سامانه پدافندی اس۲۰۰ (سام-۵)
چاپ شده در مجله جنگ افزار، شماره ۹۱

مترجم : مهدی زمانی

تاریخچه:
سامانه اس-۲۰۰ که ناتو آنر با نام سام-۵ (SAM-5) می شناسد، یک موشک سطح به هوای برد بلند و متوسط است که در دهه ۶۰ میلادی به منظور محافظت از محدوده وسیعی در برابر حملات هواپیماهای بمب افکن یا هواپیماهای استراتژیک دیگر ساخته شد، هر گردان نظامی شش سکوی پرتاب از این موشک همراه با یک رادار کنترل آتش را داراست و جالب است بدانید که طول این موشک غول پیکر تقریبا به ۱۱ متر برابر با ۳۵ فوت می رسد، سامانه کنترل آتش این موشک نیز قابلیت لینک شدن به رادارهای دوربردتر را نیز داراست.

سام5

یک لانچر سامانه سام-۵ (اس-۲۰۰)

اولین گردان عملیاتی سامانه اس-۲۰۰ در اواخر سال ۱۹۶۶ میلادی در قالب ۱۸ سایت و ۳۴۲ لانچر شروع به شکل گرفتن کرد، و در همین سال اس-۲۰۰ به طور رسمی وارد به خدمت شده و به سرعت جایگزین موشک های ضد بالستیک شکست خورده همانند RZ-25/5V11 “Dal” شد، البته بهتر است بدانید که Dal لقبی است که ناتو بر این موشک شکست خورده نهاده است، ناتو همچنین به سام-۵ لقب “Griffon” به معنی “اشتر” را داده است. در سال ۱۹۶۸ میلادی ، ۴۰ سایت از این موشک ساخته شد و در سال ۱۹۶۹ میلادی ۶۰ سایت پدیدار شدند، این پیشرفت در ساخت سایتهای این موشک رفته رفته افزایش یافت تا اینکه در اواخر دهه ۷۰ میلادی و اوایل دهه ۸۰ میلادی تعداد ۱۳۰ سایت به همراه ۱۹۵۰ لانچر ساخته شدند.
نوع: موشک سطح به هوا
سازنده: شوروی سابق
ورود به خدمت: سال ۱۹۶۷ میلادی
شرکت سازنده: Petr Grushin design bureau
مدل ها: V21 5V28 5V28V
وزن: ۷۱۰۰ کیلوگرم
طول: ۱۱ متر
کلاهک جنگی: مواد منفجره با قابلیت تکه تکه شدن
سرجنگی: ۲۷۱ کیلوگرم
مکانیسم انفجاری: توسط ماسوره مجاورتی و یا سیگنال های دریافتی
سوخت: سوخت مایع در موتور اصلی و سوخت جامد در چهار راکت فرعی
برد عملیاتی: ۳۰۰ کیلومتر
سقف پروازی: ۴۰۰۰۰ متر
پرتاب (launch): بوسیله چهار راکت بر روی موشک
سرعت : ۲۵۰۰ متر بر ثانیه
سیستم هدایت: توسط رادار جستجوگر که در نوک موشک جاسازی شده است.
سوخت:
هر موشک از قدرت چهار راکت کوچک که حاوی سوخت جامد هستند و متصل به خود موشک هستند بهره می برد، ۳ الی ۵ ثانیه پس از شلیک موشک، چهار راکت فرعی متصل به موشک پس از سوختن مواد درونشان از موشک اصلی جدا شده و سپس موتور تکمیلی موشک که ۵D67 نام دارد، به مدت ۵۱ الی ۱۵۰ ثانیه فعال می شود، این موتور از نوعی سوخت مایع به نام TG-02 استفاده می کند که از فرمول های شیمیایی خاصی ساخته شده است، این سوخت ترکیبی از گاز نیتریک اسید است که با نیتروژن اکسید و فسفرید اسید و هیدروکلرید اسید غنی شده است.

یک سامانه اس-200 در جلوی تصویر و یک سامانه سام-2 در پشت تصویر مشاهده می شود

یک سامانه اس-۲۰۰ در جلوی تصویر و یک سامانه سام-۲ در پشت تصویر مشاهده می شود

سقف پروازی:
موشک اس-۲۰۰ میتواند نسبت به مدل های گوناگونش از بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ کیلومتر را طی کند، این موشک برای رهیابی خود پس از شلیک از سیستم اشراق راداری استفاده میکند و در اواسط پرواز ، سیستم تصحیح پروازی موشک (که نوعی ترمینال راداری است که امواج را از فرستنده دریافت می کند) فعال می شود، این موشک قادر است تا اهدافی را با سرعت ۴ ماخ هدف قرار دهد و اهداف را در سقف پروازی ۳۰۰ الی ۲۰ هزار متر را منهدم سازد. ، به عبارتی دیگر این موشک در مدل های اولیه قابلیت طی کردن مسافتی بالغ بر ۱۰۰۰ الی ۶۵۰۰۰ فوت را داشته و در مدل های بروزرسانی شده توانایی طی کردن ۱۱۵۰۰۰ فوت را داراست.
کلاهک جنگی:
سرجنگی این این موشک ۲۱۷ کیلوگرم وزن دارد که که بعد از انفجار به صورت گلوله افشان عمل می کند، و بهتر است بدانید که سر جنگی این موشک پس از انفجار می تواند به ۱۶ الی ۲۱ هزار ترکش تبدیل شود.لازم به ذکر است که سر جنگی این موشک توسط فیوزی که مجاور رادار موشک قرار گرفته است منفجر می شود، البته این کلاهک ۲۱۷ کلیوگرمی قابلیت انفجار توسط سیگنال های دستوری که فرستاده شوند نیز قابلیت انفجار را دارد، البته سرجنگkt 25 موشک تنها با سیگنال های دریافتی می تواند منفجر شود. در مجموع وزن هر موشک اس-۲۰۰ در هنگام پرتاب حدود ۷۰۱۸ کیلوگرم است.
سیستم هدایت:
سیستم این موشک دارای نوعی هدایت نیمه راداری همراه با سیستم تصحیح بین پروازی است، بهتر است بدانید که سیستم تصحیح بین پروازی توسط راداردر این موشک برای اولین بار در سیستم های روسی بکار گرفته شد، این سیستم به مراتب دقت بالاتری از سیستم های هدایت دستی داشت که در موشک هایی نظیر S-75 استفاده شدند. البته وجود یک ترمینال راداری منفعل در برابر آواکس ها تائید نشده باقی مانده است. سرعت هر موشک حدود ۸ ماخ است و بهتر است بدانید که با شبیه سازی های صورت گرفته درباره این سامانه ، اس-۲۰۰ در برابر بمب افکن هایی با سقف پروازی بالا موفقیت ۸۵ % را داراست.
رادار اصلی:
سیستم کنترل آتش اس-۲۰۰ “۵N62 ” نام دارد که از باندهای “Continuous wave و H band” استفاده می کند که توانایی پوشش ۲۷۰ کیلومتر را دارا هستند. این سیستم برای ردیابی و اشراق بر اهداف استفاده می شود.

رادار ۵N62

رادار ۵N62

رادارهای اضافه شده:
P-14/5N84A “Tall King/”Big Back” ” : یک رادار هشدار زود هنگام که از باند “E-band” استفاده می کند و می تواند ۶۰۰ کیلومتر را پوشش دهد و اهداف را در سطح ۴۶ کیلومتری شناسایی کند.
: یک رادار که از باند استفاده می کند و تا ۶۰۰ کیلومتر را پوشش می دهد.
Kabina 66/5N87 “Back Net/”Back Trap”” : یک رادار هشدار زود هنگام که از باند “E-band” استفاده می کند و می تواند اهداف را تا شعاع ۳۷۰ کلومتری در ارتفاعات پایین تشخیص دهد.
P-35/37 “Bar LockBar Lock B” : یک رادار که از باندهای “EF-band” استفاده می کند و می تواند اهداف را ردیابی کند ، همچنین ای رادار مجهز به سامانه IFF (تشخیص دوست از دشمن) است توانایی پوشش ۳۹۲ کیلومتر را داراست.
“Side Net/ Odd Pair ” : یک رادار دیگر که از باند “E-band” برای شناسایی اهداف در ارتفاع بالا کاربرد دارد ، بهتر است بدانید که این رادار در سامانه هایی نظر سام-۲ و سام-۶ و ۲K11 Krug نیز استفاده شده است. برد این رادار به ۲۴۰ کیلومتر می رسد.
P-15M(2) “Squat Eye” : راداری که از باند “C-band” برای شناسایی اهداف تا ۱۲۸ کیلومتری استفاده می شود.
سخن مترجم:
سام۵ یا اس ۲۰۰۰ هرگز موشکموفقی نبود. لیبی از انها در برعلیه هواپیماهای یاس ار ۷۱ و امریکا و چند بار بر علیه جنگنده ها استفاده کرد ولی هیچ موفقیتی  نداشت. این درگیری که در دهه۱۹۸۰ طی چند نوبت پیش امد تنها درگیری هوایی  اس ۲۰۰۰ بوده که موفقیتی  نیز نداشته است .در بین موشک های پدافندی روسی تنها موشکی است که در یک جنگ حضور داشت ولی موفقیتی نداشت 

این موشکالجزیره-هند-ترکمنستان-اوکراین-ازبکستان-سوریه-قزاقستان-کره شمالی و همچنین ایران صادر شد.

40+

کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

 • avatar
 • avatar
دسته بندی شده در:                    

55 دیدگاه

 • سلام استاد عزیز ایران در چه سالی این سامانه رو تحویل گرفت؟؟ ی دوستی می گفت در زمان جنگ ایران کاربرش بوده!!! صحت داره!؟!؟ممنون

  • ایران در دهه ۱۹۹۰ یک دهه بعد از جنگ به شکل دست دوم اس ۲۰۰ را از روسیه به شکل دست دوم تحویل گرفت و اصلا زمان جنگ ازش استفاده نکرد

 • با سلام موشک های s200 سوخت مایع هستند و سوخت مایع بیشتر چند ساعت نمیتونه توی بدنه موشک بمونه حالا هر چند ساعت باید سوخت موشک رو عوض کنند یا خود موشک؟

 • سلام. جالبه من موندم چرا مردم فک میکنن سوریه اس ۳۰۰ داره. سوریه اس ۳۰۰ نداره که بخواد اف ۱۶ رو هدف قرار‌بده یا نده. 

 • در پاسخ به فرید. چرا نباید شوروی را با ویتنام مقایسه کرد؟ در جریان جنگ ویتنام ، خبری از اس ۳۰۰ و اس ۴۰۰ نبود و خود شوروی هم از اس ۲۰۰ و اس ۷۵ استفاده میکرد. حتی تا آخرین روزهای فروپاشی شوروی نیز ، بدنه اصلی پدآفند هوایی شوروی همین سام ۲ و ۳ و ۵ و ۶ بود. اس ۳۰۰ های زمان شوروی هم کارایی خیلی برتری نسبت به سامانه های قدیمیتر نداشتند و حداکثر برد درگیری آنها ۴۵ الی ۹۰ کیلومتر بود و توان درگیری همزمان بین دو تا چهار هواگرد را داشتند. مدلهایی مثل PMU-2 کمتر از ده سال پیش ساخته شده اند. 

 • جناب تارخ اینکه میگن ایران با جایگزینی سری موشک های صیاد دست به ارتقا این سامانه زده چقدر درسته؟ایا این ارتقا موفقیت امیز بوده وسیستم بهبود چشمگیری داشته؟

   • سلام آیا این تعداد خیلی کم نیست پس چرا تو مانور ها انقدر شلیک میکنند نگه دارند برای روز مباداخبر دارین برای سامانه اس ٣٠٠ چقدر مهمات سفرش دادیم یا تحویل گرفتیم؟با تشکر

    • سلام کلا موشک اس ۲۰۰ سامانه بیخودی است و در ایران هم تا کنون تنها پنچ موشک شلیک کردند زیرا باید به سطح امادگی لازم میرسید..این موشک در کشور سازنده خودش هم دیگر خدمت نمکیند… حال ما امدیم ارتقا در کنسول پرتاب دادیم ولی این همان موشک و رادار است

 • سلام اقای تارخ..بنظر شما  اس ۲۰۰ روسیه ساخته بهتره یا اس۲۰۰ایران ساخته مهندسی معکوسش کرده بنظرتون کدومعملکرد بهتری داری؟چرا؟

  • سلام ایران اس ۲۰۰ نساخته تنها اس ۲۰۰ های موجود را نه انهم موشک بلکه از ناحیه پنلهای کاربری و سامانه های رادار و ارتباطی ارتقا داده است

   • سلامتو مانور امروز ,دی ماه, گفته شده که نمونه ارتقا یافته اس ۲۰۰ تست شده, عکس هم موشک اس ۲۰۰ بود, همین موشک اصلی روسی این سامانه, ارتقا جدیدی هست یا همین ها که بابا اشاره کردید؟ممنون

   • والله توی مشرق یه جوری از این سامانه اس ۲۰۰ جدید تعریف کرده بودند که اینگار ایران یه سامانه کاملا جدید ساخته!! اس ۲۰۰ اگه کارایی داشت توی میدون های جنگ کارایی خودشو نشون میداد

  • موشک اس ۲۰۰ به شکل قبلی آن دیگر کارایی نداشت پس از این که روسیه در سال۲۰۰۷ اس ۳۰۰ را به ایران نداد پروژه ارتقاء سنگین اس ۲۰۰ در دستور کار قرار گرفت که شامل ۳مرحله بود ۱-تبدیل کلیه سامانه های آنالوگ به دیجیتال و افزایش دقت موشک برا رهگیری اهداف کوچک۲-ایجاد قابلیت تحرک در سامانه وسبک سازی آن ۳- بروز رسانی موشک: سامانه اس ۲۰۰ فاقد موشک میان برد بود و موشک برد بلند آن هم کارایی لازم را نداشت برای رفع این مشکل موشک میان برد صیاد۲ وموشک برد بلند صیاد ۳ وسکوهای پرتاب موشک تلاش۲ وتلاش۳ ساخته شد وبا این سامانه هماهنگ شدنا گفته نماند که مدلهایی از موشکهای صیاد۲و۳همراه با موشک صیاد۴ از سیلوهای عمود پرتابه سامانه باور ۳۷۳هم قابل پرتاب است

 • با سلام به همه و بویژه آقای تارخ و آقای زمانی درمورد مطلبی که آخر مقاله نوشتید : باتوجه به اینکه سالها پیش در عملیات دره الدورادو جنگنده های آمریکا و متحدانش به راحتی از سد پدافندهای شوروی از جمله اس ۲۰۰ عبور کردند؛حتی چند ماه پیش عبور جنگنده های اسرائیل از سامانه اس ۳۰۰ و بمب باران اونها رو شاهد بودیم که به معنای بی اثر شدن اس سیصد در جنگهای امروزیه یا حتی در اون حمله سامانه بسیار قابل اعتماد تر پنتسیر هم کاری از پیش نبرد و به گفته منابع حتی موفق به یک شلیک هم نشد اونوقت چطور شما ادعا کردید که اس ۲۰۰ امروزه میتونه بازدارنده باشه؟

   • سلام واقعا موندم چرا دوتا ایرانی وطن دوست اینطور کل کل بیهوده میکنند یه عمره از افرادی که بالای سلاح های غرب و روسی میزنند یه عمره از سلاح هایی که تولید غرب و شرقه مغرضانه بد یا خوب میگیم مگه جز اینه همه ی ما عاشق درخشیدن کشورمون هستیم ایران اسلامیمون پاینده باد آقای تارخ من برای شما احترام زیادی قائل هستم خواهشا شما ملایم تر و با سند صحبت کنید چون شما مالک این سایت وزین هستید از آقای ناشناس هم تقاضا دارم با صبر و ادب صحبت کنند تا زمانی که عینک حب و بغض رو از چهره بر نداریم پیشرفت نمیکنیم من نظرم اینه اس ۳۰۰ پدافندی کارآمد برای مقابله با اف ۱۵ و اف  در اکثر ورزن ها و بلوک ها ۱۶ هسش ( برخلاف آقای تارخ) اما اس ۳۰۰ توان مقابله با اف ۲۲ اف ۳۵ و بی ۲ را در نسخه پی ام یو ۱ و دو نداره ( برخلاف آقای ناشناس ) خدا قوت یا علی

    • سلام اصلا مسئله خود جنگنده نیست مسئله تسلیحات جنگنده است اس۰۰ و یا هر سامانه پدافندی باید بتواند با تسلیحات هواپرتاب مقابله کند و نه خود جنگنده

   • سلام واقعا موندم چرا دوتا ایرانی وطن دوست اینطور کل کل بیهوده میکنند یه عمره از افرادی که بالای سلاح های غرب و روسی میزنند یه عمره از سلاح هایی که تولید غرب و شرقه مغرضانه بد یا خوب میگیم مگه جز اینه همه ی ما عاشق درخشیدن کشورمون هستیم ایران اسلامیمون پاینده باد آقای تارخ من برای شما احترام زیادی قائل هستم خواهشا شما ملایم تر و با سند صحبت کنید چون شما مالک این سایت وزین هستید از آقای ناشناس هم تقاضا دارم با صبر و ادب صحبت کنند تا زمانی که عینک حب و بغض رو از چهره بر نداریم پیشرفت نمیکنیم من نظرم اینه اس ۳۰۰ پدافندی کارآمد برای مقابله با اف ۱۵ و اف۱۶  در اکثر ورزن ها و بلوک ها هسش ( برخلاف آقای تارخ) اما اس ۳۰۰ توان مقابله با اف ۲۲ اف ۳۵ و بی ۲ را در نسخه پی ام یو ۱ و دو نداره ( برخلاف آقای ناشناس ) خدا قوت یا علی

   • آقای تارخ مطمئنم شما حبی نسبت آمریکا امارات ترکیه و… ندارید اما به شدت از مددیرت صنایع دفاعی ایران نارحتید چراش بماند اما خرید یه سلاح یا ساختش فقط تکنولوژی نیست که بگیم داریم یا نداریم مسئله هم فقط پول نیست که بگیم داریم یا نداریم مسائل جهانی بسیار پیچیدس عربستان پول زیادی داره اما برخی تسلیحات رو آمریکا حتی به کشورهای عضو ناتو هم نمی فروشه خواهشا اگه میخواید بگید ترکیه قویه مثلا در زمینه زره ای …. یا نیروی هوایی امارات سعودی ترکیه  قوی هسش…… در عین گفتن واقعیت اما میشه با ادبیاتی گفت که بغض کمتری ضد مدیرت داخلی بشه ! چونکه اولا مخاطبانی با گرایش های متفاوت سیاسی جذب شما میشوند و شما چتری میشید برای مرجع اطلاعات نظامی و ثانیا توی دل مخاطبانتون خالی نمیشه …….میشه اطلاعات صحیح واقع گرایانه اما با ادبیاتی نرم انتشار کرد به امید سربلندی ایران اسلامی ………. یا حق

  • این یه واقعیت تلخ اما قبول کنیم سامانه اس ۳۰۰ جنگندهای اسرائیلی رو در سوریه عمدا نزد نه اینکه نتونست واقعا این ساده لوحیه که اس ۳۰۰ روسیه نمی تواند اف ۱۶ اسرائیل رو بزنه شاید شک کنیم اگه اف ۳۵ یا بی۲ یا F22 اما اس ۳۰۰ اف ۱۶ رو در هر ورژنیش رهگیری و میزنه مگه انکه نخواد …فک کردید چرا بنیامین خان چندین بار پاشد رفت روسیه … یکی از دلایل رفتنش عدم تحویل اس ۳۰۰ به ایران که موافق نشد و روسیه نپذیرفت و یکی عدم برخورد با جنگندهای اسرائیلی . اسرائیل تعهد کردی خطری متوجه روسیه حتی سوریه نخواهد بود فقط حزب الله میخواد بزنه اونم محدود ! روسیم هم که قبلتو…

   • سلام کلا بنده اعتقاد دارم با در نظر گرفتن سطح توان جنگ الکترونیک روسها و از طرفی سلاح های دوربردی که خارج از برد اس ۳۰۰ قابل شلیک است اصلا اس ۳۰۰ برای انها مشکلی ایجاد نمیکند

    • سلام..من یک سوالی دارم… اگر یک اف۱۶ مجهز به سلاحی مثل ای جی ام ۱۵۴ و یا ۱۵۸ و یا تاروس ویا تعداد زیادی اس دی بی باشه که در برد بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ کیلومتری توان اتش داره ایا اس ۳۰۰ کار خاصی میتونه بکنه مخصوصا زمانی که تعداد سلاح های پرتابی زیاد باشد ؟

   • در دنیا یکی از پر تیراژ ترین ها f16 هسش چون قیمت مناسب داره و هزینه نگهداریش قابل قبوله اگه ای جی ام۱۵۸ و اس بی دی بخواد مثلا عربستان امارات  تعداد بالا بخره خب اف ۳۵ شرف داره به پژویی که موتور بنز روش بذاری قیمتش از هیوندای گرون تر بشه خب همه دوستای منطقه ای درست پول دارن اما دو دوتا جار تا هم میکنند و خرج کنند اف ۱۶ جنگنده سبک هسش اف ۱۸ سوپر هورنت که نیست بخواد همه رو درو کنه بره

    • سلام در حال حاضر هر دو این کشورها تعداد زیادی از این دو موشک در خدمت دارن که از جنگنده های مختلف پرتاب میشه..زیرا این موشکها قیمت بالای ندارن و روی هر جنگنده ای نصب میشم کما اینکه ای جی ام ۱۵۸ از همه جنگنده های آمریکایی پرتاب میشه…

   • در نظرات جناب تارخ این موضوعات مشاهده می شه: ما بدبختیم روساهم سلاح های بخودی دارن ضمنا تکنولوژی اسرائیل رودست نداره

   • اقای تارخ حرفاتون با هم تناقض داره می گید اس ۳۰۰ نمیتونه اف شانزده بزنه تو سایت خودتون گفتید اس ۳۰۰ از فاصله ۳۰۰ کیلومتری میتونه هدفشوو بزنه از اون طرف میگی برد رادار اف ۱۶ ۲۵۰ هستش پس لطفا بگو چطور اف ۱۶ چیزی که نمیبینه می خواد با موشکی که به قول شما ۵۰۰ کیلومتر برد داره که اینشم جای تعجبه اونم از هوا پرتاب میشه قرار سامانه اس ۳۰۰ بزنی که ۵۰ کیلومتر زودتر اف ۱۶  اونو میبینه

    • سلام دوست عزیز حرف من مشکلی ندارد بارها گفتم که حمله به اهداف زمینی کاری به رادار ندارد.. کما بر اینکه بسیاری از جنگندهای جهان اصلا رادار نداشتند ..موشک کروز و یا بمب های لیزری و ماهواره ای رادار نمیخواند و کاری به رادار ندارند…. اینها سلاح های با سیستم هدایت اپیتکی، لیزری و یا ماهواره ای هستند کشف و درگیر با هدف تصاویر اپتیک ویا مختصاد ماهواره انجام می شود.. لطفا در همین سایت مقالاتی در مورد موشک کروز تاروس، بمب های هدایت ماهواره ای jdam بخوانید تا متوجه بشید… همچنین سرکوب پدافند با موشک ضد رادار انجام می شود که انهم باز کاری به رادار ندارد در مورد ان نیز در سایت امده ..این اهدفا جاشون از قبل مشخص میشه مختصاد کسب شده و به سلاح داده می شود و جنگنده فقط پرتاب کننده است البته این سیستم هدایت ماهواره ای است و اپتکی و لیزری نیز روش خود را دارد…مشکل شما این است که دقیقا اصلا نمیدانید یک موشک کروز و یا ضد رادار چگونه هدایت می شود .همچنین بنده نگفتم اس ۳۰۰ از پس اف۱۶ بر نمیاید گفتن بسته به نوع ماموریت و تسلیحات اف۱۶ هم دارد .. بین موشک ای جی ام ۱۵۸ و یا موشک ماوریک فرق است… زیر دریایی موشک کروزی با برد ۲۰۰۰ کیلومتر اتش میکند، ایا راداری برای دیدن هدف از زیر اب در برد ۲۰۰۰ کیلومتری دارد؟
     http://jangaavaran.ir/بمب-هدایت-ماهواره-ای-jdam
     http://jangaavaran.ir/سلاح-هواپرتاب-agm-154-و-موشک-agm-158/
     http://jangaavaran.ir/تسلیحات-هواپرتاب-ساخت-امریکا/

   • واقعا برای دانش نظامی شما متاسفم همین موشکهایی که عرض می کنید (جی ام ۱۵۸) با ماهواره هدایت می شوند با سرعت زیر یک ماخ حرکت می کنند و اس ۳۰۰ که توانایی مقابله با موشک های بالستیک با سرعت ۱۲ تا ۱۷ ماخ داره به راحتی چنین موشگی شناسایی و نابود میکنه.پس عملا اف ۱۶ هیچ کاری نمیتونه بکنه حتی با همین تجهیزاتی که عرض کردین

    • سلام برای داشن نظامی شما هم بنده متاسفم .. اول بر اساس کدام منبه کجا امده این موشک در برابر اهدافی با چنین سرعتی می ایستد..دوم ربطی ندارد این تسلیحات به دلیل قابلیت توان پرواز در ارتفاع پایین و در نقطه کور رادار موثر هستند..اگر اینقدر راحت بود که در جریان جنگ اول خلیج فارس ویا یوکسلاوی این دو کشور با موشک های چون سام۲ و یا ۳ ویا ۶ که توان دریگیر با اهدافی تا سرعت ۲٫۵ ماخ را داشتند موشک مادون صوت تاماهاوک و کلکوم را شکار میکردند؟ پس چرا شکار نکردند..زیرا سرعت ملاک نیست ..اینجا قابلیت پنهانکاری و پرواز در ارتفاع پست ملاک است .
     توپلوف ۲۲ در ارتفاع پست تا تهران و اصفهان طی جنگ می امد؟ چرا موشک هاوک که توان درگیر با سرعتی تا ۲٫۳ ماخ را دارد این پرنده را سرنگون نکرد؟
     چرا پاتریوت همین هفته گذشته نتوانست پهپاد را در اسراییل بزند در حالی که پاتریوت اهدافی با سرعت پنچ ماه را میتواند درگیر شود ؟
     پس اصلا سرعت مهم نیست
     بعد شما ایای پیش خود فکر کرده اید چرا اس ۳۰۰ یک نسخه ضد بالستیک با نام اس ۳۰۰ وی و یک نسخه ضد کروز و جنگنده یا همان سری اس ۳۰۰ پی دارد؟
     بروید و دو مقاله که در سایت در مورد اس ۳۰۰ است بخوانید و همچنین در مورد افق دید رادار در ارتفاع پست و قابلیت موشک های کروز

   • وای آقای تارخ دیگه  واقعا به دانش نظامیتون شک کردم.شما میگی موفقیت موشک های جی ام به حرکت در ارتفاع پایین و نقطه کور راداری بستگی داره نه سرعت.منم می گم اصلا حرف شما درست موشک هر چه در ارتفاع پایین تر حرکت کنه برد کمتری داره اینو که انشا… قبول دارید چون تاثیر جاذبه بیشتره.جالبه در مورد موشک ام جی برای اینکه بتونه از رادار اس ۳۰۰ در ارتفاع پست عبور کنه باید در فاصله زیر ۵۰ کیلومتر شلیک بشه و واقعا مسخره هستش اگر اس ۳۰۰ نتونه پرنده پرتاب کنندشو بزنه.ما فرض می کنیم ام جی از فاصله  هزار کیلومتری شلیک بشه هر جور به سامانه اس ۳۰۰ نزدیک بشه دیده خواهد شد علتشو هم خودتان می دانیدچون باید از ارتفاع خیلی بالا پرتاب بشه که به راحتی تحت پوش اس ۳۰۰ هست.علت موفقیت ام جی چیز دیگری هستش که با یه نگاه به چندتا سایت امریکایی دستتون میاد این موشک چجوری به اس ۳۰۰ شاید برسه ربطی به نقطه کور راداری هم نداره.ضمنا ما در مورد سام ۲ و ۳ حرف نمیزنیم مغلطه نفرمایید استاد.

    • سلام برد این موشک در شرایط پرواز در ارتفاع پایین اعلام شده زیرا اصلا حرکت انها در ارفتاع پایین است و دلیلی ندارد که سازنده برد در ارتفاع بالا را مطرح کند..کما بر اینکه موشک کلوب ساخت روسیه ۱۵۰۰ کیلومتر را از دریایی خزر در ارتفاع پایین طی کرد و به سوریه رسید و در مشخصات ان هم همین برد امده…کافی است در نت ببینید…. دوم کاهش برد در ارتفاع پایین ربطی به جازبه ندارد بلکه به مقاومت هوا در ارتفاع پایین ربط دارد
     مسئله بعد هم این است که این سلاحها دارای سطح مقطعی کم هستند پس شکار انها سخت است و البته برد اس ۳۰۰ در برخی مدلها ۳۰۰ کیلومتر است انهم برد موشک …شما اول باید هدف را با رادار کشف،بعد روی ان قفل کنید ..این برد بسته به جنگ الکترونیک و اندازه هدف دست کم جنگنده ای مانند اف۱۶ که سطح مقطعی کمتری دارد بسیار سخت است دست کم شاید در بهترین حالت زیر ۲۰۰ و یا ۱۵۰ کیلومتر باشد….

   • وای آقای تارخ تو رو خدا چیزی که خودت تو سایتت نوشتی رد نکن این جمله ببین (( برد این سلاح بستگی به سرعت و ارتفاع پرتاب ان دارد . در صورت پرتاب در ارتفاع بالای  برد ان به ۱۳۰ کیلومتر و در ارتفاع پایین به ۲۲ کیلومتر می رسد)) این جمله در مورد ای جی ام ۱۵۸ هستش که در  لینک زیر هست لطفا بخون و نگو ربطی به ارتفاع نداره مقاومت هوا که فرمودین همان جاذبه هستش عزیز دل بهتر یه کم فیزیک دبیرستان مطالعه بفرمایید.http://jangaavaran.ir/سلاح-هواپرتاب-agm-154-و-موشک-agm-158/

  • در اینکه سامانه S-200 سامانه بی اثری است شکی در آن نیست آخرین ناکامی واقعاً تاسف بار این سامانه جنگ ۲۰۱۱ لیبی بود که شاید حدود ۷۰ الی ۱۴۰ شلیک صورت پذیرفت از سوی پدافند گسترده کشور لیبی ولی متاسفانه همگی بدون استثنا ناموفق بود. در مورد سامانه S-300 چون اسرائیل با سامانه S-300 موجود در یونان تمریناتی داشته احتمال این است که برای رو کم کنی از سد آن گذشته باشد ولی بعید میدانم چون S-300 های روسی دانگرید شده نیستند مگر اینکه اسرائیل با هواپیمای F-35 از سد این سامانه گذشته باشد. در کل گذشتن از محدوده شناسایی S-300 شاید کار آسانی باشد چون در محدوده برد موشک هایش نیست ولی گذر از Kill Range این سیستم کار واقعاً دشواریست ولی نه برای F-22 و یا B-2

 • مقاله خوبی بود ولی ایکاش یه کم مطالب بیشتری میزاشتید . به نظرم اگر شوروی با امریکا وارد جنگ میشد میتوانست با این سامانه تلفات زیادی به امریکا و ناتو وارد کند چون همان زمان هم موشک سام ۲ در ویتنام تلفات قابل توجهی به نیروی هوایی امریکا وارد کرده بود .

  • سلام…سام۲ اکر تلفات کرفت در ویتنام اونم سه سال اول به دلیل این بود که موشک پدافندی پدیده جدیدی بود و راهی برای مقابله با ان نبود…ولی از سال ۶۷ به شدت تلفات کاهش یافت زیرا نسل اول سامانه های جنگ الکترونیک..موشک ضد رادار و جنگنده عای سرکوب پدافند ساخته شدند..در سه سال اول ۶۲ درصد هواکردهارو سام۲ سرنگون کرد ولی در سالهای بعد تنها هشت درصد

   • شما ویتنام را با شوروی مقایسه نکنید در ویتنام جز سام۲ و رادارش چیز دیگری نبود . منم رویارویی شوروی با امریکا رو گفتم نه ویتنام  و کره شمالی و اعراب و … شوروی دها نوع رادار و سامانه مختلف مانند سام ۱_۲_۳_۵_۶_۹_۱۱و در نهایت اس ۳۰۰ و یک شبکه گسترده پدافندی با دها رادار دوربرد هشدار زودهنگام بود و همچنین در زمینه پدافند هوایی  برخلاف بعضی از قسمت های دیگر مانند نیروی هوایی و… که شوروی از امریکا عقب بود در این زمینه پا به پای امریکا جلو میامد در نبرد ویتنام و نبردهای اعراب و اسراعیل تنوع و تعداد و وسعت سیستم های پدافندی به اندازه شوروی نبود و به راحتی نمیشد یک غلاف جنگ الکترونیک به اف ۴ بست و بعد تمام سیستم های راداری را از کار انداخت . اگر بخواهیم واقع بین باشیم امریکا نمیتوانست از پس پدافند هوایی شوروی در بیاد چون ایندو در این زمینه تقریبا باهم برابر بودند

    • سلام….والا ما به ساهت مقدس شوروی جسارت نکریدم شما ناراحت شدیم فقط گفتم که در ویتنام چه شده اگر چه حتی در صورت نبرد با شوروی هم در نهایت اگرچه تلفات بالا میده غرب ولی پیروز است

   • اگه روسیه با آمریکا وارد جنگ بشه چون به سرعت تحت فشار قرار میگره از سلاح هسته ای استفاده میکنه و اکثر ما هم دیگه نیستیم که نتیجه نهایی رو ببینیم 😉

   • به توضیحات شما این مورد را هم اضافه کنم. از سال ۶۷ به بعد ویتنامی ها برای شکار هر هواگرد آمریکایی بین ۱۵ الی ۲۵ موشک شلیک میکردند که این یعنی نتیجه ای بسیار ضعیف و ناامید کننده. هر تیر موشک پدآفندی برد متوسط الی برد بلند امروزه بین ۲ الی ۵ میلیون دلار قیمت دارد. یعنی به عبارتی برای ساقط کردن هر هواگرد به اندازه قیمت دو فروند جنگنده هزینه کرده و موشک شلیک میکردند. این یعنی نهایت بی تاثیری