ایران

پروتكل ارتباطى خانواده بصير

گرداوری :حسين.ص(ارتشبان)
? پروتكل ارتباطى خانواده بصير

بحث جنگ شبكه محور در نيروهای زمينی و مخصوصا نيروهای پياده يكى از مهم ترين اركان علوم نظامى در چند دهه اخير است ، كه ، در ارتش هاى نوين در جهان داراى جايگاهی ويژه است ، زيرا نياز نيروي درحال رزم را به اطلاعات مورد نياز در ميدان نبرد فراهم ميكند .

اطلاعاتى چون موقعيت نيروهاي خودی و دشمن ، وضعيت جسمانی و تجهيزاتی نيروهای خودی ، لينك كردن گيرنده ها و فرستنده های ارتباطی برای اشتراك گذاری و تبادل تصاوير و اطلاعات مورد نياز هر بخش و … كه به پيشبرد اهداف يك گروه پياده در حال رزم بسيار كمك ميكند .

براي مثال نيروی پياده هيچ اطلاعات شناسايی از منطقه رزمي و تحركات نيرويی كه در حال نبرد در آن است را ندارد بنابراين مركز فرماندهی براحتی ميتواند با كمك يك پهپاد شناسايی اطلاعاتي را كسب و با كمك اشتراك گذاری اطلاعات بر روی پروتكل ارتباطی گروه رزمی انها را از محيط پرامونشان مطلع كند . ( اين مثال فقط و فقط بخشي از توانايي های يك سامانه ارتباطی و شبكه محور گسترده و پيشرفته است )

در سال هاى گذشته در نيروهاى مسلح جمهورى اسلامى ايران نياز به يك سامانه ارتباطى پيشرفته به منظور گسترش ارتباطات ، موقعيت يابى ، يكپارچه سازى ارتباطات بين فرماندهى و نيروها ، اعلام وضعيت هاى مختلف نيرو در ميدان نبرد و ديد بهتر براى فرماندهى از ميدان نبرد احساس ميشد تا اينكه وزارت دفاع به فكر سرمايه گذارى ، توسعه و گسترش همچين سامانه افتاد تا بسترى براى ايجاد يك برترى ارتباطى براى نيروهاى ايرانى در ميدان نبرد باشد .

به اين منظور “گروه صنايع رزم انفرادى” زير نظر وزارت دفاع شروع به پايه ريزى ، طراحى و ساخت همچين سامانه اى با نام “پروتكل ارتباطى بصير” كرد كه بايد ويژگى هايى چون نشانگرهاى مرئى و IR براى اعلام موقعيت در منطقه نبرد ، واحد كنترل ، كامپيوتر مركزى ، مداومت عملكرد و عمر باطرى بالا ، برد سيگنال بالا و سبكى كل اجزا برا جلوگيرى از كاهش مانور سرباز در ميدان نبرد را ميداشت .

گروه صنايع رزم انفرادى در ابتدا “پروتكل ارتباطى بصير : آنالوگ نسل ١ ” با ٥ جز اصلى طراحى و معرفى كرد كه ميتوان گفت ضعيف ترين نسخه اين خانواده از لحاظ پردازش سيستم مركزى ، وزن بالا ، مداومت عملكردى و عمر باطرى است ، بصورتى كه عمر باطرى و مداومت اين سامانه فقط ٣ ساعت عملياتى است و وزن كل اين سامانه به بيش از ٦٠٠ گرم ميرسد !

همانطور كه گفته شد پروتكل بصير در آنالوگ نسل ١ داراى ٥ جز اصلى است ( تقريبا ميتوان گفت هر ٣ نسل اين خانواده از ٥ جز اصلى بهره ميبرند كه تفاوت ها در نحوه عملكرد و اصلاحات انجام شده رو آنان است ) :

– واحد كنترل
– هدست تاكتيكال
– نشانگر مرئى و IR
– بيسيم
– كامپيوتر يا سيستم مركزى

“واحد كنترل” در اين نسل از پروتكل بصير وظيفه اعلام وضعيت و موقعيت سرباز توسط دستى را داراست ، كه با ٤ وضعيت مختلف دسته بندى شده است براى مثال وضعيت EM يا همان وضعيت اضطرارى كه سرباز فقط با لمس آن به مركز فرماندهى اعلام وضعيت اضطرارى ميكند . بعد از اعلام وضعيت ، توسط نيرو با كمك واحد كنترل اطلاعات به “كامپيوتر يا سيستم مركزى” رفته ، در آنجا پردازش شده و با كمك فرستند (بيسيم) به مركز فرماندهى ارسال ميشود و اگر لازم بود پاسخ هاى لازم را با كمك “هدست تاكتيكال” دريافت ميكند و اگر لازم به كشف موقعيت نيرو با كمك ديد مسلح نيز بود ميتوان از روى “نشانگرهاى IR و مرئى (به رنگ قرمز)” موقعيت وى را تشخيص داد .

IMG_20160607_104333
تصويرى واضح تر از واحد كنترل در ديجيتال نسل اول و دوم
IMG_20160607_104223
واحد كنترل انالوگ نسل اول

فعاليت و وظيفه هاى كلى در آنالوگ نسل ١ اين خانواده به شرح بالا بود . از ديگر مشخصات اين نسل ميتوان به :

• سيستم ظبط و پخش صداى وضعيت اضطرارى
• دوربين و صفحه نمايش بيسيم ( الحاقى و در صورت نياز )
• قابليت ارتباط همزمان به ٢ گيرنده
• سوئيچ فعاليت اتوماتيك
• عمر باطرى و مداومت عملياتى بسيار پايين ( ٣ ساعت )
• چراغ شناسايى مادون قرمز

اشاره كرد .

همانطور كه گفته شد “آنالوگ نسل ١” داراى مشكلاتى چون : عمر باطري و مداومت عملياتي بسيار پايين ، وزن بالا ، واحد كنترل سنگين و پيچيده ، كامپيوتر مركزى با توان پردازشى پايين ، برد پايين و ناتوانى در حذف نويز هاى فعال محيطى بود كه در مراحل بود كه در مراحل تست و آزمايش براحتى نمايان بودند ؛ بنابراين برنامه اى جهت بهبود و ارتقا عملكرد اين نسل تهيه و ازمايشات و طراحى هاى نسل جديد اين پروتكل شروع شد .

پروژه ارتقا سامانه بصير ” پروتكل ارتباطى بصير : ديجيتال نسل ١ ” نام گرفت كه نويد بهبود عملكرد ميدانى اين سامانه را ميداد .

پروتكل جديد داراى همان اجزا قبلى ولى با ساختار و طراحى متفاوت بود ؛ اجزا اصلى در همان تعداد ٥ جزء ارائه شده بود و تغييرى در تعداد اجزا مشاهده نميشد ، در عوض كار با واحد كنترل روان تر و آسان تر شده بود ، كامپيوتر مركزى توان پردازشى بالاترى نسبت به نسل قبل داشت ، برد ، مداومت عملياتى و عمر باطرى پيشرفت عظيمى كرده بودند
طورى كه عمر باطرى از ٣ ساعت به ٥٠ ساعت رسيده بود ، همچنين يك بخش نويزگير فعال محيط نيز روى آن قرار گرفته بود ، وزن نيز به ٦٠٠ گرم كاهش پيدا كرده بود .

فعاليت و عملكرد كلى اجزا دقيقا همچو نسل اول اين سامانه است ولى با تفاوت هاى جزئى همچون رفع پيچيدگى هاى واحد كنترل كه در بالا به آن اشاره شد ، قابليت هايى مثل :

• پخش فايل صوتى از روى SD كارت
• فعاليت بيسيم بصورت خودكار فقط با شروع صحبت
• تركيب نشانگر مرئى و IR از ٢ بخش جدا در يك بخش بود.

IMG_20160607_104227
نشانگر مرئى و IR در ديجيتال نسل اول

بعبارتى تنها تغييرات بسيار مهم و عمده اين نسل ،تجهيز به يك بخش نويزگير ، ارتقا مداومت عملياتى و فعاليت خودكار بيسيم با كلام بود .
بعد از موفقيت چشمگير و بسيار بالا اين نسل يعنى “ديجيتال نسل اول” وزارت دفاع به فكر يك نسل و ارتقايى رويايى تر بود تا به استانداردهاى بالاى جهانى نزديكتر بشويم ، بصير هنوز قابليت هايى چون موقعيت ياب و مكان ياب ديجيتال و ماهواره را نداشت ، هنوز به برد موثر بالاتر نياز داشت ، به يك كامپيوتر با توان پردازش بهتر و ارسال مداوم اطلاعات به مركز فرماندهى نياز داشت ، همچين نياز به يكسرى از ريز اطلاعات از نيرو مثل وضعيت جسمانى و سطح هوشيارى ، سرعت حركت در مسير و ميزان تجهيزات و حجم مهمات نيز احساس ميشد .

بنابراين وزارت دفاع با كمك نيروى جوان و دانش و تجربه اى كه از نسل اول و دوم بدست آورده بودند پروژه جديدى را با نام “پروتكل ارتباطى بصير : ديجيتال نسل دوم ” شروع كرد تا آخرين نسل اين خانواده پرماجرا را با بالاترين سطح كيفيت ارائه دهد .

نسل سوم يا همان “ديجيتال نسل دوم” سنت ٥ جزء اين خانواده را حفظ كرده است ولى از لحاظ فنى كاملا با نسل هاى قبل خود متفاوت است .

كامپيوتر مركزى بصورت مداوم عرض و طول جغرافيايه نيرو را به مركز فرماندهى ارسال ميكند و در اين راه از سامانه موقعيت ياب جهانى (GPS) اسنفاده ميكند ، فرماندهى را از ميزان جراحات وارده و اوضاع جسمانى نيرو باخبر ميساز و حجم تجهيزات و مهمات را نشان ميدهد .

IMG_20160607_104339
نمايشگر در انالوگ نسل اول و ديجيتال نسل اول

به نوعى تمامى فعاليت هاى نيرو براى فرماندهى ارسال ميشود ، حتى سرعت حركت نيرو نيز توسط كامپيوتر مركزى به مركز فرماندهى ارسال ميشود .

پردازش اطلاعات بسيار سريعتر صورت ميگيرد ، خطوط از امنيت بالاترى برخوردار هستند و نويزگير فعال محيط نيز عملكرد بهترى دارد ، قابليت هايى چون سوئيچ خودكار بيسيم و برقرارى ارتباط با كلام و كارت حافظه جهت ضبط و پخش صدا حفظ شده اند .

بجاى استفاده از نشامگر شناسايى مرئى و IR براى افزايش امنيت و جلوگيرى از لو رفتن موقعيت نيرو براى دشمن از يك آنتن فرستند سيگنال استفاده شده است كه موقعيت نيرو را بصورت مداوم ارسال ميكند ، برد اين نسل به ٥٠٠ متر ارتقا پيدا كرده است ولى بدليل استفاده از آپشن هاى بيشتر و فعاليت بيشتر كامپيوتر و واحد كنترل و آنتن فرستند عمر باطرى و مداومت عملياتى از ٥٠ ساعت در نسل دوم به ٢٠ ساعت كاهش پيدا كرده است ، وزن نيز به ٢٥٠ گرم كاهش يافته است .
در صورتى كه پروتكل ارتباطى بصير در نمونه هاى نهايى درون نيروهاى رزمى آجا و سپاه پاسداران عملياتى شود ميتواند بخش عظيمى از نيازهاى ارتباطى و شناسايى آنها را فراهم كند و به تبادل اطلاعات مورد نياز بين فرماندهى و نيرو و نيروها با يكديگر كمك شايانى كند

IMG_20160607_104347
واحد كنترل و بيسيم در ديجيتال نسل اول و دوم

نوشته های مشابه

‫3 نظرها

  1. سلام
    وقعا این مواردی که بالا اومده برای نیروهای مسلح ایران ساخته شده.چون که من توی این بیست و اندی سال نه همچین چیزی دیدم و نه شنیدم که در یگانی استفاده شده.احتمالا مثل باقی چیزهایی که فقط یک یا دو نمونه ازشون برای نمایش در نمایشگاها ساخته میشه هست و کلا قابلیت عملیاتی نداره.

  2. سلام
    به نظر سیستم شلوغی میاد(سیم کشی زیاد داره!!!!!!!)
    اصلا آیا با این وضع کارایی داره؟

    1. در مورد سوال بالا واقعا برام جالبه دونستن کارایی این سامانه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن