گرداوری:رضا موسوی

شاهزاده ایست دورگه،پدرش آلمانی و مادرش آمریکاییست

برپایه تجربه هایی که در بهسازی و به روز کردن تفنگ های انگلیسی SA80/L85A2 بدست آمده بود و به دنبال درخواست ارتش آمریکا،کمپانی بزرگ Heckler & Koch آلمان تصمیم به طراحی دوباره و از بین بردن مشکل های فنی به ویژه مشکل های ناشی از گرد و خاک گرفت که حدود چهل سال گریبانگیر خانواده تفنگ های M16 بود.

پس برای حل این مشکل زنان و مردان HK دست به کار شدند و به جای طرح XM-8 که بیش از حد پیشرفته بود و نتوانسته بود نظر فرماندهان آمریکایی را جلب کند،سراغ طرح محتاطانه تر رفتند و پایه کار را تفنگ افسانه ای M4 قرار دادند و با بروز رسانی کلی،همه عیب ها حتی جزیی ترین مشکل ها را برطرف نمودند.این ناممکن به دست طراحان HK ممکن شد و آلمانی ها ثابت کردند که میتوانند بهترین را بهتر هم کنند و اینگونه HK416 یا همان M27 زاده شد.

مهمترین تغییر تعویض سیستم گازی استاندارد M16 با نوع پیستون با کورس کوتاه تفنگ تهاجمی G36 است که جایگزین مکانیزم گازی مستقیم استاندارد M16 شده.

مکانیزم شلیک در HK416 کاملا نسبت به M4 جدید است.مهندسان HK که پیش از این ترکیب گلنگدن چرخشی کوتاه با مکانیزم برگشتی متکی بر پیستون ضربه ای را که در G36 آزموده بودند،بار دیگر این مکانیز را به کار گرفتند.در این طرح به جای آن که گازهای حاصل از شلیک خود باعث عمل کرد تفنگ و برگشت ناخن فشنگ کش شود،با وارد شدن به پیستون و به حرکت در آوردن آن این کار را انجام میدهند که در نتیجه باعث میشود گاز های کثیف ناشی از سوختن به درون بخش های متحرک وارد نشوند که این امر از یک سو باعث تمیز ماندن بخش های متحرک تفنگ میشود و از سوی دیگر از داغ شدن گلنگدن جلو گیری میکند.در این مکانیزم گاز موجود در لوله پس از هر شلیک به طور کامل از لوله خارج شده و توسط لوله بسیار نازکی که در زیر پوشش بیرونی و در بالای لوله اصلی تفنگ قرار گرفته است،گاز باروت حاصل از سوختن را تخلیه می کند.اما این تمام برتری های این سیستم نسبت به فشار مستقیم گاز باروت نیست،بلکه به خاطر این که به صورت ناگهانی ضربه میزند امکان گیر کردن گلنگدن حتی با ورود ذره های خارجی بسیار کم میشود.همچنین دیگر رسوب های باروت داخل مکانیزم نشده و مشکل کثیف شدن در نتیجه گیر کردن آن نیز از بین می رود.

HK-MR556A1-and-operator-on-helo-1024x775

این سیستم گازی همچنین به صورت اتوماتیک تنظیم شده و بدون هیچ مشکلی به همراه لوله هایی با طول های مختلف عمل می کند.
از دگرگونی های دیگر می توان به ضربه گیر،مکانیزم گلنگدن،لوله ی آهنگری شده و محافظ دست آزاد با تبدیل ریلی یکپارچه اشاره کرد.

این تفنگ دارای یک مدل با کالیبر ۷٫۶۲ میلیمتر بوده که با نام HK417 شناخته شده و به همراه HK416 با کالیبر ۵٫۵۶ میلیمتر،تفنگ FN SCAR را به مبارزه خوانده است.

این تفنگ به خاطر آمیختن ارگونومی بی مانند M16 و مکانیزم بی عیب و نقص G36 به وجود آمده و با توجه به هزینه ی پایینی که دارد رقیب تفنگ های جدید و پرقدرت قرن بیست و یکم بوده و از شانس بالایی در بازار رقابتی برخوردار است.

HK416 نمونه کاملی از تفنگ های تهاجمی است.ماژولار بودن تفنگ این اجازه را به سربازان می دهد تا در هر شرایطی تفنگی کاملا مناسب را به همراه داشته باشند و از سوی دیگر با کاهش تنوع تفنگ ها،هزینه های کلی ارتش ها را به گونه ای چشمگیر کاهش می دهد.HK416 می تواند تقریبا هر نوع لوازم جانبی را روی خود حمل کند و به دلیل تکیه بر مفهوم ریل های استاندارد نصب و جداسازی این قطعه ها در تنها چند ثانیه روی میدهد.

اما این همه ماجرا نیست و تفنگ جدید فرماندهی عملیات ویژه ارتش آمریکا(USSOCOM) نسبت به انواع پیشین بسیار قابل اتکا شده و هیچ چیز از شن و خاک گرفته تا گل و آب نمی تواند آنرا از عملکرد بی عیب و نقص خود دور کند.

HK416 از گلوله های ۵٫۵۶  م م با پوکه های ۴۵ م م  NATO استفاده می کند،ولی به دلیل توسعه چهار لوله با طول های مختلف برای آن،سربازان می توانند با توجه به ماموریتی که در آن شرکت می کنند،قدرت و کارایی تفنگ خود را تنظیم کنند.لوله های کوتاه برای انجام عملیات در منطقه های بسته شهری که درگیری ها بیشتر از نوع نزدیک هستند به کار می آیند و اگر قرار باشد نیروها در فضای باز با دشمن درگیر شوند،لوله های بلند بهترین انتخاب خواهند بود.به عبارت بهتر یک سرباز تنها با گذراندن دوره آموزشی یک تفنگ می تواند از آن هم به صورت تیربار دستی سبک(SMG) بهره ببرد و هم آنکه با لوله سنگین یک تفنگ دور برد را در اختیار داشته باشد.گام های تعویض لوله نیز بسیار ساده می باشد و به دلیل توانایی بالای صنعتگران HK برای این کار نیازی به هیچ وسیله ای نیست و تنها با فشار دادن چند پین و چند حرکت ساده لوله ها در زمانی بسیار کوتاه تعویض می گردند.

نکته مهم دیگر آنکه با توجه به تولید لوله ها با فرایند شمش کاری سرد،کیفیت آنها به گونه چشمگیری افزایش یافته و دقت خود را تا ۲۰۰۰۰ شلیک حفظ میکند.ولی حتی اگر گلوله های کوچک ۵٫۵۶×۴۵ میلیمتر NATO برای ماموریت مناسب نباشد،با تعویض چند بخش درونی وسیله و صد البته لوله،تفنگ HK416 به HK417 تبدیل میشود که می تواند گلوله های بزرگ ۷٫۶۲ م م NATO  با پوکه های ۵۱ م م را شلیک کند.به عبارت دیگر HK416 یک تفنگ خاص نیست،بلکه خانواده ای از تفنگ های پیشرفته است که سربازان را توانا می سازد تا با کمترین آموزش ممکن تمام آنها را به کار بگیرند و برای هر ماموریتی بهترین را به همراه خود داشته باشند.

اما توانایی مهم دیگری که آنها را برای انجام انواع ماموریت ها تبدیل به یک ایده آل واقعی می کند،۴ ریل استاندارد MIL-STD-1913 است که به صورت سرتاسری در ۴ طرف آن نصب شده اند.با تکیه بر همین ریل ها سربازان می توانند تمام وسایل جانبی استانداردی را که تا به حال تولید گشته اند را به سادگی و بدون نیاز به هیچ ابزاری در یک چشم بر هم زدن و با توجه به سلیقه و نوع ماموریت روی تفنگ خود سوار کنند.

نصب چندین سامانه نشان گیری روی بدنه برای نشان دادن قابلیت های سلاح

HK416 Clone_0240

همچنین مهندسان HK به قنداق M4 که به حد کمال رسیده بود حالت تلسکوپی ۶ مرحله ای داده اند که طول تفنگ را باتوجه به جثه تیر انداز تنظیم می کند و پد قابل تنظیم آن برای یک تیر اندازی دقیق عملکرد خوبی دارد.در بخش انتهایی قنداق نیز جایگاهی برای قرار دادن کیت پاک کردن تفنگ و نیز محلی برای قرار دادن باتری های ذخیره لوازم جانبی در نظر گرفته شده است.

نکته جالب دیگر در طراحی بخش خارج تفنگ،حفظ شدن طراحی تمام بخش های تفنگ M4 در محل هایی است که سربازان به صورت مستقیم با آن ارتباط دارند.دسته تفنگ هیچ تغییری نکرده و مکان ماشه،برگه ناظم آتش و ضامن جداسازی خشاب به صورت کامل حفظ گشته که این کار با توجه به کارایی بالای این بخش ها نه تنها خدشه ای به کارایی HK416 وارد نمی آورد،بلکه باعث می گردد تا سربازان با آن کاملا احساس آشنایی نمایند.

مسلما هر سرباز آمریکایی دوست دارد چنین تفنگی را در دست بگیرد،چون نه لازم است مدت زمان زیادی را برای آموزش بگذراند(چون در طراحی خارجی تفنگ تغییری صورت نپذیرفته) و میداند اگر تفنگش در گل و لجن بیفتد باز هم به خوبی کار میکند و همچنین میتواند بلافاصله پس از بیرون آمدن از زیر آب،با تفنگش شلیک و دشمنان را به کام مرگ بفرستد.

HK از زمانی که در سال ۲۰۰۴ توسعه تفنگ جدید را به همراه تیمی از نیروهای ویژه Delta Force آغاز کرد،می دانست باید تفنگی بسازد که نه تنها مشکل های قبلی را حل می کند،بلکه بتواند تا قرن ۲۱ نیز کارایی داشته باشد.HK416 تا کنون در عراق و افغانستان استفاده شده و تعداد زیادی از واحد های ویژه ارتش آمریکا آن را به نام سازمانی M27 به عنوان تفنگ خود انتخاب کرده اند.همچنین ارتش نروژ نیز آنرا به عنوان تفنگ آینده خود انتخاب کرده.

در آمریکا این تفنگ در خدمت JSOC آمریکا(کوتاه شده Joint Special Operations Command) که Delta Force و SEAL Team 6 از تیم های آن هستند،گروه جنگ های نابرابر ارتش آمریکا،تیم واکنش سریع و و اضطرالی پلیس مرکزی آمریکا(CERT)،تیم واکنش های ویژه پلیس ایالت کنتاکی(SRT)،تیم واکنش اضطرالی NASA،تیم ویژه پلیس Los Angeles،تیم نجات گروگان FBI و تفنگ داران نیرو دریایی آمریکا(USMC) و در آلمان در خدمت نیروهای ویژه ارتش آلمان(KSK) است.فرماندهی عملیات های ویژه نیروهای دفاعی استرالیا
و نیروهای ویژه ایتالیا از دیگر استفاده کنندگان این تفنگ هستند.این تفنگ در چند کشور دیگر همچن کره جنوبی،ژاپن،هلند و… درحال خدمت است.

ولی هنوز یک چالش پیش روی HK416 است و آن چیزی نیست جز خانواده تفنگ های FN SCAR که باید صبر کرد و دید کدام تفنگ سخت ترین آزمون هایی را که تا به حال یک تفنگ پشت سر گذاشته را با موفقیت سپری میکند و با امتیاز بیشتر از آن خارج می گردد؟!

hk416_by_jackthelateriser-d4qlc1i

ویژگی ها:

کشور سازنده:آلمان
کمپانی سازنده:Heckler & Koch
سال ورود به خدمت:۲۰۰۵
نوع:تفنگ تهاجمی

مدل ها به همراه وزن،دراز و طول لوله

HK416C:
وزن:۲٫۹۵۰ کیلوگرم
درازا:۶۹٫۰ سانتیمتر با قنداق باز و ۵۶٫۰ سانتیمتر با قنداق بسته
طول لوله:۲۲٫۸ سانتیمتر

D10RS:
وزن:۳٫۰۲ کیلوگرم
درازا:۷۹٫۷ سانتیمتر با قنداق باز و ۷۰٫۱ سانتیمتر با قنداق بسته.
طول لوله:۲۶٫۴ سانتیمتر

D14.5RS:
وزن:۳٫۴۹۰ کیلوگرم
درازا:۹۰٫۰ سانتیمتر با قنداق باز و ۸۰٫۴ سانتیمتر با قنداق بسته
طول لوله:۳۶٫۸ سانتی متر

D16.5RS:
وزن:۳٫۵۶۰ کیلوگرم
درازا:۹۵٫۱ سانتیمتر با قنداق باز و ۸۵٫۵ سانتیمتر با قنداق بسته
طول لوله:۴۱٫۹ سانتیمتر

D20RS:
وزن:۳٫۸۵۵ کیلوگرم
درازا:۱۰۳٫۷ سانتیمتر با قنداق باز و ۹۴٫۱ سانتیمتر با قنداق بسته
طول لوله:۵۰٫۵ سانتیمتر

M27 IAR:
وزن:۳٫۶۰ کیلوگرم
درازا:۹۴٫۰ سانتیمتر با قنداق باز و ۸۴٫۰ سانتیمتر با قنداق بسته
طول لوله:۴۲٫۰ سانتیمتر

گلوله:۵٫۵۶×۴۵ میلیمتری استاندارد NATO

توانا در شلیک ۷۰۰ تا ۹۰۰ گلوله در دقیقه

ظرفیت خشاب:۲۰ و ۳۰ STANAG و ۱۰۰ تیر C-Mag(کاسه ای)

توانایی استفاده از انواع هدف گیر های optical

126+

کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

 • avatar
 • avatar
 • avatar
 • avatar
 • avatar
 • avatar
دسته بندی شده در:    

44 دیدگاه

 • سلام اقای تارخ ،ببخشید که این روزها زیاد سوال پرسیدم. من در بین اسلحه های روسی فقط AK 12 رو قبول دارم چون واقعا معرکه هست، ولی اقای نوریخانی گفتند که AK 12 توان رقابت با HK 416 رو نداره، ولی بنظرم این دو اسلحه برابر هستند توی این سایت هم که اسلحه هارو مقایسه کرده تقریبا برابر بودن و هر کدوم برتری های خودشون را داشتند.                  http://symthic.com/bf4-compare?M416_vs_AK-12

   • سلام، من متوجه نمیشم دقیقا hk 416 چی داره که میگن بهتر از ak 12 هست ، این دو اسلحه در مهمه ترین موارد با هم برابر هست،ه حتی دقت اسلحه و کیفیت که عامل اصلیش اطمینان پذیری است ،حتی حرکت اسلحه به اطراف در زمان شلیک در ak 12 کمتر هست که باعث افزایش دقت میشه و با تنوع گلوله ای که هم داره قدرتش با hk 416 برابر هست، کشندگی هم که یکی برابره، حتی برد هم هم تقریبا برابره، بنظر میرسه hk 416 بیشتر تحت تبلیغ قرار گرفته و نون اصل نسبشو میخوره.

    • نویسنده

     اول اینکه کالیبر ۵٫۵۶ قویتره است.. دوم در زمان شلیک رگبار قابل کنترل تر است
     در نهایت اینقدر بهتر بوده که چند ارتش بر اساس اون الگو برداری کردند

   • گفتید که گلوله ۵,۵۶ قویتر است، این درسته ولی AK 12هم میتونه از این گلوله استفاده کند. در تیر اندازی هم از حالت رگبار تنها در شرایط نزدیک یا گاهی متوسط استفاده میشود مگر اینکه تیرانداز ناشی باشد، ایا میتوان AK 12 را همرده hk 416 و اسکار جز سه اسلحه برتر قرار داد این سوال به این دلیل است که حداقل روی کاغذ توانایی رقابت با هم را دارند، سوال دوم ایا ادازه فیزیکی گلوله بیشتر باعث کشندگی میشود یا سرعت گلوله؟

 • بغیرازمصاف خودمون بنظرتون اسکاربرتره یااچ کی ۴۱۶فکرنکنم تودنیاازاین دوتابالاترداشته باشیم؟

 • آقای  تارخ این مسلسل جدید که امروز رو نمایی شد یعنی مصاف  رو واقعا خودمون ساختیم؟ یعنی ما یهو از هیچی به همچین نقطه ایی رسیدیم که ام ۴ کپی کنیم؟ و اینکه این مسلسل قراره تولید انبوه بشه برای نیروهای ویژه یا  کل نیروهای مسلح؟

 • آقای تارخ عرض سلامو ادب،آیا این اسلحه مصاف ک امروز ازش رونمایی شد همون اسلحه کارابین آمریکایی نیس ک ممکنه از بازارسیاه خریداری کردنو ب اسم مصاف ازش رونمایی کردن؟

 • سلام آقای تارخ. نظر شما در مورد سامانه ی سوم خرداد چیه؟ به نظرتون چقدر از توانایی های بوک ام ۳ رو داره؟ آیا و اقعا کارایی درست و حسابی داره یا نه؟

 • تا حالا ١٠ بار این مقاله رو خوندم واقعا عاشق این سلاحم خیلی خوب میشه تفنگ کپی ایرانیش فجر تولید بشه  هیچ چیزش با hk مو نمی زد

 • من عاشق این مسلسلم . توی سریال واکینگ دد دست بعضی از شخصیتها هم هست. چی می شد اینارو توی بازار سیاه وطن هم میشد خرید!!!

 • سلام آقای تارخ اگر مثلا آلمان اجازه تولید تحت امتیاز HK416 رو به ایران بده برای تولید ۲۰۰هزار قبضه از سلاح بی نظیر HK416 به همراه لوازم جانبی (مثل دستگیره و دوربین و چراغ قوه و لیزر و نارنجک انداز و …) و قطعات یدکی و زیرساخت و آموزش پرسنل، ایران چقدر باید خرج کنه؟ میشه یک قیمت تقریبی بدید؟

 • سلام، سیستم مسلح کردن hk416 و G36 برگرفته از سیستم Ak47 است. در این سیستم گاز از مجرایی در انتهای لوله وارد یک سیلندر شده و به پیستونی که با یک میله به گلنگدن اسلحه متصل است ضربه ای ناگهانی وارد کرده و عمل پراندن پوکه و فشردن فنر و در برگشت برداشت گلوله از خشاب و جایگذاری در جان لوله را انجام می دهد. در واقع hk416 تلفیقی از خصوصیات AK47 و M16 می باشد، کارکرد در هر شرایط و دقت و خوشدستی

 • با سلام و خسته نباشید . می وخواستم بدونم توضیح سلاح و به کار گیری سلاح های تهاجمی انفرادی در نوهد و اس بی اس های نیروی دریایی ارتش تفاوت دارد ؟ چرا در بیشتر تصاویر تکاور های نیروی دریای از ژ ۳ و ام پی ۴ استفاده می کنند در خالی که نوهد بیشتر ای کی و ژ۳ و در رهایی گروگان تصاویر حاکی از استفاده ام پی ۴ است . حال چند سوال برای تهاجم همچون حملات ابی خاکی و دفاع در محیط شهری و دریایی کدام بهتر است ؟ خوشحال می شم درباره ی نیروی های ویژه ایران و خاورمیانه سابقه فعالیت هاشون مطالبی قرار بدید . دربراه سوالی که در مورد ارتش ترکمنستان پرسیدید فکر کنم قدرت هوایی اش سومین قدرت در دریای خزر باشد بخاطر همین کنجکاوم درباره ی این کشور ارام . همینطور سطح کمی و کیفی نیروی دریایی به چه صورت است . واقعا سایت خوبی دارید . ببخشید بابت زیادی سوال سلامت باشید

  • نویسنده

   سلاام اول یک مسئله ای معمولا نیروی های ویژه از سلاح های با طول لوله کمتر در اصطلاح کاربین استفاده میکنند.. نیروی تکاور از انواع کاربین سلاح های تهاجمی استفاده میکنند ولی نیروی های ویزه پلیس معمولا از ملسلس دستی چون ام پی۵ ..زیرا ام پی ۵ اگرچه سرعت اتش بالای دارد و کنترل پذیری ان نیز در حالت رگبار خوب است ولی برد موثر ان و کشندگی ان بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ متر است و برای همان پلیس خوب است ولی نیروی رزمی که قرار است با دشمن درگیر شود باید از سلاح تهاجمی با گلولهای مافوق صوت مثل ای کی استفاده کند

 • سلام استاد از قیمت این سلاح خبر دارین خیلی بیشتر از هزار یورو قیمت داره ؟ به نظرتون اسلحه ای تو کلاس این سلاح مطابق با نیاز های نیرو های مسلح ما هست ؟ در صورت خواست مشتری میشه این سلاح رو با کالیبر دیگری سفارش داد و اونوقت همین کیفیت الآن رو حفظ خواهد کرد ؟ این سلاح مدل لوله بلند با پایه و خشاب گرد نداره که به عنوان مسلسل سبک چند منظوره بشه ازش استفاده کرد ؟ فکر نمیکنم بتونیم این سلاح رو حتی از آلمان سفارش بدیم سلاحی که بتونیم بخریم و در کلاس این اسلحه باشه و ساخت روسیه هم نباشه میشه چنتا نام ببرید؟  با تشکر

  • نویسنده

   سلام والا قیمت نمیدونم ولی باید گرانتر باشد و اگر شما سلاح اینچنین میخواهید که کالیبر مختلف میخورد باید بروید سراغ اسکار

   • سلام یکی از دوستان که زبانش خوبه چک کرده بود میگفت قیمتش با توجه به نوع آلات نوری و نشانه روی و نوع لوله بین ١٨٠٠ تا ٣٠٠٠ دلاره .

 • عجب تفنگی ساختن واقعا یک مولتی رول واقعی هستش مطلب اخر که گفتید scar هم عجیبه چون بنظرم برتری نسبت به این نداره تازه وزن این کمتره بنظر هم خوش دست تره ولی فکر کنم اسکار رو کشور های بیشتری خریدند بخصوص بخاطر سلاح خوش نام و کارایی مثل fn fal خریدند وگرنه این بنظرم بخاطر ریل های کناری سلاح بهتری ایست ای کاش می شد فقط برای نیروی ویژه خریداری می کردیم

 • سلام آقای تارخ لطفا یک مقایسه کامل بین تفنگهای ARX160 و HK416 و AK12 و SCAR بزارید.

 • سلام ما تو خرید تسلیحات انفرادی هم از غرب آیا مشکل  عدیده داریم؟ حالا منظورم غرب غرب هم نیست همین کشور های تازه استقلال یافته از شوروی و اروپای شرقی که با کالیبر های غیر ناتو ( شوروی سابق و روسیه که در ایران هم به وفور تولید میشن)  میتونیم تسلیحات انفرادی جدید بخریم؟دوربین دید در شب چطور ؟

 • سلام..آقای تارخ کدام نوع گلوله قدرت ونفوذ بیستری دارد ۵٬۵۶ناتو۷٬۶۲ناتو یا۶٬۸رمینگتون یا۶٬۵گرندل …باسپاس…

 • سلام …کالیبر۷,۶۲ژ۳یا کلاش توان نفوذشون تو جلیقه ضد گلوله چقدره ؟؟؟۵,۵۶چقدر تو جلیقه نفوذ میکنه.؟؟واینکه از نظر سیستم عملکردی وقدرت اچ کا۴۱۶بهتره یا آکا۱۲؟؟