ایران

بررسی انواع سیستم های مراقبتی و کنترل مرزی در ایران

بررسی انواع سیستم های مراقبتی و کنترل مرزی در ایران

به نام خداوند جان و خرد

بررسی انواع سیستم های مراقبتی در کنترل مرزی، نویسنده سینا نوریخانی

پایش و مراقبت بر مرز و تامین امنیت آن، مقوله ای است که عملیات 24 ساعته در طول 7 روز هفته را طلب میکند به این معنی که حفظ و تامین امنیت مرزی نیازمند کار بدون وقفه در طول شبانه روز و در تمامی شرایط است و دوره زمانی خاص و مشخصی ندارد. از آنجایی که ایران دارای هزاران کیلومتر مرز زمینی و آبی با همسایگان خود است، مسئله مرزبانی از مسائل مهم برای نیروهای انتظامی و نظامی کشور ما محسوب میشود. در حوزه مرزبانی مسائل مختلفی مطرح است از ایجاد و کنترل گذرگاه های مرزی برای تسهیل واردات و صادرات کالا و ارتباط زمینی با کشورهای همسایه تا تامین امنیت و کنترل خط مرزی به منظور جلوگیری از ورودی غیر قانونی به کشور و مبارزه با مواردی از جمله قاچاق کالا و مواد مخدر.

کنترل خطوط مرزی و تامین امنیت آن ها به روش های مختلفی صورت میگیرد که روش های سنتی و مرسوم از جمله ساخت پاسگاه های مرزی، برجک های دیدبانی، استفاده از گشت دیدبان با دوربین های دو چشمی معمول، احداث دیوار های مرزی با استفاده از بلوک های سیمانی یا توری حصاری (اصطلاحا فنس) با سیم خار دار، حفر خندق و کانال، ایجاد میدان مین به صورت نقطه ای یا خطی و موارد مدرن و به روز از جمله بهره گیری از سیستم های پایش نوین همچون سیستم های راداری، سامانه های تصویربرداری حرارتی یا فروسرخ، پلتفرم های شناسایی هوایی بدون سرنشین، انواع حسگرهای صوتی و لرزش نگار (جهت کشف عملیات احداث تونل در خطوط مرزی) و امثالهم را شامل میشود.

نمونه ای از برجک های مرزی بتنی ساخته شده در ایران

امروزه با توجه به وسعت مرزها، محدودیت های مالی موجود و در نهایت سطح تهدیدات و مسائلی که در حوزه مرزبانی مطرح است، استفاده از روش های سنتی پاسخگوی مسئله پایش مرزی نیست. در حال حاضر ساخت یک برجک دیدبانی و استفاده از دیدبان انسانی با تجهیزاتی همچون یک دوربین ساده دو چشمی، نیازها در حوزه پایش مرز را تامین نمیکند. شناسایی و کشف هدف یا اهداف خصوصا در عرصه مرزبانی نقش مهمی در جلوگیری از غافلگیری نیروهای خودی در جریان یک درگیری مرزی دارد، بخصوص آنکه در شرایط بد آب و هوایی و در فضایی با وسعت زیاد، عملا نمی توان با استفاده از عوامل انسانی به تنهایی عمل نگهبانی، حفاظت و یا شناسایی را به انجام رساند و مشخصا نیاز به استفاده از سامانه های کمکی برای شناسایی و مراقبت مرزی وجود دارد.

مشخصا دوربین های دو چشمی عادی و دید در شب برای کشوری همچون ایران و خصوصا نقاط مرزی کشور ما به تنهایی کافی نیستند و نوع دیگری از سیستم های نظارتی به دلایل جغرافیایی نیاز اصلی ما را تشکیل می دهد. تنوع جغرافیایی و شرایط اقلیمی مختلفی که به ویژه در خطوط مرزی ایران وجود دارد، ضرورت استفاده از سیستم های نوین مراقبت و شناسایی مرزی برای ما را بیش از پیش مشخص میسازد. در شرایط آب و هوایی که بر منطقه خاورمیانه و به خصوص در نقاط مرزی ما برقرار است، در بسیاری از موارد با روی دادن حالت هایی همچون طوفان شن ، مه ، ابر، باران و برف، عملا چه دوربین های دید در روز و چه دوربین های دید در شب معمول کارایی خود را از دست میدهند.

نمونه ای از استفاده دوربین دو چشمی برد بلند در مرزبانی که صرفا توانایی مشخصی برای نظارت در روز را دارد

در حال حاضر بخشی از تجهیزات نوین نظارت انفرادی همچون دوربین های حرارتی دو چشمی و تک چشمی، دوربین لنزیاب لیزری، فاصله یاب لیزری، دوربین های ترکیبی فرماندهی مجهز به امکاناتی همچون قطب نما، فاصله یاب لیزری و …. در کشور موجود بوده و بعضا در نیروهای مسلح نیز مورد استفاده قرار دارد. به عنوان چند نمونه میتو.ان به محصولات شرکت رایان رشد افزار در این حوزه اشاره کرد از جمله دوربین لنز یاب لیزری ARIO-RSF4W جهت کشف و شناسایی دوربین های فعال و غیر فعال تا برد 1500 متر به ویژه جهت کشف تک تیراندازان، دوربین های حرارتی دو چشمی در مدل های RU90B/BH، RC300/300L، RU100D/RU100DH، Ru100L/100LH و فاصله یاب های سری RU410، RU42D و شمس 10. تجهیزات مراقبت و شناسایی مذکور عمدتا از برد و گستره نظارتی محدودی برخوردار هستند، پس اینگونه میتوان گفت که این سیستم ها نیز هر چند موثر هستند اما در نهایت در مرزبانی ما، نیاز به سامانه های مراقبت و شناسایی قوی تری وجود دارد. مواردی که عنوان شدند تنها در حوزه مراقبت و کشف الکترواپتیکی بودند اما حوزه مراقبت مرزی صرفا محدود به استفاده از این تجهیزات نمیشود.

تجهیزات نظارتی انفرادی هر چند امروزه از قابلیت های خوبی برخوردارند اما پاسخگوی کامل نیازها نیستند، نتیجتا در این میان مسئله استفاده از جایگاه ها یا سکوهای نظارتی و سیستم های نظارتی با قابلیت های نظارتی گسترده مطرح میشود. .به طور کلی در حوزه مراقبت و نظارت (surveillance) مرزی از جهت نوع نظارت، سه نوع سیستم یا سامانه نظارتی وجود دارد :

 • سیستم نظارتی الکترواپتیکی
 • سیستم مراقبت راداری
 • سامانه های مراقبتی ترکیبی یا تلفیقی

نمونه ای از سیستم مراقبتی الکترواپتیکال ارائه شده از سوی شرکت هندی DEFSYS

تفاوت مابین سیستم های نظارتی در این موارد به برد، فعال یا غیر فعال بودن کشف و ردیابی و ……. باز میگردد. به عنوان نمونه در حوزه نظارت و کشف غیر فعال میبایست از سیستم های نظارتی الکترواپتیکی استفاده نمود. یا در نقطه مقابل مراقبت راداری در بردی بیشتر از مراقبت الکترواپتیکی امکان پذیر است. به طور کلی هر یک از این روش ها دارای مزیت ها و معایبی نسبت به هم هستند. کامل ترین روش نظارتی، استفاده از سیستم های مراقبت ترکیبی یا تلفیقی است. در این نوع از سامانه ها، جهت نظارت و کشف هدف از ترکیب مجموعه الکترواپتیکی و سیستم راداری استفاده میشود.

در گذشته سامانه های تلفیقی عمدتا از ترکیب مشخص و محدودی از سیستم های نظارت حرارتی و سامانه نظارت و کشف راداری ساخته میشدند اما در حال حاضر این سیستم ها میتوانند از اجزای بیشتری نیز برخوردار باشند. به عنوان نمونه سیستم های کشف و موقعیت یابی تک تیرانداز و دوربین های لنز یاب از جمله موارد کمکی هستند که میتوان جهت بهبود قابلیت های مراقبتی به سامانه های مراقبتی ترکیبی افزود. این حرکت در حقیقت افزودن قابلیت ها و روش های بیشتر برای نظارت و کشف در سامانه های مراقبتی ترکیبی است. در سیستم های نظارتی را از جهت برخورداری از انواع سیستم های تصویربرداری میتوان به دو نوع کلی تقسیم بندی کرد :

در اینجا منظور از کانال در حقیقت کانال های نظارتی و کانال های دریافت اطلاعات هدف همچون کانال مسافت یاب لیزری است. در سیستم های الکترواپتیکی تک کاناله، معمولا یک نوع مشخص از سامانه های تصویربرداری مورد استفاده قرار میگیرند. به عنوان مثال سیستم تصویربرداری تلویزیونی دید در روز یا سیستم دید در شب حرارتی. در این سامانه ها به دلیل استفاده از یک نوع تصویربردار، محدودیت کارایی وجود دارد. مثلا در سامانه هایی که صرفا از یک کانال دید در روز از نوع تصویربرداری تلویزیونی برخوردار هستند، امکان استفاده برای نظارت شبانه وجود ندارد یا در صورت وجود شرایط آب و هوایی خاص همچون وجود مه، امکان نظارتی از بین میرود. در یک نمونه دیگر، سیستم نظارتی تک کاناله حرارتی هر چند در طول روز و شب امکان نظارت و کشف اهداف را فراهم میکند اما در نهایت به دلیل اینکه از بخش هایی همچون مسافت یاب لیزری برخوردار نیست، امکان تعیین فاصله از هدف را نخواهد داشت. در این سامانه یکی از مهمترین اطلاعات هدف که فاصله از شما است، ارائه نمیشود و همین مسئله ضعف قابل توجهی برای مقابله با هدف ایجاد میکند. وقتی از فاصله هدف اطلاع و اطمینان نداشته باشید، در انتخاب سلاح مناسب برای مقابله با هدف در برد مطمئن دچار مشکل خواهید بود.

نمونه ای از سیستم نظارتی الکترواپتیکی تک کاناله (حرارتی) ساخت شرکت آمریکایی FLIR Systems

سیستم های نظارت الکترواپتیکی چند کاناله، سیستم هایی برای تمامی شرایط آب و هوایی یا اصطلاحا all-weather هستند به این معنی که امکان نظارت و مراقبت موثر در تمامی شرایط محیطی را دارند که شامل شرایط هوای بارانی، وجود مه، وجود گرد و خاک و …… است. مهمترین عنصر در حفظ قابلیت نظارتی این سامانه ها در شرایط آب و هوایی نامطلوب، برخورداری از سیستم تصویربرداری حرارتی است.

نمونه ای از سیستم نظارت الکترواپتیکی چند کاناله یا دارای حسگرهای چندگانه از جمله تصویربردار حرارتی دید در شب، تصویربردار تلویزیونی دید در روز و مسافت یاب لیزری

در حال حاضر جهت نظارت و مراقبت مرزبانی و موارد نظارت و شناسایی میدان نبرد معمولا از سیستم های نظارت الکترواپتیکی چند کاناله استفاده میشود. این نوع از سیستم های نظارتی در حقیقت ترکیبی از چند سامانه اپتیکی و الکترواپتیکی هستند که هر کدام نقش خاص و تخصصی ایفا میکنند. به عنوان مثال در این سیستم ها، یک بخش وظیفه تصویربرداری در روز را دارد و بخش دیگر مسافت یابی هدف را انجام میدهد. سیستم های نظارت الکترواپتیکی چند کاناله دارای سه جزء اصلی اصلی هستند که عبارتند از :

 • سیستم تصویربرداری در روز یا دوربین مرئی (کانال دید در روز)
 • سیستم تصویربرداری در شب با استفاده از تصویر بردار حرارتی یا دوربین حرارتی (کانال دید در شب)
 • مسافت یاب لیزری جهت کشف فاصله از هدف

به جز سه مورد مذکور موارد اضافه شونده دیگری نیز وجود دارند که قابلیت سامانه را افزایش میدهند این موارد شامل :

 • سیستم ناوبری داخلی و موقعیت یابی ماهواره ای، از این سیستم برای دریافت اطلاعات دقیق از موقعیت استقرار سامانه استفاده میشود.
 • نشان گذار لیزری هدف یا Laser Target Designator که جهت هدایت آتش به سمت هدف مورد استفاده قرار میگیرد. از این سامانه میتوان جهت مقابله با اهداف با آتش غیر مستقیم (Indirect fire) یا منحنی زن با استفاده از پرتابه های مجهز به سیستم هدایت لیزری استفاده نمود.
 • سیستم لنزیاب. در این سیستم لنز یا لنزهایی که توسط دوربین آشکار میشوند، بصورت یک لکه روشن در پس زمینه تصویر قابل رویت هستند. با دوربین لنزیاب لیزری میتوان هرگونه تجهیزات اپتیکی را کشف و نسبت به مقابله با آن اقدام نمود. در این نوع از سیستم ها معمولا از اثر بازتابی نور بر روی لنز جهت کشف آن استفاده میشود.

سیستم نظارت و مراقبت آلمانی VINGTAQS II نمونه ای از سیستم های نظارتی با اجزا و بخش های تکمیلی از جمله سیستم ناوبری و موقعیت یابی ماهواره ای

یکی از مولفه های مهم در سامانه های نظارت اپتیکی، مسئله برد نظارتی آن ها است. برد نظارت در تعریف جزئی تر شامل مواردی همچون برد کشف، برد شناسایی و ……. است. هر سامانه اپتیکی از توانایی کشف هدف، شناسایی و طبقه بندی هدف در برد مشخص و خاصی برخوردار است. به عنوان مثال یک سامانه الکترواپتیکی ممکن است هدفی همچون یک تانک را از فاصله 7 کیلومتری کشف کند اما تا فاصله 4 کیلومتری امکان شناسایی و طبقه بندی هدف را نداشته باشد. اینکه سامانه نظارت اپتیکی یک هدف را در چه فاصله ای کشف میکند کفایت نمیکند و باید ویژگی های نظارتی مهم تری از جمله برد شناسایی و طبقه بندی هدف نیز مطرح و مشخص شود. به طور کلی از نظر برد کشف سامانه های الکترواپتیکی که در حال حاضر مورد استفاده هستند به چهار دسته تقسیم میشوند :

 • برد کوتاه
 • برد متوسط
 • برد بلند
 • برد فوق بلند

امروزه جهت پایش مرزی از سامانه های الکترواپتیکی برد متوسط تا فوق بلند استفاده میشود و البته برد نظارت این سامانه ها صرفا به توانایی تصویربرداری آن ها مرتبط نیست و مواردی همچون ارتفاع نصب و افق دید در افزایش یا کاهش سطح نظارت این سیستم ها به بسیار موثر هستند. چنانچه یک سامانه نظارتی الکترواپتیکی که امکان کشف اهداف در برد بلند را دارد، در ارتفاع مناسب و با افق دید کافی نصب نشود، در نهایت میتوان انتظار کشف اهداف در برد کوتاه تا متوسط را از آن داشت.

https://www.flir.com/globalassets/surveillance/border-surveillance-main.jpg

سیستم تصویربرداری در روز

یکی از مواردی که برروی سامانه های اپتیکی چندکاناله نصب میشود، سیستم تصویربرداری در روز است. این سیستم همانگونه که از نام آن پیداست جهت تصویربرداری در محدوده مرئی مورد استفاده قرار میگیرد و در طول شب یا در شرایط آب و هوایی نا مطلوب، کارایی ندارد. سیستم های تصویربرداری در روز که در سکوهای نظارتی مورد استفاده قرار میگیرند معمولا از حسگر یا سنسور CCD برخوردار هستند. دو نمونه حسگر در این حوزه مورد استفاده است که یکی از آن CCD و دیگری CMOS نام دارد. مزیت حسگر CCD در کیفیت تصویر بیشتر و حساسیت بالاتر نسبت به نور است.

در تصویربرداری با این حسگر، تصاویر نویز کمتر و وضوح بیشتری دارند. معمولا از دوربین های تلویزیونی با حسگر CCD یا CCD-TV Camera در سیستم های نظارت اپتیکی جهت دید در روز استفاده میشود. مسئله وسعت میدان دید (Field of view) از جمله مواردی است که باید در خصوص سیستم های تصویربردار در روز مد نظر داشت. هر چه میدان دید گسترده تر باشد نیاز کمتری به تغییر زاویه و گردش دوربین وجود دارد و منطقه بزرگتری تحت پوشش نظارتی قرار میگیرد

تصویر حاصل از حسگر CCD در روز

تصویر حاصل از حسگر SMOS در روز. تفاوت کیفیت تصویر با حسگر CCD مشخص است.

سیستم تصویربرداری در شب

این سیستم در حقیقت یک دوربین حرارتی است جهت تصویربرداری حرارتی از محیط. در حوزه تصویربرداری حرارتی یکی از مسائل مهم، نسل بندی این دوربین ها است. تاکنون نسل های مختلفی از تصویربردار حرارتی ارائه شده که هر نسل ویژگی ها و قابلیت های مشخصی دارد. امروزه نسل سوم سیستم های تصویربردار حرارتی مورد استفاده است. مورد دیگر سرد شونده یا غیر سرد شونده بودن حسگر آشکار ساز حرارتی به کار رفته در دوربین است. دوربین های سرد شونده دارای مواد خنک کننده ای در درون حسگر خود هستند که با کاهش دمای این بخش کمک می کنند تا تصویر با کیفیت تری گرفته شود. در حقیقت دوربین های سرد شونده برای کاربردهایی است که شما به جزییات بیشتری و کیفیت تصویر بالاتری نیازی دارید. نرخ ثبت بالاتر دوربین، حساسیت گرمایی بیشتر، فیلتر و تفکیک طیفی بهتر و …… از جمله برتری های تصویربردارهای حرارتی با حسگر سرد شونده نسبت به غیر سرد شونده است. پس اگر به سیستم تصویربرداری حرارتی با کیفیت بالا نیاز داریم، باید به سراغ نسل سوم سرد شونده برویم.

تفاوت در کیفیت و جزئیات در تصویربرداری حسگر حرارتی سرد شونده (سمت چپ) و حسگر تصویربردار حرارتی غیر سرد شونده

تفاوت حسگر حرارتی سرد شونده و غیر سرد شونده در حوزه تفکیک و فیلتر طیفی فروسرخ

مسئله دیگری که در خصوص سیستم های تصویربرداری حرارتی یا فروسرخ میبایست مورد توجه قرار گیرد طول موج آن ها است. از این جهت دو نمونه سیستم تصویربرداری عمدتا مورد استفاده است :

 • سیستم تصویربرداری فروسرخ با طول موج متوسط (MWIR)
 • سیستم تصویربرداری فروسرخ با طول موج بلند (LWIR)

تفاوت تصویر برداری در سیستم تصویربرداری فروسرخ با طول موج متوسط (MWIR) با طول موج بلند (LWIR)

ویژگی های مهم برای یک سامانه الکترواپتیکی به روز

به جز مواردی که پیشتر عنوان شد، قابلیت هایی از جمله استفاده از تکنیک های پردازش تصویر و الگوریتم های پردازشی بهبود کیفیت تصویر از جمله Superview، equilize، DDE و DEHAZING، قابلیت تشخیص حرکت در پس زمینه محیطی، ردیابی خودکار هدف متحرک. امکان ردیابی اهداف چندگانه در محدوده دید، ارائه تصاویر تطبیقی از چند سیستم تصویربرداری برای تشخیص بهتر هدف و ……… باید مد نظر باشند. برخی از ویژگی های مورد اشاره از جمله ردیابی خودکار هدف یا کشف و تشخیص هدف متحرک از جمله مواردی است که بار کاری را از دوش کاربر انسانی برداشته و بخش قابل توجهی از کار را به شیوه خودکار انجام میدهد نتیجتا دقت افزایش میابد و نیاز به کنترل انسانی کمتر میشود.

تعیین موقعیت هدف و اکتساب هدف

سامانه های دیدبانی الکترواپتیکی باید از قابلیت ارائه دو مولفه سمت و فاصله از هدف برخوردار باشند. چنانچه این سامانه ها را به اجزایی همچون سیستم ناوبری داخلی و موقعیت یابی ماهواره ای نیز مجهز کنیم، امکان تعیین دقیق موقعیت سامانه دیده بانی فراهم میشود. اما این مسئله چه ارتباطی با تعیین موقعیت هدف دارد؟ با در اختیار داشتن موقعیت دقیق سامانه نظارتی در کنار دو مولفه سمت هدف و فاصله از آن میتوان به موقعیت حدودی هدف بر روی نقشه دست یافت. در این روش با درصدی از خطا، محدوده هدف مشخص و موقعیت یابی میشود. با اطلاع از موقعیتی که هدف در آن حضور دارد، راحت تر میتوان به آن واکنش نشان داد و با آن مقابله کرد. این مسئله به تعریف ساده یعنی قابلیت اکتساب هدف یا target acquisition توسط سامانه دیدبان الکترواپتیکی. به عنوان نمونه در سامانه مراقبتی و اکتساب هدف VINGTAQS II ساخت صنایع راین متال آلمان از چنین قابلیتی استفاده شده است.

پایداری سامانه اپتیکی

در حال حاضر سامانه های مراقبتی الکترواپتیکی به صورت پایدار شده حداقل در یک محور و به صورت مطلوب در دو محور افقی و عمودی ارائه میشوند. به این نوع از سامانه ها اصطلاحا تثبیت یا پایدار شده در دو محورdual axis stabilized میگویند. حذف تکان و حرکت در زمان تصویربرداری از مهمترین ویژگی هایی است که یک سامانه نظارتی الکترواپتیکی باید از آن برخوردار باشد. در کنار تثبیت سامانه به صورت سخت افزاری، امکان کنترل و حذف نرم افزاری لرزش های تصویر نیز وجود دارد. با استفاده از روش های نرم افزاری میتوان تا سطح مشخصی از لرزش ها را از تصاویر دریافت شده حذف کرد. به عنوان نمونه در محصولات تولیدی صنایع الکترواپتیک صاایران (صاپا)، تا 25 درصد از لرزش تصویر محصولات سری سداد از طریق نرم افزاری گرفته میشود. در نهایت سامانه نظارت الکترواپتیکی مطلوب آن سامانه ای است که ضمن تثبیت در دو محور افقی و عمودی، از قابلیت حذف نرم افزاری لرزش های تصویر نیز برخوردار باشد تا بدین صورت تصاویر دریافتی با کمترین میزان حرکت و لرزش و با بالاترین کیفیت ارائه شوند. در یک کلام و به صورت خلاصه باید به دنبال سامانه های اپتیکی پایدار شده یا تثبیت شده بود چرا که این سامانه ها از یک مزیت مهم برخوردار هستند، مراقبت و تصویربرداری در حال حرکت.

نمونه ای از پایه تثبیت کننده سیستم الکترواپتیکی

نمونه های داخلی و خارجی سیستم های مراقبتی الکترواپتیکی

در حوزه سکوهای مراقبت الکترواپتیکی یا سامانه های مراقبت تصویری هوشمند در کشور ما کارهای قابل توجهی انجام شده و محصولاتی خوبی قابل ارائه است. صنایع اپتیک اصفهان (زیر مجموعه صنایع الکترواپتیک صاایران) و شرکت رایان رشد افزار از جمله ارائه دهندگان مطرح سامانه های مراقبتی الکترواپتیکی با کاربری های مختلف از جمله پایش مرزبانی هستند. به عنوان نمونه میتوان از سامانه های دیدبانی الکترواپتیکی خانواده سداد در مدل های سداد 103، سداد 105 یا ابر سداد، سداد 202، سداد 204، سداد 401 و سداد 408 نام برد که تمام از محصولات صنایع اپتیک اصفهان هستند و توسط وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح بازاریابی میشوند. سری سداد در مدل های عنوان شده از دست سیستم های مراقبت الکترواپتیکی چند کاناله هستند و از سیستم تصویربرداری در روز، سیستم دید در شب حرارتی، مسافت یاب لیزری و …….. برخوردارند.

شرکت رایان رشد افزار نیز در این حوزه محصولاتی همچون دوربین تاکتیکی حفاظتی و مراقبتی RU163، سامانه مراقبت و شناسایی تاکتیکی سری RU3225 (این سامانه در دو مدل پایه ای و مدل RU3225D ارائه میشود) و سیستم های تصویربرداری حرارتی برد بلند و برد فوق بلند مدل RU800/RU1000/RU1100 با قابلیت استفاده در سکوهای نظارتی و مراقبتی را ارائه میکند. سامانه نظارت حرارتی برد فوق بلند RU1100 رایان رشد افزار، از برترین محصولات حوزه سیستم های نظارت حرارتی و دوربردترین سیستم تصویربرداری حرارتی است که تاکنون در کشور ارائه شده است.

در حوزه سیستم های مراقبتی اپتیکی و الکترواپتیکی، نمونه های متعددی در جهان ارائه شده و شرکت های مختلفی نیز در این زمینه کار کرده اند. یک نمونه شاخص آن، محصولات شرکت آمریکایی FLIR Systems است. این شرکت در حوزه مراقبت زمینی که سیستم های مراقبت مرزی را نیز شامل میشود محصولات متنوعی ارائه کرده از جمله سیستم های نظارتی سری Ranger در مدل های MS، MS-UC DefendIR، T3000، MS-LRTI که سیستم های مراقبتی الکترواپتیکی از نوع چندکاناله، دارای حسگر فروسرخ در طول باند متوسط و بلند، با حسگرهای سرد شونده و غیر سرد شونده و امکان نصب بر روی انواع پایه و دکل هستند.

سیستم نظارت الکترواپتیکی مدل Ranger MS-LRTI از جمله ویژگی های این سیستم برخورداری از یک نورافکن قوی جهت تقویت دید در شب است.

مدل DefendIR از شرکت FLIR

یکسری از محصولات این شرکت شامل سیستم های مراقبتی تثبیت شده هستند که امکان نصب بر روی انواع پلتفرم های زمینی را دارند از جمله خودروهای زره پوش، خودروهای همه جا رو و تاکتیکی. ویژگی این مدل ها در حقیقت امکان مراقبت و نظارت در حال حرکت از داخل خودرو است. این مدل ها عبارتند از TALON، Star SAFIRE LV، TacFLIR 230 و …….. مدل های مورد اشاره در حوزه مراقبت برد بلند ارائه شده اند و از نوع سیستم های الکترواپتیکی چند کاناله هستند. برخی دیگر از محصولات این شرکت از جمله سیستم های تصویربرداری حرارتی Ranger HDC را میتوان در سکوهای مراقبتی مورد استفاده قرار داد. سیستم مذکور از جمله سیستم های تصویربردار حرارتی با برد فوق بلند است.

C:\Users\Sina\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.MSO\71202240.tmp

سیستم نظارتی الکترواپتیکی Talon از شرکت FLIR. طرح این نمونه مشابه نمونه های قابل نصب بر روی هواگرد ها است با این تفاوت که پایه در بخش زیرین سیستم قرار گرفته و نه در بالای آن، به این صورت امکان نصب سیستم بر روی دکل نیز فراهم است

http://ww4.flir.com/uploadedImages/flirGS/Surveillance/Products/Ranger/HDC/flir-ranger-hdc-product-image.jpg

سیستم تصویربرداری حرارتی Ranger HDC از شرکت FLIR قابل نصب بر روی سکوهای نظارت و مراقبت الکترواپتیکی

محصولات شرکت FLIR Systems علاوه بر مرزبانی و نیروهای مسلح آمریکا در کشورهای بسیاری نیز مورد استفاده قرار دارند. برخی محصولات این شرکت حتی در کشوری همچون یمن نیز به کار گرفته شده اند.

در خصوص سیستم های مراقبت الکترواپتیکال یکی از مسائل مهمی که باید در نظر گرفته شود، دید وسیع یا پانورامیک بودن سامانه است تا امکان پوشش 360 درجه و ارائه یک محدوده دید وسیع را داشته باشد. معمولا اکثریت سامانه های موجود چنین قابلیتی را دارند.

سیستم های مراقبت راداری

سیستم های راداری نیز نمونه ای از سیستم های مراقبتی مورد استفاده جهت پایش مرزی هستند. از این سیستم ها جهت نظارت و کشف فعال یا Active استفاده میشود. ایران از دوره ای که رادار فرانسوی «رازیت» را در طول جنگ تحمیلی از عراق به غنیمت گرفت با رادارهای مراقبت زمینی به صورت نزدیک آشنا شد و تا امروز نیز چندین نمونه رادار مراقبت زمینی یا Ground Surveillance Radar به صورت بومی ارائه کرده است.رادار رازیت در طول دوران دفاع مقدس از سوی ارتش بعث عراق به منظور رصد تحرکات رزمندگان اسلام مورد استفاده قرار می‌گرفترادارهای مراقبت زمینی به صورت ویژه جهت نظارت و کشف اهداف زمینی از جمله اهداف انسانی و انواع خودروها ارائه شده اند اما از قابلیت های ثانویه ای نیز برخوردار هستند از جمله نظارت و کشف اهداف هوایی در ارتفاع پست. به عنوان مثال میتوان از رادار مراقبت زمینی جهت کشف و ردیابی یک بالگرد که به صورت سینه مال در ارتفاع پست در حال پرواز است، استفاده کرد.

https://img.lagaceta.com.ar/fotos/notas/2010/4/23/375272-Imagen-Foto-Radar.jpg

نمونه ای از رادار رازیت

قابلیت ثانویه اما مهم که برخی رادار های مراقبت زمینی دارند در کشف پرتابه های توپخانه و موقعیت یابی آتشبارهای توپخانه ای جهت انجام اقدامات متقابل از جمله اجرای آتش ضد آتشبار یا Counter-battery fire به منظور سرکوب توپخانه دشمن است. رادارهای مراقبت زمینی معمولا در باند X و یا Ku عمل میکنند و از قدرت کشف مناسب برای اهداف کوچک و دقت بالایی برخوردار هستند. از این رادارها میتوان جهت کشف بدون سرنشین های در حال پرواز در ارتفاع پست نیز بهره گرفت و به عنوان عنصر کشف و هشدار در سیستم های ضد پهپاد از آن ها استفاده کرد.رادار های مراقبت زمینی از دسته سیستم های راداری مراقبت محیط پیرامونی یا perimeter surveillance radar هستند.این نوع از سیستم های راداری برای زیر نظر گرفتن یک محدوده مشخص و البته کوچک که تحت حفاظت قرار دارد مورد استفاده قرار میگیرند. از جمله موارد به کارگیری این رادارها در پایش مرزی، حفاظت از پایگاه ها، نظارت و کشف میدان نبرد، کشف و ردیابی پهپاد ها در ارتفاع پست و ……. است.

در خصوص رادارهای مراقبت زمینی مسائل مختلف و البته متعددی مطرح است از جمله :

 • طراحی آنتن رادار
 • باند عملکردی رادار (عمدتا در باند های X و Ku)
 • زاویه پویش یا اسکن عمودی و افقی رادار
 • قابلیت حمل و استقرار
 • برد کشف و ردیابی رادار (که برای اهداف مختلف متفاوت است)
 • میزان خطای راداری
 • بهره گیری از تکنیک های مختلف در رادار (از جمله در پردازش سیگنال و …)
 • مقاومت نسبت به اخلال
 • تعداد اهداف قابل کشف و ردیابی
 • محدوده سرعت اهداف قابل کشف و ردیابی
 • امکان اشتراک گذاری اطلاعات رادار
 • قابلیت کنترل مستقیم و کنترل از راه دور
 • مداومت کاری
 • مدت زمان آماده سازی و شروع به کار
 • و ………..

تقریبا بخش عمده ای از مسائل و ویژگی هایی که در خصوص یک رادار در حوزه های دیگر مطرح است، در رادارهای حوزه مراقبت زمینی نیز مطرح است با این تفاوت که اهمیت بخشی از موارد بیشتر است از جمله قابلیت حمل، وزن و ابعاد رادار. در اکثریت رادارهای مراقبت زمینی، ما با مجموعه راداری نسبتا کوچک،کم وزن و با قابلیت حمل بالا رو به رو هستیم. در رادارهای مراقبت زمینی مسئله فشرده سازی اجزا مطرح است و بخش های مختلف رادار به گونه ای فشرده و کوچک ساخته شده اند که بر وزن و ابعاد رادار تاثیر زیادی نگذارند. رادار های مراقبت زمینی گزینه های مکمل بسیار مناسب جهت افزودن به سیستم های مراقبتی اپتیکی و ارائه یک سامانه مراقبتی تلفیقی هستند. معمولا رادارهای مراقبت زمینی در برد کوتاه و کوتاه تا متوسط ارائه میشوند و برد کشف آن ها اکثرا کمتر از 50 کیلومتر است هر چند نمونه هایی با برد نزدیک به 50 کیلومتر ارائه شده اند.

نمونه های داخلی و خارجی از سیستم های مراقبتی راداری

همانگونه که پیشتر نیز مورد اشاره قرار گرفت ایران رادار فرانسوی رازیت را در زمان جنگ به دست آورد. این رادار با مهندسی معکوس تحت عنوان رادار بصیر 110 و بعد ها رادار مراقبت زمینی نوین به تولید رسید و هم اکنون در نیروهای انتظامی و نظامی ما نیز مورد استفاده است. برد آشکارسازی بصیر برای نفر پیاده ۶ کیلومتر، برای خودروی سبک ۱۲ کیلومتر، خودروی سنگین ۲۰ کیلومتر و برای بالگرد‌ها ۲۵ کیلومتر است. رادار بصیر 110 در باند X عمل میکند و از جمله ویژگی هایی که برای آن عنوان شده، تجهیز یا برخورداری از سیستم موقعیت یابی ماهواره ای است.

بصیر 110

رادار دیگری که در این حوزه در ایران به ساخت رسیده، طارق نام دارد. برد کشف این رادار برای اهداف انسانی در حدود 4.5 کیلومتر، برای خودروها 8 کیلومتر و برای بالگرد های در حال پرواز در ارتفاع پایین حداکثر 8 کیلومتر است. این رادار که در باند X عمل میکند از آنتن میکرواستریپ آرایه‌ای برخوردار بوده و توان مصرفی پایینی دارد. حداکثر سرعت هدفی که برای رادار طارق قابل کشف باشد در حدود 200 کیلومتر بر ساعت است.

رادار طارق

رادار مراقبت زمینی برد کوتاه GSR-110 یکی دیگر از محصولات وزارت دفاع در حوزه رادارهای مراقبت زمینی است. این رادار که در حدود 25 کیلوگرم وزن دارد از قابلیت کشف خودروهای کوچک در فاصله 5 کیلومتر و خودروهای سنگین از فاصله 6.4 کیلومتری برخوردار است. از دیگر ویژگی‌های میتوان به مقاومت بالا در برابر جنگ الکترونیک، احتمال ردیابی پایین رادار (LPI)، آماده‌سازی سریع، فرستنده حالت جامد، آنتن آرایه‌ای میکرواستریپ، قابلیت تشخیص و ردگیری اهداف به صورت دستی و خودکار، قابلیت شکل‌دهی دیجیتالی به موج و استفاده از تکنیک فشرده سازی پالس، قابلیت کنترل از راه دور، امکان نظارت بخش‌های مختلف فضای تحت پوشش با محور و پهنای قابل انتخاب و …….. اشاره کرد.

نمونه های خارجی متعددی میتوان از رادارهای مراقبت زمینی مثال زد از نمونه های روسی همچون Fara-PV، Credo-M1، Credo-1E تا نمونه های ساخت رژیم صهیونیستی همچون سری ELM-2105 و مدل ELM-2180 که ساخت صنایع ELTA هستند. رادارهای مراقب زمینی ساخت روسیه که نام برده شدند عمدتا در باند Ku عمل میکنند و دارای نقاط اشتراک و البته ویژگی های متفاوتی هستند. رادار Fara-PV از قابلیت کشف هدفی در ابعاد انسان در برد حداکثر 3 کیلومتر و هدفی در ابعاد یک خودرو در بیشینه برد 10 کیلومتر برخوردار است. این رادار دارای مداومت کاری 6 ساعت است و در حدود 21.5 کیلوگرم وزن دارد.

http://roe.ru/upload/resize_cache/iblock/c6c/415_500_1e3cd68611aa859771f9d287689e58ce0/c6c398734fd9d9d20299369e30994d73.jpg

رادار روسی Fara-PV

یکی از نمونه های توانمند روسی، رادار Credo-M1 است که علاوه بر قابلیت کشف اهداف زمینی، امکان کشف و ردیابی پرتابه های توپخانه ای را نیز دارد و میتوان از این رادار جهت کشف و موقعیت یابی آتشبارهای دشمن بهره گرفت. بیشینه برد این رادار جهت کشف هدفی در ابعاد یک تانک در حدود 30 کیلومتر است (البته اگر عارضه ای میان هدف و رادار در این فاصله وجود نداشته باشد که بعید است). بیشینه برد رادار Credo-M1 در حدود 32 کیلومتر است و امکان ردیابی و ترسیم مسیر حرکتی بیش از 10 هدف را به صورت همزمان دارد. وزن این سامانه راداری نیز در حدود 51 کیلوگرم است و نسبت به نمونه های روسی دیگر به میزان قابل توجهی سنگین تر است. این رادار با استفاده از باتری تا حداکثر 24 ساعت مداومت کاری دارد.

http://roe.ru/upload/resize_cache/iblock/944/1200_900_1e3cd68611aa859771f9d287689e58ce0/9449891b047a15530b1781a94516492e.jpg

رادار Credo-M1

رادارهای سری ELM-2105 ساخت رژیم صهیونیستی نیز در سه مدل ELM-2105،ELM-2105ER و ELM-2105LR ارائه شده اند که تفاوت مهم این سه مدل در برد کشف آن ها است. رادار های این سری از قابلیت کشف هدف انسانی از برد 5000 متر تا 15000 متر برخوردارند. برای هدفی همچون یک خودرو نیز برد کشف از حداکثر 10000 متر تا حداکثر 25000 متر بسته به مدل رادار است. رادار های سری ELM-2105 امکان ردیابی تا 200 هدف را دارند. تمامی سامانه های راداری که معرفی شدند از امکان نصب بر روی انواع پایه ها، دکل ها و سکو های نظارت و مراقبت برخوردار هستند ضمن اینکه امکان استفاده از این رادار ها در کنار مجموعه های مراقبت الکترواپتیکی نیز وجود دارد.

http://www.aofs.org/wp-content/uploads/2010/11/ID31573_600.jpg

نمونه ای از رادارهای مراقبت زمینی سری ELM-2105 ساخت رژیم صهیونیستی

یکی از شرکت هایی که در کار ارائه سیستم های رادار مراقبت زمینی است، شرکت بریتانیایی Blighter است که از شرکت های پیشرو در این حوزه محسوب میشود و محصولاتی متفاوت نسبت به آنچه در جهان مرسوم است ارائه میکند. رادارهای این شرکت شامل مدل برد متوسط B202 Mk 2، مدل برد متوسط B303، سری رادارهای B400 و مدل Revolution 360 است. محصولات این شرکت تماما در باند Ku ارائه شده اند و ویژگی های متفاوتی نسبت به رادارهای مراقبت زمینی متداول در جهان دارند از جمله فناوری آرایه فازی با پویش الکترونیکی غیر فعال یا PESA و استفاده از تکنولوژی فرستنده های موج پیوسته با مدولاسیون فرکانس (FMCW) به جای فرستنده های پالس مگنترون (Magnetron pulse transmitter) و فرستنده های فشرده ساز پالس حالت جامد (solid-state pulse-compression Transmitter).

http://www.blighter.com/images/images/products/blighter-revolution-360-radar.jpg

رادار Revolution 360 از نوع رادارهای آرایه فازی با پویش الکترونیکی غیر فعال یا PESA

http://farm9.static.flickr.com/8056/29561094960_01398b0a9c.jpg

رادار مراقبت زمینی B202 Mk 2

استفاده از تکنیک پردازش سیگنال دیجیتال و واحد پردازش سینگنال داپلر جهت حذف کلاتر یا امواج بازگشتی از عوارض زمینی و دریایی از جمله نقاط قوت سیستم های راداری این شرکت است. رادارهایی که شرکت Blighter ارائه میکند بسته به مدل از حداکثر برد 8 الی 32 کیلومتر برخوردار هستند. استفاده از روش هدایت الکترونیکی امواج یا پویش الکترونیکی، امکان پوشش زوایای گسترده در رادارهای ساخت این شرکت بدون نیاز به گردش و حرکت آنتن های رادار را فراهم کرده. در سری B400 امکان پویش در زاویه حداکثر 90 درجه به صورت الکترونیکی و بدون نیاز به حرکت آنتن رادار امکان پذیر است. یکی دیگر از ویژگی های سیستم های راداری مراقبت زمینی ساخت شرکت Blighter در فشرده سازی سیستم ها و زیر سیستم های رادار و قابلیت بالای تطبیق این سامانه ها با دیگر انواع سامانه های مراقبتی از جمله اپتیکی است. امکان اتصال چند سامانه راداری و ایجاد یک شبکه یکپارچه مراقبت زمینی از جمله قابلیت های مهم در این سری از رادار ها است.

ویژگی های مشترک سیستم های مراقبت الکترواپتیک و راداری

از نظر وضعیت به کارگیری، سامانه های مراقبت راداری و اپتیکی به دو دسته کلی تقسیم میشوند :

 • سیستم مراقبتی ایستا با نقطه استقرار و به کارگیری ثابت و مشخص
 • سیستم مراقبتی متحرک بدون نقطه استقرار مشخص

نمونه ای از سیستم مراقبتی ایستا با نصب بر روی دکل ثابت

در سیستم های مراقبتی ایستا، یک نقطه مشخص برای نصب یا استقرار سامانه انتخاب میشود. این نقطه ممکن است بر بلندای یک برج دیدبانی باشد یا بر روی سقف یک پاسگاه مرزی. در این نمونه از سامانه ها میتوان از دکل ها یا پایه های ثابت نیز استفاده کرد که در ارتفاع مختلف قابل ارائه هستند. اما در سیستم های مراقبتی متحرک از نظر وضعیت تحرک دو دسته وجود دارد :

 • سامانه های مراقبتی تمام متحرک خودکششی که بر روی پلتفرم های خودرویی نصب میشوند
 • سامانه مراقبتی نیمه متحرک کششی که بر روی تریلر نصب میشوند

https://www.flir.com/globalassets/news/news-center/government--defense/lvss-product-annoucement.jpg

نمونه ای از سیستم مراقبتی تماما متحرک خودرو سوار مجهز به سیستم های مراقبتی ساخت شرکت FLIR

https://fcw.com/portals/~/media/GIG/FCWNow/Topics/Hardware/CBP%20mobile%20tower%20Nogales.jpg

نمونه ای از سامانه مراقبتی نیمه متحرک کششی تریلر سوار

سامانه های مراقبتی راداری و اپتیکی را میتوان بر روی انواع خودرو ها نصب کرد از خودروهای سنگین تا خودروهای سبک و تاکتیکی و ایضا انواع زره پوش که مبحث جداگانه ای است.

از نظر نحوه نصب، سامانه های مراقبتی به دو دسته قابل تقسیم بندی هستند :

 • نصب شده بر روی دکل یا دکل سوار (Mast Mounted)
 • نصب شده بر روی پایه

پایه یا دکل میتواند بر روی یک تریلر، خودرو و یا در بالای یک ساختمان نصب شود و تفاوت در ارتفاع قرارگیری سامانه است. در نصب بر روی پایه که عمدتا از نوع سه پایه است، ارتفاع قرارگیری کمی برای سامانه وجود دارد و میبایست سامانه را بر یک نقطه بلند همچون فراز یک تپه یا کوه و یا در سقف یک ساختمان قرار داد اما در نصب بر روی دکل، امکان قرارگیری سامانه در ارتفاع مناسب وجود دارد و میتوان انواع دکل ها با ارتفاع مختلف را ارائه کرد. هر چه ارتفاع قرارگیری سامانه بیشتر باشد، موانعی که در خط دید مستقیم سامانه قرار میگیرند کمتر خواهند بود و افق دیده سامانه گسترده تر میشود. این مسئله در خصوص سامانه های راداری و اپتیکی جهت مراقبت زمینی وجود دارد. برای نصب سامانه های مراقبتی انواع دکل ها قابل استفاده است از جمله :

 • دکل تلسکوپی چند تکه
 • دکل پایه آکاردئونی
 • بازوی بالابر هیدرولیکی

http://www.blackwingholdings.com/assets/1/6/MainFCKEditorDimension/PRL_Blog.jpg

نمونه از سامانه مراقبتی نصب شده بر دکل تلسکوپی، نکته این مورد برخورداری از جایگاه تسلیحاتی جهت مقابله با تهدیدات است.

هر کدام از این دکل ها ویژگی های خاص خود را دارند و در ارتفاع متفاوتی قابل ارائه هستند. ویژگی مشترک و مزیت تمامی این دکل ها، جمع شونده بودن آن ها است. به عنوان مثال میتوان از دکل های سری GEROH مورد استفاده ارتش آلمان مثال آورد. این نوع از دکل ها در مدل های مختلف ارائه میشوند. به عنوان نمونه در مدل 4 SPM 6 که دکل تلسکوپی با ساختار آلومینیومی است، وزن دکل در حدود 190 کیلوگرم و ارتفاع آن در حالت باز شده در حدود 4560 میلیمتر است. این دکل دارای 6 قطعه است و حداکثر زمان باز شدن آن تا حداکثر ارتفاع در حدود 2 دقیقه میباشد.

https://www.geroh.com/uploads/pics/spm2_06.jpg

نمونه ای از دکل های تلسکوپی GEROH مورد استفاده ارتش آلمان جهت نصب انواع سیستم های مراقبتی و نظارتی بر روی خودروها

نمونه دیگری که بتوان مثال زد، سامانه مراقبتی سداد 103 ساخت وزارت دفاع است. این سامانه بر روی سه پایه، دکل پایه آکاردئونی و بازوی بالابر هیدرولیکی تاکنون نصب شده. سداد 103 از معدود سامانه های مراقبتی ساخت ایران است که به اشکال مختلفی تا امروز نصب و مورد استفاده قرار گرفته است.

سامانه سداد 103 نصب شده بر بازوی بالابر هیدرولیکی

https://pbs.twimg.com/media/CPRFVYQWIAAXUoI.jpg

سداد 103 نصب شده بر روی دکل پایه آکاردئونی

یکی از موارد مطرح در خصوص سیستم های مراقبتی، مدت زمان استقرار است. در این بخش، سیستم های نظارتی را میتوان به سه نمونه تقسیم بندی کرد :

 • استقرار کوتاه مدت موقت
 • استقرار میان مدت موقت
 • استقرار طولانی مدت دائمی

مدت زمان استقرار سامانه مراقبتی بستگی به تامین شرایط لازم و موقعیت استقرار دارد. به عنوان مثال میتوان سامانه را به صورت دائم بر بالای یک برج دیدبانی مستقر کرد اما در سامانه هایی که خودروسوار هستند امکان استقرار دائمی وجود ندارد و استقرار سامانه به صورت موقت با دوره های زمانی کوتاه مدت تا حداکثر میان مدت خواهد بود. این مدت زمان از چند ساعت تا نزدیک یک هفته میتواند باشد اما در استقرار دائمی طولانی مدت صحبت از ماه ها و سال ها است.

در سامانه های مراقبتی خودرو سوار نیز انواع مختلفی وجود دارد :

 • سیستم های مراقبتی فشرده و سبک با نصب بر روی خودروهای سبک و پر تحرک نظامی یا غیر نظامی، در این نوع از سیستم های مراقبتی، فشرده سازی حداکثری اجزای سامانه جهت کاهش وزن و ابعاد سامانه و ایجاد امکان نصب بر روی خودروها صورت گرفته است. در این سامانه ها، بخش فرماندهی و کنترل در حقیقت یک کنسول با ابعاد کوچک است که در داخل کابین خودرو نصب میشود و توسط یک نفر کاربری میشود معمولا یک دکل کوچک و سبک بر روی خودرو نصب شده و امکان مراقبت و نظارت در حال حرکت نیز وجود دارد و نقطه استقرار مشخصی نیز مطرح نیست. توان مصرفی این سیستم ها نیز پایین است و از طریق سیستم برق خودرو قابل تامین میباشد.

https://www.puretechsystems.com/images/AlertTruck.jpg

 • سیستم های مراقبتی تاکتیکی، در این نوع از سامانه ها، از جان پناه که به صورت یک کانکس یا اتاقک نصب شده بر روی خودروهای سنگین است استفاده میشود. با توجه به اینکه فضای داخلی بیشتری وجود دارد امکان نصب کنسول های بیشتر و تقسیم کاربری سامانه بین دو یا سه نفر وجود دارد ضمن اینکه در این نوع از سامانه ها، در داخل جان پناه موارد رفاحی از جمله تخت خواب، مخزن آب، واحد تامین برق و ……. نیز تعبیه میشود تا امکان استقرار میان مدت سامانه فراهم شود. سداد 401 نمونه ای از این نوع سامانه ها است که در داخل کشور ارائه شده است. این سامانه ابعاد قابل توجهی دارد و تحرک آن نسبتا محدود است اما مداومت و استقلال کاری بالایی دارد.

در بخش سیستم های کنترل و فرماندهی سامانه انواع مختلفی وجود دارد از جمله :

 • پنل کنترل چمدانی که یک مجموعه کنترلی کوچک و قابل حمل است. این نمونه در سامانه های مراقبتی که توسط نفرات حمل و مستقر میشوند مورد استفاده قرار میگیرد. ارتباط این پنل ها با مجموعه مراقبت اپتیکی و راداری معمولا در فاصله نزدیک و با استفاده از سیم صورت میگیرد

 • کنسول های اتاقی با پنل کنترل و نمایشگر های متعدد که در ابعاد مختلف قابل ارائه هستند و بسته به ابعاد و تعداد نمایشگرها امکان کاربری یک الی چند نفر را دارند. از این نوع از سیستم های فرماندهی و کنترل جهت کنترل سامانه های مراقبتی با استقرار دائمی که ممکن است در یک ساختمان مستقر شده باشند استفاده میشود.
 • کنسول های کوچک خودرویی که در حقیقت مجموعه های فرماندهی و کنترل سامانه در ابعاد فشرده و کوچک شده هستند و عمدتا نیز توسط یک نفر کاربری میشوند. از این کنسول ها در سیستم های مراقبتی خودرو سوار استفاده میشود.

در بخش رابط کاربری و نرم افزارهای فرماندهی و کنترل سیستم مراقبتی به طور کلی دو نوع در حال حاضر مورد استفاده گسترده است :

 • رابط های کاربری و نرم افزارهای منطبق با ویندوز
 • رابط کاربری و نرم افزارهای منطبق با لینوکس

از نظر روش های ارتباط و انتقال اطلاعات، سامانه های مراقبتی را میتوان به دو دسته تقسیم بندی نمود :

 • سیستم های مراقبتی با ارتباط بی سیم
 • سیستم های مراقبتی با ارتباط از طریق سیم و کابل

در سیستم های مراقبتی که مجموعه راداری یا اپتیکی با استفاده از سیم به بخش فرماندهی و کنترل متصل میشود، محدودیت فاصله سامانه وجود دارد. هر چند میتوان چند ده متر سیم کشی در نظر گرفت اما در نهایت باز هم محدودیت هایی برای فاصله گرفتن اجزای سامانه و کنترل از راه دور آن ها با استفاده از سیم وجود دارد. در ارتباط بدون سیم اما میتوان برد کنترل از راه دور سامانه را به حد قابل توجهی افزایش داد و البته نوع سیستم ارتباطی بی سیم نیز میبایست براساس حجم داده هایی که رد و بدل میشوند و برد ارتباطی مورد نظر انتخاب شود.

سیستم های ارتباط بی سیم مختلفی وجود دارد که حجم متفاوتی از داده ها را میتوان با استفاده از آن ها تا مسافت های مشخص تبادل کرد. مسئله ای که باید در خصوص ارتباط به صورت بی سیم مد نظر داشت، مقاومت سیستم ارتباطی در برابر اخلال است. ارتباط با سامانه مراقبتی باید به صورتی امن و غیر قابل اختلال انجام شود در غیر اینصورت سامانه از دسترس کاربر خارج میشود. در سامانه های سداد ساخت داخل، از پروتکل TCP/IP جهت ارتباط شبکه ای استفاده شده و امکان ارائه انواع سیستم های ارتباط بدون سیم یا وایرلس برای کنترل از راه دور سامانه وجود دارد.

نحوه تامین برق برای سامانه های مراقبتی در شرایط مختلف :

سامانه های مراقبت مرزی معمولا در شرایطی مورد استفاده قرار میگیرند که امکان اتصال آن ها به شبکه برق کشوری وجود ندارد، یعنی منبع برق دائمی و ثابت در دسترس نیست چرا که امکان انتقال برق به بسیاری از مناطق و معابر صعب العبور مرزی فراهم نیست. نتیجتا باید روش های دیگری برای تامین برق سیستم های مراقبت مرزی در نظر گرفت. از جمله این روش ها استفاده از باتری، پنل های خورشیدی، ژنراتور های دیزلی یا بنزینی که میتوانند در قالب واحد برق کمکی یا APU در خودروها باشند، استفاده از منبع تغذیه بدون وقفه اختصارا UPS به صورت کوتاه مدت و یا بهره گیری از روش های تامین برق ترکیبی.

نمونه ای از استفاده از پنل خورشیدی برای تامین برق سیستم مراقبتی الکترواپتیکی

به عنوان نمونه میتوان از ترکیب باتری و پنل های خورشیدی یا باتری و ژنراتور استفاده کرد. مستقل ترین روش تامین برق برای سامانه های مراقبت مرزی استفاده از ترکیب باتری و پنل های خورشیدی است. کشور ما از جمله کشورهایی است که در مناطق مختلف خود از ضریب تابش خورشید قابل قبول و بعضا بالایی برخوردار است و همین مسئله استفاده از پنل های خورشیدی را به گزینه ای مطلوب جهت تامین برق سامانه های مراقبت مرزی تبدیل میکند. میتوان سامانه های مراقبتی را در یک قالب یکپارچه همراه با پنل های خورشیدی و باتری های متصل به آن بر روی یک تریلر نصب کرد. این طرح با نام سداد 408 از سوی وزارت دفاع ارائه شده و کاملا قابل اجرا و استفاده است. البته این نکته را نیز باید مد نظر داشت که تامین برق با پنل های خورشیدی محدودیت ها و ضعف های خاص خود را نیز دارد. به طور کلی باید مزیت ها و معایب تمامی طرح ها در حوزه تامین برق مد نظر قرار گرفته و متناسب با شرایط بهترین گزینه یا بهترین گزینه ها، انتخاب و اجرایی شوند.

نمونه دیگری از تامین برق سامانه مراقبتی تریلر سوار از طریق پنل های خورشیدی

در سیستم های مراقبتی خودرو سوار که در آن ها برق توسط خودرو تامین میشود، معمولا باتری های اضافه بر روی خودرو نصب میشود و یا واحد قدرت کمکی در نظر گرفته میشود. میزان نیاز به برق نیز بسته به نوع سامانه است. اینکه سامانه صرفا راداری یا الکترواپتیکی باشد یا یک سامانه تلفیقی، در مصرف برق تفاوت ایجاد میکند. متناسب با نوع سامانه میبایست منبع تامین برق در نظر گرفته شود.یک مجموعه پنل خورشیدی در کنار چند باتری امکان تامین برق یک سامانه مراقبتی الکترواپتیکی را دارد اما همین منبع تامین برق ممکن است در پشتیبانی از یک سامانه مراقبتی تلفیقی یا ترکیبی کاملا ناتوان باشد.

انواع سیستم های مراقبتی تلفیقی یا ترکیبی ارائه شده در ایران و جهان

در حوزه سیستم های مراقبتی ترکیبی تا امروز حداقل یک نمونه محصول از سوی صنایع صاایران ارائه شده است که ترکیبی از سیستم نظارت و کشف الکترواپتیکی با رادار بصیر 110 یا رادار مراقبت زمینی نوین است. در این سیستم هر کدام از قسمت های اپتیکی یا راداری امکان گردش به صورت مستقل را دارند و اطلاعات آن ها در یک قالب یکپارچه و مشترک به کاربر ارائه میشود. سامانه مراقبتی اپتیکی و راداری هر کدام نوعی از اطلاعات را در اختیار کاربر قرار میدهند که در سیستم مراقبتی ترکیبی لازم است این اطلاعات به صورت یکپارچه و تلفیق شده در قالب یک رابط کاربری مناسب ارائه شوند. میتوان از اطلاعات به دست آمده از سیستم راداری در تایید یا تکمیل اطلاعات تصویری به دست آمده از سامانه اپتیکی بهره گرفت و بلعکس.

سیستم مراقبتی ترکیبی ارائه شده از سوی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

در حال حاضر در حوزه سیستم های مراقبت تلفیقی، سیستم های متنوعی در دنیا ارائه شده است که در ادامه به شماری از آن ها مختصرا خواهیم پرداخت. نمونه نخست سیستم خودرو سوار LTV-X از شرکت آمریکایی FLIR است که در حقیقت یک خودروی پر تحرک همه جا رو (all terrain) جهت کاربری مراقبت و شناسایی است که به سیستم تلفیقی راداری/اپتیکی تجهیز شده. این سیستم که تنها به یک کاربر جهت کنترل مجموعه مراقبتی نیاز دارد با دو نوع رادار باند X مدل R6SS یا R20SS و دو نوع سیستم تصویربرداری حرارتی TacFLIR 230 و TacFLIR 280-HD ارائه شده. سیستم های تصویر برداری مذکور در دو طیف فروسرخ در محدوده طول موج متوسط (MWIR) و طول موج بلند (SWIR) قابل ارائه هستند. مزیت مهم سیستم LTV-X علاوه بر نصب بر روی یک خودروی پر تحرک، برخورداری از سیستم فرماندهی و کنترل تاکتیکی موسوم به Cameleon است که اطلاعات خروجی از سیستم اپتیکی و راداری را به صورت یکپارچه و مدیریت شده در اختیار کاربر قرار میدهد. از طریق این سیستم امکان ردیابی و مدیریت بیش از 500 هدف به صورت همزمان وجود دارد.

https://www.flir.com/globalassets/imported-assets/image/ltv-x.png

طرح خودروی همه جا روی مجهز به سامانه مراقبتی ترکیبی که LTV-X نام دارد

نمونه دیگری که شرکت FLIR ارائه میدهد، ترکیبی از سیستم راداری Ranger R20SS با تعدادی از سامانه های تصویربرداری ساخت این شرکت به صورت انتخابی است. رادار مذکور که در باند X عمل میکند از قابلیت کشف و ردیابی اهدافی با سرعت 0.1 الی 44 متر بر ثانیه برخوردار است و امکان ردیابی 512 هدف به صورت همزمان را دارد. این رادار دارای دو توان خروجی مختلف است که بسته به آن ها برد کشف متفاوتی دارد. در توان استاندارد 245 وات، قابلیت رادار در کشف اهداف انسانی تا برد 13 کیلومتر و اهدافی در ابعاد یک خودرو تا بیشینه برد 55 کیلومتر است. رادار مذکور علاوه بر کاربری مراقبت زمینی امکان به کارگیری در نظارت و شناسایی دریایی را نیز دارد.

https://www.flir.com/globalassets/imported-assets/image/mvss.png

نمونه ای از سیستم مراقبتی ترکیبی ساخت شرکت FLIR مجهز به رادار Ranger R20SS

سیستم مراقبت راداری Ranger R20SS

شرکت آمریکایی SRC نیز در حوزه سامانه های تلفیقی محصولاتی ارائه کرده است از جمله ترکیب رادار مراقبت زمینی SR Hawk ساخت این شرکت با مجموعه های مراقبت الکترواپتیکی چند کاناله. رادار پالاس داپلر SR Hawk که در باند Ku عمل میکند از قابلیت کشف هدفی با سطح مقطع راداری 0.5 متر مربع در بیشینه برد 12 کیلومتر برخوردار است. این رادار هدفی در ابعاد یک خودروی بزرگ را در حداکثر برد 32 کیلومتر کشف میکند. بیشینه برد این رادار نیز 48 کیلومتر عنوان شده. از جمله قابلیت های سامانه راداری مذکور میتوان به کشف پرتابه های توپخانه ای و موقعیت یابی آتشبارهای توپخانه ای دشمن و امکان ردیابی همزمان تا حداکثر 350 هدف اشاره کرد.

سامانه مراقبتی ترکیبی ساخت شرکت آمریکایی SRC مجهز به رادار مراقبت زمینی SR Hawk و مجموعه مراقبتی الکترواپتیکال

لازم به ذکر است که شرکت PureTech Systems نیز رادار های SR Hawk را با استفاده از سیستم های فرماندهی و کنترل ساخت خود با مجموعه های مراقبتی اپتیکی یکپارچه کرده و به عنوان سکو های مراقبتی ترکیبی ارائه میکند. از جمله ویژگی های سامانه های ارائه شده از سوی این شرکت، امکان نظارت و شناسایی در حال حرکت در نمونه های خودروسوار است.

سیستم مراقبتی Alert Truck از شرکت PureTech Systems مجهز به رادار SR Hawk

نمونه دیگری که میتوان مثال زد، ترکیب رادارهای مراقبت زمینی سری ELM-2105 شرکت اسرائیلی ELTA با سیستم های مراقبت الکترواپتیکی در قالب یک مجموعه مراقبتی یکپارچه ترکیبی است. در این مجموعه، سیستم الکترواپتیکی به انتخاب مشتری خواهد بود و از انواع مختلفی قابل انتخاب است.

شرکت بریتانیایی Blighter Surveillance Systems از جمله شرکت هایی است که در حوزه محصولات نظارت و مراقبت و سیستم های مراقبت ترکیبی نمونه های شاخصی ارائه میکند. به عنوان نمونه میتوان به سیستم مراقبت ترکیبی Blighter Scout اشاره کرد که حاصل ترکیب یک سیستم رادار Revolution 360 یا سیستم راداری دوگانه B303 با سامانه نظارت و کشف الکترواپتیکی چند کاناله Hawkeye است. رادار Revolution 360 یک رادار مراقبت زمینی داپلر موج پیوسته با مدولاسیون فرکانس (FMCW) از نوع آرایه ای با پویش الکترونیکی غیر فعال (PESA) است که قادر به کشف هدفی با سطح مقطع راداری 0.1 متر مربع از فاصله 3.2 کیلومتری است. این رادار امکان کشف هدف انسانی در حال حرکت تا برد 7.4 کیلومتر، یک خودروی سایز متوسط در حال حرکت تا برد 16 کیلومتر و یک خودروی با ابعاد بزرگ در حال حرکت تا برد 22.1 کیلومتر را دارد.

رادار مذکور در باند Ku عمل میکند و قابلیت کشف حداکثر 700 هدف را دارد. از جمله ویژگی های این رادار میتوان به نرخ هشدار غلط پایین، توان مصرفی کم، برخورداری از قابلیت پویش سریع یا Fast Scan، قابل نصب بر روی دکل های خودرو سوار و تریلر سوار، پویش گسترده در زوایای افقی و عمودی و امکان افزودن قابلیت پویش یا اسکن مکانیکی به منظور گسترش زوایای پویش الکترونیکی (با حرکت رادار در محور افقی و عمودی از طریق موتور های محرک)، بهره گیری از تکنیک پردازش سیگنال دیجیتال، حالت های عملکردی مختلف در بخش جستجو و کشف و مراقبت راداری، امکان شبکه شدن و به اشتراک گذاری اطلاعات از طریق سیستم های تبادل داده، مداومت کاری مناسب از جمله امکان استفاده تا 10 الی 14 ساعت با پشتیبانی 4 باتری، مقاومت بالا به عوامل جوی و محیطی، وزن نسبتا پایین و قیمت ارزان، امکان کار با ولتاژ 12 الی 28 ولت و تطبیق با سیستم برق خودروها و …………

http://www.blighter.com/images/images/products/blighter-scout/blighter-scout.jpg

سیستم مراقبتی ترکیبی Blighter Scout

سیستم راداری B303 نیز در بسیاری از ویژگی ها مشابه سیستم راداری Revolution 360 است با این تفاوت که برد کشف کمتری دارد و در مواردی همچون تعداد آنتن ها متفاوت است. این رادار امکان کشف هدفی با سطح مقطع راداری 0.1 متر مربع از بیشینه مسافت 1.5 کیلومتر را دارد و قادر به کشف هدفی همچون یک خودروی در حال حرکت در حداکثر برد 8 کیلومتر است. این رادار نیز در باند Ku عمل میکند و از دسته رادارهای آرایه ای با پویش الکترونیکی غیر فعال یا PESA است. میانگین زمان بین خرابی‌ها (MTBF) در این رادار بیش از 65000 ساعت است و از نظر شاخصه اطمینان پذیری و مداومت کاری بدون نیاز به تعمیر، نمونه ای شاخص و با کیفیت محسوب میشود.

سیستم مراقبت الکترواپتیکی که در سامانه Blighter Scout مورد استفاده قرار گرفته است با نام پلتفرم الکترواپتیکی Hawkeye شناخته میشود و شامل سیستم تصویربردار حرارتی دو دو نوع برد متوسط و برد بلند، سیستم مسافت یاب لیزری و سیستم تصویربرداری تلویزیونی با بزرگنمایی 36 برابر و میدان دید گسترده (wide FoV) است. برد سیستم تصویربرداری تلویزیونی در این سامانه برای هدفی در ابعاد یک خودرو حداکثر 6 کیلومتر و برد سیستم تصویربرداری برد بلند آن برای هدفی همچون یک خودرو حداکثر 38 کیلومتر است. نکته جالب توجه در سامانه Blighter Scout آن است که در این سامانه برد کشف و شناسایی مجموعه الکترواپتیکی بیش از بخش راداری است.

نمونه ای از رابط کاربری در سیستم های مراقبتی شرکت Blighter

سامانه مراقبتی تلفیقی یا ترکیبی Explorer از شرکت LITEYE یکی دیگر از محصولاتی است که در این حوزه میتوان معرفی نمود. این سامانه ترکیبی از رادار B202 Mk 2 از شرکت انگلییسی Blighter با سامانه الکترواپتیکی Aquila PTZ از شرکت LITEYE است. سامانه الکترواپتیکی مورد اشاره به سیستم تصویربردار حرارتی غیر سرد شونده (Uncooled) مجهز است. بخش سیستم تصویربرداری تلویزیونی این مجموعه نیز از قابلیت بزرگنمایی اپتیکی 36 برابر و دیجیتالی 12 برابر برخوردار بوده و از امکان تثبیت تصور و فکوس خودکار و دستی برخوردار است. بخش راداری مجموعه که سیستم راداری B202 است نیز امکان کشف هدفی با سطح مقطع راداری 0.1 متر مربع از فاصله 1.5 کیلومتر و کشف اهداف خودرویی بزرگ (با سطح مقطع 100 متر مربع) از فاصله حداکثر 8 کیلومتر را دارد.

سامانه مراقبتی تلفیقی یا ترکیبی Explorer از شرکت LITEYE

استفاده از فناوری دکل معلق یا Hovermast

دکل معلق به معنی استفاده از یک بدون سرنشین یا پهپاد عمود پرواز به عنوان پلتفرم حامل سیستم های مراقبتی است که از طریق یک کابل به سامانه زمینی متصل شده و تا زمانی که برق ان از طریق سامانه زمینی تامین شود امکان پرواز و نظارت از آسمان را خواهد داشت. در این مفهوم از پرنده های بدون سرنشین مولتی روتور (multirotor) در انواع مختلف استفاده میشود. در حدود سال های 2011/2012 شرکت اسرائیلی skysapience ، کار بر روی طرح دکل معلق برای کاربری های نظامی و مراقبت مرزی را آغاز کرد که حاصل آن توسعه طرح Hovermast 100 در سال 2013 بود. در نهایت طرح های این شرکت در حوزه دکل معلق مورد تایید ارتش رژیم صهیونیستی قرار گرفت و در حال حاضر سیستم های متعددی از این نوع به صورت عملیاتی مورد استفاده هستند.

شرکت skysapience سامانه های مراقبتی با دکل معلق خود را به دو دسته زمینی و دریایی تقسیم بندی کرده و در هر بخش مدل های متفاوتی ارائه کرده است. به عنوان نمونه در بخش زمینی مدل های Hovermast 50/100/150 ارائه شده اند که امکان نظارت و شناسایی از ارتفاع 50 تا 150 متر را دارند. وزن محموله ای که پهپاد عمود پرواز که یک کواد کوپتر (Quadcopter) است میتواند حمل کند از 6 کیلوگرم تا 18 کیلگرم متغیر میباشد. محموله ای که حمل میشود نیز معمولا مجموعه نظارت و کشف الکترواپتیکی سری T-STAMP از شرکت اسرائیلی Controp است. به عنوان نمونه سامانه نظارتی T-STAMP-XR با وزنی در حدود 3.5 کیلوگرم از برد نظارتی 12 کیلومتر برخوردار است. این سامانه به سیستم تصویربردار حرارتی نسل سوم سرد شونده مجهز است.

https://www.controp.com/files/Profile_pics/T-STAMP-XR.jpg

سامانه نظارتی T-STAMP-XR

مداومت پروازی در این طرح، به تامین برق از سوی سیستم زمینی بستگی دارد. بخش زمینی سیستم نیز بر روی یک وانت یا یک خودروی سبک نظامی قابل نصب است. تا زمانی که واحد زمینی امکان تامین برق پهپاد را داشته باشد، نظارت از آسمان ادامه خواهد داشت. تامین برق مورد نیاز پهپاد و ارسال فرامین هدایتی آن از طریق کاابلی که به پهپاد متصل است، صورت میگیرد. در مدل های تولیدی شرکت skysapience امکان حفظ قابلیت پرواز و ثبات پروازی پهپاد در باد هایی با سرعت 46 کیلومتر وجود دارد. یکی از محدودیت های طرح دکل معلق در حقیقت مشکل سرعت باد است. چنانچه سرعت حرکت باد از حد مشخصی فراتر برود امکان استفاده از این سیستم وجود نخواهد داشت. البته مزیت مهم این سیستم نیز امکان نظارت و مراقبت از آسمان و از ارتفاعی به مراتب بیشتر از دکل های سیار موجود است.

https://live.skysapience.com/sites/default/files/hm100_-_gallery.jpeg

در کشور ما امکان ارائه چنین طرحی وجود دارد. تمامی موارد مورد نیاز برای این طرح در داخل کشور قابل تهیه است از جمله پهپاد مولتی روتور که از سوی وزارت دفاع و شرکت های خصوصی در انواع مختلف با ظرفیت های مختلف ارائه میشود. برای بخش نظارتی نیز شرکت رایان رشد افزار و صاایران سیستم های نظارت الکترواپتیکی سبک وزن و مناسب برای این کار را میتوانند ارائه کنند. به عنوان مثال میتوان از سیستم های نظارت الکترواپتیکی سبک وزن Mini DPAD،Falcon 2 و DPAD 170 از محصولات شرکت رایان رشد افزار استفاده کرد. سیستم های مورد اشاره در ضمن برخورداری از قابلیت های نظارتی مناسب، از وزن و ابعاد کمی برخوردار هستند و امکان نصب بر روی انواع پهپاد های عمود پرواز مولتی روتور را دارند.

استفاده از پلتفرم های رزمی/زرهی به عنوان حامل و کاربر سیستم های مراقبتی

با نصب سیستم های نظارت و شناسایی یا سامانه های مراقبتی بر روی ادوات زرهی و رزمی، مفاهیمی همچون خودروی زرهی شناسایی، خودروی شناسایی رزمی و …….. ایجاد میشوند. این خودروها عمدتا برای کاربری شناسایی در میدان رزم مناسب هستند اما امکان استفاده در نقش های دیگر از جمله حفاظت و مراقبت مرزی را نیز دارند. خودروهای شناسایی رزمی در عین برخورداری از قابلیت های نظارت و مراقبت، از امکانات تهاجمی و دفاعی نیز بعضا برخوردار هستند. البته این مسئله بستگی به نوع خودرو دارد اینکه یک خودروی رزمی پیاده نظام به نمونه شناسایی تبدیل شود و یا یک نفربر زرهی.

به عنوان نمونه میتوان خودروهای مختلفی را مطرح کرد از جمله نمونه شناسایی خودروی رزمیCV-90 MKIII ساخت سوئد که به سیستم مراقبتی ترکیبی راداری/اپتیکی VINGTAQS II ساخت صنایع راین متال آلمان تجهیز شده. این سامانه بر روی یک دکل تلسکوپی 7 تکه ای و در محفظه ای در بخش عقبی شاسی خودروی رزمی CV-90 قرار گرفته است.

https://img.gfx.no/1667/1667271/1200042474.jpg

خودروی رزمیCV-90 MKIII مجهز به سیستم مراقبتی ترکیبی راداری/اپتیکی VINGTAQS II

خودروی شناسایی زرهی Coyote کانادا که توسط صنایع جنرال داینامیکس کانادا و براساس خودروی زره پوش چرخ دار MOWAG Piranha II سوییسی ارائه شده، نمونه ای دیگر از خودروهای زره پوش مجهز به سیستم های مراقبتی است. این خودرو به یک دکل تلسکوپی با ارتفاع بیشنیه 10 متر مجهز شده که در بالای آن یک سیستم مراقبتی ترکیبی راداری/اپتیکی تعبیه شده است.

https://www.tpsgc-pwgsc.gc.ca/medias-media/images/nr/vbl3--lav3.jpg

خودروی شناسایی زرهی Coyote کانادا مجهز به سیستم مراقبتی ترکیبی دارای سیستم راداری MSTAR

سیستم راداری مورد استفاده در این خودرو با نام MSTAR شناخته میشود و یک رادار پالس داپلر باند Ku (یا باند J) است که علاوه بر قابلیت شناسایی اهداف زمینی، از امکان کشف و ردیابی پرتابه های توپخانه ای و ایضا اهداف هوایی در ارتفاع پست برخوردار است. برد این رادار برای هدفی همچون یک کامیون در حدود 24 الی 30 کیلومتر است و بیشینه برد رادار نیز در حدود 42 کیلومتر عنوان شده. سیستم الکترواپتیکی نصب شده بر روی خودرو نیز یک سیستم چند کاناله مجهز به تصویربردار تلویزیونی و سیستم تصویربردار حرارتی برد بلند است و امکان کشف و شناسایی اهداف تا بیشینه برد 12 کیلومتر را دارد. لازم به ذکر است که نیروهای مسلح کانادا تعدادی در حدود 200 دستگاه از خودروی شناسایی زرهی Coyote را در اختیار دارند.

یک نمونه دیگر، مدل شناسایی خودروی پر تحرک HMT 400 از شرکت Supacat است که به سیستم مراقبت الکترواپتیکی Hawkeye VS یا نمونه خودرو سوار سامانه الکترواپتیکیHawkeye مجهز شده است. این سیستم در حقیقت یک سیستم نظارت و مراقبت برد کوتاه تا متوسط است که از ترکیب سیستم تصویربرداری تلویزیونی و سیستم تصویربردار حرارتی ساخته شده. در این نوع از سیستم ها که بر روی خودروهای رزمی/زرهی نصب میشوند معمولا پوشش روی سامانه اپتیکی به نوعی است که در برابر اصابت ترکش و مهمات کالیبر پایین از فواصل مقاوم باشد. در یک تعریف دیگر برخی سامانه های الکترواپتیکی دارای پوشش محافظ زرهی هستند.

http://www.chess-dynamics.com/wp-content/uploads/2015/06/hawkeye-vs-3.jpg

HMT 400 از شرکت Supacat است که به سیستم مراقبت الکترواپتیکی Hawkeye VS

نمونه ایرانی

نمونه ایرانی در حقیقت نصب یک سامانه مراقبتی الکترواپتیکی بر روی نمونه فرماندهی نفربر زرهی M-113 است که با نام M577 شناخته میشود. این سامانه به نظر ترکیبی از سه جزء از جمله سیستم تصویربرداری تلویزیونی دید در روز، سیستم تصویربردار حرارتی دید در شب و مسافت یاب لیزری است. سیستم فرماندهی و کنترلی که برای این نمونه در نظر گرفته شد از نوع چمدانی است و خبری از نصب کنسول و پنل کنترل در داخل نفربر نیست.

کارهایی که در کشورهای همسایه صورت گرفته است :

در کشور ترکیه صنایع آسلسان (Aselsan) مجموعه نظارت و مراقبت مرزی سیار را ارائه کرده است که شامل ترکیب سیستم راداری با الکترواپتیکی است. این سامانه جهت نصب بر روی انواع پلتفرم های خودرویی ارائه شده و قابلیت های مختلفی نیز ارائه میکند از جمله امکان ارتباط ماهواره ای، پیوند داده رادیویی و ………

https://www.aselsan.com.tr/tr-tr/cozumlerimiz/PublishingImages/arslan1.png

عضویت در کانال تلگرامی جنگاوران برای آگاهی از آخرین مقالات و مطالب نظامی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن