تسلیحات نیروی های پیاده و سلاح های انفرادی

معرفی سلاح کا 11 ساخت کره جنوبی

معرفی سلاح کا 11 ساخت کره جنوبی

معرفی سلاح کا 11 ساخت کره جنوبی

به قلم امیر حسین شهریاری

کا 11 یک سلاح چند منظوره با فرم و شکلی متفاوت است. این سلاح نه تنها می تواند نقش یک تفنگ تهاجمی را بازی کند ، بلکه میتوان از آن به عنوان یک پرتابگر نارنجک نیز استفاده کرد. سلاح کا 11 بر پایه سلاح XM-29 OICW ساخت ایالات متحده ساخته شده است و با نگاهی به آن به سادگی می توان گفت که کا 11 از ایکس ام 29 الهام گرفته است.

سلاح XM29 OICW

این سلاح در سال 2008 رونمایی شد ، البته گفته شده در سال 2006 توسعه یافته. همان سالی که این سلاح رونمایی شد ، ارتش این سلاح را بررسی کرد و به صورت محدود به خدمت گرفت. ولی از 2010 به صورت گسترده وارد خدمت در نیروهای ویژه ارتش کره جنوبی شد.

کا 11 ترکیبی از یک تفنگ تهاجمی که گلوله های 5.56 م م ناتو را شلیک میکند در کنار یک قبضه نارنجک انداز 20 م م است. این سلاح ساخت صنایع دوو (Daewoo) است که خودروهای ماتیز و سیلو ساخت همین شرکت در کشور دیده می شوند. (همچنین دوو علاوه بر این ، هویتزر ، مسلسل و تپانچه و حتی شناور جنگی نیز می سازد).

کا 11 همان طور که گفته شد دارای یک تفنگ تهاجمی و نارنجک انداز است. تفنگ تهاجمی آن براساس سلاح کا 2 ساخت خود کره جنوبی توسعه یافته که البته لوله کوتاه تری دارد. سلاح با فشار مستقیم گاز باروت مسلح می شود و مهمات استاندارد آن 45×5.56 ناتو است ، البته بسته به سفارش میتوان کالیبر دیگری روی سلاح نصب کرد. سلاح از خشاب 30 فشنگه بهره میبرد که در سلاحهای دیگر کره جنوبی همچون کاربین کا 1 و کا 2 نیز به کار رفته ، ولی کا 11 می تواند از خشاب های مختلف ناتو (مانند خشاب های ام 16) نیز استفاده کند.

سلاح کا2
سلاح کا2 که همکنون سلاح سازمانی ارتش کره جنوبی است
کا11

نارنجک انداز نصب شده روی کا 11 ، مهمات های 20 م م شلیک میکند. لوله نارنجک انداز بر خلاف بسیاری از سلاح ها در بالای لوله اصلی سلاح و سیستم پرتاب کننده آن در عقب سلاح قرار دارد. نارنجک انداز با خشاب تغذیه می شود که ظرفیت آن 5 گلوله است. سلاح آمریکایی XM-29 به روش خودکار بارگذاری مهمات میشد ، ولی سازنده کا 11 به علت کاهش وزن، آن را به شکل دستی قرار داده است و باید سرباز به شکل دستی نارنجک را بارگذاری کند.

اگرچه نارنجک انداز دارای خشاب است ، ولی کاربر با هر شلیک باید دوباره گلوله نارنجک را از درون خشاب برداشته و در درون سلاح قرار دهد. ولی در عوض نارنجک های این سلاح به گونه ای تنظیم شده اند که پس از شلیک روی سر هدف به شکل خودکار منفجر می شود تا ترکش های خود را به سمت هدف حمله ور کند. این روش زمانی تأثیرات خود را نشان میدهد که دشمن در پشت سنگر قرار دارد. همچنین میتوان به خوبی گلوله های نارنجک را با خودروهای سبک و زره پوش (مانند چیپ هاموی) درگیر کرد. هر گلوله 20 م م 85 گرم حدوداً جرم دارد و شعاع تخریب آن به 7 متر میرسد. نارنجک انداز دارای خشاب شفاف پلیمری است که نقطه قوت آن این است که کاربر می تواند به خوبی ببیند که چه مقدار نارنجک در اختیار دارد.

در تصویر به خوبی دیده می شود که کاربر نارنجک را در این قسمت قرار داده و سپس با آن شلیک میکند. کاربر نارنجک را از خشاب بیرون میاورد و به درون سلاح منتقل میکند. همچنین در تصویر خشاب شفاف نیز دیده می شود

کا 11 هم گلوله های 5.56 م م و هم گلوله های 20 م م را با تک ماشه شلیک میکند. انتخاب کننده آتش روی ماشه قرار دارد و به راحتی قابل استفاده است. کا 11 گلوله های 5.56 م م را به صورت تک تیر ، سه تیر و رگبار شلیک می کند ، ولی نارنجک انداز تنها به صورت تک تیر شلیک می شود.

کا 11 از یک چشم انداز الکترونیکی بزرگ جعبه ای استفاده میکند که برای تفنگ تهاجمی و نارنجک انداز استفاده می شود. این سیستم دارای رابط داخلی لیزر ، رایانه آتش بالستیک و رابطه برنامه نویسی نارنجک است. سایت آتش بالستیک می تواند کمک کند تا نارنجک های 20 م م را با دقت بیشتری به سمت هدف پرتاب کرد. سلاح ، دید های روزانه و شبانه نیز دارد که دید در شب به صورت مادون قرمز است. دکمه های کنترل در قسمت جلوی سلاح قرار دارند و می تواند سیستم های هدفگیری را به صورت کامل جدا کرد.

برد مؤثر گلوله های 5.56 م م حدود 500 متر و گلوله های 20 م م حدود 800 متر است.

در تصویر سایت هدفگیری در بالای سلاح دیده می شود

کا 11 سلاح کارآمد و پیشرفته ای است. دقت مهمات آن بی نظیر است که این را مدیون سایت های هدفگیری الکترونیکی خود می باشد و کاملاً یک سلاح چند منظوره است. ولی مشکلاتی هم دارد. بسیار بزرگ و حجیم است که این مسئله در میدان نبرد باعث ناراحتی سرباز می شود. کیفیت سلاح در نمونه های اولیه بسیار بد بوده که باعث شد کا 11 تبدیل به سلاحی غیر قابل اعتماد شود که البته در نمونه های بعدی کا 11 با کیفیت بهتری تولید شد و قیمتی گزاف و گران را دارد.

به طور کلی کا 11 نسبت به یک تفنگ استاندارد کا 2 کره جنوبی که دارای یک پرتاب نارنجک زیر بغل 40 میلی متری قابل جدا شدن است ، از مزیت های کمتری برخوردار است. نارنجک های کوچک و سبک 20 م م آن قدرت کمی دارد. آنها حاوی مقادیر زیادی سنسور و مدار هستند ، بنابراین تعداد کمی از جرم آنها در شارژ مجدد آنها است. در مقایسه با نارنجک های 40 م م ، نارنجک 20 م م یک چهارم یک نارنجک 40 م م قدرت دارد.

کا 11

نکته قابل توجه این است که نه تنها کا 11 از یک طرحی دیگر الهام گرفته بلکه چین و همسایه شمالی کره جنوبی نیز بر پایه کا 11 محصولی به اصطلاح بومی توسعه دادند.

سلاحی که در چین ساخته شد ZH-05 نام دارد که در سال 2016 به خدمت ارتش چین درآمد که مانند کا 11 یک سلاح چند منظوره است که هم تفنگ تهاجمی و هم قابلیت پرتاب نارنجک را دارد و به صورت کلی بسیار شبیه به کا 11 است ، اما چینی ها ادعا میکنند که این سلاح در داخل طراحی شده و برای سربازان آینده این ارتش در نظر گرفته شده است. البته نسخه چینی به جای مهمات 5.56 م م ، مهمات استاندارد چین یعنی 5.8 م م شلیک میکند. همچنین در نسخه چینی مانند کا 11 نارنجک انداز به صورت دستی بارگذاری می شود.

کره شمالی نیز به تازگی یک سلاح تهاجمی با پرتاب نارنجک نیز توسعه داده که با کا 11 جنوبی ها مو نمی زند ، ولی به جای مهمات 5.56 م م مهمات روسی 5.45 م م شلیک میکند. این سلاح در سال 2017 دیده شد ، ولی از وضعیت عملیاتی آن اطلاعاتی در دسترس نیست.

کا 11 در ارتش کره جنوبی توسط نیروهای ویژه استفاده می شود. ولی با وجود شایستگی ها ، حجیم بودنش و قدرت کم نارنجک ها باعث شد تا این سلاح محبوبیت نداشته باشد. کا 11 یک سلاح تهاجمی کارا برای استفاده در خط مقدم نیست ، ولی اگر سربازی در سنگر بخواهد از نیروهای خودی با کا 11 خود پشتیبانی آتش کند میتواند این سلاح ، مؤثر واقع شود.

سلاح چند منظوره کا 11 در یک نگاه
سازنده صنایع Daewoo کره جنوبی
سال ورود به خدمت 2010
وزن سلاح 6.1 کیلوگرم
طول اسلحه 860 میلی متر
طول لوله تفنگ تهاجمی 405 میلی متر
طول لوله نارنجک انداز 310 میلی متر
مهمات تفنگ تهاجمی 5.56 م م و نارنجک 20 م م
سرعت دهانه 800 متر بر ثانیه
سرعت دهانه نارنجک ؟
سرعت آتش 650 تا 900 گلوله بر دقیقه
سرعت آتش نارنجک انداز 40 گلوله بر دقیقه
ظرفیت خشاب برای تفنگ تهاجمی 30 فشنگ و برای نارنجک انداز 5 فشنگ
برد مؤثر برای تفنگ تهاجمی 500 متر و برای نارنجک 800 متر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن