رادار و الکترونیک

نشانه گذار ليزري پيشرفته و استاندارد نظامي (EOTECH ATPIAL (AN/PEQ15

نشانه گذار ليزري پيشرفته و استاندارد نظامي (EOTECH ATPIAL (AN/PEQ15

نویسنده: محمد نجف لو

نشانه گذار ليزري پيشرفته و استاندارد نظامي EOTECH ATPIAL (AN/PEQ15) يك نشانه گذار ليزري مرئي و مادون قرمز و پروژكتور مادون قرمز پيشرفته نظامي مي باشد كه به صورت اختصاصي توسط نيروهاي ارتش و به صورت محدود توسط نيروهاي امنيتي و پليس امريكا مورد استفاده قرار ميگيرد. سيستمي كه به واسطه قابليت استفاده بر روي ريل هاي پيكاتيني استاندارد m1913 قابلیت نصب بر روی تمامی رایفل ها و تیربار ها و سلاح های تک تیراندازی را که از ریل های پیکاتینی برخوردار هستند فراهم میکند.

اين سيستم به نيروهاي نظامي در افزايش دقت در تيراندازي با استفاده از دو نشانه گذار لیزری نور مرئی و مادون قرمز در كنار روشن كردن محيط با استفاده یک پروژکتور پر قدرت نور مادون قرمز جهت بهبود عملکرد دوربین های دید در شب در عملیات های شبانه بدون منتشر کردن نور مرئی و برهم زدن اصول رزم در شب کمک فراوانی را میکند.

عملیات در شب با استفاده از عینک ها و دوربین های دید در شب به دلیل محدودیت در مشخص نمودن و نمایش عمق میدان دید مقداری دشوار میشود و همچنین نشانه گیری با استفاده از آلات نوری و لیزر های مرئی نیز محدودیت هایی دارد. ATPIAL این قابلیت را فراهم میکند که تیرانداز بدون انتشار نور مرئی و تنها با استفاده از پروژکتور پرقدرت مادون قرمز دید در عمق را افزایش داده و به واسطه نور لیزر مادون قرمز ، تیراندازی های دقیقی را انجام دهد.

همچنین در کنار لیزر و پروژکتور مادون قرمز ، ATPIAL از یک لیزر مرئی با نور قرمز رنگ برای استفاده در روز و یا در شرایطی که دوربین دید در شب شما دراختیار نیست و یا خراب شده است نیز بهره میبرد. همچنین با استفاده از لیزر مادون قرمز این سیستم میتوان اهداف را برای دیگر نیروهای خودی و یا سیستم های دیده بانی همچون پهپاد ها مشخص نمود.

ATPIAL (AN/PEQ15) از دو لیزر مرئی (قرمز) و مادون قرمز بهره میبرد که قابلیت تطبیق با خط سیر گلوله ( در اصطلاح قابلیت صفر کردن با آلات نشانه روی سلاح) به واسطه دو پیچ که در بالا و سمت راست سیستم موجود است را دارا می باشد. لیزر مرئی (قرمز) ATPIAL تا فاصله 25 متر و لیزر مادون قرمز آن در حالت کم قدرت تا 600 متر و در حالت پرقدرت تا 2000 متر کارایی دارد. همچنین یک پروژکتور پر قدرت نور مادون قرمز (در بعضی نسخه ها قابلیت تعویض با پروژکتور نور مرئی (سفید) را دارد) که به واسطه لنز چرخشی ، قابلیت ایجاد تمرکز نور و تغییر شعاع نور را دارد ، در سمت چپ سیستم قرارگرفته است که این پروژکتور نیز همانند لیزر ها ، قابلیت تطبیق با لوله سلاح و آلات نشانه روی را به واسطه پیچ های تنظیم در ارتفاع و سمت را دارا می باشد. همچنین برد پروژکتور مادون قرمز تا 2000 متر می باشد.

از یک باتری 3 ولتی DL123 بهره میبرد که عمری تا 6 ساعت را در حالت پرقدرت فراهم می سازد.

بر روی ATPIAL یک دکمه بزرگ روشن و خاموش قرار گرفته تا درصورت به دست داشتن دستکش هم روشن و خاموش کردن آن مشکل نباشد.در کنار دکمه روشن و خاموش سیستم ، یک سلکتور نیز برای انتخاب نوع لیزر یا پروژکتور و میزان قدرت آن قرار گرفته است که میتوان با استفاده از آن ، حالت های مختلف سیستم را انتخاب نمود.

همچنین در پشت ATPIAL یک پورت برای نصب کلید ریموت قرار گرفته که دسترسی بهتری را برای تیرانداز فراهم خواهد کرد.

سیستم استاندارد (ATPIAL (AN/PEQ15 به قیمت 1329 دلار تنها به نیروهای نظامی و امنیتی و در دو رنگ خاکی و مشکی عرضه می گردد.

توضیحات تصویری سیستم

تصاویر بیشتر

     

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. بر روی کلتی مانند کلاک ۱۸ میشه هم زمان سایت هولوگرافیک و بزرگنمایی و این لیزر رو نصب کرد ؟

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن