تاریخچه هواپیماهای جنگ الکترونیک (۴)

 • هواپیمای Su-24 E/F:
یک فروند سوخو-24 در پایگاه ولزو

یک فروند سوخو-۲۴ در پایگاه ولزو

روس ها نیز با درک اهمیت جنگ الکترونیک در تصاحب آسمان منطقه, از رقبای غربی خود عقب نماندند و با توسعه جنگنده های گوناگون سعی در رقابت با غربی ها کردند. یکی از این هواپیماها سوخو-۲۴ بود که با دریافت بروزرسانی ها و ایجاد تغییرات بر روی آن تبدیل به یک هواپیمای جنگ الکترونیک شد. از جمله تغییراتی که در این بروزرسانی بوجود آمد ارتقای رادار و همچنین اضافه کردن سنسورهای گوناگون برای دریافت امواج تهدیدات گوناگون بود. این جنگنده همچنین قادر به حفاظت خود در برابر جنگنده های متخاصم توسط موشک های  AA-8 Aphid بود. اما از مسلسل بهره نمی برد.

یک فروند سوخو-24 ام آر مجهز به پاد Shpil'-2M

یک فروند سوخو-۲۴ ام آر مجهز به پاد Shpil’-2M

یک فروند سوخو-24 ام پی به همراهی اسکورت یک فروند میگ-29

یک فروند سوخو-۲۴ ام پی به همراهی اسکورت یک فروند میگ-۲۹

توسعه این هواپیماها از سال ۱۹۷۵ میلادی آغاز شد. اکثر سوخو-۲۴ ها مجهز به رادارهای قدیمی سیرنا بودند که توانایی جمینگ و ایجاد اخلال بر روی امواج را نداشتند. از این رو در نسخه های MP گیرنده های رادار این هواپیما طبق بروزرسانی های صورت گرفته مجهز به هشداردهنده های شلیک موشک و همچنین ایجاد اخلال بر روی امواج شدند. اولین نمونه سوخو-۲۴ ئی/اف در ۲۵ جولای سال ۱۹۸۰ میلادی به پرواز در آمد و تغییرات متنوعی بر روی این جنگنده از سال ۸۳ الی ۹۳ میلادی صورت گرفت که می توان به نصب پادهای اخلالگر گوناگون بر روی آن و همچنین رادار Bayonet یا جستجوگر Zima اشاره کرد.

یک فروند Su-24 MP

تصویری خیالی از یک فروند Su-24 MP

تصویری از تیک-آف یک فروند نمونه اخلالگر فنسر

تصویری خیالی از تیک-آف یک فروند نمونه اخلالگر فنسر

این جنگنده با هدف جایگزینی با هواپیماهای اخلالگر قدیمی تر نظیر Yak-28PP به نیروی هوایی شوروی عرضه شد. البته هدف از عرضه سوخو-۲۴ اف ارتقای ناوگان قدیمی اخلالگرها و سوخو-۲۴ ئی, ارتقای ناوگان قدیمی هواپیماهای شناسی نظیر میگ-۲۱ بود. از دیگر مواردی که به این هواپیماها اضافه شد می توان به یک تصویرساز فروسرخدر میانه دماغه, دوربین های با قدرت برای ضبط تصاویر و همچنین یک سیستم Ether-1M به منظور مانیتورینگ امواج اشاره کرد.

تصویری خیالی از یک فروند سوخو-24 ام پی

تصویری خیالی از یک فروند سوخو-۲۴ ام پی

لازم به ذکر است که فنسر اف نامی است که ناتو به این اخلالگر روسی داده است و این هواپیما در بین روس ها به Su-24 MR شهرت دارد که تنها ۲۰ فروند عملیاتی در جهان از آن وجود دارد. متاسفانه روس ها به دلیل حفظ اطلاعات این هواپیمای اخلالگر, اطلاعات بسیار زیادی از آن را منتشر نکردند و تنها چیزی که مشخص است این است که می تواند جدیدترین پادهای اخلال الکترونیک روسی را به صورت خارجی و داخلی با خود حمل کند. هر چند که در این نمونه از فنسر, توپ هواپیما حذف شده است ولی همانطور که گفته شد جنگنده قادر است تا با حمل موشک های حرارتی از خود دفاع کند. این هواپیما به دلیل حمل تجهیزات جنگ الکترونیک (ECM) و همچنین حمل چف ها و شراره ها می تواند تا حد زیادی از خود در برابر جنگنده های متخاصم محفاظت کند.

تصویر یک پاد SRS-14 در زیر بدنه فنسر

تصویر یک پاد SRS-14 در زیر بدنه فنسر

فنسر از سیستم جنگ الکترونیک SPS-143 بهره می برد و همچنین قادر است تا با استفاده از سیسیتم Geran-F در رادارهای دشمن اخلال ایجاد کند. این جنگنده همچنینی از پادهای ویژه نظیر SRS-14 و Shpil’-2M نیز بهره می برد. قدرت تصویربرداری دوربین های سوخو-۲۴ به حدی است که می تواند تصاویری را که از ارتفاع ۴۰۰ متری گرفته شده اند را با وضوح کامل تا ارتفاع ۲۵ سانتی متری نمایش دهد.

از دیگر هواپیماهای جنگ الکترونیک شوروی می توان به توپولوف-۲۲ پی اشاره کرد که با حمل مدرن ترین تجهیزات جنگ الکترونیک از برترین هواپیماهای اخلالگر در این زمینه به شمار می رود. می توانید مقاله جامعه ای را راجع به نمونه های مختلف توپولوف-۲۲ را در اینجا مطالعه کنید.

—-

گردآوری و تالیف:مهدی زمانی

تاریخچه هواپیماهای جنگ الکترونیک (۱)

تاریخچه هواپیماهای جنگ الکترونیک (۲)

تاریخچه هواپیماهای جنگ الکترونیک (۳)

تاریخچه هواپیماهای جنگ الکترونیک (۴)

13+

کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

 • avatar
 • avatar
 • avatar
دسته بندی شده در:                        

14 دیدگاه

 • یه سوال هم داشتم ار آقای تارخ و اون اینه که جنگنده جنگ الکترونیک سوخو ۳۴ عملیاتی شده یا نه؟ و اگه نشده مشخص هست که کی عملیاتی میشه؟ بازم متشکرم آقای تارخ

 • با سلام. ملوانهایی که هر لحظه خودشون رو برای یک جنگ تمام عیار احتمالی آماده کردن آیا معقوله که با رد شدن یک هواپیما از بالای سرشون اونهم در زمان صلح استعفا بدن؟؟؟ البته درج چنین مطالب بی اساسی از چنین مطبوعاتی تازگی نداره. و این رو هم اضافه کنم که گراولر در بین جنگنده ها برترین هواگرد جنگ الکترونیک هست و نه در بین تمام هواپیماها.  

  • سلام زیرا برای یک رد شدن که کسی جنگ راه نمیاندازن..در طول جنگ سرد هر و طرف با بمب افکن اتمی بر فراز ناو های هم رد می شدند این که یک جنگنده است

   • معمولا هشدار میدن اگه جواب نداد میزنن بعد جنگنده ای که ۱۲ بار رد بشه مقصره واین که اونو بزنی دفاع از خود برا چی جنگ بشه؟؟؟

    • سلام در کل در زمان صلح برای ۱۲ باز که هیچ ۱۲۰ بار هم کسی تشنج ایجاد نمیکند…روسیه و امریکا دو قدرت بزرگ نظامی هستند و نیازی به ژانگولرینگ برای بزرگ نشان دادن خود نیستند

 • سلام. جناب تارخ به نظر شما برترین هواپیمای جنگ الکترونیک در حال حاضر کدوم هواپیما هست؟

 • لطفا در مورد رویارویی جالب su-24 با ناو دونالد کوک توضیحاتی ارائه بدین.توی یه سایت چینی خوندم که جنگنده سوخو مثل یک ریموت کنترل ناو آمریکایی رو خاموش کرده! و بعد چند بار عملیات حمله به ناو رو با خیال راحت تمرین کرده. چطور همچین چیزی ممکنه؟

  • سلام… داستان اینچنین نبود… بیشتر شبیه داستان های علمی تخیلی است.. فنسر چند بار از فراز ناو رد شد ولی همان دفع اول نیز شناسایی شد اگرچه جنگ الکترونیک باعث شده بود تا چند کیلومتر اخر کشف نشود ولی فنسر کاملا تحت کنترل بود