گرداوری:وحید مجدی نسب

امروزه اهمیت نیروی هوایی به عنوان نیروی متهاجم و مدافع برای همگان روشن شده است. تاثیر گزاری این نیرو در میدان نبرد تا حدی بالا رفته که میتوان گفت هر کشوری که آسمان را در دست داشته باشد نتیجه نبرد را در دست دارد. تمامی جنگنده ها و بمب افکن های امروزی ( به جز بمب افکن های استراتژیک) محدودیت برد داشته و نمیتوانند با یک پرواز مستقیم بدون سوختگیری مسافت های بسیار طولانی را بپیمایند حتی اگر امکان سوختگیری هوایی هم وجود داشته باشد تا رسیدن این هواگردها به میدان نبرد ممکن است اهداف تغییر کنند و یا دیر شده باشد. دلایل این چنینی باعث به وجود آمدن یک کلاس شناور جدید به نام ناو هواپیمابر شد. از سال ۱۹۲۲ که اولین کریر به آب انداخته شد تا به امروز کم و بیش وظیفه این شناورها یکسان مانده است: یک پایگاه هوایی متحرک. امروز هر کشوری که خواستار انجام عملیات های ضربتی و اثبات قدرت نظامی خود بر دیگران باشد از کریرها استفاده میکند.
برزیل، چین، ایالات متحده، اسپانیا، روسیه، هند، ایتالیا و فرانسه تنها کشورهایی هستند که دارای کریر هستند.
ایالات متحده همواره دنبال گسترش و نوسازی ناوگان کریر های خود به عنوان سرنیزه نیروی نظامی متعارف خود بوده و هست. آخرین کریر این کشورکریرهای کلاس جرالد فورد هستند که یک عدد از آنها ساخته شده و در انتظار عملیاتی شدن است و برنامه برای ساخت ۹ عدد دیگر ازین کلاس وجود دارد. چین نیزعقب نمانده و با جدیت ساخت دو کریر، یکی از کلاس Type 001A و دیگری از کلاس Type 002 را دنبال میکند.

در این بین روسیه  تنها دارای یک ناو هواپیمابر با نام ادمیرال کوزنتف است که آنهم با مشکلات متعددی دست و پنچه نرم میکند. چنین وضعیتی برای میراث دار شوروی کبیربه هیچ وجه  قابل قبول نیست و اینجاست که روس‌ها در راستای نوسازی ناوگان دریایی خود  پروژه ناو هواپیمابر ۲۳۰۰۰E Shtorm را تعریف کردند. این برنامه نوسازی در سال ۲۰۱۱ ارائه شد و طبق این برنامه قرار است که تا سال ۲۰۲۰ صد شناور جدید به ناوگان دریایی روسیه تحویل داده شوند.
پروژه Shtorm در صورت تکمیل شدن به عنوان پرچمدار نیروی دریایی روسیه شناخته خواهد شد. در صورت تکمیل شدن این کریر با وزن صد هزار تن و طول ۳۳۰ مترو توانایی حمل ۹۰ هواپیما هم‌آورد کلاس جرالد فورد خواهد بود. بزرگترین مزیت این نیروگاه اتمی آن خواهد بود. هم اکنون کریر ادمیرال کوزنتوف از سوخت دیزلی استفاده میکند که برد آن را محدود میکند. Shtorm چنین مشکلی را نخواهد داشت. همچنین برای نسخه صادراتی این کریر یکمدل با سوخت دیزلی نیز در نظر گرفته شده.

بعد از فروپاشی شوروی تنها کتی سازی شوروی که توانایی ساخت شناورهایی با تناژ بالاتر از ۶۰۰۰۰ تن را داشت (نیکلایف ۴۴۴) در اوکراین باقی ماند و عدم وجود چنین مجتمع کشتی سازی ای در درون خاک روسیه یکی از موانع بزرگ ساخت کریرهای جدید توسط این کشور بوده است. بنابراین ازآنجایی که هیچ حوضچه خشکی در روسیه فضای کافی برای ساخت سازه ای به این بزرگی را ندارد در صورت نهایی شدن تصمیم برای ساخت آن، دو نصف کشتی در حوضچه های جدا ساخته شده و سپس در سومش(بزرگترین مجتمع کشتی سازی نظامی روسیه) به هم متصل شوند.

در مورد ساخت چنین کریری فرمانده نیروی دریایی روسیه ادمیرال ویکتور چیرکوف بین کرده است که پروژه نسل بعدی کریر این کشور با جدیت دنبال خواهد شد.

دفتر طراحی نوسکوی تنها طراح کریر در روسیه است و مدیر آن ولاسوف گفته است که کریر جدید حدود ۱٫۸ تا ۵٫۶ میلیارد دلار خرج روی دست روسیه خواهد گذاشت و هنوز مشخصات فنی برای ساخت چنین کریری برای این دفتر مشخص نشده است. به گفته وی ساخت چنین کریری ده سال طول خواهد کشید.

نیروگاه اتمی این کریر ابتدا بر روی شناورهای کلاس لیدار روسیه آزمایش خواهند شد و پس از تمام شدن آزمایشات آن تغییرات لازم برای نصب بر روی کریر اعمال خواهند شد.

در نهایت برنامه این کریر برای روسیه اهمیت بالایی دارد و ویژگی های تعریف شده برای آن، آن را همتراز آخرین نسل کریرهای غربی(کلاس جرالد فورد) قرار خواهد داد. اما تا زمان پایان ساخت آن که ۲۰۳۰ اعلام شده باید دید که آیا روسیه توانایی ساخت و طراحی ویژگی های جدید همراه با زمان راه خواهد داشت یا نه.
23000-image01 23000-image03 23000-image5

منابع:
www.globalsecurity.org/military/world/russia/23000.htm

https://en.wikipedia.org/wiki/Project_23000E

http://economictimes.indiatimes.com/news/defence/shtorm-a-look-at-russias-new-design-for-a-future-aircraft-carrier/articleshow/47984571.cms

29+

کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

 • avatar
 • avatar
 • avatar

109 دیدگاه

 • سلام,من نمیدونم چرا یک عده از دوستان اینقدر از روسیه دفاع میکنن,مگه روسیه غیر از یک پمپ گاز چیز دیگه ای هم هست؟

 • سلام. بنده قبلا هم گفته بودم که این دعوای خیالی بین روسیه و غرب همگی ساخته و پرداخته رسانه های دولتی و سایت های خبری معلوم الحالی چون مشرق نیوز و … است. والا ما ایرانی ها رو چه به دعوای روسیه و غرب. در حالیکه در عمل به جز یک سری اختلافات جزئی و کوچک ، هیچ اختلاف خاصی بین روسیه و غرب وجود ندارد که به خاطر آن بخواهند مثل دوران جنگ سرد به سروکله هم بپرند و بزنند. این بحثهای خیالی آغاز جنگ سرد بین روسیه و غرب زاییده اذهان پریشان عده ای است که میخواهند به عوام الناس در ایران بفهمانند که ملت ما در مبارزه با استکبار جهانی به رهبری آمریکای جنایتکار و اسراییل غاصب تنها نیست. بلکه کشور دوست و برادر ما ، روسیه هم در این راه دوشادوش ما علیه استکبار جهانی در حال مبارزه هستند😂 چین هم مثل ما در حال مبارزه با استکبار جهانی است.😂 حال از این صحبتها به کنار ، برخی چنان با ذوق و شوق از آینده صحبت میکنند که قرار است روسیه و چین و هند جایگاه ابرقدرتی را از آمریکا بگیرند. گویا قرار است پس از آنکه این سه کشور به ابرقدرتی رسیدند ، سلطه بر بخشهایی از قاره آمریکا را به ما واگذار کنند که این افراد اینچنین از آینده موهوم و ابرقدرت شدن چین و روسیه و هند ذوق مرگ میشوند. حال این صحبتها به کنار. بنده از همینجا اعلام میکنم که پروژه ساخت این ناو هواپیمابر از حد این ماکت فراتر نخواهد رفت. پیش زمینه های و هزینه های زیربنایی برای ساخت چنین ناوی ، از هزینه های ساخت خود ناو بسیار بیشتر است. اگر روسیه بخواهد چه یک فروند و چه بیست فروند ناو هواپیمابر بسازد ، باید این هزینه را بکند. پس روسیه برای ساخت یکی دو تا ناو نمیتواند وارد چنین عرصه ای شود. از سویی ساخت تعداد زیاد ناو هواپیمابر هم برای روسیه غیرقابل پذیرش و غیرمنطقی است. پس در نتیجه روسیه اصلا وارد چنین عرصه ای نخواهد شد. فراموش نکنید که اگر آمریکا امروزه ده تا ده تا ناو هواپیمابر اتمی میسازد ، صد سال پیش یکبار هزینه کرده و زیرساختهای ساخت این ناو را انجام داده. 

 • سلام…اقای تاریخ ایا امریکا هم پیشنهادی برای ساخت ناو هواپیمابر به هند داده یا نه ؟ خبری دارید.

 • استاد سلام اف ۳۵ های نسخه ی c در سال ۲۰۱۸ عملیاتی میشوند برای نیروی دریای شما خبر دارین چند ناو هواپیما بر آمریکا به اف ۳۵ سی این هم لینکhttps://www.youtube.com/watch?v=bZKO5_k9UME

 • سلام آقای تارخ راجع به ناوهای هواپیمابر استرالیا و ژاپن و آرژانتین و هلند و کانادا هم مطلب میزارید؟

   • آقای تارخ منظور من ناوهای موجود نیست چون این کشورها الان دیگه ناو هواپیمابر ندارن منظورم ناوهای هواپیمابری هست که قبلا داشتن.

 • دیدگاه های بعضی از دوستان را که میخوانم فکر میکنم رفیق ایوان یا بوریس دارند دیدگاه میگن اصلاً فکر نمیکنی سیاوش یا کوروش دیدگاه بنویسند و فقط در مورد روسیه و توان نظامی و اقتصادی و اینکه در آینده چه کار میکند گفتگو میشود و ایران فراموش میشود

  • دوستان ایرانی یه استراتژی دارن به این صورت که اگه تحلیل گر های جهانی مثلا گفتن روسیه رو به زواله خوب کاری نداره خودشون میشن تحلیل گر بیطرف در مسایل مثلا اقتصادی،یا حالا هر چی و طبق نظر کارشناسی خودشون تحلیل آینده نگرانه ای مطابق سلیقه ارایه میکنن ـ آقا بی خیال این روسای متجاوز خودخواه رو اینا تا الان هم (همین روسیه جدید رو میگم) به دو تا کشور مستقل حمله کردن و خاکشو بیشرمانه اشغال کردن خوشبختانه دنیا بیدار ه و درس خوبی بهشون خواهد داد حالا چارتا موشک هم بساز ن یا گندم بکار ن فرقی میکنه؟ روسیه همیشه متحدان خودش رو به چشم حقارت میبینه برعکس آمریکا

 • سلام آقای تارخ جدا از اینکه روسیه توان فنی و تکنولوژی و توان مالی برای ساخت این ناو هواپیمابر در حد ۱ تا ۳ فروند رو داره یا نه و حتی اگه بتونه ۳ تا هم بسازه باز هم توان مقابله با غرب (ناتو) رو نداره و مخصوصا به هیچ وجه توان مقابله با آمریکارو که این همه ناو هواپیمابر و جنگنده های پیشرفته داره و حتی قراره از ناو هواپیمابر فوق پیشرفته جرالد آرفورد حدود ۱۰ فروند بسازه رو نداره. و به نظر من روسیه قصد داره این رو بسازه برای مقابله احتمالی با چین که هم از خشکی که هم مرز هستن و هم از دریا بتونه حمله کنه یا اینکه این رو بسازه که شرقی ها و طرفداران و مشتریان روسیه بگن آفرین روسیه هم هست و از دور خارج نشده و مشتریانش رو برای سایر تسلیحاتش حفظ کنه. به نظر شما اینطور نیست آقای تارخ نظر شما چیه میشه توضیح بدید؟

  • نویسنده

   سلام .. خوب روسیه باید ناو هواپیما بر داشته باشد زیرا اگرچه سیاست خارجی چون امریکا ندارد ولی حتی برای چند دهه یک بار هم لشکر کشی و عملیات نظامی در خارج از مرز های شوروی نیاز به ناو دارد.. هدف مقابله با امریکا نیست زیرا توانش را ندارد هدف داشتن ناو هواپیما بر برای زمانی است که لازم دارد

 • مواظب باشن ولخرجی میکنن یه دور دیگه فرونپاشن از هم! مشکل روسیه اینه که توان نظامی و ایده آل های استراتژیکش با اقتصادش همخونی نداره.

  • با سلام این پست رو در جواب آقای کسراوجناب نادی دادم منتها زیر نظرشون گزینه جواب نداشت دوست گرامی روسیه از پتانسیل لازم برای شروع جنگ سرد دیگری برخوردار نیست فراموش نکنیم اون زمان شوروی از پشتیبانی پیمان ورشو برخورد دار بود و خود شوروی هم از امکانات تعدادی از کشورهای فعلی مثل قزاقستان اوکراین و بیلاروس و غیره که اون موقع جزو اقمارش بودن بهره میبرد ولی حالا حتی جمهوری های سابق خود شوروی به غرب پیوستن دوست گرامی چین آنقدر مبادله اقتصادی با غرب داره که بعقیده بیاد بخاطر بلند پروازیهای روسیه منافع خودش رو فدا کنه شما نگاهی به مبادلات اقتصادی چین با غرب و چین با روسیه بندازین تا متوجه اختلاف فاحشی بشین ضمنا دوست گرامی ایران چه کمکی میتونه به روسیه بکنه آیا اقتصاد برتر دنیاست یا صادر کننده تکنولوژی ؟ایران یک اقتصاد نفتیه خوب روسیه هم خودش نفت داره وتنها برتری این دو کشور هم با بودن کشورهایی مثل عربستان و کویت و دیگر کشورهای نفت خیز در اردوی غرب کمرنگ شده ضمنا این دوکشور با صادر نکردن نفت خوشون بیشتر متحمل خسارت میشن پس دوست گرامی این رویاهایی که شما از قدرت آینده روسیه دارین خود روسها ندارن خصوصا جناب کسرا که در هر مقاله حداقل یک پست درتعریف و تمجید از قدرت خیالی روسیه میدن

 • روسیه و هند قرار داد سنگین چند ده میلیارد دلاری برای ساخت مشترک چند ناو جنگی و تولید مدل جدیدی از هلیکوپتر تو هندوستان امضا کردن،.و البته فروش اس ۴۰۰ به هند کسی خبر دقیقی داره؟

 • سلام اقای تارخ شما در سایت مطلبی دارین تحت نام “نکته”. میشه لطفا در مورد موشکهای کروز دریایی و مباحث پیرامونی ان نکته اموزشی برای ما بزارید. چون به تازگی اتفاق‌هایی که در جنگ یمن افتاده باعث صحبت زیادی پیرامون این مطلب شده که اساسا چه موشک کروزی خوبه؟ مادون صوت یا ماورا صوت؟ یا اصلا جنگال در رابطه با کدام قسمت موشک موثر است؟ و یا از همه مهمتر با سامانه‌های ضد کروز کشتی چه کنیم…؟

 • آقای تارخ توی ویکی پدیای فارسی نوشته بودجه روسیه ۱۱۶ ولی توی global security نوشته به صورت خلاصه در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ بودجه به ترتیب در سال ۲۰۱۵ آمریکا با ۵۰۰$و چین با ۲۰۰$میلیارد دلار و عربستان سعودی۸۶$و بعد روسیه ۶۸$میلیون دلار است جالب اینجاست که عربستان بودجه نظامیش بیشتر از روسیه بوده

 • سلام. همانطور که از مطالب این نوشته هم برمیاد اما و اگرهای بسیاری پیرامون ساخت این ناو وجود داره. مسئله اول سردرگمی روس ها هست که نمی دونن واقعا دنبال چه چیزی هستن. مسئله دوم اینه که این ناو تا به مرحله عملیاتی شدنش حداقل ۲۰ سال از الان زمان می طلبه. مسئله سوم توان فنی واقعی روس هاست که حداقل الان توان ساخت این ناو رو ندارن و سردرگمیشون توی محل ساخت هم مشهوده. مسئله چهارم نیازهایی غیر از خود ناو هست. آیا واقعا روسیه می تونه هواگردها و تجهیزات مورد نیاز برای همچین کریری رو فراهم کنه؟ آواکس؟ ترابری؟ و……. این مسائل جدای از مشکل مالی هست. آیا این حجم از هزینه واقعا ارزش ساخت همچین چیزی رو برای روسیه داره؟وقتی روسها می گن ۲۰۳۰ ، شما در نظرت ۲۰۴۰ بگیر حداااااقل.حالا این اسکی جامپ چیه اونجا؟ :))

  • میگن سال ۲۰۳۰ کوزنتسف بازنشسته میشه و در آن سال این را جای اون میزارن

  • باسلام خدمت شما دوست گرامی یک راه حل دیگه هم روسها دارن اونم اینه که سفارش بدن آمریکا براشون بسازه خوب به فرانسه که سفارش ساخت ناو های کوپتر بر میسترال رو دادن اینم آمریکا براشون میسازه

 • درود و سپاس.جایی خوندم تایلند نیز هواپیما بر داره. اگه درسته مشخصه عملیاتی هست یا خیر؟

   • بسیار عالی منتظر مقاله هستیم. بریتانیا  و تایلند از لیست کشور های دارنده ناو هواپیمابر جا مانده

 • روسیه در حال حاضر اقتصاد ۱۴ دنیاست و هر سال به طرف بالا سعود می کنه و اگر هم غرب روسیه را به کلی تحریم کنه روسیه انقدر قدرت نظامی داره که تلافی کنه و روسیه هم الان مثلا با نخریدن محصولات کشاورزی اروپا صدای کشاورزان اروپا را درآورد و اگر غرب کالاهای حیاتی روسیه را تحریم کنه روسیه هم کالاهایی مثل خودرو و محصولات کشاورزی و هواپیما و محصولات الکترونیکی و…. غرب را تحریم می کنه و ضربه بزرگی به اقتصاد دشمنانش میزنه و به جاش با هند و چین و ایران مبادلات اقتصادی اش را جدی تر می کنه و در آینده به ترتیب چین و هند اقتصادهای اول و دوم جهان می شوند و غرب در مقابل اقتصاد چین و هند به زانو در میاد و نحریم روسیه فقط به ضرر غرب و به سود چین و هند و بعد ایران است

  • یعنی چی روسیه رو تحریم کنن از نظر نظامی تلافی میکنه ؟ روسیه از نظر کشاورزی انقدر فقیره (به دلیل موقعیت جغرافیایی سردسیر و قطب و سیبری) که عمده محصولات کشاورزیش که غذای مردشه رو وارد میکنه از گندم بگیر تا خیار و گوجه! حالا مثلاً صیفی جات رو از اروپا و ترکیه نخره و از کشور های دیگه ای مثل ایران بخره به نظر شما با نخریدن محصولات الکترونیکی و هواپیما و خودرو از غرب روسیه بیشتر ضرر میکنه یا غرب ؟ این هم که فرمودین در آینده چین و هند اقتصاد برتر جهان میشن حالا چین شاید ولی واقعاً هند خیلی با چین و امریکا و آلمان و ژاپن فاصله داره!!!   یه چیزی هم در مورد صنایع نظامی روسیه بگم همینجوریش که تقریباً تو همه زمینه ها یک دهه از غرب عقب تره و بعضی از داشته هاش هم میراث شورویه و میبینیم که با بوجود اومدن اختلاف با اکراین تو خیلی زمینه ها دچار مشکل میشه یا با تحریمی که میشه چون از خیلی از تجهیزات الکترونیکی فرانسوی در محصولاتش استفاده میکرده در اون بخش هم به مشکل میخوره و مثلاً سوخو ٣٠ های سفارش هند رو تقریباً میشه گفت ناقص تحویل میده یا ناو هلیکوپتربر میسترال رو فرانسه بهش تحویل نمیده و به مصر میفروشه یا در خبر ها بود که خواهان خرید تجهیزات زرهییه که بیست سال پیش به عنوان بدهی له کره جنوبی دادن الآن میخوان دوباره بخرن ازشون تا به عنوان قطعات بدکی اشون استفاده کنند…

   • دوست عزیز همه روسیه که سیبری نیست، مناطق غربی و جنوب غربی و جنوبی روسیه بسیار خوش آب و هواست و با خاک حاصلخیز و رود های پرآب برای کشاورزی بسیار مناسب است .  در جهان ده محصول غذایی استراتژیک هست(گندم و برنج و جو و ذرت و…) که روسیه در سه تای اینها بزرگ ترین تولید کنندس و در سه محصول دیگر جزء پنج تولید کننده بزرگه و در بقیه محصولات هم به اندازه کافی تولید داره. روسیه از نظر غلات استراتژیک مشکلی نداره ولی واسه متنوع کردن سبد غذایی مردمش از کشور های دیگه میوه و سبزی جات وارد میکنه. با کلیات نظر شما موافقم ولی خب عدالت نیست بگیم روسیه از نظر کشاورزی فقیره. 

   • درباره محصولات کشاورزی می تونه از ایران و چین و جاهای دیگه بخره همش که اروپا و آمریکا نیست خودرو و لوازم الکترونیکی هم روسیه خودش این ها را می سازه و از چین هم می تونه وارد کنه هند هم در نمودار های اقتصادیه دراز مدت یعنی سال های ۲۰۳۰تا۲۰۵۰که در مقام اول یا دوم قرار می گیره و ولادیمیر پوتین و اخبار ایران و شاخص های اقتصادی نشون میده که اقتصاد روسیه در حال رشد است

   • روسیه هم ورق برای بازی کردن زیاد داره  چه از نظر سیاسی چه اقتصادی چه نظامی و…، برای غربی ها هم خیلی سخته که بخوان دوباره به کابوسهای جنگ سرد برگردن،…تازه راحت شدن، اگر اشتباه نکنم، سال ‎۱۹۸۴  بود که در جریان مانور ناتو بر اثر اطلاعات غلط جاسوسها شوروی میخواست اقدام به حمله اتمی بکنه که تو دقایق اخر چمدان اتمی رو از دست رییس وقت کا گ ب خارج میکنند، …که ریگان به محض فهمیدن داستان به دیدن برژنف میره …بعدها خود ریگان گفت به خاطر یک اشتباه دنیا رو به نابودی بود،.به دیدن برژنف رفتم تا دیگه از این اشتباه ها تکرار نشه

   • ببخشید این داستان برای دهه هفتاد میلادی بود و بین کندی و برژنف بود ،….ریگان اون موقع هنوز نبود،…تصیح میکنم

 • سلام استاد با عرض خسته نباشی ۱-در این ماکت جنگنده پکفا هم است آیا نسخه ناو نشین داره چون بالش و دمش جمع شده ۲-آیا روس ها در آینده نسخه دو سرنشینه  mig-35d را ماننده سوپر هورنت ۲ سرنشینه  جایگزین میگ ۲۹کا می کند با تشکر فراوان

 • بالاخره استاد سوخت اصلی ناو کدام است ؟ (به شخصه فکر میکنم مازوت درست باشد چون گاز است و امکان مایع کردنش تحت فشار وجود دارد که حجم نگهداری را کاهش میدهد و از سوخت دیزل هم برای موتور های ثانویه برای تولید برق و…. فکر میکنم استفاده میکنند)

 • جناب تارخ کویین الیزابت بعد ازجرالد آر فورد و نیمیتزبهترین ناو هواپیمابرهستش درسته?

 • بریتانیا هم ناو هواپیما بر داره…حالا شاید فعلا اینویزیبیلرو بازنشسته کرده باشهولی کویین الیزابت بزودیمیاد…

 • سلام در تصویر ماکت این ناو دو نوع جنگنده روی عرشه مشاهده میشن گویا یکیش پاکفاست دومی چیه ؟. با تشکر

 • سلام در متن آمده که مدلی با موتو دیزل هم برای صادرات پیش بینی شده که احتمالاً اگر کسی از روسیه بخواد بخره چین یا هند خواهند بود به نظرتون اگر کشور مثل چین بخواد دست روی همچین ناوی بذاره و بخواد بخره یا مشارکت داشته باشه روسیه بهش مدل مجهز به موتور با سوخت هسته ای رو نخواهد فروخت که موتور دیزل رو در دستور کار قرار داده؟

 • سلام استاد حجم مقاله خیلی کم بود شاید بهتر میبود اون رو تو بخش اخبار نظامی آخر هفته میاوردین،

 • سلام استاد در متن آمده سوخت آدمیرال کوزنتسوف دیزل است ولی در مقالات قبلی به مازوت اشاره شده شده بود کدام درست میباشد ؟  با تشکر

 • جالب بود الان که دوستان بیان بپرس آیا امکان داره روسیه از این ناو هواپیمابربه ما بفروشه!!!•

 • فکر کنم نام بریتانیا در لیست دارتدگان کریر جا موند و در این مقاله ذکر نشد

   • سلام داداش.چون اصلا نه مشخصاتی گفته شده نه چیزی.این بدرد این میخوره یه پست تو تله یا اینستا بشه.ناراحت نشیا همیشه مقاله هات خوبه ولی این افتضاحه.من بیشتر با مقاله آشنایی با صنایع دفاعی ترکیه که ۲ تاس-آلتای-نیروی هوایی امارات و عربستان-مقایسه ارتش های کره ش و ج-نیروی زمینی عربستان-پاکفا-تی ۸۴-گزینه های پیشنهادی جهت نوسازی نیروی هوایی-مقاله پروژه های برتر پهپادهای پنهانکار-x47 b-ناوشکن آرلی برک-مقایسه تی ۹۰ و آبرامز حال کردم….واقعا مقاله های سایتت حرفه ایه و قبل اینکه با سایتت آشنا بشم با کل بدبختی از سایت های خارجی مقاله میخوندم و درسته انگلیسی بلدم ولی با فارسی و کوردی راحت ترم.

    • نویسنده

     سلام ناوی که ساخته شده مشخصاتی از ان وجود ندارد .. برای هیمن کوتاه است. دلیل قرار دادن ان به عنوان مقاله نیز این بوده که اگر کسی در مورد این پروزه پرسید بگم به فلان مقاله رجوع کنید

 • با سلام خدمت استاد تارخ گرامی استاد از قدیم گفتن سنگ بزرگ علامت نزدن است این لقمه زیادی برای روسیه گنده و گلوگیر هستش

 • یکی از دلایلی فروپاشی شوروی رقابت نظامی با غرب بود، شوروی با آن صنایع سنگینی که داشت نتونست این رقابت رو از نظر اقتصادی به پیش ببره و فروپاشید، به نظر روسیه هم در آینده دچار فروپاشی خواهد شد، همین هفته خبرش رو گفتید که ۵۰ تی یو ۱۶۰ سفارش دادند و ۱۲لیدار و حالا هم پروژه این ناوهواپیما بر و ۱۰۰ کشتی جنگی جدیدو پروژه پکفا و همینطور شروع تولید انبوه آرماتی تی ۱۴ و تی۱۵ و عملیات در سوریه و بازسازی رزم ناو های برجا مانده از شوروی و همینطور ساخت تعدادی زیر دریایی و تعمیرات ناوهواپیمابر فعلی و سایر برنامه های بلند پروازانه روسیه، اینها چیزی نیست که اقتصاد روسیه بتونه تحمل کنه. اقتصادی که بخش مهمی از اون رو بخش های تحریم پذیر مثل خام فروشی به پیش میبره و چون روسیه امروز نفوذ شوروی رو نداره خیلی راحت تحریم میشه مثل همین تحرمایی که الان شده و ارزش روبل به شدت افت کرده، با این تحریم های کوچک اقتصاد روسیه ضربه خورد حالا فرضا تحریم عظیم تری هم بشه دیگه براش فاجعست، درسته که روسیه حق وتو داره و شاید گمان بشه که میتونه از اجماع جهانی در برابر خودش جلوگیری کنه ولی چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است، آمریکا با نفوذی که در بین متحدینش دارد به راحتی میتونه اونها رو برای تحریم های چند جانبه علیه روسیه بسیج کنه، بلند پروازی های روسیه در قضیه اوکراین و سوریه میتونه دلیل خوبی برای آمریکایی ها باشه برای تحریم روسیه. در سال ۲۰۱۴ تولید ناخالص داخلی روسیه ۱۸۰۰میلیارد دلار بود در حالی که پس از تحریم ها این رقم به ۱۳۰۰ میلیارد دلار رسید و با یک افت ۵۰۰ میلیارد دلاری روبرو شد که واقعا زیاده برای یکسال البته در بحث جی دی پی پی پی پی وضعیتش بهتر بوده ولی هنوز قدرت اقتصادیش شکننده است و تحریم پذیر در عوض کشوی ماننده چین مقاوم هستند در برابر تحریم ها چون اقتصادشون مثل روسیه وابسته به خام فروشی قابل تحریم نیست روسیه اگه بخواد این بلند پروازی ها رو داشته باشه اول باید اقتصادش رو درست کنه، اونوقت میتونه بتازونه.

  • اول که توی اخبار هم گفت روسیه در سال ۲۰۱۷ شروع به کشیدن خط لوله گاز از ترکیه به اروپا است و قراره در سال آینده دو نیروگاه اتمی جدید برای ایران بسازه و یکی از بزرگ ترین صادر کنندگان نفت در جهان هم هست و دوم اگر توی سایت global gdp ranking ببینی که همه کشورها را تا سال ۲۰۲۱ جایگاه اقتصادیشونو پیش بینی کرده می بینی که جزء ۲۰ کشور برتر دنیاست و جایگاه خوبی هم داره و از اینا گذشته اگر روسیه کم و کسری داشت مثل گذشته ایران با دست و دلبازی تمام به روسیه کمک مالی می کنه تا یه وقت مردم مظلوم روسیه گرسنه نخوابند

   • دوست عزیز شما ایران رو از لحاظ اقتصادی چقدر قدرتمند فرض کردی که گفتی روسیه اگر کم بیاره ایران با دست و دلبازی بهش کمک مالی میکنه ؟؟؟. تا همین چند وقت پیش حتی صحبتشبود که ایران یک وام هـشت میلیارد دلاری از روسیه بگیره و روسیه در صنایع ایران سرمایه گذاری کنه که گویا به مشکل خورد و انجام نشد ! ما اصلاً توان مالی همچین کارایی رو نداریم وصعت اقتصاد ما اگر بعضی دوستان ناراحت نشن خیلی کوچکتر از این حرفاستتو همچین مقیاسی شاید چین و هند بتونن با مشارکت به روسیه کمک بکنند.

   • خب خط گاز بکشه.مگه گاز خام فروشی نیست؟ کی گفت اقتصاد روسیه اقتصاد کوچکی است؟ گفتم اقتصاد روسیه شکننده است، گفتم میشه تحریمش کرد. تحریمش هزینه خیییلی زیادی داره ولی خب بهتر از اینه که هیبتی از شوروی برگرده که شرق رو کلا بهم بریزه و همه جا جلوی غرب وایسه که. روسا نشون دادن که اگه قدرت داشته باشن همینطور الکی هم با غرب مشکل درست میکنن، الان هم اگه روسیه پول داشته باشه پروژه های نظامیش رو به نتیجه میرسونه و قدرتش رو به شدت افزایش میده، مطمئن باشید غرب اجازه چنین قدرت گرفتنی رو نمیده.

  • به نظر تون روسا این چیزا رو نمی دونن فروپاشی شوروی رقابت نظامی نبود بلکه اقتصاد اشتباه و سیاست های داخلی کمونیستی بود

  • شوروی ها همه چیز داشتن بهترین سلاح ها رو هم میساخت اقتصاد هم بد نبود و آقای دستکم نصف دنیا بودن ولی همیشه به جامعه آزاد و شاداب امریکا قبطه میخوردن این عقده تا حدی بود که برای بدست آوردن یک شلوار جین؛ پیه دادگاه و مجازات رو به تنشون می مالیدن دلیل فروپاشی شوروی ها این بود که از راهی بجز آزاد گذاشتن بشر میخواستن او رو خوشبخت کنن

 • من فکر میکنم که الان دیگه روسیه نباید مثل دوران شوروی عمل بکنه ، یعنی دیگه نباید سعی بکنه که خودش رو پا به پای امریکا در سه نیروی زمینی و دریایی و هوایی جلو ببره ان زمانی که شوروی این کار رو میکرد حدود۱۰۰ میلیارد دلار بودجه نظامی داشت (اگه اشتباه نکنم) و میتونست برای هر جنگ افزارر رو طراحی و در مقیاسی که امریکا تولید میکرد شوروی هم تولید کنه ولی الان روسیه اصلا قابل مقایسه با شوروی نیست و مثلا با این ناو هواپیمابر میخواهد در مقابل امریکا چه کاری از پیش ببرد ؟ اونم امریکایی که همین الان ده ناو هواپیمابر به همراه چند صد جنگنده قابل حمل در این ناو ها دارد و زمانی که امریکا میتواند با حجم انبوهی از موشک های هارپون و در اینده موشک های AGM-158 به این ناو حمله کند و تاثیر انرا از بین ببرد به نظرم رفت روسیه به سمت این ناو کار عاقلانه ای نیست و روسیه بهتره که سرمایه خودش رو جهت کوچک و چابک سازی ارتش خودش خرج کنه تا ناو هواپیمابری به این گرونی

  • بودجه نظامی روسیه الان بالای ۱۰۰ میلیارد دلاره ولی به پای بودجه نظامی چین و آمریکا نمیرسه

  • البته زیردریایی های پیشرفته اتمی و موشک فوق العاده تریدنت ۲ آمریکا هم هست.

 • ااف ۱۶ بلاک ۷۰ که امریکا به هند پیشنها داده چه چیزهای جدیدی نسبت به نمونه های قبلی داره  و چه امکاناتی دارد؟

  • کوئین الیزابت هم دوجزیره داره دوما همزمان از دومنجنیق هم استفاده میکنه

 • تا اونجایی که من می دونم این ماکت اگه ساخته بشه دوتا عیب داره ۱_دوتا مرکز فرماندهی یا جزیره داره که ناوهواپیمابر آسیب پذیرتر می شه ۲_چون از سکو پرش استفاده می کنه هواپیماهای بزرگ و پر از مهمات نمی تونن به راحتی روی این پرواز کنند

  • این ناو از دوشیوه استفاده میکنه البته تو ویکی پدیای انگلیسی نوشته دوکاتاپولت وتوان همزمان برخواست دوجنگنده از روی سکوی شیب دار برای میگ۲۹

 • ممنون بابت مقاله…ولی چه اصراری به استفاده از حروف انگلیسی دارین ناوهواپیمابر هم مثل کریر کلمه باکلاسیه

   • کریر خو میشه حامل!خواننده باید از کجا بدونه منظور شما همون ایرکرفتکریر است.اگه واسه راحتی خودتون میخواهید مقاله بنویسد اصلا این کار را نکنید.آخه چه کاریه خودتون را تو زحمت میندازید خسته میشد از واژه فارسی استفاده کنید.

 • با تشکر ولی این که یک مقاله نبود فقط شبیه به یک خبر بود واصلا توضیحاتی در مورد ویژگیهای این طرح نداد یک سوالی که پیش میاد خوب چرا روسها برای ساخت این یک حوضچه خشک بزرگ نمیسازن مگه اینکار هم پیچیدگی فنی داره مگه قرار نیست کلاس لیدارو هم بسازن درسته که کوچیکتره ولی میشه از این حوضچه برای هردوطرح استفاده کرد تا بصرفه دربیاد

 • عمرا اگه بتونه بسازه. روس ها حرفشون بیشتر از عملشون هست. به قول معروف هیچوقت همه چیز توی روسیه یه جا جمع نمیشه

  • یعنی اونجا هم مثل ایرانه؟!!چند سال پیش توی سایت های مختلف نوشته بود ایران در حال ساخت بزرگترین ناوهواپیمابر جهانه و عکس هایی هم ازش بود بعد فهمیدم ماکت ناوهواپیمابر آمریکا را ساختن و با قایق بهش حمله کردن آخرم نتونستن غرقش کنن

   • مگه قرار بود غرقش کنن؟کشتی که قرار غرق بشه که روش نیرو لجستیک نمی کنند برادر خودشون گفتند تست عملی تسلیحات بوده بنظر خودت احمقانه نیست این همه هزینه و بعد غرق کشتی !؟

   • چرا باید غرق کردن یک ماکت ناو هواپیمابر تو مانور احمقانه باشه ؟ بعد مانور ماکت آسیب دیده رو میخوان به نون خشکی و آهن آلاتی بفروشن که حیف باشه ؟ خب ساخته شده که با موشک بهش بزنن غرق شه دیگه که تازه موشک هامون نتونستن ماکتس رو هم غرق کنن مثل ناو تدارکاتی اماراتی