متفرقه نظامی

سیستم پیاده نظام راتنیک : نگاهی به برنامه نوسازی تجهیزات پیاده نظام ارتش روسیه

سیستم پیاده نظام راتنیک : نگاهی به برنامه نوسازی تجهیزات پیاده نظام ارتش روسیه

ارتش روسیه مانند دیگر ارتش های جهان بر اساس نیازهای خود برنامه های نوسازی متفاوتی را طراحی و اجرا کرده است. یکی از این برنامه ها، راکتنیک (Ratnik ) نام دارد که برنامه ارتش این کشور برای بهینه سازی و بالا بردن کارایی نیروهای رزمی در نبردهای آینده به شمار می رود. این سیستم که از ۴۰ بخش مختلف تشکیل شده که قابلیت های سربازان را در زمینه های مختلفی چون پوشش ضد گلوله و حفاظت اعم از کلاه خود و جلیقه ضد گلوله، ارتباطات و دوربین های دید در شب و حرارتی افزایش داده که در نتیجه بقا پذیری سرباز را در میادین جنگ افزایش می دهد. در این مقاله بخش به بخش سیستم راتنیک را بررسی کرده و در ادامه به تاریخچه عملیاتی آن و خریداران این سیستم اشاره خواهیم داشت.

این سیستم در کل برای هر نیروی پیاده وزنی برابر با ۲۰ کیلوگرم دارد که برای تمامی نقش ها چون نیروی پیاده، تیربارچی، متخصص سلاح های ضد تانک و غواص رزمی تعبیه شده است. علاوه بر تجهیزات پرسنلی، در این سیستم غذا، فیلتر آب، کمک های اولیه، چادر و کیسه خواب نیز گنجانده شده است.

لباس

در بخش لباس  استتار که تحت شناسه VKBO شناخته می شود، لباس رزمی چند لایه بوده که توسط گروه BTK طراحی و ساخته شده الیاف مورد استفاده باعث کاهش حرارت بدن سرباز از دید دوربین های حرارتی می شود و در دماهای ۱۵ درجه تا ۴۰- کارایی دارد و در کنار آن روپوش رزمی 6Sh122 نیز وجود دارد که برای مخفی شدن در محیط های جغرافیایی مختلف ساخته شده است.

کلاه خود و جلیقه ضد گلوله

برای کاهش وزن تجهیزات حفاظتی نیرو نیز تا آنجا که سعی شده وزن کلی مجموعه محافظتی که شامل کلاه خود و جلیقه ضد گلوله بوده کاهش یابد. برای حفاظت از سر نیرو، از کلاه خود 6B47 در این سیستم استفاده شده که توسط شرکت Armocom طراحی و ساخته شده است. کلاه خود 6B47 یک کیلوگرم وزن دارد و بر اساس ادعای سازنده از سر سرباز می تواند در مقابل گلوله های ۹ میلیمتری و ترکش محافظت نماید همچنین برای نصب دوربین دید در شب بر روی کلاخود پایه مخصوص و برای نصب تجهیزات جانبی چون چراغ قوه یا دوربین های ضبط کننده تصاویر ریل مخصوص در دو سوی آن تعبیه شده است.

در بخش جلیقه های ضد گلوله، سه نوع مختلف برای پیاده نظام، پیاده نظام سبک و خدمه خودروهای زرهی و تانک تعبیه شده که آن ها را در اینجا معرفی می کنیم :

  • جلیقه ضد گلوله 6B45/6B43 : این جلیقه ضد گلوله که صفحات زره آن از جنس سرامیک کولار چند لایه ساخته شده که درجه محافظت شش را به نیرو داده که وزن آن در صورت مجز شدنش به لایه محافظتی کتف به ۱۵ کیلوگرم می رسد.

  • جلیقه ضد گلوله 6B46 این جلیقه که برای پیاده نظام سبک و نیروهای عملیات ویژه طراحی شده وزنی برابر با ۷.۵ کیلوگرم در صورت اضافه شدن صفحات محافظتی اضافه تر خواهد داشت.

  • جلیقه ضد گلوله 6B48 Ratnik ZK این نسخه برای خدمه تانک و خودروهای زرهی طراحی و ساخته شده است که بخشی از برنامه خانواده سیستم رزمی آرماتا به شمار می رود.

لازم به ذکر است که این جلیقه ها کاملا از اعضای حیاتی بدن سرباز مقابل گلوله های تفنگ های تهاجمی کالیبر ۳۹ x ۷.۶۲ میلیمتری و سلاح های تک تیرانداز کالیبر ۵۴ x ۷.۶۲ میلیمتری محافظت نماید.

در سیستم راتنیک یک جلیقه که تحت کد 6Sh116/6Sh117 شناخته می شود تعبیه شده که دارای جیب های همگانی برای حمل خشاب انواع سلاح های سازمانی ارتش روسیه که بر روی آن می توان کوله پشتی هایی با ظرفیت ۷ لیتر و ۲۵ لیتر برای حمل تجهیزات نصب شود. در کنار این جلیقه، کوله پشتی 6Sh118 با ظرفیت ۶۰ لیتر تعبیه شده که برای زمانی که سرباز در ماموریت های طولانی به سر می برد استفاده می شود.

برای محافظت از گوش ها نیز گوشی الکترونیکی GSSh-01-01 ساخته شده که کاربر می تواند علاوه بر محافظت از گوش هایش آن را به بیسیم های انفرادی متصل ساخته و با نفرات دیگر جوخه و فرماندهان در ارتباط باشد. این گوشی را سرباز می تواند در زمان استفاده از کلاه خود 6B47 بدون هیچ مشکلی استفاده نماید و در زمانی که از آن استفاده نمی شود می توان محافظهای گوش آن را به طرفین تا کرده و در محفظه مخصوص آن قرار داد. گوشی GSSh-01-01 بر روی اسکلت خارجی از جنس پلاستیک و پارچه انعطاف پذیر سوار است.

دیگر تجهیزات سیستم Ratnik

همانطور که گفتیم، سیستم Ratnik برای افزایش توان بازدهی سربازان در خط مقدم نبرد طراحی و ساخته شده است و علاوه بر تجهیزات حفاظتی جدید موارد دیگری نیز در این راستا تعبیه شده است که می توان به دو نوع مختلف پوتین از نوع VKBO برای فصل های گرم و Faradei برای فصل سرما اشاره کرد.

برای محافظت از چشم های سربازان، عینک ضد شن و گردوغبار 6B50 تعبیه شده که با استفاده از کش مخصوص می توان آن را بر روی کلاه خود یا ریل های تعبیه شده در طرفین آن نصب کرد. برای دستان سربازان نیز دستکش 6Sh122 وجود دارد که ساخته شده از الیاف ترکیبی پلاستیکی و چرم می باشد و در سه نوع رنگ سیاه، سبز زیتونی و قهوه ای خاکی وجود دارند. برای محافظت از آرنج و زانوهای سربازان محافظ های انعطاف پذیر و قابل تعویض 6B51 که در واقع نوع ارتقا یافته محافظهای X Pads ساخت شرکت Splav وجود دارند.

از دیگر تجهیزات تعبیه شده می توان به بیل انفرادی 6E5، آچار چند کاره 6E6 و چادر 6Sh120 اشاره کرد. همینطور برای نیروها ساعت رزمی 6E4-1 و چراغ قوه FSS-014 تعبیه شده که چراغ قوه را می توان بر روی کلاه خود رزمی نصب کرد. برای تسهیل حمل آب آشامیدنی سرباز سیستم فیلتر آب NF-10 تعبیه شده که همراه با آن ۳ عدد فیلتر قابل تعویض قرار دارد که سرباز با استفاده از آن می تواند آب غیر آشامیدنی را تبدیل به آب آشامیدنی بکند و به دلیل مجهز بودن آن به نی پلاستیکی می توان آن را در کوله پشتی حمل کرد و حین حرکت از آن استفاده نمود.

وضعیت کنونی سیستم Ratnik

از سال ۲۰۱۳ که تولید این سیستم آغاز شده است، راتنیک به غیر از ارتش روسیه به کشورهای مصر، فیجی، سوریه و صربستان صادر شده است و برای اولین بار در جریان اشغال و الحاق شبه جزيره کریمه در سال ۲۰۱۴ از آن استفاده عملیاتی شده است. بر اساس گفته وزارت دفاع روسیه تا دسامبر ۲۰۲۰ بیش از ۳۰۰ هزار مجموعه راتنیک تحویل نیروهای مسلح روسیه شده است. در جریان تهاجم ارتش روسیه به کشور اوکراین در سال جاری، سیستم راتنیک بیشتر در اختیار واحدهای خاصی از ارتش روسیه مانند هوابرد(VDV) یا اسپتزناز دیده شده است و بسیاری از دیگر نیروها از تجهیزات پیاده نظام قدیمی تر استفاده می کنند که این نشان دهنده تاثیرات کمبود پشتیبانی مالی در ارتش روسیه بر اساس تحریم هایی بوده که در جریان بحران سال ۲۰۱۴ بر اقتصاد این کشور گذاشته است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن