمتر از ۰٫۰۱ متر مربع باشد) …………… ۲: سوخو۵۰ (با فرض آنکه سطح مقطع آن در حدود ۰٫۰۵ متر مربع باشد و موتور و رادار آن قابلیتهای ادعا شده را داشته باشند) ……………. ۳: تایفون ورژن ۳ ……………. ۴: سوخو۳۵ ……………. ۵: اف۱۵ سری اس ……………. ۶: رافال ورژن ۴ ……………. ۷: گریپن ایی ……………. ۸: اف۱۶ ایی ……………. ۹: اف۱۸ ایی ……………. ۱۰: سوخو۳۰ معادل ام.کا.آی ……………. ۱۱: میگ۳۵ ……………. ۱۲: تجاس۲ ……………. ۱۳: جی۱۰ بی ……………. ۱۴: جی.اف۱۷ ورژن۲ ……………. ۱۵: یاک۱۳۰٫

   0
   • سلام آقای رنو در این رده بندی چرا جایگاه میگ ۳۵ یازدهم (۱۱)هست همچنین چرا به سوخو۵۰ اشاره کردید ولی به جی ۳۱ هیچ اشاره ای نشده است

    0
   • پاسخ به ناشناس • آذر ۱۹, ۱۳۹۵ در ۲۱:۳۰ ……………… به ۲ دلیل. اول اینکه هنوز اطلاعات زیادی راجه به جی۳۱ وجود ندارد. دوم اینکه سوخو۵۰ حداقل به هند صادر می شود ولی جی۳۱ معلوم نیست صادر بشود. جنگنده هایی که نام برده شده همه صادرات هم دارند. در مورد میگ۳۵ نیز به نظر من جایگاه آن همانجاست. این جنگنده را نمیتوان در جایگاه بالاتری قرار داد. شما فکر میکنید باید در چه جایگاهی باشد و چرا؟ آیا مزیتی نسبت به جنگنده های با رده بالاتر دارد؟  تنها جایی که شاید بتوان محل جنگنده ها را جابجا کرد بین اف۱۶ ایی و اف۱۸ ایی است

    0
   • پاسخ به ناشناس • آذر ۲۰, ۱۳۹۵ در ۰۴:۱۶ …………….. استفاده از الیاف کربن در شاسی و بدنه که سطح مقطع راداری را کمتر می کند و در صورت اصابت گلوله کمتر آسیب می بیند. سیستم راداری آرایه فازی. استفاده از موتور آمریکایی که عمر مفید بالاتری دارد و همچنین تعمیر و نگهداری آن اسان تر است.

    0
 • اقای رنو سلام…به نظر شما الان که روس ها گفتند هیچ مذاکره ای برای فروش سلاح به ایران نخواهند داشت بهترین کار برای ایران چی میتونه باشه؟ من شنیده بودم چین جی ۱۰ رو به ایران پیشنهاد داده و شاید جی اف ۱۷ پاکستان(میدونم حتی سفارش بدیم ۵ سال دیگه تحویل میگیریم به خاطر بر توافق )

  0
  • با سلام. من این گقته ها را بیشتر مانور سیاسی میدانم تا تصمیم واقعی. فعلا بازار جنگنده ایران یکی از بزرگترین بازارهای جهان است چون با توجه به عمر ناوگان هوایی، تعداد بسیار زیادی لازم است خرید شود. در مورد پیشنهاد چین به ایران، من چیزی نشنیدم؛ بیشتر این خبر ناشی از اعلام یک خبر گزاری اسرائیلی است و نه چین و نه ایران آن را تایید نکرده اند. از طرف دیگر فعلا چین در حال تامین نیاز های داخلی خود با استفاده از جی۱۰ است و بعید است سفارش خارجی را به این زودی تحویل دهد. جی.اف۱۷ هم که تکنولوژی دست چندم روسیه است. اگر چین و پاکستان به ایران جنگنده بفروشند به احتمال زیاد روسیه هم میفروشد پی چه کاری است که سراغ تکنولوژی دست چندم برویم. از این گفته ها که بگذریم به نظر من جی.اف۱۷ باید گزینه آخر و جی۱۰ گزینه یکی مانده به آخر جهت خرید جنگنده باشد.

   0
 • بنظرشما بهترین رادار براى بروزرسانی سوخو۳۰ کدام اسث ؟ با این رادار سوخو ۳۰ می تواند از پس آخرین نسخه های اف ۱۵ و ۱۶ و ۱۸ برآید یا نه؟ مرسی

  0
  • رادار ایربیس-ایی (رادار سوخو۳۵) و رادار اف.جی.ای۳۵ (رادار میگ۳۵) هر ۲ روی کاغذ توانایی رقابت را دارد در این میان ایربیس خروجی قوی تری دارد و اف.جی.ای آرایه فازی فعال است. مساله این است که آیا روسیه حاظر است رادار سوخو۳۵ را روی سوخو۳۰ برای ایران نصب کند! برای هند شاید این کار را بکند چون هم متحد استراتژک آن است و  هم سرمایه گذار در طرح های نظامی. در خصوص رادار اف.جی.ای۳۵ اوضاع کمی پیچیده تر است چرا که نیاز به هماهنگ کردن سیستم دارد و باید هزینه این سفارشی ساختن را ایران پرداخت کند.

   0
   • رضا نوری:ببخشید ولی اگر ممکن است بگویید اگر شما بخواهید انتخاب کنید از بین این ۲ رادار کدامیک را بهتر میدانید و چرا

    0
   • پاسخ به ناشناس • آذر ۱۲, ۱۳۹۵ در ۱۰:۰۷ ……… فعلا که قراردادی بسته نشده که ببینیم بالاخره سوخو۳۰ را میخریم یا نه. از این موضوع گذشته، به نظر من رادار ایربیس-ایی برای ایران بهتر است به ۲ دلیل. اول اینکه سالهاست روی سوخو۳۵ دارد استفاده می شود و امتحان خود را پس داده است. دوم اینکه برد کشف آن بیشتر است و این موضوع برای ایران با توجه به اینکه آواکس و رادارهای مناسب زمینی ندارد اهمیت بیشتری دارد تا فعال بودن آرایه فازی. گرچه فعال بودن آرایه فازی چیزی ساده ای نیست که به راحتی بتوان از کنار آن گذشت ولی میتوان امید داشت که مثلا در ۵ الی ۱۰ سال در آینده رادار های آرایه فازی فعال مخصوص سوخو توسعه یابد و بتوان همه یا تعدادی از سوخو ها را به این رادار مجهز کرد. البته باید در نظر داشت که شاید مقاومت رادار آرایه فازی فعال در برابر جنگ الکترونیک به قدری باشد که طبق شایعات ایران به دنبال نصب این رادار بر روی سوخو۳۰ است و از قید برد بیشتر رادار گذشته باشد.

    0
  • سلام رادار سوخو۵٠ صادراتی به هند یک رادار فعال با برد ۴٠٠ کیلومتر است که همزمان ۶٠ هدف را ردیابی کرده وبا ١۶ هدف درگیر می شود و١۶٠٠ فرستنده گیرنده دارد این همان راداری است که برای سوخوی ٣٠ ما خوب است

   0
   • خوب است اگر بدهند. این آخرین تکنولوژی رادارهای هواپایه روسیه است بعید است حتی به هند بدهد. احتمالا اگر بدهد نسخه ضعیف تری میدهد چه برسد به ایران.

    0
 • سلام جناب تارخ به نظر شما در نبرد هوایی توانایی F15E در پیشرفته ترین مدل بیشتر است یا F16 در پیشرفته ترین مدل؟در قیاس F15E و F18E/F چطور؟

  0
 • سلام خواستم رادار ژوک ای ام را با چند رادارغربی مثل ای پی جی ٨١ و ٨٢  و٨٣  و٨٠……. مقایسه کنید ولی جواب ندادید آقای رنو ؟

  0
  • تنها با تکیه به اطلاعات موجود در اینترنت نمی توان جواب داد وگرنه مجبورید مقادیری که در سایت ها هست را جدول کنیم. مثلا رادار تایفون روی کاغذ از جنبه برد کشف در حد اف۲۲ است ولی آیا در واقعیت هم کارایی یکسانی دارد. یا مثلا رادار میگ۳۵ و رادار اف۱۶ ایی به قولی و اف۱۸ ایی به قول دیگر در یک رده هستند ولی به جز بخش حداکثر برد، برای بیشترین توان خروجی (آن هم با شک) حقیقتا راجع به چیز دیگری نمی توان نظر داد. دوست گرامی در مانور های مشترک ناتو حتی کشورهای هم پیمان آمریکا رادار ها را خاموش میکنند که مبادا اطلاعات آنها کشف شود. باز سعی میکنم جدول مشخصات راداری را که در مقاله آمده است بروز کنم ولی شاید مقداری زمان ببرد و شاید اصلا نتوانم به اطلاعات کافی دست پیدا کنم که چنین کاری انجام دهم.

   0
  • برد رادارهای گفته شده به لحاظ کشف برای هدفی به ابعاد ۱۰ متر مربع به شرح زیر است. ای.پی.جی.۸۰: ۲۵۰ کیلومتر (اف۱۶ بلوک ۶۰)ای.پی.جی.۸۱: ۲۸۵ کیلومتر (اف۳۵)ای.پی.جی.۸۲: ۲۹۵ کیلومتر (اف۱۵ سری اس )ای.پی.جی.۸۳: ۲۵۰ کیلومتر (ارتقا روی اف۱۶) ژوک ای.ایی (اف.جی.ای۲۹) ۲۰۰ کیلومتر (میگ۲۹ و میگ۳۵)ژوک ای.ایی (اف.جی.ای۳۵) ۲۷۰ کیلومتر (میگ۲۹ و میگ۳۵)برد کشف فقط نشانگر کمیت است و فاکتورهای کیفی این رادارها مشخص نیست. مثلا رادار ای.پی.جی۸۲ که رادار اف۱۵ های جدید است، از ای.پی.جی۸۱ که رادار اف۳۵ است اندکی برد کشف بیشتری دارد ولی بعید است که از نظر دقت و کارایی در یک سطح باشند. همچنین این نکته که رادار ژوک که در یک جنگنده ارزان روسی به کار می رود با رادار اف۳۵ فقط ۱۵ کیلومتر برد کشف کمتری دارد نشان از کارایی برابر آنها نیست.

   0
 • حالا که بحث خرید سوخو ۳۰ به همراه انتقال تکنولوژی است آِیا میتوان انتظار داشت در دراز مدت زیرساختهای لازم را برای تولید انواع هواگردها را به دست بیاوریم

  0
 • سلام استادبرای مقابله باموشکهای کروزتوموهاوک ایااس٣٠٠هاتوان انهدامش دارن؟دوم برای انهدام بی٢ـاف٢٢یااف١١٧چه نوع سامانه یاجنگنده ای بایدتهیه کنیم؟

  0
 • سلام آقای تارخبه نظر شما این جدول که در آخر مقاله آمده است. درست است. کاش زمان ساخت این جنگنده ها نیز اضافه میکردید تا بهتر بتوان آنها را مقایسه کرد. سوال دیگر اینکه کدام نسخه از این هواپیماها با هم مقایسه شده نسخه ای که امریکا و روسیه برای خود می سازند یا نسخه ضعیف تری که صادر می کنندبا تشکر از زحماتی که میکشید

  0
 • با سلام و تشکر بابت مقاله خوبتان این جدول هم ارزی به معنی این است که مثلا در صورت هجوم تایفون برای مقابله با دو تایفون یا اف-۱۵ سری اس عربستان باید ۶ عدد اف-۱۴  داشته باشیم؟ در این صورت کدام طرف پیروز خواهد بود؟ اصلا این کار عاقلانه است که برای مقابله با تایفون اف-۱۴ اعزام کنیم یا بهتر است صبر کنیم به فضای پدافندی ما وارد شوند و موشکها با آنها درگیر شوند؟

  0
  • سلام بر شمااین جدول هم ارزی یک معیار جهت مقایسه آنهم به صورت کلی است. حقیقت این است که مدت زیادی با تعدادی از دوستان وقت گذاشتم تا بتوانم یک رنکینگ دقیق درست کنم ولی با توجه به زیاد بودن پارامتر ها امکان پذیر نبود. لذا با ساده کردن مساله و استفاده از اف۱۶ بلوک ۴۰ تا حد زیادی ساده سازی شده است. اما در خصوص سوال شما جواب منفی است. نباید یک هواپیما مانند اف۱۴ ای با این اختلاف توان رزمی نسبت به تایفون یا اف۱۵ اس را به  مصاف آنها فرستاد. هر کدام از این هواپیماها تقریبا ۸ موشک برد بلند می توانند حمل کنند و اگر برای هر درگیری ۲ موشک نیز شلیک کندد به این معنی است که هر کدام ۴ فروند اف-۱۴ را قبل از اینکه اف-۱۴ متوجه حضور آنها شود نابود خواهند کرد. به عبارت دیگر شما اگر بخواهید با اف-۱۴ به مصاف ۲ فروند تایفون بروید و مطمئن باشید که آن ۲ فروند از بین میروند باید بیش از ۱۰ فروند اف-۱۴ بفرستید. این یک خودکشی نظامی است و اصلا عاقلانه نیست. اف۱۴ ها را نهایت برای مقابله با جنگنده های با هم ارزی کمتر از ۲ می توان استفاده کرد. اما در خصوص اینکه صبر کنیم تا به فضای پدافند برسند هم باید گفت این گزینه نیز عاقلانه نیست چرا که با استفاده از بمبهای هواسر که حدود ۱۵۰ کیلومتر برد دارند، می توانند حتی بدون وارد شدن به فضای ایران مناطق حساس نظامی یا اقتصادی را بمباران کنند مگر اینکه تمام این فضا را با پدافند های قدرتمند که برد بیش از ۱۵۰ کیلومتر دارند بتوانیم پوشش دهیم. البته باز این ریسک وجود دارد که با استفاده از طعمه های پرنده خزانه موشکی پدافند را خالی کنند و سپس دست به حمله بزنند. در کل پدافند فقط مقداری زمان برای کشور میخرد تا بتوان آمادگی پاسخ دادن را بدست آورد و اگر جنگنده مناسبی نداشته باشیم عملا هیچ کاری برای جلو گیری از ورود هواپیماهای دشمن نمی توانیم انجام دهیم.

   0
  • بمب افکن های جدید (بعد از جنگ جهانی دوم) برای حمله به اهداف با فاصله زیاد هستند و مورد نیاز قدرتهای فرا منطقه ای. ایران در زمان شاه هم قراربود یک قدرت منطقه ای باشد لذا به کار ایران نمی آید.

   0
   • پس چرا در زمان جنگ با توجه به جغرافیای عراق این کشور توپولوف داشت به طور مثال عرض کردم عراق هم که میخواست یک قدرت منطقه ای باشد  قصد جنگ با مراکش ویا لیبی و یا پاکستان را هم نداشت حتی اسرائیل هم در انتخاب جنگنده اف ۱۵ را انتخاب کرد که این ویژگی را داشت ولی ما در آن موقع هم این کار انجام ندادیم در ضمن مادر در جریان حمله به پایگاه اچ ۲ یا ۴اگر اشتباه نکنم عراق مجبور به ترفندی که شامل پرواز در خاک ترکیه و سپس سوخت گیری هوایی فاتنومها شده و بعد بازگشت به پایگاهها خود شدند در ضمن به دلیل نداشتن بمب افکن کلاسیک عمق دفاعی خود را کاهش داده ایم و اکثر پایگاههای هوایی ما در نزدیکی مرز هستند مثل نوژه وحدتی ویا تبریزدرست که برای واکنش سریع نیاز به این کار هست ولی اگر در یزد یا کرمان پایگاه عملیاتی فعال تری داشتیمدر جنگ قادر به پاسخگویی سریعتر   داشتیم همانطور که پایگاه مشهد در جنگ دچار خطر کمتری شد

    0
   • بحث شما مربوط به زمان نسل سوم هواگرد ها است. در آن دوران جنگنده چند منظوره وجود نداشت. میگ۲۱ شکاری رهگیر، میگ۲۳ حملات زمینی محدود و نقش شکاری، سوخو۲۰ و توپولوف فقط حملات زمینی، را برای عراق در ابتدای جنگ انجام دادند. بعد از اینکه عراق برتری هوایی را با این هواپیماها از دست داد، میراژ و میگ۲۵ برای نبرد هوایی تهیه کرد. زمانی که مجدد برتری هوایی را بدست آورد توانست از بمب افکن استفاده کند. در اواخر جنگ نیز که دیگر چیزی از نیروی هوایی ایران باقی نمانده بود بمب افکن ها حتی بدون پشتیبانی هواپیماهای شکاری نیز نقاط مرزی را بمباران میکردند. امروزه دیگر اکثر کشورهای جهان بمب افکن خریداری نمی کنند و همان تعداد محدودی که دارند را تا پایان عمر مفید نگهداری کرده و سپس باز نشست می کنند. در این میان ۲ کشور آمریکا، روسیه بمب افکن های استراتژیک دارند و خواهند داشت با توجه به اینکه این جنگنده ها بازار صادراتی ندارد ساخت آنها بسیار هزیه بر است. انگلیس تعدادی بمب افکن قدیمی هنوز در خدمت دارد که احتمالا از خدمت خارج خواهند شد. چین نیز تا جایی که من میدانم برنامه ای برای ساخت بمب افکن جت بر پایه H6 (که بسیار شبیه توپولوف ۱۶ است) دارد که در انواع مختلف کارایی های متفاوتی دارند از سوختگیری هوایی تا حمل موشکهای اتمی به کار گرفته شده و قصد در خدمت نگه داشتن دائمی بمب افکن را دارد.

    1+
  • سلام. بستگی به بودجه داره و روابط دیپلماتیک. پیشنهاد ها را هم با رنگ قرمز برای حالت های مختلف ذکر کرده ام. به نظر من ۱۵۰ فروند میگ۳۵ و ۱۵۰ فروند سوخو۳۵ باید تهیه کرد. اما ظاهرا ایران در پی خرید ۱۵۰ فروند سوخو۳۰ با رادار اف.جی.ای۳۵ است. اینکه موفق به خرید بشود یا نه مساله دیگری است. 

   2+
   • سلام منظور شما ار رادار اف.جی.ای۳۵ این است Phazotron Zhuk AE AESA یا این رادار استZhuk-AM/AME[edit]In 2016 aerospace exhibition, held in Zhunhai Phazotron unvield a new AESA radar named Zhuk-AM/AME which is likely further evolution of FGA-35(3d) and renamed as Zhuk-AM/AME. According to Janes,[22] the Zhuk-AME can track up to 30 targets and can simultaneously attack up to six aerial targets and has detection range up to 260 km and detection and tracking up to 160 km. The source added that the new radar weighs about 100 kg.During 2015 Aero India Phazotron showcased a placard of zhuk FGA-35, the radar in the placard looking like Zhuk-AM/AME instead of then FGA-35/FGA-35(3D)(Which was besides the placard.[23][24] and was also marketed for HAL LCA [25]

    0
   • پاسخ به ناشناس • آذر ۷, ۱۳۹۵ در ۱۸:۲۳ …………. Zhuk-AM/AME یک ارتقا سطح پایین روی اف.جی۳۵ (۳دی است. این رادارها ظاهرا از لحاظ تعداد فرستنده و چیدمان آنها و قدرت امواج تقریبا یکی هستند ولی پردازنده دومی مقداری قوی تر است. احتمالا همین رادار مد نظر است

    0
   • سلام می خواستم یک مقایسه ای بین رادارهای غربی مثل ای پی جی ۸۳ و  ای پی جی ۸۲ وی۱ و  ای پی جی ۸۱ و ای پی جی ۸۰ و ای پی جی ۷۹ و ای پی جی ۷۷  با رادار Zhuk-AM/AME انجام بدید ببینم این رادار چه کاره است و کجای جدول قرار می گیرد   

    0
 • نظر دوستانی که علاقه مند به معادل سازی جنگنده ها هستند را به یک معادل سازی جدید جلب میکنم.پس از نهایی شدن قرارداد خرید رافال توسط هند (با در نظر گرفتن سلاح های جدید مانند میتئور)، هر فروند رافال معادل ۳ فروند اف۱۶ سی در نظر گرفته شده است در حالی که هر فروند سوخو۳۰ ام.کا.آی معادل ۲ فروند اف۱۶ سی در نظر گرفته می شود. این معادل سازی برای درگیری هوایی است نه حملات زمینی.

  0
  • با سلامدر متن مقاله هر فروند اف-۳۵ را معادل ۴ فروند سوخو-۳۰ یا ۲ فروند میگ-۳۵ یا سوخو-۳۵ حساب کردید. همچنین یک فروند رافائل و تایفون را معادل یک فروند سوخو-۳۵ یا میگ-۳۵ حساب کردید. اما در این کامنت هر رافائل را معادل ۳ فروند اف-۱۶ و هر سوخو-۳۰ را معادل ۲ اف-۱۶ معادل کردید. این کامنت جدید با متن مقاله نمیخواند. اگر ممکن است بیشتر توضیح دهید

   0
   • نکته اول اینکه در متن مقاله آمده که این معادل سازی ادعای کمپانی لاکهید مارتین است و معلوم نیست سوخو۳۰ با چه راداری را مد نظر داشته. احتمالا ضعیف ترین مدل و مدلهای اولیه را ملاک قرار داده است وگر نه اگر سوخو۳۰ جدید با رادار سفارشی اف.جی.ای۳۵ که هند در نظر دارد برای آپگرید سوخو۳۰ های خود سفارش بدهد را در نظر بگیریم از نظر راداری در حد میگ۳۵ و بالاتر از سوخو۳۵ های اولیه خواهد بود. در مورد معادل سازی رافال با ۳ فروند اف۱۶ سی نیز باید گفت این یک ادعا است ولی به نظر من هم معقول است، همچنین در مورد سوخو۳۰ ام.کا.آی که با ۲ فروند اف۱۶ سی معادل شده است.نکته دوم اینکه میگ۳۵ و سوخو۳۵ به علت تکنولوژی جدید تر به صورت تقریبی معادل رافال و تایفون هستند آنهم از لحاظ کمیت اعلام شده روی کاغذ قطعا حتی اگر برد رادارها یکسان باشد کارایی آن یکسان نیست و من نیز به این اطلاعات کیفی دسترسی ندارم.  نکته سوم اینکه این معادل سازی تقریبی است و مثلا نیامده ام بگویم هر میگ۳۵ معادل ۸۵ درصد رافال است و هر سوخو۳۵ معادل ۱٫۱۰ تایفون. اعداد را به صورت تقریبی بیان کرده ام .نکته چهارم اینکه به نظر شخصی من هر اف۳۵ را باید نهایت با ۳ فروند سوخو۳۰ نسخه های اولیه معادل کرد. و با توجه به اینکه برتری اصلی اف۳۵ در برابر سوخو۳۰ سطح مقطع راداری آن است، این نسبت حتی برای ورژن های آپگرید شده نیز همین مقدار باقی میماند چرا که مدت ها قبل از اینگه سوخو۳۰ متوجه اف۳۵ شود در برد موشکهای آن قرار گرفته است.

    1+
   • سلام ایا را دار جدیدی برای سوخو ۳۵ در نظر گرفته شده که شما اف.جی.ای۳۵ را با لاتر از سوخو۳۵ های اولیه  خوانده اید یک مقایسه ای بین اربیز واین رادار بکنید  خوب می شود؟

    0
   • پاسخ به ناشناس • آذر ۸, ۱۳۹۵ در ۲۰:۴۳ ………… حقیقت این است که در مورد رادار هواپیما ها خیلی نمی توان با قطعیت سخن گفت چرا که جزء سری ترین قطعات هواپیما است. در مشخصات رادار ایربیس آمده که هدفی به ابعاد ۳ متر مربع را در ۳۵۰ کیلومتری میتواند کشف کند که البته طی رایزنی هایی که اینجناب با دوستانم داشتم در بهترین حالت اعلام کردند که این مشخصات تئوری است و عده ای هم اصرار داشتند که روسیه در این زمینه اغراق کرده است  و حداکثر برد رادار آن ۳۵۰ کیلومتر است و نه برای ۳ متر مربع. اگر این حدث درست باشد از نظر برد این ۲ رادار در یک سطح هستند، به لحاظ پردازنده رادار جدید بر رادار سوخو۳۵ برتری دارد و به لحاظ فعال بودن آرایه نیز برتری دارد. نکته قابل توجه نیز این است که قطر این رادار کمتر از ۷۰ سانت و  از رادار ایربیس کمتر است و در صورت لزوم می توان با افزایش قطر و تعداد فرستنده تا حدی دقت آن را بالاتر برد البته مقوله بیشینه برد رادار به قطر آن ربطی ندارد. فعلا روسیه رادار ایربیس.ایی  را روی سوخو۳۰ ورژن ام۲ نصب میکند و برای نصب رادار های دیگر باید به صورت سفارشی هزینه جداگانه پرداخت شود.

    1+
   • پاسخ به ناشناس • آذر ۸, ۱۳۹۵ در ۲۰:۴۳ …………. سوخو۳۵ های اولیه در واقع سوخو۲۷ام هستند با رادار بارس (ان۰۱۱٫ام) که یک آرایه فازی غیر فعال است با برد حداکثر ۴۰۰ کیلومتر است وخروجی قدرتمندی دارد ولی رادار اف.جی.ای۳۵ به مراتب تکنولوژی و فعال بودن ارایه از آن برتر است

    1+
 • با سلام. اقاى تارخ بنظر شما ایران میتونه بودجه خرید موارد زیر رو جور کنه یا از صندوق هاى داخلى و بانک مرکزی وام بگیره؟ و در صورت خرید این موارد نسبت به کشورهایی برترى هوایی و با چه کشورایی در یک رده قرار میگره؟ و یک سوال دیگه: روس ها حاضر میشن که su-34 رو به ایران بدن؟ ( با توجه به این که مثل میگ ۳۵ مشتری نداره و روس براش به دنبال مشترین.) فروند Su-30SM: 210فروند Mig-35: 180 فروند ۷۲ :Yak-130فروند Su-50: 84

  0
  • سلام. نکته اول در مورد سوخو۳۴، به چه دلیل ما باید سوخو۳۴ بخریم؟ تقریبا تمام وضایف آن را سوخو۳۰ و سوخو۳۵ می توانند انجام دهند و برتری چندانی از لحاظ برد نیز ندارد. در مورد خرید نیز باید گفت،  این خرید ها به تنهایی اونقدر نیست که ایران نتونه پرداخت کنه نزدیک به ۳۰ میلیارد میشه و چون بیشتر از سالی ۲۵ فروند برای هر مدل نمیتوان انتظار تحویل گرفتن داشت حدود سالی ۲ میلیارد هزینه خرید خرید این هواپیما ها خواهد شد به مدت ۱۵ سال. در خصوص برتری هوایی نیز باید گفت اگر این تعداد هواپیما به خدمت گرفته شود، نیروی هوایی به لحاظ تعداد و کیفیت هواپیماها برترین نیروی هوایی منطقه خواهد شد ولی به لحاظ سلاح های هوا به هوا قطعا کشورهای دارنده تسیحات غربی برتری دارند. اصولا از نظر من این تعداد هواپیما برای ایران لازم نیست چرا که هزینه نعمیر و نگهدار آنها نیز رقم بسیار زیادی خواهد شد.  ما باید توازن قدرت در منطقه برقرار کنیم نه برتری.

   0
 • آقای نوری پس چرا نیروی هواییمون اینقدر روی سوخو۲۴هاش تبلیغ میکنه؟ یکجوری گفتن میریم باشون اسراییلو میزنیم که گفتیم پس دیگه در مقابل عربا هم دست برترو داریم!باتوجه به این مقاله سوخوهامون که زیادم نیستن قبل از رسیدن به هدفشون ساقط میشن! و یکجوری هم درمورد میگهای۲۹ تبلیغ شده بود که من فکر میکردم رهگیرای خارق العاده ای هستنو براحتی نقش  تامکتها در جنگ با عراق رو در آسمان امروزمون بازی میکنن!

  0
  • من خیلی کم دیدم که ارتش تبلیغاتی انجام بده و بیشتر این بزرگ نمایی ها را سپاه یا خبرگذاری های وابسته به اون انجام میدن. در کل مطالب گفته شده در مورد توان نظامی بیشتر تبلیغات داخلی ه تا بیان واقعیت. به هر حال سوخو۲۴ های موجود در ایران کمترین ساعت پروازی را در بین سایر هواپیماها دارند و وضعیت عملیاتی انها از بقیه جنگنده ها بهتره. شاید تنها هواپیماهایی باشه که ارزش ارتقا داشته باشه گرچه اگر دست من بود همه را به همین صورت به عراق و سوریه می فروختم و هواپیمای جدید خریداری می کردم. برای آشنایی بیشتر به مقاله سوخو۲۴ در همین سایت مراجعه کنید و قابلیتهای آن را با اف۱۶ مقایسه کنید. به طور خلاصه این هواپیما نسبت به اف۱۶، مانور پذیری خوبی ندارد، توان درگیری هوایی بسیار محدودی دارد، رادار آن در حد نسخه اولیه اف۱۶ است و برد آن با ۲ تن مهمات نزدیک به ۱۰۰۰ کیلومتر است نسبت به اف۱۵ و اف۱۸ حتی سوخو۳۰ نیز تفاوت بسیار بیشتر است به نظر من قابلیت های آن در حد اف۴ یا کمی بیشتر به لحاظ میزان حمل مهمات و برد هواپیما است. به طور کلی این هواپیما بمب افکن تهاجمی است و نه شکاری یا رهگیر و حتما باید با حمایت هواپیماهای شکاری به مناطق پرخطر وارد شود. میگ۲۹ های ایران هم به جز تعداد بسیار کمی تقریبا غیر فعال هستند و در شرایط برابر هیچ شانسی در درگیری هوایی مقابل اف۱۶ سی به بعد چه به لحاظ تسلیحات و چه قابلیتهای راداری ندارند.  در بهترین حالت میگ۲۹ را میتوان معادل اف۱۶ مدل ای در نظر گرفت. در شرایط کودتای ترکیه ایران برای مقابله با شرایط احتمالی تعدادی اف۱۴ به تبریز اعزام کرد که نشان میدهد هنوز تعدادی اف۱۴ سرپا وجود دارد که از میگ۲۹ ها کارایی بهتری دارند.

   0
 • سلام داداش گلم.این آقای رنو خیلی بزرگ نمایی کرده و سیاهه لشکر درست کرده چون عربستان ۷۲ تایفون و ۱۵۰ اف ۱۵ داره که در آینده ۸۰ تا sa میخره و s هارو به sa ارتقا میده و نسخه های قدیمی رو اوراق میکنه و در نهایت با خرید ۵۰ یوروفایتر صاحب ۲۷۲ جنگنده میشه و من میگم یه نیروی هوایی که بتونه در کنار پدافند از خودش دفاع کنه و بتونه در کنار یگان موشکی ماموریت بعضی اوقات انجام بده ۲۰۰ سوخو ۳۰ و ۸۰ سوخو ۳۵ و ارتقا میگ ۲۹ به smt و سوخو ۲۴ به ام ۲ و خرید ۲۵ سوخو ۳۴ کافیه .(البته من جای سوخو ۳۵ میگ ۳۵ رو دوست دارم چون وزیر دفاع گفته فعلا قصد خرید نداریم صرف نظر کردم).در بحث ناوگان سنگین ۳۰ آنتونف ۱۷۸ و ۱۰ تا y20 و ۷ آواکس بریف آ ۱۰۰ از روسیه.در زمینه آموزشی یه چیز توربوپراپ بسازیم کوثر ۸۸ رو توسعه بدیم و ازش تولید کنیم و برای جبران سرعت کم خط تولید ۲۲ تا یاک ۱۳۰ بخریم و در هر پایگاه ۲ تا قرار بدیم برای رفع نیاز آموزشی تا به تعداد مورد نیاز کوثر بسازیم.هزینه این تسلیحات با ایوحالذهاب میشه ۳۲ میلیارد دلار که طی ۸ سال میتونیم ۴ میلیارد دلار بدیم و اینارو بگیریم و اگه خواستیم و نیاز داشتیم پاکفا هم برای مقابله با اف ۳۵ صادراتی ترکیه هم بخریم.شما با نظر من موافق هستی؟

  1+
  • دوست گرامی در مقاله بزرگ نمایی نشده است و واقعیتها با توجه به اطلاعات موجود بیان شده. لیست خرید شما نیز به لحاظ تعداد، کمتر از تعداد اعلام شده در مقاله نیست.

   0
 • درود.اقای تارخ به نظر شما با توجه به برداشتن تحریم ایا بهترین گزینه برای جایگزینی اف۱۴ سوخو۳۰ نیست.زیرا مثل اف۱۴ افسر رادار دارد و خلبان فقط خلبانی میکند .و توان حمل موشک دوربرد دارد از طرفی مثل اف۱۵ قابلیت بمب افکنی را هم دارد..چون سوخو۳۵چنین نیست.و احتمالا ارتش نمیخواهد فقط رهگیر داشته باشد.و نظر شما چیست چون در صورت بد عهدی روسیه میتوان قطعاتش را از چین تامین کرد

  0
 • سلام میشه بفرمایید اگر ما بخواهیم جنگنده ای مثل سوخو۳۰  را به صورت کیت وارد کنیم و در ایران منتاژ کنیم به چه زیرساخت و تهیزاتی نیاز داریم؟

  0
  • بیشتر از تجهیزات، نیروی انسانی کار آمد جهت تولید و کنترل کیفیت لازم است. اگر بتوانیم سوخو را به صورت کیت وارد کنیم چیزی جز جوشکاری اسکلت و موتاژ کیتها روی اسکلت باقی نمی ماند.

   0
 • سلام بعید به نظر می رسه زودتر از  پایان تحریم های شورای امنیت بتوانیم جنگنده بخریم بنظرم در این مدت حدود ۴ سال بشه با کمک روسها زیرساختهای لازم برای منتاژ سوخو ۳۰ را در ایران فراهم کرد (البته اگر بشه به روسها اعتماد کرد امکان پیش خرید وانبار در روسیه هم وجود دارد) در این صورت تولید همزمان سوخو۳۰ در روسیه و ایران می تواند به کار سرعت بده بنظر من ما باید ۱۵۶فروند سوخو۳۰اس ام تا سال ۲۰۲۲ بخریم وبعد از تحویل گرفتن آنها از ۲۰۲۲ به بعد ۱۵۶ فروند سوخو۵۰ سفارش بدهیم.  البته از سال۲۰۲۰ به بعد امکان سفارش جنگندهای دیگر حتی نسل ۵ (مثلا جی ۳۱ و جی ۲۶ ) هم وجود دارد. به نظر شما اگر قرار باشد ما ۴ سال دیگر (از سال ۲۰۲۰ به بعد) جنگنده بخریم باز هم سوخو۳۰ انتخاب خوبی است؟

  0
   • البته سوخو ۳۰ یک جنگنده چند منطوره است ولی نقش اصلی که روسها ار آن
    استفاده می کنند به عنوان یک جنگنده تهاجمی است (چون دو کابین است ) و سوخو
    ۳۵ بیشتر به عنوان یک جنگنده چند منطوره رهگیر استفاده می شود . و اگر
    خارج از مرزها کاربردی نداشته باشد بدرد نمی خورد . البته در مورد ایران
    شرایط خاص است شاید سوخو۳۰ هم به ایران ندهند ولی در مورد بازار جهانی هم
    اکنون نسخه صدراتی سوخو۵۰ که دوکابین هم هست در حال ساخت است در چین هم به
    نظر می رسد که جی ۲۰ برای ارتش چین در حال ساخت است و جی ۳۱ برای صادرات.

    0
 • سلام بعید به نظر می رسه زودتر از  پایان تحریم های شورای امنیت بتوانیم جنگنده بخریم. بنظرم در این مدت حدود ۴ سال بشه با کمک روسها زیرساختهای لازم برای منتاژ سوخو ۳۰ را در ایران فراهم کرد (البته اگر بشه به روسها اعتماد کرد امکان پیش خرید وانبار در روسیه هم وجود دارد) در این صورت تولید همزمان سوخو۳۰ در روسیه و ایران می تواند به کار سرعت بده. بنظر من ما باید ۱۵۶فروند سوخو۳۰اس ام تا سال ۲۰۲۲ بخریم وبعد از تحویل گرفتن آنها از ۲۰۲۲ به بعد ۱۵۶ فروند سوخو۵۰ سفارش بدهیم.  البته از سال۲۰۲۰ به بعد امکان سفارش جنگندهای دیگر حتی نسل ۵ (مثلا جی ۳۱ و جی ۲۶ ) هم وجود دارد. به نظر شما اگر قرار باشد ما ۴ سال دیگر (از سال ۲۰۲۰ به بعد) جنگنده بخریم باز هم سوخو۳۰ انتخاب خوبی است؟

  0
  • به نظر من ۴ سال برای ایجاد تجهیزات ساخت کم است و حتی سوله های لازم را شاید نتوان ساخت. البته مهم تر از آن تربیت نیروی انسانی ماهر است که با استاندارد لازم بتواند تولید کند. اگر قرار به تهیه بیش از ۲۰۰ فروند هواپیما باشد پیشنهاد من تعداد مساوی میگ۳۵ و سوخو۳۵ است. اما اگر قرار به تهیه کمتر از ۲۰۰ فروند باشد سوخو۳۰ گزینه خوبی به عنوان هواپیمای دفاع هوایی است اما در برابر اف۱۵ های جدید عربستان و تایفون و رافال که د رمنطقه وجود دارند شانس پیروزی خارج از مرهای هوایی زیاد نیست. تحویل سوخو۵۰ را نیز تا سال ۲۰۳۰ فراموش کنید تازه در آن موقع باید دید که آیا روسیه به ایران میدهد این هواپیما را یا نه. با توجه به نیاز ارتش چین به جنگندههای جدید و تکنولوژی نسل ۵ جی۳۱ و جی ۲۰ نیز همین وضعیت را دارند.

   0
  • البته سوخو ۳۰ یک جنگنده چند منطوره است ولی نقش اصلی که روسها ار آن استفاده می کنند به عنوان یک جنگنده تهاجمی است (چون دو کابین است ) و سوخو ۳۵ بیشتر به عنوان یک جنگنده چند منطوره رهگیر استفاده می شود . و اگر خارج از مرزها کاربردی نداشته باشد بدرد نمی خورد . البته در مورد ایران شرایط خاص است شاید سوخو۳۰ هم به ایران ندهند ولی در مورد بازار جهانی هم اکنون نسخه صدراتی سوخو۵۰ که دوکابین هم هست در حال ساخت است در چین هم به نظر می رسد که جی ۲۰ برای ارتش چین در حال ساخت است و جی ۳۱ برای صادرات.

   0
 • سلام این سطح مقطع که جدول شو گذاشتید یا ارقام که در مقاله نوشتید از کجا معلوم که درست اگر نوع رادار عوض بشه ارقام عوض می شه باندی که رادار کار می کنه خیلی مهم و کلی فاکتور دیگر من همین مطلب  کافی که هیچ ماست فروشی نمی گه ماس من ترشه 

  0
  • سلام اگر قرار باشد به اعداد و ارقام نظامی اینچنین نگاه کنیم ..همه اعداد باید زیر سوال رود زیرا مثلا چه کسی میدانم ب۲ و اف۲۲ و یا توپلوف ۱۶۰ و خیلی از تسلیحاتی که صادر نشده چه توانایی دارد. دوم بسیاری از این سلاح ها صادر شده و گذارشاتی زیادی از مشتریان ان وجود دارد

   0
  • آمار جنگنده های قدیمی تر تقریبا با توجه به اینکه توسط رادار های کشورهای دیگر شناسایی شده اند درست است. در مورد جنگنده های جدید و یا آنهایی که هنوز عملیاتی نشده اند تنیتوان با قطعیت سخن گفت ولی نباید خیلی دور از ارقام ذکر شده باشد. این ارقام مربوط به باند ایکس است که رادار جنگنده ها در آن کار میکند و مربوط به سطح مقطع روبرو است که در درگیری های هوایی بیشترین نقش را دارد

   0
 • سلام داداش گلم آقا حمید.وزیردفاع گفته سوخو ۳۰ (یکی از جنگنده (هایی)تاکید میکنم(هایی)هست که بهش علاقه مندیم و با طرف روس در حال مذاکره هستیم و پیشنهاد مارو رد نکردند)ولی وزیر دفاع گفت به میگ ۳۱ و ۳۵ علاقه نداریم به نظر شما بجز سوخو ۳۰ ممکنه چه جنگنده دیگری خرید بشه؟آیا خط تولید سوخو ۳۰ رو میگیرند یا تعدادی میخرند یا هردو؟دمت گرم سایتت عالیه.

  0
 • جناب تارخ لطفا در صورت امکان یه فکری برای این مشکل سایت بکنید که وقتی کامنت میزاریم وتایید میشه برای دیدن کامنت خودمون و جواب اون کامنت باید کل کامنتهای ارسال شده رو دوباره و چند باره بالا و پایین کنیم تا بتونیم کامنتمون رو ببینیم و بعضا هم خودم موقع ارسال کامنتم با نام خودم وارد شدم واما وقتی کامنتممنتشر شده به عنوان ناشناس منتشر شده در حالیکه من در سایت لاگ آن بودممورد بعدی هم اینکه در صورت امکان در برخی کامنتها که شما تایید میکنید،نمیتونم کامنت خودمو ببینم (به چه علت!!!نمیدونم؟؟؟)اگر تایید شده پس باید قابل رویتباشه،اگرهم تایید نشده لطفا به یه طریقی(مثلا در پیام خصوصی) در سایت نسبت به من کاربر اطلاع رسانی بشه که هی کامنتها رو بالا و پایین نکنیم و دنبال چیزی که نیست و تایید نشده نگردیمباتشکر ازشما

  0
  • سلام برخی پیامها مثل پیام که شما صبح گذاشتید هنوز بررسی نکردم زیرا صبحها سر کارم و برخی پیامهارو میزام خانه بررسی کنم تا با خیال راحت جواب بدم که میشه شب.از این رو در دیدن جواب کامنت خود شکیبا باشید.میزان زمان جواب دادن به یک کامنت ممکنه دو روز هم زول بکشه و به وقت آزاد من بر میگرده

   0
 •  سلام خدمت شما جناب تارخچند سوال داشتم که شاید زیاد ارتباطی به این مفاله نداشته باشه و این احتمال رو هم میدم که ممکنه شما در ارائه این اطلاعات معذور باشید،اما به هر صورت سوال من اینه:آیا شما با توجه به داشتن اطلاعات نظامی و تسلیحاتی تقریبا کامل ایران از قبل ازانقلاب تا کنون میدانید که ایران درچند نوبت در زمان شاه دست به خرید های نظامی محدود و گسترده با آمریکا و بریتانیا زده؟؟؟این خریدها شامل چه جنگ افزارهایی بوده؟؟؟ارزش این قراردادها چقدر بوده؟؟؟کدامیک از این قرادادها منعقد شده و تسلیحات تحویل نشده و دلیل عدم تحویل چه بوده؟؟پیگیری حقوقی تسلیحات تحویل نشده ادامه داره یا رها شده؟؟؟باتشکر مجدد ازشما

  0
 • نمیدونم احساس منه یا نه ولی فکر میکنم سطح فرهنگی کاربرا تو این مدتی که از آغاز به کار سایت گذشته خیلی بالا رفته حد اقل تو یه سال گذشتهقبلا کامنتا شبیه مطالب کانال سخن بزرگان بود و جناب تارخ کلی زحمت میکشید طرف رو قانع کنه قاهر قابل مقایسه با رپتور نیست ولی حالا …این به نظرم تأثیر منطق و استدلال درسته و طرف رو به فکر کردن وا میدارهشهید مطهری میگه البته نقل به مضمون میکنممعلمی را دوست دارم که اندیشیدن را به من بیاموزد نه اندیشه هایش را !تشکر تشکر تشکر

  1+
 • استاد تارخ ، جناب رنو کجایید که یه خبر توپ در مورد نیروی هوایی براتون دارم . پروژه جنگنده نسل ۵ قاهر ۳۱۳ در مراحل پایانی خودش قرار داره و اگه این هواپیما وارد خدمت بشه نیروی هوایی ما در مقابل اف-۳۵ های ترکیو اسرائیلی حرف های زیادی برای گفتن خواهد داشت . انگار نیروی هوایی از خواب ( خواب غفلت از وارد کردن جنگندهجدید ) بیدار شده .اینم از لینک منبع :http://www.mashreghnews.ir/fa/news/620374/ایران-جایگزینی-s-400-به-جای-s-300-را-قبول-نکرد-باور۳۷۳-و-اولین-موتور-هوایی-ملی-فردا-رونمایی-می‌شوند-قاهر-۳۱۳-در-مراحل-پایانی-ساخت-و-تولید-است

  0
   • سلام متاسفانه  چقدر ما ایرانیا سوادمون زیاده اف ۲۲  کجا و قاهر کجا نمیخوام بگم بدرد نخوره ولی دوست عزیز روسیه نزدیک به ۲۰ ساله داره رو پروژه جنگنده نسل ۵ کار میکنه هنوز نمی گه که جنگندش از اف ۲۲ بهتره چرا اینقد سطحی نگاه میکنیم قاهر در خوشبینانه ترین حالت جنگنده نسل چهار خواهد بود مگه اینکه ما مولفه های نسل ۵ و موتور توربو جت بدونیممتاسفانه سالها استعداد جوانان کشور درربخش صنعت هوایی نادیده گرفته شده پس ما حالا حالاها کار داریم تا بتونیم جنگنده ای در حد اف ۲۲ بسازیم .امید به خدا که طرحهای بعدی جنگندمون یک طرح نسل ۵ واقعی باشد البته ناگفته نماند که اگه قاهر بتونه پرواز کنه در شرایطی میتونه از پس جنگنده های اف سی ۱۷ چین و پاکستان بر بیاد و ان شااله که برتر از این طرح باشه

    0
   • پاسخ به ناشناس • مرداد ۳۱, ۱۳۹۵ در ۱۷:۱۸ …………. من که خوش بین نیستم از لحاظ موتوری و قابلیت پروازی حتی به حد اف۴ رسیده باشه چه برسه به جی۱۰ و جی.اف۱۷٫ اما شاید سیستم رادارش یه کم از رادار اف۴ های ۵۰ سال پیش بهتر باشه

    0
  • وقتی وزیر میگه چون صاعقه رو تولید کردیم نیروی هوایی نیاز به قاهر نداره و تولید اون بستگی به سفارش داره و اون رو یک طرح تحقیقاتی میدونندشما آخه چطور اونو با اف ٣۵ مقایسه میکنیوزیر میگه در حد صاعقه و اف ۵ است شما میگی اف٣۵؟

   0
 • نظرات اخیر دوستان رو خوندم به این نتیجه رسیدم که همه اتفاق نظر دارن که اوضاع نیروهای نظامی خوب نیست ، باید خرید صورت بگیره ، که اگر همه شرایط خرید از نظر سیاسی و … درست باشه باز هم یه مشکل اساسی وجود داره و اون هم مشکل بودجه و پوله! که گویا نداریمدولت هر ساله چیزی حدود ١٠ میلیارد دلار داره به مردمی که یارانه میگیرن یارانه میده تقریبا ماهی سه هزار میلیارد تومنمن حاضر به همراه خونواده چهار نفریم که یارانه میگیریم و معتقدم که حقمونه و اگر نگیریم معلوم نیست این پولا از کجا سر در میاره به مدت مثلا یک سال یارانه نگیرمتا جور اشتباهات دولت ها رو بکشم و کمک کنم برای خرید این تجهیزات که امنیت خودم و خانوادم و همینطور کسب و کارم حفظ بشهاگر نصف کسایی که یارانه میگیرن این کار رو بکنن میشه سالی پنج میلیارد دلار (قبول دارم که واقعا خیلی ها به این پول نیاز دارند و بی تعارف زندگیشون بدون این پول نمیچرخه)وای میدونم که دولت این کار رو نمیکنه و به نوعی کسر شعنش میدونه و فکر میکنه تو دنیا آبروش میره و روحیه مردم خراب میشه و از این حرفامردم هم خیلی هاشون رضایت نمیدن چون فکر میکنند این پول از دستشون میره و هیچ اتفاقی هم نمی افتهکاش میشد تو این زمینه هم مثل کمبود آب یا جهیریه یا این جور چیزا کمپین تشکیل داد که اون هم اصلا اصلا نمیشه!حمید جان به روشن گریات ادامه بده تا حد اقل مردم بفهمن چی به چیه حد اقل خودشون یه فکری بکنن

  0
  • به گفته معاون وزیر بهداشت در چند روز پیش، ۳۰ درصد مردم ایران محتاج نان هستند و گرسنه اند. امنیت از داخل تامین میشه نه از خارج تا نارضایتی عمومی نباشه و فضای داخلی دچار هرج و مرج نشه هیچکس جرات حمله به هیچ کشوری رو نداره. باید فکر کرد چرا همسایگان ما در شرایط فعلی باید به ما حمله کنند و طمع به کشور ما داشته باشند؟ اما اگر هرج و مرج اتفاق بیفته انوقت همه طمع دارند. پس بهتره دید دیگری به امنیت داشت در شرایط فعلی تامین امنیت فقط با پیوستن به جامعه جهانی و کنار گذاشتن شعارهای بی معنی امکان پذیره تغییر سیاست خارج مهم تر از هر تسلیحاتی برای ایران است.

   0
 • آقا کاش این بخش نظرات رو یه جوری طراحی میکردی محیطش مثل تلگرام میبود هر وقت میومدیم توش نشون میداد چنتا پیام نخونده داریم و جواب یکی رو دادن هم پیدا کردنش راحت تر میشد از دست این قدیمی ها و برترین ها و تازه ترین ها هم راحت میشدیمیا مثل اینستاگرام میبودبخش نظراتان شا الله در آینده میبینم روزی رو که میلیونی کاربر داشته باشید و شاید چندنفر از ما قدیمی های سایت رو به عنوان ادمین استخدام کنید تا جواب بقیه رو بدیم😇🙏

  1+
 • فقط یه چیزی بگم به دوستانی که توقع جنگنده نسل پنجم دارند یا ما رو با هند و چین مقایسه میکنندکشور ما در سه دهه اخیر تقریبا به جز زمینه موشکی در بخش های دیگه کار اساسی و سرمایه گذاری اساسی نکرده اصلا شما بگو کرده من بحثی در این مورد ندارمسوالی پرسیدم در مقاله پاکفا که در شرایط امروزی منطقه با بضاعت موجود رقبامون به چند جنگنده پاکفا نیاز داریم فرمودند حداقل صد فروند که با قیمت حدود صد میلیون دلاری چیزی حدود ده میلیارد دلار حدالقل بودجه نیاز دارد بحثی هم در مورد نسل پنجمی بودنش ندارم شما دو برابرش سوخو ٣۵ در نظر بگیر یا ترکیبی از سوخو ٣٠ و میگ ٣۵ اصلا هر جور سلیقته ولی باز هم حدود ١٠ میلیارد دلار هزینه بر میداره به هزینه فوق قیمت خرید آواکس و سوخت رسان و غیره رو هم اضافه کنحالا بیا همین الگو رو بسط بده به سایر نیرو ها …خلاصه کار با این وضع بودجه نظامیبا این وضع تولید ناخالص ملیبا این جمعیتبا این وسعتاصلا در حد آمریکا که هیچ چطور باید در حد هند و چین باشیمآقا نفتی که تو سال میفروشیم در اوج قیمت خودش در سال ٨٨ و ٨٩ به علاوه کل صادرات گاز میعانات گازی و پتروشیمی و هرچیزی به خارخ صادر کردیم حتی خصوصیش ( تولید ناخاص ملی) در سال ٨٨ حدود پانصد میلیارد دلار بوده!بودجه وزارت دفاع آمریکا بالای ششصد میلیارد دلاره!نمیخوام نا امید کننده حرف بزنم ولی در ضمن اینکه توکلمون باید به خدا باشه باید به واقعیت ها و بضاعتمون هم توجه کنیم.

  0
  • ممنون از واقع بینی تون اما دوست گرامی ما در زمان جناب احمدی نژاد حدود ۸۰۰ میلیارد دلارردرآمد داشتیم چقدر خرج بودجه دفاعی مون شده؟پس ما کشور فقیری نیستیم ما تنها یک فقر در کشورمون داریم اونم چیزی نیست جز فقر تفکر همین و بس کی گفته ما باید از چین و هند عقب باشیم همین چین و هند زمان پهلوی دوم چه وضعی در نیروی هوایی شون داشتند ؟؟؟وضع ما چطور بود سومین هوا ناو جهان مال ایران بود حالا چی شده که باید از این دو کشور با جی دی پی پایین تر از خودمون ضعیف تر باشیم و از اون بدتر اصلا خودمونو با اونا مقایسه نکنیم ؟در ضمن حتی چین با بودجه ۲۰۰ میلیاردی خودشو با آمریکا مقایسه نکرده که ما بکنیم…دوست عزیزم در نظر های قبلی هم گفتم همه چیز جنگنده نیست متاسفانه کسی نظرات رو دقیق نمیخونه 

   0
   • برادر من این رقم ٨٩٠ میلیارد دلاری که میگن درآمد کل حاصل از فروش نفت در دولت ایشونه که باز نشون از فقر ما در قبال سایر قدرت ها داره!سرانه جی دی پی پایین برخی کشور در مقابل ما هم اصلا ملاک درستی برای مقایسه نیست نمونش پاکستان با اینکه درآمد و منابع کمتری از ما داره وضع نیروهای نظامیش حتی بدون در نظر گرفتن کمک های نظامی آمریکا ازش از ما خیلی بهتره

    0
 • بازهم سلام دوست عزیز جناب رنو من هیچ جهت گیری ندارم و فقط نظرمو گفتم اگر مکدررشدید عذر میخام اما شما به متن نظر من دقت کافی رو نداشتید اصلا داکترین دفاعی چی میگه مگه من گفتم که نیروی هوایی حریف اصلیش تروریست ها هستند؟من میگم هیچ دشمنی رو نباید دست کم گرفت یعنی شما میگی همه سرمایه گذاری بروی طرحها و پروژه هایی مثل صاعقه . شفق . آذرخش . کوثر . و….همه رو باید نادیده بگیریم و نا تمام کنار بگذاریم،؟؟ اگه منظورتون اینه که متاسفم هزینه مبلیاردی کشورمون و نباید دور بریزیم دوست خوبم اگه میشد تروریست ها رو فقط با قدرت زرهی و هوانیروز از بین برد پس روسیه کشوری احمق خواهد بود که در برابر تروریست ها از بمب افکن استراتژیکی مانند توپولوف ۱۶۰ و ۲۲ استفاده میکنه !!!!!!با این همه هزینه سرسام آور استفاده از قدرت هوایی …….متاسفانه ما ایرانی ها تو حداقل ده کامنت نظر مخالف و متفاوت جلوی هم جبهه میگیریم دوست خوب من بنده فقط نظرمو گفتمدر ضمن کشور ما همچین هم که میگی عقب افتاده نیست تفکر مدیران عقب افتاده هست نه استعداد جوانان و ملت غیور ایران در آخر بازم عذر میخام

  0
  • دوست گرامی، جهت گیری و اظهار نظر حق همه است. از شما نیز مکدر نشدم. به قول معروف “من از کسانی که با من هم نظر هستند چیزی یاد نگرفتم” قسمت مربوط به دکترین نظامی را جواب دادم اگر از نظر شما کفایت نمی کند امیدوارم افراد دیگر پاسخ های بهتری بدهند. در خصوص سرمایه گذاری رو هواپیما، به نظر من این کار اشتباه بود و جلوی ضرر را از هر کجا بگیریم منفعت است. در خصوص تاثیر نیروی هوایی نیز کاری به حماقت روسیه ندارم ولی نا کار آمدی ارتش سوریه باعث شده که نیروی زرهی آن کاری از پیش نبرد و در نهایت همین نیروی نصفه نیمه است که روی زمین تعیین کننده است وگرنه کل اثر بمباران هوایی را با یک چاله به عمق ۳ متر و یک دریچه فلزی می توان از بین برد. نیروی هوایی فقط از نیروی زمینی پشتیبانی میکند. کشور را هم اگر با افغانستان مقایسه کنید بسیار پیشرفته است. مساله این است که با کجا خود را مقایسه کنیم.

   0
   • جهت گیری و جبهه گیری یک چیزه و نظر دادن چیز دیگری است اشکال نداره من تظرمو میگم هر چند دلخواه شما و دوستان نباشد دوستان ماحصل همه طرحهای ساخت جنگنده بومی دانش و فناوری لازم جهت کسب علم بوده که همه این طرحها مکمل همین موضوع بودند اگه به دید شما نگاه کنیم پس هند با سرمایه گذاری چند برابری و چند دهه ای رو تجاس هم اشتباه کرده و حماقت کرده چین هم سالها با جنگنده های جی ۷ اف ۷ و…..اشتباه و حماقت کرده امریکاه هم در خیلی از پروژه هاش اشتباه و حماقت کرده دوست عزیز روسیه با طرح های سوخو ۴۷ و میگ ۴۲ و mfi و غیره به تی ۵۰ و غیره رسیده واقعا فک نمی کردم دوستان اینقد با انصاف باشند ممنون از انصاف شما در اوج تحریم ها به همین ماکتهایی که میگی رسیدیم که متاسفانه دوستان این سایت از فرمانده های نیروی هوایی ناتو و کشورمون هم بیشتر میدونن ای ول بابادوستان از قدیم گفتن تمرین تمرین معجزه روسیه و آمریکاه یک هو به این جا نرسیدند کسی با خرید جنگنده مخالف نیست بلکه با خرید صرف مخالفم حالا هرکی هر جور میخاد فکر کنه ولی مطمئا همین خواهد شد و همین ماکتها روزی پرواز خواهند کرد و خاری در چشم آونهایی خواهد بود که نمیتوانند ببینند . ان شااالهممتون از شما جناب رنو جواب همه رو در یک کامنت دادم منظور سخن من تنها شما نیستی ممنون

    0
  • آقا این چه استدلالیه که چون یه زمانی روی طرح شفق و کوثر و صاعقه و آذرخش سرمایه گذاری کردیم حالا حتما باید ادامه بدیمشونآمریکا و خیلی از کشور ها شما ببین رو چه طرح های عظیمی سرمایه گذاری کردن و ولش کردن چون جلوب ضرر رو از هر جا بگیری منفعته حالا کاری به این کار ندارم که خیلی از طرح هایی که شما اسم بردین اگر موفق بودن اصلا مدل جایگزین بعدیشون مطرح نمیشد که حالا شما داری اسم همشون رو در کنار هم میاری حالا بگذریم از اونهایی که ماکت بودنببینید ما اول با خودمون باید کنار بیایم که میخوایم به کجا برسیم و به اصطلاح بعد شروع به حرکت بکنیمیادمه در زمانی نیروی دریایی ارتش سخن از دریانوردی در اقیانوس اطلس در آینده میگفت و همزمان پادگان های مرزی ما امنیت نداشت و بهشون حمله میشد و ازشون گروگان میگرفتنشما حرف از انتقال تکنولوژی و تولید بومی میزنیاصلا فکر کن امکان پذیر باشه و بهمون بدنخب خرید قلاب ماهیگیری از ماهی که گرون تره بعد وقتی صرف داره که علاوه بر مصرف خودت برای بقیه هن بتونی صادر کنی تو دنیای امروز کی از ما میخره حالا باز هم بگذریم که سازنده نون خودش رو آجر نمیکنهکه در مورد ما فروشنده همسایمونه و هیچ همسایه ای یه همسایه قدرتمند رو تحمل نمیکنه بهش کمک نمیکنه تا به این هدف برسه

   0
 • سلام جناب رنو عزیز در مورد داکترین دفاعی اصلا توجیه نشدم نسبت به پاسخ شما زیرا کامنت اول ناقص سند شده بود دلیلش رو هم خدمتتون عرض کردم

  0
 • اقای رنو این هم سایت خود سازنده رادار سوخو ۳۵ سطح مقطع ۳ متر را در ۳۵۰ کیلو متری کشف میکند و جدول شمال غلط استhttp://www.niip.ru/eng/index.php?option=com_content

  0
  • شبیه این مساله را دوست دیگر نیز مطرح کرد که در سایت ایر پاور استرالیا این اعداد بر حسب مایل بوده و من موضوع را با یکی از دوستان مطرح کردم مساله مطرح شده توسط شما نیز در همین چهار چوب قرار دارد. نظر ایشان این بود که اعداد ذکر شده برد تئوریک رادار است و در عمل چیزی در حدود ۶۰ الی ۷۰ درصد بسته یه کیفیت سنسورها قابل دستیابی است. به طور مثال شما ژنراتوری خریداری میکنید و روی آن قدرت را ۱۰۰ کاوا معرفی کرده ولی در تمام دنیا تا ۷۰ درصد قدرت اسمی بیشتر قابل استفاده نیست.نکته دیگری نیز که مطرح کردند این بود که ممکن است نسخه خاصی از این رادار با این قابلیت توسعه یافته باشد. اما اطلاعات ذکر شده توسط ایشان کم و بیش با اطلاعات ذکر شده در مقاله هم خوانی داشته است.به هر حال من اصراری بر درستی ارقام ندارم ممکن است اشتباه باشد چرا که رادار یکی از محرمانه ترین قسمتهای یک جنگنده است.

   0
   • پاسخ به ناشناس • مرداد ۲۹, ۱۳۹۵ در ۲۱:۵۷ …………… من اطلاع فنی این رادار را ندارم ولی اگر این رادار بر پایه رادار بارس توسعه یافته باشد به این معنی که زمان ارسال پالس و رست آن یکسان باشد به لحاظ ریاض غیر محتمل است که بالای ۴۰۰ کیلومتر را بتواند شناسایی کند مگر اینکه روسیه به تکنولوژی ارسال امواج کد دار دست یافته باشد که در این حال رادار بسیار گران قیمت خواهد بود اما مشکل این است که در این حالت باید توان خروجی رادار را بسیار بالا برد که این امر خود باعث شناسایی زود هنگام محل جنگنده توسط رادارهای غیر فعال می شود و جنگنده تقریبا از فاصله حداکثر برد قابل شناسایی می شود

    0
 • سلام و بازم ممنون از اینکه جواب دادید در مورد داکترین دفاعی باید بگم که دوست خوب من جناب رنو داکترین دفاعی کشور ما منطقه ای و فرا منطقه ای هست نه نقطه ای دشمنان منطقه ای فقط بلفعل نیست بلکه بلقوه هم هست که اگه این طور نبود داعش هم دشمنی نبود زیرا در ۶ سال پیش اصلن وجود خارجی نداشت دوستان کشور پهناور ما دارای خطرات بلقوه بسیاری است که نیازی به گفتنش نیست داکترین دفاعیی موفق خواهد بود که از نظر زمان و دشمن جلوتر از خطرات باشد در غیر اینصورت منجر به شکست خواهد شد جز این نیست . اگه عراق داعش را دشمن بالقوه در نظر گرفته بود الان وضع کنونی را نداشتخداوند در قرآن شریف میفرماید وعدوالهم مستاتم من قوه ( نمی دونم از نظر تایپی درست نوشتم یا نه )ولی معنی اون اینکه اینقد قوی بشوید که دشمن جرات حمله را نداشته باشد بگذریم در رابطه با ارتقا اف ۱۵ های عربستان باید بگم که ۷۲ فروند ارتقا به سطح اس ای نمونه مخصوو خرید حداقل۸۴ فروند جنگنده جدید نه ارتقا براساس اخبار گذشتست در هر صورت ما از نظر هوایی از عربستان ضعیف تریم شکی نیستقدرت هوایی ما باید براساس نیاز ما باشد همینطور که تو همین مقاله هم اومده است از کجا معلوم که ما این جنگنده ها رو نخریم و عربستان هم بره اف ۳۵ بخره ما باید بر اساس نیاز نیروی هوایی برنامه ریزی داشته باشیم تا در صورت حمله جواب پشیمان کننده باشد .اما نیاز ما باید نیاز روز باشد نیاز امروز نیروی هوایی وجود جنگنده برتری هوایی هم هست که باید جنگنده ای نسل پنجم باشد در مورد ساخت جنگنده من با نظر شما مخالفم چونکه هدف و الگوی ما نباید کشوری مثل هند باشد چرا چین نباشد؟طرحهایی مثل شفق با کمک فنی روسیه که مشکل ما بیشتر در موتور هست تا بقیه قسمت ها اما در شکل گسترده و سرمایگذاری عظیم در بخش ساخت با شما موافقم که اینطور نباشد اما توسعه و بثط فناوری هوایی امری لازم می باشد شکی نیست .بهتره ما بیشتر در ساخت موشک های هوا به هوا و مهمات تمرکز داشته باشیم ممنون میشم نظر شما رو بدونم راستی بخش نظرات سایت مشکل داره امدم اینتر بزنم دستم خورد به ارسال ببخشید

  0
  • قسمتی از سوالات شما در کامنت قبلی پاسخ داده شد. اما در مورد قسمتهای دیگر باید گفت؛ نیروی هوایی یک نیروی کلاسیک است و هم آورد آن نیروی هوایی کشورهای منطقه یا در مورد ایران، آمریکا است. نیروی هوایی در برابر گروه های تروریستی کاری از پیش نمیبرد همانگونه که در عراق و سوریه و یمن قادر به نابودی آنها نبوده و فقط پشتیبانی هوایی ایجاد میکند نیروی مناسب جهت مقابله با این گروه ها نیروی زرهی با پشتیبانی هوانیروز است. نیازی به نقل از قران نیست هر عقل سالمی درک میکند که باید به قدر قوی بود که احتمال تجاوز را از بین برود. در خصوص احتمال فروش اف۳۵ به عربستان من این احتمال را دور ا ذهن میدانم چرا که توازن قدرت با اسرائیل بر هم میخورد. حتی فروش اف۱۶ ایی به امارات در زمانی رخ داد که اسرائیل سفارش اف۳۵ را داده بود و امنیت هوایی خود را در برابر اف۱۶ ایی می توانست حفظ کند. شما بجای اینکه به دنبال برتری نظامی باشید که هزینه های بسیاری برای کشور دارد باید به دنبال توازن قدرت در منطقه باشید که امنیت پایدار را تضمین کند. در خصوص الگو قرار دادن چین یا هند نیز هروقت ایران از لحاظ وسعت خاک و قدرت اقتصادی به اندازه این ۲ کشور رسید، به نظر من هم ساخت جنگنده در داخل باید در دستور کار قرار بگیرد قبل از آن اشتباه است. مشکل ایران حتی در تولید پیچ و پرچ نیز هست بار دیگر توصیه میکنم مقاله “تولید جنگنده ملی ، از افسانه تا واقعیت” را مطالعه کنید. ایران در سرمایه گذاری در طرح های آب رسانی، کشاورزی ، استخراج مس و آهن و صنایع نفت و گاز خود مانده است چگونه در صنایع نظامی که نیاز به تحصص های زیاد دارد سرمایه گذاری بکند.

   0
 • سلام و بازم ممنون از اینکه جواب دادید در مورد داکترین دفاعی باید بگم که دوست خوب من جناب رنو داکترین دفاعی کشور ما منطقه ای و فرا منطقه ای هست نه نقطه ای دشمنان منطقه ای فقط بلفعل نیست بلکه بلقوه هم هست که اگه این طور نبود 

  0
  • در مورد دکترین نظامی ایران کسی اطلاع دقیقی ندارد چرا که به صورت شفاف بیان نمی شود و هرکسی چیزی میگوید. اما در مورد ترکیه ریسک درگیری با این کشور در شرایط فعلی بسیار پایین است و اصولا ترکیه در پی درگیری نظامی نیست چرا که فرار سرمایه از این کشور اثرات بسیار بیشتری از جنگ بر اقتصاد ترکیه دارد. در خصوص اسرائیل هم فاصله زیاد بین ۲ کشور که باید از فضای کشورهای دیگر نیز عبور کند ریسک درگیری را در بحرانی ترین شرایط به حمله های هوایی محدود کاهش می دهد که حتی اگر این اتفاق بیوفتد و ایران نیز با موشک پاسخ دهد کل درگیری بین ۲ کشور، کمتر از ۱ هفته خواهد بود لذا من به شخصه در شرایط فعلی نیازی نمیبینم که بخواهیم کشور را برای مقابله با ترکیه و اسرائیل مجهز کنیم گرچه اگر توان برابری با عربستان را فراهم کنیم خود به خود احتمالا جنگ با این کشورها نیز ده ها برابر کاهش می یابد. 

   0
 • سلامجناب رنو عزیز همین هفته قبل عربستان ۱۵۲ فروند جنگنده اف ۱۵ سایلنت ایگل و به ارزش ۲۹ میلیارد دلار با آمریکا امضا کرده احتمالا شما منظورتون تعداد ۷۲ فروند اف ۱۵ اس هستدر مورد بعد هم هند با ادامه خرید رافال به علت گرانی ترجیح داده که از نو مناقصه برگزار کنه احتمالا خبر شما مال قبل هستو حتی اگه که اولین سفارش هم خود روسا بدن بازم خط تولیدش پر میشه یعنی اکه بتونه در سال ده فروند تولید کنه نیمیش به خور روسا تعلق خواهد داشتدر مورد تعدد هم نیاز به جنگنده به شکل سریعتر یعنی کمیت ایجاب میکنه که هم از میگ و هم از سوخو و هم از شینگیانگ چین سفارش بدیم برای اینکه سریعتر تحویل بگیریم شما تعدد جنگنده خود آمریکا . روسیه . چین . وهند و میتونید ببینید مگه قراره ما تا ابد قطعات وارد کنیم؟صرفه اقتصادی به ورود تکنولوژی ای هست که وارد میشه مورد بعدی جنگنده نسل ۵ و اگه تا ده سال دیگه وارد نکنیم که تا ده سال دیگه نسل آینده جنگنده ها اومده اونوقت این چه جور نوسازی هست که ما قراره انجام بدیم چه حرفی برای گفتن در جلوی جنگنده هایی مثل اف ۳۵ و اف ۱۵ سایلنت ایگل و یوروفایتر داریم؟ هند ۲۰۰ فروند سوخو تی ۵۰ سفارش داده چین داره جی ۲۰ و جی ۳۱ میسازه کره جنوبی و و اندونزی طرحی مشترک دارند ژاپن طرح خودشو داره همه کشورای خاورمیانه دارن به پیسرفته ترین تکنولوژی روز مجهز میشن اونوقت ما به فکر جنگنده نسل ۵ نباشیم ؟با تمام احترامی که برا نظر شما قایل هستم باهاتون مخالفم در مورد بعدی خرید همه این جنگنده ها بدون پیش زمینه و زیر ساخت و خرید آواکس و هواپیمای جنگال و هواپیمای ترابری و گشت دریایی میتونه فقط دور ریختن پول باشه دوست خوبم نوسازی نیروی هوایی فقط جنگنده نیست شما حتی در مقام برنامه ریز باید برای سرباز ا هم چارت سازمانی در نظر بگیری تعداد الان پرسنل نیروی هوایی کادر و وظیفه ۳۵ هزار نفره که با ورود این تعداد حداقل باید به ۵۲ هزار نیروی قبل بازیابی بشه پس اینا جاشون در مقاله شما خالی هست به عنوان مثال ما میتونیم خرید تکنولوژی داشته باشیم که در مقاله ذکر نشده ممنون میشم جواب بدید .

  0
  • همانطور که اقای تارخ گفتند این خبر درست نیست و قرارداد گفته شده برای به روز رسانی تعدادی از اف۱۵ های قدیمی و خرید تعدادی اف۱۵ با کد SA است. کد سایلنت ایگل SE است و فعلا حتی نمونه اولیه آن نیز پرواز نکرده و یک طرح مفهومی است. در مورد مناقصه جدید هند من اطلاعی ندارم و در جایی ندیده ام شاید درست باشد. در مورد خط تولید میگ نیز باید بدانید برای تولید محصولات دفتر طراحی میگ، ۳ خط تولید وجود داشته امروزه فقط یکی از این خطها برای ارتقا میگ۲۹ به استاندارد اس.ام.تی فعال است و کل این خطوط تولید هواپیما در یک مجموعه با نام یک شرکت فعالیت می کند. یکی از خطوط تولید بسته شده و یکی دیگر از خطوط تولید در حال ساخت قطعات بدنه برای سایر هواپیماهای روسی است. بنابراین در صورت وجود سفارش به تعداد مناسب روسیه مشکل تیراژ تولید ندارد به راحتی میتواند یک خط جدید تولید با تیراژ نزدیک به ۲ فروند در ماه راه اندازی کند. در مورد تهیه جنگنده نسل ۵ من نیز قلبا دوست دارم که این اتفاق بوفتد ولی این کار معادلات قدرت را در منطقه بر هم می زند و در کل برای خود ایران با این اقتصاد ضعیف بسیار مضر است از طرف دیگر این هواپیما حتی به نیروی هوایی روسیه هنوز وارد نشده، وقتی وارد شود هم  باید در نظر داشت که حدود ۱۰ سال زمان میبرد تا نیاز خود را برطرف کند بعد از آن شاید بتوان به تهیه آن امید داشت. در خصوص ورود تکنولوژی و ساخت جنگنده من به شدت با این امر مخالفم چرا که دور ریختن پول است مگر اینکه بازاری با توان خرید سالانه ۵۰ هواپیما داشته باشیم که نداریم. بهترین گزینه سرمایه گذاری روی مهمات مصرفی و تجهیزات الکترونیکی است. در این راستا میتوانید به مقاله “تولید جنگنده ملی، از افسانه تا واقعیت” در همین سایت مراجعه کنید. از طرف دیگر ما قرار نیست با چین و هند و یا روسیه و آمریکا بجنگیم که خود را به سطح نظامی آنها برسانیم. همانطور که قبلا گفتم نیز ترکیه و اسرائیل خطری برای ایران نیستند. تنها رقیب منطقه ای ایران، عربستان است که تجهیزات بسیار خوبی دارد. داشتن حتی ۱۵۰ فروند سوخو۳۰ یا میگ۳۵ بازدارندگی کافی ایجاد میکند و توانایی برقراری امنیت بر فراز کشور را دارد. در مورد توجه به سایر قسمتها ی نیرو ها نیز حق با شما است ولی موضوع مقاله نیست و از دایره اطلاعات من خارج است. 

   0
 • سلام و ممنون از مقاله عالیتونباتوجه به سفارش ۳۶ فروند جنگنده رافال توسط هند و نیاز ۱۲۶ فروندی که در مناقصه قید شده بود و احتمال تکرار مناقصه در هند وقیمت تمام شده بسیار پایین برای میگ ۳۵ و با توجه به اینکه الان هند نیاز به میگ ۳۵ داره احتمال اینکه سفارش ۹۰ فروندی اونو به روسیه بده و خط تولیدش با هزینه هند راه اندازی بشه بهتر نیست ما زودتر سفارش این جنگنده رو بدیم تا خط تولیدش پر نشده؟؟؟نکته بعدی با توجه به سفارش ۱۵۲ فروندی جنگنده سایلنت ایگل و ارتقا ۷۲ فروندی اف ۱۵ های عربستان به این استاندارد و همچنین ورود ۱۰۰ فروند اف ۳۵ برای ترکیه و تقریبا همین مقدار برای اسرائیل و همچنین سفارش ۷۰ فروندی رافال برای امارات و ارتقا اف ۱۶ ها به استاندارد بلوک ۶۱ و ۶۲ و باز همینطور ورود چندین فروند رافال (۲۴)برای مصر هزینه ارتقا و نوسازی نیروی هوایی ما بسیار بالا میره بطوری که کارشناسان مبلغ ۴۰ تا ۶۰ میلیارد دلارهست به نظرم جهت بازدارندگی لیست ذیل پیشنهاد میگردد۱٫ ۵۰ فروند جنگنده سوخو ۳۰ smi حرف i جهت بهسازی و تقویت و سفارش جدید با رادار آرایه فازی فعال با توان نقشه برداری ۳ بعدی و شاسی تقویت شده با تیتانیوم و همچنین قابلیت جنگ شبکه محور و همینطور غلاف های جدید جنگ الکترونیک و توسعه موشک های هوا به هوا جدید با سرمایه گذاری ایران و حق امتیاز تولید این موشکها در ایران هزینه ۴ میلیارد دلار۲٫ ۵۰ فروند جنگنده سوخو ۳۵ si حرف i سفارش ایران با تقویت و بهسازی های جدید و سرمایه گذاری در این بخش مثل استفاده از رادار و موشک های جدید هزینه ۴ میلیارد دلار۳٫ ۵۰ فروند جنگنده نسل پنجم سوخو t50esi هزینه=۵میلیارد دلار۴٫ ۵۰ فروند میگ ۳۵ باز با بهسازی جدید هزینه ۳٫۵ میلیارد دلار۵٫ ۵۰ فروند جنگنده سبک یاک ۱۳۰هزینه ۱ میلیارد دلار۶٫ ۵۰ فروند جنگنده جی ۳۱ با سرمایه گذاری ایران جهت تولید ۳ میلیارد دلار۷٫ ۵۰ فروند جنگنده جی ۱۰ بی ۲٫۵ میلیارد دلارتمام موارد قید شده با توجه به بودجه و نبود موانع ذکر شد بهترین گزینه به نظر من این موارده که بسته به نوع تهدید و سیاست سرمایه قابل تغییره همچنین نوسازی نیروی هوایی مختص جنگنده نیست و بخش هایی مثل ترابری .سوخت رسان. همچنین آواکس . جنگال . گشت دریایی هم شامل میشه زیر ساخت هایی هم مانند ساخت آشیانه . آموزش . مهمات .قطعات یدکی .لجستیک و افزایش حقوقو مزایا نیز شامل میشود لازم به توضیح میباشد جهت افزایش سالیانه و سریع تعداد جنگنده ها دو کشور در نظر گرفتم که میتواند سریعتر جهت جایگزینی اقدام کرد همچنین ساخت داخل نیز نباید فراموش شود نیاز به ۱۵۰ فروند جنگنده ساخت داخل نیز احساس میشود جنگنده هایی با افق و دید نسل پنج ممنون میشم نظرتونو دراین باره بدونم مانند تمامی جوابهای بسیار عالیتون جناب تارخ و رنو عزیز

  0
  • قسمتی از کامنت را قبلا پاسخ دادم. درمورد اف۱۵ عربستان، این جنگنده ها از نوع سایلنت ایگل نیستند بلکه سری اس هستند که سطح مقطعی در حدود ۵ متر مربع دارد. در خصوص لیست هواپیماهایی که گفته شده من به شخصه مخالف این تعداد گوناگونی هواپیما هستم چرا که هزینه های تعمیر و نگهداری آنها به شدت بالا می رود. ترکیه و اسرائیل را خطری برای ایران نمیدانم و به این دلیل با شرایط اقتصادی و ساسی فعلی فکر جنگنده نسل ۵ را باید از سر بیرون کرد. کلا ۳۰۰ جنگنده از ۲ نوع ارزان قیمت برای پوشش هوایی و گران قیمت برای برتری هوایی، برای ایران کفایت میکند که اگر امکان تهیه ار ۲ کشور مختلف باشد بسیار بهتر است ولی اگر یکی از این جنگنده ها قرار است جی۱۰ باشد من میگ۳۵ را ترجیح میدهم چرا که نه تا به حال صادر شده و نه با توجه به امکانات آن ارزش خرید دارد مگر اینکه هیچ چاره دیگری نداشته باشیم. تعداد و ترکیب جنگنده ها ارتباط کامل به شرایط اقتصادی و بودجه دارد که برای حالت های مختلف درمتن مقاله گزینه های لازم آورده شده است.

   0
 • سلام و ممنون از مقاله عالیتونباتوجه به سفارش ۳۶ فروند جنگنده رافال توسط هند و نیاز ۱۲۶ فروندی که در مناقصه قید شده بود و احتمال تکرار مناقصه در هند وقیمت تمام شده بسیار پایین برای میگ ۳۵ و با توجه به اینکه الان هند نیاز به میگ ۳۵ داره احتمال اینکه سفارش ۹۰ فروندی اونو به روسیه بده و خط تولیدش با هزینه هند 

  0
  • سلام. لطف دارید. تا جایی که من اطلاع دارم، بقیه رافال ها قرار است به صورت کیت وارد شده و در هند مونتاژ شود. در خصوص نیاز هند به میگ۳۵، بر چه اساس میگویید که هند به میگ۳۵ نیاز دارد؟ اصولا میگ۳۵ و رافال در یک کلاس نیستند که یکی را بجای دیگری بتوان جایگزین کرد. در خصوص راه انداژی خط تولید میگ۳۵ نیز باید گفت خود روسیه ظاهرا اولین مشتری این هواپیما خواهد بود و سفارش سری اول آن را نیز داده است ولی از جزئیات زمان تحویل اطلاعی ندارم. در کل من فکر میکنم هند به عنوان هواپیمای ارزان قیمت در پی ساخت حدود ۳۰۰ الی ۴۰۰ فروند هواپیمای بومی تجاس برای جایگزین کردن با ناوگان میگ های قدیمی است البته به لحاظ اقتصادی این جنگنده چندان ارزان تر نیست ولی به بومی کردن این دانش در هند کمک می کند مگر اینکه ظرفیت لارم برای ساخت این هواپیما به تعداد لازم را نداشته باشد. به عنوان جنگنده گران قیمت نیز بر پایه سوخو۳۰ دست به نوسازی ناوگان هوایی خود میزند. این تعداد رافال نیز برای انتقال تکنولوژی، استفاده از امکانات ماهواره ای فرانسه و سلاح های پیشرفته در اختیار گرفته است وگرنه هند زیرساخت صنعتی لازم را جهت ساخت بدنه و شاسی جنگنده در کلاس رافال تا دهه های آینده ندارد. 

   0
 • با سلام خدمت جناب تارخ و جناب رنوی عزیزممنون بابت این مقاله کامل،جامع و البته مفصل و عالیتونیه سوال داشتم که شاید عجیب باشه و جوابش هم غیر ممکن حداقل برای کشوری مثل ایراناما میپرسماون اینه که اگر بالفرض ما بعد از ۴ سال باقیمانده  که این تحریمهای تسلیحاتیمون لغو شدن و ما بالفرض تونستیم ۱۵۰ فروند جنگنده سوخو ۳۰SM و البته به همون تعداد هم میگ ۳۵ مطابق نمونه اصلی نیروی هوایی روسیه خریداری کنیم،این امکان برای ما وجود داره که از کارخانه سازنده این تقاضا رو داشته باشیم که جنگنده های مارو به نحوی سفارشی سازی کنه که همزمان بتونه هم از سلاح های روسی وهم از سلاحهای اروپایی و غربی  وهمینطور غلافهای جنگ الکترونیک و تصویر ساز و شناسایی روسی و غربی هم توامان استفاده کنه یا نه؟؟؟ و این کار در کل شدنی هست به نحوی که در بالا گفتم؟؟؟به طور مثال بتونه ازموشک اشتروم شادو  و آمرام و سایدواندر نسخه ایکس و موشک ضدکشتی هارپون یا اگزوست و موشک ضد رادار استاندارد یا هارم در این جنگنده در کنار تسلیحات روسی بدون کوچکترین مشکلی استفاده کرد یا نه؟؟؟باتشکر از شما عزیزان

  0
  • سلام حالا به فرشم بشه ما امرام استروم شاد و یا دیگر تسلیحات غربی از کجا بیاریم؟غرب با تحریم و بی تحریم به ما سلاح نمیده ما از زمان اقای احمدی نژاد تحریم تسلیحاتی سازمان ملل بودیم پیش از این هم غرب به قطعه هم نمیداد

   0
  • این امکان به لحاظ تئوری وجود دارد ولی نیازمند این است که سیستم های شلیک و هدایت موشک ها با رادار هواپیما همگام سازی شود. اینکه آمریکا کدهای مهمات هوا پرتاب خود را به روسیه بدهد یا نه موضوع دیگری است. از طرف دیگر، اگر امکان خرید مهمات غربی وجود داشته باشد امکان خرید هواپیما هم باید وجود داشته باشد پس چرا به جای میگ۳۵ اف۱۶ یا اف۱۸ و بجای سوخو۳۰ اف۱۵ خریداری نکنیم. این هواپیماها هم قابلیت بهتری دارند هم پشتیبانی آمریکا از روسیه بسیار بهتر است.

   0
 • با تشکر از زحمات شما ..البته بدون در نظر گرفتن بی کفایتیها ….!تا چه حد احتمال مهندسی معکوس تامکتها رو داریم ..با توجه به اینکه روسها هنوز هم تکنولوژی تامکتها رو ندارن…..میشه با کمک روسها تامکتها رو مهندسی معکوس کردن و یک سری اپگریدها بر روی اون انجام داد با کمک روسها و به نسل بالاتر ارتقا داد ( پلاس یا پلاس پلاس ) ؟؟؟؟؟!!!!

  0
  • سلام روسها تکنلوژی تامکت ندارن؟ اصلا نیازی ندارن انها جنگندهای به مراتب بهتر از تامکت دارن و اصلا اگر بشع با روسها کار کرد چرا باید تامکت بسازیم میریم سوخو ۳۰ مبخریم و همچنین هم‌اکنون رادار تامکت پالاس داپلر است

   0
  • فعلا توان ما حداکثر در حد مهندسی معکوس اف۵ است. با همین سرعت پیش برویم ۲۰ سال آینده شاید به حد اف۱۴ برسیم. روسها درست است که از آمریکا مقداری عقب هستند ولی نهایتا ۱۰ سال، نه ۵۰ سال!!!

   0
 • باسلام خدمت شما اگه ایران موفق بشه ۲۰۰ فروند میگ ۲۹ و سوخو۲۷ جهت شکاری و دفاع هوایی و تعداد ۱۵۰ فروند سوخو ۲۴ جهتجنگنده تهاجمی بصورت دست دوم والبته مشروط به ارتقاء به استانداردهای اس ام تی و ام ۲ توسط روسیه ایا موثر هست و میتونه شکاف بوجود امده بین کشورمون و رقباشو  پر کنه

  0
  • سلام این سوال یک بار جواب دادم .. در کل چنین کاری خودش هزینه بالای دارد که میشود با ان تداد زیادی جنگنده نو خرید نه به این تعداد ولی بدون شک خرید یک سوم این مزران جنگنده نو موثر تر است

   0
  • سلام. علاوه بر مطالبی که اقای تارخ مطرح کرد و درست هست مساله اصلی این است که این تعداد هواپیمای دست دوم از کجا میخواهید تهیه کنید؟ نکته دوم اینکه این هواپیما ها عمر سازه ای بالایی دارند و هزینه خرید و ارتقا آنها خیلی کمتر از خرید جنگنده نو نیست، مثلا میگ۲۹ با عمر ۳۰۰۰ ساعت را حدودا ۱۵ میلیون دلار باید خریداری کنید، ۱۵ میلیون دلار هزینه سیستمهای جدید و موتور جدید پرداخت کنید و در آخر جنگنده ای با عمر مفید نهایتا ۳۰۰۰ ساعت پرواز داشته باشید. همین پول را بدهید یک میگ۳۵ جدید با عمر نزدیک به ۸۰۰۰ ساعت میتوانید بخرید. همه کشورها برای هواپیماهای خود تا زمان باز نشسته شدن برنامه دارند و کشور هایی نیز که به صورت دست دوم اقدام به فروش کرده اند در حد بسیار کم این جنگنده ها را واگذار کرده اند. به نظر من بجای هواپیماهای پیشنهادی شما، با پول خرید آنها اگر ۱۵۰ تا ۲۰۰ فروند میگ۳۵ یا سوخو۳۰ جدید تهیه شود برای ایران بسیار بهتر است. کلا ارتقا به درد کشورهایی می خورد که جنگنده را دارند نه اینکه جنگنده دست دوم بخرند و سپس ارتقا بدهند.

   0
 • سلام آقای تارخ یک نگاهی به این بندازین در مورد نمایشگر های نظامی است ممنونhttp://www.mashreghnews.ir/fa/news/391764/ارتقاء-کابین-جنگنده-ها-تحول-مهم-صنعت-دفاعی-که-در-سال-۹۳-عملیاتی-شد-عکس

  0
 • با سلام در مورد سطح مقطع راداری میگ ۳۵ اشتباه شده این سطح مقطع راداری مربوط به میگ ۳۹ است علت اشتباه این است که میگ ۳۹ پروژه ۴۴/۱ نیروی هوایی کشور روسیه
  نام یک جنگنده چند منظوره برتری هوایی می باشد. بعد از چند بار تغییر نام برای این
  جنگنده، نام MIG-MFI بر روی آن گذاشته شد. قبلا بصورت غیر رسمی بر روی این پروژه
  نام میگ ۳۵ گذاشته شده بود اما در حال حاضر کشور روسیه طرح جنگنده میگ ۳۵ را برای
  نوع جدید جنگنده میگ ۲۹ OVT استفاده کرده است. بدین جهت بیشتر متخصصین نام پروژه
  ۴۴/۱ را میگ ۳۹ گذاشته اند.

  0
  • با سلام. در مقاله نیز اشاره شده است که اعداد سطح مقطع دقیق نیستند خصوصا برای هواپیماهایی که هنوز به خدمت وارد نشده اند. از طرف دیگر رقم ۰٫۳ نیز خیلی دور از ذهن نیست حال در صورتی که عدد دیگری برای سطح مقطع در منابع دیده اید که به نظرتان درست می آید میتوانید از نمودار ها برای بررسی شرایط استفاده کنید ولی بازه سطح مقطع  را باید رقمی بین ۰٫۳ الی ۱ متر مربع در نظر گرفت. به هر حال از سوخو۳۰ و ۳۵ کمتر است، گرچه درصد این اختلاف در حالت مسلح کمتر می شود.

   0
 • سلام. واقعا سایتتون عالیه. کلا از دوتا سایت خوشم میاد یکی میلیتاریه یکی هم همین سایت. بی زحمت میشه سوخو۴۷ رو هم مورد بررسی قرار بدین؟ ممنون

  0
 • اگر با غرب رابطه داشتیم من ۱۰۰ اف ۱۵ استرایک ایگل و ۱۵۰ یوروفایتر و ۲۵۰ اف ۱۶ بلوک ۵۰ همراه با ۱۰ آواکس E3 سنتری رو ترجیح میدادم.هم نیاز به یه جنگنده دوربرد و مطمئن(اف ۱۵) و هم نیاز یه جنگنده قدرتمند برای دفاع هوایی (یوروفایتر) و هم نیاز به یه جنگنده پر تعداد و ارزان و مولتی رول (اف ۱۶) تامین میشد.

  1+

  کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

  • avatar
 • سلام داداش گلم آقا حمید. دوتا سوال داشتم.۱_ واقعا پاکفا ۱۳۰ میلیون دلاره و قیمت پاکفا و اف ۳۵ چه قدره(کل سایت های داخلی و خارجی و گشتم هرکدوم یه عددی میدادن) ؟ به نظر من اگه ۱۳۰ میلیون دلار باشه همه اف ۳۵ میخرن و همیشه دو تا چیز هواپیماهای روسی و شوروی سابق رو آشغال کرده یکی چالاکی و دیگری سطح مقطع راداری و به نظرم دیگه چالاکی با وجود موشک های تصویر ساز حرارتی کاربرد نداره و سطح مقطع راداری اگه با رادار خوب همراه باشه جبران میشه ولی مشکل اینه که جنگ الکترونیک و آواکس های غربی عالین و اینطور میشه که هواپیماهای شرقی تبدیل به یک طعمه عالی میشن.مردم ایران هواپیمارو یه وسیله آکروباتیک میدونن در حالی که باید موشک جنگنده چالاک باشه.۲_ داش حمید حرفمو قبول داری؟

  0
 • بهترین کار پروژه مشترک با روسیه هست مثلا رادار آرایه فازی فعالی که روی پدافند رعد با برد ۲۵۰ کیلومتر ( البته برد درگیریش در پدافند ۵۰ کیلومره موشکاش ) و موتور سوخو ۳۵ و بدنه ای شبیه به یوروفایتر تایفون و کابین هم دست بچه های دانشگاه های داخلی و به خدمت گرفتن ۳۰۰ فروند و خرید ۶ آواکس بریف آ۱۰۰ و ۱۴ سوخت رسان آیلوشین ۷۸ و خرید ۵۰ یاک ۱۳۰ و قراردادن بین ۳ تا ۶ عدد در هرپایگاه برای رفع نیاز آموزشی و دادن تغیرات اساسی در رادار و موتور صاعقه با کمک چین برای جایگزینی اف ۵ و تولید ۱۰۰ عدد در کنارش هم ۳۰ پاکفا و ۱۲۰ سوخو ۳۰ خرید شود.این میشه یه نیروی هوایی خوب و سطح آموزش بالا.فکر کنم ۳۷ میلیارد دلار آب بخوره.

  0
 • با عرض سلام و ادبخواستم از جناب تارخ و دیگر اساتید در مورد جنگنده قاهر و نسل آینده صاعقه که به گفته رییس صنایع افق ارتشنسل چهار و چهار و نیم خواهد بود سوال کنم که چقدر محتمل است که ایران توانایی ساخت چنین جنگنده هایی رو داشته باشه دوست دارم که اگه امکانش براتونهست یه مقاله کامل و جامع دز این خصوص بنوسید و پیشنهادهای خودتونو در رابطه با بهتر شدن طرحها بیان کنید.همچنبن به نظر من ساخت جنگنده به صورت مشترک با چین و روسیه بسیار بهتر از خرید صرف می باشد که میتونه خرید تکنولوژی یا مونتاژ باشه ممنونم

  0
  • با سلام در پاسخ شما در خصوص توانایی ساخت جنگنده یک مقاله کامل در همین سایت با عنوان “تولید جنگنده ملی، ار افسانه تا واقیت” وجود دارد که میتوانید مطالعه کنید. http://jangaavaran.ir/تولید-جنگنده-ملی،-از-افسانه-تا-واقعیت/ اگر زمان کافی برای خواندن بخش نظرات و جوابهای آن را نیز داشته باشید تمام سوالات شما پاسخ داده خواهد شد.

   0
 • آقای تارخ و نوری برای ۶۰۰ جنگنده روسی (ترکیب میگ ۳۵ و۲۹ – سوخو ۳۰ و ۳۵ و ۵۰) با توان حمل بین ۷ تا ۹ تن مهمات چند موشک هوابه هوا و هوابه زمین لازم هست؟قیمتشون چقدر میشه؟چقدر هم هزینه تعداد موشک های موردنیاز ضد کشتی و هوابه زمین میشود؟ مرسی.

  1+
 • با سلام به همه دوستان و نویسنده محترم/ خواستم بپرسم بعد از رهگیری وقفل و شلیک موشک هوا به هوا باید اخطار دهنده ها این موضوع رو به خلبان اطلاع بدن پس میشه گفت در صورت شلیک موشک خلبان (مثلا)سوخو۳۰ زودتر از شلیک و وجود جنگنده دشمن با خبر میشه و نه لزوما وقتی اف ۳۵ به ۳۰ کیلومتری اون برسه. این رو هم باید عرض کنم که با توجه به وارد خدمت شدن موشکهای فوق العاده موثر سایدوایندر نسخه ایکس دو، و آمرام نسخه دی بدون شک دامنه تهدیدها افزایش پیدا کرده.

  0
  • در مورد میگ۳۵ باید در نظر داشت که این هواپیما هنوز تولید نشده و به قول معروف امتحان خود را پس نداده و علی رغم سفارش خود روسیه هنوز، خط تولید فعالی هم ندارد. بنابر این شاید باید صبر کرد تا تعدادی تولید شود و سپس به سمت خرید آن رفت. نکته دیگر اینکه معلوم نیست روسیه چه تجهیزاتی برای نسخه صادراتی در نظر دارد. با همه این اوصاف اگر نسخه صادراتی، کارایی مشابه نسخه روسی داشته باشد، با توجه به اینکه هزینه تعمیر و نگهداری آن کمتر است، به نظر من گزینه بسیار خوبی است. البته مشروط بر اینکه ایران در نظر داشته باشد، تعداد بیش از ۲۰۰ فروند جنگنده تهیه کند. در این صورت میتوان برای کم کردن هزینه ها از میگ۳۵ به عنوان یک شکاری ارزان و از سوخو۳۰ به عنوان یک چند منظوره گران تر استفاده کرد. ولی اگر برنامه ایران برای در اختیار داشتن کمتر از ۲۰۰ فروند جنگنده باشد، خرید سوخو۳۰ گزینه بهتری است.

   0
   • روسیه قرار است از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ ۳۰فروند میگ ۳۵ تحویل بگیره و طراحی ان هم سال ۲۰۱۷ تمام می شود طراحی آن هنوز تمام نشده است

    0
 • سلام شما تاکید زیادی دارین که ما زیرساخت های لازم رو برای خیلی از جنگنده ها نداریم آیا نمیشه در این چهار سالی که نمی تونیم جنگنده بخریم حداقل زیر ساخت هاش رو با کمک کشورهایی که حاضر هستن با ما همکاری بکنن به وجود بیاریم 

  1+
  • چرا کار عاقلانه همین است و همچنین تهیه هواپیماهایی که مورد تحریم نیستند مانند هواپیماهای ترابری، تانکر و آواکس و آموزشی ولی ظاهرا ایران قدمی در این راستا بر نداشته شاید نظر ر این است که جنگند هها را نیز با این هواپیما ها در یک پکیج جذاب تر قرار دهند ولی من این کار را درست نمی دانم. یرخی از این زیر ساختها را می توان شروع به ساخت کرد و برخی دیگر نیاز مند این است که حداقل تعداد جنگنده مورد نظر و قابلیتهای آن را بدانیم. فعلا که قرارداد سوخو۳۰ روی هواست

   0
   • حالا ترابری و آواکس به کنار ولی تانکر سوخت رسان رو مطمئنید شامل تحریم نمیشه چون قابلیت نظامی رو به شدت افزایش میده!؟

    0
   • پاسخ به ناشناس • تیر ۲۳, ۱۳۹۵ در ۱۷:۵۲ …………. برای مطمئن بودن باید حقوق بین الملل بدانیم که من نمیدانم. وای فعلا ترابری بخرند، آواکس و تانکر پیشکش

    0
  • اقای ناشناس ۲۲:۱۳ مشابه این طرح شمارو که گفتید فعلا زیر ساخت ها (مثل اشیانه و…) ساخته شود در زمان جنگ البته در بحث موشکی انجام شد . اولین جریان از این قراره که زمانی که ایران به موشک احتیاج پیدا کرد دو تیم همزمان به سوریه و لیبی اعضام شد تیمی که به سوریه اعضام شد باید اموزش استفاده و راه اندازی از موشک اسکاد بی را به خوبی یاد میگرفتند و تیمی که به لیبی اعضام شد قرار بود تعدادی موشک از لیبی خریداری کنند و به همراه مستشار های لیبیایی به ایران برگردند . دلیل اینکه تیمی برای اموزش به سوریه فرستاده شد (ان هم زمانی که موشکی در ایران وجود نداشت) این بود که اگر مستشار های لیبیایی خواستند به هر دلیلی کار شکنی کنند ان وقت دست ایران برای شلیک موشک به عراق بسته نشود و بتواند به وسیله اموزش های تیمی که به سوریه از قبل اعضام شده بود دوباره بتواند سیستم های موشکی اسکادرو عملیاتی بکند . و ماجرای دوم اینه که ایران مدت ها قبل از این که موشک هایی چون شهاب۱و۲و۳ و سری قدر و قیام وسجیل و… داشته باشد اقدام به ساخت سیلوها و پایگاه های موشکی نمود . و به نظر من اگر ایران واقعا میخواهد هواپیمایی بخرد از الان باید تمام زیر ساخت های انرا فراهم کند.

   1+
 • سلام خدمت همه بزرگوارانجناب تارخ عزیز یک سوال داشتمبا توجه به جایگزینی رادار جنگنده اف ۱۴با رادار(ملی)که احتمالا نسخه چینییا احتمالا راداری روسی باشدو نیاز اف ۱۴ هامون به یک رادار آرایه فازی فعالو توجه به این نکته که ما توان ساخت رادار ارایه فعال زمین پایه رو همانند رادار حافظ و نجم ۸۰۲ در کارنامه داریم این امکان برای نیروی هوایی وجود داره که بتونه رادار آرایه فازی اکتیو (نه پالس داپلر و نه پسیو )رو برا ارتقا تام کت ها تولید کنه ؟سوالمو واضح تر میگم هوا پایه ساختن رادار آرایه فازی ساخت داخل چند درصد محتمل هست در چند سال آینده یا الان در صورت خوشبینانه ؟ممنونم ….

  0
   • در مورد رادار اف۱۴ من اطلاع دارم. اگر انتن تخت باشد حتما ارایه است. (وگرنه اگر ارایه نباشد انتن دیش کارایی بهتری از دیگر انواع انتن دارد) رادار اف۱۴ هم از نوع نسل اول رادارهای ارایه هست طوری که از موجبرهایی تشکیل شده که دارای شکافهایی هستند که این شکافها بعنوان المانهای ارایه عمل میکنند. و با تغییر فرکانس سیگنال بیم انتن میچرخد.

    0
   • اخر دیش که ارایه نمیشه. انتن یا دیش(رفلکتور، مثل گیرنده ماهواره)  است یا ارایه. ولی اگر هم این انتن تخت (ارایه) خودش بصورت مکانیکی میچرخد مثلا در اف۱۴، این به دلیل این است که ارایه های نسل اول توان پوشش کامل فضا را با اسکن الکترونیک نداشت و بنابراین از اسکن مکانیکی هم استفاده میشد. الان در نسلهای پیشرفته انتنها، زاویه اسکن الکترونیکی به اندازه کافی بزرگ هست که نیاز به اسکن مکانیکی نیست.

    0
   • با سلام، تا جایی که من اطلاع دارم رادار اف۱۴ ایران آرایه فازی نیست. چند المان دارد برای مودهای مختلف درگیری هوایی. هر کدام از فرستنده ها برای درگیری با یک هدف است. ولی سیستم ارایه فازی نیست. 

    0
   • با سلام، تا جایی که من اطلاع دارم رادار اف۱۴ ایران آرایه فازی نیست. چند المان دارد برای مودهای مختلف درگیری هوایی. هر کدام از فرستنده ها برای درگیری با یک هدف است. ولی سیستم ارایه فازی نیست. فکر کنم سیستم دیش برای رادار های آنالوگ طراحی شده و صفحه تخت برای سیستم های دیجیتال ولی در این مورد مطمئن نیستم.

    0
   • ببینید اینجا یک اشتباه لفظی هست. دیش (به معنی بشقاب) به انتنی گفته میشه که مثل بشقاب هست.  ارایه یک نوع انتن دیگری هست که دارای المان های مختلفی هست. …………. در مورد رادار اف۱۴ من خودم از نزدیک ندیدم. ولی یکی از دوستان که دیده بود میگفت از نوع ارایه موجبری است یعنی ارایه ای که از موجبر تشکیل شده و شکاف های روی موجبر بعنوان المان ارایه هستند.

    0
   • پاسخ به Humən • مرداد ۵, ۱۳۹۵ در ۲۲:۵۳ ………….. دوست عزیز با اصرار کردن و پافشاری که نوع رادار اف۱۴ تغییر نمی کند. شما که به اینترنت دسترسی دارید خودتان با یک جستجوی ساده می توانید نوع رادار هواپیماهای مختلف را از سایتهای معتبر بیابید. اما اگر وقت این کار را ندارید باید بگویم دیش یا همان انتن بشقابی سیستم گیرنده امواجی است که فرستنده ها ارسال کرده اند و ربطی به ارایه فازی بودن یا نبودن ندارد. آرایه فازی بودن، نوع ارسال امواج و نحوه پوشش فضا توسط امواج است. اسم آن هم رویش است آرایه فازی، یعنی یک یا چند موج با اختلاف فاز ارسال می شود و هرچه تعداد المانهایی که این اختلاف فاز را دارند بیشتر باشد، دقت کلی رادار در یک مدل بیشتر است. به هر حال رادار اف۱۴ ای از نوع ای.دبلیو.جیی-۹ است و مدل رادار اف۱۴ دی از نوع ای.پی.جیی-۷۱ هر ۲ پالس داپلر هستند. اما باید دانست گیرنده مقعر یا بشقابی مربوط به گیرنده های آنالوگ است که با تمرکز امواج برگشتی در یک نقطه قدرت موج را تقویت می کند تا برای سیستم قابل تشخیص باشد. اما در گیرنده های دیجیتال این عمل به صورت الکترونیکی انجام می شود و نیازی به مقعر بودن گیرنده نیست. برای مثال می توانید آنتن های گیرنده های بشقابی ماهواره که اکثرا آنالوگ هستند را در نظر بگیرید و با گیرنده های دیجیتال ماهواره مقایسه کنید که به شکل یک کیف سامسونت هستند. گیرنده های آنالوگ در برابر شرایط آب و هوایی و پارازیت بسیار حساس هستند و قیمت آن با ال.ان.بی در حدود ۲۰ دلار است در حالی که گیرنده های دیجیتال چنین مشکلی ندارند وقیمت آنها از حدود ۷۰ دلار شروع می شود به بالا. گیرنده آنالوگ را که حتما روی پشت بام ها دیده اید لینک زیر نیز گیرنده دیجیتال را با صفحه تخت نشان میدهد. https://www.youtube.com/watch?v=OyqhLD9JYrw

    0
   • ببینید اقای رنوی عزیز. من در این مورد اطلاع دارم کامنت نوشتم وگرنه اگر کسی نظر منو قبول نداره حرفی نیست. من فوق-لیسانس مهندسی برق-مخابرات با تخصص انتن هستم و در هر زمینه ای هم از شما کمتر بدونم در این زمینه (آنتن) به جرات میگم از شما کمتر نمیدونم……….. قسمتی از حرفهای شما کامل (و یا درست) نیست. من نگفتم که دیش به ارایه ربط داره گفتم اشتباهی که شما می کنید این هست که به انتن میگید دیش. در صورتیکه دیش فقط یک نوع انتن است. انتنهای ارایه فازی دیش نیستند. تخت هستند……….. ارایه فازی یعنی اسکن الکترونیک. این کار توسط المانهایی انجام میشه که موج را با اختلاف فاز منتشر می کنند که باعث چرخش بیم انتن میشه…….. ولی در مورد رادار تا اونجایی که میدونم پالس داپلر یا موج پیوسته بودن به ارایه فازی مربوط نیست. یعنی شما میتونید انتن ارایه داشته باشید که برای رادار پالس داپلر کار کنه یا نه. چون ارایه فقط فرستنده گیرنده هست به نوع رادار ربط نداره…….. در مورد گیرنده های انالوگ اصلا ربطی به نوع انتن نداره. رادار و یا هر سیستم دیجیتال میتونه از انتن دیش (بشقابی) استفاده بکنه یا نکنه. گیرنده های ماهواره الان همشون دیجیتال هستند (با انتن بشقابی).  انالوگ رو خیلی وقته منسوخ کردن. دلیل اصلیش رو شما بهتر باید بتونید. در سیستمهای رادار، دیجیتال بهتره چون جمینگ روش سخته. در سیستمهای تجاری هم یک گیرنده دیجیتال میتونه نویز رو کامل از بین ببره برای همینه که تصویر ماهواره دیجیتال خیل واضحتره……….. این هم که میگید شرایط آب و هوایی، علتش این است که در بعضی فرکانسها در شرایط هوایی خاص، تضعیف موج زیاده و امکان انتشار موج نیست. و ربطی به دیجیتال یا انالوگ بودن سیستم نداره. پارازیت هم یک منبع قوی روی همان فرکانس انتن هست که تمامی سیگنال اصلی رو از بین میبره. در واقع برتری سیستم دیجیتال به انالوگ در اصلاح نویزهای کوچک در محیط است وگرنه شما اگر منبع بزگ نویز داشته باشید سیستم شما دیجیتال هم باشد کار نخواهد کرد. مگر از تکنیکهای دیگری استفده کنید که من اینجا نگفتم.

    0
  • من اطلاعات راداری رو یکی یکی از سایتهای مختلف جمع کردم و توی این مقاله گذاشتم. بهترین منبع برای رادار های غربی سایت سازنده ست ولی برای رادارهای روسی چون روسی بلد نیستم از اطلاعاتی که در خصوص رادار ها به زبان انگلیسی منتشر شده استفاده کردم برای رادار های جدید هم مجبور شدم از روی نمودار با تخمین این اعداد رو بهدست بیارم. اما در کل تو همین سایت هم در خصوص رادار های هر جنگنده اطلاعات مناسب وجود داره و اگر اطلاعات دقیق برای برد کشف مختص یک سطح مقطع راداری را دشته باشید با روش ریاضی میتوان برای سطح مقطع های دیگر حساب کرد. برد کشف رادار با ریشه چهارم سطح مقطع راداری ارتباط مستقیم دارد.

   0
 • سلام اگر قرار باشد در آینده آواکس یا هواپیمای سوخترسان و یا هواپیمای ترابری برای نیرو های مسلحمان بخریم مختصرا شما کدام مدل ها رو پیشنهاد میفرمایید؟ با توجه به اینکه بعضی از تولیدات مثلا روسیه خط تولیدشان متوقف شده اند!لطفا نام مدل هواپیما ها را بفرمایید با تشکر

  0
 • گزینه های پیشنهادی جهت بروز رسانی تسلیحات هوا پایه ایران

  گزینه های چینی خوبی هم وجود دارد ولی چون احتمال خرید جنگنده از روسیه بیشتر
  است فقط گزینه های روسی را نام می بریم

  موشک هوا به هوا

  کا-۳۷ ام

  کا-۷۷-۱(پ و و-ام) یا پ و و-اس دی یا پ و و –ای ایی-پی دی و پ
  و و پی

  پ و و-تی یا پ-۲۷ ایی تی۱

  پ ۷۴ یا پ ۷۳ ایی یا ام

  موشک هوا به سطح هدایت شونده

  خا ۶۱(یاخونت)هم نسخه زمینی وهم ضد کشتی

  کلاب نسخه
  هواپرتاب(ای) نسخه های

  ۳ ام
  ۵۴ ای ایی و۳ ام ۱۴ ای ایی

  خا ۶۵ اس دی

  Kh-36 Grom-1

  خا ۵۹ – ام کا

  خا ۳۸ ام ۱(ام ۲)(ام کا ایی) یا خا ۲۹ تی ایی(ال)(دی)

  خا ۵۸ اوش کا ۱ یا اوش ایی

  KH-58USH E(k 1)

  خا ۳۱ پی(ای)

  خا ۳۵ ایی

  موشک غیره هدایت شونده

  اس ۸ ام ۱

  اس ۱۳ ال

  اس ۲۵۰ اف ام (پی یو)

  بمب هدایت شونده

  Kh-36P Grom-2

  کاب ۱۵۹۰۰ ال(اس)

  کاب ۱۵۰۰ کی ار(اس)

  کاب ۵۰۰ کی ار (او دی)(اس)

  بمبهای سنگر شکن ناپالم وخوشه ای

  BETAB-300 SH.P.

  ZAB-500

  RBK-500-250 PTAB-10-5

  RBK-250-275 AO-1

  0
 •                        تلاش اندونزیایی‌ها بعد از چین برای در اختیار گرفتن سوخو ۳۵ و یک تأمل برای ما در پی موافقت دولت اندونزی با از خدمت خارج کردن جنگنده های آمریکایی اف ۵ (ملقب به تایگر)رسانه‌های رسمی اندونزی از در دستور کار قرار داشتن خرید یک اسکادران سوخو ۳۵ ۱۰ فروند سوخو ۳۵ برای جایگزینی این پرنده های بازنشسته خبر دادند. قانع شدن برای خرید سوخو ۳۵ های گران قیمت، زمانی سخت تر می‌شود که بدانیم هم این جنگنده و هم سوخو ۳۰، هر دو نوع ارتقا یافته سوخو ۲۷ هستند؛ جنگنده‌ای قدرتمند که هنوز در خدمت نیروی هوایی روسیه و بسیاری از کشورهاست. با ذکر این نکته که سوخوی ۳۵ و جنگنده نسل پنجمی این کمپانی، شباهت های انکار ناپذیر زیادی به هم دارند که مجابمان می‌کند سوخو ۲۷ را نیای سوخو پک فا بخوانیم. قیاس تصاویر سوخو پک فا و سوخو ۳۵ نشان می‌دهد، دو سکان عمودی پهن و البته با فاصله بیشتر است. غلاف موتور و محل قرار گیری چتر ترمز و پرتاب کننده شراره و حتی جست‌وجوگر تصویر ساز فروسرخ کاملا مشابه است. پک فا در پیش نمونه از دو موتور توربوفن ساترون ۱۱۷ از نوع ای ال ۴۱ اف۱ بهره می‌برد. ساترون ۱۱۷ همان موتور سوخوی۳۵ است که البته نسخه پرتوان‌تر آن روی پک فا نصب شده است. این موتور دارای کنترل دیجیتال و خروجی متغییر سه بعدی همانند سوخوی۳۵ است و رانش به وزن ۱٫۱۹ را برای تی ۵۰ فراهم می‌کند. ای ال ۴۱ قرار است بر روی سری اول تولید تی ۵۰ (همان پک فا) نصب شود ولی از سال ۲۰۲۰ قرار است موتور izdeliye ۳۰ روی آن نصب شود. شاید همین اشاره کافی باشد، به چرایی تمایل چینی ها به خرید سوخو ۳۵ پی ببریم؛ قرابت این جنگنده با سلاح مخوف و پنهان کار روس ها که قرار است رقیب اف ۲۲ (رپتور) آمریکایی ها باشد. جنگنده هایی متعلق به نسل پنجم که توان رزمشان بسیار ارتقا یافته و در ساختشان تلاش بر این بوده که قدرت بلامنازع در نبردهای هوایی و حتی هوا به زمین، در ید قدرت دارندگان این جنگنده ها قرار گیرد.با این حساب، می‌توان نتیجه گرفت که چرا سوخوی ۳۵ افق گسترده تری مقابل خریداران خود قرار می‌دهد و به چه دلیل می‌بایست آن را به رغم نرخ گران، از تصمیم خرید خارج نکرد رویکردی که حتما مورد توجه مسئولان کشورمان نیز قرار گرفته و احتمالا خرید سوخوهای ۳۰ مقدمه رسیدن به آن باشد.

  0
  • سلام این مسئله بارها گفته شده که این اعداد بر اساس دادهای ازمایشات و شبیه سازی ها امده اگرچه اکثر انها مشخص است الا موارد خاص مانند نسل ۵ هم زیرا اینها بارها در رزمایشات مختلف در معرض امواج راداری دیگر کشورها قرار گرفته اند ویا حتی در پروازهای مرزی.برای نمونه بنده خدای از اگاهان گفت ما سطح مقطعی اف۱۶ امارات را داریم زیرا چند بار با تامکتهای ما در جنوب رودرو شده اند منظور اینکه در معرض دید رادارشان قرار گرفته اند

   1+

   کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

   • avatar
  • دقت برای هواپیماهای قدیمی (تا قبل از سال ۲۰۰۰) بسیار بالاست.  برای جنگنده های جدید به جز اف۳۵ و سوخو۵۰ قابل قبول است، به این معنی که مثلا اگر میگ۳۵ برابر ۰٫۳ متر مربع نباشد خیلی هم با این مقدار متفاوت نیست و در محدوده زیر ۱ متر مربع قرار خواهد داشت. برای اف۳۵ و سوخو۵۰ وضعیت کلا متفاوت است شاید اصلا با چند سطح مقطع تولید شود. برای اف۳۵ سطح مقطع ۰٫۰۰۱ مترمربع شدنی است ولی با پوشش های مواد جاذب رادار. این پوشش عمر مفید زیادی ندارد و گران است و منطقی است اگر عمده اف۳۵ ها بدون پوشش یا پوشش ناقص عرضه شوند. برای سوخو۵۰ هم رقم گزارش شده رقمی در حد جنگندههای اروپایی است و ممکن است در بازه ۰٫۰۵ الی ۰٫۵ متر مربع باشد. نا مشخص ترین وضعیت مربوط به جنگندههایی است که هنوز وارد خدمت نشده اند مانند سوخو۵۰، اف۱۸ ادونس و اف۱۵ سایلنت که ادعای سطح مقطه پایینی را دارند و مجهز به محفظه داخلی حمل سلاح هستند.

   0
  • درست می فرمایید. با توجه به اینکه دادههای رادار اف۱۶ ای در جدول نیامده نباید عددی ذکر می شد. از آقای تارخ در خواست می کنم عدد۷۵ را از جدول حذف کنند و یا با “—” جایگزین کنند.

   0
 • شاید بالا بودن قیمت رادارهای اف۲۲ و تایفون به علت نسل برتر اون ها باشه و قابلیت های بیشتری که نسبت به مدل روسی باشه نه فقط برد بیشتر

  1+
 • rcs برای پکفا هم فک کنم ۰٫۱ متر مربع باشه….بعد سوالی که داشتم از رو به رو این اعداد ثبت شدند؟؟؟؟از اطراف چی ؟ از اطراف چقدر هست؟؟؟

  0
 • سلام . ببخشید میشه بفرمایین این زیرساخت برای ۱- تولید جنگنده و ۲- حتی داشتن فلان جنگنده چیه ؟ واسه تویلدش یه ذره قابل درکه . مثلا ممکنه نداشتن تکنولوژی جوش های خاص باشه (باز اگه توضیح بدین ممنون میشم!) ولی واسه داشتن جنگنده ای مثل سوخو ۳۵ میگن ما زیر ساختشو نداریم ینی چی ؟ با تشکر.

  0
  • در خصوص زیر ساخت تولید جنگنده مقاله ای در همین سایت با عنوان “تولید جنگنده ملی از افسانه تا واقعیت” نشر شده است و می توانید مطالعه کنید. ………….. در خصوص زیر ساخت لازم برای داشتن جگنده باید بگویم داشتن جنگنده زیر ساخت خاصی لازم ندارد البته اگر بخواهیم آن را در فرودگاه فقط پارک کنیم. اگر بخواهیم یک جنگنه را به صورت عملیاتی در اختیار داشته باشیم وضع فرق می کند. اولین چیزی که لازم است آشیانه مناسب است. هر آشیانه نسل جدید تا ۵ میلیون دلار هزینه ساخت دارد…………………………………….. نکته بعدی داشتن سیستم ارتباطی بین جنگنده ها است. سیستم ارتباطی شرقی با غربی کاملا فرق می کند و از آنجا که این سیستم برای هواپیماهای جدید با سایر سیستم ها یک پارچه شده است به راحتی قابل تغییر نیست. در خصوص سایر جنگنده های روسی ایران نیز وضع چندان بهتر نیست چرا که از استاندارد رمز گذاری متفاوت و طول موج های متفاوت استفاده می کنند لذا باید کلیه سیستم های ارتباطی جنگنده ها را ارتفا داد یا از خیر ارتباط بین جنگنده های مختلف گذشت……………………….. مساله شناسایی جنگنده ها برای ارتباط با ایستگاههای زمینی و اتاق کنترل نیز نمود دارد. شما با اتاق کنترلی مواجه هستید که نمیتواند تمام جنگنده ها را روی یک نمایشگر به شما نشان دهد چرا که سیستم تشخیص دوست و دشمن شرقی و غربی و همچنین رادار های آرایه فازی با پالس داپلر متفاوت است. باید کلیه نرم افزار های اتاق کنترل به روز شود و همچنین سیستم شناسایی دوست از دشمن کلیه رادارهای کشور به روز شود………………………… اما مهم ترین قسمت سیستم پدافند است، کلیه پدافندهای کشور نیز باید به روز شوند تا هواپیماهای خودی را با دشمن اشتباه نگیرند از آنجایی که این سیستمها معمولا مجزا و به صورت خودکار عمل می کنند وچک ترین خطا در این قسمت باعث هدف گرفتن جنگندههای خودی می شود. برای یکپارچه کردن این اطلاعات زمان و هزینه زیادی صرف می شود چرا که ایران نزدیک به ۷ نوع جنگنده مختلف در خدمت دارد شامل آمریکایی، روسی و چینی. در مورد پدافند مساله اندکی پیچیده تر است چرا که پدافند های ایرانی نیز وجود دارند. ……………… یکی از عمده مسائلی که باعث شده یک سیستم پدافند یکپارچه نداشته باشیم نیز همین عدم هماهنگی هاست. مثلا اگر یک سیستم پدافت ایرانی در اندیمشک داشته باشیم با سیستم هاوک در بندر عباس، تعامل یکپارچه ندارد و اگر در آینده اس۳۰۰ در بوشهر نصب کنیم با هیچ کدام نمیتوانند ارتباط برقرار کند. …………… اما مهم تر از همه ایجاد خط ارتباطی اطلاعاتی مطمئن و غیر قابل نفوذ است. معمولا این ارتباط از طریق فیبر نوری بر قرار می شود که قابل شنود یا دستکاری اطلاعات نباشد. به این معنی که کلیه پایگاههای هوایی، موشکی و پدافند باید به یکدیگر وصل شوند و دیتا سنتر های نگهداری و یکپارچه کردن اطلاعات در همه وجود داشته باشد تا در صورت حمله به یکی بقیه بتوانند با خطرات به وجود آمده مقابله کنند. همچنین باید سیستم های ارتباط ماهواره ای برای شرایط اضطراری مثلا خرابکاری در خطوط فیبر نوری یا قطع شدن در اثر حفاری های غیر اصولی راه اندازی شود. این سیستم های ارتباطی از سال ۱۹۷۰ در آمریکا به صورت کاملا عملیاتی درحال فعالیت هستند و ارتباط کاملا امنی را حتی برای ناوهای هواپیما بر و زیردریایی های اتمی پیوسته فراهم کرده اند به صورتی که حتی در صورت حمله اتمی همه جانبه روسیه آمریکا توان دفاع از خود را داشته باشد. از دل این پروژه اینترنتی که امروزه از آن استفاده می کنیم بیرون آمده است.

   10+

   کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

   • avatar
   • چگونه این مواردی را که نام بردید بزای سوخو۳۰ داریم ولی برای سوخو۳۵ نداریم ما این موارد را نداریم وهر جنگنده جدبد که بخریم باید براش تهیه کتیم چه فرقی می کته کدام را بخریم به ویژه خانواده فلانکرها(سوخوهای ۳۰ ۳۳ ۳۴ وسوخو۳۵)که همه ریشه مشترک دارند حتی سوخو ۵۰ هم شباهت انکار ناپزیر با سوخو۳۵ دارد مگر همه اینها ار بروز رسانی سوخو ۲۷ به وحود نیامدن بیش ار ۸۰ درصد سوخو ۳۰ و۳۵ مگر مشترک نیست

    0
   • موارد گفته شده را برای سوخو۳۰ هم نداریم و باید آماده شود ولی سوخو۳۰ چون توانایی جنگ شبکه محور واقعی ندارد نیازی به زیر ساختهای ارتباطی ندارد. مهمترین مزیت سوخو۳۵ در این قسمت است. آماده سازی این زیر ساخت زمان بر است و اگر الان سوخو۳۵ بخریم و نتوانیم از قابلیتهای جنگ شبکه محور آن استفاده کنیم عملا هزینه اضافه پرداخت کرده ایم.

    2+
   • سوالی که بر اساس بحث ارتباط واحدهای مختلف پیش میاد این هست که کشورهایی که از سلاحهای متنوع شرقی و غربی استفاده میکنند این مشکل را چگونه حل میکنند؟ (هند- مالزی- ایندونزی-مصر)

    0
   • پاسخ به Humən • خرداد ۹, ۱۳۹۵ در ۲۱:۴۴من فقط راجه به هند اندکی اطلاعات دارم. در خصوص هند باید گفت که عمده تسلیحات هوایی آن توسط روسیه تهیه شده است و با این کشور روابط استراتژیک دارد. و سیستم دفاع یکپارچه مانند آمریکا و روسیه و یا چتر دفاعی ناتو در اروپا ندارد بلکه سیستم دفاع هوایی منطقه ای برا آن کفایت می کند چرا که خطر همه جانبه ای هند را تهدید نمی کند. با توجه به رشته کوه های تبت در شمال هند احتمال اینکه چین بتواند خارج از دید رادارهای هند به فضای این کشور نفوذ کند بسیار کم است. در شرق این کشور بنگلادش و میانمار قرار دارد که اصولا تهدیدی برای هند حساب نمی شوند. تهدید های عمده هند از سوی پاکستان و دریا است. برای مقابله با پاکستان جنگنده های به روز با قابلیت تهاجمی بالا را در نزدیکی آن نگهداری می کند. برای حفاظت راداری در دریا نیز رادارهای ناوگان این کشور در اگر در فاصله ۵۰۰ کیلومتری از ساحل باشند به همراه رادارهای زمینی چتر حفاظتی به طول حداکثر ۷۵۰ کیلومتر را از مرزهای خود فراهم میکند و برای واکنش سریع  در دریا در حال توسعه ناو های هواپیمابر با جنگنده های مدرن است. اما وضعیت برای ایران کاملا فرق دارد تعداد بسیار زیادی پایگاههای آمریکایی در اطراف ایران وجود دارد (افغانستان، ترکمنستان، ترکیه، عراق، کویت، عربستان، امارات، بحرین و تعداد زیادی شناور و ناو هواپیمابر) و به خاطر سیاست های ایران کشورهای منطقه نیز دل خوشی از ایران ندارند لذا ایران نیاز مند سیستم دفاع یکپارچه هوایی است که بتواند از اطلاعات راداری شناورهای نیروی دریایی به صورت یکپارچه با رادارهای زمینی استفاده کند و حداقل پوشش راداری بر فراز خلیج فارس فراهم کند. در حال حاضر این پوشش راداری تا حدی فراهم است ولی با وجود هواپیماهای با سطح مقطع راداری پایین مانند تایفون و یا هواپیماهای آمریکایی، کفایت نمی کند. از شناورها به عنوان مراکز راداری متحرک در دریا باید استفاده کرد چرا که طبق قوانین جهانی موجود به راحتی تا ۳۰ کیلومتری خاک کشورهای دیگر میی توانند نزدیک شوند و پوشش راداری را کاملی را برقرار کنند اما اگر دفاع یکپارچه وجود نداشته باشد به راحتی میتوان از دید این رادارها فرار کرد.

    1+
   • اینکه میگید پوشش هوایی الان خلیج فارس برای مثلا تایفون مناسب نیست یکی گیج شدم چون این بحث فناوری هست. به نظر من با پوشش یکپارچه مرتبط نیست. چون مثلا حتی پدافند یکپارچه با رادار ضعیف هم داشته باشید نمیتونید هواپیما رو در رادار ببنید. (یک مقاله جدا در مورد جنگهای شبکه محور و مزایای ان با توجه به اطلاعات مفیدی که دارید اگر تهیه بشه خیلی خوب میشه.)

    0
  • اقای رنوی عزیز، اطلاعاتتون واقها عالی هست بسیار یاد میگیریم. ای کاش یک اپدیت دیگه از همین کامنتها در قسمت اصلی مقاله بیارید (هر از چندی) چون تعداد کامنت زیاده و نمیشه همه رو خوند.

   0
   • اخیرا چند کامت در خصوص زیر ساختها مطرح شده که در آینده سعی میکنم به مقاله اضافه کنم. ولی بهتر است تمام کامت ها را مطالعه کنید حداقل باعث میشود با دیدگاه های مختلف نیز آشنا شوید. خودم که چند وقت یکبار همه را از اول مجدد مرور می کنم

    2+

    کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

    • avatar
    • avatar
 • اگه ممکنه در باره رادار و ضد رادار بودن سو۳۵ اس هم بگید …..شنیدم تو ۹۰ کیلومتر اهداف با rcs یک صدم مربع رو تشخیص میده واز رادار اف ۳۵ قوی تره

  0
  • نمودار راداری سوخو۳۵ در مقاله آورده شده است. فاصله کشف مقطع ۰٫۰۱ متر مربع تقریبا ۶۰ کیلومتر است، ۹۰ کیلومتر مربوط به ۰٫۱ متر مربع است. نمودار کشف رادار سوخو۳۵ و اف۳۵ تقریبا بر هم منطبق است ولی رادار اف۳۵ آرایع فازی فعال با قابلیت نقشه برداری سه بعدی و رزولوشن نزدیک به ۲۰ سانتی متر است (رزولوشن در نسخه های مختلف بسیار متغیر است) با قابلیت سویچ خیلی بالا (گفته می شود در حد ۵۰۰۰ ) در حالی که رادار سوخو۳۵ آرایه فازی غیر فعال با قابلیت نقشه برداری ۲ بعدی و رزولوشن ۳ متر است از تعداد سوچئچ فرکانس اطلاعی ندارم ولی به طور کلی کیفیت رادار های روسی از غربی پایین تر است

   0
   • من ۰٫۰۱ متر مربع تو ۹۰ کیلومتر رو چند سال میدونم حتی تو مقاله ای که در باره مقایسه سو۳۵ با سایر جنگنده ها بوده هم تو خود جنگاوران همینه.در مورد رادارم حق با شماست فقط بحث برد رو نباید در نظر بگیریم

    0
   • این متن از مقاله جنگاوران قسمت مقایسه سوخو۳۵ با سایر رقیبان:سوخو۳۵ از رادار ارایه فازی  غیر فعال اربیز استفاده می کند. این رادار نسخه تکمیل  یافته رادار باروس سوخو۳۰ است. رادار  اربیز دارای بیشترین  برد کشف  ان بر ضد یک هدف به اندازه ۳ متر مربع ۴۰۰ کیلومتر و بردضد یک هدف به اندازه ۰٫۰۱ متر مربع ۹۰ کیلومتر است. این اعداد  واقعا خیره کننده هستند .

    0
   • پاسخ به: علی • خرداد ۸, ۱۳۹۵ در ۱۳:۳۰اطلاعات من در رابطه با رادار سوخو۳۵ با اطلاعاتی که شما نقل کرده اید متفاوت است. در مقاله دیگری در مورد سوخو۳۵ در همین سایت اطلاعات راداری نقل شده برد کشف برای یک جنگنده ۴۰۰ کیلومتر نقل شده که با اطلاعات من هم خوانی بیشتری دارد برای اطمینان بیشتر  به تبلیغات سوخو۳۵ نیز میتوانید مراجعه کنید به صورت انیمیشن اطلاعاتی را ارائه کرده که تایید کننده داده های راداری ارائه شده در این مقاله است. در صورتی که برد کشف برای سطح مقطع ۳ مترمربع ۴۰۰ کیلومتر باشد برای جنگنده با سطح مقطه ۱۰ متر مربع برابر ۵۴۰ کیلومتر خواهد بود که رادار سوخو۳۵ با قیمت ۶۵ میلیون دلار را را حتی از رادار اف۲۲ با ۱۵۰ میلیون و تایفون۳ با ۱۲۵ میلیون دلار نیز بالاتر قرار میدهد بعید میدانم چنین چیزی واقعیت داشته باشد. به هرحال برای توضیح بیشتر می توانید از نویسنده مقاله مربوطه سوال کنید. شاید رادار جدیدی را در نظر گرفته باشند.

    0