ارابه شیطان . این نامی بود که مجاهدین افغان در هنگام اشغال کشورشان توسط ارتش شوروی در دهه۸۰ میلادی هنگامی که با این پرنده مخوف روبرو شدند به ان دادند. میل ۲۴ هایند برای اولین بار در سال ۱۹۷۴ وارد خدمت شود و ان را باید اولین بالگرد ضد تانک پشتیبانی هوایی نزدیک ساخت شوروی دانست.میل ۲۴ را باید یک  طرح انقلابی و اعجاب اور در صنایع بالگرد سازی دانست.به جرات این بالگرد راباید یکی از بی نظیر ترین بالگردهای هجومی جهان نامید. طراحی هایند به اواخر دهه ۱۹۶۰ بر میگردد زمانی که شوروی  با تحلیل میدان نبرد مدرن  خواهان  یک بالگرد پشتیبانی با توان ترابری شد .طراحی این بالگرد بر عهده دفتر طراحی میل گذاشته شد.نظر ارتش شوروی بالگرد به مشابه یو اچ ۱  سی گان شیپ بود مسلح با توان حمل سرباز.میخائیل میل  سر طراح کمپانی میل خود علاقه زیادی به طراحی بالگرد تهاجمی داشت و با درخواست ارتش بلافاصله وارد کار شد بالگرد در پیش نمونه که و ی۲۴ نام داشت در سپتامبر ۱۹۶۹ اولین پرواز خود را انجام داد ولی میخایئل میل چند ماه بعد بر اثر سرطان درگذشت.بالگرد جدی میل ۲۴ نامیده شد و دارای موتور و سامانه انتقال قدرت مشابه میل ۸ بود .بالگرد جدید رسما در سال ۱۹۷۳ وارد خدمت شد و ناتو به ان لقب هایند را داد.

میل ۲۴ A هایند A

این نمونه دارای موتور تی وی ۲ بود که بر روی مدل های نخست میل ۸ نیز نصب شد. این موتور کارایی ضعیفی داشت و قابل اطمینان  نبود از این رو در هر دو بالگرد با موتور تی وی ۳-۱۱۷ جایگزین شد.دارای پنچ تیغه پروانه مشابه میل ۸ بود و دارای یک ملخ ۳ تیغه در عقب سمت راست بود که البته با تعویض موتور به تی وی ۳ به سمت چپ دم منتقل  شد.دارای سه ارابه فرود جمع شونده بود اگرچه در پیش نمونه ثابت بودند.در این مدل  در دماغه مجهز به یک مسلسل ۱۲٫۷ م م  تک لول با تحرک پایین بود و در زیر دماغه سامانه هدایت موشک  ضد تانک هدایت رایویی  در خط دید ای تی ۲. دارای دو بالچه بزگ با زاویه بود که باعث افزایش کارایی در سرعت بالا و در پرواز افقی بود. در زیر هر بال سه جایگاه جنگ افزاری شامل دو جایگاه برای حمل راکت و یک جایگاه دو تایی برای حمل موشک ضد تانک ای تی ۲ بود. کابین خدمه در جلو در این مدل همانند یک گلخانه بزرگ بود و سه خدمه داشت، خلبان، افسر اسلحه و ناوبر،در کابین پشتی میان بدنه  میتواند تا هشت سرباز مسلح را حمل کند.توان حمل سرباز به هایند این امکان را میداد تا نتنها دست به حمل نقل سرباز و بزنند ویا یک بار اویخته ۱٫۵ تنی را حمل کند بلکه دست به پشتبانی  اتش نیز بزند. از این مدل ۲۴۰ فروند ساخته شد که تعدادی کمی نیز به لیبی ،افغانستان، افریقا  و  ویتنام صادر شد

میل 24 ای هایند ای

میل ۲۴ ای هایند ای

میل ۲۴ دی هایند دی

هایند ای نقطه ضعیف بزرگی داشت اگرچه کابین بزرگ و جا دار بود ولی میدان دید کم بود و از طرفی  دارای قدرت اتش کمی بود. در میل ۲۴ دی  طی یک تغییر اساسی کابین به شکل الگوی پشت سر هم در امد که افسر اسلحه در جلو و خلبان در کابین عقب و بالاتر قرار میگرفت.شیشه و کابین به شدت زره پوش شده و میزان مقاومت کابین  به ۲۳م م  رسید.موتور با موتور قدرتمند و کارامد تی وی ۳ -۱۱۷ جایگزین شد  که ۵۰۰ اسب بخار نیروی بیشتری داشت،پروانه اصلی تقویت  و در برابر اتش توپ ۲۰ م م  مقاوم شد. در دماغه مسلسل تک لول ۱۲٫۷ م م با یکی گاتیلینگ ۱۲٫۷ م م چهار لول متحرک که توسط افسر اسلحه هدایت میشد جایگزین شد مسلسل جدید سرعت اتش ۴۰۰۰ گلوله بر دقیقه داشت و ۱۴۷۰ فشنگ حمل میکرد.مسلسل ۷۰ درجه به طرفین، ۶۰ درجه پایین و ۱۵ درجه به طرف بالا می چرخید و میشد ان را به طرف جلو ثایت کرد تا خلبان نیز در راستای حرکت بالگرد ان را شلیک  کند.همچنین این مدل در زیر دماغه با کمی فاصله با سامانه هدایت رادیویی  مشوک ای تی ۲ دارای یک سامانه دید حرارتی و مسافت یاب لیزری  بود که توان هدایت موشک  ضد تانک ای تی ۲ را به صورت نیم خودکار میداد.همچنین  این مدل میتواند موشک ای تی ۲ سی  را حمل کند. بر خلاف نسخه قبلی که ای تی ۲ را حمل میکرد. تفاوت موشک ضد تانک ای تی ۲ سی با ای تی ۲ ای و بی این بود که نسخه ای تی ۲ سی همانند موشک  تاو یکی سامانه نیم خودکار بود و کاربر تنها باید هدفگیر را روی هدف قرار میداد و هدایت توسط سیستم انجام میشد  ولی در نسخه قبلی باید افسر اسلحله  با تعقیب شعله انتهای  موشک ،  خود موشک  را به طرف هدف هدایت میکرد. موشک  ای تی ۲ بر خلاف تاو که از سیم برای دریافت هدایت بهره میبرد ،فرامین هدایت را با امواج رادویی دریافت میکرد .با کمک موشک جدید احتمال برخورد به هدف ۸۰ % رسیده بود در حالی که در نسخه قبلی ۳۰% بود. این نمونه غیر از ۴ موشک ای تی ۲ بی  با برد ۲۵۰۰ متر و توان نفوذ  در ۵۰۰ م م زره تا چهار راکت انداز ۳۲ لول ۵۷ م م بی ۵ و یا غلاف توپ دو لول ۲۳ م م و یا بمب های ۱۰۰/۲۵۰ و ۵۰۰ کیلویی را حمل کند.بین سالهای ۱۹۷۳ تا ۱۹۷۷ در مجموع ۳۵۰ فروند میل ۲۴ دی ساخته شد که در خدمت جایگزین میل ۲۴ ای شد.با درگیر شدن شوروی در افغانستان این مدل مجهز به جیمینگ   فروسرخ و پرتاب کننده شراره نیز شد.

میل 24 وی ولی در این تصویر مجهز به ریل پرتاب موشک ای تی 2 سی

میل ۲۴ دی در این تصویر مجهز به ریل پرتاب موشک ای تی ۲ سی

میل ۲۴ وی هایند ایی ،میل ۲۴ پی هایند اف

بر اساس میل ۲۴ دی ،میل ۲۴ وی ساخته شده . این مدل برای پرتاب موشک ضد تانک جدید ای تی ۶ طراحی شده بود.ای تی ۲ برد کمی داشت و در بهترین حالت ۲٫۵ کیلومتر و نیاز به برد بیشتر باعث ساخت ای تی ۶ با برد ۵ تا ۷ کیلومتر بستگی به مدل داشت. اولین موشک مافوق صوت شوروی بود و سرعت بسیار داشت و احتمال برخوردش با هدف ۹۰ % است.البته قرار بود ای تی ۶ بر روی میل ۲۴ دی نصب شود ولی تاخیر در برنامه منجر به ساخت ای تی ۲ سی برای میل ۲۴ دی شد. میل ۲۴ وی از سال ۱۹۷۶ وارد خط تولید شد و هزار فروند از ان ساخته شد.همچنین این مدل در کابین به جای سایت هدفگیری برای خلبان مجهز به اچ یو دی بود و دارای موتور کم مصرف تر بود و در شرایط اب هوایی گرم صحرا کارایی بهتری داشت.نسخه اموزشی بر  اساس این مدل   ساخته شده که میل ۲۴ وی یو ساخته شد که فاقد مسلسل  گاتیلینک دماغه بود.

میل 24 وی

میل ۲۴ وی

میل ۲۴ پی هایند اف نسخه ارتقاء یافته میل ۲۴ وی   دارای سامانه ناوبری و پروازی بهتری بود ،همچنین در جلوی دماغه سمت راست  دارای توپ دو لول ۳۰ م م ثابت  با ۷۵۰ گلوله بود. نصب  توپ ۳۰ م م به جای  مسلسل ۱۲٫۷ م م  از جمله تجارب نبرد افغانستان بود که معلوم شد مسلسل ۱۲٫۷ م م در برابر  اهداف سخت اثر پذیر کمتری دارد. بین سال های ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۹ در مجموع ۶۲۰ فروند از نسخه پی تولید شد  و با نصب توپ ۲۳ م م دو لول  به جای دو لول ۳۰ م م  نسخه میل ۲۴ پی وی به دست امد که تنها ۲۵  فروند از ان ساخته  شد. میل ۲۴ دی در روسیه در سال ۲۰۰۰  به همراه موشک ای تی ۲ از خدمت خارج شد و تنها نسخه  پی و وی با موشک ای تی ۶ در خدمت باقی ماندند . در اواخر دهه ۱۹۸۰ همچنین در ارتش روسیه راکت انداز ۲۰ لول ۸۰ م م بی۸ جای راکت بی۵ را گرفت. همچنین به نسخه صادراتی میل ۲۴ دی میل ۲۵ و به نسخه صادراتی میل ۲۴ وی ،میل ۳۵ میگفتند.

میل 24 پی مجهز به توپ 30 م م دو لول ثابت در کنار دماغه و موشک ای تی 6

میل ۲۴ پی مجهز به توپ ۳۰ م م دو لول ثابت در کنار دماغه و موشک ای تی ۶

در  دهه ۱۹۹۰ کمپانی میل نسخه ارتقاع یافته ای از این بالگرد را توسعه داد که میل ۳۵ ام نامیده میشد.این نمونه از سال ۲۰۰۵ میلادی وارد خط تولید شد شامل بالچه ای کوتاه تر که تنها دو جایگاه جنگ افزاری  زیر هر بال داشت(در نسخه های قبلی  سه جایگاه  زیر هر بال)،وزن کمتر و موتور ارتقاع یافته که توان حمل ۲٫۴ تن بار  را به این نسخه میداد(۹۰۰ کیلو بیشتر از مدل های قبلی)،کابین شیشه ای مجهز به دو نمایشگر رنگی در کابین عقب و یکی در کابین جلو،  دوربین دید در شب  سامانه دید حرارتی با توان  نبرد شبانه هماهنگ  با توپ متحرک و سامانه تعقیب خودکار هدف برای نشان گذاری موشک ای تی ۹ . توپ ۲۳ م م دو لوله متحرک در دماغه با توان اتش ۳۴۰۰ گلوله بر دقیقه ، توان حمل تا ۱۶ موشک ضد تانک ای تی ۹ نسخه پیشرفته تر موشک ای تی ۶ با توان نفوذ در ۹۰۰ م م زره،سامانه ناوبری جی پی اس  و گلنوس. همچنین در این مدل میتواند از موتور وی کا ۲۵۰۰ برای محیط های گرم بیابانی  نیز استفاده کرد.این نمونه طی چند سال گذشته توسط عراق، اذربایجان ،ونزوئلا و برزیل سفارش داده شده است .

میل35 ام

میل۳۵ ام

کابین میل 35 ام

کابین میل ۳۵ ام

این ماشین جنگی کار آمد تا کنون در جنگهای مختلفی از جمله در مناقشات جنگی افریقا،افغانستان،جنگ ایران عراق برای ارتش عراق،در درگیرهای داخلی عراق بر ضد کردها و شیعیان جنوب عراق، اشغال افغانستان توسط شوروی،درگیرهای دورنی سودان شرکت داشته است.به دلیل اینکه این بالگرد به در جریان مناقشات درونی بسیاری از کشورها شرکت داشته است بین هلکوپترهای ضد تانک جهان بیشترین حضور رزمی را در جنگ داشته است.این بالگرد به دلیل قدرت اتش بسیار و در این حال راحتی تعمیر و نگهداری سلاح بسیار محبوبی در دست کشورهای جهان سومی است.این بالگرد به طور وسیعی توسط گروه های شبه نظامی در افریقا به کار می رود ودر اصطبل،انبار،زمین فوتبال و اینگونه محیط ها نگهداری و به پرواز در می اید کاری که ازعهده بالگرد  غربی چون آپاچی و کبرا بر نمی اید.این بالگرد با به خدمت گرفته شدن در بیش از ۳۴ کشور جهان و تولید۲۵۰۰ فروند از ان پر فروشترین بالگرد ضد تانک جهان بوده است.کشورهای افغانستان ،اتیوپی،عراق،لیبی ،موزانبیک،نیکاراگوا،سوریه،ویتنام،الجزیر،بلغارستان،کامبوج،کوبا،چک،مجارستان،لهستان،هند،پرو،اسلواکی،یمن،انگولاو کشورهای مشترک منافع از جمله دارانگان این بالگرد هستند.

مشخصات فنی:

طول:۲۱٫۶ متر

 ارتفاع از سطح زمین:۶،۵ متر

بیشترین سرعت پرواز:۳۳۵ کیلومتر در ساعت

سرعت یک نواخت:۲۹۵ کیلومتر

برد پروازی با بیشترین سوخت درونی و بدون مهمات:۵۰۰ کیلومتر

وزن خالی:۸۲۰۰ کیلوگرم

ظرفیت مخازن سوخت داخلی:۱۸۴۰ لیتر

توانایی حمل مخازن سوخت خارجی با ظرفیت :۵۰۰ لیتر

تسلیحات:مسلسل تک لول ۱۲٫۷ م م در میل ۲۴ ای، توپ ۳۰ م م ثابت در میل ۲۴ پی،مسلسل گاتیلنک ۱۲٫۷م م متحرک در میل ۲۴ وی و توپ ۲۳ م م مترحک در دماغه در میل ۳۵ ام

تا چهار راکت انداز ۵۷ م م ۳۲ لول ویا تا چهار راکت انداز ۸۰ م م ۲۰ لول ویا غلاف توپ ۲۳ م م دو لول  ویا  تا چهار بمب ۲۵۰ کیلویی ویا دو بمب ۵۰۰ کیلویی ویا تا چهار موشک ای تی ۲ در نسخه  میل ۲۴ دی و یا چهار موشک ای تی ۶ در میل ۲۴ وی و پی و یا هشت موشک ای تی ۹ در کمیل ۳۵ ام و یا موشک هوا به هوای ایگلا در میل ۳۵ ام

ترجمه:عبدالحمید تارخ

دسته بندی شده در:    
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.