بالگرد

بالگرد رزمی تایگر

در سال 1984 فرانسه و المان یک طرح مشترک را برای ساخت یک بالگرد تهاجمی  مسلح اغاز کردند ولی به زودی در سال 1986 این برنامه به دلیل هزینه بالا لغو شد. المان غربی مدتی به دنبال طرح های جایگزین مانند تولید تحت  امتیاز  اپاچی رفت ولی در نهایت با فرانسه  بر سر ساخت بالگرد جدید که تایگر نام گرفت در سال 1988 به توافق رسید.درسال 1989 دو شرکت Aérospatiale (فرانسه) و ام بی بی المان  به عنوان  طراح این بالگرد و شرکت  تامسون فرانسه سازنده تجهیزات الکترونیک شد. قرار شد دو خط تولید در فرانسه  و المان  تاسیس شود . ساخت پنچ  پیش نمونه تصویب  شد.طرح برای جایگزین ناوگان گازل توسعه پیدا کرد و قرار شد در انواع شناسایی،  پشتبانی و ضد تانک تولید شود. در 27 اوریل 1991 بالگرد پرواز کرد.در سال 1992 دو شرکت Aérospatiale و ام بی بی با هم ترکیب  و شرکت جدید یورکاپتر  را تشکل  دادند  که مرکز ان در فرانسه و مسئول تولید تایگر شد . در طول دهه 1990 تایگر  در حال ازمایش پروازی بود و وچندین سلاح جدید نیز برای ان توسعه یافت اگرچه مشکلات بین المان  و فرانسه باعث تاخیر در پروژه شد. اولین بالگرد رزمی تایگر در سال 2002 تحویل شد و هر دو ارتش تعداد زیادی  از این بالگرد سفارش  دادند.

تایگر مانند تمامی بالگرد های رزمی  داره دو سرنشین  با ترکیب خلبان  در کابین عقب و افسر اسلحه  در جلو است. تایگر یک بالگرد چند منظوره  برای  انجام عملیات شناسایی ،  ضد زره ، پشتبانی ،نظارتی ، درگیری شبانه و اسکورت بالگرد ها است.بالگرد برای  عملیات بر روی ناوهای جنگی نیز  طراحی شده و دارای چالاکی بسیار بالای است و از جمله محدود بالگرهای است که توان زده یک حلقه کامل را دارد.

80%  از بدنه از مواد ترکیبی ساخته شده و مابقی  بدنه از الومینیوم و تیتانیم ساخته شده است  که هم باعث سبک شدن بالگرد شده است و همچنین هزینه تعمیر  و نگهداری را نیز کاهش میدهد  زیرا فولاد و الومینوم که در ساخت بالگرد بسیار رایج است مستعد خستگی فلز و خرابی است. با وجود این 11% بدنه  الومنیوم و 6% ان نیز تیتانیوم است . بالگرد به خوبی می تواند یک سقوط را از ارتفاع 100 متری  را تحمل کند که دست کم خدمه زنده بمانند

تایگر یک بالگرد نوین رزمی است و هدف از ان یک نبرد شبکه محور بوده. تبادل اطلاعات با دیگر واحدهای عمل کننده در جنگ،  دیگر بالگردها و به اشتراک  گدشتن تصاویر سامانه های اپیتکی از جمله ویژگی های تایگر است. کابین عقب و جلو دیجتال و هر کدام به دو نمایشگر رنگی چند منظوره مجهز است و اکثر سلاح ها حتی موشک  ضد تانک را میتوان از کابین خلبان نیز شلیک کرد.دارای   سامانه ناوبری  جی پی اس، نقش الکترونیک بر روی نمایشگر  است.هر دو خلبان دارای  چشمی مخصوص بر روی کلا خلبان برای  نمایش  ،تصاویر نمایشگرها در جلوی چشمشان است.بالگرد را میتوان قبل از عملیات برای انجام عملیات و طی مسیر پروازی به صورت خودکار برنامه ریزی کرد.

بالگرد مجهز به جیمینگ  فروسرخ  و پرتاب کننده شراره  از نوع  Saphir-M که توان حمل 72  طعمه فریب دهنده حرارتی را دارد و در زیر بدنه نصب میشود  و دارای  هشدار دهنده راداری  و هشدار دهنده فروسرخ  از نوع AN/AAR-60 MILDS که توان رهگیری همزمان هشت موشک شلیک شده به طرف بالگرد را دارد و حسگر های ان در چندین بخش بالگرد برای چوشش 360 درجه نصب شده است  .همچنین بالگرد برای  مقابله با موشک  های لیزری  لوله پرتاب دارای  سامانه هشدار دهنده لیزری   بر روی نوک  بلها است که دارای پوشش 360 درجه است تا قرار گرفتن لیزر را روی  بالگرد هشدار دهد.

تایگر اچ ای پی
تایگر اچ ای پی ارتش فرانسه

در طراحی از مواد ترکیبی بسیار استفاده شده و یکی از اهداف طراحی کاهش  وزن برای افزایش چالکی بوده است. با وجود این از زره چیزی کاسته نشده و توان مقاومت در برابر توپ 23 م م را در ناحیه زیر بالگرد را  دارد و تیغه پرواز تا 20 م م مقاومت هستند  . دارای سامانه رایانه  ای است تا قطعات مهم را تحت کنترول بگیرد و هر گونه خرابی را به خدمته تعمیرات زمینی  هشدار دهد تا  در وقت و بازرسی  صرفه جویی شود.همچنین تلاش زیاد شده تا به  90% قطعات را بتوان بدون باز کردن قطع دیگر دست راسی داشت.

تایگر اگرچه یک بالگرد رادار گریز نیست ولی از مواد جاذب امواج رادار در ساخت بدنه ان استفاده شده است و گفته شده از روبرو سطح مقطعی ان 6 متر مربع می باشد و همچنین هر دو خروجی موتور به طرف بالا قرار دارد تا احتمال قبل موشک های فروسرخ  را کاهش دهد

تایگر در برخی مدل های  مدل های مجهز  به یک دوربین اپتیکی  حرارتی مجهز به مسافت یاب لیزری و دوربین دید حرارتی رنگی  از نوع استریک  است که توان درگیر شبانه را با ان میدهد . این سامانه روی توپی ملخ بالگرد قرار دارد و 360 درجه را پوشش میدهد  و برای هدایت موشک ضد تانک نیز استفاده می شود .برخی دیگر از تایگرها دارای سامانه  دید حرارتی و نشان گذاری لیزری از نوع Strix بر روی سقف کابین خلبان هستند . این دوربین برای کشف و اولئیت   بندی هدف ویا نشان گذاری لیزری هدف مورد استفاده قرار میگرد. همچنین  از این غلاف جهت ناوبری  شبانه نیز مورد استفاده قرار میگرد و البته تایگر دارای  کابین هماهنگ با دوربین دید شبانه نیز است. و نسخه های که دارای سامانه نشان گذار لیزری استریک روی توپی ملخ هستند زیر دماغه دارای یک سامانه ناوبری شبانه حرارتی هستند که به کلاه خلبان وصل است و خلبان تصاویر این سامانه را جلوی چشم خود میبینید. این سامانه با حرکت سر خلبان به چپ و راست و بالا و پایین حرکت میکند تا دید کاملی به خلبان بدهد . دو رایانه  ماموریتی عملکرد بالکرد را تحت کنترول دارند و حتی توان پرواز خودکار بدون دخالت خلبان را بر اساس برنامه از پیش تعیین شده را میدهد.

سامانه استریک
سامانه دید حرارتی متصل به کلاه خلبان زیر دماغه بالگرد و جلوی بالگرد لنز هشدار دهنده فروسرخ

بالگرد از دو موتور توربوشفت  انگلیسی رولز  رویس سام تی ار 390 بهره میبرد که به صورت خاص دارای  قابلیت مناسب در شرایط اب هوایی گرم و مرطوب است. هر کدام از موتورها 1303 اسب بخار قدرت فراهم میکند  و اگرچه نسبت به اپاچی موتورهایش قدرت کمتری دارد ولی دست کم 2تن سبکتر است . این موتور برای تایگر طراحی شده و همکنون تنها روی ان سوار است

تایگر میتواند تسلیحات بسیاری حمل کند.این تسلیحات ساخت اروپا و یا امریکا هستند. بسته به مدل این تسلیحات فرق میکند ولی میتواند موشک  ضد تانک هدایت نیم  خودکار هات3 را با برد 4000 متر و توان نفوذ در 1200 م م زره را حمل کند . از جمله قابلیت های تایگر توان قرار دادن اتوماتیک و تعیقب خودکار هدف توسط سامانه  اپتیک حرارتی خود است تا موشک  به هدف برخورد کند و از این رو تنها هدف را برای سامانه اتش  مشخص  کرده ما بقی کار خودکار انجام میشود.به غیر از هات تایگر توان  حمل  موشک ضد تانک پرس که به صورت اختصاصی برای تایگر ساخته شد را دارد. پرس 3 یک موشک غیر فعال اپتیکی  است که توان شلیک کن فرامش کن دارد دارای  برد 7 کیلومتر و توان نفوذ  در 1000 م م زره است.همچنین نسخه های صادراتی  توان حمل موشک   هدایت لیزری  امریکای هلفایر و موشک  اپتکی اسرائیلی اسپایک را دارد.نسخه فرانسوی   مسلح به راکت انداز 68 م م 22 تایی  است ولی دیگر نسخه ها  توان حمل راکت 70 م م 19 لول را دارند. همچنین برای  دفاع از خود  توان حمل موشک استینگرو یا میسترال را دارد . برخی نمونه دارای  توپ هستند و برخی ندارند.

ای ار اچ ارتش استرلیا
لانپر پرتاب موشک هات3 به شکل دو تایی و لانچر پرتاب موشک پرس3 به شکل چهارتایی روی زمین
موشک پرس3

چندین نمونه تایگر بسته  به نیاز سفارش  دهنده توسعه یافته است

تایگر یو اچ تی

نسخه سفارش المان  برای پشتبانی  وهوایی و عملیات ضد تانک . این مدل دارای سامانه دوربین دید حرارتی بر روی توپی پروانه است که به ان اجازه میده از پشت  موانع  با بالا اوردن  این  سامانه بدون در معرض دید گذاشتن  خود هدف را پیدا کند. این دوربین  توان کسب یک هدف را از 18 کیلومتری دارد . این نسخه دارای  موشک شلیک کن و فراموش کن پرس 3 است و موشک ضد تانک هات را حمل کند و به موشک استینگر  راکت 70 م م هایدرا مسلح است .این نمونه فاقد برجک توپ متحرک  30 م م است که دلیل ان نیز به گفته المان ها  لگد این توپ است در نهایت از غلاف مسلسل سنگین 12. 7م م استفاده مکیند.(المانها از قابلیت  ویژه توپ متحرک به دلیل بی تجربگی جنگی چندان اطلاعی ندارند)

تایگر اچ ای پی

نسخه سفارشی ارتش فرانسه  برای حفاظت  و اسکورت بالگرد های ترابری  . این نمون دارای سامانه اپتکی روی سقف کابین خلبان است و دارای  توپ 30 م م متحرک در زیر دماغه است این توپ توان چرخش تا 180 درجه به دو طرف،28 درجه به طرف بالا و 25 درجه به طرف پایین است و 750 گلوله 30 م م حمل میکند..این نمونه توان حمل نسخه هوا به هوای میسترال  را دارد و از غلاف 22 تایی  راکت 68 م م بهره میبرد. این نمونه فاقد  موشک  ضد تانک است که دلیلش  نقشش در پشتبانی  از بالگردها است

تایگر اچ ای دی

نسخه ای برای ارتش  فرانسه و  اسپانیا بر اساس نسخه اچ  ای پی فرانسوی ولی دارای  موتوری قویتر  که 14% قدرت بیشتری  فراهم میکند. این مدل توان حمل موشک  ضد تانک اپتیک  اسرائیلی اسپایک ائی ار و هلفایر  را دارد.

تایگر ای ار اچ

نسخه سفارش استرالیا  بر اساس نسخه  فرانوسی  مجهز به موشک ضد تانک لیزری هلفایر برای جایگزنی او اچ 58.این نمونه همچنین به راکت هایدرا 70  مجهز است

بالگرد رزمی تایگر
یو اچ تی المانی

فرانسه  که تایگر در این کشور تولید میشد 39 فروند تایگر تحویل گرفته است و 41 فروند دیگر نیز سفارش  داد.همچنان در کنار گازل در خدمت است.المان شریک دیگر این پروژه  27 فروند تحویل گرفته و 57 فروند نیز سفارش داده است،اسپانیا   نیز  22 فروند سفارش  داده که تعدادی تحویل رفته است و در نهایت  استرالیا 22 فروند تحویل گرفته است.

اولین حضور عملیاتی تایگر در افغانستان  از سال  2009 به بعد بود که المان و فرانسه  تایگر را به افغانستان  اعضام کردند  که یک تایگر فرانسوی  نی از دست رفت.بعد از  ان تایگر فرانسوی  ضد ارتش غزافی  در سال 2011 در لیبی جنگید.همچنین در سال 2013 تایگر در مالی برضد اسلامگرایان  تند رو از طرف ارتش  فرانسه  جنگید.

برخی از مشخصات تایگر اچ ای پی     عبارت اند از    طول و ارتفاع 08 .14  و 3.83  متر ،وزن خالی 3060 کیلوگرمی ،بیشترین سرعت  315 کیلومتر در ساعت  ،برد رزمی 800 کیلومتر با دو مخزن سوخت خارجی 1300 کیلومتر   ، سقف پرواز 4000 متر دارای دو دستگاه موتور توربوشفت 1303 اسب بخار .

بالگرد رزمی تایگر
اچ ای دی اسپانیا

تسلیحات

برخی مدل های دارای توپ 30 م م متحرک با 450 گلوله

دارای دو جایگاه تسلیحاتی در زیر هر بالچه  با توان تسلیحات زیر

دو غلاف توپ 20 م م

دو غلاف راکت 68 م م هر کدام با 22 راکت و یا دو غلاف راکت 70 م م هر کدام با 19 راکت

هشت موشک هلفیار ویا هشت موشک هات3 و یا هشت موشک پرس3 و یا هشت موشک اسپایک

غلاف ملسل 12.7 م م و یا چهار موشک  هوا به هوای فروسرخ استینگر ویا میسترال

کابین جلو
کابین جلو

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن