چرا اسرائیلی ها اف-۱۴ را انتخاب نکردند؟

در طی شش روزه نیروی هوایی اسرائیل توانست تا ۴۵۲ فروند جنگنده اعراب را منهدم سازد و این در حالی بود که تنها ۴۶ پرنده خود را از دست داد. و این به معنی آن بود که خلبانان اسرائیلی توانستند در برابر نابودی هر ۱۰ جنگنده اعراب تنها یک جنگنده خود را از دست بدهند. ولی اوضاع به همین شکل باقی نماند به صورتی که در آخر جنگ یوم الکیپور این میزان به ۴ در برابر ۱ تنزل یافت. و اسرائیلی ها با نابودی ۴۳۳ جنگنده اعراب حدود ۱۰۹ جنگنده خود را از دست دادند. قسمت اعظم این کاهش کارایی اسرائیلی ها به روز نکردن تجهیزات شان بود و از طرفی اعراب با دریافت تجهیزات جدید به خصوص در حوزه پدافند هوایی و نیروی هوایی شان توانسته بودند تا به میزان زیادیی جنگنده های اسرائیل را آسیب پذیر جلوه دهند.

یک فروند تامکت متعلق به ناوگان نیروی دریایی آمریکا

یک فروند تامکت متعلق به ناوگان نیروی دریایی آمریکا

به طور میانگین نیروی هوایی اسرائیل در جنگ سال ۱۹۶۷ میلادی طی هر روز حدود ۷۵ جنگنده اعراب را سرنگون می ساخت در حالی که این میزان در جنگ یوم الکیپور به ۲۳ فروند در روز کاهش یافت. پایین آمدن نرخ کارایی نیروی هوایی اسرائیل امری بود که فرماندهان و مسئولان این ارتش را به شدت آزار میداد. با ورود سری جدید پدافند های سام به کشورهای عربی و همچنین جنگنده های مدرن تری نظیر میگ-۲۳ و نمونه های جدیدتر میگ-۲۱, فانتوم های اسرائیلی مانند سابق بدون رقیب نبودند و بدین ترتیب اسرائیلی ها بر آن شدند تا به هر نحوی شده به فکر چاره ای باشند تا توازن قدرت را دوباره به نفع خودشان تغییر دهند.

پس از پایان یافتن جنگ یوم الکیپور و تلاش های سازمان ملل جهت آتش بس در نهایت قراردادی بین مصر و اسرائیل به امضا رسید. اسرائیل نیز با تلاش های دیپلماتیکی که انجام داد توانست تا کاخ سفید را متقاعد سازد تا برای دفاع از خود در برابر اعراب و دیگر تهدیدات منطقه ای نسل جدیدی از جنگنده ها را خریداری کند. از مزایای دیگر این آتش بس این بود که دولت آمریکا متعهد شد که در ازای اتمام جنگ توسط اسرائیل, از این کشور حمایت های جدی در زمینه تکنولوژی جدید نظامی خواهد کرد. بدین ترتیب نیروی هوایی اسرائیل اعلام کرد که به ۵۰ فروند جنگنده نسل جدید نیازمند است و این درخواست توسط وزیر دفاع وقت (شیمون پرز) در ماه ژوئن سال ۱۹۷۴ میلادی به آمریکا ارسال شد.

پرواز یک فروند اف-14 و یک فروند اف-15 آمریکایی در کنار یکدیگر

پرواز یک فروند اف-۱۴ و یک فروند اف-۱۵ آمریکایی در کنار یکدیگر

آمریکا جنگنده های اف-۱۴ (تامکت) و اف-۱۵ (ایگل) را به نیروی هوایی اسرائیل پیشنهاد داد و اعلام کرد که این دو جنگنده طبق نیازهای اسرائیل مناسب ترین گزینه ها هستند. خلبانان اسرائیلی نیز در ماه سپتامبر همان سال به آمریکا جهت تست جنگنده ها و انتخاب بهترین گزینه اعزام شدند. “بنی پلد” یکی از اولین اشخاص غیر آمریکایی بود که با نمونه های اولیه اف-۱۵ به پرواز در آمد. این خلبان به طور خارق العاده ای تحت تاثیر ویژگی های کاکپیت ایگل قرار گرفت ولی چیزی که نتوانست نظر وی را جلب کند ضعف ایگل در زمینه های رهگیری و درگیری با اهداف بود. او اینطور اظهار داشت که ایگل پرنده ای است که هنوز راه زیادی در پیش دارد و با اینکه پتانسیل بالایی برای پیشرفت داراست ولی در حال حاضر هنوز به تجهیزات بسیار زیادی احتیاج دارد.(برای اشنایی با اف۱۵ ایگل اینجا را کلیک کنید)

“دیوید ایری” نیز اولین خلبان اسرائیلی بود که با یک فروند تامکت آمریکایی به پرواز در آمد. او سناریوهای مختلفی جهت رهگیری یک اسکای هاوک (آ-۴) را انجام داد. اون در گزارش خود چنین گفت:

من تحت تاثیر تامکت قرار گرفتم. فرامین آن کمی کندتر از جنگنده های دیگر است و جنگنده سنگینی به نظر میرسد. اف-۱۴ موتورهای حساسی نیز دارد و این به معنی آن است که ما نمی توانیم از آن چیزی نظیر جنگنده های خود انتظار داشته باشیم.

(برای اشنایی با اف۱۴   اینجا کلیک  کنید)

پیش از اسرائیل, ایرانیان بر سر این دو راهی قرار گرفته بودند و زمانی که ایری گزارش خود را ارائه کرده بود, اف-۱۴ توسط ایرانیان انتخاب شده بود. در آن زمان ایران یکی از متحدان اسرائیل به شمار می رفت و نظیر اسرائیل با تهدیدات مشابهی از سوی کشور عراق و شوروی نظیر فاکسبت ها قرار داشت. ایرانیان اولین و تنها مشتری خارجی تامکت به شمار می آیند و این بدان معنی نیست که تامکت قرار نبوده که به کشورهای دیگر صادر شود بلکه تامکت به کشورهای دیگر نظیر ژاپن,کانادا و اسرائیل نیز پیشنهاد شد ولی این کشورها تصمیم گرفتند تا جنگنده های دیگر را برگزینند و یا به ارتقا جنگنده های خود مشغول شوند. ریشه این انتخاب را می توان در هزینه های بالای خرید و نگهداری تامکت دانست. از طرفی کشوری نظیر اسرائیل همانند ایران دارای عمق استراتژیک نبوده و اساسا خرید تامکت کار درستی برای آن به شمار نمی رفت.

مقایسه نمونه های اولیه دو جنگنده تامکت و ایگل از نمای بالایی

مقایسه نمونه های اولیه دو جنگنده تامکت و ایگل از نمای بالا

در پایان جهت تکمیل این تست ها برای انتخاب بهترین گزینه بین این دو جنگنده, نیروی هوایی اسرائیل تصمیم به انجام یک آزمایش گرفت. خلبانانی از اسکادران های میراژ۳ و فانتوم اسرائیل جهت انجام این آزمایش انتخاب شدند. معیار انتخاب این خلبانان از آن جهت بود که بیشترین سوابق و شکار را در بین دیگر خلبانان داشته باشند. برخی از این خلبانان تا ۲۴ شکار هوایی را در کارنامه خود داشتند. هدف از انجام این آزمایش این بود تا این دو پرنده در موقعیت های مختلف در هنگام مواجهه با تهدیدات گوتاگون تست شوند تا بهترین آنان انتخاب شود. سه سناریو در این آزمایش صورت می گرفت. سناریو اول مواجهه با بالگردها و اهداف با سرعت پایین بود. سناریو دوم مواجهه با تهدیدات پرسرعت و با ارتفاع پروازی بالا نظیر میگ-۲۵ بود. سناریو سوم مواجهه با تهدیدات با ارتفاع پروازی پایین نظیر بمب افکن توپولوف-۱۶ و موشک های برد بلندش بود. سرانجام قابلیت های این دو پرنده در اسکورت دیگر جنگنده های اسرائیلی و شلیک موشک های برد بلند نیز آزمایش می شد.

هر چند که اف-۱۴ و اف-۱۵ برای یک هدف (بدست آوردن سیطره هوایی) ساخته شدند ولی در واقع هر یک از آنان دارای ویژگی های مخصوص به خود هستند. تامکت پرنده ای است که برای نشست و برخاست بر روی ناوهواپیمابر طراحی شده است در صورتی که ایگل مخصوص نیروی هوایی آمریکا طراحی شده است. تامکت یک جنگنده دو سرنشینه است و این در حالی است که ایگل تنها یک خلبان را با خود حمل می کند. نکته مشترکی که هر دو جنگنده شامل آن می شدند توانایی محدودشان برای مقابله با تهدیدات زمینی بود.

تیک آف یک فروند تامکت از عرشه ناو هواپیمابر آمریکا

تیک آف یک فروند تامکت از عرشه ناو هواپیمابر آمریکا

در اولین تست ها, ایگل به راحتی توانست از پس تهدیداتی نظیر فانتوم ها و اسکای هاوک به راحتی برآید. و جهت انجام ادامه تست ها تصمیم بر آن شد که پرواز با هواپیماهای آزمایشی TF-15 صورت گیرد. به این صورت خلبان اسرائیلی جهت تست هواپیما در کاکپیت جلو و خلبان آمریکایی در کاکپیت عقب پرواز می کردند. خلبانان اسرائیلی پروازهای خود را با این هواپیما ادامه دادند و این چنین گزارش کرده اند:

کاکپیت ایگل دید مناسبی را در اختیار خلبان قرار می دهد و همچنین بسیار شبیه به شبیه سازهایی است که با آنان کار کرده ایم. در پروازهایی که داشتیم توانستیم موشک های راداری نیمه فعال,فروسرخ و توپ جنگنده را تست کنیم. ایگل بسیار مانورپذیر است و توانسته ایم تمام رقیبانمان را در آزمایشات شکست دهیم. تنها مشکلی که از نظر ما درون ایگل وجود دارد اندازه بزرگ این جنگنده است. به نظر ما جهت انجام یک رزم هوایی نیاز به یک جنگنده کوچکتر است.

یک فروند جنگنده اف-15 متعلق به نیروی هوایی ایالت متحده

یک فروند جنگنده اف-۱۵ متعلق به نیروی هوایی ایالت متحده

آنان همچنین اذعان داشتند که:

نیروی هوایی اسرائیل بیان کرده است که به یک پیروز قاطع در نبردهای هوایی احتیاج دارد و این در حالی است که در طی تست های ما وقتی که ایگل در برابر رقیبانی همچون فانتوم و اسکای هاوک قرار گرفت توانست بدلیل مانورپذیری بالا رقیبان خود را به راحتی شکست دهد و این در حالی است که هر چند تامکت در استفاده از موشک های دوربرد خوب عمل می کند ولی وقتی با جنگنده هایی نظیر فانتوم و یا حتی اسکای هاوک مواجهه می شود بدلیل مانورپذیری پایینش مغلوب قطعی میدان است و شانسی در داگفایت ها ندارد.

در واقع در آن زمان هنوز موشک دوربردی برای ایگل ساخته نشده بود و ایگل به جز موشک اسپارو شانس دیگری برای انهدام اهداف در برد بلند نداشت. در صورتی که تامکت مجهز به موشک فونیکس بود و می توانست دست هر پرنده ای را در برد بلند قطع کند. در هر صورت می توان گفت که هم ایران و هم اسرائیل متناسب با نیازهایشان بهترین تصمیم را گرفتند.

برای پیوستن به کانال تلگرام سایت جنگاوران اینجا را کلیک کنید

مستندات مربوط به مقاله

11390231_10204256290912001_3706165499062965030_n 11350487_10204256291792023_4274948275020108060_n 11401222_10204256292472040_4868168426446903070_n 11393247_10204256290231984_5667170839411275169_n1 11393247_10204256290231984_5667170839411275169_n

گردآوری و ترجمه : مهدی زمانی

116+

کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

 • avatar
 • avatar
 • avatar
 • avatar
 • avatar
 • avatar
دسته بندی شده در:                        

40 دیدگاه

 • قابل توجه دوستان تمامی مستندات موجود هست که شاه بعد از خرید اف-۱۴،یکصدوشصت فروند فالکن،یکصدوپنجاه فروند ایگل،

 • به نظر من خرید اف ۱۴ توسط شاه خرید درستی برای ایران بود حالا بگذریم یه سری ها از مقایسه اف ۱۴ و ۱۵ قصد تخریب حکومت گذشته رو دارند تا موفق ترین خرید نظامی تاریخ ایران رو زیر سوال ببرن، ترکیب تامکت با اف ۱۶ بهتر از ایگل و اف ۱۶ است

   • کشور سازنده ۶۷۰فروند تام کت داشت که برای دشمنش شوروی کافی بود.اف۱۵مراقب اسمان امریکا بود در حالی که اف۱۴در فاصله ای بسیار دورتر وظیفه حفاظت از امریکا را داشت.چون اف۱۵با موشک اسپارو توان زدن فاکس بت را نداشت.منبع عبد الحمیدتارخ

    • اف۱۵ کارش برتری هوایی میدان نبرد بود ولی تامکت وظیفه اش شکار بمب افکنها و موشک های کروز ضد کشتی شوروی بود
     من نیروی هوایی امریکا را گفتم که ترکیب اف۱۶ و اف۱۵ را انتخاب کرد و نه نیروی دریایی را شما یک چیز به این سادگی را چگونه متوجه نشدید

   • اقای تارخ من متوجه شدم.اقا حامد منظورش ترکیب در ایران بوده.که خوب خرید اف۱۶واسه همین بوده.کشور سازنده بله ترکیب اف۱۵واف۱۶بود وهنوزم هست.البته جدیدا ترکیب اف۲۲واف۳۵همداره.

 • باسلام میخواستم در رابطه با مطلبی که در کانال قراردادید در مورد گورستان هواپیما ها ینی اف ۱۴ های ذخیره شده قابلیت بازگشت به خدمت در شرایط اضطراری را دارند یا هواپیما های مشابه باتشکر

 • درسته اف ۱۴ در داگ فایت ضعیف بود و شاه با خرید  اف ۱۶ در کنار اف۱۴ در فکر این بود که دو کنار هم از اسمان ما حفاظت کنن

 • سیستم راداری ایران کامل نبود و هنوز هم احتمالا همینطور هست و رادار های زمینی غرب کشور را بخوبی پوشش نمیدهنداف ۱۴ بدلیل توانایی راداری قادر به تکمیل این پوشش بود

 • در هر صورت یا به دلیل فساد حکومت وقت یا انتخاب غلط f14 انتخاب شد .ولی به نظر بده خرید بدی برای ایران نبود ,اگر در این خرید نظامی ایران مثلا ۱میلیارد دلار ضرر کرد ولی با استفاده از رادار این هواپیما در نقش آواکس و موشک دور برد فونیکس که باعث رعب و وحشت بسیاری در دل بسیاری از خلبانان عراقی میشد که منجر به فرار از مقابل این هواپیما و لغو بسیاری از حملات به شریانهای اقتصادی ما مثل کارخانه جات و مراکز نفتی و نفت کشها شده و میلیاردها دلار به اقتصاد جنگ زده ما کمک کرده.

 • قبلا یک لینک داده بودید از یک خلبان ایرانی که خبر گزاری فارس مصاحبه کرده بود د دلایلی را بابت انتخاب اف ۱۴ ذکر شده بود که باز نشد الان هم لینک و کامنت را هم پاک کردید لطفاً لینک را ارائه داده تا این مطلب را بخوانیم

 • سلام دوستان .این مطلبی مه میگم مستند .دوستان درست مبگن کارشناسان ما بر خلاف نظر شاه اف۱۵ انتخاب کردن ولی بعد از مزاکراتی که شرکت گرومن با شاه داشتن و به دلیل این که این شرکت با خرید اف ۱۴ ایران از بهران اقتصادی بیرون میومد .به شاه ایران گزینه خوبی دادن .اف۱۴ضعفهایی داشت که جواب گویه نیاز ما نبود ولی محاسنی هم داشت .امریکا به ایران پیشنهاد کرد که اگر تام کت را انتخاب کند انها دا ازای ضعفهایی که تام کت دارد .به ایران اف۱۶را در قبل از هر کشوری تحویل میدهن و با یک سری افر های خوب مثل تکمیل زیر ساختهای  نیرویه هوایی پ دادن سهم از هپاپیمایه در حا تحقیقی که داشتن وووو

 • درود..در یوتوب فیلمی هست از یک تریلی اف اچ۱۲ که یک فروند جنگنده اف۱۴ را حمل میکند جنگنده بالهایش باز شده و بال ندارد ولی کاملا رنگ جدید خورده ملت هم ترافیک درست کردن دارن نگاهش میکنن اطفا اگر میدانید ماجرا چیه بگید

 • سلام، تیمسار آذربرزین میگفت ما هم میخواستیم اف۱۵ بخریم حتی تیمسار خاتمی هم گفته بود اف۱۵ میخریم ولی با دیدار فرستاده های گرومن و شاه همه چیز عوض شد. بهتره خودتون ببینید    https://www.youtube.com/watch?v=SRO7m0vAuW8

 • البته فراموش نشود که خلبانان ما در زمان جنگ ثابت کردند که تامکت در داگفایت هم برتری هوایی را به تمام معنا داراست.

 • سلاماین یک واقعیت تاریخی است که باراول درخواست ایران برای تحویل اف۱۴ازطرف امریکا رد شد واین هم هست چرا بین تمام کشورهای جهان به غیراز ایران هیچ کشوری خواهان اف ۱۴ نبود درجواب دوستی که تصمیم شخصی شاه میداند هم باید این مطلب را پیشنهاد نظامیان امریکایی که گفته بودند چون مرزهای غربی کوهستانی وجنوب دریاست واف ۱۴میتواند مانند اواکس عمل کند باعث ررقبت ایرانیان به اف۱۴شد البته درخاطرات شاه هم نوشته (ما در پایگاه امریکایی ها سوار هردو شدیم واف۱۴راپسندیدیم وخریدیم)که خواسته خود را فردی کاردان وصاحب قدرت تشخیص وانتخاب معرفی کند 

  • سلام…ایران پیش از این نیز موشک ضد رادار شرایک.. و اف۱۱۱ رو می خواست که امریکا قبول نکرد. و خیلی از سلاح ها هستند که تنها توسط یک کشور به کار ولی دلیل بر ممنوعیت نیست .میگ ۳۱ تنها در روسیه خدمت میکنه چون کسی نخرید

   • تحویل اف۱۴به ایران نتیجه شاید فشارهای دولت ایران ونیاز به پول گرومن بود به هرحال این خرید واین تکبرو خودبزرگ بینی دولت ایران باعث تحولات بزرگی در منطقه شد که روسها ازگرداننده گان تحولات بودند

 • سلام دوستانهمانطورکه امروز فروش اف۲۲ازنظرکنگره ممنوع است دران زمان فروش اف۱۴هم ممنوع بوده برای همین به اسراییل فروخته نشد امااف ۱۶که بعداز ایران اسراییل قراربود کسب کند که دولت انقلابی ایران قراردادرا فسخ کرد واسراییل توانست قبل از موعد این هواپیمارا تحویل بگیرد اف۱۶مخصوص صادرات طراحی شده بود بعدازفشارها ولاویگری های صهیونیستها بردولت وکنگره امریکا .امریکا اف۱۵به اسراییل تحویل دادکه میدانیم کارامدبودن انها دراثرارتقا هایی است که خوداسراییل به انها داده من با مقاله شما مخلفم وفکرنمیکنم منبع موسخی برای مقاله داشته باشید

  • سلام حرف شما کاملا اشتباه است و مستندات مقاله در زیر ان امده است..ان را مطالعه کنید..این داستان ممنوعیت قروش اف۱۴ یر میگردد به خود بزرگ بینی ایرانیها نه واقعیت

    • سلام خودتو گول نزن برادر من. اخر مقاله تصاویر منبع ترجمه امده است .میدونم سخته باور کنید زیرا ما ایرانیها عادت داریم همیشه خودمون بزرگ ببینیم و به هر حال حق هم داریم همین یک اف۱۴ در خدمت ارتش داریم که جنگنده خاص است باید برای یک داستان پیچیده داشته باشیم زیرا اینجوری اصلا پز نمیتونیم بدیم

 •  صد در صد داده بود و سزی اول هواپیماهای ایران که بعد از انقلاب حاضر شد به اسرائیل تحویل شد

 • در خاطرات ارتشبد طوفانیان هم هست که فرماندهان و خلبانان برجسته نیروی هوایی اف ۱۵ را میخواستند و انتخاب اف۱۴ از سوی ایران فقط تصمیم شخصی شاه بود.

 • به نظر از متن همین مقاله می توان تشخیص داد که در واقع برای ایران هم ایگل گزینه ی مناسب تری بود چون اسراییلی ها هم توان مقابله با اهداف پرسرعت و ارتفاع بالایی مثل فاکسبت را در نظر گرفته بودند … و البته تفوت هزینه های نگهداری و تعمیرات … با اطمینان می توان گفت رشوه ی گرومن و بده بستان های دلالهای قرارداد تاثیر خیلی زیادی در انتخاب تامکت برای ایران داشته است .

  • نویسنده

   به طور قطع راجع به آن رشوه نمی توان نظر داد ولی با توجه به وسعت خاک ایران و همچنین تهیه یک جنگنده با توان درگیری در برد بالا در زمان کوتاه, می توان گفت که تامکت در آن زمان بهترین تصمیم بود. شاه تصمیم داشت تا ضعف تامکت در داگفایت را با خرید اف-۱۶ جبران کند. در هر صورت نمی توان نظر قطعی داد و شاید ایگل در طولانی مدت برای ایران گزینه بهتری بود.

   • درجنگ ایران اف۱۴باتوجه به راداروموشک معروف فونیکس بهترین گزینه بود بنظرمن این هشت سال جنگرو شاه تنهایی جنگیده اون هم با تجهیزات مدرن وبروزشده اون زمان خریده بود

   • ای کاش. مسئولین و کارشناسان خرید تسلیحات زمان شاه که همگی در رشتههای خودشون متخصص ودارای تحصیلات عالیه بودن الان حضورداشتن تا توضیح بدن  خرید تام کت به خاطر رشوه بوده یا دلالی یا نظر شخصی و یا اینکه کار کارشناسان بهتره بگذاریم دراین زمینه تاریخ قضاوت کنه

   • حامد جان این جمله رو جستجو کن تا بفهمی چرا خرید اف ۱۴ اشتباه شاه بود و متخصصین درخواست اف ۱۵ داشتند ( صحبت های آذربرزین در مورد نحوه خرید اف۱۴ها زمان شاه )

   • درود.دوستان خواهش میکنم با احساسات چیزی نگید مستند تام کت ها رو ببینید منو شما بهتر میدانیم یا خلبانان که میگن اف۱۵ بدرد ما نمیخورد.از طرفی شاه کلی ادم کارشناس داشت الکی که نرفت اف۱۴ بخره.موشک اف۱۵ همون موشک اسپارو اف۴بود اثلا قدرت نابودی فاکسبت را نداشت تنها گزینه جنگنده فوق مدرن زمان خودش یعنی اف۱۴بود.اف۱۴ دز ان زمان حکم اف۲۲الان داشت شما بین اف۱۸و اف۲۲کدامو انتخاب میکنید.بعد که گفتید دز دراز مدت عمر مفید یک جت ۱۰سال است با اورهال اخرش ۲۰ تا ۲۵سال گیریم اف۱۵میخریدیم الان دیگه بدرد نخور بود.اف۱۵ االان را با اون موقعه مقایسه نکنید اینا جدیدن و پیشرفته

 • این مطلب به نظر اشتباه می رسد که: امریکاییها تحویل تسلیحات پیشرفته به اسرائیل را منوط به پذیرش آتش بس کردند که چنین چیزی صحت ندارد امریکا در طول جنگ با پل های هوایی و دریایی ۶۱,۱۰۵ تن تسلیحات به اسرائیل منتقل میکرد(که برخی جزو پیشرفته ترین تجهیزات آنزمان بودند) واز طرف دیگه اتفاقا در برابر تهدید ۲۳ اکتبر شوروی که اسرائیل را به وارد کردن ۶ لشگر هوابرد به جنگ تهدید میکرد به تمام واحدهای خود در سراسر جهان آماده باش داد تا حدی که ناراحتی ناتو را بخاطر به خطر انداختن منافع منطقه به نفع اسرائیل را برانگیخت و باعث شکاف در روابطش با اروپا شد.اسرائیل آتش بس ۲۴ اکتبر را شکست(با نظر مساعد کیسینجر) تا بتواند حلقه محاصره ارتش سوم رو تنگتر کنه و سوئز را اشغال.عملیات از ۲۵ تا ۲۷ اکتبر ادامه یافت و محاصره ارتش سوم مصر کامل شدوسرانجام تحت فشار شوروی و جامعه ملل امریکا و ناتوانی اسرائیل در تصرف شهر سوئزاسرائیل متقاعد شد که در ۲۸ آتش بس کند و نیروهای حافظ صلح وارد مصر شدند.

  • نویسنده

   از نظر شما سپاسگزاریم. امریکا پیش از این قرارداد هرگز نسل جدید جنگنده ها را به اسرائیل تحویل نداد و حتی پیشنهاد هم نداد. منظور تسلیحات پیشرفته در مقاله نیز در زمینه هوایی هستند. موفق باشید