پدافند هوایی

موشک دفاع هوایی دوش پرتاب وربا

موشک دفاع هوایی دوش پرتاب وربا

ترجمه: اشکان قنواتی

شوروی در دهه 1980 موشک جدید ایگلا را رو نمایی کرد. این موشک  یک موشک شانه پرتاب هدایت فروسرخ بود که  جایگزین موشک های سام7 و 14 شد و به سرعت به دلیل کارایی بالا فراگیر شد و مورد توجه قرار گرفت . چندین نسخه از خانواده ایگلا ساخته شد. روسها در ادامه برای جایگزینی نسخه های نخست خانواده ایگلا همچون سام16 و 18 دست به توسعه موشک وربا زدند.(برای اشنایی با موشک ایگلا اینجا را کلیک کنید)

وربا (کا933) نسل جدید موشکهای دوش پرتاب روسیه است که توسط شرکت(کا بی ام) طراحی و تولید شده . این سیستم موشکی در سال 2011 آزمایش خود را با موفقیت پشت سر گذاشت و اولین بار در سال 2015 در نمایشگاه تجهیزات نظامی روسیه معرفی شد . شرکت (کا بی ام) از این سیستم به همراه موشک آن (کا933) سال 2012 در تعداد محدودی تولید کرد و در اختیار نیروهای روسیه قرار گرفت برای تایید واجد شرایط بودن این سیستم دوش پرتاب جهت تولید انبوه در آینده .

به گفته مهندسان شرکت (کا بی ام) سیستم موشکی وربا با توجه به این که بر پایه موشک ایگلا اس (سام 24 ) طراحی و تولید شده اما به میزان قابل توجهی  دقت و عملکردی بهتر نسبت به موشک دوش پرتاب ایگلا اس (سام24) دارد . این موشک علاوه بر بازده بهینه موتور نسبت به موشک ایگلا اس مشاهده میکنیم که برد موشک این سیستم نیز افزایش پیدا کرده است و برد آن حداقل 500 متر و حداکثر 6.5 کیلومتر است  و سرعتی معادل 500 متر بر ثانیه (1800 کیلومتر بر ساعت ) دارد و سقف ارتفاع پروازی این موشک نیز 4.5 کیلومتر است . این در حالیست که حداکثر برد سیستم ایگلا 5200 متر و سقف پروازی آن 3500 متر است و این نشان از برتری سیستم وربا و موشک (کا933) است . این موشک کلاهک انفجاری 1.5  کیلوگرمی  دارد که نسبت به ایگلا 20 درصد افزایش داشته است .

موشک دفاع هوایی دوش پرتاب وربا

 تصویر سامانه چشمی مادون قرمز این سیستم دوش پرتاب Maugli-2M (1PN97)

موشک دفاع هوایی دوش پرتاب وربا

برتری اصلی این دوشپرتاب در جستجوگر و سیستم کنترل آتش آن قابل مشاهده است زیرا جستجوگر موشک ایگلا اس به 2 سنسور مادون قرمز مجهز است اما سیستم موشکی وربا جستجوگری مجهز به 3 سنسور ادغام شده  مادون قرمز نزدیک – نور مرئی – ماوراء بنفش  است که فریب دادن این سیستم را توسط انواع پرنده های مورد هدف را بسیار دشوار و سخت می سازد .سه سنسور به این معنی است که یک سنسور روی هدف اصلی قفل کرد و دو سنسور دیگر اهداف کاذب را   تعقیب میکنند و بر اساس تصمیم  رایانه موشک ، اولویت درگیری با هدفی است که زودتر کشف شده است  . در تصاویری که از ازمایش موشک توسط کمپانی سازنده در نمایشگاه دفاعی  از موشک منتشر شد موشک توان تغییر جهت  پرواز تا زاویه 60 درجه را دارد به شکلی که حتی  اگر سر لانچر پرتاب تا 60 درجه به هدف زاویه داشت  باز کاونده موشک توان  قفل  روی هدف را دارد.همچنین در این تصاویر  برای نشان دادن قابلیت و زاویه جستجوی کاونده موشک ،   موشک به هدفی در ارتفاع دو نیم متری زمین در حال حمل میکنه که موشک بدون قفل به طرف اسمان شلیک شده ولی کاونده به سرعت هدف را در نیم متری زمین کسب و با هدف درگیر می شود . لانچر های پرتابگر  سیستم موشکی وربا به یک سامانه کنترل آتش خودکار مجهز هستند که توانایی شبکه شدن به یک پست فرماندهی و یا دریافت اطلاعات از یک هواپیمای پیش اخطار را دارست و این توانایی را به آن میدهد که اهداف پر خطر و دراولویت را قبل از رسیدن به برد درگیری اسکن می کند و دستورات لازم به اپراتورهایی که در مناسب ترین موقعیت برای شلیک قرار دارند ارسال میکند .

موشک به شکل دو مرحله ای سوخت جامد  ساخته شده است.  مرحله اول موشک را از لوله پرتاب بیرون می اندازه و بعد از دور شده به میزان 30 تا 50 متر از تیر انداز پیشرانه اصلی موشک اغاز به کار میکند. همان طور که گفته شد  موشک دارای یک کلاهک 1.5 کیلوگرمی  انفجار ترکش شونده است و همانند خانواده ایگلا دارای چاشنی انفجار مجاورتی است. این به این معنی است که حتی رد شدن از کنار هدف باعث انفجار موشک می شود

12FJ3gv
در تصویر پشت سر سرباز مسلح به وربا یک خودروی زرهی با رادار کوچک جستجو دیده می وشد . این رادار را میتوان روی زمین نیز نصب  کرد و تنها 52 کیلوگرم وزن دارد . اگرچه موشک با رادار شبکه نمی شود و مستقل است ولی میتواند از این رادار با برد 60 کیلومتر برای هشدار زودهنگام به واحد مجهز به وربا استفاده کرد تا واحد زودتر اماده درگیر شوند

سمت چپ لوله اصلی پرتابگر در کنار چشمی مادون قرمز این پرتابگر یک سیستم ای اف اف نیز نصب شده که این سیستم برای تشخیص دوست از دشمن و جلوگیری از وارد شدن تلفات به نیروی های خودی بسیار مفید و موثر است .چشمی مادون قرمز برای دید در شب و توان درگیر در شب است . در جلوی لانچر  زیر  لوله  جسمی گوی شکل نصب شده که باطری  لانچر موشک است و بیش از 60 ثانیه برای کاوش و قفل موشک روی هدف و همچنین کارکرد چشمی لانچر شارژ دارد

سیستم موشکی دوشپرتاب وربا زمان عملکرد بسیار سریعی دارد و در 8 ثانیه آماده انجام عملیات و شلیک علیه انواع اهداف هوایی از جمله هواپیما ها و بالگرد ها و پهپاد ها در ارتفاع پایین میشود .

تا پایان 2015 دو بخش از واحد های هوابرد و یک تیپ پیاده نظام روسیه به این سیستم دوشپرتاب پیشرفته مجهز شدند . تولید و تحویل این سیستم دوشپرتاب همچنان ادامه دارد.

این سیستم شامل:
– موشک 9M336
– پرتاب 9P521
– 1L229V بازجو زمینی (دوست یا دشمن)،
– 9V861 ایستگاه کنترل تلفن همراه،
– 1L122 کوچک آشکارساز رادار،
– 9C931 ماژول برنامه ریزی ماموریت،
– 9C932-1 شناسایی و ماژول کنترل،
– 9C933 قابل حمل ماژول کنترل آتش (کیت تیپ)
– 9C933-1 ساخته شده است در نصب کیت (کیت بخشی)
– 9C935 اتوماسیون اداری تعیین شده برای AA تک تیرانداز،
– لوازم آموزشی

منابع :
http://www.armyrecognition.com/russia_russian_army_light_heavy_weapons_uk/verba_9k333_manpads_man-portable_air_defense_missile_system_9m336_technical_data_sheet_pictures_video_12410155.html

http://www.deagel.com/Surface-to-Air-Missiles/Verba_a002998001.aspx

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

دکمه بازگشت به بالا