پهپاد

بررسی پهپادهای ساخت امارات

بررسی پهپادهای ساخت امارات

بررسی پهپادهای ساخت امارات

گردآوری تهیه و تنظیم: اکبر کمالی

نکات:

 قبل از مطالعه این مقاله جهت جلوگیری از هرگونه شائبه ای لازم است چند نکته را روشن سازم در سری مقالات پهپادها شما با واژگان پهپاد شناسایی کنترلی، پهپاد عملیاتی، پهپاد شناسایی جاسوسی، پهپاد هدف و پهپاد استراتژیک و.. آشنا می شوید که به تعریف مختصر و ساده آن می پردازم.

پهپاد شناسایی: به پهپادهایی گفته می شود که جهت کنترل یک مکان جغرافیایی طراحی و ساخته شده اند مثلا کنترل مرزههای آبی خاکی یک کشور این سری از پهپاده با پهپادهای شناسایی جاسوسی متفاوت هستند.در خاورمیانه کشور امارات متحده عربی یکی از بزرگترین سازندگان و بهره برداران آن به شما می رود.

پهپادهای شناسایی جاسوسی : همان طور که از نام آن نیز مشخص است این پهپادها با قابلیتهای پنهان کاری خود، سعی در نفوذ به کشور هدف دارند تا اسرار و اطلاعات نظامی لجستیک و حتی غیر نظامی را شناسایی و به صورت آنلاین و یا آفلاین به مرکز مخابره کنند بزرگترین سازنده این دست پهپادها رژیم صهیونیستی می باشد.

پهپادهای استراتژیک: این دست از پهپادها بسیار گران پیچیده و پر هزینه هستند چراکه هم پنهان کار هستند هم برای حمل مقدار زیاد بمب و موشک هواپایه مشکلی ندارند این پهپاد ها عمدتا دوربرد می باشند هم چون پهپاد ایکس 47 بی

پهپادهای عملیاتی: این دست از پهپادها بسیار چالاک با قدرت مانور بالا و توان حمله به نفر و ادوات زره ای سبک را دارا می باشند عمده کشور سازنده این پهپاد در منطقه خاورمیانه ابتدا رژیم صهیونیستی و سپس جمهوری اسلامی ایران است البته کشور ترکیه وامارات نیز تلاشهایی داشته اند اما ترکیه و امارات هدف اصلیشان ساخت پهپادهای شناسایی با مداومت پروازی بساز زیاد می باشد.

پهپادهای هدف: پهپادهای هدف پرندهایی می باشند که جهت تست موشکهای هوا پایه ی جنگنده ها و امتحان سامانهای پدافندی یک کشور استفاده می شوند. این پهپادها در ایران، امارات بسیار استفاده می شوند.

پهپادهای انتحاری: این پهپادها یک بار مصرف و خطرناک می باشند و تا حدودی همانند یک بمب هواپایه عمل می کنن.د این پهپادها در منطقه ما نیز کاربرد دارند و رژیم صهیونیستی و ایران صاحب این گونه پهپادها می باشند.

مقدمه: 

کشور امارات متحده عربی در عرصه ی نظامی در دو دهه ی اخیر پیشرفتهای شگرفی کرده است. امارات این همسایه ی سرکش، سودا های زیادی در سرش هست به همین جهت ارتقای توان دفاعی از جمله مهم ترین اولویتهای آن محسوب می گردد. امارات سرمایه گذاری کلانی بر روی خرید ادوات و تجهیزات غربی به ویژه آمریکایی و فرانسوی کرده است در دهه ی اخیر، امارات پا را از خرید جنگنده فراتر گذاشت و کارخانجات مونتاژ پهپاد اروپایی را در کشور خود مستقر کرد.

امارات در یک دهه ی اخیر با سرمایه گذاری بر روی مونتاژ پهپادها در داخل کشورش نشان داد می خواهد توان خود را نه تنها در مقابل ایران بلکه در برابر سایر دوول عرب نیز به رخ بکشد. انصافا پهپادهای خوبی نیز در این کشور منتاژ و تهیه شده است هرچند تمام قطعات و تجهیزات این پهپادها، غربی می باشد اما پهپادهای کیفی و خوبی در این کشور سرهم شده است.  ویژگی اصلی پهپادهای اماراتی مداومت پروای بسیار بالا و ایرودینامیک متفاوت آنهاست. شرکت سازنده این پهپادها Adcom system  نام دارد.

ADCOM متشکل شده از یک گروه شامل 20 شرکت خصوصی مستقر در امارات متحده عربی است. لازم به ذکر است کادر فنی کارخانجات مونتاژ پهپاد چند ملیتی می باشند.

پهپادهای هدف و نمونه

YABHON-HMD

 n_9

YABHON-HMDیک پهپاد با پیشران جت است این پهپاد از نوع پهپادهای هدف می باشد. پهپاد اچ ام دی قابلیت پرواز در ارتفاعات بالا را دارد. پرتاب این پهپاد هدف  بدون بکارگیری بوستر به وسیله ی منجنیق و حتی عرشه ی کشتی می باشد. ویژگی هایی که این پهپاد را از سایر هم ردهایش متمایز میسازد توان توسعه و ارتقای آن میباشد این پهپاد فضای قابل قبولی در خود دارد و این یعنی فضای کافی برای اضافه کردن رادارهای فعال فاصله یاب و حتی مجهز شدن به فرستندهای ارتفاع پست  واحد (کارتریج) مادون قرمز. همان طور که اشاره کردم هدف اصلی ساخت این پهپاد تست سامانهای پدافندی و همین طور تست موشکهای نصب شده بر روی جنگندهای اماراتی می باشد.

ویژگی های عمومی:

طول: 14.1 فوت معادل 4.32 متر

طول بال ها: 11 فوت معادل 3.38 متر

ارتفاع: 2.18 فوت معادل 0.66 متر

وزن خالی:231 پوند معادل 105 کیلوگرم

حداکثر وزن برخواست: 485 پوند معادل 219 کیلوگرم

بار مفید: 55 پوند معادل حدودا 25 کیلوگرم

میزان ظرفیت حمل سوخت: 29 گالن معادل 110 لیتر

وزن محموله:

پیشران: 

عملکرد:

حداکثر سرعت: 800 کیلومتر بر ساعت

سرعت کروز: 450 الی 648 کیلومتر بر ساعت

سرعت واماندگی در سطح دریا: 162 کیلومتر بر ساعت

نرخ صعود: 30 متر بر ثانیه

مداومت پروازی: 1 ساعت

سقف پروازی: 29500 تا 36000 فوت معادل 9000 متر الی 11000 متر

.

YABHON-GRN

untitled

شركت Adcom system امارات پهپاد هدفی به نام Yabhon-GRN. را دستور ساخت خود قرار داد برنامه توسعه این پهپاد نزدیک به 5 سال به طول انجامید. این پهپاد در معرض تستهای آزمایشی متعددی قرار گرفت و نتایج این آزمایشات فراتر از انتظارات شرکت سازنده بود. پهپاد YABHON-GRN حتی پس ار رسیدن به رنج سرعتی معادل 900 کیلومتر بر ساعت، همچنان ثبات پروازی خوبی از خود به نمایش میگذارد. لازم به ذکر است اين پهپاد هدف، داراي بالهای رو به جلو بوده  حداكثر وزن برخاست آن نيز 220 كيلوگرم ميباشد. سقف پروازی Yabhon-GRN  یازده كيلومتر می باشد.

ویژگی های عمومی:

طول: 12.2 فوت معادل 3.71 متر

طول بال ها: 7.6 فوت معادل 2.31 متر

ارتفاع: 2.3 فوت معادل 0.70 متر

وزن خالی:176 پوند معادل 80 کیلوگرم

حداکثر وزن برخواست: 485 پوند معادل 219 کیلوگرم

بار مفید: 88 پوند معادل حدودا 40 کیلوگرم

میزان ظرفیت حمل سوخت: 33 گالن معادل 124.9 لیتر

وزن محموله: ۵ کیلوگرم ادوات الکترو نوری

پیشران: 

عملکرد:

حداکثر سرعت: 1000 کیلومتر بر ساعت

سرعت کروز: 792 کیلومتر بر ساعت

سرعت واماندگی در سطح دریا: 162 کیلومتر بر ساعت

نرخ صعود: 42 متر بر ثانیه

مداومت پروازی: 1.5 ساعت

سقف پروازی: 29500 تا 36000 فوت معادل 9000 متر الی 11000 متر

.

YABHON-N

n

YABHON-N پهپاد دیگری است در رنک پهپادهای هدف جای دارد، که هدف اصلی ساختشان، تست سامانه های پدافندی می باشد و برای ماموریت های آموزشی استفاده میشود. این پهپاد دارای خلبان و ناوبری خودکار است و صاحب بدنه ی مرکزی، کره مانند است و همین امر یعنی کاهش سطح تماس با منجنیق و ثبات هوایی بهتر. این پهپاد با وجود داشتن ظاهری ساده اما عملکرد بهتری در  زمینه ی قدرت موتور از خود به نمایش گذاشته است. این پهپاد هدف  برای حفظ و ارتقای ثبات هوایی خود مجهز به سیستمهای کنترل سطوح آیرودینامیک است.

ویژگی های عمومی:

طول: 9.8 فوت معادل 3 متر

طول بال ها: 9.02 فوت معادل 2.75 متر

ارتفاع: 1.73 فوت معادل 0.52 متر

وزن خالی:121 پوند معادل 55 کیلوگرم

حداکثر وزن برخواست: 220 پوند معادل 100 کیلوگرم

بار مفید: 88 پوند معادل حدودا 40 کیلوگرم

میزان ظرفیت حمل سوخت: 5.3 گالن معادل 20 لیتر

توان پیشران: 34 اسب بخار

پیشران: 

عملکرد:

حداکثر سرعت: 420 کیلومتر بر ساعت

سرعت کروز: 360 کیلومتر بر ساعت

سرعت واماندگی در سطح دریا: 162 کیلومتر بر ساعت

نرخ صعود: 12 متر بر ثانیه

سقف پروازی: 20000 فوت معادل 6000 متر

مانور: 6 جی

مداومت پروازی: 3 ساعت

.

-پهپادهای رزمی و شناسایی:

YABHON-H

h-b

YABHON-H از نوع پهپاد های تاکتیکی و کانارد دار است که با توجه به ایرودینامیک بودن و شهپرهایش بر شرایط بد آب هوایی چیره می گردد و بر ثبات پروازیش می افزاید. نرخ صعود این پهپاد در زاویه حمله بالا، بسیار سریع است. بالها به صورت 2دلتای ( رو به بالا) ساخته شده است که این به همراه  ایرفویل های نازک، یعنی پرواز کروزی به صورت منحصر به فرد و باثبات. پرواز این پهپاد با وام گرفتن از منجنیق، و فرودش به وسیله ی چتر می باشد.

ویژگی های عمومی:

طول: 8.2 فوت معادل 2.5 متر

طول بال ها : 10.76 فوت معادل 3.28 متر

ارتفاع: 3.6 فوت معادل 1.1 متر

وزن خالی: 77 پوند معادل 35 کیلوگرم

حداکثر وزن برخواست: 176 پوند معادل 80 کیلوگرم

بار مفید: 11 پوند معادل حدودا 5 کیلوگرم

میزان ظرفیت حمل سوخت: 10 گالن معادل 40 لیتر

پیشران: 

توان پیشران:  50 اسب بخار

عملکرد:

حداکثر سرعت: 176 کیلومتر بر ساعت

سرعت کروز: 92 الی 107 کیلومتر بر ساعت

سرعت واماندگی در سطح دریا: 65 کیلومتر بر ساعت 

سقف پروازی: 18000 فوت معادل 5500 متر

مداومت پروازی: 5 ساعت

.

YABHON-RX

rx-b

YABHON-RX  از رده ی پهپاد های YABHON-R  که جهت ماموریتهای شناسایی کنترل مرزها و پایش دریایی کاربرد دارد این پهپاد دارای بال میانی و یک غلاف بدن، یک محرک موتور، دم H مانند، و ارابه های فرود جمع شونده است. جنس بدنه از فوم با تراکم بالا فایور گلاس و اپوکسی تهیه شده است.  این پهپاد برای پرتاب، از منجنیق بهره می گیرد همچنین چتر نجات اضطراری نیز برای مواقع حساس همچون هنگامی که ارسال فرامین با شکست مواجه شود یا توانش از درست رود در نظر گرفته شده است. لندینگ و تیکاف  YABHON-RX خودکار است.

ویژگی های عمومی:

طول: 12.3 فوت معادل 3.75 متر

طول بال ها : 19 فوت معادل 5.8 متر

ارتفاع: 3.28 فوت معادل 1 متر

وزن خالی: 154 پوند معادل 70 کیلوگرم

حداکثر وزن برخواست: 352 پوند معادل 160 کیلوگرم

بار مفید: 110 پوند معادل حدودا 50 کیلوگرم

میزان ظرفیت حمل سوخت: 13 گالن معادل 50 لیتر

پیشران: 

توان پیشران:  50 اسب بخار

عملکرد:

حداکثر سرعت: 240 کیلومتر بر ساعت

سرعت کروز: 204 کیلومتر بر ساعت

سرعت واماندگی در سطح دریا: 75 کیلومتر بر ساعت 

سقف پروازی: 18000 فوت معادل 5500 متر

مداومت پروازی: 6 ساعت

.

YABHON-R

yabhon-r

YABHON-R توسط شرکت ADCOM Systems طراحی و ساخته شده است. YABHON-R جزو پهپادهای برتر اماراتی محسوب می شود این پهپاد مداومت پروازی خیره کننده ای دارد همچنین می تواند در باندهای پروازی درای آسیب و نیم کاره نیز به خوبی لندینگ کند و همچنین دارای ارتفاع پروازی متوسط است لازم به ذکر است  YABHON-R  ماموریتهای خود را با سیستم ناوبری اوتوماتیک و مستقل به سرانجام می رساند  اهداف ساخت این پهپاد، عمدتا ماموریتهای شناسایی و کنترل مناطق مرزی و نظارت در لحظه (real time) را شامل می شود. این پهپاد  توانایی برنامه ریزی از قبل برای عملیات و بروز رسانی مشخصات و ضبط عملیات به صورت آنلاین را نیز دارد.

ویژگی های عمومی:

طول: 16.4 فوت معادل 5 متر

طول بال ها : 21.3 فوت معادل 6.5 متر

ارتفاع: 6.5 فوت معادل 2 متر

وزن خالی: 595 پوند معادل 270 کیلوگرم

حداکثر وزن برخواست: 1257 پوند معادل 570 کیلوگرم

بار مفید: 132 الی 463 پوند معادل حدودا 60 الی 210 کیلوگرم

میزان ظرفیت حمل سوخت: 63 گالن معادل 240 لیتر

توان پیشران: 80 الی 100 اسب بخار

پیشران: 

عملکرد:

حداکثر سرعت: 

سرعت کروز: 120 الی 240 کیلومتر بر ساعت

سرعت واماندگی در سطح دریا: 92 کیلومتر بر ساعت

نرخ صعود: 12 متر بر ثانیه

سقف پروازی: 22000 فوت معادل 6700 متر

مداومت پروازی: 27 ساعت

ویژگی ها

ناوبری: ADCOM 3D FCU

سنسور ها: مادون قرمز (اینفرارد) . تصویربرداری حرارتی . LDRF و سنسور های EO

سایر ویژگی ها: قابل جمع شدن (کاهش حجم)، توانایی نشست و برخواست از باندهای پروازی کوتاه

اویونیک: رادار روزنه ترکیبی (SAR)

نحوه ی فرود: به دو شیوه ی مجزا توسط ارابه فرود و همین طور چتر نجات

.

YABHON-R2

r2

 این پهپاد دارای ویژگی های  YABHON-R می باشد. از ویژگی های آن می توان به بدنه ی جمع شوند طول بالها و طول و ارتفاع بدنه بیشتر نسبت به  YABHON-R در ضمن مداومت پروازی  YABHON-R2 سه ساعت بیشتر از  YABHON-R می باشد.

ویژگی های عمومی:

طول: 18.04 فوت معادل 5.5 متر

طول بال ها : 27.89 فوت معادل 8.5 متر

ارتفاع: 7.55 فوت معادل 2.3 متر

وزن خالی: 849 پوند معادل 385 کیلوگرم

حداکثر وزن برخواست: 1433 پوند معادل 650 کیلوگرم

بار مفید: 66 الی 595 پوند معادل حدودا 30 الی 270 کیلوگرم

میزان ظرفیت حمل سوخت: 71 گالن معادل 270 لیتر

پیشران: Rotax 914 UL3

توان پیشران:  115 اسب بخار

عملکرد

حداکثر سرعت: 250 کیلومتر بر ساعت

سرعت کروز: 120 الی 200 کیلومتر بر ساعت

سرعت واماندگی در سطح دریا: 93 کیلومتر بر ساعت 

سقف پروازی: 22000 فوت معادل 6700 متر

مداومت پروازی: 30 ساعت

.

YABHON-SMART-EYE

eye

YABHON SMART EYE یک انقلاب در صنایع پهپاد امارات محسوب می شود. مدامت پروازی این پهپاد بسیار بالا و ثبات هوای خیره کننده ای دارد این پهپاد نیز ساخت و توسعش در شرکت ADCOM Systems انجام گرفته اسمارت آی یا همان چشم هوشمند همان طور که از نامش نیز پیداست جهت شناسایی و نظارت بکار گرفته می شود و با توجه به اینکه این پهپاد رله ی مداومت پروازی خوبی دارد می تواند عملیات شناسایی لجستیک دشمن و نظارت های مرزی را به خوبی انجام دهد. شکل گلایدر مانند SMART EYE به مداومت پروازی ایت پهپاد کمک و سبب شده این عجوبه ساعتهای بسیار زیادی را بدون هیچ مشکلی به ماموریتش بپردازد. اسمارت آی به صورت کاملا مستقل و با نیرو گرفتن از سیستم FCU عملیات های خود را به سرانجام می رساند. اسمارت آی  توانایی برنامه ریزی از قبل برای عملیات و بروز رسانی مشخصات و ضبط عملیات به صورت آنلاین را دارد.

ویژگی های عمومی:

طول:  22.97 فوت معادل 7 متر

طول بال ها : 68.9 فوت معادل 21 متر

ارتفاع: 6.5 فوت معادل 2 متر

وزن خالی: 992 پوند معادل 450 کیلوگرم

حداکثر وزن برخواست: 2205 پوند معادل 1000 کیلوگرم

بار مفید: 154 الی 1212 پوند معادل حدودا 70 الی 550 کیلوگرم

میزان ظرفیت حمل سوخت: 237 گالن معادل 900 لیتر

پیشران: 

توان پیشران:  80 و 100 و 115 اسب بخار

عملکرد

حداکثر سرعت: 222 کیلومتر بر ساعت

سرعت کروز: 65 الی 130 کیلومتر بر ساعت

سرعت واماندگی در سطح دریا: 55 کیلومتر بر ساعت 

سقف پروازی: 24000 فوت معادل 7300 متر

مداومت پروازی: 120 ساعت معادل 5 روز 

ویژگی ها

نسبت گلاید (سر خوردن) بالا 30:1

سنسور ها :

 مادون قرمز (اینفرارد)، تصویربرداری حرارتی، LDRF و سنسور های EO

قابل جمع شدن (کاهش حجم): دارد

توانایی بروزرسانی رادار روزنه ترکیبی (SAR): دارد

پلت فرم ژیروسکوپی تثبیت شده : دارای 2 عدد

توان حمل تسلیحات: درای توان حمل 400 کیلوگرم تسلیحات به وسیله ی 4 غلاف در زیر بالها

رادار روزنه ترکیبی و سیستم سونار ردیاب صوتی جهت جلوگیری از برخورد با زمین

.

YAHBON-SMART-EYE-1

YAHBON-SMART-EYE1 از رده ی پهپادهای دارای ثبات پروازی بالا می باشد نرخ صعود این پهپاد در زاویهای حمله ی سریع، بسیار عالی می باشد و همین امر SMART-EYE1  را به یک پهپاد تاکتیکی کارا تبدیل کرده است. که برای پرواز کروزی کارآمد به وسیله ی ایرفویل های نازک و بالا بال، بودنش ، مشکلی نداشته باشد! این پهپاد از نظر ابعاد، وزن و عملکرد با پهپاد قبلی  YAHBON-SMART-EYE بسیار متفاوت است و می توان گفت این پهپاد یک پهپاد کوچکتر اما چابک می باشد.

ویژگی های عمومی:

طول:  10.7 فوت معادل 3.26 متر

طول بال ها : 14.4 فوت معادل 4.4 متر

ارتفاع: 2.95 فوت معادل  0.9 متر

وزن خالی: 110 پوند معادل 50 کیلوگرم

حداکثر وزن برخواست: 220 پوند معادل 100 کیلوگرم

بار مفید: 44 الی 88 پوند معادل حدودا 20 الی 40 کیلوگرم

میزان ظرفیت حمل سوخت: 5.2 گالن معادل 20 لیتر

پیشران: 

توان پیشران:  2 پیشران هریک 17 اسب بخار

عملکرد

حداکثر سرعت:

سرعت کروز: 151 کیلومتر بر ساعت

سرعت واماندگی در سطح دریا: 70 کیلومتر بر ساعت 

سقف پروازی:  9800 فوت معادل 3000 متر

مداومت پروازی: 2 ساعت 

.

Yabhon United 40

united-40

یونایتد 40 نقطه عطفی در پهپادهای امارتی محسوب می گردد نام این پهپاد به علت چهلمین سالگرد  استقلال امارات متحده عربی انتخاب شده است این پهپاد دارای بدنه و فرم اس شکل و دارای 2 بال پشت سر هم  و داشتن 2 موتور هیبرید و یک موتور الکتریکی با توان 80 اسب بخار می باشد داشتن دو نوع پیشران سبب شده تا این پهپاد به راحتی مداومت پروازی خود را افزایش دهد و خود را زمره ی پهپادها با مداومت پروازی بسیار بالا تعریف کند این پهپاد عملیاتی شناسایی می باشد و توان حمل تسلیحات گوناگون را دارا می باشد.

محصول: امارات متحده عربی

شرکت سازنده: شرکت چند ملیتی  ADCOM Systems

اهداف ساخت: عملیاتی- شناسایی (داری توان ارتباطات رله)

ویژگی های عمومی:

طول:   36.54 فوت معادل 11.13 متر

طول بال ها : 65.61 فوت معادل 20 متر

ارتفاع: 14.37 فوت معادل  4.38 متر

وزن خالی: 1146 پوند معادل 520 کیلوگرم

حداکثر وزن برخواست: 3306 پوند معادل 1500 کیلوگرم

بار مفید: 2204 پوند معادل حدودا  1000 کیلوگرم

میزان ظرفیت حمل سوخت:  در مجموع توان حمل 211 گالن معادل 798 لیتر را دارد 148 گالن در مخازن و غلاف های خارجی و 63 گالن در مخازن داخلی 

نوع پیشران: هیبریدی و الکتریکی

پیشران: موتور اصلی  Rotax 914UL

توان پیشران: 2 پیشران هیبرید توان هریک 120 اسب بخار و یک پیشران الکتریکی با توان 80 اسب بخار

عملکرد

سرعت کروز: 75 الی 220 کیلومتر بر ساعت

سرعت واماندگی در سطح دریا: 50 کیلومتر بر ساعت 

سقف پروازی:  23000 فوت معادل 7000 متر

مداومت پروازی: 120 ساعت 

توان حمل تسلیحات: درای توان حمل 400 کیلوگرم تسلیحات به وسیله ی 4 غلاف در زیر بالها

ارزیابی مبارزه نزدیک در لحظه : دارد

پلت فرم ژیروسکوپی تثبیت شده: داری 2 عدد

نوع رادار و اویونیک: رادار روزنه ترکیبی و سیستم سونار (ردیاب صوتی) برای جلوگیری از برخورد با زمین

 .

UNITED 40 block 5

block-5

UNITED 40 block 5 یک پهپاد ارتفاع متوسط با مداومت پروازی بالاست که توسط شرکت ADCOM Systems برای انجام ماموریت های شناسایی و رزمی طراحی و ساخته شده است و نمونه ارتقا یافته پهپاد UNITED 40 است.فاصله ی بال تا بال ، حدودا 3 متر کم شده و به 17.5 متر رسیده . دوم اینکه به جای یک موتور که در انتهای هواپیما و به صورت رو به عقب طراحی شده بود ، دو موتور رو به جلو ، در زیر بالهای جلویی قرار گرفته .سرعت پیمایش هم افزایش یافته

محصول: امارات متحده عربی

شرکت سازنده: شرکت چند ملیتی  ADCOM Systems

اهداف ساخت: عملیاتی- شناسایی (داری توان ارتباطات رله)

توان رزم : دارد

توان حمل تسلیحات:

نوع پیشران:

پیشران: موتور اصلی

توان پیشران ها:

ارتفاع پروازی: 8000 متر

حداکثر وزن برخواست:

میزان سوخت قابل حمل:148 گالن در مخازن و غلاف های خارجی و 63 گالن در مخازن داخلی در مجموع توان حمل 211 گالن معادل 798 لیتر را دارد

مداومت پروازی: 100 ساعت

ارزیابی مبارزه نزدیک در لحظه : دارد

پلت فرم ژیروسکوپی تثبیت شده: داری 2 عدد

نوع رادار و اویونیک: رادار روزنه ترکیبی و سیستم سونار (ردیاب صوتی) برای جلوگیری از برخورد با زمین

ارزیابی مبارزه نزدیک در لحظه

ارزیابی آسیب نبرد

تهیه و آماده سازی اطلاعات از میدان جنگ

.

فلش 20 و global yabhon

picture1111

global yabhon: نام این پهپاد برگرفته از نام پهپاد دوربرد گلوبال هاواک آمریکایی می باشد. این پهپاد هنوز در حال  طی کردن آزمایشات پروازی و زیر سامانها می باشد  صرفا می توان گفت ویژگی برتر این پهپاد، نصب موتورهای جت است. این پهپاد دارای دو پیشران جت در زیر بالها می باشد این پهپاد احتمالا قرار است به عنوان پهپادی دور برد و دور ایستا بکارگرفته شود احتمالا ارتفاع پروازی و برد این پهپاد زیاد خواهد بود .

Flash yabhon: این پهپاد نیز دارای بدنه ی اس مانند است. اما موتور آن تربوپراپ است. این پهپاد پهپادی شناسایی محسوب میگردد.

مقالات مشابه

مقالات مشابه

پهپادهای ساخت پاکستان

پهپادهای ساخت امارات

پهپادهای ساخت ترکیه

پهپادهای ساخت چین

منابع:

http://defence.pk/threads/made-in-uae.192249

http://bemil.chosun.com/nbrd/gallery/view.html?b_bbs_id=10044&num=147589

http://www.airteamimages.com

https://ar.wikipedia.org

http://www.armyrecognition.com

http://unmanned242.rssing.com/chan-41718557/all_p5.html

http://uavpropulsiontech.com

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن