پدافند هوایی

موشک پدافندی دوش پرتاب وربا ساخت روسیه

موشک پدافندی دوش پرتاب وربا ساخت روسیه

موشک دوش پرتاب وربا

نویسنده و مترجم:محمدعلی توکلی

موشک دوشپرتاب قابل حمل توسط نفر یا همان منپد 9K333 Verba با نام ناتو سام-۲۵توسط شرکت روسی KBM توسعه یافت.این سیستم شانه پرتاب در سال۲۰۱۴ طرح آن کلیدخورد و بطور رسمی در سال ۲۰۱۵ رونمایی شد و به عنوان جایگزینی برای موشک دوشپرتاب ایگلا که در حال حاضر در تجاوز نظامی روسیه به اوکراین توسط نیروهای روسی استفاده می شود،توسعه یافته است.لانچر وربا از یک موشک زمین به هوا برای درگیری با اهداف هوایی از قبیل بالگرد ها،پهپاد ها و موشک های کروز و در وهله آخر جنگنده هایی با سرعت مادون صوت و ارتفاع پست استفاده می کند.بیشترین برد درگیری وربا  6000 تا 6500 متر و کمترین برد درگیری ان 500 متر است  و ارتفاع عملیاتی آن حدود ۴۵۰۰متر از سطح(دریا یا زمین)است.یک سرباز مسلح به وربا  میتواند یک دایره به قطر ۱۲ کیلومتر را برای بالگرد هایی که عملیات هلی برن انجام میدهند نا امن کند.برتری موشک شانه پرتاب وربا نسبت به ایگلا اس در برابر اقدامات متقابل،سیکر حرارتی سه کاناله اش است به این معنی که Verba از یک کاونده چندطیفی استفاده می کند این کاونده سه کاناله قابلیت ردگیری امواج الکترومغناطیسی ساطع شده از هدف مانند امواج فرابنفش،و دو موج فروسرخ(با فرکانس و طول موج متفاوت مانند فروسرخ نزدیک به کستره مرئی و میانی)را دارد.

موشک دفاع هوایی دوش پرتاب وربا

سیکر برای تعقیب اهداف مختلف از طول موج های مختلفی در طیف الکترومغناطیس استفاده میکند یعنی برخی از اهداف را با استفاده از امواج فروسرخی که منتشر میکنند دنبال میکند و برخی دیگر را با استفاده از امواج فرابنفش،این قابلیت موشک شانه پرتاب وربا در برابر اهداف دیکوی و طعمه های کاذب پرنده که از برخی جنگنده ها مانند تایفون برای سپر بلا شدن برابر موشک های رهگیر رها می شود کاربرد دارد. سیکر وربا توانایی ردگیری حرارت ایجاد شده در بالها و بدنه هواگردهای هدف را به دلیل اصطکاک با هوا دارد علاوه بر اینکه به صورت مستقیم و متداول می تواند بر روی خروجی موتور و پیشرانه هواگرد نیز قفل کند.

نصب موشک وربا روی یک خودروی گاز تایگر .در میان لانچر های نصب شده روی خودرو یک سامانه دید حرارتی نیز مشاهده میشود

اندازه سرجنگی وربا حدود ۱.۵ کیلوگرم است که از ایگلا بزرگ تر است و دارای چاشنی انفجار مجاورتی است که این توان را به ان میدهد که حتی در صورت عبور از نزدیکی هدف به دلیل داشتن چشمه لیزری منفجر شده تا به ان اسیب وارد کند . تجهیزات مرتبط با منپد Verba شامل یک پرتابگر9P521،دوربین تصویربرداری گرمایاب Maugli-2M برای دیدن هدف در تاریکی برای نشانگیری ان با موشک  و یک آنتن سیستم تشخیص دوست از دشمن IFF در سمت چپ لانچر  است.آخرین بروزرسانی بر روی وربای جدید شامل سیستم کنترل خودکار یکپارچه شبکه محور است که امکان استفاده از داده های واحد های دیگر زمینی و رادار های دیگر را فراهم می کند.به این وسیله میتوان اهداف را از قبل ردگیری کرد و مختصات دقیق آنرا برای درگیری و انهدام به اپراتورهای وربا ارسال نمود موشک های دوشپرتاب معمولی که فاقد این سیستم هستند تنها پس از عبور یا وارد شدن هدف به محدوده درگیری شان(شعاع ۶ کیلومتری)امکان درگیری با هدف را دارند ولی وقتی وربا با یک رادار پیش اخطار EW هماهنگ شود از قبل میتواند برای شکار هدف کمین کند و دقیق تر و موثرتر آنرا هدف قرار دهد حتی میتواند موقعیت خود را تغییر دهد و به محل حضور هدف نقل مکان کنداین امر شانس اصابت هدف و شکار آنرا را تا ۲۰ درصد بیشتر می کند.

پیشرانه راکتی موشک  دو مرحله ای سوخت جامد   است.  مرحله اول موشک را از لوله پرتاب بیرون می اندازه و بعد از دور شده به میزان 30 تا 50 متر از تیر انداز پیشرانه اصلی موشک اغاز به کار میکند.

12FJ3gv
در تصویر پشت سر سرباز مسلح به وربا یک خودروی زرهی با رادار کوچک جستجو دیده می وشد . این رادار را میتوان روی زمین نیز نصب کرد و تنها 52 کیلوگرم وزن دارد . اگرچه موشک با رادار شبکه نمی شود و مستقل است ولی میتواند از این رادار با برد 60 کیلومتر برای هشدار زودهنگام به واحد مجهز به وربا استفاده کرد تا واحد زودتر اماده درگیر شوند

یکی از ویژگی های موشک حرارت یاب این سامانه قابلیت سوار شدن بر روی انواع پلتفرم های زمینی و سطحی است و انرا میتوان بر روی زره پوش ها،شناورهای سطحی و زیرسطحی و بالگرد ها به عنوان موشک هوا به هوا سوار کرد.

در بحث کاربری این سیستم در حال تولید انبوه برای واحد های مختلف نیروهای مسلح روسیه است،علاوه بر آن نیروی زمینی و تشکیلات هوابرد VDV از سال 2014 وربا را دریافت کردند. اولین بار واحد Ivanovo VDV پس از رد کردن آزمایش های این موشک در تابستان سال 2011، با درخواست تولید در سال ۲۰۱۵ موافقت کردند،شرکت KBM،ارتش روسیه را در قالب سه تیپ و دو لشکر به وربا مجهز کرده است.چهار واحد هوابرد VDV موشک وربا را در بین سالهای 2014-2015 دریافت کردند.همچنین شرکت KBM قرارداد بلندمدتی با وزارت دفاع روسیه برای تامین Verba امضا کرده است و تولید آنرا از آوریل 2017 آغاز نموده است.از مشتریان خارجی این موشک زمین به هوای دوشپرتاب میتوان به ارمنستان و سوریه نیز اشاره کرد.

باطری پهن لانچر پرتاب زیر لوله مشخص است و همچنین نمایشگر نصب شده جلوی چشم اپراتور

کپی بدون ذکر منبع ممنوع

مقالات مشابه

سامانه موشکی سام7 استرالا و14 

سامانه موشکی سام16 و 18 ایگلا 

موشک پدافندی استینگر

موشک پدافندی میثاق ساخت ایران

عضویت در کانال تلگرامی جنگاوران برای آگاهی از آخرین مقالات

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن