تسلیحات نیروی های پیاده و سلاح های انفرادی

معرفی سلاح VHS-2

معرفی سلاح VHS-2

تالیف : محمد نجف لو

1
VHS-D2

سلاح VHS-2 سلاحی جدید است که در آوریل سال 2013 معرفی شده که توسط شرکت کرواسیایی HS طراحی ، تولید و به ارتش کرواسی تحویل شده است. سلاحی که بر پایه VHS طراحی و در اصل بروزرسانی بر روی سلاح پایه خود که درسال 2005 معرفی شد ، بوده است. همچنین این سلاح شباهت بسیاری در برخی مکانیزم ها و قطعات با سلاح فرانسوی FAMAS دارد. این سلاح بولپاپ بوده و از مهمات 5.56*45 ناتو بهره می برد.

2
VHS-K2

3 (2)

این سلاح بولپاپ ، نیمه خودکار و خودکار بوده و از سلکتور آتش سه وضعیتی ضامن ، تک تیر ، تیربار بهره می برد. از سیستم مسلح سازی غیر مستقیم گاز برگشتی کورس کوتاه بهره می برد. در بدنه و ساختمان این سلاح به وفور از پلیمر های نظامی استفاده شده است که وزن آن را در کنار کاهش طول به واسطه بولپاپ بودن ، کاهش داده است. همچنین مشابه سلاح فاماس ، دستگیره مسلح سازی آن بر روی سلاح و قسمت بالای آن ، در زیر دستگیره حمل قرار گرفته که قابلیت تاشدن به دو طرفین را دارا می باشد. دو وجه تمایز و مزیت اساسی این سلاح نسبت به نسخه قبلی و سلاح فاماس ، قابلیت پرتاب پوکه از دو دریچه در طرفیت سلاح هست که بسته به چپ دست یا راست دست بودن تیرانداز ، سمت پرتاب پوکه قابل انتخاب می باشد. ضامن تیر آخر سلاح نیز در پشت محفظه خشاب گیر قرار گرفته که پس از شلیک تیر آخر و عقب ماندن آلات گلنگدن و پس از تعویض خشاب ، میتوان با استفاده از این ضامن ، که در نزدیکی محل خشاب است ، سلاح را به راحتی مسلح نمود. همچنین قنداق این سلاح همانند قنداق برخی سلاح های سری AR15 قابلیت تغییر اندازه تا 5 سانتی متر در طول را دارا می باشد. همچنین کلیه کنترل ها از جمله دستگیره آتش ، سلکتور آتش ، اهرم ضامن خشاب گیر و … برای هر دو دست در دسترس می باشد. همچنین این سلاح از سیستم یکپارچه ریل استاندارد نظامی MIL-STD-1913 بر روی دستگیره و طرفین و زیر سلاح بهره میبرد که قابلیت نصب تجهیزات مختلف همچون سایت های نشانه روی و نوری و … را به تیرانداز میدهد. همچنین میتوان یک نارنجک انداز 40 میلیمتری VHS-BG را به زیر سلاح متصل نمود. و نیز این سلاح میتواند با تعویض محفظه خشاب گیر بر روی اسلحه از دو طیف گسترده خشاب های سری m16 (STANAG) و خشاب های سلاح G36 بهره ببرد.

3
VHS-D2 و دستگیره حمل و سایت اپتیکی 1.5x متصل به دستگیره
5
VHS-D2 و دستگیره حمل و سایت اپتیکی 1.5x متصل به دستگیره به همراه نانجک انداز 40 میلیمتری
4
VHS-D2 و دستگیره حمل و سایت اپتیکی 1.5x متصل به دستگیره

این سلاح در دو نسخه اصلی و پایه طراحی شده که نسخه استاندارد آن VHS D2 و نسخه compact یا کوتاه شده آن VHS K2 می باشد. هر دو نسخه از سایت نشانه روی مکانیکی و یا سایت نشانه روی متصل به دستگیره حمل با قدرت 1.5x میتوانند بهره ببرند.

6
VHS
7
VHS-D2 و دستگیره حمل و سایت اپتیکی 1.5x متصل به دستگیره به همراه نانجک انداز 40 میلیمتری

همچنین این سلاح در جنگ های داخلی عراق و سوریه نیز توسط نیروهای مقاومت و دولتی و همچنین تروریست ها مورد استفاده قرار گرفته است.

8

9

10

11

مختصات سلاح VHS-2

شرکت صنایع HS ، کرواسی

سازنده

آوریل 2013

ورود به خدمت

VHS-K2

VHS-D2

مدل

5.56*45 NATO

5.56*45 NATO

کالیبر

710-760

800-850

طول (میلی متر)

410

500

طول لوله (میلی متر)

3.75

3.9

وزن (کیلوگرم)

830

850 نرخ آتش (تیر در دقیقه)
30 30

ظرفیت خشاب (تیر)

مشخصات

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن