پهپاد

پهپاد انتحاری سوئیچ بلید

پهپاد انتحاری سوئیچ بلید

پهپاد انتحاری سوئیچ بلید

محمدحسین واحدی

پهپاد سوئیچ بلید دارای دو مدل ۳۰۰ و ۶۰۰ است و تاکنون تنها به ارتش آمریکا به خصوص نیروهای ویژه تحویل شده است. مدل ۳۰۰ نمونه کوچک است که برای هدف قراردادن نفرات کاربرد داشته و مدل ۶۰۰ نیز نمونه سنگین‌تر با توان نابودی ادوات دشمن، خودروها و همچنین تانک است. این پهپادها علاوه بر قابلیت حمل و شلیک توسط نفر، قابلیت شلیک از هواگردهای دیگر نظیر پهپاد، شناورهای سبک و سنگین، خودروها و همچنین پرتابگر ۶ عددی زمین پایه را نیز دارند؛ این مدل پرتابگر باتری و پنل خورشیدی داشته و تا مدت‌ها می‌تواند در حالت کمین، آماده به پرتاب باشد.

سوئیچ بلید 300 پهپادی به طول 61 سانتی‌متر است که از یک پرتابگر عمودی همچون خمپاره پرتاب می‌شود. پهپاد پس از آنکه از لوله پرتابگر خارج شد، بال‌ها و پروانه خود را باز کرده و با سرعت بیش از 96 کیلومتر بر ساعت پرواز می‌کند. پهپاد سیستم هدایت ماهواره‌ای GPS قرار دارد که به کمک آن به سمت هدف حرکت می‌کند. همچنین در دماغه خود دارای دوربین است تا بتوان آن را به صورت در لحظه و با استفاده از تصویری که به صورت زنده ارسال می‌کند، به هدف انتخابی کوبید. هنگام حمله به هدف و شیرجه به سمت آن، سرعت پهپاد به 161 کیلومتر بر ساعت می‌رسد. این پهپاد 15 دقیقه پیوستگی پروازی و 10 کیلومتر برد دارد. همچنین می‌توان پیش از کوبیدنش به هدف‌، تحرکات دشمن را بررسی و دست به شناسایی منطقه زد؛ به بیانی سوئیچ بلید 300 قبل از نابودی هدف، به مدت 15 دقیقه قادر به انجام ماموریت ISTAR یعنی اطلاعاتی (جاسوسی)، نظارت و دیده بانی، شناسایی و همچنین هدف یابی در برد 10 کیلومتر است. وزن کلی آن با پرتابگر 2.5 کیلوگرم است و هر سرباز می‌تواند دست کم یک عدد از آن را با خود حمل و از فاصله دور ایستا و کاملا امن، دشمن را زودتر کشف و بدون آنکه هدف متوجه حضورش شود، آن را نابود کند.

سویچ بلید 300

سرجنگی انفجاری آن مشابه یک نارنجک ۴۰ میلی‌متری است و می‌تواند یک فرد را با کمترین آسیب جانبی به اطرافیان، از میان بردارد. همچنین قدرت کافی برای از کار انداختن یک خودروی سبک را نیز دارد. ادوات سبک دشمن مانند یک تیربار، خمپاره انداز و یا مهمات ذخیره شده آن‌ها را نیز می‌توان با سوئیچ بلید ۳۰۰ نابود کرد. تجهیزات سبکی که فاقد زره هستند، مانند بی سیم، سنسورهای فروسرخ، رادار،‌ نور افکن، انواع آنتن سیستم‌های مخابراتی و جنگ الکترونیک و… و همچنین اهداف متحرک را نیز می‌توان با این پهپاد یک بار مصرف که تا ۴.۶ کیلومتر اوج می‌گیرد، از بین برد.

پهپاد موتور الکتریکی دارد و کاملا بی صدا است. سطح مقطع راداری آن نیز آنقدر کم است که کشفش را به شدت سخت می‌کند. اثر حرارتی قابل کشفی نیز ندارد. با کمک دوربینی که در دماغه دارد می‌توان با پهپاد به قلب دشمن نفوذ کرد و در صورتی که کاربر از حمله منصرف شود یا هدف تغییر کند، می‌توان آن را به سمت مسیر جدید یا هدفی متفاوت هدایت کرد. در دماغه پهپاد علاوه بر دوربین دوگانه، یک دوربین فروسرخ برای دید در شب و همچنین دید از بین دود، مه و غبار نیز وجود دارد. تمامی این دوربین‌ها پایدار شده و از چرخش PTZ با بزرگنمایی چند برابری بهره می‌برند.

با کمک این پهپاد هر سرباز می‌تواند یک پرنده بدون سرنشین به منظور شناسایی محیط پیش از وارد شدن به آن داشته باشد. این موضوع سبب می‌شود ضمن افزایش آگاهی محیطی و کسب شناخت از میدان نبرد پیش رو، هدف مهمی که از آن حفاظت می‌شود، مثلا یک ژنرال، را بدون آنکه جان نیروها را به خطر انداخت، از راه دور ترور کرد. این پهپاد همچنین سبب ایجاد ترس بین نیروهای دشمن شده و آن‌ها می‌دانند که هر لحظه ممکن است یک پهپاد انتحاری که حتی دیدنش بسیار سخت است، با سرعت ۱۶۱ کیلومتر بر ساعت روی آن‌ها شیرجه زده و جانشان را بگیرد.این دو مدل پهپاد را علاوه بر ریموت کنترل نمایشگر دار که به منظور نمایش زنده تصویر است، می‌توان با کمک تلبت و لپ تاپ نیز هدایت کرد و از هر زاویه‌ای به هدف کوبید و یا با شمار زیادی از آن‌ها حمله زنبوری کرد. ارتباط پهپاد با کاربر مستقیم و بدون واسطه است و با الگوریتم AES-256 رمزنگاری می‌شود تا امن باشد. همچنین می‌توان آن‌ها را در هر شرایط آب و هوایی و هر ساعت از روز استفاده کرد. قیمت پهپاد در نمونه 300 برابر با 6 هزار دلار است که از یک موشک جاولین بسیار ارزان‌تر می‌باشد. این پهپادها پیشتر در افغانستان استفاده شده و عملکرد درخشانی داشتند.

مدل 600

مدل دیگر سوئیچ بلید 600 است که نسبت به مدل 300 جثه بزرگتر و وزن بیشتری دارد. وزن پهپاد به تنهایی 15 کیلوگرم است و سرجنگی ضد زره آن زره‌ پوش‌ترین خودروها نظیر تانک اصلی میدان نبرد را نیز نابود می‌سازد. برد پهپاد به بیش از 90 کیلومتر افزایش یافته و پیوستگی پروازی آن نیز 40 دقیقه است. سرعت پرواز و سرعت حمله آن نیز به ترتیب 113 و 185 کیلومتر بر ساعت است؛ اما حداکثر ارتفاع پرواز تغییری نکرد. مدل 600 نیز ماموریت‌های ISTAR را در کنار هدایت آتش انجام داده و سطح مقطع راداری بسیار کمی دارد. صدا و گرمای تولیدی نیز قابل کشف نیست.

سیوچ بلید600

در این مدل علاوه بر دوربین تلوزیونی، دوربین فروسرخ نیز 2 گانه است. مجموع این دوربین و سنسورها درون یک برجک پایدار شده در نوک پهپاد جای گرفته‌اند که این برجک دارای دو محور برای چرخش به منظور فراهم آوردن پوششی کامل است. سیستم هدایت ماهواره‌ای GPS آن نیز همچون مدل 300 از نوع نظامی و مقاوم در برابر جنگ الکترونیک و اخلالگری دشمن است. این دو مدل پهپاد را علاوه بر ریموت کنترل نمایشگر دار که به منظور نمایش زنده تصویر است، می‌توان با کمک تلبت و لپ تاپ نیز هدایت کرد و از هر زاویه‌ای به هدف کوبید و یا با شمار زیادی از آن‌ها حمله زنبوری کرد. ارتباط پهپاد با کاربر مستقیم و بدون واسطه است و با الگوریتم AES-256 رمزنگاری می‌شود تا امن باشد. همچنین می‌توان آن‌ها را در هر شرایط آب و هوایی و هر ساعت از روز استفاده کرد. قیمت پهپاد در نمونه 300 برابر با 6 هزار دلار است که از یک موشک جاولین بسیار ارزان‌تر می‌باشد. این پهپادها پیشتر در افغانستان استفاده شده و عملکرد درخشانی داشتند.

مشخصات

سازنده AeroVironment

هزینه واحد مدل 300: 6000 دلار آمریکا (تخمینی)

تولید 2011–اکنون

انواع Switchblade 300، Switchblade 600، Blackwing

مشخصات فنی

جرم 5.5 پوند (2.5 کیلوگرم) (Switchblade 300)

54.4 پوند (24.7 کیلوگرم) (Switchblade 600)

طول 49.5 سانتی متر (19.5 اینچ) (Switchblade 300)

130 سانتی متر (51 اینچ) (Switchblade 600)

عملیاتی

دامنه

10 کیلومتر (6.2 مایل) یا 15 دقیقه (Switchblade 300)

40 کیلومتر (25 مایل) یا 40 دقیقه (Switchblade 600)

سقف پرواز 15000 فوت (4600 متر)

ارتفاع پرواز کمتر از 500 فوت (150 متر)

حداکثر سرعت مدل 300:

63 مایل در ساعت (101 کیلومتر در ساعت) (کروز)؛ 100 مایل در ساعت (160 کیلومتر در ساعت) (داش)

مدل 600:

113 کیلومتر در ساعت (70 مایل در ساعت) (کروز)؛ 185 کیلومتر در ساعت (115 مایل در ساعت) (داخل)

راهنمایی

سیستم

خود مختار؛ کتابچه راهنمای

راه اندازی

سکو

لوله قابل حمل؛ چند بسته؛ وسایل نقلیه مختلف

مقاله ای در مورد پهپادهای کوچک در خدمت ارتش امریکا

برای عضویت در اینستاگرام جنگاوران اینجا را کلیک کنید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن