خودرو های نظامی و نفربرهای زرهی

خودروی زرهی ضد مین مکس پرو ساخت ایالات متحده امریکا

خودروی زرهی ضد مین مکس پرو ساخت ایالات متحده امریکا

خودرو زرهی مکس پرو ساخت ایالات متحده امریکا

آرین بهاری

امرپ MaxxPro یک خودرو زرهی است که توسط شرکت Navistar International با همکاری شرکت اسرائیلی Plasan ساخته شده است.
این خودرو زرهی برای شرکت در برنامه وسیله نقلیه محافظ شده در برابر مین (MRAP) ارتش ایالات متحده طراحی شد. اولین خودروها برای آزمایش در سال 2007 تحویل داده شدند.

مدل پایه M1224 MaxxPro از یک کپسول زرهی برای سرنشینان با بدنه V شکل استفاده می کند که روی شاسی International 7000 قرار دارد. از آنجایی که شاسی خارج از کپسول زرهی قرار دارد این نگرانی وجود داشت که در صورت قرار گرفتن در کمین شاسی از بدنه جدا شود. با این حال با گفته سخنگو شرکت Navistar این خودرو در آزمایش ها بسیار خوب عمل کرده. این خودرو میتواند در برابر انفجار یک مین با 7 کیلوگرم TNT مقاومت کند. این خودرو همچنین میتواند در برابر گلوله مسلسل های سبک مقاومت کند.

شیشه های خودرو ضد گلوله بود و از محافظ زرهی قفسه ای بر ریو شیشه های بقل و عقب برای مقابله با مهمات های هسته سنگین استفاده میکند. خودرو دارای یک درب عقب پلکانی است که  برای سوار شدن نیروها به درون خودرو استفاده می شود و خودرو میتواند تا 7 سرباز مسلح را حمل کند.خودروی دارای یک موتور دیزل 335 اسب بخاره 6 سیلندر است که ان را یک گیربکس5 سرعته اتوماتیک پشتیبانی میکند.

همچنین خودرو دارای یک درب سقفی برای استفاده از مسلسل روی سقف است. به شکل معمول این خودروی روی سقف خود دارای یک سبر برای تیر انداز باشیشه های ضد گلوله است  و از یک مسلسل 7.62 م م فن ان مگ و یا مسلسل 12.7 م م استفاده میکند

یک دستگاه امرپ مکس پرو اوکراینی بر روی مین ضد تانک روس ها رفته است و محفظه موتور آن از نابود شده و عملا امرپ منهدم شده، اما محفظه سرباز ها یکپارچگی خود را حفظ کرده و خدمه زنده مانده اند.
تست انفجاری امرپ MaxxPro
امرپ MaxxPro دانمارکی در کابل هدف یک بمب کنار جاده ای قرار گرفته ولی خدمه زنده مانده اند

به گفته Navistar، این خودرو با در نظر گرفتن آمادگی عملیاتی بالا طراحی شده و از بدنه ماژولار برای راحتی در تعمیر و نگهداری سریع استفاده میکند. بدنه زرهی MaxxPro به جای استفاده از جوشکاری به هم دیگر پیچ شده است این امر باعث تسهیل در تعمیر میشود و عاملی برای ظرفیت تولید بیشتر است.

در سال 2010، ارتش برای افزودن یک سیستم کنترل پایداری الکترونیکی (ESC)، به MaxxPro تلاش خود را آغاز کرد. فاصله بالای MaxxPro از سطح زمین محافظت بیشتری در برابر انفجار های زیر بدنه ایجاد میکند، اما مرکز ثقل آن را نیز بالا می برد و در شرایط خاص ممکن است باعث واژگونی خودرو شود. ESC عوامل جاده، داده های خودرو و قصد راننده را برای تصحیح خودکار رانندگی را ترکیب میکند تا از ثبات در حین رانندگی اطمینان حاصل شود. نصب ESC بر روی MaxxPro از سال 2014 شروع و تا اواخر 2017 ادامه داشت. ارتش برنامه ریزی کرده که این سیستم را بر روی سایر انواع امرپ ها یکپارچه سازی کند.از جمله ویژگی این امرپ توان داتشن حمل زرهی ماژولار کامپوزیتی در دو طرف بدنه است که میتواند بسیار در برابر حملات راکتی مقاومت کند

در ابتدا تنها دو دستگاه از این امرپ برای آزماش در مارس سال 2007 تحویل شد. پس از آزمایش، اولین سفارش در می 2007 برای تحویل 1200 دستگاه تا فوریه 2008 توسط فرماندهی تفنگداران دریایی ایالات متحده ارسال شد. ایالات متحده در مجموع حدود 9,000 امرپ MaxxPro تحویل گرفت. در سپتامبر 2012، Navistar سفارشی به ارزش 282 میلیون دلار برای ارتقا بیش از 2300 دستگاه از این امرپ به نسخه MaxxPro Dash دریافت کرد.

انواع

MaxxPro Dash M1235

در 4 سپتامبر 2008، سپاه تفنگ داران دریایی قراردادی به ارزش 752 میلیون دلار به Navistar برای توسعه یک نسخه کوچک تر، سبک تر و متحرک تر از MaxxPro که کمتر مستعد مشکلات واژگونی باشد اعطا کرد.

MaxxPro Dash M1235

MaxxPro Plus M1234

در 16 ژوئن 2008 Navistar یک نسخه جدید به نام MaxxPro Plus را ارائه کرد. در MaxxPro Plus قدرت موتور و توانایی حمل محموله افزایش یافته، همچنین حفاظت در برابر نفوذ مواد منفجره افزایش یافته است.

یکی از مک پرو ها مجهز به زره جانبی ماژولار برای مقابله با حملات راکتی
یکی از مک پرو  ام1234 مجهز به زره جانبی ماژولار برای مقابله با حملات راکتی

MaxxPro XL
این خودرو یک نسخه بزرگ تر و کشیده تر از نسخه پایه MaxxPro است. از آنجایی که کشیده تر است به جای دو پنجره، در هر طرف سه پنجره مقاوم در برابر اسلحه های سبک دارد. MaxxPro XL میتواند تا 10 سرباز حمل کند.

نسخه ایکس ال

MaxxPro MRV
یک نسخه خودرو بازیابی از این امرپ است که 250 دستگاه از آن سفارش داده شده.

MCOTM
این خودرو یک نسخه پست فرماندهی است. در این خودرو انتن هایی برای نظارت و ارتباطات نصب شده. این خودرو پنج خدمه دارد که اطلاعات دریافتی را نظارت می کنند، توان هدایت پهپاد را دارند و محل انجام عملیات را رصد میکند. این نسخه دارای یک ژنراتور برق با توان تولید 120 کیلووات برق است.

امرپ MaxxPro جنگ های بسیاری به خود دیده است. این خودرو در افغانستان، عراق، سوریه، یمن و به تازگی در اوکراین به کار گرفته شده و تا کنون بیش از 500 بار مورد حمله قرار گرفته و جان تعداد صد ها نفر را نجات داده.

کاربران

افغانستان 70، الجزایر 38، بنگلادش 81، کرواسی 35، مصر 12، مجارستان 42، عراق 100، پاکستان 525، رومانی 60، امارات 3,370
در پی تجاوز روسیه به اوکراین چند صد دستگاه مکس پرو توسط امریکا به اوکراین تحویل داده شد.

عضویت در کانال تلگرامی جنگاوران برای آگاهی از آخرین مقالات و مطالب نظامی

مشخصات MaxxPro

وارد سرویس شده: 2007
وزن: 18.65 تن
طول: 6.67 متر
عرض: 2.51 متر
ارتفاع: 2.92 متر
موتور: MaxxForce D9.3I6
قدرت موتور: 330 اسب بخار
حداکثر سرعت: 105 کیلومتر بر ساعت
برد: 600 کیلومتر

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن