تسلیحات نیروی های پیاده و سلاح های انفرادی

سلاح تهاجمی HK-416

سلاح تهاجمی HK-416

سلاح تهاجمی HK-416

گردآوری: رضا موسوی

شاهزاده ایست دورگه،پدرش آلمانی و مادرش آمریکاییست.

در اوایل دهه 90 میلادی، نیرو های ویژه دسته اول عملیاتی نیروهای ویژه دلتای ارتش ایالات متحده (معروف به DELTA force) برای توسعه ی سلاح جدیدی به سراغ شرکت بزرگ آلمانی هکلر اند کخ رفتند و شرکت HK نیز با استفاده از تجربیات توسعه اسلحه تهاجمی XM8 بر مبنای G36 و بروزرسانی SA80/L85A2 انگلیسی شروع به توسعه ی طرحی با تمرکز بر حل مشکلات سیستم گازی فشار مستقیم (DI) خانواده AR-15 و عملکرد بهتر در سلاح های لوله کوتاه مورد نیاز نیرو های ویژه آمریکایی کردند.

پس برای حل این مشکل زنان و مردان HK دست به کار شدند و به جای طرح شکست خورده XM-8 که به نسبت دوره خود بیش از حد پیشرفته بود، سراغ طرحی محتاطانه تر رفتند و پایه کار را اسلحه خوشنام M4 قرار دادند. متخصصان این شرکت با یک بروز رسانی کلی، بخش بزرگی از ایراد ها و کمبود ها ها را برطرف نمودند. و اینگونه HK416 و سپس M27 زاده شد.

مهمترین تغییر انجام شده؛ تعویض سیستم گازی استاندارد M16 با نوع پیستون با کورس کوتاه تفنگ تهاجمی G36 است که جایگزین مکانیزم گازی فشار مستقیم استاندارد M16 شده.

مکانیزم شلیک در HK416 کاملا نسبت به M4 جدید است. مهندسان HK که پیش از این ترکیب گلنگدن چرخشی کوتاه با مکانیزم برگشتی متکی بر پیستون ضربه ای را که در G36 آزموده بودند،بار دیگر این مکانیز را به کار گرفتند.در این طرح به جای آن که گازهای حاصل از شلیک خود باعث عمل کرد تفنگ و برگشت آلات متحرکه و گلنگدن سلاح شوند،با وارد شدن به پیستون و به حرکت در آوردن آن این کار را انجام میدهند که در نتیجه باعث میشود گاز های کثیف ناشی از سوختن به درون بخش های متحرک وارد نشوند که این امر از یک سو باعث تمیز ماندن بخش های متحرک تفنگ میشود و از سوی دیگر از داغ شدن گلنگدن جلو گیری میکند.در این مکانیزم گاز موجود در لوله پس از هر شلیک به طور کامل از لوله خارج شده و توسط لوله بسیار نازکی که در زیر پوشش بیرونی و در بالای لوله اصلی تفنگ قرار گرفته است،گاز باروت حاصل از سوختن را تخلیه می کند.اما این تمام برتری های این سیستم نسبت به فشار مستقیم گاز باروت نیست چرا که دیگر رسوب های گاز باروت داخل مکانیزم اصلی سلاح نشده و مشکل کثیف شدن و گیر کردن سلاح به سبب این کثیفی از بین می رود.

HK-MR556A1-and-operator-on-helo-1024x775

این سیستم گازی همچنین به صورت اتوماتیک تنظیم شده و بدون هیچ مشکلی به همراه لوله هایی با طول های مختلف عمل می کند.
از دگرگونی های دیگر می توان به ضربه گیر،مکانیزم گلنگدن،لوله ی چکش کاری سرد شده و هندگارد (روپوش لوله) فری فلوت و معلق همراه با ریلی یکپارچه اشاره کرد.

این تفنگ دارای یک مدل با کالیبر 7.62 میلیمتر نیز بوده که با نام HK417 شناخته شده و به همراه HK416 با کالیبر 5.56 میلیمتر، تفنگ FN SCAR را به مبارزه خوانده است.

اسلحه HK 417

این تفنگ به خاطر آمیختن ارگونومی فوق العاده M16 و مکانیزم پر دوام G36 به وجود آمده و با توجه به شهرت و کیفیت همیشگی شرکت HK رقابت پذیری بسیاری در بازار فعلی تسلیحات دارد.

HK416 نمونه کاملی از تفنگ های تهاجمی است. ماژولار بودن تفنگ این اجازه را به سربازان می دهد تا در هر شرایطی تفنگی کاملا مناسب را به همراه داشته باشند و از سوی دیگر با کاهش تنوع تفنگ ها، هزینه های کلی ارتش ها را به گونه ای چشمگیر کاهش می دهد.HK416 می تواند تقریبا هر نوع لوازم جانبی را روی خود حمل کند و به دلیل تکیه بر مفهوم ریل های استاندارد نصب و جداسازی این قطعه ها در تنها چند ثانیه روی میدهد.

اما این همه ماجرا نیست و تفنگ جدید فرماندهی عملیات ویژه ارتش آمریکا(USSOCOM) نسبت به انواع پیشین بسیار قابل اتکا شده و هیچ چیز از شن و خاک گرفته تا گل و آب نمی تواند آن را از عملکرد بی عیب و نقص خود دور کند.

نکته مهم دیگر آنکه با توجه به تولید لوله ها با فرایند چکش کاری سرد، کیفیت آنها به گونه چشمگیری افزایش یافته و دقت خود را تا 20000 شلیک حفظ میکند.

اما توانایی مهم دیگری که آنها را برای انجام انواع ماموریت ها تبدیل به یک ایده آل واقعی می کند،4 ریل استاندارد MIL-STD-1913 است که به صورت سرتاسری در 4 طرف آن نصب شده اند.با تکیه بر همین ریل ها سربازان می توانند تمام وسایل جانبی استانداردی را به سادگی و بدون نیاز به هیچ ابزاری در یک چشم بر هم زدن و با توجه به سلیقه و نوع ماموریت روی تفنگ خود سوار کنند.

نصب تجهیزات جانبی شامل: سایت نشانه روی هولوگرافیک EO Tech EXPS2 به همراه مگنیفایر 3 برابری، ماژول نشانگذار لیزری و همچین چراغ قوه و سوپرسور

همچنین مهندسان HK به قنداق M4، حالت تلسکوپی 6 مرحله ای داده اند که طول تفنگ را با توجه به جثه و تجهیزات تیرانداز تنظیم می کند و پد قابل تنظیم آن برای یک تیراندازی دقیق عملکرد خوبی دارد.در بخش انتهایی قنداق نیز جایگاهی برای قرار دادن کیت تنظیف سلاح و نیز محلی برای قرار دادن باتری های ذخیره لوازم جانبی در نظر گرفته شده است.

نکته جالب دیگر در طراحی بخش خارج تفنگ،حفظ شدن طراحی تمام بخش های تفنگ M4 در محل هایی است که سربازان به صورت مستقیم با آن ارتباط دارند. مکان ماشه،برگه ناظم آتش، ضامن خشاب و ضامن گلنگدن (ضامن تیر آخر (Bolt release)) به صورت کامل حفظ گشته که این کار با توجه به کارایی بالای این بخش ها نه تنها خدشه ای به کارایی HK416 وارد نمی آورد،بلکه باعث می گردد تا سربازان با آن کاملا احساس آشنایی نمایند.

مسلما هر سرباز آمریکایی دوست دارد چنین تفنگی را در دست بگیرد،چرا که لازم نیست مدت زمان زیادی را برای آموزش بگذراند (چون در طراحی خارجی تفنگ تغییری صورت نپذیرفته) و می داند اگر تفنگش در گل و لجن بیفتد باز هم به خوبی کار میکند و همچنین می تواند بلافاصله پس از بیرون آمدن از زیر آب،با تفنگش شلیک و دشمنان را به کام مرگ بفرستد.

HK از زمانی که توسعه تفنگ جدید را به همراه تیمی از نیروهای ویژه Delta Force آغاز کرد،می دانست باید تفنگی بسازد که نه تنها مشکل های قبلی را حل می کند،بلکه بتواند تا قرن 21 نیز کارایی داشته باشد. HK416 تا کنون در جنگ های عراق و افغانستان استفاده شده و تعداد زیادی از واحد های عملیات ویژه ارتش آمریکا و ارتش های سرتاسر دنیا از آن استفاده می کنند، اگرچه این سلاح به عنوان سلاح سازمانی تنها در ارتش نروژ، ارتش فرانسه (در مدل HK 416F و HK 416FC) و در سپاه تفنگداران دریایی ایالات متحده در مدل M27 IAR خدمت می کند.

سرباز سپاه تفنگداران دریایی ایالات متحده (مارین کورپس) در حال شلیک با HK M27 در آب و هوای برفی نروژ

این تفنگ در خدمت JSOC آمریکا ( Joint Special Operations Command) که Delta Force و SEAL Team 6 از تیم های آن هستند،گروه جنگ های نامتقارن ارتش آمریکا،تیم واکنش سریع و و اضطراری پلیس مرکزی آمریکا(CERT)،تیم واکنش های ویژه پلیس ایالت کنتاکی(SRT)،تیم واکنش اضطراری NASA،تیم ویژه پلیس Los Angeles،تیم نجات گروگان FBI و سپاه تفنگداران دریایی آمریکا(USMC) و در آلمان در خدمت نیروهای ویژه ارتش آلمان(KSK) و GSG9 است. فرماندهی عملیات ویژه نیروهای دفاعی استرالیا و نیروهای ویژه ایتالیا از دیگر استفاده کنندگان این تفنگ هستند.این تفنگ در چند کشور دیگر همچنین کره جنوبی،ژاپن،هلند و… در حال خدمت است.

ولی هنوز یک چالش پیش روی HK416 است و آن چیزی نیست جز خانواده تفنگ های FN SCAR که باید صبر کرد و دید کدام تفنگ سخت ترین آزمون هایی را که تا به حال یک تفنگ پشت سر گذاشته را با موفقیت سپری میکند و با امتیاز بیشتر از آن خارج می گردد؟!

مدل اصلی HK 416D
اسلحه HK 416A7 آخرین مدل ارائه شده 416. این سلاح با نام G95 در نیرو های ویژه آلمانی GSG9 و KSK خدمت می کند.

 

مشخصات فنی:

کشور سازنده:آلمان
کمپانی سازنده:Heckler & Koch
سال ورود به خدمت:2005
نوع:تفنگ تهاجمی

مدل ها به همراه وزن،دراز و طول لوله

HK416C:
وزن:2.950 کیلوگرم
درازا:69.0 سانتیمتر با قنداق باز و 56.0 سانتیمتر با قنداق بسته
طول لوله:22.8 سانتیمتر

D10RS:
وزن:3.02 کیلوگرم
درازا:79.7 سانتیمتر با قنداق باز و 70.1 سانتیمتر با قنداق بسته.
طول لوله:26.4 سانتیمتر

D14.5RS:
وزن:3.490 کیلوگرم
درازا:90.0 سانتیمتر با قنداق باز و 80.4 سانتیمتر با قنداق بسته
طول لوله:36.8 سانتی متر

D16.5RS:
وزن:3.560 کیلوگرم
درازا:95.1 سانتیمتر با قنداق باز و 85.5 سانتیمتر با قنداق بسته
طول لوله:41.9 سانتیمتر

D20RS:
وزن:3.855 کیلوگرم
درازا:103.7 سانتیمتر با قنداق باز و 94.1 سانتیمتر با قنداق بسته
طول لوله:50.5 سانتیمتر

M27 IAR:
وزن:3.60 کیلوگرم
درازا:94.0 سانتیمتر با قنداق باز و 84.0 سانتیمتر با قنداق بسته
طول لوله:42.0 سانتیمتر

گلوله:5.56×45 میلیمتری استاندارد NATO

توانا در شلیک 700 تا 900 گلوله در دقیقه

ظرفیت خشاب:20 و 30 STANAG و 100 تیر C-Mag(کاسه ای)

توانایی استفاده از انواع هدف گیر های optical

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

    1. سلام وقاعا هر کدوم برتری خودشونو دارن ولی خوب اسکار به نظر بهتر ولی گرانتر است

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن