پدافند هوایی

موشک سطح به هوای میانبرد هاوک

موشک سطح به هوای میانبرد هاوک

موشک سطح به هوای میانبرد هاوک (MIM-23 HAWK) ساخت شرکت آمریکایی(Raytheon) است. Hawk مخفف Homing All the Way Killer میباشد. هدف ابتدایی از طراحی این موشک نابود کردن هواپیماهای دشمن بود که با توسعه این موشک، از آن در نابود کردن موشکهای دیگر هم استفاده میشد . این موشک در سال 1960 وارد خدمت گردید اما باتوجه به برنامه های مختلف و متنوع بهینهسازی و توسعه که بر روی آن پیاده شده،این موشک هنوز هم مورد استفاده قرار میگیرد. توسعه و بهینهسازیهای مختلف روی موشک هاوک عاقبت به ساخت سیستم دفاع موشکی پاتریوت (MIM-104 Patriot ) منجر شد . از سال 1994 جایگزینی موشک هاک با نمونههای دیگر با توجه یگان عملیاتی و ماموریتهای آن یگانها در ارتش آمریکا شروع گردید و در سال 2002 موشک موفق هاک رسما از خدمت در ارتش آمریکا بازنشسته شد . آخرین یگان استفادهکننده از موشک هاوک، یگان تفنگداران دریایی آمریکا(US Marine Corps ) بودند که موشک دوش پرتاب FIM-92 Stinger را جایگزین موشک هاوک کردند. این موشک همچنان در خارج از آمریکا و در کشورهای اروپای غربی و ژاپن تولید میشود . موشک هاک در جنگهای مختلفی شرکت کرده و بنا بر آمار اعلام شده تا کنون 40 هزار فروند از این موشکها ساخته شده است. درصد اطمینان کارایی این موشک در نمونههای ابتدایی 56% و در آخرین نمونه ها 85% بوده است.

mim-23a

۱-تاریخچه طراحی و ساخت موشک هاوک :
کار طراحی و ساخت سیستم موشکی هاوک از سال1952 شروع شد و جزیی از طرح ارتش آمریکا برای ساخت یک موشک میانبرد سطح به هوا با سیستم هدایت نیمه فعال راداری گردید. در سال1954 قرارداد ساخت لانچر این موشک با شرکت نورثروپ و قرارداد ساخت رادار و سیستم کنترل آتش و موشک با شرکت ریثون پیمانکار اصلی پروژه بسته شد . اولین نمونه موشک ساخته شده این طرح به اسم (XSAM-A-18 ) با موتور XM3 در ژوئن 1956 ساخته شد . جولای1957 نمونه کامل شده ارائه گردید اما پس از مدت کمی با روشن شدن معایب این مدل از موتورها، از موتورهای آیروجت (Aerojet M22E7) بجای مدل قبلی استفاده شد که این مدل هم نامطمئن نشان داد و با موتورهای اصلاح شده آیروجت (M22E8 ) جایگزین گردید. نمونه ابتدایی موشک هاوک در سال1959 در اختیار ارتش آمریکا قرار گرفت و از سال1960 به طور رسمی در اختیار تفنگداران نیروی دریایی آمریکا(US Marine Corps) قرار گرفت. پیچیدگی زیاد سیستم پدافند موشکی هاک و استفاده از سامانههای الکتریکی در این سیستم باعث شد این سیستم پدافندی قادر به فعالیت مستمر بیش از 43 ساعت نباشد اما این مدت در نمونههای بهینهسازی شده موشک هاک به 130الی170 ساعت و در آخرین نمونهها به 300 الی400 ساعت افزایش داده شده است.
۲-اجزای تشکیل دهنده سیستم پدافندموشکی هاوک
(PAR (Pulse Acquisition Radar
به معنای رادار هدفیاب پالسی (ضربانی و چرخشی) است. آنتن گیرنده این رادار با سیکل 20 دور در دقیقه چرخیده و برای شناسایی اهداف در ارتفاع زیاد و متوسط استفاده میشود.
CWAR (Continuous Wave Acquisition Radar)
به معنای رادار هدفیابی با امواج پیوسته و از نوع رادارهای جستجو گر داپلر است و از سیستم پالسی استفاده میکند که آنتن گیرنده آن رادار سیکل چرخش 20 دور در دقیقه داشته و برای شناسایی اهداف در ارتفاع کم مورد استفاده قرار میگیرد.
PI ( High Power Illuminator doppler Radar)
رادار قدرتمند ایلومینیشن داپلر بوده و برای ردگیری اهداف و موشکهای هدایت شونده مورد استفاده میشود.
ROR (Range Only Radar)
این سیستم از رادار پالس داپلر با استفاده از طول موج کی (K-band) برای تعیین برد و مسافت و ارتفاع استفاده میکند و وقتی که دیگر سیستمها به دلیل جنگ الکترونیک و یا انجام وظایف دیگر قابل استفاده نباشند، مورد استفاده قرار میگیرد.
ICC (Information Coordination Central)
به معنای مرکز هماهنگی اطلاعات بوده و وظیفه جمع آوری اطلاعات قسمتهای مختلف سیستم را بر عهده دارد و این اطلاعات رادر اختیار مرکز کنترل خودکار(BCC) قرار میدهد.
BCC (Battery Control Central)
به معنای مرکز کنترل خودکار است و وظیفه پردازش اطلاعات ارسالی قسمتهای مختلف سیستم رابر عهده دارد.
AFCC ( Assault Fire Command Console)
به معنای یگان فرماندهی آتش است و برای هدایت مرکز BCC از راه دور مورد استفاده قرار میگیرد و به وسیله آن میتوان با یک سیستم CWAR و یک سیستم HPI و سه لانچر پرتاب کننده موشک( 9 موشک در مجموع) را کنترل و هدایت کرد.
LCS (Launcher Section Controls)
به معنای بخش کنترل کننده پرتاب کننده موشک است .
SEA
جنراتور 56 کیلووات که معمولا از 6 عدد از آن در یک سیستم برای تولید انرژی استفاده میشود

DSC01142

اولین طرح بهینه سازی موشك هاك ( HAWK/HIP) و ساخت نمونه(I-Hawk) :
موشك هاك مدل I-Hawk كه مخفف (Improved Hawk) هست به معنای موشك هاك بهینه سازی و اصلاح شده هستش و به دلیل مشكلات سیستم هاك در شناسایی اهداف در هنگام وجود اهداف زیاد و شناسایی اهداف در ارتفاع كم در كنار مشكلات موشك هاك در نبود كردن اهدافی كه در نزدیكی زمین و ارتفاع خیلی پایین حركت میكنند طرح بهینه سازی موشك هاك یا همان (I-Hawk ) رو شروع كردن.این طرح بخشی از برنامه های بهینه سازی موشك هاك به اسم طرح ( HAWK/HIP) بود كه همه ی موشكهای هاك تولید شده باید با این برنامه بهینه سازی میشدند تا معایب قبلی آنان برطرف بشه . HIP در ( HAWK/HIP) مخفف Hawk Improvement Program هستش .
تغییرات اعمال شده در این طرح به روی موشك هاك شامل این موارد بود :

*افزودن یك مركز پردازشگر دیجیتال برای پردازش اطلاعات دریافت شده از اهداف و رهگیری بهتر اهداف كه با آن ناكارامدی و اشتباه سیستم هاك در برابر وجود اهداف زیاد برطرف شد این پردازشگر امكان تحلیل و ارزیابی میزان خطر هر هدف رو به سیستم هاك میداد .
* موشك بهینه سازی شده جدید كه با كد (MIM-23B) و سر جنگی بزرگتر و موتورهای كوچكتر و قدرتمند تر به همراه سیستم هدایتی پیشرفته بودش.
*سیستمهای PAR/CWAR/HPI/ROR هم با نمونه های بهینه سازی شده و پیشرفته تر جایگزین شدند .
اولین نمونه بهینه سازی شده از موشك هاك (I-Hawk) در اكتبر سال 1972 وارد خدمت شد و تمامی سیستمهای هاوك موجود در ارتش آمریكا تا سال 1978 با این طرح بهینه سازی شدند .
دومین طرح بهینه سازی موشك هاك( HAWK/PIP) وساخت نمونه های مختلف از موشك هاوك :
درسال1973 آمریكا طرح گسترده ( HAWK/PIP) رو برای ساخت نمونه های جدیدتر و پیشرفته تر موشك هاك كه دارای قابلیتهای بیشتری باشه رو در چندین فاز و مرحله شروع كرد . عبارت (PIP) مخفف Product Improvement Plan هست . اصولا این طرح برای گسترش قابلیتهای موشك هاك با تاكید به روی تجهیزات زمینی این سیستم بود .
*فاز اول طرح ( HAWK/PIP) :این مرحله در سال 1973 شروع شد و شامل استفاده از رادار پالس داپلرAN/MPQ-55 در سیستم CWAR بود و سیستم CWAR به ICWAR تغییر نام داده شد و عبارت I اضافه شده به CWAR به معنای Improved (بهینه و اصلاح شده) هستش . همچنین رادار AN/MPQ-50 در سیستم PAR هم بهینه سازی شد كه شامل افزودن (MTI) كه یك صفحه نمایشگر دیجیتال برای نشان دادن و ثبت كردن حركت اهداف هستش و این سیستم هم به IPAR تغییر نام داد عبارت(MTI) مخففMoving Target Indicator هست و سیستمهای هاوك بهینه سازی شده فاز اول مابین سالهای 1979 تا 1981 وارد خدمت شدند .
*فاز دوم طرح ( HAWK/PIP) :
این مرحله از سال 1978 شروع ش و شامل جایگزینی رادار AN/MPQ-57 در سیستم HPI به جای رادار قدیمی AN/MPQ-46 بود اما مهمترین تغییر صورت گرفته در این فاز حذف لامپهای خلا در سیستمهای الكترونیكی و جایگزینی مدارات جامد مدرن به جای آن بود . از دیگر تغییرات اضافه كردن یك سیستم چشمی(اپتیكی) ردگیری هدف به سیستم پدافنی موشكی هاوك بودش سیستم جدید ردگیری هدف با چشم یا optical TAS از یك سیستم الكترو-اپتیكی (تلویزیونی) مدل OD-179/TVY برای قرار دادن یك سیستم شناسایی و ردگیری جدید هدف برای اپراتور سیستم پدافندی هاوك بود در موقعی كه سیستمهای دیگر به علت جنگ الكترونیك قابل استفاده نیستند . موشكهای هاك این نمونه مابین سالهای 1983 تا 1986 وارد خدمت شدند .
* فاز سوم طرح ( HAWK/PIP) :
این از مرحله از سال1983 شروع شد و تاكید بیشتر اون به روی بهینه سازی سیستم های موجود با استفاده از سیستمهای سخت افزاری و نرم افزاری كامپیوتری بود . رادار سیستم CWAR با نمونه قدرتمند AN/MPQ-62 با توانایی جستجوی تك سیگنال اهداف عوض شد از دیگر تغییرات بهینه سازی رادار AN/MPQ-61 سیستم HPI برای افزایش قدرت درگیری همزمان سیستم پدافند موشكی با اهداف در ارتفاع پایین بودش و امكان فعالیت مطمئن سیستم هاك رو وقتی كه هدفهای زیادی در ارتفاع كم وجود دارد رو فراهم كرد . سیستم ROR در این مرحله از بهینه سازی به علت عدم نیاز حذف شد . موشكهای هاك این نمونه از سال 1989 وارد خدمت شدند .
طرحهای موازی 3 فاز اولیه طرح ( HAWK/PIP) برای توسعه و بهینه سازی موشك هاوك :
طرحهایی دیگر هم موازی این 3 مرحله برای بهینه سازی و گسترش موشك هاوك وجود داشتندكه به علت اینكه بیشتر جنبه تحقیقاتی داشتن و زمان بر هم بودن اصراری زیادی برای عملی شدن انان در كوتاه مدت در بین این 3 فاز نبود این طرحها شامل این موارد بودند :
• طرح افزایش اطمینان از كارایی موشك هاوك(MRR):
این طرح در سالهای 1982 تا 1984 در دست تحقیق بود و با موفقیت تمام شد . عبارت(MRR) مخفف Missile Restore Reliability هستش .
• طرح مقاوم سازی موشك هاوك در برابر جنگ الكترونیك( HAWK ECCM) :
این طرح كه جزیی از طرح افزایش اطمینان از كارایی موشك هاك (MRR) بود و امكاناتی رو برای مقابله با جنگ الكترونیك (ECM) به سیستم پدافندی هاك اضافه كرد دلیل اصلی این طرح ساخت سیستم جنگ الكترونیك (ECM) توسط شوروی در مدلهای مختلف و نصب بروی هواپیماهای این كشور و نصب مدل مدل SPS-141 بروی هواپیماهای سوخو22 عراق بودش كه باعث انحراف و بی استفاده شدن سیستم های پدافندی هاك مدل بی(MIM-23 B) ایران شده بود.در موشكهای هاوك مدل C و E این مشكل برطرف شد
فاز چهارم طرح ( HAWK/PIP) :
این طرح در میانه های راه توسط ارتش آمریكا و تفگنداران نیروی دریایی آمریكا رها شد و هیچ وقت هم كامل نشد این فاز شامل این مراحل بودش :
• ساخت رادار بسیار قدرتمند و دقیق برای سیستم CWAR برای شناسایی اهداف بسیار كوچك و هواپیماهای بدون سرنشین ( UAV)
• سیستم ضد تششعات اتمی(Anti-radiation)
• موتورهای پیشرفته تر برای موشك هاك
• بهینه سازی سیستم ردگیری الكترواپتیكال (تلویزیونی)
• بهینه سازی سیستم كنترل آتش و فرماندهی
• بهینه سازی سیستم حمل و نقل موشك هاوك
فاز چهارم طرح با نام هاوك21 (HAWK 21) :
این مرحله از بهینه سازی موشك هاك بوسیله كشورهای هم پیمان آمریكا یا همان ناتو انجام گرفت . سیستم پدافندی فوق پیشرفته هاوك21 یك سیستم مدرن و با كارایی خیلی بیشتر از موشكهای هاوك ساخته شده درفاز سوم طرح بهینه سازی موشك هاك بودش كه در سیستم هاوك 21 سیستمهای راداری PAR و CWAR حذف و به جای اون از راداراهای مراقبت 3 بعدی
MPQ-64 استفاده كردن این رادار فوق پیشرفته ساخت شركت نروژی كانگزبرگ(Kongsberg ) برای سیستم كنترل آتش موشك هاوك كه با سفارش نروژ طراحی و ساخته شده بود . موشك هاوك هم بهینه سازی شد و با كد (MIM-23K) شناخته میشه این مدل از موشك هاوك یك سر جنگی چند تكه با قدرت انفجاری زیاد داره كه میتونه با انفجار خود اهداف موجود در نزدیكی خودش رو نابود كنه این مدل موشك هاك امكان رهگیری و نابود كردن موشكهای بالستیك كوتاه برد رو هم داره . رادار MPQ-61 مورد استفاده در سیستم HIP این نمونه از موشك هاك امكان پوشش دادن مناطق راداری زیر منطقه دید رادار رو داره .
مشخصات اجزای تشكیل سیستم پدافندی هاوك :
مشخصات عمومی موشك هاوك(Hawk Missile) :
موشك هاوك به شكل استوانه باریك و كشیده با چهار بال دلتایی شكل هستش كه از انتها تا میانه های موشك امتداد دارند . موشك هاوك ای (MIM-23A) 5.08 متر طول و قطر 37 سانتی متر داره و طول بالها هم 1.21 متر و وزن نمونه ابتدایی موشك هاك 548 كیلوگرم شامل یك سر جنگی54 كیلوگرمی هست و حداقل برد آن 2 كیلومتر و حداكثر برد عملیاتی آن هم 25 كیلومتره كه قابلیت نابود كردن اهدافی با ارتفاع 60 متر تا 11 كیلوكتر از سطح زمین رو داره . موشكهای هاك بی تا ام (MIM-23 B/C/D/E/F/G/H/J/K/L/M) طول5.03 متر و قطر 37 سانتی متر دارند و وزن ان هم 638 كیلوگرم شامل سر جنگی 75 كیلوگرمی هست و میتوانند اهدافی را در محدوده 1.5 تا 35 كیلومتری در ارتفاع60 متر تا 18 كیلومتر مورد حمله قرار دهند . موشكهای هاوك مدل بی تا ام سرعتی در 500 متر در ثانیه دارند و قابلیت انفجار سر جنگی به وسیله هدایت رادیویی را دارند و مجهز به جستجو گر نیمه فعال هستند و تا 15 جی هم میتوانند فشار رو تحمل كنند .

mim-23-2
مشخصات موشك هاك ای(MIM-23A):
این مدل نمونه اصلی موشك هاوك هست با سر جنگی54 كیلوگرمی كه به دلیل كارایی كم خیلی زود از خدمت خارج شد .
مشخصات موشك هاك بی(MIM-23B):
در این نمونه از سر جنگی74 كیلوگرمی و سیستمهای هدایتی كوچكتر و پیشرفته تر به همراه موتور جدید M112 استفاده شده و موتورهای M112 در زمان 5 ثانیه به حداكثر سرعت خود میرسیدند(500 متر بر ثانیه) و تا 21 ثانیه میتونن به این سرعت ادامه بدن وزن این موتور395 كیلوگرم بود كه 295 كیوگرم آن مربوط به وزن سوخت هستش این موشك امكان حمله به اهدافی در محدوده1.5 تا 40 كیلومتر و در ارتفاع 60 متر تا 20 كیلومتر را دارد این نمونه از موشك هاوك از سال1971 وارد خدمت شد و تا سال1978 تمامی نمونه های موشك هاك مورد استفاده در ارتش امریكا با این نمونه بهینه سازی شده بودند و تقریبا همه موشكهای هاوك ایران از این نمونه (MIM-23B) هستند.
مشخصات موشك هاك سی(MIM-23C):
در سال 1982 معرفی شد و همان نمونه موشك هاك بی (MIM-23B)هست كه به امكانات مقابله با جنگ االكترونیك (ECCM) مجهز شده بود .
مشخصات موشك هاوك دی(MIM-23D):
این مدل همان موشك هاك سی (MIM-23C) هستش كه تغییرات و بهینه سازی های اعلام نشده ای روی اون انجام دادن و نكته مبهم در مورد نمونه های C و D خدمت و خروج از خدمت همزمان هر دو نمونه با هم هست كه اگر نمونه D پیشرفته تر بود یاید جایگزین نمونه C میشد ولی احتمالا موشك هاك نمونه دی(MIM-23C) به سیستمهای هدایتی دقیق تر با قابلیت مقابله بیشتر با جنگ الكترونیك و شگردهای جدید جنگ الكترونیك شوروی بود كه توسط عراق در جنگ ایران مورد استقاده قرار گرفته بود .
مشخصات موشك هاك یی/اف (MIM-23E/F):
این نمونه از موشك هاوك رونمونه تخصصی موشك هاك برای نابودی اهداف در ارتفاع كم میدانند كه از بهینه سازی موشكهای هاك مدل C و D ساخته شده و از سیستمهای جدیدتر هدایتی استفاده میكنه البته از توانایی های حمله به اهداف در ارتفاع متوسط و زیاد این نمونه از موشك چیزی كم نشده این نمونه از موشك هاوك در سال1990 وارد خدمت شد .
مشخصات موشك هاك جی/اچ(MIM-23G/H) :
در این نمونه از بدنه جدید برای موشك هاوك استفاده شد و از سال1995 وارد خدمت شد .
مشخصات موشك هاك كی/جی (MIM-23K/J):
نمونه تخصصی موشك هاوك برای مقابله با موشكهای بالستیك است تفاوت این نمونه از موشك هاك با نمونه های قبلی در استفاده از سر جنگی و چاشنی جدید (Anti-TBM) برای این مدل از موشك هاك هست و این نمونه از موشك هاك قابلیت حمله به اهدافی در ارتفاع 20 كیلومتری در محدوده 45 كیلومتری رو داره و این نمونه از موشك هاك بیشتر برای مقابله با موشكهای بالستیك مورد استفاده قرار میگیرد و ( TBM) مخفف Tactical Ballistic Missile است. این نمونه از سال1994 وارد خدمت شد .
مشخصات موشك هاوك ال/ام(MIM-23L/M):
در این نمونه از چاشنهای جدیدتر برای موشك هاوك استفاده شد .
مشخصات عمومی سیتمهای راداری مورد استفاده در سیستم پدافندی هاوك:
نمونه های اصلی سیستم هاك از 4 رادار استفاده میكنند كه دو سیستم برای شناسایی(PAR / CWAR) و دو سیستم دیگر برای رهگیری (CWAR/HPI) و دو سیستم هم برای درگیر شدن (HPI / ROR) هست . در نمونه های بهینه سازی شده تعدادی از سیستمها در هم ادغام شده اند و آخرین نمونه ها ی سیستم هاوك تنها از دو رادار استفاده میكنند یك رادار آرایه فازی برای جستجو و یك رادار دیگر برای درگیری (HPI) .
مشخصات سیستم رادار PAR در سیستم موشكی هاوك :
رادار هدفیاب پالسی برای شناسایی اهداف در ارتفاع زیاد و متوسط است . آنتن گیرنده این رادار بیضی شكل با ابعاد 6.7 متر طول و 1.8 متر است و سطح گیرنده رادار مشبك هستش و سیكل چرخش آنتن گیرنده 20آن دور در دقیقه است . این رادار به روی یك حمل كننده دو چرخ سوار شده و اطلاعات این رادار به مركز كنترل خودكار(BCC ) منتقل میشود .

• رادار AN/MPQ-35 :
رادار نمونه ابتدای سیستم هاوك است یك رادار پالسی با قدرت450 كیلووات (450 kW) و ضربان هر پالس ان تقریبا 667تا800 هرتز (800 / 667 Hz) است .
• رادار AN/MPQ-50 :
این نمونه از رادار بهینه سازی شده در فاز سوم طرح ( HAWK/PIP) است و در نمونه (I-HAWK) مورد استفاده قرار گرفتش و شامل یك سیستم دیجیتال MTI هست كه به اپراتور در شناسایی عوارض زمین از اهداف كمك میكند از محوده باند C (500 تا 1000 مگا هرتز) استفاده میكند و قدرت ان 1000 وات است .
برد این نمونه رادار:
• در مقابل اهدافی با مساحت3 متر معكب در ارتفاع زیاد 104 كیلومتر و در ارتفاع كم 96 كیلومتر است
• در مقابل اهدافی با مساحت2.4 متر مكعب در ارتفاع زیاد 98 كیلومتر و در ارتفاع كم 90 كیلومتر است
• در مقابل اهدافی با مساحت 1 متر مكعب در ارتفاع زیاد 79 كیلومتر و در ارتفاع كم 72 كیلومتر است

رادار جستجوی AN/MPQ-50

• رادار AN/MPQ-64 مورد استفاده در هاوك 21 :
رادار داپلر 3 بعدی كه در سیستم هاك21 مورد استفاده قرار گرفته و همزمان جایگزین رادارهای سیستمهای CWAR و PAR شده و میتونه به تنهایی كار این سیستم را انجام دهد . برد این رادار بیش از75 كیلومتر است و آنتن آن 30 دور در دقیقه میچرخد . و قادر به انجام فعالیت مستمر و بدون توقف تا 600 است و توانایی رهگیری همزمان 60 هدف را دارد .
مشخصات رادار سیستم CWAR در سیستم موشكی هاوك :
رادار هدفیابی با امواج پیوسته و از نوع رادارهای جستجو گر داپلر doppler)) است و از سیستم پالسی استفاده میكند و برای شناسایی اهداف در ارتفاع كم مورد استفاده میگیرد .
• رادار AN/MPQ-34 :
رادار نمونه ابتدایی سیستم هاوك هستش با قدرت200وات(200 W).
* رادار AN/MPQ-48 :
از این رادار در نمونه های بهینه سازی شده در اولین طرح بهینه سازی سیستم هاوك استفاده شده .
برد این نمونه رادار :
• در مقابل اهدافی با مساحت 3 متر مكعب در حالات مختلف حداقل 63 و حداكثر 69 كیلومتر است .
• در مقابل اهدافی با مساحت2.4 متر مكعب در حالات مختلف حداقل 60 و حداكثر65 كیلومتر است.
• در مقابل اهدافی با مساحت 1 متر مكعب در حالات مختلف حداقل 48 و حداكثر52 كیلومتر است .
* رادار AN/MPQ-55( بهینه سازی شده در فاز اول و دوم طرح توسعه هاوك) :
رادار بهینه سازی شده ردیابی هدف به وسیله امواج پیوسته یا ICWAR با قدرت 400 وات هستش و بردی در حدود70 كیلومتر دارد و از محدود فركانسی 10 تا 20 گیگاهرتز(10-20 GHz) یا همان باند جی(J-band) استفاده میكند .
• رادار AN/MPQ-62 (بهینه سازی شده در فاز سوم طرح توسعه هاوك):
در این نمونه نسبت به نمونه های قبلی تغییراتی در جستجوگر تك سیگنال ایجاد شده رادار بهتر بتواند در سرعت و برد هدف را جستجو كند . یك نمایشگر دیجیتال به این هم اضافه شده است .
• مشخصات عمومی رادار HPI در سیستم موشكی هاوك:
رادار قدرتمند ایلومینیشن داپلر است و برای ردگیری اهداف و موشكهای هدایت شونده مورد استفاده قرار میگیره . این رادار تنها از دو گیرنده مقعر شكل در كنار هم تشكیل شده كه یكی فرستنده و دیگری گیرنده است . رادار سیستم HPI به صورت اتوماتیك اهداف را پیدا میكند و به سمت ان میچرخد و هدف را رهگیری میكند و چون امكان اتصال به مركز هماهنگی اطلاعات را دارد میتواند همزمان برای 3 لانچر مورد استفاده قرار گیرد . رادار سیستم HPI امواجی را فركانس باند جی(j-Band) به سوی هدف میفرستد كه بازتاب این امواج را هم موشك هاك و سیستم هدایت زمینی میگیرند و به وسیله اون هدف رو رهیگیری و نابود میكنند
*رادارAN/MPQ-33/39 :
این نمونه رادار در نمونه های اولیه سیستم هاوك مورد استفاده قرار گرفت كه به صورت خودكار هدف رو شناسایی میكند و به سوی آن میچرخد و قدرت آن120 وات هستش و از فركانس محدود 10 تا 10.25 گیگا هرتز استفاده میكند.

• رادار AN/MPQ-46 :
بهینه سازی شده درفاز اول طرح ((I- Hawk) هستش از محدوده فركانسی 10 تا20 گیگاهرتز(J-band) استفاده میكند و تفاوت عمده این رادار با نمونه قبلی در حذف لامپهای خلا هستش .
برد این نمونه رادار :
• در مقابل اهدافی با مساحت 3 متر مكعب در حالات مختلف حداقل 93 و حداكثر 99 كیلومتر است
• در مقابل اهدافی با مساحت2.4 متر مكعب در حالات مختلف حداقل 89 و حداكثر93 كیلومتر است
* در مقابل اهدافی با مساحت 1 متر مكعب در حالات مختلف حداقل 72 و حداكثر75 كیلومتر است

رادار درگیری AN/MPQ-46 که به شکل گسترده ای نیز مورد استفاده قرار گرفت

*رادار AN/MPQ-57 :
در ابن نمونه از رادار تمامی سیستمهای رادار دیجیتالی شدند و سیستم ردگیری الكترو-اپتیكی(تلویزیونی) TASمدل OD-179/TVY TAS به آن اضافه شد . سیستم TAS به وسیله شركت معظم نوروثروپ توسعه داده شد و سیستم جدیدتر TISEO یا همان I-TAS ساخته شد كه میتونست تا 10 برابر روی هدف زوم كنه سیستم TISEO از سال 1982 به سیستم جستجوگر فروسرخ(Infra Red) هم اضافه شد. TISEO مخفف Target Identification System Electro-Optical هستش .
• HEOS: این رادار هم همون بالایی هستش كه به وسیله المان/هلند و نروژ سفارشی شده است .

رادار AN/MPQ-57

* رادار AN/MPQ-61 :
نمونه بهینه سازی شده در فاز سوم طرح (Hawk PIP) با سیستم LASHE برای تشخیص بهتر عوارض زمین از اهدافی كه در ارتفاع كم حركت میكنند است . این رادار در تشخیص و رهیگیری اهداف در وقتی كه هدفهای زیادی وجود دارد بهتر عمل میكند و آنتن آن بر خلاف نمونه های قبلی كه دایره شكل بود مستطیل شكل هستش و میتواند 12 هدف رو همزمان زیر نظر داشته باشد و از سیستم تلویزویونی فروسرخ (TV/IR)بر علیه موشكهای هدایت شونده استفاده میكند
• مسخصات عمومی رادار ROR در سیستم موشكی هاك :
مخفف Range Only Radar است و این سیستم از رادار پالس داپلر با استفاده از طول موج كی (K-band) و برای تعیین برد و مسافت و ارتفاع استفاده میكنه و وقتی كه دیگر سیستمها به دلیل جنگ الكترونیك و یا انجام وظایف دیگه قابل استفاده نیستند مورد استفاده قرار میگیره .
*رادار AN/MPQ-37 :
نمونه ابتدایی این رادار كه اطلاعاتی از آن منتشر نشد
*رادار AN/MPQ-51 :
این نمونه از رادار از محدوده فركانسی 15.5 تا17.5 گیگا هرتز استفاده میكنه و طول آنتن گیرنده آن1.2 متر هستش.
برد این نمونه رادار :
• در مقابل اهدافی با مساحت 3 متر مكعب 83 كیلومتر است
• در مقابل اهدافی با مساحت 2.4 متر مكعب 78 كیلومتر است
• در مقابل اهدافی با مساحت 1 متر مكعب 63 كیلومتر است
نمونه های دیگر سیستم پدافندی هاك :
نمونه تغییر یافته ایرانی:نیروی هوایی ایران اعلام كرده با انجام تغییراتی در موشك هاك این موشك میتواند توسط هواپیماهای اف 14 این كشور به عنوان یك موشك هوا به هوا شلیك شود ! البته ابتكارات ایران هنوز تموم نشده و ایران با انجام تغییرات در سامانه زمینی موشك هاك در قسمت لانچر و سایر قسمتها اعلام كرده كه از سیستم موشكی هاك برای شلیك همزمان موشكهای RIM-66 و AGM-78به همراه موشك هاك استفاده كنه
نمونه مورد استفاده اسراییل:
اسراییل از نمونه بهینه سازی شده موشك هئاك در فاز دوم طرح توسعه استفاده میكند و این نمونه را با یك دوربین ردگیری تلویزیونی مدرنیزه كرده كه این سیستم میتونه هواپیماهای رو از فاصله 30 تا 40 كیلومتری و هدفهای كوچكتر رو از فاصله 17 تا 25 كیلومتری شناسایی كنه و تا ارتفاع 24000 متری كارایی داره .

نمونه اسپارو / هاوك (Sparrow/ Hawk) :
این نمونه توسط چین پیگیری میشد و چین از موشك هوا به هوای آیم7 اسپارو میخواست در سیستم پدافند موشكی هاوك استفاده كند ( بر عكس ایران ) سال تولید این نمونه 1985 بود و هیچوقت از ان استفاده نشد .
نمونه آمرام/هاوك(HAWK/ AMRAAM):
هدف از این نمونه هم نصب و استفاده از موشك آیم120 آمرام بجای موشك هاوك در سیستم پدافندی هاك بودش كه این طرح هم منتفی شد .
نمونه NOAH :
این نمونه به سفارش نروژ بهینه سازی شده و توسط این كشور استفاده میشود .
نمونه ACWAR :
در این نمونه رادار سیستم CWAR بهینه سازی شد ولی این طرح لغو شد .
تاریخچه استفاده از سیستم پدافند موشكی هاك :
*21مارچ1969: در اولین نبرد موشك هاوك این موشك یك هواپیمای میگ21 مصری را در صحرای سینا نابود كرد
*اكتبر1973: در جریان جنگ یوم كیپور از 75 موشك هاك شلیك 24 تای آنان به هدف اصابت كردند
* در سال1980 : كویت با موشك هاوك یك هواپیماF/5 ایران رو هدف قرار داد
1980تا1988 در جریان جنگ ایران و عراق : ایران 40 فروند هواپیمای عراقی رو با موشك هاوك هدف قرار داد
*31اگوست1980:اسراییل یك هواپیمای میگ25 سوریه رو با موشك هاوك نابود كرد
*7سپتامبر1987: نیروهای فرانسوی در چاد یك بمب افكن توپولف22 رو هدف قرار دادند
*12 آگوست1990: در جریان حمله عراق به كویت و قبل از اشغال كویت با 12 موشك هاك 7 فروند هواپیما و هلیكوپتر عراق را مورد هدف قرار داد
کشورهای دارنده سیستم پدافند موشكی هاوك:
آلبانی/بحرین/بلژیك/دانمارك/مصر/فرانسه/آلمان/یونان/اندونزی/ایران/عراق/اسراییل/ایتالیا/ژاپن/كره جنوبی/كویت/هلند/نروژ/رتغال/رومانی/عربستان/اسپانیا/سنگاپور/سوئد/تایوان/امارت /فرانسه/بلژیك و كشور سازنده آمریكا

نوشته های مشابه

یک نظر

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن