چلنجر ۲ یک سرمایه گذاری خصوصی و بدون حمایت دولت دراوائل دهه ۱۹۸۰  توسط شرکت سازنده بود و بر اساس چلنجر ۱ توسعه یافت تا اینکه سرانجام در سال ۱۹۸۶ با درخواست ارتش انگلستان برای یک تانک نسل جدید برای جایگزینی  چلنجر ۱ رسما  چلنجر ۲ نامید   شد و وارد مراحل توسعه پیشرفته شد.بین سال ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۱ اولویت های  و ویژگی های طرح جدید  ارزیابی شد و مشخص شد و بعد از یک رقابت بین ابرامز ام۱ ای ۱و لئوپارد۲ ای ۵ در نهایت وزرات دفاع انگلستان در سال ۱۹۹۳ خواهان دریافت چلنجر ۲ شد و  سفارش مورد نظر داده شد و بین  سال ۱۹۹۸  تا ۲۰۰۲ تحویل ارتش انگلستان  شد.

چلنچر ۲ تانکی  است بر اساس چلنجر ۱ که در تمام زمینه ها ارتقا چشمگیری داشته  است.تانک دارای چهار خدمه شامل  فرمانده نشسته در عقب  برجک سمت راست که با کمک  یک سامانه دید حرارتی  پانورماتیک ساژم وی اس ۵۸۰ با چرخش دید ۳۶۰ درجه و پوشش ۳۵ درجه رو به بالا و ۳۵ درجه رو به پایین  به بیرون دید کامل دارد ، این سامانه به فرمانده چلنچر امکان  اجازه کسب و درگیر با هر هدفی را بدون  نیاز به سایت توپچی را میدهد. این سامان دید پانورماتیک دارای مسافت یاب لیزری  مستقل است و دارای سامانه تعقیب خودکار هدف  است و  خود به صورت خودکار دست به تعقیب خودکار هدف میزند.

ca04

 توپچی کمی جلوتر از فرمانده قرار دارد که ان نیز یک سایت هدفگیری دید حرارتی برای نشان گیری توپ در اختیار دارد شامل  یک مسافت یاب لیزری با برد ۱۰ کیلومتر است.توپچی  می تواند بین ۴ تا ۱۱ ایکس  سایت هدفگیری خود را زوم کند و سایت توپچی نیز دارای سامانه تعقیب خودکار هدف است . برد اتش این سایت در روز به صورت موثر  ۳۵۰۰ متر است اگرچه تا ۵۰۰۰ متر نیز توان اتش وجود دارد و میتواند در شب تا ۲۵۰۰ نیز دست به اتش به طرف هدف بزند. تانک دارای دو رایانه ۳۲ بیتی برای  هدفگیری است و از یک رایانه دیجیتال کنترل اتش  و سنسور باد با  توان محاسبه دقیق زاویه لوله توپ برای اتش به هدف برخورد دار است. تانک میتواند در حالت متحرک و ثابت به طرف اهداف متحرک و ثابت اتش کند   .

دو دریچه  در بالای برج برای بیرون امدن فرمانده و لودر  وجود دارد.هر دو خدمه دارای  نمایشگر های رنگی برای دید سامانه های اپتیکی هستند. عدم داشتن سامانه لودر اتوماتیک  به معنی قرار داشن  یک لودر توپ در درون  برجک  سمت چپ  است . در ارزیابی نیروی زمینی  انگلستان معلوم شد که توپ دستی   سریعتر  از توپ های اتولودر  میشود.راننده  در جلوی تانک قرار دارد و دارای  یک دریجه در زیر  لول توپ برای  بیرون امدن سرش است و دارای سه پیرسکوپ برای دید رو به بیرون است که راننده نیز دارای یک چشمی دید شبانه است .چلنچر ۲ دارای وزن ۶۲ تن   است و  دارای یک موتور دیزل ۱۲ سیلندر  با توان ۱۲۰۰ اسب بخار است . موتور توان ایجاد ۱۹٫۲ اسب بخار  بر تن قدرت  را دارد  و تانک دارای شش دنده رو به جلو و دو دنده رو به عقب است.سرعت تانک بر روی جاده ۶۰ کیلومتر و در دشت  بار ۴۰ کیلومتر است و با سوخت داخلی دارای  برد ۵۵۰ کیلومتر است.

چلنجر 2 در بصره عراق

چلنجر ۲ در بصره عراق

توپ اصلی چلنجر  ۲ یک توپ ۱۲۰ م م ال ۳۰ ای ۱ می باشد. این توپ توسعه یافته توپ ال۱۱ است که روی چلنجر۱ و چیفتن نصب شده است  و بر عکس دیگر توپ های موجود روی تانک های دیگر ام بی تی (به غیر از ام بی تی های ساخت انگلستان)این توپ خان دار است و دقت بالاتری دارد به صورتی که دقت اتش ان در ۱۰۰۰۰ متر نیز به خوبی دقت اتش توپ ۱۲۰ م م لئوپارد ۲ در ۴۰۰۰ متری است .توپ دارای  لوله ای فولادی  و دارای روکش حرارتی با عمر ۴۰۰ گلوله است و دارای  سامانه گلوله گذاری دستی  است .لوله دارای سامانه تثبیت کننده تمامی الکترونیک است و توان چرخش ۳۶۰ درجه را در ۹ ثانیه  را  دارد و میتواند ۱۰ درجه به طرف پایین و ۲۰ درچه به طرف بالا حرکت کند .

در زیر جدول مهمات های شلیک شونده از لوله توپ ال ۳۰ امده است

نوع مهمات سرعت دهانه میزان نفوذ توضیحات
ال ۲۳ ۱۵۳۴ ۴۵۰ م م در ۲۰۰۰  مهمات انرژی جنبشی دارای هسته تنگستین
ال ۲۶ ؟ ۵۳۰ م م در ۲۰۰۰ متر مهمات انرژی جنبشی اورانیومی
ال ۲۷ ؟ ۷۲۰ م م ۲۰۰۰ متر مهمات انرژی جنبشی اورانیومی
ال ۲۸ ای ۲ ؟ ؟ مهمات انرژی جنبشی اورانیومی
ال ۳۱ ۶۷۰ ۴۶۰ م م HESH

 

همچنین این توپ میتواند  یک نوع مهمات انفجار ترکش شونده برای حمله به ساختمانها و یا یک مهمات شات گان شکل با ۱۰۰۰ ساجمه ۹٫۵ م م برای شلیک به اهداف شهری تا برد ۵۰۰ متری را شلیک کند. انگلیسیها حتی پیش بینی نصب توپ ۱۴۰ م م را نیز روی این تانک در صورت نیاز کرده اند. با توسعه  تانک ارماتا انگلیسیها اعلام کرده اند یا باید به سراغ تانک جدید بروند ویا اینکه  توپ  قدرتمندی روی چلنجر نصب  کنند که احتمالا منظور همان توپ ۱۴۰ م م است

همچنین چلنجر ۲ مجهز به دو مسلسل   ۷٫۶۲ م م  یکی  هماهنگ با توپ اصلی و دیگری  بر روی برجک اصلی است.توپ اصلی دارای ۵۰  گلوله  است که در عقب برجک جا  سازی شده و دو مسلسل  نیز بیش از ۴۰۰۰  گلوله دارند.

زره تانک چلنجر ۲از بهترین زره های موجود در جهان است و چابهام خوانده میشود. گفته شده نسل دوم چابهام با مقاومتی بیش از دوبرابر فولاد در این تانک نصب شده است .ترکیب مواد  زره و مقاومت ان همچنان محرمانه  است ولی بر اساس داده های برخی منابع انگلیسی این تانک از نظر زرهی یک از مقاومت ترین زره های موجود را دارد به صورتی که عملا از جلو بدنه و برجک هیچ موشک زمین پرتابی موجود نمیتواند در زره تانک نفوذ کند .در جدول زیر میزان مقاومت زره امده است

جلو بدنه در برابر مهمات انرژی جنبشی ۲۸۱  م م تا ۱۰۲۷ م م در  نواحی مختلف
جلو بدنه در برابر مهمات خرج گود ۲۳۰ تا ۱۴۲۴ م م  در نواحی مختلف
جلو برجک در برابر مهمات انرژی جنبشی ۶۶۸  م م تا ۱۲۵۰ م م در نواحی مختلف
جلو برجک در برابر مهمات خرج گود ۷۶۳ م م تا ۲۰۰۰ م م در نواحی مختلف

البته برجک کاملا از روبرو دارای  شیب ۴۵ درجه است و توان نصب زره واکنش دهنده نیز بر روی ان تانک وجود دارد که معمولا در عراق در دو طرف بدنه نصب میشد. تانک در بخش جلوی بدنه(زیر ان) از  صفحه های کامپوزیتی ساخت اسرائیل بهره میبرد که میزان مقاومت در این ناحیه را چهار برابر کرده است (از ۶۲ م م در برابر انرژی جنبشی به ۴۹۴ م م و در برابر مهمات خرج گود از ۲۴۷ م م به ۸۸۹ م م افزایش داده است). همچنین تانک دارای  ۱۰ نارنجک انداز دود زا (پنچ نارنجک انداز در هر سمت جلوی برجک ) میباشد

بلوک های کامپوزیت در جلوی بدنه و دو طرف زره

بلوک های کامپوزیت در جلوی بدنه و دو طرف بدنه

نسخه صادراتی  با نام جلنچر ۲ ایی  ارتقائاتی  در سامانه پانورماتیک SAGEM MVS 580 ساخت ساژم برای    فرمانده و سایت هدفگیر توپچی SAGEM SAVAN 15 به خود دید که دارای دوربین دید حرارتی نسل سوم هستند  و رایانه کنترل اتش  ارتقا یافته است.همچنین موتور به یک موتور ۱۵۰۰ اسب بخاری  المانی MTU MT 883  تعویض شده است که دارای  یک گیربکس اتوماتیک نیز می باشد. این نسخه هرگز مشتری برای خود نیافت

تانک چلنجر ۲ مجهز به بسته ارتقای حفاظت موسوم به theater entry standard Herrick (به اختصار (TES(H) که با نام چلنجر ۲ مگاترون نیز شناخته میشود یک نسخه افزایش زره یافته (up-armored) از تانک چلنجر ۲ است که به تجهیزات الکترونیکی جدید همچون اخلالگر رادیویی (جهت از کار انداختن سیستم کنترل از راه دور بمب های کنار جاده ای)نیز مجهز است. این تانک با وزن ۷۵ تن (دقیق تر ۷۴٫۹۵ تن) سنگین ترین تانک عملیاتی حال حاضر دنیا است. تانک چلنجر ۲ در نمونه پایه ای ۶۲٫۵ تن وزن دارد که در نمونه مگاترون چیزی در حدود ۱۲ الی ۱۳ تن به وزن آن افزوده شده در حالی که پیشرانه تانک همچنان همان پیشرانه ۱۲۰۰ اسب بخاری است( نسبت قدرت به وزن ۱۶ اسب بخار بر تن خواهد بود که به مراتب کمتر از دیگر تانک های غربی نظیر لئوپارد و ابرامز است)

1280px-challenger_2_fv4034_-_megatron_7527720374

چلنجر۲ اولین بار در سال ۲۰۰۳ در عملیات ازاد سازی عراق  شرکت داشت. تیپ ۷ لشکر یکم نیروی زمین انگلستان در با ۱۲۰ چلنجر ۲ در جنگ حضور داشت و به صورت گسترده در عملیات در نزدیکی  بصره شرکت داشت و در درگیر با تانک های قدیمی تی۵۵ حضور فعال داشت.هیچ چلنجر ۲ طی درگیر در عراق  بر اثر برخورد موشک های ضد  تانک ویا درگیر زرهی از بین نرفت اگرچه در یک مورد بر اثر انفجار بمب کنار جاده ای تانک به شدت صدمه دید  و راننده زخمی شد.در یک مورد درگیر در بصره  در حالی که بر اثر اتش  مسلسلهای سنگین  پیرسکوپ دید بیرون راننده  اسیب دیده  بود تانک درون یک چاله افتاد و بر اثر پاره شدن شنی نتوانست  از جاله بیاید . در این حادثه تانک مورد هدف چهارده  راکت ار پی جی و یک موشک  میلان قرار گرفت  ولی خدمه در نهایت  زنده ماندند. تانک بعد از یک تعمیر در عرض ۷ ساعت وارد خدمت شد و یک مورد دیگر در بصره بعد از برخورد ۷۰ راکت  ار پی جی۷ خدمه زنده ماندند.در سال ۲۰۰۶ نیز یک چلنجر ۲ مورد هدف راکت ار پی جی ۲۹ قرار کرفت . تانک مجهز به زره واکنش دهنده بود . مهمات نفوذ کرد باعث زخمی شدن  سه خدمه شد ولی تانک ۲ کیلومتر عقب نشست  و خدمه زنده ماندن.این تنها مورد گذارش شده از نفوذ مهمات به درون تانک است.

Challenger2-Bergen-Hohne-Training-Area-2

در مارسی ۲۰۰۳ یک چلنجر ۲  بر اثر اتش یک چلنجر ۲ با برخورد یک گلوله اورنیومی نابود شد. مهمات نفوذ کرد و باعث انفجار مهمات درون تانک شد و همه خدمه کشته شدند  . در سال ۲۰۰۷ نیز یک بمب کنار جاده ای باعث اسیب دیدن شدید  یک چلنجر ۲ شد که رننده  چند انگشت دست پای خود را از دست داد ولی زنده ماند.

ارتش انگلستان در مجموع ۴۰۸ چلنجر دو شامل  ۳۸۶ نسخه رزمی و ما بقی نسخه های مختلف مانند پل گذار  و پشتبانی  را دریافت کرد و عمان تنها مشتری خارجی این تانک ۳۸ عراده از این تانک را در اختیار دارد

مشخصات چلنجر ۲

طول:۸٫۳ متر

ارتفاع :۲٫۴۲ متر

وزن:۶۲ تا ۶۸ تن

موتور:موتور ۱۲ سیلندر دیزل  ۱۲۰۰ اسب بخاری

رانش به وزن:۱۹٫۲ اسب بخار بر تن

سرعت در جاده:۵۹ کیلومتر بر ساعت

سرعت در دشت :۴۰ کیلومتر بر ساعت

برد:۵۵۰ کیلومتر

ترجمه عبدالحمید تارخ

منبع:http://www.army-technology.com/projects/challenger2/

 challenger2-cr2tran

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.