خودرو های نظامی و نفربرهای زرهی

زره پوش ایتان

زره پوش ایتان

زره پوش ایتان

گردآوری : امیر حسین شهریاری

مقدمه

پروژه تولید یک نفربر زرهی چرخدار در وزارت دفاع اسرائیل در سال ۲۰۱۶ به منظور بومی سازی و مدرن سازی ناوگان زره پوش ارتش این کشور کلید خورد. اسرائیلی ها می خواستند در این نفربر از پیشرفته ترین و مدرن ترین تکنولوژی ها و سلاح های قابل نصب استفاده شود و در نهایت نام ایتان (Eitan) (به معنای قوی و استوار) بر آن نهادند.

ایتان از آگوست ۲۰۱۶ به مدت ۴ سال به صورت تست و آزمایش در خدمت ارتش اسرائیل بود ولی در پایان سال ۲۰۲۰ به صورت عملیاتی اما به تعداد محدود به خدمت صهیونیستها درآمد. ایتان اولین زره پوش تولید شده توسط رژیم صهیونیستی اسرائیل است که به عنوان اولین تجربه آنها در زمینه تولید خودروی زرهی ، بسیار موفق عمل کرده اند.

پیشرانه و موتور

پیشرانه مورد استفاده در این زره پوش به مانند بسیاری از خودروهای زرهی از نوع دیزل با سوخت گازوئیل است. همان طور که می دانید نفربر های زرهی از ابتدای تولیدشان به مانند تانک ها از پیشرانه های بنزینی استفاده می کردند که اگرچه راندمان بالایی ایجاد می کردند ، اما این نوع پیشرانه ها به شدت برای میدان نبرد خطرناک بودند. به دلیل احتراق بالای سوخت بنزین در صورت هدف گرفتن این نفربر ها حتی با گلوله ، موجب آتش سوزی می شد ، اما خب در پیشرانه های دیزلی به دلیل احتراق بسیار کمتر گازوئیل ، خیلی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند و ایتان نیز از این قائده مستثنی نیست.

پیشرانه دیزلی ایتان از ۸ سیلندر استفاده می کند و در آن از سیستم توربو شارژر برای افزایش قدرت و توان موتور استفاده شده است.

در مجموع این موتور می تواند حداکثر ۷۵۰ اسب بخار و گشتاور بیش از ۱۰۰۰ نیوتن متر تولید کند که واقعا گشتاور بالایی است و باعث افزایش چابکی و مانور پذیری خودرو می شود.

ایتان از سیستم ۸x۸ متحرک استفاده می کند و تمام توان موتور به هشت چرخ خودرو انتقال داده می شود و گفته می شود سیستم می توان بسته به شرایط ، نیرو را با درصد مناسبی به هر چرخ تقسیم کند و باعث کاهش هرزگردی چرخ ها شود. (این سیستم در شرایط آفرود و در مسیر های ناهموار به خصوص شن و ماسه بسیار کارآمد است.)

فنر بندی و تعلیق ایتان نیز یکی از بهترین ها در بین زره پوش های نظامی است که واقعا از بروز ترین ها و بهترین هاست.

سیستم ۸x۸ متحرک ایتان ، باعث افزایش قابلیت های آفرودی و عبور از مسیرهای ناهموار می شود

سیستم ۸x۸ متحرک ایتان ، باعث افزایش قابلیت های آفرودی و عبور از مسیرهای ناهموار می شود

با این پیشرانه ایتان می توان حداکثر با سرعت ۶۰ مایل (حدود ۹۶ کیلومتر بر ساعت Km/h) حرکت کند که نشان دهنده چالاک بودن این زره پوش اسرائیلی است. گفته شده دامنه برد این خودرو به ۱۰۰۰ کیلومتر می رسد.

وزن ایتان به صورت استاندارد ۳۰ تن است و در بیشترین حالت (شامل نفرات کامل و باک و مهمات پر) وزن این زره پوش تا عدد ۳۵ تن می رود.

سلاح ها ، تکونولوژی ها و قابلیت های مهم

ایتان را ۳ نفر اداره می کند. راننده ، فرمانده و اپراتور سلاح. راننده عقب تر از موتور و در سمت چپ قرار دارد و فرمانده و اپراتور هم در برجک قسمت میانی خودرو مستقر شده اند. (همانند تانک ها)

علاوه بر این ۹ نفر سرباز هم می تواند حمل کند که در پشت سر فرمانده و اپراتور قرار دارند و به اندازه کافی نیز برای آن مهمات و حتی غذا و آب در شرایط سخت نیز وجود دارد.

زره ایتان می تواند در بهترین حالت گلوله های ۱۴.۵ م م را دفع کند ، اما این قابلیت را دارد که در قسمت جلویی در برابر گلوله های ۲۵ و ۳۰ میلی متری و حتی راکتی چون RPG-7 مقاومت کند و امکان نصب زره واکنشی نیز روی آن وجود دارد. همچنین لاستیک ها و قسمت زیرین نفربر هم کاملا مقاوم در برابر انواع مین ها می باشد.

اما صهیونیست ها پا را فراتر گذاشته اند و در برخی مدل ها سامانه حفاظت فعال مشت آهنین (یا همان ایرون فست) نصب کرده اند. این سیستم که برای اولین بار در تانک مرکاوا ارتش اسرائیل استفاده شد ، از ویژگی های خیلی بالایی برخوردار است و از تکنولوژی های پیشرفته به کار رفته در زره پوش ایتان است. مشت آهنین ماژولار بوده و در هر زمان می توان آن را در ایتان نصب کرد تا حفاظت این نفربر را به صورت محسوسی بالا برد که می تواند هر نوع موشک و راکت ضد زره ای را دفع کند.

قرمز : رادار های سامانه دفاع فعال ایرون فست / آبی : پرتابگر سامانه

قرمز : رادار های سامانه دفاع فعال ایرون فست / آبی : پرتابگر سامانه

ایتان از سلاح های مختلف و زیادی بهره میبرد (به قول معروف تا دلتون بخواهد اسلحه و سلاح داره).

برجک با مسلسل ۱۲.۷ م م / برجک با مسلسل ۱۴.۵ م م / برجک با توپ ۲۵ م م یا ۳۰ م م / برجک با موشک اسپایک / برجک با موشک تاو و یا ترکیبی از انها

حتی اسرائیل برجک بدون سرنشین با توپ ۳۰ م م ، مسلسل ۷.۶۲ م م و موشک هدایت شونده ضد تانک اسپایک در نظر گرفته که روی همین برجک هم سامانه دفاع فعال ایرون فست نصب شده است.

همچنین در دو طرف خودرو ۶ عدد نارنجک دود زا ۸۱ م م قرار گرفته که به صورت استاندارد روی همه ی مدل ها نصب می شوند.

مدل مجهز به برجک بدون سرنشین
مدل مجهز به موشک اسپایک

یکی از تجهیزات و تکنولوژی های جالب ایتان ، دوربین ۳۶۰ درجه است.

این سیستم به وسیله ۸ دوربین مخفی ، تصویری مجازی از اطراف خودرو از بالا ، را نشان می دهد و همچنین همین دوربین می توانند نقاط کور خودرو را به راننده و فرمانده نشان دهد.

این تکنولوژی را در کمتر خودرویی (منظور خودروی نظامی است / زیرا ابتدا این سیستم در خودرو های سواری) دیده بودیم.

درب عقب ایتان برای سوار شدن سربازان
زرد : محل قرار گیری راننده / قرمز : محل قرار گیری فرمانده / سبز : محل قرار گیری اپراتور / آبی : محل استقرار سربازان

نفربر زرهی چرخ دار ایتان قرار است به صورت گسترده در اواخر سال ۲۰۲۱ وارد خدمت شود و قرار بر این است که ارتش اسرائیل این خودرو را به صورت کامل جایگزین نفربر اِمریکایی ام113 کند.

باید اذعان کنیم که اسرائیل با طراحی و به خدمت گرفتن ایتان گام بزرگی در قسمت زرهی ارتشش برداشته است و با داشتن تانک مرکاوا ب همراه نفربر نمر (نسخه نفربر تانک مرکاوا) در کنار ایتان توان زرهی آنها به شدت بالا خواهد رفت.

خودروی زرهی ایتان
سازنده  اسرائیل
سال طراحی ۲۰۱۶
سال به خدمت گیری ۲۰۲۰
اسلحه انواع مسلسل / توپ ۲۵ یا ۳۰ م م / موشک ضد زره اسپایک
زره مقاوم در برابر گلوله ۱۴.۵ م م / مقاوم در برابر توپ ۲۵ و ۳۰ م م / سامانه دفاع فعال ایرون فست
موتور دیزل ۷۵۰ اسب بخاری
وزن ۳۰ / ۳۵ تن
حداکثر سرعت ۶۰ مایل (۹۶ کیلومتر بر ساعت)

نوشته شده برای سایت جنگاوران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن