متفرقه نظامی

تاریخچه سگ های نظامی

تاریخچه سگ های نظامی

یزدان کبیری نژاد

سگ ها، موجوداتی دوست داشتنی و به تعبیری بهترین و وفادار ترین دوست انسان ها هستند. از قدیم الایام سگ ها در بسیاری از امور به انسان ها کمک میکنند، اموری همچون؛ نگهبانی، گله داری، شرکت درجنگ ها و… اما نقشی که امروزه سگ ها در آن بیش از گذشته فعالیت دارند؛ حضور در نیروی های امدادی و نظامی است. قرار است در این مقاله در ابتدا، پنج سگ برتر ارتش ایالات متحده معرفی شوند و سپس به بخشی جزیی از نقش سگ های نژاد ژرمن شپرد در جنگ های اول و دوم جهانی پرداخته شود.

چیپس یک سگ دو نژاده از ژرمن شپرد آلمانی و هاسکی بود که طی جنگ جهانی دوم در جبهه های؛ آلمان، فرانسه، شمال آفریقا و سیسیل خدمت کرده است. از افتخارات مهم این سگ قهرمان می توان به کشف یک زاغه مهمات سربازان ایتالیایی و کمک به اسیر کردن 10 سرباز دشمن اشاره کرد.
چیپس مفتخر به دریافت مدال ستاره نقره ای شده بود. متاسفانه این افتخار به صورت رسمی نبوده است، زیرا در آن زمان به دلیل سیاست نظامی مدال دادن به حیوانات رفتاری تعجب برانگیز بود.
به هر حال؛ این سگ پس از پایان جنگ در سال 1945 به خانه اش در پنسلوانیا بازگشت.
چیپس
کایزر
کایزر یک ژرمن شپرد اصیل بود که در جنگ ویتنام در یکی از یگان های سپاه تفنگداران دریایی خدمت میکرد.
کایزر بیش از 30 ماموریت گشت زنی را در ویتنام با موفقیت انجام داد و در 12 عملیات تهاجمی و جستجو و نجات دیگر شرکت داشت.
کایزر در یک ماموریت جستجو و نجات در سال 1966، توسط نیروهای دشمن کشته شد. بنابراین؛ کایزر اولین سگ ارتش ایالات متحده بود که در ویتنام کشته شد و همین باعث معروفیت کایزر شده.
کایزر
نیمو
در 4 دسامبر 1966، یکی از شکاری های فانتوم نیروی هوایی آمریکا در آسمان جنگل های ویتنام مورد اصابت موشک های پدافندی قرار گرفت؛ خلبانان قبل از سقوط جنگنده با سیستم ایجکت از جنگنده خارج شدن. دو خلبان به سختی مجروح شده بودند، آنان که از نجات توسط نیروی های خودی نا امید شده بودند و نزدیک شدن ویت کنگ ها را احساس می کردند خیال کردند همه چیز به پایان رسیده است. در حالی ویت کنگ ها به خلبانان نزدیک می شدند و سلاح های شان را به سمت آنان نشانه گرفته بودند؛ سگی به نام نمو وارد میدان شد و با دو تن از افراد ویت کنگ درگیر شد. نمو توانست دقایقی ویت کنگ ها را معطل کند تا که نیرو های کمکی رسیدند.
دقایقی را که نمو ویت کنگ ها را معطل کرد بسیار ارزشمند بود، نمو در حالی که نذاشت ویت کنگ ها به خلبان ها نزدیک بشوند حتی اجازه نداد آن دو ویتنامی فرار بکنند.
پس از این درگیری دامپزشک ارتش نمو را به خاطر جراحات و زخم هایی که برداشته بود و کور شدن چشم راست بازنشسته اعلام کرد. پس از آن نمو بازنشسته به یک آسایشگاه فرستاده شد و 6 سال بعد در سال 1972 با 11 سال سن درگذشت
نیمو
اسموکی؛ او در فوریه سال 1944 وارد ارتش شد، این سگ توانست در 12 ماموریت جنگی شرکت کند. او توانست بیش از 150 حمله هوایی را زودتر از انسان بفهمد و هشدار بدهد.
اسموکی حس شنوایی فوق العاده قوی ای داشت که صدای بمب افکن ها و حملات توپخانه ای را بسیار قبل تر از انسان می شنید و هشدار میداد.
یکی از معروف ترین ماموریت های اسموکی در جزیره فیلیپین بود. او یک سیم تلگراف به طول 70 فوت متعلق به دشمن را کشف کرد که باعث شد ارتباط دشمن با واحد های دیگر قطع بشود. اما این تمام قابلیت های اسموکی نبود، او به خاطر چهره با مزه اش در اوقات بیکاری اش سربازان را میخنداند و سرگرم میکرد. سرانجام اسموکی در 21 فوریه 1957 در سن 14 سالگی درگذشت.
اسموکی

احتمالا معروف ترین سگ جنگی این پیت بول تریر آمریکایی به نام استابی است.
استابی در سال 1917 در محوطه دانشگاه ییل به عنوان نگهبان زندگی میکرد. طی جنگ جهانی اول توسط مالک خود به فرانسه سفر کرد و پس از آن به طور کاملا اتفاقی وارد ارتش شد.
این سگ افتخارات زیادی دارد از جمله شرکت در 17 عملیات جنگی؛ استابی دارای شامه بسیار قوی ای بود و در صورت حملات شیمیایی سریعا به نیرو های خودی هشدار های لازم را میداد. او میتوانست با اخلاق و رفتار منحصر به فرد نژاد خود سربازان را به خوبی سرگرم بکند. سر انجام استابی در سال 1926 توسط نیرو های آلمانی دستگیر شد و پس از آن از سرنوشت وی مطلبی گزارش نشده است.

استابی

ژرمن شپرد ها در دو جنگ جهانی

سگ های ژرمن شپرد همانطور که از نامشان پیداست؛ نژادی آلمانی هستند. اصیل و فرمان پذیر، میتوان با اطمینان گفت که این نژاد سگ در تمام ارگان های نظامی دنیا در حال خدمت بوده و بالطبع بهترین همکاران انسان در امور نظامی هستند. قدرت بالای ماهیچه ها، توان پردازش بالا و هوش مناسب، شامه قوی ، اطاعت پذیری بالا و… آنها را به بزرگترین نژاد سگ در ارتش ها و پلیس های جهان تبدیل کرده. برای اولین بار بین سال های 1899 تا 1914، سگ آلمانی از نژاد ژرمن شپرد توسط سرهنگ ماکس فون استفانیتس وارد ارتش آلمان شدند. استفانیتس کسی بود که ژرمن شپرد را به ارتش های جهان هدیه داد. استفانیتس توانست با ویژگی های منحصر به فرد خود یک سگ را به ماشین جنگی تبدیل کند. هوش، وفاداری، فداکاری و مقاومت کافی در برنامه های نظامی؛ تمام خصوصیاتی بود که استفانیتس می خواست و در ژرمن شپرد ها یافت می شد.
سرهنگ استفانیتس پس از وارد کردن چند قلاده از این نوع سگ به واحد های تحت امر خود رضایت خود را نشان داد و بلافاصله با درک مهارت های این نوع از سگ، چند قلاده از سگ های آموزش دیده ی خود را تحویل ادارات پلیس داد تا آنها هم از این توانایی شگفت انگیز بهره ببرند. در طول دوره های آموزشی پلیس آلمان، این سگ ها، نشان دادند که در زمینه های کشف، اطاعت، ردیابی و حفاظت بهترین هستند و استفانیتس معتقد بود که می توانند در ارتش آلمان نیز بهترین و مفیدترین باشند. پس از اینکه سگ های ژرمن شپرد وارد پلیس آلمان شدند سرهنگ استفانیتس خواستار حضور رسمی این نوع سگ در تمام ارگان ها و تیپ های ارتش آلمان شد.

سال 1914 میلادی؛ وحشت جنگ تمام قاره سبز را فراگرفته بود. ژرمن شپرد ها به تدریج در حال ورود به ارتش آلمان بودند. در میدان اصلی نبرد و در واحد های پشتیبانی چندین وظیفه به سگ های ژرمن شپرد محول شد؛ این سگ ها موظف بودند تا پیام های فرماندهی را به واحد های رزمی برسانند، نگهبانی دهند و در صورت لزوم مهمات حمل کنند، به سربازان زخمی در میدان جنگ کمک کنند و محل آنان را به امداد گران اطلاع دهند. سربازانی که از ناحیه صورت مجروح می شدند و توانی بینایی خود را از دست می دادند به کمک ژرمن شپرد ها از محدوده خط نبرد میدان جنگ خارج می شدند و وارد منطقه امن تحت تصرف نیرو های خودی می شدند، در مواردی هم این سگ ها امداد گران را به سمت زخمی ها هدایت می کردند.
ژرمن شپرد ها نشان دادند در این نوع ماموریت ها بهترین هستند و همین امر باعث شد تا اکثر سگ های ژرمن شپرد ارتش آلمان به واحد های امداد رسانی منتقل شوند. در حالی که فقط آلمان ها از سگ های ژرمن شپرد در ارتش استفاده میکردند؛ کشور های مقابل هم تحت تاثیر توانایی فوق العاده آن ها قرار گرفته و سریعا پس از پایان جنگ دست به تربیت سگ ها برای ارتش های خود زدند. ایالات متحده آمریکا و بریتانیا اولین هایی بودند که از ایده آلمان ها الگو گرفته و ژرمن شپرد ها را برای ارگان های نظامی خود آموزش دادند. وظایف آن ها فقط به موارد مذکور محدود نمی شد؛ سگ ها به سربازان روحیه می دادند و بهترین دوست آنان بودند و در مواقع استراحت سربازان را سرگرم کرده و روحیه همرزمان خود را تقویت می کردند.
جنگ جهانی دوم
در طول جنگ جهانی دوم، آلمان ها به طور گسترده تر از سگ های ژرمن شپرد خود استفاده میکردند و در طرف مقابل ایالات متحده امریکا نیز پا به پای نازی ها نقش ژرمن شپرد ها را در عملیات های نظامی پررنگ میکرد. وظیفه اصلی ژرمن شپرد ها در ارتش ایالات متحده پیام رسانی بود؛ با این حال در پست های نگهبانی هم از آن ها استفاده می شد. در ماه اوت 1942 میلادی، سپاه تفنگداران نیروی دریایی ایالات متحده، اولین مرکز آموزش سگ ها را در شهر front royal ایالت ویرجینیا تاسیس کرد. تا سال 1944، ژرمن شپرد ها تنها همکار آنان بودند؛ اما در همین سال 6 نژاد دیگر نیز از خانواده های دوبرمن، سگهای سیبری، سگهای اسکیمو و…به واحد نظامی وزارت دفاع اضافه شدند.
آموزش های رسمی آنان بین 8 تا 12 هفته طول می کشید و شامل چند دوره میشد؛ سگ ها پس از یک دوره اولیه 12 هفته ای، به یک دوره آموزش تخصصی می رفتند و پس از اتمام آموزش های تخصصی؛ با مسئولان خود به واحد های رزمی منتقل می شدند. امروزه با توجه به تحقیقات گسترده و شایسته گزینی در انتخاب نژاد ها؛ فقط ژرمن شپرد ها در نیرو های نظامی ایالات متحده خدمت میکنند. در طول جنگ جهانی دوم، ایالات متحده آمریکا پانزده تیم رزمی متشکل از سگ ها را به اروپا و اقیانوس آرام اعزام کرد و به لطف آنان هیچ واحد یا گروهانی راه خود را گم نکرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن